Umbluu preemia

Umbluu preemia 2015

Portaalile Delfi Alkeemia neelamise eest

Umbluu preemia 2014

Ants Talioja pikaajalise ja mõjuka tegevuse eest vitsameetodil maa-aluste jõgede leidmisel ja kuulsaks tegemisel, mille tagajärjel ei saa kaevandada lubjakivi ega ehitada raudteed. Mõju on ulatunud kümnete tuhandete inimeste sisse, ministeeriumisse ja kohtusse.

Umbluu preemia 2013

Infovandenõu ja alternatiivmeedia konglomeraat telegram.ee, Ulmefilm ja nende südikas vedaja Hando Tõnumaa.
Äramärkimised: Sihtasutus Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks (SAPTK) õela homovastase kampaania eest ning kodanikeühendus Puhas Taevas keemiasabade (chemtrail) naiivebateaduse edendamise eest.

Umbluu preemia 2012

Viljo Viljasoo – pikk karjäär püramiidide müstika, “bioenergeetika”, pildamise ja 2012. aasta maailmalõpu propageerimisel; ohtrad vastavasisulised esinemised rahvahariduslikel loengutel (ka Maaülikooli loengutel), maailmalõpu kuulutamine ETV saates Pealtnägija.

Umbluu preemia 2011

Eesti Rahvusringhäälingu raadiokanali Raadio 2 saade “Hallo, Kosmos!” ja saatejuht Ingrid Peek, kellele pole ükski luul liiga pöörane, et seda ei võiks maksumaksja raha eest eesti rahva ette laotada. Tähelepanelik äramärkimine — Evelin Ilves.

Umbluu preemia 2010

Harmoonia Päevad® kui igat liiki umbluude propagandaüritus, füüsika- ja matemaatikaõpetaja ning õppealajuhataja Kaja Jakobson kui Harmoonia Päevade® korraldaja ning aktiivne parapõllu kündja ja Kadrioru Saksa Gümnaasium kui pikaajaline soe pesa Harmoonia Päevadele®.

Umbluu preemia 2009

Peapreemia Kutsekojale homöopaatide jt vastavate riikliku registreerimise eest. Teine ja kolmas koht vastavalt Kanal 2 saade Selgeltnägijate tuleproov ja võrkturundusettevõtmine MPG-Caps kütuselisand.

Umbluu preemia 2008

Peapreemia Viltune Pendel: Päästeamet Sniffeksi kasutamise ja kaitsmise eest.
Äramärkimised: Tallinna Tervishoiu Kõrgkool, Postimehe tarbijalisa Tarbija24.

* Mis on auhinnaks?

Auhinnaks on virtuaalne Viltune pendel:

Võrdluseks: James Randi Haridusfond annab välja lendava sea preemiat; Austraalia skeptikud jagavad väänatud lusikaid; Soome sõbrad premeeriva silmapaistvaid saavutusi Huuhaa auhinnaga.

Paar korda on Eestis antud Üraja auhinda.

* Millal võitja välja kuulutatakse?
31. aprillil.

* Kellele?
Umbluu preemia on auhind nende isikute ja ettevõtete tunnustamiseks, kes on usinasti kündnud uhhuu-põldu, väetanud meie vaimset ruumi viljaka viljatu sõnnikuga, juhtinud meie inimesi uutele vertikaalidele, osutanud meile nii moodsaid teenuseid, et isegi teadus pole veel avastanud selle vääramatut kõikvõimsust…

60 Replies to “Umbluu preemia”

  1. Vitsa- või pendliteemaline auhind sobiks Eestisse hästi, usk nendesse on ikka masendavalt levinud.

    Päästeameti Sniffex paneb minu jaoks selle konkursi kinni. Ikkagi nii suurelt ja kallilt ja totralt annab avaliku sektori asutusel ennast blameerida.

  2. Vaieldamatult Vahur Kersnale või siis SL Õhtulehele posijate (mitte niivõrd astroloogia) massidele tutvustamise eest.

  3. Kõik on head soovitused:)
    Aga ise toetaksin kandidaadina esimesele auhinnale eelkõige ka Sniffexit – konkreetne raha raiskamine konkreetsele tobedusele. Enamus maksumaksjaid saab aru, mille eest see au;)
    Auhinnana võiks kaalumisel olla veel näiteks soolapuhur…

  4. Auhinnaks võiks olla Pythagorase karikas.
    Vt http://en.wikipedia.org/wiki/Pythagoras_cup
    Video: http://www.youtube.com/watch?v=4q9Jim1abMo

    Selle võiks lasta mõnel keraamikul teemakohaselt kujundada.
    Oleks mõneski mõttes sümboolne:
    – esialgu tundub suisa müstiline riistapuu, lähemal uurimisel lihtne ja loogiline
    – ahnus ajab upakile: kui üle teatud piiri veini endale kallata jookseb karikas tühjaks (teistpidi jälle jama muidugi: vähesel määral bullshit’i oleks justkui lubatav)
    – Pythagorase nimi auhinna juures võiks ka ingrigeeriv olla.

  5. Inglisekeelne sõna tin-foil viitab tinale (inglistina – Sn), kuid tegelikult on see tehtud alumiiniumist, nagu sa ütled.
    .
    Samas ütleme me sama asja kohta ka hõbepaber, kuigi alumiinium on perioodilisuse tabelis hõbedast 14 koha võrra eespool.

  6. Esitan Umbluu preemia kandidaadiks Tuhala uute maa-aluste jõgede uudise, mis meedia poolt ilma igasuguse kriitikata vastu võeti – Eesti Televisioon, Postimees, Eesti Päevaleht, Eesti Ekspress.
    .
    Kas konkreetne saaja peaks olema Ants Talioja, Rein Hanstein, ETV ajakirjanik Kadi Alatalu või keegi muu, ei oska esimese hooga öeldagi, aga see lugu tervikuna on suurepärane näide, kuidas üritatakse olematust asjast olemasolev teha, olgu ajendid kui õilsad tahes. Kui mingit valet piisavalt mitu korda korrata, siis hakatakse seda lõpuks uskuma ja kehtiva paradigma lahutamatuks osaks pidama.

  7. Auhinna tuletaks preemia nimest:
    http://www.folklore.ee/rehepap.....038;page=5
    Umbluu on selle inimese õnnistamata luu, keda sala on ülekohtusel viisil surmatud. Pidapa raba põhjapoolsel serval on selgesti häält kuuldud, mis nagu ümisemine maa alt kostnud. See on seljandiku tee peal Kummuti silla juures. Kord on üks julge mees hakanud selle hääle peale minema. Saanud juure – olnud inimese sääreluu, karanud ja ütlenud humiseva healega:”Umluu!” Pääle poolööd jäänud ta vait. Mees matnud selle luu maha ja lugenud “Meie issa”, pärast ei olla enam midagi näha olnud.

    Ühtlasi meenutab märgina ka vitsa, pendlit, mustkunstniku võlukepikest, piiriposti, teivast jne, piirajaks tõlgendaja fantaasia…

    Auhinna esmaväärijaks pean rahvusvahelist kuulsust toonud Sniffexi relvaostutehingut. Aga et teised väärilised kandidaadid tähelepanuta ja sobiliku tasuta ei jääks, siis teeks ettepaneku neile jagada väiksemaid sääreluid. Näiteks sisemaiste ja kihelkondliku tähtsusega teenete eest saaks kedra- või puusakondi plekist rinnamärgi…

    Rõhutamaks teadmisi, mis viisid nimetatud autasudeni, pooldaksin 1. septembrit preemia kätteandmise päevana, kuid ei välistaks kandidaatide eelnevat avalikku esitamist Umbluu kavaleriks.

  8. See Pigasus on liiga hea, et kohapeal jalgratast leiutama hakata. Lahendus võiks olla, et Randi fondilt paluda õigust midagi sarnast kasutada. Kui välimus erineks, siis ei usu, et mingeid takistusi tuleks. Lisaks pakun välja, et auhind jaguneks mitmesse kategooriasse, näiteks kult, emis ja 3 põrsakest. Igasugu jamaajajaid on meie riigis talumatult palju ja Päästeameti juhuslikku ämbrisse astumist ei saa kuidagi võrrelda kasvõi Maalehe , Stepanjani, Grossmanni ja paljude teiste aastatepikkuse sihikindla tööga. Auhinna kandidaatide hulgas võiks olla ka mõned teadusasutused, kes üleüldist posimist ja lolluse kultivatsiooni vaikides pealt vaatavad. Viimase aja markantseimad näiteid on kasvõi lehtedes kirjeldatud huvitavate loomade leidmisjutud, Vene imekala ja USA chupacabra. Igal pool sõna võtvad Loomaaia ja muud targad vaikisid nagu haud, selle asemel, et kasvõi mokaotsast üldlevinud teooriaid ja ka mõningaid asjalikke küsimusi kommenteerida. See üleüldine häda ka mujal maailmas. Otsisin huvi pärast netist vastust ühe kommentaatori küsimusele, kui suur on tõenäosus, et loomariigi värdjad ( inimeste hulgas siiami kaksikud, ülipikad ja muud tegelased) loodusliku valiku üle elavad ja täisea saavutavad. Vastuseks oli musttuhat tondijuttu ja mitte ühte analüüsi. Nii et kui idee teoks saab, siis võimalikke kandidaate tasuks otsida ka akadeemiliste ringkondade hulgast. Edu igatahes

  9. Tegelikult on Adik Levin Umbluu preemiat väärt – sellist jama annab välja mõelda, kuigi, ega ta mõistagi pole seda ise välja mõelnud, aga siinse rakenduse mõte tuli ehk ikkagi temalt.

  10. Esmalt, Kersnale kui kandidaadile olen ma vastu. No paneb kohati umbluud, aga teisel korral väga sisukat ajakirjandust. Muarust üks väga väheseid ajakirjanikke, kes enne ütlemist mõelda üritab.

    Jüri mõttekäigule järjeks: Umbluu preemia kollektiivselt Eesti teadlastele, heatahtliku kõrvaltvaatamise eest. Muidugi ebaõiglane: ega igaüks kah kõrvalt vaata, aga kivi läheks põhimõtteliselt õigesse suunda.

  11. Kõige pealt nimest, Umbluu preemia on hea leid, sellel on sellist maavillast talupojamõistuse mekki juures. Ka annab sellest disainida kena vidina mida saab ka füüsiliselt üle anda. Auhinna üleandmine peaks olema võimalikult avalik, seega pooldan pigem reaalse asja üle andmist.
    Asja füüsiliseks ajamine nõuab muidugi teatud organiseerumisastet, kuna tasuta ei tee keegi midagi ja ka üritust on lihtsam korraldada ja on tõsiseltvõetavam kui seda toetab mingit sorti organisatsioon (MTÜ, sihtasutus vms). Organiseerumine paistab muide oleat ülemaailma üks skeptikute nõrkadest külgedest )) Kas oleks võimalik selles küsimuses näiteks teha koostööd näiteks ajakirjaga Horisont või mõne ülikooliga?
    Kindlasti võiks olla alajaotused olla, peapreemia ja kõrvalpreemiad, näiteks saaks kõrvalpreemia juba eelpool mainitud SLSõnnikuleht ja Maaleht või ka Eesti teadlaskond käed rüpes istumise eest. Samas peaks peapreemia ikka serveerima mõnele eriliselt silma paistnud lollusele.
    Et asi liiga negatiivseks ei läheks võiks olla mingi preemia ka ratsionaalse mõtteviisi esindajale, Galileo teleskoop või midagi taolist?
    Päevaga on keerulisem. Minu arust ei kõlba 1. aprill või ka 1. september ja nimelt see tõttu, et neil päevadel on juba kindel tähendus olemas. Kuna olen seisukohal, et skeptikud vajavad võimalikult palju avalikkust siis peaks see olema selline päev, millal teised üritused seda segama ei hakkaks. Olgu selleks siis kas mõne tuntud (eesti) teadlase sünnipäev või mõni taoline sümboolselt oluline päev.
    Mis nüüd kandidaatidesse puutub siis minu ettepanek oleks teha näiteks siia eraldi leht/ankeet kus saaks hääletada ja ka pakkuda, koos põhjendustega, välja uusi kandidaate.

  12. Tere!
    1. september oleks sobiv, samal päeval võiks anda ka vastandmärgiga auhinna, soomlastel on see Sokrates, mille saab inimene/institutsioon, kes on kiiduväärselt edendanud kriitilist mõtlemist. Minu arvates tasub kaaluda, meil võiks seda viimatimainitud tählepanuavaldust tähistada mingi muu auväärse nimega.

  13. Veel Kersna juurde tagasi tulles: läbi aastate on olnud võimalik jälgida tema aupaklikku suhtumist sellistesse “imedesse” nagu Kunda kummitus, Heina tänava liikuv voodi/kushett jne. Viimaseks (minu nähtud) ja markantseimaks näiteks eelmise presidendi lastelaste asjus tehtud intervjuu teineteise embuses istuvate Kaika Laine ja Leifiga (laste isa). Kriitiliselt mõtlev toimetaja oleks pidanud Leifi pseudofilosoofilise jutuvoolu mitmeid kordi katkestama ja asjad paika panema. Seda ei juhtunud, “gurud” said ilma ühegi vstuargumendita oma joru ajada. Nii, et Kersnale võib auhinna anda küll.

  14. Oot, et siis nagu kõik, mida on võimalik teaduslikult tõestada, käega katsuda vms. on õige ja kõik mida nimetatakse vaimseks on jama? Teadus on ülim?
    Või mis selle skeptik.ee mõte on?

  15. Allar, kust sa seda võtad, et keegi väidaks siin teaduse ülimuslikkust?
    .
    Või äkki oskad tuua mõne näite nn vaimsest, mida sinu meelest siin skeptik.ee lehel täiesti ilma asjata ja põhjenduseta jamaks nimetatakse.

  16. Nn tavameditsiini valvab Tervishoiuamet, ravimeid valvab Ravimiamet ning nn tõsisema teaduse mulle on siin ka katki torgatud.

    Ning lisaks – keegi pole ju üliinimene, et kõigega kursis jõuaks olla.

  17. Tere.

    Siin oleks üks ettepanek umbluu preemia nominendi kohta.
    Järgnev link http://klassikaraadio.veeb.err....._id=691573
    Saate nimi roheline saade, kuupäevaga 13.02.2008.
    Mul pole midagi inimeste arvamusavalduste vastu aga riigieelarvest (s.t. minu rahakotist) toetatavas raadiojaamas ma midagi sellist kuulda ei taha. Seega oleks kandidaat klassikaraadio.

  18. No lähiajaloo omadest paneb Sniffex küll “võistluse” pika puuga kinni. Mõelda vaid, et Põõsa visiidi eel otsiti pomme sellise (ime)asjandusega…

    Reporteri saate horoskoobirubriik ehitajate kanalil väärib ka muidugi mainimist.

  19. Esitan järgmise Umbluu preemia kandidaadiks Kanal 2 saate Selgeltnägijate tuleproov. Võibolla muutuvad lõpupoole paremaks, aga seninähtu põhjal on nad minumeelest preemiaväärilised küll.

  20. umbluu kandidatuuri võiks aga tühistada ja ümber esitada mingile positiivsele auhinnale, kui kandidaat heaks lapseks hakkab ja vigade paranduse vormistab.

    peale selle ei koti neid laureaate eriti mingi suhteliselt vaikse saidikese auhinnafond eriti. auhindade väljakuulutamiseks peaks üürima kasvõi pisikese konverentisaali, kutsuma kohale mõned kollased meediaväljundid, looma käegakatsutvad trofeed ja edastama need õnnelikele võitjatele ka reaalselt – kasvõi posti teel. paljudes ametiastustes kehtivate nõuete kohaselt ei tohi nad kinke ära visata vmt. seisku need kasvõi koristaja kapis – ehk on hoiatuseks kasvõi järgmistele põlvedele. ja nagu ütles kadunud kadaka-aadu: laulu seest ei saa sa enam kunagi välja!

  21. Väike uitmõte tekkis mul Kreeka mütoloogia Pandoora laegast edasi aretades:

    Võiks olla kindlalt suletud kas klaas- või mingisugusest teisest materjalist purk või anum või laegas, mis lahtitegemisel tõmbab enda sisse (sees olevasse teise dimensiooni vaimude maailma viivasse väravasse) kõik hea, mis maailmas leidub.

    See sümboliseeriks väga hästi kõike seda, mida umbluupreemia väärtustab – tühise asja ümber tohutut muinasjuttu.

  22. Taivo:

    Head just sellepärast, et sellisel juhul ei julge ju keegi lahti teha seda (eriti umbluu laureaat). Siin saab paralleele tõmmata igasuguse soolapuhumisega, kus tänu hirmule (mis pahatihti tekib alles tänu ohvrite naiivsusele) inimesi kontrollitakse.

    A la – võtan sinult needused ära, aga “uskmatutele” rääkides tulevad nad kohe tagasi.

    Kui nüüd järele mõelda, siis tuleks umbluu preemia anda väga suurele osale maailma inimestele, kes Bushi administratsiooni iga sõna usuvad ja antidemokraatlikke “liivaahve” jahivad. Siis tulevad kommunistid ja islamiusulised (kelle tõekspidamised on kujunenud suures osas tänu hirmule) ja nii edasi.

    Teema läks nüüd allakäigu trepist üles, aga seda sellepärast, et intelligendile kohaselt võtan ma tihti šerrit.

  23. Äralõigatud sõrme- ja varbaküüntest meisterdatud kübar. Kübara kandjat pidi see nähtamatuks muundama (ennemuistsed jutud).

  24. Avaliku esinemise praktiline koolitus „Mõjuva esinemise strateegiad – avaliku esinemise oskuste praktiline arendamine“

    K.Aedma kodulehelt, et õpetatakse ka neurolingvistilist programeerimist.. Huvitav, kas sel teaduslik alus ka olemas on?

    Ja raha kursusel osalemiseks saab küsida EAS-ist. Kas see on nüüd rahade sihipärane kasutamine?

  25. Esimese septembri lähenedes väärib tähelepanu umbluuguru Ingvar Luhaäär, kes on oma INTUITIIVTEADUSTE KOOLIGA on hoolitsenud umbluutajate järelkasvu eest. Temale tuleks anda elutöö preemia! Kooli õppekava võtab sõnatuks! Kooli tutvustus Tartus toimub neljandal septembril MART REINIKU GÜMNAASIUMIS!

  26. Umbluu preemia annan ma Skeptikule, eriti ta idiootlikule järjekindlusele olla ühes paadis nendega, kes läbi aegade on jamaks kuulutanud oma ajast ees olevate teadlaste avastatut. Mulle meenuvad skeptikute tekste lugedes suured nõidade põletajad . Igatahes liiga palju on siinsetes tekstides soovi maha materdada kõik, mis pole käegakatsutav. Eriti rõve on mitte kirjutada siin need arvukad ohvrid, kes on surnud vaktsineerimise tagajärjel. Tean arste, kes oma lapsi vaktsineerida ei lase, aga see on suur saladus, sest ravimifirmadelt tuleb kopsakas pakk tulu. Suur osa arste on silmaklappidega hobused, konveieritöölised.

  27. Vaktsiinide peale kulutatakse elu jooksul tühine osa rahast. Saia ja leiva peale võib juba vabalt rohkem raha kuluda ning kui vaktsiinifirmad suudavad valitsuse nii enda kontrolli alla, siis mida kinnisvarafirmad ja kasiinod jts. veel suudaks valitsusele teha?

  28. Ma ei tea, kuhu seda uudist paigutada. Panen ta siia. Ja tõlkida pole ka aega. Aga täna andsid soomlased välja oma 2010 aasta umbluu-auhinna (huuhaa). Vadake all. Kas ka meil selline võluvõru juba tuntud on?

    Skepsis ry on myöntänyt vuoden 2010 Huuhaa-palkinnon
    Power Balance -rannekkeen maahantuojalle
    Pryme Sports Oy ja ranneketta myyvät liikkeet palkitaan innovatiivisuudesta tuoda taidokkaasti markkinoille täysin tarpeeton ja toimimaton tuote. Erityismaininnan ansaitsee S-ryhmä, joka on aktiivisesti heikentänyt uskottavuuttaan markkinoimalla pontevasti ranneketta sekä asiakaslehdessään että internetsivuillaan.

  29. Vist on veel vara järgmist viltuse pendli auhinna saajat otsima hakata, kuid tahaksin välja pakkuda kandidaadi: kirjastus Stella Borealis käsikäes Kuku raadioga. Nimetatud kirjastus annab ridamisi välja umbluu-raamatuid ja mina isiklikult ei teaks neist raamatuist kuigi palju kui Kuku raadio neid järjekindlalt oma “Nädala raamatu”-nimelises saates ei tutvustaks.
    Raamatute valikuga saab tutvuda kirjastuse kodulehel http://www.stellaborealis.com
    Valikus on näiteks: Soram Khalsa, M.D. “D-vitamiini revolutsioon”; Jon Barron “Imeliste arstide õpetused”; Robert O. Young “pH ime”; Madleen Simson, Egle Oja “Toidu mõju lapse ajule, arengule ja käitumisele”. Need on ainult näited.

  30. Jah, kandidaat on vääriline. Mitte et sedalaadi kirjastusi, mille põhipanus ongi umbluukirjanduse üllitamine, teisi poleks, aga olukorra teeb tähelepanuväärsemaks just see, et kuulus meediakanal Kuku raadio “mõtlevale inimesele” on järjepidevalt neid umbluuteoseid käsitleda võtnud. Olgu see siis saatejuhi Hallar Lindi erapanus või misiganes. Seltskond selle Stella Borealise taga väärib ka mõningast tähelepanu ja uurimist.

    Suur tänu sulle, Janne, et sellise ettepaneku tegid.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.