Jan 25 2012

skeptik.ee — riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija

Autor: kell 11:00 teemas ametlik. 5 kommentaari.

Veidi sabakergitust ja tehtule tagasivaatamist, kuid lootusrikka pilguga tuleviku suunas. Nimelt tunnustab sihtasutus Archimedes teaduse populariseerijaid juba aastast 2006 ning 2009. aastal sai tunnustuse osaliseks ka skeptik.ee.

Nüüdseks on välja töötatud ka vastavad tunnusmärgid, mida veebikülgedel kasutada võib ja ilmselt võiks ühe neist püsivalt ka skeptik.ee kodukale välja panna.

Olen kohanud siin esindatava skeptika suhtes skeptilisust, mis on muidugi normaalne, kuid kutsun skeptikuskeptikuid üles siin kommentaarides esitama sisulisi küsimusi, millele püüan nii mina kui ka teised vastuseid pakkuda, sest ega skeptika ei ole kellegi poolt monopoliseeritud mõtteviis, mille harrastamiseks peab kusagilt lubakirja küsima.

Pakun lähtepunktiks ühe lõigu Postimehe arvamustoimetaja Marti Aaviku aasta alguses ilmunud artiklist “Tähed ennustavad suurt jama“:

Enda kohta võiks aga teada, et on olemas mõttestambid, mis enamasti teenivad meid päris hästi, aidates näiteks langetada igapäevaseid otsuseid kiiresti ja suurema ajuragistamiseta. Aga needsamad stambid võivad meid mõnes olukorras ka päris rappa viia. Suur jagu levinud petuskeemidest ongi loodud parasiteerima tüüpiliste mõttevigade peal.

Kas petjad ise aru saavad, miks ja mismoodi nende pettus toimib, on seejuures ebaoluline. Vaevalt et keerits­uss mõistab, millist kahju tema elutegevus karu tervisele põhjustab. Aga kui karuotid oskaksid nakatumist vältida või parasiite tõrjuda, oleks nende elukvaliteet parem.

Jaga rõõmu või murega!

5 kommentaari

5 kommentaari loole “skeptik.ee — riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija”

 1. toivo 27. jaanuar 2012 kell 21:34

  vau, kas tõesti? ps. võiks olla ka mingi eraldi leht ja seal kommentaarikast, “teata kahtlastest pakkumistest”

  http://laserteraapia.ee/kaalust-alla.html

 2. Santa 30. jaanuar 2012 kell 12:12

  No see laserteraapia.ee on ju ometi Eesti Laserteraapia Liidu liige, see peab ikka õige asi olema.
  Kummalisel kombel on küll Laserteraapia Liidu kontaktiks laserteraapia.ee domeeniga mailiaadressid ja liikmeteks vaid Laserteraapia OÜ.
  ;-)

 3. kertu 01. veebruar 2012 kell 13:04

  @toivo:
  Toivo, akupunktuurist oled kuulnud? Teatame siis juba figuurisõpradest ja kõigist toidulisanditest ja kõigest muust ka, mis kaalust alla lubab… Mismõttes see laserteraapia siis kahtlasem on, kui kõik muu???? Daaa… Uuri akupunktuuri kohta, äkki saad targemaks :)

 4. dig 01. veebruar 2012 kell 14:56

  kertu, akupunktuuri jamasusest oleme me (peamiselt küll Martin) juba korduvalt kirjutanud. Soovitan alustada mitmeosalise sarja algusest, aga vaadata võid ka kõiki akupunktuurialasteks sildistatud artikleid skeptik.ee’s.

  kertu ütles:

  Mismõttes see laserteraapia siis kahtlasem on, kui kõik muu????

  Erinevalt mõnedest muudest ei ole tema väited faktidega kooskõlas.

 5. vice versa 04. veebruar 2012 kell 18:36

  @dig:

  Kusjuures see mitmeosaline sari on üllitatud kellegi kirjanik-ajaloolase Robert Imrie fläšši aluseks võttes, kelle lemmikmõte on, et hiina meditsiinile pani aluse Hippokrates.
  Selline “tõsiteaduslik” lähenemine siis.

  Võtame sellest fläšist ühe suvalise lause:

  No mention of „qi“ Ten Rhijn treated „winds“.

  Niisiis, 17 sajandil Hiinas käinud Wilhelm Ten Rhijni akupunktuurialases kirjutises ei olevat sõnagi qi-st, tõstatab Robert Imrie küsimuse. Kuna R.I.-l pole aimugi mõiste qi ajaloolisest arengust, siis otse loomulikult ta ei tea, et enne, kui mõiste qi kinnistus ja seda kõigepealt filosoofias, siis meditsiinis kasutatigi mitte qi– d vaid tuuli.

  PS ja millegipärast on ta sellest fläšist ka oma näopildi ära kaotanud.

  Ah jaa, Hippokrates laenas oma teooria babüloonia astroloogidelt, muide. Aga imelik tegelikult, et ajaloolane ei tea või ei taha teada, et paljud sarnased teooriad on tekkinud ja arenenud maailma eri paigus paralleelselt.

Trackback URI | Comments RSS

Lisa kommentaar

Palun tutvu kommenteerimise reeglitega. Kommentaar jääb automaatselt ootele, kui selle nime ja e-kirja aadressiga pole varem kommenteeritud ja/või kommentaar sisaldab rohkem kui 1 lingi. Mõnikord satub kommentaar otse spämmi sekka, kuid pea vastu!

Quicktags: