Elusa vere vaatleja: Teil on veres ussid!

Avaldan Nelli Teataja ja Martin Aare loal loo ühest libameditsiinilisest protseduurist – elava vere analüüs ehk mikroskoobiga veretilga vaatlemine ja nähtu interpreteerimine. Lisalugemiseks soovitan nakkushaiguste spetsialisti Mark Crislipi lugu Science-Based Medicine blogist.

Elusa vere vaatleja: Teil on veres ussid!

Martin Aare, nädalaleht Nelli Teataja

Kuigi 21. sajand peaks olema teaduse ja tehnoloogia sajand, tundub kohati, et tõelist revolutsiooni teevad hoopistükkis kõiksugu võltsteadused- ja teadlased. Nelli Teatajale rääkis oma loo Peeter (nimi toimetusele teada). Mõni aeg tagasi käis Peeter elusa vere uurija juures ning sai teada, et tal on veres ussid. „Seda hullust kahe sõnaga on raske iseloomustada,“ ütleb Eesti Bioanalüütikute Ühingu president Aivar Orav.

Eestis on elusa vere uurijaid praegusel hetkel kaks. Nende tegevus on rangelt ebaseaduslik. Terviseameti peadirektori asetäitja kt Mihhail Muzõtšini sõnul näeb seadus ette, et vereproovi võtja peab olema meditsiinitöötaja ning ettevõte, mis vereproovidega tegeleb, peab olema tervishoiuteenuse osutaja. „Kui ei, siis hakkab asja uurima politsei,“ ütleb mees.

Tatjana on kadunud nagu vits vette

„Kodu-vereuurija“ Tatjana, kes täiesti tervele eesti mehele ussidiagnoosi pani, on kadunud nagu vits vette – pidavat kartma maksuametit ja ajakirjandust. Teine pseudo-vereteadlane võtab aga kenasti toru. Tema nimi on Kai Aunap. EPA haridusega loomaarst on alguses üsna tõre. „Mulle ei meeldi ennast ajakirjanduses eksponeerida!“ toriseb ta ning lisab veidi isegi hoobeldes, et seaduse järgi ei tohiks ta inimesele vere võtmiseks isegi sõrme otsa auku teha. „Aga menstruatsioonilappe võib igaüks visata kuhu iganes!?“ pahandab naine ning kirub Eesti vabariigi seadusandlust. Kuigi proua Aunap väidab, et tal puudub igasugune äriline huvi ning elusa vere uurimine on tema jaoks rohkem nagu hobi, selgub, et turundustöö käib sellegipoolest täie hooga. Nimelt on tal isiklik koduleht, millele viitab ka uhke reklaamihõnguline artikkel Biore.ee looduspoe netilehe rippmenüüs „TEENUSED/ ELUSA VERE VAATLUS“. Artikli sissejuhatav osa võib mõne kergemeelsema hetkega liimile tõmmata. Seal seisab:

Verevaatluse tegija pr Kai Aunap on EPA lõpetanud loomaarst ja töötab TTÜ Geenitehnoloogia Instituudis Vivaariumi juhatajana.“

Uhkelt kõlav ametinimetus lausa pakatab autoriteedist. Kuid mis asi on vivaarium? Ei midagi eriskummalist. See on koht, kus teaduslikel eesmärkidel hoitakse ja kasvatatakse loomi ning taimi. „Hiire- ja rotihotell,“ naerab proua Aunap. Küsimusele, kas inimese veres võivad siis tõesti ussid ja muud parasiidi olla, vastab ta pikemalt mõtlemata, et aga otse loomulikul, kuigi ussi olla Kai läbi mikroskoobisilma näinud vaid korra. „Vihamussi sarnane oli!“ meenutab ta.

Oma esimesest kokkupuutest elusa vere vaatlemise võlumaailmaga kirjutab Kai Aunap oma kodulehel järgmist:

… oli tõeliselt jahmatav /…/. Siis hakkas arst näitama, et näe, punalibled kokku kleepunud; näe siin valgelible nii väike ja “tukub”; näe, parasiit, kolesterooli kristall, seene-eos ja bakterid…….

Saad teada, mis olukorras on sinu veri – õnnelik või õnnetu

Kai otsustas endalegi mikroskoobi soetada. Ta ütleb, et ostis selle ühelt naiselt, kes tegeles ka vereuuringutega. Viimane olnud aga rohkem rahale orienteeritud. „Lahmas inimestele valeinfot… Kasseeris 500 krooni analüüsi eest!“ Lõpuks aga tüdinenud naine „tööst“ ja nõnda see mikroskoop Kai kätte jõudiski. Ei saa mainimata jätta, et väljaõppe sai „doktor“ Aunap aga tolle sama Tatjana käest, kes Peeterile ussidiagnoosi pani. Kui tõe huvides küsida, mis selle slaavi-mentori perekonnanimi on, ütleb proua Aunap naeru pugistades, et ta ei mäleta. Verevaatluse nõksud „õpipoiss-sell-meister“ kiirmeetodil omandanud ning mõned raamatud hiljem, haaras naine härjal sarvist ja hakkas ise teenust pakkuma. Kai kodulehel ringi vaadates saame teada, et elusa vere uuring kestab ca 45 minutit ning maksab 23-25 eurot. Kai nime pole ei tervishoiutöötajate registris ega ka äriregistris. „Saad teada, mis olukorras on sinu veri – õnnelik või õnnetu!“ kuulutab veebileht. Kusjuures verd ei võta Kai mitte süstlaga, vaid süstlanõelaga. Vereuuringutest saab teha ka pilte ja videoklippe, mis siis hiljem kliendi mälupulgale salvestatakse. Mõned fotod ja videod „haigete“ klientide vereproovidest on ka veebilehele üles riputatud (vaata: www.kai-rohu.org/veri.htm).

Eesti Bioanalüütikute Ühingu president Aivar Orav on Kai kodulehte uurides pehmelt öeldes pahviks löödud:

Seda hullust kahe sõnaga on raske iseloomustada. Säärast diagnostikat värvimata ja töötlemata veretilga põhjal teha võimalik ei ole. Selline lähenemine on primitiivne ja peegeldab labordiagnostika alaseid väheseid teadmisi ning on mitteteaduslik. Natiivpreparaadis muudavad vererakud väga kiiresti oma kuju ja suurust, aktiveerub hüübimisprotsess, mille tulemusena tekivad vereliistakute-fibriini kogumikud, mis oma välimuselt meenutavad moodustisi, mida siin ekslikult erinevateks aineteks ja haiguslikeks muutusteks peetakse. Biokeemilisi aineid (kolesterooli, toksiine jms) vere preparaadis näha võimalik ei ole, need on lihtsalt väga väikesed selleks ning veres ainete kristalle üldiselt ei moodustu. Baktereid ja seeni verepraparaadis näha on äärmiselt ebatõenäoline, kui patsiendil esinekski veres mikroobe (diagnoositakse hoopis külvitehnika aga mitte vere natiivpreparaadi mikroskoopia põhjal), siis selline patsient on väga raskes seisundis (veremürgitus!) ja omal jalal loodusravija juurde ei kõnni! Piltidel nähtud punavere rakkude erinevad kujud võivad aga olla tingitud preparaadi erinevast tegemisest, hoidmise ajast, lahjendusastmest ja lahjendi koostisest!

Orav paneb kõikidele pseudovereuurijate patsientidele südamele:

Kui te kõigest hoolimata otsustate sellisele uuringule minna, siis jälgige, et vereproovi võtmisel kasutataks ühekordseid vahendeid: torkenõelad, kindad ja kõik muu, mida teie sõrmetorke haavaga kontakti viiakse!

Ravikuur – kolloidhõbeda joomine ja savi söömine

Kui palju terveid inimesi pseudoteadlased oma teadmatuses ja ahnuses haigeks valetanud on, seda võib vaid oletada, kuid fakt on see, et külastades mitmeid soolapuhujaid, läbis Peeter ühe kummalise dieedi, ehk parasiiditõrje, mis sisaldas muuhulgas nädalast kolloidhõbeda joomist ja nelja päeva pikkust savi söömise kuuri. Lisaks sellele on mees viimase aasta jooksul olnud toortoiduline ning joogiveena tarbib ainult aluselist vett (kulu ca 20 eurot kuus). Peetrist on saanud mees, kes ei pea tavameditsiini millekski. Bioanalüütikute ühingu presidendi Aivar Orava asjalikule kommentaarile vastab Peeter järgmiselt:

Mul on kahju nendest arstidest, kes sedasi kirjutavad. Youtubes on kuhjaga videosid, kus ternopoolse mikroskoobi all on nähtavad bakterid, ussid ja ka kõik muud ollused, verelibledest rääkimata. Kahju, et need arstid eluga ilma ametliku meditsiinisuuniseta kaasa minna ei suuda!

Terviseameti kommentaar ajalehe Nelli Teataja artiklile „Elusa vere vaatleja: Teil on veres ussid!”

Tulenevalt tervishoiuteenuste korraldamise seadusest1 on tervishoiuteenus tervishoiutöötaja tegevus haiguse, vigastuse või mürgistuse ennetamiseks, diagnoosimiseks ja ravimiseks eesmärgiga leevendada inimese vaevusi, hoida ära tema tervise seisundi halvenemist või haiguse ägenemist ning taastada tervist.

Artiklis nimetatud verevaatlus on Terviseameti (edaspidi amet) hinnangul tegevus, mida teostatakse eesmärgiga saada ülevaade isiku vere koostisosadest ning parandada isiku vereloomet ehk siis on tegemist laboriteenusega koos tervishoiuteenusega.

Ameti ülesandeks on muuhulgas kontrollida tervishoiuteenuse nõuete täitmist tervishoiutöötajate ja asutuste poolt, kes on registreeritud ameti poolt peetavates registrites ja omavad vastavat tegevusluba. Artiklist nähtub, et verevaatlust teostanud isikud ei ole nõuetekohaselt registreeritud ning ei oma vajalikku tegevusluba.

Amet selgitab, et ilma asjakohase tegevusloata on laboriteenuste ja ka tervishoiuteenuste osutamine Eestis keelatud ning kriminaalkorras karistatav. Karistusseadustik2 sätestab, et majandustegevuse eest valdkonnas, mille kohta kehtis erikeeld, samuti tegevusloata, litsentsita, registreeringuta või tunnustamata ettevõtte kaudu tegutsemise eest valdkonnas, kus tegevusluba, litsents, registreering või ettevõtte tunnustamine on nõutav,
karistatakse rahatrahviga kuni kolmsada trahviühikut või arestiga. Tegevusloata tegutsemist uurib ja menetleb Politsei- ja Piirivalveamet.

Amet soovitab tervishoiuteenuse ning laboriteenuse saamiseks pöörduda ainult nende teenuseosutajate poole, kes on registreeritud riiklikus tervishoiutöötajate ja/või tervishoiuteenuseosutajate registris3. Juhul kui ei ole selge, kas isik tegutseb seaduslikul alusel, soovitame pöörduda selle kontrollimiseks Terviseameti poole.

Lugupidamisega

Mihhail Muzõtšin
Peadirektori asetäitja kt
——————————————————
1Tervishoiuteenuste korraldamise seaduse § 2 lg 1; https://www.riigiteataja.ee/akt/104072012026
2Karistusseadustiku § 372 lg 1, https://www.riigiteataja.ee/akt/120122012012
3Registrid on saadaval http://mveeb.sm.ee/

61 Replies to “Elusa vere vaatleja: Teil on veres ussid!”

 1. raivo orgusaar ütles:

  Valge mürk – rafineeritud suhkur mida ostate marketitest tarbimiseks ja mida kasutatakse massiliselt toiduainete tööstuses ning mida looduses ei leidu ja seetõttu ei sobi selline aine inimestele tarbimiseks.
  ….
  – Lõpp -tulemuseks on rafineeritud valge suhkur e. sahharoos, mille koostis on C12H22011.

  Kas Raivo Orgusaar arvab tõsimeeli, et rafineerimise käigus muutub suhkur mingiks teiseks keemiliseks ühendiks? Misasi see rafineerimata suhkur siis on kui mitte SAHHAROOS, ainult koos mõningate lisanditega? Mismoodi seda “looduses ei leidu”? Seesama sahharoos, mis on ka rafineeritud suhkrus, leidub väga laialdaselt mitmesugustes organismides. Peamiselt sahharoosi pärast me suhkrutaimi kasvatamegi.

  Ainult et vahetult pärast suhkru eraldamist on see sahharoos täis igasuguseid lisandeid. Rafineerimise käigus need lisandid eemaldatakse ja järele jääb praktiliselt puhas sahharoos. Seesama sahharoos, mis oli ka taimes endas. Lihtsalt puhastatud kujul. Tegemist ei ole mingi teistsuguse keemilise ühendiga, mida “looduses ei leidu”.

  Ravi Orgusaare jutt on umbes sellisel tasemel, et äkki ei tohiks puhastatud vett ka juua, sest puhastatud veest on lisandid eemaldatud ja seega on see “mürgine” aine, mida “looduses ei leidu”?

 2. Teadusemees ütles:

  et äkki ei tohiks puhastatud vett ka juua, sest puhastatud veest on lisandid eemaldatud ja seega on see “mürgine” aine, mida “looduses ei leidu”?

  destilleeritud vett seega? ega vist pole eriti mõtet küll? Oleksin nagu kuulnud, et see ei kustuta jänu suuremat, triikraua sisse panekuks kõlbab näiteks hästi, aga joogiks pole just parim valik, kuigi mürgine muidugi pole.

 3. Teadusemees ütles:

  JAMPS KUUBIS.

  Tõsi. Aga pealtnäha terved inimesed usuvad sageli isegi jampsi neljandas, viiendas ja kuuendas astmes. Viitamine tõsiasjale, et tegemist on astedantud jampsiga, ei pane paraku kedagi oma jampslikest veendumustest taganema. “Usu oma mittejampsi edasi, milles küsimus, ainult pärast ära tule hädaldama,” on tüüpiline reaktsioon. (Adumus, et mürk, mis mitmekümne aasta jooksul ei tapa, on üks väga nadi mürk, ei puutu kunagi asjasse.)

  [K]as Raivo Orgusaar räägib oma juttu tõsiselt või on tegemist trolliga?

  Üks ei välista teist.

 4. salvey ütles:

  Teadusemees ütles:

  et äkki ei tohiks puhastatud vett ka juua, sest puhastatud veest on lisandid eemaldatud ja seega on see “mürgine” aine, mida “looduses ei leidu”?

  destilleeritud vett seega? ega vist pole eriti mõtet küll? Oleksin nagu kuulnud, et see ei kustuta jänu suuremat, triikraua sisse panekuks kõlbab näiteks hästi, aga joogiks pole just parim valik, kuigi mürgine muidugi pole.

  Ei, mitte tingimata destilleeritud vett. Piisab lihtsalt mingil viisil puhastatud veest. St mitte enam see vesi, mis on õues maanteekraavis, vaid mis on lastud läbi mingi filtri sodi ja uppunud vihmausside eraldamiseks jne.

 5. raivo orgusaar ütles:

  See lõik on ühest kirjutisest, mis avaldati siin võrgus. Ma ei tea, kust need numbrid pärit on, […]

  Kahju küll. Lootsin teada saada, kas suhkur koosneb ainest, mille aatomid ei koosne valdavas enamikus tühjast ruumist, vaid selle tihedus on, nagu lubatud, 98,4%…99,5% aatomituuma tihedusest. Ühtlasi seda, kuidas suhkur püsib lusikal ega vaju sellest ja ka kõigist muudest materjalidest läbi maakera keskpunkti ;)

 6. Teadusemees ütles:

  uppunud vihmausside

  Ma ei ole küll rõngusside respiratsiooni alal ekspert, aga mul on kuri kahtlus, et keskkonnas, kus vihmaussid elavad, leitavas looduslikus vees on tavaliselt nii palju lahustunud hapnikku, et vihmaussid selles kergesti ära ei upu. Vihmaussid ei hinga teadupärast kopsudega vaid omandavad hapnikku läbi naha.

 7. raivo orgusaar ütles:

  See lõik on ühest kirjutisest, mis avaldati siin võrgus. Ma ei tea, kust need numbrid pärit on

  No vaat, siin kogu selle asja probleem ongi. Ei tea, kust need numbrid pärit on, ei tea, mida need tähendavad ja kas nad üldse midagi mõistlikku tähendavad. Aga selline teadmatus ei takista seda teksti kopeerimast-kleepimast ja kuulutamast.

  Kopeerimine-kleepimine pole üldse mingi argument, parem võiks oma väited oma sõnadega esitada ja vajaduse korral sinna juurde mingeid tsitaate panna, olles eelnevalt veendunud selles, et tsitaadi sisust ka aru saadakse ning need tsitaadid midagi ka tähendavad.

  Antud juhul jääb minule mulje, et kui mina isiklikult kirjutan kokku mingi mõttetu nutritsionistliku soga ja riputan selle netti üles, siis hakkab raivo orgusaar ka seda kopeerima-kleepima, süvenemata asja sisusse? Või saan ma millestki valesti aru?

  Igatahes ma jätkuvalt huvitun sellest, misasi on see mõistatuslik “aatomitihedus”, mis olevat suhkrul 98,4%–99,5% ja tagatipuks olevat samasugune veel ka igasugustel mürkidel, ilmselt kaaliumtsüaniidist ja arseenist kuni alfa-amanitiini ja tsüklosariinini välja. Paluks esitada selle “aatomitiheduse” teadusliku definitsiooni.

 8. raivo orgusaar ütles:

  . Sahharoos ei seedu maos, vaid imendub läbi soolestiku otse verre, seega viib veresuhkru kiiresti kõrgeks ja paiskab mineraalainete tasakallu segi kasutades sünteesimiseks isegi mineraale. Selleks, et keha saaks toitainetevaba valge suhkruga üldse midagi teha, peab ta kudede reservidest laenama mineraale ja vitamiine, eelkõige kaaliumi- ja magneesiumi. Aga need kaks meie kehas on enim levinud mineraali vastutavad normaalse südametegevuse eest. Kaalium on tähtis vedelikutaseme regulaator rakkudes ning magneesiumil on ülioluline roll täita paljudes ainevahetuslikes protsesside, sh.kaltsiumi omastamises. Tekitab reaktsiooni immuunsüsteemis mis avaldub põletikuliste protsessidena. Seega rafineeritud suhkru tarbimine tekitab kroonilisi põletikke.Maks muundab liigse suhkru triglütseriidideks, mis ladustatakse rasvana, või toodab sellest kolesterooli, mis põletike korral ladestub veresoonte seintele.Ehk siis peamine põhjustaja südameveresoonkonnahaigustele.

  No Sinu inimese füsioloogia teadmised on paraku väga pinnapealsed ja kubisevad valedest faktidest. Jääb mulje, justkui oleks sa seda teooriat kuulnud kelleltki, kes seda omakorda kuulis kelleltki. Siis tekibki selline omavahel seosetu lausete jada.

  Alustame siis algusest. Praktiliselt kõik suhkrud (s.h mesi), mida peost osta saab on sahharoos (ehk siis 1 molekul fruktoosi + 1 molekul glükoosi). Jõuame nüüd imendumise juurde. MITTE ÜKSKI AINE EI IMENDU MAOST!!!! Magu on organismi toidu nö reservuaar, kus siis toitu väiekste jagude kaupa peensoolde edasi viiakse. Nüüd seedimisest, on see protsess mis toimub erinevate ensüümide abil. Suuremat lagundamist vajavad peensooles eelkõgie rasvad, valgud ja süsivesikud (tärklis), igal ühel siis oma spets. ensüüm. Sahharoos on aga disahhariid ning tema lagundatakse peensoole pinnaensüümide poolt (disahharidaasid) glükoosiks ja fruktoosiks, need ühendid on aga rakuseinale juba vabalt läbitavad ja liiguvad verre. Ja mis mineraale glükoos nüüd sünteesimiseks kasutab? Tõesti jääb arusaamatuks. Glükoosil on organismis võimalus liikuda rakudesse aeroobseks metabolismiks või maksa glükogeeni sünteesiks (varudese panek).

  Repliigi korras lisaksin, et rafineeritud suhkru söömine tõesti tõstab vere kolesterooli taset, seetõttu soovitavad ka arstid selle piiramist dieedis.

  Üldiselt soovitan kõigile sõbralikult sellist raamatut nagu Mihkel ZIlmer (MD, PhD) “Normaalne söömine”

 9. halllooooo!

  millest teema oli? lõpuks ikka käib kemplemine, et kes targem on. tavaline kuke-poks. kuked kaklevad juba kaklemise pärast, et tõestada, kes tugevam, ilusam, targem on…. ja kanake unustati täitsa ära….

  kevadet teile! elu on ilus!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga