Feb 11 2010

Muudame koos Briti laimuseaduse ära

Autor: kell 9:22 teemas sõnavabadus, tegu. 32 kommentaari.

free speech is not for saleHead sõbrad, toetajad, oponendid, ajakirjanikud, teadlased, uudishimulikud, tarbijad, kodanikud, uurijad, surfajad, kirjutajad, lugejad, lauljad, sõitjad, arvajad, pendlimehed- ja naised, Kuu pealt kukkunud, seenele saadetud, potilaadal käinud, lugupeetavad, auväärsed, mina ja muud loomad, palun minge aadressile

Libel reform campaign

ning väljendage oma toetust Briti laimuseaduse muutmiseks.

Skeptik.ee kommenteerijate ühisjõul on pöördumise tekst olemas ka eesti keeles. Suur tänu teile, ajeke, Starker, Kriku!

Inglismaa laimuseadus on ebaõiglane, avaliku huvi vastane ja rahvusvahelise kriitika all. Seda on vaja kiiremas korras muuta.

Vabadus otsesõnu ja pahatahtlikkuseta kritiseerida ja kahelda on väitluste ja vaidluste nurgakiviks, toimugu see teaduslikes väljaannetes, veebilehtedel, ajakirjanduses või mujal. Meie [Inglise] praegune laimuseadus takistab arutelu ja lämmatab väljendusvabadust. See võtab kirjutajatelt julguse olulisi teemasid käsitleda ja seeläbi jätab meid ilma õigusest nende kohta lugeda.

Antud seadus on sedavõrd hagejate kasuks kallutatud ja autorite vastu niivõrd vaenulik, et London on saanud tuntuks kui maailma laimupealinn. Rikkad ja võimsad toovad Londonisse ka kõige nõrgemate põhjendustega kaebused (laimuturism), sest nad teavad, et 90% juhtudest võidavad hagejad. Laimuseaduse eesmärk on kaitsta üksikisiku mainet, kuid seda kasutatakse ära ausa arvamuse ja kriitika mahasurumiseks.

Laimamise kohtumenetlus läheb sageli maksma üle miljoni naelsterlingi [umbes 18 miljonit krooni] ja on 140 korda kulukam kui laimuprotsessid Mandri-Euroopas. Kirjastajad (ega ka ajakirjanikud, autorid, õppejõud, esinejad ja veebipäeviku pidajad) ei saa selliste röövellike kuludega riskida, mis tähendab, et nad on sunnitud taganema, kirjutatu tagasi võtma ja vabandust paluma millegi eest, mis nende arvates on tõene, aus ja avalikkusele oluline.

Organisatsioonide Inglise Pen-klubi ja Index on Censorship poolt koostatud aruanne näitas, et tagamaks avaliku huvi tugevam, laialdasem ja kättesaadavam kaitse, on vaja seadust kiiresti muuta. Sense About Science on näidanud, et laimuhagidest lähtuv oht viib enesetsensuurini teadus- ja meditsiinikirjanduses.

Meie, allakirjutanud, nii Inglismaal kui ka väljaspool, ärgitame poliitikuid erapooletuse, avaliku huvi ja sõnavabaduse huvides toetama praeguse Inglise laimuseaduse põhjaliku reformi algatamist.

Sain just kirja teaduskirjanikult Simon Singhilt, kes on isiklikult selle laimuseadusega pihta saanud. Ta kutsus veelkord kõiki üles sellele pöördumisele toetust avaldama ning sellest ka oma sõpradele rääkima. Täna on seal umbes 17 000 allkirja ning eesmärgiks on saada vähemalt 100 000. Kui sa pole veel avaldanud oma toetust uuriva ja vaba ajakirjanduse püsimajäämise eest või mis iganes põhjust selles tekstis enda jaoks toetamisväärseks pead, siis tee seda praegu, nüüd, kohe ja ütle ka teistele, et nad sama teeksid.

Libel reform campaign

Briti laimuseadus on rahvusvaheline asi, seepärast loeb ka eestimaalaste hääl sama hästi kui brittide hääl. Samuti ei puudu sel asjal paralleel meie kohalike oludega, kus on ringlemas üks seaduseelnõu, milles ajakirjanikud ja vaatlejad näevad ohtu meie vabale ajakirjandusele.

Loe veel:

Jaga rõõmu või murega!

32 kommentaari

32 kommentaari loole “Muudame koos Briti laimuseaduse ära”

 1. H.M. 11. veebruar 2010 kell 10:52

  jah, lubame lahkelt laimata. ei, nõuame laimu seadustamist.

 2. Martin Vällik 11. veebruar 2010 kell 11:06

  @H.M.: vabandust, aga ehk võibolla süveneksid teemasse või loeksid vähemalt teksti läbi, enne kui midagi arvad? On seda palju palutud?

 3. Leho 11. veebruar 2010 kell 11:16

  Enda poolt toetus antud:

  ‘As scarce as truth is, the supply has always been in excess of the demand.’ — Josh Billings

  Free speech in a form of criticism which has intentions of finding out the truth and stopping the liars should not be punished by flawed laws. Let us demand truth, lets protect us from flawed scientific research, lets protect us from pseudoscience, let us detect the people who intentionally want to sell unproved, made up, unscientific and needless stuff to the ignorant to get financial gain.

 4. Indrek 11. veebruar 2010 kell 13:22

  See on ikka tõsiselt õudne :(

  Äkki saab kogemata ka mõni skeptik pihta?

  Selge on see, et oma arvamustes on skeptikud eksimatud.

  Mina andsin ka toetusallkirja. Päriselt.

  Me vajame skepitikud. Hädasti!

  Veni, vidi, video.

 5. Martin Vällik 11. veebruar 2010 kell 14:20

  Kui soovid toetust avaldada organisatsiooni nimel, siis kirjuta Síle Lane’le: sile@libelreform.org.

 6. dig 11. veebruar 2010 kell 14:53

  Indrek ütles:

  Mina andsin ka toetusallkirja.

  Väga tore!

  Me vajame skepitikud. Hädasti!

  Tõepoolest, nii see on. Ilma skeptikuteta müüdaks ikka veel raadiumiga patentravumeid, puhutaks rahvale raha eest hambasse ning süüdistataks raadiomaste seitsmes surmapatus. Aga tänu skeptikute usinale tööle on kõik need väärarusaamad tänaseks möödanik.

 7. ajeke 11. veebruar 2010 kell 17:24

  Martin kirjutas avaloos:

  Täna on seal umbes 17 000 allkirja ning eesmärgiks on saada vähemalt 100 000. Kui sa pole veel avaldanud oma toetust uuriva ja vaba ajakirjanduse püsimajäämise eest või mis iganes põhjust selles tekstis enda jaoks toetamisväärseks pead, siis tee seda praegu, nüüd, kohe ja ütle ka teistele, et nad sama teeksid.

  Praeguseks on enam 21 000. Simon Singh loodab saada 100 000 täis, kui iga allakirjutanu toob veel vähemalt ühe toetusallkirja nädalas.

 8. ajeke 11. veebruar 2010 kell 17:28

  Praeguseks on 21 000 toetajat. Eelmine postitus koos viidetega läks jälle spämmifiltrile söödaks – unustasin, et ei tohi allikale viidata. :roll:

 9. ajeke 11. veebruar 2010 kell 22:46

  Praeguseks on 21 000 toetajat. Eelmine postitus koos viidetega läks jälle spämmifiltrile söödaks – unustasin, et ei tohi allikale viidata. :roll:

  Toetajate arv läheneb jõudsalt 23 000-le ja spämmifiltrist on kadunuke välja õngitsetud. :)

 10. ajeke 12. veebruar 2010 kell 23:57

  Ööpäev tõi juurde 2000 toetajat – praegu kokku 25 000 ja mõni hing peale.

 11. ajeke 13. veebruar 2010 kell 15:45

  Südaööst möödunud 15 tundi on toonud juurde 350 toetajat. Kui keskööks 26 000 täis saab, siis on hästi. Suurbritannia kodanikke loetakse 60 miljoni ringis ja USA kodanikke 305 miljoni jagu. Ehk umbes 7% on neid, kes on üleskutsega kaasa tulnud. Ma ennustan, et 30 000 jääb saavutamata, sajast tuhandest rääkimata. Hoidkem pöialt, et ma eksin.

  Kas eesti ajakirjandus on seda kajastanud? Päevalehes on küll viide siia (ehk Skeptik.ee värskeimale loole üldiselt, mis uue sissekande tegemisel kohe asendub), kuid ma pole märganud ei ajakirjanikke ega teadlasi sellest kirjutamas. Kas meil pole enam neid? Või ei lähe neile korda see, mida võidakse nendegi vastu ette võtta, kui juhtumisi peaks mõni nende uurimus riivama kellegi huve, kes leiab Inglismaal selle uurimuse olevat kättesaadava ja seetõttu kohtusse kaebamist võimaldava? Kas arvab keegi, et me elame isoleeritud mullis, kuhu ei ulatu ei majandusmullide lõhkemised maailmas ega suu kinnitoppimised ühel või teisel saarel?

  Ega ei saa vastu väga vaielda – näljahäda mõnel mandril või maavarade otsas palvetavate munkade tapmine ei sega ju ei olümpiamänge ega üksteise nottimist palmide all, mis siis veel põhjamaiseimast banaanivabariigist rääkida, eks ole?

 12. ajeke 13. veebruar 2010 kell 16:23

  ajeke arvutas:

  umbes 7% on neid

  Tegelikult tuhat korda vähem küll ehk 0,007%. :(

 13. ajeke 13. veebruar 2010 kell 23:59

  Hetk tagasi 25 621. Keskööd oodates mängisin natuke arvudega.

  Eesti Kirjanike Liidus on tänase seisuga 307 liiget. See teeb elanikkonnast umbes 0,020% ehk ligi kolm korda rohkem, kui on allakirjutanute suhtarv – 0,007%. Ajakirjanike Liidu liikmetest on 67 andnud nõusoleku oma liikmestaatuse avaldamiseks, koos kirjanikega tuleb nende arvuks 374 ehk umbkaudu 0,025% elanikkonnast. Eesti Teadlaste Liidul on liikmeid 186. Kõik kokku moodustavad umbes 0,037% elanikkonnast ehk veidi rohkem kui viis korda enam allakirjutanute suhtarvust.

  Selle meelevaldse spekulatsiooni ja arvutusega jõudsin suhteni 20:80 ehk Pareto printsiibini – neli viiendikku on meil selliseid kirjutajaid ja teadlasi, kelle kaotus ei tohiks olla märgatav ega mõju avaldada ja me saaksime suhtarvuks 0,007% elanikkonnast.

 14. ajeke 14. veebruar 2010 kell 15:34

  Väga visalt edeneb. Keskööst möödunud 15,5 tundi on toonud juurde eilse sama ajaga võrreldes ligi 150 häält vähem ehk vaid napilt paarsada. Praegu on koos 25 831 toetusavaldust.

 15. ajeke 14. veebruar 2010 kell 23:27

  Kell 23:21 tiksus 26 000 täis – veel selle kuupäeva sees.

 16. Andres Valdre 15. veebruar 2010 kell 11:17

  Sama teema jätkuks Jounal of Improbable Researchilt: kui raamatuarvustus ei meeldi, kaeba arvustuse kirjastaja kohtusse :(

 17. Kriku 15. veebruar 2010 kell 11:26

  Siin on asi tõsisem – algatati kriminaalasi laimu tunnustel, nagu ma aru saan. Meil õnneks otsustati laim dekriminaliseerida, seoses rongaema juhtumiga arvatavasti.

  Laskumata konkreetse juhtumi sisulisse arutellu võib mainida üldisemat probleemi – mida teha, kui õigusriigi struktuure kasutavad ära pahatahtlikud isikud või mitteõigusriikide agendid? Kui näiteks Venemaa poliitikud (sh. Kadõrov) pumpavad naftaraha Londoni ja New Yorgi parimatesse advokaatidesse, et nood kriitikuid vaigistaks…?

 18. ajeke 15. veebruar 2010 kell 12:47

  Inglismaal on laim juba dekriminaliseeritud.

  Criminal libel was abolished on 12 January 2010 by section 73 of the Coroners and Justice Act 2009.[62] There were only a few instances of the criminal libel law being applied. Notably, the Italian anarchist Errico Malatesta was convicted of criminal libel for denouncing the Italian state agent Ennio Belelli in 1912.

  Ma ei oska hinnata, kas tõsisem või naljakam, aga asi on siin – Inglismaal – laimuseaduse pärinemises 19. sajandist ning soovis reformida seda kaasaja nõuetele vastavaks, et välistada ka tsiviilalustel kohtuhagid kirjutava meedia ja teaduse vastu, mis tegeleb informatsiooni kogumise ja vahendamisega avaliku huvi kaitseks — eeskätt ajakirjanike, kirjanike ja teadlaste õigusi silmas pidades, et ei saaks lämmatada nende arvamusavaldusi või ausat hinnangut ning takistada uurimuste läbiviimist ja tulemuste avaldamist. Inglise laimuseadus võimaldab laimuturismi ehk piisab mõne trükise või meediaväljaande kättesaadavusest Inglismaal, et algatada soovi korral välisriigi kodanikel selle autori vastu kohtuprotsess, mis sõltumata õigeksmõistvast otsusest ruineerib rahaliselt menetluse kalliduse tõttu nõrgema osapoole ja on seega jõu- ja taskukohane ainult rikastele.

  Eestlastel on mõningane illusoorne kõrvalejäämine tagatud esialgu keelebarjäärist tingituna, kuid ei ole välistatud, et mõnda tõlgitud publikatsiooni või teadustööd, mis suuremalt jaolt tänapäeval inglise keeles tehakse, võib sarnane saatus tabada ehk mõni jõukam imeravimitootja üllitada variisikute kaudu Inglismaal kättesaadavana aus ja tõepärane ülevaade soolapuhuja tegevusest ning seejärel autor kohtusse anda. Veidi konstrueeritud näide, aga üks küllalt sarnane oht möödus meil siin – Skeptik.ee nina all – seoses abordivastaste tegevuse hoogustumisega.

  Üldisem probleem õigusriigi struktuuride pahatahtlikust ärakasutamisest ongi siin – veebilehel – saanud ettepaneku nende (Inglise) struktuuride – antud juhul laimuseaduse – reformimiseks. Eristamaks segadust kohamääruse “siin” ja asesõna “meil” abil vahendatud arusaama “siin meil”, täpsustasin võimalusel siin – kommentaaris – kohti ja isikuid.

 19. ajeke 15. veebruar 2010 kell 23:28

  Praeguseks 26 624.

  *

  Postimees vahendab Noam Chomsky etteheiteid The New York Times’is lombitagusele ärimaailmale demokraatia hällis.

  Nüüd võivad ärimaailma juhid valimised sisuliselt ära osta ega pea selleks enam kasutama keerukaid kaudseid meetodeid. On hästi teada, et ärimaailma eraldised, mis mõnikord on varjatud väga keeruka võrgustiku taha, võivad osutuda valimistel kaalukeeleks ning seeläbi mõjutada poliitikat. Kohus andis niisiis senisest tunduvalt suurema võimu elanikkonna väikese osa kätte, kes domineerib majanduselus.

  Ühelt poolt suurem võimalus igal inimesel oma arvamust avaldada on kaasa toomas vastumeetmeid arvamusavalduste summutamiseks, näib mulle.

 20. dig 16. veebruar 2010 kell 14:32

  Andres Valdre ütles:

  Sama teema jätkuks Jounal of Improbable Researchilt: kui raamatuarvustus ei meeldi, kaeba arvustuse kirjastaja kohtusse :(

  dig tunneb, et tema intellekti solvatakse jutuga, et kriitiline arvustus kvalifitseerub kriminaalseks solvanguks raamatu esialgseid versioone lugenud inimeste aadressil. Kes selle solvangu kompenseerib? Kas raha kättesaamiseks tuleb Pariisi minna?

 21. ajeke 16. veebruar 2010 kell 20:43

  dig küsis teejuhist:

  Kas raha kättesaamiseks tuleb Pariisi minna?

  Kõik teed viivad Rooma… Võid saata ka arveldusarve numbri, kannavad üle.

 22. ajeke 16. veebruar 2010 kell 23:58

  Hetk tagasi numeroloogidele kindlasti tähendusrikas arv 27272.

 23. ajeke 17. veebruar 2010 kell 23:59

  Kuupäevavahetuseks toetab laimuseaduse muutmist 28340 inimest.

 24. ajeke 19. veebruar 2010 kell 1:03

  Kella ühene seis: 28 861 toetajat.

 25. ajeke 20. veebruar 2010 kell 0:59

  29 261 – ööpäevane saak on ligi tuhat hinge.

 26. ajeke 20. veebruar 2010 kell 1:00

  Parandus: kahe ööpäevane. ;)

 27. ajeke 22. veebruar 2010 kell 1:00

  Praegune seis: 29 961 miljonite vastu, kes eelistavad soolapuhujaid.

 28. ajeke 24. veebruar 2010 kell 16:02

  Vahepeal on järsk hüpe toimunud: 36 123 toetajat.

 29. Martin Vällik 01. aprill 2010 kell 21:36

  Simon Singh sai täna kohtus ühe võidu — ta võib järgmisel kohtuistungil oma artiklit kaitsta mitte kui fakti, vaid kui kommentaari. Selle sõnamängu hinnaks on 200 000 naela (3,5 miljonit krooni).

  BBC raport.

 30. Martin Vällik 22. september 2010 kell 0:20

  Asi edeneb seal Britannia maal omasoodu edasi ja on loota, et too häbiväärne seadus saab lõpuks muudetud, et ükski teadlane ega ajakirjanik ei peaks enam sellisel moel enesetsensuuri või kohtuvaidlustega tegelema nagu Simon Singh või Ben Goldacre. Lootus aga vajab tööd ja tegelemist ja sõbrad küsivad lisaks moraalsele toetusele, mida me oleme siin ka lahkelt jaganud, ka rahalist toetust.

  We have to take this unique opportunity now to ensure that the reforms in the Government’s bill address the problems we have had to face and that the campaign has been hearing about from scientists, bloggers, journalists, human rights activists, biographers, novelists and many others. The libel reform campaign is exploring the potential of alternative dispute resolution, talking to bloggers about their experiences, surveying medical and science editors on the hidden costs of the libel laws and is running events at the three main party conferences to try to ensure the Government fulfils its pledges.

  Can you donate £10 towards the costs of these at http://www.justgiving.com/libelreform? If 1,000 people can help us at this crucial stage, it will help engineer a truly effective libel reform bill, as opposed to one that might be watered down by vested interests. We know how unfair and damaging the laws are and we need your help to ensure no other scientist, writer, blogger or doctor goes through what we did.

 31. dig 23. mai 2011 kell 9:48

  Christian Institute propageerib Briti solvamisseaduse äramuutmist.

  The amendment would remove the word “insulting” from Section 5 of the Public Order Act.

  It was tabled by Conservative MP Edward Leigh and is backed by Lib Dem President, Tim Farron, and Labour’s Tom Watson, a former Government Minister. An additional six MPs from across the parties have signed the amendment.

  Loomulikult ei tee nad seda ligemesearmastusest või põhimõttekindlast sõnavabaduse armastusest, ikka omakasu nimel — toetamaks võimalust, et kristlased kallil tööajal tänavaid mööda ringi longivad ja juhuslikke inimesi solvavad.

  In recent years a number of street preachers have been unjustly arrested because someone claimed to be “insulted” by their message.

 32. dig 15. mai 2012 kell 15:24

  Nature kostab, et britid muudavad oma laimuseaduse ära.

  Peer-reviewed publications and scientific conference reports can expect explicit protection as England revises its libel laws, newly published legislation reveals.

  Libel law in the country has been a concern to scientists for some time, with a number of high profile legal actions being brought against researchers and science writers discussing their work. A number of scientific groups played a leading role in the drive for reform, which has culminated in the defamation bill announced earlier this week and introduced into Parliament yesterday. (Nature also backed the libel reform campaign.)

Trackback URI | Comments RSS

Lisa kommentaar

Palun tutvu kommenteerimise reeglitega. Kommentaar jääb automaatselt ootele, kui selle nime ja e-kirja aadressiga pole varem kommenteeritud ja/või kommentaar sisaldab rohkem kui 1 lingi. Mõnikord satub kommentaar otse spämmi sekka, kuid pea vastu!

Quicktags: