Virgutavalt uimastitest
Juba üle aasta on siinsetel skeptilistel veergudel kriitiliselt diskuteeritud virgutavate ja teistsuguste uimastite poliitikast ja sellega seotud sõjandusküsimustest. Kuna möödunudjuuline meedialõim on tasapisi ummistuma hakanud, alustame uut.
Ma ei tea, kas see kvalifitseerub argumentum ad verecundiamiks, kui märgin siinkohal, et hulka (eks)poliitikuid ja muidu väärikaid kodanikke koondav Globaalne Uimastikomisjon on samuti jõudnud järeldusele, et keelustamis-/karistamispõhine uimastipoliitika mudel on nurjunud ning vaja oleks uusi lahendusi. Komisjon esineb avaldusega ülehomme, ent see, mida öeldakse, on ilmselt suuresti etteaimatav.
Eriti huvitav on asja juures see, et GCDP-sse kuulub hulk ekspoliitikuid, kes oma ametiajal uimastisõda agaralt pidasid — ja alles pärast ametist lahkumist on olnud nõus möönma, et see oli ränk viga. Mary Ann Sieghart The Independentist kirjutab pikemalt.
Mart K. ütles:
Aga kui paljud neist on Steve-nimelised?
Mart K. ütles:
Er, aga missugused allikad lubavad väita, et Daily Mail oma vaadetes konsistentne on või ratsionaalseid vaateid esitavad poliitikud tümitamata jätab?
Ka maakeeles.
Narkopoliitika komisjon: kanep tuleks legaliseerida
http://www.postimees.ee/?id=457030
P.S Äkki oleks sellele vaidlusele targem eraldi teema teha, see thread on juba pea aasta vana ja väga väga pikk.
Natuke eestikeelsemas maakeeles ja sisulisemalt vahendab ERR BBC-d.
Endised riigipead: sõda narkootikumide vastu on läbi kukkunud
Raportit ennast saab lugeda siin. Kõigest 24 lk.
Delfi avaldas GCDP raporti Executive Summary tõlke.
Globaalne uimastikomisjon kuulutas sõja uimastitega nurjunuks
jne.
Ekspress avaldas reformidele kutsuva artikli.
Mart Kalvet: Sõda uimastitega ei ole püha lehm
Andres Anvelt kirjutas vastuartikli, mille Ekspress samuti avaldas.
Tarvitajal ja diileril tuleb vahet teha – ühte ravida, teist karistada
Viidipäeva puhul on Kanepitembi blog avaldanud pikema ülevaatliku, allikaviidetega varustatud tõlkeartikli kanepist, psühhoosist, skisofreeniast ja keeluseadusest.
Kas kanep teeb hulluks?
Mart K. ütles:
Kui ma õigesti mäletan, on teadlased täheldanud korrelatsiooni alkoholi mõjude ja selle vahel, mida kohalikus kultuuris alkoholi mõjude kohta usutakse — näiteks põhjustavat alkoholi tarbimine kultuurides, kus usutakse, et alkoholi tarbimine inimese agressiivseks teeb, rohkem agressiivsust kui teistes kultuurides. Huvitav, kas samalaadseid seoseid võib ka kanepi juures täheldada?
Kui suur osa reefer madness‘ist endast notseebot või kultuurispetsiifilist sündroomi — nagu Windigo-psühhoos algonkini indiaanlaste seas või Qi-gong’ist põhjustatud psühhoos hiinlaste seas — kujutab, on rahvatervise seisukohast kindlasti oluline teadmine.
dig ütles:
Ma ei leia kohe allikat, aga mäletamist mööda ühes Walesi ja Põhja-Šotimaa koolilaste uimastikasutust seiranud uuringus seostati mure võimalike repressioonide pärast ohtramate psühhoosisarnaste sümptomitega. Loomulikult pole kumbagipidi kausaalsus implitsiitne…
Mis julgeolekustamisse puutub, siis Guardian kirjutab uuest julgeolekuriskist Iraanis:
dig ütles:
Juuksurite ja ehtetootjate vandenõu! On ju hästi teada, et kõik, mis ära keelatakse, läheb otsekohe hinda.
Kujutan juba ette, milliseks kujunevad põrandaaluse šinjooniäri ja ripatsikartellide tegevuse ohjeldamise “ettekavatsematud tagajärjed”.
Naljalehes Cracked järjestab John Cheese kanepi legaliseerimise pooldajate argumente, mis tema hinnangul ei tööta.
Üks ekssportlasest riigikogulane tuli aasta eest “geniaalse” mõtte peale, et kui odavate odekolonnide hinda (aktsiisimaksu) tõsta, loobuvad odekolonnijoojad joomisest. Kohtuarstid püüavad nüüd valitsust veenda selles, et aktsiisimaksu tõstmine tooks kaasa hoopis loobumise odekolonnist — mürgisema kraami kasuks.
(Allikas ERR)
Los Angeles Times kirjutab, et DEA on põhjalikult kaalunud kanepi meditsiinilist kasutamist ning jõudnud järeldusele.
Vastavalt iidsele jänkide traditsioonile jätkub vaidlus kohtumaja(de)s.
Narkoteateid Portugalist:
Portugal drug law show results ten years on, experts say
“Portugali tervishoiueksperdid ütlesid reedel, et 10 aasta tagune otsus dekriminaliseerida uimastite tarbimine ja ravida sõltlasi nende karistamise asemel, on eksperiment, mis on toiminud.”
Selle artikli järgi tuleb välja, et sealmaal on asi karmim kui meil. Oma tarbeks väikse koguse eest pole meil ju ei krim.karistust ega sundravi.
Kuulujutt väidab, et muude sigaduste eest kinni kukkunud sõltlasi ravitakse Eesti vanglates metadooniga, kas vabatahtlikult või sunniviisil, ei tea.
Konspiraator ütles:
Portugalis ei ole sundravi. Minu teada toimivad need komisjonid nii, et esimesel korral vesteldakse, hinnatakse seisundit ja komisjon võib ravi soovitada. Teisel korral võidakse kohaldada minimaalseid meetmeid: näiteks liikumiskeeld teatud piirkonnas või trahv. Pärast kolmandat sattumist komisjoni ette seatakse patustaja valiku ette: reaalne karistus või ravi.
Kuulujutte Eesti vanglate kohta ei oska kommenteerida.
Samasse teemasse teine uudis: eurobaromeeter näitab, et iga kolmas noor mees ja iga viies neiu on kanepit vähemalt proovinud. Samas suur enamus küsitletuid pooldab “nende ainete” (ilmselt siis ebaseaduslike uimastite) keelamist.
Mart K. ütles:
Kas on usutav, et inimesed, kes kanepit tegelikult proovinud ei ole, mingil popil ja noortepärasel põhjusel eurobarometristile valetavad ja nii statistika üles ajavad?
Küllap on tegemist ahnusega: proovinud loodavad nii nõudlust vähendada ja hinda isiklikes huvides alla viia.
dig ütles:
Ma ei tea, millise metoodikaga neid andmeid koguti, aga arvan, et see on sama tõenäoline kui võimalus, et noored, kes uimasteid tegelikult proovinud on, kartusest repressioonide ees barometristile valetavad ja nii statistika alla ajavad.
Forte vahendab Independentile viidates, et ülemäärane himu soolase toidu järele on märk üle keskmise sõltuvuskalduvusest ka meelemürkide vallas.
Uimasteid vaid kaudselt puudutav uudis: kanepi mittepsühhotroopne osis tapab ülemääraselt vohama kippuvaid maksarakke.
Allikas ei pea vajalikuks märkida, et alkohol on maksafibroosi (ja tsirroosi) peamiseid põhjustajaid.
Martin Vällik ütles:
Sama lugu täispikkuses, eesti keeles:
Narkopolitsei juht Kõplas selgitab Delfis, et kanep ei ole tervisele sugugi ohutu, sest võib põhjustada karme karistusi.
Lugesin mais Fortest tõlkeartiklit “Kas psühhedeelsed ained võivad teha õnnelikumaks?”, kus muu hulgas esitatakse natuke vandenõuteooriat meenutavaid väiteid.
Kas keegi, kes on asjaga kursis, oskab selliseid väiteid kommenteerida? “Psühhedeelikume ei saa patenteerida” — kas ainult looduslikult esinevaid või üldse kõiki? Miks?
Harva ja väikestes annustes manustamise jutt on ka natuke kahtlane — kas tõesti ei ole apteegiletil ravimeid, mida pruugitaks vähe ja harva? Esimese asjana meenuvad põletusvastased salvid, seejärel plaastrid. On selliseid tugevaid antihistamiine, mille mõju võib väldata päevi või nädalaid; olen kuulnud ka juhtumeist, kus allergia läheb pärast Claritini vms manustamist ära ja ei tulegi tagasi.
On kellelgi veel näiteid?
Õhtulehe teatel valmistuvad täpsustamata terviseedendajad tegema sotsiaalministeeriumile ettepanekut, mille kohaselt tohiks tubakatooteid müüa vaid apteekides.
Kava on ilus, ent tuleks täpsustada, kuidas korrakaitsekulutusi järsult paisutamata pärssida musta tubakaturu eeldatavat vohamist apteegimüügi tingimustes.
Mart K. ütles:
Tõenäoliselt on tegemist alusetu eelarvamusega. Minu teada ei ole USA patendimehhanismis psühhedeeliliste medikamentide jaoks patendierandit ette nähtud.
Teoreetiliselt on võimalik, et patent võib väljastamata jääda public policy peale viidates, aga praktikas paistab see ebatõenäoline.
Mart K. tsiteeris ahelsuitsetajat Jaani:
Selle asja tõlge on “Mulle ei meeldi, et ma suitsetan! Sigaretid on pahad! Neid tuleb peedistada!”.
Minneapolis Star Tribune toob meieni karskusuudiseid Minnesotast, kus seadusetöösturite tsunfti streik on muutnud võimatuks alkoholiaktsiisi maksmise ja seeläbi järsult kahandanud uimastavate jookide kättesaadavust.
Kui joomarlus on edukalt välja juuritud, on järg tubaka käes.
Conor Friedersdorf kirjutab The Atlanticus, kuidas USA uimastijõustamisameti hiljutine otsus jätkata kanepi lahterdamist kõige ohtlikumate ja meditsiinis kasutamiskõlbmatute uimastite sekka on sama ebateaduslik kui geide ravimine või kreatsionismi õpetamine.
Samas annab üheksa aastat veninud otsus võimaluse edasi kaevata.
Delfi vahendab “Krimi” saatejuhi Imre Kaasi blogikirjutist: kas marihuaanasuitsetaja on suurem pätt kui kaaskodanike röövija?
Forte kirjutab sajanditagusest rahustavast siirupist.
Massimõrva-uudis siia ka.
Telegraph teatab, et Mehhiko politsei on kinni võtnud Jose Antonio Acosta Hernandez’e, palgamõrvaritest ja korrumpeerunud politseinikest koosnenud jõugu ninamehe, kes võtab omaks 1500 inimese tapmiseks käskude andmise.
Time kirjutab ja Kanepitemp tõlgib, kuidas arusaam, et kanepi sage tarvitamine põhjustab ajus püsivaid kahjulikke muutuseid, jätkuvalt laguneb.
Juttu tuleb ka võimalikest põhjustest, miks varem on tehtud teistsuguseid, tõenäoliselt ekslikke järeldusi.
dig:
Time‘i artikkel teemal eesti keeles:
Lingitud artiklis on asjakohased viited.
Kõik teised ravimtaimed on liig suurte kõrvalmõjude ja liiga väikese ravimtoimega või üldse toimeta, kui sünteetiliste ravimitega võrrelda, aga kanep on tõeline imerohi, mille uusi häid ja ravivaid omadusi järjest juurde avastatakse. Lihtsalt hämmastav :P
Tunnista üles, et Sa natuke ju utreerid.
Teise natukese annab asjaolu, et tänapäevane ravimtaimede uurimise metoodika on ainult mõnikümmend kuni poolsada aastat vana ja selle esimeses otsas oli kanepi uurimine poliitilistel — ehk isegi ksenofoobsetel — põhjustel raske. Pole ime, et low-hanging fruit‘i kanepi meditsiiniliste omaduste seas rohkem on kui näiteks piparmündil.
Ekstaole. Aga see ei selgita kanepi legaliseerimise vajadust. Opiaadid aitavad ka vähktõvega mitte seotud valude leevendamisel ning on ka muude hädade puhul abiks.
Kanepi medisiiniline reguleeritud kasutamine on ju täiesti legaalne. Või siis hakkame kõik kodanikualgatuse korras hävitama rinnavähi rakke, võitlema maksavähiga, leevendame põletikke, avaldame antipsühhootilist mõju ning aitame ära hoida Alzheimeri tõbe ning pärsime Huntingtoni tõve kulgu ?
Konspiraator ütles:
Mõnel pool võib see nii olla, aga kui Sa ülaltoodut tähelepanelikult loed, siis leiad, et USAmaal on föderaalametnikel teistsugune seisukoht.
Vabas õigusriigis on kombeks, et vajadust peab näitama keelaja. Kui keelamisvajadust ei ole, siis tuleb lubada.
dig ütles:
Mina lugesin konkreetsest artiklist välja, et DEA on vastu kanepi ja sellepõhiste preparaatide laiatarbekasutusse andmise vastu.
pole mingi peaarsti kontrolli all olev haiglaravim vaid apteegikaup, mis on kergelt kättesaadav ning millest neegrid ennast pilve tõmbama hakkavad.
dig ütles:
tunnistan
Konspiraator ütles:
miks neegrid, teised ikka ka
Ai-ai, Konspiraator, jälle ei ole Sa end relevantsete ksenofoobsete meemidega kurssi viinud. Vanade maa-ameeriklaste linnalegendide järgi pidavat kanep Meerika ühiskonna allakäiku hoopis mehhiklaste pilvestamise teel põhjustama.
Konspiraator ütles:
See, et nad uimastite laiaterbekasutuse lubamise vastu on, on iseenesest mõista, aga artikkel ei rääkinud sellest. Artikkel sedastab, et DEA leidis, et kanepil pole piisavalt meditsiinilisi omadusi, et seda ravimiks lubada.
Tohoh, kust pärineb selline info? Miks Sa arvad, et Sativex ei ole retseptarvim või et kui sellele USA-s turustusluba antakse, siis saab sellest käsimüügiravim?
salvey ütles:
Ongi. Isegi pikka aega asja uurinud Harvardi professor Grinspoon üllatub selle üle ikka veel.
Mart K. ütles:
Pihustatav ja inhaleeritav on iseenesest juba viited, et asi muutub laiatarbekaubaks, ehk siis ravimi kasutamine on võimalikult lihtsaks ja meditsiinilist väljaõpet ning vahendeid mittevajavaks tehtud.
No ja retseptiravim tänapäeval ei ole enam mingi näitaja. Tohtrid vorbivad neid retsepte heal meelel, eriti kui rohi aitab pea iga tõve vastu, nagu Su viidatud artiklist välja tuleb.
Nii et ikka on suur tõenäosus, et rohtu hakatakse kasutama eeskätt uimastina. Tegelikult see ravimite kallal irisemine on suhteliselt mõttetu, üldine agenda on ju kanepi täieliku legaliseerimise suunas ning meditsiiniline kasutus on lihtsalt kaudne tee selleks. Et siis kuna kanepi kasutusala on nii lai, siis mõne neist paljudest tõbedest tohter ikka diagnoosida suudab ning võimaldab kodanikel ravi eesmärgil täiesti legaalselt iga jumala päev pilves olla.
Konspiraator ütles:
See võib Sulle tulla üllatusena, aga ka kanepi suitsetamine, söömine ega aurustamine ei ole eriti keerulised ega nõua tingimata spetsiaalsete meditsiinivahendite kasutamist.
See võib Sulle tulla üllatusena, aga kanepit kasutatakse juba praegu kõikjal maailmas eeskätt uimastina. Kanepi klassifitseerimine ravimiks muudaks selle lihtsalt kättesaadavaks ka haigetele, kellele sellest kasu võiks olla. Patsientidele tõhusa ja vähetoksilise ravimi keelamine ettekäändel, et seda võivad hakata pruukima narkomaanid, on minu hinnangul sadism.
Ma olen nõus, et USA-s on retseptravimite kuritarvitamine kujunenud probleemiks (selle kätte sureb rohkem inimesi kui kõigisse keelatud uimastitesse kokku), aga kuidas uimastikasutajate vangistamine ja patsientide piinamine seda ohjeldama peaks, jääb mulle arusaamatuks.
Kelle agenda? Mina näiteks pooldan ranget riiklikku kontrolli ja regulatsiooni, mis on “täielikust legaliseerimisest” väga kaugel. Aga tõtt-öelda ma ei teagi kedagi, kes sooviks kanepit müügil näha 24h, igas vanuses ostjale igas koguses ja iga kell ilma mingite klausliteta.
Sa ise olid nõus hetk tagasi möönma, et kanep võib olla tõhus ravim mitme haiguse vastu. Morfiin on meditsiinilises kasutuses, seda saab apteegist osta, aga morfinismiprobleemi meil pole. 96-kraadist piiritust saab osta ainult apteegist, aga surmade arv puhta spirdi tarbimisest tulenevatesse tüsistustesse on pärast seaduse kehtestamist järsult langenud.
Jätkan järgmises postis.
Eelmise posti jätk.
Oh õudust, inimesed saavad end ravida!
Aga ma saan aru küll, kuhu Sa sihid — näiteks Californias on tänapäeval üsna lihtne vastavat arstitõendit saada ning väga palju on rekreatiivpruukijaid, kes ei tee sellest isegi saladust, et neil tervis on korras ning kanepit tarvitatakse lõbu pärast. Ning tervishoiutaristu taolist ülelaskmist ei soovi meile siia mitte keegi.
Üks võimalik osaline lahendus oleks kanepi apteegimüügi lubamisega samaaegselt dekriminaliseerida väikeste koguste omamine ja, ütleme, kuni viie taime kasvatamine — stõunerid löödaks ausatest haigetest lahku ja samas võimaldaks seadusemuudatus ilma musta turgu nuumamata ka rekreatiivkasutajal oma hedonistlikud vajadused rahuldada.
Postimees propageerib kangete ravimite vastutustundetut rekreatsioonilist kasutamist.
Delfi kirjutab psühhedeeliliste seente tabuteemaks pidamise riskidest.
Tundub, et iisraellaste kohta kehtib teine teadus kui USA patsientidele, mistõttu kehtib neile nüüd ka teine seadus.
Iisraeli valitsus tunnistab ametlikult kanepi raviväärtust
Kreeka on hakanud uimastikasutust dekriminaliseerima.
Maailma riigid on hädas rahapesuga, möönab UNODC. Kui suur osa triljon+ pesudollarist on teenitud uimastite müügiga, pole teada. Lahenduste hulgas mainitakse uimastituru riiklikku kontrollimist.
PhysOrg kirjutab mitterekreatsiooniliste uimastavate kemikaalide tuvastamiseks mõeldud instrumendi leiutamisest.
dig ütles:
See võib nii Sulle kui Tel Avivi teadlastele tulla üllatusena, ent nii GHB-d kui ketamiini pruugiti ja pruugitakse tihti, kui mitte isegi valdavalt just rekreatiivsetel eesmärkidel, mistõttu on tõenäoline, et leiutist hakatakse rakendama ka selle kontrollimiseks, kas kokteilis on neid kemikaale ikka piisavalt.
USA-s meditsiinilise kanepi ümber kujunenud poliitiline kontravärss (mõned osariigid tunnistavad kanepit ravimina, föderaalametkonnad aga mitte) on tinginud olukorra, kus keeluseaduse õigustajad nagu president Obama peavad üha sagedamini ebameeldivate küsimuste eest põiklema.
Esmaspäeval Cannon Fallsis Minnesotas rahvaga kohtudes jäi põiklemine äärmiselt kohmakaks, nagu näha ka videos.
Presidendilt küsiti, miks ravikanep ei võiks olla lubatud. Obama vastus oli järgmine:
Tõlge: “Paljud osariigid võtavad vastu otsuseid meditsiinilise kanepi küsimustes. Kuna tegu on keelatud ainega, tekib probleem, kui seda kirjutab välja arst, mitte… Teate, ma jätan sellele küsimusele vastamata.”
Õigusteadlane võtab Nature’is sõna psühhofarmakoloogia teemadel, vahendab Independent, mida vahendab Forte.
Mõnel pool on iidamast-aadamast ringi käinud linnalegendid inimestest, kes sotsiaalabiraha uimastite peale kulutavad — ning mõnel pool kulutavad sotsiaalabiagentuurid suuri summasid selle peale, et niisugust võimalust vältida. WFTV Orlando räägib, et Floridas on niimoodi ära kulutatud raha suurem kui hüpoteetiline kokkuhoitav raha.
Nad ju alles võtsid selle seaduse vastu. Loomulikult peab alguses natukene valgenahalisi kottima, et hilisematel rassismisüüdistustel vähem alust oleks. Mõnel seltskonnal on paanikanupp juba põhjas.
http://www.racismreview.com/blog/2011/06/15/florida%E2%80%99s-drug-screening-legislation-created-to-pander-to-whites-but-target-americans-of-color/
Natuke kiusatakse valgeid abiraha saajaid, siis võetakse mittevalged käsile ja hakkab programm ära tasuma. Ilmaasjata ei kisa keegi.
Mõnele pakub kindlasti huvi teadmine, et USA mitteroosade inimeste õiguste edendamise ühendus NAACP võttis vähem kui kuu aja eest nõuks aktiivselt uimastisõda vastustada, kuna mitteroosasid ameeriklasi vahistatakse uimastikuritegude eest 13 korda roosadest tõenäolisemalt, ehkki nad ei pruugi rohkem uimasteid. Kajastab Forbes.
Konspiraator ütles:
Kas Sa väidad, et selle programmi eesmärk on vale värvi nahaga inimeste tagakiusamine?
Mis Florida kuberneri Rick Scott’i uimastiplaanidesse puutub, siis mõned kuud tagasi, kui ta oli juurutamas kava osariigi riigiteenistujad suvaliselt narkokontrolli saata, tekitas laineid tähelepanek, et Florida kodanik Rick Scott on asutanud firma, mis toda kontrollimisteenust pakub. Palm Beach Post kirjutas:
Missuguseid samme isand Scott on ette võtnud, et asjal korruptsioonilõhna küljes ei oleks?
Hulk USA sõltuvusasjatundjaid, American Society of Addiction Medicine (ASAM) on kokku pannud “sõltuvushäire” uue definitsiooni. Kajastab The Fix:
Mart K. ütles:
Selle hüpoteesi küljes on muidugi metsik eesel, aga ehk on umbluu-uskumine mõnede inimeste jaoks sõltuvus? Seotud märksõna ka: crank magnetism.
See tunne, kui mõni uus infokild paistab omaksvõetud crank-teooriaga sobituvat, on kindlasti mingil määral seotud ajusiseste premeerimisahelate aktiveerumise mõjudega. Olen aga täheldanud, et kerge eufooria kaasneb samamoodi oma skeptilistele veendumustele kinnituste leidmisega…
Ma muidugi ikka veel spekuleerin, aga mina kujutan crank magnetism‘i ja sõltuvuse vahelist seost ette pigem niimoodi, et isendi premeerimisahelad jagavad eufooriat juhusliku infokillu üleskorjamise, mitte selle vanadega sidumise eest. Crank-infokillud on hõlpsamini omandatavad kui pärismaailma kirjeldavad killud; kes seoseid kildude või maailma ja selle mudeli vahel ei väärtusta, sellel on hõlbus kole ja keeruline päristeadus kõrvale heita ning ennast hästi tunda ilusate ja lihtsate umbluuteadmiste omandamise teel.
Kolumbia ülemkohus: uimastite pruukimise keelustamine nullib elementaarsed inimõigused.
Mehhiko president Calderón soovitab Honduras Weekly vahendusel USA-l “leida turualternatiive, mis kaotaksid kurjategijate kosmilise tuluallika” (s.t uimastid legaliseerida ja riikliku kontrolli alla võtta). Sama lause leiab ka Herald Tribune’i Ladina-Ameerika väljaandest. USA peavooluajakirjandus poleks soovitusest nagu midagi kuulnud, kuigi Calderóni muud juttu (nt et Ladina-Ameerika uimastijamades on süüdi USA tarbijaskond) vahendatakse innukalt.
LSD, seened, kanep ja viin – eliitkooli noorte metsik suvi
salvey tsiteeris Ekspressi:
Ei tea küll, kes need on, kes niimoodi ju arvavad? Või prokurör lihtsalt arvab, et taoline sinisilmne ja lihtsalt rumal arvamus on laialt levinud?
Mart K. ütles:
ma ise ei arva suurt midagi. (Olen nimelt isikliku toimetulekuga liig hõivatud :P) Teiste arvamuste kohta annab mingisuguse pildi ehk ka kommentaaride läbilugemine. Arvamusi paistab olema seinast seina, aga üllatunuid paistab tõesti vähe olema.
Mart K. ütles:
Inimesed, kelle jaoks maailm on mustvalge, vooruslikud inimesed on rikkad, ilusad ja käivad eliitkoolis, pahelised inimesed aga vaesed, koledad ja süstivad pinu taga moonivett.
Teisisõnu, autoritaarsed järgijad. See, et prokurör selliseid ideid laialt levinuiks pidavat paistab, räägib küll eeskätt tema enda maailmavaatest.
salvey ütles:
Või siis ei ole üllatunute esimene asi üllatust märgates sellest veebikommentaariumis postitada.
Kalikova laitis sõltlaste monumendi mõtte maha Tallinna Postimees
Tule taevas appi… Kalikovale siis muidugi
Postimees vaatab tagasi kümneaastatagusele uimastisündmusele.
EKSPRESS KÄIS KOHAL: Muuga narkopõllul käib vilgas tegevus
salvey tsiteeris Ekspressi:
Vast ikka annab, ja rohkem kui üks, nad lihtsalt teavad, et neid ei saa tegelikkuses karistada. Sama artikkel viitab ju ka, et seadust on antud kontekstis võimatu jõustada: “Politseil pole just lihtne siin haarangut korraldada — iga seeneline viskaks vähimagi ohu tekkimisel süütõendi minema ja väidaks, et tuli lagastatud niidule värsket õhku hingama.”
See on kahtlemata tõsi. Taoline oht kaasneb iga psühhoaktiivse ainega, eriti hallutsinogeenidega. Mistõttu ongi enne psühhoaktiivsete ainete tarvitamist (mitte, et ma kellelgi seda soovitaks, olgu aine seaduslik või mitte) oluline olla tuttav konteksti mõjuga “reisi” kvaliteedile (vt “set and setting“).
Ma ei kahtle ka selles, et Wismaris selline patsient on, ja võib-olla on tema seisundi peamiseks põhjustajaks tõesti psilotsübiin. Küsimus, kas taoliste juhtumite ennetamisel on tõhusamaks vahendiks tarvitajate karistamine-vangistamine või nende harimine, nõustamine ning tarvitatava substantsi riiklik kontroll ja regulatsioon, jääb artiklist paraku üldse puudutamata.
Mart K. ütles:
hmm… silme ette kerkis pilt vaprast mükoloogist, kes mingit ohtlikku substantsi sisaldava seene metsasügavikus üles otsib ja sildi juurde paneb: (näiteks) Sisaldab psilotsübiini! Uuri põhjalikult oma riske enne, kui tarvitad!
Kui tegu on teada- tuntud kohaga, siis võiks seenelagendikul ringi jalutada pidevalt üks teavituskeskuse töötaja, kes seenelistele jagaks tutvustavaid voldikuid, kus selgitatakse neid tabada võivaid tervisehädasid ja antakse kontaktaadress, kuhu võimaliku sõltuvuse korral pöörduda, anonüümsete seenetarvitajate kooskäimiskohad ja mida ette võtta, kui sa enda või kellegi teise arvates oled juba ülearu paranoiliseks muutunud.
Ma kujutan seda kontrolli ja regulatsiooni ette pigem sellisena, et potentsiaalne tarvitaja ei pea minema, kilekotid jalas, aasale koguma seeni, mida ta ei pruugi osata piisavalt täpselt tuvastada, vaid võib need hankida sertifitseeritud müüjalt või kasvatada kodustes tingimustes sertifitseeritud müüjalt hangitud niidistikust v eostest. Sertifitseeritud müüja peaks olema kohustatud iga esmaostjat võimalike ohtude eest hoiatama ning varustama näpunäidetega, kuidas ebameeldivusi ennetada, vältida või (nii tarvitaja kui ühiskonna jaoks) võimalikult valutult lahendada. Ma ei välistaks ka potentsiaalsete ostjate-tarvitajate litsentseerimist — hallutsinogeenireisi majandamine on vabalt sama vastutusrikas tegevus kui autojuhtimine liikluses, ja autojuhtidelt me ju nõuame lube. Hallutsinogeeni tarvitamise loa hankimiseks võiks piisata arstilikust läbivaatusest ja konsultatsioonist.
Muidugi on muidki võimalusi; Tšehhis on lubatud väikeste koguste kasvatamine, samuti Hollandis, kus toimub lisaks ka müük kõigile täiskasvanud soovijatele ilma igasuguste “hallutsinogeenilubade” süsteemita.
Mart K. ütles:
See on ebapraktiline ja evib märkimisväärset soovimatute tagajärgede riski. Ma näen kahte peamist probleem-mudelit, mis tarvitajate litsentsimisel tekkida võib:
* sotsiaalse tarvitamiskonteksti (à la sünnipäev, pakutakse veini ja seeni) hetkel ilmneb, et paljudel külalistel ei ole litsentsi. Mitmed neist löövad sellele käega, ühiskondlik respekt seaduse vastu kahaneb.
* täisealiseks saamise sotsiaalsete tavade hulka sigineb seenelitsentsi soetamine. Küpsuse seostamine rituaalse hallutsineerimisega tekitab teismelistes seene vastu ebatervet huvi.
Minu meelest on ideaalses ühiskonnas suhtumine rekreatsioonilistesse psühhoaktiivsetesse substantsidesse neutraalne, mitte salapäraga looritatud ega seotud rituaalidega, mida riiklikud institutsioonid aktiivselt toetaksid. Seda mudelit edendaksid pigem nõustamiskabinetid, kust soovija võiks saada arstlikku läbivaatust, sõltuvuse korral abi mahajätmiseks ja võib-olla ka substantside kvaliteedi kontrolli teenust, aga kellel ei oleks võimu keelata ja käskida. Kohustuslikus korras litsentsida on mõistlik tootjaid ja käitlejaid, mitte tarbijaid.
salvey ütles:
Aga kui ta paneks metsa äärde sildi “Riigimets. Seente ja marjade korjamine lubatud päikesetõusust päikeseloojanguni. Selles piirkonnas on täheldatud järgmisi tähelepanuväärseid liike:
* mustikad
* pohlad
* puravikud
* kukeseened
* paljakud
* valged kärbseseened
Palume metskitsi mitte häirida. Lähim koht kaardi, kompassi, sääsepeletuskreemi ja metsaandide välimääraja ostmiseks asub 2 km kaugusel selles suunas: —> Õnnetusjuhtumi või mürgistuse korral helistage numbril 112.”?
Need kohad algaja metsakülastaja stardipaki saamiseks oleksid praktikas tõenäoliselt peaasjalikult bensiinijaamad ja külapoed.
@dig:
minu arust pole üldsegi halb mõte.
dig ütles:
Nõus, ja Sinu toodud situatsioonid on ilmekaks näiteks, et mitmel regulatsioonimeetmel on soovimatuid tagajärgi. Ideaalis pooldaks ka mina pigem Sinu kirjeldatud olukorda, aga samas kardan, et selleni jõudmine nõuab üsna pikka üleminekuperioodi ja mõningast eksperimenteerimist meetmetega, mis ei rahulda täielikult ühtegi leeri, ent annavad vähemalt senisest paremaid andmeid edasiseks analüüsiks ja juriidiliseks korrektsiooniks.
Kui poliitilistel põhjustel peaks tingimata tarbijaid olema tarvis litsentsida, siis kõige vähemalt peaks litsentsi saamine käima automaatselt ja äravõtmine olema see, millega mingisugune aktiivne tegevus seostub. Samas tuleb muidugi ka seda silmas pidada, et politseireidid peokülaliste vereproovide võtmiseks ja litsentside kontrollimiseks on paratamatult jaburad ja ebapopulaarsed.
Kui litsentsid käiku lähevad ja ma lähen metsa, kus üles pandud sildi järgi peaks kasvavama ka paljakuid, kas ei peaks siis sildi kõrval seisma valvur, kes kontrolliks, kas mul on litsentsi paljakute tarvitamiseks? Kas metsa ümber ei peaks olema elektrikarjust, et keegi ei saaks valest kohast sisse ronida. Kui paljakute korjamis litsents puudub, siis loomulikult valvur kontrollib peale metsakülastuse lõppu järgi ega litsentsitul kodanikul neid paljakuid korvis pole. Aga kui on punased kärbseseened? Kas neid võiks vabalt korjata? (muide, Tiit Teras viimases Hallo Kosmoses rääkis oma kogemusest punase kärbseseene kupatusvee joomisel) Aga kui keegi on näiteks valgeid kärbseseeni korjanud? Kas nende korjamise võiks lihtsalt keelata? Valvur võtab nad korvist välja ja hävitab kohapeal ära. Aga mida teha erametsa omanikega, kuidas neid kontrolli all pidada? Eks neil tuleb siis trahvi maksta, kui keegi nende metsast on valesid seeni korjanud.
Muidugi saab siin ka terve hulga uusi töökohti juurde tekitada, litsentseerijad, valvurid, litsenseerijate valvurid ja valvurite litsentseerijad :)
Postimees: Valitsus otsustas ootamatult alkoholiaktsiisi tõsta
Postimees: Ligi: mõte on piirata alkoholi kättesaadavust
Mainitud “teisteks kaupadeks” on ilmselt siis odekolonn ja süütevedelik.
@dig:
Ega kõik pruugi odekolonnile ja süütevedelikule üle minna, mõned võivad joomist vähendada, mis on positiivne neile endile. Ja mõned ei pruugi vähendada, mis on positiivne siis jällegi riigi tuludele.
Muide, kui maagiliste seente kasvatamiseks võidakse kaaluda litsentside andmist, siis miks mitte ka mõned puskari ajamis litsentsid väljastada. Aga see ei tule vististi kõne alla, kuna viin on ju riigi monopol. Ise õlle ja veini tegemine on siiski lubatud.
salvey ütles:
Kõik muidugi ei lähe, aga ma pidasin silmas seda väidet:
salvey ütles:
Mõnel pool Euroopas on seda kohaliku kultuuri talletamise asjus tehtud; meie tuntuim ja traditsioonilisim aimeajakirigi on end laenanud platvormiks traditsioonilise setu rukkilinnasepuskarikultuuri legaliseerimise käendajale. Äkki polegi see mõte nii pöörane? Koduõlut ja -veini ei keela meil keegi enda tarbeks teha; uimastitega agaralt sõdiv Valge Maja ei pea patuks oma katuse all uimastipruulikoda pidada…
Igatahes on teil kõigil mõtted jumala õiged, aga kas ise olete ka proovinud kanepit? mina olen ja lõõgastumise jaoks on minuarust kanep igakell parem kui viin. Ja legaliseerida seda ei saa, sest maailmas on ligapalju arulagedaid inimesi.
totaalnetotu ütles:
mina pole.
viina tarbin ma üks pits kvartalis, kui sedagi.
Ahnete ravimifirmade (kelle käsilane ma siin olen) lobi- töö tulemusena võtan lõõgastumise eesmärgil loomulikult vahetevahel xanaxit (1-2 korda nädalas vbl tuleb ette)
Briti poliitikauuringute keskus CPS avaldas hiljuti teatise pealkirjaga “Misleading and Irresponsible Drug Prevalence Statistics: The Global Commission on Drug Policy’s provocative claims of non existent rises do not further rational drug policy debate”, mis väidab, et uimastipoliitika globaalkomisjoni GCDP tänavune aruanne (vt post nr 1 käesolevas teemas) lonkab statistikajalga. Keskuse veebis kirjutab sellest Kathy Gyngell.
Sama artikli sabas vaidleb Gyngellile vastu UK sihtasutuse Transform Drug Policy esindaja Steve Rolles:
Mart K. ütles:
Selline hüpe konkreetsetelt numbritelt abstraktsele mullile peaks lugeja kohe valvsaks tegema, sest bait-and-switch võib läheduses varitseda.
Illustreerimise mõttes kujutlegem aiamajakest. Probleem: selgitada välja, kas aiamajakesse sisenemine on ohutu. Ohutus-spetsialist A, kellel on laialdased kogemused elevandilõksude müümise alal, seab aiamaja ümber üles musta telgi, ronib telki ja tuleb päeva lõpuks välja aruandega, mis teatab, et aiamajas on hullunud elevant ja sellepärast on targem rakendada ohutusabinõusid.
Ohutus-spetsialist B, kelle erialaks on loomakarvade kohtuekspertiis, ei vaevu telki ehitama vaid korjab pressi nähes pika varrega tolmuharja abil aiamajast mõned karvad. Siis põrnitseb ta karvu mikroskoobi all, eraldab neilt eeterlikke õlisid ja tuvastab feromoone ning jõuab lõpuks järeldusele, et aiamajas elab perekond rotte, aga elevandist pole ei karvu ega lõhna.
Sõltumatu ekspert C reliisib nüüd steitmendi: “Tuleb möönda, et telgi läbipaistmatus väärib teatavat kriitikat, kuid isegi spetsialist B andmeil elab aiamajas neljajalgne pika ninaga hall loom. Hullem veel — neid on seal mitu! Otsekohe tuleb rakendada tõhusaid meetmeid elevandipere aiamajast likvideerimiseks.”
WebMD kirjutab, kuidas uimasus teismelisi uimastite ja muude riskide manu lükkab.
Paar uudist.
Vaatlusuuring näitas, et kanep mõjub Crohni tõvega patsientidele hästi
Kanepikohvikute mõju hollandlaste tarbimiskommetele on minimaalne
Lingitud postitused sisaldavad täiendavaid linke algallikatele.
Forte: tšehhid kavatsevad järgmisest aastast patsientidele ravikanepit võimaldada
Mart K. tsiteeris:
Ennäe NIMBY’t.
Science Daily kirjutab psilotsübiini mõjust isiksusele.
@dig:
Kuidas nad leiavad inimesi, kes sellistes uurimustes osalevad, katsejänestena. Vabatahtlikud?
Arvatavasti panid kuulutuse ülikoolilinnas üles ja peamiselt tulid kohale tudengid. Artikkel mainib, et enamikul oli kraad ka.
Delfi väidab, et laia haardega uimastitootja Philip Morris teeb “varjatud lobitööd” tubakaaktsiisi tõusu vastu
Artiklile on lisatud järjed “Philip Morrise esimene kiri ajakirjanduse mõjutamiseks”, “Philip Morrise teine kiri ajakirjanduse mõjutamiseks” ja “Philip Morrise ametlik vastus Delfi päringule”.
Texase kuberner ja presidendikandidaadikandidaat Rick Perry näeks USA vägesid meelsasti Mehhikos narkokartellidega sõdimas (EPL).
Ameerika Hääl on välja andnud eriaruande tubaka-asjandusest Aafrikas. Kajastamist leiab nii tubakafirmade strateegiline tegevus …
… kui selle mõjud rahvatervisele ja -majandusele.
R2 püüab homme lõunal saates “Poolt ja vastu” temaatilist debatti pakkuda.
Eelmises postis lingitud saade on nädala vältel R2 kodulehelt allalaaditav/järelkuulatav.
Drug War Chronicles kirjutab aga, kuidas sõda raviotstarbelise kanepi vastu USA-s võimendub, nii et hakkab paistma, nagu oleks Obama administratsioon veelgi uimastisõjakamalt meelestatud kui Bush noorema oma oligi.
Mõni ehk mäletab aastatagust uudist “Mehhiko narkolinna politseijuhiks sai 20-aastane tudengineiu“.
Märtsis läks asi karmiks.
Nüüd kirjutab The Daily Telegraph, miks läks, nagu arvata oli.
Natuke ajaloolist. Charles C. Mann kõrvutab uues raamatus 17. sajandi tubakakaubanduse ajalugu tänapäeva uimastisõjaga; The Independent tutvustab teost pealkirjaga “1493 – How Europe’s Discovery of the Americas Revolutionized Trade, Ecology and Life on Earth”.
Ken Burns on aga valmis teinud ning üleriigiline haridustelekanal PBS eetrisse ja veebigi paisanud põneva dokumentaalsarja USA alkokeeluseaduse ajaloost ja õppetundidest. Pealkiri on lakooniline: Prohibition.
Mart K. tsiteeris:
Kas ma saan õigesti aru, et selleks, et seaduslikult Mehhikost Ameerikasse migreerida, ei ole tarvis muud teha kui politseiülema koht vastu võtta — paistab, et vabu kohti on jalaga segada —, tapmisähvardused kenasti ära dokumenteerida ja siis põhja poolt poliitilist varjupaika taodelda, sest kodumaal ähvardab poliitiliste uimastisõja-vaadete eest tagakiusamine?
Ida jaoskonna noorsoopolitseinik tutvustab Delfi lugejaile koolinoorte seas populaarset suitsuvaba tubakapõhist uimastit ning selle hüvesid võrreldes suitsetatava tubakaga.
Villu Paart (tegelikult vist Päärt?) kirjutab Novaatoris, kes siis on need inimesed, kes joovad alkoholisisaldusega tooteid, mis pole mitte mõeldud seespidiseks tarvitamiseks.
TÜ mükoloogia emeriitprofessor Kuulo Kalamees kirjutab Eesti Looduse ja Forte lugejaile, millega võib päädida kärbseseente mugimine.
Houston Chronicle räägib kohaliku presidendimetakandidaadi Herman Cain’i uuest skandaalsest reklaamist, kus positiivset kangelast psühhoaktiivset stimuleerivat substantsi suitsetamas näidatakse.
Tiina Jõgeda: Õnneseened. Üks doos maagilisi seeni võib muuta isiksust
salvey ütles:
Nimetada praegust olukorda, kus hallutsinogeensete ja muude uimastite valik, kättesaadavus ja tarvitajate määr on enam-vähem kogu maailmas suuremad kui kunagi varem, “tagajärgedega toimetulemiseks”, on mõnevõrra narr. Eriti narr on LSD massidesseviimises süüdistada toonast noorust, kui tegelikult tegi otsa lahti hoopis CIA.
Hofmann kritiseeris teravalt Leary tegevust, ja ma ei ütleks, et põhjendamatult. Samas oli Leary esimeste hulgas, kes hoiatas LSD kriminaliseerimise soovimatute tagajärgede eest, soovitades selle asemel rakendada haridust ja regulatsiooni.
Leary on ajanud palju käojaani, aga selles asjas olen temaga ühel nõul.
Mart K. ütles:
Küllap tuleb süüdistada CIA’sse infiltreerunud hipispioone.
Kaks tubakaga seotud uudist.
Esimene ütleb, et värske uurimuse andmeil pole tubakast loobumiseks mõeldud ravim varenikliin (brändinimega Chantix) esmaseks loobumisravimiks sobilik, kuna tekitab depressiooni ja soodustab enesetappe.
Teine elustab vana hea “hüppelaua-” ehk “lävepakuteooria” uues kuues, näidates, et nikotiin võib olla hüppelauaks kokaiini juurde, kuna eelhäälestab aju sellest suuremat naudingut ammutama.
Villu Päärt kirjutab Novaatoris, et elamustejanu ja sellest johtuv riskikäitumine, k.a uimastite pruukimine, võivad olla päriliku iseloomuga.
Oivaline ajalooline analoogia hüsteerilisele ja ebateaduslikule sõjale mõnede uimastitega avaldub 19. sajandi lõpul ja 20. algul levinud arusaamas, nagu põhjustaks käsikiimlus ränki tervisehädasid: vaimuhaiguseid, impotentsust, langetõbe ja järeltulijate kasvu kängumist. Millised olid “teaduslikud” meetmed käsipatu nuhtluse ohjeldamiseks ja kuidas need on kujundanud tänapäevast maailma, kirjutab Cracked.
Lahendusteks, millest loodeti abi sandistava eneserahuldamissõltuvuse vastu, pakuti muu hulgas ümberlõikamist (eelistatavalt tuimestuseta), maitsetut ja külma tervislikku toitu (nt maisihelbed piimaga ja täisteraküpsised), külma veega kümblemist, võimlemist, skautlust ja… vibraatoreid.
Harvardi uurijad leiavad, et poolsünteetilise retseptopioidi buprenorfiini ja opioidiantagonisti naloksooni segu brändinimega Suboxone võib aidata vabaneda retseptopioidisõltuvusest, vahendab MedicalXpress.com.
Meenutame, et buprenorfiini meelelahutuslik väärtarvitamine on Skandinaavias väga levinud. 2007. aastal hõivati Uppsala maakonnas buprenorfiini rohkem kui kokaiini, ecstasyt või korgijooki GBH. Soomes väärtarvitati 2005. aastal buprenorfeeni rohkem kui amfetamiine. Naloksooni lisamine peaks ära hoidma buprenorfiini kõige levinuma ja ohtlikuma tarvitamismooduse — süstimise.
Naloksoon — odav ja mittenarkootiline ravim, millega oleks võimalik ära hoida palju opioidiüledoosisurmasid —, on mitmel pool maailmas põhjendamatult keelatud aine. Kahjuks ma ei oska kommenteerida, milline on selle juriidiline positsioon ja kättesaadavus Eestis. Arst.ee ravimikataloogis on Suboxone kirjas “keelualuse tabletina”, naloksooni süstelahusele pole keelusilti lisatud.
Uuring: Infomaania on hullem kui kanep! alkeemia. ee
salvey ütles:
Kahjuks ei viita alkeemia.ee täpsele allikale; artikkel ei ütle ka, kas IQ-langus oli püsiva iseloomuga või mitte. Kanepi puhul, mille juures IQ-langus ilmneb eelkõige väga pikka aega krooniliselt suitsetanutel, pole muutused minu teada püsivad.
Delfi tutvustab uusi trende algkoolilaste uimastivalikus.
Artiklist kumab läbi moraalipaanika mekk, aga kui väited tõeseks peaksid osutuma, võib see tähendada, et toksikomaania maine hakkab meie keelurežiimi viljastavates tingimustes jõudsalt paranema; äkki küündime selles vallas varsti järele Euroopas kõige eesrindlikumalt (s.t laristavamalt ja laibaküllasemalt) uimastitega võitlevale Rootsile, kus liiminuusutajatest laste osakaal on suurem kui leebema uimastipoliitikaga riikides.
Egas uimastikahju ainult laipadega mõõdeta. Jeltsini tervis pidas alkole suurepäraselt vastu, nii et otsest ohvrit polnud. Palju Venemaal laipu oli tänu konstantselt porujommis presidendi võimetusele riigis kaost lõpetada, ei tea keegi.
Mõned väidavad, et majanduskriis koos tagajärgedega oli osaliselt sellesama kokaiini süü. Wall Street,i ja koka suhted pole kuigi suur saladus, samamoodi nagu asjaolu, et erinevalt alkoholist ei saa mõõdukalt pilves kodaniku välise käitumise põhjal tavainimene joobeseisundist aru. Mis võimaldab rahulikult pilves peaga tööl käia. Mu oma tutvusringkonnas inimene, kes teeb igal hommikul kohvi asemele mehise triibu amfetamiini. Ja käib tööl ja sõidab autoga ja siiamaani pole mitte midagi juhtunud.
Oskab keegi öelda, kui palju finantssüsteemi külili kukkumist mõjutasid pilves pankurite eufoorias tehtud kõrgelennulised ja lollid otsused? Ning kui palju majanduskriisi füüsilisi ohvreid võiks prognoosida?
Konspiraator ütles:
Fun fact: erinevalt etanoolist, mis on depressant, on kokaiin ja amfetamiin stimulandid. Funktsioneeriv inimene on kokaiinist “pilves” täpselt samamoodi nagu kohvist “pilve” võib minna. In other words, üldse mitte.
Siis on muidugi veel see põnev tähelepanek, et umbes 3–8 protsenti inimestest on “loomulikus” olekus enam või vähem rahutud ja keskendumisvõimetud, stimulantide mõju all aga töötab nende pea oluliselt paremini. Arstid on tähele pannud, et niisuguste hüperaktiivsete inimeste elukvaliteeti võib amfetamiinisoolade väljakirjutamine mõnikord oluliselt tõsta. Amfetamiini terapeutilisest kasutamisest kirjutab lähemalt PubMed Health, aga Sinu sõbra kontekstis võib asjasse puutuda see, et uimastisõda vaesekesele ravimi kättesaamise ülemäära tülikaks teinud on.
Konspiraator ütles:
Muide, septembris kirjutas The Independent koledast substantsist, mis turumaaniaid ja muidu lolle otsuseid põhjustada võis.
Mine võta kinni, kuidas feministlik vandenõu oma liberaalse bias‘i konservatiivsete parlamendisaadikute pähe ajas. Mõned vandenõuteoreetikud räägivad isegi võimalusest, et asjasse puutuvad head asitõendid, aga ka viimane külatola näeb, et see on crazytalk.
dig ütles:
Ei näe, sellepärast ongi vaja ajuloputust ja repressioone. Inimene oskab üsna hästi olulist ebaolulisest eristada.
Me võime lisaks naistele lisada veel kassid ja nende allergia, liiklusummikud, sugulaste läbi betoonseinte kõndimisest tekkinud psühhotrauma ning palju muud aga miskipärast ikka enamus meist arvab, et kokauim ei ole parim seisund oluliste otsuste tegemiseks.
Mart K. ütles:
Uuest filmist hüsteerilise paroksüsmi teemadel on meil tühjas teemas nr. 3 juttu olnud.
Mart K. ütles:
Kui nüüd ainult koolilastest rääkida, siis mis moodi aitab keelurežiim suurendada liiminuusutamist? Et kui oleks legaliseerimine / dekriminaliseerimine, siis saaks koolilapsed paremini odavat, puhast ja tõelist kraami ja ei nuusutaks liimi?
uurija ütles:
Arvestades, miks koolilapsed pahu kemikaale igatsevad, siis pigem sellepärast, et ilma keelurežiimita pruugiksid nende koolilaste Vanemad Seltsimehed seaduslikku kraami ja sedasorti lapsed unistaksid pinu taga tollest kraamist selmet ebapopulaarse ersatsiga tegelikult jännata.
Analoogia on ka olemas. Teadupärast on viin seaduslik, aga mitte koolilastele. Odekolonn on seaduslik ja ka koolilapsed saavad selle putkast hõlpsasti kätte. Miks koolilapsed reeglina odekolonni ei joo? Ikka sellepärast, et surrogaatide sotsiaalne maine on kehv. Sissehingatavate toksiliste olluste peal peaks sama mehhanism toimima.
Kas poleks targem analüüsida MIKS on alkohoolikuid, narkomaane, liiminuusutajaid, kanepitõmbajaid jne?Üha nooremaid ja laiaulatuslikult.Või on nii, et alkohoolik jääb alkohoolikuks, narkomaan narkomaaniks, pedofiil pedofiiliks ja targutajad targutajateks?
uurija ütles:
Ma tõesti ei oska kindlalt väita, miks see nii on, aga faktiks jääb, et Euroopa kõige eesrindlikuma uimastisõdalasriigi Rootsi koolilastest 8% tarvitab inhalante, mis minu teada on märksa suurem osakaal kui leebemate uimastipoliitikatega riikides. Muidugi on võimalik, et liiminuustajate suur protsent pole mitte kuidagi seotud uimastipoliitiliste prioriteetidega, aga ma hästi ei usu seda.
Konspiraator ütles:
Teised, näiteks ÜRO uimastite ja kuritegevuse büroo endine juht Costa, on väitnud, et mustal turul uimastitega teenitud raha oli see, mis päästis globaalse pangandussüsteemi täielikust kokkuvarisemisest. Nii palju kui ma aru saan, pole kummagi väite proponendid esitanud eriti veenvaid tõendeid.
dig ütles:
See on muidugi äärmuslik lihtsustus; eri uima-ainete toime organismile on erinev ning kui kohv mõjuks täpselt samamoodi nagu kokaiin, oleks see tõenäoliselt keelatud (või kokaiin lubatud). Kohv ei põhjusta näiteks samasugust eufooriat, samuti pole kuulnud, et pädevuse-illusiooni täispuhumine selle mõjudele iseloomulik oleks.
Wikipedia ütleb: “Cocaine increases alertness, feelings of well-being and euphoria, energy and motor activity, feelings of competence and sexuality. Athletic performance may be enhanced in sports where sustained attention and endurance is required. Anxiety, paranoia and restlessness are also frequent.”
Mõned neist omadustest võivad rahandussfääris töötades muidugi kasuks tulla, teised aga otsuseid kahjulikult mõjutada, seega ma ei välistaks võimalust, et mõnede pankade põhjakäimist on mahitanud nende juhtide krooniline kokaiinihobi.
Mart K. ütles:
See on lihtsustus, aga mitte äärmuslik. Lihtsuse mõttes käib jutt funktsioneerivatest inimestest, mitte nendest, kelle dopamiin taevasse lendab, nii et nad nurgas kükitavad ja eufooriat naudivad. (Arvestades, et teema puudutas inimesi, kes nurgas kükitamise asemel miljardeid pööritavad, on see lihtsustus triviaalne.)
Ka see on lihtsustus, kuigi arusaadav, kuna originaalsed protsessid on kaunis keerukad. Näiteks rääkis NPR septembri lõpus kohvi mõjust depressioonile. See, et depressiooni leevendav kemikaal pädevuse-illusiooni tõstab, on ootuspärane. Samas, usutavasti on tavaliselt kasutatava kofeiinidoosi kontekstis see tõus mõnevõrra väiksem kui tavaliselt kasutatava kokaiinidoosi kontekstis.
Loeme nüüd ScienceLab.com’i MSDSi kofeiini kohta:
Mõned nendest mürgitusnähtudest vajavad ilmnemiseks hobuseannuseid, mida reeglina kohvist ei saa, aga kohvipsühhoos on täiesti reaalne probleem. PubMed 2607498:
Mart K. ütles:
Rusikareegel on, et stimuleeritud inimesed võtavad kõrgemaid riske kui stimuleerimata inimesed. Me teame, et kokaiin käitub kesknärvisüsteemi stimulandina. Me teame, et mõned pankurid kokaiini pruugivad. Me teame, et mõnede pankade põhjakäimist on mahitanud ülemääraste riskide võtmine ja realiseerumine. Edasine on lihtne loogika. Relevantsusloogika on see, mis soovitab hoiduda kokaiini muude tegurite seast liigset esiletõstmist.
Omaette pikantne küsimus on, kas kokaiini võõrutusnähud spekuleerivas pankuris on eelistatavad kokaiini nähtudele.
Laias laastus on Digil muidugi õigus, aga isikliku kogemuse puudumisest hoolimata ei saa ma siiski nõustuda, et eufooria, ärevus ja paranoiad, mida tekitab kohv, on kvali- ja kvantitatiivselt täpselt samasugused kui need, mida tekitab kokaiin. Isegi kofeiinisisaldusega jookide endi psühhoaktiivsetel mõjudel on nüansid — mate on (mõõdukal tarvitamisel) huvitavam kui roheline tee, roheline tee huvitavam kui must kohv ja must tee jälle neist kõigist igavam.
Seda, et sõltuvusttekitav ja taju muutev narkoaine kohv võib esile kutsuda massilist tormlemist, ma muidugi ei valdusta — eriti mitte viimatiste Tartu-uudiste valguses.
Mart K. ütles:
Ega selliste asjade tõendamine nii lihtne polegi. Võtame nüüd situatsiooni kus pilves pankur tegi lolli otsuse. Mismoodi saaks tõestada, et ta selge peaga samasugust otsust ei langetanuks?
Joomarautojuhtide apologeetidel on see üks lemmikargumente. Enamiku rasketest avariidest teevad ju kained juhid ning tagantjärgi on võimatu tõestada, kas sama juht samas olukorras oleks kainena suutnud avariid vältida.
Konspiraator ütles:
Ma rääkisin juba sellest, et kokaiinist “pilves” pankur on müüt. Sa ei vaevu seda kummutama, aga sokutad ikka selle müüdi vaikselt oma võtmisesse sisse. See on demagoogia.
Statistikaga.
No esita siis statistika, et kokauimas pankur on müüt.
Mart K. ütles:
ABC News Radio vahendab sama uudist, nentides, et sõltuvusest vabanemine Suboxone’i abil on tõhus vaid lühikese aja vältel; pärast Suboxone’ist loobumist retseptravimite juurde naasmise tõenäosus on paraku väga suur.
Postimees: Kristjan Port: sport on ajule nagu narkootikum
Konspiraator, tahad Sa rääkida spordipilves pankuritest?
Postimees kirjutab, kuidas venelaste ebatavaline karskus Taani uimastitootja Carlsberg äritegevust nöörib.
Tel Avivi ülikooli uurijad avastasid, et linnakeskkonnas tavalise mürkgaasi süsinikoksiidi (vingugaasi) väikesed kogused tekitavad narkootilist joovet, mis aitab linnaelu stressiteguritega paremini toime tulla ja võib kokkuvõttes eluiga pikendada. Äkki peame pankurite ergutisõltuvuse mõjude kompenseerimise ja finantssüsteemi osalise pinnalejäämise eest tänama tihenevat autostumist?
8 ideed alkoholitarbimise vähendamiseks Postimees
salvey tsiteeris:
Oletan, et nimekirja töötasid välja koolilapsed?
@dig:
Vau, on alles kellaaeg trehvanud :)
Ei, see oli Marje Josing.
Ei oska arvata, kuidas koolilapsed senistest lahjematesse jookidesse suhtuksid. A`võibolla mitte hästi, kuna neid peaks vbl senisest rohkem ostma?
salvey ütles:
Kui projekt on “õpetaja tõstatab probleemi, lapsed purtstavad ideid välja, õpetaja paneb need kirja”, siis suhtuvad nad tavaliselt nii, nagu õpetaja käsib. Kui mõni
loovulakas laps peakski välja käima ideid, mille peale õpetaja veel mõelnud ei ole, siis jätab õpetaja need mitte-eakohased ideed aruandest välja ja jälle on kõik suhtunud nii, nagu õpetaja käsib.Üks karske ja täiskasvanud inimene ei käi probleemi “riik tahab mõjutada üksikinimesi vähem X tegema” peale välja lahendust “üksikinimesed peavad tahtma Y ja rakendama meetmeid Z”. See, et kui riik tahab, siis rakendab meetmeid riik ja üksikinimeste tahtmiste reguleerimine ei ole riigi pädevuses, on täiemõistuslikele kodanikuühiskonna liikmetele üldiselt intuitiivselt selge, nartsissistid võib-olla välja arvatud.
salvey tsiteeris:
Mina ei välistaks üldse võimalust, et Liviko oleks nõus tegema diili: valitsus ei sekku alkoholireklaami ega korja viina pealt aktsiisimaksu ja Liviko maksab kinni kõik Liviko toodete kasutamise tagajärjel tekkinud liiklusõnnetuste likvideerimise kulud. Iseasi, et kui selline asjade käik Liviko kasumile kaasa aitaks, siis riigi huvides ei pea see tingimata olema.
Kole näide moraalipaanika põhjuseta õhutamisest Õhtulehes: Uus narkootikum teeb inimesest elava laiba (Delfi keerab hirmuvinti veel peale: “Venemaalt leviv narkootikum teeb inimesest elava laiba”).
Sellest, mis on desomorfiin, kirjutab lähemalt Wikipedia. (Vihjeks: tegemist pole uue uimastiga, see ei “lähtu Venemaalt” ja seda ei müü diilerid, vaid keedavad viimases hädas enda tarbeks kokku narkomaanid; aine pole mingil juhul “segu kodeiinist, bensiinist, värvivedeldajast, väävelhappest, joodist ja fosforist” — need on vaid mõned lähteainetest; ainet tarvitatakse vaid riikides, kus kodeiin on retseptita apteegis saadaval — müüjaid “moraalsete pidurite” puudumises süüdistades ründab dr Mumma sisuliselt apteekreid; koledaid kõrvalnähte ei põhjusta mõjuaine, vaid oskamatust demetüleerimisest johtuvad mürgised kõrvalained.)
Mart K. ütles:
Ehk on tegemist lihtsalt traditsioonilise Halloweeni-aegse zombi-jutuga, mille tõlkimine terve nädala võtnud on?
No samas ajakirjanduse peabki rahvast ohust teadvustama. Narkarid loevad ju ka lehti.
Või siis oleks pidanud leht kirjutama, et ohtu pole ja süstige julgesti.
Konspiraator ütles:
Ma ei saa antud kontekstis sellest küsimusest aru. Kas ajaleht peaks igal hommikul kirjutama, et ei ole mõistlik süüa kilo kilo klaasikilde ega kanda kolm numbrit väiksemaid kingi? Leht poleks pidanud midagi kirjutama, kui ta just poleks tahtnud kohutavalt kehvale uimastile reklaami teha. Mis oleks Eesti kontekstis pealegi mõttetu. (Või on meil kodeiin retseptivaba tänapäeval?)
Mart K. ütles:
Noh, kui kontekstist rääkida, siis uue klaasisordi või kingamudeli turule tulekuga pole järgnenud sellist jama, nagu “valge hiinlase” Eestisse saabumisel. Opiaadid ega nende sünteetilised analoogid pole ka retseptivabad aga sellegi poolest oli hiinlase tulekuga seoses kiirabil käed jalad tööd täis.
Konspiraator ütles:
Mida ratsionaalne turukorraldaja teeb, kui osutub, et kauba X kvaliteet kõigub kuni ohtlikkuseni välja ja/või inimestel on raskusi selle ohutu pruukimisega?
@dig:
Ratsionaalne turukorraldaja korjab probleemse kauba omaenese huvides müügilt ära. Aga nagu hiinlasejama, metanoolitragöödia ning paljud muud sedalaadi lood näitavad, ei ole sedalaadi kauba turukorraldajad eriti ratsionaalsed
Terminiloogaline klarifikatsioon: turukorraldaja on inglise keeles trade regulator.
Konspiraator ütles:
Teeme mõned asjad selgeks: kui me peame “valge hiinlase” all silmas fentanüüli, siis see ei ole kindlasti võrreldav “krokodilliga” muus, kui et on opioid. Fentanüül per se ei ole ka äärmuslikult ohtlik; enamik fentanüüli otseseid ohte on tingitud uimastipoliitika kitsaskohtadest (tarvitaja ei tea, mida ta tarvitab või kuidas tarvitada ohutult, sest puuduvad kvaliteedikontroll, adekvaatne ja usaldusväärne harm reduction-teabe allikas ning tarbijakaitse).
Pole ohtu, et “krokodill” Eestisse “saabuks”, kuna see pole niivõrd uimasti, mida üle piiride vedades oleks rentaabel riskida, kui protsess, mille abil vaene ja/või varustaja kaotanud narkomaan saab ärajäämanähte edasi lükata. “Krokodilli” leviku eelduseks on kodeiini ja muude lähteainete (nt fosforhappe) odavus ja kättesaadavus.
Veel üks põhjus, miks ma arvan, et “krokodilli” Eestis niipea tarvitama ei hakata, on asjaolu, et meie narkomaanide varustatus on üsna hea, mitte nagu mõnel pool Siberis, kus “krokodill” moes on. Pseudoefedriiniga külmetusravimid on apteekides vabalt retseptita saada, aga metamfetamiini kodukeedetmine pole narkarite hulgas popiks muutunud — järelikult saavad nad oma ainet regulaarselt kusagilt mujalt väiksema vaevaga.
Sellepärast nimetangi Õhtulehe artiklit moraalipaanika õhutamiseks tühja koha pealt ja vähimagi põhjuseta. Kindlasti ei taha ma maha teha ajakirjanduse rolli rahva hoiatamisel uute uimastite tegelike ohtude eest. Ma ei imestaks, kui meil on üks-kaks noort inimest täna elus tänu EPL-is ilmunud artiklile metüleendioksüpürovaleroonist. Ehkki praegu vaadates tundub, nagu seda oleks nuditud. Enam pole näha tarvitaja jaoks kõige olulisemat infot: et MDPV-annuse kohene kordamine ei võimenda soovitud mõjusid, vaid ohte tervisele.
EPL vahendab Princetoni bioeetika professorit, kes paistab uskuvat, et keelustamine on uimasti kontrollimiseks ja reguleerimiseks mõistlik meede — nimelt soovitab ta (tubaka)sigaretid keelustada.
P.S. Ma ei poolda suitsureklaami ega igatse taga aegu, mil avalikes kohtades tossamine oli norm, aga samamoodi ei poolda ma ka lauskeelustamist ega faktidega manipuleerimist rahva hirmutamise eesmärgil. Kuidas viimast toime pannakse, kirjeldab Narco Polo blogiartiklis “Smokers Cost You Money and Other Asinine Anti-Smoking Lies”.
Meedia organiseeritud kuritegevuse vastu organiseerimisele pühendunud ajakirjas Bright kirjutab Sandro Donati, et vähemalt kokaiini osas on vähemalt ÜRO ametlik statistika väga katki — hõivatud kokaiini kogused ületavad märkimisväärselt UNODC-i prognoositud tootmismahte.
Aastakümneid väldanud Briti kohortuuringu raames kogutud andmed paistavad näitavat, et kõrgem intelligentsuskvoot seondub keelatud uimastite tarvitamisega.
Euroopa narkoraport: Eestis on väga palju süstivaid narkomaane Delfi
Jah, oleme jälle esikohal õudses edetabelis, kus hea oleks olla viimane, nagu osutab ka rahvusringhääling. Huvitav, mitu aastat peab veel kestma kontraproduktiivne uimastipoliitika, et vastav tõsiasi rahva enamusele ja poliitikutele kohale jõuaks?
Kogu raport on saadaval siin.
Mart K. ütles:
Ilmselt niikaua kui keegi mõne toimivana tunduva alternatiivi välja pakub. Sa võid ise algust teha ja kasvõi siiasamasse mõne lingi või kirjelduse panna
Konspiraator ütles:
Eestile täielikult sobiva alternatiivi konstrueerimiseks oleks vaja paremaid andmeid kui meil praegu on; sellepärast tuleks esimese sammuna luua süsteem uimastite ja uimastisõja kahjude realistlikuks hindamiseks. Umbes nii, nagu näeb ette IDPC impact assessment-kava (PDF).
Pärast seda saab hakata vaatama, mis meile sobib. Üheks võimalikuks eeskujuks uimastipoliitika kujundamisel võiks vabalt võtta Transformi kava “After the War on Drugs: Blueprint for regulation”, mis on siin saadavalt mitmes keeles, k.a vene.
Põgusa kokkuvõtte “Blueprindis” käsitletud regulatsioonimudelitest teeb Steve Rolles mullu BMJ-s üllitatud analüüsis “An alternative to the war on drugs”, mille tõlke eesti keelde koos kõigi asjakohaste allikaviidetega leiab siit.
salvey tsiteeris:
Mart K., Sa oled sedasorti uuringutega ilmselt tuttavam kui mina — oskad Sa öelda, kas hüpotees, et stabiilse või ühtlaselt (olgu siis lineaarselt või logaritmiliselt) kasvava sõltuvust tekitava toimeainedoosi kasutamine tekitab sõltuvust aeglasemalt ja/või nõrgemini kui metsikult kõikuva doosi kasutamine, vastab teadaolevatele faktidele?
Asjasse võivad puutuda ka uuringud, mis võrdlevad retseptiravimite väljakirjutamise stiilis “kaks igal hommikul” versus stiilis “vastavalt vajadusele” sõltuvuslikke tagajärgi.
Konspiraator ütles:
See on muidugi narr lootus — praegu usuvad meie uimastiseaduste jõustajad kaljukindlalt, et nende töö on tulemuslik ning et kõik andmed, mis paistavad viitavat vastupidisele on kas võltsitud või ebatäpsed; Portugal ja Holland on aga üldse nende lollitamiseks välja mõeldud. Poliitikud tõenäoliselt enam ammu seda ei usu; nemad pigem hoiavad oma nahka, sest kardavad, et kui nad tõde tunnistaksid, kaoksid nende valijad. Samuti pärsib konstruktiivsete sammude astumist juba varem viidatud sunk cost fallacy — arutlusviga, mis ütleb umbes, et “me oleme kulutanud juba liiga palju ressursse, et nüüd järsku ümber mõelda; ergo, jätkame panustamist mittetöötavasse jamasse”. Seda toetab ilmselt kibe tõdemus, et kui rahvas viimaks aru saab, mis toimub (s.t, et keelustamis- ja karistamispõhine uimastipoliitika ei anna soovitud tulemusi, vaid võimendab uimastitest johtuvaid hädasid üksikisikutele ja ühiskonnale), saab neist jääda ainult kaks muljet: nad on kas olnud kogu aeg nii lauslollid, et ei saanud sellest aru, või siis said aru küll, et tegemist on röögatu raiskamisega, aga olid liiga ametis pukist kinnihoidmisega, et terrorile lõppu teha püüda. Ja midagi sellist tunnistada ei taha ükski poliitik.
dig ütles:
Ma pole konkreetset (väga huvitavat) küsimust kunagi uurinud, aga meediast on jäänud mulje, et fentanüülitarvitajaid taas heroiini või muid lahjemaid opioide pruukima meelitada on sama keeruline kui rafineeritud suhkru maitse suhu saanud last kompveki asemel jälle porgandit armastama panna.
Mart K. ütles:
Või kui me vandenõuteooriad kapist välja kraamime, võib muist poliitikuid karta, et kui nad tõde tunnistaksid, võiksid vihased narkomafioosod nad maha lüüa ja Ameerikas muist ka, et eravanglate pidajate assotsiatsioonid ja vangivalvurite ametühingud võivad nende valimiskampaaniatele annetamise katki jätta.
Ma ei ole päris kindel, kas sellel omaette nimi on, aga tüüpiline asjassepuutuv fallacy on veel “Nüüd tahad asja katki jätta? Kohe hakkab ju tööle!”. Selle tahtlik kergitamine on tuntud seitset sorti investeerimispetuskeemide juures, ülalviidatud fabritseeritud andmed sellest, kui hästi praegused meetmed kokaiini kontekstis tööle hakkamas on, puutuvad ilmselt ka asjasse.
Mart K. ütles:
Vaevalt küll. Pigem on see tühja tünni kõmin varjamaks, et asjameestel pole uduaimugi mida antud probleemiga ette võtta.
Raske narkotsiga on meil Hollandist vaevalt midagi õppida. Seal on karmima kraami suhtes enam.vähem samasugune poliitika nagu meil ning jamade arv on väiksem tänu rahva mentaliteedile. Meil on ka opiaadid ju põhiliselt mitte eestlaste probleem. On meil andmeid näiteks ainult eestlastega juhtunud suuremate jamade kohta, surmad ja tõsised üledoosid? Et saaks hollandlastega võrrelda.
No ja muidugi mu suur sõber massiimmigratsioon. Holland saab tänu etnilistele võrgustikele ehtsat heroiini, mida mõned rahvad on põlvkondi valmistanud ja seetõttu keemiku käpardlikkuse võimalus väiksem ning kraam kvaliteetsem ning probleeme vähem.
Mart K. ütles:
Minu meelest ei ole selline kõrgemat järku mõttekäik keskmise poliitiku peast eriti realistlik. Poliitik, kes sedasorti konstruktsiooni kokku panna ja sellesse uskuda suudab, peaks mäletama ka, et poliitikutele, kes olid kas nii lauslollid, et nad Iraagi massihävitusrelvade puudumisest aru ei saanud või olid liiga ametis pukist kinnihoidmisega, et terrorile lõppu teha püüda, ei ole sellest hiljem kuigi suuri ebameeldivusi kerkinud.
Kuna ma aktiivselt outgroup homogeneity illusion‘i vastu sõdida püüan, olgu ära mainitud, et üksikute ülalmainitud viisil mõtlevate poliitikute olemasolu ei saa ma muidugi välistada, aga kui nad eksisteerivad, on nad minu meelest pisikeses vähemuses ja kui nad uimastipoliitikat oluliselt mõjutavad, siis tõenäoliselt mitte selle mõttekäigu vahendusel.
Kolmandast küljest, abstraktne Face saving ja hirm selle tunnistamise ees, et seisukohad, mida poliitik varem hingestatult toetanud on, ei olegi püha ilmutatud tõde, näeksid praktikas ilmselt üsna sarnased välja.
Konspiraator ütles:
Mõnede väikeste, aga äärmiselt oluliste erinevustega — nagu tasuta riiklik heroiin registreeritud narkomaanidele. Ja ma jätan kuni vastupidiste andmete ilmnemiseni endale õiguse uskuda, et pigem on just need erinevused jamade vähesuse peamiseks põhjuseks.
Mis mentaliteeti puutub, siis üks sealsete nooremapoolsete elanike hulgas levinud mõtteviis mulle täitsa meeldib. Neil on nimelt kombeks tembeldada narkomaani-sildiga (slängis ingliskeelne laensõna “junkie“) igaüht, kes millegagi liialdama kipub. Joodik on “alko-junkie“, kanepi liigtarvitaja “kanepi-junkie“, eneseunustuseni pedaale väntav harrastussportlane “jalgratta-junkie” jne. See annab sõltuvusega seonduvast tegelikkusest adekvaatse pildi — sest sisuliselt on võimalik sõltuvusse sattuda, millest iganes. See on peaaegu nagu iselaadne laiendus rule 34-le.
Konspiraator ütles:
dig, kes on kunagi statistika tegemisega kokku puutunud, osutab siinkohal, et selliseid usaldusväärseid andmeid ei saa olla, kui piir “eestlase” ja “mitte-eestlase” vahel ei ole mõõdetaval viisil defineeritud. Nõukogudemaa kommet passi etniline rahvus kirja panna meie tsivilisatsioonis ei tunta; rahvaloendusel kogutud rahvuse-info suuremate jamade registrist saadava infoga ristsidumine on iseenesestmõistetavatel põhjustel püha tabu ja iga juhtumi käsimise kontekstis osaliste käest küsimine, mis rahvusest nad on, ei oleks ei usaldusväärne andmeallikas ega ka multikultuursele õigusriigile kohane teguviis.
Konspiraator ütles:
Kui veider, et kõikvõimas Big Pharma ei ihu hammast võimalusele sellisele jämedale ja stabiilsele tulutorule oma karvane käpp peale panna.
Mart K. ütles:
Tähenärimise-junkie lahtrist olgu mainitud, et artikkel algab jutuga tasuta kangelannade pakkumisest kangelannadest sõltuvusse sattunuile.
Mart K. ütles:
Selle tasuta kraamiga flirditakse üle maailma ja vähemalt mu Hollandi tuttavate jutu järgi ei ole too sugugi nii efektiivne. Enamik sõltlasi ei tunnista oma sõltuvust viimase momendini, samuti paneb ametlik nakrosõltlase staatus inimese jaoks nii mõnegi ukse kinni.
Et siis enamik ärist käib ikka althõlma. Ametlik staatus on psühholoogiline barjäär “et siis olengi lõplikult põhjas” ja selle tõdemuseni jõutakse viimasena. Minu teada jagab Norra ka tasuta kama ning sellegi poolest on Norra bodycount Eestist järgmine.
Konspiraator ütles:
Kui ühe põhjakäinud sõltlase peas võitlevad näriv igatsus järgmise doosi järele ja tahtmatus ületada psühholoogilist barjääri “et siis varastangi autoraadioid” või “et siis olengi lõplikult põhjas”, kumb Sinu meelest peale jääb? Kui kaua võitlus kestab?
See, et programm on ülemäära piiratud, ei vähenda oluliselt musta turu mahtu ning programmi laiendamine mitte-veel-päris-põhja-käinute toetamiseks ning profülaktikaks vääriks tõsist kaalumist, on muidugi asjalik kriitika.
dig ütles:
Taliban pole mingi selgrootu äraostetav poliit või teaduslimukas. No ja hüpoteetilisel juhul, kui USA,l Afganistanis lõpliku võidu saavutab, siis võivad narkoäri käitajad vahetuda küll. Heroiini USA,sse sattumise ajalugu on huvitavaid seiku täis ja kurjad inimesed näitavad näpuga nii mõnegi soliidse asutuse peale.
@dig
Kuidas see Iraagi WMD uskumine nüüd lauslollus on? Tuhanded surid vähemalt ühe linna mürgitamisega ja Iraani-Iraagi sõjas suri wiki järgi ~50 000 Iraagi poolse mürgitamise tõttu.
Märt ütles:
Kuidas see rangesse uimastikeelustamisse uskumine nüüd lauslollus on? Tuhanded on ju ära surnud!
Sina olid lauslollusest ja WMD’dest rääkija. Miks selline küsimus üldse.
Ikka sellepärast, et kui ma ütleksin, et lauslolluse äratundmine sõltub vaatekohast, siis oleksin süüdi ümmarguse abstraktse jutu ajamises. Ja kes säärast ränka pattu oma hingele tahaks?
Jutt massihävitusrelvadest Iraagis oli loomulikult lauslollus, aga inimesed, kellele see jutt kasulik või meelepärane oli, näitasid näpuga terve hulga vihjete peale, et kõrvalisel inimesel selle lollus-olemisest raskem aru saada oleks. Jutt sellest, et uimastite ja virgutite range keelustamine narkomaaniat ära hoiab, narkomaffiat lõa otsas hoiab ja muidu rahvatervisele hästi mõjub, on täpselt samamoodi lauslollus, aga inimesed, kellele see jutt kasulik või meelepärane on, näitavad näpuga terve hulga vihjete peale, et kõrvalisel inimesel selle lollus-olemisest raskem aru saada oleks. Tulemuseks on mõlemal juhul see, et lugemata hulgal päris tarku inimesi, kelle külge silt “Loll” eriti ei passi, lauslolle ideid täiesti siiralt usuvad ja edasi annavad.
@dig:
Kas “jutt massihävitusrelvadest” on sinu arust lollus, sest neid ei eksisteerinud Iraagis, või midagi muud?
Märt ütles:
Vaat’ see on õige küsimus.
Ühendkuningriigi piirivalve moonutas statistikat enda huvides, kirjutab The Daily Telegraph.
Postimees räägib uutest abinõudest virgutavaid uimasteid pruukivate eurooplaste tervise kaitseks. Uued meetmed aitavad kahtlemata kaitsta ka sõltlaste naabreid, kelle rangelt positiivne risk passiivselt tulesurma ohtliks langeda nüüd veidi langeda võib.
Chris Rock räägib, mida müüsid esimesed mustad narkodiilerid Meerikas ja teistest eugeenilistest võtetest.
Tiina Jõgeda: Tabletitipsutajad EE-s
Eks võib muidugi, aga ei pruugi sugugi. Mul näiteks pole aastatega sõltuvust kujunenud (kui vahe rohuvõtmisel võib ka kuu pikune olla, siis sõltuvusest ju ikka rääkida ei saa…)
Ja tabletti võtta võib vahel indiviidile siiski kasulikum olla, kui magamatus või ebaadekvaatne käitumine. (Mõtlen siis just xanaxit konkreetselt praegu)
IMHO läheb see juba väheke paranoiliseks ja moodsaks vandenõuteeoriaks. Tuli ka kuuldud raadiosaade meelde, kus esineja, kelle nimi ei meenu enam, kaebas selle üle, et apteegid suisa kesklinnas asuvad, millest saab järeldada, et neil palju raha sisse tuleb. No samas kujutan ette, mis saaks kui apteekide arvukust tunduvalt vähendada ja äärelinna kolida, jälle üks nutulaul.
salvey ütles:
Jah. Ehkki on tõsi, et USA-s kirjutatakse kangeid retseptuimasteid välja väga kergekäeliselt ning nende üledooside kätte sureb praegu rohkem inimesi kui kõigi keelatud uimaainete kätte kokku, ei tähenda see, et olukord Eestis oleks sama.
Ma küll ei tea, kas meil vastavat statistikat üldse tehakse ja kui, siis milline täpselt on seis retseptravimite väärtarvitamiste ja üledoosidega. Xanaxit eluohtlikult üle tarvitada on vast keerulisem kui enamikku opioididest.
Jõgeda hüsteerilist firmaretoorikat kõrvale jättes ei tohiks kellelegi tulla üllatusena, et mõned uimastid on legaalsed ja mõned illegaalsed, ning et hulka legaalsetest (k.a piiritust) saab retsepti olemasolu korral osta apteegist. Absoluutset võhikut võib ehk jahmatada vaid tõdemus, et paljud legaalsed narkootikumid on tervisele kahjulikuma toime ja õudsemate kõrvalnähtudega kui paljud illegaalsed.
Tänase Õhtulehe juhtkirjal “Välgumihklit ostes näita passi?” on mitmed moraalipaanika õhutamise jooned.
Arusaam, nagu ei oleks butaan olmekemikaal, on kahjutu eksitus. Palju karmimad tagajärjed võivad olla sellel, kui mõni noor lugeja vastutustundetut soovitust kuulda võtab ja gaasi otse balloonist hingata üritab (gaas väljub sealt nimelt üsna madalal temperatuuril ja võib hingamisteid rängalt kahjustada).
Initsiaalide ÕL taha peituv anonüümne kolumnist peab gaasimüügi keelustamist lastele mõttekaks… või siis jälle mitte, mine võta kinni.
Lehes leidub ka pikem hirmujutt pealkirjaga “Paljude laste argipäev: “Kooli ei viitsinud minna, igavusest hingasime gaasi…””. Kahjuks varjub see praegu maksumüüri taha.
Selge siis, miks soola aam kümme taalrit maksta võib. Sõltuvus!
ÕL kirjutas:
Niikaua, kui mina mäletan — ja see ulatub mäletatavasti nõukogude aega välja —, on vastutustundlikud müüjad hoidunud nii tuletikkude kui tulemasinate müümisest alaealistele. Jõuga ei ole Eesti riik seda vist reguleerinud nagu paukherneste müüki, nii et piir paistab kohast sõltuvalt kõikuvat, mõnel pool 14, teisal 18 aasta peal.
Ja põhjus ei ole üldse selles, et alaealised võivad tuletikke sisse hingata või CO’st hüpoksilise kaifi saada. Põhjus on palju praktilisem.
The Economist juhib tähelepanu statistikale, mis paistab näitavat, et londonlased on kainemad ülejäänud brittidest, ning nuputab, mis küll võiks olla põhjus.
Õhtuleht vahendab kardioloogi, kes soovitab tervistkahjustavad, sõltuvusttekitavad ained maksustada, lootes sel moel piirata tarbimist. Karistuse ähvardusel keelamisest juttu ei tehta. TAI direktor on veidi äraootavamal seisukohal.
Hiljutine küsitlus näitab, et patsiendid, kellele on võimaldatud ravikanepit, täiendavad ja/või asendavad sellega mõningaid (sageli ohtlikumaid, sõltuvusttekitavamaid, ebameeldivamaid ja vähem tõhusaid) retseptravimeid, kirjutab Internal Medicine News.
Potsentsiaalselt sõltuvusttekitavatest ja tervistkahjustavatest psühhoaktiivsetest ainetest võib vahel siiski kasu olla. Näiteks saab suhteliselt väikeste kofeiinikoguste abil seirata veekogude reostumist kanalisatsioonist pärinevate inimtegevuse jääkidega, teatab PhysOrg.com.
Märt Meesak: Eestlase hävitab oskamatus alkoholiga ümber käia Delfi
Lugejat võib lõbustada ja/või valgustada Wikipedia artikkel isand Meesakust. Ajamata habemega pilt on ka välja pandud.
Oma blogis näeb Meesak välja veidi teistsugune:
Märt Meesak postuleeris ütles:
Märkasin artiklit eile ja imestasin, et huvitav, kes see poliitik Meesak küll selline on, aga ei vaevunud miskipärast googeldama. Vaimusilmas kujutlesin aga tuhmuva mõistusega rauka; võimalus, et tegu võib olla minust noorema härraga, ei tulnud pähegi.
Mart K. ütles:
No tõesti oli vist vanas enne sõja-aegses Eesti vabariigis karskusseltside liikumine rohkem au sees kui praegu… ? :)
Karskusliikumises ise-enesest ei tohiks ju miskit paha olla?
Igale ühele midagi, nö :)
Ei, kindlasti pole karskusliikumine olemuslikult halb. Viidatud kirjutis on lihtsalt võhiklikku ja lapsikut laadi — nagu oleks autor teemasse tegelikult süvenemata, emotsiooni ajel kirjutanud, mis parasjagu pähe tuli. Puiselt, aga püüdlikult, nagu väga vana või väga noor inimene.
Ka mulle torkas selle kirjutise lausestruktuuride primitiivsus ja mõttekäikude veider organisatsioon silma. Kui ma arst oleksin, kahtlustaksin mingit sorti õpiraskusi. Kuna ma arst ei ole, jäävad need kahtlustamata.
Kaupmehed ei hooli seadusest: lapsed ostavad vabalt poest napsu! Õhtuleht
Haiguse taga võib peituda viinapits Postimees
Neeger materdab joodikuid
http://arvamus.postimees.ee/643706/abdul-turay-ellu-jaavad-vaid-parimad/
Suhteliselt hea ülevaade erinevate rahvaste lakkumis ja sigatsemiskommetest. Ma muidugi ei suuda torkimata jätta, et kui keegi valgenahaline neegrite kommetest samasuguse ülevaate teeks, siis oleks see ilmselt ta viimane kirjatükk peavoolumeedias.
Artikkel võib ju hea olla, aga kuidas autori nahavärv asjasse puutub?
Eestlaste lemmik-loomakirjanikke Gerald Durrell, puhaku ta rahus, kirjutas nt Kameruni joomakultuurist korduvalt väga värvikalt, aga eks teda ole ka rassismis süüdistatud (vist üsna edutult). Meenutan ka, et jenkemi-müüdi sünnitasid valged ajakirjanikud Sambia laste uimastikäitumist kajastada üritades.
Mart K. ütles:
Mõlemad numbrid saaksid tegelikkusele vastata, kui osa hõivatud kokaiinist kordushõivamisele läheks ja nii hõivamis-statistikas uuesti üles loenduks.
Postimees teatab, et lastele ei ole kaval pseudoefedriini anda.
Thelocal tutvustab kanepisuitsetajate rahumeelsust.
http://www.thelocal.se/37524/20111123/
Aftonbladetis on pilte ka. Eeldus, et rongiperverdi huligaanitsemise põhjustajaks oli eelnev kanepipruukimine, on, mõistagi, meelevaldne ja lihtsustav. Loogikavea nimetuseks on minu mäletamist mööda “post hoc ergo propter hoc”.
P.S. Küll aga ei imestaks ma põrmugi, kui Konspiraator, näinud pilte, hakkab hullunud mehe sigatsemises süüdistama tema nahavärvust ja Rootsi liberaalset pagulaspoliitikat. Ning muidugi kõikjaldasi kultuurimarksiste.
Mul pole vaja pilte vahtida. Kui meedia nahavärvi ei avalda, siis on see pidevale meediatarbijale niigi teada. Aftonbladetist on see muidugi mehetegu teatada, et mittevalged ka vahel mõne jamaga võivad hakkama saada. Ajad muutuvad.
Aga too ladinakeelne lause kõlbab ju iga joodiku ja narkari õigustamiseks.
Konspiraator ütles:
Ei kõlba. Kui joobnud juht sõidab kellelegi otsa, on mõistlik eeldada, et joobeseisundil oli õnnetuses oluline roll, kuna on teada, kuidas üks või teine taju muutev aine juhtimisvõimet mõjutab. Kui joodik või PCP-pruukija lööb kedagi rusikaga näkku, on alust eeldada, et alkohol või inglitolm, mis teadupärast mõnede inimeste agressiivsust võimendavad, aitas rünnakule osaliselt kaasa. Kanep vaimselt tervet tarvitajat reeglina agressiivsemaks ei tee, mistõttu antud juhul on põhjust kahtlustada kas eelnevat vaimset tasakaalutust ja/või muude ainete tarvitamist lisaks kanepile. (Muide, The Locali kommentaariumis väidab keegi, et toosama mees on sarnaseid tempe teinud korduvalt ja juba 1996. aastast alates, aga ma ei leidnud usaldusväärset allikat, mis toda väidet kinnitaks.)
Igatahes oleks järeldus, mida Aftonbladet, The Local ja Konspiraator tahavad, et me teeks (s.t, et kanep paneb normaalsed inimesed konduktoreid peksma, endal riideid avalikus kohas seljast kiskuma ja kaaskodanikke suuseksile sundima), absoluutselt meelevaldne. Veelgi meelevaldsem on taoliste juhtumite näitel õigustada keeluseaduse jätkamist.
Konspiraator ütles:
Usin lugeja märkab allajoonitud tähti jõllitades teatavat ebakõla grammatiliste arvude osas.
Mixmag, The Guardian ja Global Drug Survey tahavad teada, mida ja kuidas me tarvitame. Vastasin; tundub üsna põhjalik.
The Guardian kirjutab:
Ingliskeelne küsitlus ise asub siin.
Küllap jääb nii mõnigi pärast sellist kajastust uskuma, et kanepitarvitamine põhjustab islamiterrorismi ja käpardlikku genitaalimutilatsiooni (samuti saame aimu, et nuhkide kasutamine põhjustab pomme).
Mart K. ütles:
No aga tegemist pole ju üksikjuhtumiga. Neid kanepipsühhoose raporteeritakse suhteliselt tihti ning väide, et kanepitarvitamine langeb alatasa hullusehooga juhuslikult kokku on samamoodi meelevaldne. Uimastatud kodanik on alati kõrgendatud riskiallikas, tarbigu ta mida tahes.
Ja miks peab olema legaalne aine, mis ühiskonnale ei anna peale probleemide mitte midagi? Alkoholil on muidugi sama häda, aga tolle keelamine on tänu piirituse laiatarbes kasutusele ning joovastavate jookide tootmise lihtsusele pea võimatu.
Mart K. ütles:
Mees, kes täna on 30 aastat vana, oli 1996. aastal umbes 15.
Konspiraator ütles:
Tihti millega võrreldes? Kas kanepisuitsetamisjuhtude arvuga võrreldes või juhtumitega, kus mees koera hammustab, võrreldes?
Rusikareegel on, et “meedia pöörab teemale X tähelepanu” ei ole hea kriteerium teema X olulisuse hindamiseks. Tähelepanu allub umbes samasugustele diferentsiaalvõrranditega kirjeldatavatele reeglitele nagu aktsiaturu-hullused ja moeröögatused. Aeg-ajalt läheb näiteks moodi maailmalõpust kirjutada, aga see ei tähenda, et sel ajal eriti palju maailmalõppusid juhtuks.
Selle rusikareegli äraunustamise nimi on spotlight fallacy.
Konspiraator ütles:
See, et iga juhtumit, mil mõni kanepit tarvitanu lollusi korda saadab, kajastab kollane meedia erilise mõnuga, ei tähenda, et taolised ilmingud oleksid eriti sagedased. Miljonid inimesed tarvitasid samal päeval kanepit, aga ei kiskunud end alasti ega hakanud laamendama; sellest lehed ei kirjuta, sest puudub uudisväärtus. Samuti tarvitati samal päeval ohtralt alkoholi ja tehti pärast seda lollusi — neid juhtumeid ajakirjandus samuti eriti ei kajasta, kuna kellegi jaoks pole uudis, et alkojoove ja vägivaldsed kuriteod on tihedas korrelatsioonis. Sulle tundub, et katastroofilised kanepipsühhoosid on sagedased sellepärast, et neid kajastatakse proportsioonitult palju.
P. S. Mida tähendab “suhteliselt tihti”? Ma loen iga päev ingliskeelseid uimastipoliitika-teemalisi uudiseid ja tõtt-öelda ei mäleta viimatist sarnast jama. Nii et palun määratlust suhtelisele tihedusele ja konkreetseid näiteid.
Muidugi; ei ole ju saladus, et kanepitarvitamine võib esile kutsuda psühhoosisümptomeid (sellest ka nimetus “psühhotomimeetik”). Mis siis? Mina pole kusagil väitnud, et hullusehoo ja kanepi vahel mõnikord seost pole. Väidan vaid, et vastav oht on niivõrd väike, et ei kaalu üles keelustamisega lisanduvaid kahjusid.
Mul pole ka midagi selle vastu, et radioaktiivsete ainete, ülikangete mürkide ja muu sellise käitlemine võiks olla reakodanikule keelatud. Aga Sa ei rääkinud vist sellest. Ega Sa ometi kanepit silmas ei pidanud? Miks seda Sinu arust tarvitatakse, kui see midagi positiivset ei paku?
Nõus. Aga täpselt samadel põhjustel on mõttetu keelata kanepit ja veel tervet hulka kergestikultiveeritavaid looduslikke ja kergesti kokkukeedetavaid sünteetilisi aineid. Köharohust metamfetamiini keetmine pole oluliselt keerulisem puskariajamisest; kanepikasvatamine ei nõua väga palju suuremat investeeringut ja oskusteavet kui veini ajamine.
Konspiraator ütles:
Ega selleks vist head põhjust ei olegi. Korralikud Kodanikud(tm) on lihtsalt püha vihkamist täis ja otsivad agarasti võimalust pahale Narkomaffiale ära panna kõiksuguste õelate ja alatute võtetega kuni kanepihinna kunstliku allakiskumiseni välja. Kuidas küll teha Korralikele Kodanikele selgeks, et Narkomaffiat tuleks kannatlikult tolereerida, mitte tema suhtes seadusetähe all sotsiaalsest vihkamisest nõretavaid manöövreid sooritada? Kuidas veenda Korralikke Kodanikke, et kui turg on otsustanud, et kanepihind peab kõrge olema, siis on kõrge kanepihind Püha Turu kõikvõimas tahe ja inimestel ei ole sünnis sellesse sekkuda?
dig ütles:
Kuni narkomaffiale ärapanemine viibib, saaksid need kodanikud oma sadismi treenida, alkoholi- ja tubakaaktsiisiga võideldes.
@K_V:
Korralikud kodanikud võitlevad pigem alkoholi ja tubaka enesega. Põhjakihi kommete vastu ei aita loomulikult miski aga suurema osa ühiskonnast võiks lausjoomarlusest võõrutada küll. Ning alkoholi ja tubaka kättesaadavus ja hind on selleks ainus järeleproovitud toimiv mehhanism.
Tahad Sa lähemalt rääkida sellest, kui hästi Prohibitsioon ameerika rahvast lausjoomarlusest võõrutas?
K_V ütles:
Tuleb sedagi ette. Vaata näiteks seda Postimehe artiklit, kus igati korralik kodanik ja edukas ärimees Aleksander Skoblov, suuruselt teise alkoholitootja Onistar nõukogu esimees, osundab, et aktsiisi tõstmine salaviinaäri edendaks. Aga kuna need aktsiisid on juba pikemat aega püsinud tasemetel, kus organiseeritud kuritegevuse ärihuvid on võrdlemisi väikesed, ei ole säärane võitlemine ühele õigele maffiat vihkavale sadistile kuigi rahuldustpakkuv.
dig ütles:
USA klounaad oli põhjustatud seaduste puudulikkusest ja riigivõimu nõrkusest laiemalt. Tänapäeval pole selline asi enam võimalik.
Põhjamaades hoitakse lausjoomarlust enam-vähem kontrolli all ja sealsamas USA,s ka meie moodi ei lakuta. Mingi kriitiline mass jääb muidugi aga kõige hullema hoiab mõistlik keeluseadus ära küll.
Novaator: Lapsepõlve kõrge IQ seostub täiskasvanueas uimastitarvitamisega
Pseudovandenõuteoorial, mille põhjal uimastisõda on virgutanud alateadlikud anti-intellektuaalsed impulsid, on teatavaid huvitavaid külgi. Kindlasti saaks sellest kütkestava ulmejutu kirjutada.
Mart K. ütles:
Kollane meedia pole nüüd küll see koht, kust tõde ja õigust kuulutada. Mina näiteks panin otsingusse
“cannabis psychosis” ja sain 888,000 vastust.
Üldiselt, see mida öelda tahtsin on, et võrdluse “miljonid inimesed tarvitasid samal päeval kanepit, aga…” kõrval võiks vaadata ka kui suur protsent psühhoosidest on põhjustatud kanepist. Enam see pilt nii roosiline pole, kui kasvõi mõnda antud lehekülgedest sirvida: väidetavalt iga kümnenda kanepi tarvitaja kogemus polevat eriti meeldiv, kanepi tarvitajate seas ongi palju suurema või väiksema psüühilise häirega inimesi, kes siis end ise sellega “ravivad” ja kuna nad end tõepoolest kõik alasti ei kisu, siis mida …et nagu polegi probleemi.
Mis nagu see (legaliseerimise eest võitlemise) tegelik point on?
vice versa ütles:
Täiesti õige. Mis sellest? Kas arvad, et hullunud kanepitarvitajate vägivaldne kuritegevus on kõikjaldane, ainult et kollane meedia mingil põhjusel ei kajasta seda?
Ja mida see tõestama peaks?
Selget põhjuslikku seost kanepitarvitamise ja psühhootiliste vaimuhaiguste vahel pole kunagi tuvastatud, vähemalt mitte nii selget kui tubaka ja kopsuvähi vahel. On dokumenteeritud korrelatsioone, aga see ei tähenda, et kanepi keelamine igal tingimusel kõigile oleks mõistlik. Keelustatuse tingimustes on neil, kelle vaimseid probleeme mõni uimasti (kas või kanep) süvendab, raskem adekvaatset abi otsida ja leida.
Kui Sind huvitavad kanepi ja vaimse tervise häirete vahelised komplitseeritud, ent huvitavad seosed, soovitan alustuseks sellist (kenasti allikaviidetega varustatud) artiklit.
Pean möönma, et ma ei saa sellest küsimusest hästi aru. Kas raiskava ja ohtliku poliitilise väärsammu pööramine, mis aitaks säästa inimelusid ja kulutada korrakaitseressursse tegelike, mitte pseudoprobleemidega võitlemiseks, nii et sellest kasvaks suurem ühiskondlik hüve, pole piisav põhjus? Äkki sobib siis, et ma ei ole huvitatud sellest, et ajal, mil minu lapsed jõuavad põhikooliikka, on haridusasutused endiselt koht, kust keelatud uimasteid kõige kergemini kätte saab?
@Mart K.:
Ma ei saa enam üldse aru. Sa ju ise väidad, et kanep ei tee midagi. Mis Sul siis selle vastu on, et lapsed ennast pilve tõmbavad?
Konspiraator ütles:
Kus ma midagi nii jaburat väitnud olen?
Kui kanep “midagi ei teeks”, siis teda ilmselt ei tarvitataks uimastina. Ja see, mis ei pruugi olla otseselt kahjulik tervele ja vastutusvõimelisele täiskasvanule, võib last ometi ohustada. Tõik, et kanepisuitsetamise ja skisofreenia vahel põhjuslikku seost ei ole, ei tähenda, et ained, mis muudavad taju sellisel määral nagu kanep, peaksid olema kättesaadavad lastele. Keelustamise tingimustes nad seda paraku on; lisaks puuduvad keelurežiimis kvaliteedikontroll ja tarbijakaitse, nii et see, mis lasteni jõuab, on sageli tundmatut päritolu ja tundmatute lisaainetega reostatud kanepisarnane, ent kanepist potentsiaalselt ohtlikum toode, mille tarnija ei vastuta soovimatute tagajärgede eest.
vice versa ütles:
Paistab, et lõik, kus Sa põhjalikult kirjeldasid, mida see arv näitab ja missuguseid järeldusi sellest teha saab, on toimetamise käigus kogemata ära kadunud. Kirjeldad ehk uuesti?
PZ Myers kirjutab, et kanep on nii kange kraam, et sellest saab tänapäeval isegi ussiõli teha.
Muide, Ken Burns on hiljuti valmis saanud kolmeosalise telesarja Kuivast Seadusest. Põhja-Ameerika kandis on PBS nähtav kavalalt ritta seatud lühikeste traadijuppide abil, teistel mandritel võib tarvis minna pikemat traati keerulisemates konfiguratsioonides.
Treileri võib leida Youtube’ist.
Pöörased väited kanepi ravitoime kohta on korralik kaigas medikanepi seadustamise kodarais, aga seda on raske selgeks teha inimestele, kes on kas ise abi saanud, arvavad, et on abi saanud, või usuvad selliseid filme nagu “Running From the Cure” või pealkirju stiilis “Isa päästis pisipoja elu, ravides lapse ajuvähki salaja kanepiõliga”.
See ei tähenda, et kanepi mõjuained tõepoolest ei leevendaks või isegi raviks mitmeid vähem või rohkem ebameeldivaid haiguseid. Väide, et kõrvalmõjusid pole, on loomulikult ogar (vastasel juhul poleks tegemist ravimiga, eks ole), aga samas on need reeglina vähem vastikud kui seaduslikel alternatiividel.
Soovitan vaadata; põhjalik ning pikkusest hoolimata väga paeluv ülevaade.
Viimasel aastal nähtud uimasteemalistest dokkidest julgen soovitada veel sellist: “Raw Opium: Pain, Pleasure, Profits”. Kaadrisse satuvad Arunachal Pradeshi moonipõldurid, Portugali sotsiaaltöötajad, UNODC ametnikud, Kanada süstimiskabineti töötajad ja kliendid, sõltuvusravi ja valu-spetsialistid, juristid ning ka üks orientaalse filosoofia ja meditsiini ekspert.
Mart K. ütles:
See konkreetne Õhtulehe artikkel ei paista üllataval kombel äärmusse kalduvat vaid omistab kanepiõlile kaks konkreetset toimemehhanismi, mida tõendid kanepiga tõesti seostada lubavad — iiveldusevastase toime ja isu tõstmise. Kas kasutatud doos adekvaatne oli, ei saa loos kajastatud andmete põhjal kahjuks otsustada, küllap ei tee seda lihtsamaks ka kasutatud õli päritolu teadmatus.
Tähelepanu väärib veel see, et Õhtulehe ajakirjaniku veidrast sõnastusest paistab läbi, et isand isa intsidendis vähivastaseid ravimeid alterneerida ei tahtnud:
Sõnasõnalt võttes on “kemoteraapia ilma kangete rohtudeta” muidugi samasugune absurd nagu “rongisõit ilma raskete masinateta”.
Mart K. ütles:
Nad on paratamatud, üsna mitmesugustel põhjustel. Arvestades, et on hulka inimesi, kes püüavad pööraste väidetega pööraseid inimesi poliitilistel kaalutlustel mõistlike väidetega mõistlike inimestega samasse patta panna lihtsalt sellepärast, et nende väärtushinnangutel teatav ülekattuvus on, on minu meelest poliitilises mõttes abiks pööraseid ja mittepööraseid kanepi-seisukohtnikke kordamööda avalikkuse ette tuua ja sedasi aidata üldsusel saavutada skepsis hüpoteesi, et need kaks klassi ühesugused on, suhtes. Pööraste inimeste
kanepikalevi alla lükkamine annab kontrolli kodarate kaigastamise üle ära vastasleeri võimekamatele poliitikutele.Mart K. ütles:
Ei maksa ilustada asja mõistete “selge ja põhjuslik” väänamisega. Kanep tekitab psühhoosi, kui sirvida lehekülgi, mida annab “cannabis psychosis” otsing. Kui panna otsinguse “cannabis schizophrenia”, siis annab ka see kätte vastavad uuringud, nii et “pole kunagi tuvastatud” võid ka endale jätta. Uuringuid jätkatakse/peab jätkama – on teadusuuringute lõpulauses.
No paneme otsingusse “nicotin cancer” ja mida me seal näeme… jah, tõenäoliselt võib tubakas sisalduv nikotiin soodustada kasvajarakkude tekkimist.
Selge on aga see, et kopsuvähki põhjustavad orgaanilise aine põlemisel tekkivad kantserogeensed ühendid, ja siin pole küll enam vahet, on see tubakas või kanep.
Naerukoht.
Ilusti kõlab, aga jube õõnes on. Milliste pseudoprobleemidega siis praegu võideldakse narkorindel? Kas ei saaks kuidagi konkreetsemalt ja koos ressursside statistiliste näitajatega, et asi selgem oleks.
No kui legaalsed tubakas ja alkohol oleks põhikooli astme lastele kättesaamatud, siis võiks isegi su jutul iva olla.
Praegu on ainult emotsioonid, ilmselge keerutamine ja tühi loba.
Tahaks midagi konkreetsemat näha.
Okei, näita mulle uuringut, mis tuvastab selge põhjusliku seose kanepitarvitamise ja skisofreenia vahel. Siis jätkame.
Ahsoo, miks nad küll neid uuringuid jätkama peaksid, kui kõik niigi selge on?
Tõsi. Ometi ei õnnestunud kõige ulatuslikuma kanepisuitsetajaid hõlmanud uuringu raames tuvastada seost kanepisuitsetamise ja kopsuvähi vahel. (“What we found instead was no association at all, and even a suggestion of some protective effect.” — pulmonoloog Tashkin) Seega jada “tubakas sisaldab kantserogeene ja põhjustab kopsuvähki, suitsetatud kanep on kantserogeenne, ergo, kanep põhjustab kopsuvähki”, ehkki pealtnäha loogiline, ei päde.
Kui oleme möirgamise lõpetanud ja naerupisarad silmist pühkinud, oskame ehk selgitada, mis siin naerad on? Millised artiklis esitatud väited on põhjendamatud? Muide, minu arust ei lähe artikkel kokku psühhiaatrite kogukonna hinnanguga kanepi ohtudele: “Pikaajalised katsed annavad rohkem põhjust kahtlustada kanepi kaasaaitavat ja põhjuslikku rolli psühhoosisümptomite juures, kuid see on endiselt vaieldav. /—/ Kokkuvõte: regulaarne kanepitarvitamine varases teismeeas suurendab kanepisõltuvuse tekkimise ohtu, mis omakorda suurendab muude illegaalsete uimastite tarvitamise, meeleolu- ning psühhootiliste häirete kujunemise riski.” (ülevaateuuringu “Prevalence and correlates of cannabis use in developed and developing countries” (Hall, Wayne; Degenhardt, Louisa; Current Opinion in Psychiatry, July 2007) kokkuvõttest.)
Kõige karjuvamalt väär on minu arust väikeste koguste oma tarbeks kasvatajate ja omajate kriminaalkaristamine, mille eesmärk peaks nagu olema ennetada sõltuvushaiguseid ja kuritegusid.
Hetkel pean lahkuma, aga me kindlasti jätkame seda keskustelu.
Mart K. ütles:
No vähemulatuslikud uuringud väidavad, et seos on olemas.
http://www.reuters.com/article/2008/01/29/us-cancer-cannabis-idUSHKG10478820080129
Tänan toomast oivalist näidet selle kohta, kuidas sensatsioonijanuline meedia on alati valmis alla neelama ja asja põhjalikumalt uurimata levitama iga uimastipaanikaõhutust, kuni see jätab mulje, et kinnitab mõnd negatiivset eelarvamust.
Esiteks märkab tähelepanelik lugeja, et Reutersi artikkel ilmus viis päeva enne viidatavat uurimust; s.t, tõenäoliselt polnud uudise koostajad tegelikku teadusartiklit näinudki. Teiseks peaks ta märkama, et suurem osa artikli sisust pole mitte selgitus, kuidas ja kellel kanep kopsuvähki tekitab, vaid jutt, et kanep peaks tekitama kopsuvähki.
Kes leidis viitsimist pärast meediakära vaibumist ja uurimuse tegelikku ilmumist selle ka läbi lugeda, sai teada, et see ei kinnita mitte kuskilt otsast seost kanepi ja kopsuvähi, vaid kopsuvähi ja tubaka vahel. 79 uurimuses osalenud kopsuvähihaigest 70 suitsetas tubakat; neil oli kopsuvähi diagnoosimise risk mitte just eriti üllatuslikult seitse korda suurem kui kontrollrühmal. Neil uurimisalustel, kes olid möönnud kanepipruukimist, ei täheldatud mittepruukijatest kontrollrühmaga võrreldes statistiliselt märkimisväärselt suuremat vähiriski.
Enamikul uurimustest, mis paistavad seostavat kanepit kopsuvähiga, on midagi sellist viga olnud: kas on valim väga väike ja hõlmab juba eos suurema riskiga gruppe, või nipitatakse meedia kuidagi väitma asju, mis tööst tegelikult ei selgu, või mõlemat. Sellepärast on ka uimastivastase propagandaga tegelevad ametkonnad kopsuvähi-väitest ammu loobunud ja rõhuvad tänapäeval pigem hingamisteede ärrituste ja haiguste suuremale riskile (mida ükskõik mille suitsetamine kindlasti tekitab; õnneks saab kanepit pruukida ka söödaval, suu limaskestale pihustatud või aurustatud kujul, mis hingamisteid ei lõhu).
@Mart K.:
Kuule, Su jutt on nagu holokausti eitajal või rassistil.
Sa saed seda oksa, millel Sa ise istud. Kui inimesed mõtlema hakkavad ning kuupäevi ja numbreid arvutama hakkavad, siis kukub kogu meie maailmapilt kokku. Sinu jaoks hea uudis on muidugi see, et kui Lääne tsivilisatsioon reaalteadustest lähtuma hakkab, siis tuleb selline jama, et kanep ei huvita tubli paarkümmend aastat mitte kedagi.
Konspiraator ütles:
Allikat arvestades tekitab nüüd minus uudishimu küsimus, kas see on mõeldud solvangu või komplimendina …
vice versa ütles:
Soovitan heita pilk EMCDDA tänavusele raportile, millest on lihtne näha, et jõustamispoliitika ei anna soovitud tulemusi. Kanepit konfiskeeritakse aastas 7283 tonni; maapinnal tehtud vaatluste ja satelliitfotode põhjal hinnatakse aastaseks tootmismahuks 76 000 tonni; võttes arvesse tõika, et taoliste vaatluste eest jäävad väga paljud kasvatused varju, on tegelik tootmismaht tõenäoliselt mõnevõrra suurem. UNODC on osutanud, et tarbimise mõjutamiseks vähegi arvestataval määral tuleks konfiskeerida vähemalt 60% ringlusse jõudvatest uimastitest, mis ilmselgelt pole praeguste, väga kulukate jõustamismeetmete võimuses.
Niisiis, EMCDDA andmeil hõivatakse u 10% toodetavast kanepist. Pentsikul moel näitab sama raport, et ehkki kanepipruukimine paistab taanduvat, selle tootmine kasvab. Asjade taoline seis annab selgelt mõista, et keelustamine on uimastiärikate huvides, kuna kergitab kergesti toodetava tarbekauba hinna kõrgemaks raskestikaevandatavate kaupade nagu kuld ja nafta omast.
Raport nendib, et “asjaomase kümneaastase ajavahemiku jooksul ei olnud kõnealuste riikide puhul /—/ võimalik täheldada üheseid seoseid õigusliku muudatuse ja kanepitarbimise levimuse vahel.” Andmeid silmaga seirates on kerge näha, et karistuste karmistamine pole mitte ühelgi käsitletud juhtudest toonud kaasa tarvitamise vähenemist. Mitte ühelgi.
Siinkohal tõin esile vaid üksikud kanepiga seonduvad probleemid, mille puhul keeluseadus ei toimi või võimendab ohte. Probleeme on veel väga palju, nt nn uute ainete turuplahvatus (“uued” võivad need olla turul, mis ei tähenda tingimata, et need oleksid äsja avastatud), keemiline maskeerimine (nt kokaiini tempimine veiste ussirohu levimasooliga, mis laastab immuunsüsteemi, ent võimaldab uimastit kergemini üle piiride smugeldada) või heroiini asendumine kangema ja ohtlikuma fentanüüliga.
Uimastipoliitika problemaatikasse süvenemisel võivad samuti olla abiks varemgi viidatud GCDP aruanne ja uimastisõja hinda välja selgitada püüdva algatuse Count the Costs briifingud (vasakpoolsest veerust “The Seven Costs”; altpoolt saab lugeda regionaalseid kokkuvõtteid).
Ma olen selles küsimuses nõus prof Sootakiga, kes leiab, et riigi suutmatus alkoholi- ja tubakaseadust jõustada ei ole ettekääne kalli ja kontraproduktiivse uimastipoliitika jätkamiseks. Või on Su märkuse mõte, et kuna alkohol ja tubakas juba niikuinii on lastele kättesaadavad, siis on mõistlik loobuda ealistest müügipiirangutest? Suudad Sa näidata, et nimetatud ainete müügi riiklik reguleerimine ei anna sugugi soovitud tulemusi (s.t, et lapsed jooksid igasuguste piirangute puudumisel sama palju kui praegu)?
Kui Sa allikaviidete peale edaspidigi “naerukoht!” purtsatad, õigustades samas oma seisukohti google-otsingute tulemustega, ning jätkad isiklikke rünnakuid, osutamata, mida Sa keerutamiseks või lobaks pead, olen sunnitud Sinuga vaidlemise mõneks ajaks peatama. Kui aga pärast senise diskussiooni (k.a sissejuhatuses viidatud möödunudjuulise meedialõnga) läbilugemist on konkreetseid küsimusi, leian alati hea meelega aega vastamiseks.
The Guardian kirjutab, kuidas Euroopa Kultuuripealinn 2013, Marseilles, ägab organiseeritud kuritegevuse ekstsesside koorma all, mille peamiseks põhjuseks on uimastituruga seonduva vägivalla eskaleerumine.
Asjaolu, et uimastiturgude vägivaldsuse põhjustajaks on sageli keelupoliitliste jõustamismeetmete rängendamine (PDF), pole ammu saladus.
Vaevalt lehtede sirvimise ja kanepipsühhoosi vahel seos on, aga ilmselt Sa seda ei mõelnudki. Kui suur osa otsinguga leitud lehtedest põhjuslikku seost kinnitas, kui paljud lihtsalt viitasid seose võimalikkusele ja kui paljud oletatavat seost vaidlustasid?
Millele vastavad?
Muide, ma vist siin teemas ei märkinud huvitavat kohortuuringut, mis näitas, et viimased kümmekond aastat kanepi pärilikest psühhoriskidest rääkides kõige rohkem viidatud uurimuste tulemusi ei õnnestunud korrata, mis tähendab, et panikööride karjed stiilis “iga neljas inimene kannab geeni, mis kanepi tarvitamisel kutsub esile skisofreenia” olidki pelk põhjusetu paanika (mis selgitab ka, miks pole kanepi suurem valdavus põhjustanud skisofreenia sagenemist).
Tjahh, kui pruukida Google’it oraaklina, siis pole asi sugugi nii üheselt selge. Otsing “tobacco causes cancer” annab 187,000, “tobacco does not cause cancer” 176,000 vastust. (Siinkohal pole mu eesmärk loomulikult vaidlustada tubaka ja vähi vahelisi seoseid, vaid viidata otsingumootoritest ammutatud “tõdede” savijalgsusele.)
Hoolimata sellest, et suitsetamiskunsti leiutamisest on juba hulka sajandeid mööda läinud, pahvivad paljud inimesed oma sigarette tänapäevini käsitsi selmet kasutada kõrgtehnoloogiat ja see töö ära mehhaniseerida.
Mart Kalvet: Aeg hüljata uimastipoliitika uppuv laev
Õnneks on tegu on minu jaoks nö võõra murega (ptüi, ptüi, ptüi; ja eks kaudselt, näiteks kuritegevuse kaudu võib kontakt ka päris otseseks muutuda kergesti). Aga mulje on, et riiklikku huviorbiiti on praeguseks alles alkoholism ja selle ennetus ning ravi jõudnud, oleks justkui isegi mingit hoiatava sisuga reklaamklippi näinud, mis on suur edasiminek võrreldes paari aasta taguse ajaga, mil telekast tuli vaid alkoholi padureklaam.
Aga loodan, et mu silmad järgmisi valimisi ikka näha saavad, sest oleks ju päris huvitav teada saada (muu hulgas:) milline erakond siis liberaalsema uimastipoliitika oma valimisvankri ette rakendada võtab (kui võtab) ja kuidas see hääli sisse toob.
Telegraph räägib, kuidas kurjad korralikud linnaisad Kopenhaagenis kohalikele mootorrattajõukudele ära panna kavatsevad.
Kuna tegemist on mees hammustab koera kaliibri uudisega, on seda kajastanud kõik suuremad ajakirjandusväljakanded alustades Hawai’i News Daily kanepiveeruga ja lõpetades en passant mainimisega Northwest Missourian’is. Ainult pisikesed kolkaväljaanded nagu BBC on arengu tähelepanuta jätnud.
Sama jutt eesti keeles.
The Copenhagen Post kirjutas juba 24. novembril, et sisuliselt õige kava veab tõenäoliselt rappa selle pealiskaudsus.
LA Times kirjutab, kuidas rahvusvahelised pangad on ulatanud abikäe Mehhiko narkomaffia-jõukudele.
Laste ärakasutamine uimastikaubanduslikel eesmärkidel on tülgastav, ent keeluseaduse tingimustes ilmselt ahvatlev. Jordan News kirjutab, kuidas Hispaania, Belgia ja Hollandi politseinikud nabisid kinni Lõuna-Ameerikast Euroopasse tittede mähkmeis kokaiini smugeldanud kurjategijad.
The Economist kirjutab kokaiini hinna ja kuritegevuse vahelisest pöördvõrdelisest suhtest.
Briti Columbia meditsiiniprofessor Evan Wood kirjutab The Province’is pikalt-laialt, miks kanepikeeluseaduse toetamises pole mitte midagi (poliitilises mõttes) konservatiivset.
Newt Gingrich, Ameerika poliitik, kelle praegune seisukord päris selge pole, kuid kelle sahtlitäis häid ideid legendaarne on, on välja käinud uue idee uimastumise kallindamiseks. Vahendab Yahoo:
Narkopolitseinik: koolid kardavad narkomaanide kättemaksu Õhtuleht
Ravikanepi seadustamine kahandab nii liiklussuremust kui alkoholitarbimist Forte
Tegelikult alkohol pikemas perspektiivis vähendab ka liiklussurmade arvu. Hakkab noormees kaheliitrist jooma, jätab kooli pooleli, ei hooli mitte millestki. Kõik külad on täis dressipükstes tolguseid, kel pole lube ja pole autot. Egas selline tõesti kellelegi otsa saa sõita.
Uuringust tuli hästi kanepi tegelik oht välja. Savukollid ei kihuta autoga ega pane tina. Kas on võimalik, et nad midagi muud kahjulikku veel ei tee, näiteks sport, töö, õppimine…? Et siis kogu elu keerleb jointi ja selle hankimise ümber.
Konspiraator ütles:
Päris kena, et Sa oled otsaga Lõuna-Aafrikast Eesti külasse oled jõunud :) Minu omadel näiteks on load küll, nii et eksisteerib ka oht kellegi alla-ajamiseks teoreetiliselt (ptüi, ptüi, ptü)
Ja kuna sa küla olukorda mustemates värvides näed, kui mina seda teadma juhtun, siis võib arvata, et keerad ka välismaa osas vinti üle… Aga ka külasid on igasuguseid muidugi, ma ei ela lausa ääremaal.
Konspiraator ütles:
Meelevaldne üldistus; olen kohanud nii tinutavaid kui kihutavaid kanepipruukijaid. Uuring ei näita muud kui statistiliselt tähendusrikast tendentsi mõnedes USA osariikides. Täiesti võimalik on, et uurijad ei taibanud või ai tahtnud mingeid muid olulisi tegureid arvesse võtta, mis tulemust mõjutada võisid.
On võimalik, aga minu teada pole kanepitarvitamise ja motivatsioonipuudulikkuse vahel üks-ühest seost veerandsajandi pikkustest pingutustest hoolimata leitud.
Ma üldse ei imestaks, kui ÕL-is tsiteeritud prefektuurijuht Kõplasel oleks õigus ja Eestis mõjutaksid uimastite proovimist/pruukimist laste ja noorte hulgas eelkõige kaaslaste surve ja uudishimu ja alles seejärel muud tegurid nagu vaesus, kehv pere, depressiivne iseloom, impulsiivsus, pärilikkus jm. See muidugi ei tähenda, et keeluseadus ja karistusehirm aitaksid lastel/noortel uimastitest paremini hoiduda.
salvey ütles:
Välismaa osas ma vinti üle ei keera. Kui arvad, et keeran, siis küsi midagi konkreetset ja saan näiteid tuua. Murjanimürglit on terve net täis, nii et see pole üldse keeruline.
Aga eks neid külasid ole jah erinevaid. Väga võimalik, et kusagil saadakse ilma kaheliitrise kange õlleta hakkama.
Mart K. ütles:
Aga kas keegi on seda üleüldse uurinud? Ma oma Hollandi kanepikogemuse põhjal võin öelda, et vähemalt minu töövõimele ja tegutsemistahtele see kraam küll kuigi hästi ei mõjunud.
Konspiraator ütles:
Ei ole. Sinu küsimus rakendab sõna nad terve valimi peal, üheainsa kontranäite esinemine muudab vastuse negatiivseks. Mart K. tõi kontranäiteid, järelikult ei ole võimalik, et Sinu hüpotees reaalsust korrektselt kajastab.
Aga kui Sind tõesti huvitab, miks Sa ise ei uuri, kas on? Alustuseks sobib kas või Wikipedia.
Inimesed on erinevad ja reageerivad eri stiimulitele erinevalt: mõne ajab külm talveilm sooja teki alla magusat und nohistama, teine kibeleb hange kelgutama, kummagi eelistus pole “vale”. Pealegi on kogenud kanepikasutaja jaoks mõjud mõnevõrra teistsugused (vähem pärssivad) kui algaja jaoks — tõik, mis uimastimõjude uuringuis pahatihti arvesse võtmata jääb.
Mart K. ütles:
Uurisin, oma nahal, sealsamas Hollandis, mulle turisti panna meeldib. Neid lontruseid seal nähes ma kanepi suhtes nii agressiivseks muutusingi.
Kanep on nagu alkohol. Ise küll mõtled, et vahel võib ju ühe koksi võtta ja silmad vidukil natuke lolli juttu ajada aga kui paarkümmend aastat kanget kaheliitrist tõmmanud tõsist töökat maameest näed, siis mõtled, et hoia Jumal.
Iga kanepihuviline peaks Hollandis noortega natukene suhtlema, et oma silmaga näha, mida see süütu taim endast tegelikult kujutab.
Tassitäie kohvi kofeiinisisaldus võib eri asutustes eri põhjustel kõikuda 600 protsenti, vahendab Daily Telegraph. Uurimus on küll ühendkuningriiklik, ent annab hästi aimu probleemidest, mida taju, tuju ja organismi toimimist mõjutavate sõltuvusainete alareguleerimine kaasa tuua võib.
Kiirabiarst: narkomaanidega tegelemine tuleks jätta proffidele
Channel 4 News teab mainida ka kohvide toimeainesisalduse erinevuste põhjuseid.
Nikotiinisõltuvus valmistab aju ette kokaiiniks
3. novembri uudis.
Uurimus ei väitnud mitte midagi alkoholi kohta. Uurimus ei väitnud mitte midagi kanepi kohta.
Ähh. Nihu läks see tsiteerimine.
ERR-ile “au” andes: nad pole alkoholi ja kanepit ise laest võtnud, vaid tuimalt tõlkinud.
Vahel juhtub, et teoorias kenad paistnud uimastikontrolli-meetmed praktikas tulemusi ei anna. Üheks selliseks paistab olevat Austraalias rakendatud 70-protsendine maks pudeldatud kokteilidele (nn alcopops tax), millega loodeti pärssida noorte hoojoomarlust, sedastab MedicalXpress.
Järeldused tunduvad loogilised.
Cognitive Liberty UK kirjutab Prozaci (fluoksetiini) ja LSD plussidest ja miinustest depressiooni ja muude vaimsete häirete ravis, andes mõista, et ühe eelistamine ja teise taunimine pole teaduslik, vaid ideoloogiline.
Pika jutu kokkuvõte:
@Mart K.:
Kõrvalmõju on siinkohas vist mingi teise definitsiooniga. LSD suguste ainetega ei saa esimesel 10-20 tunnil magadagi. Võib tekkida kerge palavik, kogu enesetunne on moondunud, emotsionaalsus ei ole normis, isu kaob jne.
Märt ütles:
dig meenutab jälle seltsimees Paracelsust: dosis sola facit venenum. LSD on üks klassikalistest näidetest ainete kohta, mille terapeutiliselt huvipakkuv annus ja surmav annus üksteisest paljukordselt erinevad. Medscape kirjutab esimesest:
(Naljakas lühend “mcg” on lihtsalt µg inglise keeles. Nendele, vaesekestele, on kõik kreeka tähed puhas kreeka keel.)
Milline võiks olla LSD surmav annus, ei ole kahjuks teada, kuna tegemist on suhteliselt uue ainega, mille mammutkoguseid ei ole veel inimeste peal piisavalt katsetatud. Erowid vahendab hinnangut, et LSD LD-50 inimeste jaoks võiks olla umbes 12 000 µg (naljakas lühend “ug” on lihtsalt µg inglise keeles) — miinimumdoosist kolm suurusjärku ning väidetavast tüüpilisest rekreatsioonilisest doosist kaks suurusjärku kõrgem.
Mõni noor sureb juba narkootikumide esimesel proovimisel Pealinn
Reuters räägib tehnilistest edusammudest USA-Mehhiko piiri aluse infrastruktuuri alal.
Nagu äritegevusele kombeks, on saadaval ka värviline graafik.
salvey ütles:
Artikkel on masendav, ent tähelepanuväärne segu faktidest, arvamustest, propagandast, pooltõdedest ja väljamõeldistest. Väga kurb, et tõsisel teemal ikka veel selliseid jaburaid käkke treitakse.
Poolakad on tulnud kavalale mõttele uimastitarvitajate raudupanemise asemel nad ravile saata, kirjutab TheNews.pl.
Kahjuks ei ütle artikkel täpselt, mida hakatakse peale selliste tarvitajatega, kes ravi ei vaja. Küll aga osutatakse, et uue meetme taga on mainekad nimed, samuti mainitakse ära parklamendierakond, mis nõuab kõigi uimastite legaliseerimist.
International Business Times kirjutab, kuidas TDS-i korrespondent kuberneri eritisi küttis.
Küsimus on õigustatud, kuna kuseanalüütilise kasinusmeetme praktiline rakendamine kujuneb ilmselt märksa kulukamaks kui summad, mida sellega kokku hoida loodeti.
Baski parlament kavatseb järgmise aasta alguses kanepi kasvatamist, müüki ja pruukimist reguleerima hakata, vahendab ANSAmed.
Lugemiseks on väljas ka El Paísi pikem artikkel, mida Google lahkelt tõlgib.
Psühhiaater Erika Saluveer: kanep võib olla alkoholist ohtlikum Päevaleht
@salvey:
kommentaar eelneva loo kommentaariumist ütleja 999-lt :
Ei ole siin midagi head. haigus ei pruugi inimesel terve elu jooksul välja areneda ja kui siiski areneb, siis mida vanem esimese episoodi ajal ollakse, seda parem on prognoos edaspidisele elule. On ikka vahe, kas haigestub inimene, kel keskkoolgi veel lõpetamata või selline, kel ülikoolgi seljataga. Seda ütleks ilmselt iga psühhiaater, kellelt küsida. Ja nemad peaks ometigi paremini teadma.
Linnaõhus hõljub kokaiini Novaator
salvey ütles:
See on ilmselt õige, aga samas on tõsi ka, et mida varem alustada ravi, seda suurem on paranemislootus. Ning ehkki Arhusi teadlased annavad mõista vastupidist, pole kanepipõhine vaimu- või käitumishäire vist siiski alati ja tingimata päris sama asi, mis skisofreeniaepisood. Ei ole nii, et korra tarvitad ja oled elu lõpuni vaimuhaige; see protsess on üsna kindlasti järkjärguline. Ühekordne tugev negatiivne reaktsioon varajasele kanepikogemusele (erinevalt sagedasest ohtrast pruukimisest õrnas eas) pole mu teada sugugi tugev prekursor skisofreenia varasemale puhkemisele, küll aga võimaldab skisofreeniariski teadvustada (ja vältida edaspidi ohtlikke aineid ning otsida varakult professionaalset abi).
Vähemalt sedasi olen mina aru saanud, aga ma pole muidugi spetsialist. Nii ehk naa on ilmne, et keelu-karistusrežiim mitte ei takista alaealiste uimastikasutust, vaid võimendab sellega seonduvaid ohte, mida riikliku reguleerimise tingimustes saaks ennetada või leevendada.
salvey tsiteeris:
Huvitav, kas see tähendab, et narkootikumide konfiskeerimine tõstab kokaiini kontsentratsiooni õhus? Võib-olla meelitab hoopis kokaiini homöopaatiline kontsentratsioon ligi politseinikke, kes siis täiel rinnal konfiskeerima asuvad?
Loomulikult ei pea kumbki hüpotees paika — tegemist on korrelatiivse, mitte kausaalse seosega. Tõenäoliselt on kõrgendatud õhukokaiinitasemel ja politseinike tegevusel ühine algpõhjus — ning Novaatori ajakirjanik saab sellest suurepäraselt aru.
Ja jälle saab ajakirjanik kenasti aru, et röövid ei sigita õhku kokaiini ega vastupidi.
Aga kolmandal korral astub ta millegipärast ämbrisse ja postuleerib põhjusliku seose hõljuvate kannabinoidide ja vaimsete häirete vahel. Reaalses maailmas on sellega ilmselt samamoodi nagu kah eelmisega — korrelatiivse seose taga on ühine põhjuslik tegur, mitte ei põhjusta üks teist. Sellest, et kannabinoidide kasutamine ja mõned vaimsete häirete tüübid omavahel korreleeruvad, on meil siin varemgi juttu olnud, aga kui homöopaatiline THC doos õhus peaks vaimseid häireid põhjustama, siis oleks tegemist karjuva avastusega päris mitmete fundamentaalsete loodusteaduste kontekstides.
Mart K. ütles:
See ei ole tegelikult päris ilmne. Ma ei välistaks võimalust, et see “mida vanem esimese episoodi ajal ollakse” reegel lähtub tähelepanekust, et skisofreenia arenemine kulgeb erinevatel inimestel erinevate, aga enam-vähem ühtlaste kiirustega ja inimesel, kelle elu see poolesaja aasta jooksul pole eriti segama hakanud, on seega suurem lootus ka teine poolsada talutava elukvaliteediga ära elada kui inimesel, kes 20-aastaselt haiglasse sattus — ega ka võimalust, et kui väliste kannabinoidide manustamine psühhootilise reaktsiooni põhjustab, siis on see diagnostiliselt abiks, aga ei mõjuta skisofreenia “loomulikku” kulgu. Kui need spekulatiivsed eeldused paika peaksid, siis ei puutuks kanepipsühhoosi ilmnemine skisofreenia prognoosi kontekstis otseselt asjasse ning salvey väljapakutud reegel ei oleks selles kontekstis rakendatav.
Samas, tegelikult virisen ma lihtsalt matemaatikumütsi alt selle “ilmselt”i üle. Kas faktid nende spekulatiivsete eeldustega kooskõlas on, seda ma peast öelda ei oska.
Kokaiini leidmine ootamatutest kohtadest jätkub: raadioajakirjanikud leidsid Ühendkuningriigi loodepiirkonna mähkimisjaamadest kokaiinijälgi üheksal juhul kümnest. (Järeldus: juba nuuskavad imikudki valget boliivlast?)
Järgneb südantlõhestav usutlus endise sõltlasega.
Richard Branson kiidab Portugali rahvast.
Siinkohal jätame vahele, mille Portugal nimelt ära kaotas. Huvitatud lugeja võib allika juure minna, igavleva lugeja metafoorseid kõrvu kikitame aga tagajärgede mainimisega:
See ei ole küll ei virguti ega uimasti kohta, aga sobib siia vist veidi paremini kui lihtsalt uudiste veergu.
Scientific American kirjutab teadlastest, kes oma uurimustöö põhjal järeldavad, et ärevusevastane ravim Prozac toimib aju neuroplastilisuse suurendamise — lihtsustatult öeldes aju noorendamise — teel.
Mõnele lugejale võib huvi pakkuda see, et hiirte hirmutamine toimus Helsinki Ülikooli Neuroteaduste Keskuses.
Ron Pauli kampaaniat tabanud rassismisüüdistuse valguses on raamatu “This Is Your Country on Drugs: The Secret History of Getting High in America” autor Ryan Grim HuffPo’s luubi alla võtnud keelustamispõhise uimastipoliitika osaliselt rassistlikud lätted.
Muu hulgas viitab Grim 1872. aastal Massachusettsi tervishoiuameti läbi viidud uuringule, mis annab mõista, et USA (ja Inglismaa) 19. sajandi oopiumibuumis oli osaliselt süüdi marukarskluse moodiminek.
Kava tuua turule “uus” valuvaigisti — puhas hüdrokodoon — tekitab mõnedes spetsialistides muret, vahendab Birmighami uudisraadio 100 WAPI USA uudisraadiot ABC.
Neurobonkers pakub UK-keskset ülevaadet uimastitega seonduvast aastal 2011. Saadaval on mitu kena graafikut ja muid abimaterjale.
Postimees räägib, kes hakkasid virgutava akustilise toimega kemikaale valmistama pärast keeluseaduse sisseseadmist.
Varem on Politsei- ja Piirivalveamet Postimehe vahendusel kurtnud, et jõulutuhinas ei tea ka mundrirahvas ise, millal tohib ja millal ei tohi.
Postimees: Mehhiko narkovägivald nõudis mullu üle 12 000 elu
dig ütles:
Huvitav oleks teada, kas Kriku leiab endiselt, et süüdi pole tagurlik uimastipoliitika, vaid lihtsalt valitsuse suutmatus oma territooriumi kontrollida.
Mart K. ütles:
Kes saaks kindlalt väita, et mingi teistsuguse e. liberaalsema uimastipoliitika korral poleks inimkaotused kordades suuremadki.
Loogiliselt mõtlev inimene (sest miks peaksid gangsterid nottima, kui see sisse ei too). Reguleeritud uimastituru tingimustes vägivald väheneb (A. LeCoq ei saada Saku tehasesse konkurentsi tasakaalustamise huvides relvastatud killereid ning Philip Morris ja Swedish Tobacco ei lahenda konflikte vastastikku päid lõigates), uimastisõja tingimustes kasvab (.PDF).
(Kes ingliskeelt ei mõista, sellele tõlge lingitud töö kokkuvõttest: “Kümme üheteistkümnest pikaajalise kvalitatiivse analüüsi meetodit rakendanud tööst näitasid märkimisväärset seost uimastiseaduste jõustamise ja uimastituru vägivaldsuse vahel. Meie tulemused annavad mõista, et pole tõenäoline, et uimastiseaduste jõustamise määra jätkuv kasv uimastiturgude vägivaldsust mingilgi moel kahandaks. Selle asemel annab olemasolev tõendibaas mõista, et relvastatud vägivald ja tapmissurmade suur osakaal võivad endast kujutada uimastikeeluseaduste vältimatuid tagajärgi ning et uimastiturgude tegevuse häirimine paradoksaalsel kombel hoopis võimendab vägivalda. Selles kontekstis — ja kuna uimastite keelustamine pole uimastite pakkumist hoomatavalt piiranud — läheb uimastite pakkumise ja uimastituru vägivaldsuse mõistuspäraseks pärssimiseks vaja alternatiivseid regulatsioonimeetmeid.”)
@Mart K.:
Aga ei saa ju ometi välistada võimalust, et üldine uimastite tarvitajate arv ja tarbitavate koguste hulk suureneb, mis kutsub esile organiseeritud kuritegevuse asemel rohkelt organiseerimatut vägivalda, nii et lihtkodaniku jaoks, kes ise mafiooso pole ja kelle ellu seni narkovärk pole puutunudki, satub sootuks suuremasse ohtu.
Millel põhineb taoline hüsteeriline uskumus? On Sul ette näidata mõni riik või piirkond, kus uimastiseaduste kohendamine väiksema jõustamise suunas on kaasa toonud massilise vägivalla laine? Näiteid sellest, kuidas jõustamispingutuste suurendamisega kaasnevad “ettekavatsematud tagajärjed” (vägivalla kasv, korruptsiooni süvenemine, uimastisurmade osakaalu kasv, tarvitajate noorenemine, tarvitavate ainete kangenemine jne, jne) on siin toodud juba üsna palju, aga ma võin veel kord mälu värskendada, kui tarvis.
Pelgalt kanepi reguleerimise kontekstis on küsimus muidugi üldse mõttetu, kuna kanep enamasti mitte ei soodusta vägivaldset käitumist, vaid pigem pärsib (vt “Alkoholi ja kanepi võrdlus“, punktid 7–11).
Mart K. ütles:
Vaidlen tagasihoidlikult vastu, ei ole hüsteeriline uskumus, vaid arvatavasti kaasasündinud evolutsioonilist laadi ellujäämis-strateegia, mis sunnib kõiksugu radikaalsemat sorti paistvate uuenduste suhtes, lihtsalt väheke ettevaatlik olema.
Briti liberaaldemokraat Ewan Hoyle kirjutab, kuidas alkoholiseaduse muutmine, täpsemalt miinimumhinna kehtestamine alkoholiühikule, võib olla mõistlik samm ja edasopidi hea näide arukast, teaduspõhisest uimastipoliitikast.
Väga hea sõnastus: uimastituru riiklik regulatsioon ja kontroll võivad tõesti paista radikaalsete meetmetena tänu peavoolumeedia ja palgaliste keelu-entusiastide kümnenditepikkusele ajupesule või mõnele isekultiveeritud arutlusveale. Jätan endale esialgu siiski voli alusetust hirmust johtuvaid eksijäreldusi (nt arvamust, et kanepi legaliseerimine võib tuua kaasa hullema vägivalla kui narkomaffia motiveerimine uimastisõjaga) hüsteeriliseks nimetada — vast oleme mõlemad nõus, et “kaasasündinud evolutsioonilist laadi ellujäämisstrateegiad” sageli takistavad probleeme kainelt vaagimast just seetõttu, et (olgu evolutsiooni või nt valitseva ideoloogia poolt) iseenda varjus tonti nägema treenitud primaat kaldubki olema mõnevõrra hüsteeriline kõigis varje ja tonte puudutavates küsimustes.
USA osariigid: on aeg ravikanepi staatus ümber hinnata
Müüdipurustamist kümnendi tagant pakub 2001. aasta jaanuaris Kanada parlamendile esitatud artikkel “Uimastitest johtuva sõltuvushaiguse müüt”, autoriks legendaarse “rotipargi” eksperimendi autoreid Bruce K. Alexander. Artikkel pakub huvitavat ülevaadet igaühele, keda huvitab, kui palju tõepõhja on eeldustel, et a) kõik või väga suur osa inimestest, kes pruugivad heroiini või kokaiini üle teatud miinimummäära, muutuvad sõltlasteks ja et b) hoolimata sellest, kui suurel osal heroiini või kokaiini kasutajatest kujuneb välja sõltuvus, on selle sõltuvuse otseseks põhjuseks kokkupuude uimastiga.
Päris põhjalik artikkel peaks panema mõtlema ja allikmaterjalidega tutvuma igaühe, kes soovib isikliku hinnangu uimastipoliitikale kujundada faktide, mitte mütoloogia toel.
Pühade ajal kasvab viinaravile tulijate arv Postimees
Noh, jah, aga tasub ehk siinkohal meelde tuletada, et hambaravigi on meil tasuline.
Huvitav “loogika”. Kas keegi saab veel niimoodi aru, et dr Mumma ütles, et kuna inimene on paljudes haigustes ise süüdi, tuleb valeks pidada väidet, et ta on ise süüdi ühes konkreetses haiguses? (Vrd “väide, et porgand on juurvili, ei kannata kriitikat, sest paljud muud viljad on samuti juurviljad”.)
Võimalik muidugi, et dr Mumma meelest ei tohi patsiendile öelda, et ta ise on alkoholismis süüdi, kuna müüt, et süüdi on hoopis kuratlik mõnuaine, mitte seda teadlikult tarvitav inimene, aitab sõltlasel paremini kainusekäru peal püsida. Ja võimalik, et ägeda sõltuvuse ravimise algusjärgus ongi taolisest hädavalest abi, aga see ei tähenda, et valetama peaks kõigile ja kogu aeg, nagu mingi platseebokaupmees või höpaatiaärikas.
Minu meelest ei tohiks ravi kättesaadavus nii ehk naa sõltuda sellest, kas inimene on oma tervisliku seisundi halvendamisele ise kaasa aidanud või ei. Nurjunud enesetappude sooritajaile, purjuspäi avarii teinuile või tubaka kahjulikest mõjudest teadlikele suitsetajatele me ju arstiabi ei keela.
Mart K. ütles:
Sa tõmbasid raami valesse kohta. Mumma ei järelda mitte seda, et inimene ei ole ise süüdi ühes konkreetses haiguses vaid seda, et selle ühe konkreetse haiguse ravi mitterahastamine väljendab Haigekassa ebajärjekindlust. See, mis tema hinnangul kriitikat ei kannata, pole mitte tähelepanek, et inimesed käituvad mõnikord haiguseid tekitavatel viisidel vaid see, et see tähelepanek on põhjenduseks Haigekassa niisugusele poliitikale.
Mart K. ütles:
Täiesti nõus. Teooria, et isetekitatud haiguste ravimine on luksusteenus, on absurdne ja julm.
dig ütles:
Nüüd on arusaadav, enne tundus mõnevõrra segane.
Kas Sa oled ka tubaka-/alkoaktsiisi vastu? Paljud näevad neis vist n-ö luksusmaksu — mida makstakse luksuse eest oma tervist rikkuda ja pärast seda ravida lasta.
Sarnasel teemal mõnevõrra põhjalikumalt (loe: väga põhjalikult) kirjutab Nik Steinberg lehes The Nation.
Mart K. ütles:
Ei ole. Ühest küljest ei ole mul midagi selle vastu, et neid maksustamisväärseteks luksusteks peetakse ja Pigou moodi maksustatakse — niikaua, kuni see maks jääb mõistlikesse piiridesse ja ei stimuleeri ulatuslikku põrandaalust salaluksuse-äri. Teisest küljest olen ma niisuguste aktsiisimaksude hilisema ravimisega sidumise vastu. Ühest teisest küljest näen ma põhjuseid skeptitsimiks idee, et usina suitsetaja või joodiku tohterdamine on kallim kui karsklase tema elu lõpuni üleval pidamise, suhtes. Teisest teisest küljest on minu meelest tervisetagamisteenused tänases maailmas sedasorti infrastruktuur, mille konkreetsete isikute tulude, omandi või maksudega sidumine on ebainimlikult julm.
Omaette põnev teema on, kas see, kui sotsiaalne stigma purjusoleku kohta kahaneks, tooks kaasa purjus inimeste “ma ei ole purjus” tüüpi minakaitsemehhanismide nõrgenemise ja seeläbi vähendaks tõenäosust, et end kaineks pidav purjus joodik autorooli istub.
Veel üks huvitav küsimus on, kui palju maffia Mehhikos kuritegevust “kontrollib”. Hiljutine analüüs väidab, et 71,5 protsendi ulatuses. In Sight osutab, et tegelikkus, nagu ikka, on keerulisem.
Westminsteri skeptikud kutsuvad sõltuvuse teemal kriitiliselt mõtlema. Ettekande teeb alkoholi hüljanud autor Tania Glyde. Üritus toimub esmaspäeval Londonis Strutton Groundi pubis The Monk Exchange. Tutvustusest:
Eesti hobi-õllepruulijate käilakuju viriseb, et temasuguseid ahistatakse, kuna kodustes tingimustes toodetud narkootikumi müük on keelatud.
Aga kuidas oleks õllekooperatiivi osatähtede müügiga?
Science Daily räägib uurimustööst akustilisete valuvaigistite vallast.
Loomulikult ei rahastaks keegi säherdust uurimust, sest muusikat ei saa ju patenteerida. Täisteksti eest küsitakse $31.50.
Paistab, et meditsiinile kanep on leidnud endale ühe karuteenelise apologeedi — tuntud alternatiivmeditsiini-reklaamija ja höpaatia-entusiasti, Walesi printsi Charlesi, teatas The Guardian juba detsembris.
Üks Murphy seaduse sugulane, mida vististi Francise reegliks nimetatakse, ütleb, et alati, kui kanepi keeluseaduse pooldajad tulevad lagedale mõne väitega kanepi kahjulikkuse kohta, selgub lõpuks, et too väide pole mitte ainult vale, vaid tegelikkusega diametraalses vastuolus.
Reeglit näib osaliselt kinnitavat arstide erialažurnaalis JAMA ilmunud uurimus, mida kajastab ajakiri Time, mida omakorda on tõlkinud Kanepitemp.
Scientific American kirjutab uuest avastusest opiaatide ja kroonilise valu teemadel.
Avastuse taga ei ole pelgalt oopiumimagnaatide vandenõu vaid ka tehniline areng ja mõõtetäpsuse kasv.
Vahelduseks ka uimastitest virgunu juttu.
Timothy (Tim) Chiswell on kogenud terapeut alkoholi ja narkootikumide väärkasutamise valdkonnas. Olles elanud 18 aastat alkohooliku ning narkootiliste ainete tarvitajana, on ta kogenud seda, mida on kogenud väga vähesed teadlased ja terapeudid – sõltuvust seestpoolt – ning mõistnud süvatasandil selle põhjuseid, mõju, hävituslikkust ja neid õppetunde, mida sõltuvus õpetab inimese varjupoole ning vajaduste ja sõltuvuse dünaamika kohta.
See võiks küll olla kanepitemp-nimelise lehe avalugu:
If cannabis is safe, why am I psychotic?
Kellega Te vaidlete, vice versa? On siin (või mujal) väidetud, et iga sõltuvus on igal juhul ja kõigi jaoks tore ja kanep (või ükski muu uimasti) alati ja kõigi jaoks ohutu?
Kui kedagi teist materdada ei ole, võib trolli seinale maalimine väga ahvatlevana tunduda.
Austraalia rahvas ja tervisekaitsjad on hädas kofeiiniküllaste rüübetega, mida kiputakse tarvitama tervisele akuutselt ohtlikul määral, sageli koos alkoholiga. Teatab ERR:
YourBrainOnDrugs on CoolInfographicsist hiivanud teemaga seonduva tabeli, kus mh väidetakse, et kofeiini üledoosinähud ilmnevadki kusagil seal 300 mg juures.
Kas kofeiinisisaldusega jookide müümist tuleks Eestis senisest rangemalt reguleerida, näiteks lastele keelata? Mine võta kinni, hoia ja keela.
Mida soovitaksid siinsed targad noorele inimesele, kes seisab valiku ees: kas tõmmata esimene kanepisuits või mitte? Kas võtta tabeltt või mitte?
@uurija:
Noh, ma tark ei ole, seepärast vaatasin Internetist järgi, mida eeldatavasti minust targemad ja kompetentsemad isikud on selleks puhuks (nõuandmiseks noortele) üles riputanud: UIMASTAVATE AINETE MÕJU INIMESELE
uurija ütles:
Ma kardan, et inimesel, kellel sellised küsimused üldse tekkida saavad, on juba probleem. Iga lapsevanem võiks olla oma võsukesele põhikooli-ikka jõudmise ajaks selgeks teinud, millised ohud kaasnevad ühe või teise arsti ettekirjutuseta, volitamata allikast pärinevate medikamentide tarbimisega. Taoliste riskide võtmine oma vabaduse ja tervisega peaks jääma täiskasvanute pärusmaaks.
Salvey (ma eeldan, et huumori korras) viidatud “abimaterjal” on muidugi ilmekas illustratsioon uimastitevastase võitluse valelikust ja hüsteerilisest iseloomust — faktidega on segatud pooltõed ja lausvaled. Lastele sellist jama küll näidata ei tohiks — mõni sinisilmsem ehk hakkabki küsimusi esitamata uskuma, mõni küünilisem aga otsustab, et kui harijad mõnede asjade kohta ilmselgelt valetavad, siis küllap valetavad kõige kohta. Kumbki tulemus pole minu meelest soovitav. Samuti leian, et on häbiväärne, et see ürgne propagandasoperdis endiselt Tartu Ülikooli veebis tilpneb.
@salvey:
Jah, ilus lühikokuvõte, aga leidub ikka inimesi kes avalikus veebiruumis seletavad, et ega need mõjud ikka nii hullud pole, et see pole tõendatud jne. Et isegi sõltuvus on suuresti inimese enda ettekujutus . Kui nüüd noor inimene satub selliste mõju alla, siis on meri põlvini, muudkui aga ime, neela ja süsti. Ja et riik peaks veel tagama et sa ohutu kraami saad.
Mart K. ütles:
Ja millised need siis on? Kui sõltuvusest rääkimine on “hüsteeriline”?
Mart K. ütles:
Mida neile siis näidata? Kas “Kirju koera” koogiretsepti Kanepitempi kodulehelt?
Või virnade viisi teadusartikleid, protsente ja standarhälbeid, mille saaks kokku võtta nii:”Keegi ei tea täpselt mis sinuga juhtub, ku sa neid aineid proovid. Ainuke võimalus kogu seda jura vältida on üldse mitte proovida”
uurija ütles:
Sõltuvusest rääkimine kindlasti ei ole hüsteeriline; miks Te nii arvate? Sõltuvusest väära pildi maalimine muidugi on, aga see on juba teine, pikem jutt.
Kas Teil on küsimus mõne konkreetse uimasti kohta? Laiemalt võib üsna julgelt öelda, et ükskõik millise taju muutva aine mõju arenevale lapsele on ohtlikum kui täiskasvanule, mistõttu neid kindlasti ei peaks tarvitama arsti ettekirjutuseta. Kui me räägime ainetest, mida arstidel pole voli välja kirjutada, siis nende manustamine on rumal ka sellepärast, et tarvitajal puudub kindlus doosi suuruse, kõrvalainete ja muu olulise osas.
Üks suuremaid uimastitega seotud ohte, mõistagi, on risk jääda ainetega vahele seadusesilmadele, mis enamasti lõppeb suurte pahandustega.
Ei, miks? (Muide, see retsept pole lehel, vaid lehe kommentaariumis. Lehel on õpetus täiesti mittepsühhotroopse jursi valmistamiseks kanepiseemneist.)
Ega ma tegelikult ei teagi tõeliselt head, usaldusväärset eestikeelset allikat, mis selgitaks lapsele arusaadavalt ja tõde “ilustamata”, kuidas asjad on. Narko.ee on natuke parem kui too Salvey viidatud materjal, aga ainult natuke. Ma arvan, et ma ei oska muud nõu anda, kui et vanem viiks end ise põhjalikult teemaga kurssi, võtaks lapsega koos ette näiteks sellesama narko.ee ning selgitaks, millised väited on õiged, millised natuke valed ja millised päris valed, ning miks nii ehk naa on soovitav esimese uimastikogemusega (olgu legaalse või keelatud narkootikumiga) oodata vähemalt 18. eluaastani.
Aga ei ole ju ilus — näiteks kanep ei tekita kopsuvähki, vaid enntab seda, ei kahjusta “aju närviühendusi”, ei põhjusta impotentsust, ei tapa tuhandeid inimesi aastas, jne. Need väited on laest võetud ja neid on kerge kummutada isegi koolilapsel. Olles ise laps olnud ma tean, et paljud lapsed jäävad umbusaldama allikat, mis neile korragi mõnes tähtsas küsimuses suu sisse valetanud on.
Mõelge sellisele analoogiale — kas Te soovite, et Teie laps ei sõidaks bussis jänest sellepärast, et teab, et muidu sööb nähtamatu ninasarvik ta ära, või sellepärast, et ta saab aru, et see on ebaeetiline ja võib kaasa tuua karistusi?
Väga tuumakas kokkuvõte; nii ongi. See kehtib muidugi absoluutselt kõige kohta maailmas. Kahjuks on inimesse sisse ehitatud uudishimu…
Iga kohvijooja või tubakapruukija võib Teile kinnitada, et sõltuvus ei ole ettekujutus. Küll aga on alust väita, et puuduvad veenvad tõendid, mis näitaksid, et sõltuvushäireid põhjustavad uimastid. Vt postitus nr 303 siin teemas.
Miks Te nii arvate? Kas see on pelgalt hüpotees või saate Te taolist väidet millegagi kinnitada ka? Oleksin väga huvitatud statistikast, mis näitab, et uimastite negatiivsete mõjude koordineeritud ülepaisutamine kahandab tarbimismäärasid alaealiste hulgas (või et range jõustamise pooldajate üritust õõnestavate faktide varjamine neid määrasid paisutab). Äkki ongi lastele valetamine põhjendatud ja hoopis mina eksiteel.
Eneserahuldamise juures taoline lähenemine ju töötas — harijad valetasid, et sellest jääb pimedaks, ja terve alaealiste põlvkond lõpetas paugupealt käsikiimluse.
Ma ei ole nõus ühegi ettepanekuga, mis taotleb ükskõik milliste (arstlikult mittenäidustatud) uimastite kättesaadavaks tegemist alaealistele. Kui me aga võtame eelduseks, et umbes pooled keskkooli jõudnud lastest proovivad kanepit või muud illegaalset uimastit vähemalt korra, siis kas Te eelistaksite, et too 50-protsendilise tõenäosusega niikuinii pruugitav aine pärineb riiklikult kontrollitavast allikast või oportunistlikult kurjategijalt?
Küsimus on retooriline; vastata ei ole vaja.
Mart K. ütles:
Ja Teie soovite selle ohu ära kaotada, kui ma õigesti aru saan? Kui omamine, ostmine ega tarvitamine pole karistatav.
Mart K. ütles:
Siis võiks ka need heroiinisüstijad, keda suurte raskustega ravitakse, ju ka ise päevapealt loobuda? Vähemalt süstimisest loobuda ja oma “uimastitest mitte põhjustatud sõltuvuse” kuhugi mujale suunata.
Mart K. ütles:
Ei oskagi üheselt vastata. Riiklikult toetatud kraam võib kaasa aidata ohutuse illusiooni tekkimisele, musta turu kraami ettearvamatud tagajärjed võivad mõjuda kainestavalt.
Mart K. ütles:
Miks meil siis leidub heroiiniusüstijaid, kes uue doosi nimel on valmis varastama või prostitutsiooniga tegelema? Mis on nende isikute tegelik probleem?
Mart K. ütles:
Dekriminaliseerimise puhul need pahandused kaoksid või väheneksid ja üks argument langeks ära seega.
Te vist ei süvenenud sellesse teksti, mis on lingitud eelpoolviidatud postis. Keegi ei väida, et uimastite tarvitamise ja sõltuvuskäitumise vahel pole korrelatsiooni; vale on väita, et heroiin igaühe kiiresti ja kindlasti sõltlaseks muudab. Kui võimaldada neile inimestele, keda te kirjeldate, kontrollitud koostisega sõltuvusaine manustamist kontrollitud keskkonnas, kirjeldatud probleemid suuresti kaovad. Väidan, et selles, et mõned narkomaanid Teie (või minu) omandust volita võtavad või meile oma ihu pakuvad, on rohkem süüdi väärdunud, sõltlasi stigmatiseeriv ja paljuski kontraproduktiivne uimastipoliitika kui sõltuvusainete olemasolu.
Uimastite keelustamine ei kahanda nende kättesaadavust ega uimastisurmade osakaalu, pigem vastupidi. Uimastite keelustamine ei muuda elukeskkonda turvalisemaks, pigem vastupidi.
Nagu juba öeldud, olen ma kategooriliselt vastu kõigile ettepanekutele muuta teest-kohvist mõjusamad rekreatiivsed uimastid lastele kättesaadavaks. Dekriminaliseerimine ei tähenda ju, et alaealistele muutuksid uima-ained lubatuks. Küll aga võib see aidata kaasa tarbimismäärade kahanemisele alaealiste hulgas; UK statistika pärast kanepi leebemaks- ja enne hilisemat karmimakskategoriseerimist nagu annaks seda mõista. Portugali tulemused on tähelepanuväärsemad (kanepi madalaim valdavus teismeliste hulgas EL-i lõikes kümme aastat pärast kõigi uimastite dekriminaliseerimist).
Seniste eksperimentide põhjal võib üsna kindlalt väita, et dekriminaliseerimine ei suurenda alaealiste tarbimismäärasid ning võib neid tegelikult kahandadagi.
Mart K. ütles:
Selle nn. vale asemele võib ju pakkuda teaduslikku tõde, näiteks et kui sageli, kui palju ja pika aja jooksul peab keskmine inimene heroiini tarviama, et tekiks sõltuvus. Küsitav on, kas selline tõde on kiire sõltuvusega hirmutamisest oluliselt väärtuslikum konkreetse üksikisiku jaoks, kes ei tea , kui kaugel ta sellest keskmisest asub.
Mart K. ütles:
Oleme vaidlusega seal kus kunagi juba olime. Sõltlastele puhta kraami võimaldamine poleks ju halb, aga kuidas välistada uuete proovijate ligipääs ja uute tarbijate tekkimine? Praegu ka vist jagatakse mingit asendusainet.
Mulle hakkab tunduma, et üks keeluseaduse kontraproduktiivsetest mõjudest on arbitraarsete lahkhelide külvamine inimeste vahele, kes tegelikult on huvitatud ühest ja samast, näiteks sellest, et lapsed tarvitaksid uimasteid senisest väiksemal määral ja vähem laastavate tagajärgedega. Sellega seoses palun vabandust, kui mõned minu siinsetest sõnavõttudest on jätnud vaidluskaaslastele sarkastilise või vaenuliku mulje. Ma ei taha tüli norida — mu ainus soov on arendada kriitilist keskustelu uimastipoliitika tõhususe küsimustes. Vahetevahel nõuab see aga olemasolevate poliitikate vigadele viitamist, mida on peaaegu võimatu teha, ründamata mõningaid juurdunud väärarusaamu (mida on kerge olvata isiklike rünnakutena).
Veelkord, vabandust.
Ma ei näe nende kahe asja vahel seost. Kas Te kujutate ette inimest, kes petab osavalt arsti (on see nii lihtsalt võimalikki?) ja laseb endale heroiiniasendusravi välja kirjutada ainult selleks, et saada teada, mis tunne on?
Tõsi, Eestis pakutakse metadoonipõhist opioidiasendusravi, aga esiteks ei ole see kaugeltki sama tõhus kui heroiiniasendusravi (Eesti tarvitajaile tuleks vist üldse võimaldada fentanüüliasendusravi, kuna, nagu ma olen aru saanud, ei piisa neile enam oma vajaduste rahuldamiseks lihtlabasest lahjast heroiinist) ja teiseks ei võimaldata seda (ega süstlavahetust) vanglates, mis on ogar.
uurija ütles:
Seda oleks kahtlemata väga huvitav teada, aga sellealaste inimkatsete tegemist peetakse millegipärast ebaeetiliseks.
uurija ütles:
Oletame, et teadlased on tähele pannud, et lühinägelikud inimesed kannavad tavaliselt prille. Nüüd ilmub välja keegi kah-teadlane, kes väidab, et prillide kandmine ei põhjustagi lühinägelikkust.
Kas Sinu meelest on see väide jama, sest need lühinägelikud, kellele suurte kuludega prille valmistatakse, võiksid siis ju ise päevapealt prillikandmisest loobuda ja oma lühinägelikkuse näiteks lühikuulmiseks suunata?
Mart K. ütles:
hmm… mul on mulje jäänud, et riik üritab viimasel ajal meeleheitlikult raha kokku hoida. No näiteks sobivad siin Barbara Cartlandi romaanid (ja ilmselt ka muu kerglasemat sorti ajaviitekirjandus), mida lugeda soovijatel pole tõenäoliselt peatselt võimalik enam raamatukogust hankida. (Kaarel Tarand on sõna võtnud ka riigirahade eest krimkade näitamise vastu televisioonis ning näiteks R2-e paneks ta ilmselt heameelega üldse kinni.) Nii et kas kas Sulle ei tundu väga vähetõenäoline, et neile, kes nö jagavad ja valitsevad, lähevad taolistel asjaoludel korda narkootiliste ainete tarbijate vajadused?
A`kõik võib olla ja ütleme, et nimetet tarbijatele hakatakse heroiini jagama ja süstlaid vahetama. Kas ei tõsta seepeale häält nördinud Cartlandi fännid, kes on sunnitud kas oma lemmikajaviitest loobuma või raamatu soetamiseks raha kulutama? No võib muidugi öelda, et lugegu väärt kirjandust. Aga nendele fentanüüli tarbijatele (tegelikult iga sõltuvuse käes viibijatele) võib ka öelda, et tehku parem metsajooksu (või kui vangis viibimine takistab, siis näiteks kätekõverdusi)
salvey ütles:
Jah, ja tegemist on üpris huvitava jamasordiga.
dig ütles:
Pidasin silmas et võibolla (ma kindlalt ei tea), saaks ka olemasolevate teadmiste põhjal mingi sellise näitaja arvutada.
Mart K. ütles:
Kui asi on mõeldud ravina arsti poolt kirjutatava retsepti alusel, siis on oht tõesti väiksem ja see ei ole ju vabamüük otseselt.
Mina ka vabandan, kui ehk kogemata sai midagi halba öeldud.
Kui siiralt üritaks, siis korraldaks ka uimastipoliitika niimoodi ümber, et enam arutult ei laristata. Kinnipeetavatele narkomaanidele opioidiasendusravi ja süstlavahetuse võimaldamine on kindlasti kokkuvõttes odavam kui tagajärgedega maadlemine.
Ma ei leia seda uurimust praegu üles, kus meie kinnipidamisametnikelt küsiti, milliseid kahjude kahandamise meetmeid nad pooldavad ja milliseid mitte, aga nende põhiline vastuväide süstlajaotusele ja asendusravile vanglates oli minu mäletamist mööda, et see tähendaks avalikku tunnistamist, et vanglates on võimalik hankida uimasteid, mis võiks määrida kinnimajade head nime.
Mitte, et see tegelikult uudis oleks, aga võib-olla mõni teemast mittehuvituv kodanik, kes on tõesti siiamaani uskunud, et keelamine ja karistamine on tõhusad meetmed uimastitega võitlemiseks, hakkaks sellest kuuldes mõtlema, et mis mõte on uimasteid keelata vabas ühiskonnas, kui keeluseadus ei ole praktiliselt jõustatav isegi kinnipidamisasutustes.
Mart K. ütles:
Milliseid kanaleid mööda need sinna peamiselt satuvad?
Hea küsimus. Võib-olla peaks selle esitama vanglaametnikele?
Mina tegelikult ei tea, mis täpselt toimub vanglamüüride taga; kas keelatud tavaar jõuab sinna valvurite pingutustest hoolimata, nende vaikival heakskiidul või suisa kaasabil. Loodan, et Boliivia kinnipidamisasutustes toimuvaga seda võrrelda ei saa.
Tänases Postimehes on Mikk Salu artikkel, mis praegu on veebis tasuline: “Eesti narkoravi: kvaliteet kõigub ja politsei kahtlustab”
Teemat valgustavad Nelli Kalikova ja Andres Lehtmets ning kommentaari annab ka politseikapten Risto Kasemäe.
Kuukirjas Washington Monthly kirjutab Elizabeth Dickinson, miks Kolumbia punaste geriljade vastase äärmuslikult militariseeritud võitluse ahvimine uimastisõja kontekstis ei anna tulemusi mujal ega tegelikult ka emamaal.
Texase elanikud on mures kulutulena leviva uimakäitumise pärast, mis on Eestiski lapsi hauda viinud. Huvitaval kombel seekord kriminaliseerimist ei nõuta, harimisest arvatakse piisavat, vahendab Medical Xpress.
Vaevalt jõudsin linkida Guatemala-teemalise loo, kui loen Fox Newsist, et äsja raudse rusika lubadusega pukki saanud president Otto Pérez Molina kutsub üles uimastite dekriminaliseerimisele.
Mart K. ütles:
Seda huvitavust selgitab ilusasti tähelepanek, et laste patuoinastamise psühholoogiline barjäär on enamikes inimestes märgatavalt kõrgem kui täiskasvanud uimastute pahadeks inimesteks kuulutamise oma. Põhjuseid selleks on päris mitu, küllap mängib oma rolli ka see, et nii jobusid inimesi, et nad ksenofoobseid tundeid laste kui rühma vastu suunata suudaksid, esineb suhteliselt harva.
@Mart K.:
End asjaga kurssi viiv lapsevanem satub ka kindlasti samadele artiklitele ja uurimistöödele, kuhu minagi ja ülla-ülla, kõik Mart K poolt inetuks valeks tembeldatu seda polegi teps mitte.
Esimene väide:
Small cell lung cancer in a 26-year-old man with significant Cannabis exposure.
Graef S, Choo CG, Warfield A, Cullen M, Woolhouse I.
In this case, there was a low total smoking pack-year exposure and no known genetic predisposition to developing lung cancer. A recent case–control study from Aldington et al. of young New Zealand residents found that each joint-year (one joint per day for 1 year) increased the risk of lung cancer by 8%. Smoking one joint of cannabis per day produces a similar risk of malignancy as smoking 20 cigarettes per day. With a 20 joint-year cannabis history, equivalent to a 20 pack-year history, it seems likely that this patient’s cancer developed as a result of cannabis smoking. From a public health perspective, young people should be aware that smoking cannabis is likely to be associated with development of lung cancer, which in the case of our patient led to his early demise.
Cannabis and the lung.
Reid PT, Macleod J, Robertson JR.
Studies on cannabis are challenging and subject to confounding by concomitant use of tobacco and other social factors, and while many of the studies referred to in this review are beset by the difficulties inherent in undertaking epidemiological research of the effects of cannabis, there is an emerging concern among many chest physicians who would suggest that habitual smoking of cannabis may contribute to the development of chronic obstructive pulmonary disease, pneumothorax and respiratory infections, including tuberculosis. Special attention should be given to the risk of lung cancer, particularly as biological plausibility may precede epidemiology.
Cannabis use and risk of lung cancer: a case-control study. Aldington S, Harwood M, Cox B, Weatherall M, Beckert L, Hansell A, Pritchard A, Robinson G, Beasley R
The aim of the present study was to determine the risk of lung cancer associated with cannabis smoking. A case-control study of lung cancer in adults <or=55 yrs of age was conducted in eight district health boards in New Zealand. … In total, 79 cases of lung cancer and 324 controls were included in the study. The risk of lung cancer increased 8% (95% confidence interval (CI) 2-15) for each joint-yr of cannabis smoking… The highest tertile of cannabis use was associated with an increased risk of lung cancer (relative risk 5.7 (95% CI 1.5-21.6)), after adjustment for confounding variables including cigarette smoking. In conclusion, the results of the present study indicate that long-term cannabis use increases the risk of lung cancer in young…
Mart K ütleb:
Adolescent brain maturation, the endogenous cannabinoid system and the neurobiology of cannabis-induced schizophrenia.
In the present model, cannabis-induced schizophrenia is considered to be a distortion of normal late postnatal brain maturation. Distortion of glutamatergic transmission during critical periods may disturb prefrontal neurocircuitry in specific brain areas. Our model postulates that adolescent exposure to Δ9-tetrahydrocannabinol (THC), the primary psychoactive substance in cannabis, transiently disturbs physiological control of the endogenous cannabinoid system over glutamate and GABA release. As a result, THC may adversely affect adolescent experience-dependent maturation of neural circuitries within prefrontal cortical areas.
Effects of perinatal exposure to delta-9-tetrahydrocannabinol on the emotional reactivity of the offspring: a longitudinal behavioral study in Wistar rats.
Thus, even moderate doses of cannabinoid compounds, when administered during the perinatal period, can have profound consequences for brain maturation, leading to long-lasting neurodevelopmental alterations.
Mart K ütleb:
Impact of cannabis use on male sexual health
Animal and in vitro studies have identified potential links between cannabis and sexual health. It appears that cannabis may actually have peripheral antagonizing effects on erectile function by stimulating specific receptors in the cavernous tissue
Mart K ütleb:
http://www.tdpf.org.uk/MediaNews_FactResearchGuide_DrugRelatedDeaths.htm#_ftn28
http://medicalmarijuana.procon.org/view.resource.php?resourceID=000145
Deaths from Marijuana
Causality is a difficult assessment in forensic toxicology. It is often an ‘exclusion diagnosis,’ and so it is in our cases. I’m therefore not sure about how to classify those deaths.
At the time I published that study I would probably not classify [the cannabis] as primary causation because it was not broadly accepted that [a death from cannabis] could occur at all. Today I see reports coming all the time that acknowledge cannabis cardiovascular risks, and the situation may be different.
Paroxysmal atrial fibrillation in a young female patient following marijuana intoxication–a case report of possible association.
Kosior DA, Filipiak KJ, Stolarz P, Opolski G.
We also observed that marijuana abuse was associated with an increased risk of paroxysmal atrial fibrillation. The report presents a case of young healthy white subject suffering from paroxysmal atrial fibrillation following marijuana intoxication. The abuse of this substance was the most possible and identifiable risk factor for observed paroxysmal atrial fibrillation.
Toxic Effects of Marijuana on the Cardiovascular System.
Pratap B, Korniyenko A.
We present a case of marijuana-induced ST segment elevation mimicking Brugada syndrome in a young man. Cannabis can have a multitude of effects on the different organ systems of the body; we take a closer look at its effects on the cardiovascular system, including acute coronary syndrome, arrhythmias and congestive heart failure.
Marijuana as a trigger of cardiovascular events: speculation or scientific certainty?
Aryana A, Williams MA.
In view of the elevated public interest in this drug’s role in pharmacotherapy in the recent years and the aging population of long-term marijuana users from the late 1960s, encounters with marijuana-related cardiovascular adversities may be silently on the rise. The purpose of this article is to increase awareness of the potential of marijuana to lead to cardiovascular disease. Here, we will discuss the physiologic effects of marijuana and include a comprehensive review of the studies and case reports that provide supportive evidence for marijuana as a trigger of adverse cardiovascular events, including tachyarrhythmias, acute coronary syndrome, vascular complications, and even congenital heart defects.
@Mart K.:
Üks huvitav asjatundja kommentaar, mille leidsin:
http://articles.latimes.com/2011/sep/17/local/la-me-drugs-epidemic-20110918
In some ways, prescription drugs are more dangerous than illicit ones because users don’t have their guard up, said Los Angeles County Sheriff’s Sgt. Steve Opferman, head of a county task force on prescription drug-related crimes. “People feel they are safer with prescription drugs because you get them from a pharmacy and they are prescribed by a doctor,” Opferman said. “Younger people believe they are safer because they see their parents taking them. It doesn’t have the same stigma as using street narcotics.”
vice versa ütles:
ee… kuulge, ma ei ole üldiselt kanepi kasutuse legaliseerimise pooldaja (väljaarvatud meditsiinilisel otstarbel) aga, vaatasin põgusalt neid teie poolt pandud kaht linki ja märkasin, et need kuuluvad IMHO kanepi legaliseerimise pooldajatele ju, nii et kas te Kanepitempu ei tahaks siia linkida või (oleks mul ka kergem lugeda, mu inglise keel pole päris hea)
Esimese lingi all on ära toodud statistika, mille järgi on kanepist ohutum(surmade põhjustajana) ainult nn korgijook, aspiriini põhjustatud surmade arv on ka suurem, kõige ohtlikum on aga muidugi tubakas, tema järel alkohol. (no oma -poolseks vastuväiteks võiksin siin kohal tuua, et kes teab, millised oleks tulemused siis, kui kanepit kasutatakse samasuures ulatuses kui neid esimese ja teise koha omanikku.) Teise lingi alt saab teada, et vaimutegevust mõjutatavate ravimite tõttu on tollel ajaperioodil registreeritud~ 11000 surnut enam kui kanepi tarvitamise tõttu.
Kui te samas vaimus jätkate, võite IMHO kanepi propageerimisega paremini toime tulla kui Mart.K, kelle pandud linke ma pole kunagi viitsinud klõpsida, sest mul pole plaanis kanepit tarvitama hakata (aga see on tõesti kõigest minu arvamus)
Postitan oma toppama jäänud kommentaari uuesti: vice versa ütles:
vice versa
Mart K ütleb:
ei tapa tuhandeid inimesi aastas,
lingid
ee… kuulge, ma ei ole üldiselt kanepi kasutuse legaliseerimise pooldaja (väljaarvatud meditsiinilisel otstarbel) aga, vaatasin põgusalt neid teie poolt pandud kaht linki ja märkasin, et need kuuluvad IMHO kanepi legaliseerimise pooldajatele ju, nii et kas te Kanepitempu ei tahaks siia linkida või (oleks mul ka kergem lugeda, mu inglise keel pole päris hea)
Esimese lingi all on ära toodud statistika, mille järgi on kanepist ohutum(surmade põhjustajana) ainult nn korgijook, aspiriini põhjustatud surmade arv on ka suurem, kõige ohtlikum on aga muidugi tubakas, tema järel alkohol. (no oma -poolseks vastuväiteks võiksin siin kohal tuua, et kes teab, millised oleks tulemused siis, kui kanepit kasutatakse samasuures ulatuses kui neid esimese ja teise koha omanikku.) Teise lingi alt saab teada, et vaimutegevust mõjutatavate ravimite tõttu on tollel ajaperioodil registreeritud~ 11000 surnut enam kui kanepi tarvitamise tõttu.
Kui te samas vaimus jätkate, võite IMHO kanepi propageerimisega paremini toime tulla kui Mart.K, kelle pandud linke ma pole kunagi viitsinud klõpsida, sest mul pole plaanis kanepit tarvitama hakata (aga see on tõesti kõigest minu arvamus)
vice versa ütles:
Naljakas, et Te vähemalt lingitavate tööde kokkuvõtteidki ei loe. Või vankumatu veendumus tsenseerib need kohad tekstist, mida Te näha ei taha?
@salvey:
Kuigi ka mina pooldan vaid kanepi meditsiinilisel otstarbel kasutamist, siis ometi ei saa ju silmi kinni pigistada selle ees, et kanep on teiste narkootikumide (ja ka ravimite) seas üks ohutumatest. Olete nõus?
Aga meie kanepi legaliseerimise pooldajad võiks lõppude lõpuks lõpetada keerutamise, et kanepisurmasid on 0, kui isegi nende endi seisukohti toetavad kodulehed seda ei tähelda. Antud esimeses lingis on Suurbritannias 2006. aastal registreeritud 17 kanepiga seotud surma (siin see kala muidugi on: kanepisurm ja kanepiga seotud surm, kuigi nagu mõned uuritud juhtumid näitavad, põhjustab ka kanep äkksurmasid). Kui nüüd statistikut mängida, korrutada see riikide arvuga, siis saab hõlpsasti 1000 kokku. See oli minu sõnum.
@Mart K.:
Sama küsimus Teile, kes Te kindlasõnaliselt väitsite et ei kahjusta, ei tekita jmt. Kuidas siis Teie saate aru lausest: In conclusion, the results of the present study indicate that long-term cannabis use increases the risk of lung cancer in young adults.
Ja ka sellest lausest ei loe kuidagi välja, et kanep ei… That is, several epidemiologic studies suggest that cannabis use is a component cause of schizophrenia.
Kas annan linke ka?
Nii et mina lapsevanemana nüüd igatahes ütlen, et jään umbusaldama allikat, Mart K-d, kes mulle
vice versa ütles:
Ma olen tõesti liiga vähe kursis antud teemaga, et julgeksin nõustuda. Muidugi tõenäoliselt leidub inimesi, kelle ravimiseks ongi just kanep kõige parem ja ohutum variant, kuid rohkem võib ju leiduda neid, kellele ta sobida siiski ei pruugi. (Näiteks AD-sid on palju variante välja töötatud, eri inimeste puhul võib mõju päris palju erineda, õige ravimi variant leitakse enamasti katse-eksituse meetodil nö )
vaatamata sellele, et kanep letaalseid tagajärgi väga harva põhjustab, on ravimise juures ju oluline ka efektiivsus, inimese töövõime säilimine ja parandamine ja tema soovitav mitte sõltuvusse sattumine ravimiks pruugitavast substantsist.
(Kusagilt olen lugenud ka kanepipõhise ravimi välja töötamise kohta- oli vist valuvaigistiga tegu- kus siis eesmärgiks on ravitoime säilimine ja narkootilise toime välja jäämine)
Väga hea, et Te ise endale vastu vaidlete. Kanepi põhjustatud surm ja kanepiga seotud surm ei ole kindlasti üks ja sama. USA-s ja vist veel mõnel pool loetakse “uimastiga seotud liiklussurmadeks” ka näiteks need, kus uimasteid v metaboliite leitakse süütu kannatanu organismist. Te võite väita, et see, kui joobnud jalakäijale kaine juhi juhitud auto otsa sõidab, on alkoholiga seotud surm, aga Te ei saa väita, et see surm on alkoholi põhjustatud.
Palun konkreetset näidet.
Milliste riikide arvuga tuleb korrutada mida? Rahvaarvud ja uimastite tarvitamise määrad on ju erinevad.
Minu pretensioon TÜ lehel tolknevale propagandamaterjalile oli mh, et sealne väide, et kanep põhjustab tuhandeid surmasid aastas, on ilmne vale. See on endiselt ilmne vale.
vice versa ütles:
Alati on äärmuseid. Uuring, millele te viitate, tegi oma järeldused 14 äärmuslikul määral tarvitaja baasil. Seesama uurimus nendib, et juhu- ja mõõduka kasutamise puhul seost kopsuvähi ja kanepisuitsetamise vahel ei ilmnenud.
Uurimus on sama, millele viitab Tashkin Time’i artiklis.
Too Uus-Meremaa 2008. aasta uurimus satub otsesesse vastuollu mitmete teiste, palju mastaapsemate uurimustega. Kui Te selle tulemusi veenvamaks peate, peaksite oskama nii endale kui teistele välja pakkuda põhjused, miks nimelt.
Ma ei nuriseks, kui Salvey viidatud materjalid ütleksid, et äge ja ohter kanepisuitsetamine alaealisena võib suurendada kopsuhaiguste, isegi kopsuvähi riski. Aga seal on hoopis öeldud, et kanep põhjustab kopsuvähki, mis on (muidu kui kõige äärmuslikumatel juhtudel) ilmne vale.
vice versa ütles:
Ma olen selle uurimusega natuke tuttav. Autor nendib, et kanepi ja psühhootilise fenomenoloogia vahel on keerulised seosed ja vaeb nende seoste võimalikku bioloogilist alust. Kinnitatud põhjuslike seoste kohta ei ütle ta suurt midagi (nagu ei ütle ka psühhiaatrite konsensus).
Muide, kus ma olen öelnud, et kanep kindlasti skisofreeniat ei põhjusta? Kui olen, siis palun vabandust — 100% kindel olla muidugi ei saa ning ma ei vaidle vastu väitele, et äärmuslikel juhtudel võib seos olla tugevam pelgast korrelatsioonist. Sellest hoolimata on väide, et kanep kindlasti skisofreeniat põhjustab (s.t, et kui inimene on suitsetanud kanepit ja tal puhkeb seejärel skisofreenia, siis on selle põhjustajaks kindlasti kanep), väär. Praeguste andmete juures seda väita ei saa; pigem viitavad need kergele pöördvõrdelisele seosele kanepi tarvitamise kasvu ja skisofreeniajuhtumite valdavuse vahel (seda on täheldatud nii Ühendkuningriigis kui Jamaikal: kanepitarvitamise määrade kasvuga samaaegselt on skisofreeniajuhtumite arv veidi kahanenud; jamaikalastel esineb skisofreeniat harvemini kui teistel sama piirkonna põlisrahvastel).
Mart K. ütles:
Muidugi on. Kaine peaga poleks jalakäija autole ette kakerdanud. Kuni hiljutise ajani loeti joogine osapool automaatselt süüdlaseks ja eraettevõtted teevad seda praegugi. Igas isikukindlustuse lepingus on punkt, et joobes olekus tekkinud tervise või muu kahju eest kindlustus ei vastuta.
Konspiraator ütles:
Konspiraator, kas Sinu maailmas kehtib säärane loodusseadus isegi siis, kui autot juhib kollase, pruuni või rohelise nahaga olevus?
@dig:
Põhimõtteliselt küll. Rohelise nahaga olevused pole küll tänu harimatute kitsarinnalise maakate irratsionaalsele reptilofoobiale hetkel veel rooli pääsenud ehhki nagu mõnikord seda väga püüavad nagu lingi taga oleva filmi viienda minuti juures näha on.
http://www.youtube.com/watch?v=UchVaoHQumo&feature=related
Aga siis, kui dig näitab näpuga paarile uudisnupule erinevatest inimestest — koolilapsest kuni tunnustatud seeneuurijani —, kes kaine peaga auto ette kakerdasid?
@dig:
Ja siis? Ma või vastutasuks otsida mõne loo porujommis avariid mitte teinud autojuhist.
Kuidas see vabandab välja kodaniku enesekaitsemeetmete kasutama jätmist ehk siis enda mitte täis joomist?
Sellise aruteluga me jõuame ju järeldusele, et enam vähem kõik ohutusmeetmed on mõttetud ja seega nende eirajatel ei lasu mingit vastutust.
Konspiraator ütles:
Te vist ei märganud, et ma rääkisin sellistest joobnutest, kes õnnetuse puhul liikluseeskirju ei rikkunud. Autole “ette kakerdamine” seal, kus seda juhtuda ei tohiks, nt sõiduteel või ülekäigurajal punase tulega, on eeskirja rikkumine.
Kas Sa ei leia, et inimesel on õigus eeldada, et talle ei sõideta otsa, kuni ta kasutab helkurit, ei kõnni sõiduteel ja peab muidu liikluseeskirjast kinni? Analoogiliselt oleks siis ju röövimise ohver ise röövi põhjustaja ja süüdi, kuna ei valda võitluskunste või pole endale relvaluba muretsenud, süütamise ohver põlengu põhjustaja, kuna ehitas puust, mitte kivist, jne. Ei tundu eriti mõistlik.
Mitte, et see vaidlus oleks kuidagi teemasse. Korrelatsiooni põhjuslikuks seoseks ei moonuta Sa mitte kuidagi.
Mart K. ütles:
Joobe ja õnnetuste vahel on põhjuslik seos. Kui kodanik tuiab tahmas peaga ringi ega pane tähele ümber olevaid autosid ega röövleid või siis on nii täis, et ei saa aru et tema ükskõik millest ehitatud maja põleb, siis on ta ise oma õnnetuses ise süüdi.
Pole autosid ega röövleid vajagi. Kui kodanik niisama ninali käib, kas me peaksime kohustama siis kõiki kinnsituomanikke oma territooriumi pehme materjaliga katma ?
Konspiraator ütles:
Loogikat mööda võttes peaks Su loodusseadus säärased situatsioonid ära keelama. Kuna neid leidub, saame me järeldada, et vähemalt kolmandal Päikese ümber tiirleval planeedil see loodusseadus ei kehti.
Küsimus on, kas Sa suudad tunnistada, et tegemist on dogma, mitte reaalsusega?
Konspiraator ütles:
Võid. Aga kas keegi on siinses veerus väitnud, et purjus autojuhid alati avarii teevad või ilma avariideta sõitvad autojuhid alati kained on? Kui Su näide ühtki varem mainitud väidet ümber ei lükka, siis on analoogia kaunis puudulik.
Mart K. ütles:
Ja vägistamise ohver ise süüdi, kuna otsustas sündida konfiguratsioonis, millega kaasneb vägistamiseks sobilike kehaõõnsuste olemasolu. Lugesin just möödunud sügisel G+’st kurba lugu, kus ühe Põhja-Ameerika väikelinna politsei vägistamisohvri kaebuse mitte-vastuvõtmiseks kõikvõimalikke ettekäändeid otsis, alustades sellest, et ta kakerdas valel ajal vale maantee ääres ja lõpetades sellega, et ta gei oli.
dig ütles:
Ei keela. Mõnikord juhtuvad õnnetused kõikidest meetmetest hoolimata. Aga ilma meetmeteta juhtub neid rohkem.
Sinu loogikat mööda võttes võiks siis igasuguse ohutustehnika ära kaotada.
Konspiraator ütles:
Näita nüüd selle loogilise ahela sammud ka kenasti ükshaaval ette.
@dig:
Seda loogiist ahelat pead Sina näitama. Mina pole väitnud, et porujommis millegi tegemine on sama turvaline kui kaine peaga.
selle kuine eestimaine uudis/juhtum elust, mis puudutab liiklust, vastutustundlikku (humaanset käitumist), alkoholi ja mille siia linkimise põhjus peitub (peamiselt) selles, et leidsin ta guugeldades sõna tuigerama.
Teel tuigerdanud purjutaja lõi teda abistada üritanud naist
P.S. Esmalt guugeldasin ka sõna tuterdama, enamus tulemusi paistis käima autode kohta. Nii palju siis teadmiseks võimalikele huvilistele sõnasõpradele ja õigekeelefännidele
Märkasin äsja üht mullust uudist, mis jälle Francise reeglit illustreerivat paistab. Nimelt tuleb välja, et kannabinoidid vastsündinu verepildis prognoosivad väiksemat imikusuremust võrreldes uimastivabade vastsündinutega. (Tegelikult pole selles midagi pentsikut, kuna on teada, et endokannabinoidide kontsentratsioon emapiimas on kõrgeim kohe pärast sünnitust. Hiirepojad, kelle kannabinoidiretseptorid on blokeeritud, keelduvad üldse söömast.)
KIMATV.com vahendab AP uudist, mis räägib, et GW Pharmaceuticals loodab USA toidu- ja ravimiametilt saada heakskiidu kanepipõhise ravimi Sativex kasutamiseks vähktõbedega seonduvate valude leevendamisel juba 2013. aastal.
Meenutatakse ka nurjunud salenemisravimit Acomplia, mis kannabinoidiretseptorite tööd blokeerides pidi kaotama söögiisu. Koos söögiisuga kadus paljudel kasutajatel ka eluisu ja terve mõistus.
Üleeile möödus sada aastat esimese rahvusvahelise uimastikaubandust reguleeriva leppe allkirjastamisest. Sel teemal kirjutab Hollandi ülemaailmse raadioteenistuse RNW veebis John Tyler, keda vahendab Kanepitemp.
Dr Noormann hiilgab jälle.
P. S. Soovitus abi otsida on muidugi õige.
Link ka.
salvey ütles:
Jah, PubMed-i otsingus saaks artikli kätte.
Kanep on kõne all rohkem selliste haiguste nagu sclerosis multiplex, Parkinsoni tõbi, glaukoom, ja reumatoidartriit põhjustatud hädade leevendajana.
@Mart K.:
Kui kanepit üle doseerinud inimene lämbub oma oksesse, siis patsutate kaasmõtlejatega vastastikku seljale veenmaks ja veendumaks, et näe surma põhjuseks on ju lämbumine, mitte kanep.
Siin pole tegemist vaidlemisega, vaid aktsentide panemisega, kusjuures ma julgeks öelda, et küünilise aktsentide panemisega. Teie hakkate mängima sõnadega seotud-põhjustatud ja surm on justkui kõrvaline nähtus. Kui sa surnud oled ja selles surmas mängis rolli just kanepi tarvitamine, siis on see kindlasti üks ja sama.
IMHO, sest me mõlemad oleme ikkagi diletandid, mitte teadlased, eks.
Acute cardiovascular fatalities following cannabis use.
Bachs L, Mørland H.
We report six cases of possible acute cardiovascular death in young adults, where very recent cannabis ingestion was documented by the presence of tetrahydrocannabinol (THC) in postmortem blood samples. A broad toxicological blood analysis could not reveal other drugs. Similar cases have been reported in the literature, but the toxicological analysis has been absent or limited to urine samples, which represent a much broader time window for cannabis intake. This paper presents six case reports, where cannabis alone was detected in blood. Further, an overview over previously published cases, clinical trials and possible patho-physiological mechanisms are presented.
Royal College of Pathologists’ autopsy guidelines on sudden cardiac death: roles for cannabis, cotinine, NSAIDs and psychology
William Patrick Tormey
In the list of drugs, both licit and illicit, which may cause sudden cardiac death is marijuana. The sentinel paper on cannabis as a trigger for sudden cardiac death is a case crossover study from Mittleman et al, which reported that the elevated risk of triggering myocardial infarction is limited to about the first 2 h after smoking cannabis.3 The RR of infarction was increased by 3.2 in the first hour if confounders were excluded.
@Mart K.:
Mingi ülevaate ju saab. Saaks täpsemalt, kui oleks ligipääs kõikide riikide statistilistele andmetele. Näiteks Suurbritannia kanepisurmade statistika:
Cannabis 2006-17, 2007-12, 2008-19, 2009- 22, 2010-11
Teadupärast on India ja ka teiste ida regioonide rahvad traditsiooniliselt kanepi pruukijad, aga riiklikku statistikat surmade põhjuste üle tõepoolest ei leia, v.a. mõned kõmuartiklid.
Fatal ‘Bhang’ poisoning.
Gupta BD, Jani CB, Shah PH.Forensic Medicine Dept., MP Shah Medical College, Jamnagar, Gujrat, India.
A young adult male of about 25 years of age consumed a glass (about 300 ml) of Bhang on the holy occasion of ShivRatri. The deceased died within 24 hours of consuming the Bhang. The deceased had suffered from rheumatic heart disease with multiple valvular involvements. He had also undergone open-heart surgery in the past. Fatality due to Bhang is extremely rare and therefore the case is presented. An attempt is made to review the literature.
Nii et ilmseks valeks pidada väljaütlemist, et kanep põhjustab tuhandeid surmasid, küll ei saa.
Muide kanepi kasutamine valude ja osade krampide vastu oli teadusartiklites olemas juba 19. sajandi keskel.
All on 1843. aastal avaldatud artikkel meditsiinilisest kanepist, kus mainiti selle eeliseid võrreldes opiaatidega.
(http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2116906/?tool=pmcentrez)
@vice versa:
Kus kohas see kanep oksesse lämbuma pani? Ma ei teadnud , et sellel oleks koomat tekitav toime.
Südamerike on usutav, sest pulss läheb küll kiireks ning üks mainitud 25 aastane surija oli eelnevalt südameoperatsiooni vajanud.
@Märt:
Märt ütles:
No näed, hea et saan aidata. Pakkudes jointi algajale, tea, et talle võib ka üks joint olla üledoos. Muidu ehk ei juhtuks midagi, aga kui magama jääb, peab külili kerama, mitte mingil juhul selili jätma. Kanep nagu ka paljud teised lubatud ja keelatud ained võivad algajatel esile tuua oksendamise.
@Mart K.:
Mis on ka loogiline. Kui võrrelda ükskõik mille äärmuslikku kasutamist ja juhuslikku või mõõdukat kasutamist, on tulemused samad: äärmuslikkus kahjustab tervist ja juhu- või mõõdukas kasutamine tõenäoliselt mitte. Aga kust see arv 14 tuli, ei oska küll arvata. Uuringu kokkuvõttes on kirjutatud: In total, 79 cases of lung cancer and 324 controls were included in the study.
See on kanepitemp kodulehel olevast üks “palju mastaapsematest uuringutest”, kus vaatluse all olid 2-3 korda kuus kanepi jointi tõmbavad inimesed ja võrdluseks kõrval grupp, kes suitsetasid tubakat 8 korda päevas ja kokkuvõte oli:
Kuna algne uuring keskendus südame-veresoonkonna haigustele ja isegi kõige vanemad katsealused polnud veel jõudnud ikka, kus kopsuvähi ilmnemise risk suurim on, ei ütle seekordne uurimus midagi uut kanepi ja kopsuvähi-riski vahelise seose kohta, küll aga kinnitab sigaretisuitsetamise ja kopsude talitluse pikaajalise mandumise vahelist seost.
Millist uurimusest kanepitemp-is Tashkin rääkis, see ei selgunudki.
Aga veidi ringinuuskimist ja leidsin selle:
Marijuana Use and the Risk of Lung and Upper Aerodigestive Tract Cancers: Results of a Population-Based Case-Control Study Donald P. Tashkinj.t.
Kus jõuti järeldusele, et kanepi suitsetamine põhjustab pigem suu-neelu vähki.
In the crude analyses, marijuana use was positively associated with oral and laryngeal cancers and weakly associated with esophageal and lung cancers.
Ja tõdeti, nagu tavaks, et uuring muidugi ei ole täpne nendel ja nendel põhjustel ja vajab edasist uurimist.
@Mart K.:
Selle “ilmselt vale” uurimistöö kokkuvõte on siin:
The aim of the present study was to determine the risk of lung cancer associated with cannabis smoking. A case-control study of lung cancer in adults <or=55 yrs of age was conducted in eight district health boards in New Zealand. Cases were identified from the New Zealand Cancer Registry and hospital databases. Controls were randomly selected from the electoral roll, with frequency matching to cases in 5-yr age groups and district health boards. Interviewer-administered questionnaires were used to assess possible risk factors, including cannabis use. The relative risk of lung cancer associated with cannabis smoking was estimated by logistic regression. In total, 79 cases of lung cancer and 324 controls were included in the study. The risk of lung cancer increased 8% (95% confidence interval (CI) 2-15) for each joint-yr of cannabis smoking, after adjustment for confounding variables including cigarette smoking, and 7% (95% CI 5-9) for each pack-yr of cigarette smoking, after adjustment for confounding variables including cannabis smoking. The highest tertile of cannabis use was associated with an increased risk of lung cancer (relative risk 5.7 (95% CI 1.5-21.6)), after adjustment for confounding variables including cigarette smoking. In conclusion, the results of the present study indicate that long-term cannabis use increases the risk of lung cancer in young adults.
@Mart K.:
Tore on sõnadega mängida, aga kuidas ikkagi opereerimine mõistetega teeb olematuks fakti, et kanep on üks faktoritest haigestumisel psüühilistesse haigustesse, eriti noortel, ja väikesel rühmal inimestest ainuke peamine põhjus. See, et mõju mehhanisme ei osata veel kindlalt öelda kohe kindlasti ei anna õigust öelda, et ei mõju, ja et seda iga laps suudab tõestada, on lihtsalt künismi tipp.
Kui kanepit kasutatakse selle pärast, et muuta teadvuse seisundit, siis kuidas üleüldse saab arvata, et see ajukeemia loomulikku tasakaalu kohe üldse ei mõjuta ja/või tuksi ei keera.
Üks kokkuvõte uuringutest (koos viidetega algallikatele), mis on saadaval PDF formaadis:
Cannabis, cannabinoids and schizophrenia: integration of the evidence.
Cohen M, Solowij N, Carr V.
The risk of psychosis is increased by approximately 40% in people who have used cannabis. There is a Dose-response effect, leading to an increased risk of 50-200% in the most frequent users. If having ever used cannabis increases risk of a psychotic outcome by 1.4-2.1-fold (as suggested by pooled analyses), then approximately 14% of psychotic outcomes in young people would not have occurred if cannabis had not been consumed. We do have evidence that cannabis use alters the normal development of the brain dopamine systems, shifts neurotransmitter physiology towards that seen in schizophrenia and reduces frontal and temporal lobe perfusion. By sharpening our research focus on these physiological erturbations and their relationship to the onset and exacerbation of schizophrenia, our understanding of the biological basis of the disorder is likely to be enhanced..
Jamaica elu on Tätte-Matvere reisikirjas päris värvikalt kirjeldatud. Lugege ja te ei kahetse. Siis otsustage, kas sellist elu te tahategi.
@Mart K.:
Ma olen ennegi tähele pannud, et kanepi legaliseerimise pooldajad noogutavad paljutähenduslikult: pange tähele, et meil on üle kogu keha olemas kannabinoidide retseptorid ja me oleme disainitud kanepile reageerima, lausa looduse enda poolt… j.m. taoline mesijutt. Sellega siis nagu olekski kanepi kasutamine õigustatud ja põhjendatud, nii või…?
Igatahes, kui veidi ringi nuuskida, siis saab hoopis teada, mis juhtub (näiteks hiirepojukestega), kui organismi loomulikule talitlusele hakata oma tarkusest kanepit juurde pumpama.
Effects of perinatal exposure to delta-9-tetrahydrocannabinol on the emotional reactivity of the offspring: a longitudinal behavioral study in Wistar rats.
Trezza V, Campolongo P, Cassano T, Macheda T, Dipasquale P, Carratù MR, Gaetani S, Cuomo V.
RESULTS:
Perinatal THC treatment did not affect parameters of reproduction; however, at the dose of 5 mg kg(-1), it increased the number of ultrasounds emitted by rat pups removed from the nest, inhibited social interaction and play behavior in the adolescent offspring, and induced an anxiogenic-like profile in the adult offspring tested in the elevated plus-maze test.
CONCLUSION:
These results suggest that the endocannabinoid system is involved in the control of emotionality since early developmental stages. Thus, even moderate doses of cannabinoid compounds, when administered during the perinatal period, can have profound consequences for brain maturation, leading to long-lasting neurodevelopmental alterations.
Cannabis and the developing brain: insights from behavior.
Autorid: Trezza V, Cuomo V, Vanderschuren LJ
Here, we summarize human and animal studies examining the behavioral and neurobiological effects of in utero and adolescent exposure to cannabis. Since cannabis preparations are widely used and abused by young people, including pregnant women, understanding how cannabinoid compounds affect the developing brain, leading to neurobehavioral alterations or neuropsychiatric disorders later in life, is a serious health issue.
Mart K. ütles:
vice versa kommenteeris:
Vaatame nüüd lähemalt, kuidas subtiilne torsioonspinn käib.
1. Isand vice versa tsiteeris Mart K. jutu järeldusi ja jättis arutluskäigu välja. Kui järeldustes endis midagi kommenteerida oleks, ei oleks see iseenesest probleem, aga käesolevas kontekstis tuleb mängu punkt number 2, kus
2. Isand vice versa võttis täiesti Mart K. täiesti relevantse kriitika ja tituleeris selle loogikatüki — mille tagamaid ta lugejale ei näita — sõnadega mängimiseks ja opereerimiseks mõistetega. Säärane perssesaatmine on juba iseenesest Jaan Tatika nimelist Suurt Papist Kuldauraha väärt, selektiivse kärpimisega koos ilmselt ka naelapea-deviisi selle kohale.
3. Isand vice versa tõstis üles abstraktsiooni faktorid haigestumisel psüühilistesse haigustesse. Kontekstis, kus jutt käib kausaalsetest seostest, on ilmselgelt tegemist käeviipega peitmaks ära asjaolu, et kausaalset seost ei ole vice versa’l välja käia. Va demagoog loodab, et lugeja peab sujuvat ühelt metatasemelt teisele liikumist inimkeelele omaseks sünonüümiaks ja teeb selle varjus sama sujuvalt bait and switch‘i.
4. Isand vice versa vihjab — mitte ei ütle otse välja, siis oleks seda lihtsam jamaks panna ja kritiseerida —, et Mart K. väited (mis punktis 2 said halvustavate epiteetide osalisteks) üritavad teha olematuks fakti, mis — nagu nägime punktis 3 — on küsitava relevantsusega ja …
5. … küsitava tõeväärtuse ja metatõeväärtusega.
6. Isand vice versa tegi lõpuks homöopaatidele iseäranis meelepärase mehhanisme ei osata veel kindlalt öelda gambiidi ja jälle vihjas, et musta kasti meetodit ei ole olemas või teadlased ei oska seda kasutada. Küllap ta lootis, et lugeja on loll ja ei tule selle peale, et korrelatsiooni saab mõõta ka kausaalset ahelat teadmata ning isegi selle olemasolu postuleerimata. Selleks, et otsustada, kas pendlimees suudab voolava veega toru või kuldrahaga kingakarbi üles leida, ei ole tarvis mingeid teadmisi ega isegi teooriaid selle kohta, kuidas mees ja tema pendel üleüldse töötavad.
Sõnadega on nüüd juba piisavalt mängitud ja opereeritud mõistetega. Vahelduseks rakendame küünilist satiiri ka.
vice versa ütles:
Kui mutrivõtit kasutatakse selle pärast [sic], et muuta mutri seisundit, siis kuidas üleüldse saab arvata, et see auto loomulikku tasakaalu kohe üldse ei mõjuta ja/või tuksi ei keera. [sic, korrektselt esitatud küsimuse lõpus peaks siin küsimärk olema]
@vice versa:
Leiutad siin kanepile kõrvalmõjusid juurde? Iiveldust tekitab suur kogus mille ajal ei ole eriti võimalik magama jääda. Näita allikat.
Tallinna Postimees: MTÜ: regulaarsed narkotestid koolis vähendavad katsetamist
Kustkohast nulltolerantsi propageerivad aktivistid üldse selle mõtte võtnud on, et nende lahendusel ka mingisugune probleem on?
Kui ma näen unes, et Eestis ei ole ühtki nõidusevaba kooli, kas ma võin siis rajada MTÜ Nõiavaba Eesti ja asuda riigi toel tuvastama, kui palju nõidu ikkagi koolides on?
Anyway, kuigi artikkel algab sissejuhatusega, mis vihjab tahtmisele õpilasi terrordada, jääb mulle sellest mulje, et selle MTÜ vedaja(te)l on lihtsalt kange tahtmine politseinikku mängida ja kemikaalidega mööda koole ringi käia. Küllap ei ole vaesekesi kooli ajal piisavalt kallistatud ja päris politseikooli, kus võiks pärisprobleemidega tegelemist õppida, ei pääsenud nad vist ka.
Konstruktiivsuse huvides olgu ära mainitud, et tegelikult on olemas ka konstruktiivne võimalus kemikaalidega koolist kooli käia ja teatrit teha. Selle nimi on Teadusbuss.
vice versa ütles:
Ma ei tea, mille alusel Te hindate seda, mis rohkem “kõne all” on, aga juhin tähelepanu asjaolule, et kõik loetletud haigused põhjustavad muude hädade hulgas valusid ja kanep muude hädade hulgas neid valusid leevendab. Mõningase ülevaate kanepi meditsiinilisi näidustusi käsitlenud uurimustest annab Franjo Grotenhermeni koostatud peatükk “Review of Therapeutic Effects” raamatus “Cannabis and Cannabinoids: Pharmacology, Toxicology, and Therapeutic Potential” (2002).
Päevakajalisemat, pidevalt täienevat allikaviidetega varustatud ülevaadet kanepi kliinilistest rakendustest pakub NORML.
vice versa ütles:
Too (ilmselt fiktiivne) näide illustreerib Teie ilkuvast toonist hoolimata ometi erinevust, mida ma rõhutada üritasin. Enne jätkamist sooviksin aga viidet juhtumi kohta, kus ainult kanepit tarvitanud inimene on oma oksesse lämbunud.
Teie hinnang on Teie hinnang. “Seotud” ja “põhjustatud” ei ole ikkagi sama asi. Kui inimene sureb maksatsirroosi, võib see olla seotud alkoholitarvitamisega, aga märkida surma põhjuseks “alkoholi surmav üledoos” oleks ju viga. Ja kui tulevastele kooliõpetajatele õpetatakse, et kanep põhjustab tuhandeid surmasid aastas, täpsustamata, et seos pole otsene, lahterdub see minu hinnangul valetamiseks. Samamoodi nagu oleks ainuüksi surmade statistika alusel vale väita, et kanep on tervisele ohutum kui maapähklid (mis tapavad tuhandeid inimesi aastas).
Ma ütleks, et nendega sõnadega hakkas “mängima” eelpool viidatud UT veebis rippuv propagandamaterjal. Mina juhtisin vaid “mängimisele” tähelepanu.
Surnu jaoks küll. Mis selle lause mõte on? Väita, et “rolli mängima” ja “põhjustama” on samatähenduslikud? Aga kui kanepitarvitamise juures mängis rolli halbade sõprade surve? Teie jaoks tähendab see, et kanepiga ahvatlenud kaaslased on mõrtsukad? Või hoopis nende sõprade vanemad ja õpetajad, kes neid halvasti kasvatasid?
Seda on hea aeg-ajalt meelde tuletada, aga see ei tähenda, et kummalgi meist puudub igasugune suutlikkus väidete ja andmete tõeväärtust vähegi realistlikult hinnata, ma loodan.
vice versa ütles:
Kumbki nende tööde kokkuvõtetest ei viita juhtumitele, kus kanepi üledoos on surma põhjustanud. Mis muidugi ei tähenda, et ma eitaksin kanepi võimalikke negatiivseid mõjusid südame-veresoonkonnale või soovitaksin südamehaigetel kanepit pruukida.
Meie jutuajamise kontekstis on oluline aga hoopis muu. Oletame, et kanep põhjustab tuhandeid surmasid aastas. Kas nende surmade ennetamiseks on mõistlik keelata kanep karistuse ähvardusel kõigile? Või oleks pärast aastakümnetepikkust keelamist-karistamist ja kahjude kokkulugemist, kui on saanud selgeks, et keelustamine ei mõjuta mõistuspärasel moel kasutamise määrasid, mõistlik teha kanep teatud rangetel tingimustel kättesaadavaks, aga teavitada potentsiaalseid tarvitajaid senisest paremini sellega seonduvatest terviseriskidest?
vice versa ütles:
See ei anna head ülevaadet, nagu dokument ka ise sedastab:
Parandage mind, kui ma eksin, aga nimetades seda statistikat “kanepisurmade statistikaks” üritate Te ju eksitavalt väita, et nt 2006. aastal suri Suurbritannias 17 inimest kanepitarvitamise tõttu. See väide on sama kaalukas kui The Daily Maili hiljutine hädaldamine, et kanep viis noore mehe hauda, kui tegelikult oli ta lisaks purjus ja kukkus trepist alla. Kõnealust artiklit dekonstrueerib nauditaval moel Neurobonkers.
vice versa ütles:
Vabandust eksitamast; ilmselt arvutasin valesti. Õige number pole 14, vaid 9.
Mida Te ei märganud, või eelistasite mitte mainida, on asjaolu, et ainult üheksa 79-st vähipatsiendist ei tarvitanud tubakat. Nagu te juba osutasite, ei ole ma teadlane, aga nii väike valim tundub isegi minusugusele võhikule ainuüksi kanepi tervisemõjude hindamiseks ebapiisav. See selgitaks ka, miks palju mastaapsemates uuringutes eeldatud mõju ei ilmnenud.
Just sedasama uurimust ta ise ilmselt silmas pidas. Minu teada on see seni kõige mastaapsem uuring kanepi ja kopsuvähi suhetest, mis hüpoteesi, et kanep kopsuvähki põhjustab, kuidagi ei kinnita. Seega väidan endiselt, et TÜ lehel rippuvates materjalides esitatud väide, et kanep tekitab kopsuvähki, on vale.
vice versa ütles:
See on juba tase. Kuidas Te saate sellest, et jamaikalastel esineb skisofreeniat harvemini kui teistel Kariibi mere saarte rahvastel, järeldada, et ma tahan seal elada? Kas ratsionaalsed argumendid saidki otsa, et huupi lahmite?
vice versa ütles:
Mina pole midagi nii totrat väitnud, seega minu poolest võite toda õlgmeest nüpeldada, kuni jõud raugeb. Järgmiseks võtke ette näiteks need, kes väidavad, et kuna ajus, selgroos ja seedetraktis leidub ohtalt opioidiretseptoreid, on see märk looduselt, et me peame tarvitama heroiini.
The Guardian vahendab järeldusi, millele jõudsid kaubalaevandust seiranud Stockholmi rahu-uuringute instituudi uurijad, viidates sellega ühele põhjustest, miks uimastikeelurežiim vabas maailmas kunagi töötada ei saa, ja näidates, kuidas see edendab uimastiäri kõrval ka salakaubanduse muid ohtlikke valdkondi.
Diilerid müüvad koolides juba kasutatud mokatubakat Õhtuleht
muuhulgas selgub antud loost siis, et kuigi tarbimises valitseb sugude osas juba võrdsus, siis diilerdamises seni veel mitte…
salvey ütles:
Ma natuke kahtlen selles väites. Enne nõustumist tahaksin näha midagi veenvamat kui mupo inspektori jutt.
Viidatud tendents, kui see peaks tõele vastama, illustreerib aga huvitavat seaduspära, mida võib uimastipoliitikas ikka ja jälle täheldada: sõltuvusainete tarvitamise trende suunavad seadusandlusest olulisemal määral tarvitajate terviseteadlikkus, parasjagu valitsev mood ja see, kui kerge on tarvitamist varjata.
Üks huvitav hiljutine uurimus Portugali dissidentliku uimastipoliitika teemal on muutunud tasuta kättesaadavaks.
The Economist kirjutab, kuidas vägivallast pulbitseva Kesk-Ameerika vaeseimal riigil on seni õnnestunud narkosõjamöllust kõrvale jääda ja jääda ebatavaliselt turvaliseks.
Ungari kodanikuõiguslaste uimastihäälekandja vahendab kahjude kahandamise alaseid kogemusi Liibanonist.
@Mart K.:
V-V’l on vist ka mingi konsp/oakrocki sündroom.
Ma ei laksiks nii veendunult “diagnoose” veebisuhtluse alusel. Vice versa sõnavõtud lubavad loota, et kui oleme terminites kokkuleppele jõudnud, saame siinsel teemal mõtteid vahetada ka demagoogiavabalt. Seega ei näe ma tema tegevuses tahtlikku trollimist ega vaimupuudelist jauru — või kui, siis mitte rohkem, kui võiks oodata inimeselt, kelle väljakujunenud arusaamu faktid kõigutama kipuvad. Ja see on täitsa loomulik.
vice versa ütles:
Minu arvutused näitavad, et see annus (5mg kehakilo kohta) on üsna suur. Aktiivne doos inimesel algab umbes 750 mikrogrammist kehakilo kohta, mis on umbes üks kopsutäis kanepisuitsu. Täiskasvanud ohtra kasutaja vajaduste rahuldamiseks kulub päevas viis korda vähem kanepi psühhoaktiivset toimeainet kui rotiloodetele manustati.
Kui ma nüüd matemaatikaga puusse ei pannud, paistab Teie postitatud link — jälle! — viitavat kõnealuse medikamendi suhtelisele ohutusele enamiku lubatud (ja keelatud) ravimitega võrreldes.
P.S. Et keegi valesti aru ei saaks: ma ei taha mõista anda, et väikelastele on mõistlik ja/või ohutu kanepit pakkuda, vaid juhtida lihtsalt tähelepanu asjaolule, et enamik töid, mis viitavad kanepi terviseriskidele, käsitlevad koguseid, mida vaid väga vähesed tarvitajad päris elus on üldse suutelised manustama.
@Mart K.:
Kui see oli mulle, siis oli mõtlesin seda deja vu’d, et jälle hakkab keegi tegema pikki nimekirju teiste imelikest seisukohtadest, mida nad pole minu mälu järgi väitnud.
Noh, “õlgmees” pole (paraku) samuti mõne üksiku trolli ainulaadne võte, vaid sedavõrd levinud kalduvus, et küllap on tegu üldinimliku arutlusveaga. Tõenäoliselt olen siin-seal ka ise teda peksnud, ise märkamata.
Aga päevakajalist. King’s College London teatab, et UK-s sai süstitavate opioidide põhine sõltuvusravi-mudel valitsuse heakskiidu.
Oxfordi ülikooli neuroloog Dorothy Bishop annab välja aastaauhinda teadusartiklite väärkajastamise eest Ühendkuningriigi ajalehtedes faktivigade arvu alusel. Tänavu, vahendab Neurobonkers, pälvis auhinna Orwellian Prize for Journalistic Misrepresentation ajalehe The Daily Mail toimetaja Paul Dacre artiklipealkirja “Just ONE cannabis joint can bring on schizophrenia” eest.
Mart K. ütles:
Pärast seda, kui eelpool viidatud Richard Branson ja konservatiivne UK kolumnist Melanie Phillips Portugali uimastipoliitikat arvustades diametraalselt erinevatele järeldustele jõudsid, on FullFact.org võtnud Hughesi ja Stevensi töö ka oma hiljutise analüüsi aluseks.
Piinarikkalt tappev krokodill Nelli Teataja
Aitame siis teavet levitada ja inimesi hoiatada
salvey ütles:
Kui me juba asja juures oleme, siis keeduvorsti komponentideks on notsu, joogivesi, sojaoad, linttraktor, millega sojapõldu künti ja maitseained.
@dig:
Kas Sa pole tolles artiklis ära toodud krokodilli koostise kirjeldusega rahul?
salvey ütles:
Ei ole jah. Tsiteerigem Mart K.’d:
Kokaraamatus on palju retsepte, mis algavad “Võtke puhas pott”, aga see ei tähenda, et puhast potti tuleks näiteks kapsasupi või keedetud pelmeenide koostisaineks lugeda. Või, et puhat potti kõlbaks nende resultaatide koostisaineks lugeda. Ma ei ole küll desomorfiini täpse keemiaga tuttav, aga mõned loetletud ollustest meenutavad mulle lahusteid ja Wikipedia pildi peal seisev “catalytic reduction” jälle katalüsaatoreid — mõlemad ainete klassid on oma rollilt tõenäoliselt lähemal linttraktori või hakklihamasina kui lihalooma omale vorsti tegemisel.
salvey ütles:
Mul on tõtt-öelda hea meel, et (vist?) ükski peale Õ-lehe ja Nelli Teataja pole seda moraalipaanikajäänust suureks puhunud.
Julgen oletada, et Salvey tegi juttu postitades iroonilist nalja.
Mart K. ütles:
Pigem tsiteeris ta seda üllatavust Nelli Teatajast.
Teema on küll nalja tegemiseks liig koleda võitu (hoolimata krokodilli täpsest koostisest) aga tunnistan, et Liisa Arojani artikkel sutsuke nalja siiski tegi küll (ja mul pole aimugi, kui taotluslikult nali loosse sisse oli kirjutatud)
et must kohatult kalki muljet ei jääks, siis sõnum on ühene, of course: ÄRA SÜSTI KROKODILLI, surm on piinarikas!
salvey ütles:
Diego Valle-Jones teeb puust ette ja punaseks: Mehhiko narkosõja interaktiivne kaart.
Oma blogis kirjutab ta nii:
Americas MexicoBlog tutvustab mõningaid Mehhiko uimastisõja “ettenägematutest tagajärgedest”. Selgub, et 80% Ciudad Juarezis haiglasse sattunud lastest kannatab posttraumaatilise stressisündroomi käes.
Iisraeli teadlased: kanep on tõhus ravim vähihaigetele (Kanepitemp).
Sõltuvuskalduvus võib olla ajusse “sisse ehitatud” (Forte)
Uuring: Sotsiaalmeediale on raskem vastu panna kui sigarettidele või alkoholile Delfi noorte hääl
Ee… inimesed magavad end välja, et seejärel meediat tarbida ?
Segase võitu sõnastus IMHO.
@dig:
Peab ikka hea tahtmine olema, et kolmesaja postituse seas kolme lauset a’ la vabandage väga, kus ma olen öelnud, et kanep kindlasti seda toda ja kolmandat ei põhjusta, piisavaks arutluskäiguks pidada. Kui poleks esitatud ebamugavaid küsimusi, siis poleks neidki. Ikka ainult viited uuringutele, et isegi emapiim sisaldab kanepit ja teised peened või mitte nii peened vihjed.
@Mart K.:
oioioioioi…see käib ka eelnevate kommentaaride kohta.
Muide, mina pöördusin teie, mitte Teie poole, et kas teile, kulla inimesed meeldiks selline elu:
Marko Matvere Jamaikalt: hulganisti mingeid pilves tonte, plärud suus!
“Nordea” katamaraanil seilavate ilmarändurite teekond jõudis Jamaika saarele.
Bob Marley muuseumis kohtas Marko Matvere hulganisti “pilves tonte, plärud suus”.
“Küsisin giidi käest vaikselt, kes need suurepärased isikud on, kas elav ekspositsioon. Ta sosistas, et need on Bob’i poja sõbrad,” kirjutas Matvere logiraamatusse.
Usaldusväärsed koolilapsed
“25.jaanuar. Port Antonio sadam on kena pesake valgetele jahituristidele. Halli peaga, vanem valge mees, harbourmaster, kõneleb inglise keelt valjult ja koolitatud häälel. Arvatavasti endine õpetaja. Selline inimene, kellel on pikk kannatus.
Härra teatab, et selles linnakeses on madalaim kuritegevuse tase kogu Jamaikal. Tore! Väike jalutusretk linnakeses, väljaspool tarastatud ja valvatud jahtklubi, sunnib selles kahtlema.
Ainult rõõmsavärvilistes vormides koolilapsed tunduvad usaldusväärsed.”
Tavaneegrid ja rastamanid
“Musti leidub tänavatel kahesuguseid, ühed on neegrid nagu ikka, teised on vist mingid väljavalitud. Kõnnivad (kui kõnnivad, enamasti vedelevad servadel ning majaesistel) lõug püsti, pilk targalt kaugusesse suunatud, mõõdukal sammul. Rastaman’id.
Tohutut, pulstunud juuksepahmakat hoiab pea otsas koos hiigelmüts, kirev, tihti Jamaika rahvusvärvides, heegeldatud kott. Ka habe tundub auasi olema. Sihvakad ja pikad, enamasti keskealised või vanemad, liiguvad nad põlvede jõnksudes ülejäänud massi seas nagu mingid trollid. On tööpäeva lõpp.
Liiga palju inimesi, nii väikese alevi kohta. Valged, keda juhtud tänaval silmama, on kõik juba tuttavad sadamaterritooriumilt.”
Ei ole teretulnud
“Ei pea olema kuigi tundlik olend, et mõista – sa pole siinkandis teretulnud. Kaupluses või baaris võetakse su raha ja ulatatakse kaup vastu, põlgusevõru ümber suu. Rastaman’id reageerivad pildistamisele ning filmimisele kõige valulikumalt.
Pistavad karjuma ja sajatama nõnda, et kogu uulits kajab või põgenevad keskmist sõrme viibutades. “Fuck you, white! What you think I am, a muppet show?”(Persse käi, valge! Mis sa arvad, et sa oled nukuteatris, või?) Kui rastaman kerjab ja sa raha ei anna, saad needust kuulda. Tööd nad üldiselt ei tee, kui ehk, siis müüvad midagi käe pealt. Nägin ka paarikest – rastaman ja rastawoman. Need paistsid erandid olema, väljusid autost ning suundusid eramu poole.”
jätkub lühendatult
Marko Matvere Jamaikalt: hulganisti mingeid pilves tonte, plärud suus!
Brežnevi häälega noored
Enamasti elab see rahvas linnaservas ning peavarjuks piisab neile kanakuudisuurusest, kirevast kioskist. Hääleaparaat, neil tontidel, on geneetiliselt iseäralik. Häälikud moodustuvad kurgupõhjas nagu neegritelgi aga sellele lisandub veel kõva ragin ja pingutusest põhjustatud katkev kähin. Ka noored mustad pressivad endast sõnu välja ehmatava rögina saatel. Pargis harjutas grupp, umbes kolmeteistaastasi koolitüdrukuid, kisakoori kava. Tavaline teismeliste kilkamine aga kui õpetaja pausi tegi, hakkasid nad omavahel vestlema tavatoonil. Vanemad lugejad mäletavad kindlasti Leonid Brežnevi häält. Vaat, midagi taolist, Brežnevi mõmina ja kotiku möirge segu. Ühejalgse rastamani, Big Joe’ga vesteldes, sain tema kõne foneetilist iseärasust põhjalikumalt uurida. Järeldus – keel on liiga suur ja vedel, suu on keelt täis.
Pealetükkivad kanepimüüjad
“Mausoleum kujutab endast kõrge aia ja tugeva väravaga, muust ilmast eraldet, tsitadelli.
Turvamehed avavad selle ainult hetkeks, kui me sisse sõidame. Käratsedes ning kätega kõmmides jäävad tondid, kes meie bussi saabumist liiga hilja märkasid, piirde taha.
Müüri sees on 20×20 cm avaus, kust nad ennast nüüd poolest kerest sisse topivad ja ahastavalt karjudes meile oma kaupa pakuvad. See on Bob’s favourite item, kas kilekottides või juba valmis plärudena. Myfriend suundubki tingima aga põrkab tagasi, liiga pealetükkiv kamp, isegi temasuguse ärihai jaoks.”
Keelav silt ja selle tühistamine
“Piletimüüjast rastaman’i, värvilise, heegeldatud kotiga pea, on letile külili vajunud, jalgevahel siblib kukk. Papagoid naksutavad puuris. Raske ohkega tõstab ta kivistunud näo ja müüb 2 piletit. Pea vajub tagasi. Rastaman’ist giid on samuti “kivis”.
Ta ei tee ühtegi üleliigset liigutust, ei lausu üleliigseid sõnu. Kõnnib ettevaatlikult, kartes kosmosesse kukkuda.
@Mart K.:
Tagajärgi nüpeldada…
aga miks seda tööd minu kaela veeretada, Teie, Mart K ja kanepitemp on nad loonud.
Kanep kahandab ajumahtu.
vice versa ütles:
(Ilusasti sõnastatud. A`Jamaika kohta tean vaid üht laulu. Vanasti oli vist Jamaika rumm ka kuulus)
Jamaika hällilaul
oskan vaid kosta (vaene chiqito, ehk on tal homme parem päev)
vice versa ütles:
Nii kategoorilisi väiteid töö autorid ei esita. Psühhiaatriaprofessor Om Prakash kirjutab, miks viidatud uuringu põhjal taoliseid järeldusi teha ei saagi.
Ülejäänud süüdistused jäid tõtt-öelda segaseks. Võib-olla on mu ajumaht liiga väike, et aru saada, mida VV nende Jaimaka- ja emapiimavihje-juttude ning muu oietamisega öelda tahab. Kanepisuitsetamine paneb pildistamise peale ropendama ja põhjustab juuste pulstumist?
Ja tumedat nahavärvi. Assotsiatsioonimängu kontekstis on see võib-olla isegi kõige olulisem.
salvey ütles:
Kurb.
dig ütles:
masendav tõesti.
Eriti Kurva Muusika Ansambe – Ood
Muusika aga mitmekordsest kuulamisest kehvemaks ei lähe, tuju aga paraneb.
vice versa ütles:
Viita säherdusele viitele.
Kui (tänapäevastesse) euroopalikesse muusikakaanonitesse mahtuvate Kariibi-teemaliste lugude laulmises võiks muidu Harry Belafonte’t kahtlustada, siis Jamaika hällilaul peaks Eestist pärit olema.
Kui uskuda lehepealkirju, võidetakse sõda mõnede uimastitega juba rohkem kui sada aastat järjest. Brian C. Bennett on koostanud vastavasisulise valimiku.
Teisalt, kui uskuda teisi lehepealkirju, kaotatakse sõda mõnede uimastitega juba ligi sada aastat järjest. Brian C Bennett on koostanud vastavasisulise valimiku.
Washington Times räägib siuuhõimust, kes on kohtusse kaevanud hulga salakavala uimastava kemikaali C2H5OH tootjaid ja süüdistab neid siuude suguseltsile lugematute tervisehädade põhjustamises.
Õlletootjatele pannakse süüks ka kohaliku keeluseaduse mittetäitmise põhjustamist.
Postimees: Guatemala president soovib uimastid legaliseerida
Novaator kirjutab
Miks on narkootikumidest nii raske loobuda?
@vice versa:
Geeniekspressioon kõigub peaaegu iga asja peale olgu selleks kuumus, külm, nälg ühe toitaine järele, soolapuudus, soola liig, hapniku puudus, isiku kohta üle keskmise füüsiline aktiivsus jne.
Märt ütles:
… ja kõik need toredad asjad mõjutavad PP1c geeni?
Järgmine kord siis pean kogu artikli kopima vä?
VV viidatud artikkel ei täpsusta kahjuks, kas geeniekspressiooni häired ilmnevad mõnede või kõigi uimastite puhul või üldse igasuguse sõltuvuskäitumise juures. Loodan, et epigeneetika põhjalik uurimine toob kaasa parema arusaamise sõltuvuste kujunemisest ja võimaldab ehk isegi sõltuvusriski määra nt vereproovi alusel hinnata. Kas see õigustab mõnede uimastite kriminaalkeelustamist ja tarvitajate karistamist, on hoopis ise küsimus. Kuna keelurežiimid ei piira ainete kättesaadavust, siis minu hinnangul pigem ei õigusta.
Hiljutisest ülevaateuuringust, mis hõlmas ka meta-analüüsi, selgus, et kanepi pruukimine kolm tundi või vähem enne rooli istumist võib kahekordistada raskesse avariisse sattumise riski, vahendab BBC.
Võrdluseks olgu märgitud, et täheldatud risk on väiksem kui see, mille toob kaasa mitmel pool roolis lubatud vere alkoholisisalduse määr. Tsiteerin uurimust:
Mart K. ütles:
Igatahes kommentaaris 303 toodud Bruce K. Alexander peab küll müüdipurustaja oreooliga jumalaga jätma.
Puhtalt kättesaadavuse peal liugu lasta on natukene kahtlane.
Sorry, mitte ei saa järgnevat kirjutamata jätta.
Kuna keelurežiim ei piira lasteporno kättesaadavust, siis Mart K hinnangul pedofiilide karistamine end pigem ei õigusta.
Ma ei üritagi teha nägu, nagu ma saaks aru sõltuvuse epigeneetikast (eriti mitte VV viidatud artikli alusel, mis mainib küll “meie uurimistöid”, aga ei ütle, kes on “meie”, ei viita ühelegi konkreetsele uurimistööle ega maini isegi, millistest narkootikumidest on õigupoolest jutt). Alexanderi enda tehtud ja sõnavõtus viidatud katsete tulemused jäävad aga püsima hoolimata sellest, kui sapiselt VV sõnumitoojat ründab.
Kas Teil on probleeme pikaajalise mäluga? Abi võiks olla eelneva diskussiooni läbilugemisest, mis kindlasti kummutab hüpoteesi, nagu suhtuks ma keelu-ja karistuspõhisesse uimastipoliitikasse skeptiliselt ainuüksi seetõttu, et keelustamise tingimustes on uimastid kõige kergemini kättesaadavad neile, kes neid kõige vähem tarvitama peaksid (s.t lastele ja probleemsetele sõltlastele) ja kõige raskemini kättesaadavad neile, kes neid kõige rohkem vajavad (s.t näidustustega patsientidele).
Ei vabanda välja (v.a muidugi juhul, kui Teil on obsessiiv-kompulsiivne sündroom või muu vaimne häire, mis sunnib Teid “järgnevat kirjutama” — sellisel juhul tuhat vabandust).
Kui Te ei suuda teha vahet uimastitel ja laste vägistamisel, on karta, et Teid lõbusamatele pidudele ei kutsuta.
Tõsiselt rääkides: ma keeldun siin lõimes põhjalikumalt arutamast lasteporno legaalsuse ja pedofiiliajuhtumite vahelisi seoseid, kuna need ei puutu teemasse (ehkki paistavad olevat vastupidised sellele, mida Teie näite uskuvat, mistõttu ma ei pea tõesti mõistlikuks verbaalse, graafilise või muul kaudsel moel loodud fiktiivse, tõeliseid alaealisi otseselt mitte hõlmava pornograafia keelustamist).
Ravikanepiseadused ei mõjuta noorukite kanepitarbimist märgataval määral, vahendab Kanepitemp NORMLit.
Mart K. ütles:
Sama uudist eesti keeles vahendab Forte.
@Mart K.:
Aga palun väga, küsige artikli autorilt, mitte ärge minu kallal virisege, nagu tita.
Kaili Anier on Tartu Ülikooli arstiteaduskonna neuroteaduste doktorikooli doktorant. Artikkel on kirjutatud Tartu Ülikooli korraldatud doktorantide populaarteaduslike artiklite konkursile. Konkurssi aitas rahastada Haridus- ja Teadusministeerium.
Kõlab kuidagi fanaatiliselt. Kas nende uuringute ees, mis Teile sobivad, peab teaduse areng seisma jääma, ei sammugi siit edasi, finito, põhjuslikkust ei tohi leida?
Hoolite lastest… siis peaks ju olema teda faktid, et kanepi legaliseerimine ühel või teisel moel on alati kaasa toonud hüppelise tarvitamise tõusu noorte seas ja alles aastatega, teavitustööga narkootikumide kahjulikkusest, on saavutatud langus.
Aga mida teete Teie ja kanepitemp.com siin, Maarjamaal? Kanepi heroiseerimine on ületanud igasugused piirid ja minu jaoks ei ole tõepoolest mingit vahet pedofiilil ja narkootikumi kasutamisele julgustaval tegelinskil.
Hoolite haigetest… ei usu seda elu seeski.
Ma muidugi vabandan siiralt juhul, kui Teie tervislik seisund ajendab siin sõna võtma.
Praegu aga arvan, et ainuke põhjus on:
(kommentaar 328)
Legaliseerimise pahupoolt on hea teada, et mitte teha samu vigu.
@vice versa:
Tüüpiline oakrocki/konspiraator käitumine sul ikka veel. Saad asjadest aru just nii vähe et ei peaks vigu tunnistama. Raiud vana juttu edasi nii tood viiteid, mis su juttu ei toeta ning teisitimõtlejaid üritad lihtsalt solvata kuni nad mida vastu ei ütleks (nimetad titaks ja kordad, et sina ei näe vahet pedofiilil ja kanepiseaduste muutusi soovija vahel).
Ja sellepärast ma Teiega siin teemas enam ei vaidlegi. Kui olete erinevusest aru saanud ja valmis täiskasvanud inimese kombel mõtteid vahetama, võime muidugi jätkata.
P.S. Huvitav, milline neist Kanepitembis viimase kuu aja vältel kajastamist leidnud uudistest julgustab narkootikume kasutama: “Kanepi kasvatamine tõi kahele noormehele karistuse”, “Hašišiga tabatud mehed mõisteti aastateks vangi”, “Kohus karistas kanepiärikaid vangistusega”, “Kanepiuim kahekordistab liiklusavariisse sattumise ohtu”?
Hiirtega tehtud katsed näitavad, et seda, kuidas nooruki organism kokaiinile reageerib, võivad mõned geenid põneval moel mõjutada, teatab MedicalXpress.
Professor Mark A. R. Kleiman kirjutab The American Interest‘is, miks uimastisõda vajab “triaaži” (ravieesmärgilist selektsiooni) ja millised selle eeldustest on väärad.
Väidetav kvaliteetleht Postimees hoiatab oma esiküljel moraalipaanika eest:
(Kergekujuline kuni mõõdukas) kanepikasutus ei seondu dopamiinitasemete kõikumisega, vahendab Kanepitemp NORMLi uudist.
Richmond Times Dispatch vahendab AP uudist, et Viinis tegutsev ÜRO rakuke nimega International Narcotics Control Board õhutab riikide valitsusi karmimalt kammitsema internetis medikamente müüvaid ettevõtteid ja põhjalikumalt postipakke sõeluma.
Sõda uimastitega paistab olevat katastroofilisi tagajärgi kaasa toonud ka muudel rinnetel, selgub agentuuri raportist.
Tiiu Härm: tubakas on terviserisk number üks Postimees
USA-s on pseudoefedriinipõhine nohurohi Sudafed muutunud üha raskemini kättesaadavaks, kuna pseudoefedriin on kange erguti (kristallilise metamfetamiini) lähteaineks.
Nohustele tulevad ajakirja Journal of Apocryphal Chemistry vahendusel appi keemikud Hai ja Hakkenshit, kes õpetavad, kuidas valmistada kogu USA-s kergesti kättesaadavast n-metüülamfetamiinist (kristallilisest metamfetamiinist) defitsiitset pseudoefedriini (nohurohu Sudafed toimeainet).
PDF-i kujul leidub töö siin.
Mart K. ütles:
Heh. Metüülamfetamiin on ju mitmetes riikides sh, nt UK ebaseadusliknarkootikum, see on küll naljakas, kui nohurohtu on raskem kätte saada, kui narkot :D Mis signaali see rahvale saadab? IMHO tõmba ennast pilve ja ära nohise.
Viktor, isegi apokrüüfilises farmaatsias kehtib vana reegel: kui ära seletad, pole enam naljakas.
dig ütles:
Kui järele mõelda, siis ei ole jah naljakas, isegi kui ei seleta. Nutma ajab lausa.
Kurb küll, kui Miskatoonilise Ülikooli teadustoodang Sinus nututuju tekitab.
Novaator Mida teeb kanep mälule?
Jäätis on sama sõltuvusttekitav kui narkootikumid, vahendab Forte teadlasi.
Algallikas Daily Telegraph annab dr Burgerile pikemalt sõna; autor oletab täheldatuid mõju aluseks dopamiinisüsteemi ja selgitab võimalikke järelmeid.
Seenetanud muusikat: Infected mushroom-Muse Breaks
P.S. Igasugused psühhoaktiivsed substantsid (mis pole väljakirjutatud spetsialisti poolt) kahjustavad suure tõenäosusega teie tervist.
Tartu Postimees tõstatab pseudoprobleemi ja laseb hulgal ekspertidel pikalt och põhjalikult selgitada, et tegemist on pseudoprobleemiga:
Postimees: Unehäired ja depressioon on sagedased napsitamise tagajärjed
dig ei ole muidugi etiketispetsialist, aga veebis nähtavate piltide järgi otsustades ei joo viisakad inimesed õlut tavaliselt pokaali seest.
Artikkel propageerib ka TAI propagandasaiti alkoinfo.ee, kes omakorda propageerib esilehel suurte tähtedega karskuskampaaniat Kuidas Sina ütled alkoholile EI? Kirjuta meile.
Kuidas aru saada, et kampaaniategelased ei ole ei-ütlemise alal spetsialistid? (Peale selle, et nad lugejalt nõu küsivad, muidugi mõista.) Well, nad levitavad kummalisi ideid inimestest, kes ei-ütlemisest pahasti arvavad:
Kardetavasti ei tee ei-ütlemise-himulise elu hoiak, et ei-ütlemine midagi sotsiaalselt mitteaktsepteeritavat on, just lihtsamaks.
Nature räägib retrospektiivmetauuringust, mis lubab kahtlustada, et LSD’l on potentsiaali alkoholismi ravis.
Lugeda saab ka artikli täisteksti.
dig ütles:
Huvitav triviaalne tõik, millest sain teadlikuks alles hiljuti: üks Anonüümsete Alkohoolikute liikumise asutajaid Bill Wilson tarvitas ise LSD-d ja oli selle sõltuvusravimina kasutamise tuline pooldaja. Võib-olla liigagi tuline.
Unerohud tõstavad surmariski Novaator
salvey ütles:
Oh, leiduks ometi mõni selline und soodustav medikament, mis surma- ega vähiriski ei suurendaks! Aga kui selline olemas oleks, saaks seda kindlasti juba apteegist osta…
Tubakanarkomaanidel aitab sõltuvusest vabaneda pigem ühiskondlik pahakspanu kui hirmsate hirmutistega hirmutamine, vahendab MedicalXpress.com.
Mart K. ütles:
Arvestades, et tubaka põhiline toimeaine on pigem virgutava kui uimastava toimega, oleks ehk tubakasõltlasi kaval stimumaanideks hüüda?
Mother Jones pajatab kanepivandenõust.
Kanepitemp teavitab, et saadaval on legendaarse Granny Storm Crow ravikanepi-teemalise allikaviitekogumiku värskeim versioon.
Kompendiumi sissejuhatus sisaldab mitut hüüumärgiga lõppevat lauset.
MedicalXpress.com teatab, et sõltuvusttekitava ja taju muutva aine — tubaka — suitsetajad võivad olla skisofreeniale altimad; seda järeldavad teadlased asjaolust, et skisofreeniariski kandvate suitsetajate ajud töötlevad akustilisi stiimuleid samamoodi pentsikult nagu skisofreenikute ajud — kusjuures, mida rohkem inimene suitsetab, seda suurem on vaimuhaigestumise risk.
Postimees: Koolilapsed äritsevad kasutatud mokatubakaga
Delfi vahendab BBC-d, seal ilmunud loos selgub, et Eesti on üks õudne koht: BBC: Eestis sureb üledoosidesse Euroopas kõige enam inimesi
salvey ütles:
…nagu Sa ise juba novembris viitasid. Siinse teema jälgijaile ei tohiks tõik, et meil on EL-i kõrgeim üledoosisuremus, küll mingi üllatusena tulla.
ERR usutles BBC looga seoses uimastiennetajaid, kelle hinnangul läheb probleem ainult hullemaks.
Eesti uimastiteemadel kirjutab ka Õhtuleht: Järjest enam saavad lastest narkomaanid.
Mäluga manipuleerimine kergendab narkovõõrutust Novaator
Huvitav, kas tulevikus hakatakse võõrutusravis rakendama ustest käimist? Mitte, et see oleks ainus mälu manipuleerimise meetod, aga kas on sisulist vahet puurist väljavõtmise ja teise puuri paigutamise ning sama intervalliga ustest käimise vahel?
USA presidendi turvamehed näitasid Ameerikate summiti raames üles eeskujulikku uimastikäitumist: jõid hotellis päevade kaupa ja pruukisid oletatavasti lõbunaisi, vahendab The Guardian.
Mart K. ütles:
[Siia kleebi anekdoot usinatest kapitalismiehitajatest]
Mart K. ütles:
Borowitz Report: Hookers Downgrade US Credit Rating
Washington Post tutvustab uudistoodet Alaskast — kanepivodkat. Vastavalt kehtivatele seadustele on rüübe THC-vaba ning selle peamiseks psühhoaktiivseks koostisosaks on piiritus.
Sun Sentinel tutvustab Florida kooli kava virgutada õpilasi platseebo võlujõu abil.
Republic Report loetleb peamiseid erihuvidega lobigruppe, mille huvides olevat kanepi ebaseaduslikkuse põlistamine. Kui suur osa süüdististest on vandenõuteooria, kui palju spekulatsioon ja kui palju tõsi, on küsimus, mis nõuab paraku põhjalikumat kaevumist.
Tarbija 24 teatab rõõmsat uudist, et narkomaanidele ja nende lähedastele hakatakse alates järgmisest aastast võimaldama naloksooni ning õpetatakse seda õigesti kasutama. Loodetavasti kahandab see uimastisurmade arvu märkimisväärselt.
Kommentaarium muidugi kubiseb pahastest kodanikest, kes ei saa aru, miks narkomaane elustamise asemel nende maksueurode eest hoopis ei tapeta.
VIDEO: Californias võeti kasutusele marihuaana müügiautomaat Forte
USA uimastiseaduste jõustamise agentuur on pälvinud sealse avalikkuse halvakspanu, kuna unustas uimastitarvitamise kahtlusega moorhärra viieks päevaks toidu, vee ja tualetita kongi, kus too pidi eluspüsimiseks enda uriini jooma. Ohver vajas kiireloomulist haiglaravi. Asjast kirjutavad põhjalikult mitmed allikad; viitan siin ühele MSNBC uudisele.
DEA ametnikud on vabandanud — erinevalt Eesti narkojõustajaist, kellel pärast põdura rauga ja sülelapse terroriseerimist ning uimasti omamise kahtlusega naisterahva põhjalikku alandamist jääb õigust ülegi:
Eestimaalased võivad end ilmselt julgelt tunda, kuni leidub veel ennastsalgavaid narkopolitseinikke, kes ei kohku üleldise turvalisuse nimel tagasi ka kõige kahtlasemate alakehade sügavamaisse õõnsustesse piilumise eest.
* üleldise –> üleüldise
City Paper tutvustab Minneapolise politsei uusi eksperimente uimastavate ainete jagamise vallas.
dig ütles:
MyFox9 teatab, et eksperiment on nüüdseks peatatud.
Mart K. ütles:
Küllap tõi see, et substantse mundrimehed jagasid, kaasa tugeva taint of the uncool‘i, mis viis nende kättesaadavuse rekordilisse madalseisu ja eksperimenti polnud enam vaja. ;-)
Poola endine president Aleksander Kwasniewski kahetseb New York Timesis kibedasti ametiajal tehtud rumalust — Euroopa Liidu ühe kõige rangema uimastikeelupoliitika heakskiitmist — ning teatab, miks ta meelt muutis ja äsja esimese Ida-Euroopa riigi esindajana globaalse uimastipoliitika-komisjoniga GCDP (neist on juttu käesoleva lõime esimeses postituses) liitus.
P.S. Kuna lõim on veninud 500 posti pikkuseks, teen ettepaneku tekitada uus.
New York Times’is kirjutab kohaliku osariigi kõrgema kohtu kohtunik Gustin Reichbach, et ta hingab regulaarselt kanepisaadusi sisse.
Narkosõltlased surevad ka asendusravimi üledoosi tõttu kirjutab Päevaleht
Võin eksida, aga naloksoon peaks aitama ka metadooni (nagu üldse kõikide opioidide) üledoosi vastu.
Stockholmis allkirjastasid Rootsi, USA, Ühendkuningriigi ja Itaalia esindajad äsja aga uimastite legaliseerimise vastase ühisdeklaratsiooni. Deklaratsioon on sisult vastuoluline.
New York Times kirjutab, kuidas opioidide kasutamine USA töötava rahva tervisele pahasti mõjub.
Tõstatan taas küsimuse teema kloonimise võimalikkusest: kas on võimalik/põhjendatud? 500+ kommentaari laadimine võtab mõne vooliku juba umbe…
Pealeselle lugemist: mu arvamusartikkel Postimehe veebis on tegelikult vastulause parlamendierakondade poliitikute hiljutistele totravõitu väljaütlemistele sealsamas lehes, aga sobivalt ilmus samaks päevaks ka kolm põnevat dokumenti: ÜRO uimastite ja kuritegevuse büroo aruanne, uimastipoliitika globaalkomisjoni aruanne HIV-pandeemia ja nn uimastivastase võitluse seostest ning uimastisõja “soovimatuid tagajärgi” esile tõstev Count the Costs’i uimastiraport.
Kuna eelmises postituses mainitud dokumendid tunduvad mulle kõik olulised, siis lingin need ükshaaval ka siia.
ÜRO 2012. aasta uimastiraport:
Alternatiiviks eelmises postituses viidatud aruandele on algatuse Count the Costs raport uimastisõja tekitatavatest kahjudest, milleks on näiteks laristamine, majanduse õõnestamine, turvalise arengu pärssimine, konfliktide õhutamine, metsade hävitamine, keskkonnareostus, kuritegevuse soodustamine, kurjategijate rikastamine, rahvatervishoiu ohustamine, surmahaiguste levitamine, inimõiguste kitsendamine ning häbimärgistamise ja diskrimineerimise soodustamine.
GCDP aruanne “Sõda uimastitega ja HIV/AIDS: kuidas uimastipruukimise kriminaliseerimine õhutab globaalset pandeemiat” leidub siin, eestikeelne uudisnupp samal teemal siin.
Briti kõmuleht Daily Mirror kirjutab endise natsipropagandistliku lastebändi Prussian Blue liikmetest, kes on kasvanud üsna vabameelseteks neidudeks ja “süüdistavad” oma pöördumises kanepit.
Võib-olla Konspiraatori hüpotees, et kanep mõjutab selliste geenide ekspressiooni, mis soodustavad tagurlike vaadete kängumist, polegi laest võetud?
Kuna uudiseid on na &vauml;hevõitu, tutvustagem John W. Olney tähelepanekut, et psühhoaktiivse kõharohu hobuseannused põhjustavad rottidele manustatuna spetsiifilisi ajukahjustusi. Erowid kirjutab:
Professor Olney on tuntud veel oma sõnavõttude poolest aspartaami ja mononaatriumglutamaadi eksitotoksilisuse kohta. Eksitotoksilisus, muide, on termin, mille Olney ise käibele laskis.
Mart K. ütles:
Teisest küljest, tagurlike vaadete kängumist võib soodustada ka mõni huvitav hormonaalsete muudatuste kogum. Teadupärast on üks THC efekte näljatunde tekitamine. Ehk aitab tühi kõht üle saada vastumeelsusest “vale” nahavärvi või stereotüüpiliselt tühje kõhtusid evivate sotsiaalsete klasside suhtes?
Konspiraator ütles:
Guardian räägib uutest avastustest pankurite uima alal.
US News’i vaidlusklubi pakub viit arvamust küsimuses, kas nn sõda uimastitega peaks hakkama lõpetama.
Sõja pooldajad on vähemuses, nende argumendid (kommentaaride ja sõnavõttudele antud plusside-miinuste põhjal otsustades) väheveenvad.
Russia Today teatab, et Floridas asuv Delray Beach’i linnake on sisse seadnud poliitika, mille järgi tuleb tubakatarvitajaid töölevõtmisel diskrimineerida. Ju siis peetakse neid mitte-ameerikalikeks.
Kuidas hindab Dig väidet, et suitsetajad lähevad riigile vähem maksma kui terved inimesed, kuna surevad varem ja kiiremini.
Mart K. ütles:
Mitte, et ma selle ala spetsialist oleksin, aga tänapäevases euroopalikus ühiskonnas, kus inimesed elavad vanaks ja vanuigi ohtrasti sotsiaalhoolekannet tarvitavad, võib see statistilise agregaadina isegi tõele vastata. Teistes ühiskondades ja teiste tervishoiurahastamismehhanismide korral võivad tulemused teistsugused olla.
Igaks juhuks olgu aga ära märgitud, et mitte igaüks, kes suitsetab, ei sure enne vanaks saamist ja põduraks jäämist ära.
Soome meditsiinitöötajad kasutavad uimastina isegi desinfitseerijat Postimees
New York Times kirjutab, kuidas elementaarne sotsiaalne õiglustunne nõuab, et koolilastele tuleb stimulante anda.
Eksperdid vaagisid Ühendkuningriigi uimastiseaduste mõjusid kuus aastat ja koostasid viimaks aruande, milles soovitavad dekriminaliseerida, aga mitte legaliseerida. (Kanepitemp).
Sama loo on avaldanud Forte.
Jüri Ennet: internetisõltlase elueesmärgid on ebamäärased Õhtuleht
salvey ütles:
Seega usub dr Ennet ilmselt, et rantjeedel ja samasoolistel paaridel Eestis kohta pole…
Delfi ja TV3 levitavad järjekordset krokodilli-jama. Jama toetub “kõlakatele”, mida Nelli Kalikova on enda väitel täpsustamata allikatest kuulnud, ja politseimajor Risto Kasemäe “ekspertarvamusele”. Jamajutu taustaks näidatakse millegipärast kaadreid Moskva ärimehest, kellele tema elukaaslane kirvega raskeid kehavigastusi tekitas.
Kui see ei ole narkohüsteeria õhutamine, on see lihtsalt väga vastutustundetu ajakirjandus.
Delfi uudisesse manustatud TV3 uudisklipis jagab Kasemäe ka juba klassikaks kujunenud absurdset “retsepti”, mille kohaselt valmistatakse krokodilli nii, et lisatakse kodeiinile või desomorfiinile kanget olmekeemiat.
Sellest, miks jutt krokodilli jõudmisest Eestisse on jama, on tehtud juttu eespool.
Eile öösel tehti USA-s ajalugu; Colorado ja Washingtoni osariigid legaliseerisid kanepi täiskasvanud kasutajatele teatud tingimustel pruukimiseks, ostmiseks ja müümiseks meelelahutuslikel eesmärkidel. Lühidalt nendib seda ka ERR.
Tiba täpsemalt: Colorado algatuse poolt hääletas 52.7% valijatest, vastu 47.3%. Washingtonis oli pooldajaid veel rohkem, peaaegu 56%. Oregonis seekord ei õnnestunud, pooldajad jäid 45 protsendiga alla vastaste 55 protsendile. Lisaks otsustasid Massachusettsi valijad meditsiinilise kanepi legaliseerimise kasuks, Arkansas’ valijad aga napilt (52/48) vastu.
Esimese riigina maailmas taaslegaliseerib tänavu kanepi tõenäoliselt Uruguay, kui ma sealsest ajakirjandusest õigesti aru saan.
Mart K. ütles:
Mu kolleeg Uruguayst on kinnitanud, et asjad paistavad sinnapoole liikuvat küll.
@Mart K.:
Mul on Teist kogu südamekesest kahju, näpukesed kuluvad ju ära kui arvutiklahve toksida, et teada saada, mida see krokodill endast kujutab. Aitame siis – järgnev ei sobi vaatamiseks nõrganärvilistele! Teised võivad seda süütukest ju nautida.
Urodid: http://itnurk.com/teema/245/90776/
Kommentaarides on lisa jubedusi: Martinez True Life Horrors: The Russian Drug Krokodil
Toksin hästi aeglaselt, et Oakrock lugeda jõuaks.
Sellest, miks jutt krokodilli jõudmisest Eestisse on jama, on tehtud juttu eespool.
@dig:
toksi veel aeglasemalt. Kuidas Sa võid kindel olla, et keegi pole Eestis kusagilt sissetoodud kodeiinist (seda vist ei müüa meie apteekides?) ja kogu sellest ülejäänud sodipodist, mille täpne koostis polegi vast siinkohal nii oluline, endale mingit kudesid tõsiselt kahjustavat värki kokku keetnud ja naha vahele süstinud? Loogika ütleb, et kui seda tehakse Venemaal, küllap tehakse ka siin. Multi-kulti värk, You nõu. Pealegi olen üht Eesti dokfilmi treilerit näinud, kus narkomaanist Ida-Viru noormehel oli pool jalga kärbunud. (Nimi ei tule praegu meelde)
salvey ütles:
Kodeiin kuulub mitmete valuvaigistite ja köhaleevendina ka köhavastaste ravimite koostisse. Müüakse retsepti alusel.
Täiesti võimalik, et keegi, kellel on olnud juurdepääs kodeiinile, on eksperimendi korras proovinud desomorfiini valmistada. See ei anna alust hirmutada rahvast jutuga, nagu hakkaks fentanüülist sada korda odavam desomorfiin (või selle lähteained) kohe-kohe üle idapiiri voolama.
salvey ütles:
Mul ei ole tarvis kindlust, et keegi ei ole seda kokku keetnud. Piisab tähelepanekust, et majanduslik ja regulatoorne keskkond Eestis ei soosi, et sõltlased ise desomorfiini keedaksid, Eesti must turg aga kaldub eelistama teisi uimastavaid ja virgutavaid kemikaale.
See ei ole loogika, see on intuitsioon. Intuitsioon siinkohal vassib.
Kui psühhoaktiivne külg kõrvale jätta, on krokodillihäda selles, et teatud majandussituatsioonides kipuvad teda kokku keetma kogenematud ja värisevate kätega keemikud, kes seepeale kohe süstima hakkavad. Tulemuseks on ebatavaliselt ebapuhta kraami süstimine, sünteesitud (ja keedusesse jäänud) kõrvalained aga aitavad kaasa süstekoha hukkaminekule. Eestis on desomorfiini prekursorite kättesaadavus Venemaast niivõrd madalam, et sarnases ökonišis pesitsevad teised opioidid.
Muide, mõlemast krokodillihädast saaks üsna kenasti üle, kui tema toimeaine oleks suurusjärgu poolest kulupõhise hinnaga kättesaadav ja värisevate kätega sõltlane saaks sobivas asutuses kvaliteetset manustamisteenust osta ja teises sobivas asutuses sõltuvusest loobumiseks nõustamist. Ja mitte ainult sellepärast, et tõenäoliselt eelistataks ka sellises kontekstis desomorfiinile teisi opioide.
@dig:
Toksin hästi aeglaselt, et Oakrock lugeda jõuaks.
Ma ei teadnudki, et Eesti ei ole enam Venemaa naaber, vaid on oma asukohta vahetanud Saksamaa ja Hollandiga, nihkudes kusagile Lääne Euroopasse! Irw, irw, irw. Kas Teil on pakkuda seda uut Euroopa maakaarti? Huvitav oleks tutvuda.
Väide, et Venemaalt salakaubavedu ei toimu on jama, see oli, on ja arvatavasti jääb veel pikaks ajaks.
Viidatud artiklist: Lääne-Euroopa narkomaane on hakanud niitma Venemaalt lähtuv süstitav narkootikum, mis lagundab ja tapab inimese mõne kuuga. …
Krokodill on juba nõudnud ohvreid Saksamaal, äsja tuli teade esimestest ohvritest Hollandis. “Absoluutse kindlusega ei kinnita, kuid mina ei tea, et Krokodill oleks Eestis,” ütleb Põhja prefektuuri narkokuritegude talituse juht Kaido Kõplas, kes saaks uue meelemürgi saabumisest teada esimeste hulgas.
Aastaid tagasi suhtuti narkomaaniasse väga leebelt, lootes, et Eestit see puudutama ei hakka, aga praegu teeme me silmad ette muule Euroopale.
Euroopa narkoraport toob välja Eesti süstivate narkomaanide suure arvu Autor:Tervise Arengu Instituut 15. November 2011 http://www.terviseinfo.ee/et/uudised/757-euroopa-narkoraport
Täna, 15. novembril Lissabonis EMCDDA poolt esitletud narkoraport, mis põhineb 2009. aasta andmetel, märgib, et kui teistes Euroopa Liidu (EL) liikmesriikides on 1000 elaniku kohta (vanuses 15-64 aastat) keskmiselt 1–5 süstivat narkomaani, siis Eestis on see suhtarv 15.
Arvestades selle krokodilli eripärasustega tuleks seda tutvustada söögi alla ja söögi peale, et need pildid lagunevatest inimvaredest inimestele mällu sööbiksid ja keegi krokodilli kasutama ei hakkaks, kui see Eestisse peaks jõudma. Muide enamik narkomaane on vaesed ja nad eelistaksid odavamat. Rikkuritest narkomaanide % ma Eestis isegi ei tea.
O cookievaba Kameelion ütles:
Muidugi (mitte, et keegi midagi taolist väitnud oleks). Samamoodi on jama väide, et Venemaalt toimub kodeiini või halvasti keedetud desomorfiini sissevedu kohalike opioidisõltlaste mädandamise eesmärgil.
Kodeiin Eesti mustal turul ei ole odav. See pole isegi mitte kallis; seda lihtsalt ei ole, kuna selle järele ei ole nõudlust. Desomorfiini järele ammugi mitte ja räpakalt valmistatud desomorfiini järele kohe päris kindlasti mitte. Kust Kalikova tsiteeritud hinnanumbrid (“krokodilli” doos 8 eurot, fentanüülidoos 100 eurot) välja võttis, pole aimugi. Tänavuseptembrine Pärnu Postimees teab mingisuguseid tänavahindu tsiteerida: “Fentanüül – 10 eurot doos / hulgihind 180 eurot gramm”.
@Mart K.:
Samamoodi on jama väide, et Venemaalt toimub kodeiini või halvasti keedetud desomorfiini sissevedu kohalike opioidisõltlaste mädandamise eesmärgil … “Fentanüül – 10 eurot doos / hulgihind 180 eurot gramm”.
Naljakas, et Te enda viidatud artiklisse ei süvene: seal on kirjas, et krokodill levib juba Saksamaal ja Hollandis. Ei tea kuidas? Teie loogika järgi on see ainult Venemaa probleem.
Kuna ise ei tarbi, siis ei tea täpselt mida sealt tuuakse, kuid on kõrva jäänud, et „valge hiinlane“ elik fentanüül, mis meil tapatalguid korraldas, pärines Venemaalt. Aga las edasi räägib asjatundja Teie poolt viidatud tänavuseptembrises Pärnu Postimehe artiklis:
Kuigi “krokodilli” Eestis ei liigu, on Pärnusse tekkinud väike sünteetilise opiaadi fentanüüli ehk “valge hiinlase” tarvitajaskond.
“Õnneks on fentanüüli kasutajate ring Pärnus Tallinna või Ida-Virumaaga võrreldes üsna väike,” avaldas Värat. “Fentanüüliga on üpris kerge üledoosi saada, sest seal on doseerimisprobleemid. Sünteetiliste ainete eripära on see, et nad väga kanged.
…………………
Värati sõnade järgi ongi Eesti muu Euroopaga võrreldes kummalises olukorras. Kui mujal käib politseil suurim võitlus heroiiniga, siis Eestis heroiiniturg niisama hästi kui puudub ja kasutatakse peamiselt fentanüüli ning teisi sünteetilisi aineid.
“Euroopa narkootikumide monitooringu keskuse järgi tarvitatakse fentanüüli ainult Eestis,” nentis Värat. “Miks ta nii on, ei oska keegi öelda. Kusjuures fentanüül on heroiinist kallim. Krooni ajal oli hinnavahe ligi kolm korda. Kui heroiini gramm maksis 1300 krooni, siis fentanüülil 4500 krooni.”
Veelkord: Euroopa narkoraport toob välja Eesti süstivate narkomaanide suure arvu Autor:Tervise Arengu Instituut 15. November 2011
Raport toob ka välja, et kui enamikes Euroopa riikidest on endiselt suureks probleemiks heroiini tarvitamine, kasutavad Eestis süstivad narkomaanid pigem fentanüüli ehk „valget hiinlast” ja selle analooge. Eestis enimkasutatav 3-metüülfentanüül ehk „valge pärslane” on heroiinist sadu kordi kangem narkootikum, mis tekitab kiiresti väga tugevat vaimset ja füüsilist sõltuvust.
Seda fakti kinnitab ka asendusravi saajate statistika. Enamikes Euroopa riikides nimetab kõikidest ravi alustajatest ainult 5% oma peamise narkootikumina muid opioide kui heroiin, siis Eestis pöördus 75% sõltlastest ravile just fentanüüli tarvitamise tõttu.
Ülaltoodust lähtuvalt võib öelda, et Eestis oleks ka krokodillile tarbijaid, keda tulebki ennetavalt hoiatada. Ja üldse mis vahet on Teie poolt propageeritaval fentanüülil ja krokodillil, mõlemad ju tapavad (tõsi krokodill piinarikkamalt).
O cookievaba Kameelion ütles:
Hollandi kohta ei tea, Saksamaal olla (sealse kollase ajakirjanduse väitel) mõned juhtumid olnud, samuti Poolas. Wikipedia väidab, et krokodillipruukimine on kinnitust leidnud mitmete Euroopa riikide välisvene-kogukondades. Epideemilisest desomorfinismist ja tõsiseltvõetavast krokodilli-ohust ei saa siiski sirge näoga rääkida.
Mis aga puutub fentanüülinarkomaaniasse, siis see on küll, jah, täiesti reaalne julgeolekurisk. Heroiininarkomaane meil enam peaaegu pole; valdav enamus opioidisõltlasi on fentanüülikonksu otsas ja see fentanüül tuleb reeglina Venemaalt. Kusjuures, mulle ei tule ette, et fentanüüli-epideemiat oleks ajakirjandus võrreldava hüsteeriapalanguga kajastanud. Ilmselt pole põhjust sellest kollijutte välja mõelda, kuna reaalne olukord ongi põrgulik.
@Mart K.:
Epideemilisest desomorfinismist ja tõsiseltvõetavast krokodilli-ohust ei saa siiski sirge näoga rääkida.
Järsku on põhjus selles, et Lääne-Euroopa narkomaanidel on rohkem mõistust peas? Ega see mind nii väga häirikski, kuid narkomaane üritatakse elule turgutada päris tihti. Kurb on, et selle ravi eest nad ise ei maksa, vaid see raha tuleb maksumaksja taskust. Lisaks on suremiseks tunduvalt inimlikumaid ja väärikamaid võimalusi, kui narkomaania.
Heroiininarkomaane meil enam peaaegu pole; valdav enamus opioidisõltlasi on fentanüülikonksu otsas ja see fentanüül tuleb reeglina Venemaalt. Kusjuures, mulle ei tule ette, et fentanüüli-epideemiat oleks ajakirjandus võrreldava hüsteeriapalanguga kajastanud.
See ei lagunda inimest, võibolla selle pärast ei panda hoiatusi tähele. Aga Skeptik võiks ju algust teha, küll siis teised kaasa tulevad! Irw, irw, irw.
O cookievaba Kameelion ütles:
Tõepoolest, tegemist on tõsise hädaga.
Oletan, et sellest üle saamise tähe all toetad Sa plaani narkootiliste ja stimuleerivate ainete doosid ära standardiseerida, et üledoosirisk madalam oleks ja maksumaksja raha vähem kuluks?
@dig:
Tõepoolest, tegemist on tõsise hädaga.
Oh, oigama paneb, Eesti probleemid on tunduvalt hullemad, lisaks laiutavale narkomaaniale on meil veel muidki sõltuvusi, väidetavalt umbes 11% Eesti meestest on alkoholisõltlased. (kommentaariumis pakutakse isegi 50%) Välisprofessor: 11 protsenti Eesti meestest on alkoholisõltlased http://www.delfi.ee/archive/article.php?id=65235572
Rehmi sõnul on Eestis iga kolmas surm meeste hulgas seotud alkoholiga. Eestis on aga 11 protsenti meestest ja 5 protsenti elanikkonnast alkoholisõltuvusega. Euroopa meeste keskmine alkoholisõltuvus on Eesti omast üle 2 korra madalam ehk 5,4 protsenti.
toetad Sa plaani narkootiliste ja stimuleerivate ainete doosid ära standardiseerida, et üledoosirisk madalam oleks ja maksumaksja raha vähem kuluks?
Kui see vaid võimalik oleks, siis kindlasti. Kõigepealt peaksid välja ujuma tegelikud niiditõmbajad, kes narkokaubandusest tulu saavad (mõtlen neid kohalikke kõiksemakõrgemaid – meil siin ju avalikustamine, järsku ujuvadki pinnale), need tolvanid tuleks tõesti karistuse ähvardusel sundida müüma ainult kvaliteetset kaupa ja õigetes doosides.
Seadustades narkokaubanduse saaks Eesti riik hoobilt rikkaks, mõelge millised maksulaekumised sealt tuleksid. Seadustada tuleks ka prostitutsioon, aitab silmakirjalikkusest: jutud naiste aust ja väärikusest on juba pikka aega ainult sõnakõlks. Ise pole küll tutvunud, kuid väidetavalt on lihaletiks Iha.ee.
Unistada ju võib. Irw, irw, irw.
Fun fact: Eestis pole prostitutsioonis midagi seadusevastast juba praegu.
@dig:
Fun fact: Eestis pole prostitutsioonis midagi seadusevastast juba praegu.
Mõned küsimused: Kas prostituudid on registreeritud FIE-dena? Kas prostituudid läbivad regulaarselt tervisekontrolli, teevad suguhaiguste teste, haigena ei teeninda? Kas nad maksavad riigile makse?
Vastus kõigile küsimustele on ei!
Jah prostitutsioon ei ole otseselt keelatud, kuid keelatud on vahendamine, mis on prostituutide klientide ja nende perekondade suhtes kuritegu. Tänavaprostitutsiooni puhul on kaasnähtudeks narkomaania ja suguhaiguste levik, ka vägivald prostituutide suhtes, bordellis on võimalik sisse seada kontroll nii turvalisuse kui tervise suhtes. Tänavaprostitutsiooni puhul lähevad ikkagi suured summad kuritegelikele rühmitustele, keda vist siiani keegi ei püüa takistada, pole nagu seaduslikku alust ja seda on raske, kui mitte võimatu tõendada. Meie riik on silmakirjalik ja kuritegelik, kuna inimeste tervis on riigi tegevusetuse tõttu pidevalt ohus.
Natuke vanemaid arvamusi ka lisaks: Prostitutsioon Eestis Iris Pettai 09.06.2006 http://www.sirp.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=3446:prostitutsioon-eestis&catid=9:sotsiaalia&Itemid=13&issue=3116
59% on pidanud kannatama klientide psühholoogilise, 29% füüsilise ja 25% seksuaalse vägivalla all. Vägivaldsete klientidega hakkamasaamine on määrav, sellest sõltub, kas ja kui kaua üldse suudetakse seksiäris vastu pidada.
Teine tõsine probleem on kehv tervislik seisund. Peaaegu kõikidel prostituutidel on tervisega suuri probleeme. 90% on kurnatud psüühika, nad kannatavad stressi ja pideva pinge all, poolel on enesetapumõtted, iga neljas on end tahtlikult vigastanud. Iga viies (testi sooritanu) on HIV-nakkuse kandja, 25%-l on suguhaigused.Tegutsemine prostituudina jätab naise psüühikale, tihti ka füüsilisele tervisele jälje kogu eluks.
Uuemaid uuringuid ei ole vist tehtud?
@dig:
Kõigile 60 piiri ületanutele (ja ka noorematele krooniliste haiguste põdejatele) võiks olla riigipoolne standardne heroiinidoos olla ette nähtud. Kõbusamad ja meelekindlamad isendid saaks selle uimasti vajajatega raha vastu vahetada, ülejäänutel oleks võimalik veidi koguda ja siis letaalse lõpuga üledoos teha. Võrdsus ja maksumaksja raha kokkuhoidmine pensionitelt ja arstiabilt.
Vabanduseks sellele mitte nüüd just tõsiselt väljapakutud ideele ütlen, et a) olen eelnenud 3 päeva kõrges palavikus vaevelnud
b) vaatasin teisipäeval 3 tundi jututoasaadet bioenergeetiku-tervendajaga, mis oli ummistatud tõbiste ja/või üksildaste kõnedest, kes tahtsid teada, kuidas on lood nende energiaga ja tervisega (või siis nende lähedaste omaga) Tervendaja siis liigutas pendlit ja selgitas energiataseme välja. Ajas juttu ka ja küsis küsimusi. Kui inimese tervise hädad paistsid ikka tõsised olema, siis käskis korralikult arstil käia ja reziimist kinni pidada. Vähem tõsiste probleemide korral, nagu näiteks uue ettevõtte alustamine pakkus isiklikku kohtumist ja energia ülekandmist. Mõnele kandis kohe teleka vahendusel energiat üle.
Igatahes jäid kõik helistajad rahule ja tänasid lõpetuseks ja kinnitasid, et neil juba hakkaski palju parem.
Järgi mõeldes on taoline energia jagamine ikka ohutum, kui heroiini jagamine ja riigile maksma ka midagi ei lähe, puha erabisnis, mis elavdab meie majanduselu.
(ma ei pea siinkohal silmas neid, kes juba fentanüülitarbijad on, eks nemad peavad oma metadoonid vm värgid ikka kätte saama ilmselt)
BoingBoing edastab kanepiuudiseid börsilt.
Törts liikuvaid pilte. Ungari kodanikuõiguslased on kokku pannud asjaliku 22 minuti pikkuse video Portugali uimastipoliitika iseärasustest ja tulemustest. Intervjuud on portugali keeles, aga varustatud ingliskeelsete subtiitritega.
Tunni aja pikkust sissevaadet peamiselt USA ja Lõuna-Ameerika riikide, aga ka globaalsesse uimastipoliitikasse pakub üleeile YouTube’is esilinastunud film “Breaking the Taboo“. Sünget teemat aitab seedida kaadritaguse Morgan Freemani sametine hääl.
Postimees räägib, et Euroopa Liidu arvates müüakse Rootsis ebapiisava puhtusastmega psühhostimulanti.
Ülemäära lahja nikotiiniallika tarvitamine toob kaasa hulka ebameeldivaid tagajärgi:
EurekAlert kirjutab:
Huffington Post resümeerib:
Metro News räägib kurvast intsidendist mehega, kes tarvitas pühade puhul liiga palju rooskapsast ja pidi üledoosi ravimiseks haiglasse minema.
Hollandi teadlased on uurinud, kas kanepi suitsetamine põhjustab psühhoosi või hoopis psühhoos kanepi tarvitamist. Reutersi teatel on vastus sellele keerulisele küsimusele jah.
ERR räägib uuest tõlgendusest vanade hipide kujutelmale lillelisest rahukahurist.
The Daily kirjutab, kuidas uimastisõda poevarguste arvu kasvatab.
BBC räägib, milliste vanusegruppide seas alkoholi tarvitamisega seotud terviseriskid kõige kallihinnalisemad on.
Nature räägib, et hiljutised uurimistulemused, mis korreleerisid kanepi suitsetamist madalama IQ’ga elu lõpupoole, ei pruugi tähendada põhjuslikku seost. Osutub näiteks, et vaesemad inimesed suitsetavad suurema tõenäosusega kanepit, lähevad väiksema tõenäosusega kooli ja nende IQ kahaneb elu jooksul suurema tõenäosusega kiiremini.
dig ütles:
Tundub, et milleski palju kindlam olla ei saa jätkuvalt. Kritiseeritava uurimuse autorid vastavad kriitikale kriitikaga:
Agasid mujalt:
A nüüd ma näen, et Digi viidatud loos leiavad ebakohad samuti mainimist.
Näitlikku materjali kah peale, igaüks on vaba valima, kas vananeda normaalselt, või muutuda suhteliselt lühikese aja jooksul nõia-ellaks. Uskumatu mida võib saavutada vaid pooleteise aastaga!
Airi Värnik: Gorbatšovi hiigeleksperiment viinaga
salvey ütles:
dig teeb imelikku nägu ja küsib, millise vormi peal puskariajajad keskstatistikabüroosse raporteerisid, kui palju absoluutset alkoholi nad tootnud ja musta turu peal tarbimiseks tarninud olid.
@dig:
Me oleks nagu siin kusagil kunagi juba varem ka neid asju arutanud.
Aga ka juhul, ka puskar arvesse võtta, oli märkimisväärne tarbimislangus kindlasti olemas, ma usun küll.
Ja pealegi on Airi Värnik ju täiesti/päris teaduslik allikas ka siinkohal.
Keegi ei vaidle vast vastu väitele, et ülirange kontrollipoliitika võib piiratud aja jooksul mõne aine lõikes tarbimist drastiliselt pärssida. Aga see ei saa kesta eriti kaua ning selle hind soovimatute kahjude näol on väga kõrge, mistõttu selle edukus on alati vaieldav. Pealegi ei keelanud Gorbatšov ju alkoholi müüki ega tarbimist. Ma usun, et mõned toonased ideed oleksid täiesti mõistlikult rakendatavad riigistatud uimastiturul — nt, et korraga ei müüda ühele kliendile rohkem kui mingi konkreetne kogus, müüki ei alustata enne kella 14 jne.
Mart K. ütles:
Kommentaariumis vaieldakse küll:
Taksojuhid müüsid viina (enamasti), seda olen kuulnud küll, aga bussi ja trollijuhid ka? Pensionärid võisid muidugi oma talongiviinad maha müüa, aga ega see alkoholikoguseid ei suurendanud kokkuvõttes, st ei saanud anda liitreid juurde. Nagu ka salaja morsikannust joomine.
(Mul kama kaks, müügu minupärast või 24 tundi jutti)
salvey ütles:
Ma polnud Gorba keeluajal veel nii vana, et isiklikke kogemusi olnuks, aga Pikris ilmus rubriigis “Rahva hääl” vms küll kirjeldus seigast, kuidas tuju lõbusaks teinud peatäiele hädasti lisa otsinud kodanikud igaks juhuks trammijuhi käest küsisid, et ega tal viina müüa pole, ja tollel olnudki. Aga ma kahtlen, kas see oli tööülesannet täitmise ajal valdav.
Connecticut Post toob uudiseid katoliiklike enteogeenide vallast:
@Mart K.:
Noh, tegelikult pole ka mina iial taksoviina ostnud, aga see oli selline üleüldine teadmine, et seda seal müüakse.
Olen vististi elus üldse ainult ühe väikese viinapudeli ostnud, niipalju kui mul meeles on, ja seda ka mitte joomiseks.
seda artiklit ennast mul veebist ennast mul veebist leida ega linkida ei õnnestunudki, kuigi viide on justkui olemas,
Postimees:
Päevalehes on Andrus Kivirähu oma
Ma ise ei ole õpikut lugenud ega oska arvata midagi. Ühest küljest tundub loogiline, et taoline õpik kirjutati, sest oleme nüüd ju ühine Euroopa pere ja kuidas sa ajad siis lapsi segadusse nende kunagiste muistsete vabadusvõitlustega.
Mu enda kooli ajal olid kohustuslikud “Tasuja”, “Ümera jõel” ja “Mahtra sõda”, seal küll polnud mingeid valgetes hamedes mehi minu meelest. (õpikust ei mäleta mitte tuhkagi) Praegusel ajal on kohustuslik “Mees, kes teadis ussisõnu” (kus säärane mees teatavasti esineb küll), kui mu oma laps seda luges, suure huviga, mis tema puhul väga sage nähtus pole senini olnud, pidasin vajalikuks teda hoiatada, et tegu on ikkagi muinasjutu raamatuga( olin midagi taolise tõsiseltvõtmise kohta kusagilt kuulnud) Laps naeris säärase kahtluse muidugi välja.
Kahju, et Kriku on meid lõplikult hüljanud, muidu saaks teada, mis tema, kui värske ajaloolane, arvab, kas uus õpik on postmodernistlik, nagu heidab ette Mart Helme või mitte
War On Drug Cartels:
ups, mu viimane kommentaar oli mõeldud ajakirjandusveergu.
Postimehes: Rekordiline narkoaasta
Seal artiklis on päris huvitavaid avaldusi:
Loodan, et paari minuti pärast Vikerraadios eetrisse ilmuv hr major Kasemäe oskab täpsustada, kuidas saab üks strateegia olla “suurepärane”, kui selle rakendamise tagajärjed on ilmselgelt kontraproduktiivsed.
Igatahes, tundub, et väga vaikselt ja suure kriginaga, aga siiski hakkab jää härraste vannutatud meeste ajukäärude vahel sulama.
Kui paavsti ilmeksimatu dogma on vankumatult järgitud, siis ongi suurepärane ja see, et tagajärjed kuhugi ei kõlba, peab kuradi süü olema. Kas pole dualistlik maailmapilt lihtne ja meeldiv?
dig ütles:
Härra major avaldas saates arvamust, et strateegia on hea, sest välismaa eksperdid selle heaks hindasid. Probleem olevat inimestes, kes seda ellu viima pidanuks. Samas saatelõigus seletas TAI nakkushaiguste ja narkomaania ennetamise osakonna juhataja Aljona Kurbatova, et fentanüülisüstijad surevad sellepärast, et ei oska oma doosi õigesti kokku arvutada. Äkki probleemi lahendaks matemaatikaõpetuse tõhustamine?
Mõõdutundetu treenimine võib olla eluohtlik Postimees
Siseminister räägib Postimehele supply-sided drug economics‘ist.
Postimees räägib, et tuntud viinatootja Liviko meelest joovad eestlased liiga palju õlut, kuigi nad võiksid hoopis viina juua.
dig ütles:
Kas see väheke demagoogiline pole mitte. Vaevalt Sulgi täpselt teada saab olla, millised tagajärjed täpselt oleksid mingisugusel teistsugusel uimastipoliitikal. (eks sellega on arvatavasti nagu ikka elus: võiks olla mõne jaoks parem, mõnele teisele võiks aga jälle hukatuslikuks kujuneda.)
Ei tea ma ka muidugi, milline kõigi jaoks parem/optimaalne uimastipoliitika olla võiks. Kuid võib ju (olgu või naiivselt) loota, et teadus ja valitsus nö käsikäes selle pikapeale välja selgitavad, eksole.
salvey ütles:
Ei ole.
Aga see-eest ei ole mina ka positsioonis, et “poliitika X toob kaasa negatiivseid summaarseid tagajärgi, aga kuna ta on nii hea ja lahe poliitika, siis laseme aga X’iga edasi”.
Tobacco Control on avaldanud uuringu teepidude ja tubakatööstuse vahelistest võimalikest seostest.
Postimees tutvustab meest, keda alkoholist loobumine tappa ähvardab.
Küllap on vaeseke karskusest sõltuvusse sattunud, kui ta praktiseerib seda edasi hoolimata silmnähtavatest tervisehädadest.
Postimees räägib, et Eesti spetsialistid allilma raputamise alal on oma töö selleks korraks ära teinud — allilm on raputatud.
Igasuguseid imelikke hobisid inimestel ka on, aga miks allilma-raputajaid riigieelarvest finantseeritakse, seda ei oska dig mitte ära arvata.
Ekspressis: kukesammul valgustatud uimastipoliitika poole
Kommentaariumis käis vahepeal paras möll, kostis isegi päästikulu lõginat:
Mart K. ütles:
vähemalt mõne inimese arust ei poeta polte mitte ainult globaalne narkosõjamasin vaid üleüldse kogu globaalne moodne elukorraldus, sest nafta ju lõppeb otsa: “madmaxi ühiskond”, Taxi Driveri sünge tulevikuvisioon:
Äkki oleks targem hoopiski kokapõõsaid kultiveerima asuda. Nii palju, kui ma kuulnud olen, teeb kanep uimaseks ja tekitab hundiisu peale kauba. Kartulid saavad liiga ruttu otsa niiviisi ja ei jaksa teisi korralikult valvata ka. Koka lehtede närimine teadaolevalt aga võtab isu ära ja aitab ärkvel püsida. Nii peaks ellujäämisvõimalused teoreetiliselt suurenema, kui mustad stsenaariumid ükskord käiku lähevad; Ja miks ei peaks meil kasvama kokapõõsas, kui kartul, mis on ka Ameerikast pärit, ju ometigi kasvab; (kuigi, pumpüssi pole ka ju niikuinii) Mnjaa..
salvey ütles:
Ei pruugi. Kokaiin kallutab enamikke inimesi suurenenud agressioonile, mis võib Mad Max’i tüüpi maailmas tuua kaasa tarbetute riskide võtmist ja ellujäämisvõimaluste langemist. Me oleme seda vist kuskil juba ülestimuleeritud finantsteenistujate kontekstis arutanud.
salvey ütles:
Niimoodi ei saa päris lihtsalt järeldada. Üks asjaolusid, mida Lõuna-Ameerika keskkonnatingimuste Eestile ülekandmisel tuleks arvesse võtta, on Andid. Kõrgemale ronides läheneb temperatuurikõikumine põhja-Euroopa või Lõuna-Ameerika tipus — Tulemaal — valitsevatele tingimustele (okeaanilised mõjud muidugi välja arvatud); taimed, mis on kõrgmäestikuga kohastunud, kasvavad tõenäoliselt Eesti kandis paremini kui taimed, mille põlisasuralad on vihmametsade vööndis.
Kurjade keelte andmeil on kultuur-kokapõõsast olemas nii variante, kes kasvavad hästi Andide jalamil kui ka niisuguseid, mis kasvavad kõrgemates piirkondades.
salvey ütles:
Postapokalüptilises kontekstis mõeldes on kanep kindlasti mõistlikum valik, kuna pakub lisaks ravimitele ka kütust ja kõikvõimalikke ainelisi hüvesid tekstiilist ja paberist plastiku-alternatiivide ja ehitusmaterjalideni. Ja kui pole enam arste ja haiglaid murdunud jäsemete kokkulappimiseks, lähevad valuvaigistid kindlasti hinda.
Haiglate ärakadumine käib postapokalüpsise juurde, aga miks postapokalüptilises maailmas arste ei peaks olema? Kas vaadeldav apokalüpsis elimineerib eelistuslikult kõik arstid ära ja saadab nad paradiisi koerte tervisevigu ravima?
@dig:
Küllap Mart K mõtles , et arstidest on ilma ravimiteta vähe kasu, et ilma haiglata arsti samahästi kui polegi või miskit sinnapoole. Ma arvan küll, et arst oskab ikkagi paremini kui väljaõppeta isik (näiteks mina) kuuli kerest välja õngitseda või jalga lahastada, või sünnitust vastu võtta vmt taolist teha.
dig ütles:
Ma eeldasin, et neid on raskem üles leida kui pre- või proto-apokalüptilistes ühiskondades ning neil endil on keerulisem osutada tõhusat raviteenust.
Tagasi teemasse. Viidatud artikkel räägib New England Journal of Medicine’i veergudel ravikanepi poolt ja vastu argumenteerimisest hüpoteetilise rinnavähipatsiendi näitel. Kanepi kasutamise vastu vaidleb USA tein “uimastitsaar” DuPont.
Filmitegija Jason Willis paljastab salakavala psühhoaktiivse taime, mida kassid ostaksid.
Justiitsminister räägib Postimehele varavastaste kuritegude tegelikest põhjustest.
Kardetavasti väärib mingivärvilist tähelepanu ka see tähelepanek:
Postimehes: Norra liigub tubakatoodete müügi täieliku keelustamise poole
salvey ütles:
Tunnistan, et ma ei mõista taolist “loogikat”. Kui eesmärk on tubakaga seonduvate terviseriskide kahandamine, ei tundu tervisele kordades ohutuma alternatiivi välistamine esimese sammuna sugugi mõistlik. Eriti, kui on teada, et seda alternatiivi kasutatakse edukalt suitsetamisest loobumiseks.
Mart K. ütles:
Küllap ei ole säärase kompromissi aluseks mitte terviseriskide minimeerimine vaid virisejate minimeerimisest lähtuv poliitiline reaalsus. Tubaka suitsetajaid on Norras ilmselt kordades rohkem kui imejaid, väikest vähemust outlaw‘deks kuulutada on aga märksa lihtsam kui suurt.
New York Times räägib kokaiinisõja igapäevaelust. Peategelaseks on seekord Põhja-Carolina tuumafüüsik professor Paul Frampton, kes väidetavalt uimastite leviku tõkestamise eesmärgil paigutati sunniviisiliselt elama majja, kus asjatundlikud inimesed regulaarselt nii uimasteid kui virguteid pruugivad.
Kuidas ränk uimastikuritegu välja näeb?
Kuidas säärane meede eesmärgiga põhjuslikus seoses on, seda New York Times kahjuks ei tea. See, et tegemist armuvalus füüsikuga on, ei puutu üldse asjasse.
Postimees: Alla 23-aastasena joomine rikub aju
Postimees räägib, et ühel vanimaist keelatud substantsidest on peale sõltuvuse tekitamise ja tuju parandamise ka märkimisväärne traumade, luumurdude ja surma vastane toime.
Medical Xpress räägib, et inimesed, kes kannatavad depressiooni all, ei pruugi sääraste tervislike eluviiside nagu mõõdukas alkoholi tarvitamine või mõõdukas kehaline tegevus positiivset mõju täielikult omandada suuta.
New York Times tutvustab edusamme tähelepanuhäire diagnoosimise alal.
Edusamme on oodata veel.
Ninatargad virisevad, kuna kasutatavatel ravimitel on kõrvalmõjusid. Ju siis on see midagi ebatavalist.
Tallinna Postimees räägib Mustamäel tegutsevast virgutava taimepuru ja uimastavate vedelike müüjast.
Maksuraha kättesaamiseks kasutatakse uimastisõjale igati kohaseid riistapuid.
Osutub, et Pahad Inimesed(tm) on salakavalad ja järgivad seadust. Mispärast nad ometi niimoodi teevad?
Küll oleks ilmaelu ilus, kui kurjategijad seadust igal võimalusel rikuksid.
Anonymous avaldab Postimehes arvamust ja muuhulgas tõenduspõhiseid meetmeid virgutava substantsi kasutamise vastu võitlemise alal.
Esitatakse ka retooriline küsimus:
dig vastab Armeenia raadio nimel:
Olulist filmi kehtivast uimastipoliitikast näitab ETV “Välisilm” täna kell 22.10, kordusena teisipäeval 14.50.
http://www.breakingthetaboo.info/
Kanepitemp vahendab Time’i artiklit ajakirja Nature Reviews Neuroscience juuninumbris ilmunud artiklist, kus prof David Nutt ja julged (loe: pensionil) kolleegid tümitavad uimastiseaduseid, mis teaduse tegemist pidurdavat.