Oktoober saagu! Ja oktoober sai.
Käesoleva aasta oktoobris on 5 reedet, 5 laupäeva ja 5 pühapäeva. Keegi tarkpea algatas seepeale kettkirja, milles väidetakse:
Seda juhtub kord 823 aasta jooksul. Sellist kuud loetakse Feng Shui õpetuse järgi rahatoovaks. Saada see sõnum 8 heale inimesele ja 4 päeva pärast on oodata suuremat rahasummat. Kui sõnumit edasi saadad, siis sa võimendad teadlikult oma reaalsust.
Iga lause on vale või isegi mitte vale, kuna sisaldab verifitseerimatuid ja falsifitseerimatuid väiteid. Vaatame neid ükshaaval.
Seda juhtub kord 823 aasta jooksul.
Otsene vale. Viimati oli 5 reede, laupäeva ja pühapäevaga oktoober meil 2004. aastal. Enne seda 1993., 1982., 1971. 1965. jne aastatel. Kes veel ei tea, siis kalendrid korduvad. 2004. aastat pole seal seetõttu, et see on liigaasta ja terve kalender ei kordu 2010. omaga.
Sellist kuud loetakse Feng Shui õpetuse järgi rahatoovaks.
Feng Shui on Vana-Hiina õpetus. Vanas Hiinas oli nädal 10-päevane. Sellise pikkusega nädal ei võimalda ühes kalendrikuus viit reedet, laupäeva ja pühapäeva. Tänapäevane Gregoriuse kalender kuulutati välja aastal 1582; isegi Euroopas ei hakanud see korraga kehtima; Hiinas võeti see üle alles 20. sajandi esimestel kümnenditel. Seega jutt Feng Shuist seoses Gregoriuse kalendriga on lihtsalt seosetu jama.
Saada see sõnum 8 heale inimesele ja 4 päeva pärast on oodata suuremat rahasummat.
Mul on homme avansipäev. Kas see ka loeb?
Kui sõnumit edasi saadad, siis sa võimendad teadlikult oma reaalsust.
Mida see küll tähendama peaks?
Aga tegelikut on siinne lugu algatatud oktoobrikuiste ajakirjandusleidude ja kommentaaride tarbeks. Tõstan osad septembri alt siia üle.
ABC News räägib Austraalia vaktsiinivastaste katsumustest NSW Tervishoiukaebuste Komisjoni ees:
Tõelised katsumused olid ikka vaktsiinivastas(us)test tingitud…
Tartu Ülikooli füüsikahoone uksel jagatavat uut testamenti ja nüüd pidavat need igal pool mööda maja laiali vedelma. Ütleks et kahju puudest, aga vähemalt on see arvatavasti üks ohutumaid kohti kuhu sihukest kirjandust paigutada.
Kui neid testamente jagati tasuta, on see on väga helge ettevõtmine. Ma võtsin ka tänaval jagatava testamendi vastu ja andsin selle edasi kodanikule, kel seda ei olnud ning kes seda vajas.
Parem lugeda uut testamenti kui kollast kirjandust, arvan ma.
Telegraph kirjutab, et vanal heal Inglismaal olla probleeme mäkradega, kes vanu häid inglaste konte vanadest headest haudadest välja kaevavad.
Loodus ja tehnoloogiateaduskonna maja ees jagati neid Uusi Testamente kah. Seda oleks tahtnud näha kuidas nad neid molekulaar- ja rakubioloogia instituudi ees oleks jaganud :) Tuttav ütles, et kiri oli nii pisike et lugeda küll ei näe.
Aga äkki keegi tahab mind hoopis ühe teise asjaga aidata? Seminaris üks vanem õppejõud mainis et mingis eesti roosas kirjanduses (ajakiri Naised? midagi muud?) räägitakse kuidas sinivetikad meie metsi mürgitavad nii et seenelegi ei julge enam minna. Vat selle artikli tahaks ma küll üles leida aga nett mind kahjuks ei aidanud. Nii et kes näeb siis öelgu kus!
Lossi tänaval jagati ka. Nii et mingi ülelinnaline aktsioon.
Väga asjalik vastulause lastesaate “Saame kokku Tomi juures” stsenaristilt. Wimberg: kuidas taldrik kutsus välja mureliku ema
Allergiat saab ravida mitmel moel
Huvitav küll, mis teaduskatsetest jutt olla võiks…?
Uus seagripi ohver? Suri noor rahvusooperi laulja Julia Botvina
Kriku ütles:
Ai-ai, kole ja karune kirjanik purustab noore õpetajatädi illusioone.
Mida me teame dr Susan Eardleyst, “kinesioloogia”-spetsialistist? Peab järgmine nädal siinkandis loengu.
Slashdoti teadusveerg vahendab India nädalalehes The Hindu ilmunud arvamuslugu suurest alkeemikust sir Isaac Newtonist.
Tõepoolest, ajaloo andmeil oli Newton üks vastik tegelane, kes tegi kummalisi asju, istus parlamendis ainult selleks, et sooja saada ja arvas, et ta oli naabritest targem. Kui Newton klassikalist füüsikat avastanud ei oleks, oleks ta tänaseks unustuse hõlma vajunud.
Teadlasi huvitavad Newtoni avastused füüsikas loomulikult sellepärast, et nad on õiged, mitte sellepärast, et Newton neid avastas. See, mida Newton väljaspool teadust tegi, on ajaloolaste huviala.
@dig:
Khm, kas Newtoni ajal juba teati, et pliid ei saa kullaks moondada? st kas aineid uuriv distsipliin oli juba keemiaks ja alkeemiaks jagunenud?
(Vrd ka Paracelsus ja päkapikud.)
Ma võin nüüd valesti teada, aga sir Isaaci alkeemia vist nii hull asi ei olnudki, ebaõnnestunud, eriti võrreldes tema füüsika ja matemaatikaga, seda küll, aga aega arvestades oma helgete momentidega.
Kronoloogiaga läks ta küll täiega aia taha, aga kronoloogiaga lolliks läinud tarku inimesi on ka tänapäeval. Te ju teate, millele-kellele ma vihjan.
dig ütles:
Katsumused jätkuvad, nagu kirjutab ABC News’i reporter John Stewart. Vaktsineerimisvastase propaganda levitamise sihtasutus Australian Vaccination Network, kelle kohta Uus-Lõuna-Walesi valitsus rahvale juba talvises augustis avaliku hoiatuse väljastanud oli, on heategevuslike organisatsioonide nimistust maha tõmmatud.
Andres ütles:
PZ Myers illustreerib piibli kasutamist käsitöömaterjalina:

Andres Valdre ütles:
Loomulikult ei teatud. Newtonile alkeemia pahaks panemine on suuremalt jaolt tagantjärele tarkus.
Center for Reproductive Rights vahendab kurba narratiivi Peruust, kus naaber vägistas 13-aastase tüdruku. Vaeseke üritas end seepeale ära tappa kõrgelt alla hüppamise teel, aga jäi ellu ja vigastas selgroogu, mis ta alakeha halvas. Vastavalt kohalikele katoliiklikele seadustele ei saa teda opereerida, kuna see võiks loodet ohustada — ja sellepärast liigub rase vägistatud laps nüüd ringi ratastoolis.
LC: I Have To Tell What Happened To Me from Center for Reproductive Rights on Vimeo.
Postimehes promob keegi Marina Lohk järjekindlalt isand Kiyosaki kultust. Üleeile kell 15:02 Kuidas saada miljonäriks ehk rikkus algab peast:
Artikkel sisaldab hulka kaitsvaid mantraid, näiteks:
Ei olnud veel poolt tundigi möödas kui samalt autorilt ilmus uus artikkel Kiyosaki: kui sul on suur unistus, tuleb alustada väikestest sammudest:
Isegi meditsiiniumbluu on esindatud:
Tuleb välja, et Kiyosaki kirikus lähevad ainult lollid (=vaesed) oma ala parima spetsialisti juurde. Õigeusklikud inimesed (=rikkad) lähevad selle juurde, kes tõe tunnistamisest hoidub ja ei küsi, kas tal üldse mingi arstilitsents ongi.
Jaanuaris kirjutas Reuters Florida teadlaste uurimusest elektromagnetlainete mõjust laborihiirte seniilsusele:
Journal of Alzheimer’s Disease on väljastanud ka pressiteate koos pildiga:

Artikli enda eest nõutakse raha.
Veebruaris ilmus Rootsi uurijate jätku-uurimus ja spekulatsioon toimemehhanismist: Radiofrequency Fields, Transthyretin, and Alzheimer’s Disease
Praeguseks ei paista rohkem sõltumatuid kinnitusi ilmunud olevat, nii et dig soovitab nii järeldustesse kui spekulatsiooni suhtuda skeptiliselt ja jälgida tulevasi teadusartikleid.
Eesti Ekspress räägib, mis ebaseaduslike inimkatsete saagas edasi juhtunud on:
Hea uudis!
Priit Pärna hittfilmid jõudsid ühisele DVD-le
Vahekokkuvõte:
nüüd kus Martini viimast postitust on kommenteerinud 9 inimest (mina k.a.), siis on tal oodata väga suurt avanssi, sest on kirja vähemalt 8 inimesele edasi suutnud saata. Väga mugav niimoodi ju :-).
Viha õhutamise õigus pole inimõigus (eilne EPL, B. Davidjants kirjutab sallimatusest Eestis).
Üldiselt normaalne jutt, aga mitte kõigega ei saa nõus olla.
Need ei ole ju “valitseva mehelikkuse esindajad”, kes sellist arvamust valjult avaldavad! Või siis ei kattu minu arusaam mehelikkusest kas Birgitta või valitseva arvamusega. Kui nii peaks olema, siis nõrgemate põlgamist ja kiusamist mehelikuks pidama see mind ometi ei pane.
Mulle tundub see küll imelik mõte, aga võib-olla pole ma lihtsalt piisavalt empaatiline — ei suuda end misogüüni või vägistaja rolli sisse elada, ei mõista neid.
See on tõsi küll. Kolmandas Moosese raamatus, kust pärineb ka geikristluse-vastaliste peamine argument (18:22), on keelatud veel palju asju. Lõbusa (paraku ingliskeelse) lugejakirja raadiosaatejuhile, kes Leviticust tsiteerides homoduse jäleduseks kuulutas (“See on Jumala seaduis, ja jutul lõpp!”), murelike küsimustega nagu kui palju peaks tänapäeval tütart orjaks müües hinnaks küsima, kas USA kodanikul on sünnis pidada vaid mehhiklastest orje või võib orjastada ka kanadalasi, millega tappa oimulokkideta mehi jne., leiab siit.
Huvitav, mitu punkti see stressiastmikul teeb?
Muidu, mis kalendrite kordumisse puutub, siis:
* Kuupäevanumbrite ja nädalapäevade vahelised seosed on ühe kuu piires jäigalt seotud. Kui kaheksas kuupäev on kolmapäev, siis üheksas on tingimata neljapäev, mitte aga esmaspäev.
* See, missuguse nädalapäevaga kuu algab, on täpselt määratud sellega, missugusel nädalapäeval eelmine kuu lõpeb.
* See, kui palju mingeid nädalapäevi mingis kuus on, on täpselt määratud sellega, missugusel nädalapäeval kuu algab ja kui pikk ta on.
* Kuna peaaegu kõigi kuude pikkused on alati samad, on kuupäevade ja nädalapäevade vahelised seosed aasta piires täpselt määratud sellega, missugusel nädalapäeval aasta algab ja kas tegemist on liigaastaga.
* Kuna nädalapäevi on seitse ja veebruaripikkusi on kaks, on erinevaid võimalikke aastakalendreid üldse kokku 7 * 2 = 14 tükki. On lihtne veenduda, et kõik neliteist leiavad ka praktikas kasutamist. (Intuitiivselt: 365 ≡ 1 (mod 7), mistõttu lihtaasta algab ja lõpeb sama nädalapäevaga — mingil nädalapäeval alanud lihtaastale järgnev aasta algab järgmise nädalapäevaga. Liigaastale järgnev aasta algab ülejärgmise nädalapäevaga. Esimeses lähenduses on liigaastad iga nelja aasta tagant; kuna 7 ja 4 on ühistegurita, siis leiavad kõik nädalapäevad aasta alguse päevana ka kasutust. Muide, intuitiivselt peaks “823” väga suurt kahtlust äratama, kuna on algarv. Igasuguste kalendritsüklite pikkusest oleks oodata, et nad relevantseid kalendrimõõte teguritena sisaldavad.)
Viimased liht- ja liigaastad esimese nädalapäeva järgi on niisugused:
nädalapäev
lihtaasta
liigaasta
Viimane aasta, mille kalender oli samasugune, nagu käesoleval aastal (ja seega sisaldab oktoobris täpselt samapalju reedeid, laupäevi ja pühapäevi nagu 2010. aasta), oli 1999, mis samuti oli reedel alanud lihtaasta. Järgmine sama kalendriga aasta on 2021. Tõsi küll, selleks, et oktoobris viis reedet, laupäeva ja pühapäeva oleks, on tarvis ainult, et oktoober reedega algaks — see nõue on täidetud nii reedel algava lihtaasta kui neljapäeval algava liigaasta korral. Viimane neljapäeval alanud liigaasta oli 2004, järgmine on 2032.
Artiklist:
Mis nädalapäevadesse puutub, siis vaadata tasub veel juuliuse kalendrit; nii nädalapäevad kui kuude pikkused on nondes kalendris üsna ühesugused. Erinevus on ainult selles, missuguseid aastaid liigaastateks loetakse. Juuliuse kalendri kuulutas pärast kreeka päritolu Sosigenese põhjalikku lobby-tööd välja Rooma linna toonane valitseja Julius Caesar aastal number 46 enne meie ajaarvamist. Tõsi küll, kõrgesti arenenud tsivilisatsiooniga Keskmise Maa kolme kuninglikku keisrit ja nende rahvast ei huvitanud mingisuguste seitsme mäe taga elanud roomlaste primitiivsed loomapiltideta kalendrid kuigivõrd.
Daily Mail vahendab jälle kord lugu mumifitseerunud hamburgerist:
Kahjuks ei ole artiklis kirjas, missugust õhukonditsioneeri kõnealuse kunstniku köögis pruugitakse ja missugust õhuniiskust kunstnik tollelt konditsioneerilt tellib.
Helsinkin Sanomat räägib, kuidas geidest teleris rääkimine ristiinimesi ateistideks pöörab:
Kirikutülid on Soomes viimatel kuudel ohtralt kära tekitanud. Alles augustis laskis riigikirik piiskopi kohalt lahti ebaharilike vaadetega tegelase:
BBC vahendab uurimust sellest, kuidas helid mõjutavad toidu maitset:
Saadaval on teadusartikli kokkuvõte ja sisukord.
The Atlantic kirjutab, kui koledad, ekslikud ning valelikud on meditsiinialased teadustööd:
dig ütles:
Irish Times kirjutab, et katoliiklased oma kirikust enam lahti ei saagi:
Rein Müllerson: „Pehmed” teadused või madal latt?
Kriku pole veel kuskil näinud, et diplom laua taga istuks ja tööd teeks.
Aga äkki tulenebki niisuguse inimese laiem silmaring ja originaalsem mõtteviis ülikoolis omandatud teadmistest?
Ausalt öelda polnud ma niisugusest uuest tähendusest teadlik, aga karta on, et see vastab tõele. Hiljuti sattusin jälle ühele masendavale näitele, mille jätan aga enda teada.
Huvitav, kas Müllerson loeb eelnimetatud PPE ja Classics erialad teaduskeskse majanduse arenguks vajalike hulka või ei?
@Kriku:
Nende harude vahel on tõesti suured erinevused nii uurimisobjektides, meetodites kui ka järelduste iseloomus. Uus eristus „kõvade” ja „pehmete” teaduste vahel tähendab aga seda, et „pehmetel” erialadel on diplomit kätte saada kergem kui „kõvadel”.
Ausalt öelda polnud ma niisugusest uuest tähendusest teadlik, aga karta on, et see vastab tõele. Hiljuti sattusin jälle ühele masendavale näitele, mille jätan aga enda teada.
Millises ülikoolis see järjekordne masendav juhtum aset leidis? Kas jälle TÜ-s, oh õnnetust?
Jah.
Ülo Valk Postimehe lisas AK “Vaimuvara ja vanapagana rahvas”
Kuna on tasuline artikkel praegu, siin tsiteerin vähe pikemalt, muidu oleks ehk allpool toodust ainult neljanda ja viienda lõigu eraldi esile tõstnud.
@väike My:
Äkki see?
http://www.naistemaailm.ee/art.....inna_.html
Tsiteerin:
@salvey:
Peakirjas on õigesti vanapagana rahapada mitte rahvas, vabandust.
Aitäh , Teadusemees.Ma arvan, et oli küll see.
PZ Myers vahendab Belgia peapiiskopi seisukohti
uimasest patust ja hoiatusestsensuaalsest patust ja õiglusest:Sociological Images vahendab päevalehe New York Times uudist SAT arutluseksamit administreeriva College Board’i aruandest. Tuleb välja, et arutluseksami tulemused korreleeruvad tugevasti sissetulekuga:

Sociological Images pakub välja kaks spekulatiivset selgitust:
New York Times teatab, et tuntud fraktaliuurija Benoît Mandelbrot on pärast 85 aastat arvutamise lõpetanud.
Dig tsiteerib matemaatiku mälestuseks artiklit MathWorldist:

Ja kolmas seletus, et nad lihtsalt ongi andekamad, ei tule muidugi kõne alla?
Loomulikult mitte. Meenuta, et jutt käib korrelatsioonist lapsevanemate sissetuleku ja laste eksamitulemuste vahel. Kui toda korrelatsiooni selgitaks mingisugune andekus, peaks too olema tugeva geneetilise komponendiga ja olema üles leitud sajandipikkuse intellektiuurimise käigus.
Kogemus näitab, et ideed sellest, et kõrgemad sotsiaalsed klassid on loomu poolest paremad, kuna neil on üllam veri, jumalate soosing, parem nahavärv või rohkem annet, on kõikvõimalikes ühiskondades levinud müüdid, millel võib mingi roll olla ühiskondliku stabiilsuse hoidmisel, kuid millel faktilist alust ei ole.
See vaidlus ei olegi kaugeltki veel lõpuni vaieldud.
Kelle kogemus? Mis ühiskonnas?
Ka pisemat trahviotsust ei tasu koju ootama jääda
Huvitav küll, mismoodi Martti Kass kujutab ette meie õiguskorra toimimist ilma omandi seaduses määratlemiseta? IKH tasemel kurioosne väide.
@dig:
Odot. Teisisõnu, intelligentsuse päritavus on mõõtmistäpsuse piires null? See, tunnistan, üllataks mind veidi.
…või nojah, pigem siis seda, et intelligentsusel ei ole inimese enda sissetulekutega halligi pistmist, mis üllataks ka.
Ingmar ütles:
Toda on lihtsam mõõta. Kui suur suhtarv Mensa liikmetest on multimiljonärid?
Kas see, kui alaealine varastatud sigaretti suitsetab, peabki kaks korda odavam süütegu olema, kui see, kui ta õiguspäraselt omandatud sigaretti suitsetab?