Aug 21 2009

WHO ei soovita homöopaatiat HIV-i, malaaria, tuberkuloosi, külmetuste ega laste kõhulahtisuse raviks

Autor: kell 10:51 teemas ametniku vastus, homöopaatia, tervis. 31 kommentaari.

Homöopaatia lasteleMaailma terviseorganisatsioon (WHO) annab oma vastuses noortele meditsiinitöötajatele selge sõnaga teada, et homöopaatia ei enneta ega ravi tõsiseid haigusi nagu malaaria, tuberkuloos, HIV, laste kõhulahtisus, külmetushaigused gripp, kuigi homöopaatiliste “ravimite” tootjad ja homöopaatia praktiseerijad vastavaid väiteid aina jõulisemalt võimendada üritavad.

Noored teadlased ja meditsiinitöötajad saatsid selle aasta juunis WHO-le kirja koos olemasoleva tõendusmaterjaliga homöopaatia toimimatusest ja palusid WHO-l väljendada oma seisukohta. Nüüd on nad saatnud kirjad ka kõigile tervishoiueministritele üle kogu maailma palvega võidelda homöopaatia levitamisega.

Kirjas ministritele paluvad noored teadlased ja meditsiinitöötajad avaldada WHO poolsed soovitused mitte kasutada homöopaatiat nimetatud haiguste korral ja võidelda ebaefektiivsete raviviiside nagu näiteks homöopaatia (mis vaid harva sisaldab mingit aktiivset koostisosa) propageerimise vastu nende tõsiste haiguste puhul.

Jaga rõõmu või murega!

31 kommentaari

31 kommentaari loole “WHO ei soovita homöopaatiat HIV-i, malaaria, tuberkuloosi, külmetuste ega laste kõhulahtisuse raviks”

 1. piksepeni 21. august 2009 kell 11:17

  Soovitan: tee üks katse – riputa sama info üles http://www.perekool.ee/index.php?id=45838. Saad põnevat tagasisidet. Ilmselt küll mitte eriti teaduslikku. Aga kulub ehk kallihinnaliste suhkruterade müüjatega võideldes ära.

 2. Martin Vällik 21. august 2009 kell 14:57

  Helsingin Sanomat juba hoiatab soome rahvast homöopaatia ohtude eest:

  WHO varoittaa homeopaattisista hoidoista

 3. Martin Vällik 21. august 2009 kell 15:15

  Eesti Päevaleht on ka tasemel:

  WHO hoiatab HIVi ja malaaria homöopaatilise ravi eest

  Allikaks neil BBC.

 4. kristina 21. august 2009 kell 15:59

  NB! Influenza ei ole külmetus. Influenza on gripp, tõsine gripp, selline mis 1918ndal miljoneid tappis.

  Olin pealkirja lugedes üllatunud, sest kui homöopaatiat üldse millegi vastu soovitada, siis just nimelt lihtlabase külmetuse vastu. Muud ravi ju külmetusele polegi kui tee, uni ja võimalus voodis lebades kõiki lähedalolijaid ennast teenindama kamandada.

 5. M 21. august 2009 kell 16:13

  Nn. külmetushaigus (ingl. keeles common cold) läheb ilma homöopaatiata samamoodi üle kui homoöpaatiaga, homöopaatia on lihtlabase külmetushaigusegi puhul toimetu ja pole põhjust sellelgi puhul neid pille soovitada.

 6. Martin Vällik 21. august 2009 kell 16:39

  influenza – nohu, gripp, hingamisteede katarr, külmetus

  Wikipedia toob tõesti eraldi välja, et influenza ei ole common cold, kuigi neid sagedasti sassi aetakse.

  Täpsuse huvides parandan tekstis külmetushaigused gripiks, aga homöopaatia toimivuse koha pealt ei ole sel kuigipalju vahet.

 7. Andres Valdre 21. august 2009 kell 18:08

  Terminisoovitusi elukutseliselt tarbetekstide tõlkijalt-toimetajalt ☺.

  Martin Vällik ütles:

  influenza – nohu, gripp, hingamisteede katarr, külmetus

  Nõnda võib arvata aare.pri.ee sõnastiku aluseks oletatavasti olnud Silveti sõnaraamat, aga päris elu on teistsugune. Soovitan süstemaatiliste terminite tõlkimisel kasutada üldsõnastike asemel sama süsteemi erikeelseid väljaandeid. Haigused on klassifitseeritud näiteks WHO peetava RCD-10 järgi, mille eesti versioon RHK-10 on näiteks siseministeeriumi kodulehel (http://www2.sm.ee/rhk/).

  Nakkushaiguse influenza RHK-10 koodid on J.10 ja J.11, eesti vasted on „gripp, gripiviirus tuvastatud” (J.10) ja „gripp, gripiviirus tuvastamata” (J.11). Tõsi, et inglise argikeeli nimetatakse iga külmetust sõnaga flu, aga see ei tähenda, et argikeelne sõna flu ja meditsiinitermin influenza oleksid sünonüümid.

  Inglise nimetuse common cold RHK-10 kood on J.00, mille eesti vaste on „äge nasofarüngiit e nina-neelupõletik [tavaline nohu]”.

  Samuti olgu pigem „raske” kui „tõsine” haigus – mis haigus oleks siis naljakas?

 8. Martin Vällik 21. august 2009 kell 18:45

  @piksepeni – panin Perekooli Tervise rubriiki. Seal on tagasiside tagasihoidlikum, kuna möll käib suuremalt jaolt vist Ajaviitejuttudes.

  Aga sellegipoolest sain sealt teada ühe huvitava asja: neli (4) mingit homöopaatilist terakest maksvat 700 (seitsesada) krooni!

 9. dig 21. august 2009 kell 18:58

  “gripp, gripiviirus tuvastamata” tähendab hingamisteede viirusnakkust. Neid on üsna hulka ja enamikele neist on iseloomulikud (või iseloomutud) “gripilaadsed sümptomid”. Enamike vastu mõistliku hinna ning tõhususe suhtega ravi ei ole ja enamikule ei ole tarvis ka — mistõttu enamikel juhtudel neid täpsemini ei diagnoositagi.

  Aga mis influenza tähenduslikku paljususse puutub, siis meil veab, et me vana kultuurrahvas ei ole ;-) Muidu oleksid jooksva ja lendva kah korraga nii täpsed terminid kui rahvakeelsed nimetused millelegi laialivalguvale. Lapsed kirjutaksid koolis referaate Kõhutõve-Meerist, vandenõuteoreetikutest vanemad nuriseksid sundlehmastamise vastu ning iseäranis vaidlusjutuline oleks loomulikult lehmastamine inimnahanupskikihvti vastu.

 10. Kriku 21. august 2009 kell 23:05

  Miks seal kõik nimega Kägu on?

 11. Martin Vällik 21. august 2009 kell 23:13

  @Kriku – Kägu on Perekoolis sama, mis mõnes teises foorumis Anonymous.

 12. dig 22. august 2009 kell 9:50

  Mnemoonik: kuidas seostub kägu perega?

 13. Kriku 22. august 2009 kell 12:23

  Peatage loogika, ma tahan maha minna.

 14. Mart K. 22. august 2009 kell 13:03

  dig ütles:

  Lapsed kirjutaksid koolis referaate Kõhutõve-Meerist

  Mul oli just hiljuti vaja tõlkida “Typhoid Mary” kui metafoor pahaaimamatu nakataja kohta; ei saanudki muud moodi kui pidin panema joonealuse märkuse.

  On kellelgi eestikeelset vastet pakkuda?

 15. dig 22. august 2009 kell 15:21

  Korralikku vastet eesti kultuuris AFAIK ei ole. Sarnased karakterid on mõnedes vanades katkulegendides olemas, aga tänaseks ei ole need eriti tuntud. Erinevalt Kõhutõve-Meerist ei saa neid googeldada ka.

  Olenevalt kontekstist võib ‘peibutuspart’ aidata.

  Samas, emand Mallon’i stiilis taotluslik pahaaimamatus (või pahatahtlik heausklikkus) on ka maailma ajaloos kaunis haruldane nähtus.

 16. Starker 22. august 2009 kell 15:32

  Eks kõik oleneb muidugi kontekstist. Tüüfuse-Mary oleks ilmselt otsetõlge. Ülekantud tähenduses aga õnnetusetooja.

 17. salvey 25. august 2009 kell 9:42

  Mul ei tuleks pähegi hakata ravima nohu või grippi homöopaatia abil. Kuid mulle lähedane inimene põeb näiteks neurodermatiiti. See ilmub äkki teadmata põhjustel, kestab mõnda aega ja kaob, et paari aasta möödudes, kui on juba lootus tekkinud ,et see enam ei kordu, jälle välja ilmuda. Olen küll homöopaatiat katsetada mõelnud, kuigi pole veel nii kaugele jõudnud. Ja kui mulle peaks tunduma, et sellest on abi, noh vilistaksin minagi sellele, mida arvavad sellest WHO ja skeptikud. Aga kui ei peaks olema, ilmselt siis kaotaks küll usu.

 18. piksepeni 26. august 2009 kell 0:12

  Tänan Martinit huvitava diskussiooni algatamise eest ka Perekooli foorumis. Kahjuks on teema saanud kurva lõpu. Keegi homöopaatia tulihingeline austaja väidab, et homöpaatiaga saab ravida ka HIVi ja tuberkuloosi. Lihtsalt infot pidavat selle kohta vähe olema. Ahjaa, unustasin – homöopaatia aitab ka marutõve korral. /…./
  Ma ei tea, kas peaks paluma, et moded selle postituse ära kustutaks? Pole aimugi, kas ja kuidas see võimalik on, aga marutõve ravimine homöopaatiaga tundub kuidagi liiga julm.

 19. Jason 26. august 2009 kell 8:55

  @piksepeni – kas HIVi ja tuberkuloosi ravimine homöopaatiaga ei tundugi julm?

 20. Martin Vällik 26. august 2009 kell 11:06

  @piksepeni – ei, miks kustutada? Lihtsalt seda diskussiooni tuleks veel täiendada ja homöopaatia absurdsust selgitada. Hard-core “olen ise proovinud järelikult toimib” uskujaid muidugi ümber veenda pole võimalik, aga lugejaid on ju teisigi. Kahjuks pole ise veel tagasi jõudnud, aga püüan…

 21. Kriku 26. august 2009 kell 11:31

  Huvitav, kas marutõve-väide tugineb ka ise järele proovimisel…?

 22. piksepeni 26. august 2009 kell 15:43

  Jason:
  Marutõppe haigestumine lõppeb minule teadaolevalt surmaga. Kui just ei õnnestu kibekähku peale hammustust ohvrit vaktsineerida. Kui piinarikas selline suremine on, saab lugeda siit.
  HIVi ja tuberkuloosiga toimub hääbumine tunduvalt aeglasemalt, ja sõltub siiski veidi ka patsiendi üldisest tervislikust seisundist ning eluviisidest.

 23. Jason 27. august 2009 kell 7:07

  @piksepeni – HIV’i nakatumine on siiamaani küll alati surmaga lõppenud (v.a. need, kes veel elus on), sest tegu on väljaravimatu haigusega ja kui sind ei tapagi haiguse tagajärjed, siis suures oled igal juhul HIV+.
  Tuberkuloos tõesti ei pruugi tappa aga… ravi puudumisel siiski üsna tõenäoliselt tapab. Homöpaatiat aga raviks nimetada ei saa. Seega teeb sama välja.

 24. piksepeni 27. august 2009 kell 11:41

  Ilmselt ei ole minu eesti keele oskus piisavalt hea.
  Vaata, Jason, HIVi ja turberkuloosi põdedes jõuab ehk inimene veel ümber mõelda, kas tasub ikka teradele loota. Marutõvega seda võimalust ei ole. Kas vaktsiin kohe või kogu moos. Lõpp on suhteliselt kiire ja õudne.

 25. Jason 27. august 2009 kell 13:09

  seekord on su mõte juba päris mõistetav aga siiski ei näe ma erilist vahet. iga raske ja/või potentsiaalselt letaalse haiguse ravimine homöopaatiaga on ebainimlik.

 26. salvey 27. august 2009 kell 13:47

  Õnneks tänu metsloomade vaktsineerimisele praegu Eestis ei tohiks marutõvega nakatumine kuigi tõenäoline olla. Kuigi ka sellele leidub vastaseid vist, kuid see on seotud küll mingite muude põhjustega kui inimeste puhul. Ma ei tea küll, mida Celtic sellest (metsloomade marutõve vastasest vaktsineerimisest) arvab :)

 27. dig 27. august 2009 kell 19:25

  salvey ütles:

  Kuigi ka sellele leidub vastaseid vist, kuid see on seotud küll mingite muude põhjustega kui inimeste puhul.

  Linki?

 28. Kriku 27. august 2009 kell 19:30

  Küsimus on selles, et marutõbi oli peamine rebaste ja kährikute arvukuse piiraja. Massilise marutõve vastu vaktsineerimise tõttu on nende arvukus väga suureks läinud, samas ei viitsi eriti keegi nende laskmisega tegeleda. Üks võimalik lahendus oleks niiöelda skalbiraha.

 29. Jason 27. august 2009 kell 20:03

  mis tal arvata, see on loomulikult selleks mõeldud, et muuta loomi kergesti kontrollitavaks. valitsuse vandenõu!

 30. Gatzby 28. august 2009 kell 12:46

  Jason ütles:

  mis tal arvata, see on loomulikult selleks mõeldud, et muuta loomi kergesti kontrollitavaks. valitsuse vandenõu!

  Rebaste urbaniseerimine käib juba täiel jõul. Varsti võtavad nad oma madala palgasooviga kõikidelt ausatelt eesti meestelt töö ja naised ära.

 31. lucid 12. september 2009 kell 11:42

  Kena eestikeelne kokkuvõte homöopaatilisest jurast http://www.homoopaatia.ee/

Trackback URI | Comments RSS

Lisa kommentaar

Palun tutvu kommenteerimise reeglitega. Kommentaar jääb automaatselt ootele, kui selle nime ja e-kirja aadressiga pole varem kommenteeritud ja/või kommentaar sisaldab rohkem kui 1 lingi. Mõnikord satub kommentaar otse spämmi sekka, kuid pea vastu!

Quicktags: