apr 09 2011

Suur Vend jälgib meid ja teisi lugusid aprilli ajakirjanduses (+video)

Autor: kell 11:12 teemas lugusid. 351 kommentaari.

 • Presidendi kantselei tellis Facebooki jälgimise teenuse

  Aprillis hakkab presidendi kantselei saama peale ajalehtede ülevaadet ka sellest, mida kirjutavad või säutsuvad inimesed president Toomas Hendrik Ilvese, proua Evelin Ilvese või presidendi kantselei kohta Facebookis, Twitteris ja blogides.

  Varsti peaks siis uuesti midagi Evelin Ilvese posijasõbralikkuse kohta kirjutama.

 • Aga anname kohe Suurele Vennale ainest:
  Puukborrelioos võttis Evelin Ilveselt viimasegi jõuvaru, Õhtuleht, algselt ja pikemalt ajakirjas Eesti Naine aprillinumber (esikaanel Krista Lensin).

  Tervislikult sööva ja sporti harrastava inimesena polevat Ilves enda sõnul kartagi osanud, et haigus ta nii võimsalt maha murrab.

  Jah, tervisliku eluviisi fänn võib omada väärkujutlust, et ta on kaitstud nakatajate eest. Evelin Ilves küll väidab, et ta on oma nakatumisest õppust võtnud, aga ei — see annab hoopis hea võimaluse mõningaid müüte üle korrata ja süvendada:

  Selgub, et sellest [tervislik toitumine ja füüsiline aktiivsus] on vähe. Toit peab olema võimalikult keemiavaba ja värske.

  Kui ma kuulen, et keegi ütleb “keemiavaba”, siis mõtlen, et mis veidrusi küll veel tulema hakkab või mismoel ta end sisse räägib.

  Pimedal ajal tuleb rohkem magada ja rõhku peab panema C-, D- ja B-vitamiinile.

  Ha! See oli siis lausa järgmine lause, kus ta juba kirjutaski keemiast, millele peaks rõhku panema (eeldan, et “rõhku panema” sisaldab ka nende nimetatud kemikaalide suukaudset manustamist ehk söömist). Mitte miski, mida me sööme, pole keemiavaba. Sõnapaar “keemiavaba toit” on mõttetus, sellist asja pole olemas. Küll aga annab “keemiaga” hirmutamine (sest “keemia” on mõnede meelest olemuslikul halb) teatud keemiafoobidele ja e-aine-põlguritele võimaluse end tähtsaks ja targaks teha. Evelin Ilves oli ka üks e-ainete vastu võitlejatest. Ja kellelt ammutas ta selleks puhuks teavet? Teadlastelt ja oma ala spetsialistidelt? Sugugi mitte. Tema meelest sobis inimesi keemiaga hirmutama lasta isehakanud interneti-tarkadelt, kes koguvad andmeid vandenõuteoreetikutelt ja libateaduste apostlitelt, inimestelt, kel puudub arusaam infoallikate usaldusväärsuse hindamisest, teadustöö spetsiifikast, ilmselt ka teaduslik lugemisoskus üleüldse. Sedasorti tegelased on pääsenud meie esileedi arvamusi kujundama.

  No olgu. Häid nõuandeid muidugi jagub tal ka ja loomulikult on oluline see, mida me sööme ja kuidas kehakultuuriga tegeleme, aga arvamine, et toidu, “õige mõtlemise”, liigutamisega on võimalik ära hoida nakkushaigusi, liigitub eluohtlikuks posijameelsuseks. Selle mõtteviisi kohaselt on haigestumises süüdi inimene ise, kuna ta sööb valesti, mõtleb valesti — vaatamata sellele, et inimene võib olla lausa eeskujulik nn tervislike eluviiside järgija. Ilmselt siis pole vaimne tase nii kõrgete vibratsioonide püüdmisele veel arenenud, et nakkushaigused külge ei hakkaks. See on vanaaegne ja inimest asjatult süüdistav mõtteviis, et haigus on karistus valesti mõtlemise, halva iseloomu, pahade tegude eest ja mis on inimese peale saadetud jumala, saatuse, vaimu, kvantteadvuse, karma või mingi muu üleloomuliku olluse poolt.

  Lisan veel juurde, et kuigi ta tunnistab artiklis, et tegi läbi perearsti poolt määratud antibiootikumikuuri, ei jätnud ta kasutamata võimalust lisada posijatele nii meeltmööda hinnangut ravimitele — “keemiline tapatöö”. Ja just seda “keemilist tapatööd” ehk “keemiakompleksi” seostab ta jõuetusega trenni teha, kuigi veel mõned lõigud tagasi möönis ta, et ainus sümptom, mida ta borrelioosi põdedes endal tähele pani, oli just seesama jõuetus.

  Vaatasin võrdluseks ka märtsikuises Eesti Naises ilmunud Evelin Ilvese püsikolumnit ja see vaid süvendab mu kahtlusi selles osas, kuhupoole kuulub tema sümpaatia teljel posimine-teaduslik meditsiin. Märtsikuus on juttu paastust, konkreetsemalt ühest paastuteenuse pakkujast, keda soojalt ja hellalt meenutatakse.

  On paastukuu. Too perenaine on paastude meister, aidates kurnatud või tõbistel ravipaastudega jälle järje peale saada. Kuid paastukuu pole vanarahva kalendris oma nime saanud sugugi nii äärmusliku nähtuse järgi, nagu seda üknes vee varal päevade või nädalate kaupa organismi puhastamine ju tegelikult on.

  Ei mingit “keemilist tapatööd”, vaid idamaine terviklik ihu-hing-ümbritsev, maksapuhastus, suhkru ja jahu üle kurjustamine (“Valge jahu ja suhkur olid luksuskaup ja tavainimese toidulaualt õnneks kaugel”), vanarahva tarkuse idealiseerimine ja võibolla ka eluolu vildak tõlgendamine:

  Vanarahvas teadis seda ning kui karm külm ja pimedus järele hakkasid andma, saabus aeg ka enese jaoks. Peamiselt loobuti valgust ja rasvast.

  Loobuti või polnud neid enam kusagilt võtta, kuniks see sesoonne puudujääk kinnistati rahvatraditsioonis? Ikka on ju sedasi olnud, et loodusest tingitud asjaoludele on inimene oma tähendusi ja lugusid juurde pookinud.

  Ja jälle jõudis jutt ühele alternatiivsele haiguste tekkimise ja parandamise teooria juurde:

  Koormusvaba toit, värske õhk ja päike, pikk uni ja kurjusest priid mõtted ongi need, mis meid kõige paremini taastavad. Ja õlitavad uuesti ära ka immuunsüsteemi ragisevad rattad, ilma milleta anname võitluseta alla üha arenevale viirus- ja muude haiguste armeele.

  Palun saage aru — nüansid on peened, ta jutus on nii mõnigi iva ja Evelin Ilves suudab kõigest hoolimata hoiduda kõige otsesemast posimisele takkakiitmisest, aga tema levitatav mõtteviis, millega ta idealiseerib mitteteduslikke raviviise, levitab haiguste alternatiivseid teooriaid ja tunnustab nende praktiseerijaid võrreldes teadusliku meditsiini esindajatega, kelle poole on ta nõus pöörduma viimases hädas ja ennast süüdistades, et ei suutnud seda õige mõtlemise ja toitumisega ennetada.

  Õite mõtlikuks tegi aga see soovitus:

  Mida siis teha, et olla taas iseenda särav peremees? […] Hoiduda halbadest inimestest ja kurjadest tunnetest.

  Eks ma mõtlesin sellega seoses ka iseenda peale ning hiljuti juhtunud intsidendile Facebookis, kus Epp Petrone ütles minu FB sõprusest lahti, kuna ma poetasin ühe tema Indias tehtud pildialbumis Sai Babat kritiseeriva märkuse, mille ta kustutas ja millise fakti ma oma seinal teatavaks tegin. Eemaldamise põhjus oli sarnane Evelin Ilvese poolt soovitatule — hoidu halbadest inimestest, kelleks antud juhul olin siis mina, ja kurjadest tunnetest, milleks oli siis halvasti arvamine tema praeguseks iidoliks oleva Sai Baba kohta. Ma ise muidugi ei arva, et ma halb inimene oleksin ja kuidas üldse otsustada teise inimese üle, et ta halb on? Kas umbes nagu Pendli-Veeliks kuulutab pildi ja pendlivõnke abil suvalisi inimesi energiavampiirideks?

  Mille alusel võtab meie esileedi või Pendli-Veeliks endale õiguse kedagi talle võõrast inimest halvaks pidada ja soovitada kaasinimestel suhteid katkestada? Miks kuulutab ta eskapismi, suure osa reaalsuse väljalülitamist, inimeste sildistamist ja halvustamist? Ja nagu kräpiskandaaliga nägime, ei piirdu ta sugugi ainult inimestega.

  Evelin Ilvesest varem skeptik.ee-s:
  Presidendiproua Ilves imeravitsejate küüsis

 • Äratuskoosolek ravimifirma moodi (meeleolukas video Äripäevalt):
  Salavideo arstide ajupesust
  Lõpus kostab ka siras soovitus Kuu peale minna. Jõudu MSD ja Nuvaring!
 • Arstidele ajupesu teinud firmat võib oodata kopsakas trahv

  Ravimiameti ravimite osakonna juhataja asetäitja Ott Laius ütles, et amet alustas täna MSD suhtes väärteomenetluse ravimiseaduse paragrahv 107 lg 2 alusel „Ravimireklaami nõuete ning ravimi väljakirjutamise ja müügi kingitustega mõjutamise keelu rikkumine.“

  Selle teo eest võib juriidilisele isikule määrata rahatrahvi kuni 32 000 euro ulatuses.

  Võibolla toimib kergendava asjaoluna ürituse kuupäev — 1. aprill.

351 kommentaari

351 kommentaari loole “Suur Vend jälgib meid ja teisi lugusid aprilli ajakirjanduses (+video)”

 1. dig 09. aprill 2011 kell 13:03

  D-vitamiinile saab rõhku panna ka selle nahas sünteesimise teel, suukaudne manustamine on teisejärguline. Päikesevalgus käivitab selles põnevaid fotokeemilisi protsesse, millest mõned D-vitamiini genereerivad. Mõned nendest protsessidest on muidugi kaunis ebatervislikud.

 2. Kriku 09. aprill 2011 kell 13:10

  Vanarahvas teadis seda ning kui karm külm ja pimedus järele hakkasid andma, saabus aeg ka enese jaoks. Peamiselt loobuti valgust ja rasvast. Valge jahu ja suhkur olid luksuskaup ja tavainimese toidulaualt õnneks kaugel. Kes põhjalikumalt ette võttis, jättis maha ka kohvi, napsu ja tubaka.

  Kohvi “vanarahvas” ei joonud. Napsi ja tubaka mahajätmise kohta kevaditi vähemalt Krikul andmed puuduvad, aga ei usu.

  Üldiselt ma saan väga hästi aru, mis Martinile siin närvidele käib – eks ta ole tõesti selline ninnu-nännu holistlik udutamine, mida on võimalik enda teooriaid toetavana tõlgendada tõelistel petistel ja sharlatanidel (kellest E. Ilves kindlasti kaugele jääb).

  Epp Petrone ütles minu FB sõprusest lahti, kuna ma poetasin ühe tema Indias tehtud pildialbumis Sai Babat kritiseeriva märkuse, mille ta kustutas ja millise fakti ma oma seinal teatavaks tegin.

  See läheb aga nüüd ka lasteaiaks kätte ära.

 3. dig 09. aprill 2011 kell 13:43

  WingNutDaily hoiatab: maailmalõpp on ligi!

  Joel Berg, executive director of the New York City Coalition Against Hunger, recently told a blog on city issues that hunger is growing, food supplies are short and the situation in general is “miserable.”

  WingNutDaily hoiatab: maailmalõpp on ligi!

  A citizens group that unsuccessfully fought a Montgomery County, Md., plan to create “coed showers” by protecting cross-dressing possible sex offenders who gain access to women’s locker rooms by alleging they are “transgendered” has issued an alert that Maryland residents need to contact their state lawmakers now or the plan could be imposed statewide.

  The state’s HB 235 would prohibit discrimination based on “sexual orientation” or “gender identity” with regard to housing, leasing property and “in the provision of certain services or facilities.”

 4. dig 09. aprill 2011 kell 13:45

  Daily Mail kirjutab, kuidas ammu möödunud maailmalõpu laulikut peedistatakse.

  A professor is facing calls to resign after blaming the collapse of the Roman Empire on homosexuality.

  Roberto De Mattei, a devout Roman Catholic, had already raised eyebrows by saying the Japanese tsunami was ‘divine punishment’.

  In a radio interview, the vicepresident of Italy’s prestigious Centre for National Research said: ‘The collapse of the Roman Empire and the arrival of the Barbarians was due to the spread of homosexuality.

  ‘The Roman colony of Carthage was a paradise for homosexuals and they infected many others.’

  The 63-year-old added: ‘The invasion of the Barbarians was seen as punishment for this moral transgression.

  ‘It is well known effeminate men and homosexuals have no place in the kingdom of God.

  ‘Homosexuality was not rife among the Barbarians and this shows God’s justice comes throughout history.’

 5. Tarvo Kruus 09. aprill 2011 kell 15:45

  Lugesin hiljuti, et Sai Baba on hetkel haiglas elu ja surma vahel vaakumas. Toimetatakse millegipärast kõigi võimalike “tava”meditsiini vahenditega?! Täiesti kindel, et kui tema elu päästmine ei õnnestu, leiavad jüngrid, et see oli Baba isiklik otsus, et selles elus on kõik läbitud ja oli aeg minna uuele tasandile. Kui aga õnnestub, siis tänu ei ole väärt kindlasti mitte arstid vaid Baba enda “võlukunst”.
  Evelini puhul on aga asjad päris tobedad, jah. Ja päris vastik on tema komme oma imelike terviseseisukohtade autoriteetsuse tõstmiseks oma arstiharidust toonitada. Inimene ei ole kunagi arstiharidust lõpetanud ega ka arstina töötanud ja need teadmised, mis tal õpikutest kunagi saadud, on ka juba ammu ununenud. Noor inimene, võiks tööle minna, siis oleks ehk ka selliste lolluste arendamiseks vähem aega ja vajadust.

 6. Kriku 09. aprill 2011 kell 15:58

  Uut Eesti märki arendama? Pigem võiks oma majanduse magistri ära lõpetada. Kuigi on kahtlane, kas see mingit tööd tegema õpetaks.

  Vabandage minu künismi, kuid mulle tundub küll, et hetkel teeb ta tööd, milleks on kõige paremini kvalifitseeritud – on presidendi abikaasa.

 7. Tarvo Kruus 09. aprill 2011 kell 16:22

  Trust blamed for ‘isolating’ Sai Baba

 8. Martin Vällik 09. aprill 2011 kell 17:47

  Kriku ütles:

  See läheb aga nüüd ka lasteaiaks kätte ära.

  Hea, et kasvatajatädi kohe omastkäest võtta on :)

  Muidugi on FB-s toimuv veidi teise kaaluga kui muud meediakanalid, samas tellis presidendi kantselei muu hulgas ka FB ning Twitteri monitoorimise, et mida presidendi ja proua kohta kirjutatakse ja arvatakse, seega kedagi see huvitab ja kuivõrd neis keskkondades tiirleb märkimisväärne osa Eesti elanikkonnast, siis kindlasti leidub keegi, kellele seal toimuv oluline on.

  Ja mis konkreetselt Epp Petronet puudutab, siis tema on üks nendest, kes on Evelin Ilvese poolt välja kuulutatud toidusõja üks sõduritest. Ekspressi artikkel kirjutab, et Angelika Erin on E. Ilvese toitumisnõuastaja:
  Kes teevad Evelin Ilvese

  Angelika Erin
  toitumisnõustaja

  “Mul pole olnud vaja mingit imenõu talle anda. Paar aastat tagasi rääkisime, millest alustada, ja nagu ka teistele olen talle soovitanud, et tuleks rohkem kulutada ehk liikuda ja vähem süüa. Näiteks senistest kogustest süüa edaspidi pool. Tänaseks päevaks oleme jõudnud selle kõige lihtsamani, et süsivesikuid (teravili, puuvili, kartul jne) ei ole tark süüa pärast viit õhtul, pikki söögivahesid pole mõistlik pidada ja portsud peavad jääma väikeseks. Eveliniga on nii, et ta kuulab ära ja ei vaidle! Iseasi, kas ta kõike kuuldut kasutab. Ja ma ei tea juhust, et ma oleksin pidanud talle üht asja kaks korda rääkima, jah, ei tule meelde! Samas on neid kõige lihtsamaid juhtnööre kõige raskem pidada. Evelinil on iseloomu ja tahtejõudu. Kuna tunnen teda juba teismeliseeast saadik, siis tean, et tal on sihikindlust – kui ta midagi otsustab, siis viib selle ka järjekindlalt ellu.”

  Petrone Print oli see kirjastus, mis andis välja Angelika Erini e-ainete raamatu ja ka kiirvoldiku.
  E-määraja ja ohtlikud E-ained

  Viidatud tegu, millel ma siiski väga pikalt enam ei viitsi peatuda, iseloomustab minumeelest sulgumise teel olevat meelt, mis minu arust õõnestab kirjastaja, ajakirjaniku, kirjaniku usaldusväärsust vähemalt minu silmis. Sarnast meelelaadi — “hoiduda halbadest inimestest ja kurjadest tunnetest”, — mida pildikommentaari kustutamine ja sellele järgnenu esindab, on väljendanud ka E.I. Millesk igal inimesel on muidugi võõrandamatu õigus, aga kuivõrd on tegu avalikkusega suhtlevate inimestega, siis see õigustab ka teema sama avalikku arutamist.

 9. Kriku 09. aprill 2011 kell 18:02

  Mõttetumat teemat kui see, miks keegi sind mingil leheküljel oma frendiks ei taha, on raske ette kujutada. Minu kui lugeja arvamus, võta heaks või pane pahaks, oma asi.

 10. Tarvo Kruus 09. aprill 2011 kell 18:15

  Kriku, niipalju kui mina Martini jutust aru sain, pole küsimus teps mitte mingist leheküljest ega friendiks mittetahtmises, vaid teatud (juhtumisi facebookis toimunud) tegevuste kaudu väljendatud ja vastuväiteid mitte sallivas mõttemaailmas. Ja teemal, mis on antud teemaga vägagi seotud.

 11. Martin Vällik 09. aprill 2011 kell 18:25

  Õhtulehes uue maailmakorra eri:
  Uus maailmakord – kas meid juhitakse nagu nukke?

  Vandenõuteooriate pooldajad usuvad globaalse eliidi kindlasse kavasse kehtestada planeedil maailmavalitsus. Maailma valitsemiseks luuakse samm-sammult sotsialistlik ülemaailmne riik ühtse raha ja relvajõududega. Uute teooriate kohaselt asendatakse käibel olev sularaha hiljem virtuaalsega, et üksikindiviide ja nende tegevusi veelgi hõlpsamalt kontrollida. Maailma valitsev intellektuaalne eliit ja pankurid olevat keskendunud ühistele eesmärkidele, mille tulemused on juba praegu näha virtuaalse raha osa järjekindlas kasvus. Ühendused nagu Rahvasteliit, ÜRO, Rahvusvaheline Valuutafond, Maailmapank ja Euroopa Liit on kõik teoorias uueks maailmakorraks nimetatava globaalse riigi väidetavad eelkäijad.

  Jaakko Hallas: kui maailma juhtivaid organisatsioone oleks, siis nad ka lekiks
  Hardo Aasmäe: varjatud seltskonda pole olemas
  Maailma väidetavalt juhtivad organisatsioonid
  Eurovastane Veiko Rämmel: neid pole piisavalt paljastatud

 12. Tavaline Inimene 09. aprill 2011 kell 18:41

  Koormusvaba toit, värske õhk ja päike, pikk uni ja kurjusest priid mõtted ongi need, mis meid kõige paremini taastavad.

  Omalt poolt soovitan koormusvaba toitu kindlasti manustada vabalkuivanud nõudelt. Sest sundkuivatatud või lausa masinpestud lauariistad võivad toitu asjatult koormata ja kurje mõtteid tekitada.
  Ma kahtlustan, minu skeptilisus elik paha mõtlemine sellest tulebki, et kipun kahvleid rätikuga kuivatama.

 13. Tarvo Kruus 09. aprill 2011 kell 20:05

  Üks väga lahe skeptiline animeerit luuletuslugu

  Tim Minchin’s anti-woo poem, animated

 14. dig 09. aprill 2011 kell 21:57

  Huvitav, kumb toit on koormusvabam: kas niisugune, mida on aasta või paar kasvatatud teadmises, et lõpuks tapetakse ta ära ja tehakse toiduks või niisugune, mis on metsas ringi jooksnud ja oma eesseisvat ärasöömist taibanud loetud minutid enne surma?

 15. Martin Vällik 10. aprill 2011 kell 0:53

  Keha klaarimaks kevadiselt kerge toiduga

  Kevadel tabab paljusid soov kehaga asju klaarida: ühed tahavad organismi mürkidest ja jääkainetest vabaks tuulutada, teised […]

  Vanduda tahaks ja eks ma omaette vannugi, sest nii kui kuulen kedagi pajatamas “organismi mürkidest ja jääkainetest puhastamisest” väljaspool akuutset mürgistust, mida parandavad õppinud arstid, ja mida peaks saama teha toiduga (arstid kasutavad muidugi hoopis teisi vahendeid), viirastub mu silme ees šarlatani kuju, kellest osad on tänapäeval pugenud toitumisnõustaja kuube.

  Toidud võivad ka ilma udujututa head olla ja vaheldusrikkus tuleb ainult kasuks.

  Artiklis on hulk mõttemalle, mida toidu-amatsoon E. Ilves oma mõttearendustes hoogsalt võimendab, sealhulgas suhkru ja valge jahu üle pahandamine.

  Aive Luigela võib küll olla meisterkokk, aga see organismi mürk- ja jääkainetest puhastamise jutt ei kõlba kohe mitte kuhugi, kõige vähem raamatusse, mille pealkiri on “Tervise kokaraamat”.

 16. Epp Petrone 10. aprill 2011 kell 7:58

  Siin on mitu teemat koos.
  Facebook on vabatahtlikkusel põhinev suhtlemisvõrgustik, ei ole sa, Martin, esimene ega ilmselt ka mitte viimane, kelle ma eemaldan, ja olen pealt näinud teisigi eemaldamisi. Inimene ei pea tegema enda Facebooki albumist ja seinast vaidlustandrit, kui ta seda ei soovi, pealegi saab vaielda erinevat moodi. Kui vaidlus algab mõnitusega, nagu sina üritasid, siis ei ole hea algus. Õige vaidlus võiks alata küsimusega. (põhjuseid eemaldada on ka muid, nt kui keegi võõras kogu aeg chattida tahab :)
  “Posimine versus õige meditsiin”. Sõna “posimine” on sildistamine, võte, mis kuulub kollase meedia sõnavarasse ja võttearsenali. Samamoodi oli algusest peale sildistatud-kollastatud meie võimalik vaidlus, kas Sai Baba on ebamoraalne värdjas või hea inimene.
  Oleks hea, kui skeptik.ee suudaks olla solvamata.
  Kui sa soovid tegelikult diskussiooni kahe maailma erinevalt vaatava poole vahel, siis võiksid proovida oma sõnu valida nii, et see teine, “posijate” pool tunneks, et neid on kõnetatud ja võiks vastata, mitte kaitseasendisse tõmbuda ja sind ignoreerima hakata. See võiks olla ühiskondliku diskussiooni koht. Praegu võib aga juhtuda hoopis nii, et saad “vaat-kus-pani-ära” mainet ja klikke, jah, palju klikke küll, aga kogu see kahe maailmanägemise võitluslava vaid dualiseerub edasi. Kuigi tegelikult ajame sama asja, üritame maailma mõista ja parendada.

 17. salvey 10. aprill 2011 kell 8:41

  @dig:
  Ma ei usu tõesti, et ka lauda loomad teadvustaksid oma tulevast saatust rohkem kui paar minutit ette (ma olen loomi pidanud küll)
  Äkki oled liiga palju Hollywoodi vilme vaadanud? :))
  Inimloom on (vist?) ainuke loom, kes on oma paratamatust tulevasest mullatoidule minekust teadlik. Aga temagi tuleb selle teadmisega üldjuhul kenasti toime ega aktualiseeri seda enda jaoks seni, kuni see just hädavajalik pole, ma arvan.

 18. Kriku 10. aprill 2011 kell 11:16

  Posijaid on muuseas kõnetatud ka nii 1000 euro kui miljoni dollariga.

 19. ... 10. aprill 2011 kell 11:50

  Õhtulehe artikkel, mis on tõenäoliselt tehtud kommentaaride pärast, kuna tegu kuuma teemaga:
  Uus maailmakord – kas meid juhitakse nagu nukke?

  Olen ise ka Lina ja Icke raamatuid lugenud.
  Lihtsalt nende raamatute ilmumine näitab seda, et tegu on suuremaltosalt väljamõeldistega. Kui keegi tahab ka antud teemas nn müügihitti kirjutada, siis retsept on lihtne. Segage ajaloolaste ja teadlaste poolt esitatud faktid väljamõeldud müstikaga ning vandenõuteooriatega. Ja voilà.
  Üks eesti mees proovib ka selle retsepti alusel raamatuid kirjutada, kuid ei kuku just kõige paremini välja. Kuidagi lapsikuks jäävad. Säde on tal nimeks.
  Kud eks sellist arenguetappi läheb mõnele vaja, kes ei ole viitsinud põhikoolis elementaarseid asju selgeks saada. Siis läbi selliste raamatute, väärastunult mõista, kuidas maailmas mõned asjad toimivad. Jama ainult siis, kui arengus sinna illusiooni kinni jäädakse. Seepärast poleks vaja sellist jama kirjutada vaid ikka vanamoodsalt ja keerulisemat radapidi mõistmiseni ja arusaamadeni jõuda. Kuid kus on nõudlus seal tekib ka pakkumine.
  Lihtsalt kaasaegse rumala inimmassi uus usk ja meelelahutus.

 20. vice versa 10. aprill 2011 kell 14:04

  Evelin Ilvese levitatav mõtteviis pole teps mitte võõras kõigile arstidele ja ka teistele terve mõistusega inimestele, kes toetavad seisukohta, et haiguste ennetamine tuleb seada esikohale.

  Haiguste ennetamise tähtsaimad osad ongi tasakaalustatud ja võimalikult naturaalne toit, füüsilise koormuse, une ja ärkveloleku õige vahekord ja emotsionaalne stabiilsus.

  Millised neist on mitteteaduslikud? Mida annab küll nendele juurde teaduslik tõestatus, kui peaks piisama tervest mõistusestki? Olete näinud pilte Aafrika lastest ja USA “raskekaallastest” või peab hakkama korraldama topeltpimedaid randomiseeritud katseid?
  Kui toidust ei sõltuks hea tervise hoidmisel mitte midagi, siis võiks diabeetikud ju suhkrut süüdimata sisse kühveldada ja üleüldse ei vajaks ranget dieeti. Magamisest ei oleneks meie töövõime ja psühhoterrorile võiks rohelise tee anda.
  See, et antibiootikumid hävitavad soolte mikrofloora peaks olema teaduslikult tõestatud. Samuti ka see, et soolte mikrofloora toetab organismi elutegevust.
  Transrasvade kahjulik mõju organismile sai samuti tõestatud ja kui Evelin Ilves poleks teemat üles võtnud, siis kes oleks? Kommionud-töösturid?

  Kogu MV jutt on ajendatud lihtsalt isiklikust pimedast vihast kõige vastu, mida nimetatakse alternatiiv- ja täiendmeditsiiniks ja on pehmelt väljendudes ebaadekvaatne.

 21. Kriku 10. aprill 2011 kell 14:20

  “Võimalikult naturaalne” on mitteteaduslikult udune määratlus. Samuti on mitteteaduslik jätta välja vaktsineerimine ja hügieen. Seda, et toidust mitte midagi ei sõltu, ei ole ei MV ega keegi teine siin väitnud.

 22. dig 10. aprill 2011 kell 15:41

  salvey ütles:

  Ma ei usu tõesti, et ka lauda loomad teadvustaksid oma tulevast saatust rohkem kui paar minutit ette (ma olen loomi pidanud küll)

  Misjaoks loomad seda teadvustama peavad? Kas sellest küll ei ole, kui põllumees korra paari kuu tagant notsu peale vaatab ja tema suunas näljaseid mõtteid mõtleb? Imevee jaoks pidavat see ju täiesti piisav olema.

 23. dig 10. aprill 2011 kell 15:56

  vice versa ütles:

  Haiguste ennetamise tähtsaimad osad ongi tasakaalustatud ja võimalikult naturaalne toit,

  Huvitav, kumb toit aitab paremini ennetada glükoalkaloidimürgistust: naturaalne kartul või põllul kasvatatud kodustatud kartul? Kumb toit aitab paremini ennetada tsüaniidimürgistust: naturaalne mõrumandel või kuumtöödeldud mõrumandel? Kumb toit aitab paremini ennetada luumurdude ja surnukstrampimise riski: naturaalne siga metsas või kodusea küljest lõigatud ja äraküpsetatud karbonaad taldrikul?

 24. vice versa 10. aprill 2011 kell 20:45

  dig ütles:

  Huvitav, kumb toit aitab paremini ennetada glükoalkaloidimürgistust: naturaalne kartul või põllul kasvatatud kodustatud kartul? Kumb toit aitab paremini ennetada tsüaniidimürgistust: naturaalne mõrumandel või kuumtöödeldud mõrumandel? Kumb toit aitab paremini ennetada luumurdude ja surnukstrampimise riski: naturaalne siga metsas või kodusea küljest lõigatud ja äraküpsetatud karbonaad taldrikul?

  Tjah…., siin aitab ainult üks ja raudkindel viis: tuleb vaktsineerida!
  Soovitatavalt Pandemrixiga.

 25. vice versa 10. aprill 2011 kell 20:48

  Kriku ütles:

  “Võimalikult naturaalne” on mitteteaduslikult udune määratlus. Samuti on mitteteaduslik jätta välja vaktsineerimine ja hügieen. Seda, et toidust mitte midagi ei sõltu, ei ole ei MV ega keegi teine siin väitnud.

  Kui laps küsib vett juua, siis Kriku teeb talle märkuse, et miks nii ebateaduslikult uduselt. Küsida tuleb hašš-kaks-ood!

 26. Kriku 10. aprill 2011 kell 21:16

  Kõigepealt küsid, mis on sinu jutus mitteteaduslikku ja siis, kui sulle öeldakse, viskad sellise demagoogia lauale. Ei ole ilus, kodanik, ei ole ilus.

 27. dig 10. aprill 2011 kell 21:33

  Martin Vällik ütles:

  Vanduda tahaks ja eks ma omaette vannugi, sest nii kui kuulen kedagi pajatamas “organismi mürkidest ja jääkainetest puhastamisest” väljaspool akuutset mürgistust, mida parandavad õppinud arstid, ja mida peaks saama teha toiduga (arstid kasutavad muidugi hoopis teisi vahendeid), viirastub mu silme ees šarlatani kuju, kellest osad on tänapäeval pugenud toitumisnõustaja kuube.

  Saaks veel hullemini, näiteks üritada kehast mürke ja jääkaineid eemaldada uriini joomise teel. Juunõu, umbes nii:

  Wouldn’t it be harmful to put those toxins back into the body? The toxins found within urine are not enough to be toxic to the body from which it came. Anything that was in your blood cannot be harmful to the person where it came from. Had it been that harmful, that person would have been dead. Besides, the urine you drink does not go directly to the blood stream, first it goes into the digestive system where its ingredients are sorted out. The useful ones are used again (recycled) and the toxins get rejected. When the level of toxins is too high, the toxins stimulate the intestines (lymphatic system) into flushing themselves out to eliminate any stagnated excrements accumulated in the colon.

  Couldn’t we filter those toxins out of the urine before drinking it? I guess the toxins could be filtered out, but those toxins are necessary to stimulate a cleansing reaction in each individual. Those toxins are also necessary to vaccinate and protect the body from future illnesses. The amount of toxins found in the urine of each person is directly related to the amount of stagnated excrement in his colon. Sometimes these toxins are related to certain foods which are difficult to digest requiring very strong acids that later on find their way into the blood stream. The amount of preservatives a piece of meat has determines the type bacteria required to digest it, that is why it is not healthy to eat too much meat, preserved meat products and cold cuts. This type of bacteria produces very strong acids to decompose flesh which is laying in the colon for too long while being digested, but those acids are toxic even to the intestines therefore the body absorbs them and circulates them in the blood where they cause much less harm

 28. dig 10. aprill 2011 kell 21:42

  vice versa ütles:

  Kui laps küsib vett juua, siis Kriku teeb talle märkuse, et miks nii ebateaduslikult uduselt. Küsida tuleb hašš-kaks-ood!

  “Vestlusi teadusest ja Vice Versa” ?

 29. Kriku 10. aprill 2011 kell 21:45

  Pigem mitte. Tal on ikka selge meditsiinihuvi.

 30. Martin Vällik 11. aprill 2011 kell 0:04

  Tere, Epp, hakkan pisitasa Sulle vastama.
  Epp Petrone ütles:

  Siin on mitu teemat koos.
  Facebook on vabatahtlikkusel põhinev suhtlemisvõrgustik, ei ole sa, Martin, esimene ega ilmselt ka mitte viimane, kelle ma eemaldan, ja olen pealt näinud teisigi eemaldamisi. Inimene ei pea tegema enda Facebooki albumist ja seinast vaidlustandrit, kui ta seda ei soovi, pealegi saab vaielda erinevat moodi. Kui vaidlus algab mõnitusega, nagu sina üritasid, siis ei ole hea algus. Õige vaidlus võiks alata küsimusega. (põhjuseid eemaldada on ka muid, nt kui keegi võõras kogu aeg chattida tahab :)

  Ei, ma ei tahtnud vaielda. See polnud ju Sulle ega Sinu kohta öeldud, vaid kommentaar pildil näidatu üle. Olen SB asja enamvähem pidevalt jälginud varsti pea 10 aastat, praegusel ajal küll vähem. See materjali hulk, mis sai läbi vaadatud, kogunes päris suur. Ühel päeval sai aga villand ja SB-st osa minevikust.

  See lugu, minu lugu, oli mitmete käänakutega ja võib vist öelda, et SB-l oli mingi osa selleski, et skeptik.ee ükspäev alguse sai. Ei, ma pole päevagi tema järgija olnud, et mind võiks tabada pettunud ärapöörduja vaenutegevuselt oma endise jumaluse suhtes. Aga loomulikult on see lugu isiklik ja näinud seda, kuidas SB jüngrid ärapöördujaid ja kriitikuid on laimanud, nende isiklikke elusid inimeste endi vastu on kasutanud (Conny Larsson on tuttav nimi?), siis liiga detailseks ma siin muidugi ei lähe.

  Ei, mu kommentaar seal pildi juures ei olnud suuremalt jaolt isegi mõeldud Sulle, vaid võimalikele teistele inimestele, kes veel veeretavad mõtet SB-d jüngerdama hakata. Või üldse kedagi jüngerdama hakata. Sinu kiidulaul on liialt ühekülgne, nähtud läbi sinu isiklike vajaduste, mis ei kajasta olu selle värvilisuses.

  Loomulikult on süsteem tööle pandud – kus kuhjade viisi raha, seal kujuneb aparatuur, pr-töö, turundus, rutiinid, tavad, harjumused… Turism on muutnud kohalike elu ja kindlasti on väga palju inimesi, kel on põhjust olla tänulik sellele süsteemile, mille ikooniks SB on.

  Aga kas huvitab näiteks Sind, millist hinda nii mõnigi jünger, perekond on pidanud maksma selle sära eest? On see Sulle kunagi huvi pakkunud või järgid vaid iseenda heaolutunnet ja lõikad pildilt välja need osad, mis Su isiklikku rahulolu häirida võivad?

  Või olgu – Sina võid enda eest sedasi otsustada, aga kas on ilmtingimata vaja oma moonutatud ilupilti uusi inimesi juurde meelitada. Või olgu – muidugi võid Sa kallutatud propagandat teha, aga millega on seejuures õigustatud teistmoodi arvaja jõuga kõrvaldamine. Või olgu seegi – Sinu sein, Sinu õigus, kuid ega tõde seepärast kuhugi muutu, kui Sina pildi sedasi kadreerid, et peale mahub vaid ilustatud reklaamvõte, mida veel omakorda retušeeritud on.

  Ma ei tea, kas see on iseloomulik, aga märkimisväärne ikka, et Sa nimetad viidet ühe inimese moraali puudumisele lausa mõnituseks. Peab ikka väga isiklik ja lähedane suhe olema, et selline mõisteületus teha.

 31. Liina 11. aprill 2011 kell 6:41

  Kriku ütles:

  “Võimalikult naturaalne” on mitteteaduslikult udune määratlus.

  Kriku, millel tugineb sinu selline arvamus? Too näiteid headest allikatest, mis sinu väitega kooskõlas on. (Et me ka targemaks saaks).

 32. salvey 11. aprill 2011 kell 8:23

  Koormusvaba toit, värske õhk ja päike, pikk uni ja kurjusest priid mõtted ongi need, mis meid kõige paremini taastavad. Ja õlitavad uuesti ära ka immuunsüsteemi ragisevad rattad, ilma milleta anname võitluseta alla üha arenevale viirus- ja muude haiguste armeele.

  Põhimõtteliselt on muidugi arusaadav, mis ta öelda tahab, kuid sellest jutust võib juba mulje jääda nagu mingist toitumis- ja eluviiside religioonist. Aga inimene ei ela ju selleks, et süüa ja magada vaid sööb ja magab selleks, et elada. (Subjektiivne mulje on ka selline, et E.V.-l jalad aina kaugenevad maast nö.)

  Pealegi on ta ju nö terve rahva presidendi proua (nii et kuidas jääb siis nende inimestega, kes tarvitavad tooteid korvist “parim enne möödunud”) ja kui palju inimesi meil ikka on riigis, kes ainult öko-tooteid osta jõuavad. Ja ega isikliku aiamaa pidaminegi ei pruugi kõige odavam lõbu olla tänapäeval.
  Kõige naturaalsem põllupidamisviis on aga ehk alepõllundus või? :)) Või siis korilus ja juurikate ning linnumunade korjamine metsast.

 33. salvey 11. aprill 2011 kell 8:28

  @salvey:
  Vabandust, mitte E.V.-l vaid E.I-l ikka.

 34. Mart K. 11. aprill 2011 kell 9:23

  Delfi esilehe-uudis…

  FBI saladokumendid: maavälised olendid on olemas

  Avalikkuse ette on tulnud reaalsed USA föderaalse juurdlusbüroo FBI dokumendid, milles väidetakse, et tulnukate juhitud lendavad taldrikud on tõesti Maal õnnetusse sattunud.

  Ülisalajased memod toetavad vandenõuteooriaid, mille kohaselt maandusid maavälised olendid USA linna Roswelli ja saadeti sealt edasi kurikuulsasse USA õhujõudude baasi Area 51, kirjutab The Sun. /…/

  Ufoeksperdid väitsid pühapäeva õhtul, et FBI saladokumendid võivad olla lõplik tõestus tulnukate ja lendavate taldrikute tegelikust olemasolust.

 35. Kriku 11. aprill 2011 kell 10:26

  Liina kirjutas:

  “Võimalikult naturaalne” on mitteteaduslikult udune määratlus.

  Kriku, millel tugineb sinu selline arvamus? Too näiteid headest allikatest, mis sinu väitega kooskõlas on.

  Kuna Sa oled Tartu Ülikooliga seotud inimene, siis ilmselt on Sul eriliste raskusteta võimalik osaleda aines “Teadusliku uurimistöö alused”. Soovitan kindlasti seda ainet kuulata.

 36. Kriku 11. aprill 2011 kell 10:29

  Salvey ütles:

  Pealegi on ta ju nö terve rahva presidendi proua (nii et kuidas jääb siis nende inimestega, kes tarvitavad tooteid korvist “parim enne möödunud”) ja kui palju inimesi meil ikka on riigis, kes ainult öko-tooteid osta jõuavad.

  Noh, seda ta siiski päris ei kuulutanud, et ainult mahetoit süüa kõlbab. Nii et seatagu sammud turu peale.

 37. salvey 11. aprill 2011 kell 10:50

  Kriku ütles:

  Noh, seda ta siiski päris ei kuulutanud, et ainult mahetoit süüa kõlbab. Nii et seatagu sammud turu peale.

  Õhtulehes (eelmisekuu ajakirjandusteemas) avaldas ta küll sellise seisukoha, et toit olgu võimalikult kemikaalide vaba. Täiesti kemikaalide vaba ja koormusvaba saab aga ainult praana toitumine olla, seda aga turult otsima minna pole mingit mõtet :)

  Mul isiklikult on aga tomatitaimed juba ca 30 cm pikad, kuid et kasvatatan neid kasvuturbas, siis ei saa neid ilmselt kemikaali vabaks nimetada. Ilmselt pole nad ka koormusvabad, sest peavad päevas arvestatava aja R2 raadiost kuulama :))

 38. dig 11. aprill 2011 kell 10:54

  Daily Mail hoiatab järjekordse hävingu eest: Google threatens to destroy not only pop sensation Adele, but Britain’s film and music industries. So why is No.10 in thrall to this parasitic monster?

  (See oli pealkiri.)

  Cameron sees Google as an example to us all of how the nation can develop its creative and digital industries.

  So why is Cameron so fascinated by Google, its wealth, trendiness, innovation and glamour? Could it be down to his media and strategy adviser Steve Hilton, the man described as the Prime Minister’s ‘best political friend’?

  After all, Mr Hilton — who often wears T-shirts, pads around shoeless in No 10 and is described as a genius by admirers — has a direct line to the company.

  His wife Rachel Whetstone, the former political secretary to Michael Howard when he was Tory leader, is Head of Communications for the company. Whetstone was godmother to Cameron’s late son Ivan.

 39. Kriku 11. aprill 2011 kell 10:55

  “Võimalikult” tähendabki IMHO ostja või sööja võimalustele vastavalt. Tüüpiline poliitikute sõnakõlksutamine.

 40. dig 11. aprill 2011 kell 10:59

  salvey ütles:

  Täiesti kemikaalide vaba ja koormusvaba saab aga ainult praana toitumine olla, seda aga turult otsima minna pole mingit mõtet :)

  Neutrooniumist toit oleks küll täiesti kemikaalivaba, aga tema tiheduse tõttu on ka väike kogus suureks koormaks.

 41. Liina 11. aprill 2011 kell 11:03

  Kriku ütles:

  Liina kirjutas:

  “Võimalikult naturaalne” on mitteteaduslikult udune määratlus.

  Kriku, millel tugineb sinu selline arvamus? Too näiteid headest allikatest, mis sinu väitega kooskõlas on.

  Kuna Sa oled Tartu Ülikooliga seotud inimene, siis ilmselt on Sul eriliste raskusteta võimalik osaleda aines “Teadusliku uurimistöö alused”. Soovitan kindlasti seda ainet kuulata.

  Ausalt öeldes, see aine seda teemat küll ei käsitlenud.

  Tundub, et sa tead midagi, mida meie ei tea. Millistele allikatele toetudes sa siiski ütled, et võimalikult naturaalne toitumine ei ole teaduspõhine soovitus?

 42. Kriku 11. aprill 2011 kell 11:19

  Liina kirjutas:

  Ausalt öeldes, see aine seda teemat küll ei käsitlenud.

  Aga võib-olla peaksid uuesti kuulama? Raske uskuda, et teile ei räägitud midagi sellest, et ennast tuleks väljendada täpselt ja üheselt mõistetavalt. Pigem ikka Sinul läks see osa kõrvust mööda.

  Ühegi vähegi soliidsema teadusajakirja toimetaja ei lase läbi väljendit “võimalikult naturaalne” ilma selgituseta, mida sellega antud kontekstis mõeldakse. Selline kõnepruuk võib küll sobida poliitikule – kes ju ka presidendi abikaasa otsapidi on – kuid mitte teaduslikku diskussiooni.

  Mida näiteks Sinu jaoks tähendab “võimalikult naturaalne”? Väetisteta kasvatatud? Pestitsiidideta kasvatatud? Mitte-GMO? Mitte suure tee ääres kasvatatud? Veel midagi? Teatavasti on need kõik seotud erinevate terviseriskidega, millest osa on väga vaieldavad. Samas on toidul peale “naturaalsuse” alla minevate veel hulk omadusi, mis on seotud terviseriskidega – alustades sellest, kui hästi see säilinud on ja lõpetades võimaliku saastumisega haigusetekitajatega.

 43. Mart K. 11. aprill 2011 kell 11:24

  Liina ütles:

  Millistele allikatele toetudes sa siiski ütled, et võimalikult naturaalne toitumine ei ole teaduspõhine soovitus?

  “Võimalikult naturaalne” ei tähenda ju mitte midagi arukat; tuleks ikka täpsustada. Muidu mõni veel arvab, et peab toituma võimalikult sarnaselt ürginimesele. Mõned, muide, arvavadki, paleoliitiliseks dieediks nimetatakse sellist uhhuundust. Millegipärast on toore liha ja tooreste munade kõrvalt aga menüüst välja jäetud putukad ja tõugud.

  Või mõistab teine valesti ja hakkab järama toorest kartulit ning imema piima otse kitsest.

 44. Liina 11. aprill 2011 kell 11:40

  Kriku ütles:

  Aga võib-olla peaksid uuesti kuulama? Raske uskuda, et teile ei räägitud midagi sellest, et ennast tuleks väljendada täpselt ja üheselt mõistetavalt. Pigem ikka Sinul läks see osa kõrvust mööda.

  Ot, nüüd olen mina see, kes väljendab ennast ebatäpselt?

  Ühegi vähegi soliidsema teadusajakirja toimetaja ei lase läbi väljendit “võimalikult naturaalne” ilma selgituseta, mida sellega antud kontekstis mõeldakse. Selline kõnepruuk võib küll sobida poliitikule – kes ju ka presidendi abikaasa otsapidi on – kuid mitte teaduslikku diskussiooni.

  Meil siin toimub siis sinu arvates teaduslik diskussioon? Siis ma tõesti ootan allikaid, millele toetudes ka mina saaksin veenduda, et “võimalikult naturaalne” on tõepoolest tõenduspõhisusele mittevastav põhimõte.

  Mida näiteks Sinu jaoks tähendab “võimalikult naturaalne”? Väetisteta kasvatatud? Pestitsiidideta kasvatatud? Mitte-GMO? Mitte suure tee ääres kasvatatud? Veel midagi? Teatavasti on need kõik seotud erinevate terviseriskidega, millest osa on väga vaieldavad. Samas on toidul peale “naturaalsuse” alla minevate veel hulk omadusi, mis on seotud terviseriskidega – alustades sellest, kui hästi see säilinud on ja lõpetades võimaliku saastumisega haigusetekitajatega.

  Ma jätan sellele vastamise selleks hetkeks, kui ma ise olen teemas targemaks saanud. Aita mind!

 45. Kriku 11. aprill 2011 kell 12:09

  Ot, nüüd olen mina see, kes väljendab ennast ebatäpselt?

  Ei – küll aga paistab Sul olevat raskusi mõistmisel, miks nii ebatäpsed väljendid nagu “võimalikult naturaalne” teaduslikku teksti ei sobi.

  Meil siin toimub siis sinu arvates teaduslik diskussioon?

  Vice Versa ise palus öelda, mis on tema väidetes “mitteteaduslikku”. Täpselt seda ma tegingi. Eneseväljendus sisutute sõnakõlksude abil ongi mitteteaduslik.

  Ma jätan sellele vastamise selleks hetkeks, kui ma ise olen teemas targemaks saanud. Aita mind!

  Sind aitab Sinu alma mater. Mina ei ole selleks kutsutud ega seatud. Mine palun kuula vastav aine uuesti üle ja tule siis tagasi. Kui Sa ise möönad, et Sinagi ei saa kõnealusest väljendist – ega siis ka VV postitusest – üheselt aru, siis ei tohiks Sul tekkida ka küsimust selle sobivusest teaduslikku teksti.

 46. Mart K. 11. aprill 2011 kell 12:13

  Mobiiltelefonide kasutamine ei suurenda ajuvähi riski (ERR-i teadusuudised)

  Kui mingi seos eksisteeriks, peaks ajuvähkide arvukuses esinema muutusi 5-10 aastase perioodi möödudes alates mobiiltelefonide kasutuselevõtust. Ehk seega arvestades fakti, et ajavahemikus 1990-2002 suurenes mobiilide kasutamine Inglismaa peredes nullist kuni 65 %-ni, vaadeldi antud töös võimalikke muutusi ajuvähkide esinemuses aastatel 1998-2007. Uuringus leiti väike suurenemine oimusagaras paiknevate tuumorite esinemuses (31 lisadiagnoosi aastas 52 miljoni inimese kohta). Samas kasvaja diagnooside arvukus kiirusagaras, suurajus ja väikeajus näitas meestel ajavahemikus 1998-2007 hoopis väikest langussuunda.

  Uuring näitab, et mobiiltelefonide kasutamise järsk tõus ei ole käsitletud ajavahemikus ajuvähkide esinemust Inglismaal märkimisväärselt suurendanud. Täielikult ei saa välistada võimalust, et mõned inimesed on raadiolainetele rohkem vastuvõtlikud või et väga harva esinevad ajuvähivormid võivad sellise kiirgusega seotud olla. Antud töös kogutud andmed näitavad aga, et mingeid meetmeid mobiiltelefonidest kiirguvate raadiosagedusega lainete vähendamiseks pole rahvatervise aspektist vaja ette võtta.

 47. dig 11. aprill 2011 kell 12:30

  Kriku ütles:

  Mitte suure tee ääres kasvatatud?

  Kurjad keeled räägivad, et sestpeale, kui tetraetüülplii mootorikütuses kasutamine ära keelati, olevat suurest teest põllule langev mittenaturaalsus märgatavalt alla käinud.

 48. Liina 11. aprill 2011 kell 12:45

  @Kriku:
  Selge! Midagi asjalikku siit siis ei tulnud. Sul järelikult ei ole konkreetseid allikaid või alusteadmisi, mille põhjal sa väidad, et toitumise teemas sellel põhimõttel kohta ei ole.

  Minu hinnangul on toitumisteadlased ja toidupoliitikaga tegelevad eksperdid pigem nõus VV ja EI väitega. Kuigi nad võib-olla ei kasutaks just seda nimetust. Näiteks: Marion Nestle pigem räägib liiga palju töödeldud toidust kui probleemist. Seda seostatakse rasvumise ja diabeeti haigestumuse suure kasvuga USA-s. Ning üks võimalikke viise selle probleemiga tegelemiseks võiks siis olla “võimalikult naturaalse” põhimõtte rakendamine inimeste igapäevastes toiduvalikutes. Kuigi ka seal tuleb tarbijal olla ettevaatlik ja selle sõna tähendus iseenda jaoks läbi mõelda.

 49. Kriku 11. aprill 2011 kell 13:29

  Jah, ma tean. Ma ütlesingi, et nimetatutest osaga seotud terviseriskid on väga vaieldavad.

 50. dig 11. aprill 2011 kell 14:23

  Postimees räägib amneesiaepideemiast Tallinna kandis:

  Poevargad toovad varguse põhjenduseks enamasti n-ö mäluprobleemi – väidetavalt unustatakse ostu eest tasuda, märgib G4Si kaubandusobjektide osakonna juhataja Meelis Keldrema.

  Käesoleva aasta esimese kvartali jooksul G4Si poolt avastatud 1408 poevarguse juhtumitest 82 protsenti leidis aset Tallinnas, teatas G4S.

 51. dig 11. aprill 2011 kell 14:26

  Postimees kirjutab mullatoidust:

  Raadio Sky Plus hommikune ärataja ja kolme lapse isa Alari Kivisaar leiab, et paljud lapsevanemad lähevad oma võsukeste hoidmisega bakterite eest liiale, sest mingi hetk puutuvad nad nii või teisiti mustusega kokku.

  «Me pole kunagi ühtegi lutipudelit keetnud, peseme lihtsalt puhtaks ja sellest ju piisab. Olen alati öelnud, et varem või hiljem peab laps selle peotäie mulda ära sööma,» märkis mees.

 52. dig 11. aprill 2011 kell 14:30

  Postimees kirjutab, et Fukushima tuumaelektrijaamas märatsevad ikka veel stiihiad: Probleemse tuumajaama töötajad tuli taas evakueerida

  Avariilises Fukushima 1. tuumajaamas maavärina ja tsunamikahjustusi likvideerivad töötajad evakueeriti taas, kuna saareriiki tabas tugev maavärin.

 53. dig 11. aprill 2011 kell 14:32

  Arko Olesk räägib Postimehes hormoonidest, pahadest kemikaalidest ja teaduslikest tõenditest:

  Kui soovida seada kahtluse alla Andrus Veerpalu positiivne dopinguproov, on vaja tugevamaid tõendeid, kui suusatiim seni avalikkusele välja on pakkunud. Juttudel, et ebatavalise näidu põhjuseks on tugev treening, ei ole teaduslikku alust, pigem vastupidi. Ei ole aus kütta rahva lootusi väidetega, mida on kerge kummutada.

  Pressikonverentsil kõlanud väide, et kasvuhormooni tase organismis võib mitme korra võrra muutuda, on täiesti tõene, kuid paraku ei puutu asjasse. Kasvuhormooni toodab inimese ajuripats, ta teeb seda päeva jooksul hoogudena, mõjureid on teisigi ja sestap kõigub kasvuhormooni tase organismis päeva jooksul päris suurel määral.

  Sünteetiline hormoon on peaaegu puhas 22-kDa isovorm. Kui seda süstida, siis lakkab kehaomase hormooni toodang ja isovormide proportsioon läheb paigast ära, olles tugevalt 22-kDa isovormi kasuks. Sellise tasakaalutuse avastamist loetakse tõendiks, et inimene on kasutanud kasvuhormooni. Testis kasutatakse isovormide tuvastamiseks neile spetsiifilisi antikehi.

  Oluline on asjaolu, et senised uuringud on leidnud nende isovormide omavahelise proportsiooni olevat püsiva. Seda tuvastas nii WADA kasutusel oleva meetodi aluseks olev uurimus (Bidlingmaier et al, «Clinical Chemistry», 2009; 55: 445–453) kui ka uurimus, milles vaadeldi kasvuhormooni tootmist treeningu ajal ja järel (Wallace et al, The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism Vol. 86 No. 1, 200–206).

 54. dig 11. aprill 2011 kell 15:14

  American Independent kirjutab kampaaniast mõiste ‘isik’ Alabamas ümber defineerimiseks.

  Alabama lawmakers last week introduced three heavily-sponsored bills that in concert would change how a person is defined in the state and potentially make abortion in all circumstances illegal.

  Senate Bill 301, introduced by Sen. Phil Williams (R-Cherokee, Etowah), is a proposal to amend the Alabama Code of 1975 to change the definition of the term “person” to mean: “any human being from the moment of fertilization or the functional equivalent thereof.”

  Kahjuks jääb ebaselgeks, kas pärast seaduseelnõu vastuvõtmist peaks seda, kui rase naine Alabama piiridest välja astub, käsitatama isikuvastase kuriteona. Teadmata on ka, milliseid makse sündimata isikutelt nõuda plaanitakse.

 55. vice versa 11. aprill 2011 kell 15:18

  Mina tulin siia seda rääkima, et ega te selle teaduslikkusega mitte tiba liiale ei lähe. Ma muidugi saan aru, et end teaduslikkuse sulgedega ehtides on kohe kindlam ja kuivem tunne, aga ise jääks nii mõnigi kord lihtsalt terve mõistuse manu.

  Nüüd võiks veel lahendada müsteeriumi “võimalikult naturaalne”.
  Kui kiigata võõrsõnade leksikoni, siis leiate sealt mõistele “naturaalne” sellised toredad vasted, nagu “loomulik; looduslik”, mida mina siinjuures julgeks tõlgendada kui säilitus- ja värvainete ning maitsetugevdajate vaba. Kui on võimalus, asendage näiteks vorst lihaga, puljongikuubik lihapuljongiga, sünteetilised (sünteetiline kui tehislik, vt Võõrsõnade leksikoni) siirupid naturaalse mahlaga jne.
  Kõik selleks, et 30 aasta pärast teie matuseid ei tekiks teie järglaste pealematmisel skandaali, et kuidas see värske laip sinna alla sai. Milline teadusharu surnumatmise metoodika ja selle teadusliku tõestamisega tegeleb, seda ma tõesti ei tea.

 56. dig 11. aprill 2011 kell 15:20

  vice versa ütles:

  Mina tulin siia seda rääkima, et ega te selle teaduslikkusega mitte tiba liiale ei lähe.

  “Liialeminek” on siis eufemism niisuguse teaduse kohta, mille tulemused Su isiklike eelarvamustega ei ühildu?

 57. Mart K. 11. aprill 2011 kell 16:06

  Seoses Gagarini lennu juubeliga on üha rohkem kuulda olnud võimalusest, et Gagarin ei olnud esimene. Kuidas peaksid skeptikud suhtuma vendade Judica-Cordigliate juttu — kui tõenäoline on, et venelased lennutasid inimesi planeedilt salaja minema juba varem?

  Kui uskuda, et Gagarini lennu juures “Nõukogude ametiisikute üks suuremaid hirme olla olnud, et kosmonaut kaotab kaalutuse tingimustes teadvuse,” siis pole see vist eriti usutav — nad ju juba teadnuks, et see on hoopis meeldiv.

 58. Mart K. 11. aprill 2011 kell 16:17

  vice versa ütles:

  Kõik selleks, et 30 aasta pärast teie matuseid ei tekiks teie järglaste pealematmisel skandaali, et kuidas see värske laip sinna alla sai.

  Kui see on ainuke põhjus vältida töödeldud toitu, siis — tuhastamine või muu mitte-matmispõhine põrmustusviis peaks kõik probleemid lahendama.

 59. Ingmar 11. aprill 2011 kell 16:31

  vice versa ütles:

  “naturaalne”…

  julgeks tõlgendada kui säilitus- ja värvainete ning maitsetugevdajate vaba. Kui on võimalus, asendage näiteks vorst lihaga, puljongikuubik lihapuljongiga, sünteetilised (sünteetiline kui tehislik, vt Võõrsõnade leksikoni) siirupid naturaalse mahlaga jne.

  Okei, võttis pitsitamist, aga definitsioon tuli ära. Tõega, minge nüüd, palun, edasi ja jätke selle “teadusliku” sõna kallal nikerdamine; see pole enam ammu sisukas olnud.

  Siirupitesse pandavaid estreid sünteesitakse muidugi täiesti looduslikest toorainetest, aga tõsi, mõningase tarbimise järel jõuab pärale, et nende maitse on sellest hoolimata rõve.

 60. dig 11. aprill 2011 kell 16:34

  Mart K. ütles:

  Seoses Gagarini lennu juubeliga on üha rohkem kuulda olnud võimalusest, et Gagarin ei olnud esimene. Kuidas peaksid skeptikud suhtuma vendade Judica-Cordigliate juttu — kui tõenäoline on, et venelased lennutasid inimesi planeedilt salaja minema juba varem?

  Jah, nüüd tuleb välja, et kõrgeim karistusmäär polnud mitte riigist vaid planeedilt väljasaatmine.

 61. dig 11. aprill 2011 kell 16:35

  Ingmar ütles:

  Okei, võttis pitsitamist, aga definitsioon tuli ära.

  Kus Sa definitsiooni näed?

 62. dig 11. aprill 2011 kell 16:42

  Telegraph kirjutab, et Prantsusmaal on alustatud vanamoodselt riietunud naisterahvaste pokripistmisega.

  Two Muslim women wearing full face veils have been arrested within hours of France’s burka ban becoming a law, as they were taking part in a demonstration against the new measure in front of Notre Dame Cathedral in central Paris.

  Technically, the women should now face fines of 150 euros (£133), as well as citizenship lessons, but officers involved in the arrest said they were likely to be released “shortly’ after being questioned about an “illegal gathering.”

  “They should not be here demonstrating against anything, least of all the face veil ban,” said one officer, who was wearing full riot gear as he stood outside Notre Dame.

  Küllap on kampaania taga kellegi kommertshuvid.

 63. dig 11. aprill 2011 kell 16:45

  Martin kirjutas:

  Eks ma mõtlesin sellega seoses ka iseenda peale ning hiljuti juhtunud intsidendile Facebookis, kus Epp Petrone ütles minu FB sõprusest lahti, kuna ma poetasin ühe tema Indias tehtud pildialbumis Sai Babat kritiseeriva märkuse, mille ta kustutas ja millise fakti ma oma seinal teatavaks tegin.

  Respectful Insolence annab teada, kuidas Orac kahest FB-sõbrast lahti sai.

  Fortunately for me (or unfortunately, depending on your point of view), a commenter named Erwin Alber popped up in the comments of a year and a half old post to demonstrate once again the self-delusion at the heart of the claim of many in the anti-vaccine movement. Take it away, Erwin:

  There is no scientific evidence to show that vaccines have ever prevented anything, apart from health, sanity and common sense. As far as I am concerned, vaccination is an organised criminal enterprise dressed up as disease prevention and people who believe in vaccinations are suffering from brain-washing-induced delusional insanity.

  I will thank Erwin for one thing, though. I found him on Facebook. It’s got to be him, he had listed under music the execrable anti-vaccine one man band The Refusers, as well as links to various homeopathy pages and Let’s Keep Vaccinations Out Of School. More importantly, he’s apparently the founder of an anti-vaccine Facebook page called the Vaccine Information Network. Through Erwin’s Facebook page, I found that two of my Facebook friends were mutual friends of Erwin’s.

  I unfriended them.

 64. dig 11. aprill 2011 kell 16:49

  Dogbert lahkab tänase päeva puhul Facebook’i-teemat. Asjasse puutuvad ka kummitused.

  Siinkohal on ehk paslik meenutada ka vana The Guardian‘i artiklit:

  Not many people have a number named after them, but Robin Dunbar lays claim to the Dunbar Number. Confusingly, no precise value has been attached to this figure, but a commonly cited approximation is 150 – and this is the number of people with whom we can maintain a meaningful relationship, whether in a hunter-gatherer society or on Facebook.

  The director of the Institute of Cognitive and Evolutionary Anthropology at Oxford University is also the author of How Many Friends Does One Person Need? (Faber). It’s no surprise he’s an engaging companion.

 65. dig 11. aprill 2011 kell 17:03

  Liina ütles:

  Selge! Midagi asjalikku siit siis ei tulnud. Sul järelikult ei ole konkreetseid allikaid või alusteadmisi, mille põhjal sa väidad, et toitumise teemas sellel põhimõttel kohta ei ole.

  Igaks juhuks olgu ära mainitud, et see siin on loll jutt. Kriku ei pruugi küll nutritsionist olla, aga arusaamiseks, et “võimalikult naturaalne” ei seostu mingisuguse realistliku toitumisviiside hierarhiaga, ei olegi tegelikult tarvis muud kui keeleoskust ja natukest järeldamisvõimet.

  Kõverat tahad?

 66. Ingmar 11. aprill 2011 kell 17:09

  @dig:
  vice versa äpardunud fraas “võimalikult naturaalne” tekitas ka minu arust õigustatud küsimusi, mida ta selle all mõtles, ja mingi muarust tobeda vastastikuse jonnimise kasutatud fraasi (eba)küllaldase teaduslikkuse ja sellise teaduslikkuse nõudmise põhjenda(ma)tuse teemal. Lõpuks ta ütleski välja, mida ta selle fraasiga mõtles. Kui see ei vasta definitsiooni definitsioonile, siis noo hää küll, jonnige edasi – vahel mulle tundub, et uugabuugalaste kurtmisel skeptik.ee ärapaneva atmosfääri üle on väike tõetera ka sees.

 67. dig 11. aprill 2011 kell 17:33

  Äripäev: Töötervishoiuarst: Veerpalu võib tõesti olla süütu

  Paistab, et World Anti-Doping Associationi (WADA) on kasvuhormooni normi kehtestamisel eksinud, kirjutab oma blogis Rootsist Eestisse kolinud töötervishoiuarst dr Jaan Suurküla.

  Suurküla avaldab arvamust, et WADA lähtus kasvuhormooni normi paikapanekul vaid ühest uuringust, mille tulemusi ei saa kohaldada tugevat ja pikaajalist füüsilist trenni tegevatele tippsportlastele.

 68. dig 11. aprill 2011 kell 17:35

  Äripäev: Salavideo arstide ajupesust

  Möödunud reedel kogunes üle saja naistearsti ravimifirma MSD “koolitusele”. Salaja üritusel osalenud Äripäev nägi, kuidas ravimifirma teeb arstidele ajupesu.

  Ravimifirma värbas arste Nuvaringi-sekti

  Äripäev filmis salaja möödunud reedel ravimifirma Merck Sharpe & Dohme (MSD) korraldatud üritust. Ravimiameti hinnangul võib olla tegemist ravimiseaduse rikkumisega. Amet otsustab pärast Äripäeva käsutuses oleva info avalikustamist, kas ravimifirma suhtes alustatakse menetlust. MSD väitel oli tegemist teadusliku seminariga.

 69. dig 11. aprill 2011 kell 17:39

  Ingmar ütles:

  Lõpuks ta ütleski välja, mida ta selle fraasiga mõtles. Kui see ei vasta definitsiooni definitsioonile,

  Ei vasta. Definitsioon on filosoofiline instrument, mis võimaldab jagada mingisuguste nähtuste hulga kaheks: definitsioonile vastavateks ja definitsioonile mittevastavateks. Kriteeriumite väljakäimise asemel üritas Vice Versa esitada feel good udujuttu säilitusainetest, aga maailma tükeldamine paistab talle vastukarva olevat.

 70. Liina 11. aprill 2011 kell 17:55

  dig ütles:

  Kriku ei pruugi küll nutritsionist olla, aga arusaamiseks, et “võimalikult naturaalne” ei seostu mingisuguse realistliku toitumisviiside hierarhiaga, ei olegi tegelikult tarvis muud kui keeleoskust ja natukest järeldamisvõimet.

  Siis ta oleks võinud ju nii öeldagi. Miks on vaja ajada igast jama lihtsale küsimusele vastamise asemel?

 71. Kriku 11. aprill 2011 kell 18:29

  Vice Versa kirjutas:

  Kui kiigata võõrsõnade leksikoni, siis leiate sealt mõistele “naturaalne” sellised toredad vasted, nagu “loomulik; looduslik”, mida mina siinjuures julgeks tõlgendada kui säilitus- ja värvainete ning maitsetugevdajate vaba.

  Nii on kindlasti võimalik tõlgendada, aga sul pole alust eeldada, et kõik lisaselgituseta niimoodi tõlgendavad. Seetõttu oligi sinu väljendusviis mitteteaduslik. Tõin selle välja, sest sa ise küsisid.

  Liina kirjutas:

  Sul järelikult ei ole konkreetseid allikaid või alusteadmisi, mille põhjal sa väidad, et toitumise teemas sellel põhimõttel kohta ei ole.

  See põhimõte – mida sa isegi selgitada ei suutnud – oli VV poolt nii uduselt sõnastatud, et ei ole üldse võimalik öelda, kas sellel võiks kuskil koht olla või ei. Seda ma püüangi sulle kogu aeg selgitada.

  Ingmar kirjutas:

  Tõega, minge nüüd, palun, edasi ja jätke selle “teadusliku” sõna kallal nikerdamine; see pole enam ammu sisukas olnud.

  Jah ja ei. Minu arvates kasutab ta selliseid uduseid määratlusi meelega ja kuulutab oma sellise udujutu kangesti teaduslikuks kah meelega.

  vice versa äpardunud fraas “võimalikult naturaalne” tekitas ka minu arust õigustatud küsimusi, mida ta selle all mõtles, ja mingi muarust tobeda vastastikuse jonnimise kasutatud fraasi (eba)küllaldase teaduslikkuse ja sellise teaduslikkuse nõudmise põhjenda(ma)tuse teemal.

  Juhin sinu tähelepanu asjaolule, et ta ise küsis, mis on tema jutus mitteteaduslikku. Ma siis ütlesin. Vaieldamaltult on niisuguste arusaamatute fraaside kasutamine mitteteaduslik. Muide, ega see tema “definitsioon” asja nüüd palju paremaks ka ei teinud, sest seal on ka hulk erinevaid asju lähemalt põhjendamata ühte patta pandud.

 72. dig 11. aprill 2011 kell 19:43

  Liina ütles:

  Siis ta oleks võinud ju nii öeldagi. Miks on vaja ajada igast jama lihtsale küsimusele vastamise asemel?

  Sellepärast, et Kriku on ajaloohuviline ja mäletab Kalinini kuulsat sõnakõlksu, mille järgi trolliga olevat kõige mõnusam rääkida trollikeeles?

  Mitte, et Kriku soovitus teadusuuringute aluste alast õppeainet võtta väärtusetu oleks, muidugi mõista. See on täitsa hea nõuanne.

  Kriku ütles:

  Jah ja ei. Minu arvates kasutab ta selliseid uduseid määratlusi meelega ja kuulutab oma sellise udujutu kangesti teaduslikuks kah meelega.

  Tont teda teab. Võib-olla ongi teadlik troll ja ajab meelega udujuttu, aga see konkreetne udujutt on tegelikult üsna levinud meem. Kui päristeadus peab selge olema, siis nakkava meemi jaoks on ebaselgus sageli evolutsiooniline eelis — ebaselge vormi sisse saab iga nakkuskandja omaenda mõtte panna. See suurendab meemi potentsiaalsete kandjate arvu mitmekordseks ja lubab erinevate ideedega inimestel tunda, et neil on sama idee. Sokratese suure fännina eelistab dig säärase segasuse kõrvaldamisel muidugi Diogenese meetodeid.

  Ingmar ütles:

  Kui see ei vasta definitsiooni definitsioonile, siis noo hää küll, jonnige edasi – vahel mulle tundub, et uugabuugalaste kurtmisel skeptik.ee ärapaneva atmosfääri üle on väike tõetera ka sees.

  Vaata, selguse tagaajamist võib troll küll jonnimisega võrrelda, aga teadustööd on raske teha, kui Sa ei tea, kas kolleeg peab “penist” rääkides silmas katsealust kutsut või hoopis esteetiliselt lummavat süstimisseadeldist. Skeptikud on ikka lingvistilist udu laiali ajanud ja kuna Lojban ei ole kuigi perspektiivikas, ilmselt jäävadki seda tegema — aga selles “ärapanevat atmosfääri” süüdistada ei ole lihtsalt produktiivne.

 73. Ingmar 11. aprill 2011 kell 20:33

  @dig:
  See ei ole ju teadusajakiri, see on suhtluskoht. Kui on selgeks saanud, mida teine mingi väljendiga silmas pidas, on aeg edasi minna, mitte jäädagi teda selle väljendi pärast näägutama. Minna edasi näiteks silmaspeetu kallal norimisega.

  vice versa ütles:

  säilitus- ja värvainete ning maitsetugevdajate vaba

  Üks populaarne säilitusaine ja maitsetugevdaja on NaCl. Kardetavasti on meie Väike My üks väga vähestest inimestest, kes seda kemikaali toidu sees võimalikult vähe eelistab. Värvained pakuvad veel nii palju norimisainest, et mõtegi sellest tundub terake perverssena. Köhatagem “kakao”.

 74. Kriku 11. aprill 2011 kell 20:45

  Jah, Ingmar, igas teises olukorras oleks sul õigus. Siin ei ole teadusajakiri ja siin võib rahumeeli kõnekeelt rääkida. Aga subjekt ise küsis, et mis on tema avaldustes mitteteaduslikku. Sellega seadis ta ise enda standardiks teadusteksti ja esitas ühtlasi ka vastava pretensiooni. Ei ole mõtet minuga riielda, et ma talle seda ütlesin, mida ta küsis.

 75. Ingmar 11. aprill 2011 kell 20:56

  Noh, okei. Ega ma täpselt näpuga rida ajanud küll, kes nimelt algatas tähtsa küsimuse, kas üks väljend oli teaduslik.

 76. Martin Vällik 11. aprill 2011 kell 23:27

  Epp Petrone ütles:

  “Posimine versus õige meditsiin”. Sõna “posimine” on sildistamine, võte, mis kuulub kollase meedia sõnavarasse ja võttearsenali.

  Sõna “õige” lisasid seekord ise, mina pajatan teaduslikust ja tõenduspõhisest meditsiinist, mis areneb läbi teaduse tegemise, eksimuste ja nende korrigeerimise teel, ning sellele alternatiivsest ehk mitteteaduslikust ja tõenduspõhjata meditsiinisarnasest tegevusest.

  Vaata artiklis viidatud Tim Minchini videot, minumeelest päris iseloomulik ja sugugi mitte “halvustav”, nagu nii mõnelegi tunduda võib, vaid omab täiesti selget ja arusaadavat positiivset programmi, mis on olemas ka skeptik.ee-l ja minul isiklikult.

  Sildistamisest sedapalju, et pole see võte võõras kellelegi. Posijameelsed kasutavad hea meelega silte nagu “tavameditsiin” (nende tegevus on siis “eriline”), “keemiline tapatöö”, “kräpp”, “ohtlikud ja mürgised e-ained”, “keemia” ja “looduslik” (esimene on halb ja teine hea), “halvad inimesed”; isegi “lääne” ja “ida” on sagedased sildid, rääkimata teadususklik vs avarameelne tunnetaja jne. Ja sellesuunalist sildistamist ning enesekeskset üleolekutunnet kitsrinnaliste teadusekummardajate suhtes on jagunud juba pikemat aega, sellele laulavad kaasa paljud ajakirjanikud, kel teadusest habras arusaam ja nagu näha, isegi mõned inimesed, kelle hääl ühiskonnas positsiooni tõttu kaugemale kõlab. Arstid ja teadlased harva, kui üldse, ei tegele sellesuunalise tõrjetööga, nende jutud on väärikalt põhjalikud, üldjuhul peetud ja viisakas toonis, püütakse vältida vastandust jne, aga emotsioonide sõjas jääb sellise lähenemise kasutaja kaotajaks, sest vastaspool ehk posijad ja libaravimite müüjad ei mängi ausalt, nad isegi ei tunne mängureegleid.

  Selles mõttes ei ole minul pretensiooni olla parem ega viisakam, vaid vastata sildistamise mõttes esimeses lähenduses samaga; parem olen omaarust selles osas, et lisaks sildile on mul tänu usinatele teadlastele pakkuda ka tõepärast teavet. Näiteks kui ma ütlen sildistavalt, et homöopaatia on posimine ja ohtlik jama, siis see on pikema uurimistöö lühike kokkuvõte, aga jälgi sellest uurimistööst leiab skeptik.ee arhiivis päris mitu ja need põhinevad paljudel uuringutel. Homöopaatiausklikul posijal ei ole oma veendumusele, et tema lemmikumbluu töötab, peale tühjade teaduskõlaliste sõnade ja filosoofiana näiva arutluse tänapäeva teaduse võimetusest nende delusiooni aktsepteerida, mitte midagi lisada.

  Samamoodi oli algusest peale sildistatud-kollastatud meie võimalik vaidlus, kas Sai Baba on ebamoraalne värdjas või hea inimene.

  “Värdjas” on jällegi sõna, mille Sina esitad. Seekord pole mina sellist sõna kasutanud. Võtad vist asja väga isiklikult ja reageerid üle. Seda nimetatakse vist tõsiuskliku sündroomiks. See selleks, aga mu väike lauseke, nagu ka ülalpool juba vihjatud, oli u 10-aastase jälgimise lühike kajastus.

 77. Mart K. 12. aprill 2011 kell 9:32

  dig ütles:

  Äripäev: Töötervishoiuarst: Veerpalu võib tõesti olla süütu

  Paistab, et World Anti-Doping Associationi (WADA) on kasvuhormooni normi kehtestamisel eksinud, kirjutab oma blogis Rootsist Eestisse kolinud töötervishoiuarst dr Jaan Suurküla.

  Suurküla avaldab arvamust, et WADA lähtus kasvuhormooni normi paikapanekul vaid ühest uuringust, mille tulemusi ei saa kohaldada tugevat ja pikaajalist füüsilist trenni tegevatele tippsportlastele.

  Tuletan meelde, et väidetav töötervishoiu spetsialist Jaan Suurküla on agar vaktsiinivastane, kvantmüstik ja transtsendentaalse meditatsiooni müügimees.

 78. salvey 12. aprill 2011 kell 10:45

  WADA pisaraid ei usu

  Enamiku hormoonide standardnäidud on üldjuhul välja töötatud kliinilisest baasist lähtudes, et selgitada patoloogilisi kõrvalekaldeid tervete inimeste näitajatega võrreldes. Sportlased aga ei ole üks ega teine. Eriti napib selles valdkonnas just tipp­­sportlastega tehtud uuringute materjale. Seetõttu toetutaksegi põhiliselt ekspertide hinnangutele, väidetele, teooriatele, millele püütakse vastavate kontroll­uuringutega kinnitust leida. Probleem ongi selles, et üksikute tippude treeningut pole katseuuringutes võimalik täpselt modelleerida.

  Esimene ja olulisim fakt, millele toetuda, on see, et pole kindlalt tõestatud teaduslikke seisukohti, kuidas täp­selt muutub tippsportlase kasvuhormooni tase treeningu jooksul, konkreetsel alal treeningutsükli kogumõju taustal toimiva ük­siku tugeva koor­muse järel! Liiatigi pole neid seisukohti treeningu dünaamika muutumise ajast, kui suurtelt koormustelt minnakse üle lühematele tempotreeningutele. Suure mahutreeningu mõju alt väljatulek mõjub sportlase hormonaalsele peeglile nagu keva­dine karjalaskmine, mis viibki treeningut oskuslikult ajastades sportlase supertulemusteni.

  Millisel sportlasel millised hormoonid millise kontsentratsioonini sel „karjalaskehetkel” üles lendavad, ei tea praegu täpselt keegi! Ent spordipraktikas seda kasutatakse ja see ongi tegelikult põhimõtteline viis, kuidas tippvormi ajastatakse ja sportlasi suurtulemusteni viiakse.

  Probleem on, et teave üksi­kute tippsportlaste organismis toimuva kohta võib olla vaid neid uurivatel teaduslaboritel. Pressikonverentsil demonstreeriti ju meile graafikul sportlase andmeid, kus oli täheldatud koormustesti järgset kasvuhormooni mitmekümnekordset tõusu! Kusjuures on täiesti võimalik, et WADA-l pole sellist faktiteavet, kuna need materjalid ei ole avalikud ja labori tingimustes koormustesti tehes ei tarvitse olla võimalik sellist tulemust saavutada. Analoogseid andmeid võib ka mujal sporditeadlastel olemas olla, aga neid ei publitseerita eelkõige oma treeningmetoodika saladuste hoidmiseks ja sageli ei ole detailsem võrdlus võimalik ka eri mõõtmismetoodikate tõttu.

 79. dig 12. aprill 2011 kell 11:00

  Martin Vällik ütles:

  parem olen omaarust selles osas, et lisaks sildile on mul tänu usinatele teadlastele pakkuda ka tõepärast teavet.

  Ära paku tõest teavet ainult lisaks sildile, hoolitse ka, et Su sildid ise oleksid korrektsed ja akuraatsed. Lõppude lõpuks ei ole ju sildistamine midagi ebatavalist ja paha, mida iga hinna eest vältima peaks. Sildistamine on osa täiesti normaalsest mõtte- ja kõnetegevusest. Kui meil ei oleks sõnadeks nimetatavaid silte kõikvõimalike mõistete kohta, ei ajaks me siin juttu ka.

  Naljakal kombel on Orac just sildiprobleemidest kirjutanud. Sissejuhatuseks tsiteerib ta kedagi Oryoki Bowl’i Salon’is SkepDoc’i kritiseerimas:

  The SkepDoc is an Ostrich

  Dear Harriet Hall, MD-

  I chose the word Ostrich, because I see your head is buried in the sand and your ass is likely waving in the air. You have recently written for a pseudo-popular magazine that has a mission of targeting anything they don’t “believe” in and call it pseudoscience.

  Kuna doktor Hallil puuduvad jaanalinnule omased tunnused, on seesinane silt täiesti jabur. Aga põnevamaks läheb siis, kui Orac tsiteerib Bowli välja vihastanud Halli kirjatükki ebamäärastest siltidest:

  When people ask me, “What is naturopathy?” I have never been able to give a good, concise answer. I can confidently explain what acupuncture, chiropractic, and homeopathy are all about, but naturopathy has eluded me. I finally realized that it’s not my fault. The whole concept is so ill-conceived and poorly defined that it cannot be grasped with a single definition. It is so nebulous that it allows its practitioners to believe and do almost anything. It is loosely unified by an emphasis on natural treatments that allow the body to heal itself, and an avoidance of drugs and surgery.

  Jah, “naturopaatia” on tõesti kehv silt. See ei tähenda midagi ja sisutu sõnana on ta teaduslikus või meditsiinilises mõttes kasutu. Nagu “võimalikult naturaalne” või “keemiavaba”, nii ka “naturopaatia” on kasutatav ainult poliitilises kontekstis.

  Edasi läheb sildijutt küll igavamaks:

  The AMA has at its core a mission to wipe homeopathy and naturopathy off the professional field.

  aga Orac’i kommentaaride pärast tasub artiklit siiski lugeda. SkepDoc’i algne artikkel on saadaval FAQS.org’ist.

 80. Kriku 12. aprill 2011 kell 12:19

  Gripp võimaldab kopsupõletikul levida

  Teadlase väitel on kopsupõletikku ja meningiiti põhjustavad bakterid võimelised levima ainult siis, kui inimesed grippi on nakatunud.

  Pneumokokk ehk Streptococcus pneumoniae on bakter, mis harilikult elab ohutult ninaõõnes ning kuni 80 protsendil väikelastel on see bakter ninas olemas.

  S. pneumoniae tapab aastas üle miljoni alla viieaastase lapse

  Hollandi Nijmegeni ülikooli teadlase Dimitri Diavatopoulose sõnul on pneumokoki kandumiseks ühelt inimeselt teisele vaja gripiviirusesse nakatumist.

  Diavatopoulose uuringu tulemused näitasid, et hiirepoegade puhul pidid kõik hiired olema grippi nakatunud, et bakterid saaks hõlpsalt ühelt isendilt teisele levida.

  Bakterite levikut hiirte seas aitas tõhusalt vältida gripiviiruse infektsiooni blokeerimine.

 81. Andres Valdre 12. aprill 2011 kell 13:39

  Mart K. ütles:

  Seoses Gagarini lennu juubeliga on üha rohkem kuulda olnud võimalusest, et Gagarin ei olnud esimene. Kuidas peaksid skeptikud suhtuma vendade Judica-Cordigliate juttu — kui tõenäoline on, et venelased lennutasid inimesi planeedilt salaja minema juba varem?

  Kui uskuda, et Gagarini lennu juures “Nõukogude ametiisikute üks suuremaid hirme olla olnud, et kosmonaut kaotab kaalutuse tingimustes teadvuse,” siis pole see vist eriti usutav — nad ju juba teadnuks, et see on hoopis meeldiv.

  Mulle isiklikult tekitab hämmastust asjaolu, miks on võtnud Kuul käigust kui stuudios filmitud lugudest rääkivad vandenõuteoreetikud tegevuskohaks sellise avatud organisatsiooni nagu NASA ja mitte N. Liidu kosmoseprogrammi, kus ränk salastatus oli elu loomulik osa :)

 82. Kriku 12. aprill 2011 kell 13:45

  See polnuks huvitav. USA-s, vabas ühiskonnas kasvanutele, läks (läheb?) väga hästi peale kujutelm totalitaarses ühiskonnas elamisest. See seletab ka Ludlumi edu. Et sind kogu aeg jälgitakse, et on olemas salaorganisatsioonid, mis kodanikke süstemaatiliselt jälitavad, et kedagi usaldada ei või – nõukogude inimesele oli see igapäevane reaalsus, ameeriklasele põnev eksootika.

 83. Mart K. 12. aprill 2011 kell 13:57

  Rahvaravim aaloe võib tervist kahjustada, vahendab Forte.

  Hariliku aaloe sisaldusega toidulisandid ja joogid peaksid aitama säilitada soolkonna tervist — vähemalt väidavad nii taimedega ravitsejad. Nüüd on aga hoiatussignaali andnud USA riiklik toksikoloogiaprogramm NTP, millega seotud teadlased avastasid, et rottidel, kellele oli antud selle mahlase taime ekstraktiga segatud vett, tekkisid seedekulglas kasvajad.

  Närilistele anti suhteliselt suuri annuseid hariliku aaloe (Aloe barbadensis) lehtede ekstrakti kahe aasta vältel. Ekstrakti 1,5-kaaluprotsendilist vesilahust saanud emastest rottidest haigestus halva- või healoomulistesse jämesoolekasvajatesse 39 protsenti, isastest 74 protsenti. Ekstraktilahuse asemel puhast joogivett saanud rottidel kasvajaid ei tekkinud, vahendab New Scientist. /…/

  Imeravim?

  Mõned taimedega ravitsejad väidavad, et lisaks organismi üldise tervisliku seisundi toetamisele ravivad aaloesisaldusega toidulisandid ka mitmesuguseid haiguseid astmast suhkrutõveni — ehkki USA riiklik täiend- ja alternatiivmedistiinikeskus NCCAM hoiatab, et taolise kasutuse põhjendamiseks puuduvad piisavad teaduslikud tõendid.

  California Berkeley ülikoolis vähiriske uuriv Lois Swirsky Gold märgib, et vähki põhjustavad umbes pooled kõigist näriliste peal suurtes annustes katsetatud kemikaalidest, olgu need siis looduslikud või sünteetilised.

  „Inimesed söövad taimseid toidulisandeid sisse veendumuses, et need on kuidagi kasulikud,“ ütleb ta. „Tõsi on aga, et me teame nii nende hüvedest kui riskidest väga vähe. Ainult see, et need ained on „looduslikud“, ei tähenda, et need oleksid ohutud.“

 84. dig 12. aprill 2011 kell 14:08

  Delfi Forte kirjutab sõltuvust tekitavatest mõnuasjadest, mis millegipärast veel ära keelatud ei ole:

  Kas tehnika kasutamine on sõltuvust tekitav? „The World Unplugged“ nimelise uuringu raames paluti kümnes erinevas riigis elaval tuhandel noorel vanuses 17-23 lõpetada terveks päevaks tehnika kasutamise. Tuli välja, et see oli „üks jube päev“. „Meedia on minu narkootikum; ilma selleta oleksin ma abitu,“ ütles üks osavõtja Suurbritanniast.

 85. dig 12. aprill 2011 kell 14:22

  Kriku ütles:

  Et sind kogu aeg jälgitakse, et on olemas salaorganisatsioonid, mis kodanikke süstemaatiliselt jälitavad, et kedagi usaldada ei või – nõukogude inimesele oli see igapäevane reaalsus, ameeriklasele põnev eksootika.

  Jah, kui Nõukogudemaal oleks vandenõuteooriaid olnud, olnuks need teemal “tegelikult ei ole KGB pooltki nii tugev kui inimesed arvavad” või “välismaised kapitalistid on nii kitsid, et nad ei raatsi isegi totalitaarkontrolli peale raha kulutada”. Ainult mõtegi sellest, et teda ei pruugitagi igal sammul jälgida, tekitaks homo sovieticusele (või homo facebookicusele) tõsist agorafoobiat.

 86. dig 12. aprill 2011 kell 15:57

  Postimees vahendab Kapo tähelepanekuid propagandategevuse alalt:

  Kaitsepolitsei teatel ajab Eestis kombitsaid ühendus Natsismita Maailm, mille ideoloogia kohaselt tähendab Eesti punaokupatsiooni tunnistamine holokausti eitamist.

  «Natsismita Maailm on töötanud välja uue formatsiooni, kus käsitletakse selliseid märgilisi protsesse nagu Nürnbergi kohtuprotsess, holokaust,» rääkis kapo peadirektor Raivo Aeg.

  «Need omakorda seotakse Vene Föderatsiooni ajalookäsitlusega Teisest maailmasõjast ja tekitatakse selline eriskummaline situatsioon, et ühte eitades hakkad eitama ka teist.»

  Aeg tõi värsket kapo aastaraamatut esitledes paralleeli malemängust. «Inimesed pannakse kahvliseisu, millest ei saa üle ega ümber – kogu asja tuleb käsitleda ühe tervikuna, aga tegelikkuses ta nii ju ei ole.»

  Kapo märgib ka, et enamik Eesti vastu suunatud inforünnakutest ammutab oma ainest 20. sajandi ja eriti Teise maailmasõja ajalooost.

 87. Mart K. 12. aprill 2011 kell 17:06

  Martin Vällik ütles:

  “Värdjas” on jällegi sõna, mille Sina esitad. Seekord pole mina sellist sõna kasutanud.

  Enne jättis see teema mind suhteliselt külmaks, aga nüüd tekib juba küll küsimus, et kas selleks, et teada saada, milleks täpselt nimetas hr Vällik isikut, kes ise end Sathya Sai Babaks nimetab, peab endale Facebooki konto orgunnima. “Värdjas” (peamises tähenduses “soerd, ebard”; jätaksin sekundaarsed määratlused magu “väärastunud psüühikaga inimene” ja “sohilaps” praegu selguse huvides kõrvale…) on väga laetud termin ja mul on tõesti raske kujutleda Martinit seda pruukimas — isegi sõna otseses tähenduses värdjate kohta.

  Pealegi poleks see Babale sobiv kirjeldus. “Amoraalne posija”, “isikukultuse hüvedes suplev silmanoondaja”, “elukutseline mahhinaator”, “vastutustundetu vibuthiparisnik” — palun väga. Isegi sellised jõledapoolsed sildid nagu “pühak” või “guru” ei pruugi olla valed. Aga “värdja” või sellega samasse kategooriasse lahterduvate epiteetidega ei saa nõustuda.

 88. salvey 12. aprill 2011 kell 17:24

  Andres Valkna: Kas tõesti Veerpalu kiusatakse?

  Ma olen ise hariduselt biokeemik ja rakubioloog. 1999 kaitsesin doktorikraadi ühe hormoonisarnase signaalmolekuli toimest. Alates sellest ajast olen tegelenud ravimite väljatöötamisega. Ja just eelkõige valguliste ravimite, nagu seda on ka kasvuhormoon. Seega usun, et mul on piisav kompetents nende küsimuste käsitlemiseks.

 89. Kriku 12. aprill 2011 kell 18:00

  Mulle ütles üks kunagine Eesti meister üle 10 a. tagasi, et ole rahul, kõik pruugivad. Küsimus on ainult selles, kes suudab maksimaalselt ära kasutada aega, mis jääb viimaste jälgede kadumise ning sooritusvõime languse vahele. Ei näinud põhjust tema sõnades kahelda ei siis ega näe selleks põhjust ka nüüd. Ära hakkab tüütama kogu see teema.

 90. dig 12. aprill 2011 kell 20:03

  Kriku ütles:

  Mulle ütles üks kunagine Eesti meister üle 10 a. tagasi, et ole rahul, kõik pruugivad.

  Broscience? Korralikku allikat ju ei ole.

 91. Kriku 12. aprill 2011 kell 20:33

  Üldse mitte science. Lihtsalt inimese arvamus, kes on sügavalt spordimaailmas sees olnud ja pärast huviga jälginud, mis toimub.

 92. Oudekki 13. aprill 2011 kell 2:01

  Mina tegelikult saan üldjoonetes aru küll, millest räägitakse, kui üteldakse “võimalikult naturaalne toit”, siis kui seda võtta terve mõistusega (ja ma arvan, et igas arutelus tuleb lähtuda tervest mõistusest, muidu läheb mudaloopimiseks). See siin ei ole teadustekst, seega võib ju ka kõnekeelseid väljendeid kasutada.

  Teisest küljest, arvestades interneti konteksti ja väga erineva taustaga lugejaskonda, siis ei tee paha küll osutada, kas peetakse silmas seda, et toit võiks olla maksimaalselt algkoostisosadest tehtud, mitte pidevalt poolfabrikaate tarbida või hoopis seda, et “toitu ei tohi üldse töödelda…” Seega, taas, terve mõistus, väljenduda võimalikult täpselt, et võõrad inimesed aru saaksid.

  Epp Petrone ütles:

  S
  Oleks hea, kui skeptik.ee suudaks olla solvamata.
  Kui sa soovid tegelikult diskussiooni kahe maailma erinevalt vaatava poole vahel, siis võiksid proovida oma sõnu valida nii, et see teine, “posijate” pool tunneks, et neid on kõnetatud ja võiks vastata, mitte kaitseasendisse tõmbuda ja sind ignoreerima hakata. See võiks olla ühiskondliku diskussiooni koht.

  Mina küll ei ole kunagi arvanud, et skeptik.ee peaks olema mingi koht, kus “posijaid” ja “teadlasi” lepitada, juba selle pärast, et kõneallolev tegevus ei kipu palju villa andma. “Posijad” ja “skeptikud” on teatud aspektides maailmavaateliselt vastandlike eeldustega ja kui nad kuidagi peaksid saama selles osas kokkuleppele, siis võidaks ikka üks, see, kes rohkem vastu astub. See muidugi ei tähenda, et neil mingites muudes asjades ei võiks olla ühiseid aluseid tegutsemiseks, aga see on teine asi.

  Mina olen aru saanud, et skeptik.ee tegeleb teaduslike seletuste pakkumisega või siis nende olemasolule osutamisega teatud valdkondades, eriti neis, kus avalikkust üritatakse veenda usuga. Seega, see on suunatud a) teadusliku mõtteviisiga inimestele b) liinil teadus-usk mitte kindlat seisukohta omavatele inimestele c) teatud küsimustes mitteusku pooldavatele inimestele. Seega, kui keegi usub Sai Babasse, ega teda siin ümber ei pöörata.

  Miks FB-st eemaldatakse, see on privaatasi. Mina olen ühe inimese eemaldanud, sest meie vaidlused teemal kuidas pasta carbonarat teha viisid paratamatult vastastikuste valusate solvanguteni ja seda ei olnud ju vaja

 93. Oudekki 13. aprill 2011 kell 2:15

  Veel: mis puutub ülalolevatesse soovitustesse toitumise
  teemal, nimelt “süsivesikuid (teravili, puuvili, kartul jne) ei ole tark süüa pärast viit õhtul, pikki söögivahesid pole mõistlik pidada ja portsud peavad jääma väikeseks.”, siis tegelikult ka see ei ole päriselt mingi vastuvaidlematu tõde. Kuna ma kokkamist armastan, siis ma üritan ennast mõnevõrra ka uuringutega kursis hoida – õnneks Itaalias on see lihtne. Ja loomulikult, Itaalia köök ei vasta ühelegi neist nõuetest, samas on oodatav “tervena elatud elu” üks maailma pikimaid (kuues, kui viimati WHO indeksit vaatasin, Eesti on kuskil 70. koha kandis), ülekaalulisust on siin väga vähe jne. Muidugi on see paelunud nii toitumisteadlaste kui kokkade tähelepanu ja seletusi on igasuguseid huvitavaid (igaüks googeldab allikaid ise, sest praegu on öö), näiteks see aspekt, et ei ole niivõrd oluline, kunas kaloreid manustatakse vaid ööpäevane kalorite hulk, küsimus ei ole niivõrd portsjonite suuruses vaid mitmekesisuses ja tasakaalustatuses (kõiki organismile vajalikke aineid võiks ideaalis ühest toidukorrast saada, seepärast ongi olulised mitmekäigulised lõunad, kus portsjonid tõesti võivad olla väiksed, aga kokku on omajagu) ning lisaks ka toitumisaegade regulaarsuses.

  Muidugi, kui inimene enne sõi kuidas juhtus, siis sellest viimasest tulenebki see, et parem suvaline reegel kui üldse mitte reegel, seega, ega need soovitused paha ei tee. Mind lihtsalt pani seda kommentaari kirjutama väide “alustame kõige lihtsamast” ja siis väited, mis pole sugugi lihtsad ja ilmsed….

  Suhkru ja soola kohta on ka eraldi palju uuringuid – mina isiklikult ka limiteerin soola võimalikult palju, märgatavalt rohkem kui keskmine “vahemere köök” nõuab. Aga see on vist maitseeelistus ka, mitte niivõrd rahvatarkus “sool lühendab eluiga” (mis ei ole ka üldse nii lihtne)

 94. Kriku 13. aprill 2011 kell 9:53

  Väide: Jeesuse ristilöömise naelad leiti

  Jälle.

 95. Mart K. 13. aprill 2011 kell 10:15

  Tiit Kändler kirjutab EPLis tuumaväest ja turvalisest ühiskonnast (ja kuningatest ja kapsastest, vabandust, Lyoni trollist ja Loti naisest…); sakutada saavad ka õhukvootidega äritsevad poliitikud.

  Võib-olla oleks Eestil parem paigutada raha kodanike turvalisuse ja mugavuse valdkonda ning peale selle veel kasutada ja täiendada oma traditsioonilist põlevkivi kasutamise oskust. Mina küll ei saa aru, kuidas tuumakütuse sisseostmine võiks suurendada meie energiasõltumatust või turvalisust. Võib-olla võtavad maailma poliitikud ikkagi pikapeale aru pähe ja lõpetavad õhukvootide edasi-tagasi müümise ja ostmise. Puid ju ikka ajame ahju, ja puusuits sisaldab peale kasvuhoonegaaside veel peeni osakesi, mis ei pruugi sisse hingatuna just kõige toitvamad olla. Kuid mis siis teha – surnuks külmuda või?

  Piiblitõlkes tähistab energia mõistet eestikeelne sõna „vägi”. See on omamoodi ilus, eriti kui tuletada siit energilisuse vasteks vägisuse. Ent vägivaldne pole enam nõnda meeldiv sõna. Muidugi ei leidu nii vanas tekstis sõnagi tuumaenergiast – kui just Loti ja tema naise ulmeline juhtum välja jätta. Oleks vahva, kui meie energiavaidlused saavutaksid oma sisemise väe. Kui ei muud, siis vähemalt hariks see rahvast – nagu näiteks geenivaramu projekt inimesi haris.

 96. dig 13. aprill 2011 kell 10:44

  Oudekki ütles:

  See siin ei ole teadustekst, seega võib ju ka kõnekeelseid väljendeid kasutada.

  “Peni” on kõnekeelne väljend. “Võimalikult naturaalne” ei ole kõnekeelne, see on sisutu väljend. Kõnekeelsete väljendite üle ei haugu siinkandis ükski peni, sisutu jutu üle ebaviisakalt irvitamine on aga skeptikute jaoks rutiin.

 97. dig 13. aprill 2011 kell 10:55

  CNET kirjutab järjekordsest põnevast viisist tööotsijaid diskrimineerida. Inglismaal tegutsevat nimelt tarkvarafirma, kus riietega inimesi tööl näha ei taheta.

  Many cubicle hounds wish they could work in a more open office environment. You can’t get much more open than the office environment at Nude House, an alleged Web software developer in Buckinghamshire, England. If stories currently circulating the Web are to be believed, the company is looking for female coders and salespeople of any gender who are willing to work in a completely naked office setting. That’s right, not even shoes are allowed.

  Nude House founder Chris Taylor says he has been a naturist for about three years. As the name implies, naturists prefer to be naked outside. You can imagine that might be difficult in England’s rainy climate, especially when lots of sensitive computer and electrical equipment is required to do the job.
  According to Nude House, the office will feature warm temperatures, showers, and a collection hamper for soiled sitting material. I’ll bet Microsoft never has to deal with soiled sitting material.

  Nagu juba heaks kombeks saanud on, leidub ka kirik, kes uue kitsarinnalisuse vormi heaks kiidab. Manchester Evening News toob uudiseid kohalikust katedraalist:

  Manchester Cathedral is at the centre of a new row after its website included a link to a nudist group.

  An article about the Christian Naturist Fellowship appeared on a site promoting the cathedral’s ‘new age’ Spirit Of Life festival next month – together with a link to the group’s own website.

  But it was pulled after the criticism from Church of England bosses. One email, reportedly circulated among members of the General Synod, described the item as ‘embarrassing’.

  Alles märtsi lõpus teenis Manchesteri katedraal tähelepanu Daily Mail’ilt: Church of England row as cathedral opens doors to tarot card readers and crystal healers in ‘new age’ festival (see oli pealkiri):

  The Church of England was braced for a fresh row today after a cathedral announced plans to host a ‘new age’ festival.

  The event – featuring tarot card readers, crystal healers, dream interpretation, and a fire-breathing vicar – is to be held in Manchester Cathedral in May.

  But the move is certain to anger traditionalists, who feel the Church has already strayed too far from tradition.

  Hundreds have already defected to the Roman Catholic Church after deep splits over the ordination of gay and women priests.

  Miks tuldpurskavad vikaarid kunagi Eestis turneesid ei tee?

 98. dig 13. aprill 2011 kell 11:21

  Nõukogudemaal oli mäletatavasti kummaline komme turul katkisi lambipirne müüa.

  Täiesti teisel teemal kirjutab Thinq:

  One in four office workers reckons that the best way to get a new work computer is to smash up the one they have – either that or to take it down the junk shop themselves.

  Some 40 per cent of office workers complain that their aging workplace PC hurts their productivity and many are tempted to resort to extreme measures to get an upgrade, including taking a hammer to to aging beast on the desktop.

 99. Liina 13. aprill 2011 kell 12:18

  dig ütles:

  “Peni” on kõnekeelne väljend. “Võimalikult naturaalne” ei ole kõnekeelne, see on sisutu väljend. Kõnekeelsete väljendite üle ei haugu siinkandis ükski peni, sisutu jutu üle ebaviisakalt irvitamine on aga skeptikute jaoks rutiin.

  Dig, see on jama jutt, mida sa ajad. Inimesed kasutavad oma toitumisvalikutes seda põhimõtet. See on nende inimeste jaoks nende igapäevase praktika osa.
  Kes oled sina, et haugud nende tegevuse ja kasutatavate väljendite üle?

 100. dig 13. aprill 2011 kell 12:23

  Liina ütles:

  Inimesed kasutavad oma toitumisvalikutes seda põhimõtet.

  Selle silmnähtavalt eksliku väite üle olen ma juba irvitanud.

 101. Mart K. 13. aprill 2011 kell 12:25

  dig ütles:

  …tuldpurskavad vikaarid…

  Kõlab tõesti nagu mingi bänd.

 102. Kriku 13. aprill 2011 kell 13:32

  Mind paneb kõige rohkem imestama, et Liina kaitseb kirglikult väljendit, millest ta ka ise aru ei saanud.

  Ingmaril on õigus, et see “diskussioon” paari VV sõna üle võib tunduda kaunis mõttetu. Teisest küljest on siin aga siiski ka põhimõtteline küsimus olemas. Umbluuartiklid kubisevad sarnastest mittemidagiütlevatest ütlustest, mis esmapilgul tunduvad tähenduslikud, kuid tegelikult pole seda mitte. Ma arvan jätkuvalt, et neid kasutatakse meelega esiteks selleks, et taandumistee alati lahti oleks ja teiseks selleks, et neid annaks laiendada uutele juhtudele, mida algselt silmas ei peetud.

  Mõlemad kasutusviisid mahuvad “väravapostide nihutamisena” tuntud demagoogiavõtte alla. Küsimuse või väite selge formuleerimise asemel tehakse seda viisil, mis annab võimaluse seda hiljem ümber tõlgendada. Vt. ka Weasel Words.

  Selline väitlusviis on nii oponente kui foorumit sihilikult eksitav ja ei ole suunatud tõe väljaselgitamisele.

 103. Oudekki 13. aprill 2011 kell 14:01

  Kriku ütles:
  Umbluuartiklid kubisevad sarnastest mittemidagiütlevatest ütlustest, mis esmapilgul tunduvad tähenduslikud, kuid tegelikult pole seda mitte. Ma arvan jätkuvalt, et neid kasutatakse meelega esiteks selleks, et taandumistee alati lahti oleks ja teiseks selleks, et neid annaks laiendada uutele juhtudele, mida algselt silmas ei peetud.

  Nõus, sellepärast ma soovitaksingi igaühel kaaluda, enne kui ta kasutab termineid, mis võimaldavad väga laia tõlgendust. Samas, lugedes algset kommentaari, mulle ei paistnud sealt “alati taganemistee” otsimine vaid lühendamispüüd: kirjutaja püüdis viidatata teatud väga üldistele põhimõtetele. Ja ma arvan, et kirjutaja enda jaoks “võimalikult naturaalne” on just kõnekeelne väljend. Ma pean ka absoluutselt õigeks ja oluliseks seda, et skeptilisel lehel juhitakse tähelepanu asjaolule, kui ebatäpne see väljend on ning et see on sisukas maksimaalselt ühes sotsiolektis, see aitab tõe väljaselgitamisele kaasa. Minule too kommentaar lihtsalt tundus konstruktiivne ja mitte “sihilikult foorumit eksitav”. Sihilike eksitajate, usukuulutajate ja trollide suhtes on muidugi mõistlik karm olla :D

  Aga mis puutub võimalikult naturaalsesse, siis ma soovitan ka siinsel lehel lugeda Michael Pollani raamatut “The Omnivore’s Dilemma”, kus ta otsis “võimalikult naturaalse” eri tähendusi ja seda, kuidas valmistati: industriaalne, mass-orgaaniline, väikefarm-orgaaniline-isekasvatatu ning jahitu. Sealsed faktid on huvitavad (kuigi, raamatu lõpp läheb käest ära, kuid industriaalse oma on väga hästi kirjutatud), ma ei ole alati kõigi järeldustega nõus, kuid – “võimalikult naturaalne” teatud sisu pärast seda omandab.

  Kuigi nõus, kui kellelgi tekib mingi terminiga probleem, siis võiks termini väljakäija seletada, mida ta selle all ikkagi silmas peab. Täpselt.

 104. Mart K. 13. aprill 2011 kell 14:59

  Oudekki ütles:

  …see on sisukas maksimaalselt ühes sotsiolektis

  Oo, tänan sõnavara laiendamise eest!

  Täiesti asjassepuutumatu, aga olen viimase 24 tunni jooksul omandanud veel kaks sõna, mida varem ei teadnud: ungur ja koetis. Eesti keel on imeline.

 105. Mart K. 13. aprill 2011 kell 16:10

  Alkohol võib (teatud tüüpi) mälu parandada. (Forte)

  Kas alkohol võib parandada mälu? Uurimus näitab, et korduv kokkupuude alkoholiga parendab olulises ajupiirkonnas sünapside plastilusust.

  Alkoholipruukimine „krundib“ teatud ajupiirkondi sellisel moel, et need hakkavad teavet paremini meelde jätma ja meelde tuletama, selgus Austinis tegutseva Texase ülikooli J. Virgil Waggoneri nimelise alkoholi- ja sõltuvusuuringute keskuse värskest uuringust.

  Neurobioloog Hitoshi Morikawa rõhutab, et antud järeldus ei kummuta sugugi üldlevinud arusaama, mille kohaselt joomine õppimisvõimet ja mälu kahjustab, vaid tõstab lihtsalt esile alkoholi poolt inimajule avaldatava mõju üht aspekti.

 106. Ingmar 13. aprill 2011 kell 16:49

  Liina ütles:

  Inimesed kasutavad oma toitumisvalikutes seda põhimõtet.

  Inimesed ei saa oma toitumisvalikutes kasutada väljendit, nad saavad kasutada eelistuste süsteemi, mida nad selle väljendiga silmas pidasid. vice versa määratlus on põhimõtteliselt kasutatav toitumiseelistuse kriteerium, kuigi minu arvates ei ole sellisel viisil endale põhjustatavad ebameeldivused kuidagi põhjendatud.

 107. dig 13. aprill 2011 kell 17:05

  Telegraph kirjutab täiesti mittenaturaalset värvi lammastest.

  John Heard decided desperate measures were needed to stop the raids that were decimating his flocks.

  The 48-year-old has put his flock of 250 blackface ewes through a harmless dip of orange dye making them so highly visible wary thieves are giving them a wide berth.

  Loomulikult on lisatud ka pilt.

  Mõnedel andmetel on sarnane efekt saadaval ka autode jaoks, aga apelsinikarva asemel soovitatakse nende puhul eelistada roosat värvi.

 108. dig 13. aprill 2011 kell 17:17

  dig ütles:

  Respectful Insolence annab teada, kuidas Orac kahest FB-sõbrast lahti sai.

  FB-sõpradega on probleeme ka Keskerakonnal, teavitab Postimees:

  Tallinna linnapea Edgar Savisaar andis täna Facebookis teada, et ta on mures, sest sõprade arv hakkab täis saama.

  «Kallid sõbrad! Olen natuke mures selle üle, et sõprade arv hakkab täis saama. Mulle kinnitati, et neid tohib olla kuni 5000 kontakti ja see pidi olema lõplik arv,» kirjutas ta. «Paraku tuleb igapäev juurde inimesi, kes tahavad sõbraks saada, nii ma peangi nimekirja teiselt poolt lühendama.»

 109. Naabrimees 13. aprill 2011 kell 21:09

  Ehk võtab keegi kommenteerida:
  http://www.ap3.ee/Default.aspx.....e61bbc%2C0

 110. Kriku 13. aprill 2011 kell 22:08

  Eks ta jama ole ja praeguseks on ka menetlus algatatud. Samal ajal muidugi ei tea, kui palju ennast sellest ikka mõjutada lastakse. Ütlen ausalt, mina läheks ka kohale, paneks aga rõõmsalt kärakat ja ajaks kolleegidega juttu.

 111. Ingmar 14. aprill 2011 kell 10:07

  Ma läheks kohale ja üritaks kärakat panna, aga vähemalt videosse pandud lõigud olid natuke õõvastavad küll; ilmselt laseks selliselt ürituselt kähku jalga ja katsuks kuskil kõrtsis šampooni ajukäärude vahelt välja loputada.

 112. Mart K. 14. aprill 2011 kell 10:25

  Olev Remsu teab täpselt, mida toob tulevik, kui dopingu kasutamist otsekohe ei kriminaliseerita. (EPL)

  Kas te teate, kuhu selline asi viib, kui ei reageerita nõnda, nagu vaja? Teadus areneb edasi, varsti tulevad sohisportlastele appi geenimanipulaatorid ning hakatakse aretama viie meetri pikkusi korvpallureid, meetrise rusikajämedusega poksijaid ja kompuuterajudega maletajaid. Alati leidub neid, kes tõestavad, et kõike seda on teinud emake loodus. Nagu kasvuharmoonidegi puhul. Selline toetus viib spordivaenlaste võiduni.

 113. dig 14. aprill 2011 kell 10:26

  Tuntud katoliigalik paavst Bill Donahue vabandab vabandamatut:

  The refrain that child rape is a reality in the Church is twice wrong: let’s get it straight—they weren’t children and they weren’t raped. We know from the John Jay study that most of the victims have been adolescents, and that the most common abuse has been inappropriate touching (inexcusable though this is, it is not rape). The Boston Globe correctly said of the John Jay report that “more than three-quarters of the victims were post pubescent, meaning the abuse did not meet the clinical definition of pedophilia.” In other words, the issue is homosexuality, not pedophilia.

  Bioloog ja kogenud katoliku küpsise lahkaja PZ Myers kommenteerib:

  He really doesn’t get it. The problem here isn’t what specific sex act was performed, or the exact age of the victims: it is a violation of trust and an abuse of minors from a position of power. I know that kids of that age may think about sex and have desires that they indulge in with their peers…but that simply does not make it acceptable for older men to hide behind their piety in order to manipulate them into gratifying their desires.

  Missuguse võimu autoriteediaura ühele telefonile anda võib, sellest on varem kirjutanud näiteks The Courier-Journal:

  She was a high school senior who had just turned 18 — a churchgoing former Girl Scout who hadn’t received a single admonition in her four months working at the McDonald’s in Mount Washington.

  But when a man who called himself “Officer Scott” called the store on April 9, 2004, and said an employee had been accused of stealing a purse, Louise Ogborn became the suspect.

  “He gave me a description of the girl, and Louise was the one who fit it to the T,” assistant manager Donna Jean Summers said.

  Summers, 51, conceded later that she had never known Ogborn to do a thing dishonest. But she nonetheless led Ogborn to the restaurant’s small office, locked the door, and — following the caller’s instructions — ordered her to remove one item of clothing at a time, until she was naked.

  Teadlastest on seda fenomeni uurinud näiteks ahelkirjade ahelsaatja Stanley Milgram.

 114. dig 14. aprill 2011 kell 10:37

  New York Times kirjutab (link veab läbi Google’i), et Vatikanile on kurtide kooli kaasuses kohtust kuri kiri saadetud.

  The Vatican has been served with court papers stemming from decades-old accusations of sexual abuse against a now-dead priest at a Milwaukee-area school for the deaf, the State Department says. In a news release Tuesday, the plaintiff’s lawyer, Jeff Anderson, said the lawsuit was filed through official channels. An adviser with the State Department confirmed that the Vatican received the documents last week. The suit was filed nearly a year ago in federal court. It claims Pope Benedict XVI and two other top Vatican officials knew about accusations of sexual abuse at the school and called off internal punishment of the accused priest.

 115. dig 14. aprill 2011 kell 11:41

  dig ütles:

  Kumb toit aitab paremini ennetada tsüaniidimürgistust: naturaalne mõrumandel või kuumtöödeldud mõrumandel?

  Eesti Ekspress uurib, kas Eestis võivad müügil olla naturaalsed mahemõrumandlid.

  Ekspressi ajakirjanik oli üllatunud, kui avastas Piritalt ostetud Take1 ökomandlipakist mitu spetsiifilise mõrumandliaroomiga luuviljalist, mis täitsid kogu suu aromaatse ja kibeda maitsepilvega. Kirjade järgi oli tervislik mahekraam toodetud USAs.

  Take1 mandlite maaletooja Rhumveld Balticu juht Vello Väljaste ei välista, et üksikuid mõrumandleid võib tavaliste mandlite sekka lipsata, kuid rõhutab, et mõned mandlid ongi mõruma maitsega kui teised. “Ega siis mõrumandel ei tee inimesele midagi halba,” kinnitab Väljaste.

  Pärismaailmas võib teha küll, nagu Western Journal of Medicine avaldanud on.

  A 67-year-old woman weighing 60 kg (132 lb) was diagnosed as having carcinoma of the large bowel a year before the hospital admission described in this report. The tumor was judged to be resectable, but the patient refused either surgical therapy or consideration of chemotherapy. Eight months before admission to hospital, for a two-month period she self-administered injectable Laetrile purchased in Mexico. Subsequently, because of the expense of the injectable form, the patient switched to Laetrile tablets. The tablets were taken erratically but probably on an average of every other day over the next six months. Two weeks before the onset of her present illness, the patient was given a bag of bitter almonds by a friend, allegedly to help increase her “protein intake” and also for “medicinal purposes.” Initially she ground up four to five bitter almonds and mixed them with water. Approximately 30 to 45 minutes after ingestion of the mixture, she became light-headed, and had nausea and vomiting with crampy abdominal pains. The symptoms subsided over the course of the evening and she felt well the next morning. On the night of admission she again made a slurry of water with 12 bitter abdominal pain within 15 minutes after ingestion. The patient went into her bathroom and collapsed.

  Seejärel nägid arstid kümnete tundide kaupa kurja vaeva vaesekese akuutsest tsüaniidimürgitusest ravimisega.

  Los Angeles Times’i andmeil piisab täiskasvanud inimese teispoolsusse saatmiseks 10–70 toore mõrumandli manustamisest.

  Kulinaarses kasutuses töödeldakse mõrumandleid sinihappe ärastamiseks säärase köögitingimustes käepärase vahendiga nagu kuumus. Paljudes riikides on kuumutamata mõrumandlite jaemüük rahvatervise huvides keelatud.

 116. dig 14. aprill 2011 kell 12:08

  dig ütles:

  Eesti Ekspress uurib, kas Eestis võivad müügil olla naturaalsed mahemõrumandlid.

  Mõista, mõista, millest räägivad kommentaarid?

 117. salvey 14. aprill 2011 kell 12:57

  TELEKINEESI praktiline seminar 9.-10. aprillil Tallinnas ja 16.-17. aprillil Tartus

  16.-17.aprillil 2011 Tartus
  Tunnetusteadmiste Seminari Majas, Küütri tn 14 I korrusel, Tartus
  Mõlemal päeval kell 11.00-18.00

  Esmakordselt Eestis toimuv praktiline seminar, mille läbijad omandavad võimed väikeste esemete mittekontaktseks liigutamiseks vahemaa tagant. Antud fenomen on kantud Guinessi Rekordite Raamatusse 2008. aastal.

  “Kõige suurem hulk inimesi, kes on kõige lühema ajaga õppinud selgeks telekineesi.”

  Maailmarekord on registreeritud augustis 2008 ja on avaldatud Rahvusvahelise Rekordite Agentuuri raamatus “Venemaa. Rekordid ja saavutused 2008”, valdkonnas “Teadus ja Tehnika”, alavaldkonnas nr.136. “Tehnoloogia ja Metoodika”.

  Rekordi sooritamisest võttis üheaegselt osa 250 inimest, kellest igaüht autasustati diplomiga. Nende hulk kasvab pidevalt. Käesoleval ajal toimub Instituudi kaudu seal telekineesi alal spetsialistiks või juhendajaks õppinud inimeste registreerimine rekordiomanikena ning igaüks neist saab vastava diplomi.

  Tekst Rekordite Raamatust:

  Vladimir Tonkovi õpilased võivad sisemiste psühhofüüsiliste ja biosensoorsete ressursside reguleerimise kaudu mittekontaktselt ümber paigutada esemeid nii kõvadel kui ka vedelikulistel tasapindadel, kallutada küünlaleeki, kutsuda esile esemete spontaanset hüppelist ümberpaiknemist, klaassilindrites rippuvate paberist esemete keerlemist, kutsuda esile lampide helendumist, mõjutada füüsilisi aparaate, juhtida kompassinoolte ja indikaatorinoolte liikumist, üksikutel juhtudel kutsuda esile leviteerimise efekti.

 118. salvey 14. aprill 2011 kell 13:22

  Petrovs: jumal päästab mind pahandustest

  Tallinna Selveri võrkpalliklubi lätlasest sidemängija Deniss Petrovs soovitab halvale teele sattunud või nõutult teelahkmel paigal tammuvatel inimestel kõrgematelt jõududelt abi otsida.

  «Minu suhe jumalaga on tugevam Daugavpilsis olles, sest seal on palju katoliku kirikuid ja kodus olles on mul reeglina rohkem vaba aega,» räägib 24-aastane ja 187 cm pikkune Petrovs, kes oma perekonnast ainsana spordiga leiba teenib.

  Tallinnas viibides külastab Petrovs vanalinnas Vene tänaval asuvat rooma-katoliku kiriku Peeter-Pauli katedraali vabadel päevadel.

  «Kirikus valitseb rahulik atmosfäär ja seal käimine on mulle puhkuse eest,» kinnitab ta. «Saan oma mõtteid mõlgutada ja iseendaga olla. Mulle teeb olukorra soodsamaks, et Tallinnas peetakse missasid ka inglise ja vene keeles.»

  Katoliku usk seab teatud piirangud – näiteks ei tohi kindlatel päevadel liha süüa –, millest kinnipidamine ei käi kuidagi sportlase eluga kokku ja seetõttu vaatab Petrovs neile läbi sõrmede. «Olen aga kindel, et jumal on mind pahandustest päästnud. Jumalasse uskumine võib inimese elu paremaks muuta,» sõnab Petrovs.

 119. dig 14. aprill 2011 kell 13:59

  Beebibuumist Eestis on juba paarkümmend aastat möödas. Aja möödumisel säärasest demograafilisest sündmusest on ka kommertsiaalseid tagajärgi, nagu kirjutab Eesti Ekspress: Rate.ee sureb loomulikku surma

  Kui Rate.ee’l oli 2008. aasta veebruaris veel üle 424 000 külastaja nädalas, siis tänaseks on see number kahanenud enam kui poole võrra ehk 200 000 peale.

  Viimasel ajal rohkem Flirtic.me kohtingukeskkonda arendav Korobeinik lisab, et kaheksa aastaga, mil Rate on tegutsenud, on Eestis poole võrra vähenenud ka selle sihtgrupp ehk teismeliste arv.

 120. Konspraator 14. aprill 2011 kell 21:13

  Hea näide sekulaarse religiooni olemusest.

  Maailmakuulus autismiuurija, üle 250 eelretsenseeritud töö autor, ja Borat,i ( Sachsa Baron Cochen,i ) vend Simon Baron Cochen avaldas raamatu “Zero Degrees of Empathy”, kus oma eluaegsele tööle psühhopatoloogina proovib jõuda kurjuse olemuseni, ehk siis “teaduslikult nimetades “empaatiavõime puudumiseni”

  New Scientist tegi temaga sel puhul intervjuu ja esimene küsimus oli, et miks üldse selline idee. Eluaeg meditsiini, tõendamiskohustuse jms.kokku puutunud teadlane deklareeris.

  What got you interested in the idea of understanding evil and cruelty?
  As a child growing up in a Jewish family, my father told me that the Nazis had turned Jews into lampshades, and about what had happened to the mother of one of his former girlfriends. When my father met Mrs Goldblatt he was shocked to see that her hands were reversed. The Nazis had severed her hands and reattached them so that if she put her hands out palm down, her thumbs were on the outside and her little fingers on the inside.

  http://www.newscientist.com/ar.....-evil.html?

  “vaksiinidpõhjustavadautismi” inimesed on selle juba üles noppinud ja ilmselt hakkavad lugupeetud autismiuurija uskumatut statementi oma huvides kasutama.

  Professorihärra holokaustareligioossed tõekspidamised lasid tal iseennast vabatahtlikult diskrediteerida, samamoodi trükkis NS teadusega pidevalt kokku puutuv kollektiiv selle jama ära ning ka keskmisest intelligentsem ja empaatia üle asjalikult arutlev kommentaarium ei söanda pr. Goldblatti kätega juhtunud koleda loo kohta kahtlusi avaldada.

  Mittereligioosne meditsiiniajalugu väidab meile, et esimese eduka käe tagasi õmblemise tegi 1962 aastal dr.Ronald Malt, kes rongi alla jäänud nooruki ära rebitud käe tagasi pani.

 121. Kriku 14. aprill 2011 kell 22:34

  Selline avaldus on kummastav küll, ainult et kuidas see Holokausti puutub?

 122. dig 15. aprill 2011 kell 9:59

  New York Times kirjutab (link veab läbi Google’i), et USAs on föderaalne apellatsioonikohus ära muutnud madalama astme föderaalkohtu otsuse, mis Suure Üleriigilise Palvetamispäeva põhiseadusevastaseks tunnistas.

  A three-judge panel of the Seventh Circuit Court of Appeals ruled that the Freedom From Religion Foundation, based in Madison, did not have standing to sue because the president’s proclamation had not caused them any harm. “Hurt feelings differ from legal injury,” the court said. District Judge Barbara B. Crabb ruled in 2010 that the prayer day was unconstitutional, saying the government can no more enact laws supporting a day of prayer than it can encourage citizens to fast during Ramadan, attend a synagogue or practice magic.

  Nojah, vähemalt on ateistidel 364 Suurt Üleriigilist Mittepalvetamispäeva. Eks saa sedagi palvetamisfanaatikutele nina peale hõõruda.

 123. dig 15. aprill 2011 kell 10:27

  Tartu Postimees: Imemasinad aitavad haiged terveks
  Artikkel räägib pärismeditsiinist, aga serveerib seda kummalisel kombel:

  Lukmann rõhutab, et taastusravi on samasugune eriala kui kardioloogia või neuroloogia. Eripära vaid selles, et see on kompleksne eriala, mis eeldab meeskonnatööd ja mis parandab inimese kõiki funktsioone, nii füüsilist, emotsionaalset kui sotsiaalset võimekust.

 124. dig 15. aprill 2011 kell 10:59

  BBC kirjutab, et vähetuntud kolmanda maailma maa nimega Ühendkuningriik on lubanud oma inimeste peal katsetada järjekordset vaktsiini. Seekordsest loodetakse abi kõhunäärmevähi vastu.

  A trial has begun on a vaccine treating pancreatic cancer, which has the lowest survival rate of all common cancers.

  More than 1,000 patients with advanced pancreatic cancer have joined the TeloVac trial at 53 UK hospitals.

  Vaccines are usually associated with preventing infections, but this is part of a new approach to try to stimulate the immune system to fight cancer.

  The trial involves regular doses of vaccine together with chemotherapy and compares this with chemotherapy alone.

  Missugune suur ja ahne kommerts-farmaatsiafirma ravimikatsetuste eest maksab?

  The TeloVac trial is being funded by Cancer Research UK. The charity is supporting trials against a range of cancers, using vaccines or antibody treatments to stimulate the immune system.

  Cancer Research UK’l on eksperimendi kohta ka veebileht.

 125. dig 15. aprill 2011 kell 11:08

  Mees hammustab koera tähe all raporteerib BBC, et Belgian cleric ‘not paedophile’. Täpsemal uurimisel tuleb välja, et kõnealuse klerikaali mittepedofiilsus seisnes kahe poisi seksuaalses ärakasutamises.

  Former Belgian bishop Roger Vangheluwe has gone live on TV to talk about how he sexually abused two boys but does not see himself as a paedophile.

  Emerging from hiding, he revealed he had molested two of his nephews, and not one, as he confessed last year before resigning as bishop of Bruges.

  “It had nothing to do with sexuality,” he said, in comments that caused indignation among politicians.

  “I don’t have the impression at all that I am a paedophile,” he said. “It was really just a small relationship. I did not have the feeling that my nephew was against it, quite the contrary. It was not brutal sex.”

  Jah, kirju on see paavsti loomaaed.

 126. dig 15. aprill 2011 kell 11:21

  Leonid Iljitš on ammu surnud, aga tema kombeid panevad mõned Londonis ikka veel pahaks, kirjutab BBC.

  A man has told of how he was ordered to leave a central London pub after a staff member objected to him kissing a man he was on a date with.

  James Bull, 23, said he and Jonathan Williams, 26, were thrown out of the John Snow on Broadwick Street, Soho.

  “We were kissing and a guy who claimed to be the landlord came over and told us to stop. I don’t want to see that. It offends me,” he said.

 127. dig 15. aprill 2011 kell 11:26

  BBC kirjutab küürvaalade nakatavast laulust.

  Recordings of male humpback whales have shown that their haunting songs spread through the ocean to other whales.

  Researchers in Australia listened to hundreds of hours of recordings gathered over more than a decade.

  These revealed how a specific song pattern, which originated in Eastern Australia, had passed “like Chinese whispers” to whale populations up to 6,000km away in French Polynesia.

  “Within a population, all males sing the same song,” Ms Garland explained. “But that song is constantly changing. So we wanted to look at the dynamics of songs throughout an ocean basin.”

  To do this, she and her colleagues studied recordings of 775 humpback whale songs, taken by scientists from the South Pacific Whale Research Consortium.

  Using sound analysis software, Ms Garland and her colleagues discovered that four new songs that had emerged in a population in Eastern Australia gradually spread westwards.

  Within two years of this new song being invented, whales in French Polynesia were singing this same “version”.

 128. dig 15. aprill 2011 kell 11:40

  BBC kirjutab, et Venemaal toimuvas sõjas punaste ja valgete rebaste vahel on ülekaal punaste poolel.

  Russia’s Arctic foxes are under threat from an expanding population of red foxes, according to scientists.

  For the first time, a red fox has been observed intruding on an Arctic fox breeding den in Russia’s far north.

  The Arctic fox abandoned its den to the dominant intruder, leaving pups to fend for themselves.

  Researchers say this is evidence that red foxes are expelling Arctic foxes as a warming climate allows them to survive much further north.

 129. Kriku 15. aprill 2011 kell 11:42

  Leonid Iljitš on ammu surnud, aga ikka veel kohtab ajakirjanduses tema aega meenutavaid uudiseid.

  Skeptikule pole siin suurt midagi, lihtsalt hämmastavalt mõttetu tekst.

 130. salvey 15. aprill 2011 kell 12:08

  aga kitsetalled on armsad ju: SEITSE KITSETALLE JA KURI HUNT

 131. dig 15. aprill 2011 kell 18:25

  Mäletatavasti on Arizonas tegutsevad nativistid hiljuti näidanud üles usinust kodakondsuse- ja immigratsiooniteemaliste seaduste loomise alal. Üks dramaatilisemaid oli möödunudaastane ettepanek, et kohalikud ja munitsipaalsed politseiorganid võiksid igal võimalikul võimalusel kahtlastelt inimestelt kodakondsuse tõendamist nõuda (FactCheck kirjutab lähemalt). Kriitikud kurtsid muuhulgas, et praktikas võivad nimetatud organid mittekodakondsuse-kahtlust inimeste nahavärvi järgi hindama hakata. (Mäletatavasti on suur hulk Arizona illegaalsetest immigrantidest geograafilistel põhjustel pärit Kesk- ja Lõuna-Ameerikast. Samal ajal elab Arizonas ja naaberosariikides geograafilistel põhjustel suurel arvul legaalseid immigrante Kesk- ja Lõuna-Ameerikast.)

  Kuna draamat peab edasi saama, on Arizona senat nüüd vastu võtnud seaduseelnõu, mille järgi föderaalseks presidendiks kandideerida tahtev inimene peab esitama tõendi oma kodakondsuse kohta. Eelnõu järgi loetakse sääraseks tõendiks näiteks paberit kandidaadi eesnaha puudumise asjaolude kohta, kirjutab Phoenix NewTimes.

  The Arizona Senate formally passed the “Birther Bill” today, but not in its original version.

  Apparently, requiring presidential candidates to provide a long-form birth certificate before allowing their names on the ballot in Arizona — despite it already being a federal requirement to run for president — was a bit too much for a few GOP lawmakers. So they made some amendments: if you can’t find your birth certificate, and you have a penis, a document describing your lack of foreskin will suffice.

  A circumcision certificate — a document given to the parents of a male Jewish child after his foreskin is snipped off during a circumcision ceremony — is not a legal document (see an example of one here) but if you have one, under the amended bill, it’s apparently enough to prove you’re a U.S. citizen and your name can be permitted on the ballot in Arizona.

 132. dig 15. aprill 2011 kell 18:43

  dig ütles:

  (see an example of one here)

  Olgu igaks juhuks veel ära märgitud, et kuigi artikkel mainib juutide kommet ja blanketti serveeriva veebisaidi nime torahresource.com järgi võiks arvata, et see blankett on judaistlik, ei ole see päris nii. TorahResource.com esindab mitte-päris-ortodoksset messianistlikku judaismi. Oluliseks vihjeks selle asjaolu suunas on blanketi alumises servas figureeriv tsitaat Luuka evangeeliumist kellegi Yeshua ümberlõikamise kohta. Teadupärast tavapärasemad judaismivormid Uut Testamenti ega Yeshua jumalikkust (või isegi iseäralikku huvitavust) ei tunnista.

  Teisest küljest on mõnede Ameerika sootsiumite seas ümberlõikamine kaunis levinud ka iidsetest Lähis-Ida uskumutest sõltumatult, nähtavasti peaasjalikult ameerika stiilis hommikusöögi leiutamisega enesele nime teinud helveste isanda John H. Kellogg’i ideede mõjul. Tema meditsiinialternatiivset jama aastast 1881 saab lähemalt lugeda Gutenbergi projekti vahendusel: Plain Facts for Old and Young.

 133. dig 15. aprill 2011 kell 19:09

  Postimees: Narkolepsiakahtlused tuleb lisada gripivaktsiini infole

  Euroopa ravimiameti inimravimite komitee (CHMP) soovitab täiendada gripivaktsiini Pandemrixi ravimiinfot. Sinna tuleks lisada vaktsiini ja narkolepsia seosele osutavate uuringute tulemused ning soovitus enne laste ja noorte vaktsineerimist kasu-riski suhet tõsiselt kaaluda.

  Skeptikute jaoks on saadaval ka EMA ametlik teadaanne.

 134. dig 15. aprill 2011 kell 19:16

  The Age kirjutab moraalituse ja rassismi vastastest ravimitest.

  A pill to enhance moral behaviour; a treatment for racist thoughts; a therapy to increase your empathy for people in other countries – these may sound like the stuff of science fiction but, with medicine moving closer to altering our moral state, society should be preparing for the consequences, according to a book reviewing scientific developments in the field.

  Researchers have become interested in developing biomedical technologies capable of intervening in the biological processes that affect moral behaviour and moral thinking, says a Wellcome Trust research fellow at Oxford University’s Uehiro Centre, Dr Tom Douglas. He is a co-author of Enhancing Human Capacities, published this week.

  “Drugs that affect our moral thinking and behaviour already exist but we tend not to think of them in that way,” he says. “[Prozac] lowers aggression and bitterness against environment and so could be said to make people more agreeable. Or oxytocin, the so-called love hormone … increases feelings of social bonding and empathy while reducing anxiety. Scientists will develop more of these drugs and create new ways of taking drugs we already know about.”

  But would pharmacologically induced altruism, for example, amount to genuine moral behaviour? “We can change people’s emotional responses but quite whether that improves their moral behaviour is not something science can answer,” Kahane says.

 135. dig 15. aprill 2011 kell 21:51

  Inglismaa ja lugematute teiste (neid on viisteist) riikide kuninganna Elizabeth ][ pojapoeg on naist võtmas. Selle tähtsa sündmuse puhul on printsi väljavalitu ja tulevane printsess võtnud vaevaks suhkrukestas kummikommi peale ilmuda, kirjutab Telegraph.

  Wesley Hosie, 25, found the yellow and red sweet by chance as he and his girlfriend tucked into a 700g jar from The Jelly Bean Factory.

  The trainee accountant said the moment he opened the pot, he was struck by the red pattern on its surface, illustrating Prince William’s bride-to-be’s strong facial features, long hair and smile.

  Mr Hosie and girlfriend Jessica White, 24, from Taunton, Somerset, kept the mango-flavoured bean and now plan to sell it on eBay for £500.

 136. dig 15. aprill 2011 kell 22:11

  The Copenhagen Post kirjutab, et Georgias on kohtu alla antud taani teadlane Poul Thorsten, keda süüdistatakse traadi vahendusel sooritatud kelmustes ja rahapesus.

  American prosecutors are seeking to extradite a Danish scientist who a federal grand jury in Atlanta has charged with 13 counts of wire fraud and nine counts of money laundering. They allege that Poul Thorsen, 49, stole over $1 million from autism research funding between February 2004 and June 2008, and used the proceeds to buy a home in Atlanta, two cars and a Harley Davidson.

  Thorsen helped two Danish government agencies obtain research grants, which amounted to $11 million between 2000 and 2009, whilst he was working as a visiting scientist at the Atlanta-based Centers for Disease Control and Prevention (CDC) in the 1990s. He returned to Denmark as the ‘principal investigator’ for the programme, which studied the relationship between autism and exposure to vaccines, allegedly putting him in charge of the administration of the funding.

  Muidu ei pruugiks see ju skeptikutele huvigi pakkuda, aga Thorsen on osalenud vaktsiinide ja autismi vaheliste seoste otsingutes, mistõttu poliitilist pullisitta juba usinasti ventilaatorisse laotatakse. Kirjutab Age of Autism, tuntud vaktsiinieiardite veebipesa:

  We have written several articles about Dr. Poul Thorsen (4th from the left in the back row with his CDC colleagues), whose research known as “The Danish Study” is quoted extensively to “debunk” the autism vaccine connection. The mainstream media was silent when he disappeared. Here are some of the posts we’ve run on the topic along with today’s article in the Atlanta Bizjournals below. Will they give Thorsen “the Wakefield treatment” now, or have they been given their marching orders to look the other way?

  Intsidenti kommenteerib Orac.

  In the wake of the commencement of an investigation of Poul Thorsen, not surprisingly the anti-vaccine movement struggled mightily to elevate him to being the prime mover and shaker of the Danish studies. The reason was obvious: They wanted to discredit “inconvenient” studies that did not support their belief that mercury in vaccines causes autism. I was an ad hominem attack, plain and simple, because the primary argument was not against the data or the studies, but against the man. It’s a form of poisoning the well or guilt by association. It’s the same thing as if I were to point to physicians who have defrauded Medicare or insurance companies and argue that all science-based medicine is thus somehow suspect. Unfortunately, this sort of tactic frequently works–which is why propagandists without moral qualms about smearing their opponents frequently use it.

 137. dig 15. aprill 2011 kell 22:56

  Konspraator ütles:

  As a child growing up in a Jewish family, my father told me that the Nazis had turned Jews into lampshades, and about what had happened to the mother of one of his former girlfriends. When my father met Mrs Goldblatt he was shocked to see that her hands were reversed. The Nazis had severed her hands and reattached them so that if she put her hands out palm down, her thumbs were on the outside and her little fingers on the inside.

  Jah, lastele vanadest aegadest uduste juttude rääkimise komme on vanematel ja vanavanematel juba aastatuhandeid olnud. See, et tulevane isand Baron-Cohen (passi kirjapilti peale) nendest lugudest nii inspireeritud sai, et ta tänapäeval professor Baron-Cohen on, on ju iseenesest tore. Aga karta on, et suureks kasvanuna saab ta kenasti aru, et loomad tegelikult eriti jutukad ei ole, et kriidi söömine hundist kastraatlauljat ei tee ja, et inimestest seebi või vorsti tegemise kohta võib küll laagrilõkke ääres õudseid jutte vesta, aga tõe pähe võtta ei ole neid eriti tark. Mis muidugi ei tähenda, et ta need jutud oma lastele rääkimata jätaks, kui aeg küps.

 138. Starker 16. aprill 2011 kell 3:49

  Kriku ütles:

  Leonid Iljitš on ammu surnud, aga ikka veel kohtab ajakirjanduses tema aega meenutavaid uudiseid.

  Skeptikule pole siin suurt midagi, lihtsalt hämmastavalt mõttetu tekst.

  Selliseid asju nimetatakse human interest story‘ks (kahjuks ma ei tea sellele eestikeelset vastet) ja neid on avaldatud juba ajakirjanduse sünnist saati.

  Terry Pratchett on seda teemat kajastanud raamatus “The Truth”:

  “Because that’s in the, what was the other interesting term? Ah, yes… the public interest?” Lord Vetinari picked up a piece of type and inspected it carefully.
  “I think so, sir.”
  “These stories about man-eating goldfish and people’s husbands disappearing in big silver dishes?”
  “No, sir. That’s what the public is interested in. We do the other stuff, sir.”
  “Amusingly shaped vegetables?”
  “Well, a bit of that, sir. Sacharissa calls them human interest stories.”
  “About vegetables and animals?”
  “Yes, sir. But at least they’re real vegetables and animals.”
  “So… we have what the people are interested in, and human interest stories, which is what humans are interested in, and the public interest, which no one is interested in.”
  “Except the public, sir,” said William, trying to keep up.
  “Which isn’t the same as people and humans?”
  “I think it’s more complicated than that, sir.”
  “Obviously. Do you mean that the public is a different thing from the people you just see walking about the place? The public thinks big, sensible, measured thoughts while people run around doing silly things?”
  “I think so. I may have to work on that idea too, I admit.”
  “Hmm. Interesting. I have certainly noticed that groups of clever and intelligent people are capable of really stupid ideas,” said Lord Vetinari.

 139. salvey 16. aprill 2011 kell 12:13

  Nostradamus kinnitab: lõpp tuleb poolteise aasta pärast

  Maailmalõpu lähenemisest rääkivat järgmised Nostradamuse nelikvärsid:

  “Pärast suuri hädasid inimkonnale valmistatakse ette veelgi suuremat häda.

  Universumi suur liigutaja toob taas kord vihma, vere, janu, nälja, terasrelvad ja haigused.

  Taevas nähakse tohutut tuld, mis veab enda taga sädemetest saba.”

  Džihaad, orkaan Katrina, Aafrika näljahäda, 11. septembri terroriakt, tsunami – kõiki neid on eelnevaist Nostradamuse ridadest välja loetud. Kuigi kõik sündmused leidsid aset eri aastail, tunduvad need ajalugu laiemalt vaadates üsnagi lähestikku asuvat.

  2012. aastaks maalivad Nostradamuse ennustused trööstitu pildi komeedi hirmsast tapatööst. Pole selge, kas komeet tabab Maad või möödub meie planeedist nii lähedalt, et põhjustab tohutuid maavärinaid ja teisi kataklüsme. Kuid kõik Nostradamuse nelikvärsside tõlgendajad on ühisel arvamusel: komeet – ja ilmselt tohutu suur komeet – tuleb millalgi 2012. aasta detsembris. Täpsemaks kuupäevaks on paika pandud 21. detsember.

  Ühe teooria kohaselt võib komeet Maast lähedalt mööduda, põhjustades sellega ühe asteroidi kursi muutumise ning selle kokkupõrke Maaga. Sellisel plahvatusel oleks mitme aatomipommi jõud, mis toob kaasa jubeda hävingu. Mõni ennustab, et maailma superriigid saadavad rakette asteroidi juba kosmoses hävitama, kuid selle tükkidest sünnib ikkagi tulerahe.

  Nostradamus ennustab, et tohutu täht jääb lõõmama seitsmeks päevaks. Veel ütleb prohvet: “Hiigelkoer ulub öösel, kui suur paavst maid vahetab.” Tõlgendajad on pidanud suureks koeraks Suurbritanniat ja Nostradamus vihjavat selle maa hävingule. Paavst olevat mõistagi roomakatoliku kiriku pea ning seetõttu võivat hukkuda ka Rooma.

 140. Kriku 16. aprill 2011 kell 12:58

  @Starker:

  “Tõde” on parim Pratchett mu meelest. Olen küll ainult 3-4 tükki lugenud.

 141. dig 16. aprill 2011 kell 13:51

  dig ei ole Tõde lugenud ja peab sellepärast küsima, kas Sacharissa tegi vahet human interest story‘del ja troll interest story‘del või oli ta alatu rassist?

 142. Kriku 16. aprill 2011 kell 13:59

  @Kriku:

  Kaidu Meitern: puhas sport on ainult väljend

  Tänane lubatud taastusaine on homne doping. Täiesti puhas sport annaks meile aga 1965. aasta tasemel tulemusi, arvab spordiarst Kaidu Meitern.

  Igaks juhuks täpsustan, et minu vestluskaaslane ei olnud K. Meitern. Rõhuasetus on teine:

  •• Kunagi oli nii, et üks naine jooksis hooaja algul 10,96, siis aga 10,49 ja nüüd ei küüni keegi lähedalegi. Kas see on ka ainult taastumisvahend?

  Dopingained on ka oma suunda muutnud. Vanasti võeti neid samuti enne võistlust ja nagu rääkisite, aeg langes 10,9 pealt 10,4 peale. Aga nüüd kasutatakse rohkem taastumisvahendeid, et jõuda rohkem treenida.

  Aga sõnum on sama.

 143. dig 16. aprill 2011 kell 14:04

  Vähemalt saame me raamatukoguruumi vahendusel teada, et Ankh-Morpokh Times’i toimetuses töötas keegi troll spordikorrespondendina ning kaebuste, peaeemaldamiste ja hobusepiitsutamiste osakonna toimetajana.

 144. dig 16. aprill 2011 kell 17:19

  Kriku ütles:

  Aga sõnum on sama.

  Oletame, et teadlased panevad tähele, et hästi hüdreeritud sportlase jõudlus on suurem. Kas nüüd tuleks vesi dopinguks lugeda? Kas tuleks ära keelata vee liiga kiire joomine? Sünteetilise vee joomine? Vee joomine N päeva enne ja pärast võistlust? Vett sisaldavate lahuste veenisisene manustamine?

  … kas tuleks sportlaste, kes salaja vett joovad, kohta ütelda, et “jah, me ei suuda nende veres sisalduvat lisatud vett kehaomasest veest eristada, aga küllap nad ikka räpast sporti teevad”?

 145. Kriku 16. aprill 2011 kell 17:55

  Väär analoogia. Vee joomine on igale inimorganismile hädavajalik – erinevalt hormoonpreparaatide tarvitamisest.

 146. Starker 16. aprill 2011 kell 18:47

  dig ütles:

  dig ei ole Tõde lugenud ja peab sellepärast küsima, kas Sacharissa tegi vahet human interest story‘del ja troll interest story‘del või oli ta alatu rassist?

  Trollid ja inimesed on seal kaks eri liiki. Üks on süsinikul, teine ränil põhinev eluvorm.

 147. dig 16. aprill 2011 kell 19:23

  Kriku ütles:

  Väär analoogia. Vee joomine on igale inimorganismile hädavajalik – erinevalt hormoonpreparaatide tarvitamisest.

  1. Mille analoogiana see väär on?

  2. Kui teadlased peaksid avastama, et sportlased joovad rohkem vett kui muud inimesed, kas siis tuleks ülemäärane veejoomine dopinguks klassifitseerida?

 148. dig 16. aprill 2011 kell 19:31

  Starker ütles:

  Trollid ja inimesed on seal kaks eri liiki. Üks on süsinikul, teine ränil põhinev eluvorm.

  Jah, aga kas neil on erinevad interest story‘d?

 149. Starker 16. aprill 2011 kell 20:53

  dig ütles:

  Jah, aga kas neil on erinevad interest story‘d?

  Trollidel, kui inimesest kardinaalselt erineva liigi esindajatel, on kahtlemata teistsugused huvid kui inimestel.

  Mis puutub küsimusse, kas Sacharissa on rassist, siis ma vastaks, et ei. Ta on pigem selline korralik tütarlaps, kes kipub viisakust ja kombeid segi ajama. Eraldi küsimus oleks see, kas Kettamaailmas on üldse rasse.

 150. Starker 16. aprill 2011 kell 20:57

  Starker ütles:

  …kes kipub viisakust ja kombeid segi ajama.

  See tähendab kombeid viisakusega segi ajama, mitte vastupidi.

 151. Kriku 16. aprill 2011 kell 20:58

  Dig ütles:

  1. Mille analoogiana see väär on?

  Mis kontekstis sa selle postitasid?

 152. dig 16. aprill 2011 kell 21:08

  Kriku ütles:

  Mis kontekstis sa selle postitasid?

  #89 ja #142.

 153. Kriku 16. aprill 2011 kell 21:20

  Nende kommentaaride peateema suhtes ongi sportlaste sooritusvõimet parandav veejoomine väär analoogia.

 154. dig 17. aprill 2011 kell 4:07

  Kriku ütles:

  Nende kommentaaride peateema suhtes ongi sportlaste sooritusvõimet parandav veejoomine väär analoogia.

  Peateema on mäletatavasti Suur Vend, kes jälgib sportlasi, kui nad vett joovad ja jälgib siis ka, kui nad vett ei joo.

 155. salvey 17. aprill 2011 kell 5:43

  Mõtete lugemine peidab endas lisaks kasule ka mitmeid ohte

  «Maailmatasemel on ajukuva valdkonnas näha järjest suuremat elavnemist ning tuleb tõdeda, et teadlased on nende seadmete edasiarendamise suhtes väga ambitsioonikad. Teiselt poolt jällegi hoiatatakse nende seadmete liiga kergekäelise kasutamise eest, kuna nende usaldusväärsus pole veel piisavalt kontrollitud,» rõhutas Reiman.

  «Konstruktiivne diskussioon sellel teemal aitaks loodetavasti vältida tulevikus tekkida võivaid probleeme ning kuritarvitusi. Vastavate seadmete tipptasemele arendamine ei ole tänaseks enam mitte põhimõtteline, vaid on üksnes aja ja vajaduse või huvi küsimus,» oli Kairi Reiman veendunud.

  Artikli koostamisel on kasutatud Kairi Reimani Tartu Ülikooli õigusteaduskonnas kaitstud magistritööd «Kognitiivne privaatsus» (2009).

 156. salvey 17. aprill 2011 kell 5:51

  dig ütles:

  Peateema on mäletatavasti Suur Vend, kes jälgib sportlasi, kui nad vett joovad ja jälgib siis ka, kui nad vett ei joo.

  Mu arust võiks siiski tippsportlastega toimuv võimalikult läbipaistev olla. Vastasel juhul võiks (tipp)spordi staatus üleüldse väga kahtlaseks muutuda ja kes siis oma lapsi tipptasemel sportima enam tahakski lubada?

 157. Mart K. 17. aprill 2011 kell 8:45

  salvey ütles:

  …kes siis oma lapsi tipptasemel sportima enam tahakski lubada?

  Mul on juba praegu (dopinguteemat üldse arvesse võtmata) kujunenud tugev skepsis tippspordi kui valdkonna suhtes, samuti hoiaku suhtes, et lapsi tuleks sellega tegelema julgustada. Kehakultuur üldiselt on muidugi tore ja tervislik, aga väga palju on alasid, millega intensiivne ja ettevaatamatu tegelemine lõhub organismi — ning lapsed kipuvad olema loomult üle keskmise intensiivsed ja ettevaatamatud.

  dig ütles:

  Ankh-Morpokh Times’i toimetuses töötas keegi troll spordikorrespondendina ning kaebuste, peaeemaldamiste ja hobusepiitsutamiste osakonna toimetajana.

  Siinkohal oleks õigem tõlge vist “…hobusepiitsaga peksmise osakond”.

  Nõustun Krikuga, et “The Truth” on üks paremaid kettamaailma teoseid, ehkki skeptikule võiks nalja teha ka nt “Small Gods”. Väljaspool Ketast soovitan aga “Nationit”; stiilne ja Pratchetti kohta üllatavalt tume lugu muu hulgas kultuuride konfliktist ja religioonist ja teadusest, peamiselt aga inimene-olemisest.

 158. salvey 17. aprill 2011 kell 9:08

  Ma ise olen ainult poole raamatust “Ürgsorts” läbi lugenud. A`üks mu lastest on küll üpriski suur Pratchetti fänn.

 159. Kriku 17. aprill 2011 kell 11:41

  @dig:

  Peateema on mäletatavasti Suur Vend, kes jälgib sportlasi, kui nad vett joovad ja jälgib siis ka, kui nad vett ei joo.

  Teeme nii, et järgmisel korral loed ikka läbi ka kommentaarid, millele vastad. Mingist suurest ega ka väiksest vennast pole ma neis sõnagi kirjutanud.

 160. Kriku 17. aprill 2011 kell 11:47

  Jällekord kobiseb paha KaPo toredate antifa noorte peale:

  Kapo: kümne Vene-aktivisti kohta tuleb enam kui viis organisatsiooni

  «Nendest, kes alustasid 2006. aastal pronkssõduri ümber pingete kruvimist nime all Öine Vahtkond, on tänaseks välja kasvanud erinevad rühmitused, muuhulgas Venemaa-põhise organisatsiooni Natsismita Maailm Eesti rakuke.»

  Tema sõnul moodustas samasse seltskonda kuuluv Andrei Zarenkov kunagi peaaegu ainuisikuliselt Eesti antifašistliku komitee, nüüd siis kuulub Natsismita Maailma juhtide sekka.

 161. Kriku 17. aprill 2011 kell 11:55

  @salvey:

  Väljendusvabadus, mis on tänaseni tähtsust omanud eelkõige n-ö väljaütlemiste kaitsmiseks, oleks aga sisutühi kui samas ei oleks kaitstud ka mitteväljendamine. Väljendamine peab olema isiku vaba tahte avaldus ning kui isik otsustab midagi jätta väljendamata, siis järelikult ta realiseeribki seeläbi passiivselt väljendusvabadust.

  Sel teemal kirjutas traagilise elukäiguga rootsi kirjanik Karin Boye juba 1940. aastal düstoopia “Kallokaiin”. Seal oli tegu küll tõeseerumiga, aga vahet pole.

 162. dig 17. aprill 2011 kell 12:14

  salvey ütles:

  Mu arust võiks siiski tippsportlastega toimuv võimalikult läbipaistev olla.

  Noh, ega ta vast palju paha ei tee. Mind häiris rohkem see kahtlase väärtusega hala, et “kõik on räpased”. Iseäranis kverulantseks läheb lugu siis, kui selle tõendamata väite toetuseks tuleb mängu tuua lugulaul sellest, et tänased taastumisvahendid on homme doping, sest tähendust kaotades astub ta siis Isegi Mitte Valede väidete hulka.

  Niisugune virisemine rikub ausa künismi maine ära.

 163. dig 17. aprill 2011 kell 12:21

  Kriku ütles:

  Kapo: kümne Vene-aktivisti kohta tuleb enam kui viis organisatsiooni

  Selle peale vaatame klassikuid.

 164. Kriku 17. aprill 2011 kell 12:24

  Mind häiris rohkem see kahtlase väärtusega hala, et “kõik on räpased”.

  Ei taha mina nüüd ka noore inimese idealismi ärasolkija olla…

 165. dig 17. aprill 2011 kell 12:24

  Kriku ütles:

  Teeme nii, et järgmisel korral loed ikka läbi ka kommentaarid, millele vastad. Mingist suurest ega ka väiksest vennast pole ma neis sõnagi kirjutanud.

  Mis annab Sulle aluse järeldada, et peateema aluseks on see, millest Sa kirjutad ja mitte näiteks teema pealkiri?

 166. Kriku 17. aprill 2011 kell 12:27

  Mis annab Sulle aluse järeldada, et Sa ei ole kaamel?

  Minu kommentaarid räägivad sellest, millest mina kirjutan. Kui Sa mulle vastad, siis palun vasta mulle, mitte mingitele oma fantaasiatele. Ma austan loomulikult kõiki, kes Tundmatuga monoloogi astuvad, aga äkki saaks seda ilma mind tsiteerimata teha?

 167. dig 17. aprill 2011 kell 13:47

  Kriku ütles:

  Mis annab Sulle aluse järeldada, et Sa ei ole kaamel?

  Mõnede kaamelile omaste tunnuste puudumine. Nii, nagu ikka definitsioone kasutatakse.

 168. Martin Vällik 17. aprill 2011 kell 13:58

  Suurtest ja vägevatest:
  Vladimir Sazonov: küüditamine, isikukultus ja despotism Lähis-Idas

  Küüditamispoliitika sai alguse iidsetel aegadel just Lähis-Idast. Isikukultus kui üks totalitarismi nähtusi on sama vana kui küüditamine või isegi vanem. Siis kui kerkisid esile esimesed despootlikud monarhiad idamaades, tekkis ka isikukultus ja just siis hakkasid despootlikud valitsejad rahvaid küüditama.

 169. Kriku 17. aprill 2011 kell 15:07
  Mis annab Sulle aluse järeldada, et Sa ei ole kaamel?

  Mõnede kaamelile omaste tunnuste puudumine. Nii, nagu ikka definitsioone kasutatakse.

  Ja palun siis lähtu minu kommentaaridele vastates ka sellest, mis sinna kirjutatud on. Me ei nimetaks ju sindki kaamliks ka siis, kui sa kaamlipuuri peaksid sattuma.

 170. Kriku 17. aprill 2011 kell 16:01

  Tõnis Matsin: normaalne füsioloogia ja tippsport

  Biokeemia spetsialist ja harrastussportlane Andres Valkna esitas Postimehes (13.04.2011) Andrus Veerpalu dopinguteemaga seoses laiemale spordihuviliste ringile huvipakkuva küsimuse: miks on Eesti suusakoondis pikaajaliselt (kui pikalt?) uurinud kasvuhormooni taset sportlaste veres?

  Miks siis ikkagi peaks kasvuhormooni, kortisooli ja testosterooni muutusi suusatajatel määrama?

  Kurnav vastupidavustest, milleks kontrolltreening kindlasti on, lubab hinnata sportlase organismis ülal loetletud ülitähtsate treeningefekti ja taastumist mõjustavate hormonaalsete faktorite dünaamika adekvaatsust. Kas selliseks hormonaalmuutuste hindamiseks tippsportlastel on olemas referentsid, piirarvud või soovitavad protsentuaalsed standardid?

  Kahjuks ei ole nendest olemas ühte, teist ega kolmandat. Hinnangut saab anda empiirilist uurimismaterjali iga aastaga juurde kogudes igale sportlasele individuaalses, isikupärases plaanis. Tehtud uuringute tulemusena on tekkinud igale suusakoondise liikmele oma isiklik andmebaas.

 171. salvey 18. aprill 2011 kell 5:42

  Erkki Bahovski: vabaduse talumatu kergus

  Küsimus on laiem, seistes tegelikult terve läänemaailma ees: kuivõrd palju peab lääs, sh Euroopa, muutma oma ajaloolisi hoiakuid praeguste maailmas aset leidvate mullistuste valguses? Äkki tuleks siis terve läänemaailma ajalugu ümber kirjutada?

  Kui näiteks annaks justkui üleval pool toodud teemaarendus võimaluse tõlgendada pärisorjuse kaotamist Eestimaal 1816. ja Liivimaal 1819. aastal negatiivselt, siis saaks praeguste pingete taustal ümber vaadata terve renessansi ja valgustuse.

  Olen juba kirjutanud 2006. aasta Diplomaatias Taani karikatuuritüli valguses, et kui sõnavabadus tuuakse ohvriks n-ö usuliste tunnete riivamise ettekäändel, siis muutub tühjaks kogu renessansi ja valgustuse senine tõlgendus. Giordano Bruno, Jan Hus ja laiemalt valgustajad, teil ei olnud õigus – kirikut ei tuleks riigist lahutada ja peaks alustama uuesti keskajast.

 172. K_V 18. aprill 2011 kell 7:30

  Äkki tuleks siis terve läänemaailma ajalugu ümber kirjutada?

  Ükskõik mille tõeks arvamise väljendamine tähendab tänapäeva Euroopas sallimatust nende suhtes, kellel on teine arvamus. Ei kirjuta seepärast siin keegi miskit uut ajalootõde kokku. Kes kirjutab, see pole tänapäeva eurooplane. On näiteks moslem. Ja lööb maha, kui ei usu.

 173. dig 18. aprill 2011 kell 10:29

  K_V ütles:

  Ükskõik mille tõeks arvamise väljendamine tähendab tänapäeva Euroopas sallimatust nende suhtes, kellel on teine arvamus.

  Ermöhh?

 174. dig 18. aprill 2011 kell 12:31

  Postimees kiidab loomahuvilistele terroristidele takka:

  Loomakaitsjad pidasid koeri vedanud veoauto kinni Pekingist itta jääval kiirteel, kirjutab news.com.au.

  Üks aktivistidest keeras oma masina veoautole ette ning teatas siis oma blogis, et ta on terve koormatäie koeri tabanud. Üsna pea saabusid sündmuspaika ta kolleegid.

  Loo moraal on otse loomulikult mustvalge.

  Autos olnud koerad olid varastatud nende omanikelt. Veomasin oli teel Kesk-Hiinast Henanist Kirde-Hiinasse Jilini.

  Loomakaitsegrupp maksis koeri vedanud firmale 115 000 jüaani kahjutasu.

 175. Kriku 18. aprill 2011 kell 14:04

  Antud juhul tuleks sõnaga “terrorist” küll ettevaatlikum olla.

 176. dig 18. aprill 2011 kell 15:56

  Kriku ütles:

  Antud juhul tuleks sõnaga “terrorist” küll ettevaatlikum olla.

  See sõna ei tähenda ammu enam midagi. Isegi väikest traatkarvalist elukat kõlbab terroristiks hüüda, kui ta hirmuäratavalt haugub.

 177. salvey 18. aprill 2011 kell 16:14

  Puugioht kogub tuure

  Mullu registreeris tervisekaitseinspektsioon Eestis 201 puukentsefaliidi juhtu, kuid näiteks 2008. aastal oli see arv 90. «Sel aastal pole veel ühestki juhtumist kuulda olnud,» märkis Tartu Ülikooli kliinikumi nakkushaiguste arst Rita Pihlak.

  Puukentsefaliidist enam on levinud borrelioos, näiteks eelmisel aastal oli haigestunuid 1721.

  Kuidas ennast puukide eest kaitsta? Arst soovitab kanda metsas heledaid pikkade varrukatega rõivaid ja pika säärega jalanõusid, koju tulles tuleks alati oma rõivad läbi kloppida.

  Kui puuk on siiski hammustanud, ei pea kohe arsti juurde tormama, vaid putukas tuleks võimalikult kiiresti nahalt eemaldada. «Selleks tuleb puugist võtta pea lähedalt peenikeste pintsettidega kinni ja puuk ettevaatlikult välja sikutada.»

  Kui puuki ei õnnestu tervelt kätte saada, peab pisut ootama – puugi suised tulevad mõne aja pärast ise välja. Hammustuskohta tuleb pesta vee ja seebiga ning kindlasti ka desinfitseerida, rõhutab Pihlak. Meedikult tasub abi otsida, kui hammustuse juurde tekib punetus või enesetunne halveneb.

  Puugihammustuse vahendusel levib viirus, mis tekitab puukentsefaliiti – see on kesknärvisüsteemi haigus, ajupõletik. Puukentsefaliidiviirusega nakatunud inimesel ilmnevad ühe-kahe nädala jooksul pärast hammustust gripisarnased haigusnähud: väsimus ja kerge palavik koos pea- ja lihasevaludega. Ainult nende nähtude põhjal on küllaltki raske entsefaliiti diagnoosida, sest vaevused kestavad kuni nädala ja seejärel enamik inimesi terveneb, selgitab arst.

  «Laste vaktsineerimist soovitame alates neljandast eluaastast, kuigi lubatud on see juba aastavanuselt,» ütleb Pihlak. Vaktsineerida saab perearsti juures või haiglate-polikliinikute nakkuskabinettides. Vaktsiinide hinnad on tervishoiuasutustes erinevad: täiskasvanutele 18–32 eurot ja lastele 10–17 euro ringis.

  Küll aga ei ole veel loodud vaktsiini puukborrelioosi vastu, samuti ei anna borrelioosi põdemine selle haiguse suhtes immuunsust. Erinevalt puukentsefaliidist, mille puhul viirus antakse edasi hammustuse hetkel, kulub borrelianakkuse saamiseks enamasti kaks ööpäeva või rohkem, kuni naha külge kinnitunud puugi pisikud inimesele üle kanduvad.

  Puukborrelioosi põhjustab bakter, mida leidub puugi seedekanalis.

  Uuringud näitavad, et borreliabakterit kannab kuni 30 protsenti puukidest, kuid risk pärast puugihammustust haigestuda on siiski palju väiksem – ainult üks sajale.

  Kõige tavalisem borrelianakkuse sümptom on nahalööve, mis tekib hammustuskohal ühe kuni nelja nädala möödudes. Tüüpiline on paarisentimeetrise läbimõõduga punetav laik, mis hakkab suurenema. Arstid teavad aga ka juhtumeid, mil nahalöövet ei tekigi. Üsna harva tekivad borrelioosi haigusnähud närvisüsteemis, liigestes või mõnel juhul ka südames.

 178. dig 18. aprill 2011 kell 17:39

  salvey ütles:

  Küll aga ei ole veel loodud vaktsiini puukborrelioosi vastu

  See ei ole päris täpne. GlaxoSmithKline töötas möödunud sajandi lõpus välja Borrelia burgdorferi vastase vaktsiini Lymerix ja paar aastat oli see kasutusel ka. Aga nüansirikastel põhjustel, mille hulka kuulub (kahjuks ebapiisavalt uuritud) võimalus, et teatud haplotüübiga inimeste rakkude antigeenide sarnasuse tõttu borreliarakkude antigeenidega võis see vaktsiin geneetilise eelsoodumusega inimestes vallandada autoimmuunreaktsioone ja milles oma rolli mängis ka marutõbine vaktsiinivastasus, võttis GSK ta pärast mitut kohtuprotsessi tootmisest maha kui ebarentaabli. Nüüd uurivad teadlased võimalusi luua uus vaktsiin, mille tõhusus oleks suurem, kõrvalmõjude hulk väiksem, tootmiskulud madalamad ja mis genereeriks vaktsiinivastaste suu ümber vähem vahtu. Mõned nendest eesmärkidest on usutavasti saavutatavad, aga viimase osas tuleb lootus vististi maha matta.

 179. salvey 18. aprill 2011 kell 18:12

  Kuidas kavatsevad Eesti teadlased Helluse bakteri kahtlused ümber lükata?Süvaülevaade

  Bakteri ME-3 üks avastaja Marika Mikelsaar ei kahtle selle positiivsetes omadustes ja kavatseb seda tõestada ka Euroopa toiduohutusametile EFSA. Aga kuidas? Forte uuris otse Mikelsaarelt eneselt, midas EFSA siis nõuab, mis asi see EFSA üleüldse on ning kuidas teadlased Euroopas laiemalt sellesse organisatsiooni suhtuvad.

 180. Tarvo Kruus 18. aprill 2011 kell 19:02

  Salvey antud viitest Ene Mikelsaarelt: “Teadusringkondade, rääkimata ettevõtlusest, suhtumine EFSA-sse käesoleva kujul on aga väga negatiivne, sest puudub korralikult fikseeritud selgus selle kohta, mida EFSA nõuab.”
  Ma millegipärast arvan, et need negatiivselt suhtuvad teadusringkonnad on siiski need, kes tolle viidat ettevõtlusega lähedalt seotud on. Ja miks nad negatiivselt suhtuvad,k ei ole ka teps mitte keeruline arvata…
  Samas on hästi lahe jälgida, kuidas “meie” Eevelini stiilis tervisefriigid ja kommentaatorid EFSA-t kangelaseks pidasid, kui too Danoni libaterviseväited rajalt maha võttis. Pidada olema suurepärane tõestus, millised kurjad petised on rahvusvahelised suurfirmad (eesotsas muidugi Big Pharmaga). Nüüd, kui “meie oma” Hellus ja kaalulangetusjuust vahele jäid, on ühtäkki samade hindajate arvates tegemist mingi õudse ja anonüümse õela Euroopa moodustisega. Täpselt nagu kariloomade hinnang WADAle sõltuvalt sellest, kas vahele on jäänud norralaste või eestlaste kangelane…
  Ja hea põhjendus on ka artiklis – mis teeb selle bakteri nii eriliseks ja heaks? Nimelt see, et see bakter leiti “terve Eesti lapse soolest”! Mõelge! Terve, süüta, oma Eesti laps! Kui oma, kui tervislik! Kui oleks olnud soome või saksa lapse soolest, siis oleks halvem olnud? Või tähendab see, et see räägit hiilgav mõju on seega vaid eestlastele?

  PS. Need Mikelsaare toodud küsimused jätavad mulje, et tol teadlasel puudub vähimgi arusaam (topeltpimedatest)kliinilistest uuringutest?!

  PPS. Neid eesti teadlaste kavandamisel olevaid rahvusvaheliste kurjamite “ümberlükkamisi” hakkab juba palju saama…

 181. Tarvo Kruus 18. aprill 2011 kell 19:25

  uups … sorry. Ikka muidugi Marika mitte Ene. Ei oskagi öelda, kust mul järsku selline lühiühendus tekkis. Kuidagi vist seot kirjanik Ene Mihkelsoniga…? Vaja vist üks väike õhtune regressiooniteraapia seanss teha!

 182. dig 18. aprill 2011 kell 21:14

  Politico vahendab, et USAs on lahendatud kriminaalsete nilbuste probleem.

  In a letter sent to Holder earlier this week, 42 senators encouraged Holder instruct prosecutors and FBI agents to counter what the lawmakers called “the growing scourge of obscenity in America.” Anti-pornography activists have noted with alarm that, under President Barack Obama, the Justice Department has not filed a single new obscenity case anywhere in the country.

  Skeptikute kõrvade tõeliselt nilbeks kikitamiseks on lisaks kummalistele poliitilistele Vaadetele saadaval ka kena veiseskatoloogiline kook.

  “We know more than ever how illegal adult obscenity contributes to violence against women, addiction, harm to children, and sex trafficking. This material harms individuals, families, and communities and the problems are only getting worse,” the senators added. (View the full letter here.)

  Marty Klein’i skeptilist ülevaadet sellest viimastel aastatel kristlike ekstremistide seas populaarsust kogunud sõltuvusjamast võib lugeda ajakirja Electronic Journal of Human Sexuality arhiivis.

 183. Konspraator 18. aprill 2011 kell 22:30

  No see valgete vihkamisega ennast korduvalt lolliks teinud neegerrassist on küll õige mees seda probleemi lahendama.

 184. dig 19. aprill 2011 kell 12:36

  James Randi Educational Foundation on maha hõiganud selleaastased lennuka notsu auhinna saajad.

  The Scientist Pigasus Award goes to NASA Engineer Richard B. Hoover, who recently announced for the third time in 14 years that he had found evidence of microscopic life in meteorites. Along with the crackpot Journal of Cosmology—a now-defunct publication founded in 2009 to publish articles advancing the scientifically unsupported idea that life began before the first stars formed and was spread throughout the early universe on meteors—Hoover pitched his warmed-over ideas to Fox News, an outlet not known for their attention to facts. Predictably, Fox News ran with the story, convincing many people that NASA had discovered extraterrestrial life.

  Sel aastal puudutavad kaks preemiat saavutusi surnutega lobisemise vallas, kaks homöopaatiat ja esimest korda saab keegi Pigasuse teist aastat järjest. Esindatud on ka jaiklik luul “tegelikust riigist” ja selle käepikendustest.

 185. Mart K. 19. aprill 2011 kell 13:23

  EPL: Meditsiin tegeleb raha, mitte inimesega

  Meditsiini vead tapavad Eestis 1500 inimest aastas – nii väidab Tartu ülikoolis mullu sügisel kaitstud magistritöö, mille autoriks on Pärnu haigla kvaliteedijuht, mitmete Eesti tervishoiupoliitika dokumentide kaasautor Teele Orgse.

  Uurimuse väitel kogeb igal aastal üle 12 000 inimese arstlike kokkupuudete tagajärjel kasu asemel kahju, olgu siis tegu ravivigadest, kommunikatsiooni- või süsteemihäiretest tulenevate tüsistuste või patsiendile osaks saanud hoolimatusega. /…/

  Patsient on selles masinavärgis mutrike, raha transportimise vahend, umbes nagu puuk, kes kannab edasi entsefaliiti.

  Päris tõsised süüdistused. Sellise jutu valguses pole imeks panna, et ollakse valmis raha pigem posijatele viima.

  Ise olen kroonilise tervisehäire tõttu vaat’ et eluaeg sagedasti arstidega kokku puutunud ja need kogemused on olnud alati meeldivad, arstid ise väga professionaalsed. Aga ühe inimese kogemuste põhjal ei saa muidugi midagi kaugeleulatuvat järeldada. Äkki mul on lihtsalt ropult vedanud, et veel pole ära mõrvatud.

 186. Mart K. 19. aprill 2011 kell 13:24

  Igaks juhuks on siin ka link Orgse uurimistööle.

 187. dig 19. aprill 2011 kell 13:57

  Mart K. tsiteeris:

  Uurimuse väitel kogeb igal aastal üle 12 000 inimese arstlike kokkupuudete tagajärjel kasu asemel kahju,

  Oletame, et patsiendil on kuri haigus X. Prognoos: aasta jooksul on ta surnud tõenäosusega 30%.

  Abstraktne patsient läheb arsti juurde. Arst kirjutab välja rohu Y. Rohu võtmise tagajärjel kahaneb patsiendi risk aasta jooksul haigusesse X surra 5%’ni. Rohu võtmisega kaasneb 1% risk aasta jooksul rohu Y kõrvalmõjudesse surra. Patsiendi risk aasta jooksul emma-kumma kätte ära surra on nüüd 5,95%. Kas patsient sai arsti juurde minekust kasu?

  Nüüd vaatleme konkreetset patsienti A sellises situatsioonis. Patsient läheb arsti juurde. Arst annab talle rohtu. Patsient võtab rohtu. Risk realiseerub ja patsient sureb aasta jooksul rohu kõrvalmõjudesse ära. Kas patsient sai arsti juurde minekust kasu? Ilmselgelt sai, aga intuitiivselt on inimestel kerge kontekst ära abstraheerida, ignoreerida suremisriski ilma rohu võtmiseta ja võtta jabur seisukoht “patsient suri mürgise rohu kätte, järelikult tõi arstilkäik talle kasu asemel kahju”. Sündmus on suhteliselt haruldane ka ja võib ajalehes uudisnupu teenida.

  Nüüd loeb samas situatsioonis konkreetne patsient B ajalehest uudisnuppu. Tõenäosuste hindamisel on ta kehv nagu enamik inimesi, arsti antud 30% on “nii väike, alla 1/3” ja ajalehest loetud 1% on “oi, see on üks kole ja mürgine rohi”. Patsient B jätab rohu võtmata ja läheb soolapuhuja juurde, kes annab talle nostrumit Z, millel ei ole ei ravitoimet ega kõrvalmõjusid. Patsiendi B risk aasta jooksul surra on seega nüüd 30%. Patsiendi B risk ravi kõrvaltoimetesse surra on ≈0%. Kas patsient sai soolapuhuja juurde minekust kasu? Ei saanud, aga ta suudab endale ja oma naabritele kergesti sisendada, et kuna ta on 1% riski eemale tõrjunud, on ta kasu saanud. 70% tõenäosusega elab ta pealegi aasta üle ka ja kui ta lollina piisavalt aktiivne on, võib siis hakata kuulutustööd tegema, et “haigusega X pole tarvis arsti juurde minna ega ohtlikku rohtu Y võtta, kuna mõned elavad ilmagi ilusasti”.

 188. dig 19. aprill 2011 kell 14:02

  Mart K. ütles:

  Ise olen kroonilise tervisehäire tõttu vaat’ et eluaeg sagedasti arstidega kokku puutunud ja need kogemused on olnud alati meeldivad, arstid ise väga professionaalsed.

  Siin on veel see nüanss, et paistab eksisteerivat inimtüüp, kes arstidega kergesti konflikti läheb. Miks, ei oska ma öelda, aga Juhan Smuuli kujutatud polkovniku lesk on reaalses maailmas täiesti olemas.

 189. dig 19. aprill 2011 kell 14:58

  dig ütles:

  Kuna draamat peab edasi saama, on Arizona senat nüüd vastu võtnud seaduseelnõu, mille järgi föderaalseks presidendiks kandideerida tahtev inimene peab esitama tõendi oma kodakondsuse kohta. Eelnõu järgi loetakse sääraseks tõendiks näiteks paberit kandidaadi eesnaha puudumise asjaolude kohta, kirjutab Phoenix NewTimes.

  Ilmselgelt draama ja muu huumori suhtes vaenulikult meelestatud kuberner on seaduse ära vetonud, kirjutab Tucson Citizen.

  “Jan Brewer vetoed the bills!”

  The bills Gallardo is referring to are the “birther” bill, the butt of many jokes nationwide, and the firearms omnibus bill, which would allow guns on universities and in public buildings.

 190. dig 19. aprill 2011 kell 15:11

  Washington Post teatab alandlikult ja palub luba ette kanda, et Liibüa sõjaväe valitud Zapp Brannigani taktikat on saatnud edu.

  Less than a month into the Libyan conflict, NATO is running short of precision bombs, highlighting the limitations of Britain, France and other European countries in sustaining even a relatively small military action over an extended period of time, according to senior NATO and U.S. officials.

  European arsenals of laser-guided bombs, the NATO weapon of choice in the Libyan campaign, have been quickly depleted, officials said. Although the United States has significant stockpiles, its munitions do not fit on the British- and French-made planes that have flown the bulk of the missions.

  Jah, probleem on tõsine. Euroopas ei ole mitte ühtki lennukit, mis jänkide laserpomme alla visata suudaks.

  Britain and France have each contributed about 20 strike aircraft to the campaign. Belgium, Norway, Denmark and Canada have each contributed six — all of them U.S.-manufactured and compatible with U.S. weaponry.

 191. Mart K. 19. aprill 2011 kell 19:52

  dig ütles:

  Patsient läheb arsti juurde. Arst annab talle rohtu. Patsient võtab rohtu. Risk realiseerub ja patsient sureb aasta jooksul rohu kõrvalmõjudesse ära. Kas patsient sai arsti juurde minekust kasu? Ilmselgelt sai, aga intuitiivselt on inimestel kerge kontekst ära abstraheerida, ignoreerida suremisriski ilma rohu võtmiseta ja võtta jabur seisukoht “patsient suri mürgise rohu kätte, järelikult tõi arstilkäik talle kasu asemel kahju”.

  Kas Sa väidad, et Orgse on oma töös esitatud järeldusteni jõudnud sellisel intuitiivset abstraheerimist faktidele eelistaval meetodil?

 192. dig 19. aprill 2011 kell 20:01

  Mart K. ütles:

  Kas Sa väidad, et Orgse on oma töös esitatud järeldusteni jõudnud sellisel intuitiivset abstraheerimist faktidele eelistaval meetodil?

  Ei väida. Ma ei ole Orgse tööd veel korralikult lugenud, mu silmad omandasid lugemiseks ebasoodsa tõllaratta-suuruse ingliskeelses pealkirjas mainitud alaläviste probleemideni jõudes. Ja see idee, et meditsiiniohutuse uurimiseks tuleks arvamusliidritega intervjuusid teha, tundub mulle ka naljakas.

 193. dig 19. aprill 2011 kell 20:10

  Õhtuleht kirjutab edusammudest meditsiinis: Jalutu mees sai 400 meetri jooksus jagu Eesti rekordist.

 194. dig 19. aprill 2011 kell 20:16

  Postimees: Audit: osa arste ravib hingamisteede haigusi liialt antibiootikumidega

  Haigekassa audit tõi välja, et ülemiste hingamisteede haiguste ja ka ägeda bronhiidiga patsientidele on teatud perearstikeskustes määratud antibakteriaalne ravi, mis vastavalt kehtivatele ravijuhenditele ei ole põhjendatud.

  Ülemiste hingamisteede haigused on tavaliselt köha ja nohu, mis on põhjustatud viirustest ega vaja üldjuhul antibiootikumiravi.

  «Antibiootikumiga ravimine on vale arstlik mõtlemine,» kommenteeris auditi tulemust perearstide seltsi juhatuse liige Anneli Talvik.

 195. dig 19. aprill 2011 kell 23:28

  Christian Science Monitor toob meieni uusi tuuli Lõuna-Carolina legitiimse penoloogia vallast:

  The US Justice Department is asking a federal judge in South Carolina to allow it to intervene in a lawsuit against a sheriff who allegedly forbids prisoners in his jail from receiving books, magazines, or printed materials other than copies of the King James version of the Bible.

  Berkeley County Sheriff H. Wayne DeWitt denies that restrictions imposed at the county lockup in Moncks Corner, S.C., rise to the level of a constitutional violation or violate US law.

  He maintains that any actions taken at the jail are justified to preserve health and safety, and to further the pursuit of “legitimate penological objectives.”

 196. dig 20. aprill 2011 kell 2:33

  Guardian annab teada, et märatsevate fundamentalistide hord on Avignonis kunstiteoseid lõhkunud.

  When New York artist Andres Serrano plunged a plastic crucifix into a glass of his own urine and photographed it in 1987 under the title Piss Christ, he said he was making a statement on the misuse of religion.

  Controversy has followed the work ever since, but reached an unprecedented peak on Palm Sunday when it was attacked with hammers and destroyed after an “anti-blasphemy” campaign by French Catholic fundamentalists in the southern city of Avignon.

  The violent slashing of the picture, and another Serrano photograph of a meditating nun, has plunged secular France into soul-searching about Christian fundamentalism and Nicolas Sarkozy’s use of religious populism in his bid for re-election next year.

  The photograph had been shown in France several times without incident. For four months, it has hung in the exhibition I Believe in Miracles, to mark 10 years of art-dealer Yvon Lambert’s personal collection in his 18th-century mansion gallery in Avignon. The show is due to end next month, but two weeks ago a concerted protest campaign began.

  Civitas, a lobby group that says it aims to re-Christianize France, launched an online petition and mobilised other fundamentalist groups. The staunchly conservative archbishop of Vaucluse, Jean-Pierre Cattenoz, called Piss Christ “odious” and said he wanted this “trash” taken off the gallery walls. Last week the gallery complained of “extremist harassment” by fundamentalist Christian groups who wanted the work banned in France.

 197. Liina 20. aprill 2011 kell 6:36

  dig ütles:

  Ja see idee, et meditsiiniohutuse uurimiseks tuleks arvamusliidritega intervjuusid teha, tundub mulle ka naljakas.

  Ekspertintervjuude abil on igati kohane seni muude meetoditega uurimata teemat lahata.

 198. salvey 20. aprill 2011 kell 9:12

  PALJU ÕNNE! Evelin Ilvesel on täna sünnipäev

  Presidendiproua Evelin Ilves sai täna 43 aastat vanaks.
  Esileedi “ametit” on Evelin nüüdseks pidanud juba pisut vähem kui viis aastat.

  Oma avaliku elu tegelase rolli on naine kasutanud tervislike eluviiside propageerimiseks, kohalike tootjate tutvustamiseks ning loomulikult heategevuse toetamiseks.

  Evelin sündis 20. aprillil 1968 Tallinnas. Toomas Hendrik Ilvesega on ta abielus 2004. aastast.

  Presidendi kõrval on abikaasa Evelin mitmete ühiskondlikult oluliste kampaaniate ja organisatsioonide patrooniks, mis enamjaolt on seotud laste, noorte ja puuetega inimeste aitamisega.

 199. salvey 20. aprill 2011 kell 9:24

  Ilvi Jõe-Cannon: Äkki käitub kogu Eesti riik nagu Suusaliit Veerpalu asjas?

  Tasapisi on hakanud tekkima tunne, et Eestist on kujunemas riik, kus vabadust armastaval inimesel oleks ebameeldiv elada.

  1. Riigikogu valimised, mille tulemused tekitasid osades eestlastes kahtluse, et tegemist oli häälte varastamisega e-hääletamise süsteemis, mille suurimad edendajad on võimul olevad erakonnad.

  2. Riigi president andis oma allkirja eelnõule, mis annab võimudele suuremad õigused elanike telefonikõnede pealtkuulamiseks.

  3. Valitsuse toetusel ilmuvas väljaandes Diplomaatia avaldati kaitseminister Jaak Aaviksoo artikkel, milles ta õigustab petmist ja valetamist enesekaitse ja ellujäämise nimel: “Samamoodi tuleb meil leppida arusaamisega, et jumal või Darwin — jällegi sõltuvalt ilmavaatest — ei andnud meile eneseteadvust ja tarkust mitte selleks, et tõde teenida, mida mõned reformatsioonist ja valgustusajast hullutatud inimesed tänase päevani arvavad, vaid selleks, et ellu jääda.”

  Loen parasjagu Waltari “Sinuhet”. Autor laseb tegelastel korduvalt väljendada mõtet, et “tõde on kui haljas mõõk/nuga väike-lapse käes.”

 200. salvey 20. aprill 2011 kell 9:35

  John F. Kennedy tappis huvi tulnukate vastu?

  Kümme päeva enne surma nõudis John F. Kennedy Luure Keskagentuuri juhilt, et talle näidataks ufosid puudutavaid ülisalajasi dokumente. Kas see soov sai presidendile saatuslikuks?

 201. salvey 20. aprill 2011 kell 9:38

  Evelin Ilves: ärge ostke toitu suurtest poodidest!

  Presidendi abikaasa Evelin Ilves hoiatab, et suhkur hävitab meie tervist ning soovitab suurtest poodidest toitu mitte osta.

  Oma Facebooki lehel kirjutab esileedi, et raske on aktsepteerida, et suhkur otseselt haigusi põhjustab. Välismeedia kajastustele viidates toob ta välja, et teadlased saavad päev-päevalt enam teada, mida tööstuslik toit ja selle “maitsvaks” muutmise meetodid meie tervisega tegelikult teevad. “Hävitavad,” nendib Ilves.

  Ta tõdeb, et suhkur on enamikes valmis- ja kiirtoitudes, olgu nad siis magusad või soolased. “Sellest hoidumiseks on parem suurtest poodidest toidu ostmisest loobuda,” manitseb presidendi abikaasa ja lisab, et õnneks tekib turge üha juurde ja nad muutuvad aina paremaks.

 202. dig 20. aprill 2011 kell 12:08

  Liina ütles:

  Ekspertintervjuude abil on igati kohane seni muude meetoditega uurimata teemat lahata.

  Olgu nüüd ilmutatult välja öeldud, et see asi ei ole ju üldse katse meditsiiniohutust lahata. Esiteks ei ole meditsiiniohutus surnud, teiseks õppis emand Orgse mitte arsti- vaid sotsiaalteadusskonnas. Tema uurimus ei räägi, et ohutusega on kehvasti, see räägib hoopis, et mõned arvamusliidrid arvavad meditsiinipoliitikast teistmoodi kui Orgse. Ja Orgse ise on oma arvamust kujundanud kaunis kahtlase väärtusega viisil: anekdootide lugemise teel.

 203. dig 20. aprill 2011 kell 12:08

  salvey ütles:

  Presidendi abikaasa Evelin Ilves hoiatab, et suhkur hävitab meie tervist ning soovitab suurtest poodidest toitu mitte osta.

  Aga kui suurel poel on püramiidi kuju?

 204. Ren 20. aprill 2011 kell 12:41

  dig ütles:

  Õhtuleht kirjutab edusammudest meditsiinis: Jalutu mees sai 400 meetri jooksus jagu Eesti rekordist.

  Tegu ikka rohkem tehnika edusammudega.
  Need süsinikkiust lehtvedrud annavad meeletu eelise võrreldes tavalise jooksjaga.

 205. Liina 20. aprill 2011 kell 13:07

  dig ütles:

  Olgu nüüd ilmutatult välja öeldud, et see asi ei ole ju üldse katse meditsiiniohutust lahata. Esiteks ei ole meditsiiniohutus surnud, teiseks õppis emand Orgse mitte arsti- vaid sotsiaalteadusskonnas. Tema uurimus ei räägi, et ohutusega on kehvasti, see räägib hoopis, et mõned arvamusliidrid arvavad meditsiinipoliitikast teistmoodi kui Orgse. Ja Orgse ise on oma arvamust kujundanud kaunis kahtlase väärtusega viisil: anekdootide lugemise teel.

  Kas me peame nüüd järeldama, et sinu arvates on tegemist jamaga?

 206. dig 20. aprill 2011 kell 14:33

  Liina ütles:

  Kas me peame nüüd järeldama, et sinu arvates on tegemist jamaga?

  Ei, kirjandiga.

 207. dig 20. aprill 2011 kell 15:19

  Associated Press toob kooliuudiseid Californiast.

  SAN FRANCISCO (AP) — California conservatives were outraged in 1966 when the state Board of Education adopted a new junior high school history textbook. The book’s inclusive treatment of the civil rights movement and influential black Americans would indoctrinate students, undermine religious values and politicize the curriculum, they said.

  Forty-five years later, gay rights advocates say similar arguments are being advanced to defeat a bill that would make the state the first to require the teaching of gay history in public schools. The California Senate approved the landmark measure last week, but it needs to clear the Democrat-controlled Assembly and Gov. Jerry Brown’s desk.

  The legislation now under consideration in California would add lesbian, gay, bisexual and transgender people to the lengthy list of social and ethnic groups that schools must include in social studies lessons.

  It also would require as soon as the 2013-2014 school year the California Board of Education and local school districts to adopt textbooks and other teaching materials that cover the contributions and roles of sexual minorities.

  The measure further would prohibit the adoption of any materials that “reflect adversely” on gays or particular religions. School districts would have flexibility in deciding what to include in the lessons and at what grades students would receive them.
  Supporters contend that requiring instruction about gays in history would correct an obvious gap in the state’s existing social studies framework and curb anti-gay stereotypes that make gay youth vulnerable to bullying and suicide.

 208. dig 20. aprill 2011 kell 15:27

  Science Mag kuulutab, et eile toimuval Royal Astronomical Society kokkusaamisel hakkavad teadlased arutama, mis värvi võiksid olla mitme päikesega planeetidel kasvavad taimed.

  Plants that evolve on planets in a multisun solar system might look quite different from Earth’s mostly green foliage, researchers will report tomorrow at a meeting of the Royal Astronomical Society in Llandudno in the United Kingdom. To maximize energy absorption for photosynthesis, especially when the suns have vastly different colors or if at least one of the suns is dim, plants—or, more correctly, their extraterrestrial analogs—may use one or more types of light-absorbing pigments that absorb across a broad range of wavelengths, which would tend to make the plant appear black or gray (main image).

 209. Kriku 20. aprill 2011 kell 15:28

  Arusaam, et kõigi vähemuste kontributsioone tuleb eraldi käsitleda, on Kriku arust üleüldse veider.

 210. dig 20. aprill 2011 kell 15:51

  Kriku ütles:

  Arusaam, et kõigi vähemuste kontributsioone tuleb eraldi käsitleda, on Kriku arust üleüldse veider.

  Mis parata, Ameerika koolisüsteem on nii mannetu, et ilma ei pane kohalikud koolilapsed tähele, et mõned kontribuutorid on vähemusgruppidesse kuulunud.

 211. dig 20. aprill 2011 kell 16:58

  Suure Venna kuu on juba läbi saamas, aga kaht vihaminutit ei ole veel alanud, vihanädalast rääkimata. (Okeaanias olevat Vihanädalat tähistatud 4.–10. aprillil.) Selle vea parandab ära WingNutDaily, kes propageerib kampaaniat väidetava propaganda vastu.

  Advertisers on the MTV program “DeGrassi” are being targeted by a campaign that enables viewers to register complaints about a story line that teaches children the concept of being “transgender.”

  “You would think by the number of episodes that MTV devotes to including the relationship between a female to male transgender high school student and a bisexual lesbian student that such relationships are common occurrence in America’s high schools,” said the Florida Family Association in its alert to constituents.

  Learn what a top shrink says is troubling leftists, in “The Liberal Mind: The Psychological Causes of Political Madness!”

  The family group has provided an email link for viewers to contact the show’s advertisers with their concerns.

  Tõenäosusteooriast huvituvate skeptikute ahvatlemiseks räägib kirjatükk ka tõenäosustest, kuigi väga kentsakas kontekstis.

  “The odds of this bizarre relationship occurring in high school are likely less than one in a million. Yet, MTV feeds this salacious and irresponsible propaganda to an audience made up almost exclusively of young teens and children as if it were commonplace,” the family association continued.

  Tõenäoliselt panid nad ainult ühe või kahe suurusjärguga mööda. Ei saa aga jätta märkimata, et tõenäosus ühes Ameerika keskkoolis inimsuurust parti, merineitsit või keiserlikku laamat kohata on märgatavalt väiksemad. Millegipärast ei ole Florida Family aga ametis analoogilise kampaaniaga vihjatud Disney filmide vihkamiseks — võib-olla on neil mingisugused muud motiivid ja tõenäosus on üksnes ettekäändeks? Vandenõuteooria, et nad on ametis muidu ebapiisavalt tuntud telesaate vaadatavuse tõstmisega kontravärsi punumise teel, on ju nii nunnu.

 212. dig 20. aprill 2011 kell 17:28

  New York Times vahendab Gary Taubes’i mõtteid Robert Lustig’i jutuvadast suhkru kui toksiini kohta.

  On May 26, 2009, Robert Lustig gave a lecture called “Sugar: The Bitter Truth,” which was posted on YouTube the following July. Since then, it has been viewed well over 800,000 times, gaining new viewers at a rate of about 50,000 per month, fairly remarkable numbers for a 90-minute discussion of the nuances of fructose biochemistry and human physiology.

  In Lustig’s view, sugar should be thought of, like cigarettes and alcohol, as something that’s killing us.

  This brings us to the salient question: Can sugar possibly be as bad as Lustig says it is?

  So let’s start by clarifying a few issues, beginning with Lustig’s use of the word “sugar” to mean both sucrose — beet and cane sugar, whether white or brown — and high-fructose corn syrup. This is a critical point, particularly because high-fructose corn syrup has indeed become “the flashpoint for everybody’s distrust of processed foods,” says Marion Nestle, a New York University nutritionist and the author of “Food Politics.”

 213. dig 20. aprill 2011 kell 17:36

  Tallinna Postimees kirjutab linnavalitsuse kavast volbriöö puhul viina taga kiusata.

  Tallinna linnavalitsus otsustas teha Harju maavanemale ettepaneku peatada alkohoolsete jookide müük Harju maakonna kauplustes ja välikohvikutes 30. aprillil kella 18-st.

  Alkohoolsete jookide jaemüügi piiramist 30. aprilli õhtul on alati toetanud ka Põhja prefektuur, kuna see vähendab õigusrikkumisi joobes isikute poolt.

  Miks tuleks purjus inimeste õigusrikkumistele eelistada kainete inimeste omi, ei ole kahjuks selge.

 214. Tarvo Kruus 20. aprill 2011 kell 22:53

  Miski ajas tolle NY Timesi ja Lustigi loos mul BS detektori punasesse. Siin on üks päris põnev Lustigi debunking. Tasub lugeda ka kommentaariumit.
  Paistab, et too Lustig on üks aktivistiks muutunud teadlane, kes on oma kinnistunud arvamustesse takerdunud ja aktiivselt confirmation bias-iga tegelema hakanud.

 215. Tarvo Kruus 20. aprill 2011 kell 23:24

  Too NY Timesi loo autor Gary Taubs paistab ka üks huvitavate, kuid tugevate arvamustega aktivist, kes teeb mitte enda eriala teadust raamatu kirjutamise kaudu. Kus ta muu hulgas teeb selgeks, et kõik mida spetsialistid teavad või räägivad, on “big fat lie”. Küll aga toetavad teda alternatiivmeditsiini esindajad. Muuhulgas on tema wikipedialehel selline lause:

  Taubes’ hypothesis is that the medical community and the federal government of the United States of America have relied upon misinterpreted scientific data on nutrition to build the prevailing paradigm about what constitutes healthful eating. Taubes makes the case that — contrary to the conventional wisdom — it is refined carbohydrates that are responsible for heart disease, diabetes, obesity, cancer, and many other maladies of civilization
  ja (külalisena meile ammu tuntud woode sõbra Larry Kingi saates):
  Although Taubes has no formal training in nutrition or medicine, his book was praised as “raising interesting and valuable points” by Dr. Andrew Weil, a believer of alternative medicine, while Dr. Mehmet Oz and trainer Jillian Michaels who appeared on the same program disagreed with Taubes on many questions

  Nii et “meie” Evelinile igati sobiv allikas ;)

 216. Tarvo Kruus 21. aprill 2011 kell 0:12

  Ühesõnaga – “meie” Evelin näeb väljamaa ajalehes kellegi talle tundmatu Taubsi väljamaakeelset artiklit, vaatab ehk ka ära lõbusa Lustigi video ja kuna see, mida ta näeb, meeldib talle (nagu jehoova vaatas enda kätetööd ja see meeldis talle, või, oot, kas tol ikka on käed? … Või ei ole? … Kurat seda teab…) käseb rahval koheselt Rimi asemel turule või Õigesse Eesti Nopri Tallu minna! Muidu tuleb surm haiguste ja suremise läbi!

  Ja nii veel 5 aastat?! Oi-jah… :(

 217. dig 21. aprill 2011 kell 1:10

  Tarvo Kruus ütles:

  Ühesõnaga – “meie” Evelin näeb väljamaa ajalehes kellegi talle tundmatu Taubsi väljamaakeelset artiklit,

  Mulle meeldib millegipärast tema Vaadete allikatena Simo “Aapeli” Puupponeni lasteraamatus kirjeldatud padjaklubi tüüpi struktuuri kujutelda. Ettekujutus, et ta loeb ajalehest, missugune umbluu täna moes on, oleks märksa masendavam. Kes kirjutab fad’idest ja fallacy’test ajalehes? Muidugi mõista Dogbert.

 218. Kriku 21. aprill 2011 kell 9:55

  Miljonivõlgnik Avo Viiol on edukas ettevõtja

  Viimane majandusaasta aruanne, mis on äriregistrist kättesaadav, on tehtud 2008. aasta kohta ning selle aasta lõpuks oli Viioli firma jaotamata kasum 258 000 krooni ja 95 senti, kuid mees ise on oma tegemistest rääkides tõrges, põhjendades seda asjaoluga, et temast kiputakse ajakirjanduses vaid halba kirjutama.

  Vaene väike.

 219. salvey 21. aprill 2011 kell 10:37

  Jaak Aaviksoo ühitab lihtsama ligipääsu kõrgharidusele suurema nõudlikkusega

  Vastne haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo soovib lihtsustada kehvematest gümnaasiumidest pärit noorte pääsu ülikooli, samas tahab ta aga senisest nõudlikumat suhtumist tudengite õpinguisse.

 220. salvey 21. aprill 2011 kell 10:48

  Kas sa usud võitu?

  On kaks vastakat vaateviisi maailmale ja inimese kohale selles. Kumbki ei saa hoobelda, et ta on „ratsionaalsem” kui teine. Peame nende vahel valima, ja kui valik on tehtud, sunnib see kasutama kriteeriume, mis õigustavad valikut tsirkulaarse loogikaga: kui Jumalat ei ole, siis peavad meie mõtlemist juhtima ainult empiirilised kriteeriumid, ja empiirilised kriteeriumid ei vii Jumalani; kui Jumal on olemas, siis annab ta meile märku, kuidas sündmustevoolus ära tunda tema kätt, ja tänu neile märguannetele me märkame Jumalat kõiges.

 221. salvey 21. aprill 2011 kell 11:21

  Hinnatõus sunnib inimesi turult müügitähtaja ületanud toitu ostma

  Euroajal on inimesed hakanud kokku hoidma ka toidu pealt. Vaadatakse odavamat, et kas või mõni sent säästa.

  Kindlasti on kokkuhoidliku inimese paradiis suurte kaubakettide müügitähtaja ületanud või kohe ületava toidu letile paiskamine.

  Kuid sellist kaupa jagatakse järjest rohkem toidupanga kaudu.

  Kindlam on leida odavat müügitähtaja ületanud kraami turult.

  Ohtu ei nähta – ostja teab, et kommid, vaakumpakendis kaup või konservid ei ole seepärast veel riknenud, et tähtaeg paar päeva või mõnel juhul isegi paar nädalat üle on jooksnud.

  Keskturul võimalusi kümneid

  Tallinna ilmselt praegu veel suurimal, keskturul, on odavkauba pakkujaid kümmekond. Mõnel silt üleval, et kaup on tähtaja ületanud. Mõnel mitte. Aga hinnanumber reedab hoobilt, mis kraamiga tegemist.

 222. dig 21. aprill 2011 kell 11:24

  salvey ütles:

  Kas sa usud võitu?

  Oleksid Sa ära maininud, et seda juttu ajab vana kirikujobu Toomas Paul, oleksin klikkimata jätnud.

 223. dig 21. aprill 2011 kell 11:26

  Postimees kirjutab, et lihavõtete puhul ei kasva rohi ega liigu raha, kuna arvutid tähistavad ülestõusmist.

  Esmaspäeval, 25. aprillil ei toimu pankadevahelisi ega rahvusvahelisi arveldusi eurodes, kuna ülestõusmispühade 2. püha tõttu on suletud üleeuroopaline arveldussüsteem TARGET2 ja selle arveldussüsteemi Eesti osa. Pangasiseseid makseid saab 25. aprillil teha vastavalt iga panga reeglitele.

 224. dig 21. aprill 2011 kell 14:07

  Death and Taxes kirjutab Arizonas asuva Maricopa maakonna šerifi uuest võimalike kurjategijate propageerimise kampaaniast.

  Arizona Sheriff Joe Arpaio recently instituted a “Mugshot of the Day” contest, asking the general public to vote online for which untried inmate has the best mugshot.

  This may not be a popular opinion, but I think Arpaio, who apparently holds the title of “America’s Toughest Sheriff,” may not have been loved enough as a child.

  Known for atypical, creative and often abusive practices against Maricopa County prisoners, at various points over his career, Arpaio has:

  * Dressed inmates in pink underwear.
  * Fed inmates green bologna.
  * Raided a suspected cock fight with a SWAT team, a bomb robot and Stephen Seagal.
  * Dispatched teams of deputies to Latino neighborhoods, directing them to arrest anyone who can’t prove citizenship.
  * Created a Tent City for convicted inmates, and when they complained of the sweltering heat was quoted saying, “It’s 120 degrees in Iraq and the soldiers are living in tents, have to wear full body armor, and they didn’t commit any crimes, so shut your mouths.”
  * Forced chain gangs to work as undertakers.

  The “mugshot of the day” contest would be funny if it were a random website, but coming from an actual sheriff, it’s unethical.

 225. dig 21. aprill 2011 kell 15:10

  PZ Myers kirjutab peakirurgist, kes usub meditsiinialternatiivi nimega palve.

  he American Journal of Surgery has published a transcript of a presidential address titled, “Can prayer help surgery?”, and my first thought was that that was absolutely brilliant — some guy was roped into giving a big speech at a convention, and he picked a topic where he could stand up, say “NO,” and sit back down again. If he wanted to wax eloquent, maybe he could add a “Don’t be silly” to his one word address.

  But a reader sent me a copy of this paper, and I was wrong. The author spent four pages saying “Yes”. It flies off to cloud cuckoo land in the very first sentence, which compares prayer to “chemotherapy and radiation as adjuvant therapies to surgery, working synergistically to cure cancers”, and then justifies it by pointing out that patients do internet searches for alternatives to surgery, and prayer is a popular result. So, right there in the first paragraph, we get the Argument from Extravagant Assertion and the Argument from Google. It’s not a good start.

  Juhtunut analüüsib Orac, kes päriselus juhtumisi kirurgiametit peab.

  There’s a huge difference between using chemotherapy and radiation therapy as adjuvant therapies after cancer surgery in order to reduce the risk of recurrence. We know what they are. Science can demonstrate that they work, how they work, and how effective they are for various clinical situations. This is in marked contrast to intercessory prayer, which has never been shown to work. Of course, I’d ask Dr. Schroder what his opinion of “alternative” therapies is. does he think science supports them? If so, how? And, if so, what science supports his assertion that prayer can help surgery? No, wait. Stop. I bet that he probably does, at least if the reasoning he uses to evaluate alternative medical therapies is anywhere near a sloppy as his reasoning in arguing for surgeons to use prayer as an adjunct to surgery.

  Do you realize how incredibly rare it is for a Cochrane review ever to conclude with a recommendation that no further studies be done? Seriously! Even in the Cochrane Review of homeopathy and laetrile, the authors recommend more studies. Yet in the case of intercessory prayer, the authors recommend exactly that, arguing in essence that it would be a waste of resources. And so it would be. Whether he realizes it or not, Dr. Schroder has said exactly the same thing, although he tries desperately to try to spin it otherwise, deemphasizing how many studies were negative and how few were positive. So instead of asking the right question (why were the vast majority of the studies negative?) and getting the right answer (because intercessory prayer doesn’t work), Dr. Schroder asks, “Why is it that not all studies demonstrate prayer benefit?” and gives a wildly off-base answer:

 226. dig 21. aprill 2011 kell 16:31

  Postimees vahendab tunnustatud spetsialisti hinnangut terrorismi põhjuste kohta.

  Valgevene autokraatliku riigipea Aleksandr Lukašenka hinnangul on möödunud nädala esmaspäeval Minski metroos toimunud terrorirünnak liigse demokraatia tulemus.

  «Me oleme selles (rünnakus – toim) ise süüdi,» lausus Lukašenka. «Me võtsime valimiste eel vastu nii palju demokraatiat, et me kõik – nii teie kui mina – hakkasime tundma end haigena,» selgitas 19. detsembri presidendivalimised ülekaalukalt võitnud ja 16 aastat riiki valitsenud Lukašenka, vahendas uudistevõrk AFP.

  Küllap hakkab Valgevene oma ülevoolavat demokraatiat nüüd kilokaupa odavalt välismaale müüma.

 227. dig 21. aprill 2011 kell 19:52

  Nagu Singularity Hub kirjutas, algas üleeile maailmalõpp ja täna läksid robotid laiali elusaid inimesi otsima, et neid surnud inimesteks konverteerida.

  Robotiuudiseid edastab ka Postimees, aga tema andmeil otsivad robotid hoopis surnud inimesi.

  Kaks USA-Jaapani meeskonna juhitud veealust robotit otsivad Jaapani põhjaosas ookeanist 11. märtsil toimunud maavärina ja järgnenud tsunami ohvreid.

  Mida robotid surnutega peale hakkavad, Postimees ei teata. Küllap on neil kurikaval plaan neid elavateks inimesteks või siis zombideks konverteerida. Maailmalõpp ei või ju ometi tulemata jääda.

  Küll aga teavitab Postimees meid robotite strateegilistest dimensioonidest:

  Kaugjuhitavad robotid on 40 cm kõrgused ja 66 cm laiused.

 228. Kriku 21. aprill 2011 kell 23:20

  Venemaa «tulnukas» koosnes kananahast ja leivast

 229. salvey 22. aprill 2011 kell 9:44

  Miks me valetame?

  Valetamine on keeruline psühholoogiline protsess, milles osaleb peaaegu kogu keha, ütleb psühholoogiaprofessor Talis Bachmann.

  Kui inimene valib täie teadmise juures valetamise, peab tõe rääkimine ikka väga ohtlik olema. Asi peab olema seda väärt, sest psühholoogilises plaanis on valetamine keeruline ja vaevarikas ülesanne. Inimese organismis, alates aju närvirakkudest ja lõpetades jalalabadega, käivitub hulganisti protsesse, mida korralik valetaja peab suutma kontrollida ja ohjata, sealjuures automaatsed emotsioonid. Vana hea valedetektor – polügraaf – suudab viidata võimalikule valetamisele vaid kaudselt, registreerides organismis toimuvaid füsioloogilisi protsesse, mis on seotud erutusega. Enamikul inimestest kaasneb valetamisega emotsioon. See väljendub kehalistes protsessides, mida saab objektiivselt mõõta.

  Valesid on raske mõõta

  “Muutused tekivad üheksal juhul kümnest. Enamik inimesi on ikkagi moraalsed olevused ja teavad, et valetamine on paha ja sellega kaasneb esiteks süümepiin, teiseks kartus. Kolmandaks: valetamise varjamine on keeruline tunnetuslik tegevus, keerulisem kui enamik igapäevaseid tavalisi mõtteid. Aktiveeruvad ka mehhanismid, mis teadlikku töömälu ja tähelepanu koormavad.”

 230. salvey 22. aprill 2011 kell 10:32

  “Veidi valu ja olengi paradiisis!”

  Raskelt vigastatud 14aastane Fida Hussain vaagub haiglas elu ja surma vahel. Äärmusrühmitus Taliban värbas poisi suitsiiditerroristiks paradiisi ilust rääkides.

  Paraku plahvatas tema kere ümber olnud pomm vaid osaliselt ja ta jäi ellu. Nüüd kahetseb Fida Hussain oma tegu, vahendab Spiegel Online.

  Loode-Pakistanist pärit Fida Hussain ütles, et äärmusrühmitus Taliban värbas ta viis kuud tagasi. Ühel päeval ootas teda kooli juures mees, kes tutvustas end Talibani liikmena. Ta uuris Fidalt, kas ta soovib saada enesetaputerroristiks.

  “Ma vastasin, et kui ta tingimata inimesi tappa tahab, siis tehku seda ise ja ärgu küsigu teenet lastelt,” meenutab praegu haiglavoodis lebav Fida Hussain.

  Värbaja ei jätnud jonni. “Ta ütles, et ei ole midagi paradiisist ilusamat, ja ma pääsen sinna, kui tapan uskmatuid,” räägib poiss, valugrimass näol.

  Paradiis kui võluvits

  Lähitulevikus terendav paradiis osutus võluvitsaks ja Fida nõustus. Järgnes mitu kuud ajuloputust. “Nad lugesid alati koraani ja palvetasid. Seetõttu pidasin neid headeks inimesteks,” kahetseb poiss.

  Fida sõnul treenis Taliban koos temaga tapjateks palju teisi lapsi ja noori. 3. aprillil leidis Taliban, et Fida Hussain on ülesande täitmiseks valmis. Märtrisurma minekuga lubati poisile igavest elu paradiisis, kus tema eest on valmis hoolitsema 72 neitsit. Fidale ja veel kahele tema eakaaslasele pandi ümber pommivöö ja saadeti Dera Khazi Khani linna lähedale sufide mausoleumi juurde kogunenud rahvahulga sekka end õhku laskma. Talibanile on sufism vastuvõetamatu ja sufid võrdsustatakse uskmatutega.

 231. salvey 22. aprill 2011 kell 10:56

  Dispatch: Deciphering the Estonian Cyclist Hostage Video

  Vice President of Intelligence Fred Burton examines the hostage video of the seven Estonian cyclists kidnapped in Lebanon and discusses the intelligence that can be gleaned from it.

 232. Kriku 22. aprill 2011 kell 10:57

  Ajurveedaarst soovitab: mis aitab vananemise vastu?

  Kasvuhormoon hoiab tohtri sõnul töökorras immuunsuse ja kasvajavastase toime, rakud paljunevad vigadeta, nahk on elastne, luud tugevad, liigesed paindlikud, aju töötab jõudsalt ning maks sünteesib selle hormooni toimel ka IGF-1, tänu millele puhastuvad rakud jääkainetest ja korrastavad seda, mis rikki läinud.

  «Neli asja, mis kõik tõstavad organismis nn noorusehormoonide – kasvuhormooni ja DHEA taset. Ehk siis prana-toit, mille osakaal päevases toiduratsioonis peaks olema 70 protsenti, õigel ajal söömine, üks kord nädalas paastumine või koormusevaba päev ning liikumine,» selgitab Vetrov.

  Koormusevabal päeval peaks jooma vett ja värskelt pressitud mahlu ning sööma puu- ja köögivilju, parim liikumine kasvuhormooni tõstmiseks on aga uuringute järgi sörkjooks.

  Pranat ehk elujõudu andvad toiduained (prana kahanemise järjekorras) on: mesi, seltitatud või ehk ghee, äsjanopitud puuviljad ja marjad, täisteravili, oad, pähklid, seemned, köögivili, naturaalsed piimatooted, millest esikohal värskeltlüpstud piim, munad.

  Õigel ajal söömine tähendab aga Vetrovi sõnul seda, et kuni tegeliku keskpäevani peaksime sööma ainult prana-toitu ning 30-40 minutit enne ja pärast keskpäeva ei tohiks üldse süüa, sest see on aeg, mil käivitub organismi nn antiviirusprogramm.

  Pärast keskpäeva ei pea väga range olema, sest keha omastab siis ainult kasulikku; pärast päikeseloojangut võib aga süüa piimatooteid, puuvilju, marju, seemneid, pähkleid, rafineerimata taimeõli, rohelist ja köögivilja, ent mitte kartulit, porgandit ega peeti.

  See tuletab meelde juba prohvet Muhamedi korraldust joovastavate jookide tarvitamise kohta.

 233. salvey 22. aprill 2011 kell 11:06

  Kaua inimesed Maale ära mahuvad?

  «Inimkonna teatud arengu tingimustes kõrgel tasemel olnud suremus hakkab langema, sellega kaasneb mõne aja pärast sündimuse langemine – aga alles mõne aja pärast – seega toimub vahepealsel ajal demograafiline plahvatus, kus kõikides piirkondades rahvaarvud mitmekordistuvad,» rääkis Ainsaar statistikaseltsi konverentsil veel üht teooriat.

  «Täna ja praegu on 70 protsenti rahvastikust ikka veel kiire rahvastiku kasvu ehk ülemineku faasis – kui ka peaks toimuma mingi stabiliseerimine või kahanemine, ei toimu see kindlasti lähitulevikus,» arvas teadur.

  Kui praegu läheneb maailma rahvastiku arv 7 miljardi, siis halvimaks prognoosiks nimetas Ainsaar 2300. aastaks tehtut, mille järgi võiks siis maailmas elada 36 miljardit inimest – see tähendaks rahvastiku kasvu viis korda. See toimuks arengumaade arvelt. «See tähendab, et praegused piirkondade elanike suhtearvud muutuvad – Aafrika osatähtsus suureneb, oluliselt on kahanemas ka Aasia ja Euroopa,» sõnas Ainsaar, lisades, et enamasti nii kaugele demograafid siiski ei vaata.

  Suhteliselt usaldusväärsemaks pidas Ainsaar prognoose, mis pakub, et 40-50 aasta pärast on Euroopa osakaal maailma rahvastikust kahanemas, seevastu teatud piirkonnad jälle kasvamas.

 234. Kriku 22. aprill 2011 kell 11:18

  Juhtkiri: odav või tervislik

  Eesti elanikest umbes pooled peavad oluliseks, et toit, mida nad söövad, oleks eelkõige tervislik. Seega toitumisteadlastel on ühelt poolt küll põhjust rõõmu tunda – teadlikkus sellest, mis on tervislik toit, mida poes müüdavad toiduained või valmistoidud sisaldama ei peaks, ja oskus vajalik info üles leida on üsna suur.

  Ilmselt on paljud pered enda jaoks sobivama juba ka leidnud, kas või tuttava taluniku näol, kelle käest vajalik ostetakse, alternatiivina suurte ketipoodide anonüümsetele omatoodetele. Kuid mõni värske talukaubaga kauplev autokauplus mahub eestimaise mahetoidu turule veel kindlasti ära.

  Sest on näha, et vajadus tervisliku toidu järele on olemas, küsimus on vaid seni küsitud liiga kõrges hinnas, mis just eriti kahanenud sissetulekutega kõrvutades ostja kodumaisest mahekaubast eemale peletab.

  Kas ma olen ainuke, kellele see mahehala närvidele käib? Tervislik ei võrdu mahe. Rääkimata sellest, et kodumaine ei võrdu mahe… Mahe on ikkagi üks väike nišš, kahjuks või õnneks. Vähemalt mulle jäävad mõned mahetoodangule esitatavad nõudmised küll arusaamatuks.

  Teine tüütu hala on tervisliku toidu kalliduse hala. Mingu turule ja ostku kapsast. Isegi praegu, kevadel, kui hinnad on kõrged, on see üks odavamaid viise midagi potti saada. Veel üks võimalus odavalt ja tervislikult söönuks saada on osta poest kuivatatud põldube. Kilo peaks olema 80 sendi kanti ja kalorsuse poolest aitab sellest viieks päevaks. Iga kell etem kui makaron.

 235. salvey 22. aprill 2011 kell 11:47

  Kriku ütles:

  Kas ma olen ainuke, kellele see mahehala närvidele käib?

  Arvatavasti mõtlevad nad selle maheda all Eestimaal kasvatatud toitu või vaevalt nad ise ka täpselt teavad…

  Kapsa kasvatamine ilma pestitsiidideta on mu meelest ikka tõeline kunsttükk, sest maakirbud üritavad taimi nahka panna, nii pea, kui need nina maa seest välja pistavad. (A`eelmisel aastal maakirpe miskipärast polnud, nii et ka mürgitada polnud vaja.) Ja ilma mineraalväetisteta ei õnnestu üldse korralikku pead saada.
  Seda, et mõni värske talukaubaga kauplev autokauuplus müüks mürgita ja mineraalväetiseta üleskasvatatud kapsast, on mul raske uskudagi.
  Teised köögiviljad on vähem nõudlikud, neid on õnnestunud küll kasvatada nii ilma pestitsiidide kui ka mineraal- väetisteta.

  Üldiselt vist öeldakse, et Eesti köögiviljad, marjad, õunad sisaldavad märksa enam vitamiine kui lõuna pool kasvanud?

  Tegelikult puudub mul muidugi aiandusharidus.

 236. dig 22. aprill 2011 kell 13:13

  salvey ütles:

  Raskelt vigastatud 14aastane Fida Hussain vaagub haiglas elu ja surma vahel. Äärmusrühmitus Taliban värbas poisi suitsiiditerroristiks paradiisi ilust rääkides.

  Siit ka huvitav moraalne küsimus: kas õigem oleks sihukesele tegelasele paradiisi kohta tõtt avaldada või peaks talle tegema parema pakkumise: kui terrori tegemata jätab, jõuab veel ilusamasse paradiisi.

  “Nad lugesid alati koraani ja palvetasid. Seetõttu pidasin neid headeks inimesteks,” kahetseb poiss.

  Tõepoolest, religiooni ohtlikkus ei olegi niivõrd religioonis endas kuivõrd tema levitatavas “usklikud on head inimesed” meemis.

 237. dig 22. aprill 2011 kell 13:41

  Kriku ütles:

  Pranat ehk elujõudu andvad toiduained (prana kahanemise järjekorras) on: mesi,

  Mee põhiline koostisosa on mäletatavasti monosahhariidne suhkur — peaaegu kolm viiendikku sellest on fruktoos ja veidi üle kahe viiendiku glükoos. Natuke on sahharoosi ka, too on disahhariid fruktoosist ja glükoosist.

  seltitatud või ehk ghee,

  Too on jälle rafineeritud rasv.

  Läänemaailmas ei ole tänu soola odavusele, külmutuskappide leiutamisele ja toidupoodide iga päev lahti olemisele tarvis või säilivuse kunstlikuks pikendamiseks temast muid piimas leidunud huvitavaid aineid — näiteks valke — niimoodi ärastada. Turgu mööda on sellel niisugune põnev tagajärg, et läänemaailma toidupoed enamasti gheed ei müü, aga sotsiaalselt võib see aidata kehtestada meemi, et ghee on midagi iseäraliselt pühalikku ja vaimset, mida profaansed suured poed pühadusehirmus väldivad.

 238. dig 22. aprill 2011 kell 13:50

  Kriku ütles:

  … pärast päikeseloojangut …

  Fun fact: Ekvaatorist vaid paarikümne kraadi kaugusel laiutavas Indias loojub päike iga päev enam-vähem samal ajal, aga Eestis on ta, sunnik, talvel laisavõitu ja suvel venitab loojumisega tundide kaupa. Kõrvatundras elaval Jõuluvanal jälle on neid keskpäevi na vähevõitu.

 239. dig 22. aprill 2011 kell 13:54

  salvey ütles:

  Arvatavasti mõtlevad nad selle maheda all Eestimaal kasvatatud toitu või vaevalt nad ise ka täpselt teavad…

  Kahtlane. Praktikas paistab mahedus enamasti olevat maagiline-müstiline omadus.

  Muide, Tartus on konservitehas Salvest. Neil oli kunagi toode “Mahe kurk”. Tänapäeval on selle nimi “Maitselt mahe kurk” ja ümbernimetamise järel olid mõnda aega müügil kurgipurgid, millel oli suur silt “Mahe kurk” ja selle peal väike kleeps “Maitselt”. Kurjad keeled rääkisid, et mingisugune riiklik maheduse järele valvamise asutus olevat Salvestile harja karanud, et nemad üritavad mittemahedaid konservkurke tarbijatele mahedate pähe müüa.

 240. dig 22. aprill 2011 kell 14:10

  Kriku ütles:

  See tuletab meelde juba prohvet Muhamedi korraldust joovastavate jookide tarvitamise kohta.

  Kardetavasti on tegemist vähese silmaringiga. Pigem võiks see pikk loetelu meelde tuletada prohvet Muhamedi paljusid korraldusi selle kohta, missugused toidud on halal ja missugused haram.

 241. Kriku 22. aprill 2011 kell 16:30

  Eestisse on oodata kõrgema klassi ennustajat.

  Tuleviku saadik Anne Jirsch: intuitsioon annab märku, millist valikut teha

  Londonis elav ja praktiseeriv Anne Jirsch on erakordse andega selgeltnägija, metafüüsik, mitme raamatu autor ning möödunud ja tulevase elu terapeut, kes andis eksklusiivintervjuu ajakirjale Üks Londoni ühes kõige meeldivama auraga linnaosas – Kensingtonis.

  Mis on muuseas rämedalt kallis.

  Intuitsiooni ja energia kasutamist on Anne teiste seas õpetanud ka sõjaväelastele, kes näevad erakordselt selgeid visioone ja suudavad ennustada praktiliselt kõike. Aprillis tuleb ta neid kasulikke oskusi õpetama ka Eestisse.

  Tulevase elu progressioonis võin avastada ääretult palju kasulikku infot. Olen mõistnud, et inimesed, kellel olen aidanud näha nende tulevast elu, on tulevikus rohkem arenenud. Võime pääseda ligi kõrgelt arenenud tulevikuenergiale, võime saada sealt vajalikku elutarkust oma tuleviku-minalt.

  Üks osa inimkonnast muutub primitiivsemaks, jämedakoelisemaks, isegi rumalamaks, toitub ebatervislikult. Ja samas paljud arenevad edasi, nende energiatase tõuseb, nad muutuvad vaimselt teadlikumaks, neil on parem ühendus infoväljaga. Inimkond jaguneb kaheks, kuid maailm ise on väga tark.

  Arenemiskiirus kasvab ja seda kinnitab ilmekalt asjaolu, et üha enam ettevõtteid kutsub minusuguseid õpetajaid oma töötajatele õpetama intuitsiooni ja energia kasutamist.

  Samamoodi kutsutakse õpetama sõjaväkke. Näiteks üks asi, mida sõjaväelastele seoses energiaga õpetatakse, on: kui vaenlane liigub sinu poole ja sa ise oled peidus, siis ära vaata teda, sest ta tunnetab vaatamisest tulenevat energiat.

  Sarnaselt toimuvad muudatused arstide hulgas, kes erinevalt varasemast saadavad oma patsiente tervendajate juurde, näiteks reiki seansile. Arenevad väga huvitavad teadusharud.

  Palju väikesi muudatusi on ka suhtlemises – järjest enam tuleb vaimsetest teemadest juttu lõunalauas. Aastaid tagasi peeti seda peaaegu tabuks, kuid nüüd jagatakse üksteisele oma kogemusi vabamalt.

  Näiteks 18.-19. sajandil oli see ka väga populaarne kõneaine.

 242. dig 22. aprill 2011 kell 17:07

  Kriku ütles:

  Intuitsiooni ja energia kasutamist on Anne teiste seas õpetanud ka sõjaväelastele,

  Sõjaväelased oskavad isegi energiat suurepäraselt kasutada. Mõnikord muundavad nad püssirohtu kätketud keemilist energiat soojusenergiaks, seda tinaplönni kineetiliseks energiaks ja lasevad tollel lõpuks eemal asuvat sihtmärki lagundavaks energialiikide kombinatsiooniks muunduda. Teinekord jälle moduleerivad akustilise energiaga elektromagnetlaineid, et nende energilised teated elektrienergia ning raadio abil kaugele jõuaksid. Nagu LA Times üksteist päeva tagasi kirjutas, on ette tulnud ka seda, et meresõjaväelased kontsentreerivad suure hulka valgusenergiat kimbuks kokku ja paistetavad seda mööda eemal asuva sihtmärgi pihta suures koguses soojusenergiat.

  Kriku ütles:

  Londonis elav ja praktiseeriv Anne Jirsch on erakordse andega selgeltnägija, metafüüsik, mitme raamatu autor ning möödunud ja tulevase elu terapeut, kes andis eksklusiivintervjuu ajakirjale Üks Londoni ühes kõige meeldivama auraga linnaosas – Kensingtonis.

  Mis on muuseas rämedalt kallis.

  Tõenäoliselt on see oluline eeltingimus. Mee ja gheega on samamoodi: mõlemad on Indias ajalooliselt üpris kallid olnud, kuni masstootmine ja rahvusvaheline kaubandus hindu alla tooma hakkasid.

 243. Ingmar 22. aprill 2011 kell 21:32

  Kriku ütles:

  Näiteks üks asi, mida sõjaväelastele seoses energiaga õpetatakse, on: kui vaenlane liigub sinu poole ja sa ise oled peidus, siis ära vaata teda, sest ta tunnetab vaatamisest tulenevat energiat.

  Küllap kuulub see nende nõuannete hulka, mille mittetöötamise üle pole veel keegi nurisema tulnud.

 244. Kriku 22. aprill 2011 kell 21:36

  Kommentaaridest võib lugeda:

  vastus 22.04.2011 18:04

  anne jirschga toimus kohtumine -seminar hotellis euroopa(paadi tn 5, tallinnas)9-10aprill 2011a(hind 93.-eurot) ja kõik lisainfo tuli küsida
  kreet.rosin@gmail.com
  tel 5266988
  http://www.teadlikareng.com

  Mnjah.

 245. Kriku 23. aprill 2011 kell 12:30

  Arstide süül sureb Eestis aastas 1500 inimest?

  Kuigi ametliku statistika järgi suri Eestis viimase 13 aasta jooksul meditsiinilise vea tagajärjel 151 inimest, võib Euroopa statistikale tuginedes nentida, et meditsiinivead tapavad aastas 1500 inimest.

  Nii väidab Pärnu haigla kvaliteedijuht ja Eesti mitme tervishoiupoliitikadokumendi kaasautor Teele Orgse oma magistritöös, mida ta Tartu Ülikoolis mullu sügisel kaitses, kirjutas “Õhtuleht”.

  Perearstide seltsi juhatuse liikme, Järveotsa perearstikeskuse perearsti Diana Ingeraineni sõnul on varasemate aastate statistika kohaselt valediagnooside arv püsinud üheksa protsendi piires ning Eesti ei ole teistest riikidest erinev. «Ka on teada, et arstlik viga on tervishoiu lahutamatu osa, aga mitte üle ühe-kahe protsendi tegevusest. Kõlab nukralt, kuid vigadest õpitakse,» lausus Ingerainen…

  Eesti Arstide Liidu presidendi Andrus Mäesalu sõnul on magistritöös esitatud arvud ekstrapolatsioon teiste riikide andmetest, välja rebitud kontekstist ehk magistritöö hüpoteesist ega oma Eesti olukorraga reaalset seost.

 246. Kriku 23. aprill 2011 kell 13:08

  Siin ta siis ongi: USA õnnelikem inimene

  Ajaleht New York Times võttiski aluseks Gallupi andmed ja otsis üles statistilistelt näitajatelt kõige õnnelikuma Ameerika inimese, kelleks osutus Alvin Wong. Ta on 1,78 meetrit pikk, 69-aastane Hiina päritolu ameeriklane, kes on pöördunud juudi usku, on abielus ja laste isa, juhib oma firmat tervishoiu vallas, teenides enam kui 120 000 dollarit aastas, ja elab Honolulus. Wong kinnitaski, et ta on tõesti üks väga õnnelik inimene.

  Viis viisi õnnelikumaks eluks

  ••1••

  Ole tänulik. Ühes uuringus paluti osalistel kirjutada tänukirju inimestele, kes on neid mingil moel aidanud. Selgus, et tänajad olid pärast seda veel kaua aega õnnelikumad ja enamgi veel – kirju ei pruukinud isegi ära saata, õnn oli ikka õue peal.

 247. Kriku 24. aprill 2011 kell 12:04

  Suri India guru Sai Baba

 248. dig 24. aprill 2011 kell 15:59

  Texases on kuberner pika põua leevendamise nimel mööduva nädalalõpu Vihma Eest Palvetamise Päevadeks kuulutanud, teatab Texase kuberneri veebileht.

  WHEREAS, the state of Texas is in the midst of an exceptional drought, with some parts of the state receiving no significant rainfall for almost three months, matching rainfall deficit records dating back to the 1930s; and

  NOW, THEREFORE, I, RICK PERRY, Governor of Texas, under the authority vested in me by the Constitution and Statutes of the State of Texas, do hereby proclaim the three-day period from Friday, April 22, 2011, to Sunday, April 24, 2011, as Days of Prayer for Rain in the State of Texas. I urge Texans of all faiths and traditions to offer prayers on that day for the healing of our land, the rebuilding of our communities and the restoration of our normal way of life.

 249. dig 24. aprill 2011 kell 16:11

  Guardian informerib lugejat uudistootest:

  The Real Water website describes how the water we drink – from the water I have in my glass right now, to the water you made your cup of tea with this morning – has been “damaged”.

  According to the company “most of the water we drink is very acidic … many nutritionists believe that most diseases flourish and grow rapidly in an acidic environment.”

  The makers of Real Water claim that during its journey through various pipes, filters and other treatment systems normal water is “stripped of its electrons”, causing the molecules to “clump”, which prevents them from hydrating our cells. Even worse, the molecules are now “basically free radicals … [which] literally zap or pull away life force from the cell.”

  Kuna Guardian tegeleb päris ajakirjandusega, mitte lihtsalt poliitiliste väitluste vahendamisega, on saadaval ka kommentaarid kelleltki, kes teab, mida ta räägib.

  “The lowest possible pH of carbonated water is around 5,” says Professor Stephen Fletcher, a researcher in the department of chemistry at Loughborough University. “There is a thousand times more acidity in the vinegar you put on your chips. So the pH (acidity) of tap water is not dangerous at all.”

  Professor Fletcher says: “Water molecules do not act as free radicals, do not form permanent ‘clumps’, and are not damaged by pipes. Free radicals are very nasty and short-lived chemicals that contain what chemists call an ‘unpaired electron’. The acid component of water (called a hydrogen ion) emphatically does not have an unpaired electron. In fact, it has no electrons at all.”

  Professor Fletcher takes issue with the claim that the water was positively charged in the first place: “Water is always charge-balanced due to a scientific principle called ‘electroneutrality’. It follows that the E2 technology cannot add ‘hundreds of millions of free electrons’ to anything, no matter how it works.”

  Saadaval on ka hunnik skeptitsismi-propagandat.

  On the one hand this is an amusing read, leaving you astonished at the amount of tripe you can find online. On the other, this is a real company, making real sales at the expense of those who believe their outlandish claims. In an age when people are increasingly worried about their health, perhaps the most beneficial thing to take in large doses is scepticism.

 250. Kriku 24. aprill 2011 kell 16:16

  Suri India guru Satya Sai Baba

  India peaminister Manmohan Singh nimetas usuguru lahkumist korvamatuks kaotuseks. Ka paljud teised tähtsad riigi- ja ühiskonnategelased avaldasid lahkunud usujuhile austust.

 251. dig 24. aprill 2011 kell 18:04

  Jezebel illustreerib, mis juhtub, kui kramplikus “foto pole artikliga seotud” pildi näljas artiklikirjutajad aborditeemalistele artiklitele võtmesõnade järgi pilte külge panevad.

  Lisa Wade, Ph.D. — According to The Guttmacher institute, 90% of all abortions occur in the first trimester. According to WebMD, a 12-week old fetus is 2.5 inches long and the typical woman will have gained three to five pounds. Most of these women’s pregnancies are essentially undetectable to an observer.

  Most news stories about abortion, however, illustrate their article with an image of a woman with an unambiguously pregnant belly. The disconnect between the reality (90% of abortions occur in the 1st trimester) and the imagery (of women who are in their 3rd) implies that many abortions are occurring much later than they are.

  Rohkesti pilte käib välja PreggoBelly.

 252. Kriku 24. aprill 2011 kell 20:04

  @dig:

  Tõepooles, see pilt näiteks oleks palju nunnum.

 253. dig 24. aprill 2011 kell 20:08

  Uudise kollasest veerust toob meieni LiveScience: käivad kuulujutud, et kedagi Higgsi bosonit, va eraklikku prominenti, olla märgatud.

  A rumor is floating around the physics community that the world’s largest atom smasher may have detected a long-sought subatomic particle called the Higgs boson, also known as the “God particle.”

  The controversial rumor is based on what appears to be a leaked internal note from physicists at the Large Hadron Collider (LHC), a 17-mile-long particle accelerator near Geneva, Switzerland. It’s not entirely clear at this point if the memo is authentic, or what the data it refers to might mean — but the note already has researchers talking.

  The buzz started when an anonymous commenter recently posted an abstract of the note on Columbia University mathematician Peter Woit’s blog, Not Even Wrong.

  Some physicists say the note may be a hoax, while others believe the “detection” is likely a statistical anomaly that will disappear upon further study. But the find would be a huge particle-physics breakthrough, if it holds up.

 254. dig 24. aprill 2011 kell 20:26

  Kriku ütles:

  Tõepooles, see pilt näiteks oleks palju nunnum.

  Tema nunnudusel pole viga, aga minu meelest oleks eelistatav, kui pildid artiklite küljes lugejat informeeriksid, mitte nii, et ma kirjutan kommentaari piltidest ja lisan sinna umbes sihukese pildi:

  Pilt. Pildil kujutatud pilt ei ole kommentaariga seotud.

  Ma ju ometi ei kahtlusta, et lugejad ei mõista, misasi üks pilt on, kui ma nende jaoks pisikest piltsõnastikku ei lisa.

 255. dig 24. aprill 2011 kell 20:40

  San Francisco Chronicle kirjutab uuest kontravärsist, mille keskel on roosaks lakitud varbaküüned.

  Last week J. Crew sent out an email advertisement for its children’s wear line featuring a photograph of the company’s creative director painting her 5-year-old son’s toenails pink.

  The caption reads, “Lucky for me I ended up with a boy whose favorite color is pink. Toenail painting is way more fun in neon.”

  In an era when society is letting go of restrictive gender stereotypes, this sweet, touching photograph capturing a special moment between mother and son might seem innocent, even inspiring, to most. Yet yesterday FoxNews.com ran a column slamming the photograph, sparking a raging debate over gender identity.

  Dr. Keith Ablow writes: “Yeah, well, it may be fun and games now, Jenna, but at least put some money aside for psychotherapy for the kid–and maybe a little for others who’ll be affected by your ‘innocent’ pleasure.

  Kahjuks ei ole teada, mis värvi on isand Ablow’ varbaküüned. Nahavärvi järgi interpoleerides võib kahtlustada, et kunagi olid need roosad, ükskõik, mis värvi nad praegu on.

  Aga kui me nüüd vandenõu juurde tagasi tuleme, siis jutt psühhoteraapia jaoks raha kõrvale panemisest kajastab tema ilmselgeid ärihuve — töötab ta ju psühhiaatrina.

 256. dig 24. aprill 2011 kell 20:59

  CNN kirjutab, et Naatani Kuulus hakkab publiku soovile vastu tulles naisi diskrimineerima.

  New York (CNN) — The Nathan’s Famous hot dog-eating contest has always separated the men from the boys, as far as eating competitions go, but this year it will separate the men from the women — with separate challenges for the sexes.

  Loomulikult kaasneb ka palgavahe.

  Although the men’s competition will feature a grand prize of $20,000 and the famous championship belt, the woman’s purse will be $5,000.

  Why the disparity?

  Shea says that the overall prize money will eclipse that of past years and that although the money is meaningful, the instant celebrity for the first female hot dog-eating champion will make up for the shortfall.

 257. dig 24. aprill 2011 kell 21:06

  Associated Press vahendab, et paavst on riigipüha puhul evolutsiooni käsile võtnud.

  VATICAN CITY – Pope Benedict XVI marked the holiest night of the year for Christians by stressing that humanity isn’t a random product of evolution.

  Benedict emphasized the Biblical account of creation in his Easter Vigil homily Saturday, saying it was wrong to think at some point “in some tiny corner of the cosmos there evolved randomly some species of living being capable of reasoning and of trying to find rationality within creation, or to bring rationality into it.”

  Juhuks, kui mõni lugeja ei peaks teadma, misasi see Vatican sihuke on, on ajakirjanik abivalmilt artikli lõppu natuke taustainfot lisanud.

  This year, students of the Legion of Christ, the conservative order undergoing a major Vatican-mandated overhaul, provided the liturgical service at the vigil. The Vatican took over the Legion last May 1 after confirming its founder was a pedophile.

 258. dig 24. aprill 2011 kell 21:22

  Mäletatavasti teatas Terry Jones hiljuti võimalusest, et tema valitud kängurud Muhamedi üle kohut mõistma hakkavad. CNN teatab, et kurjad uskmatud Virginiast olevat temast ette jõudnud ja vannutatud kängurud Naatsaretist pärineva Jeesuse karistust üle vaatama pannud.

  During Lent, the Church of the Holy Comforter used Virginia law to retry the sentencing phase of the blasphemy case against Jesus of Nazareth. Church members and guests played the role of the jury.

  The trial was the brainchild of Mark Osler, a former U.S. Attorney in Detroit who teaches at the University of St. Thomas Law School in Minneapolis and is friends with a member of the Richmond church.

  Virginia seadused on nähtavasti aja jooksul natuke pehmemaks läinud:

  “The defendant is remanded to the jailer for the rest of your natural life.”

 259. dig 24. aprill 2011 kell 21:37

  Mis on väärt Jeemeni troon? New York Times annab teada:

  CAIRO — Yemen’s embattled president, Ali Abdullah Saleh, said Saturday that he accepted a proposal by Arab mediators that would shift power to his deputy 30 days from the signing of a formal agreement and grant him and his family, who occupy key positions in Yemen’s security apparatus, immunity from prosecution.

  Karta on, et trooni madalas hinnas on süüdi isand Saleh’i ametiajal paika sätitud justiitssüsteem. Tõsi küll, Saleh on Jeemeni presidendi ametit pidanud kümmekond aastat kauem kui Jeemeni Vabariik olemas olnud on, nii et võrdlusmaterjali ei ole just palju.

 260. dig 24. aprill 2011 kell 22:03

  New York Times Magazine uurib oma teatud eluetapi käigus soolikaid uurinud parasiidi tegevust märtri ja prohvetina.

  Andrew Wakefield has become one of the most reviled doctors of his generation, blamed directly and indirectly, depending on the accuser, for irresponsibly starting a panic with tragic repercussions: vaccination rates so low that childhood diseases once all but eradicated here — whooping cough and measles, among them — have re-emerged, endangering young lives.

  And yet here he was in Texas, post-career-apocalypse, calmly discussing his work, and a crowd of around 250 people showed up to listen. As people walked into the lobby of the church in Tomball, they passed by a whiteboard with a message that asked attendees to express their thoughts to Wakefield. Many complied with lavish thanks: “We stand by you!” and “Thank you for the many sacrifices you have made for the cause!” When he finally took the podium, the audience members, mostly parents of autistic children, stood and applauded wildly.

 261. salvey 25. aprill 2011 kell 7:54

  Kas kasuperede liikumine on jõudnud ummikseisu?
  Kunagi päris ammu oli siin lehel (küll seoses abortide teemaga) ka laste kasuperedesse andmisest juttu. See tõttu on ehk ka antud loo siia linkimine õigustatud.

 262. salvey 25. aprill 2011 kell 8:06

  Kui “Suur Vend” läinud pühapäeval “Olukorrast riigis kuulas”, siis võis ta rahule jääda igatahes, sest E.I. teenis seal rohkesti täiesti siiraid kiidusõnu ära. Kalevi kommid on tänu temale tänaseks kräpi vabad, mahe- toit au sees, inimesed uurivad ca 10 minutit kaubanduskeskuses etikette, ja kehakultuurgi rohkem au sees kui varem. Nõnda arvasid siis Kalle Muuli ja Anvar Samost.

 263. dig 25. aprill 2011 kell 8:48

  Postimees: Leetrite nakkus jõudis Eestisse

  Terviseameti andmeil on Euroopas levima hakanud leetrid jõudnud ühe reisija kaudu ka Eestisse.

  Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) saatis eelmisel nädalal hoiatuse Euroopas levima hakanud leetrite puhangu kohta, nimetades, et esialgu levib haigus peamiselt Prantsusmaal. Terviseameti andmeil on aga haigus ühe reisija kaudu jõudnud juba ka Eestisse.

  Terviseametil on koostöös sotsiaalministeeriumiga valminud ka esimene riiklik immuniseerimisalane veebileht http://www.vaktsineeri.ee.

  Tõsi küll, tollel veebilehel informeeritakse meid sellest, et Lorem Ipsum.

 264. Kriku 25. aprill 2011 kell 10:52

  @salvey:
  Artikkel rikub head ajakirjandustava. Puudub Kobina kommentaar tema kohta esitatud väidetele.

 265. Tarvo Kruus 25. aprill 2011 kell 12:15

  Leetritepuhang paistab olevat prantsuse vaktsiinivastaste töövõit, mille tulemusena oli 2009. aastal 4 juhtumit, 2010. aastal 1500!

 266. dig 25. aprill 2011 kell 14:28

  Jah, iseäralikku juhmust näitab välja keegi kommentaator “vanaema” (loodetavasti isehakanud):

  vanaema : Leetrid ei ole raske haigus ja tervel , tugeval lapsel ei tule isegi löövet. Vaktsiin aga sandistab, südmelihase põletik, kurgumandlite kaitsevõime hävimine, ajaupületikud jms on vaktsineerimise tagajärjed, mis avalduvad sageli aastaid hiljem.

 267. Kriku 25. aprill 2011 kell 15:00

  Urve Eslas: Valge mehe valu

  Läinud nädalal avaldati uuringu tulemused, mis peegeldasid Ühendriikide elanike suhtumist uude «Huckleberry Finni», mis oli puhastatud n-sõnadest, nagu neid poliitilise korrektsuse emamaal nimetatakse.

  Ma olen seda meelt, et kui tekst haagib ajas muutudes külge mõne häiriva lisatähenduse, millel sisuga vähe pistmist on – nagu näiteks hiljuti Agatha Christie «Kümne väikse neegri» puhul –, ei tohiks olla ühtegi põhimõttelist takistust selle muutumise peatamiseks. Heinelikult – kui nad hakkavad nõudma «tõupuhtust» tekstidelt, hakkavad nad seda varem või hiljem nõudma ka inimestelt.

  Kas keegi saab aru, mis ta sellega öelda tahab?

 268. dig 25. aprill 2011 kell 15:27

  Postimees kirjutab uutest trendidest USA vanurite hoolekandes.

  87-aastane Melville Atkinson kössitab päevinäinud ratastoolis ega küündi kuidagi vaatama üle vanglaõue ümbritseva okastraadi.

  Vägistamise eest tänase seisuga 21 aastat ära istunud Teise maailmasõja veteran on paigutatud spetsiaalsesse vanurite vanglasse nimega Deerfield Correctional Centre keset Virginia ja Põhja-Carolina piiridel laiuvaid laasi.

  Eeloleva 20 aastaga peaks eakate vangide koguarv kasvama neli kuni seitse korda. Tegemist on kõige kiiremini kasvava vanusegrupiga vanglates.

  Mõned akadeemikud on välja rehkendanud, et aastaks 2030 on üks kolmandik USA vangidest (tänase seisuga 1,6 miljonit inimest) üle 55 aasta vanad.

  Välismaailmas valitsevad karmid olud ning seetõttu on paljud vanemad vangid väga rahul, kui saavad lõpuni vangis olla.

  «Ega paljud meil siin panegi tähele, et aed ümber on. Ja mis neil vahet, kas selle asja nimi on vanadekodu või vangla,» ütles 56-aastane vang Herbert Hale, kes Deerfieldis muusikaõpetaja tööd teeb.

 269. salvey 25. aprill 2011 kell 15:37

  Näiteks “Egiptlane Sinuhes” mis hilja-aegu Piret Saluri tõlkes ilmus, öeldi küll neeger ja palju rohkem, kui üks kord. Ma ei kujutagi ette, mis sõna seal siis oleks pidanud kasutama selle asemel, afro- aafriklane või ? Ka ei kujuta ma ette millist teist sõna neegri asemel eestikeelses “Huckleberry Finnis” sobiks kasutada? Mulle ei tule küll midagi pähe, mis paremini kõlaks. Aga USA kontekst on kahtlemata teine ja selle kohta ma ei oska küll midagi arvata.

 270. dig 25. aprill 2011 kell 15:41

  Postimees toob prostitutsiooniuudiseid Helsingist:

  Helsingi politseiameti korraldatud reidid ja korravalvurite uus käitumisjoon tõid kaasa tänavaprostitutsiooni vähenemise kesklinnas.

  Uue tööjuhendi järgi peavad probleemi sekkuma kõik politseipatrullid, kui nende muud tööülesanded seda võimaldavad, vahendas YLE.

  Sociological Images toob prostitutsiooniuudiseid New Yorgist:

  Sociologist Sudhir Venkatesh, at Wired, summarizes an interesting finding from his research on a non-random sample of prostitution in New York City. The solicitation of prostitutes, he explains, has increasingly entered cyberspace. Prostitutes are now significantly more likely to be solicited on the internet than they are to be picked up in person or referred by a mutual acquaintance. Facebook, in particular, is now a primary way that Johns find prostitutes.

 271. dig 25. aprill 2011 kell 15:43

  salvey ütles:

  Aga USA kontekst on kahtlemata teine ja selle kohta ma ei oska küll midagi arvata.

  USA kontekst tänapäeval võib teine olla, aga USA kontekst Huckleberry Finni kirjutamise ajal oli veel kolmas. Inimesed, kes vana kirjandust tänase moraali raamidesse tahavad suruda, ei mõista ei kirjandust ega moraali.

 272. dig 25. aprill 2011 kell 19:20

  New York Times kirjutab lastega lesbidest ja saalomonliku tarkusega varustatud ristiusu pastorist.

  Federal authorities last week arrested and charged a Tennessee pastor with aiding in the “international parental kidnapping” of a girl who has been missing since late 2009 and is at the center of a lengthy custody battle between her two mothers — a onetime lesbian couple who were in a civil union.

  The two had a bitter falling-out after one became an evangelical Christian and denounced the other’s continued “homosexual lifestyle.”

  Their legal battle over visitation rights and custody, carried out over the last seven years in Vermont and Virginia courts, received wide publicity because of the clashes over sexual orientation and religion, and because it raised questions about the rights of nonbiological parents in same-sex unions that are not recognized in many states.

  Lisa Miller, the girl’s biological mother and a newly fervent Baptist, was championed by conservatives for her efforts to shield her daughter from homosexuality. A Vermont court had granted her primary custody of the daughter, Isabella Ruth Miller-Jenkins, after Ms. Miller split with her partner, Janet Jenkins, in 2003. But the court also declared Ms. Jenkins to be a legal parent with liberal visiting rights, and Ms. Miller, who had moved with the girl to Virginia, defied repeated orders to permit the visits.

 273. dig 25. aprill 2011 kell 19:22

  Delfi: Soome usulahus ei viidud lapsi isegi luumurruga arsti juurde

 274. salvey 26. aprill 2011 kell 8:58

  Microsofti kaasasutaja nimetab Apple`i ja Google`i olemust kurjaks

  Alleni (58) arvates on Google`i poolametlik slogan sõnastuses «Ära ole kuri» (don`t be evil) eksitav. Allen illustreerib IT-hiidude käitumist läbi piiride nihutamise kujundi.

  Ühelt poolt Apple ja Google nihutavad pidevalt piire ses mõttes, kuidas nad suudavad tehnoloogilisi lahendusi rahaks teha ja nähtusi «vangistada» (i. k capture things).

  Seda tehes väidavad aga nimetatud ettevõtted, et nad ei ole seejuures kurjad või kasuahned, pealegi polevatki nende püüdluseks selliste piiride nihutamine, selgitab Allen.

  Alleni sõnul paneb teda sellise tegevuse jälgimine naerma.

 275. salvey 26. aprill 2011 kell 9:31

  Kivisildnik on lõpukirjandi kirjutanud, kus ta muu hulgas ka suhkrudieeti soovitab :) (mäletatavasti on ka siin E.I.-seoses suhkrust juttu olnud)
  Loomulikult pole siin miskit tõsimeeli lahata, aga lahe (ja jabur) lugemine ikka, st tasub lugeda mu arust: «Kui palju on asju, mida ma ei vaja.» (Sokrates)

 276. dig 26. aprill 2011 kell 11:09

  Montclair SocioBlog kirjutab huvitavast illusioonist.

  It may be a cliche, one bursting with gender stereotyping, but the phenomenon is real. It’s called “change blindness.” All it means is that we ignore aspects of the setting that aren’t important to us, so we don’t notice when they change. If we had to remember every little detail in every encounter and setting, we’d never get anything done. What’s surprising is how huge the changes can be yet still go unnoticed .

 277. ... 26. aprill 2011 kell 16:03

  naine.postimees.ee kirjutab
  Seksuaalsaladused meestele

  Kui valdad seksuaalenergia muundamise kunsti, võid saavutada «eatuse» – elada erakordselt pikka ja loomingulist elu, mil kehas voolab alatasa «noorusaja energia», kirjutab Peeter Liiv ajakirja Üks aprilli/mainumbris.

  Huvitav, mis eesmärgil on need jutumärgid lisatud?

  Samas tekib küsimus, et miks Peeter Liiv on puudu nimekirjas Kes on kes?

  Vikipedia

  Peeter Liiv (sündinud 1953) on publitsist, lektor, raadioajakirjanik, toimetaja ja alternatiivsete liikumiste aktivist. Ta on õppinud teoloogiat ja tegelenud hatha-jooga, transtsendentaalse meditatsiooni, Silva meelekontrolli meetodi, vaba hingamise jm.

 278. dig 26. aprill 2011 kell 16:49

  Meerikamaal tegutsev advokaadifirma King & Spalding, kes on viimasel ajal olnud ametis homofoobse Defense of Marriage Act’i kohtuliku kaitsmisega, on selle kaasuse maha pannud ja laseb kliendil — Kongressi Esindajatekoja Vabariiklaste fraktsioonil — uut advokaati otsida. Kirjutab Politico:

  King and Spalding Chairman Robert D. Hays, Jr., whose partner Paul Clement was to lead the defense, said in a statement through a spokesman, Les Zuke:

  Today the firm filed a motion to withdraw from its engagement to represent the Bipartisan Legal Advisory Group of the House of Representatives on the constitutional issues regarding Section III of the 1996 Defense of Marriage Act. Last week we worked diligently through the process required for withdrawal.

  In reviewing this assignment further, I determined that the process used for vetting this engagement was inadequate. Ultimately I am responsible for any mistakes that occurred and apologize for the challenges this may have created.

  Seaduse-evangelist Paul Clement, kes töötas varem advokaadibüroos King & Spalding, on ameti maha pannud selle nimel, et jätkata abielu kaitsmist inimeste eest, kes tahavad abielluda. Kirjutab Politico:

  “I resign out of the firmly held belief that a representation should not be abandoned because the client’s legal position is extremely unpopular in certain quarters. Defending unpopular clients is what lawyers do,” Clement wrote to King & Spalding chairman Robert Hays. “I recognized from the outset that this statute implicates very sensitive issues that prompt strong views on both sides. But having undertaken the representation, I believe there is no honorable course for me but to complete it.”

  Clement said he will join Bancroft PLLC, a small Washington-based firm that is home to former Bush Justice Department official Viet Dinh.

 279. dig 26. aprill 2011 kell 16:52

  ütles:

  Samas tekib küsimus, et miks Peeter Liiv on puudu nimekirjas Kes on kes?

  Küllap läks kirjutajal meelest ära. Googeldasin nimekirja välja ja pani isand Liiva sinna juurde.

 280. salvey 27. aprill 2011 kell 9:13

  NASA: päikesetorm võib hävitada kogu tsivilisatsiooni aluseks oleva tehnoloogia

  „Me teame, et see on tulemas, aga me ei tea, kui rängalt see meid tabab,“ ütles NASA päikesefüüsika divisjoni direktor Richard Fisher ajalehele Daily Telegraph. „See viib rivist välja kommunikatsioonivahendid, nagu satelliidid ja autode navigatsiooniseadmed, katkestab lennuliikluse, paiskab segi pangasüsteemi, arvutid, kõik, mis on elektrooniline. See tekitab maailmale tohutuid probleeme.“

  Hiiglaslik Päikese supertorm võib viia sõjaseisukorra kehtestamise, massilise näljahäda ja lõpuks ühiskonna kokkuvarisemiseni.

  „Süsteemid lihtsalt ei tööta enam. Protuberantsid muudavad magnetvälja Maal. See ongi Päikese mõju,“ ütles Fisher.

  Alates sellest, kui Päike viimati 1859. aastal ülemaailmset segadust ja hävingut külvas, on tsivilisatsioon arenenud kiiresti tehnoloogilisele infrastruktuurile põhinevaks ühiskonnaks, mille võib geomagnetilise tormiga mõne hetkega minema pühkida.

 281. Mart K. 27. aprill 2011 kell 9:31

  EPL-i välisuudiste toimetaja Heiki Suurkask üritab näidata, et euroskeptiliste paremparteide nimetamine paremäärmuslasteks on põhjendamatu sildistamine, aga põrutab üsna alguses hoopis teise rappa. Noppeid:

  Kui ikka kurjategija annab sulle vastu lõugu, kas sa ikka pead teda sallima?

  Sallivuse kampaania on muutunud juba mõttekontrolliks, nii tuleb mõne maailmapildi esindaja ja hakkab väitma, et teistpidi mõtleja olevat sallimatu, keda peaks justkui karistama. On see siis homolobi, mis üritab oma poliitilisi eesmärke saavutada. Või mõni kõrge ametnik Brüsseli koridoridest, kes lööb statistikat kokku ja lajatab kogu ühiskonnale templi otsaette.

  Sallivuse kampaania on juba ammu muutunud tegelikult sallimatuseks kõikide „mittesallijate” vastu. Mõtteroimade otsimine on läinud üha enam moodi, pole vaja isegi vihkamiskuritegusid, piisab kui keegi vihjab möödaminneski millelegi, mis annaks tõlgendada millegi muuna. /…/

  „Paremäärmuslus” Euroopas on vaid eksitav stereotüüp, sest Hitler on ammu surnud.

 282. salvey 27. aprill 2011 kell 12:48

  Soovitused, kuidas mõistust teravana hoida

  Naudi kohvi

  Järjest enam tõendeid kinnitab, et kohvitamine võib aju kaitsta. Ulatuslike uuringute põhjal aitavad kaks kuni neli ergutavat jooki päevas vältida normaalset kognitiivset tagasilangust ja vähendada Alzheimeri tõve võimalust 30 kuni 60 protsenti.

  Ebaselgeks on jäänud, kas kasulik toime tuleneb kofeiinist või kohvis ja tees leiduvatest antioksüdantidest, kuid see latte võib parandada tunnetust nii tänasel pärastlõunal kui aastaid hiljem.

  Jäta toidulisandid

  Toidulisandid on viimasel ajal jäänud halba valgusesse. Ka preparaadid ajule – näiteks hõlmikpuud (Ginkgo biloba) sisaldavad – on ilmselt tulutud. Hoolimata looduslikust päritolust ei ole nad vabad võimalikest kõrvalmõjudest – viimaste hulka kuuluvad näiteks kõrge vererõhk, seedimis- ja viljakusprobleemid, depressioon. Pealegi ei ole hõlmikpuu toidulisanditest tervete inimeste puhul rohkem kasu kui platseebost (mõnel juhul toimis platseebo isegi paremini).

 283. salvey 27. aprill 2011 kell 12:51

  Perearst: oleme väsinud olemast süüdi

  «See on tervishoiukorralduslik küsimus: arst ravib ja tervishoiukorraldaja peab looma selleks tingimused ja võimalused, aga kui neid võimalusi ei ole loodud, siis arstid ei jaksa lõputult,» vahendas ERR Uudised Talviku intervjuud ETV saatele «Terevisioon».

  Talviku sõnul on perearstide seltsi juhid käinud selle murega aastate viisi riigikogu sotsiaalkomisjonis, sotsiaalministri juures, ametnike juures haigekassas ja ministeeriumis, pöördunud õiguskantsleri ja riigikontrolli poole, kuid asjad ei liigu.

 284. Andres Valdre 27. aprill 2011 kell 16:24

  Eilne Meie Maa kirjutab, kuidas Saaremaa juurtega ärimees ootab kosmoselennuki lendu. Teema ise on huvitav ja ei kuskilt kandist uhhuu, aga see, mida on kokku kirjutanud ajakirjanik, on kaunis piinlik:

  Lennuvahendi nimi on SpaceShipTwo ja seda veab kõigepealt orbiidilähedastesse kõrgustesse veolennuk. Kui veolennuk White Knight II on oma maksimaalkõrguse saavutanud, eraldub kosmosesõiduk, mis tõuseb kuni 110 kilomeetri kõrgusele. Kogu lennuprotsess kestab umbes 3,5 tundi, pärast seda naaseb kosmosesõiduk emalaeva juurde.

  Seni kuni kosmoselennu täpset kuupäeva pole teada, jääb Raivo Heinal üle vaid võimsast teleskoobist seirata avarusi, mille külastamiseks tal peagi võimalus avaneb. […]

  Kurb lugu, aga kandelennuk tõuseb ainult 15–20 km kõrgusele, mis ei ole „orbiidilähedane kõrgus”, ning eks ka tähed ja galaktikad ole palju kõrgemal kui 110 km.

 285. Ingmar 27. aprill 2011 kell 19:36

  @Andres Valdre:

  No 110 km näib õige olevat. Ameeriklased vist määratlevadki kosmoselendu veidi tagasihoidlikumalt; võib-olla sellepärast, et neil ka Freedom 7 palju rohkem ei tõusnud. Orbiidist jääb see asi muidugi kaugele.

 286. Andres Valdre 27. aprill 2011 kell 20:01

  @Ingmar:

  Wikipedia teab piiri kohta nõnda (ja nagu ikka, on neid mitu). Freedom 7 apogee oli siiski 187 km, see 80 km (50 miili) piir pandud paar aastat varasemate X-15 lendude järgi, aga näib ka, et umbes samataoline piir atmosfääri ja kosmose vahel (kui mitte vähe madalamgi) oli kasutusel juba raketi A4 (V 2) väljatöötamisel, sest Peenemünde ülem Walter Dornberger väidab oma mälestustes (1952), et ta olla pidanud esimese eduka stardikatsetuse puhul töötajatele tänukõne, kus kuulutas, et sellest päevast (3.10.1942) algas kosmoselennu ajastu. A4 läks tavalisel trajektooril (kohe pärast starti hakati sihtmärgi poole kallutama) umbes 90 km kõrgusele.

 287. Ingmar 27. aprill 2011 kell 20:11

  @Andres Valdre:

  No selge; igal juhul tõmmati piir mingi aparaadi taha, mitte ette :) Tegelikult jääb mulle suborbitaalse lennu võlu raskestimõistetavaks – siis võiks ju ka lihtsalt Vomit Cometiga ühe tiiru teha ja telekast Space Shuttle’i starti peale vaadata. Päris orbitaalse lennu eest ohverdaks küll riigi, rahva, müüks vanaema maha ja jätaks korra kassile söögigi andmata. Aga eks muidugi iga mees tea ise, kuhu ta oma ülearused sendid pistab.

 288. dig 27. aprill 2011 kell 22:51

  Ingmar ütles:

  Orbiidist jääb see asi muidugi kaugele.

  Orbiite on mitmesuguseid. Ballistilise raketi orbiit on muidugi kõrge apogeega, aga pikamaa-tiibrakett võib põhimõtteliselt Maale tiiru peale teha ka mõnevõrra madalamal kui sada kilomeetrit ning selle juures veel pinnavorme ka järgida. Tõsi küll, militaar-rakendustes piisab enamasti kuni poolest tiirust.

 289. Mart K. 27. aprill 2011 kell 22:51

  Rahvuslaste Tallinna Klubi jätkab ajakirja “Rahvuslik Koguja” üllitamist. Seekordses numbris saab muu hulgas “teada”:

  – mis asjaoludel saabub padumaterialistliku mädamaailma lõpp;

  – et kogu maailma toidu vitamiini- ja mineraalisisaldust reguleeriv seadus nimega Codex Alimentarius liigitab toidulisandid mürkide (!) hulka ja piirab oluliselt ligipääsu loodusravimitele;

  – et eestlane otsustas 2011. aasta Riigikogu valimistel (taas) etnosuitsiidse masohhismi kasuks;

  – rohkem kui 40 protsenti Tšehhi elanikest tahab, et mustlased saadetaks riigist välja;

  – valgenahalised jäid New Yorgi ja selle ümbruskonna elanike hulgas vähemusse.

  Numbri omandamiseks tuleks Klubiga isiklikult ühendust võtta. Mina, tunnistan, ei julge.

 290. Ingmar 27. aprill 2011 kell 23:12

  @dig:
  Ee, ma pean tunnistama, et mõiste “orbiit” ühest definitsiooni hetkel leida ei oska, aga Su näiteid tahaksin ma nimetada trajektoorideks, reserveerides “orbiidi” sellisele trajektoorile, mis (möödapääsmatult ebatäpselt väljendudes) vähemalt ühe tiiru täis teeb. Või siis U+K>=0, aga seegi vajaks muidugi täpsustamist. Wiki näib muga sama ebamäärasel viisil üht meelt olevat. Kas militaarballistikas nimetatakse siis igasugust trajektoori orbiidiks?

 291. Kriku 28. aprill 2011 kell 9:31

  @Mart K.:
  Huvitav, kas neile sundeksemplari seadus ei laiene…?

 292. Fukiku 28. aprill 2011 kell 10:13

  28. aprilli Eesti Päevalehes väike nupuke Ingrid Peeki ja “Halloo, kosmos!” pihta.

  Selline lõbus asi nagu „Hallo, kosmos!” ja eriti ta asumine kroonuraadios on kuidagi sümptomaatiline. Hiromant Pastellide võidukäik on ühiskonna mandumise kaasnähtus. Selle seltskonna äri edu räägib rahva vaimsest tervisest. Loodaks siiski, et meie praegune klike ei ole nii hull kui Oberfeldkurat Katzi oma. Äkki väärib see pisike riik ja rahvas teist saatust kui vägev Austria-Ungari impeerium.

 293. dig 28. aprill 2011 kell 10:56

  Ingmar ütles:

  Kas militaarballistikas nimetatakse siis igasugust trajektoori orbiidiks?

  Ei, aga militaarballistikas on igasugused orbiidid mõeldavad. Kui rakett ümber Maa tiirleb, siis on ta orbiidil, kui tal igav hakkab ja ta nina üles või alla pöörab, siis lahkub ta orbiidilt. Kui rakett teeb pool tiiru ümber Maa, siis on ta poole tiiru jagu aega ja teepikkust (tegelikult natuke vähem) orbiidil — ülejäänud orbiidipool jääb temast puutumata.

 294. dig 28. aprill 2011 kell 11:08

  Kriku ütles:

  Huvitav, kas neile sundeksemplari seadus ei laiene…?

  Võib-olla peavad nad seda riiklikuks türanniaks, mis on mõeldud rahvuslaste külmade käte vahelt viimse ajakirjanumbri välja rebimiseks.

 295. Mart K. 28. aprill 2011 kell 11:28

  Musta huumorit päikselisse kevadesse, ehk Soren Bowie kirjeldab Crackedis, mis võib juhtuda, kui toksiine eriti agaralt välja ajada.

  5 Internet Prescribed ‘Cleanses’ That Made Me Immortal

  After a full week of combat you are ready for the secret weapon, the Enola Gay in the battle against impurities, the coffee enema kit. The toxins will set up a stronghold in the worst part of you and you’ll need to flush them out. The coffee is imperative to the procedure because the caffeine forces the liver to make bile which pushes the toxins to the small intestines which does something else unquestionably important. Also, note that even if you don’t generally take your coffee black, that rule doesn’t translate here to the other end, primarily because there’s no way to be certain the sugar isn’t contaminated and that the milk isn’t made of poison. The toxins would love you to slip up like that. It would make their day.

 296. Ingmar 28. aprill 2011 kell 16:05

  Ingmar ütles:

  U+K>=0

  Fui! Enne, kui mõni hambamees mind selle totruse eest liistule tõmbab, kinnitan, et keeldun kuni kibeda lõpuni tunnistamast, et ma selle kirjutasin.

 297. salvey 29. aprill 2011 kell 9:04

  Kuninga uued hormoonid või uued imerohud?
  Tiit Kändler Päevalehes

 298. dig 29. aprill 2011 kell 11:01

  Postimehes on kits kärneriks: Toidumüüdid ja tegelikkus: kas keha vajab puhastuskuure?

  Terviseajakiri Üks lahkas aprilli/mainumbris arst, toitumisterapeut ja psühholoog ning Eesti Toitumisteraapia Assotsiatsiooni president Annely Sootsi abil erinevaid toidumüüte.

 299. dig 29. aprill 2011 kell 11:18

  Mäletatavasti on paar viimast aastat üks kummalisematest Meerikamaal liikunud vandenõuteooriatest isand Obama sündimisse ja selle tunnistusse puutuv. Nagu BBC kirjutab, on Obama hiljuti avaldanud senisest mõnevõrra pikema sünnitunnistuse.

  The White House has released President Barack Obama’s birth certificate, in response to persistent rumours he was not born in the US.

  Mr Obama had previously released an official “certification of live birth” showing he was born in Hawaii.

  But fringe “birther” theorists have insisted Mr Obama was actually born in his father’s native Kenya, making him ineligible to be president.

  Mida teeb vandenõuteooria uute tõendite ilmnemisel, seda illustreerib WingNutDaily suurnina Joseph Farah: It’s settled! Obama’s ineligible

  But, I must tell you, there is much more to this story than I can briefly share here.

  It’s coming very soon in the book by Jerome Corsi that prompted Obama to release a document he hoped would quell this controversy.

 300. dig 29. aprill 2011 kell 16:59

  Postimees kirjutab järjekordsest tegelasest, kes ei suuda leppida oma sünnipärase sooga ja nõuab kohtus erilisi õigusi taga.

  Esimest korda Saudi Araabia Kuningriigi ajaloos on naine heitnud kohtuliku väljakutse reeglitele, mille kohaselt naisterahvad valimistel hääletada ei tohi.

  Samar Badawi esitas oma hagi kolmapäeval Jeddahi linna kohtusse – pärast seda, kui ta katse registreeruda septembriks määratud kohalikel valimistel tagasi lükati.

  «Enamik siinseid inimesi on väga konservatiivsed, naised samuti,» ütles üks Saudi valitsusele lähedalseisev ekspert. «Konservatiivsed naised saadavad avaldusi, milles paluvad naistele rohkem õigusi mitte võimaldada, kuna näevad selles vastuolu pühade kommete ja väärtustega. Need, kes naiste õigusi hindavad, on sellega võrreldes väheaktiivsed.»

 301. dig 29. aprill 2011 kell 17:07

  ScienceNOW kirjutab, et teadlased on leidnud geneetilisi tõendeid, et pidalitõbi võib vööloomalt inimesele kanduda.

  For years, scientists have speculated that armadillos can pass on leprosy to humans, and that they are behind the few dozen cases of the disease that occur in the U.S. every year. Now, they have evidence. A genetic study published today in The New England Journal of Medicine shows that U.S. armadillos and human patients share what seems to be a unique strain of the bacterium that causes leprosy.

  Leprosy, also known as Hansen’s disease after the physician who first described it, attacks the skin and the nerves. It’s a difficult illness to study: The bacteria grows naturally only in people and armadillos, and in experiments will grow on the footpads of genetically engineered mice.

 302. Kriku 30. aprill 2011 kell 9:55

  Jaanus Piirsalu kirjutab kaugetest maadest:

  Anatoli väitel on praeguseks terve Sahha (Jakuutia) peale jäänud vaid kaks tõelist šamaani, ülejäänud pidavat olema kõik libad. Tema sõnul loodus ise reguleerivat šamaanide arvu. „Loodus ise hoolitseb selle eest, et oleksid õiged šamaanid,” kinnitab ta. „Šamaanid tunnevad omavahel kohe ära, kes on õige. Mina suudan õigetel ja libašamaanidel vahet teha riietuse ja selle järgi, mida nad kannavad.”

  Küsin Anatolilt, miks on õigeid šamaane Sahhas nii vähe. „Ära pane pahaks, aga nii võib ainult naiivne eurooplane küsida,” naerab ta. „Šamaaniks saades tuleb läbi elada „šamaanihaigus”, aga tänapäeva ühiskonnas peetakse seda vaimuhaiguseks, nad pistetakse enne šamaaniks saamist haiglasse ja hakatakse ravima.”

 303. dig 30. aprill 2011 kell 12:20

  Samast artiklist leiab teateid ka teisel skeptikutele huvi pakkuval teemal, milleks on psühhoaktiivsete substantside prohibitsionism.

  Ametlikult ei tohi isegi baarides-restoranides enne kella kaht kanget alkoholi müüa. Ei märganud, et see kohalikes erilist protesti tekitaks. Nad annavad mõista, et kui enam kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka saab, ja pilgutavad silma.

  Mina: „Pidid ikka täpselt oma kohalejõudmist arvestama, kui pood müüb viina ainult kuus tundi!”

  Vassili: „Ega nad siis poest ostnud. Neil on seal omad kindlad inimesed, kelle aknale nad koputavad.”

 304. dig 30. aprill 2011 kell 12:32

  Journal Of Are You Fucking Kidding kirjutab tänapäeva teaduse, tehnika ja poliitiliste hirmude tippsaavutusest: laste keemiakonstruktorist ilma kemikaalideta.

  Of course this kit contains chemicals! The kit also contains the ridiculous label “no chemicals”, making it another indication that the “chemical-free” craze is firmly in the crazy zone. Right along with “all-natural” and “organic”. The problem with “chemical-free” was expertly discussed by @deborahblum over at Speakeasy Science.

  Tootja hoiatab, et kemikaalideta komplekt sisaldab magneteid ning soovitab hoiduda nende allaneelamisest või sissehingamisest.

 305. dig 30. aprill 2011 kell 12:41

  Yahoo kirjutab, et tänapäeva ajakirjanduslik skeptitsism ei ole enam see, mis vanasti.

  The New York Times’ April 17 mini-retrospective on the “original teen-girl tabloid,” Tiger Beat, included a sampling of the magazine’s covers throughout the years. But as the Times learned the hard way, one of those things was not like the others.

  The cover in question, seen at right, pairs teen pop trio the Jonas Brothers alongside President Obama proclaiming: “I Sing in the Shower.” The problem is, no such issue of Tiger Beat actually exists, which prompted the Times to issue a rather embarrassing erratum in this past Sunday’s paper.

  “A series of pictures last Sunday of covers of the magazine Tiger Beat, with an article about how the original teen-girl tabloid has remained virtually unchanged since its inception in 1965, erroneously included a parody cover, produced by the satiric newspaper The Onion, that featured a picture of President Obama,” the correction reads.

  In light of the recent pranks conservative activist James O’Keefe and liberal comedy troupe the Yes Men have played on major news organizations, is the Times’ Tiger Beat gaffe yet another signal of decreased skepticism within the mainstream media as it adapts to the ever-quickening news cycle?

 306. salvey 30. aprill 2011 kell 14:18

  Valdur Mikita: regilaulust aatomipommini

  Ühesõnaga – taas imbub kusagilt hinge ususõtta kistud inimese vihkamist. Ususõjas ei huvita kedagi, mis põhjustel keegi ühte või teist asja usub või kuidas inimene oma usuni on jõudnud – tähtis on olla poolt või vastu. Tarkus ei ole ususõjas voorus, ainus voorus on fanatism. Olukord, et vale usu pooldajate hulgas võib olla samuti tarku inimesi, on täiesti välistatud.

  Ühiskonnas lihtsalt napib inimesi, kes suudaksid sünteesida mõlema poole seisukohti ning ehitaksid sildu eri poolte vahele. Eesti ühiskondlik mõte on ebatavaliselt tugevasti polariseerunud.

  Ka suurem osa intellektuaalseid seisukohavõtte lähtub ikka klassikalisest binaarsest vastandusest, kuigi strukturalism olevat juba ammu ajaloo prügikasti vajunud. Eesti kohta see nähtavasti ei kehti. Binaarne tuumapärimus matab hinge.

  Ususõda läheb enamasti üle vinduvaks sissisõjaks. Parim kutse dialoogile on vastase punkrisse heidetud granaat. Seejärel oodatakse, kuni tolm hajub. Midagi eriti ette ei võeta, molutatakse niisama kaevikus. Ja nii kuni järgmise fundamentalismiaktini. Peamine strateegia on vastase solvamine tema usutunnistuse pärast – see töötab alati.

  XXI sajandi eesti ühiskonna kirjeldamiseks sobib kõige paremini sõjandusest laenatud militaarterminoloogia.

  Eesti meenutab paljuski klassikalist hõimuühiskonda. Hõimuühiskonna alustala on usuline kuuluvus. Selline mentaliteet ei soodusta hõimuülese mõtteviisi teket. Usudogmadest on Eestis väga raske lahti öelda, kuna see on meie intellektuaalse enesemääratluse osa.

  Diskussioon tuumajaama üle toodab tuhandete kaupa tuumaenergia pooldajaid ja vastaseid, kuid just see ongi koht, kus asjad hakkavad viltu kiskuma. Niisuguse diskussiooni varjatud eesmärk on selles, et inimene valiks poole ja määratleks oma usutunnistuse, ning seda protsessi veavad arvamusliidrite avalikud seisukohavõtud.

 307. dig 30. aprill 2011 kell 14:41

  Wall Street Journal kirjutab, kuidas tuntud kartulikrõpsutootja Frito-Lay oma toodetest kemikaale eemaldab.

  “If the ingredient isn’t in a consumer’s cupboard, can we get it off the label?” says Tim Fink, director of Frito-Lay’s seasonings team.

  Frito-Lay, the biggest U.S. seller of salty snacks, is embarking on an audacious plan. By the end of the year, it intends to make half its snacks sold in the U.S. with only natural ingredients. Many are already in grocery stores.

  Frito-Lay made a startling discovery a few years ago: Many Americans didn’t believe there were actual potatoes in Frito-Lays chips, even though the company’s chips have been made from potatoes (and vegetable oil and salt) for decades. In 2009 it launched a nationwide advertising campaign featuring local potato farmers who supply Frito-Lay.

  Some ingredients—like ascorbic acid, a color stabilizer—sound artificial but are not. Frito-Lay is eliminating those from some of its snacks, too. Ascorbic acid has been replaced with rosemary, another natural antioxidant.

  Juhuks, kui lugejate seas peaks ameeriklasi olema, olgu ära mainitud, et askorbiinhape (E-number E300), mida kasutatakse näiteks konserveerimisel säilitusainena, on C-vitamiin.

 308. Kriku 30. aprill 2011 kell 15:15

  Rosmariini lisamine võiks samas ju tootele kasuks tulla.

  See on muidugi lõbus küll, et keegi ei usu, et kartulikrõpsudes kartulit leidub :)

 309. dig 30. aprill 2011 kell 15:35

  IIRC oli paarkümmend aastat tagasi Meerikas üldlevinud komme kartulikrõpse tärklisest teha. Hea veel, kui kartulitärklis oli. Seoses turu muutumisega on brand recognition’ist huvituvad tootjad aja jooksul kartulihelveste või isegi päris kartulite peale üle läinud, aga hinnatundilkule Walmart’i kliendile rõhuvad no-name tootjad müüvad siiamaani krõbisevaid tooteid kartulilaadsest materjalist.

 310. dig 30. aprill 2011 kell 15:43

  I Can Has Science pakub lugemiseks kolmeosalist lühitriloogiat kemikaalijamast:

  0. Navigating the Language of Chemicals

  1. What Is – And What Isn’t – A Chemical

  2. Myths, Hyperboles, and Buzzwords about Chemicals

  2,5. In Defense of Aldehydes

  3. Reliable Information is Written Respectfully

 311. Teadusemees 30. aprill 2011 kell 18:14

  Organism peegeldab terviseprobleeme – refleksoloog nüüd Viimsi SPAs

  Viimsi Tervis SPAs on alates aprillikuust võimalik saada terviseprobleemidele või -küsimustele abi refleksoloogilt-loodusterapeudilt.

  Refleksoloog Liina Raska selgitab kõigepealt, et meie organitel ja elunditel on oma peegeldussüsteemid, mis hõlmavad kogu keha. Refleksoloogia abil saab kogu organismi korrastada ja saavutada loomulik keha tasakaal ehk homöostaas ning funktsioneerimine.

  “Kõigepealt küsin, mis häirib inimest kõige rohkem, millised operatsioonid on tal olnud jne. Ma tahan teada, mida ta ise arvab oma tervisest,” ütleb Liina Raska. Refleksoloogi seansi käigus võivad aga välja tulla ka probleemid, mida inimene pole veel endale teadvustanud.

 312. Kriku 30. aprill 2011 kell 18:30

  Солнце, воздух, онанизм – укрепляют организм.

 313. Martin Vällik 25. mai 2011 kell 9:51

  Ringiga peateema juurde tagasi:
  Kadriorus jälgitakse, mida te presidendipaarist arvate

  Nüüd on Eesti Päevalehe käsutuses Freqmedia-nimelise ettevõtte poolt riigipea kantseleile esitatud viimased igakuised Twitteri, Facebooki, blogide jms interneti suhtlusmeediumite analüüsid.

  “Aprillis leidis enim kajastust Evelin Ilvese Facebooki lehele kirjutatud soovitus suurtest poodidest toidu ostmisest loobuda, saades nii positiivset kui ka negatiivset vastukaja,” raporteeriti presidendi kantseleile.

  Eesti Päevalehe paberversioonis on juhend:

  …sotsiaalmeedial silma peal hoidvalt firmalt nõutakse interneti läbikammimist 12 märksõnaga. […] “Evelin Ilves”, “presidendi abikaasa” ja “presidendiproua”. […] Seega näib üksikasjalikumalt otsitavat seda, mida pajatatakse Evelin Ilvesest.

  Veel saame teada:

  Iga kuu kohta käiva sotsiaalmeedia aruande lõpus on nimeliselt kirjas isikud, kes on jätnud internetiavarustes negatiivse või positiivse kajastuse.

  Küsisin Freqmedialt aruannet tutvumiseks.

 314. salvey 25. mai 2011 kell 9:58

  Martin Vällik ütles:

  …sotsiaalmeedial silma peal hoidvalt firmalt nõutakse interneti läbikammimist 12 märksõnaga. […] “Evelin Ilves”, “presidendi abikaasa” ja “presidendiproua”. […]

  Ei tea, kas ainult initsiaale kasutades – E.I.- ” vahele ei jää” või :) ?

 315. dig 25. mai 2011 kell 11:33

  Martin Vällik tsiteeris:

  Iga kuu kohta käiva sotsiaalmeedia aruande lõpus on nimeliselt kirjas isikud, kes on jätnud internetiavarustes negatiivse või positiivse kajastuse.

  dig loeb Põhiseaduse paragrahvi 42:

  Riigiasutused, kohalikud omavalitsused ja nende ametiisikud ei tohi Eesti kodaniku vaba tahte vastaselt koguda ega talletada andmeid tema veendumuste kohta.

 316. salvey 25. mai 2011 kell 11:35

  Ma küll folkloristikas ka tugev just pole, aga vanarahvas mäletatavasti ei nimetanud hunti igaks- juhuks otse hundiks vaid hallivatimeheks, kriimsilmaks; rebast reinuvaderiks; karu mesikäpaks jne. Ilveste kohta küll sellist hellitusnime vist olemas polnud…

 317. Martin Vällik 25. mai 2011 kell 11:37

  @dig:
  kas oleks põhjust andmekaitseinspektsioonist arvamust küsida?

 318. Martin Vällik 25. mai 2011 kell 11:47

  Eesti Päevaleht tegi loo täitsa lahti:
  LOE TÄISPIKKUSES: Kadriorus jälgitakse, mida te neist arvate
  Raimo Poom

  Presidendi kantselei uurib teraselt, mida räägitakse sotsiaalmeedias proua Ilvesest.

 319. Mart K. 25. mai 2011 kell 12:27

  salvey ütles:

  Ilveste kohta küll sellist hellitusnime vist olemas polnud…

  Olid aga paralleelsed nimetused nagu “ilvessusi”, “ilv” ja “ilbes.”

  Kuidas “ilv” käänduma peaks, ei tea.

 320. salvey 25. mai 2011 kell 12:39

  Kuidas “ilv” käänduma peaks, ei tea.

  nagu pilv…või hoopis silm…?

 321. dig 25. mai 2011 kell 13:30

  Martin Vällik ütles:

  kas oleks põhjust andmekaitseinspektsioonist arvamust küsida?

  Kui siin põhiseaduslik probleem on, siis minu meelest
  kaaluvad selle õigusprintsiiplikud aspektid üles tehnoloogilised ning juba selgeks vaieldud juriidilised aspektid, mistõttu mina pakuksin esimeseks relevantseks järelevalveorganiks pigem õiguskantslerit kui andmekaitseinspektsiooni.

  Samas, enne järelevalve jutule minemist on vist mõistlik ka presidendi kantseleist küsida, kuidas nemad säärast andmekogumisest ja -talletamist PS §46 valguses hindavad. Ühest küljest ei ole presidendil ju nappust põhiseadust mõistvatest nõuandjatest, teisest küljest — audiatur et altera pars. Ajakirjanikud teevad vahel kummalisi vigu.

 322. Kriku 25. mai 2011 kell 14:50

  Mina ei näe siin mitte mingit võimalikku põhiõiguste rikkumist. Peaks ju hoopis rahul olema, et presidendipaari huvitab, mida rahvas neist arvab. See kui ei huvitaks, oleks ju palju hullem variant?

 323. dig 25. mai 2011 kell 15:58

  Nii arvamuse uurimine, maineseire ja -kujundus kui ka konstruktiivse kriitika kogumine on riiki sümboliseeriva presidendi jaoks igati legitiimsed eesmärgid. Aga see, kui riiklik institutsioon tellib nimekirju positiivselt ja negatiivselt arvanud inimestest, ei kõlba kuhugi.

 324. Kriku 25. mai 2011 kell 16:00

  Meie siin ju teeme sama.

 325. Mart K. 25. mai 2011 kell 16:34

  dig ütles:

  Nii arvamuse uurimine, maineseire ja -kujundus kui ka konstruktiivse kriitika kogumine on riiki sümboliseeriva presidendi jaoks igati legitiimsed eesmärgid. Aga see, kui riiklik institutsioon tellib nimekirju positiivselt ja negatiivselt arvanud inimestest, ei kõlba kuhugi.

  Siinkohal meenub SNAFU-principle, mis võib eesti keeles vabalt olla KOPNI-printsiip. Selgituseks:

  …mehele, kelle käes on püss, räägitakse ainult seda, millest eeldatakse, et see ei provotseeri teda päästikule vajutama. Kuna kogu võim ja valitsus toetub jõule, pöördub valitsev klass oma kõiketeadmise taagaga orjaklassi poole koos selle teadmatusetaagaga täpselt samamoodi nagu maanteeröövel oma ohvri poole. Suhtlus on võimalik vaid võrdsete vahel. Valitsev klass ei saa kunagi orjaklassilt piisavalt teavet adumaks, mis toimub tegelikult maailmas, kus ilmneb ühiskonna tegelik tootlikkus. Enamgi veel, ükskõik millise autoritaarse ühiskonna logogramm jääb aja möödudes üsna paindumatuks, kõik muu universumis on aga pidevas muutumises. Tulemuseks ei saagi olla midagi muud kui valitsejate kasvav peataolek. Lõpplahendus on häving.

  Autoritaarsuse skisofreenia sisaldub nii üksikisikus kui terves ühiskonnas.

  Allikas: R. A. Wilson, R. Shea, “Illuminatus!”

 326. dig 25. mai 2011 kell 16:43

  Aga meie ei ole riik ka. Meie võime kõikvõimalikel jaburatel põhjustel meeldivate ja ebameeldivate inimeste nimekirju koostada, õige lemmikvärviga inimestele eraviisilisi spordivõistlusi korraldada ja vale marki autoga sõitvad inimesed rates musta nimekirja kanda. Lihtinimesed võivad teha kõiksuguseid sotsiaalseid tempe — ka paljusid niisuguseid, mida õigusriik ei tohi.

  PS §46 mõte on ilmselgelt kaitsta rahvast võimaluse eest, et riik hakkab suhtumise alusel mõnesid kodanikke favoriitideks pidama või teisi põlu alla panema. Võimaluse eest, et mõistlikel põhjustel säärast pidamist kahtlustada võiks, kaitseb see paragrahv ka. Arvestades, et tema ajalooliseks taustaks on Nõukogude dissidentide tagakiusamine ning tänapäevaseks taustaks on sõnavabaduse Interneti abil massidesse minek (mille ajaloos Ilves juhtumisi olulist rolli mänginud on), saab ehk väita, et paarkümmend aastat vana paragrahv keelab ära mõned tegevused, mis tänapäeval enam tingimata keelamisväärsed ei tundugi. Aga siis oleks ühel riiklikul sümbolil ilus algatada diskussioon põhiseaduse muutmiseks, mitte lihtsalt seadus oma kätte võtta.

 327. Kriku 25. mai 2011 kell 16:45

  PS § 46 ??

 328. Mart K. 25. mai 2011 kell 16:55

  Olen kuulnud jutte kodanikust, kes väidetavalt koostab — Xenu teab, mis eesmärgil — nimekirja Eestis alaliselt elavatest juutidest. Kuigi see oleks hirmutav, kui see tõsi oleks, ei näe ma mingit põhjust talle seda keelata.

  Aga see ilvateemalise meelsusteabe kogumine on siiski armsalt pentsik afäär. Mida tehakse nendega, kes ilbadest halba kirjutavad? Lisatakse kohustuslikus korras spetsiaalsesse kontrapropaganda-kirjalisti?

 329. Kriku 25. mai 2011 kell 16:59

  Kui diskussioon ühiskondlikel teemadel on avalik ning mitteanonüümne, siis on kõigiti normaalne tegevus selles kõlanud seisukohtade ja mõtteavalduste kogumine ja süstematiseerimine. Nagu öeldud, seda teeme siin meiegi ning lõppude lõpuks on ilmunud suur hulk teaduslikke või sellele peretendeerivaid kirjutisi, mis analüüsivad mingite ideede, teoste või muude avalduste retseptsiooni näiteks ajakirjanduse alusel.

 330. dig 25. mai 2011 kell 17:16

  Kui dissidendid kiruvad nõukogude võimu lukustamata toas ja igaühel on ees omaenda nägu, ei tähenda see, et riikliku kolmetähelise organisatsiooni agent võib tuppa sisse astuda ja näod meelde jätta ning on seejuures Eesti põhiseadusega kooskõlaliselt käitunud.

  Kriku ütles:

  Kui diskussioon ühiskondlikel teemadel on avalik ning mitteanonüümne, siis on kõigiti normaalne tegevus selles kõlanud seisukohtade ja mõtteavalduste kogumine ja süstematiseerimine.

  Kui Sa hoolega mu kirjutist jõllitad, näed, et ma pean probleemiks just seda väidetavat nimelist kirja isikutest, “kes on jätnud internetiavarustes negatiivse või positiivse kajastuse”. See, et president laseb spetsialistidel uurida, mida inimesed temast arvavad, on teine asi ja seda ilmselgelt põhiseadus ära ei keela.

 331. dig 25. mai 2011 kell 17:25

  Kriku ütles:

  PS § 46 ??

  Ups, §42. §46 räägib inimestest, kes oma veendumustest riigile ise, otse ja vabatahtlikult kirjutavad.

 332. Kriku 25. mai 2011 kell 17:26

  Kui dissidendid kiruvad nõukogude võimu lukustamata toas ja igaühel on ees omaenda nägu, ei tähenda see, et riikliku kolmetähelise organisatsiooni agent võib tuppa sisse astuda ja näod meelde jätta ning on seejuures Eesti põhiseadusega kooskõlaliselt käitunud.

  Võrdlus on ekslik, sest meil jälgitakse presidendipaari kohta käivat avalikku mõttevahetust.

  Kui Sa hoolega mu kirjutist jõllitad, näed, et ma pean probleemiks just seda väidetavat nimelist kirja isikutest, “kes on jätnud internetiavarustes negatiivse või positiivse kajastuse”.

  Ka seda ei keela põhiseadus ära ning suur hulk ülal minu poolt nimetatud töid sisaldab ka loetelu inimestest, kes on üht-või teistpidi arvanud. Tõsi küll, tavaliselt piirdutakse real põhjustel tuntumate nimedega.

 333. Kriku 25. mai 2011 kell 18:15

  PS § 42 ei saa nii laialt tõlgendada, et see välistaks kompilatsiooni isiku poolt avalikult välja öeldud seisukohtadest või muust põhimõtteliselt avalikust teabest. Sellisel juhul muutuks võimatuks nii erakondade liikmete nimekirjade haldamine riiklikus registris kui riigi raha eest lähiajaloo õpikute kirjastamine kui hulk muid tegevusi.

  Võib väita, et avalikult arvamust avaldades nõustub isik muuhulgas ka publikatsiooni kasutamisega selliseks kompilatsiooniks, tehku seda siis riik, KOV või mõni eraisik, näiteks meie siin.

 334. dig 26. mai 2011 kell 9:23

  Kriku ütles:

  PS § 42 ei saa nii laialt tõlgendada, et see välistaks kompilatsiooni isiku poolt avalikult välja öeldud seisukohtadest …

  Jälle räägid Sa aia august. Küsimuse all ei ole ju kompilatsioon seisukohtadest, küsimuse all on inimeste abstraktne positiivsesse ja negatiivsesse hunnikusse lahterdamine. Niivõrd kui nendest inimestest paljud on Eesti kodanikud, on säärane tegevus riigile keelatud.

  Või mida §42 Sinu meelest üleüldse ära keelab?

  Sellisel juhul muutuks võimatuks nii erakondade liikmete nimekirjade haldamine riiklikus registris kui riigi raha eest lähiajaloo õpikute kirjastamine …

  Loomulikult ei muutuks. See on nii absurdne väide, et seda ei ole isegi mõtet põhjalikult kummutama asuda.

 335. Kriku 26. mai 2011 kell 9:32

  Küsimuse all ei ole ju kompilatsioon seisukohtadest, küsimuse all on inimeste abstraktne positiivsesse ja negatiivsesse hunnikusse lahterdamine.

  See on mäng sõnadega. Kui on hulk kirjeid, milles on autor, kommentaar ning mingi hinnangulipp kommentaarile, siis võib seda iga moodi sorteerida. Digitaalsest kommentaaride nimekirjast isikute nimekirja tekitamine on ainult andmete esitamise küsimus. Presidendi kantselei väidabki praegu, et neil on kommentaaride, mitte isikute kompilatsioon.

  Või mida §42 Sinu meelest üleüldse ära keelab?

  Eelkõige mitteavalike andmete, sh. jälitustegevusega kogutud andmete sellise kompileerimise.

  Sellisel juhul muutuks võimatuks nii erakondade liikmete nimekirjade haldamine riiklikus registris kui riigi raha eest lähiajaloo õpikute kirjastamine

  Loomulikult ei muutuks. See on nii absurdne väide, et seda ei ole isegi mõtet põhjalikult kummutama asuda.

  Kahju, et kui sul argumente ei ole, ei jätku sul julgust ega eneseväärikust seda tunnistada.

 336. dig 27. mai 2011 kell 9:45

  Kriku ütles:

  See on mäng sõnadega.

  Tähendustega. Kas Sa vahet ei tee?

  Kui on hulk kirjeid, milles on autor, kommentaar, …

  Kust need kirjed tulid?

  Kui avalikust allikast ja kommentaarid on filtreeritud veendumuse-neutraalsel viisil, siis on siiamaani veel kõik enam-vähem korras.

  … ning mingi hinnangulipp kommentaarile, …

  Kust see hinnangulipp tuli ja mida ta hindab?

  Kui ta hindab, kas idee kujutab endast konstruktiivset kriitikat ning vääriks Riigikogu ees ettelugemist, siis on siiamaani veel kõik enam-vähem korras. Kui ta hindab kommentaatori meelsust, isegi proxy-vormis, siis enam ei ole, sest PS §42 keelab riiklikul institutsioonil ära kodanike kohta selliste hinnangute andmise ning loomulikult ka selliste hinnangute andmise teenuse sisseostmise. Kui ta seda viimast ka ei keelaks, siis teenuse aruande arhiivipistmine on ikkagi selgesõnaliselt keelatud.

  … siis võib seda iga moodi sorteerida.

  Sellest, missugust filtreerimist või sorteerimist parajasti kasutati, nähtub tahtlus. Kui sorteeritaks konstruktiivsushinnangute või kommentaarides mainitud maakondade või võtmesõnade presidendile huvitavuse järjekorras, siis on see ilmselgelt heauskne. Kui kommentaarid küljest ära visatakse ja saadakse niimoodi rodu ridu isiku nimest ja abstraktsest veendumuslipust, siis saadakse tulemus, mille tekitamiseks või talletamiseks õigusriigil mingit legitiimset põhjust olla ei saa, ükskõik, kas PS selle ära keelab või mitte.

  Presidendi kantselei väidabki praegu, et neil on kommentaaride, mitte isikute kompilatsioon.

  Väga tore, et nad PS §42’st aru saavad ja seda korralikult järgivad.

  Sellisel juhul muutuks võimatuks nii erakondade liikmete nimekirjade haldamine riiklikus registris kui riigi raha eest lähiajaloo õpikute kirjastamine

  Loomulikult ei muutuks. See on nii absurdne väide, et seda ei ole isegi mõtet põhjalikult kummutama asuda.

  Kahju, et kui sul argumente ei ole, ei jätku sul julgust ega eneseväärikust seda tunnistada.

  Ma hindan Su edusamme loomingulise solvamise alal, aga miks pead Sa neid demagoogiaga määrima?

  dig ütles:

  Või mida §42 Sinu meelest üleüldse ära keelab?

  Sellele küsimusele Sa vastata ei osanud. Kas võtad seisukoha, et see põhiseaduse pügal on ilma tähenduseta?

 337. salvey 27. mai 2011 kell 10:55

  Kriku poolne taolist arvamuste sorteerimist pooldav seisukoht on muidugi täiesti mõistetav ;) Jagavad nad ju E.I. ühist seisukohta selle koha pealt, kust on kõige õigem koht toidukraami soetada. (Selleks kohaks on siis teadupärast turg) Kriku võib muidugi oma toidukraami soetada, kust meeldib ja seda ka teistelegi soovitada, miks mitte. Kui aga E.I. jagab soovitusi stiilis – jätke nüüd kõik Prismad, Maximad, Selverid ja soetage (kogu?) toidukraam turult, siis hm…
  (Vabandan ka igaksjuhuks, kui nüüd väheke nokkiv postitus sai, kõgi ees siis, kes ennast võisid puudutatuna tunda.)

 338. Kriku 27. mai 2011 kell 11:20

  Kui ta hindab kommentaatori meelsust, isegi proxy-vormis, siis enam ei ole, sest PS §42 keelab riiklikul institutsioonil ära kodanike kohta selliste hinnangute andmise ning loomulikult ka selliste hinnangute andmise teenuse sisseostmise. Kui ta seda viimast ka ei keelaks, siis teenuse aruande arhiivipistmine on ikkagi selgesõnaliselt keelatud.

  Ei, PS § 24 ei keela kellegi hinnata, kas E. I. kohta postitatud kommentaar oli positiivne või negatiivne.

  Presidendi kantselei väidabki praegu, et neil on kommentaaride, mitte isikute kompilatsioon.

  Väga tore, et nad PS §42′st aru saavad ja seda korralikult järgivad.

  Ühest saab väga lihtsalt teise ja PS § 24 ei keela kumbagi. Muidugi tuleb kommentaaride kogumisel kindlasti ette, et üks ja sama isik on avaldanud nii pooldavaid kui vastalisi seisukohti.

  Sellisel juhul muutuks võimatuks nii erakondade liikmete nimekirjade haldamine riiklikus registris kui riigi raha eest lähiajaloo õpikute kirjastamine

  Loomulikult ei muutuks. See on nii absurdne väide, et seda ei ole isegi mõtet põhjalikult kummutama asuda.

  Kahju, et kui sul argumente ei ole, ei jätku sul julgust ega eneseväärikust seda tunnistada.

  Ma hindan Su edusamme loomingulise solvamise alal, aga miks pead Sa neid demagoogiaga määrima?

  Oh ei, mul ei ole vaja kedagi solvata, sest mina argumenteerin oma seisukohti. Solvamine on ikka rohkem sinu ja Konspiraatori rida, kes te üldsõnaliselt kuulutate oponendi arvamuse nii absurdseks, et seda pole mõtet kummutama asuda, usuhullu huilgamiseks vms.

  Või mida §42 Sinu meelest üleüldse ära keelab?

  Sellele küsimusele Sa vastata ei osanud. Kas võtad seisukoha, et see põhiseaduse pügal on ilma tähenduseta?

  Otse loomulikult ma vastasin sellele küsimusele:

  Eelkõige mitteavalike andmete, sh. jälitustegevusega kogutud andmete sellise kompileerimise.

  Võib väita, et avalikult arvamust avaldades nõustub isik muuhulgas ka publikatsiooni kasutamisega selliseks kompilatsiooniks, tehku seda siis riik, KOV või mõni eraisik, näiteks meie siin.

  Millal küll hakkad sa läbi lugema kommentaare, millele enda arvates vastad?

 339. Kriku 27. mai 2011 kell 11:23

  Kriku poolne taolist arvamuste sorteerimist pooldav seisukoht

  Kriku pole väljendanud, et ta sellist tegevust pooldab. Küll aga leiab Kriku, et see ei ole õigusvastane.

 340. Märt 27. mai 2011 kell 17:13

  Miks Kriku ja dig nii tihti tülli lähevad ja üksteist demagoogias vms süüdistavad?

 341. Kriku 27. mai 2011 kell 20:10

  Oh ei, dig ei kuulu nende isikute hulka, kellega peaksin võimalikuks tülli minna.

 342. dig 27. mai 2011 kell 20:28

  Märt ütles:

  Miks Kriku ja dig nii tihti tülli lähevad ja üksteist demagoogias vms süüdistavad?

  Kuna siinne veeris on liiga kitsas vastamaks sellele küsimusele sõnaliselt või esitamaks interpretiivtantsu, pead leppima järgmise kujundliku vastusega.

 343. salvey 30. mai 2011 kell 8:29

  Evelin Ilves ostab ainult eestimaist kala

  «Meile on see erakordselt suur au, et presidendiproua Evelin Ilves on meie kaupluse klient,» ütleb Pärnu kaupluse Kalamajakas omanik Indrek Tekko, kelle arvates sai presidendiproua nende poest teada presidendilossi kokalt, kes samuti neilt kala tellib.

  Indrek Tekko selja taga, teisel pool kalaletti, kus on jäätükkide vahel reas enam-vähem kõik Eesti vetes elutsevad kalad, ripub valgel plaaditud seinal Evelin Ilvese puitraamiga portree – selle kinkis kauplusele presidendiproua ise. Portree tagaküljele on ta oma käega kirjutanud: «Aitäh fantastilise kala eest! Jätkugu leiba ja rõõmu ikka ja alati!» Poes mäletatakse presidendiproua ostetud lõhet sama hästi kui külaskäiku ennast. «No see oli tõesti purakas, kui üles tõsta, siis saba ulatus maani,» ütleb müüja.

  Presidendiproua eelistavat vabas looduses kasvanud kala ja hiigellõhegi polnud pärit mitte suvalisest kalakasvandusest, vaid selle tõmbasid Pärnu lahest välja kohalikud kalamehed. Vastukaubaks tõi Evelin Ilves omaküpsetatud leiva, mille kaupluse töötajad ja omanikud üheskoos ära sõid. «Väga hea leib oli,» mäletab Indrek Tekko.

  See oli mullu 14. septembril, kui Evelin Ilves ootamatult Pärnu kalakaupluse uksest sisse astus ja turvameeste valvsa pilgu all hiigelsuure lõhe ostis. Tekko sõnul on presidendiproua pärast seda peaaegu iga nädal teel Tallinnast Härma tallu nende juurest läbi astunud ja midagi ostnud.

  «Ta helistab alati ette ja ütleb, mida ta soovib. Paar minutit enne Evelin Ilvese saabumist me fileerime kala ja paneme tema jaoks valmis, et kõik oleks maksimaalselt värske. Presidendiproua ostab alati ainult eestimaist. Kõige sagedamini ostab ta just lõhefileed,» ütleb kaupluse omanik.

 344. dig 30. mai 2011 kell 11:50

  salvey ütles:

  Evelin Ilves ostab ainult eestimaist kala

  Fun fact: Eestimaine merekala sisaldab märkimisväärses koguses elavhõbedat ja dioksiine, kuna Läänemeri on pärast Teist maailmasõda ja nõukogudelikku keskkonnamittehoidu niisugugune, nagu ta on.

 345. Starker 30. mai 2011 kell 13:29

  Huvitav, mismoodi seda eestimaisust merest või Peipsist püütud kalade puhul kindlaks määratakse ja kas pärast püüki sorteeritakse soome-, vene- ja rootsimaised kalad eraldi hunnikutesse? Kas neile tehakse DNA-test? Vaevalt, et neil isikut tõendav dokument kaasas on. Küsimused, küsimused…

 346. dig 30. mai 2011 kell 14:02

  Kalamehe käest küsitakse ja tema siis räägib juttu.

 347. salvey 31. mai 2011 kell 7:16

  Eilses “Postimehes” on Iivi Anna Masso kirjutis “Suur Vend ei valva”, mis veebis on praegu tasuline.

  Ta arvab siis, et ei valva ega hakka valvama ja nii kiivalt õigusriigi norme kaitsvat presidenti nagu Ilves oleks Eestist ja mujaltki raske leida.

 348. salvey 19. juuli 2011 kell 9:12

  Evelin Ilvese riskivaba äri

  Evelin Ilvesele kuuluv Ermamaa sai viis aastat tagasi EASi vahendusel 190 000 eurot ning tegi selle abil presidendi vanavanematele kuulunud Ärma talust konverentsikeskuse. Kui Toomas Hendrik Ilves valiti presidendiks, selgus, et turismitaluna ei saa Ärmat julgeolekukaalutlustel siiski kasutada — seal saavad käia vabalt kas külastajad või president Ilves, aga mitte mõlemad.

  Põhimõtteliselt oleks see olnud hetk, mil osaühistu pidanuks toetuse EASile tagastama või siis president mõne teise ööbimispaiga leidma. Leiti aga hoopis parem variant. President Ilvese abikaasa osaühistu sai ühe maksuvõimelise kliendi — ei kellegi muu kui president Ilvese!

 349. dig 03. detsember 2011 kell 15:38

  Tallinna Postimees räägib, kuidas emand Ilves ilvesekutsikaid ristis. Umbluud ega ristiusku asjasse ei segatud.

  Presidendiproua Evelin Ilves andis täna Tallinna loomaaias kahele noorele ilvesele nime, ristides nad Keiuks ja Kristiinaks.

  Kell pool viis õhtul võttis loomaaia direktor Mati Kaal presidendiproua vastu loomaaia peaväravas ning ühiselt suunduti ilveste juurde. Presidendiproual olid kaasas tütar Kadri Keiu ja käru kingipakiga, milles olid ilvesekutsikatele kingituseks mänguasjad.

  Nüüd jälgib Suur Vend ka väikeste ilveste tegemisi ning närimisi.

 350. dig 12. aprill 2013 kell 13:28

  Postimees räägib, et Le Monde räägib, et Eestis ei kritiseerita presidenti.

  Le Monde jätkab, et Eestis ei kritiseerita presidenti. Tal ei ole täidesaatvat rolli ning kommunismivastasus on veel hästi meeles nii võimuerakondadel kui opositsioonil.

  Kas pole kole lugu?

 351. Tarvak 14. august 2015 kell 7:13

  @ Epp Petrone:

  Kuule, Epp, tõmble ja ära õpeta eestimaalasi elama. Kord elad sa Eestis, siis kuskil välismaal (põhjuseks vaid abikaasa saamatus juhiluba korda saada). Kord oled roheliste erakonnas ja siis juba sealt lahkunud. Arvasid, et kui minema kappad, on probleem kadunud?
  Arva nii, kui tahad, aga ära üllita raamatuid, mis õiget elamist õpetavad. Enne võiksid ise elu selgeks saada. Maire Aunaste on teine samasugune udupea.
  Ilma erilise lugupidamiseta (kuna pole Su sõber olnud, pole ka kuskilt kustutada)!

Trackback URI | Comments RSS

Lisa kommentaar

Palun tutvu kommenteerimise reeglitega. Kommentaar jääb automaatselt ootele, kui selle nime ja e-kirja aadressiga pole varem kommenteeritud ja/või kommentaar sisaldab rohkem kui 1 lingi. Mõnikord satub kommentaar otse spämmi sekka, kuid pea vastu!

Quicktags: