TED — väärt vaatamist uudishimulikele (video)
TED (Technology, Entertainment, Design – tehnoloogia, meelelahutus, disain) on aastakonverents ja keskkond internetis, mille missioon on sõnastatud “levimist väärt ideed” (ideas worth spreading).
Internetis on näha üle 400 esineja etteasted, nende seas poliitikud (Bill Clinton, Al Gore), teadlased (Murray Gell-Mann, James Watson, Stephen Hawking, VS Ramachandran), meelelahutusmaailma tegelased (Tracey Chapman, Bono, Adam Savage, Peter Gabriel) ning muidugi ka skeptikutele tuttavad tegelased (Richard Dawkins, Dan Dennett, Michael Shermer).
TED projekt on laienenud ja nüüd on võimalik ka Sinul oma vabatahtlik panus anda ning just Sulle sobiv etteaste eestikeelseks teha või juba tõlgitud varianti toimetada.
Kristina tutvustab:
Tõlkijaks oodatakse kõiki, kes oskavad enda hinnangul heal tasemel nii inglise kui ka eesti keelt. Tõlkimine on vabatahtlik ning tasu ega hüvesid selle eest ei saa; preemiaks on ainult tunne, et oled heade mõtete levitamisele kaasa aidanud. Lisaks märgitakse tõlke kõrvale tunnustuseks tõlkijate nimed.
Info tõlkimise kohta ja lihtsad selged registreerimisjuhised on leheküljel http://www.ted.com/translate/forted.
Kui oled tõlkijaks registreerunud, siis saad ise valida ettekandeid, mida soovid tõlkida. Iga tõlgitud ettekanne pakutakse mõnele teisele tõlgile toimetada, nii et enne lõplikku ülesriputamist on sellest vähemalt kaks silmapaari üle käinud.
Praeguse seisuga on eestikeelsed subtiitrid ainult kahel kõnel, üks neist on näiteks siin (video all on menüü, kust saab valida subtiitrite keelt):
Lisaks on järjekorras umbes kuus tõlgitud kõnet, mis ootavad toimetajat. Tõlkimata kõnesid on sadu ning neid tuleb aina juurde.
Vaadata on TED ettekandeid huvitav, aga olles ise mitu tükki eesti keelde tõlkinud, võin öelda, et tõlkimine on hoopis teistsugune ja veelgi huvitavam kogemus, mida soovitan kõigil proovida.
Parimat,
Kristina
Näiteks võiks see suht lühike ettepanek matemaatika õpetuse muutmise kohta (rõhuasetus algebrast statistikale) meilgi mingit laiemat arutelu pälvida:
Palun jaga kommentaarides oma huvitavaid TED leide.
TED on, jah, päris huvitav vaatamine-kuulamine, aga vahel võtab see “E”, ehk siis entertainment asja liigpalju üle. Ja, mis eriti hull, väites ennast teaduseks… :(
Ma olen seda TED-i juba mõnda aega tasapisi jälginud, aga pärast siin Martini leheküljilgi teadvuse ja aju teemaliste artiklite kommentaariumis mainit endise ajuteadlase Jill Bolte Taylori “vaimse ärkamise” ja aju vasak-parempoolsuse hüperplöga (mis, muide, tänu oma entertainment value-le kahetsusväärselt tolle aasta TED-i absoluutseks tõmbenumbriks kujunes) olen oma vaimustusega veidi ettevaatlikumaks muutunud. Ma ei imestaks, kui tänu tema edule antakse järgmiseks sõna Bruce Liptonile…
Äkki on “ideas worth spreading” hoopis “levitamist väärt ideed”? ;)
Skeptik on hea ja huvitav keskkond. Püüan siia lisada lingi, kust saab samuti huvitavat ja minu arust üpris asjalikku infot, mis loksutab nii mõnelgi mõtlemise rohkem paika ja ehk avab silmadki. Film räägib, kuidas toimib rahasüsteem, ning teisigi huvitavaid vaatenurki meie elust siin maamunal.
Filmil on ka esimene pool, mille leiate samalt lehelt.
Oh, ärge hakake jälle oma Zeitgeistiga peale.
oo, zeitgeistile on vahepeal väärilisi järgesid ja lisasid tehtud. avastasin, et ka üks mu sõber on nüüd siis sellesse usku pöördunud. vaatab igapäevaseid alex jonesi (mingi vandenõuguru) live-ettekandeid, promob neid värke jne. kurb.
einoh…eks igasugusteks ebamugavateks ootamatusteks peab ikka valmis olema aga kui see elu mõtteks muutub, siis on õesti kolo.
Alex Jones peaks see tegelane olema, kes infowars.com’i peab. KaptenTrummi kirjutistes figureerib ta korrapäraselt.
Mul on selline hea idee, et riputage kuskile nurka üles igasugu Alex Jonesi vastaseid materjale. On igasugu teda sionismis ja juutide tööriistana kujutavaid materjale. Kõiksugu sellistele asjadele toodetakse alati vastumaterjali. Nt 911 on tohutut materjali, kus oma arust tõestatakse, et ikka ametlik teooria on õige. Teeksite oma lingikogu vms. Te olete ju ühiskonna sanitarid, igasugu vääruskustest teete Eesti puhtaks. Lisaks saate rohtu teid sisemiselt ängistavale piinale.
Nood materjalid on kenasti üleval Wikipedia’s. Võtame näiteks niisuguse tsitaadi:
Krõbedamat kriitikat on raske kokku panna.
TED’i kuraator väidab, et sari jätkab “moondumist elitaristide eralõbustusest parema maailma poole püüdlevaks globaalseks liikumiseks”, vahendab PhysOrg.
Järgnevad ettekannete lühitutvustused. Ennetamaks arusaamatusi olgu ära märgitud, et liidis vilksatanud “magic” viitab vanale heale mustkunstile e illusionismile, mitte millelegi, mille peale skeptikud marru võiksid minna.
P.S. Olen varem linkinud ühe TED-i-teemalise (kriitilise) artikli “Tühja teemasse” nr 3, kuna ei teadnud, et konverentsil Skeptik.ee-s suisa omaette teema on.
PhysOrg vahendab AFP uudist, mis räägib eile alanud TED-ist:
Ülejäänud artikkel tutvustab kõiksugu “kreisisid ideid”, millega TED-i “fellow”-tiitli kandjad end sidunud on.
PhysOrg teatab, et TED-il osalejaid joodeti apokalüpsikust:
Hukukäole oponeeris singularitarianist:
Video Diamandise TED-loengust.
See on juba mullune, aga ma polnud varem näinud ja tundub vaatamist väärt — Ben Goldacre’i TED-loeng nuriteadusega võitlemisest.
Neile, kes raamatut “Pahateadus” lugenud on, pole tolles veerandtunnises ettekandes sisuliselt eriti palju uut.
Salonis kirjutab Alex Pareene, et konverentsisari TED kujutab endast “rahast läbiligunenud eneseupitajaliku futurismi orgiat”, kuna on tsenseerinud ühe poliitilise maiguga sõnavõtu ja levitab üldse õõnsavõitu mõtteviise.
Tänase päeva asjaolude valguses tuleks too viimane teadlaste hulgast välja arvata. Mäletatavasti hr. Watsonil mingis intervjuus keel vääratas ning vanahärra ütles kogemata tõe välja.
http://en.wikipedia.org/wiki/James_D._Watson#Controversies
Teadlaste hulka saab arvata ainult inimesi, kelle seisukohad kilavate antifa pättide, juudiorganisatsioonide ja lihtsalt marksistide omadega täielikult kattuvad. Teaduses on kõige tähtsam asi konsensus ja mingeid eriarvamusi pole lubatud. Kui keegi konsensuse vastu eksib, siis ta pole enam teadlane vaid eitaja, mingisugune foob või ..ist.. jne.
Ma muidugi loodan, et tuleb aeg kus polegi enam teadlasi vaid ainult faktidest, empiirilistest vaatlustest ja muudest tõsiasjadest juhinduvad akadeemilise kraadiga alaarenenud neonatsid.
Konspiraator ütles:
Rangelt võttes ei saa kedagi “teadlaste hulgast välja arvata”. Vallandamine või kuriteos süüdimõistmine ei kaota teadlasestaatust ega kustuta uurimistööde back-catalogue‘i. Keegi ei väida tänapäeval, et nt Kurt Blome, Claus Schilling, Sigmund Rascher või Erich Traub polnud teadlased.
Kuna pärast avalikku vabandamist ja patukahetsust lasti Watson CSHL-i administratiivsele tööle tagasi, siis ei pea hästi vett ka narratiiv rassistlikke väiteid esitavate teadlaste eriti innukast kimbutamisest kaasajal.
Aga siirduks nüüd teemasse tagasi?
Konspiraator ütles:
Kurb küll, kui madalale võib üks troll langeda, kui ta tähele paneb, et teadus tema eelarvamusi ei kinnita.
Neurobonkers avaldab arvamust TED’i teema(de)l. Olen ettevaatlikult nõus.
Minu ettevaatlik üldistav tähelepanek on, et TEDx’i kvaliteet paistab natuke madalam olevat kui ilma x’ita TED’il.
TED’ile konkurentsi pakkuv Onion Talks tutvustab põletavaid päevaprobleeme põllumajandusalaste lingvistiliste, sotsiaalsete ja füsioloogiliste erinevuste vallast.
Onion Talks tutvustab sotsiaalmeedia ekspluatatsiooni.