märts 22 2016

pH ja vähk ehk mida Nobeli preemia laureaat Otto Warburg avastas

Autor: kell 22:57 teemas pH dieet, tervis. 6 kommentaari.

BakingSoda_ColorWheel

2016. aasta märtsis on üheks kuumaks teemaks Eesti meedias ja sotsiaalvõrgustikes Riina Raudsiku juhtum. Ühelt poolt nuhtleb Raudsikut Terviseamet ning Eesti Päevaleht kajastab seda kõike tähelepanelikult, teisalt on loodud Facebooki grupp “Toetame Riina Raudsikut ning demokraatlikku sõna- ja mõttevabadust”, kus inimesed saavad avaldada oma toetust nende meelest nõiajahi ohvriks langenud Raudsikule.

Üks teema, mis toetajate poolelt läbi käib, räägib meile Otto Warburgist, kes sai Nobeli preemia väidetavalt selle eest, et avastas vähktõve tõelise põhjuse, milleks on keha happeline seisund, ning muidugi ka ravi, milleks on keha leeliselisemaks tegemine nt sooda ja sidruni abil. Ja kes on ajakirjanikud ja skeptikud ütlemaks, et Nobeli preemia laureaat udujuttu ajab?!

Sellisel puhul on vähemalt kaks võimalust. Esiteks võib olla, et väide vastab tõele ja nimetatud teadlane tõepoolest väidab, et tal õnnestus kõik see avastada ning raviviis leiutada. Sellisel puhul on võimalik, et edasised avastused sellist julget väidet siiski ei kinnitanud ja teooria kadus ajaloo kanalisatsiooni, kust alteratiivikud sageli punnsuutäie armastavad võtta. Või siis on tabanud teadlast Nobeli-needus, et on ära pööranud hea teaduse tegemise teelt (nagu näiteks Linus Pauling). Teiseks on võimalik, et teate edastajad, kelleks on alternatiivmeditsiinimeelsed, vandenõuteoreetikuks olemise kalduvusega, keskmisest väheke paranoilisema ilmavaatega inimesed, on ise millestki valesti aru saanud ja tõlgendavad asjaolusid täpselt sedasi, nagu neile kasulik tundub vaatamata sellele, milline see tõde tegelikult on.

Otto Warburg sai Nobeli preemia 1931. aastal avastuste eest rakkude hingamise selgitamisel. Muu hulgas selgus, et kasvajarakkudel toimuvad need asjad teisiti kui normaalsetel rakkudel. Nimelt, kui enamikes normaalsetes rakkudes lagundatakse glükoos kõigepealt raku tsütosoolis kiiresti püruvaadiks ning transporditakse sealt edasi mitokondrisse, kus toimub raku peamine energiatootmine, siis vähirakkudes surutakse mitokondrites toimuv oksüdatiivne energiatootmine alla isegi küllaldase hapniku olemasolul, mistõttu hakkab rakkudes püruvaat kogunema ning see muudetakse piimhappeks. [eelmine versioon: Nimelt toimub kasvajarakkude mitokondrites glükoosi lagunemine pigem fermentatsiooni teel isegi küllaldase hapniku olemasolul ja tekib suures koguses piimhapet, mis on anaeroobse glükoosi lagunemise produkt.] Ta töötas välja ka vähktõve tekke hüpoteesi, mida tuntakse Warburgi hüpoteesi nime alla. Selles väidetakse, et vähktõve tekke peamine põhjus on normaalse aeroobse glükoosi lagunemise asendumine anaeroobsega (fermenteerumine). Kuigi Warburgi efekt on olemas, siis põhjus ja tagajärg on edasiste uuringute käigus osaliselt teistpidi pööratud ja põhjusahelat täiustatud. Vähktõve põhjustavad geenide mutatsioonid ja piimhappe üleproduktsioon on selle tagajärjeks. (Huh, palun, kui keegi oskab neid asju inimkeelsena ja täpsemalt selgitada, siis võtan tänuga vastu.)

Kas Warburg rääkis midagi vähktõve ravimisest sooda ja sidruniga? Kui keegi leiab selle kohta viidatava allika, siis ootan põnevusega.

Ajaviitelugemisena saan pakkuda leiu internetist, kus üks inimene, kes paistab olevat minust paremini kursis ainevahetuse eripäradega ja lahkab ühe soodameditsiini pooldaja teksti, kus rakendatakse Otto Warburg ja tema Nobeli preemia umbluumeditsiini teenistusse. Paistab, et tegelike asjaolude väärtõlgendamine on osadel inimestel elustiili osa.

Hoopis ägedama lugemiselamuse rakkude ainevahetusest ja vähirakkudest saab ajakirjast Horisont nr 1 2013, mainitakse ka Otto Warburgi.
TUULI KÄÄMBRE JA MINNA VARIKMAA: Energia, elu ja tervis: süsteemibioloogiast, bioenergeetikast ja biomeditsiinist

pH teemadest skeptik.ee lehel:

6 kommentaari

6 kommentaari loole “pH ja vähk ehk mida Nobeli preemia laureaat Otto Warburg avastas”

 1. Tiina 27. märts 2016 kell 8:08

  Otto Wartburgiga seostatakse pigem osooni, O3 süstimist.
  Ca 12 aastat tagasi, kui olin keeldunud keemiaravist ja kiiritusest lasin muuhulga ka dr. Leo Tamme juures (keda selle eest ka korralikult materdati) osooni süste teha. Vähimarkerid langesid kolinal ning raviarst lõpuks nõustus, et või teha seda mida teen.

 2. Klõbistaja 21. aprill 2016 kell 1:24

  Meenutusi onkoloogist. Mina sattusin sinna tegelikult teisel põhjusel. Põrna eemaldamine toimus seal. Aga esialgne pilt oli äärmiselt masendav – terve suur koridoritäis täidetud vooditega.
  Noor neiu vastas telefonile – koos tilgutitega Ta läks minust mööda – ja ütles – aa, sealt ülevalt tulnud (hematooligiast)- üleni vähki täis, ja kõnnib veel ringi.

  Tartu Maarjamõisja ümber on suur park. Seal on maasikavälu.
  Korjasin peotäie metsmaasikaid – viisin teisele inimesele…

 3. Klõbistaja 21. aprill 2016 kell 11:22

  @ Klõbistaja:
  Viisin peotäie metsmaasikaid… kellele. Professorile viisin. Aga mul endal polnud siis mitte midagi onkoloogilist. Elu põhjustab mõnikord üllatusi. Ühel hetkel võid olla silmitsi vähiga. Võib nukralt heita voodisse – oodata lõppu. Aga võib valida võitluse. Ilma igasuguse abita. Siis läks tõesti vaja ravimtaimi.
  Räägin mingeid jubedusi? Enamasti möödub inimeste elu ilma selleta.
  Kus asub see maasikavälu? Otsige – kui on vaja.

 4. Klõbistaja 21. aprill 2016 kell 17:37

  See on muidugi jama, et tõsiste terviseprobleemidega peab üksi maadlema. Ei pea! Kui perearst on vilets, saab valida teise. Milline on hea arst? Kes usaldab sind. Kes ei esita ülearuseid küsimusi.
  Mõned asjad oleks õigem lihtsalt unustada. Aga selleks on vist ajuoperatsiooni vaja.
  Kui kurbus tikub kallale, siis peaks jalutama minema.

 5. Klõbistaja 02. mai 2016 kell 0:22

  Kõige paremini mõjuvad juustele takjajuurikad. Neid peab keetma – u 20 minutit. Humalakäbide leotis tugevndab juukseid. Kust te leiate humala kasvuala? Peab hulkuma. Ema kutsus mind seenele – ja seal oli reielank humalatega. Seened tapsid mu ema? Radioaktiivsed seened? Ta elas äärmiselt tervislikult. Miks siis vähk?
  Kasemahl on varahommikul peaaegu jääs…

 6. Klõbistaja 02. mai 2016 kell 0:47

  Mõnel raielangil kasvavad humalad. Ja riisikad. Kas seened on toitvad? Nad on maitsvad – võib garneerida mingi muu roa juurde. Ema rääkis tihti, et seened on midagi vahepealset taimede ja loomade vahel. Ja nad on raskestiseeditavad. Palju kartulit – ja natuke seeni.
  See jutt kuulus rahvameditsiini valdkonda :)

  Üheksavägine on hea põletikuvastase toimega – leotisena. No üldse – loodus on täis ravimitest. Praegu võiks noori nõgesetaimi supiks keeta. Mida veel? Oblikaid korjake…

Trackback URI | Comments RSS

Lisa kommentaar

Palun tutvu kommenteerimise reeglitega. Kommentaar jääb automaatselt ootele, kui selle nime ja e-kirja aadressiga pole varem kommenteeritud ja/või kommentaar sisaldab rohkem kui 1 lingi. Mõnikord satub kommentaar otse spämmi sekka, kuid pea vastu!

Quicktags: