Suur Vend jälgib meid ja teisi lugusid aprilli ajakirjanduses (+video)
- Presidendi kantselei tellis Facebooki jälgimise teenuse
Aprillis hakkab presidendi kantselei saama peale ajalehtede ülevaadet ka sellest, mida kirjutavad või säutsuvad inimesed president Toomas Hendrik Ilvese, proua Evelin Ilvese või presidendi kantselei kohta Facebookis, Twitteris ja blogides.
Varsti peaks siis uuesti midagi Evelin Ilvese posijasõbralikkuse kohta kirjutama.
- Aga anname kohe Suurele Vennale ainest:
Puukborrelioos võttis Evelin Ilveselt viimasegi jõuvaru, Õhtuleht, algselt ja pikemalt ajakirjas Eesti Naine aprillinumber (esikaanel Krista Lensin).Tervislikult sööva ja sporti harrastava inimesena polevat Ilves enda sõnul kartagi osanud, et haigus ta nii võimsalt maha murrab.
Jah, tervisliku eluviisi fänn võib omada väärkujutlust, et ta on kaitstud nakatajate eest. Evelin Ilves küll väidab, et ta on oma nakatumisest õppust võtnud, aga ei — see annab hoopis hea võimaluse mõningaid müüte üle korrata ja süvendada:
Selgub, et sellest [tervislik toitumine ja füüsiline aktiivsus] on vähe. Toit peab olema võimalikult keemiavaba ja värske.
Kui ma kuulen, et keegi ütleb “keemiavaba”, siis mõtlen, et mis veidrusi küll veel tulema hakkab või mismoel ta end sisse räägib.
Pimedal ajal tuleb rohkem magada ja rõhku peab panema C-, D- ja B-vitamiinile.
Ha! See oli siis lausa järgmine lause, kus ta juba kirjutaski keemiast, millele peaks rõhku panema (eeldan, et “rõhku panema” sisaldab ka nende nimetatud kemikaalide suukaudset manustamist ehk söömist). Mitte miski, mida me sööme, pole keemiavaba. Sõnapaar “keemiavaba toit” on mõttetus, sellist asja pole olemas. Küll aga annab “keemiaga” hirmutamine (sest “keemia” on mõnede meelest olemuslikul halb) teatud keemiafoobidele ja e-aine-põlguritele võimaluse end tähtsaks ja targaks teha. Evelin Ilves oli ka üks e-ainete vastu võitlejatest. Ja kellelt ammutas ta selleks puhuks teavet? Teadlastelt ja oma ala spetsialistidelt? Sugugi mitte. Tema meelest sobis inimesi keemiaga hirmutama lasta isehakanud interneti-tarkadelt, kes koguvad andmeid vandenõuteoreetikutelt ja libateaduste apostlitelt, inimestelt, kel puudub arusaam infoallikate usaldusväärsuse hindamisest, teadustöö spetsiifikast, ilmselt ka teaduslik lugemisoskus üleüldse. Sedasorti tegelased on pääsenud meie esileedi arvamusi kujundama.
No olgu. Häid nõuandeid muidugi jagub tal ka ja loomulikult on oluline see, mida me sööme ja kuidas kehakultuuriga tegeleme, aga arvamine, et toidu, “õige mõtlemise”, liigutamisega on võimalik ära hoida nakkushaigusi, liigitub eluohtlikuks posijameelsuseks. Selle mõtteviisi kohaselt on haigestumises süüdi inimene ise, kuna ta sööb valesti, mõtleb valesti — vaatamata sellele, et inimene võib olla lausa eeskujulik nn tervislike eluviiside järgija. Ilmselt siis pole vaimne tase nii kõrgete vibratsioonide püüdmisele veel arenenud, et nakkushaigused külge ei hakkaks. See on vanaaegne ja inimest asjatult süüdistav mõtteviis, et haigus on karistus valesti mõtlemise, halva iseloomu, pahade tegude eest ja mis on inimese peale saadetud jumala, saatuse, vaimu, kvantteadvuse, karma või mingi muu üleloomuliku olluse poolt.
Lisan veel juurde, et kuigi ta tunnistab artiklis, et tegi läbi perearsti poolt määratud antibiootikumikuuri, ei jätnud ta kasutamata võimalust lisada posijatele nii meeltmööda hinnangut ravimitele — “keemiline tapatöö”. Ja just seda “keemilist tapatööd” ehk “keemiakompleksi” seostab ta jõuetusega trenni teha, kuigi veel mõned lõigud tagasi möönis ta, et ainus sümptom, mida ta borrelioosi põdedes endal tähele pani, oli just seesama jõuetus.
Vaatasin võrdluseks ka märtsikuises Eesti Naises ilmunud Evelin Ilvese püsikolumnit ja see vaid süvendab mu kahtlusi selles osas, kuhupoole kuulub tema sümpaatia teljel posimine-teaduslik meditsiin. Märtsikuus on juttu paastust, konkreetsemalt ühest paastuteenuse pakkujast, keda soojalt ja hellalt meenutatakse.
On paastukuu. Too perenaine on paastude meister, aidates kurnatud või tõbistel ravipaastudega jälle järje peale saada. Kuid paastukuu pole vanarahva kalendris oma nime saanud sugugi nii äärmusliku nähtuse järgi, nagu seda üknes vee varal päevade või nädalate kaupa organismi puhastamine ju tegelikult on.
Ei mingit “keemilist tapatööd”, vaid idamaine terviklik ihu-hing-ümbritsev, maksapuhastus, suhkru ja jahu üle kurjustamine (“Valge jahu ja suhkur olid luksuskaup ja tavainimese toidulaualt õnneks kaugel”), vanarahva tarkuse idealiseerimine ja võibolla ka eluolu vildak tõlgendamine:
Vanarahvas teadis seda ning kui karm külm ja pimedus järele hakkasid andma, saabus aeg ka enese jaoks. Peamiselt loobuti valgust ja rasvast.
Loobuti või polnud neid enam kusagilt võtta, kuniks see sesoonne puudujääk kinnistati rahvatraditsioonis? Ikka on ju sedasi olnud, et loodusest tingitud asjaoludele on inimene oma tähendusi ja lugusid juurde pookinud.
Ja jälle jõudis jutt ühele alternatiivsele haiguste tekkimise ja parandamise teooria juurde:
Koormusvaba toit, värske õhk ja päike, pikk uni ja kurjusest priid mõtted ongi need, mis meid kõige paremini taastavad. Ja õlitavad uuesti ära ka immuunsüsteemi ragisevad rattad, ilma milleta anname võitluseta alla üha arenevale viirus- ja muude haiguste armeele.
Palun saage aru — nüansid on peened, ta jutus on nii mõnigi iva ja Evelin Ilves suudab kõigest hoolimata hoiduda kõige otsesemast posimisele takkakiitmisest, aga tema levitatav mõtteviis, millega ta idealiseerib mitteteduslikke raviviise, levitab haiguste alternatiivseid teooriaid ja tunnustab nende praktiseerijaid võrreldes teadusliku meditsiini esindajatega, kelle poole on ta nõus pöörduma viimases hädas ja ennast süüdistades, et ei suutnud seda õige mõtlemise ja toitumisega ennetada.
Õite mõtlikuks tegi aga see soovitus:
Mida siis teha, et olla taas iseenda särav peremees? […] Hoiduda halbadest inimestest ja kurjadest tunnetest.
Eks ma mõtlesin sellega seoses ka iseenda peale ning hiljuti juhtunud intsidendile Facebookis, kus Epp Petrone ütles minu FB sõprusest lahti, kuna ma poetasin ühe tema Indias tehtud pildialbumis Sai Babat kritiseeriva märkuse, mille ta kustutas ja millise fakti ma oma seinal teatavaks tegin. Eemaldamise põhjus oli sarnane Evelin Ilvese poolt soovitatule — hoidu halbadest inimestest, kelleks antud juhul olin siis mina, ja kurjadest tunnetest, milleks oli siis halvasti arvamine tema praeguseks iidoliks oleva Sai Baba kohta. Ma ise muidugi ei arva, et ma halb inimene oleksin ja kuidas üldse otsustada teise inimese üle, et ta halb on? Kas umbes nagu Pendli-Veeliks kuulutab pildi ja pendlivõnke abil suvalisi inimesi energiavampiirideks?
Mille alusel võtab meie esileedi või Pendli-Veeliks endale õiguse kedagi talle võõrast inimest halvaks pidada ja soovitada kaasinimestel suhteid katkestada? Miks kuulutab ta eskapismi, suure osa reaalsuse väljalülitamist, inimeste sildistamist ja halvustamist? Ja nagu kräpiskandaaliga nägime, ei piirdu ta sugugi ainult inimestega.
Evelin Ilvesest varem skeptik.ee-s:
Presidendiproua Ilves imeravitsejate küüsis - Äratuskoosolek ravimifirma moodi (meeleolukas video Äripäevalt):
Salavideo arstide ajupesust
Lõpus kostab ka siras soovitus Kuu peale minna. Jõudu MSD ja Nuvaring! - Arstidele ajupesu teinud firmat võib oodata kopsakas trahv
Ravimiameti ravimite osakonna juhataja asetäitja Ott Laius ütles, et amet alustas täna MSD suhtes väärteomenetluse ravimiseaduse paragrahv 107 lg 2 alusel „Ravimireklaami nõuete ning ravimi väljakirjutamise ja müügi kingitustega mõjutamise keelu rikkumine.“
Selle teo eest võib juriidilisele isikule määrata rahatrahvi kuni 32 000 euro ulatuses.
Võibolla toimib kergendava asjaoluna ürituse kuupäev — 1. aprill.
D-vitamiinile saab rõhku panna ka selle nahas sünteesimise teel, suukaudne manustamine on teisejärguline. Päikesevalgus käivitab selles põnevaid fotokeemilisi protsesse, millest mõned D-vitamiini genereerivad. Mõned nendest protsessidest on muidugi kaunis ebatervislikud.
Kohvi “vanarahvas” ei joonud. Napsi ja tubaka mahajätmise kohta kevaditi vähemalt Krikul andmed puuduvad, aga ei usu.
Üldiselt ma saan väga hästi aru, mis Martinile siin närvidele käib – eks ta ole tõesti selline ninnu-nännu holistlik udutamine, mida on võimalik enda teooriaid toetavana tõlgendada tõelistel petistel ja sharlatanidel (kellest E. Ilves kindlasti kaugele jääb).
See läheb aga nüüd ka lasteaiaks kätte ära.
WingNutDaily hoiatab: maailmalõpp on ligi!
WingNutDaily hoiatab: maailmalõpp on ligi!
Daily Mail kirjutab, kuidas ammu möödunud maailmalõpu laulikut peedistatakse.
Lugesin hiljuti, et Sai Baba on hetkel haiglas elu ja surma vahel vaakumas. Toimetatakse millegipärast kõigi võimalike “tava”meditsiini vahenditega?! Täiesti kindel, et kui tema elu päästmine ei õnnestu, leiavad jüngrid, et see oli Baba isiklik otsus, et selles elus on kõik läbitud ja oli aeg minna uuele tasandile. Kui aga õnnestub, siis tänu ei ole väärt kindlasti mitte arstid vaid Baba enda “võlukunst”.
Evelini puhul on aga asjad päris tobedad, jah. Ja päris vastik on tema komme oma imelike terviseseisukohtade autoriteetsuse tõstmiseks oma arstiharidust toonitada. Inimene ei ole kunagi arstiharidust lõpetanud ega ka arstina töötanud ja need teadmised, mis tal õpikutest kunagi saadud, on ka juba ammu ununenud. Noor inimene, võiks tööle minna, siis oleks ehk ka selliste lolluste arendamiseks vähem aega ja vajadust.
Uut Eesti märki arendama? Pigem võiks oma majanduse magistri ära lõpetada. Kuigi on kahtlane, kas see mingit tööd tegema õpetaks.
Vabandage minu künismi, kuid mulle tundub küll, et hetkel teeb ta tööd, milleks on kõige paremini kvalifitseeritud – on presidendi abikaasa.
Trust blamed for ‘isolating’ Sai Baba
Kriku ütles:
Hea, et kasvatajatädi kohe omastkäest võtta on :)
Muidugi on FB-s toimuv veidi teise kaaluga kui muud meediakanalid, samas tellis presidendi kantselei muu hulgas ka FB ning Twitteri monitoorimise, et mida presidendi ja proua kohta kirjutatakse ja arvatakse, seega kedagi see huvitab ja kuivõrd neis keskkondades tiirleb märkimisväärne osa Eesti elanikkonnast, siis kindlasti leidub keegi, kellele seal toimuv oluline on.
Ja mis konkreetselt Epp Petronet puudutab, siis tema on üks nendest, kes on Evelin Ilvese poolt välja kuulutatud toidusõja üks sõduritest. Ekspressi artikkel kirjutab, et Angelika Erin on E. Ilvese toitumisnõuastaja:
Kes teevad Evelin Ilvese
Petrone Print oli see kirjastus, mis andis välja Angelika Erini e-ainete raamatu ja ka kiirvoldiku.
E-määraja ja ohtlikud E-ained
Viidatud tegu, millel ma siiski väga pikalt enam ei viitsi peatuda, iseloomustab minumeelest sulgumise teel olevat meelt, mis minu arust õõnestab kirjastaja, ajakirjaniku, kirjaniku usaldusväärsust vähemalt minu silmis. Sarnast meelelaadi — “hoiduda halbadest inimestest ja kurjadest tunnetest”, — mida pildikommentaari kustutamine ja sellele järgnenu esindab, on väljendanud ka E.I. Millesk igal inimesel on muidugi võõrandamatu õigus, aga kuivõrd on tegu avalikkusega suhtlevate inimestega, siis see õigustab ka teema sama avalikku arutamist.
Mõttetumat teemat kui see, miks keegi sind mingil leheküljel oma frendiks ei taha, on raske ette kujutada. Minu kui lugeja arvamus, võta heaks või pane pahaks, oma asi.
Kriku, niipalju kui mina Martini jutust aru sain, pole küsimus teps mitte mingist leheküljest ega friendiks mittetahtmises, vaid teatud (juhtumisi facebookis toimunud) tegevuste kaudu väljendatud ja vastuväiteid mitte sallivas mõttemaailmas. Ja teemal, mis on antud teemaga vägagi seotud.
Õhtulehes uue maailmakorra eri:
Uus maailmakord – kas meid juhitakse nagu nukke?
Jaakko Hallas: kui maailma juhtivaid organisatsioone oleks, siis nad ka lekiks
Hardo Aasmäe: varjatud seltskonda pole olemas
Maailma väidetavalt juhtivad organisatsioonid
Eurovastane Veiko Rämmel: neid pole piisavalt paljastatud
Omalt poolt soovitan koormusvaba toitu kindlasti manustada vabalkuivanud nõudelt. Sest sundkuivatatud või lausa masinpestud lauariistad võivad toitu asjatult koormata ja kurje mõtteid tekitada.
Ma kahtlustan, minu skeptilisus elik paha mõtlemine sellest tulebki, et kipun kahvleid rätikuga kuivatama.
Üks väga lahe skeptiline animeerit luuletuslugu
Tim Minchin’s anti-woo poem, animated
Huvitav, kumb toit on koormusvabam: kas niisugune, mida on aasta või paar kasvatatud teadmises, et lõpuks tapetakse ta ära ja tehakse toiduks või niisugune, mis on metsas ringi jooksnud ja oma eesseisvat ärasöömist taibanud loetud minutid enne surma?
Keha klaarimaks kevadiselt kerge toiduga
Vanduda tahaks ja eks ma omaette vannugi, sest nii kui kuulen kedagi pajatamas “organismi mürkidest ja jääkainetest puhastamisest” väljaspool akuutset mürgistust, mida parandavad õppinud arstid, ja mida peaks saama teha toiduga (arstid kasutavad muidugi hoopis teisi vahendeid), viirastub mu silme ees šarlatani kuju, kellest osad on tänapäeval pugenud toitumisnõustaja kuube.
Toidud võivad ka ilma udujututa head olla ja vaheldusrikkus tuleb ainult kasuks.
Artiklis on hulk mõttemalle, mida toidu-amatsoon E. Ilves oma mõttearendustes hoogsalt võimendab, sealhulgas suhkru ja valge jahu üle pahandamine.
Aive Luigela võib küll olla meisterkokk, aga see organismi mürk- ja jääkainetest puhastamise jutt ei kõlba kohe mitte kuhugi, kõige vähem raamatusse, mille pealkiri on “Tervise kokaraamat”.
Siin on mitu teemat koos.
Facebook on vabatahtlikkusel põhinev suhtlemisvõrgustik, ei ole sa, Martin, esimene ega ilmselt ka mitte viimane, kelle ma eemaldan, ja olen pealt näinud teisigi eemaldamisi. Inimene ei pea tegema enda Facebooki albumist ja seinast vaidlustandrit, kui ta seda ei soovi, pealegi saab vaielda erinevat moodi. Kui vaidlus algab mõnitusega, nagu sina üritasid, siis ei ole hea algus. Õige vaidlus võiks alata küsimusega. (põhjuseid eemaldada on ka muid, nt kui keegi võõras kogu aeg chattida tahab :)
“Posimine versus õige meditsiin”. Sõna “posimine” on sildistamine, võte, mis kuulub kollase meedia sõnavarasse ja võttearsenali. Samamoodi oli algusest peale sildistatud-kollastatud meie võimalik vaidlus, kas Sai Baba on ebamoraalne värdjas või hea inimene.
Oleks hea, kui skeptik.ee suudaks olla solvamata.
Kui sa soovid tegelikult diskussiooni kahe maailma erinevalt vaatava poole vahel, siis võiksid proovida oma sõnu valida nii, et see teine, “posijate” pool tunneks, et neid on kõnetatud ja võiks vastata, mitte kaitseasendisse tõmbuda ja sind ignoreerima hakata. See võiks olla ühiskondliku diskussiooni koht. Praegu võib aga juhtuda hoopis nii, et saad “vaat-kus-pani-ära” mainet ja klikke, jah, palju klikke küll, aga kogu see kahe maailmanägemise võitluslava vaid dualiseerub edasi. Kuigi tegelikult ajame sama asja, üritame maailma mõista ja parendada.
@dig:
Ma ei usu tõesti, et ka lauda loomad teadvustaksid oma tulevast saatust rohkem kui paar minutit ette (ma olen loomi pidanud küll)
Äkki oled liiga palju Hollywoodi vilme vaadanud? :))
Inimloom on (vist?) ainuke loom, kes on oma paratamatust tulevasest mullatoidule minekust teadlik. Aga temagi tuleb selle teadmisega üldjuhul kenasti toime ega aktualiseeri seda enda jaoks seni, kuni see just hädavajalik pole, ma arvan.
Posijaid on muuseas kõnetatud ka nii 1000 euro kui miljoni dollariga.
Õhtulehe artikkel, mis on tõenäoliselt tehtud kommentaaride pärast, kuna tegu kuuma teemaga:
Uus maailmakord – kas meid juhitakse nagu nukke?
Olen ise ka Lina ja Icke raamatuid lugenud.
Lihtsalt nende raamatute ilmumine näitab seda, et tegu on suuremaltosalt väljamõeldistega. Kui keegi tahab ka antud teemas nn müügihitti kirjutada, siis retsept on lihtne. Segage ajaloolaste ja teadlaste poolt esitatud faktid väljamõeldud müstikaga ning vandenõuteooriatega. Ja voilà.
Üks eesti mees proovib ka selle retsepti alusel raamatuid kirjutada, kuid ei kuku just kõige paremini välja. Kuidagi lapsikuks jäävad. Säde on tal nimeks.
Kud eks sellist arenguetappi läheb mõnele vaja, kes ei ole viitsinud põhikoolis elementaarseid asju selgeks saada. Siis läbi selliste raamatute, väärastunult mõista, kuidas maailmas mõned asjad toimivad. Jama ainult siis, kui arengus sinna illusiooni kinni jäädakse. Seepärast poleks vaja sellist jama kirjutada vaid ikka vanamoodsalt ja keerulisemat radapidi mõistmiseni ja arusaamadeni jõuda. Kuid kus on nõudlus seal tekib ka pakkumine.
Lihtsalt kaasaegse rumala inimmassi uus usk ja meelelahutus.
Evelin Ilvese levitatav mõtteviis pole teps mitte võõras kõigile arstidele ja ka teistele terve mõistusega inimestele, kes toetavad seisukohta, et haiguste ennetamine tuleb seada esikohale.
Haiguste ennetamise tähtsaimad osad ongi tasakaalustatud ja võimalikult naturaalne toit, füüsilise koormuse, une ja ärkveloleku õige vahekord ja emotsionaalne stabiilsus.
Millised neist on mitteteaduslikud? Mida annab küll nendele juurde teaduslik tõestatus, kui peaks piisama tervest mõistusestki? Olete näinud pilte Aafrika lastest ja USA “raskekaallastest” või peab hakkama korraldama topeltpimedaid randomiseeritud katseid?
Kui toidust ei sõltuks hea tervise hoidmisel mitte midagi, siis võiks diabeetikud ju suhkrut süüdimata sisse kühveldada ja üleüldse ei vajaks ranget dieeti. Magamisest ei oleneks meie töövõime ja psühhoterrorile võiks rohelise tee anda.
See, et antibiootikumid hävitavad soolte mikrofloora peaks olema teaduslikult tõestatud. Samuti ka see, et soolte mikrofloora toetab organismi elutegevust.
Transrasvade kahjulik mõju organismile sai samuti tõestatud ja kui Evelin Ilves poleks teemat üles võtnud, siis kes oleks? Kommionud-töösturid?
Kogu MV jutt on ajendatud lihtsalt isiklikust pimedast vihast kõige vastu, mida nimetatakse alternatiiv- ja täiendmeditsiiniks ja on pehmelt väljendudes ebaadekvaatne.
“Võimalikult naturaalne” on mitteteaduslikult udune määratlus. Samuti on mitteteaduslik jätta välja vaktsineerimine ja hügieen. Seda, et toidust mitte midagi ei sõltu, ei ole ei MV ega keegi teine siin väitnud.
salvey ütles:
Misjaoks loomad seda teadvustama peavad? Kas sellest küll ei ole, kui põllumees korra paari kuu tagant notsu peale vaatab ja tema suunas näljaseid mõtteid mõtleb? Imevee jaoks pidavat see ju täiesti piisav olema.
vice versa ütles:
Huvitav, kumb toit aitab paremini ennetada glükoalkaloidimürgistust: naturaalne kartul või põllul kasvatatud kodustatud kartul? Kumb toit aitab paremini ennetada tsüaniidimürgistust: naturaalne mõrumandel või kuumtöödeldud mõrumandel? Kumb toit aitab paremini ennetada luumurdude ja surnukstrampimise riski: naturaalne siga metsas või kodusea küljest lõigatud ja äraküpsetatud karbonaad taldrikul?
dig ütles:
Tjah…., siin aitab ainult üks ja raudkindel viis: tuleb vaktsineerida!
Soovitatavalt Pandemrixiga.
Kriku ütles:
Kui laps küsib vett juua, siis Kriku teeb talle märkuse, et miks nii ebateaduslikult uduselt. Küsida tuleb hašš-kaks-ood!
Kõigepealt küsid, mis on sinu jutus mitteteaduslikku ja siis, kui sulle öeldakse, viskad sellise demagoogia lauale. Ei ole ilus, kodanik, ei ole ilus.
Martin Vällik ütles:
Saaks veel hullemini, näiteks üritada kehast mürke ja jääkaineid eemaldada uriini joomise teel. Juunõu, umbes nii:
vice versa ütles:
“Vestlusi teadusest ja Vice Versa” ?
Pigem mitte. Tal on ikka selge meditsiinihuvi.
Tere, Epp, hakkan pisitasa Sulle vastama.
Epp Petrone ütles:
Ei, ma ei tahtnud vaielda. See polnud ju Sulle ega Sinu kohta öeldud, vaid kommentaar pildil näidatu üle. Olen SB asja enamvähem pidevalt jälginud varsti pea 10 aastat, praegusel ajal küll vähem. See materjali hulk, mis sai läbi vaadatud, kogunes päris suur. Ühel päeval sai aga villand ja SB-st osa minevikust.
See lugu, minu lugu, oli mitmete käänakutega ja võib vist öelda, et SB-l oli mingi osa selleski, et skeptik.ee ükspäev alguse sai. Ei, ma pole päevagi tema järgija olnud, et mind võiks tabada pettunud ärapöörduja vaenutegevuselt oma endise jumaluse suhtes. Aga loomulikult on see lugu isiklik ja näinud seda, kuidas SB jüngrid ärapöördujaid ja kriitikuid on laimanud, nende isiklikke elusid inimeste endi vastu on kasutanud (Conny Larsson on tuttav nimi?), siis liiga detailseks ma siin muidugi ei lähe.
Ei, mu kommentaar seal pildi juures ei olnud suuremalt jaolt isegi mõeldud Sulle, vaid võimalikele teistele inimestele, kes veel veeretavad mõtet SB-d jüngerdama hakata. Või üldse kedagi jüngerdama hakata. Sinu kiidulaul on liialt ühekülgne, nähtud läbi sinu isiklike vajaduste, mis ei kajasta olu selle värvilisuses.
Loomulikult on süsteem tööle pandud – kus kuhjade viisi raha, seal kujuneb aparatuur, pr-töö, turundus, rutiinid, tavad, harjumused… Turism on muutnud kohalike elu ja kindlasti on väga palju inimesi, kel on põhjust olla tänulik sellele süsteemile, mille ikooniks SB on.
Aga kas huvitab näiteks Sind, millist hinda nii mõnigi jünger, perekond on pidanud maksma selle sära eest? On see Sulle kunagi huvi pakkunud või järgid vaid iseenda heaolutunnet ja lõikad pildilt välja need osad, mis Su isiklikku rahulolu häirida võivad?
Või olgu – Sina võid enda eest sedasi otsustada, aga kas on ilmtingimata vaja oma moonutatud ilupilti uusi inimesi juurde meelitada. Või olgu – muidugi võid Sa kallutatud propagandat teha, aga millega on seejuures õigustatud teistmoodi arvaja jõuga kõrvaldamine. Või olgu seegi – Sinu sein, Sinu õigus, kuid ega tõde seepärast kuhugi muutu, kui Sina pildi sedasi kadreerid, et peale mahub vaid ilustatud reklaamvõte, mida veel omakorda retušeeritud on.
Ma ei tea, kas see on iseloomulik, aga märkimisväärne ikka, et Sa nimetad viidet ühe inimese moraali puudumisele lausa mõnituseks. Peab ikka väga isiklik ja lähedane suhe olema, et selline mõisteületus teha.
Kriku ütles:
Kriku, millel tugineb sinu selline arvamus? Too näiteid headest allikatest, mis sinu väitega kooskõlas on. (Et me ka targemaks saaks).
Põhimõtteliselt on muidugi arusaadav, mis ta öelda tahab, kuid sellest jutust võib juba mulje jääda nagu mingist toitumis- ja eluviiside religioonist. Aga inimene ei ela ju selleks, et süüa ja magada vaid sööb ja magab selleks, et elada. (Subjektiivne mulje on ka selline, et E.V.-l jalad aina kaugenevad maast nö.)
Pealegi on ta ju nö terve rahva presidendi proua (nii et kuidas jääb siis nende inimestega, kes tarvitavad tooteid korvist “parim enne möödunud”) ja kui palju inimesi meil ikka on riigis, kes ainult öko-tooteid osta jõuavad. Ja ega isikliku aiamaa pidaminegi ei pruugi kõige odavam lõbu olla tänapäeval.
Kõige naturaalsem põllupidamisviis on aga ehk alepõllundus või? :)) Või siis korilus ja juurikate ning linnumunade korjamine metsast.
@salvey:
Vabandust, mitte E.V.-l vaid E.I-l ikka.
Delfi esilehe-uudis…
FBI saladokumendid: maavälised olendid on olemas
Liina kirjutas:
Kuna Sa oled Tartu Ülikooliga seotud inimene, siis ilmselt on Sul eriliste raskusteta võimalik osaleda aines “Teadusliku uurimistöö alused”. Soovitan kindlasti seda ainet kuulata.
Salvey ütles:
Noh, seda ta siiski päris ei kuulutanud, et ainult mahetoit süüa kõlbab. Nii et seatagu sammud turu peale.
Kriku ütles:
Õhtulehes (eelmisekuu ajakirjandusteemas) avaldas ta küll sellise seisukoha, et toit olgu võimalikult kemikaalide vaba. Täiesti kemikaalide vaba ja koormusvaba saab aga ainult praana toitumine olla, seda aga turult otsima minna pole mingit mõtet :)
Mul isiklikult on aga tomatitaimed juba ca 30 cm pikad, kuid et kasvatatan neid kasvuturbas, siis ei saa neid ilmselt kemikaali vabaks nimetada. Ilmselt pole nad ka koormusvabad, sest peavad päevas arvestatava aja R2 raadiost kuulama :))
Daily Mail hoiatab järjekordse hävingu eest: Google threatens to destroy not only pop sensation Adele, but Britain’s film and music industries. So why is No.10 in thrall to this parasitic monster?
(See oli pealkiri.)
“Võimalikult” tähendabki IMHO ostja või sööja võimalustele vastavalt. Tüüpiline poliitikute sõnakõlksutamine.
salvey ütles:
Neutrooniumist toit oleks küll täiesti kemikaalivaba, aga tema tiheduse tõttu on ka väike kogus suureks koormaks.
Kriku ütles:
Ausalt öeldes, see aine seda teemat küll ei käsitlenud.
Tundub, et sa tead midagi, mida meie ei tea. Millistele allikatele toetudes sa siiski ütled, et võimalikult naturaalne toitumine ei ole teaduspõhine soovitus?
Liina kirjutas:
Aga võib-olla peaksid uuesti kuulama? Raske uskuda, et teile ei räägitud midagi sellest, et ennast tuleks väljendada täpselt ja üheselt mõistetavalt. Pigem ikka Sinul läks see osa kõrvust mööda.
Ühegi vähegi soliidsema teadusajakirja toimetaja ei lase läbi väljendit “võimalikult naturaalne” ilma selgituseta, mida sellega antud kontekstis mõeldakse. Selline kõnepruuk võib küll sobida poliitikule – kes ju ka presidendi abikaasa otsapidi on – kuid mitte teaduslikku diskussiooni.
Mida näiteks Sinu jaoks tähendab “võimalikult naturaalne”? Väetisteta kasvatatud? Pestitsiidideta kasvatatud? Mitte-GMO? Mitte suure tee ääres kasvatatud? Veel midagi? Teatavasti on need kõik seotud erinevate terviseriskidega, millest osa on väga vaieldavad. Samas on toidul peale “naturaalsuse” alla minevate veel hulk omadusi, mis on seotud terviseriskidega – alustades sellest, kui hästi see säilinud on ja lõpetades võimaliku saastumisega haigusetekitajatega.
Liina ütles:
“Võimalikult naturaalne” ei tähenda ju mitte midagi arukat; tuleks ikka täpsustada. Muidu mõni veel arvab, et peab toituma võimalikult sarnaselt ürginimesele. Mõned, muide, arvavadki, paleoliitiliseks dieediks nimetatakse sellist uhhuundust. Millegipärast on toore liha ja tooreste munade kõrvalt aga menüüst välja jäetud putukad ja tõugud.
Või mõistab teine valesti ja hakkab järama toorest kartulit ning imema piima otse kitsest.
Kriku ütles:
Ot, nüüd olen mina see, kes väljendab ennast ebatäpselt?
Meil siin toimub siis sinu arvates teaduslik diskussioon? Siis ma tõesti ootan allikaid, millele toetudes ka mina saaksin veenduda, et “võimalikult naturaalne” on tõepoolest tõenduspõhisusele mittevastav põhimõte.
Ma jätan sellele vastamise selleks hetkeks, kui ma ise olen teemas targemaks saanud. Aita mind!
Ei – küll aga paistab Sul olevat raskusi mõistmisel, miks nii ebatäpsed väljendid nagu “võimalikult naturaalne” teaduslikku teksti ei sobi.
Vice Versa ise palus öelda, mis on tema väidetes “mitteteaduslikku”. Täpselt seda ma tegingi. Eneseväljendus sisutute sõnakõlksude abil ongi mitteteaduslik.
Sind aitab Sinu alma mater. Mina ei ole selleks kutsutud ega seatud. Mine palun kuula vastav aine uuesti üle ja tule siis tagasi. Kui Sa ise möönad, et Sinagi ei saa kõnealusest väljendist – ega siis ka VV postitusest – üheselt aru, siis ei tohiks Sul tekkida ka küsimust selle sobivusest teaduslikku teksti.
Mobiiltelefonide kasutamine ei suurenda ajuvähi riski (ERR-i teadusuudised)
Kriku ütles:
Kurjad keeled räägivad, et sestpeale, kui tetraetüülplii mootorikütuses kasutamine ära keelati, olevat suurest teest põllule langev mittenaturaalsus märgatavalt alla käinud.
@Kriku:
Selge! Midagi asjalikku siit siis ei tulnud. Sul järelikult ei ole konkreetseid allikaid või alusteadmisi, mille põhjal sa väidad, et toitumise teemas sellel põhimõttel kohta ei ole.
Minu hinnangul on toitumisteadlased ja toidupoliitikaga tegelevad eksperdid pigem nõus VV ja EI väitega. Kuigi nad võib-olla ei kasutaks just seda nimetust. Näiteks: Marion Nestle pigem räägib liiga palju töödeldud toidust kui probleemist. Seda seostatakse rasvumise ja diabeeti haigestumuse suure kasvuga USA-s. Ning üks võimalikke viise selle probleemiga tegelemiseks võiks siis olla “võimalikult naturaalse” põhimõtte rakendamine inimeste igapäevastes toiduvalikutes. Kuigi ka seal tuleb tarbijal olla ettevaatlik ja selle sõna tähendus iseenda jaoks läbi mõelda.
Jah, ma tean. Ma ütlesingi, et nimetatutest osaga seotud terviseriskid on väga vaieldavad.
Postimees räägib amneesiaepideemiast Tallinna kandis:
Postimees kirjutab mullatoidust:
Postimees kirjutab, et Fukushima tuumaelektrijaamas märatsevad ikka veel stiihiad: Probleemse tuumajaama töötajad tuli taas evakueerida
Arko Olesk räägib Postimehes hormoonidest, pahadest kemikaalidest ja teaduslikest tõenditest:
American Independent kirjutab kampaaniast mõiste ‘isik’ Alabamas ümber defineerimiseks.
Kahjuks jääb ebaselgeks, kas pärast seaduseelnõu vastuvõtmist peaks seda, kui rase naine Alabama piiridest välja astub, käsitatama isikuvastase kuriteona. Teadmata on ka, milliseid makse sündimata isikutelt nõuda plaanitakse.
Mina tulin siia seda rääkima, et ega te selle teaduslikkusega mitte tiba liiale ei lähe. Ma muidugi saan aru, et end teaduslikkuse sulgedega ehtides on kohe kindlam ja kuivem tunne, aga ise jääks nii mõnigi kord lihtsalt terve mõistuse manu.
Nüüd võiks veel lahendada müsteeriumi “võimalikult naturaalne”.
Kui kiigata võõrsõnade leksikoni, siis leiate sealt mõistele “naturaalne” sellised toredad vasted, nagu “loomulik; looduslik”, mida mina siinjuures julgeks tõlgendada kui säilitus- ja värvainete ning maitsetugevdajate vaba. Kui on võimalus, asendage näiteks vorst lihaga, puljongikuubik lihapuljongiga, sünteetilised (sünteetiline kui tehislik, vt Võõrsõnade leksikoni) siirupid naturaalse mahlaga jne.
Kõik selleks, et 30 aasta pärast teie matuseid ei tekiks teie järglaste pealematmisel skandaali, et kuidas see värske laip sinna alla sai. Milline teadusharu surnumatmise metoodika ja selle teadusliku tõestamisega tegeleb, seda ma tõesti ei tea.
vice versa ütles:
“Liialeminek” on siis eufemism niisuguse teaduse kohta, mille tulemused Su isiklike eelarvamustega ei ühildu?
Seoses Gagarini lennu juubeliga on üha rohkem kuulda olnud võimalusest, et Gagarin ei olnud esimene. Kuidas peaksid skeptikud suhtuma vendade Judica-Cordigliate juttu — kui tõenäoline on, et venelased lennutasid inimesi planeedilt salaja minema juba varem?
Kui uskuda, et Gagarini lennu juures “Nõukogude ametiisikute üks suuremaid hirme olla olnud, et kosmonaut kaotab kaalutuse tingimustes teadvuse,” siis pole see vist eriti usutav — nad ju juba teadnuks, et see on hoopis meeldiv.
vice versa ütles:
Kui see on ainuke põhjus vältida töödeldud toitu, siis — tuhastamine või muu mitte-matmispõhine põrmustusviis peaks kõik probleemid lahendama.
vice versa ütles:
“naturaalne”…
Okei, võttis pitsitamist, aga definitsioon tuli ära. Tõega, minge nüüd, palun, edasi ja jätke selle “teadusliku” sõna kallal nikerdamine; see pole enam ammu sisukas olnud.
Siirupitesse pandavaid estreid sünteesitakse muidugi täiesti looduslikest toorainetest, aga tõsi, mõningase tarbimise järel jõuab pärale, et nende maitse on sellest hoolimata rõve.
Mart K. ütles:
Jah, nüüd tuleb välja, et kõrgeim karistusmäär polnud mitte riigist vaid planeedilt väljasaatmine.
Ingmar ütles:
Kus Sa definitsiooni näed?
Telegraph kirjutab, et Prantsusmaal on alustatud vanamoodselt riietunud naisterahvaste pokripistmisega.
Küllap on kampaania taga kellegi kommertshuvid.
Martin kirjutas:
Respectful Insolence annab teada, kuidas Orac kahest FB-sõbrast lahti sai.
Dogbert lahkab tänase päeva puhul Facebook’i-teemat. Asjasse puutuvad ka kummitused.
Siinkohal on ehk paslik meenutada ka vana The Guardian‘i artiklit:
Liina ütles:
Igaks juhuks olgu ära mainitud, et see siin on loll jutt. Kriku ei pruugi küll nutritsionist olla, aga arusaamiseks, et “võimalikult naturaalne” ei seostu mingisuguse realistliku toitumisviiside hierarhiaga, ei olegi tegelikult tarvis muud kui keeleoskust ja natukest järeldamisvõimet.
Kõverat tahad?
@dig:
vice versa äpardunud fraas “võimalikult naturaalne” tekitas ka minu arust õigustatud küsimusi, mida ta selle all mõtles, ja mingi muarust tobeda vastastikuse jonnimise kasutatud fraasi (eba)küllaldase teaduslikkuse ja sellise teaduslikkuse nõudmise põhjenda(ma)tuse teemal. Lõpuks ta ütleski välja, mida ta selle fraasiga mõtles. Kui see ei vasta definitsiooni definitsioonile, siis noo hää küll, jonnige edasi – vahel mulle tundub, et uugabuugalaste kurtmisel skeptik.ee ärapaneva atmosfääri üle on väike tõetera ka sees.
Äripäev: Töötervishoiuarst: Veerpalu võib tõesti olla süütu
Äripäev: Salavideo arstide ajupesust
Ravimifirma värbas arste Nuvaringi-sekti
Ingmar ütles:
Ei vasta. Definitsioon on filosoofiline instrument, mis võimaldab jagada mingisuguste nähtuste hulga kaheks: definitsioonile vastavateks ja definitsioonile mittevastavateks. Kriteeriumite väljakäimise asemel üritas Vice Versa esitada feel good udujuttu säilitusainetest, aga maailma tükeldamine paistab talle vastukarva olevat.
dig ütles:
Siis ta oleks võinud ju nii öeldagi. Miks on vaja ajada igast jama lihtsale küsimusele vastamise asemel?
Vice Versa kirjutas:
Nii on kindlasti võimalik tõlgendada, aga sul pole alust eeldada, et kõik lisaselgituseta niimoodi tõlgendavad. Seetõttu oligi sinu väljendusviis mitteteaduslik. Tõin selle välja, sest sa ise küsisid.
Liina kirjutas:
See põhimõte – mida sa isegi selgitada ei suutnud – oli VV poolt nii uduselt sõnastatud, et ei ole üldse võimalik öelda, kas sellel võiks kuskil koht olla või ei. Seda ma püüangi sulle kogu aeg selgitada.
Ingmar kirjutas:
Jah ja ei. Minu arvates kasutab ta selliseid uduseid määratlusi meelega ja kuulutab oma sellise udujutu kangesti teaduslikuks kah meelega.
Juhin sinu tähelepanu asjaolule, et ta ise küsis, mis on tema jutus mitteteaduslikku. Ma siis ütlesin. Vaieldamaltult on niisuguste arusaamatute fraaside kasutamine mitteteaduslik. Muide, ega see tema “definitsioon” asja nüüd palju paremaks ka ei teinud, sest seal on ka hulk erinevaid asju lähemalt põhjendamata ühte patta pandud.
Liina ütles:
Sellepärast, et Kriku on ajaloohuviline ja mäletab Kalinini kuulsat sõnakõlksu, mille järgi trolliga olevat kõige mõnusam rääkida trollikeeles?
Mitte, et Kriku soovitus teadusuuringute aluste alast õppeainet võtta väärtusetu oleks, muidugi mõista. See on täitsa hea nõuanne.
Kriku ütles:
Tont teda teab. Võib-olla ongi teadlik troll ja ajab meelega udujuttu, aga see konkreetne udujutt on tegelikult üsna levinud meem. Kui päristeadus peab selge olema, siis nakkava meemi jaoks on ebaselgus sageli evolutsiooniline eelis — ebaselge vormi sisse saab iga nakkuskandja omaenda mõtte panna. See suurendab meemi potentsiaalsete kandjate arvu mitmekordseks ja lubab erinevate ideedega inimestel tunda, et neil on sama idee. Sokratese suure fännina eelistab dig säärase segasuse kõrvaldamisel muidugi Diogenese meetodeid.
Ingmar ütles:
Vaata, selguse tagaajamist võib troll küll jonnimisega võrrelda, aga teadustööd on raske teha, kui Sa ei tea, kas kolleeg peab “penist” rääkides silmas katsealust kutsut või hoopis esteetiliselt lummavat süstimisseadeldist. Skeptikud on ikka lingvistilist udu laiali ajanud ja kuna Lojban ei ole kuigi perspektiivikas, ilmselt jäävadki seda tegema — aga selles “ärapanevat atmosfääri” süüdistada ei ole lihtsalt produktiivne.
@dig:
See ei ole ju teadusajakiri, see on suhtluskoht. Kui on selgeks saanud, mida teine mingi väljendiga silmas pidas, on aeg edasi minna, mitte jäädagi teda selle väljendi pärast näägutama. Minna edasi näiteks silmaspeetu kallal norimisega.
vice versa ütles:
Üks populaarne säilitusaine ja maitsetugevdaja on NaCl. Kardetavasti on meie Väike My üks väga vähestest inimestest, kes seda kemikaali toidu sees võimalikult vähe eelistab. Värvained pakuvad veel nii palju norimisainest, et mõtegi sellest tundub terake perverssena. Köhatagem “kakao”.
Jah, Ingmar, igas teises olukorras oleks sul õigus. Siin ei ole teadusajakiri ja siin võib rahumeeli kõnekeelt rääkida. Aga subjekt ise küsis, et mis on tema avaldustes mitteteaduslikku. Sellega seadis ta ise enda standardiks teadusteksti ja esitas ühtlasi ka vastava pretensiooni. Ei ole mõtet minuga riielda, et ma talle seda ütlesin, mida ta küsis.
Noh, okei. Ega ma täpselt näpuga rida ajanud küll, kes nimelt algatas tähtsa küsimuse, kas üks väljend oli teaduslik.
Epp Petrone ütles:
Sõna “õige” lisasid seekord ise, mina pajatan teaduslikust ja tõenduspõhisest meditsiinist, mis areneb läbi teaduse tegemise, eksimuste ja nende korrigeerimise teel, ning sellele alternatiivsest ehk mitteteaduslikust ja tõenduspõhjata meditsiinisarnasest tegevusest.
Vaata artiklis viidatud Tim Minchini videot, minumeelest päris iseloomulik ja sugugi mitte “halvustav”, nagu nii mõnelegi tunduda võib, vaid omab täiesti selget ja arusaadavat positiivset programmi, mis on olemas ka skeptik.ee-l ja minul isiklikult.
Sildistamisest sedapalju, et pole see võte võõras kellelegi. Posijameelsed kasutavad hea meelega silte nagu “tavameditsiin” (nende tegevus on siis “eriline”), “keemiline tapatöö”, “kräpp”, “ohtlikud ja mürgised e-ained”, “keemia” ja “looduslik” (esimene on halb ja teine hea), “halvad inimesed”; isegi “lääne” ja “ida” on sagedased sildid, rääkimata teadususklik vs avarameelne tunnetaja jne. Ja sellesuunalist sildistamist ning enesekeskset üleolekutunnet kitsrinnaliste teadusekummardajate suhtes on jagunud juba pikemat aega, sellele laulavad kaasa paljud ajakirjanikud, kel teadusest habras arusaam ja nagu näha, isegi mõned inimesed, kelle hääl ühiskonnas positsiooni tõttu kaugemale kõlab. Arstid ja teadlased harva, kui üldse, ei tegele sellesuunalise tõrjetööga, nende jutud on väärikalt põhjalikud, üldjuhul peetud ja viisakas toonis, püütakse vältida vastandust jne, aga emotsioonide sõjas jääb sellise lähenemise kasutaja kaotajaks, sest vastaspool ehk posijad ja libaravimite müüjad ei mängi ausalt, nad isegi ei tunne mängureegleid.
Selles mõttes ei ole minul pretensiooni olla parem ega viisakam, vaid vastata sildistamise mõttes esimeses lähenduses samaga; parem olen omaarust selles osas, et lisaks sildile on mul tänu usinatele teadlastele pakkuda ka tõepärast teavet. Näiteks kui ma ütlen sildistavalt, et homöopaatia on posimine ja ohtlik jama, siis see on pikema uurimistöö lühike kokkuvõte, aga jälgi sellest uurimistööst leiab skeptik.ee arhiivis päris mitu ja need põhinevad paljudel uuringutel. Homöopaatiausklikul posijal ei ole oma veendumusele, et tema lemmikumbluu töötab, peale tühjade teaduskõlaliste sõnade ja filosoofiana näiva arutluse tänapäeva teaduse võimetusest nende delusiooni aktsepteerida, mitte midagi lisada.
“Värdjas” on jällegi sõna, mille Sina esitad. Seekord pole mina sellist sõna kasutanud. Võtad vist asja väga isiklikult ja reageerid üle. Seda nimetatakse vist tõsiuskliku sündroomiks. See selleks, aga mu väike lauseke, nagu ka ülalpool juba vihjatud, oli u 10-aastase jälgimise lühike kajastus.
dig ütles:
Tuletan meelde, et väidetav töötervishoiu spetsialist Jaan Suurküla on agar vaktsiinivastane, kvantmüstik ja transtsendentaalse meditatsiooni müügimees.
WADA pisaraid ei usu
Martin Vällik ütles:
Ära paku tõest teavet ainult lisaks sildile, hoolitse ka, et Su sildid ise oleksid korrektsed ja akuraatsed. Lõppude lõpuks ei ole ju sildistamine midagi ebatavalist ja paha, mida iga hinna eest vältima peaks. Sildistamine on osa täiesti normaalsest mõtte- ja kõnetegevusest. Kui meil ei oleks sõnadeks nimetatavaid silte kõikvõimalike mõistete kohta, ei ajaks me siin juttu ka.
Naljakal kombel on Orac just sildiprobleemidest kirjutanud. Sissejuhatuseks tsiteerib ta kedagi Oryoki Bowl’i Salon’is SkepDoc’i kritiseerimas:
Kuna doktor Hallil puuduvad jaanalinnule omased tunnused, on seesinane silt täiesti jabur. Aga põnevamaks läheb siis, kui Orac tsiteerib Bowli välja vihastanud Halli kirjatükki ebamäärastest siltidest:
Jah, “naturopaatia” on tõesti kehv silt. See ei tähenda midagi ja sisutu sõnana on ta teaduslikus või meditsiinilises mõttes kasutu. Nagu “võimalikult naturaalne” või “keemiavaba”, nii ka “naturopaatia” on kasutatav ainult poliitilises kontekstis.
Edasi läheb sildijutt küll igavamaks:
aga Orac’i kommentaaride pärast tasub artiklit siiski lugeda. SkepDoc’i algne artikkel on saadaval FAQS.org’ist.
Gripp võimaldab kopsupõletikul levida
Mart K. ütles:
Mulle isiklikult tekitab hämmastust asjaolu, miks on võtnud Kuul käigust kui stuudios filmitud lugudest rääkivad vandenõuteoreetikud tegevuskohaks sellise avatud organisatsiooni nagu NASA ja mitte N. Liidu kosmoseprogrammi, kus ränk salastatus oli elu loomulik osa :)
See polnuks huvitav. USA-s, vabas ühiskonnas kasvanutele, läks (läheb?) väga hästi peale kujutelm totalitaarses ühiskonnas elamisest. See seletab ka Ludlumi edu. Et sind kogu aeg jälgitakse, et on olemas salaorganisatsioonid, mis kodanikke süstemaatiliselt jälitavad, et kedagi usaldada ei või – nõukogude inimesele oli see igapäevane reaalsus, ameeriklasele põnev eksootika.
Rahvaravim aaloe võib tervist kahjustada, vahendab Forte.
Delfi Forte kirjutab sõltuvust tekitavatest mõnuasjadest, mis millegipärast veel ära keelatud ei ole:
Kriku ütles:
Jah, kui Nõukogudemaal oleks vandenõuteooriaid olnud, olnuks need teemal “tegelikult ei ole KGB pooltki nii tugev kui inimesed arvavad” või “välismaised kapitalistid on nii kitsid, et nad ei raatsi isegi totalitaarkontrolli peale raha kulutada”. Ainult mõtegi sellest, et teda ei pruugitagi igal sammul jälgida, tekitaks homo sovieticusele (või homo facebookicusele) tõsist agorafoobiat.
Postimees vahendab Kapo tähelepanekuid propagandategevuse alalt:
Martin Vällik ütles:
Enne jättis see teema mind suhteliselt külmaks, aga nüüd tekib juba küll küsimus, et kas selleks, et teada saada, milleks täpselt nimetas hr Vällik isikut, kes ise end Sathya Sai Babaks nimetab, peab endale Facebooki konto orgunnima. “Värdjas” (peamises tähenduses “soerd, ebard”; jätaksin sekundaarsed määratlused magu “väärastunud psüühikaga inimene” ja “sohilaps” praegu selguse huvides kõrvale…) on väga laetud termin ja mul on tõesti raske kujutleda Martinit seda pruukimas — isegi sõna otseses tähenduses värdjate kohta.
Pealegi poleks see Babale sobiv kirjeldus. “Amoraalne posija”, “isikukultuse hüvedes suplev silmanoondaja”, “elukutseline mahhinaator”, “vastutustundetu vibuthiparisnik” — palun väga. Isegi sellised jõledapoolsed sildid nagu “pühak” või “guru” ei pruugi olla valed. Aga “värdja” või sellega samasse kategooriasse lahterduvate epiteetidega ei saa nõustuda.
Andres Valkna: Kas tõesti Veerpalu kiusatakse?
Mulle ütles üks kunagine Eesti meister üle 10 a. tagasi, et ole rahul, kõik pruugivad. Küsimus on ainult selles, kes suudab maksimaalselt ära kasutada aega, mis jääb viimaste jälgede kadumise ning sooritusvõime languse vahele. Ei näinud põhjust tema sõnades kahelda ei siis ega näe selleks põhjust ka nüüd. Ära hakkab tüütama kogu see teema.
Kriku ütles:
Broscience? Korralikku allikat ju ei ole.
Üldse mitte science. Lihtsalt inimese arvamus, kes on sügavalt spordimaailmas sees olnud ja pärast huviga jälginud, mis toimub.
Mina tegelikult saan üldjoonetes aru küll, millest räägitakse, kui üteldakse “võimalikult naturaalne toit”, siis kui seda võtta terve mõistusega (ja ma arvan, et igas arutelus tuleb lähtuda tervest mõistusest, muidu läheb mudaloopimiseks). See siin ei ole teadustekst, seega võib ju ka kõnekeelseid väljendeid kasutada.
Teisest küljest, arvestades interneti konteksti ja väga erineva taustaga lugejaskonda, siis ei tee paha küll osutada, kas peetakse silmas seda, et toit võiks olla maksimaalselt algkoostisosadest tehtud, mitte pidevalt poolfabrikaate tarbida või hoopis seda, et “toitu ei tohi üldse töödelda…” Seega, taas, terve mõistus, väljenduda võimalikult täpselt, et võõrad inimesed aru saaksid.
Epp Petrone ütles:
Mina küll ei ole kunagi arvanud, et skeptik.ee peaks olema mingi koht, kus “posijaid” ja “teadlasi” lepitada, juba selle pärast, et kõneallolev tegevus ei kipu palju villa andma. “Posijad” ja “skeptikud” on teatud aspektides maailmavaateliselt vastandlike eeldustega ja kui nad kuidagi peaksid saama selles osas kokkuleppele, siis võidaks ikka üks, see, kes rohkem vastu astub. See muidugi ei tähenda, et neil mingites muudes asjades ei võiks olla ühiseid aluseid tegutsemiseks, aga see on teine asi.
Mina olen aru saanud, et skeptik.ee tegeleb teaduslike seletuste pakkumisega või siis nende olemasolule osutamisega teatud valdkondades, eriti neis, kus avalikkust üritatakse veenda usuga. Seega, see on suunatud a) teadusliku mõtteviisiga inimestele b) liinil teadus-usk mitte kindlat seisukohta omavatele inimestele c) teatud küsimustes mitteusku pooldavatele inimestele. Seega, kui keegi usub Sai Babasse, ega teda siin ümber ei pöörata.
Miks FB-st eemaldatakse, see on privaatasi. Mina olen ühe inimese eemaldanud, sest meie vaidlused teemal kuidas pasta carbonarat teha viisid paratamatult vastastikuste valusate solvanguteni ja seda ei olnud ju vaja
Veel: mis puutub ülalolevatesse soovitustesse toitumise
teemal, nimelt “süsivesikuid (teravili, puuvili, kartul jne) ei ole tark süüa pärast viit õhtul, pikki söögivahesid pole mõistlik pidada ja portsud peavad jääma väikeseks.”, siis tegelikult ka see ei ole päriselt mingi vastuvaidlematu tõde. Kuna ma kokkamist armastan, siis ma üritan ennast mõnevõrra ka uuringutega kursis hoida – õnneks Itaalias on see lihtne. Ja loomulikult, Itaalia köök ei vasta ühelegi neist nõuetest, samas on oodatav “tervena elatud elu” üks maailma pikimaid (kuues, kui viimati WHO indeksit vaatasin, Eesti on kuskil 70. koha kandis), ülekaalulisust on siin väga vähe jne. Muidugi on see paelunud nii toitumisteadlaste kui kokkade tähelepanu ja seletusi on igasuguseid huvitavaid (igaüks googeldab allikaid ise, sest praegu on öö), näiteks see aspekt, et ei ole niivõrd oluline, kunas kaloreid manustatakse vaid ööpäevane kalorite hulk, küsimus ei ole niivõrd portsjonite suuruses vaid mitmekesisuses ja tasakaalustatuses (kõiki organismile vajalikke aineid võiks ideaalis ühest toidukorrast saada, seepärast ongi olulised mitmekäigulised lõunad, kus portsjonid tõesti võivad olla väiksed, aga kokku on omajagu) ning lisaks ka toitumisaegade regulaarsuses.
Muidugi, kui inimene enne sõi kuidas juhtus, siis sellest viimasest tulenebki see, et parem suvaline reegel kui üldse mitte reegel, seega, ega need soovitused paha ei tee. Mind lihtsalt pani seda kommentaari kirjutama väide “alustame kõige lihtsamast” ja siis väited, mis pole sugugi lihtsad ja ilmsed….
Suhkru ja soola kohta on ka eraldi palju uuringuid – mina isiklikult ka limiteerin soola võimalikult palju, märgatavalt rohkem kui keskmine “vahemere köök” nõuab. Aga see on vist maitseeelistus ka, mitte niivõrd rahvatarkus “sool lühendab eluiga” (mis ei ole ka üldse nii lihtne)
Väide: Jeesuse ristilöömise naelad leiti
Jälle.
Tiit Kändler kirjutab EPLis tuumaväest ja turvalisest ühiskonnast (ja kuningatest ja kapsastest, vabandust, Lyoni trollist ja Loti naisest…); sakutada saavad ka õhukvootidega äritsevad poliitikud.
Oudekki ütles:
“Peni” on kõnekeelne väljend. “Võimalikult naturaalne” ei ole kõnekeelne, see on sisutu väljend. Kõnekeelsete väljendite üle ei haugu siinkandis ükski peni, sisutu jutu üle ebaviisakalt irvitamine on aga skeptikute jaoks rutiin.
CNET kirjutab järjekordsest põnevast viisist tööotsijaid diskrimineerida. Inglismaal tegutsevat nimelt tarkvarafirma, kus riietega inimesi tööl näha ei taheta.
Nagu juba heaks kombeks saanud on, leidub ka kirik, kes uue kitsarinnalisuse vormi heaks kiidab. Manchester Evening News toob uudiseid kohalikust katedraalist:
Alles märtsi lõpus teenis Manchesteri katedraal tähelepanu Daily Mail’ilt: Church of England row as cathedral opens doors to tarot card readers and crystal healers in ‘new age’ festival (see oli pealkiri):
Miks tuldpurskavad vikaarid kunagi Eestis turneesid ei tee?
Nõukogudemaal oli mäletatavasti kummaline komme turul katkisi lambipirne müüa.
Täiesti teisel teemal kirjutab Thinq:
dig ütles:
Dig, see on jama jutt, mida sa ajad. Inimesed kasutavad oma toitumisvalikutes seda põhimõtet. See on nende inimeste jaoks nende igapäevase praktika osa.
Kes oled sina, et haugud nende tegevuse ja kasutatavate väljendite üle?
Liina ütles:
Selle silmnähtavalt eksliku väite üle olen ma juba irvitanud.
dig ütles:
Kõlab tõesti nagu mingi bänd.
Mind paneb kõige rohkem imestama, et Liina kaitseb kirglikult väljendit, millest ta ka ise aru ei saanud.
Ingmaril on õigus, et see “diskussioon” paari VV sõna üle võib tunduda kaunis mõttetu. Teisest küljest on siin aga siiski ka põhimõtteline küsimus olemas. Umbluuartiklid kubisevad sarnastest mittemidagiütlevatest ütlustest, mis esmapilgul tunduvad tähenduslikud, kuid tegelikult pole seda mitte. Ma arvan jätkuvalt, et neid kasutatakse meelega esiteks selleks, et taandumistee alati lahti oleks ja teiseks selleks, et neid annaks laiendada uutele juhtudele, mida algselt silmas ei peetud.
Mõlemad kasutusviisid mahuvad “väravapostide nihutamisena” tuntud demagoogiavõtte alla. Küsimuse või väite selge formuleerimise asemel tehakse seda viisil, mis annab võimaluse seda hiljem ümber tõlgendada. Vt. ka Weasel Words.
Selline väitlusviis on nii oponente kui foorumit sihilikult eksitav ja ei ole suunatud tõe väljaselgitamisele.
Kriku ütles:
Umbluuartiklid kubisevad sarnastest mittemidagiütlevatest ütlustest, mis esmapilgul tunduvad tähenduslikud, kuid tegelikult pole seda mitte. Ma arvan jätkuvalt, et neid kasutatakse meelega esiteks selleks, et taandumistee alati lahti oleks ja teiseks selleks, et neid annaks laiendada uutele juhtudele, mida algselt silmas ei peetud.
Nõus, sellepärast ma soovitaksingi igaühel kaaluda, enne kui ta kasutab termineid, mis võimaldavad väga laia tõlgendust. Samas, lugedes algset kommentaari, mulle ei paistnud sealt “alati taganemistee” otsimine vaid lühendamispüüd: kirjutaja püüdis viidatata teatud väga üldistele põhimõtetele. Ja ma arvan, et kirjutaja enda jaoks “võimalikult naturaalne” on just kõnekeelne väljend. Ma pean ka absoluutselt õigeks ja oluliseks seda, et skeptilisel lehel juhitakse tähelepanu asjaolule, kui ebatäpne see väljend on ning et see on sisukas maksimaalselt ühes sotsiolektis, see aitab tõe väljaselgitamisele kaasa. Minule too kommentaar lihtsalt tundus konstruktiivne ja mitte “sihilikult foorumit eksitav”. Sihilike eksitajate, usukuulutajate ja trollide suhtes on muidugi mõistlik karm olla :D
Aga mis puutub võimalikult naturaalsesse, siis ma soovitan ka siinsel lehel lugeda Michael Pollani raamatut “The Omnivore’s Dilemma”, kus ta otsis “võimalikult naturaalse” eri tähendusi ja seda, kuidas valmistati: industriaalne, mass-orgaaniline, väikefarm-orgaaniline-isekasvatatu ning jahitu. Sealsed faktid on huvitavad (kuigi, raamatu lõpp läheb käest ära, kuid industriaalse oma on väga hästi kirjutatud), ma ei ole alati kõigi järeldustega nõus, kuid – “võimalikult naturaalne” teatud sisu pärast seda omandab.
Kuigi nõus, kui kellelgi tekib mingi terminiga probleem, siis võiks termini väljakäija seletada, mida ta selle all ikkagi silmas peab. Täpselt.
Oudekki ütles:
Oo, tänan sõnavara laiendamise eest!
Täiesti asjassepuutumatu, aga olen viimase 24 tunni jooksul omandanud veel kaks sõna, mida varem ei teadnud: ungur ja koetis. Eesti keel on imeline.
Alkohol võib (teatud tüüpi) mälu parandada. (Forte)
Liina ütles:
Inimesed ei saa oma toitumisvalikutes kasutada väljendit, nad saavad kasutada eelistuste süsteemi, mida nad selle väljendiga silmas pidasid. vice versa määratlus on põhimõtteliselt kasutatav toitumiseelistuse kriteerium, kuigi minu arvates ei ole sellisel viisil endale põhjustatavad ebameeldivused kuidagi põhjendatud.
Telegraph kirjutab täiesti mittenaturaalset värvi lammastest.
Loomulikult on lisatud ka pilt.
Mõnedel andmetel on sarnane efekt saadaval ka autode jaoks, aga apelsinikarva asemel soovitatakse nende puhul eelistada roosat värvi.
dig ütles:
FB-sõpradega on probleeme ka Keskerakonnal, teavitab Postimees:
Ehk võtab keegi kommenteerida:
http://www.ap3.ee/Default.aspx?PublicationId=5873e34f-f2de-4244-a3ad-327781963a52&sms_ss=facebook&at_xt=4da58b5f81e61bbc%2C0
Eks ta jama ole ja praeguseks on ka menetlus algatatud. Samal ajal muidugi ei tea, kui palju ennast sellest ikka mõjutada lastakse. Ütlen ausalt, mina läheks ka kohale, paneks aga rõõmsalt kärakat ja ajaks kolleegidega juttu.
Ma läheks kohale ja üritaks kärakat panna, aga vähemalt videosse pandud lõigud olid natuke õõvastavad küll; ilmselt laseks selliselt ürituselt kähku jalga ja katsuks kuskil kõrtsis šampooni ajukäärude vahelt välja loputada.
Olev Remsu teab täpselt, mida toob tulevik, kui dopingu kasutamist otsekohe ei kriminaliseerita. (EPL)
Tuntud katoliigalik paavst Bill Donahue vabandab vabandamatut:
Bioloog ja kogenud katoliku küpsise lahkaja PZ Myers kommenteerib:
Missuguse võimu autoriteediaura ühele telefonile anda võib, sellest on varem kirjutanud näiteks The Courier-Journal:
Teadlastest on seda fenomeni uurinud näiteks ahelkirjade ahelsaatja Stanley Milgram.
New York Times kirjutab (link veab läbi Google’i), et Vatikanile on kurtide kooli kaasuses kohtust kuri kiri saadetud.
dig ütles:
Eesti Ekspress uurib, kas Eestis võivad müügil olla naturaalsed mahemõrumandlid.
Pärismaailmas võib teha küll, nagu Western Journal of Medicine avaldanud on.
Seejärel nägid arstid kümnete tundide kaupa kurja vaeva vaesekese akuutsest tsüaniidimürgitusest ravimisega.
Los Angeles Times’i andmeil piisab täiskasvanud inimese teispoolsusse saatmiseks 10–70 toore mõrumandli manustamisest.
Kulinaarses kasutuses töödeldakse mõrumandleid sinihappe ärastamiseks säärase köögitingimustes käepärase vahendiga nagu kuumus. Paljudes riikides on kuumutamata mõrumandlite jaemüük rahvatervise huvides keelatud.
dig ütles:
Mõista, mõista, millest räägivad kommentaarid?
TELEKINEESI praktiline seminar 9.-10. aprillil Tallinnas ja 16.-17. aprillil Tartus
Petrovs: jumal päästab mind pahandustest
Beebibuumist Eestis on juba paarkümmend aastat möödas. Aja möödumisel säärasest demograafilisest sündmusest on ka kommertsiaalseid tagajärgi, nagu kirjutab Eesti Ekspress: Rate.ee sureb loomulikku surma
Hea näide sekulaarse religiooni olemusest.
Maailmakuulus autismiuurija, üle 250 eelretsenseeritud töö autor, ja Borat,i ( Sachsa Baron Cochen,i ) vend Simon Baron Cochen avaldas raamatu “Zero Degrees of Empathy”, kus oma eluaegsele tööle psühhopatoloogina proovib jõuda kurjuse olemuseni, ehk siis “teaduslikult nimetades “empaatiavõime puudumiseni”
New Scientist tegi temaga sel puhul intervjuu ja esimene küsimus oli, et miks üldse selline idee. Eluaeg meditsiini, tõendamiskohustuse jms.kokku puutunud teadlane deklareeris.
http://www.newscientist.com/article/mg21028071.200-simon-baroncohen-i-want-to-banish-evil.html?
“vaksiinidpõhjustavadautismi” inimesed on selle juba üles noppinud ja ilmselt hakkavad lugupeetud autismiuurija uskumatut statementi oma huvides kasutama.
Professorihärra holokaustareligioossed tõekspidamised lasid tal iseennast vabatahtlikult diskrediteerida, samamoodi trükkis NS teadusega pidevalt kokku puutuv kollektiiv selle jama ära ning ka keskmisest intelligentsem ja empaatia üle asjalikult arutlev kommentaarium ei söanda pr. Goldblatti kätega juhtunud koleda loo kohta kahtlusi avaldada.
Mittereligioosne meditsiiniajalugu väidab meile, et esimese eduka käe tagasi õmblemise tegi 1962 aastal dr.Ronald Malt, kes rongi alla jäänud nooruki ära rebitud käe tagasi pani.
Selline avaldus on kummastav küll, ainult et kuidas see Holokausti puutub?
New York Times kirjutab (link veab läbi Google’i), et USAs on föderaalne apellatsioonikohus ära muutnud madalama astme föderaalkohtu otsuse, mis Suure Üleriigilise Palvetamispäeva põhiseadusevastaseks tunnistas.
Nojah, vähemalt on ateistidel 364 Suurt Üleriigilist Mittepalvetamispäeva. Eks saa sedagi palvetamisfanaatikutele nina peale hõõruda.
Tartu Postimees: Imemasinad aitavad haiged terveks
Artikkel räägib pärismeditsiinist, aga serveerib seda kummalisel kombel:
BBC kirjutab, et vähetuntud kolmanda maailma maa nimega Ühendkuningriik on lubanud oma inimeste peal katsetada järjekordset vaktsiini. Seekordsest loodetakse abi kõhunäärmevähi vastu.
Missugune suur ja ahne kommerts-farmaatsiafirma ravimikatsetuste eest maksab?
Cancer Research UK’l on eksperimendi kohta ka veebileht.
Mees hammustab koera tähe all raporteerib BBC, et Belgian cleric ‘not paedophile’. Täpsemal uurimisel tuleb välja, et kõnealuse klerikaali mittepedofiilsus seisnes kahe poisi seksuaalses ärakasutamises.
Jah, kirju on see paavsti loomaaed.
Leonid Iljitš on ammu surnud, aga tema kombeid panevad mõned Londonis ikka veel pahaks, kirjutab BBC.
BBC kirjutab küürvaalade nakatavast laulust.
BBC kirjutab, et Venemaal toimuvas sõjas punaste ja valgete rebaste vahel on ülekaal punaste poolel.
Leonid Iljitš on ammu surnud, aga ikka veel kohtab ajakirjanduses tema aega meenutavaid uudiseid.
Skeptikule pole siin suurt midagi, lihtsalt hämmastavalt mõttetu tekst.
aga kitsetalled on armsad ju: SEITSE KITSETALLE JA KURI HUNT
Mäletatavasti on Arizonas tegutsevad nativistid hiljuti näidanud üles usinust kodakondsuse- ja immigratsiooniteemaliste seaduste loomise alal. Üks dramaatilisemaid oli möödunudaastane ettepanek, et kohalikud ja munitsipaalsed politseiorganid võiksid igal võimalikul võimalusel kahtlastelt inimestelt kodakondsuse tõendamist nõuda (FactCheck kirjutab lähemalt). Kriitikud kurtsid muuhulgas, et praktikas võivad nimetatud organid mittekodakondsuse-kahtlust inimeste nahavärvi järgi hindama hakata. (Mäletatavasti on suur hulk Arizona illegaalsetest immigrantidest geograafilistel põhjustel pärit Kesk- ja Lõuna-Ameerikast. Samal ajal elab Arizonas ja naaberosariikides geograafilistel põhjustel suurel arvul legaalseid immigrante Kesk- ja Lõuna-Ameerikast.)
Kuna draamat peab edasi saama, on Arizona senat nüüd vastu võtnud seaduseelnõu, mille järgi föderaalseks presidendiks kandideerida tahtev inimene peab esitama tõendi oma kodakondsuse kohta. Eelnõu järgi loetakse sääraseks tõendiks näiteks paberit kandidaadi eesnaha puudumise asjaolude kohta, kirjutab Phoenix NewTimes.
dig ütles:
Olgu igaks juhuks veel ära märgitud, et kuigi artikkel mainib juutide kommet ja blanketti serveeriva veebisaidi nime torahresource.com järgi võiks arvata, et see blankett on judaistlik, ei ole see päris nii. TorahResource.com esindab mitte-päris-ortodoksset messianistlikku judaismi. Oluliseks vihjeks selle asjaolu suunas on blanketi alumises servas figureeriv tsitaat Luuka evangeeliumist kellegi Yeshua ümberlõikamise kohta. Teadupärast tavapärasemad judaismivormid Uut Testamenti ega Yeshua jumalikkust (või isegi iseäralikku huvitavust) ei tunnista.
Teisest küljest on mõnede Ameerika sootsiumite seas ümberlõikamine kaunis levinud ka iidsetest Lähis-Ida uskumutest sõltumatult, nähtavasti peaasjalikult ameerika stiilis hommikusöögi leiutamisega enesele nime teinud helveste isanda John H. Kellogg’i ideede mõjul. Tema meditsiinialternatiivset jama aastast 1881 saab lähemalt lugeda Gutenbergi projekti vahendusel: Plain Facts for Old and Young.
Postimees: Narkolepsiakahtlused tuleb lisada gripivaktsiini infole
Skeptikute jaoks on saadaval ka EMA ametlik teadaanne.
The Age kirjutab moraalituse ja rassismi vastastest ravimitest.
Inglismaa ja lugematute teiste (neid on viisteist) riikide kuninganna Elizabeth ][ pojapoeg on naist võtmas. Selle tähtsa sündmuse puhul on printsi väljavalitu ja tulevane printsess võtnud vaevaks suhkrukestas kummikommi peale ilmuda, kirjutab Telegraph.
The Copenhagen Post kirjutab, et Georgias on kohtu alla antud taani teadlane Poul Thorsten, keda süüdistatakse traadi vahendusel sooritatud kelmustes ja rahapesus.
Muidu ei pruugiks see ju skeptikutele huvigi pakkuda, aga Thorsen on osalenud vaktsiinide ja autismi vaheliste seoste otsingutes, mistõttu poliitilist pullisitta juba usinasti ventilaatorisse laotatakse. Kirjutab Age of Autism, tuntud vaktsiinieiardite veebipesa:
Intsidenti kommenteerib Orac.
Konspraator ütles:
Jah, lastele vanadest aegadest uduste juttude rääkimise komme on vanematel ja vanavanematel juba aastatuhandeid olnud. See, et tulevane isand Baron-Cohen (passi kirjapilti peale) nendest lugudest nii inspireeritud sai, et ta tänapäeval professor Baron-Cohen on, on ju iseenesest tore. Aga karta on, et suureks kasvanuna saab ta kenasti aru, et loomad tegelikult eriti jutukad ei ole, et kriidi söömine hundist kastraatlauljat ei tee ja, et inimestest seebi või vorsti tegemise kohta võib küll laagrilõkke ääres õudseid jutte vesta, aga tõe pähe võtta ei ole neid eriti tark. Mis muidugi ei tähenda, et ta need jutud oma lastele rääkimata jätaks, kui aeg küps.
Kriku ütles:
Selliseid asju nimetatakse human interest story‘ks (kahjuks ma ei tea sellele eestikeelset vastet) ja neid on avaldatud juba ajakirjanduse sünnist saati.
Terry Pratchett on seda teemat kajastanud raamatus “The Truth”:
Nostradamus kinnitab: lõpp tuleb poolteise aasta pärast
@Starker:
“Tõde” on parim Pratchett mu meelest. Olen küll ainult 3-4 tükki lugenud.
dig ei ole Tõde lugenud ja peab sellepärast küsima, kas Sacharissa tegi vahet human interest story‘del ja troll interest story‘del või oli ta alatu rassist?
@Kriku:
Kaidu Meitern: puhas sport on ainult väljend
Igaks juhuks täpsustan, et minu vestluskaaslane ei olnud K. Meitern. Rõhuasetus on teine:
Aga sõnum on sama.
Vähemalt saame me raamatukoguruumi vahendusel teada, et Ankh-Morpokh Times’i toimetuses töötas keegi troll spordikorrespondendina ning kaebuste, peaeemaldamiste ja hobusepiitsutamiste osakonna toimetajana.
Kriku ütles:
Oletame, et teadlased panevad tähele, et hästi hüdreeritud sportlase jõudlus on suurem. Kas nüüd tuleks vesi dopinguks lugeda? Kas tuleks ära keelata vee liiga kiire joomine? Sünteetilise vee joomine? Vee joomine N päeva enne ja pärast võistlust? Vett sisaldavate lahuste veenisisene manustamine?
… kas tuleks sportlaste, kes salaja vett joovad, kohta ütelda, et “jah, me ei suuda nende veres sisalduvat lisatud vett kehaomasest veest eristada, aga küllap nad ikka räpast sporti teevad”?
Väär analoogia. Vee joomine on igale inimorganismile hädavajalik – erinevalt hormoonpreparaatide tarvitamisest.
dig ütles:
Trollid ja inimesed on seal kaks eri liiki. Üks on süsinikul, teine ränil põhinev eluvorm.
Kriku ütles:
1. Mille analoogiana see väär on?
2. Kui teadlased peaksid avastama, et sportlased joovad rohkem vett kui muud inimesed, kas siis tuleks ülemäärane veejoomine dopinguks klassifitseerida?
Starker ütles:
Jah, aga kas neil on erinevad interest story‘d?
dig ütles:
Trollidel, kui inimesest kardinaalselt erineva liigi esindajatel, on kahtlemata teistsugused huvid kui inimestel.
Mis puutub küsimusse, kas Sacharissa on rassist, siis ma vastaks, et ei. Ta on pigem selline korralik tütarlaps, kes kipub viisakust ja kombeid segi ajama. Eraldi küsimus oleks see, kas Kettamaailmas on üldse rasse.
Starker ütles:
See tähendab kombeid viisakusega segi ajama, mitte vastupidi.
Dig ütles:
Mis kontekstis sa selle postitasid?
Kriku ütles:
#89 ja #142.
Nende kommentaaride peateema suhtes ongi sportlaste sooritusvõimet parandav veejoomine väär analoogia.
Kriku ütles:
Peateema on mäletatavasti Suur Vend, kes jälgib sportlasi, kui nad vett joovad ja jälgib siis ka, kui nad vett ei joo.
Mõtete lugemine peidab endas lisaks kasule ka mitmeid ohte
dig ütles:
Mu arust võiks siiski tippsportlastega toimuv võimalikult läbipaistev olla. Vastasel juhul võiks (tipp)spordi staatus üleüldse väga kahtlaseks muutuda ja kes siis oma lapsi tipptasemel sportima enam tahakski lubada?
salvey ütles:
Mul on juba praegu (dopinguteemat üldse arvesse võtmata) kujunenud tugev skepsis tippspordi kui valdkonna suhtes, samuti hoiaku suhtes, et lapsi tuleks sellega tegelema julgustada. Kehakultuur üldiselt on muidugi tore ja tervislik, aga väga palju on alasid, millega intensiivne ja ettevaatamatu tegelemine lõhub organismi — ning lapsed kipuvad olema loomult üle keskmise intensiivsed ja ettevaatamatud.
dig ütles:
Siinkohal oleks õigem tõlge vist “…hobusepiitsaga peksmise osakond”.
Nõustun Krikuga, et “The Truth” on üks paremaid kettamaailma teoseid, ehkki skeptikule võiks nalja teha ka nt “Small Gods”. Väljaspool Ketast soovitan aga “Nationit”; stiilne ja Pratchetti kohta üllatavalt tume lugu muu hulgas kultuuride konfliktist ja religioonist ja teadusest, peamiselt aga inimene-olemisest.
Ma ise olen ainult poole raamatust “Ürgsorts” läbi lugenud. A`üks mu lastest on küll üpriski suur Pratchetti fänn.
@dig:
Teeme nii, et järgmisel korral loed ikka läbi ka kommentaarid, millele vastad. Mingist suurest ega ka väiksest vennast pole ma neis sõnagi kirjutanud.
Jällekord kobiseb paha KaPo toredate antifa noorte peale:
Kapo: kümne Vene-aktivisti kohta tuleb enam kui viis organisatsiooni
@salvey:
Sel teemal kirjutas traagilise elukäiguga rootsi kirjanik Karin Boye juba 1940. aastal düstoopia “Kallokaiin”. Seal oli tegu küll tõeseerumiga, aga vahet pole.
salvey ütles:
Noh, ega ta vast palju paha ei tee. Mind häiris rohkem see kahtlase väärtusega hala, et “kõik on räpased”. Iseäranis kverulantseks läheb lugu siis, kui selle tõendamata väite toetuseks tuleb mängu tuua lugulaul sellest, et tänased taastumisvahendid on homme doping, sest tähendust kaotades astub ta siis Isegi Mitte Valede väidete hulka.
Niisugune virisemine rikub ausa künismi maine ära.
Kriku ütles:
Selle peale vaatame klassikuid.
Ei taha mina nüüd ka noore inimese idealismi ärasolkija olla…
Kriku ütles:
Mis annab Sulle aluse järeldada, et peateema aluseks on see, millest Sa kirjutad ja mitte näiteks teema pealkiri?
Mis annab Sulle aluse järeldada, et Sa ei ole kaamel?
Minu kommentaarid räägivad sellest, millest mina kirjutan. Kui Sa mulle vastad, siis palun vasta mulle, mitte mingitele oma fantaasiatele. Ma austan loomulikult kõiki, kes Tundmatuga monoloogi astuvad, aga äkki saaks seda ilma mind tsiteerimata teha?
Kriku ütles:
Mõnede kaamelile omaste tunnuste puudumine. Nii, nagu ikka definitsioone kasutatakse.
Suurtest ja vägevatest:
Vladimir Sazonov: küüditamine, isikukultus ja despotism Lähis-Idas
Ja palun siis lähtu minu kommentaaridele vastates ka sellest, mis sinna kirjutatud on. Me ei nimetaks ju sindki kaamliks ka siis, kui sa kaamlipuuri peaksid sattuma.
Tõnis Matsin: normaalne füsioloogia ja tippsport
Erkki Bahovski: vabaduse talumatu kergus
Ükskõik mille tõeks arvamise väljendamine tähendab tänapäeva Euroopas sallimatust nende suhtes, kellel on teine arvamus. Ei kirjuta seepärast siin keegi miskit uut ajalootõde kokku. Kes kirjutab, see pole tänapäeva eurooplane. On näiteks moslem. Ja lööb maha, kui ei usu.
K_V ütles:
Ermöhh?
Postimees kiidab loomahuvilistele terroristidele takka:
Loo moraal on otse loomulikult mustvalge.
Antud juhul tuleks sõnaga “terrorist” küll ettevaatlikum olla.
Kriku ütles:
See sõna ei tähenda ammu enam midagi. Isegi väikest traatkarvalist elukat kõlbab terroristiks hüüda, kui ta hirmuäratavalt haugub.
Puugioht kogub tuure
salvey ütles:
See ei ole päris täpne. GlaxoSmithKline töötas möödunud sajandi lõpus välja Borrelia burgdorferi vastase vaktsiini Lymerix ja paar aastat oli see kasutusel ka. Aga nüansirikastel põhjustel, mille hulka kuulub (kahjuks ebapiisavalt uuritud) võimalus, et teatud haplotüübiga inimeste rakkude antigeenide sarnasuse tõttu borreliarakkude antigeenidega võis see vaktsiin geneetilise eelsoodumusega inimestes vallandada autoimmuunreaktsioone ja milles oma rolli mängis ka marutõbine vaktsiinivastasus, võttis GSK ta pärast mitut kohtuprotsessi tootmisest maha kui ebarentaabli. Nüüd uurivad teadlased võimalusi luua uus vaktsiin, mille tõhusus oleks suurem, kõrvalmõjude hulk väiksem, tootmiskulud madalamad ja mis genereeriks vaktsiinivastaste suu ümber vähem vahtu. Mõned nendest eesmärkidest on usutavasti saavutatavad, aga viimase osas tuleb lootus vististi maha matta.
Kuidas kavatsevad Eesti teadlased Helluse bakteri kahtlused ümber lükata?Süvaülevaade
Salvey antud viitest Ene Mikelsaarelt: “Teadusringkondade, rääkimata ettevõtlusest, suhtumine EFSA-sse käesoleva kujul on aga väga negatiivne, sest puudub korralikult fikseeritud selgus selle kohta, mida EFSA nõuab.”
Ma millegipärast arvan, et need negatiivselt suhtuvad teadusringkonnad on siiski need, kes tolle viidat ettevõtlusega lähedalt seotud on. Ja miks nad negatiivselt suhtuvad,k ei ole ka teps mitte keeruline arvata…
Samas on hästi lahe jälgida, kuidas “meie” Eevelini stiilis tervisefriigid ja kommentaatorid EFSA-t kangelaseks pidasid, kui too Danoni libaterviseväited rajalt maha võttis. Pidada olema suurepärane tõestus, millised kurjad petised on rahvusvahelised suurfirmad (eesotsas muidugi Big Pharmaga). Nüüd, kui “meie oma” Hellus ja kaalulangetusjuust vahele jäid, on ühtäkki samade hindajate arvates tegemist mingi õudse ja anonüümse õela Euroopa moodustisega. Täpselt nagu kariloomade hinnang WADAle sõltuvalt sellest, kas vahele on jäänud norralaste või eestlaste kangelane…
Ja hea põhjendus on ka artiklis – mis teeb selle bakteri nii eriliseks ja heaks? Nimelt see, et see bakter leiti “terve Eesti lapse soolest”! Mõelge! Terve, süüta, oma Eesti laps! Kui oma, kui tervislik! Kui oleks olnud soome või saksa lapse soolest, siis oleks halvem olnud? Või tähendab see, et see räägit hiilgav mõju on seega vaid eestlastele?
PS. Need Mikelsaare toodud küsimused jätavad mulje, et tol teadlasel puudub vähimgi arusaam (topeltpimedatest)kliinilistest uuringutest?!
PPS. Neid eesti teadlaste kavandamisel olevaid rahvusvaheliste kurjamite “ümberlükkamisi” hakkab juba palju saama…
uups … sorry. Ikka muidugi Marika mitte Ene. Ei oskagi öelda, kust mul järsku selline lühiühendus tekkis. Kuidagi vist seot kirjanik Ene Mihkelsoniga…? Vaja vist üks väike õhtune regressiooniteraapia seanss teha!
Politico vahendab, et USAs on lahendatud kriminaalsete nilbuste probleem.
Skeptikute kõrvade tõeliselt nilbeks kikitamiseks on lisaks kummalistele poliitilistele Vaadetele saadaval ka kena veiseskatoloogiline kook.
Marty Klein’i skeptilist ülevaadet sellest viimastel aastatel kristlike ekstremistide seas populaarsust kogunud sõltuvusjamast võib lugeda ajakirja Electronic Journal of Human Sexuality arhiivis.
No see valgete vihkamisega ennast korduvalt lolliks teinud neegerrassist on küll õige mees seda probleemi lahendama.
James Randi Educational Foundation on maha hõiganud selleaastased lennuka notsu auhinna saajad.
Sel aastal puudutavad kaks preemiat saavutusi surnutega lobisemise vallas, kaks homöopaatiat ja esimest korda saab keegi Pigasuse teist aastat järjest. Esindatud on ka jaiklik luul “tegelikust riigist” ja selle käepikendustest.
EPL: Meditsiin tegeleb raha, mitte inimesega
Päris tõsised süüdistused. Sellise jutu valguses pole imeks panna, et ollakse valmis raha pigem posijatele viima.
Ise olen kroonilise tervisehäire tõttu vaat’ et eluaeg sagedasti arstidega kokku puutunud ja need kogemused on olnud alati meeldivad, arstid ise väga professionaalsed. Aga ühe inimese kogemuste põhjal ei saa muidugi midagi kaugeleulatuvat järeldada. Äkki mul on lihtsalt ropult vedanud, et veel pole ära mõrvatud.
Igaks juhuks on siin ka link Orgse uurimistööle.
Mart K. tsiteeris:
Oletame, et patsiendil on kuri haigus X. Prognoos: aasta jooksul on ta surnud tõenäosusega 30%.
Abstraktne patsient läheb arsti juurde. Arst kirjutab välja rohu Y. Rohu võtmise tagajärjel kahaneb patsiendi risk aasta jooksul haigusesse X surra 5%’ni. Rohu võtmisega kaasneb 1% risk aasta jooksul rohu Y kõrvalmõjudesse surra. Patsiendi risk aasta jooksul emma-kumma kätte ära surra on nüüd 5,95%. Kas patsient sai arsti juurde minekust kasu?
Nüüd vaatleme konkreetset patsienti A sellises situatsioonis. Patsient läheb arsti juurde. Arst annab talle rohtu. Patsient võtab rohtu. Risk realiseerub ja patsient sureb aasta jooksul rohu kõrvalmõjudesse ära. Kas patsient sai arsti juurde minekust kasu? Ilmselgelt sai, aga intuitiivselt on inimestel kerge kontekst ära abstraheerida, ignoreerida suremisriski ilma rohu võtmiseta ja võtta jabur seisukoht “patsient suri mürgise rohu kätte, järelikult tõi arstilkäik talle kasu asemel kahju”. Sündmus on suhteliselt haruldane ka ja võib ajalehes uudisnupu teenida.
Nüüd loeb samas situatsioonis konkreetne patsient B ajalehest uudisnuppu. Tõenäosuste hindamisel on ta kehv nagu enamik inimesi, arsti antud 30% on “nii väike, alla 1/3” ja ajalehest loetud 1% on “oi, see on üks kole ja mürgine rohi”. Patsient B jätab rohu võtmata ja läheb soolapuhuja juurde, kes annab talle nostrumit Z, millel ei ole ei ravitoimet ega kõrvalmõjusid. Patsiendi B risk aasta jooksul surra on seega nüüd 30%. Patsiendi B risk ravi kõrvaltoimetesse surra on ≈0%. Kas patsient sai soolapuhuja juurde minekust kasu? Ei saanud, aga ta suudab endale ja oma naabritele kergesti sisendada, et kuna ta on 1% riski eemale tõrjunud, on ta kasu saanud. 70% tõenäosusega elab ta pealegi aasta üle ka ja kui ta lollina piisavalt aktiivne on, võib siis hakata kuulutustööd tegema, et “haigusega X pole tarvis arsti juurde minna ega ohtlikku rohtu Y võtta, kuna mõned elavad ilmagi ilusasti”.
Mart K. ütles:
Siin on veel see nüanss, et paistab eksisteerivat inimtüüp, kes arstidega kergesti konflikti läheb. Miks, ei oska ma öelda, aga Juhan Smuuli kujutatud polkovniku lesk on reaalses maailmas täiesti olemas.
dig ütles:
Ilmselgelt draama ja muu huumori suhtes vaenulikult meelestatud kuberner on seaduse ära vetonud, kirjutab Tucson Citizen.
Washington Post teatab alandlikult ja palub luba ette kanda, et Liibüa sõjaväe valitud Zapp Brannigani taktikat on saatnud edu.
Jah, probleem on tõsine. Euroopas ei ole mitte ühtki lennukit, mis jänkide laserpomme alla visata suudaks.
dig ütles:
Kas Sa väidad, et Orgse on oma töös esitatud järeldusteni jõudnud sellisel intuitiivset abstraheerimist faktidele eelistaval meetodil?
Mart K. ütles:
Ei väida. Ma ei ole Orgse tööd veel korralikult lugenud, mu silmad omandasid lugemiseks ebasoodsa tõllaratta-suuruse ingliskeelses pealkirjas mainitud alaläviste probleemideni jõudes. Ja see idee, et meditsiiniohutuse uurimiseks tuleks arvamusliidritega intervjuusid teha, tundub mulle ka naljakas.
Õhtuleht kirjutab edusammudest meditsiinis: Jalutu mees sai 400 meetri jooksus jagu Eesti rekordist.
Postimees: Audit: osa arste ravib hingamisteede haigusi liialt antibiootikumidega
Christian Science Monitor toob meieni uusi tuuli Lõuna-Carolina legitiimse penoloogia vallast:
Guardian annab teada, et märatsevate fundamentalistide hord on Avignonis kunstiteoseid lõhkunud.
dig ütles:
Ekspertintervjuude abil on igati kohane seni muude meetoditega uurimata teemat lahata.
PALJU ÕNNE! Evelin Ilvesel on täna sünnipäev
Ilvi Jõe-Cannon: Äkki käitub kogu Eesti riik nagu Suusaliit Veerpalu asjas?
Loen parasjagu Waltari “Sinuhet”. Autor laseb tegelastel korduvalt väljendada mõtet, et “tõde on kui haljas mõõk/nuga väike-lapse käes.”
John F. Kennedy tappis huvi tulnukate vastu?
Evelin Ilves: ärge ostke toitu suurtest poodidest!
Liina ütles:
Olgu nüüd ilmutatult välja öeldud, et see asi ei ole ju üldse katse meditsiiniohutust lahata. Esiteks ei ole meditsiiniohutus surnud, teiseks õppis emand Orgse mitte arsti- vaid sotsiaalteadusskonnas. Tema uurimus ei räägi, et ohutusega on kehvasti, see räägib hoopis, et mõned arvamusliidrid arvavad meditsiinipoliitikast teistmoodi kui Orgse. Ja Orgse ise on oma arvamust kujundanud kaunis kahtlase väärtusega viisil: anekdootide lugemise teel.
salvey ütles:
Aga kui suurel poel on püramiidi kuju?
dig ütles:
Tegu ikka rohkem tehnika edusammudega.
Need süsinikkiust lehtvedrud annavad meeletu eelise võrreldes tavalise jooksjaga.
dig ütles:
Kas me peame nüüd järeldama, et sinu arvates on tegemist jamaga?
Liina ütles:
Ei, kirjandiga.
Associated Press toob kooliuudiseid Californiast.
Science Mag kuulutab, et eile toimuval Royal Astronomical Society kokkusaamisel hakkavad teadlased arutama, mis värvi võiksid olla mitme päikesega planeetidel kasvavad taimed.
Arusaam, et kõigi vähemuste kontributsioone tuleb eraldi käsitleda, on Kriku arust üleüldse veider.
Kriku ütles:
Mis parata, Ameerika koolisüsteem on nii mannetu, et ilma ei pane kohalikud koolilapsed tähele, et mõned kontribuutorid on vähemusgruppidesse kuulunud.
Suure Venna kuu on juba läbi saamas, aga kaht vihaminutit ei ole veel alanud, vihanädalast rääkimata. (Okeaanias olevat Vihanädalat tähistatud 4.–10. aprillil.) Selle vea parandab ära WingNutDaily, kes propageerib kampaaniat väidetava propaganda vastu.
Tõenäosusteooriast huvituvate skeptikute ahvatlemiseks räägib kirjatükk ka tõenäosustest, kuigi väga kentsakas kontekstis.
Tõenäoliselt panid nad ainult ühe või kahe suurusjärguga mööda. Ei saa aga jätta märkimata, et tõenäosus ühes Ameerika keskkoolis inimsuurust parti, merineitsit või keiserlikku laamat kohata on märgatavalt väiksemad. Millegipärast ei ole Florida Family aga ametis analoogilise kampaaniaga vihjatud Disney filmide vihkamiseks — võib-olla on neil mingisugused muud motiivid ja tõenäosus on üksnes ettekäändeks? Vandenõuteooria, et nad on ametis muidu ebapiisavalt tuntud telesaate vaadatavuse tõstmisega kontravärsi punumise teel, on ju nii nunnu.
New York Times vahendab Gary Taubes’i mõtteid Robert Lustig’i jutuvadast suhkru kui toksiini kohta.
Tallinna Postimees kirjutab linnavalitsuse kavast volbriöö puhul viina taga kiusata.
Miks tuleks purjus inimeste õigusrikkumistele eelistada kainete inimeste omi, ei ole kahjuks selge.
Miski ajas tolle NY Timesi ja Lustigi loos mul BS detektori punasesse. Siin on üks päris põnev Lustigi debunking. Tasub lugeda ka kommentaariumit.
Paistab, et too Lustig on üks aktivistiks muutunud teadlane, kes on oma kinnistunud arvamustesse takerdunud ja aktiivselt confirmation bias-iga tegelema hakanud.
Too NY Timesi loo autor Gary Taubs paistab ka üks huvitavate, kuid tugevate arvamustega aktivist, kes teeb mitte enda eriala teadust raamatu kirjutamise kaudu. Kus ta muu hulgas teeb selgeks, et kõik mida spetsialistid teavad või räägivad, on “big fat lie”. Küll aga toetavad teda alternatiivmeditsiini esindajad. Muuhulgas on tema wikipedialehel selline lause:
Taubes’ hypothesis is that the medical community and the federal government of the United States of America have relied upon misinterpreted scientific data on nutrition to build the prevailing paradigm about what constitutes healthful eating. Taubes makes the case that — contrary to the conventional wisdom — it is refined carbohydrates that are responsible for heart disease, diabetes, obesity, cancer, and many other maladies of civilization
ja (külalisena meile ammu tuntud woode sõbra Larry Kingi saates):
Although Taubes has no formal training in nutrition or medicine, his book was praised as “raising interesting and valuable points” by Dr. Andrew Weil, a believer of alternative medicine, while Dr. Mehmet Oz and trainer Jillian Michaels who appeared on the same program disagreed with Taubes on many questions
Nii et “meie” Evelinile igati sobiv allikas ;)
Ühesõnaga – “meie” Evelin näeb väljamaa ajalehes kellegi talle tundmatu Taubsi väljamaakeelset artiklit, vaatab ehk ka ära lõbusa Lustigi video ja kuna see, mida ta näeb, meeldib talle (nagu jehoova vaatas enda kätetööd ja see meeldis talle, või, oot, kas tol ikka on käed? … Või ei ole? … Kurat seda teab…) käseb rahval koheselt Rimi asemel turule või Õigesse Eesti Nopri Tallu minna! Muidu tuleb surm haiguste ja suremise läbi!
Ja nii veel 5 aastat?! Oi-jah… :(
Tarvo Kruus ütles:
Mulle meeldib millegipärast tema Vaadete allikatena Simo “Aapeli” Puupponeni lasteraamatus kirjeldatud padjaklubi tüüpi struktuuri kujutelda. Ettekujutus, et ta loeb ajalehest, missugune umbluu täna moes on, oleks märksa masendavam. Kes kirjutab fad’idest ja fallacy’test ajalehes? Muidugi mõista Dogbert.
Miljonivõlgnik Avo Viiol on edukas ettevõtja
Vaene väike.
Jaak Aaviksoo ühitab lihtsama ligipääsu kõrgharidusele suurema nõudlikkusega
Kas sa usud võitu?
Hinnatõus sunnib inimesi turult müügitähtaja ületanud toitu ostma
salvey ütles:
Oleksid Sa ära maininud, et seda juttu ajab vana kirikujobu Toomas Paul, oleksin klikkimata jätnud.
Postimees kirjutab, et lihavõtete puhul ei kasva rohi ega liigu raha, kuna arvutid tähistavad ülestõusmist.
Death and Taxes kirjutab Arizonas asuva Maricopa maakonna šerifi uuest võimalike kurjategijate propageerimise kampaaniast.
PZ Myers kirjutab peakirurgist, kes usub meditsiinialternatiivi nimega palve.
Juhtunut analüüsib Orac, kes päriselus juhtumisi kirurgiametit peab.
Postimees vahendab tunnustatud spetsialisti hinnangut terrorismi põhjuste kohta.
Küllap hakkab Valgevene oma ülevoolavat demokraatiat nüüd kilokaupa odavalt välismaale müüma.
Nagu Singularity Hub kirjutas, algas üleeile maailmalõpp ja täna läksid robotid laiali elusaid inimesi otsima, et neid surnud inimesteks konverteerida.
Robotiuudiseid edastab ka Postimees, aga tema andmeil otsivad robotid hoopis surnud inimesi.
Mida robotid surnutega peale hakkavad, Postimees ei teata. Küllap on neil kurikaval plaan neid elavateks inimesteks või siis zombideks konverteerida. Maailmalõpp ei või ju ometi tulemata jääda.
Küll aga teavitab Postimees meid robotite strateegilistest dimensioonidest:
Venemaa «tulnukas» koosnes kananahast ja leivast
Miks me valetame?
“Veidi valu ja olengi paradiisis!”
Dispatch: Deciphering the Estonian Cyclist Hostage Video
Ajurveedaarst soovitab: mis aitab vananemise vastu?
See tuletab meelde juba prohvet Muhamedi korraldust joovastavate jookide tarvitamise kohta.
Kaua inimesed Maale ära mahuvad?
Juhtkiri: odav või tervislik
Kas ma olen ainuke, kellele see mahehala närvidele käib? Tervislik ei võrdu mahe. Rääkimata sellest, et kodumaine ei võrdu mahe… Mahe on ikkagi üks väike nišš, kahjuks või õnneks. Vähemalt mulle jäävad mõned mahetoodangule esitatavad nõudmised küll arusaamatuks.
Teine tüütu hala on tervisliku toidu kalliduse hala. Mingu turule ja ostku kapsast. Isegi praegu, kevadel, kui hinnad on kõrged, on see üks odavamaid viise midagi potti saada. Veel üks võimalus odavalt ja tervislikult söönuks saada on osta poest kuivatatud põldube. Kilo peaks olema 80 sendi kanti ja kalorsuse poolest aitab sellest viieks päevaks. Iga kell etem kui makaron.
Kriku ütles:
Arvatavasti mõtlevad nad selle maheda all Eestimaal kasvatatud toitu või vaevalt nad ise ka täpselt teavad…
Kapsa kasvatamine ilma pestitsiidideta on mu meelest ikka tõeline kunsttükk, sest maakirbud üritavad taimi nahka panna, nii pea, kui need nina maa seest välja pistavad. (A`eelmisel aastal maakirpe miskipärast polnud, nii et ka mürgitada polnud vaja.) Ja ilma mineraalväetisteta ei õnnestu üldse korralikku pead saada.
Seda, et mõni värske talukaubaga kauplev autokauuplus müüks mürgita ja mineraalväetiseta üleskasvatatud kapsast, on mul raske uskudagi.
Teised köögiviljad on vähem nõudlikud, neid on õnnestunud küll kasvatada nii ilma pestitsiidide kui ka mineraal- väetisteta.
Üldiselt vist öeldakse, et Eesti köögiviljad, marjad, õunad sisaldavad märksa enam vitamiine kui lõuna pool kasvanud?
Tegelikult puudub mul muidugi aiandusharidus.
salvey ütles:
Siit ka huvitav moraalne küsimus: kas õigem oleks sihukesele tegelasele paradiisi kohta tõtt avaldada või peaks talle tegema parema pakkumise: kui terrori tegemata jätab, jõuab veel ilusamasse paradiisi.
Tõepoolest, religiooni ohtlikkus ei olegi niivõrd religioonis endas kuivõrd tema levitatavas “usklikud on head inimesed” meemis.
Kriku ütles:
Mee põhiline koostisosa on mäletatavasti monosahhariidne suhkur — peaaegu kolm viiendikku sellest on fruktoos ja veidi üle kahe viiendiku glükoos. Natuke on sahharoosi ka, too on disahhariid fruktoosist ja glükoosist.
Too on jälle rafineeritud rasv.
Läänemaailmas ei ole tänu soola odavusele, külmutuskappide leiutamisele ja toidupoodide iga päev lahti olemisele tarvis või säilivuse kunstlikuks pikendamiseks temast muid piimas leidunud huvitavaid aineid — näiteks valke — niimoodi ärastada. Turgu mööda on sellel niisugune põnev tagajärg, et läänemaailma toidupoed enamasti gheed ei müü, aga sotsiaalselt võib see aidata kehtestada meemi, et ghee on midagi iseäraliselt pühalikku ja vaimset, mida profaansed suured poed pühadusehirmus väldivad.
Kriku ütles:
Fun fact: Ekvaatorist vaid paarikümne kraadi kaugusel laiutavas Indias loojub päike iga päev enam-vähem samal ajal, aga Eestis on ta, sunnik, talvel laisavõitu ja suvel venitab loojumisega tundide kaupa. Kõrvatundras elaval Jõuluvanal jälle on neid keskpäevi na vähevõitu.
salvey ütles:
Kahtlane. Praktikas paistab mahedus enamasti olevat maagiline-müstiline omadus.
Muide, Tartus on konservitehas Salvest. Neil oli kunagi toode “Mahe kurk”. Tänapäeval on selle nimi “Maitselt mahe kurk” ja ümbernimetamise järel olid mõnda aega müügil kurgipurgid, millel oli suur silt “Mahe kurk” ja selle peal väike kleeps “Maitselt”. Kurjad keeled rääkisid, et mingisugune riiklik maheduse järele valvamise asutus olevat Salvestile harja karanud, et nemad üritavad mittemahedaid konservkurke tarbijatele mahedate pähe müüa.
Kriku ütles:
Kardetavasti on tegemist vähese silmaringiga. Pigem võiks see pikk loetelu meelde tuletada prohvet Muhamedi paljusid korraldusi selle kohta, missugused toidud on halal ja missugused haram.
Eestisse on oodata kõrgema klassi ennustajat.
Tuleviku saadik Anne Jirsch: intuitsioon annab märku, millist valikut teha
Mis on muuseas rämedalt kallis.
Näiteks 18.-19. sajandil oli see ka väga populaarne kõneaine.
Kriku ütles:
Sõjaväelased oskavad isegi energiat suurepäraselt kasutada. Mõnikord muundavad nad püssirohtu kätketud keemilist energiat soojusenergiaks, seda tinaplönni kineetiliseks energiaks ja lasevad tollel lõpuks eemal asuvat sihtmärki lagundavaks energialiikide kombinatsiooniks muunduda. Teinekord jälle moduleerivad akustilise energiaga elektromagnetlaineid, et nende energilised teated elektrienergia ning raadio abil kaugele jõuaksid. Nagu LA Times üksteist päeva tagasi kirjutas, on ette tulnud ka seda, et meresõjaväelased kontsentreerivad suure hulka valgusenergiat kimbuks kokku ja paistetavad seda mööda eemal asuva sihtmärgi pihta suures koguses soojusenergiat.
Kriku ütles:
Tõenäoliselt on see oluline eeltingimus. Mee ja gheega on samamoodi: mõlemad on Indias ajalooliselt üpris kallid olnud, kuni masstootmine ja rahvusvaheline kaubandus hindu alla tooma hakkasid.
Kriku ütles:
Küllap kuulub see nende nõuannete hulka, mille mittetöötamise üle pole veel keegi nurisema tulnud.
Kommentaaridest võib lugeda:
Mnjah.
Arstide süül sureb Eestis aastas 1500 inimest?
Siin ta siis ongi: USA õnnelikem inimene
Suri India guru Sai Baba
Texases on kuberner pika põua leevendamise nimel mööduva nädalalõpu Vihma Eest Palvetamise Päevadeks kuulutanud, teatab Texase kuberneri veebileht.
Guardian informerib lugejat uudistootest:
Kuna Guardian tegeleb päris ajakirjandusega, mitte lihtsalt poliitiliste väitluste vahendamisega, on saadaval ka kommentaarid kelleltki, kes teab, mida ta räägib.
Saadaval on ka hunnik skeptitsismi-propagandat.
Suri India guru Satya Sai Baba
Jezebel illustreerib, mis juhtub, kui kramplikus “foto pole artikliga seotud” pildi näljas artiklikirjutajad aborditeemalistele artiklitele võtmesõnade järgi pilte külge panevad.
Rohkesti pilte käib välja PreggoBelly.
@dig:
Tõepooles, see pilt näiteks oleks palju nunnum.
Uudise kollasest veerust toob meieni LiveScience: käivad kuulujutud, et kedagi Higgsi bosonit, va eraklikku prominenti, olla märgatud.
Kriku ütles:
Tema nunnudusel pole viga, aga minu meelest oleks eelistatav, kui pildid artiklite küljes lugejat informeeriksid, mitte nii, et ma kirjutan kommentaari piltidest ja lisan sinna umbes sihukese pildi:
Pilt. Pildil kujutatud pilt ei ole kommentaariga seotud.
Ma ju ometi ei kahtlusta, et lugejad ei mõista, misasi üks pilt on, kui ma nende jaoks pisikest piltsõnastikku ei lisa.
San Francisco Chronicle kirjutab uuest kontravärsist, mille keskel on roosaks lakitud varbaküüned.
Kahjuks ei ole teada, mis värvi on isand Ablow’ varbaküüned. Nahavärvi järgi interpoleerides võib kahtlustada, et kunagi olid need roosad, ükskõik, mis värvi nad praegu on.
Aga kui me nüüd vandenõu juurde tagasi tuleme, siis jutt psühhoteraapia jaoks raha kõrvale panemisest kajastab tema ilmselgeid ärihuve — töötab ta ju psühhiaatrina.
CNN kirjutab, et Naatani Kuulus hakkab publiku soovile vastu tulles naisi diskrimineerima.
Loomulikult kaasneb ka palgavahe.
Associated Press vahendab, et paavst on riigipüha puhul evolutsiooni käsile võtnud.
Juhuks, kui mõni lugeja ei peaks teadma, misasi see Vatican sihuke on, on ajakirjanik abivalmilt artikli lõppu natuke taustainfot lisanud.
Mäletatavasti teatas Terry Jones hiljuti võimalusest, et tema valitud kängurud Muhamedi üle kohut mõistma hakkavad. CNN teatab, et kurjad uskmatud Virginiast olevat temast ette jõudnud ja vannutatud kängurud Naatsaretist pärineva Jeesuse karistust üle vaatama pannud.
Virginia seadused on nähtavasti aja jooksul natuke pehmemaks läinud:
Mis on väärt Jeemeni troon? New York Times annab teada:
Karta on, et trooni madalas hinnas on süüdi isand Saleh’i ametiajal paika sätitud justiitssüsteem. Tõsi küll, Saleh on Jeemeni presidendi ametit pidanud kümmekond aastat kauem kui Jeemeni Vabariik olemas olnud on, nii et võrdlusmaterjali ei ole just palju.
New York Times Magazine uurib oma teatud eluetapi käigus soolikaid uurinud parasiidi tegevust märtri ja prohvetina.
Kas kasuperede liikumine on jõudnud ummikseisu?
Kunagi päris ammu oli siin lehel (küll seoses abortide teemaga) ka laste kasuperedesse andmisest juttu. See tõttu on ehk ka antud loo siia linkimine õigustatud.
Kui “Suur Vend” läinud pühapäeval “Olukorrast riigis kuulas”, siis võis ta rahule jääda igatahes, sest E.I. teenis seal rohkesti täiesti siiraid kiidusõnu ära. Kalevi kommid on tänu temale tänaseks kräpi vabad, mahe- toit au sees, inimesed uurivad ca 10 minutit kaubanduskeskuses etikette, ja kehakultuurgi rohkem au sees kui varem. Nõnda arvasid siis Kalle Muuli ja Anvar Samost.
Postimees: Leetrite nakkus jõudis Eestisse
Tõsi küll, tollel veebilehel informeeritakse meid sellest, et Lorem Ipsum.
@salvey:
Artikkel rikub head ajakirjandustava. Puudub Kobina kommentaar tema kohta esitatud väidetele.
Leetritepuhang paistab olevat prantsuse vaktsiinivastaste töövõit, mille tulemusena oli 2009. aastal 4 juhtumit, 2010. aastal 1500!
Jah, iseäralikku juhmust näitab välja keegi kommentaator “vanaema” (loodetavasti isehakanud):
Urve Eslas: Valge mehe valu
Kas keegi saab aru, mis ta sellega öelda tahab?
Postimees kirjutab uutest trendidest USA vanurite hoolekandes.
Näiteks “Egiptlane Sinuhes” mis hilja-aegu Piret Saluri tõlkes ilmus, öeldi küll neeger ja palju rohkem, kui üks kord. Ma ei kujutagi ette, mis sõna seal siis oleks pidanud kasutama selle asemel, afro- aafriklane või ? Ka ei kujuta ma ette millist teist sõna neegri asemel eestikeelses “Huckleberry Finnis” sobiks kasutada? Mulle ei tule küll midagi pähe, mis paremini kõlaks. Aga USA kontekst on kahtlemata teine ja selle kohta ma ei oska küll midagi arvata.
Postimees toob prostitutsiooniuudiseid Helsingist:
Sociological Images toob prostitutsiooniuudiseid New Yorgist:
salvey ütles:
USA kontekst tänapäeval võib teine olla, aga USA kontekst Huckleberry Finni kirjutamise ajal oli veel kolmas. Inimesed, kes vana kirjandust tänase moraali raamidesse tahavad suruda, ei mõista ei kirjandust ega moraali.
New York Times kirjutab lastega lesbidest ja saalomonliku tarkusega varustatud ristiusu pastorist.
Delfi: Soome usulahus ei viidud lapsi isegi luumurruga arsti juurde
Microsofti kaasasutaja nimetab Apple`i ja Google`i olemust kurjaks
Kivisildnik on lõpukirjandi kirjutanud, kus ta muu hulgas ka suhkrudieeti soovitab :) (mäletatavasti on ka siin E.I.-seoses suhkrust juttu olnud)
Loomulikult pole siin miskit tõsimeeli lahata, aga lahe (ja jabur) lugemine ikka, st tasub lugeda mu arust: «Kui palju on asju, mida ma ei vaja.» (Sokrates)
Montclair SocioBlog kirjutab huvitavast illusioonist.
naine.postimees.ee kirjutab
Seksuaalsaladused meestele
Huvitav, mis eesmärgil on need jutumärgid lisatud?
Samas tekib küsimus, et miks Peeter Liiv on puudu nimekirjas Kes on kes?
Vikipedia
Meerikamaal tegutsev advokaadifirma King & Spalding, kes on viimasel ajal olnud ametis homofoobse Defense of Marriage Act’i kohtuliku kaitsmisega, on selle kaasuse maha pannud ja laseb kliendil — Kongressi Esindajatekoja Vabariiklaste fraktsioonil — uut advokaati otsida. Kirjutab Politico:
Seaduse-evangelist Paul Clement, kes töötas varem advokaadibüroos King & Spalding, on ameti maha pannud selle nimel, et jätkata abielu kaitsmist inimeste eest, kes tahavad abielluda. Kirjutab Politico:
… ütles:
Küllap läks kirjutajal meelest ära. Googeldasin nimekirja välja ja pani isand Liiva sinna juurde.
NASA: päikesetorm võib hävitada kogu tsivilisatsiooni aluseks oleva tehnoloogia
EPL-i välisuudiste toimetaja Heiki Suurkask üritab näidata, et euroskeptiliste paremparteide nimetamine paremäärmuslasteks on põhjendamatu sildistamine, aga põrutab üsna alguses hoopis teise rappa. Noppeid:
Soovitused, kuidas mõistust teravana hoida
Perearst: oleme väsinud olemast süüdi
Eilne Meie Maa kirjutab, kuidas Saaremaa juurtega ärimees ootab kosmoselennuki lendu. Teema ise on huvitav ja ei kuskilt kandist uhhuu, aga see, mida on kokku kirjutanud ajakirjanik, on kaunis piinlik:
Kurb lugu, aga kandelennuk tõuseb ainult 15–20 km kõrgusele, mis ei ole „orbiidilähedane kõrgus”, ning eks ka tähed ja galaktikad ole palju kõrgemal kui 110 km.
@Andres Valdre:
No 110 km näib õige olevat. Ameeriklased vist määratlevadki kosmoselendu veidi tagasihoidlikumalt; võib-olla sellepärast, et neil ka Freedom 7 palju rohkem ei tõusnud. Orbiidist jääb see asi muidugi kaugele.
@Ingmar:
Wikipedia teab piiri kohta nõnda (ja nagu ikka, on neid mitu). Freedom 7 apogee oli siiski 187 km, see 80 km (50 miili) piir pandud paar aastat varasemate X-15 lendude järgi, aga näib ka, et umbes samataoline piir atmosfääri ja kosmose vahel (kui mitte vähe madalamgi) oli kasutusel juba raketi A4 (V 2) väljatöötamisel, sest Peenemünde ülem Walter Dornberger väidab oma mälestustes (1952), et ta olla pidanud esimese eduka stardikatsetuse puhul töötajatele tänukõne, kus kuulutas, et sellest päevast (3.10.1942) algas kosmoselennu ajastu. A4 läks tavalisel trajektooril (kohe pärast starti hakati sihtmärgi poole kallutama) umbes 90 km kõrgusele.
@Andres Valdre:
No selge; igal juhul tõmmati piir mingi aparaadi taha, mitte ette :) Tegelikult jääb mulle suborbitaalse lennu võlu raskestimõistetavaks – siis võiks ju ka lihtsalt Vomit Cometiga ühe tiiru teha ja telekast Space Shuttle’i starti peale vaadata. Päris orbitaalse lennu eest ohverdaks küll riigi, rahva, müüks vanaema maha ja jätaks korra kassile söögigi andmata. Aga eks muidugi iga mees tea ise, kuhu ta oma ülearused sendid pistab.
Ingmar ütles:
Orbiite on mitmesuguseid. Ballistilise raketi orbiit on muidugi kõrge apogeega, aga pikamaa-tiibrakett võib põhimõtteliselt Maale tiiru peale teha ka mõnevõrra madalamal kui sada kilomeetrit ning selle juures veel pinnavorme ka järgida. Tõsi küll, militaar-rakendustes piisab enamasti kuni poolest tiirust.
Rahvuslaste Tallinna Klubi jätkab ajakirja “Rahvuslik Koguja” üllitamist. Seekordses numbris saab muu hulgas “teada”:
Numbri omandamiseks tuleks Klubiga isiklikult ühendust võtta. Mina, tunnistan, ei julge.
@dig:
Ee, ma pean tunnistama, et mõiste “orbiit” ühest definitsiooni hetkel leida ei oska, aga Su näiteid tahaksin ma nimetada trajektoorideks, reserveerides “orbiidi” sellisele trajektoorile, mis (möödapääsmatult ebatäpselt väljendudes) vähemalt ühe tiiru täis teeb. Või siis U+K>=0, aga seegi vajaks muidugi täpsustamist. Wiki näib muga sama ebamäärasel viisil üht meelt olevat. Kas militaarballistikas nimetatakse siis igasugust trajektoori orbiidiks?
@Mart K.:
Huvitav, kas neile sundeksemplari seadus ei laiene…?
28. aprilli Eesti Päevalehes väike nupuke Ingrid Peeki ja “Halloo, kosmos!” pihta.
Ingmar ütles:
Ei, aga militaarballistikas on igasugused orbiidid mõeldavad. Kui rakett ümber Maa tiirleb, siis on ta orbiidil, kui tal igav hakkab ja ta nina üles või alla pöörab, siis lahkub ta orbiidilt. Kui rakett teeb pool tiiru ümber Maa, siis on ta poole tiiru jagu aega ja teepikkust (tegelikult natuke vähem) orbiidil — ülejäänud orbiidipool jääb temast puutumata.
Kriku ütles:
Võib-olla peavad nad seda riiklikuks türanniaks, mis on mõeldud rahvuslaste külmade käte vahelt viimse ajakirjanumbri välja rebimiseks.
Musta huumorit päikselisse kevadesse, ehk Soren Bowie kirjeldab Crackedis, mis võib juhtuda, kui toksiine eriti agaralt välja ajada.
5 Internet Prescribed ‘Cleanses’ That Made Me Immortal
Ingmar ütles:
Fui! Enne, kui mõni hambamees mind selle totruse eest liistule tõmbab, kinnitan, et keeldun kuni kibeda lõpuni tunnistamast, et ma selle kirjutasin.
Kuninga uued hormoonid või uued imerohud?
Tiit Kändler Päevalehes
Postimehes on kits kärneriks: Toidumüüdid ja tegelikkus: kas keha vajab puhastuskuure?
Mäletatavasti on paar viimast aastat üks kummalisematest Meerikamaal liikunud vandenõuteooriatest isand Obama sündimisse ja selle tunnistusse puutuv. Nagu BBC kirjutab, on Obama hiljuti avaldanud senisest mõnevõrra pikema sünnitunnistuse.
Mida teeb vandenõuteooria uute tõendite ilmnemisel, seda illustreerib WingNutDaily suurnina Joseph Farah: It’s settled! Obama’s ineligible
Postimees kirjutab järjekordsest tegelasest, kes ei suuda leppida oma sünnipärase sooga ja nõuab kohtus erilisi õigusi taga.
ScienceNOW kirjutab, et teadlased on leidnud geneetilisi tõendeid, et pidalitõbi võib vööloomalt inimesele kanduda.
Jaanus Piirsalu kirjutab kaugetest maadest:
Samast artiklist leiab teateid ka teisel skeptikutele huvi pakkuval teemal, milleks on psühhoaktiivsete substantside prohibitsionism.
Journal Of Are You Fucking Kidding kirjutab tänapäeva teaduse, tehnika ja poliitiliste hirmude tippsaavutusest: laste keemiakonstruktorist ilma kemikaalideta.
Tootja hoiatab, et kemikaalideta komplekt sisaldab magneteid ning soovitab hoiduda nende allaneelamisest või sissehingamisest.
Yahoo kirjutab, et tänapäeva ajakirjanduslik skeptitsism ei ole enam see, mis vanasti.
Valdur Mikita: regilaulust aatomipommini
Wall Street Journal kirjutab, kuidas tuntud kartulikrõpsutootja Frito-Lay oma toodetest kemikaale eemaldab.
Juhuks, kui lugejate seas peaks ameeriklasi olema, olgu ära mainitud, et askorbiinhape (E-number E300), mida kasutatakse näiteks konserveerimisel säilitusainena, on C-vitamiin.
Rosmariini lisamine võiks samas ju tootele kasuks tulla.
See on muidugi lõbus küll, et keegi ei usu, et kartulikrõpsudes kartulit leidub :)
IIRC oli paarkümmend aastat tagasi Meerikas üldlevinud komme kartulikrõpse tärklisest teha. Hea veel, kui kartulitärklis oli. Seoses turu muutumisega on brand recognition’ist huvituvad tootjad aja jooksul kartulihelveste või isegi päris kartulite peale üle läinud, aga hinnatundilkule Walmart’i kliendile rõhuvad no-name tootjad müüvad siiamaani krõbisevaid tooteid kartulilaadsest materjalist.
I Can Has Science pakub lugemiseks kolmeosalist lühitriloogiat kemikaalijamast:
0. Navigating the Language of Chemicals
1. What Is – And What Isn’t – A Chemical
2. Myths, Hyperboles, and Buzzwords about Chemicals
2,5. In Defense of Aldehydes
3. Reliable Information is Written Respectfully
Organism peegeldab terviseprobleeme – refleksoloog nüüd Viimsi SPAs
Солнце, воздух, онанизм – укрепляют организм.
Ringiga peateema juurde tagasi:
Kadriorus jälgitakse, mida te presidendipaarist arvate
Eesti Päevalehe paberversioonis on juhend:
Veel saame teada:
Küsisin Freqmedialt aruannet tutvumiseks.
Martin Vällik ütles:
Ei tea, kas ainult initsiaale kasutades – E.I.- ” vahele ei jää” või :) ?
Martin Vällik tsiteeris:
dig loeb Põhiseaduse paragrahvi 42:
Ma küll folkloristikas ka tugev just pole, aga vanarahvas mäletatavasti ei nimetanud hunti igaks- juhuks otse hundiks vaid hallivatimeheks, kriimsilmaks; rebast reinuvaderiks; karu mesikäpaks jne. Ilveste kohta küll sellist hellitusnime vist olemas polnud…
@dig:
kas oleks põhjust andmekaitseinspektsioonist arvamust küsida?
Eesti Päevaleht tegi loo täitsa lahti:
LOE TÄISPIKKUSES: Kadriorus jälgitakse, mida te neist arvate
Raimo Poom
salvey ütles:
Olid aga paralleelsed nimetused nagu “ilvessusi”, “ilv” ja “ilbes.”
Kuidas “ilv” käänduma peaks, ei tea.
nagu pilv…või hoopis silm…?
Martin Vällik ütles:
Kui siin põhiseaduslik probleem on, siis minu meelest
kaaluvad selle õigusprintsiiplikud aspektid üles tehnoloogilised ning juba selgeks vaieldud juriidilised aspektid, mistõttu mina pakuksin esimeseks relevantseks järelevalveorganiks pigem õiguskantslerit kui andmekaitseinspektsiooni.
Samas, enne järelevalve jutule minemist on vist mõistlik ka presidendi kantseleist küsida, kuidas nemad säärast andmekogumisest ja -talletamist PS §46 valguses hindavad. Ühest küljest ei ole presidendil ju nappust põhiseadust mõistvatest nõuandjatest, teisest küljest — audiatur et altera pars. Ajakirjanikud teevad vahel kummalisi vigu.
Mina ei näe siin mitte mingit võimalikku põhiõiguste rikkumist. Peaks ju hoopis rahul olema, et presidendipaari huvitab, mida rahvas neist arvab. See kui ei huvitaks, oleks ju palju hullem variant?
Nii arvamuse uurimine, maineseire ja -kujundus kui ka konstruktiivse kriitika kogumine on riiki sümboliseeriva presidendi jaoks igati legitiimsed eesmärgid. Aga see, kui riiklik institutsioon tellib nimekirju positiivselt ja negatiivselt arvanud inimestest, ei kõlba kuhugi.
Meie siin ju teeme sama.
dig ütles:
Siinkohal meenub SNAFU-principle, mis võib eesti keeles vabalt olla KOPNI-printsiip. Selgituseks:
Allikas: R. A. Wilson, R. Shea, “Illuminatus!”
Aga meie ei ole riik ka. Meie võime kõikvõimalikel jaburatel põhjustel meeldivate ja ebameeldivate inimeste nimekirju koostada, õige lemmikvärviga inimestele eraviisilisi spordivõistlusi korraldada ja vale marki autoga sõitvad inimesed rates musta nimekirja kanda. Lihtinimesed võivad teha kõiksuguseid sotsiaalseid tempe — ka paljusid niisuguseid, mida õigusriik ei tohi.
PS §46 mõte on ilmselgelt kaitsta rahvast võimaluse eest, et riik hakkab suhtumise alusel mõnesid kodanikke favoriitideks pidama või teisi põlu alla panema. Võimaluse eest, et mõistlikel põhjustel säärast pidamist kahtlustada võiks, kaitseb see paragrahv ka. Arvestades, et tema ajalooliseks taustaks on Nõukogude dissidentide tagakiusamine ning tänapäevaseks taustaks on sõnavabaduse Interneti abil massidesse minek (mille ajaloos Ilves juhtumisi olulist rolli mänginud on), saab ehk väita, et paarkümmend aastat vana paragrahv keelab ära mõned tegevused, mis tänapäeval enam tingimata keelamisväärsed ei tundugi. Aga siis oleks ühel riiklikul sümbolil ilus algatada diskussioon põhiseaduse muutmiseks, mitte lihtsalt seadus oma kätte võtta.
PS § 46 ??
Olen kuulnud jutte kodanikust, kes väidetavalt koostab — Xenu teab, mis eesmärgil — nimekirja Eestis alaliselt elavatest juutidest. Kuigi see oleks hirmutav, kui see tõsi oleks, ei näe ma mingit põhjust talle seda keelata.
Aga see ilvateemalise meelsusteabe kogumine on siiski armsalt pentsik afäär. Mida tehakse nendega, kes ilbadest halba kirjutavad? Lisatakse kohustuslikus korras spetsiaalsesse kontrapropaganda-kirjalisti?
Kui diskussioon ühiskondlikel teemadel on avalik ning mitteanonüümne, siis on kõigiti normaalne tegevus selles kõlanud seisukohtade ja mõtteavalduste kogumine ja süstematiseerimine. Nagu öeldud, seda teeme siin meiegi ning lõppude lõpuks on ilmunud suur hulk teaduslikke või sellele peretendeerivaid kirjutisi, mis analüüsivad mingite ideede, teoste või muude avalduste retseptsiooni näiteks ajakirjanduse alusel.
Kui dissidendid kiruvad nõukogude võimu lukustamata toas ja igaühel on ees omaenda nägu, ei tähenda see, et riikliku kolmetähelise organisatsiooni agent võib tuppa sisse astuda ja näod meelde jätta ning on seejuures Eesti põhiseadusega kooskõlaliselt käitunud.
Kriku ütles:
Kui Sa hoolega mu kirjutist jõllitad, näed, et ma pean probleemiks just seda väidetavat nimelist kirja isikutest, “kes on jätnud internetiavarustes negatiivse või positiivse kajastuse”. See, et president laseb spetsialistidel uurida, mida inimesed temast arvavad, on teine asi ja seda ilmselgelt põhiseadus ära ei keela.
Kriku ütles:
Ups, §42. §46 räägib inimestest, kes oma veendumustest riigile ise, otse ja vabatahtlikult kirjutavad.
Võrdlus on ekslik, sest meil jälgitakse presidendipaari kohta käivat avalikku mõttevahetust.
Ka seda ei keela põhiseadus ära ning suur hulk ülal minu poolt nimetatud töid sisaldab ka loetelu inimestest, kes on üht-või teistpidi arvanud. Tõsi küll, tavaliselt piirdutakse real põhjustel tuntumate nimedega.
PS § 42 ei saa nii laialt tõlgendada, et see välistaks kompilatsiooni isiku poolt avalikult välja öeldud seisukohtadest või muust põhimõtteliselt avalikust teabest. Sellisel juhul muutuks võimatuks nii erakondade liikmete nimekirjade haldamine riiklikus registris kui riigi raha eest lähiajaloo õpikute kirjastamine kui hulk muid tegevusi.
Võib väita, et avalikult arvamust avaldades nõustub isik muuhulgas ka publikatsiooni kasutamisega selliseks kompilatsiooniks, tehku seda siis riik, KOV või mõni eraisik, näiteks meie siin.
Kriku ütles:
Jälle räägid Sa aia august. Küsimuse all ei ole ju kompilatsioon seisukohtadest, küsimuse all on inimeste abstraktne positiivsesse ja negatiivsesse hunnikusse lahterdamine. Niivõrd kui nendest inimestest paljud on Eesti kodanikud, on säärane tegevus riigile keelatud.
Või mida §42 Sinu meelest üleüldse ära keelab?
Loomulikult ei muutuks. See on nii absurdne väide, et seda ei ole isegi mõtet põhjalikult kummutama asuda.
See on mäng sõnadega. Kui on hulk kirjeid, milles on autor, kommentaar ning mingi hinnangulipp kommentaarile, siis võib seda iga moodi sorteerida. Digitaalsest kommentaaride nimekirjast isikute nimekirja tekitamine on ainult andmete esitamise küsimus. Presidendi kantselei väidabki praegu, et neil on kommentaaride, mitte isikute kompilatsioon.
Eelkõige mitteavalike andmete, sh. jälitustegevusega kogutud andmete sellise kompileerimise.
Kahju, et kui sul argumente ei ole, ei jätku sul julgust ega eneseväärikust seda tunnistada.
Kriku ütles:
Tähendustega. Kas Sa vahet ei tee?
Kust need kirjed tulid?
Kui avalikust allikast ja kommentaarid on filtreeritud veendumuse-neutraalsel viisil, siis on siiamaani veel kõik enam-vähem korras.
Kust see hinnangulipp tuli ja mida ta hindab?
Kui ta hindab, kas idee kujutab endast konstruktiivset kriitikat ning vääriks Riigikogu ees ettelugemist, siis on siiamaani veel kõik enam-vähem korras. Kui ta hindab kommentaatori meelsust, isegi proxy-vormis, siis enam ei ole, sest PS §42 keelab riiklikul institutsioonil ära kodanike kohta selliste hinnangute andmise ning loomulikult ka selliste hinnangute andmise teenuse sisseostmise. Kui ta seda viimast ka ei keelaks, siis teenuse aruande arhiivipistmine on ikkagi selgesõnaliselt keelatud.
Sellest, missugust filtreerimist või sorteerimist parajasti kasutati, nähtub tahtlus. Kui sorteeritaks konstruktiivsushinnangute või kommentaarides mainitud maakondade või võtmesõnade presidendile huvitavuse järjekorras, siis on see ilmselgelt heauskne. Kui kommentaarid küljest ära visatakse ja saadakse niimoodi rodu ridu isiku nimest ja abstraktsest veendumuslipust, siis saadakse tulemus, mille tekitamiseks või talletamiseks õigusriigil mingit legitiimset põhjust olla ei saa, ükskõik, kas PS selle ära keelab või mitte.
Väga tore, et nad PS §42’st aru saavad ja seda korralikult järgivad.
Ma hindan Su edusamme loomingulise solvamise alal, aga miks pead Sa neid demagoogiaga määrima?
dig ütles:
Sellele küsimusele Sa vastata ei osanud. Kas võtad seisukoha, et see põhiseaduse pügal on ilma tähenduseta?
Kriku poolne taolist arvamuste sorteerimist pooldav seisukoht on muidugi täiesti mõistetav ;) Jagavad nad ju E.I. ühist seisukohta selle koha pealt, kust on kõige õigem koht toidukraami soetada. (Selleks kohaks on siis teadupärast turg) Kriku võib muidugi oma toidukraami soetada, kust meeldib ja seda ka teistelegi soovitada, miks mitte. Kui aga E.I. jagab soovitusi stiilis – jätke nüüd kõik Prismad, Maximad, Selverid ja soetage (kogu?) toidukraam turult, siis hm…
(Vabandan ka igaksjuhuks, kui nüüd väheke nokkiv postitus sai, kõgi ees siis, kes ennast võisid puudutatuna tunda.)
Ei, PS § 24 ei keela kellegi hinnata, kas E. I. kohta postitatud kommentaar oli positiivne või negatiivne.
Ühest saab väga lihtsalt teise ja PS § 24 ei keela kumbagi. Muidugi tuleb kommentaaride kogumisel kindlasti ette, et üks ja sama isik on avaldanud nii pooldavaid kui vastalisi seisukohti.
Oh ei, mul ei ole vaja kedagi solvata, sest mina argumenteerin oma seisukohti. Solvamine on ikka rohkem sinu ja Konspiraatori rida, kes te üldsõnaliselt kuulutate oponendi arvamuse nii absurdseks, et seda pole mõtet kummutama asuda, usuhullu huilgamiseks vms.
Otse loomulikult ma vastasin sellele küsimusele:
Millal küll hakkad sa läbi lugema kommentaare, millele enda arvates vastad?
Kriku pole väljendanud, et ta sellist tegevust pooldab. Küll aga leiab Kriku, et see ei ole õigusvastane.
Miks Kriku ja dig nii tihti tülli lähevad ja üksteist demagoogias vms süüdistavad?
Oh ei, dig ei kuulu nende isikute hulka, kellega peaksin võimalikuks tülli minna.
Märt ütles:
Kuna siinne veeris on liiga kitsas vastamaks sellele küsimusele sõnaliselt või esitamaks interpretiivtantsu, pead leppima järgmise kujundliku vastusega.
Evelin Ilves ostab ainult eestimaist kala
salvey ütles:
Fun fact: Eestimaine merekala sisaldab märkimisväärses koguses elavhõbedat ja dioksiine, kuna Läänemeri on pärast Teist maailmasõda ja nõukogudelikku keskkonnamittehoidu niisugugune, nagu ta on.
Huvitav, mismoodi seda eestimaisust merest või Peipsist püütud kalade puhul kindlaks määratakse ja kas pärast püüki sorteeritakse soome-, vene- ja rootsimaised kalad eraldi hunnikutesse? Kas neile tehakse DNA-test? Vaevalt, et neil isikut tõendav dokument kaasas on. Küsimused, küsimused…
Kalamehe käest küsitakse ja tema siis räägib juttu.
Eilses “Postimehes” on Iivi Anna Masso kirjutis “Suur Vend ei valva”, mis veebis on praegu tasuline.
Ta arvab siis, et ei valva ega hakka valvama ja nii kiivalt õigusriigi norme kaitsvat presidenti nagu Ilves oleks Eestist ja mujaltki raske leida.
Evelin Ilvese riskivaba äri
Tallinna Postimees räägib, kuidas emand Ilves ilvesekutsikaid ristis. Umbluud ega ristiusku asjasse ei segatud.
Nüüd jälgib Suur Vend ka väikeste ilveste tegemisi ning närimisi.
Postimees räägib, et Le Monde räägib, et Eestis ei kritiseerita presidenti.
Kas pole kole lugu?