Richard Dawkins: alternatiivsed ravimeetodid on taganemine mõistusest

Richard Dawkins. Foto internetist.Richard Dawkins, keda kutsutakse Darwini rotveileriks (Darwini buldogiks oli bioloog Thomas Huxley) ja kes viimasel ajal on vastuolulist vastukaja põhjustanud oma raamatuga God Delusion (Luul jumalast, loodetavasti mingil ajal ka eesti keeles ilmuv). Nüüd on bioloog oma kriitikanooled suunanud njuueidslike (New Age) raviviiside vastu ja nimetab neid mõistuspäratuteks ebauskudeks (ingl irrational superstition).

Professor Dawkins ütleb, et alternatiivsed meetodid pole palju enamat kui mitmemiljoninaelane rahamasin, mis vaesestab meie kultuuri ja puhub üles njuueidsgurusid, kes kannustavad meid reaalsusest põgenema.

66-aastane teadlane on uurinud tervet rida gurusid ja teraapiaid sh usuparandajaid, selgeltnägijaid, ingliterapeute, aurapildistajaid, astrolooge, Tarokikaartide lugejaid, vitsa- ja pendlimehi ning järeldab, et Suurbritannia on nakatunud epideemilisse ebausklikku mõtlemisse.

Britid kulutavad alternatiivsetele ravimeetoditele enam kui 1,6 miljardit naela (36,8 miljardit Eesti krooni) aastas. Tervisest on saanud mõistuse ja ebausu lahinguväli, ütleb Dawkins.

Maailma vaatamiseks on kaks viisi – (eba)usk ning loogika, vaatlus, tõendusmaterjal, mõistus. Aga täna peab mõistus lahingut.

Mõistuspärasus ning tõendusmaterjali austamine on progressi allikas, meie kaitse fundamentalistide ning nende vastu, kes lõikavad tõe varjutamisest kasu. Me elame ohtlikul ajal, mil maad on võtmas ebausk ning ratsionaalne teadus on rünnaku all.

Dawkinsi uurimus saab väljundi BBC Channel 4 dokumentaalsarja näol pealkirjaga The Enemies of Reason (Mõistuse vaenlased).

Filmis külastatakse ingliterapeuti ja surnutega suhtlejat, kes vahendab sõnumeid Richardi isalt, kuigi see on täitsa elus, õpitakse kasutama vaimuväge, puhastatakse meridiaanide energiablokke. Gurudest saavad austusvisiidi osaliseks Satih Kumar, kelle kuulajaskonna hulka kuuluvad Walesi prints ja Dalai laama, ja Deepak Chopra, keda väidetavalt Michael Jackson ja Madonna au sees hoiavad.

Kõige ägedamad sõnad hoitakse aga homöopaatia jaoks, mida osaliselt rahastatakse lausa Briti maksumaksja rahast.

Allikas: Telegraph

One Reply to “Richard Dawkins: alternatiivsed ravimeetodid on taganemine mõistusest”

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga