Raadio 2 kah libamaailma propageerimas
Üleminek digitelevisioonile on mul poolik, seega mängitan televiisorikasti vahendusel hoopis raadiot. Pühapäeval jäi raadiovastuvõtja peale Olukorrast riigis saadet jätkuvalt Raadio 2 lainele ja korraga kuulen seal tõsimeeli räägitavat “vaimsusest”, alternatiivkoolist, Waldorfist ja muust säärasest. Saatejuht tundus saatekülalisse suhtuvat kuidagi “oo, kui tarka juttu sa ikka räägid” moel, mis pani esialgu veidi nördima, kuid siis hakkasin ikka uurima, millega täpsemalt tegu.
Saatesarja nimi on Hallo, Kosmos!, saatejuht Ingrid Peek ja aega targutamiseks on kaks tundi.
Pühapäeviti kell 14 paiskub eetrisse saatesari „Hallo, Kosmos!“, kus saatejuht Ingrid Peek kutsub külla tegelasi, kel mingitpidi erilised teadmised, anded ja maailmavaated. Uuritakse selliseid ebatavalisi teemasid nagu näiteks müstika, fantastika ja maagia, kummalised olendid ja nähtused, teistmoodi mõtteviisid ja maailmavaated, uned ja reaalsused, Kosmos ja Maa, energia ja Elu ning palju muud huvitavat. Nii et kolmas silm, avane!
Ehk siis sulaselge lobamajanduse propagandaüritus ja arvestades R2 peamist sihtrühma, kelleks peetakse nooremapoolset inimest, võib seda võtta kui miskitsorti indoktrinatsiooni eneseabigurude tsirkulaarloogilisse maailma, mis musta auguna imeb endasse raha, aga välja annab saamatust, õpitud abitust ja lollust.
Tänane saade oli sarja kuues ja külaliseks oli Aivar Haller, keda pean heauskseks pseudoteaduste levitajaks.
Saatekülaliseks on sotsiaalne ettevõtja AIVAR HALLER, kes on otsustanud järgneva 41 aastaga aidata rajada 10 uuele vaimsusele tuginevat üldhariduskooli. Tema igapäevatöö on seotud juhtimisproblemaatikaga ja ta on mentoriks mitmetele tippjuhtidele ja –sportlastele.
Esimeses saates oli külas Igor Volke ja jutu pealkirjaks Eesti oma Roswell – Merivälja. Lingi taga on ka link saate salvestusele. Ei ole ise kuulanud, võibolla on asjalik ja faktipõhine. (Vahepeal kuulasin. Volke ambivalentsus ja soov kõigiga sõber olla ei avalda enam muljet. Ühelt poolt nagu eluterve skepsis, kuid teisalt ikka soov müstifitseerida ja jätta metafüüsikutele mingi mulje. Näiteks ameeriklaste Kuul käimise/mittekäimise kohta ütles Volke küll selgelt, et käidi küll ja vandenõuteoreetikud ajavad jama, aga samas keeras Volke vinti teistpidi üle, et lendudel nähti ufosid jne.)
Teises saates käis posija Mai-Agate Väljataga, kolmandas New Age multimees Peeter Liiv, neljandas pendeldaja Kalju Paldis, viiendas Lilleoru paavst Ingvar Villido.
Sellistes intellektuaalselt laiskades intervjuudes, kus vaimumaailma võlurite esindajatel lastakse ilma igasuguse vastupanuta oma elutarkusi targutada, ei ole mitte midagi uut. Kes iganes väidab endal mingit “müstilist” teadmist olevat, selle ees tuntakse nagu mingit “müstilist” aukartust, mida näiteks poliitikute intervjueerimisel meie kandis enam ammu ei ole. Poliitikud võetakse liistule, küsitakse ebamugavaid küsimusi, püütakse lõksu võtta — ei mingit armu. Aga nii kui jutupartner räägib “alternatiivist”, “traditsiooni tarkusest”, “vaimsusest” (selle vaimsusega on mul plaan veel eraldi tegeleda), müstikast ja muust “salapärasest”, siis kaob teravus, pilku ilmub hirmuimetlusesegune helk, justnagu kardetakse needuse alla sattuda, kui juletakse väljendada oma mõningaid võimalikke kahtlusi tõe pähe esitatava “salapärase” jutu suhtes.
Ja mis sel kõigel kosmosega pistmist, jääb arusaamatuks. Kosmos tähistab ju “korrastatud ja harmoonilist” vastandina kaosele, mida see 13-osaline saatesari esindab.
Juhtusin ise ka seda saadet kuulama, mitte küll 100% tähelepanuga vast. Mulle jäi kõige paremini meelde jutt puust, mille Haller lapsepõlves koolitunnis rohelisest kolmnurgast ja pruunist nelinurgast pidi meisterdama. ta oli kolmnurgal lehed sakiliseks rebinud ja selle eest halva hinde saanud. Mul endalgi samasugune mälestus I klassi tööõpetusest meeles – tegin plastiliinist porgandile küünega kriipsukesed peale, sest teadsin ju, et porgandid teps mitte siledad pole. Selle eest võeti mul hindest alla.(Sain küll kolme, mitte kahe nagu Haller ilmselt) Tjah, aega palju sellest merre voolanud, eks see oli ikka ammusel nõuka-ajal :)
See Mai-Agathe Väljataga jutt seal saates on ikka ääretult mõistusväline umbluu. Kaks tundi reaalsusseosetut kvantmüstilist ja muud lobajuttu, millega on maksumaksja raha eest eetrit Rahvusringhäälingus sisustatud. Täielik müstika!
Praegu kuulan Villido juttu. Mitte et mul midagi targemat teha poleks, aga püüan paralleelset ka mingit sisukamat tegevust arendada. Kindlasti võib öelda, et minu arengutase lihtsalt ei küündi Ingvari valgustatud tarkust mõistma, jutu sisse puistatud idapärastest võõrsõnadest aru saama, aga noh, kui jutus aetakse taga mingit vaimu, kõrgemat ‘tegelikku’ mina, jagatakse inimene viide kehasse, millest osad ei ole materiaalsed, siis kipub jutu seos reaalsusega minu jaoks hõredaks jääma. Aga omaarust on kange õpetaja. Ja leidub inimesi, kes tahavad kuulata.
Vähemalt ei ole ta veel kvantmüstilist udujuttu ajanud, ega ole teatanud, et ‘teadlased on kindlaks teinud…’.
Üks asi, mis on sarnane Mai-Agathe pajatustega, seisneb selles, et inimesi, eriti neid inimesi, kes parasjagu ei tegele nende poolt heaks peetud eneseleidmisega, käsitletakse kui ennast mitte leidnud ekslejatega, kellel siiski peaks olema eesmärk iseennast otsida ja leida.
Ingvari tunnustuseks pean mainima, et ta ei demoniseeri (ratsionaalset) mõtlemist nagu Mai-Agathe seda teeb. Tegelikult oli Mai-Agathe jutt kohati ikka nii peaga vastu seina, et lausa hirmus. Näiteks väljendas ta mõtet, et kui nt mina kritiseerin katoliku kirikut pedofiilide varjamise ja ohvrite ähvardamise eest, siis ‘tegelikult’ olen hoopis mina ise pedofiil ja ohvrite ähvardaja, sest teisi kritiseerides ma hoopis näitan seda, milline ma ise olen. Seepärast tuleks hoopis loobuda igasugusest ‘negatiivsuse’ väljendamisest.
Ja siis veel see ‘saad seda, mida ise ligi tõmbad’ loits, mis on minumeelest üks inimvaenulikemaid mõttekäike üleüldse, mida üks teisele ‘õpetada’ saab. Selline ohvripilastus on ääretult ebainimlik.
Kas sind lohutab see, kui ma võtan endale julguse väita, et ei juhindu ta (M-A.V) oma elus oma sõnadest? Ise ta seda ilmselt ei näe ja siiralt usub end paljastavat maailma tõde. Nagu teisedki sama ameti pidajad.
Aga too intervjueerija näib mulle olevat tüüpiline selle inimtõu esindaja, kes taoliste “õpetajate” juures käib – ilma korralike teadmisteta loodusteadustes (psühholoogias, arstiteaduses, filosoofias, ajaloos…), aga suure sooviga osa saada millestki “suurest” ja “pühast”, kuna tema isiklik elu näib talle millegipärast kangesti igav ja tühine. Nii täidab ta lüngad oma teamistes imekiiresti ja ilma igasuguse kriitilise analüüsita talle avasüli pakutava pseudoteadmisega. Pseudoteadmiste omandamine ei eelda õppijalt mingeid alusteadmisi, looduses või ühiskonnas eksisteerivate tõeliste seoste või seaduspärasuste eelnevat tundmist. Nii jahvatavad kvantfüüsikast hoolega inimesed, kes ei tea, mis on elektrivool, mis on väli (elektri-, magnet-, elektromagnet-, gravitatsiooni-…), mis on energia, mis on elementaarosake, mis on kvant, mis on Pauli keeld, mis on keemiline element, mis on tuumasüntees, mis on evolutsiooniteooria sisu… Relatiivsusteooria sõnastavad nad ” Kõik on suhteline”, kvantfüüsika sõnastavad aga “Kõik on võimalik”. Ja inimene on arenenud ahvist. Ja mära tuleb tappa, kui ta segaverelise täkuga suurte inimeste asja on teinud, sest see rikub ta ära. Ja hepatiidi vastu ei pea ennast vaktsineerima, kui sul sellesse nakatumiseks kalduvust ei ole. (mõningad pärlid imetervendajate suust).
Igatsus ime ja imelise järele ei ole iseenesest paha, paha on see, kui muinasjutt tõelise eluga segi aetakse ega osata leida-näha ilu ja võlu ning lahendusootavaid saladusi tõelises elus.
Mina olen kuri tegelikult ühe teise asja pärast. Kui ma oma lapsele muretsen laagrituusiku, kus ta tegeleb muusika, näitlemise, spordi vmt, siis ei saa ma sellest midagi tagasi. Kui ma lasen talle teha täiendavad vaktsineerimised, mis hoiavad riigile potentsiaalselt kokku hulga raha, siis ei saa ma sellestki midagi tagasi. Aga kui ma kulutan raha kursusele, kus õpetatakse panema kõrvaküünlaid, panema käsi peale, loobuma vaktsineerimisest ning kujundama kodu feng shui stiilis, rääkimata inglitega suhtlemisest (kes kindlasti oskavad anda paremat nõu lapse seedeprobleemide osas kui perearst), siis selle eest saan ma tulumaksutagastust… Ma teen kõik oma laste heaks ilma maksutagastuseta ka, lihtsalt tundub, et prioriteedid on paigast ära.
@Martin Vällik:
Üheks “paremaks” tegevuseks oleks võib-olla eesti kõige riskantsemate või kavalatena paistvate sektilaadsete asutuste tutvustus.
Võiks siis olla ka konkureeriv saade “Hallo, Maa!”, mis toob need fantastilised mõttelennud tagasi maa peale.
Eile kurtis mulle üks tuttav, et tal on juba pikemat aega selline paha, kinnine köha. Ma siis tundsin kaasa, et suvel selline jama ja mainisin ka, et küll on hea, et elan ise nagu nohkar üksi metsas ja ei puutu eriti pisikutekandjatega kokku, et pääsen nii paljudest haigustest. Seepeale tuli tuttavalt tõsine monoloog: “Ma tegelikult tean, miks mul see köha on, tunnen, et see pole mingi viiruse ega kellegilt nakkuse saamise rida, vaid miskit väga isiklikku, mis mul varasemaltki tekkinud just siis kui on kellegagi mingid read, mis vajavad tungivalt väljarääkimist ja selgeks saamist.”
Vaat nii, kõik on teada ja selge! Nuta või naera. Aga elu on sellise mõtteviisiga inimestel palju lihtsam – kõigele on vastus ja kõigele on lahendus ja kõik on nende arvates vaid inimese enda teha. Igaüks on ise Jumal. Niiviisi uskudes on palju kergem elada ja katsu sa neilt seda õndsust ära võtta – saadetakse kiiremas korras pikalt või tuntakse kaasa eksiteel olemise pärast.
Stay calm to stay asthma free
Ma ei viitsinud praegu PubMedi kammima hakata, aga mingi seos vist ikkagi on. Mis ei tähenda muidugi, et sinu tuttav ei peaks oma köha ravima.
@Kriku:
Sellega seoses tekkis mul mõte, et võiks hakata sellistele inimestele andma teaduslikke põhjendusi nende enda väidete tõestuseks. Vaataks, kuidas reageerivad kui selgub, et nende vaimsetele uskumustele on olemas täiesti materiaalsed ja maised seletused. Miskipärast arvan, et nii mõnelegi see tegelikult ei meeldiks, sest usk millessegi üleloomulikku ja müstilisse on vajadus, millest ei raatsita naljalt loobuda.
Minu arust vastupidi. See ainult kinnitaks nende uskumusi. Vaata, kui rõõmsalt nad üritavad kvantmehhaanikast Jumalat otsida.
selliseid asju lugedes ja vaadates mõtlen ma alati, et tegelikult on ju teaduslikud selgitused (vähemalt minu jaoks) palju ilusamad, põnevamad ja paremad (ja muidugi üldjuhul õigemad). kui oleks korraldajaid, siis võiks läbi viia ürituse / kampaania “teadus on põnevam kui müstika”. oleksin kambas.
Eks samasugune ole ka “Ahhaa” sõnum näiteks. Aga minu arust pole asi üldse selles. Müstika asetab konkreetse inimese enda toimuva keskmesse, samal ajal kui teaduslikus maailmapildis on ta vaid mikroskoopiline mutrike. See tunne, et tema enda kõrvade vahel toimuv on midagi väga olulist ja maailma mõjutavat, on paljude jaoks väga oluline.
@Jaan:
Väga hea mõte, mina oleksin ka kambas:) Võiks näiteks kokku panna rea uhhuutajate väiteid ja sinna kõrvale teaduslikud tõestused – vaataks kui palju kokku saab. Paljude asjade puhul võib selguda, et räägitakse ühest ja samast asjast, ainult erineva sõnastusega ja taustaks erinev arusaamine asjadest ja muidugi usust.
Kriku: Eks see on ka paljuski tõlgendamise ja uskumise küsimus. Et kas tõestus lükkab vastava uskumuse ümber või hoopiski kinnistab seda:) Nad armastavad tõesti vägagi rõhutada, et ühele või teisele asjale on teaduslik tõestus olemas, kui aga hakata seda lähemalt uurima, siis sageli neid tõestusi ju ei leia. Hiljutistest vestlustest ühe uhhuutajaga meenub, et mulle kiideti taevani üht raamatut, vist oli “Väli” selle pealkiri, aga autorit ei mäleta. Et pidavat olema puhtalt teaduslikele uurimustele toetuv. Ma siis küsisin, et kui palju seal raamatus viiteid oli, et neid peaks seal siis väga palju olema. Sellele ma vastust ei saanud. Olen püüdnud seda raamatut leida, et vaadata, mis seal siis niiväga teaduslikku on, aga pole leidnud kahjuks.
Jah, aga nemad ise tõlgendavad iga vihjet, et neil võib mõnes asjas ka loodusteaduste seisukohast õigus olla, otsese teadusliku kinnitusena kogu nende maailmapildile. St. neid ei anna ümber veenda, näidates, et mingi nende väide võib olla küll tõene, aga teistel põhjustel, kui nende poolt esitatud. Nad vastavad umbes niimoodi: “Teadlased ütlevad ju ka, et tegelikult on mul õigus ja lõppude lõpuks ei teagi keegi ju kõigi asjade põhjusi”.
Sellest raamatust rääkisin: Lynne McTaggart “Väli”
http://pood.rahvaraamat.ee/raamatud/v%C3%A4li_universumi_salajase_j%C3%B5u_otsingul/52806
@Kriku:
Ma arvan, et tähtis on mitte sügavate uskujate ümberveenmine, vaid ülejäänud inimeste teavitamine, et nood saaksid siis teha oma otsuse (kas uskuda ühte või teist) omades mitte ainult “ägedat” teavet müstiliste ja fantastiliste mõtteviiside kohta, vaid ka põnevaid teadmisi sellest, kuidas teadus töötab ja mida teadusliku meetodiga teha on võimalik. Aga Sul on õigus – Ahhaa ja Novaatori ja Horisondi ja Tarkade klubi initsiatiivid on täiesti olemas ja toimivad.
Maire ütles:
Müstika on minu jaoks igati OK siis, kui teda kogetakse, mitte ei vahendata.
On kaks täiesti vastandlikku asja.
Kui inimene arvab/usub, et “midagi on”.
Kui inimene arvab/usub, et teine inimene võib talle seda “miskit” müüa-vahendada.
Aga tarbimisühiskonnas on ju nii cool kõike osta. Ja eriti cool on olla edukas müügimees. Õhku müüvad aga isegi küttepuude müüjad, nähtamatute asjade müüjatest rääkimata.
@K_V:
Oma tuttavate hulgas näen, et see vajadus on väga tugevalt seotud ka vajadusega keegi olla, ennast teostada. Avastatakse enda jaoks see teine maailm ja tuntakse, et seal on võimalik kedagi aidata ja midagi saavutada. Ma ise ei tunne väga lähedalt kedagi, kes seda vaid raha pärast teeks. Samas on see vast nagu iga kutsumusega, kus hobi ja töö on ühendatud – tegeled sellega, mida hing ihaldab ja saad lisaks veel ka leiva lauale.
Jaan, siin on kaks ise asja.
Ühes plaanis tõesti teadus ja maagia konkureerivad maailma objektiivsel kirjeldamisel. On kindlasti väga vajalik ja kasulik levitada infot selle kohta, mida tasub näiteks porgandite külvamisel arvesse võtta ja mida mitte. Seda teevad “Ahhaa”, “Horisont” ja teised.
Teises plaanis on aga nii, et kui inimesele tuleb peale vajadus enda peas toimuvat kosmilises plaanis Tähtsa Asjana tunnetada, siis ta selleks ka võimaluse leiab. Sellist müstitsismi ja teaduslikke uuringuid toidavad erinevad psühholoogilised fenomenid ja üks ei välista sugugi teist.
Rangelt võttes on esimesel juhul tegemist maagia, teisel juhul müstikaga. Reaalses elus need muidugi põimuvad.
Kriku ütles:
Nõus nende kahega ja nende (osalise) erinevusega.
Sellest ma ei saanud aru. (st ma ei vaidle vastu, vaid ma lihtsalt ei saanud aru, mida Sa silmas pidasid.) Kui aega jääb ja huvi on, võid täpsustada.
Minu arvates teaduslikku uuringut toidab soov maailmast rohkem teada saada, maailma järjest täpsemalt ja objektiivsemalt kirjeldada ja ka paremini ära kasutada, mõistatuse lahendamisest intellektuaalset naudingut saada jne. Müstitsismi toidab kas soov näha oma peas toimuvat kosmilises plaanis olulisena ja maailma mõjutavana (soov tunnetada, et palve, “positiivne mõtlemine” või muu selline muudab maailma, ilma et peaks käsi külge panema ning oma väärtusliku isiku erilist kohta siin Päikese all) või siis üleüldse oma peas peituva subjektiivse reaalsuse asetamine kõigest muust ettepoole.
Tõene teave objektiivse maailma kohta aitab müstikul küll paremini porgandeid kasvatada, kuid ei rahulda tema vajadust enda erilisuse tunnetamise järele. Kuna ta tegelikult eriline ei ole, ei saagi teadus anda talle mingit rahuldavat vastust. Mistõttu ta toobki postkastist järjekordsed numbrid “Avanemist” ja “Horisonti” ja loeb neid läbisegi enne uinumist mingisse erilisse sisemisse konflikti sattumata.
Kui müstik on muidu kriitilise meele ja teadusliku mõtlemisega, kuid tema iha müstitsismi järele on ikkagi tugev, läheb ta konfessionaalse teoloogia teed või aktsepteerib Andrese silmakirjalikke udutamisi sellest, et astroloogia ei teegi prognoose nagu rumal rahvas arvab, vaid näitab ainult mingite sümbolite omavahelisi seoseid. Ta kuulutab naeruväärseks maagia, kuid jääb ikkagi müstikuks.
M.V. , mulle tundub, et sinu algne tekst on veidi ülereageerimine. Su tekst oleks asjakohane siis, kui oleksid need saated välja kuulutatud teadussaadetena. Antud juhul aga on tegu vestlussaadetena, kus igaüks võib ilmselt igasugust loba ajada
Poliitikutega intervjueerimine on samuti kohatu
@Kriku:
eh Kriku, küll oled sa tark.
Saatekava http://whyevolutionistrue.files.wordpress.com/2010/07/wootablev1-4.jpg
Maire ütles:
Ostu-müügi küljega sai hetkeks üle pingutatud, loomulikult võib müstikat ka vahetut tasu nõudmata vahendada.
Nii müstika kui teaduse (kui poliitika) vallas pakuksin vastanditeks ise asjaga tegelemist ja teiste poolt pakutava kasutamist, raha eest või vabavarana.
Kui asjatundmatuse tõttu tekib paratamatu vajadus poliitiliste, majanduslike, eluoluliste otsuste langetamisel toetuda autoriteetideks peetavate ütlemistele, tekib ka suur võimalus ja ahvatlus manipuleerijatele. Müstikuautoriteediga isikute abil on ehk vabade kodanike tahet kergem suunata, aga mine võta kinni.
Maire, kas sa usud et siis valge habemega vanamees seal pilve peal on jumal?
paraku näed sa ju asju just omamoodi ega adu et tunned kaasa sellele ullikesele kes arvab ekslikult et ta õnn ja õnnetus on just ta oma kätes. :)
meil kõigil läheb erinevalt aega, mõistmaks universaalset põhjuse ja tagajärje seadust. mõistmaks et kogeme vaid tagajärgi mis põhjustatud me endi tegudest.
Selgitustöö projekt on igati teretulnud!
Juhiks tähelepanu ainult sellele, et müstikud kasutavad samu termineid, kui teadusliku maailma pooldajad, kuid mõte on teine.
Kõige parem näide on energia.
Midagi on vaja ka terminite eristamiseks välja mõelda. Muidu kukuvad mõned tegelased järjekordselt kõike endale sobivaks ümber tõlgendama.
Taas tuleb imestada, et skeptikud ikka kuigagi ühiskonnas toimivaid protsesse ei mõista. Kui on nõudlus selliste saadete järgi, siis neid ka toodetakse! Lihtne ja loogiline. R2 on meelelahutuskanal ning ei peagi pretenteerima mingile teaduslikule tõele. Lisaks pole meil teadust ega ammugi ateimsi üheks ja ainuõigeks usuks kuulutatud, seega ei saa ka err-lt nõuda, et ainult selle partei sõnumit edastatakse.
Sama jabur on ka väita, et vaimset maailma ei ole olemas. Skeptiku väide peaks olema, et vaimne maailm on inimese psühhika kõrvalprodukt, mitte aga füüsiliselt eksisteeriv reaalsus, mida müstikud/uhhuud usuvad.
Alternatiisete pedagoogika suundadega on lugu sarnane, kuigi nende alused on tihti teaduslikult põhjendamata, siis paljud nende praktilised meetodid, on üha enam haridusteadlaste toetust leidmas. Ühesõnaga järjest rohkem veendutakse, et senine faktide tuupimise põhine haridus ei pruugi olla parim ettevalmistus tulevaseks eluks.
Erki ütles:
Mis loogikasse puutub, siis naturalistlik loogikaviga — mõlgutus tüüpi “mis on, see peabki olema ja hea on, et nii on” — kuulub loogikavigade hulka.
@Erki: küsimus pole mõistmises või mittemõistmises, vaid selles, et kõik kodanikud ei nõustu sellega, mida pakutakse ja ka väljendavad oma mittenõustumist.
Ja minumeelest ei ole probleem ka mitte niivõrd vajaduses alati teaduslikule tõele pretendeerida, vaid ebateadustele kriitikavaba kõlapinna andmises.
Asjaolu, et “faktide tuupimise põhine haridus” ei pruugi kõige parem olla, ei tähenda koheselt seda, et me peaksime Steineri meeltesegadushetkedel jahvatatud jama rakendama. Nii tore on pajatada “õpilaskesksest” õppeprotsessist või mida iganes need waldorfiaanid särasilmil ka ei jutustaks, aga mis keelab nt saatejuhil tekitamast külalisele piinlikkushetke sellega, et pärida Steineri “filosoofia” veidrate tagamaade, rassismi, Atlantise jne kohta ja mida sisaldab see W-koolide õpetajate täiendõpetus ja kui levinud on sellistel “koolitustel” Steineri-kriitiline retseptsioon, või mis selliste kriitikutega juhtub.
Siis võib paraku selguda, et selle õpilassõbraliku fassaadi taga kummitab isikukultuslik antroposoofiline autokraatia, milles ei toimu arengut, vaid mis kordab fanaatilise järjepidevusega Steineri vaimufilosoofilisi heietusi. Nagu ühes usukultuses ikka kombeks on.
Saatejuht ei oska selliste seoste peale üldse tullagi, ilmselt isegi mõte sellest, et olla uuriv ehk isegi kriililine, osundada vastuoludele ja küsida aru, ei mahu kuhugi ära. Sest kriitilisus väljendab kriitiku enda meelemustust ja kes see siis tahab end selliselt välja paista lasta, nagu üks saatekülaline Mai-Agathe Väljataga nähtavasti efektiivse mõtteprogrammi sisse on söötnud. Kiida takka, nooguta kaasa, ole nõus, vahi rääkija suu sisse, lase igasugune udujutt otse ilma analüüsimata ajju — see paistab olevat suhtumine. See võib küll sobida suvisesse joogalaagrisse, aga avalik-õiguslikult raadiokanalilt ootaks enamat.
Mulle jäi saatest kõrva, et Halleril on plaanis 10 uut tüüpi kooli rajada. Aga seda, et need just waldorf-koolid oleks ja steiner-pedagoogikat järgiks, ta justkui otse ei öelnud ?. Saatejuhi waldorf-koolide teemaliste küsimuste peale ütles minuarust, et ei tunnegi seda metoodikat kuigi hästi. Kordan veel, et ma ei kuulanud ka väga süvenenult (ei tundunud piisavalt huvitav lihtsalt) Võibolla see tõttu jäigi mulle mulje, et tal on justkui mingi päris oma kooli- tüübi välja töötamine plaanis. Võimalik, et sain valesti aru.
Saab nõuda, et rahva raha eest ei edastataks avalik-õigusliku ringhäälingu kaudu valeinfot.
Hea lihtne küsimus oleks olnud: “Kas Steiner omal ajal ka milleski eksis?”
See vist teeb umbes sama välja kui küsida kristlaselt kas Jesus ka milleski eksis või kas piiblis esineb vigu või mittetõeseid fakte.
Suurem osa kristlasi ei pea iga sõna piiblist vääramatuks tõeks.
Alati oleks juurde vaja nn Sketpikute täisesti objektiivset ja teaduslikku jutut nagu nt:
Kõige parem vist oleks kui mingi ühe tegelase suva järgi infolevikut piirataks? Väljataga ja Volke on ka maksumaksjad. Mul on näiteks hea meel, et maksumaksja raha kulutatakse vahest harva ka sellisel eesmärgil.
ma olen kah maksumaksja. kas ma tohin minna ja raadio 2’hes otse eetrisse peeretada? RAUDSELT leidub inimesi, kes seda äärmiselt lahedaks peaks. ka nemad on maksumaksjad!
Jason ütles:
Jah. Sa ei pea isegi kohale minema, lihtsalt helistad neile argipäeval kuue ja seitsme vahel õhtul. Ega nad siis mõni aurumasinaraadiojaam ole, nad ikka toetavad 19. sajandi kõrgtehnoloogilisi leiutisi nagu telefon.
Mismoodi? Tabu või?
Üldiselt on jah hea, Jason kui sa siit mujale kakima ei lähe.
Aga sa võid luua mingi peeruliikumise ja tekitada sellele kõlapinda, küll ka siis see ära mainitakse mõnes psühholoogia saates.
mait ütles:
Jah, intelligentses ja tsiviliseeritud seltskonnas on üldiselt komme, et jama ajamine on tabu.
mait ütles:
Mis tabu? Näed viirastusi? See, et ma inimest jama ajamiselt taban, ei tähenda seda, et ma arvan jama ajamise tabu olevat. Ja su eelmise kommi vihje selles suunas, et keegi (st skeptikud) tahaksid info liikumist kontrollida, on ilmselgelt kantud paranoilisest vandenõuteooriast või muinasjutust, mille heaks kangelaseks on vapper infosõdur, kes julgeb ‘ametliku tõega’ vastuolus olevat juttu rääkida ja pahadeks tegelasteks on kurjad skeptikud ja muud kollid, kes tõendite järele küsivad.
Tõendite järele küsimine ei ole ‘infoleviku piiramine’ ega millegi tabuks kuulutamine. Seda küll, et maksumaksja raha eest ei peaks minumeelest jama levitama. Jama levib ise niigi ja nii nagu koolis ei õpetata astroloogiat ega riik pea üleval ühtegi kirikut (vähemalt kirjade järgi mitte), nii võiksid avalik-õiguslikud meediakanalid ülal hoida teadusliku tõepärasuse lippu.
Võiks isegi öelda, et infopartisan.
mait ütles:
ma ei saa nüüd hästi aru, kas sa seisad maksumaksjate õiguse eest raadios oma igasuguseid (ka skeptilisi) mõtteid avaldada, nagu alul (petlik) mulje jäi või seisad sa vaid maksumaksjate õiguse eest raadios uhhuutada?
Kuna paranormaalsete ja esoteeriliste nähtuste ning võimete kohta ei ole ühtegi tõendit, mis oleks saadud teatud kindlat metoodikat kasutades, siis on kohalikel skeptikutel täielik õigus ja suisa kohustus mõnitada ja halvustada kõike, mis nimetatud valdkonnaga seostub. Olenemata sellest, kas asi reaalselt toimib või mitte ning vaid katsete või testide vale ekspluateerimise tõttu senimaani “õiget” tõestust leidnud pole.
Martin Välliku “infopärimine ja tõendite järele küsimine” on skeptik.ee lehel hommikust õhtuni uhhuutajate ja peast soojade mõnitamine, halvustamine, taga rääkimine ja kõige selle juures demagoogitsevalt valetamine.
Ennetavalt:
R2 reklaamib juba saabuva pühapäeva saadet Tõnu Talimaaga. Juttu tuleb pühast geomeetriast, shamanismist, Castanedast jne. Huvitav, kas tegemist võiks äkki olla selle sama Tõnuga, kes siingi aeg-ajalt esoteerika teemadel sõna võtnud?
tänud reklaami eest :)
@salvey:
…kui sa mõtled mind, siis ei ole ma Talimaa…….
tõnu ütles:
selge.
Kõige lihtsam oleks siiski kodanikel võtta ühendust R2-ga ja paluda samas sarjas teha saade skeptikutega.
Meil on siiski vaba maa ning inimesed võivad teha just selliseid saateid nagu õigeks peavad ning antud teemade korral peavad otsuse uskumise ja mitte uskumise kohta tegema kuulajad oma peaga. Kui Kriku stiilis keelata ära ERR-s “valeinfo levitamine”, siis poliitukuid ei saaks üldse eetrisse lasta. Neil kuulub vale või vähemalt kallutatud infoga manipuleerimine ametialaste oskuste juurde.
Uhuude mütoloogiline maailmapilt on osa meie olmekultuurist ning selle kajastamine meedias on samuti igati loogiline. On saated kunstist, muusikast, religioonist, uhuudest jms. Rubriigid teadusest ja tehnoloogiast on ka kenasti olemas.
Uhuunduse olemasolul on omad väga sügavad põhjused (mida loogikaveale näpuga näitamise abil ei saa kõrvaldada), mille tõttu see ei kao kusagile. Kriitilise mõtlemise levikuga saab selle vormi ja mõju ühiskonnas mõnevõrra kujundada küll. Seega kirumise asemel nõudke omale saade!
Oma raha eest lasku käia. Siin on aga jutt maksumaksja raha efektiivsemast kasutamisest.
Esiteks, poliitikud väljendavad paljudel juhtudel vaid väärtushinnanguid.
Teiseks, poliitikud ei püüa üldjuhul kuulajale nõu anda, kuidas see peaks oma probleeme lahendama või milline posimine teda aidata võiks.
Kolmandaks on poliitikute poolt esitatud valeinfot kontrollida ja selle vääruses veenduda palju raskem kui astroloogide või kristallienergiaga äritsejate puhul.
Analüütilis-kriitiliselt positsioonilt, jah. Nagu mulle on mulje jäänud, ei asu kõnealune saade sellisel positsioonil.
Erki ütles:
Oletame argumendi mõttes, et eksisteerib poliitikuid, kes iga kord valetavad, kui suu lahti teevad.
Mis sellest katki oleks, kui niisuguseid poliitikuid eetrisse ei lastaks?
Kui inimesel (Aivar Halleril) on plaanis Eestisse 10 uut kooli rajada, siis sellest teavitav saade on minu meelest küll omal kohal. Arutama peaks nüüd ehk hoopis selle üle, kas meil on kümmet uut waldorf (või mis koolid nad siis nüüd õieti tulema peaks) vaja või mitte.
Mulle on saatejuht üpriski neutraalse mulje jätnud. (Olen kuulanud 2 saadet – Halleri ja selle mis-ta-nüüd-oligi-Agathega)
Võimalik, et need külalised anlüütilisemasse-kriitilisemasse saatesse ei tuleks ka.
R2 on meelelahutus kanal! Selle puhul peaks kehtima reegel, et mida rohkem meelelahutust x krooni eest, seda efektiivsem. Antud saade kindlasti lahutab paljude meelt ning ei lähe ka palju maksma.
Miks peaks olema uhuunduse suhtes kriitilisel positsioonil? Ok mõned ilmsed jaburused ja tervisele ohtlikud asjad küll, aga üldiselt?
Nagu eelnavalt kirjutasin, siis tehke oma saade, kus saate oma veendumusi kirjeldada ning põhjendada.
Uhuundus võimaldab inimesel tajuda maailma teistel viisidel, mille kogemused jääksid muidu olemata. Nagu ulmefilm võimaldab meil näha ja kogeda asju, mida argipäev ei paku. Asjade veidrad seletused on aeg-ajalt lisatud, et uhkemalt asja kergeusklikele maha müüa (nagu reklaam filmile, et on enne olematud eriefektid), aga aeg-ajalt ka sellest, et muuta protsessi sisseelamist lihtsamaks. Ning mõnikord ka selle tõttu, et maailmatunnetus muutunud teadvuseseisundites ongi erinev ning jutud väljadest ja muust sellisest, on lihtsalt püüdlus oma kogemusi üldistavalt kirjeldada.
Salvey ütles:
Täiesti nõus. Analüütilis-kriitiliselt positsioonilt, nagu öeldud.
See peaks olema nende probleem.
Erki ütles:
Ulmefilm on kunstiteos.
Üldiselt on su mõttekäik väga äge. Nii et siis kogu tarbijat eksitav reklaam “meelelahutuse” või “kunstiteose” sildi all lubatavaks? Miks näiteks ei võikski kõlada rahvusringhäälingus meelelahutuslik kunstiteos rõõmsa hõikega mõne ooperitähe esituses: “Viin on lahe! Õige mees teeb ikka suitsu!” Näiteks praeguse igava ja täiesti kunstiväärtuseta täistunnisignaali asemel.
Palun näiteid.
Jälle väga äge. Siis võiks teha juba ka “skisofreenia pooltunni”, kus inimesed oma kogemustest räägivad. Soovitavalt enne rohtude võtmist, tulemus saab ehedam.
@dig
Ilmselt pole poliitikut, kes kogu aeg valetab, aga enamus poliitikuid kipub aeg-ajalt siiski seda tegema (kasvõi kallutatud või valikulise info edastamise näol). Samuti pole uhuu jutud ka 100% valed ka kõige karmina materialisti vaatevinklist. Oluline osa nõuandeid ei erine sellest, mida suvaline psühholoog sarnases situatsioonis annaks.
Poliitiliste vabaduste juures ei saa kedagi eetrist kõrvale tõrjuda, küll aga tuleks anda võimalus vastaspoolele valesid väiteid kummutada, sellest ka nõuanne, et kui saates räägitu ei meeldi, siis paluge üks saade endale. Kui te saate sisu suudate piisavalt huvitavalt välja käia, siis te tõenäoliselt ka eetrisse pääsete.
Arvamus, et sõnavabaduse põhimõte tähendab seda, et riik peab maksumaksja kulu ja kirjadega levitama iga selleks soovi avaldava kodaniku seisukohti, on täiesti väär. Toonitan veelkord, et jutt on avalik-õiguslikust ringhäälingust, mitte erakapitalil põhinevast.
Erki ütles:
Kas ei oleks siis tervele rahvale kasulikum, kui riigieelarvelisse eetrisse lubataks ainult poliitikuid, kes ilma otseselt valetamata oma mõtteid edastada suudavad?
Erki ütles:
Saab küll. Mingeid tegelasi, kellel on lihtne poliitiline sõnum — suitsetamine on lahe — tõrjutakse nii eetrist kui muust meediast kaunis edukalt. Praktika on näidanud, et rahvatervisele on kasulikum, kui ülalmainitud jaburat väidet ei pea igal võimalusel pikalt, põhjalikult ning raskesti arusaadava statistika abil kummutama.
@Kriku
Osad uhuude poolt praktiseeritavad meetodid (ala jooga) siiski reaalselt muudavad meeleseisundeid. Kui sa seda ei usu, siis soovitaks paariks kuuks mõnda sellisesse punti infiltreeruda ning püüda asju tõsiselt kaasa teha. Nn teooria uskumine ei ole üldse vajalik, küll aga siiras sisseelamine.
See võimaldaks ka efektiivsemalt uhuusid kritiseerida, sest siis oleks olemas reaalne kogemusel põhinev teadmine, millest mingi idee või arusaamine on tekkinud. Praegune eitav ja lahmiv kriitika ei jõua uhuudele pärale.
Kui uhuu tõesti kogeb välja ning sa ütled, et sa valetad või põed vaimuhaigust, siis dialoog lõppeb. Kui aga seletad rahulikult kuidas üks või teine selline haisting tekib, siis on asjal hoopis teine toime. Viimast saab siiski teha vaid inimene, kes on ise asja kogenud ja selle lahti mõtestanud.
Uhuude muutunud teadvuseseisundid on üldiselt vaimuhaigustest selgelt eristuvad. Aga juhtub ka halvemat varianti, kui haige uhuundusega tegelema hakkab…
Erki ütles:
Kas jama kummutamise võimalust väärivad ainult need, kes oskavad jama kummutada huvitaval ja kaasakiskuval viisil?
Erki ütles:
Mõnedest uhuukultistide praktiseeritavatest meeleseisundeid muutvatest võtetest kirjutab FACTNet: Coercive Mind Control Tactics.
Raadiosaadet ei ole mõtet teha kui see ei ole huvitav ja kaasakiskuv. Antud juhul ei tohiks sellise teemade paketti kokku panek olla ka väga raske.
Digi poolt loetletud meetodeid rakendatakse ka mujal ühiskonnas küll ja küll, erineval määral ning erineva eesmärgiga. Alati ei saa ka väita, et selles midagi halba oleks.
Ja mis siis? Joogat ei praktiseeri ainult uhhuud. Sellisel puhul muutub justnimelt meeleseisund, mitte objektiivne reaalsus selle kogeja ümber. Uhhuusaadetes aga püstitatakse vääraid väiteid objektiivse reaalsuse kohta.
Erki ütles:
Kas uudistesaateid ei ole siis mõtet teha?
Martin Vällik ütles:
Kas keegi oskab otsa peale juhatada: aastakümneid tagasi jäi kõrva, et Steiner olla paljude muude teemade seas olnud suur „spetsialist” ka ülehelikiiruse teemal. Paraku need inimesed, kes teavad, kes oli Steiner, ei tea midagi ülehelikiirusest, ja need, kes teavad, ei tea jälle Steineri mõtetest. Google annab ainult napi vihje, et Steiner puudutanud teemat ühel 1921. a peetud loengul. (Vihjakem, et selline mehitatud ülehelikiirusel lend, millest lendur ka ellu jäi, toimus alles pärast II maailmasõda, nõnda et Steineri arvamus pidi olema kaunis laest võetud.)
Hetkel käib saade Tõnu Talimaaga. Pikalt ei pole aega kuulata, aga hetkel jäi kõrva mõte, et kui sa unes näed igasuguseid asju ja omad erilisi võimeid ja oskad neid tähele panna ja üles kirjutada, siis põhimõtteliselt on võimalik, et sa jätad need imevõimete väravad lahti ka reaalses elus. Ehk kui õpid teadlikult und nägema, siis võid lendamise, vee peal kõndimise ja muu sellise ka päris reaalsuses selgeks saada.
saade
esmaklassiline: panin saate korraks käima ja juba sain ülevoolavat teavet teadvusväljade kohta.
sellest hoolimata jään oma eelnevalt esitatud seisukoha juurde – teadus on põnevam! keda huvitavad väljad ajus, võib lugeda hiljutise vastava teadustöö kirjeldust näiteks siit – http://teadvus.wordpress.com/2010/07/19/aju-moistatuste-jalil-elektrivaljade-moju-neuronivorgustikele/
Lugupeetud Vällik, see et sina seda maailma ei näe, ei tähenda, et seda olemas poleks. Võibolla on skeptikud lihtsalt vähe arenenud, et seda mõista ja näha – materjalistid ning selle orjad, nagu lõviosa inimestest – eksiteel massid, et mitte öelda lambad…
Keda see nii väga saamatuks-abituks-lolliks on teinud??:):) Sind? Ning räägi sellest lõputust rahast mida ta imeb. Mulle tundub et püüad enda saamatust-abitust-lollust keeruliste sõnade taha varjata, muud ei midagi :):)
+ seda “maksumaksjate raha kulutamise” juttu keerleb üldiselt ka turul, kibestunud vanamemmede vahel…
Mitte üldse halvaga,
Jajah, väino teab, kuidas asjad on. Kuulake väinot, lambad.
Seda ütlesite teie…
Jaan ütles:
Teadus on põnevam küll.
AGA kui nüüd võtta üks keskealine naisterahvas (paljud esoteerikud on sinna hulka kuuluvad), vb on tal isegi mingisugune kõrgharidus, aga ta on enamuse oma elust teinud mingit teda mitte eriti huvitavat tööd, kasvatanud üles 2-3 last, kuulanud endast vähemharitud mehe jõminat, kes telekat vaadates õllet rüüpab. Selline naine teadusmaailmas enam TEGIJAKS EI SAA. Küll võib ta saada tegijaks esoteerikamaailmas. Temas on kasu teistel (no nad vähemalt arvavad nii) ja ka naisterahva enda elu on täidetud millegi huvitava ja ta tunneb, et oleidnud oma koha elus.
Teadus ON põnev. Kuid see nõuab süvenemist ja palju vaba aega, et end läbi närida paljudest huvitavatest teadusharudest – teadvuseteadus, kvantfüüsika, kosmoloogia jpt. Kellel oleks NII palju vaba aega 8 t tööpäeva ja pereelu kõrval, et hakata nendest teadusharudest aru saama sel määral, et mingilgi määral suuta kaasa rääkida?!? Aga astroloogias, geobioloogias jmuus jamaloogias pane aga oma “tunnetuse pealt” ja sind kuulatakse ja ehk tunnustataksegi.
Kriku ütles:
Kriku, ma tegin väikese katse. Saatsin ühele uhhuu-sõbrale tema uhhuu-väite kohta teadusliku tõestuse (uuringute tulemused), mis näitasid tema väidet hoopis teises valguses. Vastuse kohta võiks öelda MOTT – ta vastas, et paljud asjad, mis ammustest aegadest teada, hakkavad nüüd tasapidi ka teaduslikke tõestusi saama ja kui asjad tõestatud, räägitakse neist, kui millestki väga uuest ja senitundmatust. Ehk siis – meie teadsime seda juba ammu, nüüd siis jõudis teadus kah lõpuks nii kaugele.
Martin Vällik ütles:
Ma ei ole seda konkreetset saadet kuulnud ja ei väidagi et see kõik on absoluutne tõde, aga, kunagi arvati ka, et lennumasinad ning elektromagnetlainete kaudu info saatmine on müstika ja mõistusväline umbluu…
@väino: einoh, eks kuula:
arhiiv
Kui sa aga arvad, et skeptik või muidu inimene, kes teadusest midagi teab, ei oska vahet teha kvantmüstilisel lobajutul ja sisukal jutul, mis kvantfüüsikast pajatab, siis oled väljendanud sama suurt tarkust nagu Mai-Agathe Väljataga oma jutusaates ;-)
Aga kust sa üldse võtad, et el-mag lainete kaudu info saatmist müstikaks ja mõistusväliseks umbluuks on peetud? Ja isegi kui keegi kunagi on, siis kuidas see asjaolu peaks õigustama või õigemaks tegema pragusaegsete kvantlobamokkade pajatusi?
Võibolla oli/on hoopis sedasi, et kui el-mag lainete teema väga uus oli, siis pidasid teaduskauged inimesed nende abil sõnumite saatmist müstikaks ja umbluuks. Ei läinud aga kuigi palju aega, kui sõjavägi ja kommertsettevõtjad need lained teadlaste abil kenasti oma kasuks ära rakendasid.
Maxwell pani raadiolainete teoreetilise aluse paika 1873. aastal, Hertz sai oma eksperimentidega maha 1888. aastaks ja 19. sajandi lõpuks töötasid saatjad-vastuvõtjad. 1901 vahetati sõnumeid üle Atlandi. Raadiovärgiga töötasid väga paljud teadlased ja leiutajad ning ilmselt on liialdus öelda, et traadita sõnumite vahetamist mõistusväliseks umbluuks oleks peetud.
Nüüd aga peavad teaduskauged inimeses kvantmüstikat ja näivbioenergeetikat selleks kõige eesrindlikumaks päris teaduseks, samas valdav osa teadusele lähemal seisvatele inimestele on üsna selge, et loba on loba. Ja mingeid kasulikke rakendusi pole nendelt umbluutajatelt vaatamata pikale kudemisajale mitte ühtegi välja koorunud.
Lennunduse ajalugu on kindlasti sama huvitav nagu raadiol ja ehk on sealtki leida mõni, kes lendamist kui sellist umbluuks on pidanud, aga ilmselt pidi ta siis pime olema või elama kohas, kus linde pole.
Martin Vällik ütles:
Aga mingil põhjusel ei suuda inimesed 120 aastat hiljem enam huvitavaks pidada juttu, et kuidas raadiolained loba liigutavad.
Nemad tahaksid vastuseid küsimustele, millele nad teaduse poolt vastuseid tulemas ei näe. Sellistele, kus vaatleja mõju kuidagi välistada ei õnnestu.
Näiteks vaatleja-vaatleja vastasmõju kõige erinevamates olukordades. Või vaatleja suhe sellega, mille nimel vaadeldakse ja mida tõeks nimetatakse.
Noh, tuled, noor ja tugev mees,
ja hakkad kvantpoliitikuks?
Üks suur partei teeb kõik selleks, et mitte käest lasta oma ühte suurearvulisemat valijaskonda – kergeusklike.
Vaidleksin M.V. jutule vastu, et Volke ajas jama kui väitis, et ameeriklased Kuul käies lendavaid objekte nägid.
Kosmonaudid on ju seda isegi tunnistanud, et neid jälgiti.
Martin Vällikule ja Krikule ja teistele skeptikutele!
Tahtsin lihtsalt küsida, kas te võiksite palun põhjendada ja sel moel ka tõestada miks ja kuidas on teaduslik maailmavaade inimkonnale kasulikum kui ükskõik milline muu maailma tajumisviis?
Miks peaks inimkond eelistama just ratsionaalset ja teaduslikku maailmavaadet?
Ma hetkel ei taha tähelepanu juhtida planeedi massilisele hävitamisele, mida teadusliku maailmavaatega inimestel on õnnestunud suurepäraselt korda saata, vaid mind lihtsalt huvitab, kas skeptikutel on sellele küsimusele üldse midagi vastata.
martin ütles:
Sest see tõstab su eluiga ja laste ellujäämisvõimalusi?(arstiteadus)
Sest võimalus sattuda tuleriidale süüdistatuna nõidumises on ratsionaalsete inimeste hulgas kaduvväike?
Sest see parandab su üleüldist elukvaliteeti ja võimaldab hulgaliselt mugavusi? Arvuti, külmkapp, elektripliit ja kaasaegne maaviljelus on siiski teadussaavutused, muinasjuttudest tuttavad lauake kata end ja Aladini imelamp reaalselt kedagi veel pole ära toitnud?
Ilma teadusliku maailmavaatega inimeste töö tulemuseta ei oleks sul arvutit, mille abil niisuguseid küsimusi esitada :)
kas need on teie lõplikud vastused?
Teadusliku maailmavaate esindajana ei usu ma lõplikesse vastustesse :)
Kriku ütles:
Kui teadusliku maailmavaatega inimesed ei oleks tööd teinud, ei esitaks martin inturnethis vilusohvilisi küsimusi, vaid rassiks põllul või söekaevanduses kuni loomuliku surmani neljakümnendates eluaastates. Ilmselgelt on teaduslik maailmavaade inimeksistensile kahjulik, kuna ta on põhjustanud seda, et noor ja tugev mees ei teegi tööd.
salvey ütles:
Arvuti ju ongi Aladini imelamp. Ainus häda on see, et arvutava õlilambi sees elav džinn on kole kapriisne ning temale soovide esitamine õigesti vormistatuna ja nii, et sellest mingit tulu ka oleks, on keerukas. Positiivne külg on ka: soovimisjuura põhjalik tundmine toidab hulka inimesi ära.
martin ütles:
Ise küsiks, et miks peaks inimkond eelistama tülinorijaid ja vastandujaid materialistide või müstikute leerist nendele, kes leeride vahel sisulist vastasseisu ei näe? Õnneks on spordivõistlused, kus vastasseisuhuvilised endale tegevust leiavad ja niimoodi pingeid maandada saavad.
@K_V:
Aga ma pakun välja hoopis lihtsama lahenduse – kuna tänapäeval on igaühel raadio, teler ja mitu mobiiltelefoni, on need seadmed nii tavalised, et mitte kedagi ei huvita absoluutselt, mismoodi need töötavad. Nad ei tea seda ega pea vajalikuksi teada (koolis on alati palju huvitavamat teha kui õppida). Sellistele inimestele, keda ümbritsevad iga päev tõelised imed, teaduse poolt kättesaadavaks tehtud imed (nt prillid minu ninal on üpris vana leiutis – aga suur osa nende kandjaist ei tea, mismoodi nad töötavad, rääkimata siis silmast), aga kellel pole õrnematki aimu nende tööpõhimõttest ja nende aluseks olevatest loodusseadustest, selliseid inimesi on imekerge veenda selles, et KÕIK ON VÕIMALIK, ja et iga loba, mida keski oma suust välja ajab, on puhas tõde ja kuld ja teaduslik.
On sul täna nukker olla, abikaasa ütles halvasti – selge, sul on ENERGIA suure varba vahel kinni, tuleb mudida. Ja mees oli eelmises elus siga, kelle sa jõuludeks veristasid, nüüd maksab kätte. Ja see, muide, on kvantvälja teooriaga põhjendatud, sest teadlased tegid kindlaks, et juba tolteegid teadsid, et maa, õhk ja vesi on elemendid, mis juhivad meie teadvust ja et must sapp põhjustab kõhupuhitust, nii et kui Maa läbib Orioni tähtkuju, siis saabub veevalaja ajastu ja on oodata tugevaid vihmahoogusid, eriti Hispaanias.
see on muidugi huvitav tähelepanek, et kui teaduslikku mõtteviisi poleks, siis kujuteldav mina sajandeid tagasi rassiks SÖEKAEVANDUSES. Pisut läbimõtlematu lause kas pole?
ma loodan, et see lause ei väljenda kõigi skeptikute mõtlemisvõimet.
Kindlasti oleks mõnel huvitav diskuteerida selle üle, kas inimkonnale tervikuna ja pikas plaanis on kasulikum maagiline mõtlemine või realistlik (teaduspõhine) ellusuhtumine, ja kuhumaani kumbki meid toonud/ajanud on — ehk isegi võimaluse üle, et tegemist on sama maailmapildi eri piirkondadega. Aga kindlasti pole R2 umbluusaatesarja kriitikaveerg kõige sobivam koht selliseks aruteluks. Ja selleks, et suisa uut teemat tegema hakata, võiks küsimuse üles võtta keegi peale ärplejast trolli.
On ka täiesti võimalik, et kujuteldavat martinit ilma teadusliku mõtteviisita üldse olemas ei oleks.
martin ütles:
Mitte sajandeid tagasi, praegu. Tulevikus ka.
aga mida teha, kui kuningal on külm ja soojust säästvat lossi ei oska keegi ehitada?
KatrinV ütles:
Vabandust preili aga ma ei ole nii haledat kommentaari juba kaua lugenud.
Sa ju naeruvääristad iseennast mitte neid kes usuvad, et maailmas on midagi rohkemat kui pangalaen ja Selveri aled.
Pealegi, oled mõelnud kunagi, et iga selline mugavusasi muudab inimese ainult lollimaks ja laisemaks?
Lõpuks me ei viitsigi midagi teha peale tugitoolis aelemise ja inisemise.
Need inimesed kes näiteks tuhat aastat tagasi elasid loodusega kooskõlas ja kelle üle te ilgute olid kordi vabamad inimesed kui teie.
Sisimas te igatsete sellist vabadust aga te ei suuda loobuda oma asjadest.
Uljalt välja reklaamitud pangalaenud ja poekettide allahindlused ratsutavad täpselt samamoodi praktilise hariduseta jäetud inimeste kergeusklikkuse, rumaluse ja ahnuse turjal nagu posijad ja pendlivellod. Tänu teaduse ja tehnoloogia saavutustele omandan ma iga päev sama palju uut kasulikku informatsiooni kui keskaegne talupoeg kogu elu jooksul, mistõttu ma olen väga tänulik, et mind on ilma jäetud “vabadusest” eluaeg põllul tuimalt rügada või metsas tigedaid loomi taga ajada, et varajases keskeas jalapealt vakku variseda või mõnda labasesse lastehaigusse kärvata — aga ma olen samas siiralt tänulik kõigile nendele põlvkondadele, kes pidid seda tegema, et mina saaksin muu hulgas arvutit pruukida, telerit vaadata ja raadiot kuulata. Ning sellepärast on mulle isiklikult ja eriti minu kõukudele rängalt solvav, kui mainitud kanaleid kasutatakse lapsiku, teadusevastase ebateabe levitamiseks.
Seda siis keskustelu massikommunikatsiooni radadele tagasitoomise ja samas eelmise postituse kommenteerimise asjus.
uhhuuu ütles:
Esiteks ei ole mina märganud, et keegi meie kaugete esivanemate üle ilguks. Kui keegi seda teeb, siis justnimelt need “vaimsed” inimesed, kes arvavad, et vanasti elati “loodusega kooskõlas” ja tänapäeval tegeletakse valdavalt “aelemise ja inisemisega” (välja arvatud muidugi need “vaimsed inimesed”, kelle elu on ka praegu “loodusega kooskõlas”). See “loodusega kooskõlas” on samasugune müüt nagu Ivan ahjuga ringi sõitmas või vaeslapse käsikivi.
Ja kust sa selle jutu vabadusest võtsid? Unes nägid või saatis peaingel Ariel sulle nägemuse? Mitte et 1000 aastat tagasi inimestel teatud vabadusi poleks olnud, aga esiteks pole sul ega ka paljudel teiste kuigipalju aimugi sellest, mida tollal vabaduse all mõeldi ja mil määral seda hinnati või kellele kuipalju võimaldati.
Selline vanasti-praegu vastandamine praeguste arusaamade järgi on primitiivne lalin, mille eesmärk on iseenda tähtsust näivalt kasvatada.
Teiseks, … läks juba meelest ära.
Mind kui ajaloolast huvitab väga, milliseid inimesi siin mõeldakse.
salvey ütles:
Ma usun, et keegi ei pea siin silmas koopasse tagasi minemist.
Asi on mõistustlikkuse piirides ja tasakaalus.
Aga väga ei usu kui pikk ja kvaliteetne see elu meil ikka siin on, kui see luksus tuleb kõik looduse, rahu, vabaduse, puhta õhu, puhta vee ja keemiavaba toidu arvelt…
Ravimitööstused toodavad enamuse rohtudest haigustele mis on inimeste endi tekitatud(kõige lihtsam näide: depressioon). Pealegi on kõikidele asjadele lahendus olemas ka loodusest. Pole haigust millele ravi puudub. Ka aidsihaigeid on ravitud terveks, kuid skeptikud nagu ikka suudavad selle nii ära materdada, et igaüks kes mõtlebki enda ravimisele, ikka otsustaks pigem surra kui proovida…
Kõige rohkem häirib skeptitsismis see oma kastist välja oskamatus mõelda. See, mis võib olemas olla, lihtsalt ei mahu skeptiku kasti sisse, pluss igal skeptikul on erineva kast :):)…
Kujutlusvõime on olulisem kui teadmised, sest teadmised on piiratud….nagu ütles Einstein
Muide võib vist ka teaduslikult väita juba, et 30% kogu ravimisprotsessist on tegelikult inimese mõistuses, ehk placebo. Proovigu teaduse hammas sellele peale hakata, või siis DNA-le millest tuntakse vaid väga-väga väikest osa……müstika mis sugune…
Ideaal oleks mõlema koostoimimine.
Valetajaid ja kelme on läbi aegade alati olnud ja on, igas valdkonnas… nii teaduses kui ka “salateadustes”…
väino ütles:
Igaüks võib ju püüda elada nii mõistlikult ja tasakaalukalt kui ta oskab ja välja tuleb
Seda, et keskmine eluiga ja tervena elatud aastad on siiamaani tõusnud, näitab statistika. Loodus ja inimene on läbinisti keemilised ja mingit keemiavaba toitu pole olemas ei praegu ega olnud minevikuski. Rahu ja vabadusel pole aga minu meelest suurt loodusega pistmist, aina üks valikuteta olelusvõitlus. Loodussäästlikuma tootmise osas saame jälle ainult teaduse peale loota ja loomulikult läheb leiutamiseks ilmselt rohkesti ka kujutlusvõimet vaja.
Ravimitöösturid ei keela kellelgi tervislike eluviiside harrastamist ära. Ravimidki pärinevad meie loodusest ju ega nende komponente Saturnilt ega teisest universumist pole toomas käidud.
väino ütles:
Ei usu ka, et teadus platseeboefekti peale hammast ihub :)
Nagu ma aru saan, heidetakse religioonile ette teadmiste eitamist. Et kui jumal olemas, küll tema teab ja teeb. Ainult et kuivõrd see etteheide õigustatud on. Ja kuivõrd need inimesed, kes kõik teadmised jumala(te) teada jätavad, üldse teadmisi omandada suudavad.
Aga ka sellistele inimestele suudab religioon maailma mõistetavaks rääkida. Religioonist eemale tõrjutuna lähevad nad tihti igasugustest kohtadest tõde taga otsima, eelistades näiteks kvantsõnakunstnike esitusi teadlaste lootusetult mõistetamatule jutule kvantidest.
K_V-l kipub õigus olema. Religioon on nagu riigiviin, kvantsõnakunstlikud puskariajajad. Turvalisem on muidugi riigi poolt tagatud kvaliteediga kraami tarbida. Kõige asjalikum oleks aga ehk hoopis ateistlikku karsklust pidada, kuid sellega ei saa kõik hakkama.
ateism on samuti uskumine, ei tasu ära unustada. Religioon aga tõesti inimeste väljamõeldis, mis ei ole väga uudis enam kellelegi, samuti nagu on Savisaarekultus. See ei tähenda, et seal oma tõetera peidus poleks. Nii on kõikide religioonidega, igasugused usuhullused ja asjad ka veel… aga point ongi selles, et usul ja usul on vahe…
Arvan, et kõige olulisem on oskus näha ja kuulata ära, olla konstruktiivne ja teadlik ning kindlasti skeptiline, aga mitte skeptik, olemise pärast.
mateeria ja vaim paraku elavad veel koos, pole midagi parata…
Väino, kas sa palun selgitaksid, mil kombel on ateism usk? Kiilaspäisus ei ole juuksevärv, markide mittekogumine ei ole hobi, kuis siis ateism usk on?
väino ütles:
Ja kui me juba asja juures oleme, siis ei tasu unustada ka, et kiilaspea on samuti juuksevärv, pappkast on samuti maja ning tsölibaat on samuti seksuaalpositsioon.
uljas grusiin ütles:
Kui inimene usub, et jumala olemasolu ja igasuguse positiivse rolli eitamine viib tema ja järgijad maailma tõelise mõistmiseni, siis midagi on selles religioossete õpetustega ühist küll.
Ja ega üks missioonitundeline ateist küünalt vaka all ka hoia.
Kui kruvikeeraja on pikk, kitseneva otsaga ja rauast, siis midagi on tal naeltega ühist küll. Järelikult on kruvikeeraja nael. Klassikaline keelatud süllogism.
@väino:
niisiis – inimese ainuvõimalik seisund on usklik. usud jumalasse – oled usklik. ei usu – oled samuti usklik.
äge
Laupäevaseks lugemiseks on seekord uudised Korea Demokraatlikust Rahvavabariigist.
Saksamaa suursaadiku kredentsiaalid vastu võetud:
Tarbekaupade väljalase tõuseb:
Kim Jong Il’i juhtumised:
Jason ütles:
No aga ometi pead sa ju “uskuma” et midagi olemas pole, sa ei saa seda teada ega tõestada. Kas on liiga keeruline? Või tahad väita, et see on puhtalt ainult arvamus? No sel juhul, kas arvamus = usk?
Ei taha üldse tähenärijaks hakata, aga liiga vähe pööratakse tähelepanu sõnadele ja tähendustele. Olgem ikka korrektsed. Sama moodi nagu loo autor räägib libamaailmast, mis on tegelikult ebakorrektne üldse sellist väljendit kasutada. Kui miski on liba, siis on see millegi suhtes, nagu on püriit võrreldes kullaga, liba.
Libamaailm aga on liba, võrreldes siis millega?
dig ütles:
Esiteks, kiilaspea ei saa mitte kuidagi olla juuksevärv :).
Juustel on värvus, mitte värv. Värvi võid sa poest osta. Kiilaspea tähendab aga väga lühikesi juukseid. Kui sa tähele oskad panna, siis näed, et tegelikult on seal pealae peal väiksed täpikesed – need on juuksed ja nad on olemas ja nähtaval. Usu või mitte aga kiilakal on juuksed, asi on lihtsalt nende pikkuses.
Teiseks, pappkast võib olla maja, kui seal elatakse. Ja seda ka tehakse.
Kolmandaks, tsölibaat võib olla vabalt seksuaalne positsioon, kuna positsioon tähendab ka seisundit või olukorda.
Enne meil polegi mõtet midagi arutleda kui eesti keel ja sõnade tähendused on meil selgeks tegemata…
Okei, me kõik oleme “usklikud”, kui öelda, et usk on “veendumus milleski, mida ei saa tõestada“, aga eri “usklikkustel” on sellisel juhul väga erinevad kaalu- või temperatuurikategooriad. Selleks, et uskuda, et maailm tekkis pardimunast või et kusagil Lähis-Ida kohal elab pilve peal pika habeme ja alaväärsuskompleksiga lõhestunud isiksus, on vaja palju rängemat eneseveenmist või palavamat uskumist kui selleks, et järeldada kogunenud vaatlusandmete põhjal, et jumalat pigem olemas ei olegi.
Korrektses keeles suhtlemisel ja albil tähenärimisel on tilluke, ent täiesti hoomatav vahe. “Värvuse” ja “värvi” tähenduste erisuse rõhutamine kontekstis, kus on täiesti selge, millest jutt käib, ning et sõna kasutati üldkeelsena, ületab minu meelest alpuse piiri.
Mart K. ütles:
Tõepoolest, taolise vanamehe olemasolusse uskujaid võib olla isegi vähem, kui fundamentaalateistlikke pommivööga terroriste.
K_V ütles:
Mis asi on tõeline maailma mõistmine?
Uskumisest ja teadmisest. Need kaks eri asja. Mõningaid nähtusi ja protsesse ja mõningate objektide-subjektide olemasolu on täiesti võimalik tõestada, seejuures päris igapäevaste vahenditega. Et vesi on märg, et ülesvisatud kivi kukub maa peale tagasi, et taimel on kasvamiseks vaja päikesevalgust, vett ja teatud toiteaineid, et vesi jäätumisel paisub, et tõmme korstnas tekib tänu temperatuuride vahele (ja mitte telekineesile) jne. Samuti on võimalik tõestada, et naabri lehmad on päriselt olemas ja piim, mida külarahvas sealt toob, vastab sanitaar-epidemioloogilistele nõudmistele.
Kui aga keegi tuleb välja väitega miski nähtuse või olendi-eseme olemasolu kohta ja nõuab, et need, kes selle kohta tõendeid soovivad ja ilma nonde tõenditeta teps mitte ei taha tunnistada tema väidet tõeseks – et nemad peaksid ära tõestama selle nähtuse või eseme-olendi MITTEolemasolu, siis see soov on esiteks ebaõiglane ja teiseks mõttetu. Ebaõiglane, sest tõestama peab see, kes väitis (kõik uhhuutajad, kes väidavad endid nägevat aurasid ja lõikavat energiavampiirluse niite läbi, peaksid ise tegelema oma väidete korrektse tõestamisega, mitte esitama ultimaatumi-vormis nõudmisi, et teadlased tulgu ja selgitagu välja). Mõttetu, sest kuidas tõestada mitteolemasoleva mitteolemasolemist? Bertrand Russell kirjeldas seda teekannu-probleemina: kujutage ette, et keegi ütleb, kusagil Päikesesüsteemis tiirleb mingil orbiidil ümber Päikese teekann. Katsuge ära tõestada, et ei tiirle – ese on liiga väike ja ruum määratult suur. Te võite ju hakata jupphaaval süsteemi läbi kammima, aga alati jääb võimalus, et see kann lihtsalt lipsas mööda, kui parajasti teise sektoriga tegelesite.
Mis aga puutub konkreetselt meie sensitiividesse, siis minul on olnud erakordne “õnn” olla mõnegi sellise tegelase huviobjektiks ja nende tegevuse otseseks tunnistajaks ja ma pean teid kurvastama – ei oska nad lugeda mõtteid, ei näe nad teie haigusi auradelt, ja see suur jutt ja tähtis maailmanägemine – on üks suur soovunelm ja palju poolikuid teadmisi. Ja ärge tulge jälle väitma, et ma pole nende “õigete” sensitiividega kokku saanud – olen küll, nendesamadega, kes ajalehtedes ja televusseriski rahvast lollitavad! Olen oma kogemustest siin varem kirjutanud, ei hakka kordama, aga mõni lugu on ikka peris inetu olnud ja mul on inimestest väga kahju hakanud (neist endist ka, muide, sest sageli on nad ise oma väes ja sõnades veendunud). Mul pole vaja uskuda, et see pole tõsi – ma tean seda.
KatrinV ütles:
Kas mitte iidamast-aadamast ei tehta vaimudel-vaimolenditel ja maisel-materiaalsel vahet just selle järgi, et esimeste olemasolu on tuvastatav-tunnetatav vaid vaimus või teadvuses, millega nad eristuvadki kõigest maisest?
Seega on kosmoses teekannu tagaajamine täielik mõttetus- vaim ei ole teekann ega isegi miski eriline footon või neutriino.
Päike on näiteks materiaalne. Aga kui materiaalsed on meie tõesed teadmised Päikese kohta? Kui materiaalne on kõigi võimalike tõeste teadmiste hulk Päikese kohta? Kuidas on need teadmised seotud Päikese kui mateeria osahulgaga? Või on nad üldse “olemas”?
Otsida vaimu mateeriast, jättes kõrvale vaatleja teadvuse, on suurepärane näide “vaimu närimisest”. Ehk jõuavad selle tunnistamiseni kunagi ka materialistid.
Armsad ulmefännid, olete oodatud kosmosepsühholoog Aigar Säde vastuvõtule täna kell kaks – arutamisainest peaks paiskuma eetrisse rohkem kui küllaga: http://r2.err.ee/uudised?saade=285&uudis=791
K_V ütles:
Ei tehta. Iidama-aadama aegadel ei olnud mateeriat isegi veel avastatud; vast mõnede kreeka filosoofide puhul võiks rääkida, et nemad suutsid materiaalseid mõisteid mittemateriaalsetest eristada.
@Ingrid:
Tänan kutsumast, Aigar Säde on meile ammusest tuttav udu-umbluu-meister ja ta on ise ning oma jüngri vahendusel siin korduvalt näidanud, kui kaugele reaalsusest on inimloom võimeline end asutama ehk kui mastaapselt on võimalik iseennast (ja teisi) petta :) Kui poolt Aigari jutust uskuda, siis saad rohkem kui kolmveerandiga ikka petta.
Luulud erinevad ulmest selles osas, et ulmet ei peeta päris reaalsuse kajastuseks. Aigar ja tema jülger Argo paistavad aga üsna kindlameelselt arvavat, et nad pajatavad millestki päriselt olevast.
Iseasi on aga see, miks “külahulle” nende loomulikust keskkonnast esile peab tõstma ja kogu rahvale eetri vahendusel näitama? Kas naeruvääristamiseks? Sedasi pole ju ilus. Või arvab saatejuht tõepoolest, et sellistel tegelastel on midagi olulist ja harivat öelda? Mida küll? Iga inimene näeb unenägusid, aga üldjuhul me ei hakka neid ju kuulutama kui ilmutusi “kõrgemast dimensioonist”, mida igane see ei tähendaks. Selleks peab mingi eriline meelelaad olema (psühhiaatrid, aidake!), et oma sisekaemusi objektiivse reaalsuse kajastusteks pidama hakata.
Kas tõesti on “külahullu” paranoiad klassifitseeritava huvitavaks ja põnevaks?
Aigar Säde:
Ja mida kuradit peaks olema asja ühel elektrikul öelda vähktõve ja selle ravimise kohta? Kas elektritööde kohta peaks siis nüüd onkoloogidelt küsima?
Ütled oma saatetutvustuses:
Minu harja ei aja punaseks mitte Aigar Säde jama ja loba, sest tema ei saa selle vastu ise midagi teha, ta lihtsalt on selline, vaid see, et sinusugused lihtsameelsed ja kergeusklikud, Ingrid, aigaritele ja mai-agathadele eetriaega annavad, justkui oleks tegu mingi süütu meelelahutusega või ehk lausa tõepoolest “kosmilise tarkusega”, mida vaid valitud inimesed suudavad “ülalt” ammutada.
Kujuta nüüd ette olukorda, kus päris vähktõvega inimene hakkab Aigari soovituste kohaselt end “ravima”, loobub arsti ettekirjutustest, kuna need on ravimifirmade vandenõu ja tulnukate salaplaan inimkonna hävitamiseks. “Raadios ju räägiti”, järelikult peab ju tõsi olema, sest raadiosse ju igat hullu ei lasta. Või ikka lastakse?
Raadio 2-s lubada ajada vaktsiinivastast juttu ületab aga mitmed eetilised piirid. Ajakirjandusvabadus tähendab ka vastutust. Lastes vaktsineerimist nimetada vandenõuks, asetatakse otsesse ohtu tuhanded lapsed. “Raadios ju räägiti” ja mitte Nõmme Raadios, vaid Rahvusringhäälingu Raadio 2-s.
/punane hari/
Mart K. kirjutas:
Räägi enda eest :) Mina pole üldse kindel, et ülaltoodud määratluse alla mahun.
Aga see ei puutu ju kuidagi ateismi. Ateism on jumaliku entiteedi põhimõtteline eitus. See käib nii koldekivialuse jumala, kelle elupaika on lihtne kivi kergitades üle kaeda, kui põhimõtteliselt verifitseerimatu kõikvõimsa, kõikjale ulatuva jne. Jumala kohta. Ühe religiooni või uskumuse eelistamine teisele on ise küsimus.
Vabandust, vale teema :(
Kriku ütles:
Noh, mina sisuliselt ka; see oli väike vastutulek ja vastus Väino postile, milles ta väitis, et mitteuskumine on ka uskumine.
Ja kuna jumaliku entiteedi olemasolu pole võimalik tõestada ega ümber lükata, siis — Väino hinnangul — on usklik nii see, kes seda usub, kui see, kes pigem ei usu. Ja mina väitsin, et need usud on eri kaaluga. Ennast inimese eest peitvat kõikvõimsat Loojat on mul sama raske uskuda kui pilvepealset vanameest või pardimunaversumit, oli mu point.
Aga see pole tõesti see teema.
priitp ütles:
Eks ikka see, mille poolest ateistid omateada usklikest eristuvad ja mida nad teinekord, oma apostelliku hinge sunnil, ka religioosse vaimupimeduse küüsis vaevlejatele õpetada püüavad.
Muidugi eristab maailma tõeline mõistmine ka moslemeid, postikummardajaid,…, nende endi teada. Teistest.
dig ütles:
Ateistidel on täielik au seletada, millal vaim kehast sedavõrd eristus, et ta neile hambu jäi.
Jah, sul on õigus, ma ajasin lihtsalt teemad sassi.
viimase saate kuulamine tuletas meelde selle kuulsa raadiokuuldemängu, milles etendati tulnukate rünnakut maale ja mida kuulnud inimestest vähemalt mõned, kes seda tõepähe võtsid, endalt ka eluvõtsid. Sellist juttu ilma kriitiliste kommentaarideta ja lihtsalt alternatiivse eluvaatena tutvustatuna eetrisse lasta tundub tõesti jahmatav ja süüdimatu.
Mind vaevab üks asi juba ammusest ajast. Kunagi ammu-ammu, vähemalt paarkümmend aastat tagasi, oli mul ühe sensitiivi juurde aeg kinni pandud. Sõita oli sinna ca 5 km, aga juhtus selline lugu, et kui kodutänavalt välja keerasin, juhtus midagi autoga – üks ratas oli viltu all ja miski asi rippus maas nii, et jättis asfaldile musta juti. Ma olin väga algaja autojuht, nii et ma ise ei saanud mõhkagi aru mis juhtus. Jätsin auto tee äärde ja sain sugulase autoga edasi. Kuna jäin sensitiivi juurde hiljaks, siis oli mul väga piinlik ja nii kui ta uksele ilmus, hakkasin vabandama, et autoga juhtus midagi jne. Jõudsin vaid oma vabandavat lauset alustada kui ta lõikas mulle vahele: “Ma tean küll, su autol läks esitelg pooleks.” Mina sellel hetkel seda veel ei teadnud, sest ma ei tundnud üldse autosid, aga tal oli õigus, hiljem selgus, et esitelg oligi pooleks. Kuidas ta teadis?
Meil polnud ühiseid tuttavaid ja mitte keegi ei saanud talle enne minu kohalejõudmist sellest teatada. Oli aeg, kus polnud isegi veel mobiiltelefone.
P.S. Olen ise skeptik, aga see lugu ripub minu jaoks siiani õhus. See, et autol esitelg pooleks läks, on fakt. See, et see sensitiiv seda enne minu kohalejõudmist teadis, on ka fakt. Millega seda siis seletada kui selgeltnägemist ei ole?
Oled sa kindel, et talle ise mingit vihjet ei pillanud õnnetuse käigust, millest ta võis ära arvata tõenäolise põhjuse?
Mul on muidu ka elus muidu üks kummaline lugu juhtunud, mida ma oma loodusteadusliku maailmapildi raames kuidagi seletada ei oska. Niisuguste kogemustega on nii ja naa – tõendada midagi ei saa ning kõikidel lugejatel on vabadus arvata, et teine inimene lihtsalt udu ajab. Mitte keegi ei ole kohustatud uskuma võõra inimese sõna kummalistes asjades (minu oma ka mitte). Samas, kuskil pole kirjas, et nende taga ei või midagi reaalset olla. Mõnesaja aasta pärast võib-olla teatakse, millistes oludes ja mis tingimustel niisugused efektid tekivad ja osatakse neid katseliselt uurida. Vähemalt telepaatia ei ole materialistliku maailmapildiga mitte üks raas vastuolus, ainuke viga on seni igasuguste usaldusväärsete tõendite puudumine.
Skeptikuna ma julgen öelda, et kuigi ei ole võimalik kontrollida ja välistada kõiki selliseid teateid, on siiski üsna kindlalt teada, et seni ei suuda keegi selliseid olukordi kontrollitavalt ja järjepidevalt tekitada. Mis on aga igasuguste teenuseosutajate väide.
Kas mul on jäänud vale mulje, et asi mida skeptikud absoluutselt ei mõista, on metafoorid ja kujundid. Kõige rohkem ongi ju skeptikute poolt pillutud neid äärmiselt primitiivseid kujutisi, umbes, et jumal ehk habemega vanamees pilvepeal vms. mis on enam kui labane ja näitab ainult enese mõistuslikku labaalsust, või oskamatustki vähekene teise nurga alt vaadelda või analüüsida.
Või siis kasvõi mõelda või uurida kust selline kaemus pärit on…
Veel võite mõelda ka näiteks meie endi vanasõnade, ütluste ja muistsete uskumuste peale, mis kohati on väga paikapidavad, aegumatud ja universaalsed. Arvan, et skeptikud isegi armastavad neid vahel targa näoga kasutada… Ja tegelikult ei pruugigi need samad ütlused põhimõttelt olla kaugel nendest nö. jumalikest seadustest…
@väino:
Väino, siin on olemas ka selline teema nagu kritiseerime skptikuid, ehk postitaksid oma kriitika sinna. Või siis mõnda usuteemasse, milliseid siin hulgem leidub ?
tere!suhtun Teisse austusega aga ärge pange palun tähele kui muutun ägedaks ja võibolla ka karismaatiliselt telepaatiliseks-see on lihtsalt mul sündimisest saati kaasas ja ei tasu kohe aherkaitsesse sattuda segaste tunnete tekkimise puhul Teie hinges
tegelikult ei oska Te arvatagi kui suurt rikkust omab meie nõiarahvas aga kahjuks suurem osa Teist endist ei oska seda kogeda,sellest ka skepsitsism nende asjade suhtes ,mida ise pole kogetud..tegelikult on see väga lihtne ja kui Teid huvitab-võin anda mõne lihtsa nõuande ning juba mõnenädalase harjutamise järel võib igaüks märgata muutusi nii esoteerika kui ka natuke teistmoodi maailmatunnetuses –
ainus tingimus on sel ajal tegelda tõsimeeli iseenese muutmisega aga mitte aint nii,et noh-millal juba tarkus tuleb!
Harjutusteks pole vaja mitte mingisugust erivahendeid ega erilist haridust-kõik on vaid tunnetamise tasemel: nüüd …ühesõnaga püüdke selle paari-kolme nädala sees mitte liigtarbida söögiga,peale kella 18 õhtul ärge sööge absull midagi-sööge ainult hommikul kasvõi suppi,tehke 1 päev tugevat füüsilist tööd ..lausa unustamiseni-niipalju ,kuipalju tervist kellelgi on-kasvõi 16 h järjest,järgmine hommikul ärgake ka vara üles ning jätkake pingelise vaimse tööga-koristamine ,kommenteerimine südamest jne..ning nii järjest vähemalt 2 nädalat -seni -kuniks tuleb juba niisugune tunne ,et vaim tahab kehast ise vabatahtlikult lahkuda ja laske siis sellel sündida…ning ärge mitte mingil juhul heitke kõhuli magama,et ikka hing saaks sisse tagasi ka ja ärge sisenemisel püüdke vaadata enda kesta ja eriti näo piirkonda,sest see võib Teid ehmatada..muidu on aga tunne siis õige kui tunnete kergust ja sahinat peas ning seksuaalse rahuldusele sarnanevat väljutustunnet..esimestel kordadel Te tunnete ka ise muidugi vaid niipalju,et suudate end põrgatada vaid põrrandale ja tagasi aga noh harjutamine teeb meistriks ja põhiline oleks,et Te ei kaotaks mitte kunagi huumorimeelt ning Teadke,et kõige targemad inimesed on just humoristid aga mitte need klounid ,kes seda elus teevad.
see-selleks aga nüüd tõsistemate teemade juurde-kõige tähtsam on,et Te nende mõne nädala ajal ei sexiks absull,ei tarvitaks alk,nark ja ka lihtsalt mõnda armukest,ei varastaks töö juurest kasvõi sel perioodil ja kõigile kiusatustele ütleks lihtsalt ei! kindlasti on tulemus käega katsuda..
endast niipalju,et mina olen siin süsteemis see tegelane ,kes vastutab ilma eest ja see suvi läks pisut ülekäte-hakkasin seda enda juures märkama siis ,kui üleelmine aasta oli vaja vundamenti valada ja hoidsin siis vihma kinni paar nädalat..hiljem suundus minu mõjuvõim soome lahele ja praegu teen teisepoole maja teist vundamenti aga selg vedas alt kuu aega ja nüüd siis peategi Aafrikat taluma aga venkude Patriarh Kirillus juba käskis kõigil palvetada ja pange tähele,ma ka annan neile varsti vihma aga siis kaasnevad tormised vihmahood juba sept. ja oodata…
Mis see nõiarahvas asjasse puutub? Mungad on hallidest aegadest saadik askeesile, tööle ja palvele pühendunud.
ei puutugi siia nõiarahvas mitte kuidagi ja see on lihtsalt üldises kontekstis öeldud -nõiarahvas e.heade ettenägemisvõimetega ja hea tunnetusmaailmaga rahvas…kes viimasel ajal kipub aga väga kibestunud nõiarahva moodi tegutsema…@Kriku:
kuidagi sai küll neid tähemärke loetud aga nujah…kirja lõpp siis oleks siin:
kuu aega ja nüüd siis peategi Aafrikat taluma aga venkude Patriarh Kirillus juba käskis kõigil palvetada ja pange tähele,ma ka annan neile varsti vihma aga siis kaasnevad tormised vihmahood juba sept. ja oodata võib ka midagi eriti jubedat augustis ning Koread sõdivad sel aastal veel
ärge unustage siis..
@Maire:
Maire, aitäh väga huvitava loo eest (ja mind huvitaks kunagi ka Kriku oma).
ega Sa ei mäleta seda sensitiivi? võiks ju minna ja tema võimeid katseliselt proovile panna?
tegelikult pole probleem selles, et katseid ei tehtaks – katseid on tehtud päris palju. probleem on selles, et leitavad efektid on nii üliväikesed, et jätavad vaidlusruumi – kes tahab, see usub, et need efektid on olemas ; kes tahab, see usub, et need üliväiksed efektid tekivad mingi muu faktori mõjul (nt ülevaade ja meta-analüüs psühhokineesist tähtsaimas psühholoogiateaduste ülevaateajakirjas Psychological Bulletin – http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16822162 ; siin autorid arutavad, et see üliväike efekt tekib faktori “publication bias” tõttu /st et publitseeritakse neid tulemusi, mis on positiivsed – kus vatav efekt pigem leitakse/). ühel või teisel juhul on need efektid aga üliväikesed – st kui “päriselt” ongi mingi mõju olemas, siis on see väga väike (ja mitte katseliselt korratavalt leitav üksikisiku tasemel), mistõttu jutud sellest “kuidas teadvus igapäevaselt mõjutab mateeriat” on igal juhul ülepingutatud.
aga vabandan, jõudsin liiga kaugele. tahtsin veel pakkuda ühe selgituse, mille hüveks laenan näite S.Blackmore raamatust “Consciousness” – üks Briti statistik arvutas kunagi välja tõenäosuse, millega mingi isik näeb unes, et keegi teine sureb ja see teine inimene tõepoolest sureb 12 tunnises ajavahemikus sellest unenäost. Tema ainus eeldus oli, et igal inimesel on elu jooksul ainult üks unenägu kellegi teise surmast. võttes nüüd arvesse surijate arvu ja unenägijate arvu leidis ta, et selline JUHUSLIK KOKKUSATTUMUS (st et keegi näeb unes kedagi suremas ja too tõepoolest ka sureb) peaks Inglismaal juhtuma korra iga kahe nädala jooksul. aga mõte on järgnev: kui SINA oled see isik, kes seda unenägu näeb, siis muidugi on SINU JAOKS on ainuvõimalik järeldus, et tegu on millegi paranormaalsega.
seega, ehk oli tol sensitiivil tookord lihtsalt õnne? aga kindlasti oleks huvitavam teda testida ja kindlasti oleks veelgi huvitavam vastavate katsete tulemusena leida, et tal tõepoolest on selgeltnägija võimed.
Maire ütles:
Nt juhusliku kokkulangevusega. Mis võib inimese autol juhtuda, kui ta jääb tee peale? – Esimene pähe tulev seletus: ratas tuleb alt ära. – Kuidas seda peenemini ütelda? – Telg läks pooleks. – Telgi võib olla kaks, ütleme efekti mõttes, et pooleks läks esitelg.
Samas ei ole tõenäoline, et lugu oleks jäänud meelde, kui selgeltnägija oleks näiteks öelnud spetsiifiliselt, et purunes käändhoob, kuid hiljem mehaanik tuvastas, et purunes hoopis rööpvarras.
Bensiin saab otsa.
@Kriku:
Hehee, seda jah, aga kujutle ennast selgeltnägija asemele, kes seda ütleb! ;) Ikka midagi fataalsemat ja efektsemat vaja öelda, ikka tükid küljest. Inimene terve, kõnnib omal jalal, järelikult avarii see ei olnud, järelikult lagunes auto muul kombel jne.
Ükskõik mis võib juhtuda. Bensiin saab otsa, rehv läheb katki, siduritross läheb katki jne. jne.
@stirlits:
Psühholoogia nimetab neid nähtusi kompensatsioonimehhanismideks. Eriti kange tulemuse saaks veel kui oma tervist ohtu seada ja vältida vee tarbimist .. kindlasti tekivad hallutsinatsioonid vee teemadel.
Selgeltnägija puhul võis keegi kaastöötaja silma peal hoida, et meeldejäävamaid sündmusi selgeltnägijale edasi öelda lauatelefoniga/kiiremini kohale sõites. Sel juhul pidi aadressi teadma.
Märt ütles:
Isegi nii keerulist asja ei ole tarvis. Võimalused on hulgi, eriti konteksti arvestades.
Kõige labasem vast on, et kohalik raadio teatas midagi stiilis “Seltsimehed autojuhid, riiklik autoinspektsioon soovitab vältida N. tänavat, kus rattata auto ummiku põhjustanud on”. Järgmine samm on, et raadioamatöörist nõid kuulas uudishimulikult politseiraadiot pealt.
Ja siis on muidugi veel see pisiasi, et sündmusest on 20 aastat möödas ja ainus kättesaadav tunnistaja tunnistab ausalt üles, et toona ei olnud tal piisavalt kogemusi, et auto rikete terminoloogiat adekvaatselt mõista. Mälu tuhmub aja jooksul ja võib asenduda uhkemaga — eriti, kui esialgne versioon nõrgavõitu oli.
Kriku ütles:
Olen päris kindel, et minu imelühikesest tervitusest ei saanud ta midagi välja lugeda, ma ei jõudnud õieti midagi öeldagi.
Kui kunagi suudetakse selline selgeltnägemine tõestada, siis on jälle seesama MOTT, mida siin varem kord mainisin – et uhhuutajad saavad nina püsti ajada, et nemad teadsid juba ammu, et selline asi on võimalik, nüüd siis lõpuks jõudis ka teadus järele :) No mis iganes, las ajavad :)
Skeptikuna tunnen, et peaksin hakkama veidi teisiti mõnda nähtust sõnastama – vähem kategooriliselt ja otsi rohkem lahti jättes. Olen tegelikult alati püüdnud suhtuda asjadesse nii, et midagi tundmatut ei välista, sest kuidas ma saan öelda, et üht või teist asja pole olemas, ma saan vaid öelda, et sellele või teisele nähtusele pole suudetud veel teaduslikku tõestust leida – see ongi kõik, mida öelda julgeksin, sest ka kõik see, mis täna pole tõestust leidnud, võidakse kunagi tõestada. See, mida me täna ei mõista, võib homme olla tavaline ja igaühele mõistetav.
Jaan ütles:
Mäletan väga hästi ja tean ka nime. Mäletan, et ta rääkis, et nende peres olevat selgeltnägemine pärilik, tema vanaema olevat olnud kuulus nõid.
Selle sensitiivi peres juhtus aastaid tagasi väga traagiline õnnetus ja pärast seda ta kolis mujale. Ma ei tea, kas ta enam üldse inimesi vastu võtab, vahetult pärast õnnetust küll ei võtnud.
dig ütles:
Mitte nii ma ei öelnud. Ma ütlesin, et ma ei saanud ise aru, mis autol juhtus. Nägin vaid, et üks esiratas oli otse ja teine viltu. Ma tõesti ei teadnud isegi seda, et selline asi nagu esitelg on olemas ja võib pooleks minna. Küll aga mäletan seda juhtumit nagu vast paljud, kes mingit hetke oma teiseks sünnipäevaks pevad. Seda, mis autol oli juhtunud, ütles mulle esimene meesterahvast tuttav, kes mind tee ääres nähes oma auto kinni pidas ja vaatama tuli, kas abi vajan. See mees oligi see, kes ütles, et esitelg pooleks. Ja ütles ka seda, et mul kohutavalt vedas, sest kui oleksin jõudnud suurele maanteele ja sõitnud 90-ga, oleksin olnud surmalaps. Mäletan neid sõnu väga hästi. Muide selle auto rool oli enne õnnetust paar päeva raske ja olin seda isegi ühele tuttavale kurtnud, kes pidi tulema autot vaatama, aga enne jõudis õnnetus juhtuda. Algaja olin selles mõttes, et üsna värskelt load saanud ja ei osanud tõesti karta, et rooli raskus on juba iseenesest suur ohu märk.
Arvata võib.
“Ei ole tõendatud”, “ei ole tuvastatud” jne. on väljendid, mida mina tavaliselt kasutan.
Autodest.
Tolle aja Žigulidele (vanemad mudelid) oli ülitüüpiline, et esiratta liigendi alumine munakas tuli pesast välja.
K_V ütles:
Mul oli tookord Talbot Horizon, vaid 4 aastat vana ja mitte eriti palju sõitnud, aga ju oli siis nii kehvalt ehitatud, et selline õnnetus võimalikuks sai.
Talboti puhul pole millegi üle imestada.
@K_V:
Njah, see teekannu tagaajamise jutt kosmosest võib esmapilgul näida väga labane. Aga tegelikult on sellel natuke tõsisem tagapõhi ka, sest ega B. Russell polnud miski papist poiss. Ikkagi matemaatik. Ma katsun selgitada, aga hoiatan, et see veenab vaid neid, kes tunnistavad teaduslikku meetodit. Müstikut ei veena miski (kuigi ega siin polegi asi veenmises).
Ühesõnaga – keegi ütleb, et kusagil Päikesesüsteemis tiirleb teekann ümber Päikese. Seda väidet pole võimalik ümber lükata, vähemalt mitte otseste vaatlustega optilisi abivahendeid kasutades ega ka mitte nt planeetide orbiitide häirituste uurimisega (teekann on lihtsalt liiga väike objekt). Nii et üks ütleb On! ja teine – Ei ole! ja mõlemad on sama pulga peal justkui. Üks ei saa seda teekannu näpuga näidata ja teine ei saa näpuga tühja koha peale näidata. Seega – saladus jääb ja kehtib väide, et kõik on võimalik. Seega kehtivad ka meie Edgarite, Vellode, Maide, Crystallakshmirade jne väited, kuna neidki ei ole võimalik ümber lükata – kui tõestad et ühel väidetaval nõial puuduvad selgeltnägemisvõimed, siis öeldakse kohe – aga äkki ta pole päris, mõni ikka maailmas on, kellel ON võimed. Ja äkki tal lihtsalt täna ei õnnestunud jne.
Teekannu näide aga viib meid kaugemale. Inimese jaoks, kes USUB, et maailm, st ka Päike ja planeedid on loodud kõrgemate olendite poolt, pole mingit raksust uskuda, et teekann päriselt tiirleb seal kusagil. Tegi jumal valmis planeedid, tegi ka teekannu! Inimene, kes on ise uurinud Universumi ja selle objektide sünnilugu, või on seda selliste inimeste käest õppinud, TEAB, et tähtede ja planeetide tekkimiseks ei ole vaja kõrgemaid olendeid, tähed ja planeedid tekivad ja surevad Universumis pidevalt (tähtede elukäiku iseloomustab Herzprung-Russelli diagramm) ning nende protsesside taga on tavalised füüsikaseadused. Ja ka füüsikaseaduste kujunemine leidis aset Universumi arengu käigus, sellekski pole kõrgemaid olendeid vaja. Teekannu valmistegemine nõuab aga hoopis midagi muud – teekann ei teki looduses füüsikaseaduste koosmõju toimel, vaid vajab tõepoolest valmistajat, meie kogemuste kohaselt inimest, keraamikut näiteks, kellel oleksid vastavad vahendid ja materjalid. See annab teaduslikult mõtlevale ning skeptilisele inimesele olulise põhjuse eeldada, et teekannu tiirlemine seal üleval on märgatavalt vähem tõenäoline kui see, et seda seal pole.
Nojah, ja siit võib juba igaüks analoogiat rakendades luua mõtteharjutuse jumalolendite, auranägemise, tasseograafia, kvantmüstika jne kohta.
Siinkohal tuleks rõhutada, et see oli nii ajal, kui Russell oma
väitenäite sõnastas.Siinkohal tuleks rõhutada ka seda, et Russell sõnastas oma väite näitena.
KatrinV ütles:
Jumal pole kindlasti leitav kosmosest, kaaslase karvadest, kustiganes loodud asjade hulgast. Niimoodi leitav jumal ei saa olla miski jumal.
Selgeltnägija võib väita kadunud teekannu asukoha kohta midaiganes – see on igal juhul teine teema.
Homme siis uus ekskurss muinasjutumaale. Seekord külaliseks Kaia-Kaire Hunt. Naistemaailma jutu järgi paistab ta üks sümpaatne ja suure südamega inimene olevat. Aintet saate teemad ei tõota küll midagi head:
Nendel teemadel annaks kindlasti teha ka väga huvitava ja hariva saate. Mitte et ma R2 sellises kavatsuses kahtlustaksin muidugi.
@Maire:
Nii mõnedega paraku nii on jah, et seletus on igale asjale (kusjuures üsna ühte väravasse). Samas pole Teiega nõus selles, et nende inimeste arvates on kõik enda teha. Mulle näib just vastupidi, et nende arvates ei saa üks armetu inimene ise midagi teha, sest kõike juhib kosmos ja vägevamad jõud.
Seejuures pole ma ise kummagi (üleloomulik vs reaalne) ühekülgne pooldaja ega eitaja. Pigem agnostik, kui nii võib öelda.
Saate jälgimine Facebookis.
Mis Ameerika lenduritesse puutub, siis nemad on klassikaline müstifitseerimise objekt, kuna ühest küljest on piloote võrdlemisi vähe ning nende sotsiaalsed sfäärid võivad “tavalistest inimestest” eraldatud olla, teisest küljest on Lindberghi ja Hughest lüpsnud kaugeltki-mitte-tõetruu Hollywood ja kolmandast küljest on iga ameeriklane kogenud terrorimüstikat lennujaamades. Näiteks on mõned kristlased väitnud, et Ameerikas ei lubata uuestisündinud kristlasi piloodiks, kuna FAA kardab, et kui Rapture tuleb, siis kukuvad nende lennukid alla.
Loomulikult on see jama.
@K_V:
Hmmm… tähendab, nojah… eeee…. tegemist oli sellise asjaga, mida eesti keele grammatikas nimetatakse sümbolismiks – teekann antud juhul (B. Russellil) ei olnud mitte jumala võrdkuju, vaid sümboliseeris mistahes objekti või subjekti või nähtust, mille MITTEolemasolu tõestamist nõutakse. Russell oma näitega teekannust sooovis illustreerida oma seisukohta, et negatiivset on võimatu tõestada. Vale oleks arvata, et B. Russell või KatrinV oleksid tõepoolest sedavõrd rumalad, et asuksid Jumalat või jumalaid otsima Kuu pimedalt poolelt, Marsi püramiididest, Titaanilt, mustadest aukudest vmt (ma ei saa muidugi jätta torkamata, et leidub hulk erisorti usklikke, kes just seda teevad).
Aga ma räägin nüüd hoopis teisest asjast. Lugesin proua Väljataga raamatut ja leidsin sealt viite tolteekide 5 tuhande aasta vanusele kultuurile ja mingisugusele salapärasele õpetusele. Ohoh, mõtlesin – kas tõesti uued andmed, ja see, mida ma Kesk-Ameerika ajaloo ja arheoloogiliste uuringute kohta lugenud olen, nii palju vahepeal täiendust saanud. Asusin asja uurima, internetist ja oma riiulil seisvatest raamatutest ja veendusin, et nii see siiski ei ole. Küll aga avastasin, et meil õitseb mingi ajaloo-alane subkultuur, mis ei tunnista selliste arheoloogide ja ajaloolaste tööd, kes on oma valdkonda ülikoolis õppinud ning ennast kuni välitöödeni välja sellele pühendanud. Meil eksisteerivad inimesed, kelle jaoks on autoriteediks Carlos Castaneda ja teised temataolised, kes oma teadmised saanud ülemeeleliste kogemuste kaudu. Ja kelle ülemeelelised kogemused kahjuks korduvalt võltsinguteks ja täielikuks jamaks on tunnistatud. Näiteks kirjutab üks selline autor oma raamatus ühe maajade linna kohta: Kohe, kui ma seda linna nägin, mõistsin, kui absurdne on väide, et selle linna vanus on nii ja nii mitu aastat… St tal polnud vaja väljakaevamiste tulemustega tutvuda, tal polnud vaja leidude dateeringuid – ta lihtsalt kohe mõistis, et see linn on hoopis palju vanem. Ja siis fooorumis sellise subkultuuri esindajad põrmustavad rumalate väiteid sõnadega “Ja nagualist sa muidugi ei tea midagi!” ;)
Ühesõnaga, millegipärast ammutatakse “teadmisi” allikatest, mis on täiesti ebausaldusväärsed, ja vägisi välditakse kokkupuudet tõelise arheoloogia ja ajalooteadusega (nojah, las nad kaevavad seal oma lõbuks ja deshifreerivad ja dateerivad – meil on ju don Juani ja peaingel Raafaeli ilmutused…). Miks? Kas see on liiga igav? Igapäevane? Hirmutav (et tegelikult on võimalik ilma ilmutusteta selliseid asju teada saada)?
KatrinV ütles:
Muidugi ma saan aru nende murest, kellele ei meeldi enda prohvetiks või selgeltnägijaks kuulutanutele sellise tähelepanu osutamine. Aga teadus saavutab edu mitte läbi eitamise, vaid läbi mõistmise. Kui teadvuse-uurijad või mõne teise teema teadlased suudavad mõista mõistmist ja saada teada, kuidas tekib või kuhu kaob tunne, et midagi teatakse, on nad tõsist teadust teinud. Vulgaarateismi teaduslikuks maailmavaateks tembeldamist sallides nad ainult tõmbavad alla teaduse mainet.
Loomulikult on vaimsel tasandil mistahes teadussaavutustest kasu ainult neile, kellel tekib kaasteadmise tunne. Kui kaasteadmist ei ole, on ainult mõni lisandunud materiaalne hüve, ei takista see kuidagi vaimset nüristumist ega ebateaduse vohamist.
K_V ütles:
Üks ei välista teist. Tore on küll mõista, miks keskaja habemeajajad inimeste ravimiseks aadrit lasksid ja huumoreid tasakaalustasid, aga teadlik arst teeks oma patsiendile karuteene, kui ta jätaks nende tõendatult ebatõhusate ravimeetodite tõhususe eitamata.
dig ütles:
Oleneb, mida eitada.
Teadusideoloogid võiksid jumala mõiste kasutusele võtta kui nimetuse teadmise potensiaalsele jõule. Kui lähtuda loosungist, et teadmised on jõud. Ise nad otsivad võimalusi teadmiste potensiaalset jõudu reaalseks ja inimestele kasutatavaks muuta.
Kõigi jaoks on mingi osa teaduslikke teadmisi olemas varjatud kujul, keegi ei suuda kõike teada. Selliste teadmiste olemasolusse uskumine koos enda teadmatuse tunnistamisega tundub arukam, kui nende eitamine.
Täna siis Paide Anna stuudios.
Ilmataat on ilma pealik, tema ei kooserda üldse maa peal. Ta on juba vana mees (4,5 miljardit aastat) ,istub vaikselt oma kubrikus ja viskab viinuskat ning paneb neid “printsessi kööbakaid”. Ilmataadil on oma jüngrid 13 tüüpi. Ju siis vanaeit ühte neist nägigi, kes parasjagu jooma pealt tuli ja pahas tujus oli.sulatõsi…vähemalt alguses… Me olime tookord koos tulnukate juures, aga Anna operatsiooni ajal toimus Emalaevas tohutu elektrikatkestus. Paraku jõuti selleks ajaks Annale paigaldada ainult kolm kristalli ning Nibiru arstide komitee otsustas katkestada erakorralise CpkGJ6578dg seeria kristallide ühendamise. Tegelikult oli algselt kavandatud seitsme kristalli indikaatorühendus Jõuluvana sekretär Lumehelbekesega, Piilupart Donaldiga, Hambahaldja ja Kurja Hundiga.
hoidke alt:
Tavalise ühe kiibi asemel on tulnukad pannud Annale kolm kiipi, et videoprojektsioonide katkematu ülekanne tagada. Ehk siis mutt ei saa enam ise ka aru, mida näeb või mida räägib.
stirlits: pangu parem oma hadrunite kollaider seisma-idikad
ja kohe tuleb ilmataat tagasi
11:54 15.08.2010
stirlits: konstateerin fakki-juba mõne aasta pärast saavutavad seksuaalvähemused oma tahtmise-kahjuks!
…aga nii see läheb
ja aint praegu on veel aega võidelda pahega
ärge unustage,et me oleme enne apokalüpsist pandud proovile
ning kui me ka nüüd sellele pasale vastu ei hakka
toimub katastroof
nii,et kõik oleneb meie endi mõtlemisest…..-õnneks!
just paar tundi enne saadet kirjutasin…….
ja viha on kõva tegija…..
bull shitt-astraalkeha läbib kõik seinad ja mingisuguseid valvureid seal pole ning ka kelladega mehed puuduvad,et stoprit vajutada….
ega vist annal peale selle hea unenägudenägemise pole midagi….
kaitseingel tegutseb endiselt mu ligidal-jälle kuskilt loetud FANTAASIA anja poolt…no nüüd selge-kellega tegemist
lihtsalt hea fantasöör-kahjuks…..
uljas grusiin ütles:
Mis markide mittekogumist puutub – kas see on ateismiga võrreldaval tasemel organiseeritud? Kas markide mittekogujad korraldavad selle tegevuse propageerimiseks üritusi, annavad välja temaatilisi ajakirju, osalevad ühingutes?
Kust ma leian “American Atheist” eeskujul ajakirja “American Noncollectors of Stamps”?
@PH:
Erinevalt margikogujatest üritavad osad teistid vähemalt USAs oma ideoloogiat seaduste osas kõigile kohustuslikuks teha.
Arvatavasti organiseeruksid ka mittemargikogujad, kui margikogujad hakkaksid mõjutama õigusi abordi ja eutanaasia üle ning tahaks markide alaseid tunde koolis kohustuslikuks teha.
Neid gruppe on ju palju, kes teevad kõik, mis nende võimuses, et seadused nende ideoloogiat või huvisid kajastaksid. Poliitilised parteid, religioossed organisatsioonid, kõikvõimalikud vähemused jne.
See saatesari ei pruugi üldse nii paha mõte olla. Kõik need inimesed ju esinevad pidevalt tasuliste longutega üle Eesti. Peale saadete ära kuulamist on ju enam-vähem teada, mida mingilt esinejalt oodata võib. Kui keegi peaks peale viimase saate kuulamist Paide Annaga ikka veel kaaluma võimalust tema juures oma vähki ravida, siis peab see inimene tõsise arengupeetusega vähemalt olema (minu arust). Öeldi ju, et Anna on viimased 16 aastat vähki ravinud. Kommenteeris ta ise seda umbes nii, et inimesed surevad nagu kärbsed Sellepeale ütleks nii, et ei sure mitte ainult inimesed ja kärbsed vaid ka kõik ülejäänud elusolendid.
Märt ütles:
Täpselt.
Markide mittekogujad ei ole organiseerunud. Oma eelistustes on nad passiivsed; nad ei ilmuta ühiskondlikku aktiivsust nende eelistuste levitamisel. Sama ei saa aga ateismi kohta öelda, ja sel põhjusel ei ole ateistide võrdsustamine markide mittekogujatega õiglane.
Mis puutub määratlust “religioon”, siis see on juba definitsiooni küsimus.
@PH:
Jah. Iga suvaline “grupp” võib organiseeruda ühise eesmärgi nimel, kui näiteks keegi teine neile sobimatult käitub või ebameeldivaid piiranguid tahavad.
Ta võis mõelda selle margikogumise analoogia all spetsiifiliselt seda, kui sobimatu oleks nii vastandlikke suhtumisi võrdsustada.
PH ütles:
Ei tööta. Erinevalt margikogujatest avaldavad teistid ateistidele regulaarset ühiskondlikku survet, mis on põhjustanud sekundaarse aktivismi levikut. Kui ma ei eksi, osutas keegi seda juba üleval.
Täna saates shamaan Carlos.
Kas 2000-aastane hing Austraaliast?
@dig: seekord siiski üks päris inimene nimega Carlos. Lõkkeäärejutud lõkkeäärelauludega, mis päise päeva ajal veeranditki nii hästi ei kipu kõlama. Pseudomütoloogia, tõendamatud seosed iidsete kultuuride vahel, aju võimekuse udujutt, käbinääre=kolmas silm, taju muutvad kemikaalid ja neid sisaldavad taimed, seened jne.
“Hallo, Kosmos!” 12: Nõid Viktoria olenditesüsteem
Täna siis selline saade.
Nõid Viktoria võitleb kollidega
Kui inimene hakkab muinasjutte reaalsuseks pidama siis on probleem meditsiiniline! Eelmine riigikord vähemalt üritas selliseid inimesi ravida, praegu võib igaüks meedias oma kiiksu tõelisuseks pakkuda. Raadio 2 toimetus vist ei suuda fantaasia ja reaalsuse vahel vahet teha, Viktoria jutt saates oli täiesti ogar!
Tõepoolest, sellist jama on raske kommenteerida, nagu ütles meie peaminister :)
Ingrid Peegil ja Tõnu Pedaru juhivad nüüd argipäeviti R2 saadet Siin me oleme. Täna räägiti muuhulgas asjade väestamisest ja helistati nõu saamiseks Kalju Paldisele, kellelt küsiti ka ramatutes sisalduva energia kohta. Kalju Paldis ütles, et muidugi on raamat kõiksugu võõrast energiat täis – ladujate, küljendajate jne. oma. Aitab see kui raamatut küünlatule kohal hoida (ma ei tea, kas kõik leheküljed eraldi või).
Raamatukogu raamatud peaks siis ilmselt enne lugemist päris ära põletama, et neid kogu sellest võõrast energiast vabastada. Tõsi jah, see muudaks ju lugemise võimatuks :)
Kui ütleja poleks Kalju Paldis, oleks ma kindel, et tegu on irooniaga.
Täna oli saates siin me oleme külaliseks Ariel Klas (kahjuks küll väga tähelepanelikult võimalik kuulata polnud) kes rääkis reikist ja ka sellest, et suudab telepaatilisel teel kauge maa taha energiat üle kanda. Tore oleks muidugi mõelda, et on võimalik kelleltki kauge maa tagant energiat saada. Kuid siis tekib (mul) ka küsimus, kas on ka võimalik kelleltki energiat varastada telepaatilisel teel kauge maa tagant?
Mitte et ma Ariel Klasi milleski sellises kahtlustaksin muidugi, tegin ikka nalja.
Energia kauge maa taha ülekandmine ei ole midagi müstilist. Selleks kasutatav tehnika näeb välja umbes niimoodi:
Hädapärast saab ka traadita. Siis näeb tehnika välja hoopis niimoodi:
“Hallo, Kosmos!” 13: Almer Jansu teeb helimassaaži!
Mänguline Almer Jansu
“Tabletid on eilne päev”, arvas Almer Jansu. Nojah, kui kõik nii lihtne oleks ja kongi mängimisest piisaks, vaevalt oleks tablette leiutatudki… Aga vahel võib ju piisata ka, ma arvan.
Täna oli saates siin me oleme külaliseks Jüri Lina, kes kritiseeris tublisti Obamat, rääkis tsingi vajalikkusest organismile ja veel ka nõukogude koonduslaagrist peale II maailmasõda Saksamaal. Kuuldavasti on ta ka järgmisel pühapäeval saate Hallo Kosmos saatekülaliseks.
Jüri Lina on mees nagu orkester: kirjutab raamatuid, teeb filme, annab välja ja loeb ise sisse muinasjutuplaate, lisaks on veel ka tervishoiuküsimustes asjatundja. Hämmastav tõepoolest. Märgin üles selle, mille mina meelde suutsin jätta.
Aatompommid, mida ameeriklased Jaapanis lõhkasid, olid tema väitel sissevehitud sakslastelt. (Noh, tont nende pommidega, need on ammu juba plahvatanud.)
Obama on 32. astme vabamüürlane ja peale selle veel muidu paha inimene.
Ka Lina on vaktsineerimisvastane. Näiteks tõi ta oma naabrite koerad – vaktsineeritud koer on haige ja hädine alalõpmata, vaktsineerimata koer aga terve ja elurõõmus loomulikult. Lisaks väitis ta veel, et mingid spetsialistid olevat kusagil tunnistanud, et vaktsiinidele lisatakse vähiviirusi või rakke, ma ei mäleta, mis sõna ta täpselt kasutas. Juttu oli veel ka alumiiniumi kahjulikkusest ja tsingi kasulikkusest. Alumiiniumnõudes ei tohi toitu valmistada. Noh, minu teada tsinknõudes ammugi mitte.
Ähvardab meid veel kiibistamine tulevikus jajumalteabmiskõikveel
Õnneks on temagi, nagu paistab enamus teisigi saatekülalisi, arvamisel et aastal 2012 muutub kõik. Siis nö tõde tõuseb ja vale vaob. (Nii sain mina aru)
tokroda (h. vanaküla) ütles:
http://www.vaimumaailm.ee/viewtopic.php?p=178643#178643
Vanaküla ütleb :
“Naine imeb mehest valguse välja”!!!(üks neljast)
Selleks, et pildil püsida, peab ta kehastama negatiivset tegelast…jne.
@Jason:
Leidsin 13.08.2010 Delfist hea ja tabava kommentaari hr. Vanaküla kohta, mis iseloomustab enamiku skeptiliselt uhuundusse suhtuvate inimeste arvamust tema kohta. Enam rohkem nõmedasse uhhuunduse sohu ei ole võimalik uppuda! Kahjuks ei jaga seda seisukohta nn. „skeptikud“ siin lehel.
erata, 13.08.2010 13:00
Oh pedofiilist nn peamaag võtab jälle sõna. Täiesti paranoiline hälvik. Äkki teeks kõik annetuse mehele nööri ostmiseks ja ka matusteks
Ennetavalt: ära toida trolli!
Mis juhtub aastal 2012?
Suvel rannas kuulsin sarnast juttu rääkimas ka ca 70 aastast vanaprouat. Kui noore neiu entusiasmi võib ju mõista, siis elukogenud inimese suust kuulduna tekitas taoline seisukohavõtt minus tõtt-öelda hämmeldust :)
Nüüd siis V.Jalakas sel nädalavahetusel R2-s.
Ingrid Peek uurib raadioeetris ebatavalisi teemasid
Kuulasin saate Igor Volkega ära, enam-vähem. Sain teada, et Vanemad Vennad valvavad meie järele, varastavad pommid ära, et me endale viga ei teeks või kui ei varasta ja mõned pommid ikkagi plahvatavad siis on põhjuseks vajadus inimestele õppetunde anda. Samas aga rööviti (vist) Venemaal mingi kindral maaväliste olendite poolt ära, ta oli tervenisti 3 päeva kadunud ja võis nüüd kes teab mis tähtsat informatsiooni maavälistele olenditele välja anda, nii et on põhjust julgeoleku pärast muret tunda. Obama ja Medvedjev muidugi konsulteerivad omavahel neis küsimustes tihedalt.
Protsessid aina kiirenevad, kui varem oli meile tõe teada saamiseks veel 2 inimpõlve jäetud, siis nüüd on aega veel paar aastat ainult.
Pole ka võimatu, et midagi maavälist asubki juba sinu sees või lehvib su nina all, aga sa ei tea ega näe seda. Või siis ka tead, kui geneetilist eelsoodumust omad.
Lõpetuseks paluti kõigil rahu säilitada.
Eks paljud otsivad saadet kuulates seda, mida ootatakse. Ja kui soovid leida midagi naeruväärset, ega seegi leidmata jää, kui vastav programm on eneses käivitatud. Eelarvamused mängivad ka sel puhul suurt rolli. Võib-olla oleks mõnikord hea eristada olulist ebaolulisest. Ja siis paistab, et ka näiteks Igor Volke polegi mõne teise tegelasega -näiteks tema oponendiga- võrreldes eriti koomiline. Ehk leiab tema sõnavõttudest ka huvitavaid fakte. Mitte ainult oletusi ja isiklikuksminevaid hinnanguid või ilkumisi, nagu kellegi teise puhul.
Oi, Andres jälle oma nimega sees. Tere, jumalime!
“Hallo, Kosmos!” 18: Inimese programmeerimine
Seekord oli stuudios tõeline oma ala professionaal ilmselgelt. Ei mingit puterdamist. Kõne kui kiire vulisev oja. Enesekindel ja positiivsusest pakatav jutt, otsast otsani täislaetud energia ja kvantidega. Iga paari lause tagant tuletatakse ka meelde, et otse loomulikult on see kõik teaduslikult tõestatud, nii et peaaegu nagu teadussaade siis.
Mis kasu siis energeetilisest kalibreerimisest saab? Kõrvaldate oma blokeeringud, parandate oma vibratsioone ja võimalik, et saate teadmisi, mida teil enne pole olnud ja võimeid mida te varem ei omanud. Enda puhul toob näiteks siis paranenud lauluoskuse.
No kalibreerige siis ennast, kui rahakott kannatab:) Aga oma viimast raha ei maksa sinna ehk siiski kulutada.
Ja teadmiste ja oskuste omandamiseks on vana hea äraproovitud õppimine ikka kindlam viis.
Eilne Äripäev tsiteerib ERR juhatuse esimeest Margus Allikmaad: “Raadio 2 on noore inimesel kõrval ja annab nõu, millised on terved väärtused ühiskonnas ja millised mitte. Tal on ikkagi oma missioon, mitte üksnes meelt lahutada.”
Huvitav, mis väärtuseid kannab 2-tunnine posimist ja sharlatanlust kriitikavabalt presenteeriv saade.
Võibolla MTÜ Eesti Skeptik võtaks vaevaks seda järele pärida?
Seekordne R2 “kosmoseprogramm” oli üle ootuste asjalik. Saate külaline,(vaadake ise, kes) rääkis mitmetel teaduse tundlikel teemadel. Tehisintellekt, küborg jm.
“Hallo, Kosmos!” 19: Robotid ja tehisintellekt
salvey ütles:
Ei ole!
Huvitav kas keegi on saatejuhi korrale kutsunud või oli juhuslikult seekord normaalne saatekülaline?
ell ütles:
Samas mulle jäi siiski mulje, et üritati kangesti juttu para- ja vandenõuteooriate maile tüürida. “Aga kas RFID kiipidega ikka inimeste mõistust saab kontrollida ja juhtida?” oli üks tore küsimus saatejuhilt näiteks.
Oeh. Ma tõesti ei arvanud, et asi nii hull on :(
Küll on hea, et mul raadiot ei ole.
Ingrid Peek: minu ja jooga suhe on kirglik ja heitlik afäär
Mis oli temast kindlasti õige tegu.
Viimane saade oli enam vähem. Muidugi saatejuht ikka suunas võsa poole ja külaline heausklikult filosofeeris…aga muidu täitsa asjalik.
“Hallo, Kosmos!” 20: Armastuse feng shui
salvey ütles:
“Armastuse tuul ja vesi” kõlab minu räpases kõrvadevahes eufemismina millelegi võrdlemisi perverssele — nagu “kuldne dušš” vms.
salvey ütles:
Märkigem, et ka Euroopa kultuuriruumis on olnud umbes taoline tegevus: suurte katedraalide püstitamine. Katedraal pidi sümboliseerima universumi selle harmoonias ja ilus (mille hulka kuulus XIII sajandi arusaama järgi ka disharmoonia ja koledus). Ootan põnevusega, kui tekiks ka nõustamissuund, mis lähtub katedraalikavatise põhimõtetest ;) Eriti Eestis, kus suuri keskaegseid katedraale ei olnud peale Tartu toomkiriku, millel oli teatud sellelaadseid jooni.
Positsioneerimisega tegeleti muidugi ka kirikute ja isegi kirikaiatopograafia osas – teatud tsoonid olid hinnatumad ja neisse on tihedamalt maetud.
@Andres Valdre: euroopa mail on olemas selline asi nagu geomantia. Eestis on nende asjadega juba aastakümneid tegelenud kunstnik Tõnis Vint ja oma loomingus rakendanud. Ammu enne igasuguseid njuueidslasi.
Viimane saade vististi tegeles suures osas Weberite (võimalik et niigi menuka) raamatu promomisega, kuid tuleb nentida, et esitus küll just eriti usaldust ega huvi ei äratanud ja ostusoovi ei tekitanud.
Ühe vähe konkreetsema nõuande (minu kõrvus küll päris kummalise) kohta, mida Rein Weber naistele siis soovitas ja mille kohta saatejuht küsis Avelt, kas ta ka ise selle järgi talitab, vastas viimane, et tal pole seda tarvis. Mille peale siis Rein Weber ütles, et see nõuanne oli tavalistele paaridele ette nähtud. Nojah.
“Hallo, Kosmos!” 21: Intuitiivteadustest ja sakraalerootikast
Kas juhus või siis peenenergiad on nii tahtnud, et ma iial ühtki Ingvar Luhaääre 150-st raamatust lugema pole sattunud. Küll aga olen mõned aastad tagasi läbi lugenud Urmas Espenbergi filosoofilis-sotsioloogilise seksuaaluurimuse (nii on ta selle ise nimetanud) “Erose kütkeis”, mille nüüd uuesti lehitsemiseks kätte võtsin. Seal jagatakse Luhaäärele mitmeid tunnustavaid sõnu.
Saate kohta nii palju, et kui sõna energia pea igas lauses kõrva jäi, siis kvante ei kordagi. Kohe kuulda, et vanakooli mees.
Hallo, kosmos!
Seda võiks isegi kuulata. Jaan Jott on kaunis mõistlik mees.
Kriku ütles:
Jah, kui ta tõsimeeli ei arva, et Jumal olemas on.
Igaüht, kelle lugemissoovituste hulka kuulub “Muumitroll”, võib mõistlikuks inimeseks pidada, ma arvan.
@Andres Valdre:
Sigadus! Ka tares olid omad kindlad reeglid – kus asus uks, kus kolle/ahi, kus magamisasemed, naiste-meeste pool, kuhu paigutati jumalakujukesed või ikoon või piibel (mul emagi sättis mingil ajal linnakorteris piiblit just teatud lauakesele ja selle kõrval pidi kindlasti küünal olema – nii olevat vanasti tehtud).. Miks unustatakse meie omad kombed, justkui oleksid need vähem väärt? Nagu Lennart Meri oma legendaarses “Hõbevalges” ja “Hõbevalgemas” kirjutab, ulatub meie talutare traditsiooniline põhiplaan samuti tuhandete aastate taha ja on jälgitav isegi meie kaugete sugulasrahvaste juures, kellest läänemeresoomlased ammuammu lahku läksid. Mille poolest see pärand halvem on kui Hiina oma? Mina saadaks küll seenele need importersatsi maaletoojad Seedrid ja Weeberid ja nõuaks oma juurte tundmist ja nende poole pöördumist. Lisaks oleks sellel ka üks tähtis lisapluss – rahvapärandi säilitamine ja tutvustamine. Seda feng-shui värki on kõik kohad täis niikuinii. See on umbes nagu hällõuiiniga – nüüd on ainult üks suur häällõuiin, aga mardi- ja kadrikombeid enam ei tunta (lapsed teavad ainult, et on vaja ukse taga kommi küsida).
KatrinV ütles:
Sellepärast, et see oli kunagi igapäevane, rutiiniga aga kaasneb taint of uncoolness.
Kesse ikka oma pärandi tundmaõppimise eest maksta tahab – välismaa asi müüb paremini.
dig ütles:
“Hallo, Kosmos!” 23: Spirituaalne psühholoogia
13.11.2010
Saade iseenesest oli ju päris huvitav ja esineja ei jooksnud (psühholoogia magister ikkagi ) nö lati alt läbi ka.
Meelde tuli aga Tony Soprano, istumas toolis psühhiaatrile/psühholoogile otsa vaatamas ja oma järjekordsest paanikahoost rääkimas. Tonylgi oli olemas ja meeles traumaatiline seik lapsepõlvest, peale mida teda esimene paanika hoog tabas: tema isa lihakaupmehel kirvega sõrme maha löömas. Saatekülalise soovitus analoogses(muidugi mitte nii äärmuslikus) olukorras viibijale oli selline: kujuta ette, et sa ei saanudki tappa jääpurikate koju tassimise eest (tema näites), kujuta ette et su isa käitus kõigiti nii nagu eeskujulik lapsevanem oleks pidanud käituma. Väga kahtlane, et näiteks Tony Sopranol siis oleks sellisest nõuandest mingitki abi olnud. Ette võib ju kujutada mida iganes, kuid faktid ja reaalsus jäävad ikka selleks, mis nad on. Küll peaks olema võimalik ise isana soovitud viisil tulevikus käituda. Teine asi millest räägiti, oli sünnikogemus ja üsasisene periood. Emana mäletan akrobaatilisi trikke, mida loode kõhus regeeringuna mu enda emotsionaalsele seisundile sooritas, veel päris hästi, nii et eks on ka sünnieelsel perioodil oma mõju olemas, kuigi ei tea arvata, milline just. Tõenäoliselt on kõik see, mis peale sündi juhtub, ikka palju olulisem. Ja kas pole keegi tark juba ammu öelnud: lepi asjadega, mida muuta pole võimalik, muuda asju mida muuta on võimalik ja õpi nende vahel vahet tegema. Sündimist ja lapsepõlve, kui need juba möödas on, paraku enam ringi teha aga ei saa.
Minule jälle jäi saate II poolest, mida juhtusin kuulama, kõrvu soovitus praktiseerida igasuguseid vaimuturul pakutavaid meetodeid nagu näiteks holotroopne hingamine, meditatsioonid, kundalini jooga…. – need pidavat tõstma sind hoobilt vaimukõrgustesse, millistele jõudmiseks lihtlabase õppimise ja raamatulugemise teel kulub aastaid.
@ell:
Selline mõtteviis on igatmasti esoteerikaharrastajate hulgas valdav. Ma ei hakka hilise öötunni tõttu riiulis tuhlama, lapsed magavad, aga võtan teile väita, et päris hea essee sel teemal on Bertrand Russelil. Tema tähelepanekute kohaselt on üks müstikutele iseloomulikke jooni see, et teadmised peaksid jõudma nendeni imeliselt, valgustuslikul moel, korraga. Neil on veendumus, et see peab olema võimalik, kuidagi eriliselt, tavalisest inimesest (kes igaval ja tüütul moel vaeva näeb) hoopis erineval viisil saada kõikide teadmiste omanikuks. Sama eesmärki teenib nende arvates intuitsioon elik kõhutunne, mille usaldamist nad väga oluliseks peavad, sest see pidavat just seda valgustuslikku-ilmutuslikku (seega õiget) teadmist endas kandma. Russell märkis, et intuitsioon näib töötavat hästi sellistes olukordades, kus inimesel on vaja lahendada mingi eluoluline, harjumuspärane või siis nö “loomalik” (see on minu laiendus, ma üritan mõtet sõnastada) olukord. Kas ma usaldan seda inimest? Kas ma nüüd jooksen hästi kiiresti ära või vaatan, mis edasi saab? (Intuitsiooni ehk kõhutunde ehk valgustusfenomeni taga on tegelikult väga aktiivne, kuigi teadvustamata ajutegevus, mille käigus aju väga kiiresti analüüsib kogu kättesaadavat teavet, mis on ajus talletatud ja meeltega kättesaadav. Nii suudab inimene kriitilises olukorras väga kiiresti ja sageli ka õigesti reageerida.) Samas märgib Russell, et sellistes valdkondades ja selliste probleemide puhul, mis jäävad igapäevaelu ja enesealalhoiu haardest välja, nagu seda on erinevad teadusprobleemid (kvantfüüsika, mis on tumeaine, kuidas ravida HIV-d jne), intuitsioon enam hästi ei tööta. Seda ei saa küll välistada (paljud olulised avastused tehtud nö juhuslikult kõhutunde ajel, tegelikult on selle taga muidugi inimese teadmiste- ja kogemustepagas pluss julgus loovalt ja uudselt probleemile läheneda), kuid peab siiski tihedalt käima koos jälgimise, katsetamise, faktide võrdlemise, kontrollimise ja analüüsiga. Sellega “lepitab” B.R kaks näiliselt vastukäivat mõtteviisi.
Teine asi, mida ma B. Russeli sulest oluliseks pean, on mõte selle kohta, et tänapäeva (st 1930ndate) inimene arvab (tänu populaarteaduslikule kirjandusele), et ta peaks kõigest aru saama. Unustatakse ära, et arusaamiseks on vaja teadmisi, ja et teaduses on palju nii keerulist, millest mittespetsialiseerunud inimesel ei olegi võimalik aru saada. Seda aga tajutakse solvangu või alandusena (no kuidas ma siis aru ei sa, saan küll!). Müstikutel on raske leppida, et kõik kõike ei saagi mõista. Tundub mulle.
salvey ütles:
…kui just polda kodus “teadvuse kaheksa-ahelalise mudeli” ning Timothy Leary, Robert A. Wilsoni ja Antero Alli nn kvantpsühholoogiliste töödega seonduvas. Selles kontekstis pole (peamiselt) lapsepõlves omandatud isiksust määratlevate kogemuste neurolingvistilise ümberprogrammeerimise idees midagi pentsikut.
ell ütles:
Holotroopne hingamine jäi mullegi kõrvu, sel lihtsal põhjusel, et ma elus sellest varem kuulnudki polnud. Nüüd võtsin siis kätte ja guugeldasin: Holotroopne hingamine
Teadagi on hingamine on lausa hädavajalik nii lastele kui täiskasvanutele, ilma kaua vastu ei pea, loetud minutid ainult. Ilukirjanduses tehakse ka vahetevahel hingamisest juttu, näiteks: lapsuke tegi esimese hingetõmbe,vanake lasi kuuldavale sügava ohke , enne otsustavat hetke hingas ta sügavalt sisse, hingamine muutus vaevu kuuldavaks jne.
Kardan, et raamatut kus ainult hingamisest juttu on, mina läbi lugeda ei viitsiks ja loodetavasti tuleviku psühhologia ei keskendu ainult hingamisele :) Õieti tunduks see päris koleda väljavaatena :(
Mart K. ütles:
Kuigi tõenäosus eelpoolkirjeldatud mudelitest ja töödest sotti saamine tundub esmasel peale vaatamisel (minu puhul) väikese võitu olema, võin selle lehe kaasabil ehk paar sõna inglise keelt juurde õppida ja puht subjektiivsest seisukohast võetuna poleks seegi ehk paha tulemus.
@ell:
need pidavat tõstma sind hoobilt vaimukõrgustesse, millistele jõudmiseks lihtlabase õppimise ja raamatulugemise teel kulub aastaid
Milleks peab inimene jõudma kusagile vaimukõrgustesse? Kõigepealt tuleb saada inimeseks, elik looma tasemelt kõrgemale tõusta.
Ma kunagi pakkusin Märdile lihtsat võimalust ennast tundma õppida: jagage paberileht kaheks, ühte veergu kirjutage oma nõrkused ja pahed, teise tugevused ja oskused. Seda tuleb teha täielikult ausalt (enamik inimesi valetab oma isiku kohta nii endale, kui ka ümbritsejatele, eelistatakse kanda maske). Siis võib võrrelda oma minapilti mõne ausa tuttava antavaga. Uskuge, see erineb oluliselt.
Kui inimesed omavahel suhtleksid, oleksid avatud ja ausad, siis kaoks ära enamik moodsaid psüühilisi haigusseisundeid – stress, depressioon jne. Lisaks suhtlemisele tuleb ka terve olemiseks sporti teha – jooga on ju kõige tavalisem võimlemine. Nõukogude ajal oli tervisesport väga au sees. Metsatukkades olid ju isegi terviserajad olemas.
Inimene on laisk ja loll, ta tahab kõike kätte saada, ilma et end pingutama peaks. Midagi ei ole võimalik saavutada ilma pingutusteta, ainult kannatused on need, mis inimest paremaks muudavad ja teda arendavad.
@KatrinV:
Bertrand Russelil. Tema tähelepanekute kohaselt on üks müstikutele iseloomulikke jooni see, et teadmised peaksid jõudma nendeni imeliselt, valgustuslikul moel, korraga. Neil on veendumus, et see peab olema võimalik, kuidagi eriliselt, tavalisest inimesest (kes igaval ja tüütul moel vaeva näeb) hoopis erineval viisil saada kõikide teadmiste omanikuks
Ida õpetused tõesti väljendavad sellist mõtet, nagu oleks võimalik saada kõik teadmised momendil, kui kundalini energia pealael olevasse tshakrasse jõuab. Enamik ida õpetajatest ei ole jõudnud valgustatuse seisundisse, seega räägivad nad ainult teooriast. Nende kundalini energia on vist ärganud, kuid jõudnud tõusta esimesed 3 tshakrat. See annab võimaluse selgeltnägemiseks ja –kuulmiseks. Asi seegi, juba see tõstab nad tavainimestest kõrgemale ja teeb nad väga tähtsaks!
Praktikuna, kes selle nõmeda arengu on läbi teinud, võin väita, et see on alatu vale. Selle rahu seisundi saavutamiseks tuleb 20 aastat ebainimlikult kannatada, et ühel päeval avastada, et mõtlemine on peatunud, ego on kadunud ja sa suudad kerge vaevaga tõde valest eristada. See annab võimaluse näha maailma sellisena nagu see on, mitte tavainimese kombel läbi kõverpeeglite. Sellisele kõrgemale tasemele on võimalik jõuda ühe inimelu jooksul, sest me elame ju tuleajastul!
tavalisest inimesest (kes igaval ja tüütul moel vaeva näeb) hoopis erineval viisil saada kõikide teadmiste omanikuks
Tavainimesed on enamikus looma tasemel: nende elu koosneb söömisest, sigimisest ja toidujäätmete väljastamisest. Sellised tavainimesed ei olegi võimelised mõtlema, mis veel iseseisvast mõtlemisest rääkida. See viimane on välistatud.
Palju on kirjutatud sellest, kuidas kõrgesti haritud lääne õpetlased lähevad ida õpetaja juurde sooviga, et neid õpetataks. Ida gurudel on selle peale alustuseks ainult üks soovitus, kõigepealt tuleb vabaneda oma senistest teadmistest, siis saab midagi õppima hakata!
Leidsin midagi põnevat ja temaatilistki – Vikerraadios ja Klassikaraadios saab Ööülikoolis kuulata loengusarja Eesti mütoloogiast.
http://www.ylikool.ee/et/ooylikoolis
Aga Oakrock, kuule, ma olen kuulnud, et Dalai Laamagi sööb ja kakib? Ja seda näivad tegevat kõik buda mungad, milleks muidu kõndida riisikausiga tänavatel ja miks muidu noviitsid suurtes pottides teed keedavad (olen fimides näinud, dokkfilmides, ja raamatutest lugenud).
Yle TV-s oli Dalai Laamaga intervjuu, ja ma pean ütlema, et suurem osa sellest, mida ta rääkis, erines tugevasti sellest, mida meie populaarbudistid budismi nime all reklaamivad. Võib muidugi väita, et ta laskus tavainimese, selle mõtlemisvõimetu roojatoru tasemele, aga millegipärast ma ei tundnud tema sõnades grammigi ei üleolekut, ei halvakspanu ega teesklust.
Leidsin pisikese loendi tema ütlustest (klapib sellega, mida ta tolles intervjuus rääkis): http://www.brainyquote.com/quotes/authors/d/dalai_lama.html
Nii et kui me Dalai Laama, kes sööb ja kakib ja seega on looma tasemel, peame maha kandma, temal küll kundalini energia sinna ülemisse tshakrasse tõusnud ei ole, siis vist… jääb alles ainult Oakrock? Küll on praegusel masuajal hea, eks ole – ei kulu ei toidule, kanalisatsioonile ega ka kondoomidele ega lastele mitte.
Vabandust, ma läksin jälle liiale.
The ultimate authority must always rest with the individual’s own reason and critical analysis.
Dalai Lama
@KatrinV:
Te ei saanud minu poolt öeldust absoluutselt aru! Enamik inimkonnast ei ole võimelised mõtlema, vaid nad käituvad vastikute loomadena – sellest ka selline võrdlus.
Inimese käitumist juhib tuhandeid aastaid harimatus, alatus, saamahimu, soov endast nõrgematele liiga teha (tugevamate ees lömitatakse), eneseupitamine jne. Millisest arengust saab rääkida?
Lugege Russelli esseed mõttega uuesti läbi, ka tema on puudutanud arengu teemasid ja ebaõiglust. Me arusaam elust on päris ühesugune.
“Iga inimese olemuses on areneda millekski heaks või halvaks: on olemas parim võimalik tema jaoks ning on halvim võimalik. Olud määravad, kas tema eeldused arendatakse heaks või lömastatakse ning kas tema halvad impulsid tugevnevad või juhitakse need järk-järgult parematele radadele.” Internetis http://www.annmust.com/BertrandRussell.html
Dalai Laamaga on pisikesed probleemid, ta räägib ilusat juttu, kuid tegelikult on see ainult jutt. Avastasin üllatusega, et Dalai Laama on üks nendest, kes aitab luua Uut Maailma ja propageerib uut usku.
Reaalsed ennustused
“Esimese 500 a. kestel pärast minu lahkumist Nirvaanasse saavad kõik mungad ja teised olema tugevad minu hea Dharma järgimises. Järgmisel ehk teisel 500 aasta perioodil saavad nad olema tugevad mõtluses. Järgmisel ehk kolmandal 500 aasta perioodil on nad tugevad hariduses, kirjatarkuses. Järgmisel ehk neljandal 500 aasta perioodil on nad tugevad kloostrite rajamises ja välistes rituaalides.
Viimasel ehk viiendal 500 aasta perioodil saavad nad olema tugevad omavahelises taplemises ja riidlemises. Puhas Dharma mandub siis peaaegu olematuks…
@KatrinV:
Teemantpühakiri
http://www.hot.ee/dharmakirjastus/pyhakiri.html
6. Subhuti küsis: ” Kas tulevikus, lõpuaegadel, otsa ajastul, viimasel viiesajal aastal, tõelise Õpetuse hääbumise ajal on olendeid, kes mõistavad õigesti taolistes suutrates esitatud õpetust?”
Bhagavat: “Subhuti, ära räägi nõnda! Muidugi on ka tulevikus, lõpuaegadel, otsa ajastul, viimasel viiesajal aastal, tõelise Õpetuse hääbumise ajal bodhisattvaid-mahasattvaid, kellel on kõrged omadused, täiuslik käitumine ja intuitiivne tarkus ning kes mõistavad õigesti taolistes suutrates esitatud õpetust. Ning veel, Subhuti, need bodhisattvad pole olnud mitte ainult ühe buda juures ning nende valgustumisele pole aluse pannud mitte ainult üks buda. ….Tathagata teab neist kõik budateadmiste abil, Tathagata näeb neid budasilmaga, Tathagata mõistab neid. Kõigil neil on loendamatul hulgal kirgastumist soodustavaid tegureid. Miks? Seepärast, Subhuti, et need bodhisattvad-mahasattvad ei omista tähendust’ mõistetele “hing”, “olend”, “elu”, “isiksus”, ning nad ei omista tähendust ka mõistele “dharma” ja mõistele “mittedharma”, ning samuti ei omista nad tähendust “mõistele” ja “mittemõistele”. Miks? sest kui need bodhisattvad-mahasattvad omistaksid tähenduse mõistele “dharma”, siis haaraksid nad kohe “hinge”, “olendi”, “elu” ja “isiksuse” järele, ning kui nad omistaksid tähenduse mõistetele “mittedharma”, ka siis haaraksid nad kohe “hinge”, “olendi”, “elu” ja “isiksuse” järele. Miks? Subhuti, bodhisattva-mahasattva ei tohi haarata kinni ei “dharmast” ega ka “mittedharmast”. Seepärast on Tathagata lausunud varjatud tähendusega ütluse : “Need, kes teavad, et arutlus dharmadest sarnaneb parvele, peavad loobuma dharmadest ja seda enam mittedharmadest.””
@salvey:
Normaalse hingamise häirimine, näiteks kiirendamine viib paigast vere hapnikusisalduse ja sellest tulenevad igasugused teadvuse häired, mida siis võib tõlgendada nii kuidas sobib. Üks hea asjakohane artikkel sellest, kuidas seda nähtust on rakendatud religioossetes praktikates, on näiteks siin: http://www.folklore.ee/tagused/nr34/ojamaa.pdf http://www.folklore.ee/tagused/nr34/maipuu.pdf
Oakrock ütles:
Inimene ongi loom. Samuti on loomapsühholoogia viimase neljakümne aasta jooksul kummutanud veel René Descartes’i ajast püsinud postulaadi, et loomad ei mõtle.
@Andres Valdre:
See mida teadlased teevad, on inimkonna enamusele teadmata ja inimesed kordavad valesed teese ka meie ajal (heaks näiteks on usuteemad, mille valed on ammu ära tõestatud, kuid…. Lootusetu).
Ma ei oska mõtlemisvõimetuid inimolendeid kellegiga võrrelda. Kusagilt jäi silma, et üheraksed, algelised organismid ei mõtle, ma võin küll eksida.
Väga paljud inimesed ei ela, vaid ainult eksisteerivad sünnist surmani. Sellised inimesed on kergeks saagiks igasugustele vaimse arengu pakkujatele, kes suure raha eest lubavad kõikvõimalikke hüvesid – rikkust, õnne, edu. Saanud mingi liikumise täieõiguslikuks liikmeks, on nad vaenulikud teistsuguste vastu, kes tunduvad neile vaenulikena.
Ma avastasin enda jaoks Uue Maailma jaoks loodava, lihtsustatud Uue Religiooni. Mingi New Age tädikene ütles otse välja, et need, kes selle uuega liituda ei taha tuleks füüsiliselt likvideerida. (selle teabe sain usulehelt, kus olid välja toodud erinevate tegelaste tsitaadid). Nii kristlased kui New Age tegelased valmistuvad võimu ülevõtmiseks 2012 aastal. Vabaduse kraane keeratakse juba vaikselt kinni, esialgu veel hingata saab, aga kauaks.
Ometi on nii lihtne elada täisväärtuslikku, vaimselt ja füüsiliselt tervet elu. Selleks tuleb natuke vaeva näha.
“Hallo, Kosmos!” 24: Elu aastaajad
21.11.2010
salvey ütles:
vastus oli surm
see läks kõrvust küll mööda
liiga üldine tundub, ehk siis tegelikult mitte midagi ütlev.
oled kas kõige_ või siis oled kõige_ hoopis. No ei ole kõige see ega kõige teine ka ei ole. Kes olekski.
28. novembril kell 14 astub saade “Hallo, Kosmos!” parapsühholoog ILMAR SOOMERE kabinetti
Huvitav, mis kabinet see on? Jagab ta seal ülaltoodud teemadel konsultatsioone?
Olles lugenud Põlistelt põldudelt
Martin Puhvel , tean et Eestiski on vanade kirikute kohta legende, et need mitte inimeste poolt pole ehitatud vaid hoopiski üleöö kerkinud, enamasti mingi riuka läbi kuradit neid püstitama pannes. Loomulikult ei võta keegi selliseid pärimusi tänapäeval tõsiselt, nii et miks peaks siis arvama, et püramiidide kerkimisel tulnukate abil on rohkem tõepõhja all ?
Seda, et Ilmar Soomerele numbrid meeldivad, sain aimu juba “Teateid Bardo eeskojast” lugedes (rohkem pole tema raamatuid lugenud) Saadegi oli rohketest numbritest tihedalt läbi põimitud. Muuseas oli ta ka maiade kalendri kallal iseseisvaid arvutusi teostanud ja pakkus välja kuupäeva 15november 2011, mil siis vistiti midagi tähtsat peaks sündima.
Inimene usub siiralt, et Sai Baba materialiseerib esemeid ja suudab teisi inimesi mõtte jõul ühest geograafilisest punktist teise ümber paigutada . Ise ootab aga kohtumist tulnukatega, keda mitmed tema tuttavad juba on kohanud, tema aga paraku veel mitte. Jääb üle soovida jõudu ja soovide täitumist.
Kriku ütles:
Sellele minu meelest saatest otseselt vastust ei saanud, aga Soomerele võis soovi korral kirjutada, sain ma aru.
salvey ütles:
Pakun, et etnoloogia seisukohast on tegu samalaadsete lugudega (st kuuluvad rahvajuttude tüpoloogia järgi lähedastesse kategooriatesse, kui mitte sauisa samasse). Umbes nagu Jacques Vallee ja Astrid Reinla pakkusid teineteisest sõltumata, et tulnukad on nagu tänapäeva päkapikud või haldjad.
Palju õnne Ingridile Jeesuse-ikka jõudmise tõttu.
“Hallo, Kosmos!” 26: Illuminaatide Suurmeister Leo Zagami
See oli üks päris lõbus ja ütlemata segane saade :) Eesti vabamüürlased said pahandada kirikuga sehkendamise eest ja vististi ka eneste liigse varjul hoidmise eest, mis päris tõele ei paista küll vastavat Vabamüürlus Eestis ülejäänud eestlasi sakutati liigse ateismi pärast ( minu meelest lausa ilma asjata, tulnukaid ja vaime uskuvaid eestlasi on ju kõik kohad täis) :) Sõna lõpuajad korrati ca 7-8 korda, no lõpuaegade ootamisega tegeldakse arvatavasti kogu kirjutatud ajaloo vältel, aga ega aeg inimeste ootamistest suuremat hooli, ikka üks päev lõppeb, teine algab ja iga päev on kellegi jaoks esimene, mõnele aga viimane, nii see elu käibki :) Mitmed korrad mainiti ka vältimatut Antikristuse tulekut (sest nii on ette määratud) Meil on Eestis teadagi Antisid mitmeid,( kes ei teaks Anti Loodust, Anti Teravmäed, Kodu-Antila on ka olemas). Mis muud, kui tere tulemast Anti Kristuselegi, kui ta tingimata peab tulema. Juttu tehti veel Mustadest Paavstidest (nende nimed öeldi ka) ja sarjata said jesuiidid. Jesuiite tean ma ilukirjandusest, näiteks Dumas` Aramis ja jesuiit(kelle nimi mulle ei meenu) Thackeray “Henry Esmondist”. Templirüütleid mainiti rohkem positiivses valguses. “Ivanhoes” oli üks templirüütel, see kes kaunisse juuditari Rebecasse armus. Maurice Druon muide on kirjutanud väga huvitava raamatusarja “Neetud kuningad”, kus on juttu sellest, kuidas Templiordu suurmeistri tuleriidalt väljahõigatud karistused ja needused kuningas Philip Ilusat ja tema järeltulijaid tabasid.
Saatekülaline ise on aga kohtunud olenditega(kes meie seas ka näiliselt inimkujul võivad kõndida) ja nendega ka mingi tehingu sõlminud. Siin kohal võib muinasjuttudest ja ilukirjandusest loendamatuid paralleele tuua (võtame või Fausti näiteks)
salvey ütles:
Tänapäeval on turg niipalju arenenud, et tehingute sõlmimiseks pole enam mingit kohtumist vaja, hingede tuletisväärtpabereid saab elektrooniliselt osta ja müüa. Kes ei usu, vaadaku dokumentaalkoomuskit.
Ammu pole neil nii segast dude olnud…. Peek võiks ükskord kõik eelnevad külalised korraga kutsuda, nagu hooaja lõpuüritus või nii, siis saaks kihla vedada mitu minutit nad vastu peavad enne kui asi kakluseks läheb.
Kusjuures tegu on tõesti väga hea sarjaga. Soovitan!
Sel pühapäeval, 12. detsembril kell 14 on saatel “Hallo, Kosmos!” külas energeetilise jooga õpetaja PEETER LIIV
joogaga tegelemine ja selle õpetamine iseenesest on kindlasti kõigiti kiiduväärt tegevus ja kui kõik tegijad ennast selle juures hästi tunnevad, on ka väga kena ju.
Jäi mulje, justkui tahaks esineja oma jutuga öelda, et vastused kõigile maailmaasjadele ja küsimustele on temal olemas. Teadlikuks saamiseks peaks siis lugema piiblit ja muid vanu tekste, ajalehed ja igasugune praegusest reaalsest elust ja sündmustest pajatav informatsioon on aga pigem vastu näidustatud. (Tähendab, kui kuskil maailmas 500 inimest mudalaviinis otsa saab, siis ärge parem hakake sellekohta uudist lugema, ei ole oluline teadmine.) Majanduse üldise allakäigu kohta mainiti ka midagi, aga kuidas sellega kursis siis peaks olema, kui päevauudiseid lugeda ei maksa, ei tea. Võibolla siis jooga abil või kuidagi. Räägiti ka lääneinimese allakäigust, kirjeldades päris värvikalt, mismoodi temast elujõud muudkui välja nõriseb. Muide, mina ei mäleta küll ühtki hindust olümpiavõitjat, kuigi nende suure rahva-arvu juures peaks ju neid ikka leiduma, pealegi kui jooga füüsilist ja vaimset võimekust nii hästi tõsta aitab ja nende tervis lääne inimeste omast nii palju üle käib, nagu Liiv väitis. Kohati kippus jutt päris fantastiliseks muutuma: väideti näiteks, et varem said asjad aetud põhiliselt maagia abil, aga tehnoloogia arenedes kadus selleks vajadus. Nüüd aga pidid asjad jälle niikaugel olema, et maagia võetakse jälle kasutusse. Võibolla tahtis ta sellega öelda, et uuema aja tehnika toimib justkui maagia abil või midagi sinna poole.
( Niiviisi sain siis mina aru.)
Huvitav küsimus. Väike guugel andis sellise lingi:
http://www.databaseolympics.com/country/countrypage.htm?cty=IND
Muidugi võib sellele olümpia-argumendile vastu vaielda, et võistlemine on nõme ja ei lähe kuidagi kokku oma sisemise tarkuse avastamisega.
Aga ausalt öelda, Salvey, ma imetlen sinu järjekindlust seda saadet niimoodi kuulata ja refereerida.
Kriku ütles:
Mis parata, ju siis olen järjekindel inime.
salvey ütles:
Kas järeldus, et naised on järjekindlam sugupool, on väga meelevaldne või on sellel teatavat alust?
lauri ütles:
No kuna naiste keskmine eluiga on vähemasti Eestis meeste omast mõned head aastad pikem, siis saab laias laastus öelda küll, et vähemalt enesel hinge sees hoidmise osas kipuvad naised enamasti meestest järjekindlamad olema. Statistika on ju ometi mõistlik argument, eks ole :)
Saadet kuulan rohkem muude tegemiste kõrvalt, nagu muidki saateid. Enne seda saadet on “Olukorrast riigis” ja “Rahva Omakaitse”, mida kuulan samamoodi. Olen üldse R2-e algusaegadest peale kuulanud ja enamasti ma raadiojaama vahetama ei hakka, ükskõik mis sealt parajasti ei tuleks, nii et see võib olla nii järjekindlus, mugavus või ka harjumus. Kui ekstreemsem meeleolu on, keeran vahel klassikaraadio peale, mõned korrad on juhtunud, et olen isegi Pereraadiot (seda kristlikku) kuulanud.
Sel pühapäeval, 19. detsembril kell 14 on saatel “Hallo, Kosmos!” külas meele kontrolli meetodite spetsialist REIGO REIMETS.
Minu jaoks ei ole järgmise Viltuse Pendli favoriidis kahtlust.
Jah, eks me kõik lähe ükskord praana, st mulla toidule üle. Et seda hetke võimalikult kaugele tulevikku lükata, oleks mõistlikum ikka iga päev mõnevõrra vett ja toitu manustada.
Mulle tundus Reigo Reimets nii rumal olema, et vajaks lausa silti kaela – Ettevaatust, olen loll ja selle üle uhke – Aga kindlasti leidub hulk isikuid, kes väidavad, et tema koolitustest saadud abi on nende jaoks lausa hindamatu väärtusega nö.
Minu arust on praanast, valgusest, päikesest toitumiseksperimendid tõeliselt ohtlikud, astroloogia ja pendliga mängimine on selle kõrval ohutu tegevus.
Täpsustan: pendliga tuleks ikka R2
vääristadahäbistada, mitte ühtegi üksikut esinejat.Sel pühapäeval, 2. jaanuaril kell 14 uurib saade “Hallo, Kosmos!”, mida toob algav aasta.
Kuulasin küll poole kõrvaga, aga
Armastatud astroloog ja bestselleri “Astroloogiline abimees” autor Edda Paukson:
soovitas alustada väike-ettevõtlusega.
Augustikuises saates oma omapärast nägemust meie planeedil elavatest olenditesüsteemist tutvustanud nõid Viktoria Betlem:
rääkis midagi tehnika ülesütlemisest vististi.
Numeroloog Arvet Lõoke:
Jäi meelde, et terve maailm on number
Taro kaartide spetsialist Katrin:
Tuleb üldiselt hea aasta, aga mõnel inimesel võib ka halvasti minna. Suvekuud mööduvad lihtsamini kui talvekuud
ja meedias oma sõnavõttudega furoori tekitanud ennustaja Edgar Egipte:
Tehnika ülesütlemine, ka Venemaa astub euroliitu,toiduaine hindade tohutu langus suvel. Käibel on meil nüüd mitte euro vaid hoopis euroruubel.
Sel pühapäeval, 9. jaanuaril kell 14 asub saade “Hallo, Kosmos!” audiorännakule iidsete tervisetarkuste radadele. Giidiks on hiina meditsiini doktor ja qigongi õpetaja RENE BÜRKLAND.
Terviseameti andmebaasist:
Rene Bürklandi vastuvõtt:
See kool on suuresti Aivar Halleri, selle “heauskliku pseudoteaduste levitaja“, vaimu- ja väesünnitis.
salvey ütles:
Kas ta sellest ei rääkinud, missuguseid põnevaid muudatusi meie elukorralduses toob kaasa kõikide krooninumbrite asenemine euronumbritega?
Life expectancy at birth
* Total population: 72.88 years (2007)
* Male: 71.13 years (2007)
* Female: 74.82 years (2007)
dig ütles:
Ei, Lõoke mu meelest rahast vist ei rääkinudki, Paukson rääkis küll poliitikast midagi, aga ma ei kuulnud suuremat osa tema jutust.
Aga kui soovid täpsemalt teada, on Sul alati võimalus saate üle kuulamiseks, muidugi.
Kriku ütles:
Eesti ja Hiina võrdlus viimase 50 aasta jooksul, alumisel teljel laste suremus, külgmisel teljel inimese oodatav eluiga (Life expectancy at birth).
Eesti ja Hiina võrdlus viimase 200 aasta jooksul, alumisel teljel sissetulek, külgmisel teljel inimese oodatav eluiga (Life expectancy at birth).
Hiina on suur punane latakas, Eesti see väike oranž nublu.
Play nuppu vajutades saab mingisuguse jooksva ülevaate toimunust.
Rene Bürklandi jutust jäi meelde näituseks väide, et nõelravi on ikkagi ajaproovile vastu pidanud, aga tablettidest on nö samahästi läinud ainult penitsiliinil ja aspiriinil. Kõigil teistel ravimitel on kõrvalmõjud mingil hetkel kasulikest omadustest tugevamateks tunnistatud, nende kasutamine on lõpetatud ja nad on uute väljatöötatud rohtudega asendatud.
Nojah, ega mobiiltelefonid ja telekad näiteks pole ju ka enam samasugused kui 15 aastat tagasi, eksole?
Kiviajal (sellest ajast pidi pärinema juba nõelravi) sihukesi riistapuid(kaasaegset tehnikat) aga polnudki ja saadi kah hakkama. Aga ma olen siiski rahul, et elan praegu ja siin, mitte kiviajal.
(Aga mulle isiklikult see nõeltega torkimine eriti ahvatlev ei tundu küll, nagu ka see ravimtaime sigariga põletamine. Kardan vereproovi võtmistki. Neelan siis vajadusel tablette parem ja pealtpoolt määrin salviga)
@Starker:
Mul on eelarvamus ära peidetud linkide suhtes, jooksku nad siis läbi Liibüa või mitte. Ehk postitaksid järgmine kord linke peitmata?
dig ütles:
Gapminder ise pakkus sellist lühemat vormi, aga eks ma tean järgmine kord arvestada.
salvey ütles:
Näedsasiis, misuke jama.
Pärismaailmas on kõigil pärisravimitel päris kõrvalmõjud, näiteks aspiriin häirib vere hüübimist, võib põhjustada kõrvade kohinat ja noorukitel vahetevahel harva Reye sündroomi, penitsilliin aga kõhulahtisust, allergilist reaktsiooni ning musta, valget või karvast keelt.
Samuti on pärismaailmas peale nende kahe veel päris hulka “ajaproovile vastu pidanud” ravimeid, näiteks liitiumisoolad, morfiin ning progesteroon. Kas ma mainisin, et neil kõigil on teada põnevaid kõrvalmõjusid?
Õnneks aga on õppinud arstil teadmised ja oskused hoolitsemaks, et sageli esinevad kõrvalmõjud jääksid mõistlikult väikesteks ning adekvaatselt reageerimaks, kui mõni harvaesinev ohtlik kõrvalmõju ilmnema peaks.
Pühapäeval, 16. jaanuaril kell 14 läheb saade “Hallo, Kosmos!” metsa, põldudele, niitudele, teejuhiks taimedega tegeleja Metsamoor IRJE KARJUS.
salvey ütles:
Kui taimed on vaimsed olendid, miks siis mitte näiteks putukad ei võiks olla, ütleme sipelgad ja kärbsed? Ma ei mürgita healmeelel sipelgaid majaümbruses (mõtlen neid musti mullamurelasi), aga vahel ei jää midagi muud üle. Loits ehk kõva häälega ütlemine, et olge palun kenad ja kolige kuhugi kaugemale, ei ole aidanud. Umbrohud ei lähe ka ise peenardest palumise peale ära, tuleb kitkumistööd teha ikka, muidu võtavad võimust, aga eks see võib olla selleks, et inime liiga laisaks ei jääks:).
ee… üldiselt mullatööde teostamine paljakäsi mõjub nahale teadagi pigem pahasti ja kuivatavalt, nii et pärast olen ikka seda va poekätekreemi pidanud kasutama, kui kindad on kätte panemata jäänud, võibju olla, et mutimullahunniku muld on naha vastu leebem, aga ikkagi tasuks pärast mullas songimist käed puhtaks pesta,ma arvan, sest mullas võib kes teab mis ohtlikke parasiite pesitseda. Ämblikuvõrk aga peaks ikka kasutamiseks värske olema, mitte mingi vana-tolmanud, aga kui ma näen sellist värskelt kootud võrku, mille ämblik on äsja valmis kudunud, ei raatsi ma seda kunagi lõhkuda. (sest ämblik on hulga vaeva näinud)
(Need olid mõned mõtted, mis mul tekkisid.)
Aga mis saates räägiti? Kas oli ka seekord sama ajuvaba kui tutvustusest võiks välja lugeda?
Kriku ütles:
Martin on skeptiku feissbuki seinal kiire ülevaate kirjutanud, saad selle kahe kliki järel läbi lugeda ja omad järeldused teha.
Lühidalt öeldes on tegu folkloristiga (mitte botaanikuga) kes endale leiba teenib lihtsalt. (Minu arust)
Esiteks ei ole ma faecesbooki liige ja teiseks olen ma ädblokkinud skeptik.ee lehe vastava sektsiooni. Üldiselt oleks ikka väga tore, kui niisugused tekstid siia ka jõuaksid.
Kriku ütles:
feissbuki liige pole mina ka, aga skeptiku seina ma ikka loen.
Skeptikute lehe pika-aegse lugejana tekkis muidugi tahtmine Irje Karjuselt küsida allikaid, mis viitaks teadlaste poolt tehtud uuringutele, et oma süljes seemnete niisutamine paneb taime kasvatama just süljeomanikule vajalikke aineid. Ja loomulikult ei ole ju mingit põhjust uskuda, et sirel ei õitsenud just sel aastal, kui ta mees ära läks ja kui nii oligi, võis olla mingi muu põhjus hoopis . Ja muidugi ei tule kassid alati koju tagasi ainult seepärast, et sa loed mingit oma leiutatud loitsu. Ja kui inimene joob peale sünnitust kortslehe teed ja väidab, et just see äratas temas enneolematu väe, siis võib ju öelda, et peale sünnitust toimuvad igaljuhul naise organismis hormonaalsed muutused, mis jõudu annavad. Mis ei tähenda, et ei võiks juua kortslehe ja/ või hoopis tilliseemne teed (mis rinnapiima hulka suurendab)
Aga kui ma nende asjade kallal norin, siis võibolla põhjuseks tõesti see, et ma ei arvesta saate formaati ja olen liiga skepsistunud juba nö.
Mitte ei saa aru, miks peab ühe lehekülje asemel mitut pidama…
salvey ütles:
Võõraste veenete järelemõtlematu omaksvõtt on nagu võõra pesu selgapanek, ilma et seda vahepeal pestaks.
— Artur Alliksaar
@Starker:
järele mõelnud, kardan, et mul üldse mingid (väga) kindlad veendumused maailma asjadest puuduvad, nii et käin samahästi siis kui et ilma pesuta ringi. (Kole lugu küll)
salvey
Kolmapäevases “Siin me oleme” saatekülaliseks oli ja vestles ingrid Peegi ja Tõnu Pedaruga Arko Olesk. Räägiti muuhulgas ajakirjast “Tarkade klubi”(R2-s on tükk aega selle sisuline küsimuste-vastuste mäng ju ka toimunud) ja reklaamiti ka järgmist toimuvat teaduskohvikut. Arko Olesk rääkis veel sellest, kuidas ja miks sai temast teadus-ajakirjanik jms (mul ei õnnestunud kogu jutuajamist kuulda) Ingridi küsimusele Jumala kohta arvas Arko, et teadus ja Jumal üksteist ei sega, sest on liiga erinevad kategooriad (umbes nii sain ma aru) ja pärimisele, kas ühega tegeleb vasak ja teisega parem ajupoolkera, vastas ta, et nii need asjad ikka ei käi ja jätkub nii Jumalat kui teadust mõlemale ajupoolkerale.
Sel pühapäeval, 23. jaanuaril kell 14 on saate “Hallo, Kosmos!” külaliseks diplomeeritud rahvaravija, bioväljade tikkija ja ekstrasenss LILLE LINDMÄE.
Kõik kohad on täis mingeid ekstrasensse, tavalisi sensse ei hinda enam keegi. :(
Ülevaade tänasest saatest Lille Lindmäega:
facebook
Huvitav, mida ta seal teadus konverentsidel, kus ta väidetavalt nii sageli käib, küll räägib? Sama juttu, mida selles saates?
Kui need ajulained tal nii erilised on, siis äkki Jaan oleks huvitatud nende uurimisest.
Tõenäoliselt on need konverentsid Venemaal lihtsalt esoteerikute üritused, kasutavad enda promomiseks kõlavaid nimetusi. Inimesel on aurafotol varasemate elude tähekaart, sellist infot konverentsil käsitleda saavad ainult Sigatüüka kooli orientatsiooniga teadlased.
Minu arust paigutus kogu saade halva ulme valdkonda.
“Hallo, Kosmos!” 34: Sven Grünbergiga budismist
Kõik eestlased pidid budistid olema seetõttu, et lähtutakse enamasti talupoja-tarkusest.
Ülejäänud küsimustele ei suuda täpselt vastata, kuigi saadet oleks justkui kuulanud. Hinne: 2 :)) Püüan siis rohkem jutustavas laadis (ja natuke ehk ka arutlevas)
Objektiivset maailma pilti ei saagi eksisteerida, sest näiteks mao ja nahkhiire maailm erinevad inimese omast ju täiesti, selgitas Sven Grünberg. Kindlasti, aga kas inimese ja inimese maailmapilt võivad oma vahel nii palju erineda, isegi juhul, kui üks elab Amazonase vihmametsas ja teine Manhattanil?( Seda, et mõne metsiku hõimu juures üleskasvanud eurooplane tsivilisatsiooniga ei kohane ja pöördub sageli tagasi metsa nö, ma tean, kuid see on vist teine teema.)
Eurooplaste arust algas kogu kultuur justkui alles Vanast-Kreekast ja Ida-maid jäetakse täiesti teenimatult tahaplaanile.
Kannatused on elu vältimatu osa sellises teadvusevormis kus enamasti viibitakse.
Meditatsioon on ebaõnnestunud väljend – selleasemel tuleks kasutada kujustamist ja mõtlust, mis on täiesti erinevad mõisted. Ka valgustumine on öelda on vale, selleasemel tuleks öelda – virgunud.
Kui inimene elaks vähemalt 200 aastat vanaks, õpiks ta elu õieti mõistma, praegu aga on nii, et kui alles hakkad midagi mõistma, jõuab suremise aeg kätte, arvas Sven Grünberg. (Julgen kahelda, tõenäoliselt paistaks peale kahtesada, et vot kui saaks elada kolmsada, siis jõuaks targaks saada…)
Budismi seisukohast on niisama elude rattas ringi pöörlemine, kus üks elu järgneb teisele, muretsetakse vaid tühiste asjade pärast, näiteks kas kott on piisavalt moekas või õpetatakse teisi, millist kotti kandma peaks, täiesti mõttetu.
Ma arvan, et, kuulus koti disainer küll sellega ei nõustuks, samuti mitte inime, kes vaevaga endale meelepärase koti soetanud. Ja kes oleks õige isik ütlema, et teise elu on mõttetu, eriti veel kui ta ise nii ei arva? Ei taha uskuda, et Buddha ruttaks kellegi elu mõttetuks kuulutama, liiatigi veel inimese oma, kelle kõige halvem külg on liigne moe-teadlikkus :))
Ärgem tehkem teistele inimestele halba, see on nagu kahjustaksite ise-end – nii kõlas Sven Grünbergi kokkuvõttev sõnum.
@Starker:
Ilmneb, et keskmise eluea ja laste suremuse osas on pisike Eesti viimased 200 aastat ilma igasuguse nõelravi ja chi-energia ja feng shuita jooksnud suurest Hiinast eespool?! Kohati lausa mitu ringi sisse teinud… ja et laste suremus hakkas Eestis kiiresti langema juba 19. sajandi lõpus – 20. sajandi alguses, Hiinas aga 20. saj keskel? Hm… Ma pakun, et eestlased tegid akupunktuuri salaja, et saksa mõisnikud nende salateadusele jälile ei saaks. Graafikult tulevad selgesti välja ka nimetet näitajate seosed majanduse arengu, sõdade ja muude ühiskondlike ümberkorraldustega (taasisesesvumisperiood nt Eesti arengus väljendub tagasiminekuna).
Siis võiksid nad ju ka taoistid olla?
Nii palju kui maol ja nahkhiirel nüüd vaevalt, aga ajaloo jooksul on ka sama piirkonna elanike inimese maailmapilt, loogika ning viis, kuidas nad vaikimisi maailma tajuvad, väga palju muutunud. Aristotellikul loogikal põhinev maailmanägemine seadis ennast siin sisse 19. sajandil ja ega meist keegi ei suuda enam rekonstrueerida sellele eelnenud maailma. Me võime väita, et see oli “hingestatud” ja muud sellist, aga mida see tegelikult tähendas ja kui palju seda tegelikult ikkagi oli, ei oska me ette kujutada.
Täpselt sama ajaarvamisega. Mis osas kujutati keskajal aega tegelikult tsüklilisena – st. igal Suurel Reedel Kristus tegelikult kannatab uuesti ja uuesti – ja mil määral lineaarsena?
Minus isiklikult tekitavad alati sügavat kahtlust 20. sajandi katsed muinasusundeid rekonstrueerida. Kui ikka on mitu inimpõlve kasvõi külakoolis teadusliku mõtlemise ja aristotelliku loogika vaimus kasvatatud esiisasid selja taga (pluss ratsionalistliku peavoolu religiooni mõju), on üsna lootusetu tollele vanale maailmatajumise viisile elu sisse puhuda. Tulemus on ikka mingi New Age või rituaalide jäljendamine. See käib täiel määral ka meie kodumaiste maausklike sektantide kohta.
Meelevaldne üldistus. Vist peaks solvuma?
Kriku ütles:
Ei usu, küllap pole Sa sellisel juhul lihtsalt europotsentrismist liigselt haaratud… või midagi sinnapoole.
Minule Sven Grünbergi jutt meeldis, olen oma elus ka sarnase maailmatajuni kasvanud.
Inimesed lihtsalt sebivad liiga paliu, et moele ja igat sorti trendidele vastata ja siis kannatavad, kui pole elus mallikad.
@Ahti:
Mis mandril ei anta trendidele järele?
Sven Grünberg ei ole siiski võrreldav pr. Lindmäe või teiste temataolistega.
@Kriku:
See viimane lõik… Kui me laseksime inimestel torgata kaardile lipuke sinna kohta, kus nad teavad mingit suurt muinaskultuuri olevat, siis me saaksime ilmselt pildi, kus Egiptuse ja Kesk- (võib-olla ka Lõuna-Ameerika lääneranniku) Ameerika ning tänapäeva Iraani-Iraagi ja India, Hiina alade kohal oleks lipukeste mets ja ülejäänud maailm oleks kurvalt tühi. Ei usu, et keegi Vana-Kreekatki meeles peaks, sellest on kooliajast inimestel ainult igavad kujud ja Odüsseus meeles. Et tegelikult kõik mandrid (va Antarktika, vähemalt kuni kullast linnad pole sealt välja sulanud) ja maailmajaod kannavad oma ainuomast ja huvitavat kultuuripärandit, mis ei jää mingil moel alla pidevalt nämmutatud Vana-Egiptusele, sumeritele, Assüüriale ja maajadele, Hiinale ja Induse ning Gangese-äärsetele kultuuridele – see on tõeline kiivalt varjatud salateadus.
Ikka aeg-ajalt loed jälle põnevatest arheologilistest väljakaevamistest, kus avastatud nt Egiptuse püramiidide-eelne kõrgeltarenenud kultuur kusagil Kagu-Euroopas, või kusagil keset Hiina avarusi salapärased laevmatused jmt, ja loodad, et äkki keegi kirjutab neist ka kunagi põnevaid raamatuid… ja muudab maailma tavalugeja jaoks avaramaks ja kirjumaks ja huvitavamaks…
Vana-Kreeka on palju hilisem kui Vana-Egiptus, Mesopotaamia jpt. Vana-Kreeka olulisus seisneb selles, et sealt sai alguse teaduslik mõtlemine. Enne Vana-Kreekat tunti Egiptuses ja Lähis-Idas küll matemaatikat ja astronoomiat, aga ei püütud üldistada, teoreeme ei tõestatud ja üldisi seaduspärasusi ei otsitud.
Kultuuride võrdlemise “millegagi allajäämise” seisukohalt jätan teistele. Selles on esiteks palju subjektiivselt ja teiseks mõjutab selliseid võrdlusi paratamatult tänapäevani säilinud arheoloogiline leiuaines, mis ei pruugi olla representatiivne. See, mis meieni jõuab, sõltub kliimast, kasutatud materjalidest, kombestikust, hilisematest võimalikest katastroofidest jne. Maiadest teame me midagi tänu sellele, et neil oli komme oma tekste kivisse raiuda – nende rikkalik raamatuproduktsioon ei säilinud sealses kliimas loetaval kujul. Egiptusega on sama lugu, kuigi mõned papüürused on ka säilinud. Niinive raamatukogu rikkused säilisid meie ajani tänu sellele, et see omal ajal maha põletati, millise protsessi käigus said savitahvlitest tellised. Täiesti võimalik, et kuskil on olnud mõni vana kõrgkultuur, millest me suurt midagi ei tea, sest nad ei valmistanud oma kirja meie ajani säilitavaid esemeid. Isegi etruski kirjast on väga vähe järel, kuigi nad tegutsesid kenasti ajaloolisel ajal ja neid mainivad nii kreeka kui rooma autorid.
Mis mandril ei anta trendidele järele?
Kõikidel mandritel ja ajastutel on oma trendid, ega kõigile sobivat tõde ei eksisteerigi.
Praegune trend on keerata nina itta ja uskuda kõike, mis Hiinas ja Indias usutakse.
Feng Shui, jooga kursused tuuakse sisuliselt koju kätte, aga seda müüakse siin samal printsiibil nagu roosasi kandekotte.
Mõtleva inimese silmis devalveerib taoline “vaimne kaubandus” orientaalset kultuuri tervikuna.
Ei ole nii et, kursus teeb kedagi valgustunuks, trendikatelt vaimsuse ihalejatelt võetakse ainult raha ära.
Linnart Mäll oli ja Sven Grünberg on head näited, et hea orientaalse kultuuri tundmine ei takista olemast eestlane.
Rumalust peaks taunima, ükskõik millises kultuuris see väljenduma siis peaks.
Eilses “Siin me oleme” saates oli Ingid Peegi ja Tõnu Pedaru külaliseks Raivo Hein. Juttu oli tema tulevasest kosmose- reisist, Richard Bransonist, astro-fotode valmimisest, sellest, et mikroskoobiga maailma vaadata on sama huvitav kui teleskoobiga jms. Ingrid päris ka tema tähtede müümise kohta (mida hetkel küll ei toimu). See oli mul tütre jaoks mõeldud projekt, selgitas Raivo Hein. Lapsed ju arvavad, et raha kasvab puu otsas. Praegu, kui tütar Manhcesteris õpib, on see peatatud, sest seal on tegemist üksjagu, nõuab aega (sertifikaatide väljatrükkimine jne.) Müüsime emotsiooni, ostjad teadsid, et nad kuhugi kataloogi täheomanikuna kirja ei lähe. Algul maksis täht 200 krooni, aga kuna nõudlus osutus väga suureks, tõstsid nad hinna 800-le kroonile. Praegu on tähe omanikeks saanud ca 1000 inimest. Need, kes kuupinda müüvad, on küll petturid, selgitas Hein, sest neile üritatakse muljet jätta, nagu saaks nad tõesti tüki kuust.
Juttu tuli ka saatest ” Hallo Kosmos”. Raivo Heina seisukohad olid sellised: tegu on endale saates reklaami tegevate petturitega, 11% inimestest on skisofreenikud (võite hullumajast suvalise hullu võtta, ta räägib teile sama juttu, arvas ta) Raivo Hein tõi näiteks ka, et temal olla kapis lohe, mida teised ei näe. Ingrid Peek arvas, et viimast ei saa kuidagi ümber lükata, kui Raivo nii väidab.
Ingrid omalt poolt selgitas, et tema ei tee saadet lollidele. (Eks siis igaüks ise otsustab, kuidas ta saates kuuldut tõlgendab, mida usub ja kas ennast lolliks või targaks peab -vaba maa- so. siis minu tõlgendus)
Lõpetuseks ütles Raivo Hein veel, et ei soovi saate “Hallo Kosmos” esinejate kohta midagi öelda ja viimane saade Sven Grünbergiga oli väga hea. (Ilmselgelt ei arvanud ta nii saate kohta Lille Lindmäega).
Mina ütleks jälle, et eilne saade oli väga huvitav ja mõtlema panev. (No näiteks tuli mõte, et kuna elan maal, siis valgusreostus minusse ei puutu, võin öösel taevasse vaadata, kas või kõik tähed enda omaks kuulutada ja see ei lähe mulle sentigi maksma :))
Jutumärke ma ei kasutanud, kuna mu tsitaadid pole ju päris täpsed vaid mälujärgi kirja pandud.
@salvey:
Raivo Hein ütles ka, et seniajani pole ühelegi tema väga paljudest astro-fotodest jäänud midagi sellist, mida võiks lähema uurimise järel pidada maa-välist päritolu lennumasinaks, no UFO-ks siis :)
Sel pühapäeval, 6. veebruaril kell 14 suunab saade “Hallo, Kosmos!” pilgu minevikku ja uurib maarahva tohterdustavasid, külaliseks on Eesti Pärimusmeditsiini Ühingu eestkõneleja ALAR KRAUTMANN.
salvey ütles:
Selliste teraapiate propageerimisel oleks vist juriidilises kontekstis kahtlane mekk küljes. Loodan, et pärimusmeedikud propagandat ei tee.
Esiteks pole juriidilises mõttes häda midagi, kahjuks või õnneks. Sõnavabadus kaitseb ka täielike lolluste rääkimist. Iseasi, kui keegi selle eest hakkab raha küsima või reaalselt selliseid protseduure läbi viima.
Teiseks on mesilase nõelamine mingi närvipõletiku vms. asja puhul arvatavasti tõenduspõhine praktika. Ma ei näe põhjust, miks ei võiks olla.
Kriku ütles:
Paistab, et tõesti pole. Mitte sellepärast, et nad seda ei propageeriks, aga sellel koolil kus seda pärimusmeditsiini õpetatakse, paistab olema tegevuslitsents lausa 2003 a alates. Võib küll olla, et pärimusmeditsiin ise on seal uuemat sorti aine.
Väga süvenenult ma nende lehte ei uurinud.
LAHEMAA TERVISEKOOL
Küllap vist. Kuid mina olen näiteks mesilase mürgi vastu allergiline.
Meelde jäi saatest näiteks see, et vanasti pandi vastsündinud lumehange, lapsed olid siis ilusti roosaks läinud.
Vanasti tehti lastega üldse igasugu trikke. Loe hurdakoera raamatut.
Lahemaa Terviskooli avalehel on küll hulk umbluud kenasti ühes potis (puudu on kvanthäma ja üldse elektri-magnetimüstika):
Kokku 26 ainet. Nende 26 aine peale on õppekava maht 1200 h, mis on ca. 46 EAP või 30 AP. See tähendab omakorda, et keskmiselt kulub ainele vähem kui 2 EAP. Mismoodi on võimalik õpetada näiteks alljärgnevat 2 või minu poolest ka 4 või isegi 6 EAP raames, on mulle sügavalt arusaamatu.
Võrdluseks nii palju, et 6 EAP on kenasti ühe kaks korda nädalas toimuva pooleaastase võõrkeelekursuse maht ülikoolis. Aineid, mis mahuks 2 EAP sisse, minul isiklikult ei ole, aga kuuldavasti mõnel pool tõesti tegeletakse ka sellise mikroskoopiaga. Poole aasta norm on ülikooli päevases õppes 30 EAP, eriti tublid teevad aga 60 paiku. Ühesõnaga kogu selle tervisekooli õppekava omandamiseks peaks lõdva tudengitempoga kuluma poolteist semestrit, st. vähem kui aasta.
Ausalt öelda ma ei teagi, kes on ohtlikum, kas täielik sharlatan või sharlatan, kelle enesekindlust kasvatavad väga pealiskaudsed meditsiinilised teadmised…? Mis M. arvab?
See pole muidugi ka kõik, nimetatud asutus õpetab veel näiteks refleksoloogiat nii Tartus kui Tallinnas. Leht “Lugemist” on ka päris tore.
Uhhuu, uhhuu, mul selge on Uu…
Sel pühapäeval, 13. veebruaril kell 14 on saate “Hallo, Kosmos!” külaliseks tehnikateaduse doktor, psühhotroonika ja bioenergeetika spetsialist, püramiide ja püramiidienergia uurija dotsent VILJO VILJASOO.
Hm, polegi ammu persooniartiklit teinud (sellel on objektiivsed põhjused, võin erakirjas seletada, kui kedagi huvitab).
Tüübile tuleb tunnustust avaldada: kuulan praegu saadet üle ja esimese saateviiendiku jooksul on ta ajanud nii üldist ja tühja juttu kui vähegi võimalik.
Ja nii edasi ja nii edasi. Väga professionaalne loba.
Mõni üksik tähelepanuväärne väide on jutu sees, mis ilmub tsitaadina “Kes on kes” artiklisse.
OK, nüüd läheb paremaks. Kuskil kolmandiku peal.
Kriku ütles:
alkohol? mõni kangem kraam? 8 kuud jutti? kuidas mehel maks vastu pidas?
Kriku ütles:
vot seda ma juba usun!
Sel pühapäeval, 20. veebruaril kell 14 on saate “Hallo, Kosmos!” külaliseks armastatud helilooja ja astromuusik URMAS SISASK.
@Kriku:
Saade Viljasooga oli tõesti umbluu meistriklass, võimatu kuulata. Olen kõike muud kui skeptik, aga on asju, mis minugi jaoks tõesti liig mis liig: esiteks seda sorti oma saba söövad ja teaduslike moesõnadega pikitud teooriad, teiseks kallite tervendavate, puhastavate ja valgustavate imevidinate müümine ja kolmandaks tüübid, kes leiutavad mingi vinge teraapia või transformatsiooni meetodi ja hakkavad siis oma koolkonda looma ja terapeute koolitama. Iga tubli alternatiivinimese ideaaliks näib olevat saada õigel hetkel mõne teooria, teraapia, imerohu või võluvidina maaletoojaks ja sellest oma karjäär kujundada. Kogu seda kraami on kuidagi liiga palju saanud. See viimane on muidugi vaieldav, sest ju siis pakkumine nõudlust ikka veel ei ületa.
Urmas Sisask on 3x shamaani kursustel käinud. 2x Eestis, 1x Norras.
Esimene pill, mille mängimist muusikakoolis õppis, oli klarnet (4-klassis) Klarnetiga mängis siis ka jäähokit. Astronoomia huvi tekkis ka juba põhikooli ajal, lugedes keskkooli astronoomia õpikut. Astronoomiast ja kosmosest on veelgi juttu. Tähed ei ennusta midagi, armastust annavad.
Armastab pendlit kasutada, eile oli pendel talle öelnud, et mujal Universumis valitseb rahu, mitte nagu Maal. Looduskatastroofidki on inimeste väärtegude tulemus, arvas ta. Kosmiliste olendite eesmärk suhtlemisel on meile armastuse õpetamine.
Päike on meessoost, kuu on aga kahesooline, leiab U.S.
Vähi tähtkujus asub Jehhoova- must auk, mis neelab Stalini, Hitleri, Sadam Husseini jt. massimõrvu, kuritegusid
Omab ravitseja võimeid ka. Eesti on nõiamaa, kinnitab ta, siin on palju nõidu. Räägib klaverist, mis kodus ise-enesest mängima hakkas, 10 minutit enne seda telefonikõnet, milles teada anti, et ta aasta muusiku auhinna saab.
Lugege ükskõik mida, ainult horoskoope ärge lugege, soovitas Urmas Sisask.
Kaevanduse planeerijad said ka kõvasti hurjutada. Mõtlevad ainult sellele, kuidas oma taskud raha täis toppida ja kõik välismaale maha müüa, pahandas ta. Graniiti võiks tema meelest kas või Soomest siia tuua.
2012 lubab uue heliteose kirjutada.
Saates mängis tema muusika loomulikult. (Üks pala meenutas mulle kangesti mootorsae undamist :) mis ta pealkiri oli, ei tea.)
Panin nii kirja nagu oskasin ja meelde jäi.
Ja inimestest seni – õnneks – väga kaugel toimunud supernoovade plahvatused, gammapursked jne….?
Kui mul on seina peal meeldiva ühtlusega tiksuv pendelkell, kas see tähendab siis, et ma kasutan pendlit hommikust õhtuni või ööpäevaringselt?
“Hallo, Kosmos!” 38: Tarmo ja Toomas Urbiga indiaanlastest
Saade vendade Urbidega tekitas hulga mõtteid.
Ma austan väga indiaanlasi, tiibetlasi, siberlasi ja teisi rahvaid, kes oma kultuuri elus hoiavad.
Samas selline “kultuurieksport” siia keskonda ei toimi. Mulle mõjuvad sisutühjalt need uusaegsed nõiad, reaalselt looduses elades ei elaks need tegelased ühte talvegi üle.
Ühinemisest loodusega on ju lõkke ääres hea rääkida, samas pärast naasta mugavasse koju kus on elekter, kodumasinad jne.
Loodusrahvaste olme on karm, seda oma ellu ei taheta.
Meie linnanõiad tegelevad lihtsalt tühikargamisega, mugavuste keskel on hea vaimne olla ja teisi õpetada.
Ei ole minu arust mõttet ainult laagris indiaanlane olla, see jätab kuidagi pooliku mulje.
Urbid oleksid võinud oma juttu rääkida mõnes etnosaates. Ülibravuurselt algusest tundus, et Urbid on ise ka oma muinasjutte uskuma jäänud. Teadus käib 200 aastat šamaanidest tagapool…. Huvitab, et kui nad nii targad on, kuidas nad oma rahva allakäiku ei osanud ette näha.
Tonda ütles:
Muidugi on mugavuses mugavam vaimne olla ja õpetada. Kõiki muid aspekte kõrvale jättes — mis selles halba on? Mille poolest on ebaautentne, eri kultuure pinnapealselt kokku segav “linnanõid” taunitavam nähtus kui autentne metsšamaan, kes oskab lisaks šamaanimisele ka jänesepaelu panna ja igast teisest juuri- või putukast suppi keeta? Suutlikkus metsas ellu jääda ei muuda ju posimist kuidagi vägevamaks.
“Linnadžunglis” ellujäämine nõuab ka spetsiifilisi oskusi, mida me ei õilista, kuna meie jaoks on need sama loomulikud kui tänapäeva lääne tsivilisatsiooni hüvedest rikkumata pärismaalasele küttimine ja korilus. See ei tee neid meist ega meid neist paremaks ega halvemaks.
Meelde jäi midagi taolist, et maavarade kaevandamine rikub Maa eneergeetilist tasakaalu, mis siis loodusõnnetusi omakorda põhjustab. Nemad aga (ilmselt siis Tarmo eriti, kes on ravija) korrigeerivad planeedi tasakaalu oma laulude ja rituaalidega. Hilja-aegu oli Tarmo kusagil Ameerikas orkaani ärahoidmisega tegelenud.
Tallinnas oli neil hiljuti kontsert, kus ilma soojenemiseks ka üks mõjuv laul esitati. ( Tõepoolest, eile tõusis juba meie kandiski termomeeter juba hea mitu kraadi ülespoole :)
Sellegipoolest nad tsivilisatsioonile enam eriti pikka iga ei lubanud nagu ma aru sain.
Mulle jäi ühest saatest meelde mingi looduse- ja nõiainimese väide, et põlisrahvad ei kasuta loodust ja ei kurna seda. Iseasi muidugi, mida me oma peakestes põlisrahvaks nimetame. Kui võtta omas ajas, siis …. kui me kujutaksime ennast ajas 5-6 sajandit tagasi Kesk-Ameerikasse, siis Kesk-Ameerika suuri püramiide ja templeid ehitanud tsivilisatsioone me vist põlisrahvaks ei nimetaks. Põlisrahvasteks oleksid siis olnud nt asteekide poolt alistatud alade elanikud, kellest nad ise endid hoolega eristasid – asteegid lugesid oma esivanemateks poolmüütilisi tolteeke (kellel ei ole miskit pistmist Castaneda väljamõeldistega) , kelle nimi aga omas ajas ja toonases kontekstis olevat tähendanud midagi sellist nagu “linnainimene” tänapäeval – ilmselt pidid sellistele esivanematale viitamine tõstma asteekide autoriteeti allutatud hõimude hulgas ja viitama sellele, et tegu pole mingite matsidega.
Ökokatastroofidest, mille esilekutsujateks ja põhjustajateks olid tänapäeval esoteerikute poolt kummardatud kadunud kultuuride kadunud esindajad, on kirjutatud mitmeid raamatuid, üks on mõned aastad tagasi eesti keeles ilmunud ja saadaval raamatupoodides. Minu subjektiivne arvamus on see, et inimene elab loodusega kooskõlas täpselt niikaua, kuni tema käes olevad võimalused ja kasutada olevate inimkäte hulk muud ei võimalda. Niikui see kriitiline piir on ületatud, saab esikohale enda vajaduste rahuldamine ja võimu kinnistavate monumentide rajamine. See faas tuleb ilmselt igal pool läbi käia ja siis jõuda spiraali mööda tagasi selleni, et arvestada tuleb mõjuga keskkonnale, koormusega, mida keskkonnale avaldatakse. Tänapäevane kaevandamine on märgatavalt keskkonnasõbralikum kui 1000-2000 aastat tagasi – kunagised keltide kullakaevandused on siiani näha armide ja aukudena Maa-ema näos, tänapäeval nõutakse alade rekultiveerimist ja võimalust mööda kaevandamiseelse seisundi taastamist.
Mart K. ütles:
Päris šamaan kuulub oma konteksti ja annab metsarahvale metsaelu või linnarahvale linnaelu alast nõu. Ebaautentne “linnanõid” maskeerib end metsašamaaniks ja üritab siis linnarahvale metsanõu anda.
Natuke pragmaatilisema mätta otsast: päris šamaan ei puhu ainult “teoreetilisi” mullikesi, ta toimetab oma erialal ka eksperimente ja võtab neist õppust. Kui šamaani erialaks on metsaelu, siis tähendab see, et jänesepaelte panemine, juuriputusupi keetmine või vähemalt teadmine, kuidas metsa autolavkat nõiduda on igasuguste advanced metsaeksperimentide jaoks alusteadmised. Ei saa matemaatikašamaanina tõsiselt võtta inimest, kes räägib maagilisest pakkimisalgoritmist, aga paberi peal arve kokku liita ei oska. Ei saa tõsiselt võtta aiamajandus-šamaani, kes ei ole kindel, missugune kuuseistiku ots tuleb istutamisel mulda pista. Ja ei saa tõsiselt võtta majandus-šamaani, kes bilansi lugemisega hätta jääb. See, kui palju plastkoljusid tema ukse küljes ripub, ei puhu mingisugust pilli.
katrinv ütles:
Aga 1000–2000 aastat tagasi olid kaevandused see-eest väiksemad, kuna nii kaevandamismasinate kui inimeste arv oli märksa piiratum. Väiksust ja säästlikkust on lihtne segamini ajada.
dig ütles:
Kena keik, kui “šamaani” määratleda pädeva nõustajana. Milles ma pole päris kindel; eri kondades on šamaanidel ja šamaanilaadsetel institutsioonidel olnud erilaadsed, ajas muutuvad funktsioonid, mis kaugeltki kõik polnud nõustaja omad — ehkki kujutan ette, et võib argumenteeritult väita, et asjaliku nõu nõidumine või “nõidumine” oli šamaanide olulisemaid ülesandeid.
Osa probleeme – ennustamine, armastus, haigused, surm jne. – on ka kõikidel ajastutel ühesugused.
salvey ütles:
Vulkaani purset olid nad ka ära hoidnud oma lauludega…
Tuletaks meelde, mis Merapi vulkaani spirituaalsest valvurist Mbah Maridjanist sai, kes oma võimete üle natuke liiga enesekindel oli.
Urbid põevad mingit suurusehulluse vormi minu arvates.
Jajah, et 24.veebruaril pisitasa soojenemist ennustada/manada peab küll tippšamaan olema….
Tonda ütles:
Põlisaustraallasest šamaan juba niisuguse asja peale ei tuleks.
Sel pühapäeval, 6. märtsil on saate “Hallo, Kosmos!” külaliseks Holistilise Teraapia Instituudi juhataja MARINA EBERTH.
Martinil on saade korralikult protokollitud. Mulle ajas saade une peale, nii et kuulasin ja magasin vaheldumisi. (Mainin selle ära, sest mine tea, mis kõik esoteerika saate kuulamise juures võib oluline olla. Seega saab vist öelda, et osaliselt tegeles info töötlusega mu alateadlik mina :))
Meelde jäi midagi sellist näiteks, et kahest veerandtunnisest kujustamisest päeva jooksul jääb väheseks ja positiivseid pilte peaks terve päeva silme ette manama. Tekkisid mõtted, et kas unistamine (sest mis see kujustamine siis muud on?) on ikka enam kuigi meeldiv tegevus, kui seda tuleb pool sunniviisiliselt päev otsa teha ja kas selle ja pidev eelmiste eludega tegelemine ei eemalda inimest liigselt tema reaalsest elust ja probleemidest, millega oleks vaja tegelikult tegelda, et oma eluga paremini toime tulla ?
“Hallo, Kosmos!” 40: Vilen Künnapu spirituaalne arhitektuur
Vilen Künnapu tundus olevat tüüpiline uusaegne esoteerik, kes püüab kokku mikserdada erinevaid kultuure ja õpetusi.
Väitis, et stuupad on 100000 aastat vanad ja kirikutornid on kosmilise energia antennid.
Mina saatest sidet reaalsusega ei leidnud.
Jutt hüpleb saates siia-sinna, justkui jänese haake teeks.
Vilen Künnapu arvates ei tule kritiseerimisest midagi head, ainult jamad. Kui mitte enne siis 20012 a. ikka. ( Ei ütlegi siis igaksjuhuks rohkem muud midagi, kui et – Marju Kuudi talendi austaja olen ma ka.)
Sel pühapäeval, 20. märtsil kell 14 on saate “Hallo, Kosmos!” teemaks Urantia raamat ja külaliseks selle pikaajaline lugeja HARRI KINGO.
Hm. Mul tekib ka kiusatus sinna minna. Ma võiks näiteks Ulmalinnast rääkida.
Kriku ütles:
Vahel ma mõtlengi, et ega sel saatel enne lõppu tule, kui vähemalt 1/3 eestlastest on saanud seal oma pajatamised pajatatud :)
Saadet kommenteerida on tõesti keeruline, aga üks mõte mis tekkis, oli selline, et nö lihtinimest kiputakse vahest liigselt alahindama. (ja ma ei mõtle siinkohal mitte ainult Harri Kingot) Sellist seisukohta, et ega inimesed ise poleks ju sellega kuidagi hakkama saanud (no näiteks püramiide suutnud ehitada), midagi sellist osanud välja mõelda (nagu see Urantia raamat siis näituseks), kohtab ikka; ja et küllap seal siis oli tegu ikka tulnukatega, kõrgemate olenditega vms.
See tuleb vähesest ajalootundmisest. Neil puudub arusaam, millised ressursid ja tehnoloogia mingil ajahetkel kellegi kasutuses oli.
Kriku ütles:
Ja siis see ka, milline oli tahtmine ja jonn: vrd J. F. Kennedy ütlus mais 1962: We choose to go to the moon in this decade and do the other things, not because they are easy, but because they are hard ehk siis vabas tõlkes: „Me soovime minna selles aastakümnes Kuule ja teha muud [millest ma siin kõnes just rääkisin], mitte seepärast, et see oleks lihtne, vaid seepärast, et see on raske!” (Kogu kõne heli ja tekstina: link.) Kuigi Kuu peale mineku mõte ei tulnud päris tuulest (seda oli väiksemal skaalal arutatud 1950. aastate lõpust saati), see tegu 1960. aastatel tõesti ka ära tehti.
Harri Kingo Urantia Raamatu ülistust kuulates tabasin ennast mõttelt, et olgu õpetus kui tahes jabur, ikka leidub keegi, kes näeb selles ülimat tõde.
Kuulsin ka seda saadet osaliselt.
Kohati oli jutt päris kuulatav, kohati aga lõi “absurdimeeril” punni pealt.
Sel pühapäeval, 27. märtsil kell 14 suunab saade “Hallo, Kosmos!” pilgu kaugusse ja kuulab, mida räägib ANN TENNO sellisest teemast nagu remote viewing ehk kaugvaatlus.
Kuulasin saadet. Tuli mõte, et peaks ka kitsi jõllitavate meeste raamatu läbi lugema. Saatest on Martin facebook`is kirjutanud. Panen Ann Tenno pildialbumi lingi
Ann Tenno jutt läks kohati ulmeks üle, meenutas “Salatoimikuid”.
Saates kirjeldatud meetodikaga info hankimine tundus ülimalt segane, ei ole selge kust informatsioon tuleb, on vastajaks Jumal, ihfoväli või humanoidid.
Viitas saates, et kaugvaatlusega on otsitud kadunud isikuid.
Tekkis kiuslik küsimus, miks ei leita siis kadunud lapsi üles ja miks kaugvaatlejatest luurajad ei saa pihta Liibanonis röövitud eestlastele?
Lihtne on mulli puhuda elust teistel plaaneetidel, sonida ajas ja ruumis rändamisest ning infoväljast.
Tahaks lihtsalt tulemusi näha reaalses elus!
Sel pühapäeval, 3. aprillil kell 14 on saate “Hallo, Kosmos!” ajamasina roolis tulevikuteraapia terapeut, reikimeister ja Teadliku Arengu Keskuse eestvedaja KREET ROSIN.
Ise kuulsin ainult esimest osa saatest, aga MV on FB-s jällegi konspekteerinud. Mulle jättis saade mulje, kui professionaalsel tasemel äriprojekt kunagi.
Ma ise olen kunagi ammu (astat 4-5 tagasi) ühe raamatuõpetuse järgi proovinud teada saada, millist otsust teha tuleks. Õpetuses tuli ette kujutada, et seisate teelahkmel, valige üks tee ja kujutage seda mööda minnes ette, milline tee ja teekond välja näevad, siis minge tagasi, valige teine tee, ja vaadake (vaimusilmas) kuidas seal teeolud välja näevad. Selle järgi saab siis otsustada, milline otsus tuleks langetada. Midagi mõistlikku sellest välja ei tulnud, st teerajakesed padrikus, mis mäest üles-alla looklesid ja mõlemad võrdlemisi kaelamurdvad paistsid, ei eristunud omavahel kuidagi, nii et sellest meetodist mul küll muud abi polnud, kui et nö isiklik järele proovimine muutis mu edaspidi taoliste meetodite tulemuslikkuse osas umbusklikumaks.
St, kui teil õiget vastust enne endal teada pole, siis pole ka taolisest meetodist mingit abi.
Sel pühapäeval, 10. aprillil kell 14 on saate “Hallo, Kosmos!” külaliseks sensitiiv MARIANNE OTS.
salvey ütles:
dig googles ja potsatas kummalise poliitilise kommentaari otsa:
Edasi läheb standardseks tavaliselt paremäärmuslusega seostatavaks NWO vandenõuteooriaks.
Mina seda saadet kuulata ei saanud ja nii huvitavaks ma seda ka ei pea, et internetist üle kuulama hakata. M.V. on küll kuulanud ja F.B-s sellest ka pajatanud.
Tänase päeva puhul (50 aastat esimese inimese lennust kosmosesse) oli saate “Siin me oleme” külaliseks taas Ingridi lemmik Igor Volke. Nimetati teda kosmose spetsialistiks või kuidagi sarnaselt. Ta jutt on ikka üpris raskesti arusaadav ja jälgitav (vähemalt minu suguse jaoks) rääkigu ta siis parajasti ufodest või millest iganes. No mõnevõrra muidugi naljakas oli küll, aga… vahest oleks mõni päris asjatundja (mõni astronoom näiteks) ikka etem olnud…
@salvey:
Inrgid näikse päris teadlasi ja “teadususklikke” ikka hirrrmsal moel kartvat :)
Pole ka ime, teadust uskuvatel inimestel on ju maagilised-müstilised võimed teada, kuskandis Veenus pesitseb, missuguseid elektromagnetilisi laineid laagrilõke kiirgab või kuidas vesi kiviseina lõhub. Need on kõik ohtlikud ja kartmisväärsed võimed.
Uhuulastest sedasorti ohtu karta ei ole.
Sel pühapäeval, 17. aprillil kell 14 on saate “Hallo, Kosmos!” külaliseks Tartu Observatooriumi vanemteadur, astronoomiadoktor ja astrofüüsik TÕNU VIIK.
Pöörane! Peaks vist esimest korda elus seda saadet kuulama.
Rokib täiega.
Igati asjalik saade oli.
Sel pühapäeval, 24. aprillil kell 14 otsib saade “Hallo, Kosmos!” elu mõtet ja õnne valemit.
Mul kuulata plaanis pole.
Sel pühapäeval, 1. mail kell 14 uurib saade “Hallo, Kosmos!” iidset tervisesüsteemi, mida tutvustab kuulajatele ajurveeda spetsialist ALEKSANDR DRELJOV.
Seekordne külaline oli üpris mesikeelne ja saatejuhile pudenes komplimente järge mööda.
Kuna pulsi katsumises, keele vaatamises ja limaskestade uurimises pole mu arust ebateaduslikku miskit, siis miks ka mitte (naisterahvad) võite küll Dreljovi vastuvõtule pöörduda. Ta hoiab teie kätt ja räägib teile teie pulsi tekitatud erakordsest muusikast, arvan ma. Lisaks kogu muu jutt, mis teid lausa oimetuks võib muuta. Pluss loomulikult platseeboefekt. Küllap Aleksandr tõsisemat sorti hädalised ka ära tunneb ja nad kaasaegsemate võimaluste ja spetsialistide poole suunab, loodan ma.
pühapäeval, 8. mail kell 14 istub saade “Hallo, Kosmos!” söögilaua taha koos meditsiiniteaduste doktoriga – õigest toitumisest räägib ADIK LEVIN.
salvey ütles:
Selleks, et õigel ajal aru saada, kui silmaarsti külastada tarvis. Igaühel ei ole ju juriidilist teksti käepärast võtta, aga toidupoodi pääsevad kõik oma silmi kontrollima.
Seda, et muna peaks iga päev sööma, olen kuulnud rääkimas ka näiteks Mihkel Zilmerit. (Veel soovitas ta (Zilmer) igapäevaselt süüa võid ja leiba. Allikas: “Prillitoosi” saade ETV-s.)
Tervislik toitumine kujutab siis (Levini järgi) endast üldisi kõigile mõeldud toidusoovitusi. Õige toitumine aga käib võimalikult individuaalsete soovituste järgi.
Kaameli sündroom kujutas endast seda (nagu ma aru sain) et kui süüa tihedalt, 2-3 tunni (aga ka 1tunni) tagant, siis muutub keha-rasv veeks, samamoodi nagu kaamelil.
Söömist soovitab ta alustada hommikul ja viimane kord võib olla lausa kell kümme õhtul, aga midagi kergemat siis. Liha tuleks lõuna paiku süüa.
Tema soovitus on siis ka kõikide toidugruppide eraldi tarbimine, aga eks seda vaatab igaüks ise, möönis ta.
Paastumisse, mis on tehtud arstliku järelvalve all, suhtus ta positiivselt (raske on just paastust välja tulek, arvas ta) ja koormusvabad päevad on ka head. Igasuguseid detoxeid ja puhastuskuure ta aga ei soovinud kommenteerida ja ütles, et nendesse hästi ei suhtu. (Kuna orienteerun teemas pahasti, siis jäi mulle isiklikult küll segaseks see koht, sest ma ei jaga, mis vahe nendel paastudel ja puhastuskuuridel täpsemalt on.
E.I. teenis ära kiidusõnu ja sügava kummarduse oma väljaütlemiste eest. Sarjata said kõik mitte mahed tooted, sest on täis pestitsiide, nitraate (taimsed toidud) ja hormoone, antibiootikume (loomsed toidud). Rafineeritud taimeõli, nagu rafineeritud jahugi, mingeid väärtuslikke toitaineid enam ei sisalda (peale kalorite muidugi) Oleme katsejänesed, arvas Levin. Toiduteema peaks olema nr 1. Kui nii jätkub, pole 2012 a-l miskit head loota.
salvey ütles:
Ahsoo, nii et isand Levin meid siis ksenoöstrogeenide ja muude taimsete hormoonidega ei hirmuta nagu WingNutDaily, kes kunagi avaldas järjepanu jamalisi artikleid nagu Soy is making kids ‘gay’.
pühapäeval, 15. mail kell 14 jõuab saate “Hallo, Kosmos!” kuulajateni evolutsiooni uus lugu, mille jutustab bioloog ja keskkonna teemadega tegeleja TOOMAS TRAPIDO.
Saatet kuulsin umbes pooles ulatuses. Külalise jutustamislaad oli ju kõigiti meeldiv ja ta ka lisas sageli, et tegu on rohkem oletuste ja arvamuste kui kindlate väidetega. Aga kui räägitakse üleüldisest teadvuse nihkest, mis meid just 2012 aastal tabama peaks (+ kanaldustest), siis kahjuks muutub minu jaoks ka kogu muu jutt, mille kohta mul muidu mitte bioloogina ja üldse vähese hariduse tõttu raskem seisukohta oleks omada, hoopis raskemini tõsiselt võetavaks :( Kahjuks seetõttu, et iseenesest poleks mul mõtte vastu sellisest suunatud evolutsioonist (nii sain ma sellest teooriast aru) miskit. Ikka kuidagi kindlam variant kui see kaootiline, kus areng toimub läbi juhuslike mutatsioonide :) Selle vastu, et maakera on üks ökosüsteem, kus on väljakujunenud liikide sisene ja väline omavaheline koostöö ja pidev konkurents, ei vaidlegi ju keegi, arvan ma. Selle kohapealt aga, et lähemas tulevikus on inimeste vahelist suuremat üksteise mõistmist ja koostööd oodata, meenus mulle hoopiski üks teine hiljutine artikkel, oli vist delfis ja Hardo Aasmäe oma, seal jäi kõlama taoline seisukoht: “Kas meie neid või nemad meid” Igaks juhuks lisan, et seal polnud siis jutt “mitte ideoloogilisest võitlusest” skeptikute ja umbluu usklike vahel vaid rahvaste üksteise füüsilisest likvideerimisest pigem :( Seda, kas evolutsiooniliselt on eelistatud moslemid, kristlased, ateistid, new-agelased näitab siis tulevik.
A`mis seal ikka muretseda ega meie algosakesed planeedilt ju kuhugi ära ei kao. Peale surma saame mullaks ja siis jälle millekski muuks, osaleme looduse suures ringkäigus. Aga sellest, et maakera kunagi päriselt hävineb, mis sest, et sinna veel pikk aeg on, on mul küll kahju, kui puid, maid vaatan, no kuna alles siis saab öelda, et olen nö lõplikult surnud ju, ilmselt…
Mul täpselt samad mõtted millest salvey kirjutas. Kirjandussoovitused (kanaldamine jm) lõpus panid kogu eelneva jutu tugeva küsimärgi alla.
Saadet kuulasin samuti poole pealt, sest kl 13 räägib Vikerraadiost Hendrik Relve.
salvey ütles:
Saadet pole ma kuulnud, küll aga lugesin Wikipediast, et suunatud evolutsiooni postuleerimises süüdistasid Lovelocki ka Doolittle, Dawkins ja Gould, mille peale pidas Lovelock ise hiljem vajalikuks rõhutada: “Nowhere in our writings do we express the idea that planetary self-regulation is purposeful, or involves foresight or planning by the biota.“
pühapäeval, 22. mail kell 14 lülitub saade “Hallo, Kosmos!” tulevikulainele – saatekülaliseks on R2 infotehnoloogia kommentaari Portaal autor ja Tallinna Ülikooli Terviseteaduste ja Spordi Instituudi direktor KRISTJAN PORT.
Hea küsimus: millises arengujärgus on singulaarsus?
irnu või erneks
Praegusel ajal ja tulevikus veelgi enam, peaks inimene olema võimalikult mitmekülgsete huvidega, sellest, et õpid ökonomistiks või infotehnoloogiks, ei piisa kaugeltki, sest informatsioon on niigi lihtsalt leitav.
Tädi Marta kohver on seotud teleportimisega, sain ma aru. Ühes kohas olevat objekti võib täpselt teises kohas kirjeldada, mis järel tekib esimese teisik.
Inimese evolutsioon on nüüdisajal nagu laevuke tormisel merel, arvas Kristjan Port.
Kui vaadelda osakesi suuruse vähenemise järjekorras, siis kõige väiksem osake on informatsioon, millest siis järelikult kõik koosnebki. Kui raamat ära põletada, siis selles olnud informatsioon ei kao ära vaid jääb tegelikult alles.
Tulevikus võidakse meile unenägudes reklaame näitama hakata (prr jube mu arust, no aga ei usu et see minu eluajal juhtub)
Juttu oli ka näiteks jaapanlastest, kes selleks, et oma kultuuri mitte võõraga segada ja sisse tuua korealasi, eestlasi vmt, jätavad sotsiaalhoolekande järjest enam robotite hooleks. No sain aru nii, et Kristjan Pordi arust ei pruugi see vahest olla kõige mõttekam. Samas leidis ta ka, et inimeste fantaasia võimaldab neil üpris kergesti robotid emotsionaalseteks olenditeks mõelda. Näide siis beebi hääli tekitavatest robot- vaaladest, kellest vanuridki suurt rõõmu tunnevad.
Viimased uudised räägivad ka kahest arvutist, kes on omavahel algorütme vahetanud. Aga üldiselt on arvutid ikka küllaltki otud, nii et ilma inimesteta nad ikkagi hakkama ei saa, nendega hakkama saamiseks tuleb jälle inimesel end arendada ja pidevaid pingutusi teha.
Tuleviku energia arendamise osas pani ta suuri lootusi päikesele, praegu kasutatakse sellest looduslike protsessidena ära kõigest mõni protsent.
Loomulikut peaks huvi korral ise saadet kuulama.
salvey ütles:
Selle täiesti originaalse idee on ta maha kirjutanud möödunud sajandi lõpu Futuramast:
dig ütles:
Või Transmetropolitanist.
Aga millises arengujärgus on ikkagi singulaarsus?
@Kriku:
Ee… ma sain nii aru, et singulaarsuse all peeti silmas olukorda, kus tehisintellekt saab iseenesest teadlikuks. (no võib siis võrrelda äkki hea ja kurjatundmise puust vilja noppimisega äkki või?:)
No see arengujärk oleks siis praegu veel kaugel ikkagi… kui ma nüüd õigesti aru sain… aga samas olid ju kaks arvutit (adam ja eva siis nö :) juba omavahel algorütme vahetanud?
(Sulgudes siis mu enda võrdlused).
Kordan veel, et kuulake ise, mina võin ka oma ümberjutustusega täiesti puusse panna.
Tehniline Singulaarsus on hüpoteetiline tulevane sündmus. Sündmustel ei ole arengujärke, sündmustel on eellugu. Arengujärgud on ajaloolistel protsessidel.
Me ei küsi ju ka, millises arengujärgus on III ilmasõja puhkemine.
salvey ütles:
Kui Sa just algonkini rahva muusikast ei taha pajatada, siis oleks viisakas varajase algebristi ning maa- ja taevatarga Muhammad ibn Musa al-Khwarizmi sünnikoha auks nimetatud algoritme õigesti spellida.
dig ütles:
minu vabandused Muhammad ibn Musa al-Khwarizmi ja kõigi tema järgijate ja järeltulijate suunas. Pean meeles edaspidi.
Ma ei ole üldse kindel, et algebra isal teisi lapsi oligi.
@dig:
Samas pole see ka välistatud, nii et kindlam on vabandada.
Kriku ütles:
Mina kriku asemel hoiaks sellel kohal natuke madalamat profiili, sest Kristjan Port on vaieldamatult tunnustatud teaduseinimene.
Aga hoia siis, kes sind keelab?
Ei usu mina, et see sõnastus KP-lt pärineb.
pühapäeval, 29. mail kell 14 räägib saates “Hallo, Kosmos!”Eesti põlisrahva maausust soome-ugri kultuuri uurija ning Maavalla Koja juhatuse liige ja kirjutaja ANDRES HEINAPUU.
Maarahva usk on siis dünaamiline, maaema ei kujuta endast mitte tervet planeeti vaid vaid rohkem nii, et sõidad oma Mustamäe kodust autoga kusagile maale, valad seal koduõlut maha ja seal ta siis parajasti asubki. Hiiepuude külge võib riputada kangaribasid. (Vereohvritest on ka natuke ebamäärast juttu, ta ütleb et ei oska neid tuua või midagi taolist.) Inimesed on erinevad, tahavad väga erinevaid asju, seetõttu ei saa neil kuidagi olla üht jumalat. Loomulikult on jumalaid palju. Maausu ja kristluse erinevus seisab siis selles, et maausklik ei saa midagi andeks, pole lunastust nagu kristluses. udmurtidel on siiski palve, mille abil on võimalik tuulejumalalt andeks paluda, tal on olnud võimalus ka selle toimimises veenduda. Religiooni õpetuse üle koolis ta nurises, ( kuigi arvas, et ateistide vastu peaks siiski ühisrinde moodustama). Ühelt Soome-Ugri rahvalt on ta siis kunagi kahekäe rituaalse pigistuse abil saanud karu kaitsva jõu. Kinnitab, et see on teda elus aidanud ja hoidnud. Saksa filosoofiat pole ta kunagi mõistnud, kuna Soome-Ugri keeled ja Saksa keel on oma ülesehituselt liiga erinevad. Saksa muinasjuttudes on mets kole paik, eesti omades mitte. Vene keelegagi sama lugu. Venekeeles rääkival maril ja eestlasel on üksteist kergem mõista, kui eestlasel ja venelasel, kes venekeelt räägivad. Arvuti sobitub tema meelest hästi maausku (ju on dünaamiline) Ta arvab, et kümne aasta pärast kolivad inimesed maale tagasi. (Tuleb jälle meelde Hardo Aasmäe, kelle arust tuleks maapiirkonnad organiseeritult maha jätta, muidu toimub see stiihiliselt, mis oleks halvem variant) Vertikaalne joon ristil aitab siis hinge teise ilma, horisontaalne takistab tagasitulekut. Pruudi rautamine kujutab endast siis pruudi pea kohal kolme mehe poolt mõõkade ristamist, tanutamist võib läbi viia ainult teine naine, kes ise on tanutatud.
salvey ütles:
Oi, see oleks pööraselt lõbus, kui taoline moodustis tekiks. Maausuliste-kristlaste rinne võiksid pastafarid, erisiaanid jm toredad sektid ka kampa kutsuda. Tahaks kohe allkirjaga toetada toda mõtet, et ei jääks niisama õhku rikkuma.
salvey ütles:
Ma tean küll, et suur vilusoohv anglosaksi keeli ei mõista, aga selle asja nimi on suburb. Maa-Ema pöörab teise külje sellel hirmsal päeval, kui seitse miljardit inimest oma linnad maha jätavad ja maale kolivad.
Etnoloogia on huvitav ala ja pole üldse paha mõte mõni omamaine vana komme või tähtpäev meelde tuletada aga väga veider, et fennougristika doktorant oma uurimisalust subjekti kohe täitsa tõemeeli usub. See ei ole siis enam ju teaduslik lähenemine. Huvitav, mida tema professorid sellisest asjast arvavad.
Panen ka A.H. ” Horisondis” oleva artikli lingi, kuna seal on seda eestlaste-maride-venelaste suhet venekeelde seletatud täpsemini, kui mina kirja panin, muidu ka huvitav lugeda
Uurali dialoog
Mina maale kolimist kohe kuidagi ei märka, kolitakse just maalt minema. Noori praktiliselt külas enam pole, mutikesed ja joodikud on jäänud.
Vähemalt suurematest linnadest kaugemates külades on see nii.
Tahaks täitsa näha mis vägi inimesed maale kümne aasta pärast tagasi toob.
Tegu on lihtsalt saatekülalise soovmõtlemisega.
pühapäeval, 5. juunil kell 14 on saate “Hallo, Kosmos!” külaliseks reikiõpetaja JAAN JÄÄTS, kes jutustab muinasjuttu maailmast.
Jeebus, kas see jama ei lõppegi ära kunagi? Kui nii edasi läheb, jääbki viltune pendel R2 riiulisse.
Nüüd näevad nad kõvera lusika ja lendava notsu nimel vaeva.
oi, oi kogu see terminite voog võttis päris sõnatuks. (Lõppu ei kuulnud. Ei proovigi hakata küsimustele vastama, selleks peaksin vast vähemalt korra või paar veel kuulama, aga sel vist poleks mõtet nii-ehk-naa. Üks meeldejäänud nö fakt oli selline, et allaanid lumeenid sõdisid omavahel maa-aastates 40 000 aastat.
(Maharata Voog – Kristos Voog – Kristos Väli) tema kodulehe link siis
@salvey:
Seal saidil räägiti kellegi L.Orri imelikest ideedest. Ühe tähe kaugusel L.Ori jutust.
160 eurose “annetuse” eest lubab oma telgi ja magamiskotiga minna õppima teadlikku hingamist mis meenutas väga lihtlabaseid vagaalmanöövreid, kui sügava hingamise jääb süda aeglasemaks ja rahunetakse. Lõdvestumist näiteks nimetati ühe vähese konkreetse asjana mida see 160 eurone hingamisõpetus annab.
salvey ütles:
Kahtlemata kõige segasema saatekülalise rändauhind on läheb sellele mehele. Ma alguses arvasin et raadio on mõnel teisel kanalil, kus mingit halba ulmejuttu ette loetakse.
“Hallo, Kosmos!” 53: Tulevikulabor
Budist Laur omab vale ettekujutust sellest, mis on dimensioon.
Matemaatiliselt on dimensioon ju ainult tegur. Kvantsüsteemis aga selle konkreetse kvantsüsteemi mõõde.
Näiteks Ohmiseaduse kolm mõõdet.
See käib ka stringide kohta. Iga tegur väljendab mingit omadust, mitte ruumi mõõdet.
“Hallo, Kosmos!” 54: Kuhu kulged, inimene?
Jäi mulje, et kolmel vestlejal ei olnud nö mõisted üheselt määratletud, no ühe jaoks tähendas näiteks mentaalsus midagi muud kui teisele ja kolmandal oli oma tähendus välja pakkuda. Kuid neid endid see kahtlemata ei seganud vaid pani pigem naerma.
Mina Osho jmt autorite austaja ja lugeja pole,vist ka seetõttu jättis üsna ükskõikseks. Kuid täiesti võimalik, et leidub hulk inimesi, kellele taoline loeng võiks positiivselt mõjuda.
salvey ütles:
Miks peaksid? Nad ei vahetanud ju mõtteid, nad tegid kunsti. Ja kindlasti tuleb ennetavalt mäletada, et igasugused jutud värviratta kasutamisest või värvide küllastumisest ja sobimatusest on elitistlikud ning HK vabasse õhkkonda sobimatud.
“Hallo, Kosmos!” 55: Kosmiline kohting Volkega
Saate alguse pealiskaudsel kuulamisel jäid kõrva kaks mõtet: a) Kõike, mis internetis kirjutatakse, eriti ufoloogia osas, ei maksa uskuda. Internet on täis jampsi. b) Asjaolu, et nii Vatikan kui Briti Royal Society on viimasel ajal korraldanud ksenobioloogia teemalisi konverentse, on kindel märk sellest, et midagi hakkab kohe-kohe juhtuma.
Kõige meeldejäävam oli minu jaoks vast paavsti suhtlus tulnukatega, kes ovaalsel moodustisel tema juurde laskusid.
Giardano Bruno nime mainiti ca kümmekond korda saate jooksul.
Teiseks märksõnaks oli paradigma muutus, mis kõik siis nö hoobilt uuele levelile tõstab.
Igor Volke on kahtlemata ise nähtus, kellest võiks (komöödia sugemetega) filmi vändata, arvan ma, ka siis, kui tema poolt tõotatud Uut imelist aega koos Tulnukatega meile veel koitma ei peakski.
@salvey:
Kõige meeldejäävam oli minu jaoks vast paavsti suhtlus tulnukatega, kes ovaalsel moodustisel tema juurde laskusid.
See on samasugune muinasjutt nagu Jeesuse vereliin! Merovingid elavad Eestis ja nende uus nimi on Seppo!!! Selle Jeesuse vereliini jama on eesti keeles ümber lükatud, naisliini pidi säilis Merovingide liin meie ajani..
Miks peaksid maavälised tsivilisatsioonid olema huvitatud suhtlema inimesega, kes esindab maapeal ainult valet, kuna 1870 aastal kuulutati paavst ilmeksimatuks?
In 1870, the First Vatican Council solemnly and infallibly defined the infallibility of solemn definitions. Now we know, infallibly, that solemn definitions are infallible. They cannot fail — ever.
Katoliku ennustuse (Fatima) järgi kuulub paavst nende hulka, kes hukatakse. http://en.wikipedia.org/wiki/Three_Secrets_of_F%C3%A1tima
The text of the Third Secret was published on 26 June 2000:
……..And we saw in an immense light that is God: ‘something similar to how people appear in a mirror when they pass in front of it’ a Bishop dressed in White ‘we had the impression that it was the Holy Father’
Other Bishops, Priests, men and women Religious going up a steep mountain, at the top of which there was a big Cross of rough-hewn trunks as of a cork-tree with the bark; before reaching there the Holy Father passed through a big city half in ruins and half trembling with halting step, afflicted with pain and sorrow, he prayed for the souls of the corpses he met on his way; having reached the top of the mountain, on his knees at the foot of the big Cross he was killed by a group of soldiers who fired bullets and arrows at him, and in the same way there died one after another the other Bishops, Priests, men and women Religious, and various lay people of different ranks and positions.
@Oakrock:
Oleksite pidanud “Sõprusesse” kohale minema ja Volkelt endalt nö aru pärima. Või käisite kohal? Mina olen kahjuks tõeline võhik nii Merovingide vereliini, katoliikluse, paavsti jms koha pealt.
@salvey:
Oleksite pidanud “Sõprusesse” kohale minema ja Volkelt endalt nö aru pärima
Ei käinud, kuna mulle ei meeldi Volke „UFO päevikud“ Seal on ära toodud Betty Andreassoni röövimine USAs 1967 aastal, kusjuures on teada, et talle taasesitati fööniksi müüt, kuid sellest ei saa Volke raamatus aru. Tema raamatud ei paku mingit tundmatut infot, seega ei ole ta ka ise huvitav.
Fööniks kehastab seda algset Logost, Sõna, kellest on piiblis juttu. Rundle Clark fööniksi müüdi sümbolismist:
„Tuleb ette kujutada sügaviku vetest välja ulatuvat sammast. Sellele on laskunud fööniks, kõikide saabuvate aegade kuulutaja. Ta avab noka ja rebestab ürgöö vaikuse elu ja ettemääratuse karjatusega, otsustades, mis peab sündima, mis aga mitte“
Fööniksi ürgkiljatus pani aluse kõikidele tsüklitele (nii pretsessiooni kui ka kalendri), tema ilmumine Heliopolise templisse pani ja paneb aluse uuele maailmaajastule ehk eoonile, nii on ta kõikide ajajaotuste kaitsja, sest ta korrastab aega.
Mina olen kahjuks tõeline võhik nii Merovingide vereliini, katoliikluse, paavsti jms koha pealt.
Kuidas sai Teist mööda minna Da Vinci kood ja muud jurad, mis sellega seotud olid? Siiani on internet seda kõntsa täis! Seppo kirjutas oma esiemast raamatu: väljendas nördimust oma perekonna ajaloo lörtsimise pärast ja lükkas ümber põlvnemise Jeesusest.
Oakrock ütles:
Seda raamatut olen siiski lugenud. Kaunis keskpärane põnevusjutt, mu meelest, kuid Seppodest seal mu mäletamist mööda juttu justkui polnud ja Seppo kirjutatud teost tema esiemast pole lugenud ega ka sellest mitte varem kuulmagi juhtunud.
@salvey:
Seda raamatut olen siiski lugenud. Kaunis keskpärane põnevusjutt
Da Vinci kood on mingi Plantard’i nimerlise aferisti väljamõeldistele põhinev luulutamine. Võltsituid dokumente hakkas ilmuma Prantsuse arhiividesse, kust need leiti ajakirjanike poolt üles, siis kirjutati raamat “Püha veri ja Püha Graal”, Michael Baigenti, Richard Leigh’ ja Henry Lincolni poolt, Dan Brown tundis raha lõhna ja kirjutas kokku soperdise Da Vinci kood.
Hr Seppo on Eesti Genealoogia Seltsi Tallinna osakonna liige.
Seppo kirjutatud teost tema esiemast pole lugenud ega ka sellest mitte varem kuulmagi juhtunud.
Selle raamatu nimi on „Fredegunde, Neustria kuninganna“ ilmus 2006 aastal
Oakrock ütles:
Vähe on lihtsamaid asju. Kogu Õpetus hoovab ju Kukest (kes “avab Noka ja rebestab Ürgöö Vaikuse Elu ja Ettemääratuse Karjatusega”). Kes on Aabitsa kaanel? Millega algas Nõukogude saatanlik Aabits? Programmiga: ‘mõ-ne-rabõ-rabõ-ne-mõ’ .
‘Meie pole orjad, orjad pole meie.’ Tuleb tuttav? Ette? Kujutada? Sammast? Sügavkukke?
@Mart K.:
Kogu Õpetus hoovab ju Kukest
Mis puutub vaene kukeke siia? See on tsitaat, mitte minu väljamõeldis.
Millega algas Nõukogude saatanlik Aabits?.
Mis on Nõukogude saatanlik Aabits?
‘Meie pole orjad, orjad pole meie.
NL püsis aastaid edukana tänu orjatööle Gulagi laagrites. Kui sisuline sunnitöö/orjatöö ära kaotati, siis toimus ka majanduslangus. Ei maksa uskuda jaburat propagandat vabadusest.
Karlsonil (kes teatavasti polnud päris inimene vaid pigem ee… mehhaniseeritud humanoid) oli katusekambris kah üks omajoonistatud kukepilt seinal. Maalitud peast oli ta muidugi päris vaikne ja tema võimalik sügavam sümboolne tähendus jääb saladuslikuks nagu tema autori Karlsoni päritolugi.
Fööniksite kohta ma olin varem kuulnud, et nad tõusevad tuhast, aga veest, sambast ja ürgkiljatusest ei teadnud miskit. Päris meeliülendav kujutluspilt igaljuhul, järelemõeldes.
@salvey:
Vikipeedias on iseloomustatud fööniksit väga kehvasti, isegi müüti ennast ei ole kirja pandud: http://et.wikipedia.org/wiki/F%C3%B6%C3%B6niks
Loo pani kirja Egiptust külastanud ja Heliopolise preestritega suhelnud Herodotos: On püha lind, keda kutsutakse fööniksiks, Mina olen teda näinud ainult piltidel, sest lind ise on äärmiselt haruldane ning ilmutab ennast 1 kord 5000 aasta järel (aastaarvud varieeruvad alates 500-st ja sealt edasi), kui teda nähakse pärast tema isa/vanema surma.
Nemad (Heliopolise preestrid) räägivad sellest linnust seda, mida mina ei või uskuda: Fööniks tulevat Araabiast (s.t. idast, maalt silmapiiri taga, kust päike ja tähed tõusevad, s.o. kohast kus jumalad on sündinud – mütoloogiline tulesaar), kandes mürri sisse pandud vanemat surnud lindu, ta lendab Heliopolise Päikesetempli juurde ja matab keha sinna.
Selleks tegevat ta esmalt nii suure kera, kui jaksab kanda, uuristab selle siis õõnsaks, paneb surnud vanema sinna sisse ja suleb augu lõpuks värske mürriga. Kera kaalub siis täpselt sama palju nagu esialgu. Fööniks kannab selle kera Egiptusse, üleni viirukiga kaetud ja paigutab selle Päikesetemplisse. Nõnda kõlab nende fööniksi müüt.
Teises variandis punub surev fööniks endale pesa, süütab selle ja kaob leekidesse. Tulest ilmub imepäraselt uus fööniks, kes peidab oma isa põlemisest jäänud tuha mürrist muna sisse, et viia see lennates Heliopolisesse ja asetada seal päikesejumal Ra altarile.
Kolmandas variandis lendab surev fööniks Heliopolisesse, et ohverdada ennast tulealtaril, kust seejärel ilmub lendu tõustes noor fööniks.
“Hallo, Kosmos!” 56: Maagiline maailm eesti folklooris
Huvitav saade oli kahtlemata.
@salvey:
saadet ei kuulnud, aga Mare Kõivat on mul olnud õnn kuulata astronoomiahuviliste kokkutulekutel. Nii ka sel aastal Palas, kus Mare teemaks on Kuu folklooris.
libamaailma propageerimisega ei paista ka selle nädalane saade küll tegelevat, tõsised teemad kavas ja kommenteerimas pädev ja ametlik asjatundja, olgu link info mõttes üles riputatud “Hallo, Kosmos!” 57: Kriisid ja katastroofid
“Hallo, Kosmos!” 58: Dalai-laama Eestis
Paitab nii, et küsimus selle kohta, mida Dalai-lama ütleks Maad väisavatele tulnukatele, jäi sedapuhku esitamata.
“Hallo, Kosmos!” 59: Hingekarjane Toomas Paul
Kõlab päris põnevalt.
Uute surmapattude väljamõtlemist katoliku kiriku poolt pidas Toomas Paul mõttetuks, vanad aga kehtisid munkade jaoks. (Nii sain mina aru)
Inglid, keda piibli järgi võiks nüüdse aja mõistes sõjaväe kindralitega võrrelda, on tänapäeval lihtsalt mingid ninnu-nännud ja alati naisterahvad, leidis T.P. Saatejuht kinnitas seepeale, et ka Miikael ja Raafael näiteks on praegusel ajal populaarsed ja au sees, ilmselt kommertslikel põhjustel. (T.P. võttis selle nüüd teadmiseks)
Tänapäeva kohta Eestis arvas T.P. et Jumalat ei karda enam ükski inimene, et ta pole kohanud selliseid, mis- tõttu on ka sellekohaste bussiplakatite trükkimine mõttetus. (ma arvan, et küllap mõned ikka leiduvad, aga ega nende irriteerimisel plakatitega mõtet pole tõesti) Teaduse liigsest kummardamisest vahel oli ka juttu. T.P. hüüatas vististi kuidagi niimoodi: nad ütlevad, et usuvad teadust, aga nad ei mõtle, kes see teadus on! (mina pole õige inimene siinkohal rääkimaks teaduslikust meetodist ja muud säärast tarka juttu :) Sportimist pidas T.P. samuti otsapidi religioosse iseloomuga nähtuseks. Samas leidis ta, et islamile on meie vallutamine sedavõrra lihtsam ülesanne, kuna usku pole vaja selle puudumise tõttu vahetama hakatagi. Rahu leidmist pole siiski ka islami (mis on siis ise-enesest üks kristluse haru) all elades loota, seal on omad võitlused vahhabiitide, sunniitide ja shiitide vahel.
Deemonite kohta ta ütles, et neid pole ja piiblis ei räägita neist ka midagi. Saatanaga aga võib vahel tegemist küll olla, arvas ta.
Budismil ja kristlusel on ühiseid jooni küll; meenutas Linnart Mälli, kellega ta kunagi oli selle teemalisi vestlusi pidanud.
(nii et Toivo Tänavsuu mõttekaaslaseks ei saa teda vististi pidada) Ingridi küsimise peale, mida lisaks uurida, arvas, et ei ole tagasihoidlik ja soovitas omi raamatuid. (õige muidugi :)
Panin kirja nagu aru sain ja meelde jäi, loodetavasti sai ikka enam-vähem õigesti.
“Hallo, Kosmos!” 60: Mikk Sarv – saamidest ja šamaanidest
Kõlab palju ilusat muusikat lindilt ja otse saates lauldakse ka.
Kokkuvõtvalt võiks öelda, et Mikk Sarv soovitab rohkem looduses jalutada (Mäletavasti on seda ka MV siin lehel vahetevahel ikka soovitanud, nii et siin vastuolu ei tohiks küll tekkida) ja häät teha s.o. laulda. Mikk Sarv räägib ka Saamide kombest münte aeg-ajalt maha loopida, et maa või ka meri ära osta. (Seda MV ratsionaalse inimesena ei pruugi soovitada, arvan ma) Kuna raha ei ole jäätisepaber, siis ei tohiks selle maha loopimisest ka palju pahandust sündida, sest järgmine kodanik võib selle leida, üles korjata ja rõõmustada. Kui on aga tegu paigaga, kuhu teise inimese jalg naljalt ei pruugi sattuda, siis IMHO võiks visata ka õunasüdame vmt, mille üle maa või meri võiks rohkem rõõmu tunda.
salvey ütles:
Kas ainult pentatoonikat, nagu laiskadele šamaanimuusikutele ja tuulekelladele kombeks on — või midagi loomingulist ka?
Pean tunnistama, et ma ei oska kuulmise järgi öelda, millal on pentatoonikaga tegu. Aga kõlavad näiteks ka 2 (ilusat) laulu Rein Marani filmist”Laanetaguse suvi”. Laulu “Oh sa vana valge jänes” (mis on ka ilus laul IMHO) laulab M.S. ise saates (vähevõitu küll), see võib vististi küll pentatoonika olla, arvan ma…
salvey ütles:
Niipalju, kui ma seda filmi mäletan, peaksid täiesti korralikud laulud olema.
Pentatoonikal on mäletatavasti see põnev omadus, et ta koosneb ainult kvintidest, mistõttu pentatoonilisi noote võib mängida mistahes järjekorras või ajahetkedel, nad kõlavad ikka kokku. Tuulekellad kasutavad seda efekti kenade kaootiliste ja ilma tugiheli ning rütmita helijadade loomiseks, aga mõnikord üritavad kobakäpp-muusikud tuulekella au endale võtta ja sinna juurde “hingestatud muusikast” või “teispoolsetest häältest” lobiseda.
Sel pühapäeval, 11. augustil kell 14 on saate “Hallo, Kosmos!” külaliseks auväärne emeriitprofessor – juudi ja islami müstika asjatundja KALLE KASEMAA.
traditsiooniline islam ja sufism mõistagi omavahel läbi suuremat ei saagi, sain ma aru.
Kui Lutherilt küsiti, mida Jumal enne maailma loomist tegi, vastas ta, et lõikas lollide küsijate jaoks vitsu valmis. Ratsionaalsed teosoofid vastavad, et enne maailma loomist polnud aega, seepärast muutub ka küsimus millegi enne tegemise kohta mõttetuks. Müstikutest kabalistid ja sufistid ütlevad, et enne selle maailma loomist lõi Jumal teised maailmad, mis kõik tulid tal ka ebaõnnestumise pärast hävitada. Meie omaga nüüd võib aga enam-vähem rahule jääda.
Dervišite pöörlemine ja ulgumine on püüd oma sisemise valgus Jumalaga ühendada või miskit sinnapoole. Seda siis harrastavad sufistid arvatavasti.
10 sefira`d on juutide kabala müstilised etappid, rütmid mis Jumala juurde peaks viima.
Meelde jäi veel see, et ise nende teatud väga spetsiifiliste raamatute lugemisest kasu pole, aru ei saa ja võib koguni saatana mõju alla sattuda. Tarvis läheks siis igal juhul õpetajat.
Mitte nii ohtlikku kirjandust, millest lihtsurelikki aru võiks saada, soovitati siiski ka.
Haifa ülikooli audoktori ja veendunud kristliku sionisti seisukohad Islamist on muidugi äärmiselt objektiivsed. Hea näide teaduse totaalsest korrumpeerumisest.
Seda võiks sotsiaalse rehabililtatsioonina kasutama hakata. Et siis elupõline aastakümneid kinni istunud rets ei satu mitte hoolekandeosakonda, vaid valitakse juura emeriitprofessoriks.
Konspiraator ütles:
Tõsi ka või? Kui me nüüd hüpoteesi mõttes oletaksime, et isand Kasemaa korrumpeerunud on (mille kohta Sa mingisuguseid tõendeid esitanud ei ole), siis missugust teadust ta Sinu arvates esindab?
@dig:
Ma ei öelnud, et isand Kasemaa on korrumpeerunud. Ma ütlesin, et teadus on korrumpeerunud.
Usklikud ei korrumpeeru pea kunagi, aga inimesed kes tõsiuskliku emeriitprofessoriks määravad, võivad küll olla. Või siis moraalilagedad.
Fun fact: professorist saab emeriitprofessor pensionile mineku teel. Kas Sinu meelest ei tohiks teoloogiaprofessoreid kunagi pensionile lasta?
@salvey:
Dervišite pöörlemine ja ulgumine on püüd oma sisemise valgus Jumalaga ühendada
Whirling Dervish Dance http://catherineowen.suite101.com/whirling-dervish-dance-a51762
The whirling dervish is known as a Semazen. Dervish itself means doorway to god or enlightenment.
Sufi whirling Wikipedia: As explained by Sufis:
In the symbolism of the Sema ritual, the semazen’s camel’s hair hat (sikke) represents the tombstone of the ego; his wide, white skirt represents the ego’s shroud. By removing his black cloak, he is spiritually reborn to the truth. At the beginning of the Sema, by holding his arms crosswise, the semazen appears to represent the number one, thus testifying to God’s unity. While whirling, his arms are open: his right arm is directed to the sky, ready to receive God’s beneficence; his left hand, upon which his eyes are fastened, is turned toward the earth. The semazen conveys God’s spiritual gift to those who are witnessing the Sema. Revolving from right to left around the heart, the semazen embraces all humanity with love. The human being has been created with love in order to love. Mevlâna Jalâluddîn Rumi says, “All loves are a bridge to Divine love. Yet, those who have not had a taste of it do not know!”
ise nende teatud väga spetsiifiliste raamatute lugemisest kasu pole, aru ei saa
Saab küll aru, kuid selleks tuleb tunda erinevaid religioone, nii kaasaegset, kui ajaloolisi suundumusi, ka eri rahvaste mütoloogiaid ja müsteeriumiusundeid. Judaism on suhteliselt noor religioon, mis on üle võetud sumeri/babüloonia religioonist, muutes algmõtet tundmatuseni! Selle alusel midagi kaljukindlalt väita on vale.
Tarvis läheks siis igal juhul õpetajat.
Need õpetajad ei täida lihtsat nõuet, mida selle arengu lõppetapp eeldab: vananemine peatub! Nad vananevad ja surevad; järelikult nende organismis ei ole toimunud vajalikke muutusi, mida see areng esile peaks kutsuma. Ärge unustage fööniksi müüti.
Oakrock ütles:
Hakkabki valgusekiireke mulle tasapisi pimeduses lõpus koitma. Teie olete vististi surematu (siin oleks muidugi kohased suured tähed, kolm küsimärki ja kolm hüüumärki)
@salvey:
Seda väidab teadus, mida premeeriti Nobeli preemiaga, ning see on kooskõlas vanades õpetustes tooduga!
Telomeerid ja surelikkuse bioloogia Ülo Maiväli http://www.horisont.ee/node/1257
Nobeli meditsiinipreemia 2009
1985. aastal õnnestus Carol Greideril koos Elizabeth Blackburniga näidata, et telomeerseid kordusi lisatakse tõesti kuue nukleotiidi kaupa kromosoomide otstesse. 1987. aastaks olid nad isoleerinud ensüümkompleksi, mis telomeere pikendab (seega telomeraasi) ning näidanud, et see koosneb RNAst ja valgust. Mõne järgneva aasta jooksul selgus, et telomeraas on pöördtranskriptaas ehk DNA polümeraas, mis kasutab matriitsina RNAd, mitte DNAd, nagu „tavalised” DNA polümeraasid. Seega ei vaja telomeraas, erinevalt „tavalistest” DNA polümeraasidest, sünteesi alustamiseks matriitsile aluspaardunud juuretist. Telomeraasi ensümaatiliselt aktiivse valgu kirjeldamine 1990. aastate keskpaigaks tähendas, et põhijoontes olid telomeeride olemus ja sünteesi mehhanismid välja selgitatud.
Kui telomeeride lühenemine põhjustab rakujagunemiste peatumist ja vananemist, siis telomeeride pikendamine vastupidi soodustab rakkude jagunemist. Inimeses on telomeraasi ensüümi leitud eelkõige sugurakkudes ja tüvirakkudes, mis peavad olema vajadusel alati võimelised jagunema. Telomeraas annab seega rakkudele midagi surematuse taolist.
Nobeli meditsiinipreemia telomeeride uurijatele http://teadus.err.ee/artikkel?id=893&cat=53&pg=10
Laureaadid on näidanud, et vastus asub kromosoomide otstes, struktuurides, mida nimetatakse telomeerideks. Kromosoomidesse on kokku pakitud pikad niidikujulised DNA molekulid, mis sisaldavad meie geene. Telomeerid on justkui mütsikesed kromosoomide otstes. Elizabeth Blackburn ja Jack Szostak avastasid, et telomeere kaitseb kahjustuste eest neis enestes paiknev ainulaadne DNA-jupike. Carol Greider ja Elizabeth Blackburn tegid kindlaks, et telomeeri-DNA moodustumisel mängib tähtsat rolli valkaine nimega telomeraas.
Kui telomeerid kuluvad, siis rakk vananeb. Teisest küljest, kui telomeraas on tegus, siis telomeerid ei kulu ja rakk püsib nooruslik. Nii juhtub näiteks vähirakkudes, mis mõnes mõttes on igavesed. Mõnede pärilike haiguste puhul aga on telomeraas defektne ja see kutsub esile rakukahjustusi.
Oakrock ütles:
Kui te enda kohta mingeid väiteid esitama hakkate, näiteks, et elate juba Sumeri ja Babüloonia hiilgeaegadest saadik, siis vast oleks parem see põnev epopüa kolida ringi teie isiklikku lõime. Siinses prevaleerigu ikka saate “Hallo Kosmos” kangelased.
@salvey:
Minu telomeraase käsitlev vastus puudutas minu väidet:
Need õpetajad ei täida lihtsat nõuet, mida selle arengu lõppetapp eeldab: vananemine peatub! Nad vananevad ja surevad; järelikult nende organismis ei ole toimunud vajalikke muutusi, mida see areng esile peaks kutsuma.
Kui te enda kohta mingeid väiteid esitama hakkate, näiteks, et elate juba Sumeri ja Babüloonia hiilgeaegadest saadik, siis vast oleks parem see põnev epopüa kolida ringi teie isiklikku lõime.
Te kujutate endale ette! Kas Te unustate alati kohe, millest jutt käib, ja reageerite ebaadekvaatselt? Teil on haige fantaasia: Ma olen liiga noor isegi surma peale mõtlemiseks!!!
Siinses prevaleerigu ikka saate “Hallo Kosmos” kangelased
Mis ajast uhhuutajad skeptikutele kangelased on? Need Teie kangelased valetavad teadlikult või tõestavad oma jutuga, et nad ei ole mingitest õpetustest aru saanud. Kas Te isiklikult ei ole lugenud minu poolt postitatud mütoloogiat puudutavat osa? Mitte mingeid teadmisi ei ole sellest külge jäänud, et aru saada kes räägib tõtt ja kes valetab?
@Oakrock:
Mnjah, ütleme siis, et tahtsin lihtsalt etteruttavalt öelda, et kui te hakkate oma võimete kohta infot jagama, siis äkki oleks mujal parem seda teha, sest siin tegeldakse (pealkirja järgi) ühe konkreetse raadiosaate ja selle külalistega. Ning kommentaare on siin niigi juba päris palju ja saateid on ees veelgi ootamas.
Ja kuna see saade on suuremaltjaolt umbluu saade, aga teie sõnad on alati puhas tõsi, siis minu meelest ei pruugi see teema alati nende jaoks parim koht olla.
Mnjah, kõik ülesloetu võib mõnel määral ka tõele vastata küll :))
Mina kaldun arvama, et salvey’l on temaatilisuse küsimuses õigus, aga ma olen täna liiga laisk, et Oakrocka tapeeti auväärsemale seinale veeretada.
@salvey:
kui te hakkate oma võimete kohta infot jagama, siis äkki oleks mujal parem seda teha,
Ma ei põe suurushullustust, vihkan ainult valetavaid tõpraid.
Ning kommentaare on siin niigi juba päris palju
Loomulikult tuleb skeptiku lehel idiootlikele uhhuutajatele kaasa kiita, nagu Teie vaimustunult seda teete…
aga teie sõnad on alati puhas tõsi,
Minu sõnad on puhas tõsi, ma olen selle allikatele viidates ära tõestanud. Kui Teil on arusaamisega raskusi, siis mina Teid aidata ei saa. Eks me varsti näeme, kellel õigus on!
@dig:
Loomulikult, meestele on alati rumalad naised meeldinud, siis saab tunda ennast ülitargana. Tark naine tekitab ju alaväärsuskomplekse!
Oakrock ütles:
ei võta omaks
Tjah, noh, järgi mõeldes, saate ikka vahest, mõned teie poolt üles riputatud materjalid on meelelahutuslikud, teised silmaringiavardavad, või siis omavad teatavat potentsiaali mu inglisekeele parandamiseks. (eriti siis, kui saabub talv ja mul on eeldatavasti aega rohkem arvuti taga passida)
Mnjah, parema meelega jääksin ise vist pigem tõe kui õiguse otsimise juurde, aga ei usu, et nö lõpliku tõe leidmine oleks võimalik kuulates saadet “Hallo Kosmos” Ja kahjuks ei pea ma ka võimalikuks selle leidmist teie epistlitest.
@salvey:
ei võta omaks
So? Teiste inimeste harimatus ei lähe mulle enam korda, igaüks teeb oma valikud ise!
parema meelega jääksin ise vist pigem tõe kui õiguse otsimise juurde
Skeptilisusest olete Te väga kaugel, kuna puuduvad algteadmised asjadest isegi arusaamiseks. Millist tõde nii otsida saab???? Irw, irw!
Ja kahjuks ei pea ma ka võimalikuks selle leidmist teie epistlitest.
See on lausa fantastiline ja teeb mulle tõeliselt rõõmu!
Oakrock ütles:
Ma ei ole küll spetsialist, aga see tundub usutav. Pigem on tegemist mingi geneerilise mania vormiga.
Oakrock ütles:
Aga kust Sa tead, et digile hoopis mehed ei meeldi? Kas ei ole dig piisavalt gei-uudiseid skeptikusse vedanud, et selliseks kahtluseks alust anda?
Oakrock ütles:
Tore, et teie päeva paremaks sain teha :)
@dig:
Aga kust Sa tead, et digile hoopis mehed ei meeldi? Kas ei ole dig piisavalt gei-uudiseid skeptikusse vedanud, et selliseks kahtluseks alust anda?
Mis puutub siia seksuaalne sättumus? Seksuaalvähemuste hulka kuuluvad inimesed suhtlevad kasvõi töö käigus vastassoo esindajatega. Seega milles küsimus? Rumal naine tutvusringkonnas tõstab ka homo kui mehe enesehinnangut.
pühapäeval, 18. septembril kell 14 on saate “Hallo, Kosmos!” külaliseks šamaan ja nõustaja TIIT TERAS, kes räägib hingeosakeste tagasitoomisest ja voodoost.
Oakrock ütles:
Hm, Oakrock, leidub teie tutvusringkonnas palju vastassoo esindajaid, kelle enesehinnangut te oma vaimuannetega kõigutanud olete?
Muide, mis te hunganist ja mambast (tulevad järgmises H.K. saates siis) arvate? Põnev, eksole:)
P.S. Ilmselt on ilmselt on mindki momendil geneeriline maania tabanud. Muide, guugeldasin seda sõnapaari ja juhtusin taolisse kohta, tsitaat ka
Sellest järeldugu siis (täiesti meelevaldselt siis loomulikult), et omame teiega koos, O. head potentsiaali mania grandiosaks, aga momendil on rohkem sihuke geneeriline värk siis.
P.P.S. Jätkem nüüd digi`le nuputada, kuhu seda postitust toppida saaks.
@salvey:
mis te hunganist ja mambast (tulevad järgmises H.K. saates siis) arvate? Põnev, eksole:)
http://www.religioustolerance.org/voodoo.htm Vodun priests can be male (houngan or hungan), or female (mambo). Mis siin põnevat on?
Ilmselt on ilmselt on mindki momendil geneeriline maania tabanud
Mis asi see on? Paluks täpsustada! Vikipeedias selline maania liik puudub: http://et.wikipedia.org/wiki/Maania
Dig! Paluks järgnev lahti seletada (mul on naerukrambid, ma ei suuda!): Sellest järeldugu siis (täiesti meelevaldselt siis loomulikult), et omame teiega koos, O. head potentsiaali mania grandiosaks, aga momendil on rohkem sihuke geneeriline värk siis.
@Oakrock:
Ma loodan, et olete oma krampidest ikka elu ja terve nahaga välja tulnud. Minuga on ka kõik ok (mitte, et keegi küsinuks oleks) võtsin nimelt kaks päeva kartuleid, paistab, et see aitab geneerilise (või millise iganes muu) maania tekkimis ohu korral hästi. (nagu oligi arvata)
Tiit Terase saatest ka:
T.K. kirjeldas saate algul oma (veidi ebamääraseks jäänud) terviseprobleeme, mis teda ennast siis šamanismi juurde tõid. Tuleb välja, et to ka ca 40 raamatut kirjutanud. (Ei ole küll isiklikult ühtki lugema ega nägema juhtunud).
T.K. kirjeldas ka päris värvikalt oma teekonda kadunud hingeosakeste tagasitoomisel; võitlusi teel olevate olenditega, kes teda takistada püüavad ja kappi, kuhu hingeoasakese pihtapaneja selle siis ühel juhul kinni oli pannud. Enne seda sealt kätte ei saanudki, kui tuli hingeröövija enda hingeosake ka kusagilt üles otsida.
Veretutest operatsioonidest oli ka juttu. Mulle isiklikult kergelt arusaamatuks jäigi, kas T.K. siis isiklikult usub nende päriselt toimumisse või mitte, küll rõhutas ta, et opereeritav peab kindlasti uskuma, muidu ravitoime puudub.
Sellest, et kõik koosneb energiast, mis võib võtta mis iganes vormi ja kuju, oli ka mõistagi juttu.
Vähemalt moodsa, nö multikultuurse folkloori kogujale peaks saade küll igati tänuväärne materjal olema, kujutan ma ette.
“Hallo, Kosmos!” 63: Interdistsiplinaarne mõtleja Alan N. Shapiro
Mul jäi enam-vähem selline mulje, et “Star Trek`i” mainiti A.S-i poolt kui just mitte igas lauses, siis üle paari lause ikka saates, juttu oli nii klingonitest, Kapten Kirkist kui Mr Spockist . Ma ise eriline selle sarja fänn pole (mõned osad olen näinud küll, kui see vahepeal mingis Eesti telekanalil jooksis) aga panen abivalmilt lingi neile, kes võivad tahta omandada A.S.-i selle teemalist raamatut: 34.50€ Star Trek: Technologies of Disappearance, Europe
Saatest jäi veel näiteks kõrva, et peale iga I.P.-i pärimist arvas külaline kõige pealt, et tegu on hea ja huvitava küsimuse püstitusega.
Lugemissoovituste nimekiri oli lai; hõlmas Dostojevskit, Camus`, üldse oli tema meelest hea mõte lugeda palju ilukirjandust ja sain aru, et ka seriaale vaadata (no ta vist küll ei uskunud, et tegu on ainult inimeste individuaalsete fantaasiate viljadega, mis on saanud inspiratsiooni näiteks ümbritsevast vaid avaldas arvamust, et tegu on millegi mujalt antuga; Jungi kollektiivsest alateadvusest oli ka pisut juttu). Maad väisavatele tulnukatele tuleks temapoolselt tervituseks alustuseks fack you (noh, pärast ta ütles muidugi, et see oli nali :)) Kuna tegu on isikuga, kelle kohta on päris palju infot võimalik netist leida, siis panen siia ühe ta luuletuse ka:
Raadio Kuku tegevjuht ei oska käänata sõna “puder”, ehk EPL: Raadio 2 programm meenutab pudru ja kapsaid.
Ülejäänud jutt on maksumüüri taga, seega pole selge, mida täpselt Jõgi R2 programmile ette heidab.
Ise pole ma seal palju taunimisväärset kohanud; enamik õhtuse vööndi saateid on huvitavad, isegi kui žanr pole alati lemmik.
salvey ütles:
Jah, küllap soovisid juba vanad eestlased üksteist kohates lahkesti “Hüva keppi!” — “Keppi sullegi!“. Ega siis tulnukaid kõlba teisiti tervitada.
“Hallo, Kosmos!” 64: Vigala Sass
“Hallo, Kosmos!” 65: Vigala Sass, II osa: “Meie rahvas on sündinud karust”
Kui mul tavaliselt lähevad ikka saatekülaliste vastused elu mõtte küsimusele kõrvust mööda, siis see kordne jäi meelda küll. Elul polegi mõtet, ütleb Vigala Sass. Ei tea, miks samad arvamused erinevate inimeste suust ei mõju tavaliselt ühtmoodi? MV -gi on mu mäletamist mööda sama öelnud, aga see ei mõjununud (mulle) masendavalt, nagu VS-i poolt öeldu.
Haigused pole mõeldud millegi õpetamiseks, muudavad su ainult depressiivseks jmt. Olen isegi samale järeldusele tihtilugu jõudnud, aga siiski mõelnud, et midagi see tulnud haigus ju sulle/mulle õpetab ka. (Ei mõtle sellega sugugi seda, et haigust tuleks mingil alternatiivsel moel ravida) Tihti peale ju televisioonis, ajakirjanduses inimesed räägivad, et haigus pani neid elu ümber hindama ja on kui õppetund elus jne. Eks põhjus ole selles ka, et haigestumiseta oleks ju elu mingist punktist alates vähem või rohkem teistsugune olnud, aga seda teistsugust – ja justkui võõrast ennast – ei osata ette kujutadagi ja mis mõtet sel olekski.
V.S. soovitab elada üks päev korraga (põhimõtteliselt muidugi arusaadav, mis ta öelda tahtis, aga ega väheke planeerimist ka paha tee – näiteks küttepuud talveks vmt – kuigi muidugi ei vajagi enamik eestlasi taolisi meeldetuletusi) ja elust võimalikult palju rõõmu katsuda tunda. Ütleb, et tema ise on viimased paarkümmend aastat katsunud elada nii, et kedagi ei kahjustaks. Hingede olemasolusse ta siis doktorikraadi omandanuna ka enam ei usu ammuilma.
Elu kestvasse õppesse ei suhtunud ta sugugi hästi :( nimetas seda jamaks ja arvas, et igaüks tehku seda, mida ta kunagi õppinud ja tegema hakanud on. (Jällegi masendav oli kuulda minu jaoks mõnevõrra, aga kui elul pole nagunii mõtet, mis vahet seal siis nii väga ongi, mida ma just teen)
Kokkuvõttes on saate näol IMHO tegu tarviliku jäädvustamistööga nö.
“Hallo, Kosmos!” 66: Seedritega feng shuist
Ega iseenesest feng shuis ju miskit paha pole. Kui inimene vastavalt just neile põhimõtetele otsustab oma kodu kujundada, siis on see lihtsalt maitseasi. Kui mõni ärimees otsustab oma ärihoone just vastavalt feng shui põhimõtetele püsti panna, on see ka eelkõige tema isiklik asi. No tegelikult muidugi nii lihtsad asjad pole, alati peab arvestama igasugu kooskõlastustega ja üldplaneeringutega loomulikut :) Oma siseruumides saab ehk ka täpselt feng shui usku järgida :)
(Olgu öeldud, et olen ise taoliseks asjaks liig laisk:)
A`feng shui järgimine võib ju nii mõnelegi olla täiendavaks stiimuliks toa koristamisel, näiteks, mis on ju positiivne.
Maitsekalt kuiundatud kodu vastu pole vast keegi, kas ka elus toimub midagi feng shui pärast, selles kahtlen sügavalt.
Sõna energia tähendus venis saatekülaliste suus nagu litsi püksikumm, järjepidevus annab reeglina ikka tulemit, ilma esoteerilisi energiaid ellu toomata.
Feng shui võib anda inimesele meelekindluse, et on oma elu juht, see on ka üks põhjuseid miks õpetus elus püsib. Kes tahab ikka olla leheke elu tuulte käes, parem olla oma elu väikene võlur.
Saate ajal tekkis kiuslik küsimus, et miks valdav osa hiinlasi oma kodumaal nii vaesed on? Feng shui ju käepärast võtta.
Minu arust nõuab feng shui inimeselt ikka palju müstilist mõtlemist, et seda kõike tõsiselt võtta.
“Hallo, Kosmos!” 67: Ringo Ringveega religioonist
“Hallo, Kosmos!” 68: Rainer Nõlvak – keskkonnast ja maailma muutmisest
Mnjah, Teeme Ära on muidugi püha üritus nö, mille üle muigamine vähemalgi määral sobilik pole. Tegelt loodan tõesti, et kasutegur on lokaalses ja globaalses mõttes ikka suurem, kui lihtsalt prügi ühest kohast teise tõstmine. (aga eks see selgub, kui saadet kuulata, ma arvan)
Ja prügi maha loopimine on väga inetu tegu, muidugi mõista.
“Hallo, Kosmos!” 69: Visionäär ja biokunstnik Joe Davis
Ise ma saadet kuulanud pole.
(A`tuli mõte, et Alkeemikute leht võiks ka skeptilised kirjatükid kuidagi moodi märgistada, praegu on neid minusuguse jaoks päris keeruline teiste hulgast üles leida, huvi pärast üritasin.)
Ah sa sade, oleks ma teadnud, et see mees Eestisse sattunud on ja mõttemasinaid lohistab, oleksin kindlasti kaema läinud. Tegemist on mu lemmik-kunstnik-teadlasega, väga hull tegelane.
Natuke taustmaterjali:
Colbert Report.
Cracked, “5 Works of Legitimate Mad Science Passed Off As Art, #1 “The Entire Life of Joe Davis”.
Seekord oli Einar Laigna saates. Väga vastu hakkas selle mehe meeletu eneseimetlus, kõige paremini iseloomustas seda lugu tuumaenergeetikust Jaapanis kes 2.maailmasõja lõpus kes lennukit(tuumapommiga) nägi ja aru sai mis värk on aga kellegile sellest ei rääkinud sest no mis sa räägid, keegi niikuinii ei saa aru. Jutt oli siis illustratsiooniks sellele, et tema ennustas juba 20 aastat tagasi ette mis juhtuma hakkab (no et kõik nii pahasti läheb nagu maailmas praegu on).
Lisaks kritiseeris evolutsiooniteooriat, tema arvas, et ikka tulnukad on mängus.
Igor Mang olevat talle mingi põhjalikuma ennustuse teinud mis täpipealt kõik täide läks.
Praegune tsivilisatsioon on huku äärel ja kui ma nüüd õigesti aru sain siis põhisüüdlane on massikultuur?
Tema ise massikultuuri ei tarbi, tema loeb raamatuid (“suhtleb suurvaimudega”)
“Hallo, Kosmos!” 70: Einar Laigna kosmilisest dimensioonist
Jah, tulnukad on kõige taga, peagi see avalikustatakse, praegu aga käib inimeste ettevalmistamine selleks, ulmefilmidega. Õige päeva saabudes läheb suuremal osal väga halvasti, valgustatud pääsevad. Et valgustatud olla tuleb vältida aju mõjutavat keemiat ja mitte pesta hambaid floori sisaldava hambapastaga, Einar Laigna ise peseb vene hambapastaga “Lesnaja”. Kogu tõde on varjul Vatikani arhiivides, aga see on nii salajane, et paavst ka ei tea, mis seal kirjas on.
Vatikani salajased arhiivid on nii salajased, et neil on lausa oma veebileht olemas. Külastusaeg õppeaasta jooksul veerand üheksast hommikul kuni üheni päeval, pühad päevad ja pühapäevad välja arvatud.
Etümoloogilise märkusena olgu veel meenutatud, et nimetuse Archivum Secretum Vaticanum keskmine sõna ei viita tegelikult ei saladustele ega isegi mitte sisesekretsioonile vaid ikka sekretäritööle. Kui tõlkida mitte sõna sõna vaid tähendus tähenduse vastu, oleks tulemuseks ligikaudu Paavsti isiklik arhiiv või Vatikani presidentaalne raamatukogu.
Santa ütles:
Siia juurde olgu veel märgitud, et tuumaenergeetik on insener, kes tegeleb valmis tehtud fundamentaalseaduste praktilise ekspluateerimisega. 2. ilmasõja lõpus ei olnud Jaapanis mingisuguseid tuumaenergeetikuid — mäletatavasti oli isegi tuumafüüsikaprogramme toona väga vähestel riikidel. Ka siis, kui Jaapan 1954. aastal lõpuks tuumaelektrijaamu ehitama hakkas ja tuumaenergeetikud ametisse seadis, ei tehtud seda mitte Jaapani teaduse ja tehnoloogia baasil vaid Eisenhower transfer‘is strateegiliselt tähtsale liitlasele ameerika tuumatehnoloogiat. Japan Times Online kirjutab lähemalt.
Niipalju siis triviast. Üleüldised tähelepanekud tuntud pettekujutelmade ja linnalegendide manifestatsioonist katsun seekord kellelegi teisele tähelepanemiseks jätta.
@dig:
Vatikani salajased arhiivid on nii salajased, et neil on lausa oma veebileht olemas.
Võimalik, kuid on olemas ka salastatud ala, kuhu kedagi ei lasta ja tekste, mis seal on, ei avaldata – üheks näiteks on Fatima kolmanda saladuse osa (või isegi neljas saladus???), mis puudutab Venemaad. Paavsti surma puudutav osa on avalik.
Avaldatud osa ei ole päris see, kuna on paar erinevat varianti eri käekirjaga. Algselt otsustati see hoopis kalevi alla sokutada!
Ülevaade sellest on: Information On 3rd Secret of Fatima http://www.bibliotecapleyades.net/profecias/esp_profecia05.htm
Väidetavalt:
The secret was read a few days later, according to Monsignor Capovilla. Assistance in reading the Portuguese was given by Monsignor Paulo Jose Tavarez of the Secretariat of State. Later John XXIII had it read by Cardinal Ottaviani, Prefect of the Holy Office. On 2/8/60 it was suddenly learned through a simple Portuguese press agency communiqué that the 3rd secret of Fatima would not be published, and that it probably never would be disclosed.
Cardinal Ottaviani related that Pope John XXIII placed the Secret, “in one of those archives which are like a very deep, dark well, to the bottom of which papers fall and no one is able to see them anymore.”
Pope Paul VI straightway adopted the same attitude toward the 3rd secret.
“The Blessed Virgin has told us,” confided Sr Lucia to Fr Fuentes, that “many nations will disappear from the face of the earth, and Russia will be the instrument of heavenly punishment for the world, if we do not obtain beforehand the conversion of that poor nation.”
See, mis seal täpselt kirjas on, on siiani saladuseks!!!!
“Hallo, Kosmos!” 71: Fred Jüssiga metsa poole minnes
Päris täies ulatuses ei kuulnud, aga mõtted mis tekkisid olid sellised: Fred Jüssi on tõeline looduse poolt antud raadiohääl; eks kool ja elukogemused ole sünnipärasele andele juurde lisanud väljapeetust ja veenvust, nii et välja öeldud sõnad ka kannavad.
Muusikat seekord saates polnud, laulsid linnud ja krooksusid konnad. (maakana minu jaoks selles miskit eksootilist polnud, aga teatavasti elab 400 000 eestimaalast Tallinnas)
Fred Jüssi on IMHO ka tõeliselt julge mees, nimelt lebab ta suviti aeg-ajalt niitmata rohus mitmeid tunde, seirab pilvi ja mööda lendavaid kumalasi ja porilasi. Aga kõik need rohus varitsevad puugid :)? Nojah, entsefaliidi vastu saab muidugi vaktsineerida ja kui koheselt riided ja ihu üle kontrollida, siis peaks ka borrelioosi nakatumise tõenäosus olema minimaalne.
MV on FB-s saadet juba kiitnud.
Fred on hea näide kuidas akadeemilised teadmised ja arenenud tunnetus võivad ühes inimeses koos eksisteerida, üks ei välista teist. Tema mõtteid, kirjutisi on alati hea kuulata-lugeda.
Fred ei pea ennast õpetajaks aga oma elu ja tegevusega on ta
“õpetanud” eelkõige inimeseks olemist.
Seekord oli saade kuulamist väärt, minu arust!
salvey ütles:
Fred Jüssi tõeliselt julge mees – laseb ennast vaktsineerida?
K_V ütles:
Borrelioosi vastu ei saa vaktsineerida. Kas ta entsefaliidi vastu on vaktsineeritud, ma ei tea, üle-eelmises saates ei olnud sel teemal juttu, aga eelmist ma ei ole kuulanud.
Sel pühapäeval, 4. detsembril kell 14 võtab saade “Hallo, Kosmos!” maavälise suuna ja uurib, mida põnevat teab Briti kaitseministeeriumi UFO-projekti endine juht NICK POPE.
salvey ütles:
Sellega on natuke keerulisem lugu.
GlaxoSmithKline töötas möödunud sajandi lõpus välja borrelioosivaktsiini Lymerix. Vaktsiinipaniköörid tõstsid hädakisa, mispeale GSK analüüsis kombinatsiooni suhteliselt madalast vaktsiininõudlusest ja suurtest kohturiskidest ning lõpetas selle vaktsiini tootmise 2002. aastal ära.
Teisest küljest, Lymerix oli tõhus konkreetse Põhja-Ameerikas levinud borrelioosiliini vastu. Euroopas peaks liikvel olema ka teisi borrelioositekitajate tõuge; ma ei ole päris kindel, milline Lymerixi tõhusus nende kontekstis oli.
Kolmandast küljest, kui ma õigesti mäletan, tahtis Lymerix regulaarset revaktsineerimist ja enne 2002. aastat tehtud vaktsineerimisest saadud kaitse tõhusus peaks tänaseks märgatavalt langenud olema.
@salvey:
Nii palju kui mina kuulsin, siis väitis Nick Pope üpris kindlalt, et UFO-d Maad seni külastanud ei ole (mina jäin küll uskuma) ja oodatavad tõsiselt võetavad teated maavälise elu leidmisest on pigem seda laadi nagu mikroobide avastamine Marsi pinnal või mõne võõrtsivilisatsiooni signaali kinni püüdmine kosmosest.
Kuuldavasti on Ingrid Peek Eestimaal tagasi ja sellest pühapäevast veab taas “Hallo Kosmost”.
No (minu jaoks) on see isegi teatud mõttes kergendus, sest tema maailma mööda ringirändamise ajal eetris olnud saadetest “Rock`n Roll ja Ridamaja” üks Kas elu maal on üldse võimalik? tõstis mul ilmselt vererõhku ja pani hirmu tundma võimaliku linnaküüditamise ees tulevikus. Ei aidanud seal põrmugi kaasa saates osalenud spetsialisti Kalev Petti (kelle parimates kavatsustes ma ei kahtlegi, küll aga ei ole ma päris kindel, kas ta elu/maaelu väga põhjalikult tunnebki; muidugi ei ole mingilgi viisil välistatud võimalus, et ma ise midagi ei tea/taipa) kinnitus, et enne taolisi ettevõtmisi teadlased asja põhjalikult uurivad. No pigem ikka pani kujutlusvõime veel rohkem tööle nö ja süvendas paranoiat :P (noh, loodetavasti on eraomand EV-s ikka püha ja puutumatu ka edaspidi)
Tolles saates osalenud noor pere oli küll sümpaatne.
Aga, tõele näkku vaadates, mis on põhjus, et ma juba paarkümmend aastat R2 kuulaja olen? Seal ei võeta ega räägita enamasti asjadest liiga tõsiselt. Pidevast riigi reformimisest kuulamine ei pruugigi igaühe tervisele väga hästi mõjuda. Kuid nüüd on siis taas õnneks eetris Ingrid Peek, kelle üks suurimates soovidest, nagu ta neljapäeval R2 ütles, on oma mõtlemine peatada. (Võimalik, et saatedki kannavad osaliselt sama eesmärki) Ja kui ei mõtle (liiga palju) siis ilmselt vaimusilm ei maali ka hirmutavaid tulevikuvisioone jne, organism ei tooda stressihormoone valmistades end ette võitluseks või põgenemiseks nö.
Noh, lootkem et kui Ingridil lähebki korda mõtlemine lõpuks välja lülitada, siis hakkab see siiski mõne aja pärast uuesti tööle, seisva mõistusega on siiski ilmselt keeruline teha ükskõik milliseid saateid.
Maire ütles:
Las uurib oma elamist või töökoha ümbrust. Selline köha võib tingitud olla kas tolmust või isegi niiskusest.
Äsja algas taas “Hallo Kosmose” saade. Lastakse kuulda festivali Plekktrumm salvestust headuse teemal. Esimesena kõnelema hakanud naisterahvas tuli välja väitega, et teise piinamine ja sadism on omased vaid inimesele, loomade hulgas seda ei esinevat. Kuna olin just paar päeva tagasi näinud oma kassi õues püütud hiirt võimalikult pikalt väntsutamas ja loopimas ning muud nime kui piinamine või siis olgu, hiire surnuks mängitamine ei oska ma sellele tegevusele anda, siis tundub mulle kogu see jutt küll tühja nö plärana.
@ salvey:
sel ajal, mil seda sissekannet kirjutasin, hakati raadios meeshääle poolt seletama, et hea võib olla ainult tark inimene. IMHO on empaatiaks inimene võimeline juba imikueast peale. See on kaasasündinud omadus. Kui hakkame inimesi jagama rumalateks ja halbadeks versus tarkadeks ja headeks, tuleks nagu hakata piire vedama, kes on head-targad, kes rumalad-halvad. Keeruline, et mitte öelda võimatu ja ühtlasi primitiivne. Koolikohustust on ka EV-s käesoleval ajal kõigest 9klassi, kas nii palju kooliharidust teeb inimese targaks ja heaks tolle kõneleja jaoks? Aga kui kellelgi on lausa debiilsusdiagnoos, kas ta on siis kindlasti halb või? Igatahes läks mul närv mustaks ja keerasin raadio kinni.
Tänane Halloo kosmos”, Lille Lindmäega jättis mul suu päris lahti, no umbluud raklaamida ei ole ilus küll, aga ikka täitsa pöörane oli minu jaoks, kes ma poole kõrvaga kuulasin, vähemalt :) Ja lõpetan nüüd edaspidi muretsemise maailmaasjade pärast, sest Lille (koos jakatsitega Plejaadidelt) hoiab kätt maailma ja elupulsil ning leiliinidel, Lille käib kohal isiklikult Ukrainas, Punasel väljakul Moskvas ja üldse kõikjal üle maailma, kus vaja või siis juhib asju ka kodust. “Elu muutub imeliseks, edaspidi juhivad asju mõistusega inimesed, mitte poliitikud”, lubas Lille näiteks. Kõiki neid tema osalusel toimunud kongresse ei jõudnud meeldegi ma jätta muidugi.
Hallo Kosmos, 200 saadet, ee… nad elagu ning teetopsid kokku kõlagu :P Pilte ja glamuuri ka ikka, GALERII: “Hallo, Kosmos!” 200. juubelisaate avalik salvestus tõi kokku väärikad ja värvikad külalised
Kuulasin täna “hallo kosmost” vahelduva eduga köögis raadiost. Segasid mind seejuures pidevalt nö vaimselt madalal arengutasemel viibivad materialistlikud elemendid hüüatustega nagu: “jälle sa kuulad seda jama, miks seda üldse lastakse, sa ju usud kõike nagunii – mis skeptik sa selline oled”. Protestihüüded muutusid valjemaks, kui jutt muutus eriti põnevaks: hakati teistest dimensioonidest rääkima. Nii mul läkski see eriti põnev koht täiesti kaotsi, sest olin sunnitud avaldama omalt poolt häälekat protesti katsetele raadiol juhe seinast tõmmata.
@ salvey:
Ma mõnikord harva kuulan korduses. Siis saab pausile vajutada või edasi kerida. No et kui tõesti enam mitte midagi mõistlikumat teha pole. Arvuti taga ma tekkide all pikutada ei saa, kuid raadiot võib küll sedasi kuulata. See saade Lille Lindmäega oli nii ajuvaba, et jäingi esimese poole kuulamise ajal magama. Teist poolt siiski kuulasin ja muudkui üllatusin ja üllatusin, et keegi võib sellist soga tõepähe võtta.
Täna vist ei kuula kordust. Aga kerge uudishimu on siiski lisadimensioonide/-mõõtmete vastu. Äkki esines seal tõsine stringiteoreetik? :)
Ei pääse me parajura igapäevaste annuste eest kuskile. Kes eile “Ringvaadet” ei vaadanud, saavad üht lõiku siit kaeda. Et kas on mõtet?
Umbluuajamine on terve tööstusharu. Tarbijaid/ullikesi jätkub täiesti piisavalt.
http://menu.err.ee/v/r2soovitab/9e344bf1-28b7-48eb-8000-aa210ceb2e28
“Ringvaade” palus Peegil saatesarja ligi 200 külalise seast välja valida kolm õige põnevamat.”Tegelikult iga saatekülaline on mõnes mõttes mu õpetaja,” iseloomustas Peek enda kokkupuudet saatekülalistega. “Mina uuriva ajakirjanikuna pean säilitama mingi sellise vaatenurga, kust ma vaatlen seda nähtust ja teemat. Ma ei saa kõigega kaasa minna.”
David Icke on üks maailma tuntumaid vandenõu teoreetikuid. Kõige pöörasem teooria, mis Peegile endale meeldib, seisneb selles, et kogu meie eksisteeriv reaalsus on jama. “See on illusioon, mida meie maailma hetkel valitsevad negatiivsed energiad edastavad meile Saturni rõngastelt, mida siis võimendab Kuu,” selgitas Peek.
“Ta on väga vastuoluline karakter,” iseloomustas R2 saatejuht Icket. “Kindlasti on seal asju, mis ei pruugi nii olla, aga kindlasti on seal asju, mis võivad nii olla.”
Lille Lindmäe on Peegi sõnul üks Eesti esoteerilis-metafüüsilise maastiku säravamaid tegelasi, kes tegeleb nähtamatu ning tunnetatava maailmaga.”
Kas saade “Hallo, Kosmos!” on alati puhtakujuline jama? Ei – mõnikord juhtub sekka ka midagi täitsa kuulamisväärset. Nagu ka telegram.ee ja alkeemia.ee poetavad näpuotsaga umbluuookeani ka tõsiseid asju. Mõned lugejad/kuulajad mõtlevad siis – ohhoo – see ju puhas teadus – äkki kõik ülejäänu ka…
Astrofüüsik Mihkel Kama rääkis päris arukat juttu.
http://r2.err.ee/player_m?saade=285&paev=2014-12-28