veebr 04 2011

Kapivaktsiinivastase(?) minister Pevkuri kättemaks ja teisi lugusid veebruaris

Autor: kell 9:11 teemas lugusid, vaktsineerimine. 279 kommentaari.

Vaktsineerimise teema ebatäpne käsitlemine meedias on rõõmustanud vaktsiinivastaseid ja paranoilisi süsteemipõlgureid. Isegi minister Hanno Pevkur võttis pisikese revanši, kui peatas oma otsusega gripivaktsiini Pandemrix väljastamise Eestis. Mis sest, et seda niikuinii eriti ei kasutatud, mis sest, et narkolepsiasse haigestumise riski tõusu, mille üheks tõenäoliseks kaasteguriks peavad Soome uurijad vaktsineerimist vaktsiiniga Pandemrix, on täheldatud Soomes, Rootsis, Islandil, aga mitte Suurbritannias, Saksamaal, Kanadas ega mujal, kus on selle vaktsiiniga vaktsineerituid kordades rohkem.

Meenutus minevikust, mida minister Hanno Pevkur gripi ja vaktsiini kohta on arvanud: JUHTKIRI: Skeptik Pevkuri kuritegelik hoolimatus. Aga küllap ajendas praegust otsust tegema selgetele tõenditele põhinev arusaam, riskianalüüs ja muidugi hoolimine rahva tervise eest.

Veel kohalikke lugusid gripivaktsiini teemal:

Üks iseloomulik kommentaar Postimehe juurest:

Mnjah
01.02.2011 14:02
Mina teadsin seda juba pikka aega, aga noh suur osa lambaid muud meediat ei vaata peale Postimees, Eesti telekanalid ning muud ajalehed.

Kusjuures praegu üks tuntud arst leidis tõestuse, et autism on samuti suure riskiga ja peamine põhjus mis tekkis jsut peale H1N1 vaktsiini saamist lastel. Vanemad said aru, et midagi on paigast ära kui samal päeval või natuke hiljem tekkis osadel lastel krambid ning autism.

Seda üritatakse praegu Inglise meedias ja USA’s kinni mätsida. On üks juhtum kus lapsevanem sai piisavalt materjali oma lapse haigusloo kohta ning oli võimalik tõestada, et arstid olid teadlikud.

Igal juhul asi areneb, me ei räägi siin vaktsiinidest kui üldse, et miski pole kasulik vaid teatud hooaja ja paljude peale sündi korraga süstitavate vaktsiinide koosmõju võib halvasti lõppeda ja on ka nii läinud.

Teema täienduseks olgu viidatud ka Katrin Väljataga arvamus Eesti Päevalehes ja selle täiendatud versioon skeptik.ee-s.

Teised leiud veebruari meediast on siia kommentaaridesse lahkelt oodatud.

Jaga rõõmu või murega!

279 kommentaari

279 kommentaari loole “Kapivaktsiinivastase(?) minister Pevkuri kättemaks ja teisi lugusid veebruaris”

 1. salvey 04. veebruar 2011 kell 11:53

  Jaapanlased asuvad megasuure võrguga kosmost koristama

  Viimasel ajal on kasvanud oht, et orbiidil olevad umbes 370 000 inimtekkelist jäänust võivad kontrollimatu ahelreaktsiooni tekitada, mille tagajärjel lähevad rivist välja satelliidid ja võivad kannatada saada kosmosesüstikud, kirjutab The Telegraph.

  Jaapanlased plaanivad kalavõrkudetootja abil luua mitu kilomeetrit pika metallvõrgu, mille abil loodetakse kosmiline prügi kokku koguda. See võrk viiakse satelliidi abil üles.

  Võrk laaditakse elektriga ja tekitatakse gravitatsioonile mitte alluv magnetväli. Koristusmissioon peaks kestma mitu nädalat.

  Asjatundjate sõnul vajab kosmoseprügi koristamist, kuna oht on kasvanud ja kui seda ei tehta, võibki õnnetus aset leida.

 2. Andres Valdre 04. veebruar 2011 kell 14:52

  salvey ütles:

  Jaapanlased asuvad megasuure võrguga kosmost koristama

  [...] tekitatakse gravitatsioonile mitte alluv magnetväli [...]

  Hetkeks juba muretsesin, aga siis kontrollisin väljaannet ja arvasin ära autori. :)

 3. Kriku 04. veebruar 2011 kell 15:41

  Pealkiri on ebaõnnestunud nii sisuliselt kui keeleliselt. Esiteks ei ole selline FUD Pevkuri suhtes siiski õiglane ja teiseks tähendab “kapivaktsiinivastane” inimest, kes on vastu kapivaktsiini kasutamisele (ehk siis kapi vastu vaktsineerimisele). Võrdle näiteks keelendiga gripivaktsiinivastane.

  Teen ettepaneku selle asemel panna “Ajakirjanduse ülepingutused veebruaris” või midagi sarnast.

 4. dig 04. veebruar 2011 kell 15:52

  Kriku ütles:

  Esiteks ei ole selline FUD Pevkuri suhtes siiski õiglane ja teiseks tähendab “kapivaktsiinivastane” inimest, kes on vastu kapivaktsiini kasutamisele (ehk siis kapi vastu vaktsineerimisele). Võrdle näiteks keelendiga gripivaktsiinivastane.

  Teine punkt ei tööta. Siin on tegemist klassikalise grammatilise kahetimõistetavusega, mille puhul korrektse tõlgendamise esimene samm on vaadata, kas mõlemad mõistetavused on tähenduslikud. Kuna nii kappide vaktsineerimine tõbede vastu kui inimeste vaktsineerimine kappide vastu on tähenduseta konstruktsioonid, on päris selge, et autor mõistab kapis redutavat vaktsiinivastast. (Et sõna kapp ka muid tähendusi evib, on muidugi omaette põnev teema.)

 5. M 04. veebruar 2011 kell 16:04

  Kriku ütles:

  Teen ettepaneku selle asemel panna “Ajakirjanduse ülepingutused veebruaris” või midagi sarnast.

  Mina toetan Kriku ettepanekut.

 6. Starker 04. veebruar 2011 kell 17:29

  M ütles:

  Kriku ütles:

  Teen ettepaneku selle asemel panna “Ajakirjanduse ülepingutused veebruaris” või midagi sarnast.

  Mina toetan Kriku ettepanekut.

  Sekundeerin samuti Krikule.

 7. Martin Vällik 04. veebruar 2011 kell 17:36

  Et seda teemaarendust mitte liiga pikalt edendada lasta, siis ütlen ära, et ma ei muuda pealkirja. Seekord sedasi, uuel kuul uutmoodi. Arvamused võtan kuulda ja püüan edaspidi arvestada.

 8. dig 04. veebruar 2011 kell 18:04

  Aeg-ajalt on skeptiliste teemade seas üles kerkinud küsimus, kas posijaid kõlbab meditsiinijärelevalvele allutada. Vahelduseks kirjutab News Observer juhtumist Põhja-Carolinas, kus keegi linnakodanik joonistas linnavalitsusele põhjaliku 8-leheküljelise skeemi ettepanekust valgusfooride tööd paremini korraldada, mispeale linnavalitsus asus uurima, kas säärane kõrgekvaliteediline kirjatükk endast mitte ilma litsentsita insenerina töötamist ei kujuta.

  Cox and his North Raleigh neighbors are lobbying city and state officials to add traffic signals at two intersections as part of a planned widening of Falls of Neuse Road.

  After an engineering consultant hired by the city said that the signals were not needed, Cox and the North Raleigh Coalition of Homeowners’ Associations responded with a sophisticated analysis of their own.

  The eight-page document with maps, diagrams and traffic projections was offered to buttress their contention that signals will be needed at the Falls of Neuse at Coolmore Drive intersection and where the road meets Tabriz Point / Lake Villa Way.

  It did not persuade Kevin Lacy, chief traffic engineer for the state DOT, to change his mind about the project. Instead, Lacy called on a state licensing agency, the N.C. Board of Examiners for Engineers and Surveyors, to investigate Cox.

  Cox says Lacy is trying to squelch dissent.

  Kuidas linnavalitsuse ametnik aru sai, et seadus katki tehtud on?

  Cox has not been accused of claiming that he is an engineer. But Lacy says he filed the complaint because the report “appears to be engineering-level work” by someone who is not licensed as a professional engineer.

 9. Martin Vällik 04. veebruar 2011 kell 18:17

  VIDEO: Jeruusalemma mošee kohal hõljus UFO!
  Vaatasin ka videot, päris huvitav oli. Eriti muidugi see kiire vertikaalne plehkupanek. Millega tegu, ei osanud kohe arvata. Guugeldasin.

  Video selline:

  Alusena kasutatud foto võiks olla umbes selline:

  (Klõpsa pildile, näed suuremalt.)

  Veidi arvutitöötlust ja ongi “ufovideo”, mis juutuubis sadu tuhandeid vaatajaid kogunud.

  Analüüsiga varustas Neurologica blog.

 10. eifeks 05. veebruar 2011 kell 1:27

  Veidike siia sobivat huumorit jaanuari leidudest muidu nii tõsistele skeptikutele.

 11. dig 05. veebruar 2011 kell 12:31

  Postimees kirjutab vanast uuest ettemaksupettusest.

  Põhja prefektuuri on pöördunud mitu inimest, kellelt on e-kirja teel palutud tasu eest luba kasutada plakatil nende fotot, mis on leitud mõnest sotsiaalvõrgustikust. Foto omanikule pakuti autoritasu 200 eurot iga foto eest.

  Põhja prefektuuri majanduskuritegude talituse politseikapten Rocco Otsa sõnul palusid kirjade saatjad pildi kasutamiseks nõusolekut andnud inimestelt kontaktandmeid, et posti teel edastada reisitšekid.

  «Tšeki saanud inimene pidi selle ise kohalikus pangas või rahavahetuspunktis sularahaks vahetama ning lubatud summast ülejäänu tagastama kirjas märgitud aadressile,» selgitas Ots.

  Kahjuks jätab artikkel mainimata järgmised olulised detailid:

  * 200-eurone “autoritasu” sotsiaalvõrgust leitud foto eest on ebarealistlik.

  * Võõrale inimesele tundmatu väärtpaberi vastu sularaha andmine ei ole kunagi hea mõte.

 12. dig 05. veebruar 2011 kell 13:33

  Tuntud sürrealistlike filmide kanal WingNutDaily tutvustab uut seeriat lühimängufilme tehisabordi ja lastega kaubitsemise vahelistest seostest.

  Two months ago, a team of students with the pro-life group Live Action who previously documented apparent violations of law by Planned Parenthood announced it would zero in on the nation’s largest abortion business.

  The videos are now being released, revealing that Planned Parenthood staff members apparently not only overlooked evidence of reported sex trafficking involving minors, but explained to actors posing as a pimp and prostitute how to “get around” some of the legal requirements for abortions.

  The latest video, released today, was made at Planned Parenthood’s business in Richmond, Va., last month. It shows the “pimp” and “prostitute” explaining that they run a sex ring involving girls as young as 14 or 15.

  “We’re involved in sex work. There’s some other girls that, we kinda, we manage, and they kinda need help too,” the “pimp” explains.

  Mis esimesest filmist sai, on hästi informeeritud pimbivaatlejad kindlasti juba Media Matters’ist lugenud.

  Andrew Breitbart’i loomingulist tegevust on kajastanud ka The Daily Show:

  The Daily Show With Jon Stewart Mon – Thurs 11p / 10c
  Lost in Race
  http://www.thedailyshow.com
  Daily Show Full Episodes Political Humor & Satire Blog</a> The Daily Show on Facebook

  Kas Jon Stewart on naljakam kui ettekujutus sellest, et keegi võib tõsiselt võtta stereotüüpilises filmineegrisutenöörikostüümis ringi kõndivat roosat meest, kes kõigile ettejuhtujatele pajatab, kuidas ta lapsi prostitutsioonile kallutab — mine võta kinni.

 13. Kriku 05. veebruar 2011 kell 14:01

  * Võõrale inimesele tundmatu väärtpaberi vastu sularaha andmine ei ole kunagi hea mõte.

  Ei, siin on teine probleem. Need inimesed tehti nende endi teadmata (?) kaasosaliseks võltsitud maksevahendite levitamisel.

 14. dig 05. veebruar 2011 kell 20:47

  Postimees vahendab huvitavaid avastusi sotsiaalkriminoloogia vallast Saaremaalt:

  Politsei uurib kriminaalmenetluse raames seoses Saaremaa kaubamajas toime pandud vargustega läbi videosalvestisi, kust kõik varguse juhtumid välja otsib, kirjutas Meie Maa.

  Meie Maa andmetel paistab ühelt turvakaamera salvestiselt, kuidas varas tegutseb poes vaid mõne meetri kaugusel kaupa valivaid kliente kartmata, eemaldades turvaelemendi, võttes endal jope seljast, pannes varastatud jope selga ja oma jope veel selle peale.

 15. dig 05. veebruar 2011 kell 20:58

  Postimehe välisveerg on üllatunud, et maailmapolitseinik Obama peab kõnesid selle asemel, et helistada sinna, kuhu tarvis ning lasta Egiptuse satraap kohalt maha võtta:

  USA liider ei nõudnud otse Mubaraki lahkumist. Küll aga ärgitas ta riigipead endalt küsima, et kuidas jätta pärand maha nii, et Egiptus suudaks minna läbi sellest muudatuste perioodist, vahendas AFP.

  «Ma usun, et president Mubarak hoolib oma maast. Ta on uhke, kuid samas on ta ka patrioot,» rääkis Obama. «Ta peab kuulama Egiptuse rahvast ja langetama otsuse edasise tee osas, mis on korralik, kuid tähendusrikas ja tõsine.»

  Telefoniõigusel on Egiptuses sügav traditsioon. Hiljuti kirjutas Slashdot, et isegi Interneti sisse- ja väljalülitamine käib püramiidide maal telefonitsi.

 16. dig 06. veebruar 2011 kell 0:26

  Mäletatavasti on uudiseks ikka see, kui mees hammustab koera ja mitte vastupidine. Nagu PZ Myers edastab, on ootamatult uudiseks saanud asjaolu, et keegi katoliku preester Thomas Euteneuer on toimetanud kurjade vaimude vastast seksimaagiat subjekti kallal, kes on nii naissoost kui ka täisealine.

  We also have some other accounts that suggest these events occurred multiple times.

  Father [reportedly] admitted to having ‘an inappropriate relationship’ with an employee in his letter of resignation [and] a second woman [apparently] came forward to say that Father had engaged in sexual activity with her — not intercourse, but close to it — while he was performing some type of exorcism prayer(s).

  Catholic prayers must be kinkier than I ever imagined. I admit it, I do have a somewhat dirty mind, but looking at that list of admissions, I am totally stumped about what Euteneuer actually did … which is actually amplifying my imagined creepiness of whatever it was. I’d speculate further except that there is a victim involved: as much as Euteneuer may deserve some contempt, the victim deserves some respect.

  Which brings me to the really weird part. Everything I’m reading about this situation contains these insistent declarations that the act involved an ADULT! WOMAN! Even the Catholic bishop’s statement about the case emphasizes this.

  Minu räpases peakeses assotsieerub see segane tegu millegipärast Helga ja herr Flicki paljude pikantsete seiklustega. Tõsi küll, see võrdlus ei pruugi päris täpne olla — võib osutuda, et erinevalt väikesest Ottost ei kasvatanudki Euteneuerit lapsepõlves trobikond nunnasid.

 17. dig 06. veebruar 2011 kell 0:35

  Irish Times vahendab küsimust Armeenia Vatikani Raadiole: miks Rooma paavst ei või olla organidoonoriks?

  CAN THE Pope be an organ donor? The question was raised yesterday after Vatican Radio revealed the contents of a letter written by the Pope’s private secretary, Msgr George Gaenswein, stating that Pope Benedict’s 1970s issued organ donor card had become “de facto invalid with Cardinal Ratzinger’s election to the papacy”.

  This was no sooner said than various experts were offering to explain this particular invalidity. Church teaching argues that a pope’s body belongs to the entire church and therefore he must be buried intact, said some.

  Others argued if papal organs were donated, then they might become relics, de facto “parked” in other bodies, if the pope were eventually made a saint.

  Jah, küllap kaalub siiratud organitest patsiendile tõusta võiva tulu üles terviserisk, et lugematu hulk fanaatikuid on valmis ta keset tänavat lõhki lõikama, et hindamatud reliikviad kätte saada.

 18. dig 06. veebruar 2011 kell 11:31

  Postimees üllitas jälle kord emand Randmaa ilmaennustuse-pastiši.

  Pikad tilad (jääpurikad) katuseräästas küünlakuul tähendasid ennevanasti head viljavoosi (saaki) tulemas. Teistpidi teati, et küünlapäeva sula ja maretapäeva põud on nälja ema. Mõlemad ilmanähtused vähendavad taliviljade saagi lootusi.

  Palju sõltub lume sulamise kiirusest.

  Kevadet veel õhus tunda ei ole, aga talve võimu kahanemist võib märgata. Kas Pärnumaa karud teist külge on keeranud, ei tea, ent päevad paistavad kukesammu võrra pikemad ja päikesel hakkab teine silm juba vett jooksma küll.

  Kummalisel kombel on kommentaariumis kolm tegelast, kes kiidavad väidetavat ennustust “ilusasti kirjutatuse” eest. Säärase halva maitse üle muidugi ei vaielda, aga kas see on siis kriteerium, mille järgi ilmaprognoose hindama peaks?

 19. Kriku 06. veebruar 2011 kell 15:08

  Palun vabandust teemakohatuse pärast. Egiptuse saatus nagu muudki päevapoliitilised sündmused pole mööndavasti skeptik.ee asi arutada, kuid siiski võiks siinsetele lugejatele huvi pakkuda kahe sealse inimõiguste kaitsja silmapaistvalt asjalik analüüs. Loo moraal: ühe korraliku diktatuuri uppiajamiseks ei piisa ainult Suure Juhi mahavõtmisest.

 20. dig 06. veebruar 2011 kell 16:18

  Postimehe välismajandusveerg: Kliima soojenemise eksperdid teenivad hiigelsummasid

  Süsiniku- ja kliimamuutuse ekspertide keskmine töötasu oli eelmisel aastal 79 000 dollarit (58 000 eurot) aastas ehk keskmiselt 4830 eurot kuus, näitab üleilmne palgauuring.

  Üleilmsel majanduslangusel oli suhteliselt väike mõju töötingimustele süsinikusektoris, tõdes üks palgauuringu läbiviijaid.

  Nagu arvata võib, on kommenteerimas hulka vandenõuteoreetikuid ja eiardeid.

 21. dig 06. veebruar 2011 kell 16:23

  dig ütles:

  Postimees üllitas jälle kord emand Randmaa ilmaennustuse-pastiši.

  Esiletõstu väärib sihuke kommentaar kelleltki LD’lt:

  Postimees võiks pealkirja taha ka viite panna, et artikkel mõne soolapuhuja kirjutatud, siis tõsimeelsemad inimesed ei peaks aega raiskama mõtetustele. Mina oma heas usus tõega arvasin, et EMHI midagi prognoosib, a kus sa sellega.

 22. Kriku 06. veebruar 2011 kell 16:25

  USD 79k aastas pole sealkandis mingi hiigelsumma. Loll jutt suhu tagasi.

 23. dig 06. veebruar 2011 kell 16:29

  Kriku ütles:

  Palun vabandust teemakohatuse pärast. Egiptuse saatus nagu muudki päevapoliitilised sündmused pole mööndavasti skeptik.ee asi arutada, kuid siiski võiks siinsetele lugejatele huvi pakkuda kahe sealse inimõiguste kaitsja silmapaistvalt asjalik analüüs. Loo moraal: ühe korraliku diktatuuri uppiajamiseks ei piisa ainult Suure Juhi mahavõtmisest.

  Minu meelest ei ole see teemakohatu. Analüüs on ka huvitav, aga see on vaatluse alt välja jätnud küsimuse, missugused Mubaraki isiklikud ja poliitilised huvid asjas on. Kohatu võiks küll olla spekuleerida, kui palju hindamatuid artefakte lahkuv president suudab oma eralennukiga maalt välja kanda, aga kas on alust arvata, et Mubarak üldse hindab tema ametiajale järgnevat demokraatiat kõrgelt? Võib-olla kuulub ta hoopis parteisse/koolkonda, kelle arvates näiteks tsivilistide politeinike järele valvama panemine endast mundriau haavamist kujutab?

 24. Martin Vällik 06. veebruar 2011 kell 21:26

  Uudiseid umbluu-pealinnast Pärnust:
  Lahtiste uste päeval saab tutvuda Tiibeti ravivõtetega
  05.02.2011 09:03
  Iira Igasta, tegevtoimetaja

  10. veebruaril on lahtiste uste päev Pärnus Tiibeti ravikeskuses Gewa. Pärastlõunast alates on võimalik kuulata loenguid ja teha kaasa tasuta joogatund, teatas Andres Adamson Gewa keskusest.

  Räägitakse, kuidas leevendada selja- ja liigeseprobleeme Tiibeti ravikunsti väliste teraapiate abil, tutvustatakse Tiibeti astroloogiat ja seda, kuidas see käsitleb 2011. aastat.

  Ahoi, kas Pärnus skeptikuid on? Andke endast märku :)

 25. pt 07. veebruar 2011 kell 1:01

  Nüüd on ERR-i ilmunud selline video: “Ajakirjanik: seagripipaanika globaalses külas”! ERR-i! Jutt algab pseudoteaduse levimise kritiseerimisega, aga jätkub täpselt, nagu autor oleks ise maailmas kõige targem, puhta demagoogia ja lahmimisega. Väidete tõepõhja ta kontrollinud ei ole. Raske kommenteerida isegi.

 26. salvey 07. veebruar 2011 kell 7:38

  Tiina Jõgeda: Tere tulemast, kollane kass

  Üritus on toodud siseõuedest (Rotermanni kvartalist) ja parkidest (Kadriorust) pealinna peaväljakule, kus võetakse vastu ka vabariigi aastapäeva sõjaväeparaadi ning pidustusi finantseerib ja kureerib Tallinna linn. Vabaduse väljakul lüüakse lahti hiina turg, lennutatakse traditsioonilisi hiina soovilaternaid, süüakse hiina toitu.

  Kassi-, roti-, pühvli-, tiigri jne aasta vastuvõtmise rituaalid pole ammu enam lihtsalt feng shui huviliste väikese harda kogukonna lõbu, vaid sellest on saanud enesestmõistetav osa meie pealinna kultuurielust. Küllap ka ärimees Sõõrumaa pidas feng shuid tudeerides silmas võimalikke vestlusteemasid tulevaste Aasia äripartneritega!

 27. salvey 07. veebruar 2011 kell 8:02

  USA ajakiri kritiseerib Eestis tehtavaid ravimikatseid

  Kaks Ameerika nimekat uurivat ajakirjanikku maalivad üleilmse levikuga üldhuviajakirjas pildi Eestist kui maast, kus suured lääne farmaatsiafirmad teevad inimeste peal ravimikatseid, mida neil oma asukohamaal oleks palju keerulisem läbi viia.

  Tandemina tegutsevad Donald L. Barlett ja James B. Steele, kes paljude ajakirjandusauhindade hulgas on võitnud ka kaks Pulitzeri preemiat, alustavad ajakirja Vanity Fair jaanuarinumbris pikka lugu «Tapvad ravimid» viitega Tartule, märkides, et 100 000 elanikuga linna kutsutakse mõnikord Emajõe Ateenaks.

  Ravimiameti peadirektori asetäitja Alar Irs, kelle väitel ravimitööstus teda ei armasta, nagu tema ei armasta ravimifirmade liialdatud reklaame ega mitmeid müügimeetodeid, kinnitas, et Eestile ei saa süüks panna ühtegi neist puudustest, millega uurivad ajakirjanikud oma loos välja tulevad. «Eesti ega ülejäänud Euroopa Liit ei ole koht, kus uuringuid oleks odav teha või kus nendeks luba saada oleks lihtne,» lausus ta. Kirjutisest nähtuv arvamus, et ainult USAs tehakse häid kliinilisi uuringuid, on Irsi sõnul vale.

 28. dig 07. veebruar 2011 kell 12:03

  Wired kirjutab New Mexico esindajatekojas menetletavast teadushariduse vastu suunatud eelnõust.

  House Bill 302, as it’s called, states that public school teachers who want to teach “scientific weaknesses” about “controversial scientific topics” including evolution, climate change, human cloning and — ambiguously — “other scientific topics” may do so without fear of reprimand. The legislation was introduced to the New Mexico House of Representatives on Feb. 1 by Republican Rep. Thomas A. Anderson.

  Supporters of science education say this and other bills are designed to spook teachers who want to teach legitimate science and protect other teachers who may already be customizing their curricula with anti-science lesson plans.

  “These bills say, ‘Oh we’re just protecting the rights of teachers,’ which on the face of it isn’t wrong. But they draw big red circles around topics like evolution and climate change as topics to be wary about,” said Joshua Rosenau, a policy and projects director at the National Center for Science Education. “It suggests this kind of science is controversial, and would protect teachers who want to teach anti-evolution and climate-change-denying lessons in classrooms.”

 29. Andres Valdre 07. veebruar 2011 kell 17:27

  Hoopis teisest ooperist: Clarinet for Whales

 30. dig 07. veebruar 2011 kell 18:24

  Calgary Herald vahendab lugusid laste sissekandmisest mormoonifundamentalistlikus kirikus.

  VANCOUVER — Water torture of babies is one way some members of the Fundamentalist Church of Jesus Christ of Latter Day instil fear of authority, a former member testified Wednesday.

  “It’s quite common,” Carolyn Blackmore Jessop told the constitutional reference case to determine whether Canada’s polygamy law is valid.

  “They spank the baby and when it cries, they hold the baby face up under the tap with running water. When they stop crying, they spank it again and the cycle is repeated until they are exhausted.”

  It’s typically done by fathers and it’s called “breaking in.”

 31. dig 08. veebruar 2011 kell 12:41

  Postimees vahendab Kanal 2 uut lähenemist poliitikute valetamise probleemile.

  Keskerakonna poliitik Evelyn Sepp tunnistas Kanal 2 saate «Reporter» korraldatud valedetektori testis, et tema arvates vajab partei Edgar Savisaare asemele uut juhti.

 32. dig 08. veebruar 2011 kell 13:02

  Guardian kirjutab, et Oxfordi teadlased on edukalt katsetanud kõigi teadaolevate gripitõugude vastu kaitsvat vaktsiini.

  Developed by a team led by Dr Sarah Gilbert at Oxford’s Jenner Institute, the vaccine targets proteins inside the flu virus that are common across all strains, instead of those that sit on the virus’s external coat, which are liable to mutate.

  If used widely a universal flu vaccine could prevent pandemics, such as the swine flu outbreaks of recent years, and end the need for a seasonal flu jab.

  “The problem with flu is that you’ve got lots of different strains and they keep changing,” said Adrian Hill, director of the Jenner Institute. “Occasionally one comes out of wildfowl or pigs and we’re not immune to it. We need new vaccines and we can’t make them fast enough.”

  While traditional vaccines prompt the body to create antibodies, Gilbert’s vaccine boosts the number of the body’s T-cells, another key part of the immune system. These can identify and destroy body cells that have been infected by a virus.

  In her trial, Gilbert vaccinated 11 healthy volunteers and then infected them, along with 11 non-vaccinated volunteers, with the Wisconsin strain of the H3N2 influenza A virus, which was first isolated in 2005. She monitored the volunteers’ symptoms twice a day, including runny noses, coughs and sore throats, and she calculated how much mucus everyone produced by weighing tissues they used. Though a small study, it was significant in that it was the first vaccine of its type to be tested on people.

  Gilbert said: “This is the first time anyone’s tested if you can boost somebody’s T-cell response to flu and, having done that, if it helps protect against getting flu. It’s the first time anybody’s done that in people.”

 33. Mart K. 08. veebruar 2011 kell 14:55

  Delfi: Rumeenia nõiaseadus: kui ennustus on vale, ootab nõida vangla

  Rumeenia kavatseb karmistada oma nõidu puudutavat seadusandlust. Kaalumisel olevate seadusepügalate järgi hakataks nõidadelt tegevusluba nõudma ning kehtestatataks trahv või isegi vanglakaristus juhuks, kui nõia ennustus valeks osutub.

  Seaduseelnõu hakati äsja arutama parlamendis. Nõiakunst on olnud Rumeenia kultuuri osa sajandeid, teatab Associated Press.

  1. jaanuaril muutis Rumeenia oma tööseadusandlust nii, et nõid tunnistati ametlikult elukutseks, mis mõnesid nõidu vihastas, sest nüüd tuleb hakata makse maksma.

  Sotsiaaldemokraatliku partei parlamendiliige Vasile Bleotu ütles teisipäeval, et seaduseelnõu kiideti senatis heaks, kuid sellele peavad oma kinnituse andma ka parlamendi rahandus ja töökomitee ning lõpuks alamkoja täiskoosseis.

  Seadus nõuab lisaks, et nõiad hakkaksid klientidele tšekke välja kirjutama ja keelab neil tegutseda koolide ja kirikute läheduses.

 34. salvey 09. veebruar 2011 kell 7:31

  Kaitsesüst viis eakalt mehelt tervise

  79-aastane mees käis mullu oktoobris pere­arsti juures gripivastast kaitsesüsti tegemas. Päev hiljem tekkisid tal valud ning tasakaalu- ja mäluhäired.

  Järgmisel päeval pärast vaktsineerimist halvenes mehe enesetunne ning ka mälu, ta kaotas korterivõtmed ja unustas rahakoti poeletile. Teisel päeval hakkas meest vaevama pea- ja kõhuvalu, valutasid ka kõik lihased ja liigesed.

  Neuroloog Ülla Linnamägi, kelle vastuvõtule 79-aastane patsient õige pea läheb, ei taha uskuda seost vaktsiini ja püsivate tervisehädade vahel. «Muidugi teeme uuringud ja vaatame,» ütleb ta. Neuroloogi sõnul võib vaktsiin lüüa immuunsüsteemi korraks rivist välja ning eakamad patsiendid on paratamatult enam ohustatud.

  Perearst Laidi-Astrid Reinet nendib, et kaitsesüstimine võib anda tagasilööke neil, kel organismi vastupanuvõime on nõrgem – lastel ja eakatel. «Kõrges vanuses inimene, kes ei kuulu suurde kollektiivi ja suhtleb vähem, ehk ei peakski ennast vaktsineerima. Pigem võiks manustada vitamiine ja teisi organismi üldtugevdavaid vahendeid,» soovitab ta.

 35. salvey 09. veebruar 2011 kell 7:55

  Vastsündinutele antakse tihti näidustamata ravimeid

  Kolmandik Eesti lastel kasutatud retseptiravimitest pole neile näidustatud ning vastsündinute puhul küündib see protsent 90ni, rääkis Tartu ülikooli mikrobioloogia instituudi doktorant Jana Lass Tartus toimuval meditsiinikonverentsil Kliinik 2011.

  Lassi sõnul pole 9 kuni 33 protsenti ambulatoorselt lastel kasutatavatest ravimitest neile ametlikult näidustatud ning koguni üle 50 protsendi lastel kasutatavatest ravimitest ei pruugi olla nende peal uuritud, vahendab uudised.err.ee.

  «Vastsündinute puhul on olukord eriti kriitiline: 80 kuni üle 90 protsendi ravimitest pole sihtrühmal uuritud ega ka neile näidustatud,» märkis ta haigekassa andmebaasi 2007. aasta infol tugineva uuringu tulemusi tutvustades.

 36. K_V 09. veebruar 2011 kell 8:03

  salvey:

  Kaitsesüst viis eakalt mehelt tervise

  Perearst Laidi-Astrid Reinet nendib, et kaitsesüstimine võib anda tagasilööke neil, kel organismi vastupanuvõime on nõrgem – lastel ja eakatel. «Kõrges vanuses inimene, kes ei kuulu suurde kollektiivi ja suhtleb vähem, ehk ei peakski ennast vaktsineerima. Pigem võiks manustada vitamiine ja teisi organismi üldtugevdavaid vahendeid,» soovitab ta.

  Kui see on kaasaegse teadusliku meditsiini seisukoht, siis peaks ta meedias palju sagedamini ja selgemini kõlama.
  Muidu luukakse mulje, et ennast [gripi vastu] vaktsineerimata jättev inimene on miski pimedusejünger ja [gripi vastu] vaktsineerimine on maailmapildliselt sama tähendusega, mis kristluses ristimisveega kastmine.
  Muide, käivad kõlakad, et ka ristimisvette on uputud.

 37. Gatzby 09. veebruar 2011 kell 13:28

  Pärimusmeditsiin – ravitarkused aastasadade tagant

  Lahemaa tervisekoolis õpetatakse esimest aastat eesti pärimusmeditsiini, õppija saab üldised laiapõhised teadmised aegadetagustest ravivõtetest.

  Sotsiaalministeerium ei toeta loodusravi kasutamist

  Sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Ivi Normet ütles Tarbija24-le antud kommentaaris, et ministeerium ei toeta mitteakadeemilise meditsiini edendamist, õpetamist ja kasutamist.

 38. ... 09. veebruar 2011 kell 15:40

  @ K_V
  Kas sa tõesti arvad, et enamus inimesi usub gripivaktsiinis olevat mingit imerohtu kõikide haiguste vastu?
  See on sama loll seisukoht, kui tüüpiliste vaktsiinivastaste arvamused.

  Nägid seda mida tahtsid näha.
  Kahe silma vahele jäi muidugi lause, et kõrges vanuses inimene, kes ei kuulu suurde kollektiivi ja suhtleb vähem, ehk ei peakski ennast vaktsineerima.

  —————————–

  Artikkel:
  Huvitav mida Kuu-vandenõulased arvavad?
  Erafirma lendab esmakordselt Kuu peale staapi ehitama.

 39. K_V 09. veebruar 2011 kell 16:41

  ütles:

  @ K_V
  Kas sa tõesti arvad, et enamus inimesi usub gripivaktsiinis olevat mingit imerohtu kõikide haiguste vastu?

  Jäi arusaamatuks, millise mõttetöö tulemusena mulle selline arvamus omistati.
  Kas kristlased usuvad siis, et ristimisvesi on imerohi kõikide haiguste vastu?
  Mina pidasin silmas, et sarnaselt ristimisega kristlaste juures nähakse gripi vastu vaktsineerimises ka grupikuuluvust kinnitavat toimingut. Et kui vaktsineerid, siis oled kaasaegselt ja teaduslikult mõtlev inimene. Kui ei, siis posijate kihutustöö õnnetu ohver. Et lisaks meditsiinilisele on vaktsineerimisel ka ideoloogiline külg.
  Võtke või loo pealkiri – “Kapivaktsiinivastase(?) minister Pevkuri kättemaks…”
  Imetore, kui vaktsineerimistesse mõistuspäraselt suhtutakse ja iga kord näidustustega arvestatakse.

 40. dig 09. veebruar 2011 kell 17:07

  K_V ütles:

  Mina pidasin silmas, et sarnaselt ristimisega kristlaste juures nähakse gripi vastu vaktsineerimises ka grupikuuluvust kinnitavat toimingut.

  K_V ütles:

  Imetore, kui vaktsineerimistesse mõistuspäraselt suhtutakse ja iga kord näidustustega arvestatakse.

  Näidustustega arvestamine ei ole sootsiumi rida. Näidustustega arvestab arst, kes patsiendile nõu annab.

 41. K_V 09. veebruar 2011 kell 17:23

  dig ütles:

  Näidustustega arvestamine ei ole sootsiumi rida.

  Mis veel ei või sootsiumi asjaks saada, kui meedia kõigi küsimuste käsitlemisel järjest maniakaalsemaks muutub. Loodetavasti on sellel arengul ka piirid.

 42. ... 09. veebruar 2011 kell 19:17

  K_V ütles:

  Jäi arusaamatuks, millise mõttetöö tulemusena mulle selline arvamus omistati.

  Sellega, et tõstad esile inimeste seisukohad, kellel puuduv pädevus antud teemal (vaktsiinid) süviti sõna võtta ja lood mittesobivaid näiteid.

  Kuid kui gruppidesse jagada (ideoloogia järgi), siis miks mitte kasutada sellist lahterdust::
  1. Isikud, kes keelduvad oma väljakujunenud primitiivsest maailmavaatest tänapäeva meditsiini hüvedest, kuid ei teadvusta endale sellega kaasnevaid ohtusid nii endale, kui ka tesitele. Levitavad pahatahtlikult haigusi, ise uskudes, et päästetakse maailma.
  2. Hall mass, kes käitub vastavalt sellele, mis meediakanal teda parajasti mõjutanud on.
  3. Iskud, kes kes keelduvad vaktsiinist või nõustuvad sellega, samas olles teadlikud riskidest nii endale,tead kui ka tesitele. Kui tegu on nteadäiteks töötajaga, kes puutub teiste inimestega kokku, siis vaktsineerib end või siis vähimagi haiguskahtluse puhul väldib tuleavast kontakti (haigusleht). Oskab oma tervist analüüsida ja tesitega arvestada.

 43. dig 09. veebruar 2011 kell 19:44

  Mitmetes vanades ja uutes lugudes käsitatakse ohtliku teadmise teemat. Otse loomulikult on see ka üks Isaac Asimovi lemmikuist — ja paljude religioossete fundamentalistide seas levinud idee.

  Kuna hästi arenenud tehnoloogia peab maagiast eristamatu olema, on nõiad kaugelt maalt välja töötanud erilise arvu, mille üle mõtisklemine mitut sorti arvutisüsteemid lõputult eksistentsialismi üle juurdlema saadab. Rick Regan kirjutab:

  I stumbled upon a very strange bug in PHP; this statement sends it into an infinite loop:

  <?php $d = 2.2250738585072011e-308; ?>

  What’s Special About 2.2250738585072011e-308?
  2.2250738585072011e-308 represents the largest subnormal double-precision floating-point number; written as a hexadecimal floating-point constant, it’s 0×0.fffffffffffffp-1022. 2.2250738585072011e-308 is one of five 17-digit decimal values that convert (correctly) to 0×0.fffffffffffffp-1022:

  Saksamaal tegutsev numbrimaag Konstantin Preußer kinnitab, et samalaadse filosoofilise häda all kannatab ka samalaadset matemaatilist notatsiooni pruukiv Java. Kuna põhjus on kasutatavas aritmeetikas, kannatavad nende kummaliste arvude (ja mõnede nendesarnaste) all arvatavasti ka paljud teised põnevad arvutusmehhanismid.

  Kui arvutusi teeksid naisterahvad nagu vanal heal II ilmasõja ajal, ei saaks midagi niisugust juhtuda.

  It was 2003 and Erickson was interviewing sisters Shirley Blumberg Melvin and Doris Blumberg Polsky for her documentary, “Neighbor Ladies,” about a woman-owned real estate agency that helped to peacefully integrate a Philadelphia neighborhood. The twins, long-retired by then, reluctantly mentioned a different sort of job they’d held during World War II: Female “computers.”

  Computer, at that point, was a job title, not a machine. Long before the sisters were businesswomen, community activists, mothers or grandmothers, they were recruited by the U.S. military to do ballistics research. They worked six days a week, sometimes pulling double or triple shifts, along with dozens of other women.

  The weapons trajectories they calculated were passed out to soldiers in the field and bombardiers in the air. Some of their colleagues went on to program the earliest of general-purpose computers, the ENIAC.

 44. K_V 09. veebruar 2011 kell 20:40

  ütles:

  Jäi arusaamatuks, millise mõttetöö tulemusena mulle selline arvamus omistati.

  Sellega, et tõstad esile inimeste seisukohad, kellel puuduv pädevus antud teemal (vaktsiinid) süviti sõna võtta…

  Ainus inimene, kelle seisukoha esiletõstmist enda puhul tuvastasin:

  Perearst Laidi-Astrid Reinet nendib, et kaitsesüstimine võib anda tagasilööke…

  Tagantjärele tark muidugi.

  …ja lood mittesobivaid näiteid.

  Näiteks millised ja milleks mittesobivad?

  Kuid kui gruppidesse jagada (ideoloogia järgi), siis miks mitte kasutada sellist lahterdust::

  Miks mitte.

 45. dig 09. veebruar 2011 kell 20:41

  Tehnoloogia ja piisavalt arenenud maagia vahelisi sidemeid loob ka katoliku kirik, kes on teinud järjekordse sammu George Lucas’e pihtimismasina suunas. Kirjutab ABC News:

  It seems as though the Catholic Church really really wants us to go to confession, so much so that apparently it has sanctioned a new iPhone app aimed at bringing some of the wandering sheep back into the fold.

  You can now wipe your slate clean with Confession: A Roman Catholic App, available through iTunes for $1.99.

  Kellel endal hästiklassifitseeritud pattu ei ole, sellele pakub masin välja sünteetilisi:

  So, how does the app work? It leads you through an “Examination of Conscience” to help you figure out what your real sins are — and not just by retreading your run of the mill 10 Commandments. The sinful suggestions the app offers are inventive and even age appropriate.

  Pattude originaalsuse hindamisest laulab Harvardi matemaatik Tom Lehrer:

 46. M 09. veebruar 2011 kell 22:23

  Perearst L-A R esitab päris mitmeid seisukohti, millel ei ole teaduslikkusega küll mingit pistmist. (Kas ebakompetentsust just meedia vahendusel demonstreerima ja levitama peab, jääb tema enda südametunnistusele…).

 47. Kriku 09. veebruar 2011 kell 23:37

  Evelin Tamm, kasvatusteadlane: Kõik lapsed ei peaks lasteaias magama

  Pediaatria- ja kasvatusteadustealased uurimused on vahepeal nii mõndagi laste varajases kasvatuses muutnud, kuid meie lasteaedade teadetetahvlitel on siiamaani väljas iganenud päevakavad. Olen kasvatusteadlase, lasteaiaõpetaja ja lapsevanemana juba aastaid vaikides oodanud, et olukord ükskord ometi muutuma hakkaks, aga märke sellest ei ole kusagil. Lõunaajal lamavad lapsed liikumatult vaikima sunnituna paljudes Ida-Euroopa lasteaedades. Olgugi et lapse õiguste konventsiooni järgi kehtib nendele samasugune õigus vabadusele nagu täiskasvanutele. Minu vaatlused mitmetes Euroopa lasteaedades näitavad, et piir allasurutud ja vabade laste vahel läheb endiselt Berliinist Saksamaal.

 48. Kriku 09. veebruar 2011 kell 23:38

  “Novaatoris” kirjutab Jaak-Kristjan Sutt meile niimoodi:

  Kvantfüüsika mudel võimaldab hästi mõista aine erinevaid vorme moodustavate elementaarosakeste käitumist. Elementaarosakesed on näiteks elektronid, prootonid, neutronid ja footonid.

 49. Kriku 10. veebruar 2011 kell 0:20

  Tugev katse Darwini auhinda saada: Itaalia rattur püüdis endale ise vereülekannet teha

  Pühapäeval haiglasse viidud Itaalia jalgrattur Riccardo Ricco tunnistas paranedes oma raviarstile, et püüdis endale ise vereülekannet teha.

  Itaalia ajaleht Gazzetto dello Sport avaldas täna, et Ricco oli Modena Pavullo haiglasse jõudes šokiseisundis, väidetavalt oli üks tema neerudest üles öelnud. Pärast kosumist tunnistas Ricco oma raviarstile, et üritas endale ise vereülekannet teha, kasutades verd, mida ta 25 päeva oma külmkapis oli hoidnud.

 50. K_V 10. veebruar 2011 kell 7:02

  INTERMEEDIUM
  #comment-46573:

  Perearst Laidi-Astrid Reinet nendib, et kaitsesüstimine võib anda tagasilööke neil, kel organismi vastupanuvõime on nõrgem – lastel ja eakatel. «Kõrges vanuses inimene, kes ei kuulu suurde kollektiivi ja suhtleb vähem, ehk ei peakski ennast vaktsineerima.

  #comment-46575:

  Kui see on kaasaegse teadusliku meditsiini seisukoht, siis peaks ta meedias palju sagedamini ja selgemini kõlama.

  #comment-46582:

  Kahe silma vahele jäi muidugi lause, et kõrges vanuses inimene, kes ei kuulu suurde kollektiivi ja suhtleb vähem, ehk ei peakski ennast vaktsineerima.

  #comment-46595:

  Perearst L-A R esitab päris mitmeid seisukohti, millel ei ole teaduslikkusega küll mingit pistmist. (Kas ebakompetentsust just meedia vahendusel demonstreerima ja levitama peab, jääb tema enda südametunnistusele…).

  Nii palju segadust siis ühe eba-arsti(?) pärast.

 51. M 10. veebruar 2011 kell 11:29

  Gripivaktsiin on just nõrgestatud organismiga isikutele näidustatud – erinevalt gripi põdemisest endast ei anna sessoonse gripi inaktiveeritud vaktsiin (nagu sessoonse gripi vaktsiin ka on gripivaktsiin on) ohtlikke tagasilööke (OK, tõsise kõrvaltoime tõenäosus on ca 1: 100 000 kuni 1 : 1 000 000, mis on suurusjärkude võrra väiksem gripi enda tekitatud tagasilöökidest) ega ei koorma ka immuunsüsteeemi.
  Ühiskonnast täielik isoleerumine muidugi kaitseks grippi nakatumise eest, kuid teistesühiskonnaliikmetest täielikult isoleerunud nõrka vanainimest ei ole mina veel oma elus kohanud ( ja kui see nii oleks, siis oleks selline seisund kohe kindlasti tollele vanainimesele eluohtlik – söömata ei pea just kaua vastu).
  Samuti ei ole gripi vastu tõendatult mingit abi ei polüvitamiinidest ja jutt üldtugevdavatest vahenditest on ka kahjuks puhas sõnakõlks.

 52. cyrix 10. veebruar 2011 kell 12:56

  Vaktsineerimisega on ka nii, et pilt, mis ajakirjandusest praegu vastu vaatab on võrdlemisi mustvalge. Akadeemilise meditsiini ladvik eesotsas Matti Maimetsa ja teistega kuulutab kõigile, et vaktsiinid on ohutud, vaktsiinid on efektiivsed, vaktsineerige.

  Tädid-onud kommentaarides kirjutavad vastupidi, vaktsineerida ei ole üldse vaja, lapsele tuleb porgandimahla anda, see aitab. Vaktsiinid on mürgid.

  Tõde on ilmselt kuskil vahepeal – esiteks – vaktsiin on ravim ja ravimil on kõrvaltoimed. Mõõduka raskusega kõrvaltoimeid on vaktsiinidel päris palju. (Räägime peavalust, lihasvalust, kergest palavikust, süstekoha punetus, sügelus üle keha jne.) Seda peaks ka rahvale kuulutama, muidu saab vanahärra vaktsineerimisest lihasvalu ja Postimees kirjutab, et arstid jälle valetasid, vaktsiinid on ohtlikud – või vähemalt seda loeb sellest artiklist välja keskmine lehelugeja – ja usaldus arstide ning vaktsiinide vastu väheneb. Õige ka, tõepoolest, kuulutamine, et vaktsiinid on ohutud ja efektiivsed on vale. Pigem võiks võtta lähenemise, et vaktsiinidel on kõrvaltoimed, aga enamasti need ei tapa, ja riskide maandamise seisukohalt on ohutumad kui mittevaktsineerimine.

  Teine asi on efektiivsus. Jällegi – Maimets ja teised hüüatavad – vaktsiinid on efektiivsed, vaktsineerige. Tädid – onud kommentaariumis kirjutavad, et vaktsiinid on ravimfirma vandenõu, ärge vaktsineerige. Tõde on…väga suure kindlusega ei saagi öelda kus. Kui vaadata Cochrane (tõsi küll paar aastat vana) süstemaatilist ülevaadet tõendusmaterjalist: Link siis on tulemus pigem ettevaatlikult positiivne vaktsineerimise suhtes ja kinnitatakse märkimisväärse publication bias-i olemasolu.

  Kui oleks vähem mustvalget propagandat ja rohkem ausat ja usalduslikku suhtlust, siis ilmselt oleks ka selliseid “skandaale” vähem.

 53. dig 10. veebruar 2011 kell 13:26

  cyrix ütles:

  Vaktsineerimisega on ka nii, et pilt, mis ajakirjandusest praegu vastu vaatab on võrdlemisi mustvalge.

  Mis teha, mis teha, ajakirjanike seas on moodi läinud võistleva menetluse paradigma. Kontravärss müüb!

  Pärismaailmas teavad pärismeditsiini mõistvad inimesed hästi, et hea/paha on väga tugev ülelihtsustus ning vaktsineerida tasub nende hädade vastu ja nende vaktsiinidega, mille pruukimiseks põhjust on ning oodatav kasu oodatava riski (mis mõnikord on märkimisväärne) üles kaalub. Nõu saab loomulikult küsida arsti käest.

  Ajakirjandusmaailmas käib asi teisiti. Seal ilmub aeg-ajalt välja mõni kehvasti informeeritud maailmaparandaja, kes laseb kuuldavale kausitäie kummalisi väiteid. Siis läheb ajakirjanik ministri või spetsialisti või peaarsti juurde, kes teeb suured silmad ja ütleb “Ei, need väited on jama.” Ja lugejale ei jää detailid meelde ning ta arvab, et toimub mustvalge kaklus kahe ideoloogilise positsiooni pimesi toetajate vahel.

  cyrix ütles:

  Tõde on ilmselt kuskil vahepeal

  See on jama. Tõde ei ole lihtsalt sellepärast “kuskil vahepeal”, et äärmuslased imelikke väiteid kõva häälega kuuldavale toovad.

  Saladuskatte all olgu ära märgitud, et tõe ülesleidmise jaoks on targad onud ja tädid välja mõelnud protsessi nimega teadus. Mõista-mõista, kelle seisukohad vaktsiini-kontravärsis teaduslike tõenduspõhiste tulemustega parimini kokku lähevad?

  cyrix ütles:

  vaktsiin on ravim ja ravimil on kõrvaltoimed.

  Vaktsiine üldiselt ravimiteks ei peeta. Kõrvaltoimed võivad neil mõnikord sellegipoolest olla; too ei ole pelgalt ravimite omadus.

  cyrix ütles:

  Kui oleks vähem mustvalget propagandat ja rohkem ausat ja usalduslikku suhtlust, siis ilmselt oleks ka selliseid “skandaale” vähem.

  “Mustvalge propaganda” ei ole skandaalide põhjus vaid tagajärg. Seoses ühiskondlike ja tehnoloogiliste arengutega on ajakirjandusel rahavoogudega raskem kui kümmekond aastat tagasi, mis motiveerib mõnesid eetiliselt värvilisemaid ajakirjanikke sagedamini otsima skandaale ka sealt, kus neid tegelikult ei ole ning rohkem skandaale ka ise kokku meisterdama. “Mustvalge propaganda” mulje on see, mis niisugustest kunstlikest kontravärssidest kõrvalvaatajale jääb, kui too detailidele tähelepanu ei pööra, eeldab, et “tõde on kusagil vahepeal” ja järeldavad sellest, et “mõlemad pooled esitavad tõe pähe äärmuslikke seisukohti”.

 54. dig 10. veebruar 2011 kell 13:30

  M ütles:

  Gripivaktsiin on just nõrgestatud organismiga isikutele näidustatud – erinevalt gripi põdemisest endast ei anna sessoonse gripi inaktiveeritud vaktsiin (nagu sessoonse gripi vaktsiin ka on gripivaktsiin on) ohtlikke tagasilööke (OK, tõsise kõrvaltoime tõenäosus on ca 1: 100 000 kuni 1 : 1 000 000, mis on suurusjärkude võrra väiksem gripi enda tekitatud tagasilöökidest) ega ei koorma ka immuunsüsteeemi.

  Mida see immuunsüsteemi koormamine endast õieti kujutab?

 55. M 10. veebruar 2011 kell 15:11

  Vastuseks ja täienduseks digile – immuunsüsteemi ülekoormus oleks ilmselt midagi sellist, mis ületaks immuunsüsteemi võimekust antigeenidele reageerida;) Tegelikkuses on immuuunsüsteemi ülekoormamine päris keeruline.
  Ning vaktsiinid kuuluvad vastavalt ravimiseadusele samuti ravimite hulka.

  Mulle meeldis Cyricu postitus. Tõepoolest, arsti töö on juba oma loomult selline, et alati peab kaaluma võimalikke kasusid ja võimalikke kahjusid, sest mitte ükski ravivõte või protseduur ei ole 100% patsientidele 100% tõhus ja 100% ohutu. Üldreeglina on küll just vaktsineerimised sellised meditsiinilised interventsioonid, mille puhul võimalikud kasud on palju suuremad kui võimalikud riskid.
  Aga. Vaktsiinid on erinevad. Nii nagu (laiemas mõttes) ravimidki on erinevad. Tõepoolest, mõnedel vaktsiinidel võib üsna sageli olla lühiajalisi mööduvaid kõrvaltoimeid, teistel jälle harvem, ka tõsisemate kõrvaltoimete riskid on vägagi vaktsiinispetsiifilised.
  Samuti ei ole kõigi vaktsiinide tõhusus sugugi ühesugune – gripivaktsiini tõhusus ei ole kunagi olnud 100% ligidal, see on aastati erinev, jäädes küll alati väiksemaks kui 90%. (See omakorda ei tähenda küll seda, et multivitamiinide tarvitamine gripivaktsineerimisele mõistlik alternatiiv oleks, sest multivitamiinide tarvitamisel nimelt puudub mõõdetav mõju infektsioonidesse haigestumisele). Samas on vaktsiine, mille tõhusus sisuliselt ongi 100% – kõrge vaktsineerimishõlmatuse korral on võimalik vastav haigus mingist piirkonnast või koguni maailmast täielikult elimineerida (nt rõuged, poliomüeliit, difteeria jne).

  Nagu dig juba ütles (ja rõõmuga tsiteerin): vaktsineerida tasub nende hädade vastu ja nende vaktsiinidega, mille pruukimiseks põhjust on ning oodatav kasu oodatava riski üles kaalub.
  Nii ongi ju.

 56. Mart K. 10. veebruar 2011 kell 15:22

  Naistelehe “Naisteleht” viimatises numbris jagab Lenna Kuurma nõu, kuidas gripi vastu võidelda salajaste loodusvahenditega.

  Piilusin poesabas kaane vahele; saladuseks on, et tuleb vältida haigete külastamist ja soolaheeringas ümber kaela mässida.

 57. dig 10. veebruar 2011 kell 16:01

  M ütles:

  Ning vaktsiinid kuuluvad vastavalt ravimiseadusele samuti ravimite hulka.

  Ravimiseaduse §9(1) defineerib:

  (1) Immunoloogiline ravim on ravim, mis sisaldab vaktsiini, antikehi, toksiini, seerumit või allergeeni.

  Mina võtan oma ennitise väite nüüd tagasi, aga tunnistan ka üles, et kui ravim, mis on immunoloogiline ravim võib vaktsiini sisaldada, siis tõenäoliselt ei vasta minu intuitiivne arusaamine nende mõistete tähendustest ja omavahelistest seostest päriselt seaduses kasutatule.

 58. Kriku 10. veebruar 2011 kell 20:58

  jutt üldtugevdavatest vahenditest on ka kahjuks puhas sõnakõlks.

  Iga kord, kui ma viimastel aastatel olen ostnud septoletet, ninatilku, sinepiplaastreid vms. asja, siis on apteeker küsinud: “Kas immuunsüsteemi tugevdamiseks ei taha midagi võtma hakata?”

 59. Starker 11. veebruar 2011 kell 0:02

  Kriku ütles:

  “Novaatoris” kirjutab Jaak-Kristjan Sutt meile niimoodi:

  Kvantfüüsika mudel võimaldab hästi mõista aine erinevaid vorme moodustavate elementaarosakeste käitumist. Elementaarosakesed on näiteks elektronid, prootonid, neutronid ja footonid.

  Elementaarosake ei tähenda siinkohal mitte osakest, millel puudub teadaolev alamstruktuur, vaid aatomist väiksemat “ehituskivi”. Esimese tähenduse jaoks kasutatakse tihtilugu hoopis mõistet fundamentaalosake.

 60. Kriku 11. veebruar 2011 kell 0:23

  Selge, aitäh.

 61. Märt 11. veebruar 2011 kell 0:50

  Kriku ütles:

  jutt üldtugevdavatest vahenditest on ka kahjuks puhas sõnakõlks.

  Iga kord, kui ma viimastel aastatel olen ostnud septoletet, ninatilku, sinepiplaastreid vms. asja, siis on apteeker küsinud: “Kas immuunsüsteemi tugevdamiseks ei taha midagi võtma hakata?”

  Ei teadnudki, et nii aktiivselt reklaamitakse. Ise olen tihti apteegis käinud aga pole midagi juurde pakutud. Ise pole kunagi sinepiplaastreid ega teisi loodusravimeid ostnud. Ainult tablette ja muid selliseid. Äkki sealt ongi pärit osad jutud ahnetest ravimifirmadest mis külmalt raha nimel kasupuudulikku müüvad.

 62. Kriku 11. veebruar 2011 kell 13:14

  Toomas Luman: põhikoolid tuleb omavalitsuste käest ära võtta

  „Põhiharidus genereerib täna tohutus mahus ebavõrdsust ja ebavõrdseid võimalusi. Ma ei näe siin üldse teistsugust lahendust kui see, et põhiharidus peab olema riiklik ühtsusharidus,“ märgib Luman.

  Esiteks on jutt ebavõrdsuse genereerimisest põhikoolis väga kahtlane ja teiseks määrab õppekavad ju ka praegu riik. Millest ta üldse räägib?

  Kui haridus oleks riigi käes, siis oleks üpris lihtne otsustada, et nendes kohtades, kus õhtul pole kohe võtta ei teatrit ega ka kino, makstakse õpetajale suuremat töötasu. Siis on õpetajad motiveeritud sinna minema. Ükski väikevald pole ise suuteline sellist otsust ellu viima.

  Pearaha koefitsente saab ju ka praegu riik määrata?

 63. dig 11. veebruar 2011 kell 15:46

  dig ütles:

  Tehnoloogia ja piisavalt arenenud maagia vahelisi sidemeid loob ka katoliku kirik, kes on teinud järjekordse sammu George Lucas’e pihtimismasina suunas. Kirjutab ABC News:

  Tuntud väärtajaleht Daily Mail kirjutab iPhone’ipõhisest pihtimisest lähemalt:

  The snappily-titled Confession: A Roman Catholic App was thought to have been approved by the Catholic Church after a U.S. bishop granted it an imprimatur, the church’s official endorsement.

  But the Vatican has warned that an app can never replace visiting a priest.
  Spokesman Federico Lombardi said: ‘It is essential to understand that the rites of penance require a personal dialogue between penitents and their confessor.
  ‘It cannot be replaced by a computer application’.
  ‘I must stress to avoid all ambiguity, under no circumstance is it possible to “confess by iPhone”.’

 64. dig 11. veebruar 2011 kell 23:22

  James Randi pakub miljonit dollarit homöopaatiliste nostrumite tootjatele ja jaemüüjatele homöopaatia toimimise demonstreerimise eest.

 65. dig 11. veebruar 2011 kell 23:33

  Egiptuses on sõjavägi palganud rahva enda eest musta tööd tegema ja vana valitsust pukist eemaldama. Tsiviil-coup‘st kirjutab lähemalt MSNBC:

  Middle East channel Al Arabiya reports that the Higher Military Council, which has taken control from Hosni Mubarak, will fire Mubarak’s Cabinet, suspend both houses of Parliament and rule with the head of the supreme constitutional court.

  Reuters is quoting a military source as saying Defense Minister Mohamed Hussein Tantawi will be the head of the ruling military council.

  The moves come after Vice President Omar Suleiman’s announced Mubarak’s resignation. Here’s the full text of his remarks, as translated by MSNBC TV:

  Egiptuse intsident näitab, et demonstratsioonid on võimas ja ohtlik relv. Vähetuntud kolmanda maailma linnriigis nimega Los Angeles on kohalik prokurör esitanud süüdistuse tervele reale isikutele, kes olla liiga professionaalselt protestinud, ning nõuab nende reaalset vangistamist kuni aastaks, kirjutab Los Angeles Times:

  Los Angeles City Atty. Carmen Trutanich is throwing the book at dozens of people arrested during recent political demonstrations — a major shift in city policy that has him pressing for jail time in types of cases that previous prosecutors had treated as infractions.

  Some of the activists arrested, including eight college students and one military veteran who took part in a Westwood rally last year in support of the DREAM Act, face up to one year in county jail.

  Trutanich said in an interview that recent demonstrations, conducted without permits, had cost the city thousands of dollars for police response and disrupted traffic. Organizers of illegal protests should face consequences, he said.

 66. dig 11. veebruar 2011 kell 23:39

  Telegraph annab teada juhtumist vanal heal Inglismaal, kus kohus on leidnud, et üks teatav Alan on seksimiseks liiga loll.

  The 41 year-old had been in a relationship with a man whom he lived with and told officials “it would make me feel happy” for it to continue.

  But his local council decided his “vigorous sex drive” was inappropriate and that with an IQ of 48 and a “moderate” learning disability, he did not understand what he was doing.

  A psychiatrist involved in the case even tried to prevent the man being given sex education, on the grounds that it would leave him “confused”.

  But he agreed that the man, known only as Alan, should not be allowed to have sex with anyone on the grounds that he did not have the mental capacity to understand the health risks associated with his actions.

  Saadaval on ka kohtu otsus. Otsus käib krooni kopiraidi alla, mistõttu ilma kroonita riikides on tema kopiraitimine küsitav.

  I shall call the person the subject of these proceedings “Alan”. The primary issue in this case is this: what is the legal test to be applied in determining whether Alan has the mental capacity to consent to sexual relations? Counsel are divided on what that test should be. The secondary issue is, if I determine that Alan does not presently have the requisite capacity (whatever it is), whether I should make final declarations to that effect, as contended for by the local authority; or, as contended for by the Official Solicitor, interim declarations coupled with an order that the local authority do provide Alan with sex education in the hope that he thereby gains that capacity. On that footing the matter would be returned to Court after a period for a review in order to see what progress the education is making, with a view to making final declarations at that point.

 67. dig 11. veebruar 2011 kell 23:54

  Utrechtis on koer meest hammustanud, nagu raporteerib Hollandi Raadio.

  While he was Archbishop of Utrecht, Cardinal Ad Simonis shielded a paedophile priest. The cardinal knew about the man’s paedophile past when he transferred him to a parish in Amersfoort, where the priest again sexually abused children.

  The revelations follow research by Radio Netherlands Worldwide, the NRC Handelsblad newspaper and Dutch television programme Nieuwsuur.

  In 2010, Wim Eijk, who succeeded Cardinal Simonis as archbishop of Utrecht, banned the man from practicing as a priest because of his sex abuse. Cardinal Simonis, who served as archbishop from 1983 to 2007, had failed to take similar action. The Dutch prosecution service says six of the priest’s victims reported incidents to the police from 1987 to 2008. Dozens of children in total are thought to have been abused.

 68. Mart K. 12. veebruar 2011 kell 8:52

  Delfi Naisteka laupäevane para-troika:

  Kui ingel valvab meie üle…
  Lähedased suhtlevad meiega ka pärast surma
  Anna teada: kas usud üleloomulikke jõude?

  Esimesed kaks “artiklit” on para-webi foorumist maha kirjutatud, kolmanda peavad koostama lugejad ise.

 69. Kriku 12. veebruar 2011 kell 13:00

  Egiptuse protestija loeb hommikul ajalehte pärast öö veetmist Tahriri väljakul

  Kas keegi tõesti arvab, et see naine on allasurutud, orjastatud, vangistatud või mida iganes moslemi naisteriietus sümboliseerima pidi?

 70. dig 12. veebruar 2011 kell 13:41

  CNN tutvustab uut idamaist religiooni.

  People who intuitively perceive 2,500-year-old Chinese and Greek concepts, while knowingly nod to California’s detached hippie philosophy and quote droll lines from “The Big Lebowski” are joining a revelatory religion that has illuminated its U.S. founder in northern Thailand.
  Dubbed “Church of the Latter-Day Dude,” the group also invites “mellow, unflashy chicks who hang around in their bathrobes and take baths with candles and whale sounds,” says the religion’s Dudely Lama, Oliver Benjamin.

  Nagu iidsele religioonile kohane, on saadaval ka veebisait: dudeism.com.

 71. dig 12. veebruar 2011 kell 13:47

  Kriku ütles:

  Egiptuse protestija loeb hommikul ajalehte pärast öö veetmist Tahriri väljakul

  Kas keegi tõesti arvab, et see naine on allasurutud, orjastatud, vangistatud või mida iganes moslemi naisteriietus sümboliseerima pidi?

  Kontekst, kontekst, kontekst!

 72. Kriku 12. veebruar 2011 kell 14:57

  Mis mõttes?

 73. dig 12. veebruar 2011 kell 15:46

  Los Angeles Times vahendab California Osariikliku Ülikooli matemaatikaprofessori väitlust kolleegiga.

  A Cal State Northridge math professor has been charged with urinating on a colleague’s office door during a dispute between the two men.

  Tihomir Petrov, 43, is facing two misdemeanor counts of urinating in a public place, according to a copy of a complaint filed in Superior Court.

  Petrov is expected to be arraigned Thursday in San Fernando, authorities said. The case stems from a dispute that Petrov allegedly had with another professor in the school’s math department, authorities said.

 74. salvey 13. veebruar 2011 kell 8:40

  Noor naine läks hauda, teadmata, et poja sünnitas…

  Naabrinaise sõnul on Jaana elukaaslane siiani täielikus šokis. “Ta ei saa aru, kuidas selline asi tänapäeval üldse võimalik on! Mina ütlen seda, et asi on vähemalt osaliselt Võru arstides ja haigla personali suhtumises! Piisavalt ei tehtud uuringuid ja kõrge palavikuga Jaana elukaaslasele olevat koguni nähvatud, et mida te kraadite ennast nii palju. Kui Jaana Tartusse viidi, oli kopsupõletik juba liiga kaugele arenenud ning jäi vaid üle ta sundkoomasse panna. Võrus ei teatud isegi seda, et tal gripp oli!” väidab pisarais naine.

  Naabrinna teada tõusnud Jaanal kodus väga kiiresti palavik, mida kuidagi alla ei saadud. Kutsuti kiirabi, kes raseda naise Võrru Lõuna-Eesti haiglasse toimetas. Seal pandud ta tilguti alla ja avastatud ka kopsupõletik.

  “Võrus ei saanud ta kaua olla – väga raskes seisus viidi ta edasi Tartusse. Arvatavasti ei andnud arstid sundkoomas hoitavale Jaanale enam elulootust ja otsustati vähemalt laps keisrilõikega päästa. Loodan väga, et poisiga saab kõik korda! Tunnen ise noort ema, kelle enneaegne laps kaalus sündides koguni alla kilo ja kes praegu on väga tragi tüdruk,” hoiab ta pisipoisile pöialt.

 75. Kriku 13. veebruar 2011 kell 12:31

  Merit Valge: miks me usume muinasjuttudesse?

  Paranormaalsed uskumused jaotatakse laias laastus kahte gruppi – religioossed ja traditsioonilised paranormaalsed uskumused. Esimesse gruppi paigutuvad tõekspidamised, mis on iseloomulikud kristlikule doktriinile – näiteks uskumine Taevasse ja Põrgusse.

  Teine grupp hõlmab aga kõiki teisi sündmusi, fenomene ja võimeid, mida peetakse loodusseadustega vastuolus olevaks. Sinna alla kuuluvad näiteks nii meeltevälise tajuga seotud võimed (selgeltnägemine, telepaatia), horoskoobid kui ka maagiline tervendamine.

  Euroopa keskmisest mõnevõrra suurem usk traditsioonilistesse paranormaalsetesse nähtustesse on peale Eesti iseloomulik ka teistele postkommunistlikele ühiskondadele. Põhjuseks on arvatud religiooni mahasurumist kommunistlike režiimide poolt, mis asendas kristluse teiste paranormaalsete uskumustega, aga ka näiteks õigusjärgsuse otsimist millestki muust kui riigist.

  Kuigi mõned postkommunistlikud ühiskonnad, nagu näiteks Eesti ja Läti, seisavad religioossete uskumuste poolest Euroopa edetabelis viimaste hulgas, ei saa siiski väita, et see on tingitud pelgalt kommunistliku režiimi usuvastasest propagandast.

  Sellesama nimekirja tipus asuvad näiteks religiooni suhtes väga kirglikud Rumeenia ja Poola. Seega on ebaloogiline järeldada, et kuulumine ateistlikku idablokki oleks suutnud muuta uskliku meelelaadi ilmalikuks või et see oleks otsustav põhjus, miks traditsiooniliste paranormaalsete uskumuste populaarsus on postkommunistlikes riikides suurem.

  Religioossete tõekspidamiste austamine töötab ebausu suhtes kahte pidi – ühelt poolt on inimesed, kes usuvad jumalat, rohkem altid uskuma ka teisi teaduslikult seletamatuid nähtusi; teisalt aga on sügavalt usklikud ning usku praktiseerivad inimesed vähem vastuvõtlikud teistsuguste nähtuste aktsepteerimisele, sest need võivad minna jumala teenimisega vastuollu.

  Seda arusaama illustreerivad hästi näited kahest riigist – Ameerika Ühendriikidest ja Maltalt. Kuigi võrreldes teiste lääneriikidega on nad mõlemad tuntud tugeva religioossuse poolest, erineb nende elanike suhtumine ebausku kardinaalselt.

 76. Kriku 13. veebruar 2011 kell 12:58

  Seagrippi surnu laps päästeti keisrilõikega

 77. Kriku 13. veebruar 2011 kell 14:24

  Google Ocean avastas Atlantise?

  Otsingumootori Google kaardirakendus Google Ocean leidis Atlandi ookeani põhjaosast struktuuri, mis meenutab linna.

  Linnatänavate võrgustiku sarnased veealused moodustised avastati Lääne-Aafrika looderannikust ligi 1000 kilomeetri kaugusel, kirjutab “The Telegraph”.

  Google’s Atlantis Discovery Explained

  The explanation Google provided for the mysterious lines was that they were ship tracks created by a boat gathering bathymetric data of the ocean floor. What this means is that scientists used sonar to get higher resolution images of the ocean floor. The process, called echosounding, measures the time it takes for sound to go from the ship to the ocean floor and back. This process gives the scientists the most accurate impression of what the ocean floor looks like. The problem is that a boat can only use echosounding directly below its position, and it has to travel at very slow speeds to get an accurate image. Also, the maps created with the echosounding technique often show the path that a boat took to gather the data, and that’s exactly what happened with the ‘Atlantis’ image.

  Kommentaatorite väitel on see “uudis” avaldatud juba kolmandat korda. Üks kommentaar:

  to inna 11.02.2011 14:16

  Ma loodan et staarajakirjanik avaldab sama vana uudise ka 2013 2015 ja edaspidigi

  -0 +12

 78. dig 13. veebruar 2011 kell 15:07

  Kriku ütles:

  Paranormaalsed uskumused jaotatakse laias laastus kahte gruppi – religioossed ja traditsioonilised paranormaalsed uskumused. Esimesse gruppi paigutuvad tõekspidamised, mis on iseloomulikud kristlikule doktriinile – näiteks uskumine Taevasse ja Põrgusse.

  Võeh, missugune karjuv klassifitseerimisviga. Kuhu mittekristlikud religioossed uskumused jäid? Ja misotsast newageismus traditsiooniline on?

 79. Kriku 13. veebruar 2011 kell 15:36

  Puhtkeeleline probleem mu arust. Pole põhjust arvata, et ta mittekristlikud religioonid I grupist välistab. Võrdle: “Majas nr. 17 elab Mart” vs. “Mart elab majas nr. 17″. Kas esimesel juhul on välistatud, et 17. majas võib elada ka Mari? Oleneb kontekstist.

 80. dig 13. veebruar 2011 kell 15:39

  Ja kontekst läheb mäletatavasti edasi, et “Teine grupp hõlmab aga kõiki teisi sündmusi, fenomene ja võimeid, mida peetakse loodusseadustega vastuolus olevaks.” Seda hüütakse väärdilemmaks.

 81. Kriku 13. veebruar 2011 kell 15:59

  Jälle tõlgendamise küsimus – kas kõiki teisi peale religioossete või kõiki teisi peale kristlike? Aga ma muidugi nõustun, et sõnastus võiks parem olla.

 82. K_V 13. veebruar 2011 kell 16:26

  Kriku:

  Merit Valge: miks me usume muinasjuttudesse?

  Usutavasti usub Merit Valge, et “me” ikka tõepoolest usume, miks muidu ta küsib “miks”. Vastustega on iseasi.

  Loomulikult ei ole kohane väita,…

  Loodetavasti sai keegi aru, mille alusel on Merit Valge arvates kohane midagi väita või mitte.

 83. Mart K. 14. veebruar 2011 kell 9:48

  EELK kantsler Urmas Viilma kirjutab Delfis, kuidas rahva toetus (Luteri) kirikule ületab erakondade oma, mistõttu seda tuleb toetada riigieelarvest.

  Peame nägema kiriku liikmete ja toetajate arve kontekstis muude sarnaste ja võrreldavate näitajatega ühiskonnas. /…/

  2000. aasta rahvaloenduse andmetel pidas ennast luterlaseks 152 237 inimest ja õigeusklikuks 143 554 inimest. Eelseisvate Riigikogu valimiste valguses on asjakohane meenutada, et 2007. aasta valimistel sai kõige suurema toetuse osaliseks Eesti Reformierakond 153 044 häälega (27,8%) ning teiseks platseerus Eesti Keskerakond 143 518 häälega (24,1%). Huvitav arvude kokkulangevus rahvaloenduse andmetes esitatud kirikliku kuuluvusega! Reformierakond sai pärast valimisi mandaadi valitsuse moodustamiseks. Kas oleme kuulud kedagi ütlemas, et reformierakonnale või keskerakonnale antud toetus oli tookord marginaalne? Miks samade näitajate juures peaks pidama vähetähtsaks luterlaste või õigeusklike arvu ühiskonnas? /…/

  Statistika kinnitab, et inimeste toetus kirikule on ühiskonnas väga suur, isegi suurem kui mitmetel teistel avalikku arvamust aktiivselt mõjutavatel institutsioonidel. Vahe on selles, millised on kellegi võimalused oma arvamuse esiletoomisel või oma struktuuride põlistamisel, sealjuures riigieelarve otsesel rahalisel toel.

  Kirik on hoolimata oma suurest usaldusväärsusest olnud üsna vaeslapserollis võrreldes ühiskonna mistahes muu pehmemasse tiiba jääva valdkonnaga. Võime ju uhkusega rääkida pühakodade programmist, kuid kui kogu programmi ühe aasta vahenditest ei jätku kõigest näiteks Pöide kiriku katuse vahetusekski, siis mis toetus see on?

 84. K_V 14. veebruar 2011 kell 10:52

  Mart K. ütles:

  EELK kantsler Urmas Viilma kirjutab Delfis

  Seda tüüpi on vist tabanud must mure kiriku liiga kõrge toetuse pärast.
  Egas muud kui urr riigi rahakoti kallale.
  Ometi saab iga kiriku liige ja toetaja toetada kirikut ka rahaliselt, riiki vahendajana kasutamata.
  Vahest langeb rahaliste toetajate arv seetõttu, et kardetakse rahaga saatana teenreid kiriku juurde meelitada?
  Igatahes, olen ka ilusamaid jutlusi kuulnud.

  Vahe on selles, millised on kellegi võimalused oma arvamuse esiletoomisel või oma struktuuride põlistamisel, sealjuures riigieelarve otsesel rahalisel toel.

  Tahavad riigi raha eest kõik bussid kaunistada kirjadega, et jumal on olemas?

 85. Mart K. 14. veebruar 2011 kell 16:53

  Tartu Tähetorn kutsub astronoomialoengule.

  Esineb Erik Tago teemal “Tõsi-, usu- ja maitseasju meie aja astronoomias”. Huvilised olla oodatud.

 86. dig 14. veebruar 2011 kell 17:57

  BBC’l on uus seriaal televisiooni ja reaalsuse vahelistest erinevustest: How TV Ruined Your Life.

 87. Starker 14. veebruar 2011 kell 21:30

  dig ütles:

  BBC’l on uus seriaal televisiooni ja reaalsuse vahelistest erinevustest: How TV Ruined Your Life.

  Siia kõrvale kaks lühikest Adam Curtise klippi sellest, kuidas meist on “tänu” televisioonile saanud Richard Nixonid (inglise keeles, ~7 min) ja masenduses hipid (inglise keeles, ~7 min).

 88. dig 14. veebruar 2011 kell 22:32

  Postimehe andmeil juurutab EMT Vana-Roomast pärit süsteemi, kus seadused kehtisid kõigi kohta, kuid lihtrahval polnud lubatud teada, millised need on.

  Kuku raadio saates «Digitund» jõuti järeldusele, et mahupiiranguteta internetina reklaamitav EMT mobiilne internet siiski pole seda.

  Mahupiirangud kasutajaile siiski on olemas, aga ettevõte keeldub välja ütlemast, kui suured need on.

  Eelmisel nädalal jõudis avalikkuse ette juhtum, kus ühel EMT mobiilse interneti kasutajal ühel hetkel sai mahupiirang täis, mispeale tema internetiühendus keerati üliaeglaseks. Samas ei öeldud firma, kui palju siis võib tarvitada, et ei keerataks internetikiirust aeglaseks.

  Kahjuks ei ole säilinud Rooma-aegseid mobiiltelefone, aga toonase infotarnekiiruse saab vanade ürikute põhjal välja rehkendada: see oli umbes kuus tahvlit aastas.

 89. Kriku 15. veebruar 2011 kell 0:23

  Tarbijakaitse rida igapidi.

 90. dig 15. veebruar 2011 kell 1:16

  Guardian teatab, et Vaticani ametnikud on igakülgselt vaaginud Neitsi Maarja ilmutust ja lõpuks otsustanud, et tolle ilmutuse koht — kabel Wisconsinis — on püha. Ilmutus olla aset leidnud 1859. aastal, veel enne USA Kodusõda; küllap küsitles kirik kuni möödunud detsembrini ilmutuse pealtnägijaid.

  David Ricken, the bishop of Green Bay, says the Virgin Mary appeared there three times to Belgian immigrant Adele Brise in 1859. People have since visited the site to pray for miracles. Ricken has investigated the events and three theological experts have checked his work. After two years, experts decided the claims were true. The Vatican validated those results in December.

 91. Andres Valdre 15. veebruar 2011 kell 11:23

  Tulekul: kolmepäevane (15.–17. IV) õpituba „Teadlik unenägemine”.

  Hind ainult 165 €. Peab olema väärt värk, sest täpselt sama autori, pealkirja ja sisuga raamat maksab Google’i andmeil 12.21 €. Äri on äri.

  Tänud neile feisspukisõpradele, kelle taoline uudisevoog ei ole veel blokeeritud ;) Kust muidu saaksin lõbusa tuju terveks päevaks!

 92. salvey 15. veebruar 2011 kell 12:23

  Lubi punane, veri indigosinine

  Ilmalikustumise käigus muutub nii mõnegi kristliku väärtuse avaldumisvorm pahupidiseks ja sellest tulenevad pinged kasvavad proportsionaalselt protsessi kiirusega.

 93. dig 15. veebruar 2011 kell 12:28

  Postimees kirjutab:

  Maratoni ärajätmise otsus langetataks siiski viimases hädas. Siis, kui pole muid abinõusid, nagu stardi edasilükkamine, võimalik vastu võtta. «Ilmaprognoosid võivad hullemaks minna. Loodame, et tunniajane nihutamine aitab pakase korral,» nentis Kelk, kelle sõnul pole võimalik maratoni toimumiskuupäeva edasi lükata.

  Muidu ei ole artiklil väga vigagi, aga …

  «Ma pole seda hetkekski kartnud. Üks selgeltnägija ennustas samuti, et tänavuse Tartu maratoni ajal valitseb sootuks suur sula,» selgitas Sirkel, kes käis pühapäeval ka avatud rajal sõitmas. «Ma pole nii külmaga veel sõitnudki. Aga –16 kraadiga polnud viga – ära ei külmunud! Panin ennast soojalt riidesse.»

  “Selgeltnägija” ennustus on lausa nii oluline, et sellest on omaette vahepealkiri tehtud.

 94. Väike My 15. veebruar 2011 kell 16:13

  Talevakadeemia noorte teadushuviliste konverentsile registreerumine on nüüd avatud. Infot:
  http://www.talveakadeemia.ee/11/

  Selle aasta teemaks on elurikkus.

 95. Kriku 15. veebruar 2011 kell 21:02

  Lapse soo valimine tekitab vaidlusi

  Jälle üks tore konfliktiteema liberaalidega vaidlemiseks.

 96. Kriku 15. veebruar 2011 kell 21:03

  Edward Lucas: Venemaa ja Eesti erinevus on ajakirjanduses

  Hea artikkel.

 97. Mart K. 15. veebruar 2011 kell 21:28

  Millegipärast peab Delfi vajalikuks eraldi artikli kujul esile tõsta Harri Kingo kommentaari Urmas Viilma artiklile (Luteri) kiriku ja erakondade toetusest, mis sisaldab mõtteid ühiskonna sekulariseerumise ja tajutud allakäigu (tegelikult noorsoo empaatiavõime hääbumise) seostest. Neid jätkub kauemaks.

  Pole parata — ühiskonna ilmalikustumine toob endaga kaasa ka väärtustest taandumise, väärtuste marginaliseerumise. /…/

  Materialism kui maailmavaade ei kanna endas ega ka anna inimesele mingit loogilist seletust, miks üldse oleks vaja kaasinimesest hoolida. Kuna elu — inimelu sealhulgas — peetakse vaid materiaalse olemisega kaasnevaks ajutiseks ilminguks, siis pole elul materialistlikus maailmapildis mingit erilist või kõrgemat tähendust ega väärtust. /…/

  Materialistlik arusaam elust, enesest ja maailmast viibki inimesed — seda lausa põlvkondade kaupa — paratamatult üha sügavamasse egoismi, hoolimatusesse, isegi otsestesse vastandumistesse kuni kaudsema või otsesema vägivaldsuseni välja.

  Oraakli vastus on alati “Surm!”

 98. Mart K. 16. veebruar 2011 kell 7:03

  Forte vahendab PhysOrgi ja selgitab, mis nõidus paneb inimesi kuulsuste vana kola eest arutut hinda tasuma. Tuleb välja, et puhas ebausk:

  Nähtusele võimalikke teaduslikke selgitusi otsides süüvisid autorid “puutenakkuseks” (ingl contagion) nimetatava kontseptsiooni olemusse. Tegemist on ebauskumusega, et füüsilise kontakti kaudu on võimalik objektidesse siirdada inimese immateriaalseid kvaliteete või põhiolemust. “Meid huvitas, kui suurel määral võib puutenakkuse-uskumusega selgitada kuulsustele kuulunud esemete pidamist hinnaliseks,” selgitavad autorid /…/

  “Armastatud kuulsuste puhul tundus peamiseks selgituseks olevat puutenakkus — katsealused ilmutasid soovi omada antud isiku tegelikke füüsilisi jäänukeid,” kirjutavad autorid. Objekte, mis olid aga kuulunud põlastusväärsetele isikutele, peeti küll potentsiaalselt väärtuslikuks teiste inimeste jaoks, ent vihatud isiku kontakt kahandas objekti tajutud väärtust.

 99. K_V 16. veebruar 2011 kell 7:25

  Kriku ütles:
  Hea artikkel.

  Edward Lucas: Venemaa ja Eesti erinevus on ajakirjanduses

  Viibisin äsja Eesti valitsuse korraldatud põneval konverentsil, kus käsitleti psühholoogilist sõda.

  Huvitaks väga Eesti vaba ajakirjanduse võrdlus selle ajakirjandusega, millega Eestit aastatel 1918-1945 Nõukogude Venemaa varustas, kui ta Eestis Eesti ajakirjandust teha ei saanud.
  Tänapäeva ajakirjandusvabaduse ja sõnavabaduse tingimustes ei hakka keegi naljalt lennukilt lendlehti loopima.
  Eriti just võrdlus ajakirjanduse headuse seisukohalt.

 100. K_V 16. veebruar 2011 kell 7:50

  Mart K. ütles:

  Millegipärast peab Delfi vajalikuks eraldi artikli kujul esile tõsta Harri Kingo kommentaari

  Materialism kui maailmavaade ei kanna endas ega ka anna inimesele mingit loogilist seletust, miks üldse oleks vaja kaasinimesest hoolida.

  Ei anna ka loogilist seletust, miks kaasinimest tappa.
  Sõjaväe peaks siis üldse laiali saatma.
  Kui tapmine sõjaväelises korras ei vajagi loogilist seletust, võib selline sõjavägi tapma hakata mille iganes nimel.

 101. Kriku 16. veebruar 2011 kell 9:56

  “puutenakkuseks” (ingl contagion) nimetatava kontseptsiooni olemusse. Tegemist on ebauskumusega, et füüsilise kontakti kaudu on võimalik objektidesse siirdada inimese immateriaalseid kvaliteete või põhiolemust.

  Kontaktmaagia on õige sõna.

  Aga ma ei ole päris nõus, et see ebausuteema on. See, et kuulus inimene on mingit asja kasutanud, eristab seda asja kõikidest teistest samasugustest asjadest, mida võib olla tohututes kogustes (tööstuslikult toodetud kingad, pastakad jne). Täpselt sama käib raamatute kohta – autograaf eristab seda muudest identsetest eksemplaridest. Väga paljud inimesed tahavad olla erilised ja sinna juurde kuulub ka soov, et nende asjad oleks erilised. Teine võimalik psühholoogiline liin, mida mööda kuulsuste asjade austajate mõte võib liikuda, on kollektsionääride oma.

 102. Kriku 16. veebruar 2011 kell 10:01

  Tunnistan siinkohal üles, et mul on üsna hea meel oma K. E. Söödi kogutud luuletuste väljaande üle, milles on ka autograaf ja pühendus. Kahjuks küll mitte mulle, kuid asjaolusid arvestades oleks seda palju tahta.

 103. Mart K. 16. veebruar 2011 kell 12:02

  Kriku ütles:

  Aga ma ei ole päris nõus, et see ebausuteema on. See, et kuulus inimene on mingit asja kasutanud, eristab seda asja kõikidest teistest samasugustest asjadest…

  Aga reeglina mitte füüsilisel moel, või vähemalt pole see peamine. “Sentimentaalne väärtus” võib vabalt taanduda alateadlikule kontaktmaagia-usule.

 104. Mart K. 16. veebruar 2011 kell 13:52

  Katoliiklased pole ainsad usklikud, kes modernset tehnoloogiat jumalakummardamisega lõimivad. Wall Street Journal kirjeldab Hongkongi suurimas taoismitemplis Wong Tai Sinis toimunud ümberkorraldusi.

  For 100 million Hong Kong dollars (US$13 million), the 90-year-old temple created a underground prayer room — decked with gold and marble and equipped with LED lights and motion detectors — just in time for the Lunar New Year holiday, which started Feb. 3 and is expected to draw more than a million visitors to the temple over two weeks.

  The 10,000-square-feet chamber, which took three years to complete, features a vaulted echo-enhancing ceiling emblazoned with a planetarium-like digital replica of the Hong Kong sky that rotates in accordance with the seasons. Two HK$3 million floor-to-ceiling wall hangings, made of marble and rare gemstones, adorn the entranceway. Worshippers enter the hall and deposit a written prayer before one of 60 statues representing the gods of the Chinese zodiac, which responds with flashing lights and bursts of smoke.

  The modernization of the 2,500-year-old religion has inspired both awe and disapproval. Further adding to the controversy is the new prayer hall’s entrance fee (HK$100; HK$50 for seniors), which makes Wong Tai Sin the first prayer facility in Hong Kong to charge admittance. A prayer offering at the temple’s automated statues costs an extra HK$300. Sik Sik Yuen, the Taoist nonprofit organization that runs Wong Tai Sin, says the fees are required for the maintenance of the new hall. /…/

  The new electronic prayer hall is just the latest in a series of technological initiatives at Wong Tai Sin. The temple is perhaps best known for a fortune-telling ritual in which a worshipper shakes a vessel filled with 100 prayer sticks until one falls out. The numbered stick is then taken to one of many fortune-telling stalls where it is interpreted by a monk. Each vessel’s prayer sticks have to be counted after every use, to ensure that an official set of 100 is supplied to the next worshipper. Last year, the temple began using a radio frequency identification machine behind closed doors to streamline the flow of prayer sticks. A batch of 100 sticks can now be counted in less than three seconds.

  And in December 2008, just in time for the 2009 Lunar New Year, Wong Tai Sin introduced its groundbreaking digital initiative: e-praying. Worshipers too busy to visit the temple can send a free e-mail prayer to the temple’s monks via the Sik Sik Yuen website. Monks receive the prayers, filter out hoaxes and print the rest on prayer paper before burning them in the traditional Taoist ritual. Wong Tai Sin says it receives about 30,000 electronic prayers annually, roughly half from Hong Kong and half from abroad.

 105. Kriku 16. veebruar 2011 kell 14:59

  “Sentimentaalne väärtus” võib vabalt taanduda alateadlikule kontaktmaagia-usule.

  Aga sellel võib olla ka hulk muid seletusi. Iga ebaratsionaalse soovi tagant maagiat otsida on ka veidi liig.

 106. Kriku 16. veebruar 2011 kell 15:11

  Keegi Marion Pajumets teab kõige paremini, mis meil kõigil kõrvade vahel tegelikult toimub:

  Lõpetage see järjekordne kvooditeema, võivad mõned tülpinult ohata. Miks peaksime otsustama upitada kedagi ainuüksi ta soo pärast! Otsustama peavad ikka kompetentsed inimesed, vaatamata soole. Selle, nii mõistliku seisukoha peale väidaksin, et sookvoodid on juba olemas, on kaua olnud.

  Oleme senini hääletanud meeste poolt, sest meie peades on elutsenud varjatud meestekvoot – mitteteadlik meestele eelise andmine.

 107. Mart K. 16. veebruar 2011 kell 15:23

  Kriku ütles:

  Aga sellel võib olla ka hulk muid seletusi.

  Üsna selgelt ilmneb kirjeldatud katsetes katsealuste maagiline (irratsionaalne) suhtumine esemetesse, millega kuulsus on otse kokku puutunud. Paku, palun, antud tendentsile mõni muu seletus:

  Armastatud kuulsuse puhul kahandas steriliseerimine sviitriostusoovi, samas kui edasimüügikeelu mõju jäi minimaalseks. “Põlatud kuulsuste puhul oli mõju aga vastupidine,” osutavad autorid kokkuvõttes. “Otsekontakti kõrvaldamine ainult suurendas sviitri tajutud väärtust, samas kui edasimüümise keelamine kahandas märkimisväärselt katsealuste soovi sviitrit osta.”

 108. Kriku 16. veebruar 2011 kell 15:35

  Jah, mustade riiete või pesu kogujate puhul on sellisel tõlgendusel alust.

 109. Kriku 16. veebruar 2011 kell 15:56

  Ühe EPL-i koomiku arvates on relakas ja ketassaag üks ja sama asi:

  Pokas sulges maimik ukse, ema päästeti kettassae abil tuppa

  15. veebruaril kell 11.09 teatati, et Tartumaal, Mäksa vallas Poka külas on 1,4 aastane laps sulgenud korteri välisukse ja ema ei pääse sisse.

  Päästjad lõikasid ketaslõikuriga turvaukse luku keele läbi ning ema pääses lapse juurde.

 110. dig 16. veebruar 2011 kell 16:38

  Mart K. ütles:

  Katoliiklased pole ainsad usklikud, kes modernset tehnoloogiat jumalakummardamisega lõimivad. Wall Street Journal kirjeldab Hongkongi suurimas taoismitemplis Wong Tai Sinis toimunud ümberkorraldusi.

  Need on ahvatlevad küll. Millal Wong Tai Sin’i IPO tuleb?

 111. dig 16. veebruar 2011 kell 18:07

  Postimees kirjutab:

  Juba paar nädalat on linnavõimud oodanud, millal jõuab Tartusse esitlusele lumesulatusmasin, et saaks proovida alternatiivi lume äraveole. Lumi sulatatakse masina umbes 50 kraadini soojendatud veesärgi abil.

  Skeptikutele pakub sündmus huvi artiklis kirjeldatud jaikonoomilise majandusarvestuse tõttu:

  Tartu linnamajanduse osakonna juhataja Rein Haak ütles, et masina tarnijate väitel peaks kuupmeetri lume sulatamise hinnaks kujunema umbes 70 kr/m2, see on samas suurusjärgus lume äraveo hinnaga. Iseasi, et kütust kulub sulatamiseks rohkem, vähemalt Tartu tingimustes.

  Kas kütusekulu on tolle 70 kr./m2 sisse arvestatud või mitte, ei saa artiklist teada ei lugejad ega ka ajakirjanik ise.

 112. dig 16. veebruar 2011 kell 18:24

  Postimees kirjutab:

  Kulissidetagune koostööprojekt e-PINE Balti riikide, Põhjamaade ja Ameerika Ühendriikide vahel seadis üheks eesmärgiks kiilu löömise Venemaa liidrite – Dmitri Medvedevi ja Vladimir Putini vahele, selgub Wikileaksi dokumentidest.

  Venemaasuunalist poliitikat on riikide esindajad kogunenud arutama kaks korda aastas. Kohtumised on leidnud aset kord Washingtonis ja siis taas Euroopas, vahendab Dagens Nyheter.

  Säärane vandenõuteooria on kummaline ja selle Venemaa-kesksus pälvib tõsist tähelepanu. Senini levinud Cablegate’i lekked on tugevasti Ameerika-kesksed põhjustel, mis peaksid olema ilmsed.

  dig tuletab igaks juhuks meelde, et Dagens Nyheter ei kuulu Wikileaks’i ametlike koostööpartnerite hulka, teisest küljest jälle oli Dagens Nyheter kaudselt seotud Israel Shamir’i etüüdiga Russky Reporter’is. Asjaolu, et masslekitatud dokumentide autentsuse kontroll peaaegu võimatu on, on skeptilistel veergudel varemgi mõlgutamist leidnud,

 113. K_V 16. veebruar 2011 kell 20:05

  dig ütles: Postimees kirjutab

  Rootsi esindajad propageerisid 2008. aasta kohtumisel püüdu aidata Medvedevil tugevamat positsiooni saavutada…

  Eesti võimalikku rolli ette kujutada püüdes meenus ähmaselt muinasjutt, milles keegi puu otsas istuja puu all magavad hiiglased tülli ajas ja sellest pärast vist kasu lõikas.
  Putin ja Medvedjev pole küll miskid hiiglased, aga nemad istuvad hiiglase turjal. Kus see ässitaja peaks asuma…
  Eks targemad teavad.

 114. salvey 17. veebruar 2011 kell 8:52

  Pärnumaal liiguvad ufod nagu liinibussid

  Kahel viimasel nädalal on Pärnus ja Pärnumaal vaadeldud taevas kümmet objekti. Kõiki ühel lennutrajektooril – nagu liiguksid seal liiniufod peatusega Pärnu kohal.

  Viimased ufovaatlused tehti Tammsaare ja Kanali tänava nurgal. “Tulin laupäeval umbes pool tundi enne südaööd koju. Sõber tõi mind autoga ära. Ta oli koos naisega. Jätsid masina värava taha seisma ja tulid vaatama, kui suured lumehanged mul õues on. Sõber panigi esimesena lendavat objekti tähele ja küsis, mis see on. Tema esimene reaktsioon oli, et ufo. Mina ütlesin, et ah, mis ufo, lennuk hoopis. Teadsin, et sealt läheb lennukoridor. Hakkasime vaatama. Tuled ei plingi, on pidev valgus, häält ei ole kuulda ja objekti ennast, sellist kera või seest helendavat asja, polnud ka. Objekti kontuuri polnud näha, pigem oli ikkagi selline alla suunatud valgusvihk, umbes nagu tohutu suurel taskulambil võiks olla. Heledamat sorti apelsinikarva. Objekt tuli Kilingi-Nõmme poolt ja liikus Pärnu rannarajoonis propellerlennuki kiirusega mere suunas. Läks täiesti ühes joones ühtlase kiirusega, ei ta võbelenud ega seisatanud,” räägib eraettevõtja ja firmajuht Aleksander (55).

  Koos sõbra ja selle naisega uuris ta lendavat objekti umbes viis minutit. Siis sõitsid külalised ära ja Aleksander läks tuppa. Mõtles algul kolmanda korruse katuseaknast veel objekti jälgida, kuid teised toimetused tulid vahele.Et Aleksander teenis 35 aastat tagasi Nõukogude lennuväes ja tollal katsetati lennukilt pildistamise seadmeid, siis tuli talle esimese hooga pähe, et kummaline objekt on maad pildistav lennuk. Nüüd ta seda aga ei usu, sest imelik valgus liikus täiesti hääletult. Igaks juhuks helistas Aleksander ka lennuliiklusteenindusse ja sai teada, et Eesti õhuruumis lendas sel ajal kolm lennukit, kuid ükski neist ei asunud salapärase valguse piirkonnas.

  Õhupall või lendav hiina latern ei saanud nähtu tema arvates samuti olla, selleks liikus see liiga kiiresti ja ühtlaselt.

  Umbes samal ajal ja kõigest kilomeetri jagu Aleksandri vaatluskohast eemal Mai elurajoonis nägi haridustehnoloog Varje (47) koguni kümmet tundmatut objekti. Kummaline vaatepilt

  Need olid kollakasoranži värvi ja umbes Kuu suurused kolmnurkse kujuga asjad, mis ilmusid nähtavale ühesuguse intervalliga, ühest suunast ja ühte trajektoori mööda.

  “See oli müstiline ja kummaline vaatepilt,” ütles Varje nähtut meenutades. Teda täiendas poeg, kes objekte binokliga vaatles: need olnud kolmnurkse kujuga, kuid aeg-ajalt olevat kuju ja värvi muutnud.

  Varjegi välistab kahtluse, et tegemist võis olla hiina laternatega, sest need ei saaks iialgi liikuda nähtud objektide moodi ning kuju ja värvi muuta.

  Erkoranž viirg metsa kohal

  Kaks nädalat varem, 27. jaanuaril, puutus kummalise nähtusega kokku Kilingi-Nõmmel elav Sirje. Umbes pool tundi enne südaööd…

 115. salvey 17. veebruar 2011 kell 8:54

  sõitis ta autoga kodu poole ja Seljametsa teeristil nägi metsa kohal täielikus pimeduses erkoranži viirgu. Mida lähemale ta valgusele jõudis, seda eredamaks see muutus, nii et tekkis tulekahjukahtlus. Kuid kusagil ei põlenud midagi.

  Sirje nähtud kummalisel valgusel on seos ka Aleksandri vaatlusega – suund oli sama.

  Ufouurija Igor Volke kinnitusel on anomaalsuse tunnused kõigi juhtumite puhul olemas. Kuid midagi rohkemat nende kohta esialgu öelda ei saa, tuleb rohkem infot koguda.

  Teateid Eesti para-pealinnast siis :)

 116. salvey 17. veebruar 2011 kell 9:06

  “Keegi tuleb voodisse, nagu nöör oleks kõri ümber!”

  Sensitiiv tuli, võngutas oma pendlit. “Ütles, et õhk seisab, toas on surnud energia. Mul olevat kaks deemonit peal. Plaksutas käsi, tegi imelikke liigutusi,” kirjeldab Mari. Sensitiiv käskinud tal voodit pool meetrit akna poole nihutada. “Ise muudkui päris, kuidas õhk nüüd on. Mina ei saanud midagi aru.” Ja juba selsamal ööl olnud luupainaja uuesti platsis: “Hommikul oksendasin sisikonna pahempidi! Närvid.”

  17. jaanuaril käis Mari juures venelannast ekstrasenss. Ema Liia arvates pidi too olema eelmisest paar kraadi kangem. “Ma ei saa vene keelest päris hästi aru, tädike andis mulle mingisugused molitvad (palved – toim), aga ma ei suutnud neid aktsendita lugeda,” räägib noor naine edasistest sündmustest.

  Mari tegi, nagu teda õpetati: pani padja alla piibli ega pühkinud parketilt kriidist jälge, mille ta ekstrasensi soovitusel oli voodi ümber tõmmanud. Voodijalgade juurde pani soolakotikesed, madratsinurkadesse küüslauku. “Kas ma uskusin sellesse, ei tea. Mul oli selleks ajaks juba täiesti ükskõik,” tunnistab luupainaja ohver.

  24. jaanuaril jäi Mari haiguslehele ja sõitis apteegis ennast retseptiravimitega korralikult varustanult Läänemaale vanaema juurde närve ravima. Ta lootis, et seal saab üle mitme kuu ennast välja magada. “Kohe esimesel ööl oli painaja kohal. Mis valemiga, sellest ma aru ei saanud. Tähendab ta liigub minuga koos, ma olen nagu kiibistatud vang!”

  Sool ja küüslauk magamistoast välja!

  Kolm päeva hiljem kohtus Mari “Selgeltnägijate tuleproovist” endale nime teinud Kristiga. “Kristi peilis esimese korraga välja, kes mulle luupainajaks käib. Ma ei saanud kõigest küll aru, mida ta minu kodus tegi, kuid soola ja küüslaugu kohta ütles Kristi, et mingit erilist otstarvet nendel asjadel magamistoas pole, ega inimene soolakurk ole.” Piibli jättis Mari aga igaks juhuks siiski padja alla.

  Selgeltnägija sõnul on see täiesti võimalik, et vaimolend käib konkreetset inimest energeetiliselt piinamas, ajendiks peamiselt kadedus ja pime viha. “Luupainajad on reaalsuses olemas. Tegu ei ole uneapnoe (unelämbumistõve) ega südamepuudulikkusega. Kui inimesed oskaksid ennast luupainaja eest kaitsta ja sellest vabaneda, oleks kindlasti mõnigi äkksurnud andekas noor inimene ehk veel elus,” usub selgeltnägija

  õudusjutud on ikka vahvad lugeda.

 117. Mart K. 17. veebruar 2011 kell 12:18

  Inimese oletatavate eellaste säilmete tõlgendamise vallas on puhkenud midagi tormilaadset.

  Nature’i viimatises numbris ilmunud töö väidab, et hominiidide fossiile kiputakse liiga agaralt just inimese eellaste säilmeteks lahterdama, ehkki tihti võib olla tegu hoopis ahvidega.

  Science Daily vahendab:

  The paper, “The evolutionary context of the first hominins,” reconsiders the evolutionary relationships of fossils named Orrorin, Sahelanthropus and Ardipithecus, dating from four to seven million years ago, which have been claimed to be the earliest human ancestors. Ardipithecus, commonly known as “Ardi,” was discovered in Ethiopia and was found to be radically different from what many researchers had expected for an early human ancestor. Nonetheless, the scientists who made the discovery were adamant it is a human ancestor.

  “We are not saying that these fossils are definitively not early human ancestors,” said co-author Terry Harrison, a professor in NYU’s Department of Anthropology and director of its Center for the Study of Human Origins. “But their status has been presumed rather than adequately demonstrated, and there are a number of alternative interpretations that are possible. We believe that it is just as likely or more likely that they are fossil apes situated close to the ancestry of the living great ape and humans.”

  Bruce Bower (Science News) annab sõna ka kahtlejale:

  “With no new data, no new ideas, no new methods, no new hypothesis, no new experiments, no new fossils, not even a new classification, this paper will leave everybody wondering what’s happened to the peer review process at Nature,” says [anthropologist Tim White of the University of California, Berkeley].

 118. Kriku 17. veebruar 2011 kell 12:29

  Kes pelgas ja kes põlgas meie valedetektoritesti?

  Üldiselt mina keelduks ka sellisest tsirkusest. Valedetektori suur usaldusväärsus on müüt. Ühelt poolt on rida viise, kuidas seda lollitada ja teiselt poolt rida asju, mida peab küsimuste koostamisel ja esitamisel silmas pidama. Selline show ei ole kaugel selgeltnägijate tuleproovist.

 119. Kriku 17. veebruar 2011 kell 12:38

  Euroopa Nõukogu hoiatas multikulturalism eest

  «Nagu me tänapäeval asjast aru saame, võimaldab multikulturalism paralleelsete ühiskondade teket riikide sees,» ütles Financial Timesile antud intervjuus Euroopa Nõukogu peasekretär Thorbjørn Jagland.

  «Sellele tuleb lõpp teha. Samuti on selge, kuivõrd ohtlike ja radikaalsete ideede kasvulavaks mõned paralleelühiskonnad on kujunenud. Terrorism ei ole meile vastuvõetav.»

  Jagland astus välja Saksa kantsleri Angela Merkeli, Briti peaministri David Cameroni ja Prantsuse presidendi Nicolas Sarkozy kaitseks, kes on kõik hiljuti hoiatanud, et erinevaid kultuure külg külje kõrvale elama julgustades on kahjustatud rahvuslikku identiteeti ning aidatud kaasa sisserännanud noorsoo radikaliseerumisele.

 120. dig 17. veebruar 2011 kell 23:16

  salvey tsiteeris:

  Sool ja küüslauk magamistoast välja!

  Kui kahtlane selgeltnägija! Ega ta juhuslikult vampiiride palgal ole?

 121. dig 18. veebruar 2011 kell 11:25

  Kummalistest uskudest filmide tegemine on juba vana traditsioon. Katoliiklastel on nende vägivallapornograafiline suurteos The Passion of the Christ, saientoloogidel pulpheroistlikku dualismi ülistav Battlefield Earth. Nüüd lubavad filmiga välja tulla objektivistid. Veebisait Atlas Shrugged Part I on juba olemas.

  Ask yourself: What would happen, if our producers disappear – Steve Jobs, Sergey Brin and other industrialists fall off the radar, their companies shuttered and their creative genius no longer powering America? The answer lies in Atlas Shrugged Part I.

  For the millions around the world who have read Rand’s books, for those curious about her controversial philosophy, and for the uninitiated, and skeptical – the film, which only covers the first third of the book, is an opportunity to a faithful adaptation.

 122. Andres Valdre 18. veebruar 2011 kell 12:45

  Kummalistest uskudest kirjutavad Postimehe arvamusloo peale ka kommentaatorid. On lihtne arvata, milline üksmeelsus ja mõttekaaslasile plusside ladumine pääses lahti, kui ajakirjanik julges väita nii:

  Eestlased peavad heaks mõtteks külmetushaiguste ja gripi vastu võidelda küüslauguga. Nii kinnitab läinud aastal terviseameti tehtud uuring ja ka osalt küüslaugust tühjaks ostetud poeletid. Küüslauku soovitavad koduse ravivahendina isegi apteekrid. Kas selline küüslauguusk ikka õigustab ennast?

 123. dig 18. veebruar 2011 kell 13:55

  @Andres Valdre:
  Otse loomulikult pesitseb Postimehes tolle artikli kõrval artikkel jaanuari lõpust: Ravimtaimed aitavad pakasele edukamalt vastu panna

  Pakase ja gripilainetega kimbutav talv paneb proovile organismi vastupanuvõime, mille tugevdamiseks leiab hulganisti abimehi ravimtaimede seast.

  Ravimtaimi kasvatav Tiiu Väinsaar peab parimateks turgutajateks nõgest, raudrohtu, kibuvitsamarju, aasristikut, astelpaju ja sellerit. «Suur vastupanuvõime tõstja on ka küüslauk, nii et üks küüs õhtul on omal kohal,» lausub ta.

  Artikkel koosnebki ainult Väinsaare targutustest, päris-spetsialisti käest pole midagi küsitud. Kommentaarid millegipärast puuduvad, aga võib-olla ongi nad üleliigsed.

 124. dig 18. veebruar 2011 kell 15:34

  Postimehel on mäletatavasti paha komme kõigile kommentaaridele kolme kuu pärast vesi peale tõmmata. Järgnev paar väärib pikemat hoidmist:

  18.02.2011 11:29
  moonika : ÄRGE OSTKE HIINA KÜÜSLAUKU,sest see on mürke täis.Tahtsin endale valmistada ravimit,kus küüslaugule tuli lisada piiritust või viina ja panna jahedasse ning pimedasse ruumi seisma.Paari päeva möödudes selgus,et see ravim oli muutunud võikalt vase karva sinakas roheliseks.See oli tõeliselt jube.Seejärel tegin sama katse kohaliku küüslauguga-tulemuseks ilus värvitu segu.Milles asi??????? Pöördusin esialgu tarbijakaitse ametisse,kust saadeti toiduametisse ja sealt veterinaarametisse,kus oleks võidud teha analüüs, sest neil on labor olemas, kuid pidavat olema nii kallis,et mina pole võimeline kinni maksma ja kuskilt ametlikku taotlust analüüsi tegemiseks keegi ei anna.Võibolla on keegi ka tähele pannud,et see küüslauk tõmbub liha sisse pikituna praeahjus ka roheliseks???
  Kuna abi ei saanud,saatsin ka kirja jaanuari kuu algul Tartu Ülikooli professor ALIDA KIISile`kes tegeleb niisuguste küsimustega,kuid sealt pole probleemi kohta huvitatust ega mingit vastust tulnud.
  Kas tõesti pole meie riik praegu huvitatud elanikkonna tervisest ega tehta mingeid analüüse meile sisse toodavate toiduainete kohta nagu seda oli vene ajal,kus kõike kontrolliti toiduainetetööstuse laboratooriumis asukohaga Mere puiesteel.Praegu vist too sisse, mida tahad ja müü, mida tahad.Tundub,et ega meid ei loe keegi ja elamegi liiga vanaks-pole kes pensioni maksma hakkab.
  -5 +17

  18.02.2011 11:41
  küüslauk :) : International Journal of Food Science & Technology, Identification of Two Novel Pigment Precursors and a Reddish-Purple Pigment Involved in the Blue-Green Discoloration of Onion and Garlic, written by Shinsuke Imai,* Kaori Akita, Muneaki Tomotake, and Hiroshi Sawada, Received for review August 12, 2005. Revised manuscript received December 5, 2005. Accepted December 10, 2005.

  Abstract:

  By using a model reaction system representing blue-green discoloration that occurs when purees of onion (Allium cepa L.) and garlic (Allium sativum L.) are mixed, we isolated two pigment precursors (PPs) and a reddish-purple pigment (PUR-1) and determined their chemical structures. PPs were isolated from a heat-treated solution containing color developer (CD) and either L-valine or L-alanine, and their structures were determined as 2-(3,4-dimethylpyrrolyl)-3-methylbutanoic acid (PP-Val), and 2-(3,4-dimethyl-1H-pyrrolyl) propanoic acid (PP-Ala), respectively. Next, PUR-1 was isolated from a heat-treated solution containing PP-Val and allicin, and its structure was determined as (1E)-1-(1-((1S)-1-carboxy-2-methylpropyl)-3,4-dimethyl-1H-pyrrol-2-yl)-prop-1-enylene-3-(1-((1S)-1-carboxy-2-methylpropyl)-3,4-dimethyl-1H-pyrrol-2-ylidenium). The structure of PUR-1 suggested that PP molecules containing a 3,4-dimethyl pyrrole ring had been cross-linked by an allyl group of allicin to form conjugated pigments. While PUR-1 is a dipyrrole compound exhibiting a reddish-purple color, a color shift toward blue to green can be expected as the cross-linking reaction continues to form, for example, tri- or tetrapyrrole compounds.

  What the above means:

  The discoloration is due to pigments that form between sulfur compounds in garlic and amino acids. When the garlic tissue is disrupted, as happens in processing, an enzyme is liberated and reacts with it to form thiosulfinates compounds that then react with the natural amino acids in the garlic to form blue pigments. The age of garlic determines how much isoalliin there is in the first place, and the nature of the processing determines how much enzyme is liberated.

  Maakeeli:

  * Küüslaugus sisalduvad väävelosakesed võivad reageerida imetillukeste vasekogustega, moodustades vasksulfaadi, mis on sinine või rohekas. Sellise reaktsiooni võib põhjustada ka nt vees leiduv imeväike vasekogus.

  Nimelt toores küüslauk sisaldab ensüümi, mis kuumutamisel deaktiveerub. Kui seda ei kuumutata (piisavalt), siis reageerib see ensüüm väävli (küüslaugus) ja vasega (vees või nõudes) ja moodustab sinaka/roheka vasksulfaadi.

  * Kui värske küüslauk on peenralt korjatud enne täielikku valmimist ja seda pole korralikult kuivatatud, siis võib see happega (nt sidrunimahl, äädikas) kokku puutudes siniseks või roheliseks värvuda (seda põhjustab mingi ‘allinin’ derivaat).

  * Küüslauk võib samuti minna roheliseks (= toodab klorofülli), kui toimuvad suured temperatuurimuutused või kui ta jääb päikesevalguse kätte.

  * Kui kasutasid tavalist lauasoola (= tihti sisaldab joodi) jämeda või koššer-soola asemel, siis võib küüslauk sellest värvuda. (Põhjuseks siis soola joodisisaldus).

  Küüslauku võib vaatamata kummalisele värvile endiselt süüa.

  -1 +15

 125. dig 18. veebruar 2011 kell 20:30

  Uudiseid religioossetest figuuridest on veel. Nagu Gizmodo vahendab, on National Enquirer näinud Steve Jobs’i Stanfordi kliiniku onkoloogiakeskuse juures. National Enquireri tuntud kvaliteediga vähiarstid võtsid pildid ette, lahkasid neid põhjalikult ja järeldasid, et pildil kujutatud mees on vähi viimases staadiumis ja ei ela üle kuue nädala.

  The Enquirer followed him from breakfast to the Stanford Cancer Center. It says he has weeks to live, based on analysis of the photos by Dr. Gabe Mirkin and Dr. Samuel Jacobson. Neither are oncologists or have seen Steve in person. Mirkin, a radio talk show host, claims he has a “20-year track record of spotting breakthroughs and recommending effective treatments long before they become standard medical care” and makes his assessment of Steve based on the appearance of Steve’s butt in the photos. Yes, this doctor is making a butt-diagnosis, remotely.

  Fotograafilisel diagnostikal on pikk ja värvikas ajalugu. Lisaks Houdinistki vanematele soolapuhujatele mäletavad skeptikud kindlasti juhtumit, kus doktor Bill Frist diagnoosis kedagi Terri Schiavot. Uue konksuna pakub asjahuvilistele aga huvi tähelepanek, et nähtavasti on isand Jobsil vähivorm, mis põhjustab mitte ainult taguotsa vaid ka sõiduauto allavõtmist. Analüüsib Jalopnik:

  Jobs is famous for driving a silver Mercedes SL55 AMG with its license plate replaced by a bar code, a move that’s not really legal in California but was apparently OK because its Steve Jobs. The car in the Enquirer photo is clearly a late ’90s Honda Civic — you can see its velour door panel in one of the shots — and it’s not the typical choice for taking a billionaire out on the town.

 126. Kriku 18. veebruar 2011 kell 23:01

  Eestlased peavad heaks mõtteks külmetushaiguste ja gripi vastu võidelda küüslauguga. Nii kinnitab läinud aastal terviseameti tehtud uuring ja ka osalt küüslaugust tühjaks ostetud poeletid. Küüslauku soovitavad koduse ravivahendina isegi apteekrid. Kas selline küüslauguusk ikka õigustab ennast?

  Mis võiks olla asendusaine küüslaugule? Tean, et hiljutiste uudiste valguses ei ole vastus ilmselt populaarne, kuid ikkagi – see on vaktsineerimine.

  Nende lõikude vahel on vastuolu. Ravimine ja ennetamine on kaks ise asja.

 127. Kriku 18. veebruar 2011 kell 23:03

  Reikiõpetaja: inimesed ühinevad oma vaimse poolega

  Selliste nupukeste tootmiseks võiks generaatori kirjutada.

 128. Kriku 18. veebruar 2011 kell 23:05

  Minu hea sõber autist

  Maailmas on näiteks trend, et puudega inimeste omaaegse nimetuse disabled (ingl võimetu, puudega) asemel öeldakse nüüd differently abled (ingl teistmoodi suutlik, võimekas). Nii rõhutatakse, et kui loodus midagi ühe käega võtab, siis teisega annab ta sama palju või topelt tagasi.

  Selline maailmavaade on küll väga nunnu ja puha, aga ülaltoodud väitesse kui üldreeglisse tasub väga skeptiliselt suhtuda.

 129. dig 19. veebruar 2011 kell 0:08

  The Globe and Mail valgustab soojeneva gloobuse huvitavaid ja märgi tagajärgi.

  Extreme rainstorms and snowfalls have grown substantially stronger, two studies suggest, with scientists for the first time finding the telltale fingerprints of man-made global warming on downpours that often cause deadly flooding.

  Two studies in Wednesday’s issue of the journal Nature link heavy rains to increases in greenhouse gases more than ever before.

  One group of researchers looked at the strongest rain and snow events of each year from 1951 to 1999 in the Northern Hemisphere and found that the more recent storms were 7 per cent wetter. That may not sound like much, but it adds up to be a substantial increase, said the report from a team of researchers from Canada and Scotland.

 130. dig 19. veebruar 2011 kell 0:15

  Kriku ütles:

  Selline maailmavaade on küll väga nunnu ja puha, aga ülaltoodud väitesse kui üldreeglisse tasub väga skeptiliselt suhtuda.

  Fenomen, mida inglise keeles “Political Correctness” hüütakse, on inglise keeles külge saanud eufemistliku nime “Political Correctness”. Tegelikult on tegemist iidse sõnamaagiaga, mis seisneb ebameeldivate nähtuste nimetamisest hoidumise nimel nende ümbernimetamises. Aga kuna ebameeldivus on mõistes ja mitte nimes, on varsti uut ümbernimetamist tarvis — ja selle ettekäändeks tekib uus legend nagu seesinane.

  Märksa tõepärasem eufemism tolle mõiste jaoks on 言葉狩り.

 131. dig 19. veebruar 2011 kell 0:33

  Ahjaa, mis jahtimisse puutub, siis klassikaline näide puudutab rebast. Vanaprantsuse keeles olevat rebane olnud goupil. Aga nii, nagu metsakutsut või otti ei kõlba päris nimega hüüda, hakanud prantslased ajapikku prantsuse rahva ennemuistsete juttude mõjul kõiki rebaseid kutsuma reinuvaderiteks, Renard. Tänapäeval on pika saba ja punase karvaga elukate ametlik prantsusekeelne nimi renard ja goupil‘it loetakse arhailiseks.

 132. Mart K. 19. veebruar 2011 kell 9:37

  dig ütles:

  Märksa tõepärasem eufemism tolle mõiste jaoks on 言葉狩り.

  # rai (“leper”)
  # mekura (“blind”)
  # tsunbo (“deaf”)
  # oshi (“deaf-mute”)
  # kichigai (“insane”)
  # tosatsujou (“slaughter house”)
  # hakuchi (“moron/retard”)

  Huvitav on ka asjaolu, et siit saab kombineerida mitu head hevibändinime.

 133. salvey 19. veebruar 2011 kell 10:10

  Enn Kasak: “Inimkonna ainuvõimalik areng ja tulevik on ainult mitmel planeedil.”

  On terve hulk vihjeid, et maailm võib olla palju keerukam ja et meie ettekujutus maailmast on täiesti jabur. Umbes nagu bakteril, kes arvab, et teab maailmast kõike. Ometi teab ta vaid hallituslaigu suurust moosipurgikaanel.

  Viljaringid on üks väga paljudest fenomenidest, mille päritolu on ebaselge, mille kohta võib arendada eri teooriaid. See küsimus pole läbinud korralikku kriitilist uurimist, et saaks teaduslikult öelda, mis selle taga on. Jah, pole välistatud, et selle taga on tulnukad. Aga selle taga võib olla ka midagi hoopis põnevamat, kui õlleklaasist väljaimetud idee, et tulnukad tahavad meile viljaringide abil signaale saata. Ma tooks selle toreda Undo Uusi näite, et võib-olla meie enda mikrokosmosest, kuskilt lõpmata sügavast struktuurist tahab keegi meile sõnumit saata. See on palju põnevam. Ja ma lepin sellega, sest ma pean iga päev leppima asjadega, mida ma ei tea.

 134. Kriku 19. veebruar 2011 kell 12:04

  @Mart K.:

  “Kurttumm hull” oshi kichigai? Pole viga :) Tee ära!

 135. Kriku 19. veebruar 2011 kell 12:18

  Enn on hea näide, kuidas saab olla otsiva vaimuga inimene, samas laskumata Andrese moodi jaburdustesse. Viitab budistlikele tekstidele, rõhutab meie praeguste teadmiste piiratust, aga ei mineta selle juures tervet mõistust. Aga jah, eks ole nende eelnev tegevus ja hariduskäik ka hoopis erinevad.

 136. dig 19. veebruar 2011 kell 12:54

  Kuna sääraseid ebatsensuurseid väljendeid paljudes jaapani keele sõnastikes ei ole, olgu nad siin välja spellitud.

  Oshi tähenduses ‘kurttumm’ kirjutatakse 「唖」. Kichigai tähenduses ‘hull’ või ‘hullumeelsus’ kirjutatakse 「気違い」. Mõlemad on nimisõnad. Tähelepanu väärib veel tähelepanek, et viimane koosneb kahest poolest: 「気」 ki tähendab vaimu või mõttemaailma (mitte segamini ajaga skeptikutele väga tuttava sõnaga ‘elujõud’, 「氣」 ki) ja 「違い」 chigai tähendab erinevat või ebanormaalset.

 137. dig 19. veebruar 2011 kell 13:39

  P2PNet kirjutab, et tundmatud isikud, kes reageerivad nimele Anonymous, on väljastanud agressiivse pamfleti GodHatesFags.com’i aadressil.

  Being such aggressive proponents for the Freedom of Speech & Freedom of Information as we are, we have hitherto allowed you to continue preaching your benighted gospel of hatred and your theatrical exhibitions of, not only your fascist views, but your utter lack of Christ-like attributes. You have condemned the men and women who serve, fight, and perish in the armed forces of your nation; you have prayed for and celebrated the deaths of young children, who are without fault; you have stood outside the United States National Holocaust Museum, condemning the men, women, and children who, despite their innocence, were annihilated by a tyrannical embodiment of fascism and unsubstantiated repugnance. Rather than allowing the deceased some degree of peace and respect, you instead choose to torment, harass, and assault those who grieve.

  Millal Fred Phelps & Co anonüümsete inimeste matuseid piketeerima hakkab, ei ole veel teada.

 138. Kriku 19. veebruar 2011 kell 14:50

  Kas lõpuks tõesti on Coca-Cola salaretsept paljastatud?

  Asjaolu, et Coca-Cola suudab ikka veel hoida elus ilmset müüti täiesti salajasest koostisosast, väärib vaat et sajandi turunduspreemiat. Nagu on öelnud mitmed eksperdid, suudetaks igas kõrgema taseme keemialaboris joogi koostis välja selgitada küll, kuid millegipärast on publik tänapäevalgi valmis uskuma lugu sellest, et salaretsepti teab korraga vaid kaks inimest, kes kunagi ei tohi turvakaalutlustel ühe lennukiga lennata jne.

 139. dig 19. veebruar 2011 kell 19:41

  Veebruaris on uudiseid lisaks vedelatele ka tahkete toidusaladuste vallast. Vahendab Arizona Daily Star:

  Taco Bell fans have spent the past several weeks wondering what’s really in their meals, after a lawsuit claiming the popular fast-food chain’s meat contains a whole lot of mystery.
  Some consumers cringed at the term “taco meat filling,” which is how the lawsuit says Taco Bell should advertise its seasoned beef, alleging that the product contains mostly substances other than beef.

  In its public-relations rebuttal to the lawsuit, Taco Bell claimed its seasoned beef includes “ingredients you’d find in your home or in the supermarket aisle.” It goes on to name ingredients that sound reasonable: salt, chile pepper, onion powder, tomato powder, sugar, garlic powder, even cocoa powder.
  But there are also some seasoned-beef ingredients Taco Bell left out of its national ad campaign earlier this month to rebut allegations in the lawsuit – ingredients you might have a tough time finding in your home pantry or grocery store.
  They include soy lecithin, a byproduct of soybean processing, that is used as an emulsifier. Autolyzed yeast extract is made by breaking down yeast cells with salt; it’s a flavor-enhancing additive similar to monosodium glutamate (MSG). Maltodextrin is derived from starches, usually corn in the United States. It can be used as a sweetener and a thickener. Also, isolated oat product is a binder. Soybean oil and caramelized sugar give the mixture a consistent brown appearance, Brewer said.

  Kehvasti varustatud sahvrid siis.

 140. dig 19. veebruar 2011 kell 20:18

  Poliitilise korrektsuse huvilistele võib huvi pakkuda faks, mille tundmatu isik saatis USA kongressitegelasele, nähtavasti seoses tolle tehtud ettepanekuga riigi raha säästmise nimel lõpetada Viisnurkse Ministeeriumi sponsorleping autode võidusõitu korraldava ettevõttega NASCAR. (Ettepanek lükati arutelu käigus tagasi.)

  Missugused faksis sisalduvad sõnad on autori arvates poliitiliselt ebakorrektsed? Ilmselt need, mida ta “maskeerida” üritas. Huvitav on aga see, et autori poliitiline korrektsus paistab peavoolu omast mõnevõrra erinevat. Praeguseks ei ole veel teada, missugune tähtsus on asjaolul, et ähvardava faksi autor loeb isand Mooni uudiseid.

 141. dig 20. veebruar 2011 kell 17:40

  NPR räägib kiribatilastest, kelle usk on tugev, aga kes vees elada veel ei oska.

  The average height of the islands is approximately 6.5 feet. Already, land is scarce, and drinking water can be in short supply. There’s nowhere to retreat.

  So concerns about climate change are felt very acutely here. Though estimates are rough, scientists predict average sea levels could rise as much as 3 feet by the end of the century owing to global warming.

  But even in a place as vulnerable as Kiribati, there are skeptics.

  “I’m not easily taken by global scientists prophesizing the future,” says Teburoro Tito, the country’s former president and now a member of Parliament.

  Tito says he believes in the biblical account of Noah’s ark. In that story, after God devastates the world with a flood, he makes a covenant with Noah that he will never send another.

  More On Kiribati
  Brian Reed has been writing about Kiribati’s dilemma since November. See what else he has to say on NPR’s blog, The Two-Way.

  “Saying we’re going to be under the water, that I don’t believe,” Tito says. “Because people belong to God, and God is not so silly to allow people to perish just like that.”

 142. dig 20. veebruar 2011 kell 20:02

  Tema Majesteedi Valitsuse nõuandja teadusküsimustes propageerib lokkava metaebatolerantsuse laiendamist teadusküsimustele, nagu kirjutab Research Research.

  Government Chief Scientific Adviser John Beddington is stepping up the war on pseudoscience with a call to his fellow government scientists to be “grossly intolerant” if science is being misused by religious or political groups.

  In closing remarks to an annual conference of around 300 scientific civil servants on 3 February, in London, Beddington said that selective use of science ought to be treated in the same way as racism and homophobia. “We are grossly intolerant, and properly so, of racism. We are grossly intolerant, and properly so, of people who [are] anti-homosexuality…We are not—and I genuinely think we should think about how we do this—grossly intolerant of pseudo-science, the building up of what purports to be science by the cherry-picking of the facts and the failure to use scientific evidence and the failure to use scientific method,” he said.

  ”I really would urge you to be grossly intolerant…We should not tolerate what is potentially something that can seriously undermine our ability to address important problems.

  “There are enough difficult and important problems out there without having to… deal with what is politically or morally or religiously motivated nonsense.”

  Beddington also had harsh words for journalists who treat the opinions of non-scientist commentators as being equivalent to the opinions of what he called “properly trained, properly assessed” scientists. “The media see the discussions about really important scientific events as if it’s a bloody football match. It is ridiculous.”

 143. Kriku 21. veebruar 2011 kell 11:59

  Gripivaktsiini seos narkolepsiaga ei leidnud veel kinnitust

  Euroopa Ravimiameti juures tegutseva inimravimite komitee hinnangul ei ole praeguste andmete põhjal võimalik kinnitada, et seagripivaktsiin Pandemrix põhjustas Soomes lastel ja noorukitel narkolepsiat.

  «Komitee jõudis järeldusele, et ilmnenud andmed täiendavad varasemaid kahtlusi, aga olemasolevate andmete alusel ei ole siiski võimalik põhjuslikku seost Pandemrixi ning narkolepsia vahel kindlaks teha,» vahendas Eesti Ravimiamet Euroopa kolleegide hinnangut.

  Kuigi komitee arvates on Soomes tehtud vaatlusuuring igati kvaliteetne, ei saa siiski välistada, et narkolepsia juhtude suurenemise põhjustas mõni muu tegur, mida soomlased oma uuringus ei mõõtnud. Üks võimalik seletus on, et Pandemrixi tarvitamisel avaldub taoline kõrvaltoime koos mõne kohaliku keskkonna ja/või geneetilise teguriga.

  Lõplikku otsust võib komiteelt oodata selle aasta keskpaigas. Seni kogub komitee erinevatest riikidest täiendavat informatsiooni nii Pandemrix’i kui ka teiste seagripivaktsiinide kasutamise kohta.

 144. dig 21. veebruar 2011 kell 12:21

  Kriku tsiteeris:

  Gripivaktsiini seos narkolepsiaga ei leidnud veel kinnitust

  Miks on pealkirjas sõna “veel”?

 145. Mart K. 21. veebruar 2011 kell 12:51

  Narkosõjas on saavutatud uus tase — tänavu on kavas konfiskeerida rohkem kokaiini kui planeedil üldse leidub. Reason.com oletab, et puudujäävad uimastitonnid hõivatakse Marsil.

  Narcoleaks, a new website produced by Italian journalists and the drug trafficking researcher Sandro Donati, keeps track of cocaine seizure reports and compares them to official estimates of worldwide production. The most recent projection based on Donati’s calculations indicates that seizures, which totaled 47.1 metric tons from January 1 through yesterday, will hit 664 to 714 metric tons by the end of the year. According to the U.S. State Department’s production estimate, that means governments will succeed in confiscating all of Earth’s cocaine, plus another 19 metric tons or so (based on the middle of the projected range), possibly produced on Mars.

 146. dig 21. veebruar 2011 kell 13:12

  Puudujääk, mille maht on 3% aastatoodangust, võib ju tulla möödunud aastate laovarudest. Erinevalt suhkrust ei maksusta kokaiini laovarusid isegi Euroopa Liit.

  Aeg-ajalt on ka seda juhtunud, et konfiskeeritud valge pulber on tagasi käibesse läinud, mis võimaldab seda teist (ja võib-olla isegi kolmandat) korda konfiskeerida. Kahjuks ei ole mul käepärast hinnanguid, kui suur säärase nähtuse osakaal on.

  Kolmandaks räägib uudisteagentuur Kurjad Keeled & Ko, et kokaiini turustamisel olla kombeks seda tugevasti lahjendada, näiteks suhkruga. Kasutatavat ka pesupulbrit. See aga tähendab, et tootmise ja konfiskeerimise vahel saab valge pulbri kogus kasvada ilma kokaiini juurde tootmata.

 147. Kriku 21. veebruar 2011 kell 14:19

  Neljandaks võivad turustamist ja tootmist jälgivate ametnike hinnangud tootmisele erinevad olla.

 148. dig 21. veebruar 2011 kell 15:48

  PZ Myers lõbustab meid pildiga.

  Pildil on Joe Power, kes ilmub regulaarselt teleris, näiteks järgmises Channel Four‘ saates:

 149. Märt 21. veebruar 2011 kell 16:26

  @dig:
  Miks peaks keegi pesupulbrit lisama? Teistest limaskestale neutraalsematest pulbritsest saaks aru aga see lõhnaks tugevalt ja sisaldab valke, rasvasid ja teisi orgaanilisi aineid lagundavaid aineid, mis tekitavad isegi kätele saades kergesti nähtavat ärritust. Kui sagedasti on sellist asja leitud ja alustuseks küsiks kas korragi?

 150. dig 21. veebruar 2011 kell 17:16

  Märt ütles:

  Miks peaks keegi pesupulbrit lisama?

  Nagu Internetis kirjutatakse, on pesupulbri eeliseks, et ta välistab kliendi võimaliku nurina. Tõsi küll, puuduseks on edasise äri võimaluste järsk kahanemine.

 151. dig 21. veebruar 2011 kell 17:45

  The Telegraph vahendab brittide uue valitsuse vuuduuplaane:

  A new ‘tourism strategy’, to be published by the Coalition within days, is expected to contain plans to move the country to ‘double summertime’, The Sunday Telegraph has learned.

  Putting the clocks forward by an hour to British Summer Time +1 (equivalent to Greenwich Mean Time +2) would mean lighter evenings in the summer months, but darker mornings.

 152. dig 21. veebruar 2011 kell 18:12

  Kriku ütles:

  Neljandaks võivad turustamist ja tootmist jälgivate ametnike hinnangud tootmisele erinevad olla.

  Jah, isegi artiklist enesest nähtub, et hinnangu veahinnang on kolmest protsendist tunduvalt suurem.

 153. dig 21. veebruar 2011 kell 18:15

  Postimees: Miks «sõjakas islam» on ohtlik müüt

  USA ja Euroopa parempoolsed gurud väidavad mõnigi kord, et terroristidest kõneldes on väär vältida religioosse keele kasutamist. Nad märgivad, et Al-Qaeda ja selle liitlaste liikmed ise nimetavad ennast «džihadistideks», mis tuleb araabia sõnast «džihaad» ja tähendab võitlust Jumala nimel.

  Samad kommentaatorid on arvamusel, et poliitiline korrektsus vastase sildistamisel on kindlasti viimane asi, mille pärast lääne ühiskonnad pead vaevama peaksid. Õigupoolest võivat liigne tähelepanu sellele, kuidas vältida teiste solvamist, isegi nõrgestada ameeriklaste ja eurooplaste tahet purustada vastased, kes soovivad neile halba.

  Ometi näitab meie keskuse tehtud uuring sootuks muud – sellest võib välja lugeda, et moslemite ja lääne pingete kirjeldamine usumõistetes võib tegelikult nõrgestada hoopis Ameerika ja Euroopa võimet võidelda usuloosungeid kasutavate äärmuslastega.

  Gallup jagab ka oma Abu Dhabi osakonna koostatud uurimuse presentatsiooni.

 154. dig 21. veebruar 2011 kell 19:12

  Religion Poisons vahendab videot lääne stiilis ja Halal-stiilis lehma tapmise võrdlusest.

  Warning: Sensitive persons should avoid this clip!

  This video starts by showing the Western humane “bolt gun” method of instant slaughter. The remainder of the video then shows the Islamic Halal method of slaughter. Halal is the Sharia law prescribed method of ritual killing involving the cutting of animals’ throats and letting them bleed to death.

  The butcher at the end of the video confirms that because many customers demand halal meat, his butchery is now slaughtering all animals with the halal method. Then, it seems some packages are simply labelled “halal” and some not, depending on the target customers.

  So even if you’re a Christian or an atheist, there’s a chance you’re unknowingly purchasing halal meat. Among muslims, most “casual” believers prefer halal meat, not just the fundamentalists crackpots. So we’re all supporting this.

  Postituses esitatud väidete tõepärasus on, nigu ta on, aga millegipärast on sellest välja jäänud täiesti kindel võte halal-lihast hoidumiseks — veise- ja lambaliha asemel sealiha kasutamine.

 155. Kriku 22. veebruar 2011 kell 0:35

  Täiesti idiootlik pealkiri:

  Väikelinn Haapsalu šokis – miks karistas saatus väeteid topelt?

 156. dig 22. veebruar 2011 kell 1:08

  Poliitiline point ka.

  Kõik pikemad lastekodupõlengu-artiklid vihjavad, et lugeja peaks raha annetama. Minu hinnangul ei sobi see meie riigikultuuriga kokku; siinmail on tavaks lastekodusid riigieelarvest finantseerida. See käib ka kindlustuse ja/või katastroofiliste probleemide katmise kohta. (Postimees: Valitsus eraldab reservfondist raha Haapsalu lastekodule.) Kui riiklik rahastamine millegipärast toimima ei peaks, tuleks seda lugeda rahvasaadikute kehvasti tehtud tööks ja sellisena parandada, mitte jätta niisugust lugemata hulga noorte inimeste kasvamiseks ja elluastumiseks vajalikku infrastruktuurielementi nagu lastekodud vabatahtlike annetuste stiihia kätte.

  Sobivad sihtkohad eraviisiliste annetuste jaoks on mittekriitilised ja/või loomu poolest mitteriiklikud organisatsioonid, näiteks Punane Rist.

  Kindlasti aga ei peaks annetamine kunagi olema puhtmehaaniline tegevus. Ratsionaalne annetaja kaalub hoolikalt, missugune heategevusorganisatsioon tema raha parimini kasutab. Säärase keerulise valiku tegemine, kas ise või delegeerimise teel, on üks nendest paljudest pisikestest kodanikukohustustest, mida inimesed lihtsalt taluma peavad, kui neil ei ole diktaatorit, kes keelaks, käsiks, pooks ja laseks.

 157. K_V 22. veebruar 2011 kell 8:09

  dig ütles:

  Ratsionaalne annetaja kaalub hoolikalt, missugune heategevusorganisatsioon tema raha parimini kasutab.

  Kui Rootsi Älmhulti Lions klubi ettevõttel eelmise sajandi lõpul ehitatud maja ikka hetke ajel maha põleb, et voodihaigeid põetav personal õieti märgatagi ei jõua, siis tuleks enne uue maja ehitamist ikka natuke mõelda. H. H. Luige sugulasi-tuttavaid kostitati mõni aasta tagasi lausa hulgi süütepudelitega(?), aga nende majadest vist ükski maha ei põlenud. Kui puitkonstruktsiooniga majadel on plahvatusliku isesüttimise omadus, nagu miski päästeteenistuse pomo jutust aru võis saada, siis tuleks vast kogu armas eesti rahvas kivimajadesse evakueerida.

 158. salvey 22. veebruar 2011 kell 9:32

  Kas vaktsiinid suudavad tuberkuloosi, HIV ja malaaria seljatada?

  Kas on võimalik, et ühe haiguse vastu vaktsiini leides viib see meid ka vaktsiinini teiste vastu?

  Kardan, et mitte. Kolm suurt tapjat on igaüks organismi hõlvamiseks välja töötanud väga eripärased strateegiad.

  Tuberkuloosi nimetaksin ma kaevikusõjaks. Bakter istub peremehes, rakke kaitsvates makrofaagides. Immuunvastus võib olla hea, aga ikkagi ei õnnestu bakterit hävitada. Kutsun seda kaevikusõjaks, kuna kumbki pool on võrdses seisus.

  HIV on minu arvates nagu partisanisõda, kuna viirus on peidus ja avastamise vältimiseks muudab end pidevalt. Malaaria on kusagil kaeviku- ja partisanisõja vahepeal: nad muudavad peremehi, muudavad välimuse omadusi. Igast uuest vaktsiinist on alati midagi õppida, kuid kõigil kolmel on omad eripärad ja tarvis on mõista spetsiifilisi probleeme.

 159. Kriku 22. veebruar 2011 kell 10:01

  Erakondade esindajad pooldavad alkoholi ostmise vanusepiirangu tõstmist

  Mõistus hakkab koju tagasi jõudma.

 160. Kriku 22. veebruar 2011 kell 10:03

  Reinsalu: patsiendi ja arsti tülid vajavad uut lahendusviisi

  Tervishoiu hindamine võlaõigusseaduse raamistikus pole ennast õigustanud ja vaja oleks efektiivset kohtueelset konfliktide lahendamise süsteemi.

  See peaks olema võimalikult erapooletu. Praegu tugineb ka kohtunik otsuse langetamisel ekspertide hinnangule, mis ei pruugi alati patsiendi vaatevinklist õiglane olla. Kaasata tuleks teisigi spetsialiste.

  “Teisi spetsialiste” peale ekspertide? Mis “spetsialiste”?

 161. salvey 22. veebruar 2011 kell 10:05

  Aasmäe: islamist väljaastumise karistus on surm

  «Peame vaatama tõele näkku, 20. sajandil on suuremad poliitilised probleemid Euroopas lahendatud etnilise puhastusega. Kahjuks on see olnud pidev praktika. See on akadeemilise mõtlemise koht, miks see on nii,» sõnas Aasmäe.

  Eesti Välispoliitika Instituudi direktor Andres Kasekamp ei vaidlustanud Aasmäe ajalookäsitlust, aga et etniline puhastus oleks tulevikuprognoos, sellega ta ei nõustunud.

  «Saksamaal pole tegelikult multikulturaalsus läbi kukkunud, kuna seda polegi kunagi praktiseeritud. Türklased kutsuti 1960. aastail külalistöölisteks ning loodeti, et nad lahkuvad ise. Poliitika oli nendega mitte tegeleda, aga see pole multikulturaalsuse poliitika, multikulturaalsus on olnud poliitika Kanadas ja Austraalias,» selgitas Kasekamp.

 162. dig 22. veebruar 2011 kell 10:21

  Postimees vahendab ekshibitsionistlike poliitikute prohibitsionismi:

  Eesti tubaka- ja alkoholikahjude vähendamise koja korraldatud alkoholi- ja tubakapoliitika teemalisel foorumil leidsid Eesti erakondade esindajad, et alkoholi ostmise vanusepiiri võiks selle tarbimise vähendamise eesmärgil tõsta.

  Andrus Lipand tervisedenduskeskusest MTÜ Salutáre tõstatas foorumil küsimuse, et kui paljudes riikides on lubatud alkoholi osta näiteks 20- või 21-aasta vanuselt, siis miks ei oleks sama võimalik ka Eestis. «Kuidas me oleme suutnud sättida, et kasiino sissepääs on lubatud alles alates 21. eluaastast, see on samuti sõltuvusttekitava toimega, aga alkoholipudeli anname kätte 18-aastaselt? Kas te näete, et teie erakonnad võiks mõelda vanusepiiri tõstmise peale?,» esitas Lipand küsimuse erakondade esindajaile.

  Skeptilised seisukohad on artiklis esindatud, kuid pealkirjas mitte.

  Maret Maripuu Reformierakonnast jäi vanusepiiri tõstmise osas skeptiliseks: «Arvestades auditooriumit peaks ütlema, et ka mina toetan vanusepiiri võimalikult kaugele lükkamist, aga teate – ma ei usu sellesse. Ma arvan, et see on kergema vastupanu teed minek, kui me ütleme, et seeläbi saaks probleemi lahendatud. Tänasel päeval on alkoholi müük alaealistele keelatud, ometi, kui me vaatame neid tarbimise numbreid, on need õudusttekitavad. Mina paneksin kõige suurema rõhu järelvalvele, et saavutada see, et tõesti alaealine ei saaks alkoholi kätte ja siis mõtleks edasi.»

  Kaia Iva IRL-ist tunnistas, et nende erakonna töödokumentides ei ole alkoholi ostmise vanusepiirangu tõstmist üldse kirjas: «Isiklik arvamus on, et vanusepiiri oleks hea tõsta, aga olen suhteliselt ühte meelt Maretiga, et ma ei tea, kas see on võluvits selles osas.»

 163. dig 22. veebruar 2011 kell 10:24

  Kriku ütles:

  “Teisi spetsialiste” peale ekspertide? Mis “spetsialiste”?

  Spetsialiste rent-seekingu alal.

 164. Mart K. 22. veebruar 2011 kell 11:25

  Kriku ütles:

  Erakondade esindajad pooldavad alkoholi ostmise vanusepiirangu tõstmist

  Mõistus hakkab koju tagasi jõudma.

  Ühest küljest oli mulle, tunnistan, üllatuseks, et alkoholi vanuseline müügipiirang ei algagi Eestis 21. eluaastast. Aga karta on ka, et kui järelevalve ja jõustamise rindel olukord seniseks jääb, pole vanusepiirangu tõstmisel tegelikkuses soovitud tagajärgi, vaid see võib senisest veelgi rohkem noori viia otse salaalkoholiga (ja mitte ainult) äritsejate sülle.

 165. dig 22. veebruar 2011 kell 12:05

  Mart K. ütles:

  Ühest küljest oli mulle, tunnistan, üllatuseks, et alkoholi vanuseline müügipiirang ei algagi Eestis 21. eluaastast.

  Ei alga jah. Hoopis 18. eluaastaga lõpeb ära, mis on Euroopa kontekstis üks kõige rangemaid piiranguid. Kui ma õigesti mäletan, siis tõsteti piiri mõned aastad tagasi, kui enne valimisi oli mõnedel parteidel jälle tarvis kõige madalamaid huve erutada (ingl. k. energise the base).

  21 aasta piirang on tuntud USAs. Praktika, paraku, näitab, et Meerika noored on statistiliselt hullemad joodikud kui Suure Lombi idakaldal elutsevad rahvad.

  Mis puudutab õiguskonsistentsust, siis Delfist jooksis jaanuaris läbi üks teine uudis vabaduse varjukülgedest:

  Sotsiaalministeerium plaanib muuta seadust, mis lubab inimesel end steriliseerida lasta alles alates 35. eluaastast. Kavas on langetada vanusepiir 18. eluaastale, tutvustas uut väljatöötamisel olevat eelnõu ministeeriumi peaspetsialist Priidu Kull.

  Ettepanek muudatuseks tuli õiguskantslerilt, kes leidis, et praegune seadus pole põhiseadusega kooskõlas. Nimelt pöördus tema poole üks mees, kelle sõnul rikutakse praegu tema enesemääramisõigust, kirjutab Eesti Päevaleht.

 166. Mart K. 22. veebruar 2011 kell 12:18

  dig ütles:

  Ühest küljest oli mulle, tunnistan, üllatuseks, et alkoholi vanuseline müügipiirang ei algagi Eestis 21. eluaastast.

  Ei alga jah. Hoopis 18. eluaastaga lõpeb ära…

  Tõepoolest! Tänan täpsustamast. Aga ikkagi — kas siinmail polegi üldse kunagi kehtinud 21. eluaastaga lõppev vanuseline alkoholimüügipiirang? Huvitav, kust ma selle teadmise siis võtsin?

 167. Mart K. 22. veebruar 2011 kell 12:24

  Loogiline tundub ka, et ilma ulatuslike investeeringuteta seaduste jõustamisse suurendab vanusepiirangu selline kergitamine muude uimastite tarvitamist noorsoo hulgas, mida vaevalt soovitavaks saab pidada. Mõned keelatud ained võivad tervist ju alkoholist vähem laastada, ent seadusega pahuksisse minek ühe või teise hankimiseks ei tule kindlasti ühelegi noorele kasuks.

  Mis ei tähenda, et ma leiaks, et lakkuma tuleb hakata enne 21. eluaastat. Hea oleks, kui üldse ei lakutaks. Lihtsalt — seda rangemalt keelata lihtsalt sellepärast, et mõnedele valijatele meeldib nulltolerants, arvestamata tegelikke (soovimatuid) tagajärgi, ei pruugi olla tark samm.

 168. dig 22. veebruar 2011 kell 12:34

  Eesti Ekspress: LUGEJATE PALVEL: Kolmsada linnavalitsuse arvutist postitatud pro Savisaar kommentaari

  Täna ilmus Ekspressis lugu, millest selgub, et linnavalitsuse ametnikud tegelevad töö ajal Keskerakonna kiitmisega ja poliitiliste vastaste mahategemisega. Avaldame linnavalitsuse arvutist teele saadetud kommentaarid. Lugejad, mida arvate?

 169. dig 22. veebruar 2011 kell 12:36

  Mart K. ütles:

  Tõepoolest! Tänan täpsustamast. Aga ikkagi — kas siinmail polegi üldse kunagi kehtinud 21. eluaastaga lõppev vanuseline alkoholimüügipiirang? Huvitav, kust ma selle teadmise siis võtsin?

  Kurjad keeled on väitnud, et Gorbatšovi alkoholipoliitikas olla niisugune klausel olnud. Kinnitada ei saa, kuna see juhtus enne Internetti (kui juhtus).

 170. dig 22. veebruar 2011 kell 12:53

  Mart K. ütles:

  mõnedele valijatele meeldib nulltolerants,

  Teine tegur on siin veel.

  Tänaseks on inimesed riiki praktiseerinud juba tuhandeid aastaid. Väga palju kasulikke seaduseid on välja mõeldud, enamik tavalise inimese tavalist elu puudutavaid tavalisi seaduseid on stabiliseerunud. Suurem osa produktiivsest riigikogumisest puudutab sellepärast ühest küljest ressursside jagamist (aga riigieelarvet tehakse ainult kord aastas), teisest küljest jälle uute (ja tänapäeval sageli kõrgtehnoloogiasse puutuvate) probleemidega tegelemist, mis on tülikad, keerulised ja Tavalisele Inimesele(tm) kehvasti nähtavad, raskesti mõistetavad ning riskialtid. Poliitik, kes mängib laiale tuntusele ja Tavalisele Inimesele silma torkamisele, hoiab sellepärast produktiivsest seadusloomest kaugemale ja sigitab kontravärsse ettepanekutega ära keelata mõni Tavalise Inimese Naabrile(tm) meelepärane tegevus.

 171. dig 22. veebruar 2011 kell 13:06

  Mart K. ütles:

  Mis ei tähenda, et ma leiaks, et lakkuma tuleb hakata enne 21. eluaastat. Hea oleks, kui üldse ei lakutaks.

  Hea oleks, kui alkohol ei oleks rahva silmis maagiline müstiline lake vaid laialt tuntud vedelik laialt tuntud omadustega, mille sekka kuuluvad kindlasti ka omadus liigsel sissevõtmisel laialt tuntud ebameeldivaid tagajärgi põhjustada ning pikemaajalisel kuritarvitamisel inimestele My precious! mõtteid sugereerida. Paha ei teeks ka, kui alkoholi aknapuhastamis- ja põlemisomadused oleksid laialt tuntud.

  Kättesaadavuse piiramise tsirkus nagu kunagised toidupoodide alkoholiosakondade turvalintidega piiramise aktsioonid kindlasti kasvatad maagilist müstikat, mitte ei kahanda seda.

 172. salvey 22. veebruar 2011 kell 13:54

  dig ütles:

  Kurjad keeled on väitnud, et Gorbatšovi alkoholipoliitikas olla niisugune klausel olnud. Kinnitada ei saa, kuna see juhtus enne Internetti (kui juhtus).

  Nii oli.

 173. dig 22. veebruar 2011 kell 14:03

  IEEE Spectrum vahendab Freie Universität Berlin’i uut projekti, mõttepüüdmismütsikesega juhitavat sõiduautot.

 174. dig 22. veebruar 2011 kell 19:37

  Telegraph kirjutab jultunud ärimeestest, kes piiravad sissepääsu oma hotellidesse seksuaalse eelistuse põhjal.

  The Equality and Human Rights Commission is examining whether “gay-only” guesthouses breach new laws designed to prevent people being treated unfairly in the provision of goods or services.

  Its lawyers are now investigating the issue and the EHRC says it has not ruled out taking legal action against “gay-only” hotels if they are deemed to be discriminating against heterosexuals.

  Kas säärane seksuaalenamuste tagakiusamine on vanal heal Inglismaal igapäevaseks saanud?

  However, it admits that it has not received a single complaint from the public about such establishments.

 175. dig 22. veebruar 2011 kell 19:44

  dig ütles:

  Poliitik, kes mängib laiale tuntusele ja Tavalisele Inimesele silma torkamisele, hoiab sellepärast produktiivsest seadusloomest kaugemale ja sigitab kontravärsse ettepanekutega ära keelata mõni Tavalise Inimese Naabrile(tm) meelepärane tegevus.

  Abivalmis Vietnami valitsus tõi kohe näite ka. Kirjutab Viêt Nam News:

  HA NOI — The Ministry of Information and Communication has asked internet service providers to block access to on-line games each day from 10pm to 8am by March 3.

 176. dig 23. veebruar 2011 kell 0:26

  Agence France Presse kirjutab mehest, kes kurdab GlaxoSmithKline’i toodetud Parkinsoni tõve ravimi Requip põnevate kõrvalmõjude üle. Kummalisel kombel ei ole tal plaanis teadusartiklit kirjutada.

  NANTES, France — A French father-of-two is to take GlaxoSmithKline to court on Tuesday, alleging the British firm’s drug to treat Parkinson’s disease turned him into a gay sex and gambling addict.

  The 51-year-old’s lawyers say their client’s behaviour changed radically after he was first administered the drug in 2003 for the illness, which causes tremors, slows movement and disrupts speech.

  Didier Jambart, a married father-of-two who says he has attempted suicide three times, claims he became addicted to Internet gambling, losing the family’s savings and stealing to feed his habit.
  He also became a compulsive gay sex addict and began exposing himself on the Internet and cross-dressing. His risky sexual encounters led to him being raped, his lawyers said.

 177. salvey 23. veebruar 2011 kell 8:33

  Ennustaja Edgar: kes valimised võidab, see kahetseb seda pärast!

  “Valimiste suurimad võitjad on kaks üksikisikut. Nimesid ma öelda ei saa. Ma ei taha endale sellega jama kaela. Ma tean ka seda, kes valimised võidab, aga ma ei saa ka seda välja öelda,” räägib ennustaja Edgar.

  Teatud aja tagant ikka ja jälle õudu ning katastroofe kuulutanud ennustaja Edgar ütleb, et ta ei saa tõde ning paljusid konkreetseid asju seoses valimistega sellepärast öelda, sest teda on ähvardatud.

  Rohkem kui kord.

  “Ähvardajaid on mitmelt poolt,” ei ütle ta ka selle kohta konkreetsemalt.

 178. dig 23. veebruar 2011 kell 10:02

  Postimees toob erakorralisi uudiseid Alžeeriast, kus seoses protestidega on kehtestatud tavakorraline seisukord.

  Alžeeria valitsus otsustas tühistada 19 aastat kestnud erakorralise seisukorra.

  Erakorraline seisukord lõppeb kohe, kui tühistamisseadus on avaldatud Alžeeria vastavas väljaandes ning suuremates ajalehtedes, edastab Reuters.

  Sellega tahetakse ära hoida teistest Põhja-Aafrika riikidest mässu levimise Alžeeriasse.

  Alžeerias kehtestati erakorraline seisukord 1992. aastal. Selle abil hoidsid võimud äärmusislamiste kontrolli all. Viimastel aastatel on valitsusvastased võitlusest taandunud ning seda seadust on kasutatud poliitilistes mängudes.

 179. dig 23. veebruar 2011 kell 10:21

  Postimees vahendab Suure Tee reklaamartiklit ühes celebrity endorsement‘iga.

  Kunstnik Navitrollal ei õnnestunud lapsepõlves grippi jääda ka kõige suurema tahtmise korral ja selle üheks põhjuseks võib olla tema vanaema gripitee.

  Võrumaalt pärit Navitrolla (40) sõnul oli tema vanaema tõsine teadjanaine ja gripitee retsepti on nende peres põlvest põlve edasi antud. Kokku tuleb segada piparmünt, kummel ja üsna ootamatu komponendina ka köömned.

  Seekord mainitakse arsti poole pöördumise soovitus vähemalt artikli lõpuks ära.

 180. dig 23. veebruar 2011 kell 11:54

  dig ütles:

  P2PNet kirjutab, et tundmatud isikud, kes reageerivad nimele Anonymous, on väljastanud agressiivse pamfleti GodHatesFags.com’i aadressil.

  Cory Doctorow spekuleerib, et tundmatud isikud on tuntud perekonnanime Phelps all.

  Now, some members of Anonymous have issued a press release disclaiming any threats against the Church. They claim that the Church had trumped up the threat in order to lure Anonymous supporters into launching a denial-of-service attack on the Church’s site, which the Church could backtrack and use as the basis of a series of lawsuits against Anonymous participants.

  I believe it. Close observers of the “Church” have opined that Phelps and his family have no particular strong beliefs, but that rather they are aggressive litigants who use shock tactics to lure private individuals and local police and governments into attacking them or abridging their rights. The family then brings lucrative civil action against all parties. It sounds like a sweet little racket if you’re an utter sociopath.

  If the threat from Anonymous was really trumped up, it’s a pretty fine forgery, one that shows a high degree of attention and subtlety from the Phelps side — someone there is a damned fine mimic of hacker bombast. It’s also clever in that it attacks Anonymous in its weakest spot: the absence of any visible, formal governance structure makes it hard to sue or shutter Anonymous, but it also makes Anonymous vulnerable to these false-flag attacks and hoaxes (and it means that Anonymous has no institutional basis with which it might, for example, hire attorneys to sue Phelps or defend its members should Phelps sue them).

 181. dig 23. veebruar 2011 kell 11:58

  Täiesti vastutustundlik ajaleht Õhtuleht vahendab sensatsioonilist vandenõuteooriat.

  Traagilise tulekahju pealtnägijate hulgas liigub hirmuäratav kuulujutt, et voodihaiged lapsed olevat olnud asemetele kinni seotud ja seepärast nende eluküünal kustuski. Kumu levitavad inimesed, kes päästjate juttu pealt kuulasid.
  Lääne-Eesti päästekeskuse koordinatsiooniteenistuse juht Priit Laos, kes põlengukohale jõudes päästetööde juhtimise üle võttis, tunnistab, et ka tema on seda kõlakat kuulnud, ainult et selles polevat teragi tõtt.

 182. dig 23. veebruar 2011 kell 12:09

  dig ütles:

  Telegraph kirjutab jultunud ärimeestest, kes piiravad sissepääsu oma hotellidesse seksuaalse eelistuse põhjal.

  Diskrimineerimine toimub ka teisel pool Suurt Lompi, kus tööandjatel on eelarvamus töötute palkamise vastu, nagu teatab New York Times.

  As the Fed updated its forecast last week, the Equal Employment Opportunity Commission held a forum on discrimination against unemployed job seekers. Members of Congress had urged the commission to explore the issue, after reading press reports of numerous instances in which employers and staffing agencies refused to consider the unemployed for openings.

  The message — “the unemployed need not apply” — has at times been explicitly stated in job announcements. In other cases, unemployed job seekers have reported verbal rejections after a recruiter or employer learned they were not currently working.

  One of the questions for the E.E.O.C. is whether excluding unemployed applicants is illegal. Jobless workers are not specifically protected by antidiscrimination laws, but various laws outlaw hiring bias on the basis of sex, race, national origin, religion, age and disability. Since African-Americans, older workers — especially older women — and disabled workers have been hit particularly hard in the downturn, discriminating against unemployed people in those groups may violate the law.

 183. Kriku 23. veebruar 2011 kell 13:46

  Tuulerõugete vastu saab vaktsineerida, lapsi sihilikult nakatada ei soovitata

  Tuulerõuged on haigus, millest paljude arvates pääsu ei ole ja hea oleks see lapsena ühe korra läbi põdeda. Tegelikult võib tuulerõugetesse jääda rohkem kui ühel korral ning haiguse kulg on ennustamatu – sellega võib tüsistusena kaasneda entsefaliit, kuid haiguse saab läbi põdeda ka sümptomeid üldse märkamata.

  Levinud arvamust, et tegemist on kerge lapseea haigusega, mille võiks lasta läbi põdeda, mitte vaktsineerida, on osaliselt arusaadav, kuid küsimus on selles, et me ei oska ette ennustada, kes põeb kergelt ja kes raskelt. Seetõttu teadlik lapse nakatumise ohtu seadmine ei ole õigustatud tegevus.

  Eestis soovitame praegu vaktsineerida lapsi, kes 12.eluaastaks ei ole tuulerõugeid põdenud, arvestades, et vanuse kasvuga raske haiguskulu tõenäosus suureneb.

 184. Kriku 23. veebruar 2011 kell 14:11

  Roheline dilemma: kes on tõeline kliimakangelane?

  Jah, kliima muutub, sellele konsensusele tihtipeale viidatakse. Kliima on muutunud aegade algusest peale, vahepeal väga dramaatiliselt. Muutub ka edaspidi, seni, kuni maal on atmosfäär. Aga kliimamuutus ei võrdu inimese põhjustatud kliimamuutusega, vähemalt konsensust ses osas pole.

  Minu ja mitmete teistegi uurimisgruppide töö käigus on aga selgunud, et majandusmets seob looduslikust metsast oluliselt rohkem süsinikku. Põhjustajaks metsamajanduslikud võtted nagu puude istutamine (looduslik uuenemine võtab rohkem aega), parema kvaliteediga istutusmaterjali valimine ja harvendusraiete tegemine.

 185. Mart K. 23. veebruar 2011 kell 14:51

  Kriku ütles:

  …konsensust ses osas pole.

  Ei ole ju tõsi?

  Ma pole muidugi spetsialist, ent inimtekkelise muutuse osas peaks konsensus olema üsna ilmne.

 186. dig 23. veebruar 2011 kell 22:00

  WNY Media kirjutab ja näitab huvitavat intsidenti, kus Buffalo’s tegutseva Matt Taibbi asutatud ajalehe The Beast ajakirjanik olla helistanud Wisconsini kubernerile Scott Walkerile ja etendanud talle David Koch’i.

  Koch: I’m very well. I’m a little disheartened by the situation there, but, uh, what’s the latest?

  Walker: Well, we’re actually hanging pretty tough. I mean—you know, amazingly there’s a much smaller group of protesters—almost all of whom are in from other states today. The State Assembly is taking the bill up—getting it all the way to the last point it can be at where it’s unamendable. But they’re waiting to pass it until the Senate’s—the Senate Democrats, excuse me, the assembly Democrats have about a hundred amendments they’re going through. The state Senate still has the 14 members missing but what they’re doing today is bringing up all sorts of other non-fiscal items, many of which are things members in the Democratic side care about. And each day we’re going to ratchet it up a little bit…. The Senate majority leader had a great plan he told about this morning—he told the Senate Democrats about and he’s going to announce it later today, and that is: The Senate organization committee is going to meet and pass a rule that says if you don’t show up for two consecutive days on a session day—in the state Senate, the Senate chief clerk—it’s a little procedural thing here, but—can actually have your payroll stopped from being automatically deducted—

  Taustast kirjutas The Beast ise, aga kuni nende veebiserver paistab maas olevat, on otstarbekas lugeda peeglit Windy City Watch’is.

  Carpenter’s quote made me wonder: who could get through to Gov. Walker? Well, what do we know about Walker and his proposed union-busting, no-bid budget? The obvious candidate was David Koch.

  I first called at 11:30 am CST, and eventually got through to a young, male receptionist who, upon hearing the magic name Koch, immediately transferred me to Executive Assistant Governor Dorothy Moore.

  Skeptikutel ei kõlba muidugi ära unustada, et Matt Taibbi on varem tegelenud ka ajakirjanduslikus mõttes kahtlase väärtusega projektidega nagu The eXile.

 187. dig 23. veebruar 2011 kell 22:07

  NBC / Associated Press vahendavad kuberner Walkeri kinnitust, et võltskõne on autentne.

  MADISON, Wis. (AP) — Wisconsin Gov. Scott Walker has been lured into a conversation about his strategy to cripple public employee unions by a prank caller pretending to be a billionaire Republican donor.

  Walker spokesman Cullen Werwie confirms the governor is on audio of the call posted Wednesday on the website of the Buffalo Beast, a left-leaning New York newspaper.

  The governor believes the caller is conservative businessman David Koch. He talks about plans for layoff notices and what can be done to punish lawmakers who’ve left the state.

 188. dig 23. veebruar 2011 kell 22:10

  Mart K. ütles:

  Ei ole ju tõsi?

  Ei ole jah. Kui Sa autoriga vaidlema lähed, toob ta tõenäoliselt kapist välja mõne klassikalise sofismi, näiteks väidab, et kui vähemalt üks teadlane teisiti arvab, siis konsensust ei ole.

 189. dig 24. veebruar 2011 kell 19:21

  Mäletatavasti tabas hiljuti maavärin Christchurchi linna Uus-Meremaal. Vastutuse säärase terroriakti eest on võtnud mingisuguste jumalate rühmitus, kes veebisaidi christchurchquake.net vahendusel nõuavad poliitilisi teeneid, eeskätt lapsprostitutsiooni keelamist ja geidelt nädala äravõtmist.

  The September Christchurch Quake Was A Warning – Stop The Violence, Stop The Perversion OR FACE MUCH WORSE Next Time.

  MUCH WORSE happened on Feb 22nd 2011!

  The Christchurch earthquake was the most expensive natural disaster in New Zealand’s history. It struck the “murder capital of NZ” before dawn on the opening of poofter and lesbian week. The quake was a warning from God — “Desist from your evil, from your violence, and from your perversion”.

  The God who onced nuked Sodom has every right to be offended. Is it a surprise that He hit the island with its biggest earthquakes ever — on the morning the perverts began their “Gay Ski Week”. The “buglies” (butch uglies) and the poofs, will claim it is just a co-incidence — but, despite their shrieking and bullying, they can’t PROVE it was only a co-incidence.

  Boobquake’ist ongi juba peaaegu aasta mööda läinud.

 190. Kriku 25. veebruar 2011 kell 12:18

  Massimõrvar juurutab alternatiivset illegaalset abielumudelit:

  Tšetšeeni Vabariigi juht otsib teist naist

  Moskva toetusega Kadõrov eirab sellega avalikult Venemaa seadust, mille kohaselt mitmenaisepidamine keelatud on, edastab Reuters.

  «Otsin naist, kuid siiani ei ole ma leidnud piisavalt kaunist,» sõnas Kadõrov väljaandele Komsomolskaja Pravda antud intervjuus.

 191. dig 25. veebruar 2011 kell 12:28

  Kriku ütles:

  Tšetšeeni Vabariigi juht otsib teist naist

  Mispidi see alternatiivne on? Täiesti traditsiooniline abieluvorm on.

 192. Kriku 25. veebruar 2011 kell 12:38

  Pärast omasooihara paari majutamisest keeldunud hotelli trahvimist on uurimise alla sattunud ööbimisasutused, mis ainult homoseksuaale oma katuse alla lubavad.

  Gay hotels investigated for breaching equality laws

  Kes külvab tuult, see lõikab tormi.

  Varem on skeptik.ee-s olnud juttu ka kummalisest üritusest Gay Games.

 193. Kriku 25. veebruar 2011 kell 12:40

  Mispidi see alternatiivne on?

  Selles konkreetses õigussüsteemis. Võib-olla pole “alternatiivne” õige sõna.

 194. Väike My 25. veebruar 2011 kell 12:52

  Naistemaailm väidab, et õige sünnituse jaoks on vajalik oksütoKsiini teke. Nii mööda annab ikka tõlkida. Ja Kleer Maibaum promob jälle kodusünnitust nagu ikka.

  http://naistemaailm.ee/artikli.....male_.html

 195. dig 25. veebruar 2011 kell 13:49

  Kriku ütles:

  Pärast omasooihara paari majutamisest keeldunud hotelli trahvimist on uurimise alla sattunud ööbimisasutused, mis ainult homoseksuaale oma katuse alla lubavad.

  Saamatud hotellipidajad sihukesed, ei oska raha teha, kui kliente liiga palju tuleb. Ei tea, kas keegi müüs neile Fawlty Towers’i õppevideo pähe maha?

 196. Martin Vällik 25. veebruar 2011 kell 14:03

  Asjad tasapisi ikka edenevad ka meil – esimene geipaar vabariigi aastapäeva vastuvõtul:


  Dirigent Erki Pehk ja teatrikunstnik Madis Nurms

 197. Mart K. 25. veebruar 2011 kell 14:54

  Väike My ütles:

  Naistemaailm väidab, et õige sünnituse jaoks on vajalik oksütoKsiini teke. Nii mööda annab ikka tõlkida.

  Võhiku jaoks võivad “toksiin” ja “-totsiin” esmapilgul väga sarnased paista, ning tõlkija ei saagi igal alal spets olla. Viga on naljakas, aga mitte midagi drastilist, et kätega pead peaks hoidma.

  Ning äkki on sellisest apsust abigi — see osa lugejaskonnast, kelle pärast skeptik.ee peamiselt muretseb, kardab ju kõikvõimalikke toksiine kohutaval kombel. Aga nüüd, näe, öeldi, et on lausa sünnituse jaoks vaja… Äkki polegi mõtet kaks korda aastas toksiinide väljutamise protseduuride eest hingehinda maksta?

 198. Kriku 25. veebruar 2011 kell 14:57

  Sotsiaalteadlased: tänapäeval ei tähenda vaesus nälgimist

  Vaesusest rääkides eristavad teadlased absoluutset ja suhtelist vaesust. Absoluutne vaesus oli Eestis 1990-ndate aastate algul, praegu peetakse silmas pigem suhtelist vaesust, selgitas Tallinna ülikooli sotsiaalpoliitika lektor Margo Kikas ERR-i raadiouudistele.

  “Lihtsalt öeldes on suhteliselt vaene inimene, kelle sissetulekud jäävad oluliselt allapoole valitsevat keskmist tarbimistaset,” rääkis ta.

  Kikas meenutas, et 1990-ndate aastate esimesel poolel oli väga vähe neid perekondi, kes said endale lubada midagi peale esmavajaduste rahuldamise, kuid tänaseks päevaks on olukord põhjalikult muutunud.

  Kui seda loogikat järgida, siis muutub sõnapaar “vaesusega võitlemine” mõttetuseks.

 199. katrinv 25. veebruar 2011 kell 15:16

  @Kriku:
  Lõige ERR-is ilmunud (originaal)artiklist:

  Margi Kikase hinnangul tuleks vaesuse vähendamiseks vältida sotsiaalse ebavõrdsuse kasvu. “Ennekõike tuleks praegu tähelepanu pöörata sellistele peredele, kus kasvavad lapsed, sest laste vaesus täna läheb ühiskonnale homme väga kalliks maksma,” toonitas ta.

  Ehk siis ei näe sotsiaalteadlased vaesuse vastu võitlemist mõttetusena. Ka Soomes ja Rootsis ja Norras ollakse vaesed ja võideldakse vaesuse vastu, kuigi nt meile võib see elu päris ilusana tunduda, sealsete töötu abirahade ja muude sotsiaalmeetmete taustal. Kõik sõltub taustsüsteemist, mille suhtes vaadelda ja millega võrrelda. Meenub sel aastavahetusel Soome TV-s läbiviidud kampaania Soome puudustkannatavatele peredele raha kogumiseks. Lisaks tuleb silmas pidada, et artiklis oli juttu Eestist, mis siiski kuulub arenenud riikide hulka ja kus üldine elatustase on hoopis teisel tasemel kui arengumaades. Arengumaades tähendab vaesus tänaseni nälgimist ja kirjaoskamatust.

  Mina olen nii vana, et 90ndate algus on meeles. Kuude kaupa paljast leiba süüa, kõrvale ainult porgandisalat ja klaasitäsi piima – ei olnud eriti lõbus. Samas ei olnud me maailma mastaabis teps mitte vaesed, sest ma käisin koolis, sain head haridust, mulle oli tagatud arstiabi, katus oli pea kohal ja riided olid seljas, mis siis, et mitte moekad ja uued.

 200. Kriku 25. veebruar 2011 kell 15:41

  Kui asuda seisukohale, et vaesus on suhteline mõiste ja defineeritav kui sissetulekute oluline jäämine alla valitseva keskmise tarbimise, tuleb loogilise konsistentsuse säilitamiseks samal ajal möönda vähemalt üht kahest väitest:

  1) vaesust ühiskonnas, milles inimeste sissetulekud märkimisväärselt erinevad, ei ole põhimõtteliselt võimalik likvideerida, sest teatud hulga inimestest sissetulek jääb alatiseks alla valitsevale keskmisele tarbimisele vaatamata elatustaseme muutustele absoluutskaalal;

  2) vaesuse likvideerimine tähendab kõigi inimeste sissetulekute ligilähedast võrdsustamist vaatamata nende absoluutsele suurusele.

  Esimesel juhul on “vaesuse vastu võitlemine” mõttetus, sest eesmärk on teoreetiliselt saavutamatu. Teisel juhul on “vaesuse vastu võitlemine” mõttetus, sest eesmärk on küll saavutatav, kuid selle tulemusel võib suhteline vaesus asenduda absoluutse vaesusega.

 201. Martin Vällik 25. veebruar 2011 kell 16:01

  @Kriku:
  midagi umbes selles suunas, et “kujutate pilti – pooltel inimestel on IQ alla keskmise!”?

 202. Kriku 25. veebruar 2011 kell 16:09

  Jah.

 203. dig 25. veebruar 2011 kell 16:42

  Kriku ütles:

  Kui seda loogikat järgida, siis muutub sõnapaar “vaesusega võitlemine” mõttetuseks.

  Ermöhh?

  Kriku ütles:

  Kui asuda seisukohale, et vaesus on suhteline mõiste ja defineeritav kui sissetulekute oluline jäämine alla valitseva keskmise tarbimise, tuleb loogilise konsistentsuse säilitamiseks samal ajal möönda vähemalt üht kahest väitest:

  1) vaesust ühiskonnas, milles inimeste sissetulekud märkimisväärselt erinevad, ei ole põhimõtteliselt võimalik likvideerida, sest teatud hulga inimestest sissetulek jääb alatiseks alla valitsevale keskmisele tarbimisele vaatamata elatustaseme muutustele absoluutskaalal;

  Siit tulebki demagoogia sisse. “Oluline” on vaesuseküsimuste kontekstis väga oluline klausel.

  Iga matemaatik saab aru, et 20% rahvast elab alati alumises sissetulekupentiilis. See, kas see on probleem, sõltub sellest, kui suur on vahe pentiilide vahel. Kui keskmises pentiilis on keskmine sissetulek kümme korda suurem kui alumises, on probleem suur, ühiskonna sidusus nõrk ja ajapikku tekivad umbes samasugused probleemid nagu ühiskonnas, kus on palju kehvasti integreeritud immigrante. Kui keskmises pentiilis on keskmine sissetulek kaks korda suurem kui alumises, on probleem palju väiksem. Seega, nagu iga sotsioloog aru saab, on esimese juhu teiseks konverteerimise nimel mõtet tööd teha ja ressursse kulutada. (Kas seda viisakas “võitluseks” nimetada on, on omaette küsimus poliitilise korrektsuse valdkonnast.) Kus maal oodatav kasu kulutatava ressursi üles kaalub, on muidugi väärtushinnangute ja ühiskondliku debati küsimus.

 204. Kriku 25. veebruar 2011 kell 16:51

  Iga matemaatik saab aru, et 20% rahvast elab alati alumises sissetulekupentiilis. See, kas see on probleem, sõltub sellest, kui suur on vahe pentiilide vahel.

  See on sinu isiklik poliitiline seisukoht. Ära käi seda välja absoluutse tõena ja ära kuuluta sellega mittenõustumist demagoogiaks.

  Seega, nagu iga sotsioloog aru saab

  Olgu muuga kuidas on, aga väljendid nagu “nagu igaüks aru saab” on küll demagoogia tunnus.

 205. dig 25. veebruar 2011 kell 17:05

  Kriku ütles:

  Ära käi seda välja absoluutse tõena ja ära kuuluta sellega mittenõustumist demagoogiaks.

  Ahaa, juba teist järku demagoogia. Esimest järku demagoogiaks hüüdsin ma ju Sinu “loogilist” järeldust, mis seisnes sõna “oluline” märkamatus väljaviskamises, mitte nõustumist või mittenõustumist.

  Olgu muuga kuidas on, aga väljendid nagu “nagu igaüks aru saab” on küll demagoogia tunnus.

  Nagu juba Kalinin olevat öelnud, tuleb inimest narrida keeles, mida ta mõistab.

 206. Kriku 25. veebruar 2011 kell 17:13

  Ahaa, juba teist järku demagoogia.

  Kahju, et sa argumenteerimise asemel üldsõnalist lahmimist harrastad.

  Minu mõtet ei muuda selle sinu poolt fetisheeritud sõnakese ärajäämine või lisamine vähimalgi määral. Kui mitte kuulutada vaesuse likvideerimiseks sissetulekute võrdsustamist ja seda eraldi eesmärgiks seada, siis jääb igal juhul alles ka inimgrupp, kelle sissetulekud on oluliselt allpool keskmist. Oled nüüd õnnelik? Lõpetad trollimise?

 207. dig 25. veebruar 2011 kell 17:44

  Kriku ütles:

  Kahju, et sa argumenteerimise asemel üldsõnalist lahmimist harrastad.

  Kahju, et Sa executive summary üle virisemist harrastad, kui konkreetne kriitika on juba järgmises lauses kenasti ära toodud. Ja oleks see siis esimene kord …

  Kui mitte kuulutada vaesuse likvideerimiseks sissetulekute võrdsustamist …

  [Executive summary:] See on strawman.

  [Selgitus:] Pärismaailmas tegutsevad päris-vaesuseärastajad ei aja reeglina taga sissetulekute võrdsustamist. Mida nad täpselt taotlevad, sõltub konkreetsest filosoofiast; Thomas Paine soovitas kunagi garanteeritud sissetuleku-miinimumi, tänapäeval on kombeks taodelda tahtest sõltumatute sissetulekuerinevuste vähendamist. Ranget ja absoluutset võrdsust on küll nõudnud mõnede poliitikasuundade mõned äärmuslased; äärmuslastele keskendumine tüüpilisemate ettepanekute ignoreerimise nimel on aga üks strawman fallacy vorme.

  [Täiendavad preemptiivsed targutused:] “Vähendamine” ja “elimineerimine” on erinevad mõisted. Nii, nagu paljud teisedki protsessid, allub tsiviliseeritud ühiskonnas ebavõrdsuse vähendamine kahaneva kasulikkuse printsiibile ning ebavõrdsuse “täielikuks” elimineerimiseks tuleb kas kulutada röögatus koguses ressursse või ühiskond radikaalselt ümber kujundada — peavoolu-filosoofid ei pea kumbagi otstarbekaks või ihaldusväärseks.

  Lisaks on üsna ebatavaline pidada varalist või sissetulekulist võrdsust eesmärgiks an sich. Tolle võrdsuse suunas liikumine ja vaesuse vähendamine on tavalises maailmavaates üksnes vahendid vaesusest kui nähtusest johtuvate konkreetsemate sotsiaalsete probleemide (nagu nälg, haigused, kuritegevus jpm.) vähendamiseks.

  Oled nüüd õnnelik?

  Ei ole. Järeldus ju ei kehti!

 208. Kriku 25. veebruar 2011 kell 18:01

  Kahju, et Sa executive summary üle virisemist harrastad, kui konkreetne kriitika on juba järgmises lauses kenasti ära toodud. Ja oleks see siis esimene kord …

  See sinu “kriitika” oli lihtsalt ekslik, kuna sinu poolt mainitud sõna väljajäämine ei muuda minu jutu mõtet. Lahmima hakkasid sa aga hoopiski selle peale, et ma palusin sul hoiduda oma poliitiliste seisukohtade argumentatsiooni mittevajavate tõdedena kuulutamisest.

  Kui mitte kuulutada vaesuse likvideerimiseks sissetulekute võrdsustamist …

  [Executive summary:] See on strawman.

  Ei põrmugi. Kui defineerida vaesust suhtelise mõistena sissetulekute vahe kaudu, siis jõuab loogiliselt ja paratamatult selleni, et vaesuse vähendamine tähendab sissetulekute vahe vähendamist ning vaesuse likvideerimine sissetulekute võrdsustamist. Mis on aga – nagu juba öeldud – ekslik väide, kuna ei võta arvesse võimalust, et väikese vahega või võrdsed sissetulekud võivad olla ka vaestel absoluutses mõttes.

  Pärismaailmas tegutsevad päris-vaesuseärastajad ei aja reeglina taga sissetulekute võrdsustamist. Mida nad täpselt taotlevad, sõltub konkreetsest filosoofiast

  Meie teema siin pole aga kõikvõimalikud filosoofid, vaid ühes konkreetses ajakirjanduslikus nupus väljendatud mõttekene.

 209. volli 25. veebruar 2011 kell 18:43

  Kriku ütles:

  Kui mitte kuulutada vaesuse likvideerimiseks sissetulekute võrdsustamist ja seda eraldi eesmärgiks seada, siis jääb igal juhul alles ka inimgrupp, kelle sissetulekud on oluliselt allpool keskmist.

  Loogilist konsistentsust säilitades võib näiteks samaväärselt väita: “Kui sellist inimgruppi mingil juhul alles ei jää, siis on eesmärgiks kuulutatud sissetulekute võrdsustamine.” Taolisi väiteid võib ju konstrueerida, aga milleks?

  Isegi, kui nõustuda, et sissetulekute ebavõrdsust pole võimalik täielikult likvideerida (loogiline paratamatus see muidugi pole), siis võib sissetulekute ühtlustamise siiski vaesuse likvideerimiseks kuulutada. Või mis? Samuti pole sissetulekute ühtlustamise all tarvis silmas pidada nende täielikku võrdsutamist (kahtlen ka, et sotsioloogid seda teevad) ning (näiteks) vaeseima detsiili jaoks saab sissetulekute erinevuse keskmisest ebaoluliseks muuta ka kodutuid ja ülirikkaid likvideerimata (vähemalt statistika lubab seda).

 210. Kriku 25. veebruar 2011 kell 19:23

  Taolisi väiteid võib ju konstrueerida, aga milleks?

  Seda, miks sa mingeid väiteid konstrueerid, peaksid sa vast ise ikka kõige paremini teadma…?

  võib sissetulekute ühtlustamise siiski vaesuse likvideerimiseks kuulutada.

  See on ekslik väide, kuna ei võta arvesse võimalust, et väikese vahega või võrdsed sissetulekud võivad olla ka vaestel absoluutses mõttes.

  Samuti pole sissetulekute ühtlustamise all tarvis silmas pidada nende täielikku võrdsutamist

  Jah, sellepärast ma kasutasingi ülal sõna “märkimisväärselt”.

  vaeseima detsiili jaoks saab sissetulekute erinevuse keskmisest ebaoluliseks muuta ka kodutuid ja ülirikkaid likvideerimata

  Sellisel juhul teed sa ju sama võrdsustava liigutuse lihtsalt kitsamas segmendis – näiteks detsiilides 2-8 mitte 1-10. Ka sel juhul jääb küsimus, kas see ligilähedaselt võrdsustatud segment on või ei ole vaene absoluutses mõttes (sõltub olukorrast, ainult nende sissetulekute vahe ei anna meile vastust) ning kas on saavutatav suure osa ühiskonna sissetulekute ligilähedane võrdsustamine ilma et kaasa ei toodaks absoluutset vaesust või üldist elatustaseme langust. Teine küsimus on tuliste vaidluste objekt ja ma ei taha teha digi viga, hakates siin oma arvamust mingisuguse tõena kuulutama. Ma väidan vaid, et seda probleemiasetust ei ole õige unustada või olematuks kuulutada.

  Kogu jutu mõte on siis selles, et ei pääse me kuhugi absoluutsete kriteeriumitega arvestamisest (olgu selleks siis 1, 10 või 50 dollarit päevas) ning relativistlik vaesusmõiste on tihedalt seotud subjektiivse vaesusmõistega – äraseletatult siis sellega, kes, mil määral ja miks ennast rikkamaid naabreid vaadates vaeseks peavad olenemata reaalsetest eurodest, mis nende taskus, pangakontol või sukasääres kõlisevad-krabisevad. Kui me mööname, et absoluutset vaesust ega riski sinna langeda enam ei ole (ma ei väida, et seda praegu meil siin peaks möönma, aga põhimõtteliselt), siis peame suhtelisest vaesusest rääkides olema võimelised põhjendama, miks me absoluutsest vaesusest tunduvalt paremas olukorras olevatest isikutest just niisuguse sõnakasutusega räägime. Mulle isiklikult tundub see järjekordse objektiivse ja subjektiivse maailma segiajamisel tekkiva veana.

  Ka ei ole ma nõus sellega, et absoluutse elatustaseme üldist tõusu ebavõrdsete sissetulekutega ühiskonnas ei saa “suhtelise vaesuse” loogikat järgides pidada tulemuslikuks võitluseks vaesuse vastu hoolimata sellest, et elu tegelikult ju paremaks läheb.

 211. dig 26. veebruar 2011 kell 10:35

  Irish Times annab teada, et kaks Baieri juristi on Rahvusvahelisse Kriminaalkohtusse Haagis esitanud süüdistuse inimsusevastastes kuritegudes kellegi Benedictus XVI aadressil.

  They claim the Pope “is responsible for the preservation and leadership of a worldwide totalitarian regime of coercion which subjugates its members with terrifying and health-endangering threats”.

  They allege he is also responsible for “the adherence to a fatal forbiddance of the use of condoms, even when the danger of HIV-Aids infection exists” and for “the establishment and maintenance of a worldwide system of cover-up of the sexual crimes committed by Catholic priests and their preferential treatment, which aids and abets ever new crimes”.

  They claim the Catholic Church “acquires its members through a compulsory act, namely, through the baptism of infants that do not yet have a will of their own”. This act was “irrevocable” and is buttressed by threats of excommunication and the fires of hell.

  There was also “strong suspicion that Dr Joseph Ratzinger, as prefect of the Congregation for the Doctrine of the Faith of his church and as Pope, has up to the present day systematically covered up the sexual abuse of children and youths and protected the perpetrators, thereby aiding and abetting further sexual violence toward young people”.

 212. dig 26. veebruar 2011 kell 10:43

  Kriku ütles:

  Mulle isiklikult tundub see järjekordse objektiivse ja subjektiivse maailma segiajamisel tekkiva veana.

  Ma ep teadnudki, et Sa Kalev Jaigi jünger oled. Objektiivse ja subjektiivse segiajamise nägemine seal, kus keegi teine seda ei näinud, on ju tema leivanumber.

  Aga tegelikult avanes mul hiljuti võimalus und näha. Unes ilmunu põhjal kahtlustan, et Kriku ajab siin mingisugust ideoloogiat, tõenäoliselt tuntud ja väga kontravärsilise “rikkuse ümberjagamise” õlgnuku paistel.

 213. katrinv 26. veebruar 2011 kell 11:54

  dig ja Kriku ajavad asja miskipärast kole keeruliseks – objektiivne, subjektiivne jne. Ma ole naisterahvas, praktilise meelega. Mina ütleksin lihtsalt nii, et see, mis on vaesus, sõltub sellest, millises ühiskonnas millise elatustasemega riigis/piirkonnas inimene elab. Külmutuskapi puudumine on ühes riigis vaesuse tunnus, teises riigis ei tähenda see mitte midagi – kuna nt Himaalaja mägismaa täielik elektrifitseerimine seisab alles ees. Inimeste vajadused kasvavad eksponentsiaalselt elatustaseme tõusuga (pihtal rahades ja asjades arvestatuna, minu subjektiivne hinnang, arvestades nt oma elukogemust N. Liidust tulnuna). Kui 20. sajandi keskpaigas oli rikas hiinlane see, kellel oli paar ilusat piltidega froteekäterätti ja emailkauss silmade pesemiseks, siis varsti tahtis ta ka jalgratast ja külmkappi. See selleks. Mida ma tahtisn ütelda, et igas piirkonnas tuleb vaesuse vastu võitlemise all näha just selles piirkonnas vajalike meetmete kompleksi – mida hakkab Sub-Sahara elanik peale mobiili, auto või külmkapiga ja võimalusega osta poest Fantat, kui puudub puhas joogivesi ning elementaarne arstiabi? Eurooplase jaoks on vaesus ka see, kui ta ei saa lastele osta jõulukinke ja endale lubada deodorandipulka. Lugesin ajalehest, kuidas lasped Eestis häbenevad nt seda, et neil pole mobiili, või et see on vana mudel. Või et nad ei saa rääkida kaugel maal käimisest, Egiptuse-reisidest. Kusagil aga muretsetakse seepärast, et oleks võimalik lastele lubada kasvõi paar aastat kooliskäimist ja oleks võimalik kasvõi kord nädalas ennast puhtaks pesta.

  Tegelikult on Eestis absoluutne vaesus loomulikult täiesti olemas – inimesed, kellel pole kodu, tööd, kes on jäänud väljapoole meditsiinisüsteemi ja sotsiaalhoolekannet. Olen rääkinud inimesega, kes tegeleb taoliste inimestega ja ta ütles, et meil on tegelikult päris hea süsteem ja abi on võimalik saada nii riigi kui KOV kui NGO-de tasemel, lihtsalt seda abi on vaja osata otsida, ja need inimesed on vaja osata üles otsida. Mina ise olen kokku puutunud olukordadega, kus nt lapsel ei ole võimalik osa võtta klassiüritustest, sest peres läheb raha otse vanemate kõrist alla. Iseenesest ei olegi tegemist nö klassikalise vaesusega – sissetulek on olemas, kodu on olemas, riided on lastel seljas ja kõht saab vähemalt koolis täis. See on sotsiaalne vaesus, ma ütleksin nii. Siin tuleb appi kohalik sotsiaaltöötaja, kes toob laste toetusraha otse kooli, nii et seda saab kasutada õppematerjalide eest tasumiseks ja ekskursioonideks jne. Ja ma olen kokku puutunud ka sellega, et 8-9 klassi noormees peab üleval peret, käib tööl ja magab tunnis, sest vanematel (kellel küll ka on sissetulek) läheb jällegi raha kõige muu, aga mitte laste peale.

 214. katrinv 26. veebruar 2011 kell 12:06

  Nad kah ei ole justkui vaesed, riidedki ilusad seljas, nälga ei ole. Teisalt – laps peaks ju õppima? Jne. Seega – vaesusel on palju erinevaid nägusid ja selle ravimiseks peavad seetõttu olemas olema erinevad relvad. Ja erinevad eesmärgid. Tobe on seada eesmärke kogu maailma europiseerimiseks ja enda eluviiside ja tarbimisharjumuste pealesurumiseks, EL-i keskmise sissetuleku tagamine arengumaades ei saa olla eesmärk. Ja minu arvates on ka üpris selge, et sissetulekute vahe vähendamise saavutamiseks on vähe ebaefektiivsemaid meetodeid kui loosung “Võtame rikastelt, anname vaestele!” Solidaarsusprintsiip peab kehtima, selge, kõikidele. Aga nähtud on ka see, et tasuta raha toob kaasa aina suurenevat sõltuvust sellest ilma võimaluseta suurendada inimestes oskust ise enda heaks midagi ette võtta. Hea näide oli ühes Soome dokkfilmis – soomlased on hoolega rajanud aafrikasse kaeve. Paha asi on aga see, et kaev tehakse valmis, rahvas rõõmustab, valged mehed lähevad ära ja kui nad paari aasta pärast tagasi tulevad, joovad inimesed jälle ojast räpast vett, sest kaevud on liiva täis tuisanud ja roostes või lihtsalt vanametalliks müüdud.

  Seepärast ütles üks must mees abi pakkuvatele valgetele – meil ei ole vaja mitte valmis lahendusi, meil on vaja oskajaid inimesi. Õpetage meile, kuidas ehitada ja hooldada ja me teeme ise. Me saame rahad kokku, me kogume, me ehitame ise, siis see on meie oma inimesed tunnevad vastutust selle eest.

  Nii et lihtsaid lahendusi siin ei ole, seda ma arvan, kokkuvõtteks.

 215. katrinv 26. veebruar 2011 kell 12:08

  Tegelikult ma tahtsin siia panna ühe lingi EPL-i artiklile vaktsiinide ja vaktsineerimise kohta, kus infoallikaks on ARST! Ja ajakirjanik on ise teda küsitlenud! Juhhuu!

  http://www.epl.ee/artikkel/593222

 216. dig 26. veebruar 2011 kell 12:50

  katrinv ütles:

  mida hakkab Sub-Sahara elanik peale mobiili, auto või külmkapiga ja võimalusega osta poest Fantat, kui puudub puhas joogivesi ning elementaarne arstiabi?

  Mobiiltelefoniga helistab ta naaberkülla ja küsib, millal sinna arsti oodata on. Külmkapis seisab bushmeat kauem värskena, mis võimaldab jahijärgseid allahindlusi paremini ära kasutada. Fantat saab kasutada taimekasvu edendamiseks. Kirjutas Guardian:

  Indian farmers have come up with what they think is the real thing to keep crops free of bugs.
  Instead of paying hefty fees to international chemical companies for patented pesticides, they are reportedly spraying their cotton and chilli fields with Coca-Cola.

  It is clearly not Coke’s legendary “secret” ingredient that is upsetting the bugs. The farmers also swear by Pepsi, Thums Up, and other local soft drinks.

  The main ingredients of all colas are water and sugar but some manufacturers add citric and phosphoric acids to give that extra bite to human taste buds.

  Yesterday a leading Indian agriculture analyst, Devinder Sharma, said: “I think Coke has found its right use. Farmers have traditionally used sugary solutions to attract red ants to feed on insect larvae.

  “I think the colas are also performing the same role.”

 217. Martin Vällik 26. veebruar 2011 kell 13:52

  @dig:
  Kui see on seesama asi, siis siin on algne dokument ka.

 218. Kriku 26. veebruar 2011 kell 14:03

  Ma ep teadnudki, et Sa Kalev Jaigi jünger oled. Objektiivse ja subjektiivse segiajamise nägemine seal, kus keegi teine seda ei näinud, on ju tema leivanumber.

  Üldsõnaline lahmimine.

  Aga tegelikult avanes mul hiljuti võimalus und näha. Unes ilmunu põhjal kahtlustan, et Kriku ajab siin mingisugust ideoloogiat, tõenäoliselt tuntud ja väga kontravärsilise “rikkuse ümberjagamise” õlgnuku paistel.

  Jälle üldsõnaline lahmimine.

 219. Kriku 26. veebruar 2011 kell 14:12

  Eurooplase jaoks on vaesus ka see, kui ta ei saa lastele osta jõulukinke ja endale lubada deodorandipulka. Lugesin ajalehest, kuidas lasped Eestis häbenevad nt seda, et neil pole mobiili, või et see on vana mudel.

  Vaat’ see ongi subjektiivne vaesus. Võib küsida, kas neile on vaja uut telefoni või psühholoogi. Täpselt samamoodi nagu psühhosomaatiliste vaevuste kahtluse puhul meditsiinis.

  See, kuidas inimene oma subjektiivset vaesust-rikkust tajub, võib muide erineda ka sellest tegelikkusest, mida me näeme siis, kui tema ja ta naabri varad rahasse ümber arvestame ja neid võrdleme. Nimelt on teatud kindlate asjade või varaklasside roll staatusesümbolitena suurem kui teistel. Sinu näites siis on kõrge koht mobiiltelefonil. Tõenäoliselt võib see üles kaaluda mõne objektiivselt väärtuslikuma, kuid staatusesümbolite hierarhias mitte nii kõrgel kohal oleva asja.

  Teemaga haakub see kõik nii palju, et uhhuulased parasiteerivadki sellistel subjektiivsetel ettekujutustel. Mida vähem muretseb inimene ellujäämise ning mida rohkem igasuguste virtuaalsuste pärast, seda suuremad väljavaated on uhhuulastel. Olgu nood siis enda meelest meedikud, füüsikud või poliitikud.

 220. Kriku 26. veebruar 2011 kell 14:46

  “Eesti Päevaleht” vahendab kahetsusväärset lugu hooletust ümberkäimisest lahtise tulega:

  Voodoo seksiriitus tappis eaka naise, põlengus sai viga 20 päästjat

 221. dig 26. veebruar 2011 kell 15:32

  Kriku ütles:

  Vaat’ see ongi subjektiivne vaesus.

  On täiesti objektiivne fakt, et kõnealused eurooplased vaesust nii mõistavad.

  Võib küsida, kas neile on vaja uut telefoni või psühholoogi.

  See, et vaesuse vastu aitab psühholoog, on Sinu subjektiivne ettekujutus.

  Niipalju siis objektiivse ja subjektiivse segiajamisest.

 222. dig 26. veebruar 2011 kell 15:39

  Kriku ütles:

  Tõenäoliselt võib see üles kaaluda mõne objektiivselt väärtuslikuma, kuid staatusesümbolite hierarhias mitte nii kõrgel kohal oleva asja.

  Idee sellest, et asjadel võib olla objektiivne väärtus, on jälle jaikonoomiline. Pärismaailmas sõltub väärtus taustsüsteemist. Ja, kuigi Kalev Jaik seda hiljuti vastavas teemas usinasti eitas, on pärismaailmas väärtusehinnangud mittejärjestatavad: erinevad inimesed järjestavad samu asju väärtuse põhjal erinevatel ja mitteühilduvatel viisidel. See teeb kaubanduse võimalikuks.

 223. dig 26. veebruar 2011 kell 15:56

  Kriku ütles:

  Üldsõnaline lahmimine.

  Üldsõnaline lahmimine.

 224. dig 26. veebruar 2011 kell 15:58

  Martin Vällik ütles:

  Kui see on seesama asi, siis siin on algne dokument ka.

  Jah, seesama asi on.

 225. Kriku 26. veebruar 2011 kell 16:18

  dig ütles:

  On täiesti objektiivne fakt, et kõnealused eurooplased vaesust nii mõistavad.

  Jah, see nende “nii mõistmine” ongi nende subjektiivne arusaam vaesusest.

  Võib küsida, kas neile on vaja uut telefoni või psühholoogi.

  See, et vaesuse vastu aitab psühholoog, on Sinu subjektiivne ettekujutus.

  Psühholoog võib aidata juhul, kui inimene muutub silmatorkavalt ebaratsionaalseks või obsessiivseks oma suhtumises staatusesümbolitesse.

  Tõenäoliselt võib see üles kaaluda mõne objektiivselt väärtuslikuma, kuid staatusesümbolite hierarhias mitte nii kõrgel kohal oleva asja.

  Idee sellest, et asjadel võib olla objektiivne väärtus, on jälle jaikonoomiline.

  Ei sugugi. Antud juhul – nagu ma ka ülal ütlesin – on see objektiivne väärtus nende asjade tavaline väärtus rahas. Ehk siis “tavaline väärtus”, mida arvestavad kohtud TsÜS §65 alusel.

  Üldsõnaline lahmimine.

  Üldsõnaline lahmimine.

  Kuna sa oled argumenteerimisest loobunud ning arutelu sellisele tasemele viinud, ei pea ma enam võimalikuks seda sinuga jätkata.

  Ühtlasi tuletan sulle meelde käesoleva lehekülje reegleid:

  Jutt võib peateemast kõrvale kalduda, kuid suhteklaarimine ei huvita peale klaarijate endi mitte kedagi.

  Kui sa jätkad Andrese ja Vice Versa kombel argumenteerimata halvakspanuavalduste postitamist, siis läheb asi ilmselt Martini kompetentsi. Minul pole sellise “diskussiooniga” enam midagi peale hakata.

 226. salvey 26. veebruar 2011 kell 20:42

  Üldsõnaline lahmimine.

  Üldsõnaline lahmimine.

  tõepoolest peaks vist igakord eraldi otsustama, mis igal konkreetsel puhul kõige otstarbekam lahendus oleks: millal näiteks uue telefoni ostmine, millal psühholoogi juurde minek, nõustamine või mingi muu variant. (no näiteks telefoni tarvis raha kõrvale panek)
  Alati saab paremini. Tuleb püüda, mu arust.

 227. dig 27. veebruar 2011 kell 10:37

  Mäletatavasti juurutati Meerikamaal möödunud aastal usinasti tervishoiurahastamisreformi, mis tervishoiukindlustamiskompaniidele kuigivõrd ei meeldinud. Oma lobby tugipunktiks valisid nad jutu vabadustest, mis eriti hästi läks peale paremäärmuslike poliitiliste vaadetega kristlastele, keda sealkandis päris hulka on. Paljud neist hakkasid arvama, et tervishoiukindlustusteenuse ostmine on midagi jälki ja kommunismihõngulist.

  Nüüd tõstab PZ Myers esile, et seadusesse on sisse kirjutatud võimalus säärasest lehkavast ärist eemale hoida. Võimalus seisneb igakuises rahamaksmises ilma kindlustuskatet saamata ja on eksklusiivne — mõeldud kristlastele.

  All you have to do is to affirm a statement of Christian beliefs and pledge to follow a code that includes no tobacco or illegal drugs, no sex outside of marriage, and no abuse of alcohol or legal medications and pay a monthly fee to join a religious health care sharing ministry plan, a plan that specifically does not guarantee the payment of your medical bills in any fashion and holds members solely responsible for payment of said bills.

  And the reason for this exemption? According to the spokeswoman for the Senate committee responsible for writing much of the legislation, lawmakers granted the exemption out of respect for religious freedom.

  That’s a rather large loophole, and it’s also preferentially sectarian. It’s also non-surprising. What it means is that a few Christian scam-artists get to get richer, while lots of gullible Christians get screwed. The con is to set up a Christian “bill-sharing” cooperative in place of a real insurance plan; members send in monthly premiums, which can be quite substantial, but do not have to buy in to any other insurance plan, and then the bill-sharing program offers to help cover medical expenses, but “The payment of your medical bills…is not guaranteed in any fashion.” It’s a great deal for the Christian bill-sharing plan; if your medical expenses get so high that they cut into their profits, they can just elect not to pay, and then you have to go begging to join some other insurance pool.

  Tõepoolest, kindlustus võib haiseda, aga raha ei tee seda kunagi.

 228. dig 27. veebruar 2011 kell 12:26

  Digby räägib, et Wisconsinis on rõhumise-uurijad avastanud uue vähemuse, keda diskrimineerida: kubernerid.

  [A tavern] in Madison, WI confirms that on Friday night, Patrick Sweeney (one of the owners) politely asked Scott Walker to leave the establishment when other customers began boo-ing him. A bartender at The Merchant said that, “his presence was causing a disturbance to the other customers and management asked him to leave.“

  Loomulikult tõi säärane aktsioon väiksearvulise ja poliitikas esindamata rahvagrupi suhtes kaasa paljude inimeste nördimuse, nagu kirjutab Mind Stain.

  For those of you who know which restaurant it is, please, at the request of the owner, do not share this information. Not only are they getting TONS of supporter phone calls, but very nasty and threatening ones as well. This is their place of business, and as with any business they have the right to refuse service to anyone. When I have talked again with the owner, the content may be visible once more but while you are waiting, please discuss what YOU think about being able to refuse service to ANYONE, even if that someone is a government official.

  Liiguvad kuulujutud, et kuberner kõnealusesse tundmatuks soovida jäävasse tavernisse nägu ei näidanudki ja kogu lugu olevat välja mõeldud taverni tuntuse tõstmiseks. Raporteerib Badger Blogger:

  Well my friends, this is the case of a Madison restaurant trying to gain liberal credibility by making up a total lie about how they booted Scott Walker out of their establishment. When BadgerBlogger called them to confirm the story, the staff refused to confirm or deny, and continued to obfuscate until they hung up the phone… But in fact, they didn’t hang up, it appears that they accidentally put the phone on speaker…. And BadgerBlogger tapes continued to roll.

  Our audio captures the restaurant staff talking about how they have to take down the blog posting because people are starting to call about it, you can actually hear them logging into the blog and deleting it. Too late.

  We confirm with Governor Walker’s staff that the Governor has never been to that restaurant, this was an attempted “punking” by employees of The Merchant Restaurant, but look who got punked… In the words of Joe Wilson, You Lie!

 229. dig 27. veebruar 2011 kell 12:42

  Respectful Insolence annab teada, et neljapäeval pidas keegi Autism Action Network New Yorgis maha demonstratsiooni, kuna keegi Bill Gates olevat neid vaktsiinide leviku takistamise teel laste tapmises süüdistanud.

  Vaccine safety and autism advocates Louise Kuo Habakus and Mary Holland, Esq. will join other citizens, parents and organizations at a major press conference on Thursday, February 23, 2011 at 12:00 noon to announce the start of a multi-city protest involving tens of thousands of outraged parents of children who have vaccine injury, autism and other chronic disabilities. The protest and press conference against Microsoft founder and Chairman Bill Gates challenges his controversial remarks on national TV that those who question vaccine safety “kill children.” The attendees are demanding an immediate apology from Gates. The press conference will take place outside the Microsoft Executive Offices at 1290 Avenue of the Americas (corner of 52nd Street) in Manhattan. These groups will hold additional protests in Manhattan, Long Beach and Omaha where Gates will be speaking publically.

  Kuna postituses sisalduvad kaks pressiteadet on kaunis pikad, pakub Orac välja ka lühikokkuvõtte inimestele, kel palju aega ei ole.

  Imagine my excitement. In any case, I’ll give Habakus and Holland credit for shameless self-promotion, using this little non-event to sell books. The whole press release can be translated in three words: BUY OUR BOOK! (Please?)

 230. dig 27. veebruar 2011 kell 12:55

  Den of Geek kirjutab Sci Fi Channel’i muutumisest kummituslugude tootjaks.

  I understand that owning your name and whatnot is important for a network, but the Sci Fi Channel? You knew what was going to be on it. With a name like that, you weren’t going to see reality television, professional wrestling, or cooking shows. It was designed as an outlet for the classic sci-fi programming for Paramount and Universal Studios, and its original advisory team included such genre notables as Gene Roddenberry and Isaac Asimov.

  Still, once the slide started, the slippery slope has pushed the channel farther away from sci-fi and more into the realm of general entertainment. The first serious offender was Scare Tactics, a reality television show based on the idea of scaring people. Yes, they worked in some sci-fi trappings like Bigfoot and UFOs, but you can’t throw a man in a gorilla suit and call Candid Camera science fiction, can you? Because that’s what the show is, Candid Camera with a glossing of nerd. Once that show became acceptable, that’s when the doors blew off the Sci Fi Channel and the network seriously started fleeing from the genre it once held dear.

  Ghost Hunters, a simple exploration-based reality show, has become the network’s biggest, cheapest success. That spawned Ghost Hunters International, then Ghost Hunters Academy (which was, guess what? A reality TV show!).

  Ghost Hunters was followed by Mad Mad House, which put ‘normal’ people into the lives of ‘abnormal’ people. So, not only did it exploit those with alternative religious beliefs or lifestyles, like a voodoo priestess and a witch, it also had a second layer of reality show crap by forcing the contestants to perform stunts for the home viewers’ amusement, with losers being sent home.

  So, Mad Mad House was the full monty of bad reality television, with the stunts of Fear Factor, the pandering of Big Brother, and the kind of judgmental exploitation of Wife Swap.

 231. dig 27. veebruar 2011 kell 16:54

  Dublini Independent kirjutab müstilisest juhtumist, kus keegi Josephine McDonnell rasedaks jäi. Rasestumise täpsed asjaolud on segased, kuid patsient on täiesti kindel, et akupunktuur vastas tema palvetele.

  When she was 43, mother-of-one Josephine McDonnell longed for a second baby to complete her

  However, seeing the heartache and financial turmoil that IVF treatment had caused some of her close friends, Josephine decided this route wasn’t an option.

  After she turned to acupuncture though, the former solicitor became pregnant with her second child Róisín in just three months – achieving her goal without breaking the bank or her heart.

  Josephine’ile andestamise poolt räägib asjaolu, et seoses katoliku kiriku suure mõjuga Iirimaa poliitikas on sealsetes koolides seksuaalõpetusega lood kehvad praegugi, saati siis 30 aastat tagasi.

  Ajaleht aga jätkab:

  At least 3,000 years old, Chinese healing method acupuncture is used to treat everything from obesity and depression to helping people quit smoking or conceive.

  Ajaleht andeks ei saa, tema peaks paremini teadma. Oleks veel, et toimetajate kolleegium oma pattu lugejate ees pihib ja lubab edaspidi paremini kirjutada.

 232. Kriku 27. veebruar 2011 kell 19:35

  Andrus Saar: Tolerantne mittemateriaalne maailm

  Koguduste liikmete arvu vähenemine viimastel aastatel süvendab seda tendentsi. Eestis toimuvad protsessid on küllaltki identsed nendega, mis leiavad aset Euroopas: institutsionaalse kiriku roll kahaneb.

  Viimase 20 aasta vältel Eestis tehtud küsitlused näitavad samas ka vastupidist protsessi: usklike arv, koguduseliikmete arv ning nende inimeste osa, kes peavad oma elus usku tähtsaks, on suuremal või vähemal määral kasvamas.

  Eksisteerib väga selge tendents: mida madalam on inimese haridus, seda suurem on tõenäosus, et nende hulgas on rohkem mitteusklikke inimesi. Usklike inimeste seas on kõige suurema osakaaluga kõrgharidusega inimesed.

  See puudutab ka koguduseliikmete koosseisu: koguduseliikmete hulgas on kõrgema haridusega inimeste arv suurem kui ühiskonnas keskmiselt. 20. sajandil oli seos vastupidine – madalama haridusega inimeste seas oli usklikke inimesi rohkem kui haritud inimeste seltskonnas.

  Mida enam inimene kaugeneb enese määratlemisest usklikuna, seda sagedamini moodustavad mehed nendes gruppides enamuse. Näiteks usklike hulgas on mehi kolmandik, veendunud ateistide seas aga 61 protsenti.

  Eesti elanikest 42 protsenti usub saatusesse, 43 protsenti telepaatiasse. Üleloomulikesse jõududesse usub kindlalt veerand ja talismani kannab viiendik inimestest. Mis puutub aga horoskoopidesse, siis vähemalt kord nädalas vaatab neid 38 protsenti inimestest, kuid vaid kuus protsenti arvestab sellega suurema osa ajast.

  Usklikud suhtuvad religioonidesse tunduvalt tolerantsemalt kui mitteusklikud. See puudutab budismi, islamit, iseäranis aga kristlust. Selline tulemus on omamoodi üllatav, sest tavapäraselt arvatakse, et usklikud suhtuvad teistesse religioonidesse vaenulikumalt. Mis puudutab aga maausku ja taarausku, siis tervenisti 58 protsenti usklikest teatas, et nad ei tea sellist usku.

 233. dig 27. veebruar 2011 kell 20:00

  Kriku ütles:

  Usklike inimeste seas on kõige suurema osakaaluga kõrgharidusega inimesed.

  Usklikud suhtuvad religioonidesse tunduvalt tolerantsemalt kui mitteusklikud. See puudutab budismi, islamit, iseäranis aga kristlust. Selline tulemus on omamoodi üllatav, sest tavapäraselt arvatakse, et usklikud suhtuvad teistesse religioonidesse vaenulikumalt.

  Küllap on Eestis kirikud omandanud tähtsuse sotsiaalse äritegemisvahendina, mistõttu kontakte otsivad kõrgharidusega inimesed kirikutesse satuvad ja niimoodi sealse kõvaeeslilisema ebatolerantsuse ära lahjendavad. Isand Saar lükkas oma uuringus ju vanainimestele orienteeritud ja ülikooli(de)st tudengeid taga ajavad usulahud kenasti ühte hunnikusse kokku.

 234. Kriku 27. veebruar 2011 kell 20:08

  Sul on alati võimalus ise uus uuring teha oma teooria kontrollimiseks.

 235. dig 28. veebruar 2011 kell 11:24

  New Scientist kirjutab, et NASA lendav teleskoop nimega Kepler on leidnud huvitava planeedisüsteemi, kus kaks planeeti ühe orbiidi peal tiirlevad.

  Buried in the flood of data from the Kepler telescope is a planetary system unlike any seen before. Two of its apparent planets share the same orbit around their star. If the discovery is confirmed, it would bolster a theory that Earth once shared its orbit with a Mars-sized body that later crashed into it, resulting in the moon’s formation.

  The two planets are part of a four-planet system dubbed KOI-730. They circle their sun-like parent star every 9.8 days at exactly the same orbital distance, one permanently about 60 degrees ahead of the other. In the night sky of one planet, the other world must appear as a constant, blazing light, never fading or brightening.

  Gravitational “sweet spots” make this possible. When one body (such as a planet) orbits a much more massive body (a star), there are two Lagrange points along the planet’s orbit where a third body can orbit stably. These lie 60 degrees ahead of and 60 degrees behind the smaller object. For example, groups of asteroids called Trojans lie at these points along Jupiter’s orbit.

  Saadaval on ka paber: http://arxiv.org/abs/1102.0543.

 236. dig 28. veebruar 2011 kell 11:34

  Tallinna Postimees kompab väidetavuse piire: Kohtu ette astuv kurikamõrvar kahetseb väidetavalt oma tegu

 237. Väike My 28. veebruar 2011 kell 21:57

  Tallinna TV kompab taluvuse piire
  http://www.delfi.ee/news/paeva.....d=41183179

 238. dig 28. veebruar 2011 kell 22:44

  Mäletatavasti on Liibüa rahvas rahutu. ABC News’ile antud intervjuus kinnitab Saif al-Islam Gadhafi, et augu kõrvalt on sokk terve:

  In an exclusive interview with “This Week” host Christiane Amanpour, Saif al-Islam Gadhafi, the son of Libyan leader Col. Moammar Gadhafi and one of his chief advisers, insisted Libya was calm, the military has not attacked any civilians and reports of Libyan diplomats abandoning their posts were simply a “miscommunication.”

  There was a “big, big gap between reality and the media reports,” Gadhafi told Amanpour. “The whole south is calm. The west is calm. The middle is calm. Even part of the east.”

 239. Mart K. 01. märts 2011 kell 7:18

  Malle Pärn võrdleb ei võrdle “usuteemaliste artiklite” kommenteerijaid nälkjatega ja annab teada, kuidas peab käituma õige ateist.

  Ühel suvepäeval jälgisin kasvuhoone klaasi mööda roomavat nälkjat. Ta jättis äsja puhtakspestud klaasile limase jälje. Aga seal teisel pool klaasi, kasvuhoones, õitsesid roosid, ja punetasid valmivad tomatid.

  Muidugi oli seal ka mitu suureks kasvanud maltsataime ja mõni raudnõges, mis aedniku poolt välja kitkumata olid jäänud. Ent need ei suutnud lämmatada juba suureks sirgunud ja vilja kandvaid taimi.

  See pilt tuleb mulle aeg-ajalt meelde, kui ma loen usuteemaliste artiklite kommentaariume. /…/

  Need vihased kommentaatorid peavad ennast ilmeksimatuks ja õigeks, neile ei tule mõttessegi, et nemad võiksid eksida. Kõik, mis ei mahu nende kitsukesse mõttemaailma, ärritab neid, on nende meelest paha ja vale, ja tuleb maani maha kiskuda, mutta tallata. Sest neil pole kahjuks mõistlikke argumente, millega oma emotsioone või eelarvamusi teistele nähtavaks teha. /…/

  Nälkjas jätab klaasile limase jälje. Aga roosi ilu see ju ei vähenda. Ainult teine nälkjas vaatab pigem seda jälge kui roosi. Inimene vaatab ikka roosi. Ja see, kes roosile maltsa eelistab, vaatab muidugi maltsa. Maitse asi. Aga kui ta ütleb, et terve kasvuhoone kasvatab ainult maltsa ja raudnõgeseid, siis ta valetab ja laimab kasvuhoonet või selle aednikku.

  See lugu nälkjast on vaid võrdum – see ei tähenda seda, et ma mõnda oma kaasinimest nälkjaks pean. /…/

  Kui mina oleksin veendunud ateist, siis ma ei raiskaks oma aega nende artiklite lugemisele, kus kõneldakse usust. Ma ei kirjutaks neile ühtki kommentaari. Sest see on usklike, mitte uskmatute vaimne maailm. Küllap ma kirjutaksin siis ise artikleid oma maailmanägemisest ja oma ateismist.

 240. salvey 01. märts 2011 kell 8:56

  Endine tänavalaps püüab pärast eksirännakuid uuesti otsast alata

  Kas uus algus on võimalik, kui oled 21 aastat vana ja sul on kaks klassi haridust?

  Ei saa öelda, et see on tema enda probleem (ainult) kuna järgmiseks võib ta kedagi röövida või vigastada, enne uut vanglasse sattumist, (kus tema peale ju nagunii riigi raha kulub), kui tema (ja teised sarnases olukorras viibijad) mingit adekvaatset abi elu korraldamises (õppima ja tööle asumises) ei saa.

 241. Kriku 01. märts 2011 kell 9:46

  Pilku püüab järgmine lause:

  Noormehel ei ole isikutunnistustki. Sotsiaaltoetuse asju noormees ise ajada ei oska, emal on aga sotsiaaltöötajatega halvad suhted.

  Et siis ametnikuga, kes peaks aitama elu korraldada, on “halvad suhted”. Oleks huvitav teada, milles see seisneb.

 242. Kriku 01. märts 2011 kell 9:57

  Südamejuust sai Euroopa toiduohutusametilt negatiivse hinnangu

  Euroopa toiduohutusameti hinnangul pole E-Piima paljukiidetud Südamejuustu tervendav toime tõestatud.

  Läinud aastal Eesti parima toiduaine tiitli saanud ja muudki tunnustust kogunud Südamejuustu on nimetatud heaks näiteks eestimaisest innovatsioonist ja teesillutajaks Eesti ekspordi arengule.

  Euroopa toiduohutusameti (EFSA) hinnang tõmbab aga senisele tunnustusele kriipsu peale – ameti teadlastekogu arvates ei pea juustu kasulikku toimet kinnitavad uuringud vett.

  Euroopa toiduohutusamet avaldas hiljuti, et nendest niinimetatud teaduslikult tõestatud kliinilistest katsetustest kolm olid kontrollimata ja seega ei saa neid käsitleda tõendusmaterjalina. Neljanda, nõuetele vastava uuringu tulemused aga ei kinnitanud bakterile omistatud toimet.

 243. dig 01. märts 2011 kell 10:03

  Tema Majesteedi valitsus on lahti lasknud järjekordse narkootikuminõustaja, põhjuseks tolle ühiskondlikult vastuvõtmatud tõekspidamised teises tuntud paremäärmuslike müütide vallas. Kirjutab Guardian:

  A GP with strong Christian beliefs has been sacked as a government drug adviser just weeks into the job, after it emerged that he had written a study linking homosexuality to paedophilia.

  Hans-Christian Raabe, who backs total abstinence from drugs, said his dismissal came as a result of views “completely unrelated to drug policy”.

  The family doctor had been appointed to the Advisory Council on the Misuse of Drugs (ACMD) less than a month ago and said he had yet to attend a meeting.

  Ei tea, kas tal võiks veel mingisuguseid ekstremistlikke vaateid kapis peidus olla? Näiteks teokraatia alal?

  In 2009 the family doctor stood as MEP candidate in the North West region for the Christian party/Christian People’s Alliance party, and is a leading light in the Manchester-based Maranatha community, which is dedicated to “re-establishing Christian values in society”.

  Tõepoolest, Issanda kapp on suur.

 244. salvey 01. märts 2011 kell 10:11

  Külmamaja üksikema: “Me ei ole bomžid, oleme tavalised inimesed!”
  Vaesus oli hiljuti siin arutluse all, nii et ehk on seegi lugu siis siia ülesriputamiseks ühe näitena sobilik.

 245. dig 01. märts 2011 kell 15:30

  Igaks juhuks olgu veel märgitud, et kuningannalikus inglise keeles tähendab GP perearsti, general practitioner.

 246. Kriku 01. märts 2011 kell 19:18

  Raabe tsitaat:

  “While the majority of homosexuals are not involved in paedophilia, it is of grave concern that there is a disproportionately greater number of homosexuals among paedophiles and an overlap between the gay movement and the movement to make paedophilia acceptable.”

  Kahju, et vaid hukkamõistuavaldustele keskenduvas artiklis pole sõnagi sellest, milliste meetodite abil ta sellisele järeldusele jõudis. Kuna jutt on study‘st, siis võiks arvata, et tegu on mingi uuringuga, mitte lihtsalt arvamuseavaldusega.

 247. dig 01. märts 2011 kell 20:48

  Ei pruugi. Study on ilus, ümmargune ja paljutähenduseline sõna, mis võib ka lihtsalt mõlgutust tähendada. Kuna me juba teame, et pseudoteadlased sedalaadi ambiguoossusi armastavad, ei ole siin tegelikult midagi uut.

 248. dig 01. märts 2011 kell 20:54

  Daily Mail annab meile kõnealuse kirjatüki pealkirja, milleks on ‘Gay Marriage’ and Homosexuality: Some Medical Comments. Kas niisuguse pealkirja alla mahuvad teadusuuringud või religioossed traktaadid, seda võid kolm korda arvata.

 249. Kriku 02. märts 2011 kell 0:04

  Kõnealune referaat paistab olevat see. Pärineb aastatest 2005-2006. Huvitav, miks asi alles nüüd suure kella külge läks ja mida ikkagi täpsemalt selle autoritele ette heidetakse? Muidugi võib allikate valikulise tsiteerimisega koostada väga eksitavaid referaate ja see ei kõlba tõesti kuhugi, kuid sellist süüdistust tuleks siiski ka argumenteerida, mitte niisama lajatada.

  Pedofiilia kohta on olulism lõik ilmselt see:

  However, the percentage of homosexuals among pedophiles is 25%. (Blanchard R et al. Fraternal birth order and sexual orientation in pedophiles. Archives of Sexual Behavior 2000; 29: 463-78.) Therefore, the prevalence of pedophilia among homosexuals is about 10-25 times higher than one would expect if the proportion of pedophiles were evenly distributed within the (hetero- and homosexual) populations.

  Kas Blanchard on tõesti selline mees, kelle tsiteerimise eest peab lahti laskma?

 250. dig 02. märts 2011 kell 9:11

  Kriku ütles:

  Huvitav, miks asi alles nüüd suure kella külge läks

  Sellepärast, et isand Raabe hoidis oma autorlust enne salajas?

  Nagu Sa võinuks lugeda artiklist, millele ma viitasin,

  Yet his departure was said to have been because he had not been open enough about his views. Home Office officials said he had not disclosed his role as co-author of a controversial study suggesting a link between homosexuality and paedophilia, which would have “caused embarrassment to the department”.

 251. Kriku 02. märts 2011 kell 9:40

  Mismoodi ta küll seda salajas hoidis, kui artikkel 2005-2006 avaldati ja tema nimi kenasti seal kirjas on? Võimalik, et lihtsalt praegu keegi, kelle jaoks see teema on kuidagi hell koht, komistas selle otsa ja hakkas tõmblema. Kui nii, siis see oleks võinud niisama hästi juhtuda aasta tagasi või aasta pärast.

  Igal juhul kahju, et ajakirjandus – ja dig – keskendub paljasõnalisele materdamisele, mitte Raabe poolt refereeritud allikate väidete sisulisele analüüsile.

 252. dig 02. märts 2011 kell 9:53

  Kriku ütles:

  Mismoodi ta küll seda salajas hoidis, kui artikkel 2005-2006 avaldati ja tema nimi kenasti seal kirjas on?

  Mina ka ei tea, aga isegi siis, kui tema ametissenimetamine kontravärssi tekitas, tulid kõigepealt välja tema teised imelikud seisukohad ja tema kappidest luukeresid otsivad inimesed jõudsid selle kirjatükini alles mitu head nädalat hiljem.Kriku ütles:

  Igal juhul kahju, et ajakirjandus – ja dig – keskendub paljasõnalisele materdamisele, mitte Raabe poolt refereeritud allikate väidete sisulisele analüüsile.

  On’s seal, mida sisuliselt analüüsida? Minu meelest on mõistlik temaga käia ümber umbes täpselt samamoodi nagu jehoovatunnistajate traktaadiga vere pahasusest.

 253. Kriku 02. märts 2011 kell 12:06

  Ta viitab reale allikatele, mis vähemalt pealiskaudsel vaatlusel tunduvad olevat kirjutatud pädevate isikute poolt. Nagu öeldud, tegu on pigem referaadi, mitte arvamusartikliga. Soovitan sul ikka läbi ka lugeda, mida kritiseerid.

 254. Mart K. 02. märts 2011 kell 12:31

  Ühest küljest peaks nagu rõõmustama, et padukristlik nulltolerant enam UK uimastinõustamiskomisjoni ei juhi, aga narr oleks, kui ta lasti lahti otsitud põhjusega, mitte tegeliku vassimise tõttu. Mõistaandmine, et homoseksualism on pedofiilia prekursor, on muidugi väga vaieldav väide, aga kui ta selle toetuseks tõsiseltvõetavaid töid tsiteerib, ei tohiks see olla vallandamise põhjuseks isegi siis, kui töö järeldused on valed.

 255. dig 02. märts 2011 kell 20:35

  Minu tõlget mööda ei lastud teda lahti sellepärast, et ta kirjutas lolli traktaadi vaid sellepärast, et ta kirjutas lolli traktaadi ja lükkas selle siis vaiba alla. Kui ta oma traktaadi autorluse ausalt üles oleks tunnistanud, poleks teda ametisse pandud ja see oleks ära hoidnud ka lahtilaskmise.

 256. dig 02. märts 2011 kell 20:40

  Kriku ütles:

  Ta viitab reale allikatele, mis vähemalt pealiskaudsel vaatlusel tunduvad olevat kirjutatud pädevate isikute poolt.

  Kas järgnev on kirjutatud pädeva isiku poolt?

  To suppose that the eye, with all its inimitable contrivances for adjusting the focus to different distances, for admitting different amounts of light, and for the correction of spherical and chromatic aberration, could have been formed by natural selection, seems, I freely confess, absurd in the highest possible degree. – Charles Darwin, Origin of Species, 1st Ed., p. 186.

  (Talk.Origins Quote Mine Project, #2.8)

 257. Kriku 02. märts 2011 kell 21:27

  Asjakohatu. Raabe ei tsiteerinud Drawinit. Kahju, et sa üritad sellise demagoogia abil sisulisest diskussioonist hoiduda.

 258. dig 02. märts 2011 kell 21:30

  Kriku ütles:

  Raabe ei tsiteerinud Drawinit.

  Kas Sa oled hakanud oma kirjutistesse meelega demagoogiat lisama? See on juba mitmes kord.

 259. Kriku 02. märts 2011 kell 21:38

  On iseloomulik, et sa oled valmis rääkima kõigest muust kui Raabe referaadis tsiteeritud autorite töödest ja nende väidete sisust.

 260. dig 02. märts 2011 kell 22:11

  Tõepoolest, ilmset jama oleks mõtet kommenteerida ainult jama-review artiklis. Kahjuks pole mul aega jehoovatunnistajate verevastasuse-jama review‘da :(

 261. Kriku 02. märts 2011 kell 22:12

  Ja “ilmseks jamaks” kuulutad sa prof. Blanchardi statistika mis alusel? Sest sulle tundub nii?

 262. priitp 02. märts 2011 kell 22:52

  Kriku ütles:

  Ja “ilmseks jamaks” kuulutad sa prof. Blanchardi statistika mis alusel? Sest sulle tundub nii?

  Raabe kirjatöö järgi võib oletada, et ülejäänud teadlased ei ole Blanchard et al’i tulemusi suutnud korrata. Kuna Blanchard on oma tulemused oletatavasti saanud Kanada andmete põhjal, siis tekib küsimus, kuivõrd on need brittide maal poliitika kujundamisel üldse rakendatavad. Lisaks on Blanchardi artikli abstractis minu arust juttu statistilisest seosest, seega võib pedofiilia ja homoseksuaalsuse seos olla ka nonsenskorrelatsioon.

  Antihomopropagandistid võiks Blanchard et al’i artikli nt kuhugi üles riputada, siis saaks sellel teemal edasi arutella :)

 263. priitp 02. märts 2011 kell 23:05

  Kriku ütles:

  Ta viitab reale allikatele, mis vähemalt pealiskaudsel vaatlusel tunduvad olevat kirjutatud pädevate isikute poolt.

  Selguse huvides märgin ära, et sa teed siin arutlusvea.

 264. Kriku 02. märts 2011 kell 23:20

  Oletada võid sa paljugi, aga kas sellest nagu vähe ei ole “ilmseks jamaks” kuulutamiseks?

  Appeal to authority‘t antud juhul ei ole, sest ma ei väida, et Raabe jutt on õige, sest ta viitab autoriteetidele. Ma väidan, et Raabele ei saa ette heita Blanchardile viitamist.

  Kui millegi üle arutada, siis selle üle, kuidas suhtuda Blanchardi ja teiste Raabe poolt tsiteeritud autorite töödesse. Ilma ühegi argumendita “ilmne jama!” hüüdmine annab infot vaid hüüdja enda kohta. Kui oled skeptik, siis argumenteeri tõenduspõhiselt. Kui oled oakrock, siis ära teeskle skeptikut.

 265. dig 03. märts 2011 kell 10:46

  dig ütles:

  Kas järgnev on kirjutatud pädeva isiku poolt?

  Nendele, kes kreatsionistide argumentidega vähem tuttavad on, olgu lahti seletatud, et kõnealuse tsiteeritud teksti originaalautor oli oma erialal täiesti pädev. Tsitaat ise on valelik, kuna ta jätab välja järgneva Charles Darwini lehekülgedepikkuse analüüsi silmade evolutsioonist. Tolles kontekstis on täiesti selge, et tsiteeritud tekst on retooriline sissejuhatus tollesse analüüsi; ilma kontekstita võib lugejale kergesti jääda mulje, et Darwin pidas silma evolutsiooni absurdseks.

  Nagu Kriku käesolevas teemas, üritavad sedasorti tsitaadikaevet praktiseerivad kreatsionistid tähelepanu ära lükata oma iidolite (nagu Kent Hovind) hämaratelt mahhinatsioonidelt ja teha nägu, et nad tegelevad “otse originaaltekstiga”.

 266. Kriku 03. märts 2011 kell 12:34

  Kriku ei teosta tsitaadikaevet. Kriku küsib, mida on Raabe poolt tsiteeritud töödele või siis Raabe enda meetodile nende refereerimisel sisuliselt ja konkreetselt ette heita. Paistab et dig ei ole hoolimata hulgast üldsõnalisest udutamisest võimeline vastama.

  Kui dig leiab, et Raabe on jätnud kellegi tööst olulisi mõtteid välja ja niimoodi tsiteeritava mõtet moonutanud, siis tõendagu seda.

 267. dig 06. märts 2011 kell 9:31

  dig ütles:

  Tema Majesteedi Valitsuse nõuandja teadusküsimustes propageerib lokkava metaebatolerantsuse laiendamist teadusküsimustele, nagu kirjutab Research Research.

  Spiked Online teatab, et keegi Frank Furedi ei ole säärase seisukohaga nõus.

  Only intellectual cowards demand ‘gross intolerance’
  The modern men of science who want to silence quacks are ironically on the same side as pre-Enlightenment religious dogmatists.

  Kurb, et professorihärra palju igavaid sofisme mängu tõi.

 268. dig 21. aprill 2011 kell 19:57

  dig ütles:

  Kummalistest uskudest filmide tegemine on juba vana traditsioon. Katoliiklastel on nende vägivallapornograafiline suurteos The Passion of the Christ, saientoloogidel pulpheroistlikku dualismi ülistav Battlefield Earth. Nüüd lubavad filmiga välja tulla objektivistid. Veebisait Atlas Shrugged Part I on juba olemas.

  Film on välja tulnud, Rotten Tomatoes vahendab juba ka kriitikat.

 269. Kriku 21. aprill 2011 kell 21:58

  Ju ta siis ei suuda seda tõendada.

 270. dig 28. aprill 2011 kell 14:42

  dig ütles:

  Film on välja tulnud, Rotten Tomatoes vahendab juba ka kriitikat.

  Tootja räägib, et järge ei pruugi enam tulla. Süüdi on lemmingud filmikriitikud. Los Angeles Times’il on intervjuu:

  EXCLUSIVE: Twelve days after opening “Atlas Shrugged: Part 1,” the producer of the Ayn Rand adaptation said Tuesday that he is reconsidering his plans to make Parts 2 and 3 because of scathing reviews and flagging box office returns for the film.

  “Critics, you won,” said John Aglialoro, the businessman who spent 18 years and more than $20 million of his own money to make, distribute and market “Atlas Shrugged: Part 1,” which covers the first third of Rand’s dystopian novel. “I’m having deep second thoughts on why I should do Part 2.”

  “Why should I put up all of that money if the critics are coming in like lemmings?” Aglialoro said. “I’ll make my money back and I’ll make a profit, but do I wanna go and do two? Maybe I just wanna see my grandkids and go on strike.”

  Huvitav, mida Ayn Rand oleks arvanud mõttest, et tema ideede laia levitamist võib heategevuseks pidada?

  “Atlas Shrugged” was the top-grossing limited release in its opening weekend, generating $1.7 million on 299 screens and earning a respectable $5,640 per screen. But the the box office dropped off 47% in the film’s second week in release even as “Atlas Shrugged” expanded to 425 screens, and the movie seemed to hold little appeal for audiences beyond the core group of Rand fans to whom it was marketed.

 271. Viktor 29. veebruar 2012 kell 2:40

  Sirvisin sellist põnevat lehekülge nagu http://www.vanglaplaneet.ee ja sattusin seal vaktsineerimise teemale. Pehmelt öeldes “ehmatas kaka püksi” see jutt, mis on suhteliselt hästi sõnastatud ja lisaks veel pikitud graafikute ja võrdlustabelitega. On viidatud NVKP 2004 a. uurimusele, mis toob esile vaktsineerimise riske. Kogu tekst põhineb kellegi (vabandan võhiklust) Helen Loidi uurimustööle.

  Kuna mul on tänu mõningatele isiklikele põhjustele tekkinud vaktsineerimise teema vastu suurem huvi, siis ma otsustasin natukene skeptilisema vaatega inimeste käest uurida, et kui usaldusväärne see tekst on ja misasi on NVKP 2004 a. uurimustöö.

  Juhul, kui keegi on varemgi seda sama artiklit lahanud, siis ehk annaks veidi infot. Ehk oleks ka nii hea ja varustaks alternatiivsete uuringute viitadega.

 272. Mart K. 29. veebruar 2012 kell 9:38

  Kui viidatud lehel viidatud uurimistöö alla laadida, selgub, et tegu on koolilapse koostatud ülevaatega sellest, mida arvavad vaktsiinide koostise kohta Tallinna 32. Keskkooli üheteistkümnendate klasside õpilased. Autor tänab sissejuhatuses eraldi umbluukirjastuse Stella Borealis töötajat, kes lubas tal kasutada “veel ilmumata materjale”.

  VVKP on Hollandi vaktsiinivastaste organisatsioon Nederlandse Vereniging Kritisch Prikken (Madalmaade kaitsepookimise-kriitikute liit); üks nende neljaleheküljeline uurimus 2004. aastast ripub nt siin.

  Hetkel edasi süveneda pole kahjuks aega.

 273. M 29. veebruar 2012 kell 10:25

  @Viktor:
  Tohutul hulgal uuringuid vaktsineerimise ohutuse teemadel on tehtud ja neid leiab suhteliselt hõlpsasti arstiteaduslike uurimustööde andmebaasist Pubmed (www.pubmed.org).

  Georget raamat võib kogenematu lugeja ära petta kui teadusliku, aga kui süveneda, siis on selge, et tegu on klassikalise libateadusliku tootega – teksti on küll pikitud viiteid, aga kui neid viiteid kontrollida, siis on üldjoontes kaks varianti. Jahmatavalt sageli selgub, et viidatud artiklis on juttu hoopis täiestki muust, kui raamatus väidetud. Või teine variant – on kümnetest ja kümnetest uurimustest välja nopitud üksainus (tavaliselt väikesemahuline) uuring, mis on kooskõlas autori arusaamadega, ignoreeritakse kõiki teisi, mis kooskõlas ei ole.

  Üsna kokkuvõtvalt on haiguste ja vaktsineerimise võrdlusi tehtud siin:
  http://www.health.gov.au/inter.....ideeffects
  ülevaade levinumatest müütidest siin: http://immunise.health.gov.au/.....-guideprov

  Mitte üheski Eestis kasutatavatest vaktsiinidest tiomersaali ei ole.

 274. Viktor 29. veebruar 2012 kell 11:46

  Nonäed, küsi ja sulle antakse :) Tänud Mart K. ja M.

  Katsun jõudu mööda ennast asjaga rohkem kurssi viia, igaljuhul on nüüd materjali ja uurimusi rohkem.

  Tekkis aga selline küsimus, et oletame, et sünnib laps, kes kasvab küllaltki isoleeritud keskkonnas – ütleme maapiirkonnas, kus teiste lastega kokkupuude on minimaalne ja needki teised lapsed on üles kasvanud sarnases (suhteliselt) isoleeritud keskkonnas. Kui hädavajalik see vaktsineerimine siis ikkagi on? Laps omandab juba raseduse ajal emalt passivse immuunsuse mitmete levinud haiguste vastu? Kui tõenäoline sellisel juhul on, et laps ikkagi mingisse koledasse haigusesse nakatub? Kindlasti oleks oht suurem linnas ja/või lasteaias. Aga kui ei lähe lasteaeda? Loomulikult võib looduses (mullas) haigusetekitajaid leiduda kuid riski, neid haigusetekitajaid sealt välja kaevata, saab ju maandada.

  Miks ma üldse põen? Ma sündisin 1985-l aastal ja mulle tehti u. 4-5 kuuselt vaktsineerimine (andestust, tõepoolest ei mäleta millal täpselt ja mille vastu). Neid juttusid olen hiljem vanematelt kuulnud.

  Niisiis, vaktsineeriti. Probleem aga oli selles, et minul oli vahetult enne vaktsineerimist ja ka vaktsineerimise päeval palavik. Kui ma ei eksi, siis 38,7. Kohalik perearst aga määras sellest hoolimata kõik vaktsineerimissüstid (kui ma ei eksi, siis kokku 4) korraga. Paar päeva hiljem algasid mul (vanemate jutu järgi) tõsised tüsistused. Ma läksin üleni lapiliseks ja jalgadele tekisid naha alla väikesed verised villid – jalaveresooned lasid verd läbi. Perearstile muret kurtma minnes said vanemad esmalt peatäie sõimata, et “miks nad nii lollid on ja sellise väikse asja pärast tülitavad – selge ju et tuulerõuged (sic!)” (tüüpiline NK aja suhtumine) ja seejärel suunati mind kodusele ravile. Mõni päev hiljem aga tõusis mul palavik 42 kraadini (kraadiklaas lõi põhja) ja vanemad tõttasid uuesti perearstile – saatekirja nuiama. Seda aga ei tahetud anda. Peale pikka lunimist selle siiski sai. Seletuseks – immuunpuudulikkus. Lisaks perearsti soe soovitus “hakata mõtlema uue lapse peale” (sic!). Ei sõnagi vaktsiinidest.

  Pole vist mõtet kirjutada, et ära ma siiski ei surnud. Aga pendeldasin umbes aasta aega haigla ja kodu vahet. Mind torgiti mingite vastikute naasklitega (koeproovid vist) võeti umbes kümme korda vereproove ja lõpuks lükati Immuunpuudulikkuse diagnoos ümber. Lõplik põhjus minu haigusloole on siiani teadmata (minu vanematele pole keegi midagi öelnud – isegi pärimise peale mitte).

  Niisiis on mul üsna mõjuv põhjus vaktsineerimisse ettevaatusega suhtuda. Vahest isegi vaktsiin ise ei olegi kõige ohtlikum asi maailmas, küll aga ebakompetentsed arstid, kes peavad seda 100% ohutuks ja toredaks asjaks. Ja ei, ma ei maali siin laia pintsliga, mitte kõik arstid maailmas ei arva, et vaktsineerimine on 100% ohutu, aga neid leidub ja ma leian,…

 275. Viktor 29. veebruar 2012 kell 11:57

  Lisaks veel mõtte ebakompetentsete arstide kohta.

  Kes vaktsineerimist tavaliselt teostavad? Pere- ja kooliarstid (parandage mind, kui ma eksin aga mind vaktsineerisid küll alati just need kodanikud). Aga millised arstid üldiselt töötavad pere- ja kooli arstidena? Kahjuks on minu isiklikud kogemused + mitmed juhud tuttavate hulgast näidanud, et sellised arstid, kes kuskil mujal tööd ei leia (vanuse, vähese kogemuse või millegi muu pärast). Jällegi, ma ei taha laia pintsliga maalida – negatiivsed kogemused lihtsalt jätavad suurema jälje… eriti tervishoius.

  Ehk siis. Vaktsineerimine – hoolimata sellest kas vaktsiin ise on ohutu või mitte – kujutab endast ikkagi üsna suurt riski ja meie väikeses Eestis, kust (tundub olevat selline trend) kõik vähegi pädevad arstid paraku lahkuma kiirustavad (parematele jahimaadele), mõtlen ma ikkagi 3.. ei 4 korda ennem, kui ma oma tulevast last vaktsineerima tõttan. Mõtlen põhjalikult läbi plussid ja miinuded, kus, kes ja mille vastu (võibolla teha vaid väga valitud, üksikud vaktsiinid). Soovitan seda teha ka kõigil teistel.

  Lõpetuseks parafraseeriks George Carlini sõnu:

  …imagine, somewhere in the world there is THE worst doctor. Imagine, someone has appointment with him/her today…

 276. Mart K. 29. veebruar 2012 kell 12:04

  Viktor ütles:

  Tekkis aga selline küsimus, et oletame, et sünnib laps, kes kasvab küllaltki isoleeritud keskkonnas – ütleme maapiirkonnas, kus teiste lastega kokkupuude on minimaalne ja needki teised lapsed on üles kasvanud sarnases (suhteliselt) isoleeritud keskkonnas. Kui hädavajalik see vaktsineerimine siis ikkagi on?

  Parandagu mind spetsialistid, kui eksin, aga mina olen nii aru saanud, et kui lapsevanemad soovivad oma lapse ühiskonnast isoleerida ning kasvatada teda sellises vaimus, et ta ka edaspidises elus (täiskasvanuna) tiheda asustusega paiku vältima jääks, siis on vaktsineerimata jätmine põhjendatud, kuna vaktsiinidega teatud (enamasti küll väga väikesed) riskid siiski kaasnevad.

  Kui realistlik selline elupõline füüsiline ühiskonnast irrutamine olla saab, ei oska ma öelda. Ise näen vaktsiinides kalkuleeritud riski, mis on täitsa põhjendatud hind asulas elamisega kaasnevate hüvede eest.

  Mis puutub Sinu juhtumi kirjeldusse, siis ma oletan, et ükski ekspert, rääkimata suvalisest skeptikust, ei õigustaks palavikuga lapse kaitsepookimist. Kui meditsiinitöötajad tõesti nii käitusid, nagu kirjeldad, on see muidugi täiesti väljavabandamatu. Kahjuks polnud tervishoiusüsteem ideaalne ei Nõukogude ajal ega ole praegu — aga see ei ole mu arust põhjus kogu süsteemi maha kanda ja metsa põgeneda.

 277. dig 29. veebruar 2012 kell 12:14

  Viktor ütles:

  1985-l aastal

  Viktor ütles:

  4-5 kuuselt

  Viktor ütles:

  Kohalik perearst

  Ehk siiski jaoskonnaarst? Perearste ju nõukogudemaal ei olnud.

 278. Viktor 29. veebruar 2012 kell 12:20

  Mart K. ütles:

  aga see ei ole mu arust põhjus kogu süsteemi maha kanda ja metsa põgeneda.

  Metsa põgeneda… :) Mina näiteks sündisin ja kasvasin nö. metsas. Ei näe põhjust, miks mu lapsed ei peaks sama tegema. Kinni ma neid loomulikult hoidma ei hakka aga olen kindel, et nad ise aru saavad (kui nad mingi hetk tiibu sirutama hakkavad), et linn, isegi kõigi oma nn. hüvedega, ei kaalu üles seda vabadust, rahu ja vaikust, mis valitseb maal. Aga see juba muidugi teemast välja.

  Teemasse tagasi tulles – ei ma ei ole saja protsendiline vaktsineerimise vastane või süsteemipõlgur ma tahan lihtsalt enne tähtsate otsuste tegemist saada võimaliklt palju infot.

  Eelnevates postitustes viidatud lingid on igaljuhul väga usaldusväärne koht selle info hankimiseks. Usaldusväärsust tõstab fakt, et kõik uuringud on viidatud ja ei ole koostatud umbluule omases stiilis (kus kõik on alati kas must või valge). On nenditud, et vaktsineerimisega kaasnevad riskid, mida püütakse maandada.

 279. Viktor 29. veebruar 2012 kell 12:22

  dig ütles:

  Ehk siiski jaoskonnaarst? Perearste ju nõukogudemaal ei olnud.

  Võibolla tõesti, seesama arst töötas igaljuhul hiljem edasi perearstina. Nüüdseks on ta juba surnud, nii et küsimusi ma talle (kahjuks) esitada ei saa.

Trackback URI | Comments RSS

Lisa kommentaar

Palun tutvu kommenteerimise reeglitega. Kommentaar jääb automaatselt ootele, kui selle nime ja e-kirja aadressiga pole varem kommenteeritud ja/või kommentaar sisaldab rohkem kui 1 lingi. Mõnikord satub kommentaar otse spämmi sekka, kuid pea vastu!

Quicktags: