May 25 2010

Andrew Wakefield — vaktsiinipaanika algataja — jäeti arstikutsest ilma

Autor: kell 9:22 teemas pettus, vaktsineerimine. 14 kommentaari.

Andrew Wakefield. Pilt: Sang Tu/APMaailmas liigub ringi mitmeid paanikaid, mis hooti esile lahvatavad — küll kardetakse maailma lõppu, küll komeedi saba, teinekord jälle rahareformi, siis maavärinat. Kartustel aitab püsida see, et mõni neist kuulutustest teinekord ka täitub ning mänguteooriast lähtudes on vanasõnal “parem karta kui kahetseda” peaaegu igal juhul mõte sees. Teinekord aga pöördub rahvatarkus pea peale ja just liigne kartilikkus on see, mis kurbi tagajärgi toob.

Selline on lugu vaktsiinipaanikaga. Lihtne oli lapsevanemate põlvkonnale, kes polnud oma ihusilmaga näinud vaktsiinidega ennetatavate haiguste poolt põhjustatud kannatusi, sisse süstida hirmu, et vaktsiinid mitte ei kaitse lapsi haiguste eest, vaid hoopis põhjustavad neid. Enamgi veel — valitsused ja vaktsiine tootvad firmad on omavahel vandenõus ja salgavad võimalikud kurvad tagajärjed maha ja ravimifirmad saavad sedasi topeltkasu — esmalt vaktsiinide eest ja hiljem nende haiguste ravimise eest, mida vaktsineerimine põhjustab. Varjatud seoste otsimine on ju inimlik.

1998. aastal ilmus tuntud meditsiiniajakirjas The Lancet Andrew Wakefieldi jt artikkel 12 autistlikust lapsest, kelle soolestikus olla leitud ühisjooni, mille põhjuseks väideti olevat MMR (leetrid-mumps-punetised) kolmikvaktsiin ja tulemuseks on lapse vaimse arengu puue autismi näol. Ehk siis väideti, et MMR kolmikvaktsiin on autismi põhjuseks ja turvalisem oleks vaktsineerida üksikvaktsiinidega.

Seepeale hakkasid osad lapsevanemad vaktineerimisest üldse loobuma, mis viis omakorda nende haiguste hoogsa tagasitulekuni, millest loodeti õige pea üldse lahti saada, nt ülinakkav ja sageli surmav haigus leetrid.

Teiste teadlaste poolt tehtud korduskatsed ja analüüsid aga ei kinnitanud Wakefieldi hüpoteesi MMR kolmikvaktsiini ega ka mingite muude vaktsiinide seost autismiga.

Hilisem uurimine on aga selgitanud, et Wakefieldi uuring oli läbi ja lõhki võlts ja vale — andmete kogumine ebaeetiline (nt võttis ta ühe lapse sünnipäeval lastelt raha eest vereproove, võttis mittevajalikke ja potentsiaalselt ohtlikke seljaüdi proove, milleks ei olnud tal eetikakomitee luba), proovide analüüsimise meetodid ebapädevad jne. Suurbritannia vastav amet, mis uurib arstide tegevust, leidis Wakefieldi tegevuses üle 30 eksimuse ja langetas kogutud tõenditele toetudes otsuse, et Wakefield tuleb arstikutsest ilma jätta.

Veel on teada, et oma esialgset uuringut tehes ei avalikustanud Wakefield oma rahalisi seoseid. Tema uuringu rahastajaks oli advokaadifirma, mis soovis vaktsiinitootjatelt kohtus kahjutasusid välja nõuda ja vajasid oma juhtumi tarbeks teaduslikke tõendeid. Sedasi siis palgati Wakefield.

Teine asjaolu, millest Wakefield uuringu avalikustamisel vaikis, oli see, et ta oli just patenteerinud oma leiutatud leetrite üksikvaktsiini ja kuulutates kolmikvaktsiini ohtlikkust ning vajadust üksikvaktsiinide järele, teenis ta iseenda rahakotti. Mitte et teenimine kui selline kuritegu oleks, aga nende seoste mahavaikimine on teadustöö avalikustamisel taunitav ja nagu öeldud, oli uurimistöö ise täielik praak.

Meditsiiniajakiri The Lancet võttis Wakefieldi uurimistöö tagasi ehk distantseeris end sellest, kuna see ei vastanud hea uurimuse mõõdupuudele.

Wakefieldi juhtumit uurinud meditsiininõukogu tegeles asjaga kaks ja pool aastat ning 24. mail langetati otsus Wakefield ja üks tema kolleeg arstikutsest ilma jätta. Nõukogu eesistuja Surendra Kumar ütles, et selline karistus on ainus kohane viis kaitsmaks patsiente ja on laiema avalikkuse huvides.

Allikad:

Jaga rõõmu või murega!

14 kommentaari

14 kommentaari loole “Andrew Wakefield — vaktsiinipaanika algataja — jäeti arstikutsest ilma”

 1. Martin Vällik 25. mai 2010 kell 15:12

  Tartus tuleb Ahhaa vedamisel üritus nimega
  Vaktsineerida või mitte? Selles on küsimus!
  Sihtgrupiks rasedad ja väikelastega pered.

  Kavas on teaduskohvik, kus esinevad FIT Biotechi vanemteadur Rein Sikut, PhD, ning TÜ polikliiniku ja peremeditsiini dotsent ja vanemteadur Marje Oona. PhD. Teadlased räägivad mille vastu Eestis vaktsineeritakse ja miks, immunoloogiateemaline mänguline töötuba, kus värviliste maisipulkade abil tehakse selgeks, kuidas meie keha oskab meid ümbritsevate pisikute eest kaitsta.

  Minumeelest ei ole küsimus selles :)
  Aga ehk kutsub intrigeeriv pealkiri kohale hulga neid, kel alusetu antivaktsiinipropaganda mingi kahtluseussi sisse jätnud.

 2. Kriku 25. mai 2010 kell 15:33

  Kas Marje Oona ei ole siiski MD?

  Mitte et see kuidagi oluline oleks.

 3. M 25. mai 2010 kell 17:39

  MD tähendus erinevates maades on erinev – enamasti tähendab see arstikutsega inimest, Ühendkuningriigis aga teaduskraadi (MD=PhD).
  TÜ reeglid on siin.

  Wakefieldi lugu on päris hästi kokku võetud siin: The facts in the case of Andrew Wakefield

 4. M 25. mai 2010 kell 17:48

  Põhjalik ülevaade siin: The MMR-autism fraud

 5. Kriku 25. mai 2010 kell 18:21

  Kas ma saan õigesti aru, et Eestis siis eraldi MD kraadi ei eksisteeri ja kõnekeeles nimetatakse selleks meditsiinialal kaitstud PhD-d?

 6. M 26. mai 2010 kell 9:15

  Jah, Eestis on selline tava, et doktorikraadi kaitsnud arst on PhD.

 7. Kriku 26. mai 2010 kell 9:20

  Aitäh.

 8. dig 26. mai 2010 kell 20:21

  Wakefield tähistab arstikutsest ilmajäämist esinemisega Chicagos, kirjutab Skepchick:

  Wednesday afternoon The American Rally for Personal Rights is hosting a major anti-vaccination rally in Grant Park.

  How major? Andrew Wakefield, the de-licensed physician, himself will be there giving a talk.

  Vastuaktsioon on juba plaanitud.

  So tomorrow afternoon, Women Thinking Free volunteers are heading to Grant Park to do their part to help counter the deadly communicable BS being spread to the people of Chicago. We’ll be there to get the word out to any innocent bystanders who might be pulled in by conspiracy propaganda, and do what we can to spread the message of rationality, science and not killing kids with the fucking measles.

 9. Martin Vällik 11. juuni 2010 kell 18:14

  Veel vastavat

 10. Mart K. 12. juuni 2010 kell 11:22

  Martin Vällik ütles:

  Veel vastavat

  Päris lõbus ja hirmus. Muide, Hiina meditsiini see aspekt on siin lehel seni vist tähelepanuta jäänud. Samamoodi nagu näiteks asjaolu, et nõudlus Ayurveda-ravimite järele on süüdi 93% Ayurveda-ravimtaimeliikide väljasuremisohtu seadmises.

 11. Peeter1 06. jaanuar 2011 kell 17:03

  Medical Journal Says Autism Study Was a ‘Fraud’
  http://online.wsj.com/article/.....69026.html

 12. M 06. jaanuar 2011 kell 17:40

  Wakefield’s article linking MMR vaccine and autism was fraudulent
  Secrets of the MMR scare. How the case against the MMR vaccine was fixed.

 13. Tonda 06. jaanuar 2011 kell 19:23

  Selle kommentaarides tuli välja selline link
  http://www.time.com/time/natio.....-2,00.html
  Tuleb välja et üks verisem vaktsineerimise vastu võitleja Jenny McCarthy poeg isegi mitte ei põe autismi vaid hoopis Landau-Kleffneri sündroomi.

 14. dig 28. veebruar 2011 kell 11:42

  Relevantne Doonesbury koomiks:

Trackback URI | Comments RSS

Lisa kommentaar

Palun tutvu kommenteerimise reeglitega. Kommentaar jääb automaatselt ootele, kui selle nime ja e-kirja aadressiga pole varem kommenteeritud ja/või kommentaar sisaldab rohkem kui 1 lingi. Mõnikord satub kommentaar otse spämmi sekka, kuid pea vastu!

Quicktags: