nov 04 2010

Uus ajakiri IMELINE TEADUS ja teisi teateid novembri ajakirjandusest

Autor: kell 10:19 teemas lugusid. 218 kommentaari.

Teadusesõpru rõõmustab november uue ajakirjaga. Ilmus esimene number eestikeelset ajakirja Science Illustrated, kohalikus keeles IMELINE TEADUS, väljaandjaks Äripäev.

Esimeses numbris:

AVASTUSED: uurimistulemused ja avastused kogu maailmast

UUS TEHNIKA: uudistooted ja nutividinad

VIIS IDEED, MIS VÕIVAD VIIA MEID TÄHTEDELE – tuleviku kosmosereiside võimalikud tehnilised lahendused – kaheksal leheküljel

MEDUUSID VÄHENDAVAD KASVUHOONEEFEKTI – uuringud näitavad, et väikesed mereloomad põhjustavad väga suurt vee liikumist – kuuel leheküljel

PLATSEEBO PAHA KAKSIK – Kui arvad, et sured, siis nii ka läheb – neljaleheküljeline ülevaade notseeboefekti teaduslikest uuringutest

DINOSAURUSTE VÄRVID TEADA – lugu sellest, kuidas teadlastel õnnestus taastada sauruste värvid ning avastada palju uut nende arengus – kuuel leheküljel

MIGREENI ÄGENEMISE PÕHJUS SELGE – ülevaade migreeni ja valguse vahelisest seosest ning uutest migreeniravi võimalustest

LUGEJATE KÜSIMUSED – palju huvitavaid küsimusi ja vastuseid

METROOD ARVUDES – markantne ja huvitav statistika

LUTIKAD RÜNDAVAD – kuueleheküljeline verdtarretav ülevaade voodilutikate plahvatuslikust levikust, mitmed Lääne suurlinnad on putukatega püstihädas

ROHELINE VEOAUTO – neljaleheküljeline illustreeritud lugu veoauto energiasäästlikumaks muutmise võimalustest

SURMAHAIGUSTEST PÄÄSEMINE – Põhjalik kümneleheküljeline ülevaade haigustest, millest arstid meid lähikümnendil päästa loodavad

TEADUSTÄHE SALADUSLIK SURM – kaheksaleheküljeline artikkel maailmakuulsa astronoomi Tycho Brahe kirevast elus, teadussaavutustest ja saladuslikust surmast

ARHIIVIST – mineviku triumfid ja fiaskod, mõistatused ja lahendused

NUPUTAMIST – täiesti teistsugused nuputamisülesanded

Muid leide novembri ajakirjandusest ootan kommentaaridesse.
Tänan!

Jaga rõõmu või murega!

218 kommentaari

218 kommentaari loole “Uus ajakiri IMELINE TEADUS ja teisi teateid novembri ajakirjandusest”

 1. Martin Vällik 04. november 2010 kell 11:04

  Mariah: nõelravi aitas mul uuesti rasedaks jääda
  Õhtuleht

  Ta räägib, et hakkas võtma progesterooni-nimelist hormooni, mida nurisünnitusele kalduvatele naistele soovitatakse viljakuse suurendamiseks ning raseduse säilitamiseks.
  Näitleja Cannon lisab, et Mariah sai ka kord päevas nõelravi “üle kogu keha. Usun, et see aitas teda päris palju, sest see oli hea stressipeletaja”.

  Ja-jah, nõelravi aitas. Hormoonravi oli lihtsalt stressi maandamiseks mõeldud platseeboprotseduur, arvab pealkirjatreial.

 2. ... 04. november 2010 kell 12:09

  Tõestisündind lugu.
  Erapsühhiaater Jüri Ennet`i käest küsiti (kliinik.ee), et kas nõelravi aitab suitsetamisest loobuda. Vastuseks oli, et aitab küll, kui peale nõelravi mitte suitsetada.

 3. Ingmar 04. november 2010 kell 12:47

  @:
  Mul üks kolleega uskus nõelravisse kaljukindlalt ja tema torkija tegigi talle suitsetamisest loobumise huvides paar nõelakuuri. Neil tingimustel olin ma suisa üllatunud, et tal mahajätmine ikka välja ei tulnud – kui nõelravist üldse kuskil abi saab olla, siis meelekindluse tõstmiseks peab ta suurepärane olema.

 4. Martin Vällik 04. november 2010 kell 13:46

  Täna toimub Tartus konverents
  Elust, usust ja usuelust 2010

  Kava ja info on leida ekn kodulehelt.

  5. Eva-Liisa Jaanus ja Marge Unt ‘Eestimaalaste usklikkus Euroopa foonil’
  Ettekandes võrreldakse mõningaid eestimaalaste religioossust iseloomustavaid näitajaid teiste Euroopa riikide vastavate näitajatega. Otsitakse vastust küsimusele, kas religioossem ühiskond on õnnelikum ühiskond? Eesti inimeste vähene kirikuskäimine ja jumalateenistustel osalemine on üldiselt teada. Samuti näitavad rahvusvahelised võrdlevad uuringud, et Eesti inimesed ei ole oma eluga rahul, kannatavad sageli stressi ja depressiooni all, lühidalt öeldes – on õnnetud. Kas meie õnnelik või õnnetu-olemise tunde ja religioossuse vahel on seos?

 5. Henrik Aavik 04. november 2010 kell 17:12

  “Eesti inimeste vähene kirikuskäimine” on müüt, tegelikkus on vastupidine. Ma olen näinud fotosid kus on sadu inimesi kirikus! Eesti territooriumil on sadu kirikuid, kus kõikjal käib inimesi. Me räägime siin ikka tuhandetest, ilmselgelt käib kirikus liiga palju.

  @Martin Vällik:

 6. Kriku 04. november 2010 kell 19:15

  Sajad inimesed on kirikus siiski vaid suurtel pühadel. Tavalisel pühapäeval kirikusse sisse astudes näb vaid käputäit vanemaid inimesi.

 7. Kriku 04. november 2010 kell 21:15

  IRL: Korea ususekti linnapoolne reklaamimine oli lubamatu

  Tallinna linnavolikogu liige Anneli Entson (IRL) andis volikogu menetlusse arupärimise, milles nõuab selgitusi linna rolli kohta ekstreemse Korea ususekti reklaamimises.

  «On äärmiselt kummaline, et nädalavahetusel Eestis esinenud Korea ususekti propagandaüritust toetas ja reklaamis omalt poolt propagandistlikul eesmärgil ka Tallinna linn,» sõnas Entson.

  «Mustamäe linnaosa elanikud said oma postkastidesse linnaosa vanema Lauri Laatsi poolt kutsed usuüritusele. Kutsetel lubati korraldada ka transport Saku Suurhalli. Paratamatult tekib küsimus, mis rahade eest linnaosavanem ennast kultuuripäevade taustal reklaamis ning kes lahkelt lubatud bussid kinni maksis,» imestas Entson.

 8. valdek 05. november 2010 kell 1:21

  Nüüd võite soetada Günter von Hagen,i käest, interneti kaudu, omale isikliku mumifitseeritud laiba.
  Või siis mõne juveelitoote, millel mehe genitaaliseibid kaunistuseks.

 9. salvey 05. november 2010 kell 8:38

  Viljandi poliitik kutsub noori üles ütlema ei abielueelsele seksile

  Kas see probleem, mille te välja tõite, on ainult seks enne abielu? Või on muid asju ka?

  Kui Piibli järgi võtta, siis ka suudlemine. Suudlemine vallandab siiski sellised tunded, kus inimene võib libastuda. Aga meil siin Tartu Elu Sõna koguduses abiellus paar aastat tagasi paar, kes tõesti ei olnud suudelnud ka! (Valentine silmisse tuleb helge pilk) Hästi tublid! Tegelesid lastega, Iisraelis käisid! Nüüd on neil laps. Ütlesid, et tundsid lihtsalt üksteise lähedusest rõõmu.

 10. salvey 05. november 2010 kell 8:59

  João Lopes Marques: Visuaalne orgia ja selle kokkupõrge islamiga

  Me peame olema valmis eksistentsi ja selle kehaga seotuse erinevateks käsitlusteks (lihtsalt kahetsusväärne, mõnikord kasutatakse neid kunstlikult poliitilise võimu relvadena).

  Võtmesõnaks on sallivus, kuid see lõpeb siis, kui inimesed hakkavad ütlema ma-sallin-teda-kui-tema-sallib-mind. Tavaliselt on tegu tautoloogiaga, mis ei vii kuhugi. Eriti, kui kaalul on paljastamine või varjamine.

  Kas meil saab olema ühist pinnast teineteise mõistmiseks? Ma ei ole nii optimistlik.

 11. salvey 05. november 2010 kell 9:19

  Blogide info mõju Vene avalikkusele kasvab kiiresti

  Nossik märkis, et praegustes tingimustes on blogid Venemaal kohaks, kust võib lugeda sellest, mida ei näe teleuudistest. Kreml kontrollib Venemaa nelja suuremat telekanalit. „Riikides, kus meediavabadus pole niivõrd piiratud, on blogijad lihtsalt osa meediamaastikust, aga Venemaal on blogosfäär oma vabadusega sellele (ametlikule meediale – J. P.) vastandlik,” lausus ta.

  Venemaal on küll tehtud katseid menetleda riigiduumas eelnõu, mis oleks võrdsustanud blogijad ajakirjanikega ehk siis võimaldanud rakendada blogide suhtes samasuguseid piiravaid seadusi nagu ajakirjanduse suhtes, kuid see pole kuhugi jõudnud.

  „See ei saa olla juhus, et Venemaal pole riik blogide pidamist seni reguleerinud,” ütles Anton Nossik. „Naiivne oleks arvata, et Venemaal on võim nii abitu, et poleks suutnud seda teha, kui seda oleks tõsiselt tahetud. Ja ma ei näe ka praegu mingit ohtu, et seadusandlikult võidakse hakata blogimist piirama, nagu näiteks teeb Kasahstan.”

 12. salvey 05. november 2010 kell 9:40

  Kadumisohus delfiinid ujuvad teaduse võrku

  Kõik, kes on hiljuti Eesti vetes paadi, süsta või laevaga sõites delfiinisarnast elukat näinud või näevad teda edaspidi, võiksid sellest kindlasti teada anda Sambahi projektiga seotud Ivar Jüssile (Ivar.Jussi@gmail.com).

  Pringleid on väga raske vaa-delda, kuna erinevalt delfiini-dest hoiavad nad veesõidukitest eemale.

 13. Mart K. 05. november 2010 kell 9:48

  salvey ütles:

  Kas see probleem, mille te välja tõite, on ainult seks enne abielu? Või on muid asju ka?

  Kui Piibli järgi võtta, siis ka suudlemine.

  Ja mitte ainult piibli! Evolutsioonibioloogidki teavad, et suudlus on naiste nakatamise-ahistamise vahend! Forte via Daily Mail täpselt aasta eest rääkis.

 14. Martin Vällik 05. november 2010 kell 11:39

  Erik Puura: 2010 – müstiliste aukude aasta?

  Guatemala ja Saksamaa linnadesse tekkinud augud jäävad käesolevat aastat ilmestama. Tegelikult midagi müstilist muidugi geoloogilisele ajaskaalale viidates sellistes protsessides ei ole. Pinnasekihi all on väga paljudes piirkondades lahustuvad kivimid – lubjakivid, kips, evaporiidid (näiteks haliit NaCl, sülviin KCl). Suure kokkusattumusena võib tunduda see, et suured augud tekkisid just sel aastal ja linnades ning ei olnud seotud vanade kaevandusaladega.

 15. Kriku 05. november 2010 kell 11:47

  @valdek:

  Valdek, kas sa üldse natukegi vaatad, et su kommentaarid artikli teemaga kuidagi seostatud oleksid?

 16. Martin Vällik 05. november 2010 kell 12:40

  Proovi järele:
  1. mine Eesti Keele Instituudi kodulehele
  2. klõpsa lingile Õigekeelsussõnaraamat (paremal ja allpool)
  3. kirjuta päringu lahtrisse sõna ‘teenusepakkuja’

  Mida lugeda said?

  mälestuseks, kui asi muudetud kord saab

 17. Andres Valdre 05. november 2010 kell 13:11

  @Martin Vällik:

  See peaks tegelt olema oktoobri leidude seas, sest Leheneeger kirjutas sellest juba 4. oktoobril :)

  Samas on müstiline, miks seda kuu aja jooksul ära parandatud ei ole – ega ÕS ole staatiline nagu EKSS.

 18. Kriku 05. november 2010 kell 15:27

  See sarnasusotsing on algoritmiline ja seda pole nii lihtne “parandada”. Võimalik, et see polegi üleüldse viga lähteülesande mõttes.

 19. dig 05. november 2010 kell 15:28

  Tema Briti Majesteedi peaminister näitab üles foobiat vangistatute suhtes, kui uskuda The Scotsman’i üllitatud uudist:

  David Cameron has confessed that he felt “physically ill” at the thought of giving prisoners the vote as fears were expressed that Scotland could face a flood of compensation claims.

  The Prime Minister has admitted that there is nothing he can do to stop convicts getting the vote following a European court ruling demanding the change.

  Human rights lawyers have estimated that each of Scotland’s 7,668 inmates could be entitled to up to £750, making a total of £5.75 million.

  Näed sa siis, kui odav on mõne tegelase hääleõigus. Võib-olla leidub järgmisel korral partei, kes on nõus igale valijatele 750 naela kompensatsiooni maksma ning tahab ise kõik hääled anda? Ühendkuningriigis on umbes 62 miljonit elanikku; 46,5 miljardit naela ju veidi suurevõitu on, aga trobikond naftafirmat võivad selle viie aastaga kokku ajada küll.

 20. dig 05. november 2010 kell 15:31

  Kriku ütles:

  See sarnasusotsing on algoritmiline ja seda pole nii lihtne “parandada”. Võimalik, et see polegi üleüldse viga lähteülesande mõttes.

  Ei ole jah, aga “korralike kodanike” survel on sõnastikuteenuse pakkujast karta, et ta hakkab “pahasid sõnu” resultaatidest välja tsenseerima. :-(

 21. Kriku 05. november 2010 kell 15:33

  Rein Raud küsib Sofi Oksase “Puhastuse” kohta:

  Kuidas on võimalik, et kõik need asjad igale vähegi ajalootajulisele eesti lugejale otsemaid silma ei hakka? Ilmselt sellepärast, et raamat on ideoloogiliselt õige. Elame endiselt maailmas, kus ajaloolisele tõele ei üritata läheneda mitte katsetega olnut täies mahus mõista, vaid ühemõtteliste ja selgete narratiivide konstrueerimise kaudu, kus kõik on täpselt paika pandud ja mitmeti tõlgendamisteks pole ruumi.

  Ajalootajuline eesti lugeja Kriku vastab: “Ei ole sellele jamale aega raisata.”

  Kõikjal pole ka vaja kallutatud jõude otsida.

 22. dig 05. november 2010 kell 16:39

  Teadupärat on turgude, leviku ja kättesaamise osas liikvel hulka põnevaid müüte.

  Several music company executives were asked on the witness stand about how much they would charge to license a track to an individual for unlimited P2P distribution; all said that a license for such tracks as “Pour Some Sugar on Me” would have to compensate the labels for all expected future revenue from those songs and that this would therefore run into the millions of dollars.

  Loomulikult ei tööta reaalsed turud niimoodi. Nagu Ars Technica kirjutab, on Hamburgi piirkonnakohus sarnases küsimuses üles näidanud oluliselt skeptilisemat meelt:

  In October, the Hamburg Regional Court ruled on the case of a young man accused of sharing the songs “Engel” and “Dreh’ dich nicht um” over peer-to-peer networks. The infringement had taken place back in 2006, when the young man was 16, and it occurred using the family Internet connection. The music publishers sued.

  The Hamburg court decided that the best way to handle the issue was to consider what a comparable license would have cost an individual. In setting this amount, they relied on arbitration proceedings between music companies and current license offers for on-demand music made available for private use. The court had no way of knowing how many people the two songs were shared with, but it noted that neither song was recent (and thus would have less demand) and that the two tracks had only been made available by the 16-year-old for a short time.

  In Hamburg, the publishers had requested €300 per track, but the court decided that €15 was the proper per-track payment, for a grand total of €30 ($42). The boy’s father, who paid for the Internet connection, was also found not to be liable for his son’s actions and had to pay nothing.

  Kas korraliku õlle kättesaadavus Hamburgi mail asjasse puutub, on kahjuks teadmata. Teadupärast on Ameerikas levinud õllesordid häbematult lahjad ajaloolis-juriidilistel põhjustel sestpeale, kui Cullen-Harrisoni seadus 1933. aastal purjusoleku niimoodi ümber defineeris, et õlu alkoholisisaldusega alla 3,2 mahuprotsendi seda enam ei põhjustanud.

 23. dig 05. november 2010 kell 17:03

  salvey ütles:

  „See ei saa olla juhus, et Venemaal pole riik blogide pidamist seni reguleerinud,” ütles Anton Nossik.

  Tõepoolest. Küllap peab ka Putin blogi. Tont teda teab, võib-olla on tal isegi tuhat blogi.

 24. valdek 05. november 2010 kell 17:41

  Kriku pole lugenud artiklit lõpuni.

 25. Kriku 05. november 2010 kell 17:53

  Et nagu mis mõttes? Artikkel lõppeb nuputamisülesannete mainimisega ja palvega postitada siia oktoobrikuu leide ajakirjandusest. Kumma hulka sinu laibajutt kuulub?

 26. dig 05. november 2010 kell 17:53

  Al-Arabiya kirjutab skeptikutele huvi pakkuda võivast kohtuasjast Mediinas:

  A recent case in which a judge claimed stealing 100 million while under a spell stirred controversy among lawyers and jurists over the possibility of accepting magic as a legal defense argument and the means to verify the involvement of a jinni in a crime.

  A heated debate over committing crimes while under magical influence ensued during the proceedings of a corruption trial that involved several employees in the Medina Court including one of the judges.

  A statement by a man who claimed to have performed a roqia (Islamic exorcism) on the suspected judge ignited the controversy. The ‘exorcist’ told the Saudi newspaper Okaz that the judge was possessed by a jinni and was under his influence while taking bribes to cover up for illegal possession of land and real estate.

  Süüdistav juriidiline tiim peab säärast võimalust absurdseks:

  Lawyer Mohamed al-Aseeb argued that possession by evil spirits cannot be considered an excuse since it is not mentioned in the sharia (Islamic law) upon which the Saudi law is founded.

  “Islamic law only acknowledges tangible proof,” he told AlArabiya.net. “When the judge claims the jinnis made him commit the crime and that he has witnesses, can he or they prove it?”

  Aseeb added that the judge was not the only one involved in the corruption case, which shows it is an organized crime and makes the argument of magic very unlikely.

  Aseebi juriidilisele mumbo-jumbole esitab kontrapunkti Ibrahim al-Balawi, kes leiab, et tarvis on asja rohkem uurida:

  Meanwhile, several jurists argue that it is possible that an evil spirits makes people unable to control their actions, yet it is hard to prove.

  Dr. Ibrahim al-Balawi, a lawyer, stated that the judge should consider this possibility if the culprit admitted to being under a spell while committing the crime.

  “However, it is very hard to prove that and the court only acknowledges clear and tangible evidence,” he told AlArabiya.net. “But the judge should not ignore it and further investigations have to be carried out.”

  Kuidas sääraseid asju uurida?

  Balawi added that there are specialists who are capable of detecting if a person is possessed and they can be consulted in these cases to verify the defendant’s allegations.

  “There is no doubt that magic exists,” he told AlArabiya.net. “It is only proving it that is a challenge.”

  The defendant, Basees added, should come up with evidence like the testimony of several trustworthy witnesses who give a detailed account of how the crime was committed under the influence of magic.

  Saadaval on isegi anekdootlik evidents:

  Lawyer Abdullah Ragab recounted the story of a similar case which proved that allegations of falling under a spell are usually false.

  “I had a personal experience with a man who claimed he was robbed by magic then his allegations proved to be false,” he told AlArabiya.net.

 27. AndresM 05. november 2010 kell 19:05

  Uudis portaalist:
  Mobiilmastid on inimesele kahjulikud.
  Cell Phone Towers Dangerous to your Health – National Research Council Journal.

  The peer reviewed study shows that low-level microwave radiation from cell towers increases Cancer and many other illnesses. These Illnesses “are consistent with microwave exposure” and happen well below the danger limits set by Health Canada.

  Huvitav lõik originaalartiklist, kus selgub, et külma sõja ajal kiiritati Moskvas Ameeriklasi:

  There is early Russian and U.S. documentation of longterm, very low-level exposures causing microwave sickness as contained in The Johns Hopkins Foreign Service Health Status Study done in 1978 (Lilienfield et al. 1978; United States Senate 1979). This study contains both clinical information, and clear exposure parameters. Called the Lilienfield study, it was conducted between 1953 and 1976 to determine what, if any, effects there had been to personnel in the U.S. Embassy in Moscow after it was discovered that the Soviet government had been systematically irradiating the U.S. government compound there. The symptoms reported were not due to any known tissue heating properties. The power densities were not only very low but the propagation characteristics were remarkably similar to what we have today with cell phone base stations. Lilienfield recorded exposures for continuous-wave, broadband, modulated RFR in the frequency ranges between 0.6 and 9.5 GHz. The exposures were long-term and low-level at 6 to 8 h per day, 5 days per week, with the average length of exposure time per individual between 2 to 4 years. Modulation information contained phase, amplitude, and pulse variations with modulated signals being transmitted for 48 h or less at a time. Radiofrequency power density was between 2 and 28 mW/cm2 — levels comparable to recent studies cited in this paper.

  The symptoms that Lilienfield found included four that fit the Soviet description for dermographism — eczema, psoriasis, allergic, and inflammatory reactions.

  Viide originaalartiklile:
  (Levitt, B.B. and Lai, H. 2010. Biological effects from exposure to electromagnetic radiation emitted by cell tower base stations and other antenna arrays. Environmental Reviews, 18 : 369–395. DOI: 10.1139/A10-018)

 28. dig 05. november 2010 kell 19:54

  AndresM ütles:

  Huvitav lõik originaalartiklist, kus selgub, et külma sõja ajal kiiritati Moskvas Ameeriklasi:

  Kiiritati suurt puust riigivappi. Ameeriklased said ainult möödaminnes pihta.

 29. dig 05. november 2010 kell 20:04

  Henry Lai varasematest tegemistest võib lugeda näiteks Seattle PI’st. Ta üllitab regulaarselt abstraktsetest hirmudest ja ohtudest rääkivaid, aga kehva tõendusliku põhjaga “uurimusi”, mis “vihviallergikute” seas rõõmu tekivad, aga teadusrevolutsiooni kaasa ei too. Kui üks mull katki läheb, siis kirjutab uue artikli.

 30. dig 05. november 2010 kell 20:50

  The Consumerist kirjutab, et kindlustusaktuaarid näivad olevat leidnud korrelatsioone inimese kasutatava veebibrauseri ja autoliisingu maksmise võimetuse riski vahel:

  Devin says Capital One’s online car loan rates differ depending on which browser you use to go loan-hunting. Apparently the bank’s loan-offering robot doesn’t think much of Firefox users.

  Devin writes:

  So this is a new one. Not sure if you’ve seen it before. I just put my order in for my Nissan Leaf and received the total price for it so decided it’d be a good idea to take a look and see what auto loan rates were. I checked my credit union first and they currently are offering 3.99%. Not bad, but about a week ago Capital One had sent me an email advertising a 3.10% rate. I went to check the website using my default browser (Firefox 4 Beta 6) and noticed it was at 3.5%.
  I figured it had just gone up since I received the email. I tried to use their little payment calculator but the flash based widget wouldn’t work properly in the Firefox Beta so I loaded up Safari to try and funny enough the rate offered was 2.7%. I checked in Chrome and Opera to see if it was maybe just something wrong with the Firefox beta and Chrome’s rate was 2.3% while Opera’s was 3.1%.

  I’m not sure why Capital One would choose to offer Chrome users a lower rate than Firefox users, but it’s interesting nonetheless.

  Aga käejooni need kindlustajad millegipärast ikka veel ei uuri.

 31. dig 05. november 2010 kell 21:22

  South County Mail kirjutab laste ahistamisest Missouri Amischiusuliste juures:

  Four area Amish elders had their day in court last week, entering guilty pleas for failing to act as mandated reporters in telling law enforcement about allegations of child abuse within their southern Webster County community. Each was ordered to pay a $300 fine plus court costs.

  Defense attorney Will Worsham appeared before Associate Circuit Court Judge Ken Thompson representing Christian J.F. Schwartz, Jacob P. Schwartz, Emmanuel M.S. Eicher and Peter M. Eicher. Each was charged with one count of failure to report child abuse, a Class A misdemeanor. The elders did not appear in person throughout the period that their case has been before the court.
  The case, which put Webster County in national headlines last year, focused on the responsibility of church officials in reporting child abuse.

  In previous arguments, the Webster County prosecutor’s office explained that the elders had been aware for at least six months that Johnny Schwartz, a member of one of the six Amish churches in the county, had been molesting two of his children. Schwartz was arrested in October 2009 and charged with four counts of statutory sodomy and two counts of child molestation. Earlier this year, he plead guilty to the counts and was later sentenced to 20 years in prison.

  Ka vastuargumendid on esindatud:

  Worsham maintained throughout the hearing process that holding the four Amish elders accountable for their items under the state’s mandatory reporting law was a violation of their First Amendment rights. He stated repeatedly that his opinion was that the state statute clearly defines those who have supervisory positions over children, such as day care centers and preschools.

  He explained to the court during a preliminary hearing in January that his clients were not affiliated with any formal organization and hold no license for the duties that they perform. He said, “This really entraps volunteers, people who never knew that they would be mandated reporters. If you question a Sunday school teacher out on the street, they would likely not know that they are mandated to report. This statue cannot be applied to these people, and it is not fair.”

  Mennoniidid eelistavad oma probleeme maha vaikida. Nii läks ka seekord:

  According to the probable cause statement involving the abuse, Schwartz admitted to the elders that he had molested the young girls. He was then shunned multiple times by the congregation, the most severe punishment within the Amish community. However, no one reported the abuse to the proper authorities.

  The elders maintained that it is against their religious beliefs to report a brother who has confessed of his wrongdoing and who has been punished within the community.

 32. valdek 05. november 2010 kell 22:01

  @Kriku
  Laibajutt ripub http://www.vgtv.no lehel praegugi.
  Ostu saad teha facebookis.
  Ja järgmine kuu on kätte jõudnud.

 33. Kriku 05. november 2010 kell 22:05

  Tänan. Oleks väga meeldiv, kui iga uudise juurde käiks edaspidi ka viide, kust see pärit on.

 34. Mart K. 05. november 2010 kell 23:11

  valdek ütles:

  Laibajutt ripub http://www.vgtv.no lehel praegugi.

  Kajastanud on von Hagensi veebikaubanduslikke tegemisi ka kohalik meedia. Aga mina ei mõika, kuidas see skeptikuid huvitavatesse teemadesse puutuma peaks.

 35. Mart K. 06. november 2010 kell 0:45

  Ingliskeelne koomiks: kuidas reageerida ogarale teooriale.

  Ilmunud juba septembris, aga kuna nägin praegu, siis siia ta tuleb. Nagu “klienditeenindaja” — mõneti asjassepuutumatu ja veidi nilbe.

  Ja kui jutt juba veidrate ilmingute peale läks, siis mida tegi Albertus Magnus Tallinnas? Kas unenäouurija paljastas Estonia huku saladuse?

 36. salvey 06. november 2010 kell 4:19

  Vatikan hoiatab ingleid kummardava sekti eest

  Ladinakeelset nime Opus Angelorum (eesti keeles inglite töö) kandva sekti asutas 1978. aastal surnud Austria koduperenaine Gabriele Bitterlich, vahendab BBC News.

  Bitterlichi väitel oli ta ühenduses inglite ja deemonitega, kes inimkonna kontrollimise nimel sõdisid. Samuti olevat üks peainglitest esitanud talle nimekirja sadade inglite ja deemonite nimedega.

  Vatikani teatel kogub sekt taas jõudu ja sellega kaasnevad tegevused, mida katoliku kirik häirivaks peab.

 37. salvey 06. november 2010 kell 8:39

  Tõsilood Sofi Oksaneni “Puhastuses”

  Imbi Paju avalikustab, et Sofi Oksaneni “Puhastus” põhineb eesti naiste seni avaldamata traagilistel elulugudel.

  Ei tohi unustada, et “Puhastus” on ilukirjandus. Sofi sai ilukirjanduses kasutada seda, mida mina dokumentalistina ei saanud. Sellele vaatamata peetakse mu raamatut ja filme emotsionaalselt rasketeks. Samas on Lucas kirjutanud “Tõrjutud mälestuste” ingliskeelse tõlke eessõnas, et ta peab raamatut, mis mõtestab lahti okupeeritud Eesti loo, samaväärseks NATO kaitsega. Raamat on n-ö pehme kaitsevahend. Selliseks kaitsevahendiks on ka “Puhastus”, mis näeb ilmavalgust 36 riigis. Arvustused kinnitavad Lucase nägemust: “Puhastuse” abil pööratakse pilk Eestile.

 38. salvey 06. november 2010 kell 12:05

  Puhastus” ja solvunud Nõukogude võim

  Ma ei imestaks, kui varsti moodustataks spetsiaalne lendsalk, kelle ülesandeks on uurida välja kõikide nende välismaal elavate inimeste aadressid, kes on endale koju Oksaneni raamatu soetanud, ja käia siis misjonäri kombel ukse tagant ukse taha, et seletada kõigile eksiteele viidud „Puhastuse” lugejatele: päriselt polnud elu Nõukogude Eestis nii sünge, vahel sai täitsa nalja ka ja selliseid nimesid nagu Pelmi, Lipsi ja Hiisu koertele tegelikult ei pandud.

 39. salvey 06. november 2010 kell 13:03

  veel lõiguke eelnevast loost:

  „Puhastus” on selgelt feministlik romaan. Mehed on kas ilged jätised või tahtejõuetud mökud. Naised on ohvrid, aga ka sündmuste käivitajad – igal juhul isiksused, mida meeste kohta öelda ei saa. Ja see on minu meelest palju häirivam kui mõningad ajaloolised faktivead.

  Kui meelde tuletada, siis saaks ju juba Veera Saare “Ukuaru” nende kriteeriumide järgi üpriski feministlikuks pidada.

 40. Martin Vällik 06. november 2010 kell 23:21

  Vaimulikuga rääkima kipuvad vähesed
  Anneli Aasmäe, Maaleht

  Paar korda aastas võtab jumalateenistustest osa 28%, kolm-neli korda aastas 7% ning vähemalt üks kord kuus 6% inimesi. Kõige sagedasemad kirikuskäijad on eakad naised, mida Liina Kilemit seletab muu hulgas naiste suurema osakaaluga usklike hulgas.

  “Kogu maailmas on usklike seas naisi rohkem kui mehi,” tõdeb Kilemit. “Seda põhjendatakse sellega, et naistel on suurem süütunne, rohkem hirme ja muresid. Eakate osakaal domineerib kirikus aga sellepärast, et vanemaks saades tunnevad inimesed rohkem huvi oma päritolu ja esivanemate kommete vastu, tegelevad enam oma sisemise minaga ja neil on ka rohkem aega.”

  Ajapuudus on ka kõige olulisem põhjus, miks koguduste liikmed oma sõnul kirikusse ei jõua. Seevastu tunnistab tervelt 22% kogudustesse mittekuuluvatest inimestest, et ei käi teenistustel sellepärast, et ei vaja vahendajat enda ja jumala vahele.

 41. Kriku 06. november 2010 kell 23:51

  Mõnel tulevad ikka nii lollid mõtted et hoia ja keela:

  Naine tahab viia ristid surnuaialt põllule

  Koerulanna Thea Kristal soovib, et kalmistute unustatud ning üleliigsed raud- ja kiviristid kogutaks üldise leppimise märgiks ühele Eestimaa põllule.

  “Mis oleks, kui meie, eestlased, va paganarahvas – maausust ja loitsudest läbi imbunud põlluharijad, endid võõrast võimust vabaks laulnud inimhõim – annaksime tükikese oma pühast põllumaast suure leppimise märgiks?” küsib laululooja ning Koeru Holaöö korraldamisega üle-eestilise tuntuse pälvinud Thea Kristal.

  “Kas meie hinges tärkaks armastuse seeme? Hakkaks meie rahva südames juurduma ja idanema tänutunne, võrsuma andeksand, lepitus, see mõistmise eeldus?”

  “Mis oleks, kui võtaksime sellele põllule istutada mõttelised pühad puud, need Eestimaa kalmistute unustatud ja üleliigseks osutunud raud- ja kiviristid?” teeb Kristal ettepaneku.

  Kristali plaanis paistab Ristide Püha Põld ülalt vanade eestlaste päikeseristina. Ristid võiksid kihelkondade kaupa rühmitatud ja märgistatud olla.

 42. Martin Vällik 07. november 2010 kell 11:27

  Poolakad ehitasid põllule suurima Jeesuse kuju maailmas

  Kuju rajamise algatanud preester Sylwester Zawadzki sõnul on kuju kõrguseks 33 meetrit – üks meeter iga Jeesuse elatud aasta kohta. Teiste ehitusmeeskonna liikmete kinnitusel on kuju kõrguseks aga 51 meetrit, kui arvestada ka küngast, millel kuju seisab ja Jeesusel peas olevat krooni. Brasiilias Rio de Janeiros asuvas Jeesuse kuju kõrguseks on 38 meetrit,

 43. Martin Vällik 07. november 2010 kell 14:15

  Suhkur teeb pööraseks
  Riina Martinson, toimetaja, Pärnu Postimees

  “Suhkur muudab lapsed pööraseks,” nendib Pärnu Tervistavas Stuudios autistlike ja hüperaktiivse käitumisega lastega tegelev toitumisnõustaja Madleen Simson.

  Kui inimesel on tihti seedehäired ning pärast sööki tunne, et kõht on punnis ja seest käärib, võib Simsoni sõnutsi kahtlustada mõne toiduaine talumatust. Seda, mida vältida tasub, saab kindlaks teha toidutalumatuse testiga.

  Tervistavas Stuudios saab osta veel selliseid teenuseid nagu bioresonantsteraapia, kiropraktika, refleksoloogia, holistiline psühhoteraapia, vabastav hingamine, kõrvaküünlad, organismi puhastamine, homotoksikoloogia, reiki, kinesioloogia (see libavariant). Seega tasub heaga eemale hoida.

 44. Martin Vällik 07. november 2010 kell 15:05

  Terviseametile kaevatakse ka olematu müra peale

  Nii rääkis terviseameti pressiesindaja Iiris Saluri Postimees.ee’le, kuidas üks vanaproua kuulis oma eluruumis müra ja pani selle müratekitaja nimeks lendva (sõna «lendva» kasutatakse tormi ja luuvalu väljendamiseks – toim.).

  Proua väitel põhjustas lendva öösiti heli, mis häiris tema und.

  «Talle muretseti diktofon ja ta pidi seda müra salvestama, kuid peale norskamise ja voodikrigina polnud lindilt muud kuulda,» märkis Saluri.

  Lõpuks leidis proua koos sõbrannadega oma muredele lahenduse – nad avastasid üheskoos, et lendva tuleb välja seinakontaktist. Kokku tuli terviseametil selle probleemiga tegeleda üle poole aasta.

  Kommentaar samast:

  Tiit : Kunagu N-liidu ajal töötasin ühes majavalitsuses, siis oli ka taoline juhus. Üks mutike kaebas, et temal korteris mingid paharetid peavad elektripirnis koosolekut ja sõimavad teda. Sellel ajal pidi käima ja vaatama mille üle kodanik kurdab. Läksime komisjoniga sinna, muti lülitas lambi põlema ja ise räägib:”Kas kuulete, kuidas sõimavad”. Loomulikult oli vaikus. Mammit tuli kuidagi rahustada. Võtsin siis ühe riidekoti, panin pirnile ümber, keerasin pirni välja ja sidusin kotisuu sõlme. Panin uue pirni paika, lülitasin põlema ja mammi nii õnnelik, et enam keegi ei peagi koosolekut ja ei sõimagi teda. Pärest kirjutas linnavalitsusse kiidukirja, kuidas me teda operatiivselt aitasime. Tükk aega peale seda narriti mind hullutohtriks.

 45. dig 07. november 2010 kell 18:45

  Pennsylvania mail väljendab prokurör rahulolematust alternatiivšerifide ja alternatiivkohtunike tegevuse üle:

  HARRISBURG – Attorney General Tom Corbett today announced that a consumer protection lawsuit has been filed against an Erie debt collection company accused of using deceptive tactics to mislead, confuse or coerce consumers – including the use of bogus “hearings” allegedly held in a company office that was decorated to look like a courtroom.

  According to the lawsuit, fictitious court proceedings were used to intimidate consumers into providing access to bank accounts, making immediate payments or surrendering vehicle titles and other assets – sometimes dispatching Unicredit employees to consumers’ homes in order to retrieve documents or have consumers sign payment agreements.

  Corbett said Unicredit allegedly used civil subpoenas to summon consumers to an office in Erie, which included an area referred to by Unicredit employees as “the courtroom.”

  The fake courtroom allegedly contained furniture and decorations similar to those used in actual court offices, including a raised “bench” area where a judge would be seated; two tables and chairs in front of the “bench” for attorneys and defendants; a simulated witness stand; seating for spectators; and legal books on bookshelves. During some proceedings, an individual dressed in black was seated where observers would expect to see a judge.

 46. dig 07. november 2010 kell 18:56

  Martin Vällik ütles:

  «Talle muretseti diktofon ja ta pidi seda müra salvestama, kuid peale norskamise ja voodikrigina polnud lindilt muud kuulda,» märkis Saluri.

  Siis on muidugi see asi, et diktofon kipub peamiselt inimhäälele omaseid helisid salvestada suutma. Madalate ja kõrgete kuuldavate (ja potentsiaalselt ebamugavate) helidega jääb ta sageli hätta. Vanainimest väga kõrged helid muidugi vast ei häiri, aga odavamate diktofonide piir võib juba 5kHz kandis olla.

 47. Martin Vällik 07. november 2010 kell 22:29

  Kas kellelgi on huvi kommenteerida seda teksti:
  Maksa detoksifikatsioon

  Teksti aluseks olevad allikad küll usaldust ei ärata, kuid kas ses jutus ka mõni tõetera juhtub olema?

  Küsin seepärast, et teksti kinnitab Eesti Toitumisterapeutide Assotsiatsioon (ETTA) ja mille üks juhatuse liige on biokeemik Tiiu Vihalemm.

 48. Kriku 07. november 2010 kell 22:43

  Happe-leelistasakaalu taastamine parandab vitaalsust ning abistab detoksifikatsioonil. Happeline keha varastab rakkudelt hapnikku ja võimaldab kahjulikel patogeenidel ellu jääda. Kui keha on liiga happeline, siis toitaineid ei omastata efektiivselt ja toidulisandid ei toimi. Kehast ja luudest viiakse hapete neutraliseerimise eesmärgil hoopis välja vajalikke mineraale nagu kaltsiumit, magneesiumit, kaaliumit ja naatriumi.

  No teate…

 49. Andres Valdre 08. november 2010 kell 12:29

  @salvey:

  Siia juurde võiks skeptiliselt märkida, et tegu on suuresti tormiga veeklaasis. Eestis ikka kajastatakse uudiseid, kui kuskil mõni Eesti-teemaline raamat ilmunud, aga see teema on kahjuks selektiivne. Peale selle ilmub veel väga-väga palju muid raamatuid :) Samuti ei ole päris õige Eesti-kesksuse tekitatud seisukoht, et kui asi on seotud Eestiga, siis peab see tingimata olema maru hea. Ei pruugi olla :)

  Aga see, millega ma teema juures rahul ei ole, on hoopis see, et on tekkinud kildkond inimesi, kes arvavad teadvat tõe monopoli – kuidas on „õige” mõelda – ja nad on varmad igale vabamõtlejale nina peale määrima, kuidas need mõtlevad „valesti” ja kuidas mõelda on „õige”. Just selles kummitab üks teine maailmakord, ja see kõik kokku on õudne.

 50. cyrix 08. november 2010 kell 14:26

  Martin Vällik ütles:

  Kas kellelgi on huvi kommenteerida seda teksti:
  Maksa detoksifikatsioon

  Tegemist on üsna kõrge taseme umbluuga (hinnates taset selle järgi, milliselt tekstistruktuuri hierarhia astmelt algab umbluu – kas juba sõnad on valed, laused, tuleb mõtte väärdumine lõigu peatüki või terve teksti tasemel).

  Sisulisi faktivigu on tekstis vähe, aga mõned siiski – eelkõige pH teema – see, et sidrunimahl on aluseline: pH toitujad räägivad jääkidest ja tõepoolest paljude nõrkade hapete – sidrunhappe, süsihappe jne. – jäägid on aluselised AGA see aluselisus avalduks siis kui anioon oleks seotud neutraalse katiooniga – Na, K, jne. Mida ei mainita on see, et anioon (jääk) on seotud väga happelise katiooniga – prootoniga, mistõttu sidrunimahl on ikkagi tugevalt happeline. See prooton kaob pH toitumises kuhugi ära.

  Mõned andmed on pisut arhailised – lühendite GPT ja GOT asemel kasutatakse meditsiinis juba mõnda aega ALAT ja ASAT.

  Muidu on tekst lausete tasemel suuremalt osalt korrektne. (70 – 80%)

  Vead tulevad sisse konteksti tasemel – maksahaiguste sümptomeid ja põhjuseid kirjeldatakse, aga ei mainita epidemioloogiat – jääb mulje, et need esinevad tihti, ka mul võib mõni olla. Tegelikult muidugi on enamikul inimestest siiski maksaga kõik korras.

  Lekkiva soole sündroomist kirjutatakse, aga ei mainita, et ega meist igaühel see sool niisama küll lekkima ei hakka. Sool võib tõepoolest hakata lekkima näiteks verevarustuse katkemisel või limaskesta tugeval kahjustusel, aga siis on asjad juba halvad.

  Samuti ammoniaagi elimineerimise kohta – kui ammoniaak maksategevuse häire tõttu juba ajusse jõuab, siis on enamasti tegemist maksakooma ja kiire lahkumisega elavate hulgast.

  Hulga seoste puhul tekib küsimus, et kust need on leitud – emotsioonid ja maks, skisofreenia jne, mitmes kohas müüakse probleemi koos lahendusega – sellised pahad haigused on olemas, tule meie juurde testima ja söö meie toidulisandeid.

  Kokkuvõtteks – ei oskagi öelda, kas toodud kirjatükk klassifitseerub väga asjalikuks umbluutekstiks või äärmiselt halvaks mõistliku sisuga tekstiks. Igatahes esitatakse pooltõdesid, tõdesid ja valesid segamini ja sellises järjekorras, et tekkiv kontekst saab eksitav.

  Samas mõnele asjale kirjutaks kahe käega alla – suitsetamise piiramine, mitmekülgne toitumine jne, iseasi, kas neid tõeterasid on mõtet rumaluste vahelt välja korjama hakata, siis võib ju võtta mõne täiesti tõese teksti.

  Summaarselt – tekst ei ole täiesti vale, aga on kallutatud, jätab eelteadmisteta lugejale asjaliku mulje ja suunab teda valedele järeldustele.

  Iseasi, kelle süü see on – kui otseselt ei ole valesid kirjutatud ja ainult õrnalt…

 51. Mart K. 08. november 2010 kell 16:24

  Ma ei tea, kas see uudis on Eesti meedias kajastamist leidnud — kui keegi märkas, palun, viidake. Igatahes andis Science Daily 4. novembril teada PLoS ONE’is ilmunud uurimusest, mis esmakordselt näitab, et “looduslikud GMO-d” on olemas ja horisontaalseid geenihüppeid liigilt liigile esineb ka väljaspool aretuslaboreid.

  The debate over genetically modified organisms (GMOs) is heated. One of the arguments against them is that it is unnatural to mix genes from different species. However, research in Lund, Sweden, shows that genetic modification can take place naturally among wild plants. /…/

  The research group on evolutionary genetics has discovered that a gene for the enzyme PGIC has been transferred into sheep’s fescue (Festuca ovina) from a meadow grass, probably Poa palustris, a reproductively distinct species. The DNA analyses also show that only a small part of a chromosome was transferred. This is the first proven case of the horizontal transfer of a gene with known function from the nucleus of one higher plant to another.

  “Unfortunately, we don’t know exactly how the gene jump between the species occurred, which is not surprising as it took place perhaps 700,000 years ago. The most plausible explanation is that the gene was transmitted by a parasite or pathogen, such as a virus, perhaps with the help of a sap-sucking insect,” says Professor Bengtsson.

 52. KatrinV 08. november 2010 kell 17:28

  Ma leidsin suurepärase veebilehe. Kes oskab soome keelt, lugege. Vihje – Soome uus radikaalrühmitus Perussuomalaiset (Tõsisoomlased, superpopulistlik rahvaerakond) on esinenud vaktsiinivastaste ja geenmuundamisevastaste ülesastumistega.

  See oli nii hea, et ma võiks selle eesti keelde tõlkida. Sest siin on päris hästi parodeeritud tavalisemaid vaktsiinivastaste väiteid (sattusin siia vaktsiinide ohtlikkuse teemat uurides). Üks näide – 1930. aastal vaktsineeriti Soomes 35 tuhat beebit, nende hulgas on tänaseks registreeritud 2500 vähijuhtu, 10 tuhat kiilaspäisust, 500 osalist pimedaksjäämist ja mitmeid amputeerimisi.

  http://jkr77.kapsi.fi/kieltaka.....vapaa.html

 53. Martin Vällik 08. november 2010 kell 21:58

  Nalja ka natuke:
  «Abiellu süütult» ideoloog: seksuaalne aktiivsus hävitab hingeelu

 54. salvey 09. november 2010 kell 7:39

  Elektrivool parandab arvutusoskust

  Kas soovite, et oskaksite paremini arvutada? Teadlastel on nüüd olemas lihtne nipp, kuidas matemaatikaoskusi ilma pingsa harjutamiseta parandada. Selleks tuleb õiget ajupiirkonda elektrivooluga stimuleerida, ja teie matemaatiline taibukus paraneb märgatavalt. Protseduuri tulemus püsib vähemalt kuus kuud.

 55. K_V 09. november 2010 kell 8:01

  salvey ütles:

  Elektrivool parandab arvutusoskust

  Juba vanarahvas teadis rääkida, et tõeline värskus on noolega kapis. Elektrivooluga tasuks siiski ettevaatlik olla, inimesed taluvad seda erinevalt. Mõne puhul piisab ehk ainult vihjest sellise protseduuri vajadusele.

 56. salvey 09. november 2010 kell 8:37

  Maag Vanaküla varjab tulu?

  Vanaküla ei eitagi, et kuigi tema portaali taga on ka MTÜ, läheb registreerimisraha otse tema kontole. Nii juba aasta aega. Samas väidab maag end selle aja jooksul raha eest registreerinud olevat vaid umbes viis inimest ehk ta olevat teeninud 250 krooni. «Las nad ajavad näpuga järge!» ütleb ta maksuameti jutu peale. «Mis seal vahet on? Kirjutavad ette, siis kirjutavad, seal pole midagi teha. Kui maksuamet mult midagi tahab, eks ma siis näitan.» Mingist ärist olevat asi kaugel: ainuüksi serveri tasu maksvat maag 170 krooni.

 57. dig 09. november 2010 kell 9:32

  Näedsasiis, kui vähe uusi järgijaid suurel maagil on. Keegi peaks selle Wikipediasse kirja kah panema.

 58. dig 09. november 2010 kell 11:59

  Martin Vällik ütles:

  Nalja ka natuke:
  «Abiellu süütult» ideoloog: seksuaalne aktiivsus hävitab hingeelu

  Tore metaperverssus. Kõigepealt printsiip:

  «Kui õudne on pidev taga rääkimine, kui palju teeb ühiskonnas halba kiire hukkamõistmine laia avalikkuse ees, kuigi inimene võib olla täiesti süütu,» tõi ta näite väärast käitumisest.

  Seejärel ilming, et refleksiivselt seda printsiipi emand Alvre ei rakenda:

  Alvre ei usu, et ööklubides paarilisi otsivad noored endast või leitud partnerist lugu peavad. «See proovimise jutt on absoluutne tobedus.»

  Stalinistliku majanduse tagaigatsus on muidugi omaette teema:

  Alvre meenutab, et tema keskkooli ajal (praegu on naine 69) ei olnud mõeldav, et noored ei saaks lihtsalt sõbrad olla – tantsida koolipidudel, sportida.

  Kuigi ta polnud sel ajal veel kristlane, siis oskasid noored end hoida – oli see ühiskonna või sisemiste väärtuste tõttu. «Ei olnud seda kohutavat, lagastavat ja labast reklaami.»

  Kes 2010. aastal 69 aastat vana on, sündis 1941. või 1940. aastal ja keskkoolis käis Hruštšovi sula ajal. Muidugi ei olnud siis reklaami kui roiskuva kapitalismi ilmingut tarvis, sest plaanikomitee teadis täpselt, mida kellelgi tarvis on.

  Muidugi, vastavalt Põhiseadusele võib igaüks ennast kommunismi igatsemisega vabalt teostada, aga Põhiseadus ei nõua sugugi, et suur üleriigiline päevaleht selle igatsuse ära trükkima peaks.

 59. dig 09. november 2010 kell 12:09

  KatrinV ütles:

  Ma leidsin suurepärase veebilehe. Kes oskab soome keelt, lugege. Vihje – Soome uus radikaalrühmitus Perussuomalaiset (Tõsisoomlased, superpopulistlik rahvaerakond) on esinenud vaktsiinivastaste ja geenmuundamisevastaste ülesastumistega.

  See oli nii hea, et ma võiks selle eesti keelde tõlkida.

  Kui aega leiad, oleks tore küll. Jutt on tõesti vahva.

 60. Andres Valdre 09. november 2010 kell 12:40

  @Martin Vällik:

  Selle põhimõtte „seksuaalne aktiivsus hävitab hingeelu” peale meenus James Frazeri tähelepanek (raamatus The Golden Bough, kuskil tagapool), et umbes sedasi kristluse algusaegadel olla mõeldudki, aga peagi hakanud nutikamatel koitma, et see ei ole jätkusuutlik. Leitud siis kompromiss, et pühadust võivad hoida tsölibaadis vaimulikud ja kloostrirahvas, aga muu rahvastik las paljuneb edasi :)

 61. dig 09. november 2010 kell 12:47

  dig ütles:

  Kui aega leiad, oleks tore küll. Jutt on tõesti vahva.

  Nende sponsorreklaamil ei ole ka viga:

  Uudessa kirjassaan COSMIC INDUSER joogalentäjä ja tiedemies Lotus Carpentier kertoo, kuinka juuri SINÄ voit saavuttaa muuttaa elämäsi jo muinaisten inkojen tuntemalla menetelmällä, täysin luonnonmukaisesti ja ponnistuksitta. Kirja pohjautuu perinpohjaisiin tieteellisiin tutkimuksiin, joita Lotus Carpentier teki Himalajan rinteillä läheisen Maya- yhdyskunnan vieraana. Nämä uskomattomat tulokset johtivat COSMIC INDUSER- menetelmään, joka on nyt saatavilla kirjana!

  Kui juba Himaalaja nõlvadel elavate maiade kogukond asjasse segatud on, siis peab ikka ühe vägeva värgiga tegemist olema.

 62. KatrinV 09. november 2010 kell 13:45

  @dig:
  Võtan selle täna õhtul ette.

 63. Mart K. 09. november 2010 kell 14:34

  Mart K. ütles:

  ei tea, kas see uudis on Eesti meedias kajastamist leidnud

  Nüüd juba on, Fortes:

  Kas see, et eri liikidesse kuuluvate taimede vahelised geenihüpped on looduses loomulikud, tähendab, et enam pole mõtet geneetiliselt muundatud toiduvilja vastu protestida?

  Bengtssoni hinnangul pole vastus kaugeltki lihtne. Ta märgib, et uued tulemused on huvitavad ja olulised, ent ei ütle suurt midagi selle kohta, millised sammud ühiskonna jaoks valed või õiged on.

  „Paljud kardavad geneetiliselt muundatud kultuurtaimi, kuna usuvad, et nende kasutamine võib kaasa tuua soovimatute geenide levimist looduses. See argument mind ei veena. Küll aga mõistan ma muret kasvava patendikasutuse ja taimearetusmeetodite monopoliseerimise üle. Sellepärast ongi nii oluline, et ülikoolides saaksid jätkuvalt toimuda sundimatud ja äriliselt sõltumatud taimegeneetika uuringud,” rõhutab Bengtsson.

 64. Martin Vällik 09. november 2010 kell 15:39

  Uuring: maheköögiviljad ei erine tavalistest köögiviljadest

  Taanlaste uuring on juba mahepõllundusega tegelevate Iiri talunike seas tekitanud kriitilist vastukaja. Nii on põllumeeste poolt välja toodud, et mahetoidul on tegelikult muidki eeliseid – see on vaba taimekaitsevahenditest ja geneetiliselt muundatud materjalidest, mahepõllunduses on loomapidamisel kõrged standardid ning orgaaniline toidu tootmine ei anna hoogu juurde kliima soojenemisele.

  Mis siin ikka niiväga kritiseerida, lihtsalt puhatagu need mahetootjad oma argumentatsioon valeväidetest puhtaks ja panustagu nendele väärtustele, mis ka tegelikult eristavad üht porgandit teisest. Tervislikkus selleks ei paista olevat, hind nagu ka mitte, aga midagi vast ikka on.

 65. Mart K. 09. november 2010 kell 16:05

  Martin Vällik ütles:

  …puhastagu need mahetootjad oma argumentatsioon valeväidetest puhtaks ja panustagu nendele väärtustele, mis ka tegelikult eristavad üht porgandit teisest.

  Kahtlen, kas polüfenool on ainus tervisele kasulik ühend kõigis köögiviljades, samuti selles, et (mõnede) sünteetiliste väetiste kasutamine köögiviljade tervislikkust kuidagi ei mõjuta.

  Üldiselt aga on Eestis mahetoodete müüjatel muidugi väga hämar ettekujutus sellest, milles millegi mahedus väljendub — viimati ei osanud Ökosahvri müüja vastata ka mu kõige elementaarsematele küsimustele, näiteks, et mille poolest täpselt erineb seal müüdav hirmkallis Saksa mahelillkapsas turul ja poes müüdavast.

 66. M 09. november 2010 kell 17:04

  Ei ole uuringud näidanud, et ka muude kasulike või (teoreetiliselt) kahjulike koostososade poolest maheköögiviljade ja tavaköögiviljade vahel sisulist vahet oleks. Mõlemad on tervislikud:)

  Vt ka: http://www.food.gov.uk/news/ne.....ul/organic

 67. Andres Valdre 09. november 2010 kell 18:43

  Elukestva õppe teemadel kirjutab kes muu kui Postimees: Waldorfkool tahab luua ka lasteaia ja vanadekodu

  Kommenteerijad kommenteerivad tuntud headuses.

 68. dig 10. november 2010 kell 3:58

  Mart K. ütles:

  näiteks, et mille poolest täpselt erineb seal müüdav hirmkallis Saksa mahelillkapsas turul ja poes müüdavast.

  Kallis Saksa kapsas on toodud kaugelt Saksamaalt mööda mahedaid autobahne ja põletades mahedat biodiislit. Odav turult saadav kapsas on loksunud mööda kehvi Eesti teid ja kuulanud koleda kividiisli põlemise häälitsusi ning seega stressis. Mis võiks lihtsam olla? ;)

 69. salvey 10. november 2010 kell 8:01

  Looduse poolest kuulub Eesti Euroopa rikkamate hulka

  Rändrahnude esinemistiheduse ja mõõtmete poolest on Eesti tema sõnul kunagisel Põhja-Euroopa jäätumisalal esikohal – koguni 90 protsenti ülisuurtest ehk hiidrahnudest asub just siin.

  Ka meteoriidikraatrite esinemistiheduse poolest pindalaühiku kohta oleme maailmas konkurentsitult esikohal, neid on meil kokku kaheksa: Ilumetsa, Kaali, Kärdla, Lasnamäe, Neugrund, Simuna, Tsõõrikmäe ja Vaidasoo.

 70. salvey 10. november 2010 kell 8:07

  USAst saadeti teele salapärane rakett

  Raketikatsetuse eelduseks oleks olnud õhuruumi sulgemine ning mereväele teada andmine, et nad katsetuse piirkonnast eemale hoiaksid.

  Pentagonil puuduvad andmed õhuruumi sulgemise ja mereväele hoiatuse edastamise kohta.

  Lapani sõnul näitab see, et rakett saadeti teele Los Angelese lennuvälja lähedalt, et tegemist ei olnud USA sõjajõudude raketitestiga.

 71. dig 10. november 2010 kell 12:19

  WingNutDaily räägib tsivilisatsiooni kohutavast saatusest:

  For a long time it was an article of faith among Christians, conservatives and other traditionalists: They believed that when homosexuality becomes widely accepted and even celebrated in a society, that society starts to die.

  The November issue of WND’s monthly Whistleblower magazine, titled “AMERICA’S GAY OBSESSION,” says it’s not only not bigoted, paranoid or insane, but it’s absolutely historically true – and moreover, is where America is rapidly heading unless it reverses course.

  Hüva, säärane jutt on WingNutDaily jaoks enam-vähem igapäevane. Aga missuguseid skeptikule huvi pakkuda võivaid pseudoteaduslikke väiteid nad seekord esitavad?

  “Perhaps the definitive work on the rise and fall of civilizations,” writes Fitzpatrick, “was published in 1934 by Oxford anthropologist J.D. Unwin”:

  In “Sex and Culture,” Unwin studied 86 human civilizations ranging from tiny South Sea island principalities to mighty Rome. He found that a society’s destiny is linked inseparably to the limits it imposes on sexual expression and that those sexual constraints correlate directly to its theological sophistication and religious commitment.
  Unwin noted that the most primitive societies had only rudimentary spiritual beliefs and virtually no restrictions on sexual expression, whereas societies with more sophisticated theologies placed greater restrictions on sexual expression, and achieved greater social development.

  In particular, cultures that adopt what Unwin dubbed “absolute monogamy” proved to be the most vigorous, economically productive, artistically creative, scientifically innovative and geographically expansive societies on earth.

  Whistleblower on WND juurde kuuluv ajakiri. Kuna WND usub, et ta hiljutised valimised võitis ning tema lugejaskond sellepärast rohkem pornot vajab, on terve värske number seksiküsimustele — ja peamiselt geierootikale — pühendatud.

 72. Mart K. 10. november 2010 kell 12:36

  “Valitsuse usaldusväärsuse kahanedes kasvab usk jumalasse”, vahendab Forte Discovery Newsi, mis vahendab ajakirjas Journal of Personality and Social Psychology avaldatud uurimust.

  Viis uurijat seiras seda, kuidas valitseva korra ebastabiilsuse kasv majanduslikest probleemidest lähenevate valimisteni mõjutab üksiksiku psühholoogilist toimimist. /…/

  Teadustöö väitel täidavad usk jumalasse ja usk valitsusse kattuvaid funktsioone struktureeritud, mittejuhusliku, korrastatud maailma allikatena. Samuti kirjutavad uurijad, et valitsus ja jumal võivad olla vastastikku vahetatavad.

 73. Andres Valdre 10. november 2010 kell 13:34

  salvey ütles:

  Looduse poolest kuulub Eesti Euroopa rikkamate hulka
  [...]

  Ka meteoriidikraatrite esinemistiheduse poolest pindalaühiku kohta oleme maailmas konkurentsitult esikohal, neid on meil kokku kaheksa: Ilumetsa, Kaali, Kärdla, Lasnamäe, Neugrund, Simuna, Tsõõrikmäe ja Vaidasoo.

  Kas Vaidasoo ringstruktuuri olemuse kohta on midagi uuemat ja konkreetsemat selgunud kui 2006. a publikatsiooni ettevaatlik järeldus: According to recent investigations the origin of the Vaidasoo structure is open to debate. A deeply eroded trace of a meteorite is one potential interpretation.

 74. uurija 10. november 2010 kell 14:49

  Martin Vällik ütles:

  Nalja ka natuke:
  «Abiellu süütult» ideoloog: seksuaalne aktiivsus hävitab hingeelu

  See teema ei ole mustvalge ja artiklis pakutud eluviisidel on kindlasti omad eelised ja muidugi puudused.

 75. dig 10. november 2010 kell 15:47

  Postimehe tarbijaveerg kirjutab edusammudest tarbekeemia uuringute vallast:

  Euroopa Narkoseirekeskus on avastanud tänavu kümne kuuga 33 uut narkootikumi, mis on pea sama palju kui kahel eelneval aastal kokku.

  Täna värsket aastaraportit esitlenud seirekeskus teatas, et kui eelmisel aastal avastatud 24 uut psühhoaktiivset ainet oli kõigi aegade rekord, siis juba on selge, et käesolev aasta purustab selle tulemuse.

  Näedsasiis. Ausad ärimehed üritavad illegaalseid psühhoaktiivseid aineid turult välja tõrjuda uute legaalsete ainete pakkumise teel, aga kurjad ärivaenulikud valitsused keelavad süstemaatiliselt seda, mida iganes nood keemiatöösturid pakuvad, ilma suuremate teadusuuringuteta ära. Kus on õigus?

 76. dig 10. november 2010 kell 16:21

  Tuntud psühholoog Voldemar Kolga nimetab Postimehes trolli trolliks:

  Psühholoog Voldemar Kolga hinnangul tuleks poliitiku Valentine Alvre üleskutset süütult abielluda võtta rahva provotseerimise katsena, mille eesmärgiks on erakonnale tähelepanu juhtida. Seetõttu ei tasu ebarealistlikust propagandast erutuda.

  Kolga sõnul on inimestel illusioon, et nende isiklik mõtteviis on ainuõige, kuid erinevaid karaktereid leidub väga palju. Seega tuleb olla salliv Alvre «kummaliste» seisukohtade suhtes: «Ei saa öelda, et see on hirmus rumal ja ei sobi meie ühiskonda üldse.»

  Aktsepteerida ei saa aga nõudmist, et kogu ühiskond peaks ühe vaatenurga järgi käituma, märkis Kolga. Sama käib teiste vähemuste kohta: «Kui homod hakkavad üles kutsuma, et kõik peaksid homoks hakkama. Ikka ei hakka.» Ta lisas, et taolised üleskutsed on ebarealistlikud.

  Huvitavaks pidas Kolga aga vähemustele alati osaks saavat ebaproportsionaalselt suurt tähelepanu ning leidis, et «abiellu süütult» propaganda võib olla poliitikute strateegiline «mäng». Nad on teadlikud, et ühiskond nende üleskutse järgi käituma ei hakka, kuid erakond pälvib sellegipoolest avalikkuse tähelepanu: «Provotseerivad rahvast. Tulebki võtta nii, mitte erutuda.»

 77. dig 11. november 2010 kell 2:28

  Postimees jagab teateid kompartmentaliseeritud taevast:

  Selle nädala esmaspäeval sai USAs Los Angelese taevas näha komeeti C/2010 V1/ Ikeya-Murakami.

  Hiljuti avastatud sabatähte jälgiti maailmas ka mitmes teises paigas, edastab Ilta-Sanomat.

  Toimetas Inna-Katrin Hein

  Samas ei ole Postimees ka täiesti lootusetu, kõmuloos suudavad nad skeptitsismi üles näidata küll:

  Tartus McDonalds’i drive-in järjekorras autodest ette trüginud neiu väidab, et tema taga seisnud taksojuht sõitis kättemaksust ta jalast üle.

  18-aastane Karksi-Nuiast pärit Epp Elias oli nädalavahetusel Tartus peolt tulles purjakil ja trügis kiirsöögikohas autodejärjekorrast ette. Tüdruk väidab, et just seepärast sõitis Tartu taksojuht Olgert Tamm meelega tema jalast üle.

  Loo muudab kahtlaseks see, et traumapunktis määrati neiu vigastuseks muljumine, kuid suure takso alla jäädes oleks ta tõenäoliselt pidanud luumurru saama. Lisaks on haiglast saadud paberil kirjas, et tüdruk oli alkoholijoobes ja tasakaaluhäiretega.

  Toimetas Teelemari Loonet

  Äkki läheks Postimees paremaks, kui Loonet teadusuudiseid ja Hein prominente toimetaks?

 78. dig 11. november 2010 kell 17:21

  Christian Institute võitleb vahelduse mõttes riigi raha raiskamise vastu:

  A man who underwent sex change surgery to look like a woman – then changed back – says the NHS should halt all sex change operations.

  Charles Kane, who spent £100,000 on operations to make him look like a woman, says he needed counselling, not surgery.

  “Based on my own experiences, I believe sex-change operations should not be allowed, and certainly not on the NHS”, he says.

  Kindlalt on teada see, et isand/emand/kodanik Kane on täie mõistuse juures ja ei kannata luulude all.

  Mr Kane says: “People who think they are a woman trapped in a male body are, in my opinion, completely deluded. I certainly was.

  Mis oleks üks liigategemisnarratiiv ilma ohvriteta?

  He adds: “In many ways I see myself as a victim of the medical profession.”

 79. dig 11. november 2010 kell 17:28

  Kord ennemuitsel ajal rääkis Onu Raivo muinasjuttu mehest, kes nautis lihalõhna ja maksis selle eest kuldmündi kõlinaga. The Globe and Mail räägib mõnevõrra teistsugusest liha mittedestruktiivse kasutamise viisist:

  Contrary to expectations, a McGill University researcher has discovered that seeing meat makes people significantly less aggressive. Frank Kachanoff, who studies evolution at the university’s department of psychology, had initially thought the presence of meat would provoke bloodlust, believing the response would have helped our primate ancestors hunt. But in fact, his research showed the reverse is true.

  Kachanoff recruited 82 men and asked them to punish an aide with various volumes of sound each time he made an error while sorting photos, some with pictures of meat, and others with neutral images. The researcher had anticipated participants who watched the aide sort meat photos would inflict more discomfort on him, but he was surprised when those pictures did not provoke aggressive behaviour.

 80. dig 11. november 2010 kell 21:15

  Richard Dawkins jagab ettepanekut humanismi kaaluda:

  Consider Humanism – Richard Dawkins from American Humanist Association on Vimeo.

 81. dig 11. november 2010 kell 22:08

  Secular News Daily räägib, et väikestel lastel on kalduvus uskuda, mida neile öeldakse — isegi, kui silmad hoopis teist juttu ajavad:

  It reminded me of a study just published in Psychological Science by Vikram Jaswal, at the University of Virginia, and colleagues. They’ve been looking at the power of adult verbal testimony to lead children to disbelieve their own eyes.

  For example, in one study the experimenter hid a sticker under one of two cups. If the kid guessed right, she won the sticker. If the kid guessed wrong, the experimenter got it. The experimenter told the kid how much she wanted the sticker.

  Then the experimenter told the kid which cup the sticker was under. Of course, she lied.

  The kid, unsurprisingly, believes the experimenter – after all, the kid is just 3 years old. And then the kid is proved wrong.

  The strange thing is that the kid doesn’t learn from her mistakes. She goes on believing the experimenter. And losing every time.
  It seems that there’s something specially convincing about verbal testimony. When they re-ran the experiment, but with the experimenter using an arrow to point to the cup, instead of saying anything, the kids cottoned on much quicker. Well, mostly.

  Asjassepuutuv teadusartikkel paistab olevat Young Children Have a Specific, Highly Robust Bias to Trust Testimony:

  Why are young children so willing to believe what they are told? In two studies, we investigated whether it is because of a general, undifferentiated trust in other people or a more specific bias to trust testimony. In Study 1, 3-year-olds either heard an experimenter claim that a sticker was in one location when it was actually in another or saw her place an arrow on the empty location. All children searched in the wrong location initially, but those who heard the deceptive testimony continued to be misled, whereas those who saw her mark the incorrect location with an arrow quickly learned to search in the opposite location. In Study 2, children who could both see and hear a deceptive speaker were more likely to be misled than those who could only hear her. Three-year-olds have a specific, highly robust bias to trust what people—particularly visible speakers—say.

 82. dig 11. november 2010 kell 22:22

  Oklahomas võeti teadupärast novembri alguses toimunud referendumil vastu otsus osariik ära päästa. Kirjutas Fox News:

  Oklahoma voters have approved a measure that would forbid judges from considering international law or Islamic law when deciding cases.

  Republican Rex Duncan, the sponsor of the measure, called it a “pre-emptive strike” designed to close the door on activist judges “legislating from the bench or using international law or Sharia law.”

  Loomulikult on asi juba kohtus ja föderaalkohus on esialgse õiguskaitse raames käskinud osariigi põhiseaduse uue peatüki välja kuulutamata jätta, kuna see võib osutuda föderaalsele põhiseadusele vasturääkivaks. Kirjutab The Christian Century:

  U.S. District Judge Vicki Miles-LaGrange issued a temporary restraining order on Monday (Nov. 8) after Muslims sued to block the referendum, which was approved by 70 percent of Oklahoma voters on Nov. 2.

  Muneer Awad, executive director of the state chapter of the Council on American-Islamic Relations, sued to block enforcement, alleging the referendum violates First Amendment prohibitions against religious discrimination and government-supported religion.

 83. salvey 12. november 2010 kell 7:18

  Pakistan mõistis jumalateotuse eest surma kristlasest viie lapse ema

  2009. aasta juunis paluti Bibil tuua kõigile vett, samal ajal kui ta põllul töötas. Selle vastu oli rühm moslemiusku naisi, öeldes, et mittemoslem ei tohiks veeanumat puudutada.

  Paar päeva hiljem läksid naised kohaliku vaimuliku juurde ja väitsid, et naine tegi halvustava märkuse prohvet Muhamedi aadressil. Vaimulik pöördus kohaliku politsei poole, kes algatas uurimise.

  Naine arreteeriti Ittanwalai külas ja mõisteti süüdi Pakistani karistusseadustiku järgi. Karistuseks määrati surmanuhtlus.

  Kohtunik Naveed Iqbal andis käsu naine üles puua ja otsus näitab kohtuniku teatel, et pole mingit võimalust, et naise ütlust valesti tõlgendati. Mingeid pehmendavaid asjaolusid kohtuniku teatel polnud.

 84. Mart K. 12. november 2010 kell 14:09

  Uuring: inimesed suudavad tulevikku ette näha! (vahendab Forte New Scientisti).

  Ebatavalised väited on harva ebatavalisemad kui järgmine: veel toimumata sündmused võivad mõjutada meie käitumist.

  Parapsühholoogid on juba aastaid väitnud prekognitsiooni ehk ennustamatute tulevikusündmuste ettenägemise kohta kõikvõimalikku jampsi. Paistab aga, et too libateaduslik fenomen on viimaks jõudmas peavooluteaduse huviorbiiti: juhtiv sotsiaalpsühholoogia-alane ajakiri on võtnud ilmumisjärjekorda teadustöö, mis sisaldab tõendeid selle olemasolust.

  Enamgi veel — skeptilised psühholoogid, kes on tööd enne üllitamist põhjalikult uurinud, tunnistavad, et ei suuda sellest leida märkimisväärseid vigu. “Mu isiklik veendumus on, et see on naeruväärne ega saa vastata tõele,” leiab Rhode Islandi osariigis Providence’is tegutseva Browni ülikooli psühholoogiaprofessor Joachim Krueger, kes on tööd kajastanud ajakirja Psychology Today veebiblogis. “Metodoloogia ja katse ülesehituse ründamine on esimene rindejoon. Aga, kui aus olla, ei näinud ma midagi kahtlast. Kõik paistab olevat heas korras.”

  Ajakirjas Journal of Personality and Social Psychology enne aasta lõppu ilmuv uurimus kujutab endast Ithacas tegutseva Cornelli ülikooli teadlase Daryl Bemi kaheksa aasta töö kulminatsiooni. “Ootasin meelega seni, kuni olin kindel, et kogutud andmete mass on kriitiline ja tegu pole statistilise apsakaga,” kinnitab ta. /…/

  Tunnustatud psühholoogiliste nähtuste ajas pööratud versioonide uurimine oli geniaalne idee, väidab skeptiline Krueger. Parapsühholoogia uurijad on minevikus rakendanud idiosünkraatilisi meetodeid nagu Ganzfeldi katsed, kus katsealused pidid muu hulgas selgeltnägemist ja telepaatiat väidetavalt soodustava seisundi tekitamiseks kuulama valget müra ja jälgima muutumatut ühtlast nägemisvälja. Bem seevastu rakendas katseid, mille objektiivsel hindamisel pole peavoolu psühholoogidel probleeme.

  Jäädvustatud mõjud olid väikesed, aga statistiliselt olulised. Näiteks ühes katses lubati katsealustele, et arvutiekraanile ilmub erootiline modell ühes kahest poosist ja paluti neil ennustada, kumb poos see olema saab. Lõpuks kuvatud pilt valiti juhuslikult, ent katsealused arvasid selle õigesti ära 53,1 protsendil juhtudest.

 85. dig 12. november 2010 kell 16:42

  Postimees kirjutab meditsiinilisest juhtumist Tartus:

  Tartu Kroonuaia erivajadustega õpilaste koolist on kiirabi haiglasse viinud juba kaks ravimi üledoosi saanud tüdrukut.

  «Mõlemad tüdrukud võtsid rahusteid, mis on neile määratud,» ütleb Kroonuaia kooli direktor Ain Ostrat kiirabiga haiglasse viidud õpilaste kohta.

  Muidu oleks uudis nagu uudis muiste, aga juba teises lõigus kalpsab keegi maagiline isemõtleja kõnepulti:

  «Isegi kui need pole narkootikumid, on olukord ohtlik, sest tablettide võtmise harjumus võib sillutada teed uimastipruukimisele,» ütles Tartu Kroonuaia koolis õppiva lapse ema, kirjutas Õhtuleht.

  Prekognitsioonist oli meil juba juttu. Siin on illustratsioon:

  Esimest korda kihutas kiirabi Tartu Kroonuaia kooli õppuri elu päästma eelmisel neljapäeval ja üleeile olid salapärased tabletid koolis kaasas ühel VI klassi tüdrukul.

  Eelmisel neljapäeval kooli lapsevanemate üldkoosolekul üritasid need kaks ema tolle ohtliku mure jutuks võtta, …

  “Üleeile” on kuus kalendripäeva pärast “eelmist neljapäeva”. Niipalju siis põhjusest ja tagajärjest.

 86. Mart K. 12. november 2010 kell 18:23

  Alternatiivmeditsiini haru, mida mõnel pool energiapsühholoogiaks nimetatakse, on psühholoogiadoktori kraadiga terapeuti David Feinsteini paelunud juba kümme aastat. Ajakirja Psychotherapy Networker viimatises numbris üritab ta selgitada, miks.

  So, you may well be asking, what could possibly have possessed a wizened, seen-it-all therapist like me to embrace an approach that much of the world of orthodox psychology considers the latest incarnation of snake oil? Well, what follows is the answer.

  Lühidalt leiab ta, et meetod töötab, ehkki ei tea, miks. Pikemalt on aga üsna huvitav jutt, ehkki karastunud skeptiku jaoks ilmselt mitte piisavalt veenev, ma kardan.

 87. dig 13. november 2010 kell 17:39

  Tänaseks on üldteada, et katoliku kiriku peamine kasutusala on väikeste laste hirmutamine. New York Times kirjutab aga kentsakast petuskeemist, kus lisaks muudele põnevatele pisiasjadele poola preestritega paranoilist pianisti pelutati.

  Mr. Davidson worried that the music he had composed and saved on the computer could be lost. The owner of the shop, Vickram Bedi, 36, confirmed that there was a virus on Mr. Davidson’s computer, a virus Mr. Bedi said was so troublesome that it had also damaged the shop’s computers, officials said.

  That was only the beginning. Over time, prosecutors said, Mr. Bedi told Mr. Davidson about an elaborate international conspiracy that had attacked Mr. Davidson’s computer and was threatening Mr. Davidson and his family. The conspiracy allegedly involved a mysterious hard drive in a remote village of Honduras and a plot to infiltrate the United States government by Polish priests linked to Opus Dei. Mr. Bedi persuaded Mr. Davidson to pay the computer shop not only for data retrieval, but for personal protection, the authorities said.

  It was, of course, a fraud, officials said. For more than six years, the computer shop, Datalink Computer Products, regularly charged Mr. Davidson’s credit card accounts. The charges totaled more than $6 million, according to the office of the Westchester County district attorney, Janet DiFiore. It took months for investigators with the police in Harrison, N.Y., and other agencies to unravel the many twists and turns of the case.

  Tuntud vanasõna räägib, et ausat meest petta ei õnnestu. Kuidas seekord?

  One such twist was the civil lawsuit that pitted Mr. Davidson and Mr. Bedi against Wachovia Bank and three of the bank’s financial advisers. As co-trustees of the Redwood II F Trust, Mr. Davidson and Mr. Bedi claimed in the lawsuit that the bank had mishandled its $60 million in assets. People who were sued by Mr. Davidson and Mr. Bedi went to the Harrison police in July, setting off the fraud inquiry.

 88. dig 13. november 2010 kell 17:55

  Uutest suundadest briti huumoris pärast Briani elamist võib lugeda BBC vahendusel:

  A Conservative Birmingham City councillor has been arrested over allegations he called on Twitter for a female writer to be stoned to death.

  Mr Compton allegedly tweeted: “Can someone please stone Yasmin Alibhai-Brown to death? I shan’t tell Amnesty if you don’t. It would be a blessing, really.”

  Later, he wrote on Twitter that he had not called for the stoning of anybody.

  He said: “I made an ill-conceived attempt at humour in response to Yasmin Alibhai-Brown on Radio 5. I [apologise] for any offence caused, it was wholly unintentional.”

  Poliitiku partei on esialgse aukaitsevahendina rakendanud mittekaristust nimega suspension.

  The Conservative Party has said his membership has been suspended indefinitely pending further investigation.

 89. dig 13. november 2010 kell 20:53

  Wall Street Journal kirjutab olulistest turuteguritest Jänkistanis:

  Frito-Lay, the snack giant owned by PepsiCo Inc., says it is pulling most of the biodegradable packaging it uses for its Sun Chips snacks, following an outcry from consumers who complained the new bags were too noisy.

  Touted by Frito-Lay as 100% compostable, the packaging, made from biodegradable plant material, began hitting store shelves in January. Sales of the multigrain snack have since tumbled.

  Too põhjus on nii jabur, et mõni võib niimoodi arvata, et tegemist on lihtsalt ettekäändega ja sealpool Suurt Lompi valitseb suur irratsionaalne hirm biolagunevate materjalide ees. Kas seda fenomeni hüüda ökofoobiaks või hoopis näiteks ersatsofoobiaks, hirmuäratav tont seda teab.

  Saadaval on märke sellest, et tegemist on kultuurilise hoiakuga, mitte tarbijate üldinimliku ebameeldivustundega. Kirjutab The Atlantic:

  While here in the U.S. of A., SunChips’ noisy (but biodegradable!) bag got tossed out by Frito-Lay, the Canadians get to keep theirs. Here, we see Frito-Lay Canada’s sustainability chief telling you all about that decision.

 90. väike My 14. november 2010 kell 20:59

  Konverents kristlikest väärtustest, riigikogu konverentsisaalis, teemaks ikka ususõpetus. http://www.eestikirik.ee/node/10264

  dr Olga Schihalejev «Kristlus uues põhikooli õppekavas» (Tartu Ülikool), Kalev Uustalu «Pühakodade rahastamine riigi ja kohalike omavalitsuste poolt taasiseseisvunud Eestis» (Eesti Vabariigi Muinsuskaitseameti peadirektor)

 91. dig 15. november 2010 kell 14:15

  Skepchick vahendab uusi trende Jänkistani surreality TV vallast:

  In summer of 2008, the American television channel A&E premiered a series called Psychic Kids: Children of the Paranormal and has just begun airing the second season this November. Presided over by professional psychic Chip Coffey, and a few other mediums and paranormal experts, the show finds kids, who tend to range in age from 12 to 18 and who have experiences with visions, demonic possessions and other assorted unexplained and disturbing phenomena. The gathered experts then teach these “children of the paranormal” how to use their psychic powers to resolve their problems while filming it for a weekly, hour-long television episode.

  If there ever were a case that screams exactly what the harm is in letting psychics go unchallenged, this is it. Not only are kids and their parents getting sucked into believing things with no solid evidence, but targeting children with documented psychological problems and giving them bogus solutions precludes them getting professional medical therapy and assistance they obviously could use. Even worse, televising the entire process normalizes the idea for the audience, which might include other troubled kids and parents who decide to try the same “solutions” with even less-scrupulous paranormal experts who aren’t being held to even the low standard of honesty television documentation imposes.

  Saadaval on ka klipp:

  Arvestades, kuidas viimastel aastatel telesaadete “formaate” sisse ostetakse, on karta, et varsti ilmuvad Eestissegi tegelased, kes teleris lapsi ahistada tahavad.

 92. dig 15. november 2010 kell 14:36

  TechCrunch räägib, kuidas robotid tulevad ja ajakirjanike käest leiva ja vorsti ära röövivad:

  A startup in North Carolina, StatSheet, today is launching a remarkable network of 345 sports sites, one dedicated to each Division 1 college basketball tam in the U.S. For instance, there is a site for the Michigan State Spartans, North Carolina Tar Heels, and Ohio Buckeyes. Every story on each site was written by a robot, or to put it more precisely, by StatSheet’s content algorithms. “The posts are completely auto-generated,” says founder Robbie Allen. “The only human involvement is with creating the algorithms that generate the posts.”

  The results surprisingly readable, if a bit dry. Here is one typical lead, which was generated from stats from a game last March to pre-populate the site.:

  Michigan State has ended the regular season with a good deal of momentum. On March 7th at home, the Spartans beat the Wolverines, 64-48. It was all Michigan State from the start, going into halftime up 32-14. Michigan never got close.

  Some facts for this matchup: The Michigan State RPI ranking was a good deal higher than Michigan (#26 to #130). The Spartans home court advantage is distinct, and the Wolverines had no momentum and had lost 3 out of 5. The Spartans have already seen the Wolverines this year, and this win gives us a regular season sweep.

 93. Andres Valdre 15. november 2010 kell 15:37

  Postimees kirjutab: Kümme toitu võitluseks vähiga.

  Palju-palju põnevaid väiteid, mis loodetavasti vastavad rohkem tõele kui Churchilli kuulus ütlus, et Briti lendurid on hakanud öösel paremini Saksa lennukeid nägema seepärast, et nad söövad palju porgandit (tegelik põhjus oli, et kasutusele oli võetud radar, aga see oli sõjasaladus).

 94. dig 15. november 2010 kell 16:38

  BBC räägib, kui tähtis on tõde poliitikas:

  Shadow immigration minister Phil Woolas has vowed to fight on after his 2010 election win was declared void and he was suspended by the Labour party.

  Mr Woolas faces a three-year parliamentary ban after being found guilty of deliberately making false statements about a Lib Dem rival in campaign literature.

  A by-election must be fought in Oldham East and Saddleworth, pending appeal.

  Mr Woolas won the seat by 103 votes over Lib Dem rival Elwyn Watkins.

  But his opponent argued the false allegations probably swayed the vote in such a close contest.

  Parlamendiliikme niisugune lahtilaskmine on haruldane nähe; viimati juhtus seda Telegraph’i andmeil üheksakümmend üheksa aastat ja üheksa kuud tagasi, kui Richard Hazleton oma kohast ilma jäi, kuna kohus leidis, et ta oli oma oponendi Timothy Healy iseloomu ja tegemiste üle meelega valetanud ja ka hääli kokku ostnud. Isand Healy’t tunneb ajalugu New York Times’i isikus mõnevõrra paremini Iiri Vaba Riigi esimese kindralkubernerina.

 95. dig 15. november 2010 kell 18:04

  WingNutDaily toob meieni uudiseid Californiast, kus kurjade roheliste ametimehikeste vandenõu tahab paigaldada voolumõõtjaid, mille sees on raadiosagedused, piiramaks sedaviisi kallihinnaliste vedelike tarbijate kehadeni jõudmist:

  “What is a smart meter?” Koehle asks. “It is one that contains RF (radio frequency) so that it can be remotely controlled and read. No longer will a meter reader have to come to your home to read the meter. It will all be done remotely.”

  What is the concern about the energy police?

  “When all is in place, the smart meter will not only keep track of how much electricity you are using, but it will be able to control, regulate, and ration your use of that electricity,” she wrote. “If ‘big brother’ decides that you are using too much heat in the winter time, or too much air conditioning in the summer time, or using too much hot water in your showers or washing machine (even if you are willing to pay for that extra usage), the use of power will be automatically turned down.”

  Koehle’s not only concerned that green bureaucrats want to impose their global warming agenda on a free marketplace, but that in the future no one will be able to avoid the coming ideologically driven intrusion into homes.

  Pretty soon, Koehle warns, all appliances will be replaced with those containing RF chips.

 96. dig 15. november 2010 kell 18:24

  Teadupärast tekitasid Meerikas hiljuti ärevust jutud Los Angelese kandis lennanud raketist, mille kohta keegi midagi ei teadnud.

  Keegi Liem Bahneman suhtus nondesse kummalistesse väidetesse skeptiliselt, uuris kohalikke õhusõiduplaane ja kasutas ka veebikaamerat — ja on jõudnud järeldusele, et kõnealune õhurakett kuulus firmale United Parcel Service, lasti välja Honolulust ja maandus viis tundi ja kolm minutit hiljem Ontario rahvusvahelisel lennuväljal. Saadaval on lennuplaan.

  Teataval määral võib segadust põhjustada asjaolu, et kõnealune rahvusvaheliselt tuntud Ontario linn asub San Bernardino maakonnas Californias. Üldiselt ei soovitata seda segamini ajada rahvusvaheliselt veidi tuntuma Ontario provintsiga, kus asub Toronto rahvusvaheline lennuväli.

  Keda aga säärane igav seletus ei rahulda, see võib rahuldust leida alternatiivmõistusepärases videos.

 97. dig 15. november 2010 kell 20:15

  BoingBoing räägib katsest ersatsnaeratustega:

  The BBC has a fun experiment where you’re challenged to “Spot the Fake Smile” on 20 individuals. I didn’t do much better than 50 percent. Good thing I don’t play poker. The experiment is based on the amazing work of retired University of California psychology professor Paul Ekman, who spent a career studying emotion and facial expressions. Most famously, Ekman researched “microexpressions,” subtle “tells” that reveal when someone is lying. He’s the author of Telling Lies: Clues to Deceit in the Marketplace, Politics, and Marriage and Emotions Revealed, among other books, and the inspiration behind the TV drama Lie To Me.

  Katses saab osaleda BBC veebilehe vahendusel.

 98. dig 15. november 2010 kell 21:01

  Pika nimega ajaleht The Seattle Times, Winner of a 2010 Pulitzer Price kirjutab, et mehitatud retk Marsile tuleks märksa odavam, kui tagasisõidu plaanid esialgu maha matta. Väidetavalt on olemas ka ajalooline pretsedent.

  Invoking the spirit of “Star Trek” in a scholarly article entitled “To Boldly Go,” two scientists contend human travel to Mars could happen much more quickly and cheaply if the missions are made one-way. They argue that it would be little different from early settlers to North America, who left Europe with little expectation of return.

  “The main point is to get Mars exploration moving,” said Dirk Schulze-Makuch of Washington State University, who wrote the article in the latest “Journal of Cosmology” with Paul Davies of Arizona State University. The colleagues state – in one of 55 articles in the issue devoted to exploring Mars – that humans must begin colonizing another planet as a hedge against a catastrophe on Earth.

  Mars is a six-month flight away, possesses surface gravity, an atmosphere, abundant water, carbon dioxide and essential minerals. They propose the missions start by sending two two-person teams, in separate ships, to Mars. More colonists and regular supply ships would follow.

  The technology already exists, or is within easy reach, they wrote.

  Teatavaid paralleele õnnestub muidugi tõmmata ka platoonilise filosoof-kuninga suunas:

  “What we would need is an eccentric billionaire,” Schulze-Makuch said. “There are people who have the money to put this into reality.”

 99. dig 16. november 2010 kell 3:54

  PZ Myers väljendab jälle kord sügavat põlgust religioossetesse aktivistidesse — seekord Fred Phelpsi & Suguvõssa:

  t’s hard not to crack a cheerful smile at this story, but do try to take it seriously. A coven of Westboro Baptist anti-gay kooks went off to protest outside a soldier’s funeral in Oklahoma, and returned to their car to find their tires slashed. When they drove into town on the flat tires anyway, to try and get them repaired, they were refused any help at all.

  There’s a grim part of me that feels a kind of satisfaction at that, I’ll admit. But I think it was wrong.

  Don’t harm the WBC cretins no matter how awfully they prance. Do not vandalize their possessions. Don’t even threaten them. Even if they weren’t a lawsuit-happy group of parasites, they have a right to free speech and can protest all they want. This seems clear to me, with no ambiguity at all; and if I witnessed someone trying to slash the tires on a car with a “god hates fags” bumper-sticker, I’d try to stop them and alert the police. Somebody crossed the line in Oklahoma when they did property damage, even if it was to an odious gang of idiots.

  Jah, tõepoolest, tuntud ateist vihkab vaeseid misjonäre niivõrd, et keelab neile märterlust isegi pisikestes asjades.

 100. Mart K. 16. november 2010 kell 12:06

  Homöopaatia toimib — aga vestluse, mitte tinktuuride kaudu, teatab Forte.ee

  Homöopaatia võib haiguse sümptomeid kahandada, ainult et selle eest ei tuleks tänada mitte „ravimeid“, vaid konsultatsiooni vormi, selgub värskest uurimusest.

  Uurimusest selgus, et patsientidel, kes oma reumatoidartriidiga pöördusid homöopaatilise ravitseja poole, alanesid märkimisväärselt valu, põletik ja muud olulised haigustunnused. Küll aga polnud mingit vahet, kas neile antud lahus oli tõeline homöopaatiline tinktuur reuma raviks või platseebo, vahendab The Daily Telegraph.

 101. dig 16. november 2010 kell 14:37

  Mart K. ütles:

  Homöopaatia toimib — aga vestluse, mitte tinktuuride kaudu, teatab Forte.ee

  Artikli juures kommenteerib jälle keegi, et ta oma koera homöopaatiaga ravib. Ja Tonda vastab talle:

  Sinu kroonilistel haigustel on väga suure tõenäosusega psühhiaatriline taust. Perearst saatis su tõenäoliselt homöopaadi juurde, et saa saaksid talle pikalt oma muret kurta ja saada tunnet, et sinuga pidevalt tegeletakse. Probleemi juured on tõenäoliselt hoopis muus, aga kui tulemus sobib, siis miks mitte. Koer paranebki sellepärast, et saa tema “ravimise” käigus temaga rohkem tegeled ja tema haigetele kohtadele tähelepanu pöörad.

  Kui ma nüüd hoolega järele mõtlen, siis tundub mulle, et kõik kommentaariumites raporteeritud koduloomade homöopeerimise juhtumid, mida ma mäletan, puudutavad koeri — mitte kunagi kasse. Huvitav, kas koerad on mingisugustel (sotsiaalsetel?) põhjustel platseebole vastuvõtlikumad?

  Teine selgitav hüpotees võiks olla, et koerad kas jäävad kassidest sagedamini haigeks või paistavad koerte haigused peremehele kergemini välja. Välistatud ei ole ka see, et koeraomanikke homöopaatia rohkem tõmbab — ning muidugi on võimalik, et minu mälestus on lihtsalt petlik.

 102. Mart K. 16. november 2010 kell 16:06

  dig ütles:

  Välistatud ei ole ka see, et koeraomanikke homöopaatia rohkem tõmbab.

  Kui nii oleks, oleks see küll üks äraütlemata põnev korrelatsioon. Ja kui huvitav oleks veel taolisele tendentsile evolutsioonipsühholoogilist selgitust leiutada!

 103. dig 16. november 2010 kell 16:34

  Tõsi. Sotsiaalset aspekti ma juba mainisin. Üks teine põnev võimalus — muidugi, kui too korrelatsioon kinnitamist leiaks — oleks, et kassidel parasiteeriv Toxoplasma gondii pakub inimestele immuunsust homöopaatiliste ideede vastu. On ju teada, et toksoplasmoos suurendab inimeste riskivalmidust (ja tõenäosust autoõnnetusse sattuda); homöopaatide üheks oluliseks müügiargumendiks on aga No side effects!.

 104. Mart K. 16. november 2010 kell 17:15

  dig ütles:

  On ju teada, et toksoplasmoos suurendab inimeste riskivalmidust…

  Ainult reesusnegatiivse veregrupiga inimestel. Ja mitte nii väga ei suurenda riskivalmidust, kui pärsib kognitiivset sooritust ja/või reaktsioonikiirust. Aga loogika on muidu raudselt paigas. Ei ole midagi igavamat kui turvaline, kõrvalnäheteprii ravim.

 105. Andres Valdre 16. november 2010 kell 17:58

  dig ütles:

  Mart K. ütles:

  Homöopaatia toimib — aga vestluse, mitte tinktuuride kaudu, teatab Forte.ee

  Artikli juures kommenteerib jälle keegi, et ta oma koera homöopaatiaga ravib.

  Või siis mõjub koerale see, et omanik jutustab talle ümber homöopaadilt kuuldud jutu. Seda võiks uurida, tõsiselt.

 106. salvey 17. november 2010 kell 7:06

  Tai budistlikust templist leiti üle 200 inimloote

  Tai politsei leidis Bangkokis asuvast budistlikust templist rohkem kui 200 inimloodet, mis arvatakse pärinevat illegaalseid aborte tegevatest kliinikutest.

  Looted olid mässitud kilekottidesse ja ajalehtedesse, kirjutab news.com.au.

  Tais on abordi tegemine keelatud, välja arvatud juhtumid kui ema elu on ohus

 107. salvey 17. november 2010 kell 7:51

  Üleskutse alkoholismile: iga päev tuleb telekast kolmveerand tundi alkoreklaame

  Alates 2005. aastast on alkoholireklaamide arv teles peaaegu kahekordistunud. Kui viis aastat tagasi oli aastas teles 78 tundi alkoholireklaami, siis 2008. aastal juba 130 tundi. Eelmisel aastal langes see 119 tunnile ning 2010. aasta kümne kuuga on eetris näidatud 123 tundi alkoholireklaame, mis teeb 41 minutit ehk ligi kolmveerand tundi päevas.

  Uuringut tutvustanud ekspert Gerda Möller nentis, et reklaamide sisu keskendub üha enam emotsioonidele. ”Kõik tahavad olla seltskonnas aktsepteeritud, tahavad olla lõbusad ja head kaaslased. Neid vajadusi reklaamid näitavadki, et anda meile tunne, et suudame neid alkoholi tarvitades rahuldada.” Klippides domineerib positiivne meeleolu, lõõgastav ja kohustustevaba elu, mida antakse edasi erinevate tegevuste najal. Inimesi näidati kokku 60%-l reklaamidest ning kõigis neis oli olemas meestegelane, naisi veidi vähem. Ka teksti pealelugemisel oli valdavaks madal meesterahva hääl.

 108. Mart K. 17. november 2010 kell 13:49

  Forte militaaruudised tõstavad esile fooliumist mütsikeste meemi:

  Kui DARPA-s on arendamisel stimuleerivaid koljuväliseid ultraheli-impulsse purskav kiiver ning mainitud on ka magnetiliste nanoosakeste rakumembraanidesse siirdamise võimalust aju kontrollimise eesmärgil, siis teadlased õhujõudude teenistuses üritavad saavutada midagi hoopis vastupidist.

  Esmalt räägib dokument aju tööd potentsiaalsetest võimendavatest tehnoloogiatest, mida oleks võimalik rakendada lahingusituatsioonis, ent jätkub seejärel nii: „Sama ajupiirkonna keemilised ahelad võiksid olla vastuvõtlikud ka vaenlase sooritust pärssivatele ja vaenlase kognitiivseid võimeid lämmatavatele meetoditele.”

  Teisisõnu ihkavad nad enda käsutusse leiutist, millega saaks vastaseid juhmimaks muuta.

  Ja kuidas foolium asjasse puutub? Nii, et sama artikkel teatab:

  Kuuldused fooliummütside müüginumbrite kolmekordistumisest pole seni kinnitust leidnud.

 109. dig 17. november 2010 kell 15:11

  Phoenixis, mis Arizona mail asub, elavad inimesed pole põrmugi rahul nende naabrusse ehitatava kirikuga, kuna nad kardavad kirikust lähtuda võivat ebausku, vägivalda ja üleüldse võõrapärast kultuuri. Kirjutab KPHO:

  A new dome-like structure near 19th Avenue along Interstate 10 in Phoenix is the Light of the World church, a nondenominational Christian church hoping to modernize traditional worship services, a church spokesman said

  Since the distinctive dome shape went up, church leaders said they have received phone calls from concerned neighbors who’ve mistaken the building for an Islamic mosque.

  Inimeste maha rahustamiseks on kiriku ametnikud välja pannud sildi, et nad ei levita mitte valeõpetusi vaid ikka kõige õigemat usku:

  On Wednesday, church officials hung a sign reminding people they’re Christian congregation. “We’re trying to let people know that we’re Christian and our churches are modern,” said Uzieo Martinez.

 110. salvey 17. november 2010 kell 15:58

  Ametlik statistika – vaktsineerimine paneb haigestuma

  Nüüd küsimus kohalikele pseudoskeptikutele – mind on ajanud üks asi juba pikemat aega segadusse, nimelt see, kas siis ikkagi vaktsineerimine kaitseb üksikisikut või mitte. Kui ma väitsin, et ei kaitse, et kogu vaktsineerimise põhimõte on just massiefektis, siis sõimati mu nägu täis ja öeldi, et see on rumal jutt, loomulikult vaktsiin kaitseb üksikisikut.

  Kui ma tõin näiteks selle statistika, siis väideti, et üksikisiku kaitse on lihtsalt tugevam, ent siiski haigestutakse, kui kriitiline miinimum vaktsineerimatuid on ületatud.

  Ent ametlik statistika näitab, et enamus aastatel on üle 90% haigestunuid just need, kes on vaktsineeritud. Minu loogiline mõtlemine pole ehk kõige tugevam, ent kas see ei tähenda siis, et vaktsineerimata lapsed ka reaalselt haigestuvad VÄHEM?

  Kui üldine vaktsineerituse tase kõrge poleks, siis poleks ilmselt haigestunutest rääkides tegu vaid kahekohaliste numbritega, ja ka mittevaktsineeritute osakaal haigestunute hulgas oleks loomulikult suurem. Pealegi, võib olla, et need haigestunud, kes siiski vaktsineeritud olid, põevad haiguse kergemini läbi, arvan ma.

 111. dig 17. november 2010 kell 16:21

  The Telegraph kirjutab sellest, kuidas tumedad jõud Tema Majesteedi valitsuses salaja inimeste organeid ja konte varastasid.

  Organs of nuclear workers secretly harvested for 40 years, report finds

  Between 1960 and 1991 organs were taken from 76 people who had worked at nuclear sites around Britain.

  Of these, 42 had been employed at Sellafield, the remainder at Springfields in Lancashire, Capenhurst in Cheshire, Dounreay in Scotland, and Aldermaston in Berkshire.

  Mr Redfern, who led the inquiry into the retention of infant body parts at Alder Hey Children’s Hospital, Liverpool, 10 years ago, laid the blame for the latest scandal largely at the door of health and nuclear industry professionals.

  They had worked together on an informal basis to garner an “extraordinary” range of organs.

 112. Tarvo Kruus 17. november 2010 kell 17:27

  Salvey viidatud tekstist

  Minu loogiline mõtlemine pole ehk kõige tugevam, ent kas see ei tähenda siis, et vaktsineerimata lapsed ka reaalselt haigestuvad VÄHEM?

  Jah, tähendab küll. See on just samamoodi tõene, nagu ka väide, et purjus peaga auto juhtimine on 4 korda ohutum kui kaine peaga, kuna (samuti täiesti ametliku statistika alusel) avariidest vaid 20% on põhjustatud purjus juhtide poolt. Tervelt 80% aga lauskainete poolt!!!

  Aga selle lause esimese otsa kohta võib samuti positiivse vastuse anda – jah, sinu (muidugi kirjutaja, mitte Salvey) loogiline mõtlemine ei ole tõesti kõige tugevam…

 113. salvey 17. november 2010 kell 18:08

  Peale selle tuli meelde, et (võrdlemisi vanainimesena) olen ise põdenenud nii mumpsi kui leetreid, rääkimata tuulerõugetest ja see, et nende haiguste vastu tollal ei vaktsineeritud ei kaitsnud mind (ega teisigi) sugugi haigeks jäämast.

 114. Celtic 17. november 2010 kell 18:20

  Tarvo on tõeline mõttehiiglane, braavo! Poleks ise küll suutnud geniaalsema mõttevälgatusega lagedale tulla.

  Esiteks, sinu subjektiivne näide on juba eos kallutatud, ehk siis sa võrdsustad ebakainena auto juhtimise vaktsineerimata jätmisega ergo sa eeldad, et vaktsineerimatus on üldkokkuvõttes ohtlikum.

  Kui jätta kõrvale sinu näite üldstatistika (80/20) siis alkoholi pruukinute hulgast peaks protsentuaalselt olema avarii põhjustamine märksa suurema tõenäosusega kui kainete hulgas. See on aga koht, kus sinu paralleelid hakkavad lonkama – nimelt ei ole vaktsineerimata laste juures haiguse esinemise statistiline näitaja suurem. Kui skeptikud väidavad pidevalt, et vaktsineerimine iga aastaga üha väheneb, siis peaks ju ka keskmine vaktsineerimata laste haigestumise hulk kasvama? Aga ta ei tee seda.

  Või pean ma järeldama nendest näitajatest hoopis seda, et näiteks Jõgeva lasteasutuse puhangu puhul oli terve klassikollektiivi peale ainult üks vaktsineerimata laps ja see nakatas KÕIK ülejäänud, vaktsineeritud, lapsed? Sellises piiratud koosluses peaks ju toimima üldvaktsineeritus või kuidas? Aga võta näpust…

 115. M 17. november 2010 kell 18:47

  Kui nüüd Jõgeva jutu all peetakse silmas Adaveret, siis selles juba mõnda aega tagasi aset leidnud haiguspuhangus nakatusid vaid koolilapsed, s.t. kui nad olid ka vaktsineeritud, siis neil oli viimasest vaktsineerimisest möödas vähemalt 6 aastat – ükski nende lasteaiaealine (ja vaktsineeritud) õde või vend ei haigestunud.
  Läkaköhasse haigestumise šanss oli oluliselt kõrgem vaktsineerimata koolilaste hulgas võrreldes läkaköha vastu vaktsineeritud koolilastega.
  Ja üldvaktsineerituse tase juhtus just vastavates aastakäikudes koolilaste hulgas seal madal olema (oli kuidagi nii, et juhtus olema nende koolilaste väikelapsevanuses perearsti vahetus ja vahepeal üldse ilma arstita periood)

 116. Janne 17. november 2010 kell 19:10

  Vaktsineerimise teemasse: vaktsineerimine ei ole nii mustvalge asi. Osade haiguste vastu vaktsineerimine kaitseb üksikisikut väga hästi juhul kui viimasest vaktsineerimisest ei ole möödas liiga pikk aeg. Kord elus mingi haiguse vastu saadud süst ei pruugi kaitsta inimest terve elu, paljude haiguste vastu tuleb vaktsineerimist korrata teatud ajavahemiku järel. Osade haiguste puhul (näiteks tuberkuloos) ei anna vaktsineerimine täiesti kindlat kaitset nakatumise vastu, kaitsepookimine kergendab haiguse läbi põdemist juhul kui nakatumine toimub.

 117. dig 17. november 2010 kell 20:05

  Celtic ütles:

  Tarvo on tõeline mõttehiiglane, braavo! Poleks ise küll suutnud geniaalsema mõttevälgatusega lagedale tulla.

  Kurb kuulda, et Sul geniaalsusega pahasti on. Aga see ei ole veel maailma lõpp — ilmas on hulka elualasid, kus ka geeniustest väiksema kaliibri tegelased oma panuse maailma paranemisse anda saavad.

  Celtic ütles:

  Esiteks, sinu subjektiivne näide on juba eos kallutatud, ehk siis sa võrdsustad ebakainena auto juhtimise vaktsineerimata jätmisega ergo sa eeldad, et vaktsineerimatus on üldkokkuvõttes ohtlikum.

  Tõepoolest, geniaalne Su jutt just ei ole. Tegemist on suisa jamaga.

  See, mida Tarvo rääkis, oli lühiülevaade Bayesi statistika alustalast — tähelepanekust, et kui me vaatleme mitut tõenäosuslikku juhtumist, tasub lisaks nende juhtumiste tõenäosuste vahelistele seostele uurida ka juhtumiste iseseisvaid tõenäosusi. Subjektiivset pole siin midagi, võrdsustamist ei ole ega pole tarviski. Siililegi on selge, et tähelepaneku, et 20% autoõnnetustest on põhjustatud mõne autojuhi ebakainusest, mõistusepärane tõlgendus sõltub sellest, kas tänavatel liiklevatest autojuhtidest 1% või 50% on ebakained.

  Täpselt samamoodi on vaktsineerimisega. Kui me üritaksime haigestunud laste üldarvus vaktsineeritud laste osakaalu mehaaniliselt 50%’ga võrrelda, eeldaksime selles protsessis, et laste nakatumise tõenäosus on igal juhul võrdne — mis aga on täiesti absurdne idee igale siilile, kes natukenegi epidemioloogiat mõistab. Samuti ei kõlba tähelepaneku alt kõrvale jätta asjaolu, et statistika käib raporteeritud haigusjuhtumite kohta. Pole sugugi võimatu, et haigusjuhtumite alaraporteerimine ning vaktsiinidest ilmajäämine tugevasti korreleeruvad ühise põhjuse tõttu. Võimalikke ühiseid põhjuseid on mitmeid, näiteks arst elab kaugel, pere elab pärapõrgus ning vanemad ei usalda arste kohe üldse. Muide, asjaolu, et pere elab pärapõrgus, kust inimesed eriti väljas ei käi ja turiste ka ei tule, vähendab ka paljude nakkuste saamise tõenäosust.

  Celtic ütles:

  siis alkoholi pruukinute hulgast peaks protsentuaalselt olema avarii põhjustamine märksa suurema tõenäosusega kui kainete hulgas.

  Tõepoolest, märkide järgi nii ongi. Tõsi küll, sedapidi statistikat on raske vahetult teha, kuna usaldusväärset valimit alkoholi pruukinute ja seejärel rooli istunute kohta ei õnnestu statistikutel kätte saada. Õnneks aga on statistikute käsutuses imeline ja esoteeriline teadusharu nimega ‘statistika’, mis võimaldab sedasorti riske hinnata ka kaudsete mõõtmiste põhjal.

  Celtic ütles:

  Kui skeptikud väidavad pidevalt, et vaktsineerimine iga aastaga üha väheneb, siis peaks ju ka keskmine vaktsineerimata laste haigestumise hulk kasvama?

  Ei, miks?

  Rõugete vastu vaktsineerimine lõppes pärast rõugeviiruse välja suremist ära ja mitte ükski statistik ei oota, et lihtsalt sellepärast, et enam ei vaktsineerita, rõugepuhangut oodata on. Samasugust — kuid kahjuks mitte samamoodi ekstreemset — hüstereesi võib näha ka mitmete teiste tõbede juures.

  Celtic ütles:

  Või pean ma järeldama nendest näitajatest hoopis seda, et näiteks Jõgeva lasteasutuse puhangu puhul oli terve klassikollektiivi peale ainult üks vaktsineerimata laps ja see nakatas KÕIK ülejäänud, vaktsineeritud, lapsed?

  Noh, arvestades, et Sul järeldamine kehvasti välja tuleb, on tegelikult parem, kui Sa “nendest näitajatest” üldse midagi ei järeldaks. Kui me räägime ainult nendega piirdumisest, siis ei saaks isegi päris geeniused siit suurt midagi järeldada; mõistlike järelduste tegemiseks on tarvis teada märksa rohkem kontekstist. Päris-epidemioloogid, muide, teavadki. Isegi need, kes lihtsalt oma igapäevast teadustööd teevad ja geeniuse-oreoolile ei pretendeeri.

  Celtic ütles:

  Sellises piiratud koosluses peaks ju toimima üldvaktsineeritus või kuidas?

  … aga kui Sa kangesti neid va epideemiaid modelleerida tahad, siis ehk proovid lahti seletada, kuidas Sinu mudelis rõugete üldvaktsineerituse langemise tagajärjel rõugejuhtumite arv ei tõusnud?

 118. dig 17. november 2010 kell 22:25

  Vajutasin Celtic’u lingi peale ja nüüd tekkis mul tema suhtes eel-arvamus. Või kuna ma arvamust juba avaldasin, siis õieti järel-arvamus.

  Mida Celtic siis teeb?

  Celtic kirjutab oma postituse lõpetuseks:

  Lisalugemist vaktsiinide kohta leiab Para-Webi foorumist

  Jätame hetkeks kõrvale küsimuse, mispidi vaktsiinid paranähtus on, ja vaatame, kuhu link viib. Link viib lõime algatavale postitusele:

  Mürgised vaktsiinid

  freak, kui uurimustööd hakkad tegema, siis soovitan lugeda ka seda kirjatükki elavhõbedaga väikelaste vaktsiinidest: Kaua mürgitame veel lapsi?. Ega see teave teistelgi külge mööda maha ei jookseks…

  Kommentaar: Kasutaja freak kirjutas oma uurimistöö kavatsusest aspartaami teemas.

  Muudetud: 4-10-07 kell 20:37:11 Thorondor

  Ja too link viib omakorda Delfis kirjutava pseudoteadlase (sordiks refleksoloogia) Anu Hermlini arvamustükile, mis kirjutab niimoodi:

  Hämmastama paneb tõsiasi, et akadeemiline meditsiin Eestis ei suuda, ei taha või ei saa ajaga kaasas käia. Teaduslikke tõendusmaterjale elavhõbeda (ja selle vaktsiinides sisalduva derivaadi tiomersaali) toksilisuse kohta, samuti selle seoste kohta autismi jt neuroloogiliste haigustega on maailmas piisavalt. Igale vastutavale riigiametnikule ja meditsiinitöötajale, kes huvi ilmutab, on need materjalid kergesti kättesaadavad.

  Mis valesti on, sellest on siinsetel skeptilistel veergudel juba juttu olnud. Mis aga seekord tähelepanu pälvib, on, et too artikkel, too foorumipostitus ning Celticu jutt ei ole omavahel miskitpidi sisulises seoses. Ainus neid ühendav asjaolu on, et kõik väljendavad abstraktset agressiooni vaktsiinide kui niisuguse vastu. Celtic ei esita argumenti; Celticu artikli motiiv on “Näe, leidsin veel ühe ettekäände, miks vaktsiinid pahad on. Teisi ettekäändeid on ka.” Inimene, kes fakte ratsionaalselt analüüsib ja neist järeldusi teha püüab, on kiitust väärt. Inimene, kes jaburat muinasjuttu propageerib ja selleks uusi ettekäändeid leiutab, väärib skeptikute kriitikat.

  Teine põnev tähelepanek on isand Thorondori jutt aspartaami kohta. Mis ühist on aspartaamil ja vaktsineerimisel? Mitte midagi sisulist. Neid ühendav asjaolu on, et mõned biokeemiat mitte mõistvad vandenõuteoreetikud mõlemaid pahaks peavad. See, et abstraktne agressioon ühe vastu tõuseb abstraktsest agressioonist teise vastu, on üsna tuntud fenomen ja kannab nime crank magnetism — aga inimene, kes juba päris mitut jaburat ja faktidega mittekooskõlalist muinasjuttu usub, väärib skeptikute eelarvamust.

 119. lauri 17. november 2010 kell 23:00

  http://cafe.frens.ee/tervistav+Stuudio/

  Pole küll teade ajakirjandusest, aga novembri lugu siiski: pärnulasteni tuuakse talvehooajal üha uusi pseudoteadmisi. Ka avalik-õiguslikes asutustes ripuvad ürituste reklaamid personali ruumides üleval.

 120. Martin Vällik 18. november 2010 kell 0:26

  @salvey:
  Loo autor ajab pada. “Vaktsineerimine paneb haigestuma” on väide, mis ei järeldu mitte millestki faktilisest. Faktid näitavad hoopis seda, et kui vaktsineerimine väheneb, tulevad need haigused hopsti tagasi. Too pealkirja väide on lihtsalt loll. Ei viitsi sellele jurale isegi viisakamaid iseloomusõnu otsida.

  Kahjuks-paraku on Celticu-suguste vaktsiinivastaste propagandistide tegevusel konkreetsed negatiivsed tagajärjed.

 121. Martin Vällik 18. november 2010 kell 11:01

  Vandenõud ja “gravitatsiooni eiramine”:
  Hitleri kurikaval plaan – võtta kasutusele UFOd

  UFO-programm käivitati esialgu Luftwaffe juhi Herman Göringi käe all. Kuid 1944. aastal asus seda juhtima SS-ohvitser Hans Kammler. Kammleri dokumentides seisab, et teadlased suutsid teha märkimisväärse läbimurde gravitatsiooni eiramises.

  See “gravitatsiooni eiramine” on kas tõlkeviga või siis lihtsalt jama. Mina võin küll eirata gravitatsiooni, aga gravitatsioon mind küll ei eira.

 122. salvey 18. november 2010 kell 11:36

  Eesti rahvast hakkavad kimbutama rikaste riikide tervisehädad

  Viimase 10-15 aasta suuremate saavutuste sekka arvas terviseorganisatsiooni esindaja tuberkuloosi ja HIV kontrolli alla saamise ning samuti kriisi ajal kahanenud alkoholi tarvitamise ja toitumisharjumuste tervislikumaks muutumise. Nende edusammude põhjal ja Eesti taustsüsteemi arvestades andis ta eestimaalaste tervisele hindeks tubli nelja. Samas möönas Habicht, et Põhjamaadest jääme me ikka maha keskmise eluea poolest ning alkohol on paljude riikidega võrreldes Eestis ikka suur probleem.

 123. dig 18. november 2010 kell 11:55

  Martin Vällik ütles:

  See “gravitatsiooni eiramine” on kas tõlkeviga või siis lihtsalt jama. Mina võin küll eirata gravitatsiooni, aga gravitatsioon mind küll ei eira.

  Originaalartikkel: Hitler’s secret flying saucer: Did the Führer plan to attack London and New York in UFOs?

  The programme, under the command of SS officer Hans Kammler, was said to have made significant breakthroughs with their experiments, says a report in the German science magazine PM.

  Ei gravitatsioonist ega selle eiramisest ole algartiklis juttu. Daily Mail’i toimetajat näib olevat kütkestanud eriline lendavatele taldrikutele olemuslik tehnoloogia. Aga umbluulaste Suurt Telki arvesse võttes ei pane Postimees seda pisikest erinevust Daily Mail’ile ega ka vastupidi pahaks.

 124. Andres Valdre 18. november 2010 kell 12:24

  @Martin Vällik:

  Daily Mail on Postimehega muidugi paras paar. Aga IKH-lt ka täna juba teine huvitav tõlketükk: Linnud piirasid lennuki ümber. Eriti soovitatav foto- ja linnuhuvilistele. :)

 125. Andres Valdre 18. november 2010 kell 12:42

  dig ütles:

  Originaalartikkel: Hitler’s secret flying saucer: Did the Führer plan to attack London and New York in UFOs?

  Artikli asjaväärtust, st selle puudumist näitab see, et nõnda tuntud lennukile kui Me 262 on omistatud mark või kood „BMXM7E”. Mu arusaama järgi on artikli pildil sama masin (WNr 500071), mis 8.4.1945 maandus Šveitsis Dübendorfi lennuväljal ja mis praegu viibib Münchenis Saksa Muuseumi nimelises hiiglaslikus tehnikamuuseumis, aga kuskil 1950. aastate maalingus. Brittidel oli sõjasaagiks saadud lennukitel mõnikord keerukaid registrikoode, aga see lennuk läks šveitslastelt otse Münchenisse, vt lugu.

 126. dig 18. november 2010 kell 17:58

  Mäletatavasti tekitas mõned kuud tagasi ohtrasti furoori Stuxnet — arvutivõrkudes tegutsenud uss, millel näis olevat iseäraline huvi Iraani tuumarajatiste vastu. Nüüd kirjutab Wired, et ussi eesmärgiks võis olla uraani rikastamiseks kasutatavate tsentrifuugide pöörlemist “natuke” häirida — just niipalju, et tsentrifuugide tõhusus tuumarelva loomiseks napiks jääks.

  According to Symantec, Stuxnet targets specific frequency-converter drives — power supplies used to control the speed of a device, such as a motor. The malware intercepts commands sent to the drives from the Siemens SCADA software, and replaces them with malicious commands to control the speed of a device, varying it wildly, but intermittently.

  The malware, however, doesn’t sabotage just any frequency converter. It inventories a plant’s network and only springs to life if the plant has at least 33 frequency converter drives made by Fararo Paya in Teheran, Iran, or by the Finland-based Vacon.

  Even more specifically, Stuxnet targets only frequency drives from these two companies that are running at high speeds — between 807 Hz and 1210 Hz. Such high speeds are used only for select applications. Symantec is careful not to say definitively that Stuxnet was targeting a nuclear facility, but notes that “frequency converter drives that output over 600 Hz are regulated for export in the United States by the Nuclear Regulatory Commission as they can be used for uranium enrichment.”

  “There’s only a limited number of circumstances where you would want something to spin that quickly -– such as in uranium enrichment,” said O Murchu. “I imagine there are not too many countries outside of Iran that are using an Iranian device. I can’t imagine any facility in the U.S. using an Iranian device,” he added.

 127. dig 18. november 2010 kell 18:18

  CERN on volitatud teatama, et antiprootonist ja positronist koosnevad antivesiniku aatomid on loodud ja mõneks ajaks ka lõksu püütud.

  Geneva, 17 November 2010. The ALPHA experiment at CERN1 has taken an important step forward in developing techniques to understand one of the Universe’s open questions: is there a difference between matter and antimatter? In a paper published in Nature today, the collaboration shows that it has successfully produced and trapped atoms of antihydrogen. This development opens the path to new ways of making detailed measurements of antihydrogen, which will in turn allow scientists to compare matter and antimatter.

  Põneva uudise teises servas hullutab rahvast Fox News.

 128. salvey 19. november 2010 kell 9:17

  Elion ei välista, et toimus sabotaaž

  Nii uskumatu, kui see ka ei tundu, ei ole Elioni väitel see, mis toimus, tegelikult võimalik. „Kõik meie teenused, olgu selleks siis riigisisene või rahvusvaheline internetiliiklus, digitelevisioon, lauatelefoniside, transporditakse üle tuumikvõrgu. See on piltlikult öeldes peatee, millele saabuvad väiksemad maanteed. See tuumikvõrk on rajatud nii, et selles ei tohi esineda töökatkestusi,” selgitas Reiljan.

  Võibolla ajas Aigar Säde elektronid paigast ära või juhtus midagi muud sama põnevat :P

 129. salvey 19. november 2010 kell 9:31

  Imeline Imeline Teadus

  Kokku on see teaduskokteil lihtsasti tarbitav ja vaid mõningaid eelteadmisi nõudev. Tähelepanelikult teksti lugedes tuleb küll võtta appi kogu oma jõud, et meelde tuletada kõik, mida tead näiteks antiaine tootmisest (sest ajakiri ütleb, et selle tootmine on suurtes kogustes raske). Ka neutriinode kohtumine, mille järel need muunduvad energiaks, on ehk samuti juhtum, millega tavalugeja ei ole eriti kursis, saati et tegemist on hüpoteetilise osakestega teoreetilises füüsikas.

 130. salvey 19. november 2010 kell 10:22

  Leiti meetod sündmuste ajaloo kustutamiseks

  Valgust nähtamatuks muutvad nn metamaterjalid tipivad sammhaaval teadusliku fantastika vallast teadusliku tegelikkuse poole. Nüüd on aga esile kerkinud veelgi kummalisem ja uskumatum võimalus — nähtamatusekeep, mis töötab nii ruumis kui ajas, välistades terveid sündmuseid ajaloost.

 131. piksepeni 19. november 2010 kell 11:49

  Aju on keerukam kui kõik maailma superarvutid kokku:

  Observed in this manner, the brain’s overall complexity is almost beyond belief, said Smith. “One synapse, by itself, is more like a microprocessor —with both memory-storage and information-processing elements — than a mere on/off switch. In fact, one synapse may contain on the order of 1,000 molecular-scale switches. A single human brain has more switches than all the computers and routers and Internet connections on Earth,” he said.

  In the course of the study, whose primary purpose was to showcase the new technique’s application to neuroscience, Smith and his colleagues discovered some novel, fine distinctions within a class of synapses previously assumed to be identical. His group is now focused on using array tomography to tease out more such distinctions, which should accelerate neuroscientists’ progress in, for example, identifying how many of which subtypes are gained or lost during the learning process, after an experience such as traumatic pain, or in neurodegenerative disorders such as Alzheimer’s. With support from the National Institutes of Health, Smith’s lab is using array tomography to examine tissue samples from Alzheimer’s brains obtained from Stanford and the University of Pennsylvania.

 132. Oakrock 19. november 2010 kell 12:29

  @salvey:

  Ajaloo ümberkirjutamine käib täie hooga, eriti lihtne on see interneti ajastul:

  Milleks meile on vaja ajaloost karvand Da Vinci’t? Rootsi veebileht ütles: Louvre´i muuseumi uhkuseks on loomulikult (Hollywoodi südametemurdja) Leonardo di Caprio Mona Lisa..

  http://noortehaal.delfi.ee/new.....8;l=wforte

  Umbes 2 minutit pärast seda, kui Noorte hääl oma lugejatega seda nalja jaganud oli, parandasid lehe moderaatorid vea ära.

 133. dig 19. november 2010 kell 16:51

  piksepeni ütles:

  Aju on keerukam kui kõik maailma superarvutid kokku:

  See ei ole uudis. Uudis tuleb siis, kui kokku pannakse superarvuti, mis inimese ajust keerukam on. Erinevate kõverate järgi on seda oodata aastatel 2020–2045.

 134. dig 19. november 2010 kell 18:20

  Postimees kirjutab sellest, kuidas USA teletöösturid ei osanud selgelt ette näha, mis müüb ja mis mitte:

  USA televõrk CBS lõpetab sensitiivsete võimete abil kurjategijaid paljastava prokuröriabi Allison Dubois elul põhineva draamasarja tootmise, sest vaadatavus jätab soovida.

 135. salvey 20. november 2010 kell 8:07

  Lastehaiglas oli ravil 67 alkoholimürgitusega last

  2008. aastal kasutasid Tallinna elanikest illegaalseid uimasteid kõige enam 16–34 aastased, meeste hulgas oli illegaalsete uimastite tarvitajaid kaks korda enam kui naiste hulgas. Narkootikume proovinuid ja tarvitanuid on Tallinna meeste hulgas rohkem kui Eestis keskmiselt, eriti nooremates vanuserühmades. Tallinna eesti õppekeelega koolide õpilased tarvitavad oluliselt sagedamini kanepit võrreldes Eesti teiste piirkondade õpilastega.

  Tallinnas elavate süstivate narkomaanide hulk on hinnanguliselt 5000.

 136. Mart K. 20. november 2010 kell 14:59

  Forte vahendab Daily Maili, mis hirmutab ühendkuningriiklasi nähtamatu surmakiirgusega: Lennujaama röntgenskanner on sama ohtlik kui terroripomm

  Arizona osariikliku ülikooli professor Peter Rez ütles, et nii skannerikiirguse kui terrorirünnaku läbi suremise tõenäosus on umbes üks 30 miljonist.

  “Kõige rohkem muret ei tekita mulle mitte see, mis juhtub, kui masin töötab nii, nagu reklaamitud, vaid mis juhtub siis, kui see nii ei tööta.” Potentsiaalne rike või radiatsioonidoosi suurendada, väidab ta.

  Professor Rez on röntgenkiirguse tagasihajumise printsiibil töötavate skanneritega (ingl backscatter scanner) tehtud pilte uurides leidnud, et tihti on selle kiiritatud radiatsioonidoos tootja väidetust suurem.

  Ametkonnad muidugi salgavad kõike.

  “Aparaadi kasutamise Ühendkuningriigis volitas transpordiministeerium ning selle ohutust on hinnanud tervisekaitseamet. Olukorra näitlikustamiseks tuleks osutada, et skannerist lähtuv kiirguskogus on võrreldav sellega, mis mõjub inimesele kahe minuti vältel üle Atlandi ookeani lendavas lennukis,” väidab tsiviillendundusameti CAA esindaja.

  “Ajakirjanduses ilmunud hiljutised ohuavaldused on olnud mõnevõrra liialdatud ning võimalik, et tekitanud tihti reisivates kodanikes ärevust. Praeguste regulatsioonide tingimustes võib üht inimest aasta jooksul skannida 5000 korda ilma, et tekiks probleeme.”

 137. lauri 20. november 2010 kell 17:01

  Näitleja Kleer Maibaum, kes ennegi on kahtlaste (loe: umbluuliste) väljaütlemistega silma paistnud, räägib Postimehe võrguväljaandes sünnitamisest, nii nagu tema sellest aru saab:

  Praeguseks viieaastane poeg sündis loomulikul teel, andes näitlejannale täiesti uue ja õrna kogemuse, samas kui keisrilõikest mäletab tema keha, nagu oleks abi asemel saanud tunda hoopis vägivalda.

  Keisrilõige ei ole naljaasi. Vahel võib see ka psüühikale halba mõju avaldada, nagu näitleja mõtete põhjal järeldada saab.

  Kuna proua Maibaum näitlemisega küllalt heal tasemel toime ei tulnud, siis hakkas ta hoopiski hingamisterapeudiks:
  http://www.hingamistuba.ee/ter.....r-maibaum/
  Räägib ka ise sellest:

  2004. aasta lõpus loobusin ka tööst Eesti Draamateatris, et pühenduda Algallika hingamistöö praktikale ja jõuda selgusele oma elu eesmärgist.

 138. Mart K. 20. november 2010 kell 21:09

  USA ajakirja Skeptic peatoimetaja Michael Shermer kirjutab Scientific Americanis, kuidas teha vahet tõelistel ja ebatõenäolistel vandenõudel.

  …we cannot just dismiss all such theories out of hand, because real conspiracies do sometimes happen. Instead we should look for signs that indicate a conspiracy theory is likely to be untrue. The more that it manifests the following characteristics, the less probable that the theory is grounded in reality:

  1. Proof of the conspiracy supposedly emerges from a pattern of “connecting the dots” between events that need not be causally connected. When no evidence supports these connections except the allegation of the conspiracy or when the evidence fits equally well to other causal connections—or to randomness—the conspiracy theory is likely to be false.
  2. The agents behind the pattern of the conspiracy would need nearly superhuman power to pull it off. People are usually not nearly so powerful as we think they are.
  3. The conspiracy is complex, and its successful completion demands a large number of elements.
  4. Similarly, the conspiracy involves large numbers of people who would all need to keep silent about their secrets. The more people involved, the less realistic it becomes.
  5. The conspiracy encompasses a grand ambition for control over a nation, economy or political system. If it suggests world domination, the theory is even less likely to be true.
  6. The conspiracy theory ratchets up from small events that might be true to much larger, much less probable events.
  7. The conspiracy theory assigns portentous, sinister meanings to what are most likely innocuous, insignificant events.
  8. The theory tends to commingle facts and speculations without distinguishing between the two and without assigning degrees of probability or of factuality.
  9. The theorist is indiscriminately suspicious of all government agencies or private groups, which suggests an inability to nuance differences between true and false conspiracies.
  10. The conspiracy theorist refuses to consider alternative explanations, rejecting all disconfirming evidence and blatantly seeking only confirmatory evidence to support what he or she has a priori determined to be the truth.

 139. dig 21. november 2010 kell 21:22

  Postimehe esiveebilehelt leiab jälle kord püramiidskeeme promova loo. Väidetavalt kuulub lugu naisteveeru karjäärirubriiki.

  Võrkturunduslikus ilufirmas teenimiseks pelgalt müügist ei piisa

  21.11.2010 13:41
  Esme Kassak, ajakirjanik

  Oleks isand Kassak tõesti ajakirjanik, ei kirjutaks ta artikli alla, et ajakirjanik on. Ilus näide on samas veerus samal päeval ilmunud lugu Maapirn maitseb hästi nii värskelt kui ka küpsetatuna, kus autorit identifitseerib lihtsalt nimi. Küllap on “ajakirjanik” eufemism; Kassak ei tahtnud ennast “püramiidimüüjaks” või “rändavaks šarlataniks” tituleerida.

  Lugu algab inetu soolise stereorüüpimisega

  Ilutoodete müüjaks sobivad ennekõike naised, …

  ja jätkub kiitvate epiteetidega

  … kellele meldib [sic] kosmeetikavaldkonnas tegutseda ja kes on head suhtlejad ning pühendunud töötajad.

  Missuguse brändiga püramiide seekord pakutakse?

  Võrkturundusfirma Oriflame’i tulemuste põhjal moodustavad ligi poole konsultantidest ostjad ise, teisisõnu püsikliendid.

  Avoni müügijuhi Jana Tikerpuu sõnul ei too ka Avoniga liitumine kaasa kohustust edasimüügiga tegeleda.

  Mis värk nende konsultantidega on, on ilmselt kõrvaline. Kassak toimetab siinkohal bait-and-switch‘i väites seekord, et “liitu ikka, sa ei pea ju neid muid maagilisi rituaale kaasa tegema”.

  Värbamisjutt on väga pikk. Kahjuks ei selgu artiklist, kas lapse kõrvalt saab ka Iraani järel nuhkimise rasket tööd teha.

  Kassak on püramiidipropagandat avaldanud ka eelmisel nädalal: Kas võrkturundus on võimalus või oht?.

 140. Vetteütleja 21. november 2010 kell 22:12

  Einoh, kui nüüd teema algusse tagasi minna, siis Imeline Teadus on ikka päris hea leid teadusajakirja nimeks:) Esimese asjana meenub kunagine Nukuteatri lavastus “Imeline imik”.
  Imed ja teadus peaks justkui teineteist välistavad kategooriad olema. Või äkki ei olegi?

 141. Mart K. 22. november 2010 kell 12:02

  WiFi-kiirgus teeb puud haigeks, vahendab Forte Übergizmot, mis vahendab Hollandi teadlaseid.

  Delfti tehnoloogiaülikooli, Wageningeni ülikooli ja muude Hollandi teadusasutuste korraldatud uurimuse tulemused näitavad, et WiFi-kiirgus võib kahjustada puid.

  Uurimusest selgub, et WiFi-kiirgus võib põhjustada puukoorelõhesid ja -lekkeid, mida ei saa panna viiruste või bakterite süüks.

  Võrreldes viie aasta taguse 10%-ga ilmutab linnaruumis kasvavatest puudest praeguseks kahjustuste märke tervelt 70%.

 142. Mart K. 22. november 2010 kell 13:01

  Araabia ja Aafrika riikidel õnnestus ÜRO peaassamblee põhjendamata hukkamisi hukka mõistvast seisukohavõtust viited (homo)seksuaalsusele välja nügida, vahendab Reuters Africa.

  Arab and African nations succeeded Tuesday in getting a U.N. General Assembly panel to delete from a resolution condemning unjustified executions a specific reference to killings due to sexual orientation.

  Western delegations expressed disappointment in the human rights committee’s vote to remove the reference to slayings due to sexual orientation from the resolution on extrajudicial, summary and arbitrary executions.

  “The subject of this amendment — the need for prompt and thorough investigations of all killing, including those committed for … sexual orientation — exists in this resolution simply because it is a continuing cause for concern,” a British statement to the committee said.

  The General Assembly passes a resolution condemning extrajudicial, summary and arbitrary executions and other killings every two years. The 2008 declaration included an explicit reference to killings committed because of the victims’ sexual preferences.

 143. salvey 22. november 2010 kell 16:18

  2012, punane liha ja kerakujuline lehm

  Leiutaja Thomas Alva Edison on öelnud: „Keha peamiseks funktsiooniks on toimetada aju ühest kohast teise.“ Kui kombineerime selle ameerika poeedi Robert Frosti ütlusega „Aju on imepärane organ: ta käivitub hommikul kohe peale tõusmist ning ei peatu enne, kui oled jõudnud tööle“, siis näeme, et laupäeval TEDx üritusele kehade poolt kohale toodud ajud on üks väheseid ühismõtlemisi üldse, mis maailmas toimub.

  Samuti on üha raskem leida sissepääsu inimeste infovälja. Selleks kasutatakse veebimeedia poolt mitmeid trikke: pealkirju, mis ei vasta sisule ning sensatsioonide otsimist sealt, kus neid ei ole.

 144. dig 22. november 2010 kell 17:37

  Kaunis talutava artikli haruldase (ning sensatsioonimaiamas meedias *khm-khm* sageli vaktsiinide ja müstikaga seotud) haiguse all kannatava patsiendi läbielamisest on üllitanud Eesti Ekspress. Kuna pealkiri otsib sensatsiooni sealt, kus seda ei ole ning sisule ka ei vasta, jääb see tsiteerimata.

  Harvaesinev immuunsüsteemi häire ehk Guillaini-Barré sündroom lõi Saksa sisse keset Biskaia lahte nagu välk puusse. Kui ta 21. oktoobril astus Prantsusmaal Brestis purjeka pardale, oli ta just taastumas kergest nohust. Kui teisel päeval tekkis iiveldus, pani Katrin selle merehaiguse arvele. Kui sääred muutusid valulikuks, arvas Katrin, et küllap see on rattamatkast, mis enne laevareisi Brestis tehti.

  Katrin kuulab haiglas Mozartit ja vaatab sülearvutist “Riigimehi”. Ja tänab õnne, et ei jäänud haigeks keset Atlandi ookeani. Ta on nüüd netist lugedes teada saanud, et paljudel juhtudel tabab keha täielik halvatus ja seiskub ka hingamine. Samuti, et haiguse võib vallandada viirushaigus – mis võiski olla see nohu?

  On tunda, et ajakirjanik end meditsiiniasjanduses koduselt ei tunne. Üldiselt ei ole see ajakirjaniku jaoks patt, aga mõnedes P-tähega ajalehtedes arvavad ajakirjanikud teisiti, “täiendavad ennast” kohvilauavestluse ja Wikipedia lugemise teel ning kirjutavad lõpuks suure bravaadoga täielikku jama kokku. Ekspressi ajakirjanik on seevastu piirdunud teema selle osaga, mida ta valdab, ning intervjueeritava elamusi ja teadmisi esitab ilmutatult just nendena. Kui konkureerivate ajalehtede kirjanikud eeskuju võtaksid, oleks Eestis meedia natuke parem.

 145. dig 22. november 2010 kell 17:55

  Tallinna Postimees kirjutab seltskonnaveerus:

  Tallinna Ahhaa teaduskeskuses jooksis eile laps gaasiplahvatuse imitaatori ette ja toimunud plahvatus kõrvetas ta peast osa juukseid. Õnnetuse tõttu võtab keskus esialgu eksponaadi näituselt maha.

  Ahhaa keskuse töötaja, ka ise noor mees, asus umbes 5-6 lapsele plahvatust demonstreerima, keeras gaasi lahti ja käskis lastel veidi eemale hoida. Kõrval toimus aga laste sünnipäev. Need, kes seal eemal, instruktori juttu loomulikult tähele ei pannud.

  «Täpselt selle koha kõrval, kust gaas välja lendab, on teine atraktsioon, kus saab mingit palli õhuga üleval hoida,» jätkas Vaido. «Umbes 7-8-aastane poiss jooksis selle palli juurde hetkel, kui töötaja vajutas plahvatusenuppu. Poisile lendas peakõrguselt kogu see gaasileek peale. Juuksed poole pea ulatuses põlesid ära, ema oli šokis. Terve keskus haises.»

  Ahhaa-keskuse Tallinna filiaali koordinaator Liisa-Riin Stalde rääkis, et gaasiplahvatuse imitaator laetakse ainult demonstratsiooni tegemise hetkeks ja selleks ajaks loob giid selle ümber turvatsooni. «Inimesed peaksid hoidma ohutusse kaugusse. Ka eile oli giidil turvatsoon olemas, kuid üks laps, kes eemalt ei olnud kuulnud, mis toimub, aga oli uudishimulik ja jooksis inimeste ringi sisse,» kirjeldas ta.

  Stalde lisas, et töötajad kutsusid kiirabi, kes vaatas poisi üle ja tuvastas, et ta polnud viga saanud. «Laps sai lihtsalt ehmatada ja juuksed kärssasid eest veidi ära,» sõnas ta, et põletada laps ei saanud ja haiglasse minna polnud tarvis.

 146. Martin Vällik 23. november 2010 kell 13:50

  Teadusuudise taustkiirgus osutub vältimatuks

  Tiit Kändleri ettekanne teadusmeedia konverentsil „Teadusrikkuse levialas” 28. oktoobril 2010

  Uudis: kimalased õpivad lendama õielt õiele lühimat teed mööda, isegi kui avastavad lilled erinevas järjekorras.

  Nüüd siis saite teada. Kas olete õnnelikumad? Ei kuule millegipärast rõõmuhõiskeid.

  Lisame taustaks, et see on keeruline matemaatiline ülesanne, rändkaupmehe ülesanne. Lisame veel, et kimalane lahendab selle peast möödaminnes, kui arvutid lahendavad selle jõuga, võrreldes kõiki võimalike teid omavahel.

  Lisada saab veel ülesande ajaloo graafideni välja. Lisada saab seose füüsika ja igapäevaeluga – kasvõi sellega, kuidas jõuda enne poe sulgemist supermarketist ostud teha.

  Mida laiem taust, seda suurema jõu uudis saavutab. Tausta, uudise taustkiirgust esitamata jääb see rahvale selgusetuks. Uudiseid on miljoneid, taust on üks ja ainus. Vaid tausta kaudu seondub teadusuudis inimkultuuriga.

 147. Mart K. 23. november 2010 kell 13:56

  Burkadest, julgeolekust, vabadusest ja sallivusest kirjutab Eesti Ekspressis Anna-Maria Penu. “See pole religioon, see on orjus, idioodid!”

  Ameerika Ühendriikide professor Zillah Eisenstein on kirjeldanud, kuidas moslemi meeste enesetapurünnakutele omistatakse alati ideoloogilisi-poliitilisi põhjusi, «püha sõda», ent samas naisenesetapurünnakute kordasaatjaid peetakse isiklike emotsioonide ajel tegutsejaiks, üldjuhul kättemaksuks tapetud abikaasa või luhtunud armusuhte tõttu. Sel viisil eitatakse naistes ratsionaalsust ning meestes emotsionaalsust, mis pole muud kui stereotüüpidest nõretav mõttelaiskus. Nagu naised ei oskaks lõhkeainetega ümber käia või poliitilistel eesmärkidel terroriakte korda saata ja samas kuulutades moslemitest mehed automaatselt sündinud (ratsionaalselt poliitilisteks?) terroristideks. /…/

  Hirm loob soodsa pinnase ükskõik millise enesekaitseks loodud seaduse, piirangu, diskrimineerimise, ksenofoobia ilmingu, rünnaku või sõjaotsuse soojaks vastuvõtuks. Võitlus näib käivat uue ja vana, valitseva ja sissetungiva maailmapildi, islami ja tugevate kristlike juurtega sekulaarse lääne vahel, õigemini nende kahe leeri meeste vahel, nagu annavad mõista täiesti alateadlikult kasutatud metafoorid ja sõnavalik. Tegemist on puhtakujulise võimuvõitlusega, hirmuga võimu kaotamise eest. Sest kui kaotame meie (kristlastest mehed), siis hakkavad valitsema ju nemad (moslemitest mehed).

  Silmini kaetud mosleminaised ning «lihatükkidena väljapandud» kristlannad on vaenu õhutamiseks ja võimaliku sõja õigustamiseks mõlema poole jaoks suurepärased hirmuargumendid, sümbolid, ent mitte võrdväärsed partnerid ega vastased. Kui ka sõda peaks tulema, siis ükskõik, kumb pool võidab, valitsema jääb igal juhul meeste võim.

 148. dig 23. november 2010 kell 16:20

  Delfi kirjutab: Seksiv noorpaar sai käuksuva voodi tõttu trahvi

  Lõpuks kohtuistung tühistati, sest süüdistajad ei ilmunud kohale.

  Näedsasiis jama. Kriku räägib lähemalt, kui absurdne on idee istungi tühistamisest, dig tõstab esile pealkirja vastuolu faktidega — trahv jäi välja mõistmata. Daily Telegraph kirjutab:

  The judge threw the case out as the complainants did not show up for the hearing.

 149. KatrinV 23. november 2010 kell 17:31

  Siin on asjalik artiklijupike Tarbija24-st.

  http://www.tarbija24.ee/?id=345636

  Küll ma sain alles pahaseks, kui soetasin ühe ravimtaimeraamatu ja seal meie suurimaks ravimtaimespetsialistiks tituleeritud inimene väitis, et taimsetes preparaatides on kõik täpselt määratud, toimeained ja nende kontsentratsioon – et tehakse taimed pulbriks ja leotiseks ja pressitakse siis tabletiks ja konts on kindel. No iga bioloog teab, et niimoodi küll kindla kontsiga ravumit teha ei saa, sest nonde ainete sisaldus sõltub taime kasvukohast, tema fenofaasist, ilmastikutingimustest, toitainete kättesaadavusest, valgustingimustest, stressiteguritest (konkurents ona liigi ja teiste liikide isenditega, ärasöömissurve, kahjurid, haigused, õhusaaste…) jne. Taimed toodavad ise pestitsiididena toimivaid aineid ja ka selliseid aineid, mille ülesanne on eemale ajada või killida ära loomad, kes neid liiga palju nosima kipuvad – seejuures suureneb nende ainete sisaldus siis, kui nende nosijate arvukus kõrgeks tõuseb (seos tundrataimestiku mürgiste ühendite sisalduse ja lemmingute arvukuse vahel, uuring tehtud Norras – linki pole, telkust vaatasin).

  Kui üks taim sisaldab sadu erinevaid keemilisi ühendeid, sh nn bioaktiivseid, siis on selge, et need annavad veel omavahel huvitavaid koostoimeid.

  See järgmine pole päris uus asi, aga huvitav ikkagi. Positiivses mõttes. Dr Harriet Hall mõnede põhiliste pseudomeditsiiniliste nähtuste kohta.

  http://www.skeptic.com/downloa.....t_Hall.pdf

 150. dig 23. november 2010 kell 18:35

  Associated Press edastab loo Colorado mehest, kes leiutas röntgenikindlad aluspüksid lennukisse minekuks.

  Jeff Buske says his invention uses a powdered metal that protects people’s privacy when undergoing medical or security screenings.

  Buske of Las Vegas, Nev.-Rocky Flats Gear says the underwear’s inserts are thin and conform to the body’s contours, making it difficult to hide anything beneath them. The mix of tungsten and other metals do not set off metal detectors.

  Artikkel väljendab ka teatavat küünilist skepsist:

  It’s unclear whether it would lead to an automatic, more intrusive pat down by federal Transportation Security Administration officials.

 151. dig 24. november 2010 kell 8:34

  Oktoobris üllitas Doonesbury prohvetliku koomuskikaare, mis algas umbes nii:

  Juba 23. novembril tuli New York Times välja Erisele meelepärase uudisega ebapiisavalt skeptilistest läbirääkuritest Afganistanis:

  KABUL, Afghanistan — For months, the secret talks unfolding between Taliban and Afghan leaders to end the war appeared to be showing promise, if only because of the appearance of a certain insurgent leader at one end of the table: Mullah Akhtar Muhammad Mansour, one of the most senior commanders in the Taliban movement.

  But now, it turns out, Mr. Mansour was apparently not Mr. Mansour at all. In an episode that could have been lifted from a spy novel, United States and Afghan officials now say the Afghan man was an impostor, and high-level discussions conducted with the assistance of NATO appear to have achieved little.

  “It’s not him,” said a Western diplomat in Kabul intimately involved in the discussions. “And we gave him a lot of money.”

 152. Mart K. 24. november 2010 kell 12:39

  “Vaktsineerimine on elu turvavöö” — SA Eesti Tervise Fond juhatuse esimees Eero Merilind teeb kummalisi üldistusi.

  Vaktsineerimise pooldajad viitavad võimalusele kaitsta ennast ja oma lähedasi haiguste eest, vaktsineerimise vastased aga pooldavad mahepõllundust ning ürglooduslikku lähenemist.

  Veider väide. Mahepõllunduse ja ürglooduslikkuse jüngrid ei pruugi karta vaktsiine ja vastupidi. Aga muidu on tänuväärt jutt.

  Vaktsineerimist võiks võrrelda autos kinnise turvavööga sõitmisega. Üldjuhul ei juhtu avariisid ning sõit ühest punktist teise kulgeb ohutult, aga juhul, kui midagi peaks juhtuma, võib turvavöö päästa inimese elu.

  Terved ja tugevad suudavad ühiskonnas alati ellu jääda, abistada oleks aga vaja just nõrku ja väeteid. Gripp on tõsine haigus ning veel praegu on sobiv aeg ennast vaktsineerida, et saabuv karm talv annaks võimaluse seda lumises metsas nautida, mitte haigevoodis higistades lihasevaludes ja kõrges palavikus paranemist oodata.

 153. dig 24. november 2010 kell 17:15

  American Family Association kurdab, et Ameerika sõjaväes antakse liiga palju medaleid inimelu päästmise eest ja liiga vähe inimeste tapmise eest. Üksikute AFA ridadesse imbunud seksistlike sigade arvates on niisugune trend selgeks märgiks medalite feminiseerimisest.

  The Medal of Honor will be awarded this afternoon to Army Staff Sgt. Salvatore Giunta for his heroism in Afghanistan, and deservedly so. He took a bullet in his protective vest as he pulled one soldier to safety, and then rescued the sergeant who was walking point and had been taken captive by two Taliban, whom Sgt. Giunta shot to free his comrade-in-arms.

  We have feminized the Medal of Honor.

  According to Bill McGurn of the Wall Street Journal, every Medal of Honor awarded during these two conflicts has been awarded for saving life. Not one has been awarded for inflicting casualties on the enemy. Not one.

  Kui AFA-rahvas katoliiklik oleks, oleks nüüd paras aeg sarkastiliseks märkuseks elukultuuri ja elu väärtustamise suunas. Tegelikult me muidugi teame, et AFA taga olev ristiusu vorm on protestantlik, seega on kohasem pilada nende kummalisi stereotüüpe soorollide alal.

  Aga veelgi ahvatlevam on tähelepanu tõmmata ülalmainitud teemadesse mittepuutuvale märgile AFA teokraatia-iharusest:

  The significance of the cross is not just that Jesus laid down his life for us, but that he defeated the enemy of our souls in the process. It was on the cross that he crushed the head of the serpent. It was on the cross that “he disarmed the rulers and authorities and put them to open shame, by triumphing over them in it” (Colossians 2:15).

  The cross represented a cosmic showdown between the forces of light and the forces of darkness, and our commanding general claimed the ultimate prize by defeating our unseen enemy and liberating an entire planet from his bondage.

  Muidugi, kes ütleb, et AFA artikli autori ideid toetab? AFA nii ei arva:

  (Unless otherwise noted, the opinions expressed are the author’s and do not necessarily reflect the views of the American Family Association or American Family Radio.)

  Ilmselgelt AFA on lihtsalt equal opportunity kirjastaja, kes kõikvõimalike erinevate inimeste isiklikke arvamusi, olgu need kui kummalised tahes, eelarvamustevabalt ära trükib. Kui mõni tegelane kirjutaks arvamusnupu sellest, kui ebasoliidne on sõjaväes kasutada falloslikke relvi või, kuidas tema isiklik suhe Allahiga tema homoseksuaalset haaremit õnnistanud on, küllap trükiks AFA ka selle ära — kas pole tõsi?

 154. dig 25. november 2010 kell 9:25

  Vetteütleja ütles:

  Imed ja teadus peaks justkui teineteist välistavad kategooriad olema.

  Võib-olla. Aga imelisus ja imed on kaks väga erinevat asja.

  Ja imestamine (nagu wondered in wonderment) käib rohkem selle esimese kui teise juurde.

 155. salvey 25. november 2010 kell 10:46

  Piparmünti tahavad ära keelata, masuurikad sellised :)( Muide mul tuli meelde, et üks mu kolmest vanaemast, kes oli noorpõlves saksu teeninud, ütles piparmündi kohta ikka vehvervents). Peale selle, minu teada ei ole praegu NO-SPA nimeline ravim keelatud (nagu Celtik väidab oma postis) leidsin praegu oma ravumi karbist NO-SPA pooliku paki (mälu järgi 2 aastat tagasi kirjutatud arsti poolt) kirjadega: retsepti ravim; Müügiloahoidja: sanofi-aventis Estonia OÜ. Müügiloanumber: 306000 (kõlblik kuni 06.2013) Tõenäoliselt ajab ta segamini analgiini ja citromoniga, mis on meil vististi keelatud.
  Peale selle loodan (igaks juhtumiks võib ka palvetada ju), et mu õue ei tungi ühel päeval rünnakrühm (nagu kellegi poolt pahalaste loosse pandud videos oli) ja ei kaku üles piparmünti, melissi, aedliivateed, veisesüdamerohtu, humalat ega ka mitte murulauku, karulauku, porgandeid, kaalikaid, kurke ja tomateid jne (no tõesti päris palju asju tavatsen kasvatada, tuleb välja ja ma pole kõige virgem inimene) kuna kõik taimed ju nagunii neid ärasöömis- vastaseid omamürke sisaldavad, muuhulgas, lisaks kogu ülejäänud keemilisele kompotile. Saladuskatte all, nagu ikka, olgu öeldud, et mul ka mõned moonid suviti aias õitsevad.
  Aga elu kipub nii mõnigi kord absurdsem olema, kui ükskõik milline väljamõeldis, nii et sülitagem kindluse mõttes ikka 3x üle õla ka.
  Euroopa Liit keelustab järgmisest aastast piparmündi müümise

 156. Mart K. 25. november 2010 kell 13:13

  salvey ütles:

  Piparmünti tahavad ära keelata, masuurikad sellised :)
  Euroopa Liit keelustab järgmisest aastast piparmündi müümise

  Huvitav, kas see väide ka tõele vastab? Kui jah, oleks see muidugi vesi vandenõuveskile (ravimtaimede ärakeelamisest, millegipärast hoopis Codex Alimentariuse kontekstis, on NWO-kuulutajad rääkinud juba aastaid). Tollest blogipostist täit selgust ei saa.

 157. M 25. november 2010 kell 14:10

  KUI mingi asi piparmündiga (või mõne teise taimse preparaadiga) seoses VÕIB kaduda, siis on see võimalus reklaamida ja müüa teda kui taimset ravimpreparaati (herbal medicinal product). See ei tähenda kohe kuidagi keeldu piparmünti müüa, piparmünditeed juua või piparmünti aias kasvatada. Ja piparmündist kasvõi pärga punuda või mis iganes:-)

  Too (ravim)taimede ärakeelamise jutt tuleneb EU poolt Euroopa ravimiameti (EMEA) taimsete preparaatide komiteele antud ülesandest – nimelt hinnata, kas ravimite pähe müüdud ja reklaamitud taimsetel preparaatidel üleüldse mingitki ravivat toimet on või pole seda mitte. Kui toimet ei tuvastata, siis vastavat taime ka ravimpreparaadi nime all enam ei reklaamida ega müüa ei tohiks. (Kuid lihtsalt teena või toidulisandina võib neid jätkuvalt müüa ja osta)
  Konkreetselt piparmünt paistab EMEAlt saanud olevat positiivse hinnangu:)

 158. dig 25. november 2010 kell 14:17

  Mart K. ütles:

  Huvitav, kas see väide ka tõele vastab?

  Ei vasta. Aimu sellest annab blogipostitus ise:

  … ning millele seetõttu rakenduvad karmimad müügi ja prepareerimise nõuded …

 159. M 25. november 2010 kell 14:21

  M ütles:

  Konkreetselt piparmünt paistab EMEAlt saanud olevat positiivse hinnangu:)

  Link ei avane just päris seal, kus soovinuks. Seetõttu täpsustan, et piparmündi kohta Key facts alt avaneb info ütleb: Status: Final positive opinion adopted.

  Üldisemat infot siit.

 160. Martin Vällik 25. november 2010 kell 17:44

  Kas piparmünti järgmisest aastast enam müüa ei tohigi?

  “Pigem on see nii, et kui keegi tahab piparmünditooteid ravimina müüa, siis on nüüd võimalik viidata nimetatud otsusele ja kasutada otsuses toodud näidustusi ja annustamist jm ning müügiloa taotlejal pole tarvis lisateavet kliiniliste uuringute ja ohutusandmete näol esitada,” rääkis ta.
  Piparmünti ilma näidustuste ja meditsiiniliste väideteta või müüa aga ka edaspidi.

  Anti Teraväe on ikka paadunud udumeister :)

 161. M 25. november 2010 kell 17:53

  Piparmündist.

  Ei teagi, kas sellise Eesti ajakirjanduse peale naerda või nutta.

  Siiski on Eestis ka oma tööd paremini tegevaid ajakirjanikke olemas.

  Euroopa Liidu märtsis vastu võetud direktiiv kannab piparmündi taimsetes ravimites kasutatavate ainete nimekirja. Direktiivi jõustumine tuleva aasta aprillis toob kaasa mõned muudatused – piparmünti tohib küll endiselt müüa, aga niisama lihtsalt sellele peale kirjutada „rahustav ravim“ ei tohi.

  Ravimiameti ravimite osakonna juhataja asetäitja Margit Plakso sõnul on direktiivi mõte selles, et kui piparmündi-tooteid tahetakse (traditsioonilise taimse) ravimina müüa, siis on nüüd võimalik viidata otsuses toodud näidustustele ja annustele ning müügiloa taotlejal pole tarvis lisateavet kliiniliste uuringute ja ohutusandmete näol esitada.

  „Piparmünti ilma näidustuste ja meditsiiniliste väideteta müüa pole keelatud ka edaspidi,“ kinnitas Plakso.

 162. Martin Vällik 25. november 2010 kell 18:55

  Euroopa Liit keelustab järgmisest aastast piparmündi müümise

  aprillist peale ei tohi keegi ka oma tarbeks piparmünti kasvatada ega seda müüa, kuna tegemist on seaduserikkumisega. Kuidas on lahendatud piparmündi tee levitamise ja kasutamise reeglid, direktiiv ei selgita.

  Kirjutasin Ravimiametile kirja, kus palusin asju selgitada. Kui vastavad, annan teada.

 163. Martin Vällik 26. november 2010 kell 10:59

  Uudiseid imelisest maailmast:
  Jaapani firmad lasevad toiduainetele Mozartit

  Ohara Shuzo sakefirma on muusikaga katsetanud juba üle 20 aasta. Firma juhi Fumiko Ohara sõnul on sake muusika suhtes valiv.

  Jaapani poed müüvad tooteid, millel on juures märge, et need on saanud Mozarti muusikat.

 164. Tarvo Kruus 26. november 2010 kell 11:22

  Delfil hakkas vist endalgi häbi ja nüüd avaneb see M-i ja Martini viidat “Euroopa Liit keelustab…” viit hoopis adekvaatsemale jutule, mis põhineb sel uuel EPL lool. Samas … paistab, et tolle hämaloo allikaks on meie vana tuttav…

  http://vaatenurk.wordpress.com.....i-myymise/

 165. Martin Vällik 26. november 2010 kell 11:29

  Uusi teaduspõhiseid nõuandeid toitumise alal:
  Praegused dieedisoovitused rasvumise vastu ei aita

  Valgurohket ja madala glükeemilise indeksiga dieeti järginute rühma liikmed suutsid ainsana pärast kaalulangetamist oma kehakaalu hoida samal tasemel, neil kehakaal ei suurenenud.

  Lisaks oli valgurohkel, kuid madala glükeemilise indeksiga dieedirühmast kõige väiksem väljalangevus. Teadlaste sõnul on siin põhjuseks asjaolu, et selline dieet aeglustab seedimisprotsessi ning glükoositase veres on stabiilsem, mis tagab hea enesetunde. Valgud tagavad parema täiskõhutunde kui süsivesikud ja rasv, seega ei vaevanud selle rühma katsealuseid näljatunne.

 166. dig 26. november 2010 kell 16:55

  salvey ütles:

  eale selle, minu teada ei ole praegu NO-SPA nimeline ravim keelatud (nagu Celtik väidab oma postis)

  Muidugi ei ole. IIRC oli NO-SPA kättesaadavuses küll mõned aastad tagasi logistilistel põhjustel ajutusi häireid; küllap riigivastased elemendid (alias “rahvasuu”) omistasid need probleemid universaalsele tondile seina pääl (alias “euronõuded”).

  leidsin praegu oma ravumi karbist NO-SPA pooliku paki (mälu järgi 2 aastat tagasi kirjutatud arsti poolt) kirjadega: retsepti ravim; Müügiloahoidja: sanofi-aventis Estonia OÜ.

  Selles osas on muudatusi toimunud, nagu kirjutas Postimees 2009. aasta märtsi viimasel päeval:

  Ravimiamet teatas, et homsest arvatakse kõhuvalu leevendamiseks mõeldud Sanofi-Aventis Estonia OÜ ravim No-spa (40 mg tabletid, toimeaine drotavetiin) käsimüügiravimite hulka.

  Ravimiameti ravimite osakonna juhataja Katrin Kiisk selgitas Tarbija24.ee`le, et ravimi muutmine käsimüügiravimiks toimub tavaliselt müügiloa hoidja taotluse alusel. Lisaks tuleb esitada andmed ravimi kasutamiskogemuste kohta Eestis ja mujal maailmas, ülevaade kõrval- ja koostoimetest ning väärkasutamisega kaasnevatest ohtudest.

  Kui esitatud andmetest selgub, et ravim ei ole arsti järelevalveta kasutamisel patsiendile ohtlik, seda ei ole kasutatud ebaotstarbekalt ning see ei sisalda aineid, mis nõuaksid lisauuringuid, siis võib amet ravimi arvata kasimüügiravimite sekka.

 167. Starker 26. november 2010 kell 18:07

  Tarvo Kruus ütles:

  Delfil hakkas vist endalgi häbi ja nüüd avaneb see M-i ja Martini viidat “Euroopa Liit keelustab…” viit hoopis adekvaatsemale jutule, mis põhineb sel uuel EPL lool. Samas … paistab, et tolle hämaloo allikaks on meie vana tuttav…

  http://vaatenurk.wordpress.com…..i-myymise/

  Olgu siis täielikkuse huvides ära toodud ka varasem tekst:

  Euroopa Liit keelustab järgmisest aastast piparmündi müümise
  Delfi Majandus
  25. november 2010 16:29

  Järgmise aasta aprillist ei tohi Eestis enam müüa piparmünti, kuna uus eurodirektiiv nimetab piparmündi “meditsiiniliseks ravimtaimeks”.

  Aprillist on suurem osa rahvameditsiinis kasutatavatest taimedest ja nende põhjal loodud preparaatidest Euroliidu uute direktiivide järgi tavamüügiks keelatud.

  Nii satub keelu alla ka tavaline piparmünt, mis on sisse kantud EU direktiividesse kui “meditsiiniline ravimtaim” ning millele seetõttu rakenduvad karmimad müügi ja prepareerimise nõuded, mis usutavasti ürditalude tegevusele kriipsu peale tõmbavad.

  Uus eurodirektiiv nimega “Traditsioonilis-meditsiin iliiste ravimtametoodete direktiiv” (Traditional Herbal Medicinal Products Directive) määratleb muude ravimtaimedega koos ka tavalise piparmündi kui meditsiinilise toote ning annab loa seda müüa vaid ravimimüügilitsentsiga asutustel ehk apteekidel.

  Piparmünti peetakse väga heaks ravimtaimeks, et aidata leevendada kahte häda: ärritunud soolte sündroomi ja spartilist sapipõit. Mõlemaid peetakse suhteliselt raskeks seisundiks. Eurodirektiiv nimega “Traditsioonilis-meditsiin iliiste ravimtametoodete direktiiv” aga keelab vabalt müüa ravimeid, mida kasutatakse raskete hädade leevendamisel.

  Tähendab see siis seda, et aprillist peale ei tohi keegi ka oma tarbeks piparmünti kasvatada ega seda müüa, kuna tegemist on seaduserikkumisega. Kuidas on lahendatud piparmündi tee levitamise ja kasutamise reeglid, direktiiv ei selgita.

 168. uljas grusiin 26. november 2010 kell 21:07

  Kreatsionistid ei tuku. EKNK Tallinna Kogudus, Tallinna Kalju Baptistikogudus ja EELK Tallinna Jaani kogudus on seljad kokku pannud ning viivad 7.-12. detsembrini läbi Apologeetika nädala, mille alateema on “Loomine – üks võimalustest”. Täpsema ajakava leiab aadressilt http://foorum.usk.ee/index.php.....7#msg41417
  Endal pole paraku võimalust kohale minna, kuid laupäevasest loengust tahaks küll rohkem teada saada. Ehk on loomishüpoteesi pooldajatel ometi õnnestunud mõni uus argument leiutada, mis mingitki teaduslikku uurimist kannatab… unistada võib ju ikka?

 169. Martin Vällik 26. november 2010 kell 22:21

  Piparmündi “keelamisest” TV3 uudiste vahendusel.

 170. Martin Vällik 26. november 2010 kell 22:22

  @uljas grusiin: Maisaanudki aru, mis roll EELK Jaani kogudusel selles on.

 171. Jasper 27. november 2010 kell 11:38

  Teadvuseblogi kajastab (ontlikult skeptilisel viisil) mainekas psühholoogiaajakirjas ilmunud paranormaalseid tulemusi esitlevat teadusartiklit. Pole kahtlust, et teema on iseäranis asjakohane skeptikute jaoks.

 172. uljas grusiin 27. november 2010 kell 15:18

  Üritasin Jaani koguduse kodulehelt Martini küsimusele vastust leida ja jäin hätta. Ka ürituse guugeldamine annab lisaks usufoorumile viite vaid nelipühilaste kirikule. Nii et maisaa ka aru, aga nii see kuulutus vähemalt mainib.

 173. dig 27. november 2010 kell 16:15

  Ühendkuningriigis tekitab furoori hiljuti välja imbunud teadmine, et kommertsalusel töötavad valitsuse litsentsiga finantsskeptikud (alias audiitorid) on kohati jätnud oma töö poliitilistel motiividel tegemata, nagu kirjutab Herald Scotland.

  The Big Four audit firms checked with Government there would be state backing for the banks before signing off their accounts as the financial crisis raged, they admitted yesterday.

  John Connolly, chief executive of Deloitte auditor to Royal Bank of Scotland, said the UK’s big four accountancy firms initiated “detailed discussions” with then City minister Lord Paul Myners in late 2008 soon after the collapse of Lehman Brothers prompted money markets to gum up.

  Ian Powell, chairman of PricewaterhouseCoopers, said there had been talks the previous year.

  Debate centred on whether the banks’ accounts could be signed off as “going concerns”. All banks got a clean bill of health even though they ended up needing vast amounts of taxpayer support.

  Mr Connolly said: “In the circumstances we were in, it was recognised that the banks would only be ‘going concerns’ if there was support forthcoming.”

 174. dig 27. november 2010 kell 16:24

  Followup Reuters’ilt: kuna majandus vajab usaldusväärseid skeptikuid, on Lordidekoda asunud uurima, mis värk selle auditeerimisfirmade monopoliga on.

  The House of Lords committee was taking evidence on concentration in the auditing market and the role of auditors.

  Nearly all the world’s blue chip companies are audited by the Big Four, creating concerns among policymakers of growing systemic risks, particularly if one of them fails.

  The European Union’s executive European Commission has also opened a public consultation into ways to boost competition in the sector, such as by having smaller firms working jointly with one of the Big Four so there is a “substitute on the bench.”

  “Having a single auditor results in the best communication with the board and with management and results in the highest quality audit,” said Scott Halliday, an E&Y managing partner.

 175. Jasper 27. november 2010 kell 17:55

  Oi, vabandust, avastasin ühtaegu häbi ja kergendusega, et auväärne juhtivskeptik on selle prekognitsiooni-alase teadusartikli eespool juba naeruväärseks määranud, hinnates artikli “tõeväärtuse” tabavalt võrdseks Postimehes ilmunud anekdootliku uudisega.
  dig ütles:

  Prekognitsioonist oli meil juba juttu. Siin on illustratsioon:

  Esimest korda kihutas kiirabi Tartu Kroonuaia kooli õppuri elu päästma eelmisel neljapäeval ja üleeile olid salapärased tabletid koolis kaasas ühel VI klassi tüdrukul.

  Eelmisel neljapäeval kooli lapsevanemate üldkoosolekul üritasid need kaks ema tolle ohtliku mure jutuks võtta, …

  “Üleeile” on kuus kalendripäeva pärast “eelmist neljapäeva”. Niipalju siis põhjusest ja tagajärjest.

  Seeläbi on teemakäsitlus mõistagi ka kiire lõpu leidnud. Jääb sügavalt arusaamatuks, mis hämaral viisil on ilmselge paranähtuse teaduslik tõestus üleüldse leidnud tee maailma ühe mainekaima psühholoogiaväljaande kaante vahele – loodame, et seesugune häbitu blasfeemia enam iial ei kordu! Leian, et ka iga endast lugupidava skeptiku kohus on käsikäes vahva digiga teaduspõllu puhtuse eest hea seista, ignoreerides või naeruvääristades antud artiklit, sealjuures soovitavalt väidete sisusse süüvimata, vältimaks ohtu laskuda mistahes sisulisse diskussiooni teadusliku maailmavaate õõnestajatega. Veel kord vabandused, et foorumit risustasin!

 176. Kriku 27. november 2010 kell 21:03

  Kriku räägib lähemalt, kui absurdne on idee istungi tühistamisest

  Ah, ärgem närigem tähti. Jäeti ära, tühistati, mis vahet seal lõpuks on. Võib minna tõlkevigade kategooriasse. Tegelikult tühistati ilmselt muidugi ka asi ise. Kuidas seda asja täpsemalt nimetati, mis tühistati, ei oska ma lähema järeleuurimiseta öelda ja seda ei viitsi küll teha.

 177. dig 27. november 2010 kell 22:39

  Jasper ütles:

  Oi, vabandust, avastasin ühtaegu häbi ja kergendusega, et auväärne juhtivskeptik on selle prekognitsiooni-alase teadusartikli eespool juba naeruväärseks määranud, hinnates artikli “tõeväärtuse” tabavalt võrdseks Postimehes ilmunud anekdootliku uudisega.

  Vabandada ei ole tarvis. See on sellepärast, et dig (kes tõtt-öelda auväärne juhtivskeptik ei ole) on säärane equal opportunity urruauk, et peab kõike ja kõiki naeruväärseks. Tõsi küll, erinevate naermisviiside vahendusel. Homerose-nimeline aunaer on reserveeritud üksnes kõige meeliülendavamalt eepilistele naeruväärsetele lugudele.

  Jasper ütles:

  Seeläbi on teemakäsitlus mõistagi ka kiire lõpu leidnud.

  Siin on uudisveerg, siin käsitatakse üsna väheseid teemasid süvitsi. Keegi küll ei keela, nii et võid ise käsitusega algust teha.

  Jasper ütles:

  Veel kord vabandused, et foorumit risustasin!

  Noh, tõsise risustamiseni on arenguruumi veel küllaga. Mainitud teadvusblogi link on siia igati sobiv — isegi, kui käepärased inimesed esialgu kukalt kratsivad ja suurt midagi ei ütle.

 178. salvey 28. november 2010 kell 4:31

  Vahur Kersna: elu kükloopide meelevallas

  Millega see lõpeb?
  Maiade kalendri järgi 12. detsembril 2012 algab maailmas uus ajastu. Viimastel aastatel Inglismaa viljaringide kaudu edasi antud hämmastavad sõnumid on sama lahtised ja mitmetähenduslikud tõlgendada kui Nostradamuse tekstid. 2000 aastat tagasi seostasid maiad saabuvaid päevi Tähtede Isandate ja Veevalajaga. Mida iganes nad ka ei mõelnud.
  ETV 2 näitas möödunud nädalal itaallaste väga head selleteemalist dokfilmi.

  No seda filmi ei juhtunud nägema, aga mõte Tähtede Isandatest, kes fanaatiliselt Maiade kalendrit au sees hoiavad ja Õige Päeva ootuses viljapõlde tallavad, tundub päris naljakas.

 179. salvey 28. november 2010 kell 4:37

  Alar Laats: kes kardab ateisti?

  Kui on juttu kristlusest, räägitakse sellest enamasti kui ühest ühtsest ja ajalootust maailmavaatest ja praktikast, umbes nõnda, et kristlus väidab seda või toda, kristlased teevad nii või naa. Justkui oleks ristiusk tekkinud 1. sajandil ja sellest peale muutumatuks jäänud.

 180. Kriku 28. november 2010 kell 11:25

  Vahur Kersna on “Postimehes” maha saanud täiesti asjaliku karikatuuriga.

  karikatuur

 181. dig 28. november 2010 kell 13:33

  Postimees kirjutab:

  Saatuslikud kohtumised, üllatavad kokkulangevused ja veidralt ärevusttekitavad pisiasjad, mis mingil arusaamatul põhjusel meie tähelepanu köidavad… Ilmselt on kõik oma elus midagi sellist kogenud. Kui palju mõtleme aga sellele, et ehk polegi tegemist pelgalt juhustega?

  Ülikoolis maailmakirjandust ja lisaks ka psühholoogiat õppinud ning kogu elu teatriga tihedalt seotud olnud Kristiina Garancise jaoks on märgid tõeliselt südamelähedane teema. «Kirjandus on siiamaani minu suurim armastus ja kui sa kujutad ette kõiki neid märke, mis on ühes ilukirjanduslikus teoses… See oli ka sild psühholoogiahuvini,» selgitab Holitstilise [sic] Teraapia Instituudis koolitust nimega «Millest märgid kõnelevad?» läbi viiv päikeseline punapea Kristiina.

  Inimene, kes oskab märke tähele panna ja neid lugeda, saab kasutada väärtuslikku infot õigete valikute tegemiseks, probleemidele lahenduste leidmiseks, elus sihtide leidmiseks, kinnitab Kristiina.

  «Märkide ja sünkroonsuste (energiaga laetud tähendusrikaste juhuste – toim.) kaudu tulevad su ellu inimesed, paigad ja sündmused, mis on vajalikud su arenguks ja mis peatähtis – siis oled ise teadlik kaasalooja Universumi elumängus,» kõlab üks lause koolituse tutvustusest.

 182. Mart K. 28. november 2010 kell 16:15

  Kuidas on õigem, kas “sünkroonsus” või “sünkronism” — pidades silmas Jungi, kes minu mäletamist mööda mingitest kokkusattumusi laadivatest energiatest ei räägi?

 183. Kriku 28. november 2010 kell 16:38

  Kriku soovitab selle peale lugeda Philip K. Dicki “Ubikut”.

 184. dig 29. november 2010 kell 16:42

  Mart K. ütles:

  Kuidas on õigem, kas “sünkroonsus” või “sünkronism” — pidades silmas Jungi, kes minu mäletamist mööda mingitest kokkusattumusi laadivatest energiatest ei räägi?

  Voldemar Kolga kasutab varianti ‘sünkronism’. Minu intuitsiooni jaoks on see eelistatavam, kuna aitab eristada taotluslikku samaaegsust (kõikvõimalikke sünkroonsusi on insenertehnika, ajalugu ja poliitika täis) säärasest, mille puhul taotlus on ilmutatult ilmutamata — nagu Jungil.

 185. dig 29. november 2010 kell 16:54

  Postimehe naisteveerg tõlgib LiveScience’i:

  LiveScience.com tõi välja viimaste aastate uuringutest kuus leidu naiste ja seksuaalsuse kohta.

  G-punkti ei pruugi eksisteerida

  G-punkti teatakse kui kõige erogeensemat tsooni naise kehas, oasuuruse piirkonna stimuleerimine peaks viima ülima naudinguni. Tänavuse uuringu väitel on G-punkt aga kujutletav või vähemalt selle olemasolu on väga subjektiivne.

  Naised erutuvad rohkem kui arvavad

  Mingisugustel müstilistel asjaoludel ei torka seekord ühtegi tõsist jama silma. Norida võiks natuke selle kallal, et artikkel vihjab, nagu oleks iga viidatud töö murranguline areng seksuoloogia ajaloos; reaalses maailmas aga esimene teadlane veel kevadet ei too. Positiivset äramärkimist väärib see, et algsele LiveScience’i artiklile on viidatud. (Mainitud norimisväärsus algab originaalartikli pealkirjast, mis noid töid ‘revelation’eiks tituleerib.)

 186. dig 29. november 2010 kell 18:53

  Pharyngula edastab Wayne Laugeseni seisukohta, et katoliku kiriku laialdased kogemused laste väärkohtlemisega tegelemise alal tuleks rakendada laste väärkohtlemisega tegelemise vankri ette.

  Today, sexual abuse of children is clearly out of control in public schools and is even more prevalent in homes. Society needs to stop acting as if it’s a problem caused by priests and look to the Catholic Church in the United States for answers. Due in part to public outrage regarding its mistakes and misdeeds of the past, the church appears to have emerged as the one organization with a formula for nearly eradicating sexual threats to children.

  PZ Myers kommenteerib:

  I think he’s wrong, though. There is a group with more experience: institutionalized child molesters. Clearly, with this reasoning, we should recruit a crack team of professional child rapers from our prisons and asylums, and send them on a grand tour of the country to advise schools on managing abuse. It’ll give a whole new meaning to the phrase “after school special”.

  Nimetatud kogemuse omandamise kallal on töötanud ka Google insener, nagu kirjutab Gawker:

  David Barksdale, a 27-year-old former Google engineer, repeatedly took advantage of his position as a member of an elite technical group at the company to access users’ accounts, violating the privacy of at least four minors during his employment, we’ve learned. Barksdale met the kids through a technology group in the Seattle area while working as a Site Reliability Engineer at Google’s Kirkland, Wash. office. He was fired in July 2010 after his actions were reported to the company. [Update: Google has confirmed the security breach. An update appears below.]

  In other cases involving teens of both sexes, Barksdale exhibited a similar pattern of aggressively violating others’ privacy, according to our source. He accessed contact lists and chat transcripts, and in one case quoted from an IM that he’d looked up behind the person’s back. (He later apologized to one for retrieving the information without her knowledge.) In another incident, Barksdale unblocked himself from a Gtalk buddy list even though the teen in question had taken steps to cut communications with the Google engineer.

  Vastavalt katoliiklikele traditsioonidele tuleks Barksdale’i vist googlistliku kiriku preestriks hüüda. Tõsi küll, stereotüüpida on teda raskem, kuna Gawkeri piltide järgi otsustades ei käi ta ringi musta kitliga.

 187. dig 29. november 2010 kell 19:00

  The Guardian vahendab huvitavat leidu hiirte gerontoloogia vallast:

  Scientists claim to be a step closer to reversing the ageing process after rejuvenating worn out organs in elderly mice. The experimental treatment developed by researchers at Harvard Medical School turned weak and feeble old mice into healthy animals by regenerating their aged bodies.

  The Harvard group focused on a process called telomere shortening. Most cells in the body contain 23 pairs of chromosomes, which carry our DNA. At the ends of each chromosome is a protective cap called a telomere. Each time a cell divides, the telomeres are snipped shorter, until eventually they stop working and the cell dies or goes into a suspended state called “senescence”. The process is behind much of the wear and tear associated with ageing.

  At Harvard, they bred genetically manipulated mice that lacked an enzyme called telomerase that stops telomeres getting shorter. Without the enzyme, the mice aged prematurely and suffered ailments, including a poor sense of smell, smaller brain size, infertility and damaged intestines and spleens. But when DePinho gave the mice injections to reactivate the enzyme, it repaired the damaged tissues and reversed the signs of ageing.

  “These were severely aged animals, but after a month of treatment they showed a substantial restoration, including the growth of new neurons in their brains,” said DePinho.

  Uurimustöö on avaldanud Nature.

 188. dig 29. november 2010 kell 19:20

  Popular Mechanics kirjutab huvitavast uurimusest, mis seisnes gravimeetriliste sensoritega varustatud salvestusseadme saatmises erinevatel viisidel läbi erinevate kullerfirmade postiteenuse. Huvitaval kombel märkasid uurijad muuhulgas, et pakke, millel oli kiri Fragile või märgitud kohustuslik üles-suund, loobiti ja pöörati tagurpidi sagedamini kui pakke, millel niisugust kirja polnud. Tõsi küll, uuring on väikesemahuline ja statistiliselt olulisi järeldusi sellest teha ei saa.

  A few years ago, Popular Mechanics shipped a custom-built gaming PC—a rather heavy and cumbersome beast—to a New Hampshire woman who’d won it in a sweepstakes. The computer arrived in pieces, delivering a crushing blow, so to speak, to the nice lady as well as to the PM staffers who’d built the computer. Even though we made good by reconstructing the PC and driving it to her doorstep, I still shudder at the memory of the gory photos she sent us of the shattered machine.

  Before the first journey, the National Instruments engineers collected baseline g-force readings. “We dropped the package from different heights, kicked it around our building, ran down the stairs with it in a backpack and took it on a car ride—giving real-world meaning to how many g’s the package endured,” says Kuhlman. The findings: A moderate jostle exerts 2 g’s, while a 2.5-foot drop registers 6 g’s; we set the latter as our limit for rough treatment. “Our co-workers thought we were a bit odd,” says Brettle, “but we assured them it was all in the name of science.”

  Saadaval on ka graafilised graafikud.

 189. salvey 30. november 2010 kell 8:59

  Kuna Trubetskist on siin ennegi juttu olnud, siis riputagem seegi lugu üles: Raivo J. Raave: Mees, kes ei mahtunud poliitikasse

 190. dig 30. november 2010 kell 16:29

  Medical Daily kirjutab, et liigne puhtus toob häda kaasa.

  Young people who are overexposed to antibacterial soaps containing triclosan may suffer more allergies, and exposure to higher levels of Bisphenol A among adults may negatively influence the immune system, a new University of Michigan School of Public Health study suggests.

  Using data from the 2003-2006 National Health and Nutrition Examination Survey, U-M researchers compared urinary BPA and triclosan with cytomegalovirus (CMV) antibody levels and diagnosis of allergies or hay fever in a sample of U.S. adults and children over age 6. Allergy and hay fever diagnosis and CMV antibodies were used as two separate markers of immune alterations.

  “We found that people over age 18 with higher levels of BPA exposure had higher CMV antibody levels, which suggests their cell-mediated immune system may not be functioning properly,” said Erin Rees Clayton, research investigator at the U-M School of Public Health and first author on the paper.

  Researchers also found that people age 18 and under with higher levels of triclosan were more likely to report diagnosis of allergies and hay fever.

  Kas tegemist on läbimurdega allergiauuringute vallas?

  One limitation of the study is that it measured disease and exposure simultaneously and thus shows only part of the picture, Aiello said.

  “It is possible, for example, that individuals who have an allergy are more hygienic because of their condition, and that the relationship we observed is, therefore, not causal or is an example of reverse causation,” Aiello said.

  Saadaval on ka artikkel ise: The Impact of Bisphenol A and Triclosan on Immune Parameters in the US Population, NHANES 2003-2006.

 191. Andres Valdre 30. november 2010 kell 18:48

  Tartu Postimehes on portreelugu Sööb. Palvetab. Armastab. Ka mees, veebiaadressi järgi kaunisti 350 000. kirjutis. Mainitakse hüpnoosiõppeasutust SACH International ja seda, et peategelane tõlgib raamatuid, aga mitte seda, mida (ka rahvusraamatukogu andmebaasis teda ei ole).

 192. dig 30. november 2010 kell 23:56

  NASA on välja kuulutanud pressiteate, kus lubatakse tutvustada uut astrobioloogia-alast leidu, millel on oluline mõju maavälise elu otsingutele.

  WASHINGTON — NASA will hold a news conference at 2 p.m. EST on Thursday, Dec. 2, to discuss an astrobiology finding that will impact the search for evidence of extraterrestrial life. Astrobiology is the study of the origin, evolution, distribution and future of life in the universe.

  The news conference will be held at the NASA Headquarters auditorium at 300 E St. SW, in Washington. It will be broadcast live on NASA Television and streamed on the agency’s website at http://www.nasa.gov.

  Allikas: Media advisory M10-167

  Paistab, et NASAlased nimetavad oma pressiteateid galaktikate järgi. Messier 10 on seitsmenda klassi galaktika Maokandja tähtkujus.

 193. Argonas 01. detsember 2010 kell 10:00

  Postimees räägib bensiini hinna tõusust. Selle peale arvatakse alati, et raha läheb kartellivate bensiinimüüjate taskusse ja et kohalik bensiin on solk.

  Ametlikke andmeid selle kohta, et meie bensiin oleks kehva kvaliteediga ei ole, keskkonnaministeerium kontrollib kõiki vähegi tankla moodi tanklaid pidevalt ja tulemused on netis üleval. Kes riski kardab võib kontrollis põrunud tanklaid vältida. Ka põrumine ise ei tähenda veel otseselt midagi kuna oletatavasti on neid näitajaid hulgim ja põrumine tähendab ühe näitaja kehvust. Otseselt neid näitajaid avalikult andmebaasi ei panda.

  Olen jälginud ka bensiini hinna kõikumisi, kui vähegi viitsida arvutada ja arvestada dollari kurssi, käibemaksu, aktsiisi ja laomaksu, siis selgub et kütusefirmadele minev osa on vaatamata hinnatõusudele ja ka langustele enam- vähem konstantne, kuigi ajutiselt võivad nad ka veidi klienti röövida näiteks mingil buumiajal kui palju sõidetakse (suve lõpp), siis üsna varsti loksutab konkurents kütusefirma kasumi oma rajale tagasi.

 194. Mart K. 01. detsember 2010 kell 10:59

  Heterodoxology kutsub üles päästma Bibliotheca Philosophica Hermeticat ehk Ritmani raamatukogu. Saab allkirjastada petitsiooni.

  The Bibliotheca Philosophica Hermetica (BPH, or Ritman Library) in Amsterdam has been a very important institution for research into hermetic philosophy and related currents, particularly early modern Rosicrucianism and alchemy, for decades. In a dramatic and very unsettling turn of events, the library’s existence as we know it is now being threatened.

 195. K_V 01. detsember 2010 kell 11:25

  Argonas ütles:

  Selle peale arvatakse alati, et raha läheb kartellivate bensiinimüüjate taskusse ja et kohalik bensiin on solk.

  Interneti stammräuskajatel on iga asja peale oma kapitalismi inimvaenulikkust kuulutav seisukoht teatada.

 196. dig 01. detsember 2010 kell 19:02

  Kriku ikka aeg-ajalt kritiseerib meid, kuna me peedistamisnarratiive ei käsita. Olgu siis jälle midagi tehtud selle vea parandamiseks.

  Fox & Friends annab teada, et kesk-Floridas asuv Heathrow algkool on kurjade poliitiliselt korrektsete ateistide survel kehtestanud keelu klassiruumides punase ja rohelise värvi koos kasutamisele.

  Narratiiv on esitatud, nüüd laseme skeptikud peale. Orlando Sentinel küsis kommentaari ka haridusametnikult.

  But Seminole County school district officials said the report is erroneous.

  “The banning of red and green is simply not true,” said Regina Klaers, district spokesman.

  The story, which originally ran on local WESH TV, quotes an outraged parent saying the school banned red and green because they are Christmas colors. But Klaers said the unidentified woman never checked with school officials.

  Klaers said there have been no new teacher guidelines for Christmas observance at the school this year, as the reports claimed. Instead, the school is sticking to a years-old policy of celebrating winter rather than tying the season to Christian, Jewish or other holidays.

  Kas pole kole, kuidas skeptikute mainet lagastatakse? Kui skeptikutöö on nii lihtne, et seda saab teha ametnikult kommentaari küsides, võib ju iga nupust nikastanud jobu hakkama arvata, et skeptikute töö on lihtsalt valitsuse seisukohtade takkakiitmine! Ja nagu iga jõulusõdalane teab, on see, mida nupust nikastanud jobud skeptikutest arvavad, ääretult oluline.

 197. salvey 02. detsember 2010 kell 9:20

  Universumi saatuse määravad tumedad jõud

  Tumeenergia ainus roll universumis on kiirendada selle paisumist, tumeainel on aga pistmist ka algosakeste ja aatomite maailmaga. Tumeaine ja tume-energia võivad olla omavahel vastastikmõjus. Igatahes on mõ-lemal võrreldav tihedus. Tume-energia on vaid kolm korda tihedam tumeainest, mis ei pruugi olla juhuslik.

  Tumeaine tundub olevat nähtamatute osakeste meri, mis täidab ruumi ebaühtlaselt. Kuid tumeenergia on jaotunud ühtlaselt ja toimib, justkui oleks kootud ruumi kangasse. Arvatakse, et tumeaine on universumi varjatud külg oma rikka siseeluga. See võib koosneda rikkalikust osakeste loomaaiast, mis avaldavad vastastikku mõju meile tundmatute jõudude kaudu.

  Seepärast loodetakse tumeaine kohta midagi teada saada pigem mikromaailmast kui kaugest universumist. Nõnda võib ka Euroopa tuumauuringute keskuse uus suur hadronite põrgati anda teada mõnest tumeaine seni teadusele teadmata osakesest.

  Igal Juhul võite olla kindel, et selle ajaga, mil te seda lugu lugesite, põrutas läbi teie keha lugematu arv tumeaine osakesi. Et ellu jäite, selle eest tuleb tänada tumeaine äärmiselt suurt suhtlemisbarjääri meie keha moodustava tavaainega.

 198. salvey 02. detsember 2010 kell 9:27

  NASA teatab maavälise elu otsingutega seonduvast leiust

  USA kosmoseagentuur NASA külvas täna elevust teatega pressikonverentsist, mille tutvustus viitab maavälise elu otsingutele, teatab uudistevõrk AFP.
  REKLAAM

  «NASA korraldab neljapäeval 2. detsembril kell 14 (kell 21 Eesti aja järgi – toim) pressikonverentsi, et rääkida astrobioloogilisest leiust, mis mõjutab maavälise elu kohta tõendite otsimist,» ütleb kosmoseagentuuri veebileht.

 199. dig 02. detsember 2010 kell 17:16

  salvey tsiteeris:

  USAst saadeti teele salapärane rakett

  dig ütles:

  Teadupärast tekitasid Meerikas hiljuti ärevust jutud Los Angelese kandis lennanud raketist, mille kohta keegi midagi ei teadnud.

  Keegi Liem Bahneman suhtus nondesse kummalistesse väidetesse skeptiliselt, uuris kohalikke õhusõiduplaane ja kasutas ka veebikaamerat — ja on jõudnud järeldusele, et kõnealune õhurakett kuulus firmale United Parcel Service, lasti välja Honolulust ja maandus viis tundi ja kolm minutit hiljem Ontario rahvusvahelisel lennuväljal. Saadaval on lennuplaan.

  Teises veerus nõuab Viktor, et kontravärsis tuleb mõlemale poolele sõna anda. Mõistuse häälele juba andsime, nüüd saavad siis sõna vandenõuteoreetikud. Neid esindab tänane WingNutDaily eksklusiivartikkel, kus kurdetakse, et Pentagon üritab lendavat raketti vaiba alla peita:

  The Department of Defense is slamming the door on questions about the mysterious contrail filmed Nov. 8 by a KCBS television crew near Los Angeles after questions were raised about a warning from the National Geo-Spatial Intelligence Agency that there could be missiles fired in that area at that time.

  WND ei jäta kasutamata silti “valitsuse ametlik seisukoht”:

  The official government position has been that the contrail, which appears to have been made by a single source, was from a jet passing by.

  … ega ütlemata, et kuna valitsus midagi peidab, on alternatiivsetest teooriatest kõige õigem tingimata just WND lemmik:

  And the refusal to provide answers to specific questions suggests a cover-up of potential secret missile testing in the area – contrary to official jet contrail explanation.

  Kui lugeja peaks veelgi huvitatud olema Juhtumi Teisest Poolest, pakub kõnealune eksklusiivlugu käepärast võimalust veel sääraseid poolikuid lugusid osta:

  It was in Joseph Farah’s G2 Bulletin intelligence report where the story was broken that several experts who examined the video of the mysterious contrail confirmed it was not from a jet but a missile.

  Sign up for Joseph Farah’s G2 Bulletin and keep on top of the latest developments around the globe.

  Küllap anname me ka tulevastes kontravärssides sõna nii sellele poolele, kes mõistlikku juttu ajab kui sellele, kes Kaubamaja ees tuigerdab, lolli juttu ajab ning usinasti raha nuiab, et rohkem lolli juttu ajada. Kindlasti, kindlasti.

 200. dig 02. detsember 2010 kell 17:26

  salvey ütles:

  NASA teatab maavälise elu otsingutega seonduvast leiust

  Praegustest spekulatsioonidest kõige usutavam tundub olevat see, et NASA on Maalt leidnud eluvormi, kelle biokeemias fosfori asemel arseeni kasutatakse. Kuna kõik seni teadaolevad iseseisvalt ainevahetusega tegeleda suutvad eluvormid kasutavad fosforit näiteks nii fundamentaalse vajaduse nagu energiakanne rahuldamiseks, oleks see äärmiselt erutav leid ja mõjutaks tunduvalt seda, milliseid tunnustähti ksenobioloogid teistelt taevakehadelt otsima peaksid. Selline leid annaks põhjuks ka kahtlustamiseks, et leitud eluvorm ei evi seni teadaolevate maiste eluvormidega ühist esivanemat, mis võib omakorda tähendada, et Maal on abiogenees edukalt aset leidnud rohkem kui ühel korral ja/või pakkuda tõendusmaterjali maavälise elu minevikus Maale sattumise — panspermia — hüpoteesile. Tõsi küll, arvestades, et fosfor ja arseen asuvad Mendelejevi tabeli samas veerus kohe üksteise all, ei ole ühine esivanem täielikult välistatud.

  Aga kui teadaande ära vaatame, teame kindlasti rohkem.

 201. salvey 02. detsember 2010 kell 19:00

  Eestis saab peagi asutada ordusid

  «Täna on olukord selline, et võib registreerida kloostreid, aga kõik ordud ei pruugi olla seotud konkreetse kloostriga,» ütles regionaalminister Siim Kiisler täna valitsuse pressikonverentsil.

  Tema sõnul palus sellist võimalust roomakatoliku kirik.

  Katoliiklastele on vastu tuldud veelgi. «Selle seadusega lubatakse registreerida Eestis riikide vahelise välislepingu alusel tegutsevaid institutsioone. Antud juhul on initsiatiiv roomakatoliku kirikult,» rääkis minister.

  Roomakatoliku kirik on ainus, mis tegutseb Eestis välislepingu alusel. Eesti ja Püha Tooli kokkulepe katoliku kiriku õigusliku staatuse kohta Eestis jõustus 1999. aastal.

 202. dig 02. detsember 2010 kell 21:12

  dig ütles:

  Praegustest spekulatsioonidest kõige usutavam tundub olevat see, et NASA on Maalt leidnud eluvormi, kelle biokeemias fosfori asemel arseeni kasutatakse.

  Nii ongi. NASA kirjutab:

  Researchers conducting tests in the harsh environment of Mono Lake in California have discovered the first known microorganism on Earth able to thrive and reproduce using the toxic chemical arsenic. The microorganism substitutes arsenic for phosphorus in its cell components.

  “The definition of life has just expanded,” said Ed Weiler, NASA’s associate administrator for the Science Mission Directorate at the agency’s Headquarters in Washington. “As we pursue our efforts to seek signs of life in the solar system, we have to think more broadly, more diversely and consider life as we do not know it.”

  This finding of an alternative biochemistry makeup will alter biology textbooks and expand the scope of the search for life beyond Earth. The research is published in this week’s edition of Science Express.

  The newly discovered microbe, strain GFAJ-1, is a member of a common group of bacteria, the Gammaproteobacteria. In the laboratory, the researchers successfully grew microbes from the lake on a diet that was very lean on phosphorus, but included generous helpings of arsenic. When researchers removed the phosphorus and replaced it with arsenic the microbes continued to grow. Subsequent analyses indicated that the arsenic was being used to produce the building blocks of new GFAJ-1 cells.

 203. salvey 03. detsember 2010 kell 10:51

  Koolera käivitas Haitil nõiajahi

  Haitil on kooleraepideemia tõttu hakatud inimesi nõidadeks pidama ning neid tapma.

  Viimase paari päevaga on surnuks pussitatud vähemalt 12 inimest, edastab Reuters.

  Neid isikuid süüdistati, et nad kasutavad epideemia levitamiseks musta maagiat.

  Politsei kinnitusel leidis «nõiajaht» aset Lõuna-Haitis Grand Anses. Lisaks pussitamisele, loobiti «nõidu» ka kividega surnuks.

  Kohalikud elanikud ei taha politseile tapmisjuhtumite kohta informatsiooni jagada, kuna kardavd ise järgmised ohvrid olla.

  «On isikuid, kes usuvad, et «nõiad» tapavad koolera abil,» lausus prokurör Kesner Numa.

  Nõiajahipaigas Grand Anses on aga nakatumisi olnud märgatavalt vähem kui Haiti teistes piirkondades.

  Ametlikel andmetel on Haitil seni koolerasse surnud ligi 2000 inimest.

 204. dig 03. detsember 2010 kell 16:51

  Associated Press teatab uutest avastustest demokraatia vallas. Nimelt on Ühendriikide Senatis tegutsevad elevanditeadurid leidnud, et kui nad iga mittemeelepärase küsimuse üle lõpmatult kestvat vaidlemist nõuavad, siis saavad lõpuni vaieldud ainult elevantidele meelepärased teemad:

  WASHINGTON (AP) — Senate Republicans intend to block action on virtually all Democratic-backed legislation unrelated to tax cuts and government spending in the current postelection session of Congress, officials said Tuesday, adding that the leadership has quietly collected signatures on a letter pledging to carry out the strategy.

 205. Mart K. 04. detsember 2010 kell 12:37

  Briti leht Guardian tõstatas novembri viimasel päeval seoses Royal Society juubeliga 10 küsimust, millele teadlased võiksid vastata.

  What is consciousness?
  What happened before the big bang?
  Will science and engineering give us back our individuality?
  How are we going to cope with the world’s burgeoning population?
  Is there a pattern to the prime numbers?
  Can we make a scientific way of thinking all-pervasive?
  How do we ensure humanity survives and flourishes?
  Can someone explain adequately the meaning of infinite space?
  Will I be able to record my brain like I can record a programme on television?
  Can humanity get to the stars?

  Teemasid arendavad spetsialistid.

 206. dig 04. detsember 2010 kell 21:27

  See on küll tuntavalt poliitiline uudis, nii et mine tea, kas ta siia veergu sobibki, aga olgu igaks juhuks ära märgitud.

  Pharyngula kirjutab, kuidas õpetlased assotsiatsioonist, kes uurib Ameerika antropoloogiat, on kangelaslikult ametis läänemaailma teadushegemoonia ikke alt lahti murdmisega.

  A new long-range plan for the American Anthropological Association that omits the word “science” from the organization’s vision for its future has exposed fissures in the discipline.

  The plan, adopted by the executive board of the association at its annual meeting two weeks ago, includes “significant changes to the American Anthropological Association mission statement — it removes all mention of science,” Peter N. Peregrine, president of the Society for Anthropological Sciences and professor at Lawrence University, wrote in a widely circulated e-mail to members. The changes to the plan, he continued, “undermine American anthropology.”

  In particular, it’s the cultural anthropologists that tend to fall into the trap of postmodernism and political correctness. It didn’t take me long looking over some of the blog posts discussing this change to find all sorts of evidence of this. Science is denigrated as being nothing more than “another way of knowing” or a means for “Western” colonial ideals to be imposed on indigenous peoples. Indeed, one anthropologist blogger was happy that the term “science” was being removed from the AAA’s vision statement, so much so that he argued in defense of it. This wouldn’t have bothered me so much, except that he lays down a whopper that is full of all the buzzwords about science that irritate the hell out of me because they are so often used to justify woo:

 207. dig 04. detsember 2010 kell 23:40

  Postimees laskis jälle kõnepulti isenakanud ilmanautleja Svea Randmaa, kes teeb puust ja punaseks, kuidas tuleb loodust umbmäärasele ennustusele kohaseks tõlgendada:

  Tänavuse sügistalve ilmastik näib astuvat rahvapärimustes kirja pandud radu pidi. Lõuna-Eestis küll vähema lume ja kõvema külmaga, kui seda Kesk- ja Põhja-Eestis saab näha.

  Seepärast kordan meeldetuletuseks: Siim (28. oktoober) teeb sillad (öösiti külmetab), Mart (10. november) matab, Kadri (25. november) katab (sajab lund) ja Nigul (6. detsember) needib veed (veekogud jäätuvad).

  Patujuttu aetakse ka Kuu kohta:

  Eeloleval nädalal tuleb ilm noore kuu ajale vastavalt muutliku loomuga. Sajab ja tuiskab vaheldumisi, arvatavasti nüüd juba üle kogu Eesti. Sulale ehk ei lähe, kuigi õhutemperatuur püsib päeval –2 ja –5 kraadi vahel ning öösel alla –10 kraadi vast ei lange.

  Kahjuks on küsimata jäänud Kuu seisukoht.

 208. Martin Vällik 04. detsember 2010 kell 23:56

  Detsembri leide võib jagada umbluu-pealinna Pärnu juures.

 209. Kriku 05. detsember 2010 kell 0:09

  Will science and engineering give us back our individuality?

  Mõhh? Kus see siis kadus? Ma pole märganduki :s Peaks vist tihedamalt peeglisse vaatama…

  How are we going to cope with the world’s burgeoning population?

  Ei kuidagi. See saab endaga ise toime.

  How do we ensure humanity survives and flourishes?

  Hea näide jaburast sõnastusest. Survives what? For which length of time? Etc.

  Will I be able to record my brain like I can record a programme on television?

  Mulle tundub – parandage mind, kui ma eksima peaksin – et see pole tänapäeval enam alusteaduslik küsimus.

  Can humanity get to the stars?

  Jah – ilmselt usutavaim kirjeldus sisaldub Strossi hiljuti eesti keelde tõlgitud romaanis “Accelerando”.

 210. Mart K. 05. detsember 2010 kell 13:00

  Kriku ütles:

  Will science and engineering give us back our individuality?

  Mõhh? Kus see siis kadus? Ma pole märganduki :s Peaks vist tihedamalt peeglisse vaatama…

  Antud küsimuse taga paistab olevat mure massproduktsiooni võimalike soovimatute tagajärgede pärast, selle taga omakorda vaimustus personaalsetest fabrikaatoritest, 3D-printeritest või kuidas iganes neid aparaate nimetada, millega ruumilisi prototüüpe valmistatakse.

  Enamikule meist vaatab peeglist vastu samasugune särk, püksid ja kampsun, nagu sajal tuhandel teisel. Kui just kamps pole vanaema kootud — käsitsikudujad vanaemad ehk manuaal-villaprinterid on viimane kaitsevall, mis meid moeloojate ja tekstiilivabrikantide absoluutsest ikkest lahutab.

 211. Kriku 05. detsember 2010 kell 13:13

  Siis pole ju vaja Science‘it ja Engineering‘ut, vaid lihtsalt käsitöötunnis käia.

 212. dig 05. detsember 2010 kell 16:48

  Pühapäevaõhtuseks lugemiseks on Neuroskeptic kokku pannud ülevaate teaduspõrgu üheksast sfäärist.

  Second Circle: Overselling
  “This circle is reserved for those who exaggerated the importantance of their work in order to get grants or write better papers. Sinners are trapped in a huge pit, neck-deep in horrible sludge. Each sinner is provided with the single rung of a ladder, labelled ‘The Way Out – Scientists Crack Problem of Second Circle of Hell”

 213. dig 13. detsember 2010 kell 4:53

  Village Voice kirjutab uuest müstilisest substantsist:

  Oh, and a half-teaspoon of root bark from the tabernanthe iboga plant.

  Taken in sufficient quantity, the substance triggers a psychedelic experience that users say is more intense than LSD or psilocybin mushrooms. Practitioners of the Bwiti religion in the West African nation of Gabon use iboga root bark as a sacrament to induce visions in tribal ceremonies, similar to the way natives of South and Central America use ayahuasca and peyote. Wilkins is one of a few dozen therapists worldwide who specialize in the use of iboga (more specifically, a potent extract called ibogaine) to treat drug addiction.

  Mida arvab asjast kohalik narkootikumivastane seadus?

  Ibogaine and iboga root bark are illegal in the United States but unregulated in many countries, including Canada and Mexico. Wilkins, though, is hardly alone in her belief that iboga-based substances can be used as a legitimate treatment for drug addiction. Researchers at respected institutions have conducted experiments and ended up with hard evidence that the compound works—as long as you don’t mind the mindfuck.

 214. Mart K. 13. detsember 2010 kell 12:18

  dig ütles:

  Village Voice kirjutab uuest müstilisest substantsist:

  …a half-teaspoon of root bark from the tabernanthe iboga plant.

  Mis tan’d uus on; mõned ibogaiiniterapeudid ja võõrutuskliinikud on tegutsenud juba aastakümneid. Rääkimata taime kasutusest rahvameditsiinis.

 215. dig 17. detsember 2010 kell 23:10

  Postimees kirjutab ebatraditsioonilisest reproduktiivfunktsiooni talitlusest aseksuaalse vuti juures:

  Keedetud vutimuna koorima hakates leidis Postimees.ee lugeja selle seest teise koorega muna.

  «See on munajuha füsioloogia funktsionaalne häire, üldjuhul võib öelda, et on tegu reproduktsiooni häirega,» selgitas Eesti Maaülikooli emeriitprofessor Harald Tikk.

  See, et vutt muneb ühe imeliku muna, ei tähenda, et ülejäänud munad ei võiks olla normaalsed. Tikki sõnul on tegu ajutise häirega – selliseid asju lihtsalt juhtub.

  Emeriitprofessor selgitas, et mitme munarebu sattumine ühe koore sisse on lihtsamini selgitatav: «See on kõik väga hästi seletatav munasarja funktsionaalhäiretega – vabaneb lihtsalt kaks kas normaalselt arenenud või juba munasarjas kokkukasvanud rebu. Tegelikult on sellistes hiidmunades tihtipeale kaks või isegi kolm rebu.»

  «Aga et kaks muna on üksteise sees – see on omaette ooper. Selle kohta ei ole praegu arvatavasti hästi seletatavat põhjust,» rääkis Tikk ning lisas, et munaanomaaliaid esineb harva.

 216. salvey 18. detsember 2010 kell 9:53

  dig ja MartK vahendasid siin mõni aeg tagasi raamatureklaame, lisan siis omalt poolt ka jõulude puhul mõned tasumata kaubanduslikud teadaanded, kui keegi kinkide leidmisel hädas peaks olema, siis ehk saab siit abi :)
  energeetilised kingipakkumised

  Energeetiline laadija – KÜMNENURK. Komplektis 2 tk (läbimõõt 12 cm)

  KASUTUSJUHEND

  Iga geomeetriline vorm, korrapärane või mitte, võib küllastada (laadida energeetiliselt) jõududega nii sõna, tunnusmärki kui ka esemeid. Kümmenurga abil saab ravida taimi ja teisi elusolendeid. Samuti saab energeetiliselt laadida esemeid (näiteks enne bagua tsooni aktiveerimist), toiduaineid, ravimeid, vedelikke. Tarbides laetud vett oleme tervemad ja tugevamad. Laadimisaeg kuni 48h.

  Näited:

  *aseta kümmenurk haige toalille alla (max 48 tundi)

  *kümmenurk vee ja toiduainete kvaliteedi tõstmiseks

  *anna kümmenurgal laetavale veele ülesanne ehk loe sõnad peale, hoia 5-10 minutit *kümmenurgal ja joo (soovitatavalt enne hommikusööki)

  *lae kümmenurgal oma ehteid

  Maksab kõigest sada krooni(soodushinnaga!) :)

  Kulla Punkt kriips punkt, ära anna mind kohtusse selle informatsiooni ülesriputamise eest, mine parem osta endale sealt mõni vidin :)

 217. dig 03. jaanuar 2011 kell 9:43

  dig ütles:

  Postimehe esiveebilehelt leiab jälle kord püramiidskeeme promova loo. Väidetavalt kuulub lugu naisteveeru karjäärirubriiki.

  Uuel aastal kuulutab Kassak Postimehes soovmõtlemise väge.

  See hetk, mille ma kirjutades endale võtsin, programmeeris justkui mind ennast ümber. On see midagi müstilist või tavapärane toimemehhanism, mida mitmed juhtimiskonsultandid õpetavad, ma ei tea. Küll aga olen pärast seda hakanud üha enam uskuma, et soovide sõnastamisel võib olla oluline osa nende täitumisel. Selle tulemusena hakkame teadlikult või vähemalt alateadlikult käituma nende teoks saamise suunas.

  Ma soovin, et kõigil oleks mahti vahel aeg maha võtta ja julgust oma soovid kirja panna. See ei pea sugugi aset leidma aasta lõpus. Seda võib teha millal tahes, kui tekib tunne, et ellu on muutust vaja.

  Artikli juures on seekord ka pilt. Võib-olla eelistab autor, et teda mitte isandaks vaid emandaks kutsutaks. Jätkuvalt on lahtine küsimus, miks Postimees kellegi eneseleidmisblogi publitseerib, justkui oleks tegemist uudistega.

 218. Kriku 03. jaanuar 2011 kell 12:57

  Nõuanne on muidu ju õige, aga tõepoolest, uudist pole siin karvavõrdki.

Trackback URI | Comments RSS

Lisa kommentaar

Palun tutvu kommenteerimise reeglitega. Kommentaar jääb automaatselt ootele, kui selle nime ja e-kirja aadressiga pole varem kommenteeritud ja/või kommentaar sisaldab rohkem kui 1 lingi. Mõnikord satub kommentaar otse spämmi sekka, kuid pea vastu!

Quicktags: