Urmas Sisask: Mitte tähistaevast, vaid Maal valitsevat rumalust peab inimene kartma.

Urmas Sisask. Pilt: Martin VällikAutorite lahkel loal taasavaldan hetkel aktuaalse meenutuse selle kohta, et igasugune astroloogiat kui tõsiseltvõetavat tegevust kajastav jutt on ajast ja arust, solvab inimeste intelligentsi ega põhine mittemingisugusele objektiivsusele. Astrolol… vabandust astroloogidel on praegu kõrgaeg – kes kuulutab häda ja viletsust, kes ajab ümmargust juttu, millest eba- ja kergeusklik enesekohaseid viiteid üritab leida.

Ja peavoolu meedia laulab lorilaulu kaasa. Vaid Eesti Päevalehe on-line versioonis ei leia horoskoopi küll liiga kergesti üles, aga see on seal olemas. See-eest ilutsevad EPL blogirulli populaarsuse ülaotsas ParaNormaalse! horoskoobijutud. Et SLÕhtulehe esiküljel horoskoop on, pole eriti imestada, aga Postimehe esiküljel, tagaküljel ega mujalgi ei peaks omasõnul “alati usaldusväärne” ajaleht end igasuguse jamaga kompromiteerima.

Horoskoop lehes on vaimuvaeguse foonilooja. Milline leht saab olema esimene, kes kuulutab avalikult, et loobub teadlikult horoskoopidest?

Astroloogia ennustab minevikku

Urmas Sisask, Anne Kahro

Mida enam oleme aja jooksul teada saanud tähistaeva, planeetide omaduste, liikumiste, asendite ja mõjujõu ning inimühiskonnas toimuvate nähtuste kohta, seda skeptilisemaks oleme muutunud horoskoopide suhtes. Loomeinimestena tunnetuslikku maailmapilti ja nähtamatusse reaalsusesse pooldavalt suhtudes leiame, et “energeetiline mõju”, mida horoskoopides taevakehadele omistatakse, ei toimi.

Mis on sodiaak

Sodiaagi ehk loomaringi moodustavad need 13 tähtkuju, mida Päike näivalt oma aastasel kulgemisel läbib (ekliptika). Sodiaagi tähtkujusid läbivad ka planeedid, Kuu ning kevade ja sügise alguspunktid – punktid ekliptikal, kus Päike sügisese ja kevadise võrdpäevsuse ajal viibib.

Horoskoobinduses peetakse tähtkujusid ühesuurusteks, kuigi juba 2300 aastat tagasi leidis Hipparchos loomaringi korrapäras olulisi hälbeid. Ta otsustas jagada ekliptika suurringi kaheteistkümneks võrdseks sektoriks, millest igaüks katab ringist 30 kraadi ja sai endale ühe loomaringi sümboli. Millegipärast jättis ta oma korrastustöös välja 13. tähtkuju Maokandja.

Taevakaarti vaadates veendute, et loomaringi tähtkujud on eri suurustega. Näiteks kulub Päikesel oma aastateekonnal Neitsi tähtkuju läbimiseks 45 ööpäeva, kuid lõunataeva tähtkuju Skorpioni väikese ülemise otsa läbimiseks vaid 6 ööpäeva.

Tähistaevas on aga 88-st tähtkujust koosnev harmooniline tervik, kus 12 sodiaagi tähtkuju ei domineeri teistest enam.

Tähtkujud meie peades.

Tähtkuju on kujund üksnes inimese vaatepunktist, inimsilmale optilise trikina paistev maine illusioon. Ent taevas ei ole tasapinnaline palakas. Kui neidsamu kujundeid vaadata kosmosest, siis selgub, et “tähtkujud” kaovad ja nende tähed asetsevad tegelikult üksteisega üsna seosetutes suhetes.

Ka planeetidele omistatud inimesele omased jooned tegelikult ju puuduvad. Miks on punane Marss sõjakas, kuid Neptuun peaks mõjutama vett?

Oma mõju avaldavad maistele asjadele küll kolm taevakeha. Maa külgetõmbejõud ja magnetväljad. Päikese külgetõmbejõud, elektromagnetiline kiirgus ning elementaarosakeste voog – päikesetuul. Need muutuvad seoses Päikese aktiivsuse muutusega, mis toimub 11-aastaste tsüklitena.

Ülejäänud taevakehade mõju meile on suurte kauguste tõttu sama kaduvväike kui näiteks Sydney liivateral ajakirja Loodus lehekülgedele. Kõigi planeetide summaarne kogumõju jääb Kuu omale sajakordselt alla. Kui ka supernoovade plahvatused maiseid asju mõjutavad, pole need astroloogiliselt ennustatavad.

Ennustatakse minevikku

Olge üsna rahulikud – kõik ennustused, nii halvad kui head, käivad möödaniku kohta. Oleksite pidanud elama 2300 aasta eest, et ennustused, kui need kehtiksidki, täppi läheksid. Põhjus on selles, et horoskoobitegijad käsitlevad tähistaeva näivat asendit Maa suhtes muutumatuna. Ent Maa telje laperdamise tulemusena on taevapilt võrreldes alghoroskoobi tekkeajaga 2300 aasta eest oluliselt muutunud. Astroloogid ennustavad, lähtudes sellest, justkui sünniks Kristus alles 300 aasta pärast.

14 000 aasta eest täitis Põhjanaela osa Lüüra tähtkuju täht Veega. Maakera laperdamine nihutab tasapisi, aasta-aastalt nii kevadpunkti kui ka selle vastas asuvat sügispunkti taeva taustal vasakult paremale. Kevadpunkt asus Jäära tähtkujus antiikajal, Jeesus Kristuse ajaks oli see nihkunud Kaladesse ja lähitulevikus jõuab see Veevalajasse. Nõnda pole me tegelikult sündinud selles tähtkujus, millesse iganenud andmetest kogu jõust kinni hoidev astroloogia meid paigutab. Pole midagi parata, horoskoobiuskujatel tuleks öelda: “Olin Neitsi, aga muutusin Lõviks”.

Miks aga peaksid antiikaja taevaseisu põhjal antud sodiaagimärgid meid mõjutama enam kui nüüdisaegsed?
Tähed ja planeedid ei ole kunagi kurjad ega too iialgi kellelegi halba. Nemad on kauged armastusesaadikud Universumi Suures Armastuses. Paljude vaimselt rikaste inimeste sõnutsi on Kosmos meile tarkuse, headuse ja vaimsuse sümboliks.
Mitte tähistaevast, vaid Maal valitsevat rumalust peab inimene kartma.

Einsteini astroloogia

Kas Albert Einstein uskus astroloogiat? Tundub üsna ebatõenäoline. Kuid ometi kinnitavad seda mõnedki astroloogiausklikud. Ning osundavad tsitaadile, mis nende sõnul pärit Einsteinilt.

Paljud astroloogiaalased võrguküljed (nt udu) omistavad Einsteinile tsitaadi:

Astroloogia on iseenesest teadus, ja sisaldab valgustavat teadmiste hulka. See on mulle palju õpetanud ja olen sellele palju võlgu. Geofüüsikalised tõendid kinnitavad tähtede ja planeetide mõju maapealsele. Omalt poolt astroloogia mõnel määral tugevdab seda mõjuvõimu. Sellepärast on astroloogia inimkonnale kui eluandev eliksiir.

Ajakirja New Scientist andmetel pole küll keegi suutnud osutada, kust see tsitaat pärineb. Küll aga on teada, et tsitaat ilmus esimesena lagedale 1950. aastal Werner Hirsigi raamatus Manuel d’Astrologie (Astroloogia käsiraamat). Ent Hirsig suri enne, kui oma allika teada andis.

[Lähemalt ajakirjas Skeptical Inquirer.]

Seevastu kirjutas Einstein eessõnas Carola Baumgarti raamatule Johannes Kelpler: life and letters (Johannes Kepler: elu ja kirjad) nõnda:

Lugeja peaks tähele panema Kepleri märkusi astroloogia kohta. Need näitavad, et sisemine vaenlane, vallutatud ja tõlgitsetud kahjutuks, polnud veel täielikult surnud.

Kepler teenis kuningakodades raha astroloogina. Einsteini märkus peaks näitama, mida ta sellest tegelikult arvas.

Carl Sagani astroloogia

Üks kristalliveeb on oskuslikult tsiteerinud ka astronoom Carl Saganit, tuues ära tema järgmise tsitaadi:

Tavaliselt lükatakse astroloogia ümber väitega, et me ei tea ühtki mehhanismi, kuidas see toimiks. See on kindlasti oluline, kuid on iseenesest ebaveenev. Kontinentide triivi kohta polnud samuti teada mingit mehhanismi, kui Alfred Wegener selle teooria välja pakkus, et seletada geoloogia ja paleontoloogia kummalisi andmeid. Selle vastu olid kõik suured geofüüsikud. Nüüd aga teame, et kontinendid triivivad siiski.

Sellega astroloogid tsitaadi lõpetavad. Kuid Carl Sagan, ameerika astronoom ning teaduse populariseerija, Pulitzeri preemia võitja ning väsimatu parateaduste vastu võitleja, arutles oma 1996. aastal ilmunud raamatus The Demon-Haunted World (Deemonitest vaevatud maailm), kust see tsitaat on välja kistud, hoopis selle üle, millised on pädevad astroloogiat ümber lükkavad argumendid. Sagan jõudis järeldusele, et astroloogia on suletud, surnud teadmiste kogum – see ei ole võtnud arvesse ei valguse murdumist atmosfääris, ei maa telje suuna muutumist, piirdub vaid palja silmaga nähtavate objektidega ega arvesta suurt hulka taevakehi, mis on avastatud ja avastatakse.

Astroloogia pole kahe tuhande aastaga muutunud, misvastu teaduse olemus on avatus uutele ideedele, kui veidrad need algselt ka ei tunduks, ning skeptiline suhtumine kõigisse ideedesse, olgu need siis uued või vanad. Skeptitsism on hädavajalik, kuna enamik ideedest osutub valeks. Suur hulk ideedest jääbki teadusringkondadesse ega pääse kunagi avalikkuse ette, sest osutub juba enne vääraks.

Nõnda siis pöörasid astroloogilised abimehed Sagani pea peale. Ning Sagan ise ei saa end enam kaitsta. 1996. aastal, mil ilmus tema tsiteeritav raamat, suri ta luuüdi vähki.

James Randi astroloogia

Ameerika kunagine maag James Randi on loonud fondi, mis on välja pannud miljon dollarit sellele, kes suudab sobivates vaatlustingimustes näidata mis tahes paranormaalset, üliloomulikku või okultistlikku energiat või sündmust.
Siiamaani pole keegi läbinud isegi mitte eelkatsetusi.

James Randi kuulsamaid aktsioone oli kuulsa paranormaalsete võimete omaniku Uri Gelleri trikkide paljastamine 1972. aastal, mille eest Geller Randi ka kohtusse kaebas. Randi on siiani USA-s ja Kanadas populaarne lektor ning mitmete teadlastest koosnevate ning paranähtuste tagamaid selgitavate töörühmade liige.

Eesti ja USA astroloogia

Carl Sagani kinnitusel leiab USA-s teenistust kümme korda enam astrolooge kui astronoome. Koolilaste osa, kes usuvad astroloogiasse, tõusis 1978. aastast 1984. aastani 40 protsendilt 59 protsendini.

1990. aastal tehtud Gallupi Instituudi uurimuse kohaselt uskus astroloogiasse neljandik ameeriklastest. 1992. aasta aprillis ühenduse Eesti Skeptiline Meel ette võetud ja EMOR-i läbi viidud küsitluse kohaselt uskusid Eestis astroloogiasse pooled Eesti elanikest. Sealjuures tuli välja, et eestlased kalduvad uskuma astroloogiasse 10 protsenti enam kui venelased – vastavalt 53 ja 43 protsenti. Kõige horoskoobiusksemateks osutusid inimesed vanuses 25 kuni 34 aastat – usuprotsent 59. Ja mida kõrgem haridus, seda enam astroloogiasse usutakse. Kõrgharidusega rahvas kaldub sellesse uskuma 13 protsenti enam kui keskharidusega inimesed.
Ning naistest usub astroloogiasse 59 protsenti, meestest aga 41 protsenti.
Nõnda võib järeldada, et kõige kergem saak astroloogidele on kõrgharidusega naisterahvas vanuses 25 kuni 34 aastat.

Sama kinnitas ka 1996. aastal läbi viidud Eesti Päevalehe/EMOR-i küsitlus. Selle põhjal usub horoskoopidesse 57 protsenti Eesti elanikest. Rekordrühmad on 66 protsendiga 15–34 aasta vanused ja 64 protsendiga kõrgharitud inimesed.

Astroloogiline postmodernism

Astroloogilist teksti võib vaadelda postmodernistliku tekstina. Sest nii postmodernistlike kui astroloogiliste tekstide põhjal pole võimalik kindlaks teha, kas need on tõesed või valed – see on lugeja suundumuse ja sisetunde küsimus.

Üks astroloogia põhipostulaate seob inimese sünniaja tema eelduste ja kalduvustega – nn päikesemärgi efekt. USA skeptik John D. Gervey uuris teatmeteose American Men of Science (“Ameerika teadlased”) abil 16 634 teadlaste saotust päikesemärkide kaupa. Ta sai tulemuseks, et igas päikesemärgis on sündinud 1153–1292 teadlast. Mis tähendab, et jaotus on üsna ühtlane. Enim teadlasi on sündinud hilissuvel, vähim varakevadel. Kuid see ei tähenda veel astroloogia võitu – sama suundumus on USA elanike sündimuses, mis on juulis, augustis ja septembris 5 protsenti kõrgem tavalisest. Isegi kui see poleks nõnda, erineks teadlaste sündivus eri päikesemärkidesse vaid 5 protsendi võrra. (Vt Horisont nr 10, 1990.)

Kus oli Päike tegelikult, kui sa sündisid?

Märk Eesti keeles Traditsioonilised
kuupäevad
Astronoomilised
(tegelikud) kuupäevad
Päike on
tähtkujus
Aries Jäär 21. märts –
19. aprill
19. aprill –
14. mai
25 päeva
Taurus Sõnn 20. aprill –
20. mai
14. mai –
21. juuni
38 päeva
Gemini Kaksikud 21. mai –
23. juuni
21. juuni –
21. juuli
30 päeva
Cancer Vähk 24. juuni –
22. juuli
21. juuli –
11. august
21 päeva
Leo Lõvi 23. juuli –
22. august
11. august –
17. september
37 päeva
Virgo Neitsi 23. august –
22. september
17. september –
31. oktoober
44 päeva
Libra Kaalud 23. september –
22. oktoober
31. oktoober –
23. november
23 päeva
Scorpio Skorpion 23. oktoober –
21. november
23. november –
30. november
7 päeva
Ophiuchus Maokandja pole 30. november –
18. detsember
18 päeva
Sagittarius Ambur 22. november –
21. detsember
18. detsember –
19. jaanuar
32 päeva
Capricorn Kaljukits 22. detsember –
19. jaanuar
19. jaanuar –
16. veebruar
28 päeva
Aquarius Veevalaja 20. jaanuar –
18. veebruar
16. veebruar –
12. märts
24 päeva
Pisces Kalad 19. veebruar –
20. märts
12. märts –
19. aprill
38 päeva

17 Replies to “Urmas Sisask: Mitte tähistaevast, vaid Maal valitsevat rumalust peab inimene kartma.”

 1. ma just üritasin teada saada ühelt kõrgharidusega naisinimeselt (juhtumisi ka sobivas vanuserühmas) miks ta usub numeroloogiasse. inimene seletas natuke ja ühel hetkel sai vist aru, et tema sõnad kõlavad üksteisele vastu. jäi vait, aga usub edasi.

 2. Olen kunagi kuulamas käinud Urmas Sisaski kontserti, kus ta rääkis tähtedest, tähtkujudest ja nende aegadest tema vaate järgi ning mängis klaveril juurde. Nii nagu see ka nüüd on. Siis tundus kõik imelik, kuigi vaikimisi uskusin ikkagi.

 3. Millel põhineb väide, et astroloogid ei kasuta, ei arvesta näitkes viimasel aastakümnel avastatud uusi väikeplaneete (Quaoar, Varuna, Orcus jt.), rääkimata ammu teada asteroididest Marsi tagusel orbiidil.
  Astroloogid on andnud isegi nimesid avastatud asteroididele, Nessus näiteks on pandud saksa astroloogide soovitusel.
  Autor pole nähtavasti vaevunud seda väidet üle kontrillima või tutvuma tegeliku olukorraga aga kohe lahmima!
  Ja üldse tundub,et mida rohkem loen erinevaid kirjutisi astroloogia mahategemisest, seda enam tekib arusaam, et astroloogid teavad astronoomiast palju enam kui astronoomid astroloogiast.

 4. Ehe näide terve selle lehekülje rumalusest, mis ainult subjektiivsusel püsibki. Labaselt seletatud pealiskaudsus.
  Igaüks võiks teada, et tähtkujudel on seos olemas. See on ilmselge. Ma võin kasvõi omast käest tuua näite, et inimeste käest kellel on tumedamate juuksete sees heledam laik olen küsinud, mis tähtkujust nad on, siis olen vastuseks saanud, et 7 inimesekäest viiel on kaksikud ning ülejäänud olid mõne päeva ulatuses kaksikute tähtkujust väljas. Antud lehe tegijad ja muidu materialismi ja vaimupimedust promojad võivad muidugi öelda, et ma valetan, kuna ma ei ole seda teaduslikult tõestanud, aga see läheb nende subjektiivsesse kapsaaeda.

 5. Antud postituse kommentaarid illustreerivad ilmekalt Eestis valitsevat üleüldist vaimupimedust. See on jul ilmselge. Astrotaat ja asdfsdaf on juba tõestusegi esitanud…

 6. kui astroloogia järgi olen ma jäär ja astronoomilise kuupäeva järgi oli päike mu sünnihetkel hoopis kalade tähtkujus, kes ma siis tegelikult olen? neitsi vä?

  tõsiselt: astroloogia on õnnetute inimeste petmine. lugege neid ajalehesabade horoskoope ja öelge, mitu nendest kaheteistkümnest sellel konkreetsel päeval teie kohta ei kehti

 7. Aga lugupeetud asdfasfd: kui see läheb skeptikute subjektiivsesse kapsaaeda, siis on sul ju suurepärane võimalus sinna ise kiva loopida.
  Võta ette korralik sihtgrupp kaksikuid. No nii 1000 ringis. Kuna paistab, et sinu arust on kõikide kaksikute tunnuseks hele laik tumedate juuste sees. Khm, selle kohta oleks sobiv kommentaar, et mida kuradit?!? Igatahes, võta need kaksikud ette ja loe nende peas olevad heledad laigud üle. Kui näiteks 900-l 1000-st need laigud on, siis on sul õigus ja skeptikud on sellised vastikud materiaalsed ja vaimupimedad loomad. Igaks juhuks võta veel teine kontrollgrupp näiteks jääradest ja vaata, et neil seda laiku pole.

  Ja ikkagi… mida kuradit? Tähed panevad inimestele heledad laigud pähe?

  Muideks, astrotaadil on õigus. Kui NASA paar aastat tagasi ühe asteroidi lõhkas, siis üks Vene astroloog kaebas nad kohtusse, väites et tema kasutas oma astroloogiliste kaartide vms jaoks täpselt seda asteroidi ja nõudis kahjutasuks miljoneid :p

 8. mnjahhh, see kommentaarium illustreerib eduliselt valveskeptikute võimetust näha asju laiemas plaanis kui TÄPSELT nii, kui kirjas.

  priitr ja hjarg ei saanud tõesti aru, et asdfsdaf tegi enda arvates huumorit? :)

  iroonia nazõvajetsa, tibukesed :)

 9. vabandust, hr vällik, muidugi, kuidas ma üldse võisin, milline pühaduseteotus minust!

  kindlasti on võimalik teaduslikku meetodit kasutades objektiivselt täiesti üheselt kindlaks teha, mis on ‘hea’ huumor ja mis on ‘halb’ huumor… vabandan, et selle vastu eksisin…

  ja jharg, valveskeptiku kohta kasutad sa küll liiga palju selgeltnägija-võimeid :P

 10. kustutan mõne päeva pärast viis viimast (see siin kaasa arvatud) kommentaari ära kui täiesti teemavälised.
  .
  kui on vastuväiteid, andke teada.

 11. Pisuke kommentaar kõrgharidust omandavalt naisterahvalt, küll mitte parimast vanusegrupist

  Paljukirutud horoskoobindus on üsna omal kohal huumoritööstuses. Päeva ja nädala omadest on kuu- ja aastaennustused paremad naerutajad. Õnnetum on muidugi olukord siis kui seda kõike ka tõsiselt võetakse.
  Just hiljuti kommenteeris üks mu tuttav tähemärkide teemal, et ma olevat tema teada ainuke, kes levinud iseloomustusele ei vasta – milline pettumus :)

 12. Mina olen selles küsimuses ja kõikides teistes SUURT VALET
  puudutavates küsimustes seda meelt ,kes ikka ei tahagi
  mõistuse häält kuulda võtta las neid petetakse.
  Kahjuks kaotused on paratamatud,see et osa petetuid hakkab lõpuks
  aru saama reaalsusest ongi selle foorumi ülesanne . Me ei saa
  inimestele pähe taguda seda mida meie arvame maailma asjadest ,
  see on võimalik ainult kui tekib petetul kahtluse hetk.

 13. Urmas Sisaski astroloogiat puudutav jutt on lõhestunud ja vastuoluline. Ta eitab astroloogiat, aga samas räägib oma loengutes, et kes mingisuguses tähtkujus sündinud on.
  Astroloogiat käsitleb ta materialstliku mõtteviisiga, ent samas kirjutab religioosset muusikat.
  Kord kuulasime tema ühte imeilusat laulu ja mu kõrvalistuja kommenteeris: “Sisask on küll siga, joodik ja mölakas, aga kirjutab ilusat muusikat küll.” Suur helilooja kahtlemata. Mõned astroloogid peavad teda hüsteeriliseks tolaks, kelle astroloogiavastane jutt on reklaam astroloogiale.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga