dets 31 2011

Head uut — 2012. aastat! (+kosmiline video)

Autor: kell 16:46 teemas 2012, skeptika. 224 kommentaari.

Head skeptik.ee lugejad, vahvat aastavahetust ja toredat uut aastat!

2011. teine poolaasta on skeptik.ee uute lugude mõttes üsna niru olnud, aga kindlasti ei jää see sedasi. Kardina taga küpsetatakse ühtteist ja loodetavasti saame seda kakukest 2012. aastal juba maitsta. Samas pole mul midagi selle vastu, kui mõnest lugejast ja/või kommenteerijast saaks ka loo kirjutaja. Palun anna endast teada, saada oma lugu skeptik@skeptik.ee aadressile. Lugu võib olla refereeriv või mingit oma kogemust või maailma suundumusi kirjeldav.

Lühike kokkuvõte 2011. aastast skeptik.ee lehel

Esiteks loetuimad lood:

Kõigi aegade top:

Populaarsemad otsisõnad: skeptik.ee, skeptik, amway, martin vällik, aigar säde, Tuhala nõiakaev, maailma lõpp, maailmalõpp, lille lindmäe, 2012 maailmalõpp, georg ja universumi salavõti, peeter liiv, aspartaam, veeliks jalakas, tissid, viljo viljasoo, adik levin, kalju paldis, gunnar aarma, neurolingvistiline programmeerimine.

1125 lehevaadet päevas, 250 unikaalset külastajat päevas, suund allapoole alates juulist. Kes lehele tuleb, veedab siin keskmiselt ligi 7 minutit.

Lehele satutakse Google ja Neti otsingutega, tullakse otse, viidete kaudu Facebookist, Novaatorist, blog.tr.ee-st ja rudimendina on listis ka epl.ee.

Kel Facebook tuttav, võib end sealses skeptik.ee lehel ära nimetada. Sealne sisu uueneb tänapäeval kiiremini kui siin. “1321 like this”

Kosmiline kalender

Aastaringi vahetuse puhul pakun uurimiseks kosmilise kalendri, kus universumi vanus 13,73 miljardit aastat on laotatud meie igapäevasemale aastale, milles 365 päeva on:

Allikas ja suurem pilt: Ethan Siegel, Starts With A Bang
Algne idee Carl Sagan – Cosmic Calendar.

Kell 23:53 tervitame inimkonda.
Head uut aastat!

224 kommentaari

224 kommentaari loole “Head uut — 2012. aastat! (+kosmiline video)”

 1. Martin Vällik 01. jaanuar 2012 kell 0:19

  Head uut skeptilist aastat!

 2. salvey 02. jaanuar 2012 kell 8:06

  Head uut aastat!

  Sel puhul kleebin ühe Betti Alveri luuletuse eelmise sajandi 36-l aastal ilmunud kogust, mis sai valitud, sest ära märkimist leiavad seal nii marksism, katoliiklus, jumalad (mis ja kes siin tihtipeale jutuks on tulnud ning karta on, et tulevad edaspidigi) ja vilksatab draakongi, kelle aasta ju ka peatselt algamas. /Mõista tuleb seda kõike muidugi tollase aja ja ma arvan, ka poetessi isikliku elu kontekstis./
  (P.S. Võiks ehk kaaluda antud loo saba uue tühja teemana kasutusse võtmist, sest siin esialgu ruumi jagub, aga nr. 3 on juba videoid lausa ääreni täis nö)

  Sina ütled: katoliiklikult kartes
  austa sõna, kivi ja malmi.
  Kuid vanaks on jäänud Astarte,
  ja kunst ei saa kunagi valmis.

  Siis õlndsuse pälvid vistist
  tahmund tööbarakkide kõntsas?
  Veel vähem kui saada marksistiks,
  mind veetleb saada õndsaks.

  Kas tead, et keegi ei astu
  kõige kaugema mõtte tippu?
  Näen lehvivat pilvist vastu
  musta draakoni kuldset lippu.

  Näed sa laagritulesid, hangi,
  sõdureid nõrkemas unne?
  Meie võtame jumalad vangi,
  keda veel keegi ei tunne.

  (P.S. Kui keegi viitsib sobimatu luuletuse valimise pärast skeptilise aasta algusse kriitikat teha, siis mul pole selle vastu miskit)

 3. salvey 02. jaanuar 2012 kell 9:01

  Soome ajaleht „Tujurikkujast“: Haloneni rõve pilkamine
  Delfi vahendusel võimalik ka kriitika alla sattunud video ära vaadata, kel see nägemata, sest teatavasti on skeptikute hulgas mitmeid isikuid, kel telekat polegi.

 4. dig 03. jaanuar 2012 kell 20:38

  30. detsembril kirjutas Postimees üsna mõistlikult lubamise konkreetsuse küsimustest.

  Paljud lubavad vana-aastaõhtul teha uue aasta algusest midagi teisiti kui varem. Shine.yahoo.com tegi nimekirja lubadustest, millel ei ole mingit mõtet.

  3. Nüüd ma saan rikkaks

  Palju õnne sellega! Ära sea endale utoopilisi eesmärke. Kui vaba raha on tõesti su eesmärk, siis arvuta välja, kui palju suudaksid iga kuu raha kõrvale panna ja jää endale kindlaks.

  5. Ma kohtan oma elu armastust

  Armastust ei saa kahjuks tellida. Selle meeleheitlik ootamine teeb kogu olemise haledaks ja meeleheide peletab paraku mehed hoopis eemale.

  Juba järgmisel päeval lasti eetrisse aga keegi Harriet Toompere:

  Näitleja Harriet Toompere kirjutab ajakirja Eesti Naine jaanuarinumbris, et ühe idamaade tarkuse kohaselt tuleb midagi soovides teha seda kogu keha läbistavas tänu- ja õnnetundes, suunurgad ülespoole, nagu oleksid armunud – siis unistused täituvad.

  Tihti juhtub tema sõnul see, et soovid täituvadki aastaid hiljem või sootuks teisel kujul, nii et enam ei mäletagi, et see oligi see, mida soovisid. «Universumil on hea huumorimeel, rikkalik fantaasia ja kaugemale ulatuv plaan,» tõdes ta.

  Saadaval on ka follow-up 29. detsembrist.

  Käes on tänamise aeg, kirjutab Marina Paula Eberth Holistilise Teraapia Instituudi kodulehel ning selgitab, miks, kuidas ja mille eest võiks tänulik olla.

  Täna raha, sest raha armastab tänulikke. Rahanappus on paljude inimeste jaoks depressiooni tekitav. Seda just nüüd, kui on kingituste tegemise aeg. Jagan oma kogemust. Kui mul oli rahadega väga kitsas, siis tegin ühe olulise otsuse: ma lõpetan muretsemise raha pärast, mida mul pole.

  Iga kord, kui maksin netipanga kaudu arveid, ei keskendunud ma mitte sellele, kui vähe mul raha alles jääb, kui ma selle arve ära maksan, vaid rõõmule, et mul ON see raha, millega arve maksta. Mu netipanga parooliks oli: «tänutundega». Ma tippisin selle sõna sisse iga kord, kui arvet maksin ja mõtlesin-tundsin selle sõnaga kaasa.

 5. Mart K. 04. jaanuar 2012 kell 8:57

  Hea näide Daily Maili pööritatud paanika dekonstrueerimisest.

  Forte eile: Briti ajaleht: Saksamaa põues peituv vulkaan ohustab kogu Euroopat!

  Bonni lähistel vaikse Laacher See järve all varitsevast ülivõimsast vulkaanist võib välja purskuda miljardeid tonne magmat, vahendab The Daily Mail.

  Ajalehe andmeil purskab koletislik tulemägi korra iga 10 000-12 000 aasta tagant. Viimasest purskest on möödas 12 900 aastat, mis tähendab, et uut pauku on oodata iga kell.

  Viimatine purse kattis 1600 ruutkilomeetri suuruse maa-ala tuha ja kiviklibuga. Möödunud aastal piirkonnas aset leidnud mitmed väikesed maavärinad annavad mõista, et vulkaan on sügavast unest ärkamas. /—/

  Mõned vulkanoloogid usuvad, et Laacher See vulkaan on endiselt aktiivne, kuna järve pinnale kerkivad süsinikdioksiidimullid, mis annavad märku, et järve all paiknevast magmakambrist tõenäoliselt lekib gaasi.

  Forte täna: Eesti teadlased: Saksa vulkaan võib ohustada ka Eestit, aga mitte lähiajal!

  [V]äide, et plahvatus võib toimuda lähiajal, põhineb ebamäärastel andmetel, kinnitavad Eesti juhtivad geoloogid.

  Eesti geoloogiakeskuse teadur Heidi Soosalu osutab, et Briti ajalehe Daily Mail peatset vulkaanilist purset ennustavas artiklis mainitakse aktiveerumise sümptoomiks CO2-gaasi vabanemist, mida on näha mullidena Bonni lähedal paiknevas Laacher See järve pinnal.

  „See nähtus on teada Laacher Seest aastasadu. On loomulik, et gaasid vabanevad maapõue sees asetsevast magmakoldest, isegi siis, kui magma seal lihtsalt rahulikult jahtub,” selgitab ta.

  Samuti puuduvad Soosalu sõnul märgid suurenenud seismilisest aktiivsusest. „Mõõdukas seismiline aktiivsus on Eifeli piirkonnas täitsa loomulik nähtus.”

  Soosalu osutab, et Saksamaa Eifeli piirkond on vulkaanilise tekkega ja Laacher Seel toimus suur plahvatuslik purse üle 11 000 aastat tagasi. Geoloogilised kihistud näitavad, et tuhka kandus laialt üle Euroopa, näiteks Stockholmi, Berliini ja Torinoni. „Aga ei ole teada, et sel oleks olemas 12 000 aasta purskamise tsükkel, [nagu väidetakse Daily Maili artiklis].”

  Kui käesolev lõim pole jaanuarikuu meediaveeruks sobilik, palun sobivasse kohta ümber tõsta.

 6. Mart K. 04. jaanuar 2012 kell 10:20

  Novaator: kõhutunde taga peitub loogiline mõtlemine

  Psühholoogid arvasid pikka aega, et inimesed eiravad otsustamisel loogikat ning järgivad pigem kõhutunnet.

  Kuid ka loogikal põhinev mõtlemine võib olla intuitiivne. Nii väitis Prantsusmaal Toulouse´i ülikoolis töötav Wim De Neys ajakirjas Perspectives on Psychological Science. /—/

  De Neys mõõtis sarnaseid ülesandeid lahendavate inimeste ajuaktiivsust ning nägi, et ajus on aktiivsed konfliktide lahendamisega seotud piirkonnad.

  “Inimesed loodavad vastates kõhutundele ega mõtle loogiliselt. Kuid nad tunnevad, et pole õigel teel,” selgitas teadlane.

  De Neysi arvates tekitab ebakindluse inimesele iseloomulik intuitiivne loogika. On teada, et loogiline mõtlemine tekib väikestel lastel. Sündmuste esinemise tõenäosusega arvestavad juba imikud, kes veel rääkida ei oska.

  Näiteks kaheksakuuste beebidega tehtud katses olid lapsed tõeliselt üllatunud, kui tavaliselt punaseid palle sisaldavast kastist ilmusid välja ka valget värvi mänguasjad.

  Ilmselt säilib selline sisemine loogikameel ka täiskasvanutel.

  Kui seda tundma õppida, saab inimesi õpetada paremaid otsuseid tegema. Oluline on aru saada, millal tekivad mõttekäikudes vead.

 7. salvey 05. jaanuar 2012 kell 10:30

  Stephen Hawking: kvantfüüsika on lihtne, naised on keeruline müsteerium Postimees, elu.24

  Hawking lisas, et hoolimata ta teadlasereputatsioonist, tegeleb ka tema sama paradoksiga, millega paljud mehed – murrab pead naiste kummalisuse üle, kirjutab The Telegraph.

  Selle nädala pühapäeval, 8. jaanuaril tähistab kuulus teadlane oma 70. juubelit ning ta andis intervjuu ajakirjale New Scientist.

  Kui ajakirjanik talt küsis, et lisaks teadusküsimustele, millele ta veel suure osa päevast mõtleb, vastas teadlane, et naistele.

  «Naistele. Nad on täis müstikat. Universumi saladused paljastavad end, kuid naised mitte,» lausus Hawking.

  Kuigi Hawking põeb alates 21. eluaastast lihaste kõhetumist tekitavat närvihaigust amüotroofilist lateraalskleroosi, on ta kaks korda abielus olnud.

  Esimese naise Jane Hawkingiga on tal kolm last – Robert, Lucy ja Timothy. Teine abielu oli Hawkingil ta hooldaja Elaine Masoniga, kellest ta läks lahku 2006. aastal. Mõlema naise sõnul ei olnud lahkumineku põhjuseks mehe haigus, vaid ta kuulsus ja pidev töötamine.

  Arstid arvasid pärast raske haiguse diagnoosi, et Hawking elab vaid paar aastat. Kuid hoolimata ratastoolis olemisest, on ta edukat teadlasekarjääri teinud. Nüüdseks suudab ta kommunikeeruda vaid häälesüntesaatori abil.

  Hawkingilt küsiti kunagi, mis on tema suurim läbikukkumine.

  «Arvasin oma karjääri algusaegadel, et mustad augud hävitavad informatsiooni. Pean seda oma suurimaks apsakaks,» lausus teadlane.

  Ka kinnitas kuulus mees, et ta ei karda surma, kuna see on viimased 50 aastat ta kaaslane olnud.

  Hawkingi arvates on usklikud paradiisi välja mõelnud, kuna nad lihtsalt kardavad pimedust.
  Toimetas Inna-Katrin Hein

 8. salvey 05. jaanuar 2012 kell 10:37

  Eelneva refereeringu kommentaariumis jagas keegi ka originaalloo linki Stephen Hawking at 70: Exclusive interview

 9. Mart K. 05. jaanuar 2012 kell 10:46

  Pöörane lugemine: “Illuminaatide massimõrvarlik meditsiin”

  Muu hulgas saame teada, et sõna “scientist” (teadlane) on samaväärne heebrea sõnaga “sionist” ja et meditsiiniprofessori ja molekulaarbioloogia tasandil mittejuute pole; et rauasisaldusega toidulisandid põhjustavad AIDSi; hormoonid pole ravimid, vaid panevad keha seestpoolt plahvatama; keemiaravi on otseselt konstrueeritud haiguseid võimendama ja inimesi tapma; “intensiivravi” ja “reanimatsioon” on eufemismid halastamatu mõrtsukatöö kohta; vaktsineerimine on bioloogiline relv tulnukate sõjas mittejuutide vastu; Talmudis on kõik kirjas; Višnevski salv on loodud haavade mädandamiseks ja gangreeni tekitamiseks; juudi arstide antav ametivanne kohustab neid mittejuute mõrvama; kõik haigused tulevad valest toitumisest, mistõttu tooresööjale pole meditsiini vaja; illuminaatide meditsiin on rassimeditsiin ja paganatele (mittejuutidele) eluohtlik; verejooksu peatamiseks parim vahend on tammekoor; neegrid ja hiinlased on ka juudid; pärasoole fistulid on Looja karistus pederastidele; juudid maksavad antisemiitidele 120 000 dollarit per neer; paganliku meditsiini aluseks on elusa ja surnud veel põhimõte; USA meditsiin = juudimaffia; kaukaaslased on ka juudid; aškenaazid röövivad meilt pensioni.

  Kogu tekst on esitatud Sherlock Holmesi ja dr Watsoni dialoogina; autorit pole märgitud.

 10. dig 05. jaanuar 2012 kell 10:48

  @Mart K.:
  See on mustriotsimine, mitte loogika. Vahe on umbes samasugune nagu kulleril, kes viib kuningale uudise ja saab selle eest jootraha ning kulleril, kes viib sultanile uudise, esitab rahandusvesiirile kuluaruande ja saab varakambrist palga ja kulukompensatsiooni.

 11. Mart K. 05. jaanuar 2012 kell 10:49

  Aga ma ei imestaks, kui selle taga on Aigar Säde; tundub kuidagi temalik.

 12. salvey 05. jaanuar 2012 kell 11:00

  salvey ütles:

  Soome ajaleht „Tujurikkujast“: Haloneni rõve pilkamine

  Päevalehes kritiseerib toda klippi (mis IMHO oli vahva) Riho Laurissaar, ajakirjanik Soomest (ja eks kaugelt vaadates avaneb ikka väheke teine pilt) Halose koolikiusajad

 13. salvey 05. jaanuar 2012 kell 13:11

  Maaleht, “Tavaline Eesti elu, ei ela ega sure”

  Õnneks maal on hinnad paremad ja saame ravi selle raha eest, mis linnas juba puhtalt suu avamise eest küsitakse.

  Aga ega siingi kõigil sellist raha ole. Alles kuulsin, et üks oli valutava hamba endal ise kodus kuidagi välja tõmmanud. Eetriga suretavad ja…

  Tõsiselt?

  Muidugi, praegu ongi kõige hullem aeg ju, inimestel pole lihtsalt raha! Ja mis sa siis teed, kui nii õudselt valutab.

  Mina olen kuulnud, et maainimesed teevad ise üksteisele keemilisi lokke. Tundub, et on alanud ajajärk “proovi seda ise kodus järgi teha”.

  Igasuguseid asju saabki ju ise teha. Searasvast tehtud saialillesalviga saab kodus ise kõiksugu haigusi ravida! Tuleb searasv kuivatatud saialilledega keemiseni kuumutada. Kes soovib, võib ka kurnata ja väga hästi aitab kõiksugu põletike vastu.

  Või teine asi – seened. Mul on igasuguseid seenetinktuure.

  Rahvas ajab taga mingeid Hiina seeni, meie oma seened on aga väga võimsad. Näiteks võtad kuivatatud kukeseene – tal on tohutult võimas antiparasitaarne mõju! Jahvatad ära ja paned väikse koguse kuiva martiiniga külma seisma. Supilusikatäis vastu ööd, väga hea maksale, kõiksugu ussnugilisi ja muid parasiite hävitab, mis meil sees on.

  Tindikuga võib salamisi alkohoolikuid ravida – kuivatada noored seened, jahvatada pulbriks ja siis toidule peale puistata. Seentemaailm on põnev!

  Meie pere pooldab alternatiivmeditsiini. On uskumatu, et leidub inimesi, kes lausa nõuavad antibiootikume, kui samal ajal on võimalik end aidata looduslike vahenditega.

  (Jah, jah, tunnistan, et olen vaene, ei oma liigset raha ja ostsin äsja 2 euro eest Maalehe, et Igor Mangi horoskoopi lugeda, mis on üks udutamine, aga lollidelt tulebki raha ära võtta, eksole :) Aga eks ma loen ülejäänud lehe ka ikka läbi, no näiteks see lugu on ju päris põnev persoonilugu (kirjeldavas ja/või folkloorses võtmes siis ikka rohkem, mitte meditsiinilises, of course) ja toob teateid tegelikkusest ka, vähemalt mingil määral :)

 14. dig 05. jaanuar 2012 kell 13:53

  @Mart K.:
  Kontekst pidi siis olema see Novaatori lugu loogikast. Palun vabandust, kui lingi vale kommentaari peale suunasin.

 15. Martin Vällik 05. jaanuar 2012 kell 14:26

  @Mart K.:
  Aigarsädelik jah. Seda teksti-linki levitati usinalt esoteerika- ja libameditsiinihuviliste kirjaringides. Ma ei tea, kuidas seda kommenteeriti, aga huvitav oleks küll, et kas esoteerikutel, kes üldiselt igasugustesse veidrustesse sallivalt suhtuvad, ka mingi viimane piir on, millest ületajate suhtes ka nemad tõrjuvalt suhtuvad.

 16. salvey 05. jaanuar 2012 kell 14:38

  Martin Vällik ütles:

  aga huvitav oleks küll, et kas esoteerikutel, kes üldiselt igasugustesse veidrustesse sallivalt suhtuvad, ka mingi viimane piir on, millest ületajate suhtes ka nemad tõrjuvalt suhtuvad.

  Ma ei tea täpselt, kas mind sel lehel esoteerikuks peetakse või ei, a`igaksjuhuks tõttan teatama, et mina toda M.K poolt viidatud jama küll läbi lugeda ei viitsi :) õudselt pikk ja nõme. (pealegi olen ikka veel miski viiruse kütkes :(

 17. Mart K. 05. jaanuar 2012 kell 15:46

  salvey ütles:

  …mina toda M.K poolt viidatud jama küll läbi lugeda ei viitsi, õudselt pikk ja nõme.

  Tõsi. Pealegi võtsin ma sisu juba kokku. Link on neile, kes ei usu kokkuvõtet.

 18. salvey 06. jaanuar 2012 kell 8:38

  rahvaloenduse meeskonna vastused Postimees online`s

  /Automaatkontroll

  Juba loendatud inimeste andmed jõuavad Tiidu sõnul serverisse turvakanalit pidi ja muudetakse pärast automaatset identifitseerimist anonüümseks – ankeedist lahutatakse inimese nimi, isikukood ja aadress. Inimsilm täidetud ankeete ei näe ja ka automaatne identifitseerimine on vajalik vaid selleks, et
  teha kindlaks, et iga inimese kohta oleks vaid üks ankeet.
  „Nii pea kui ankeet on kinnitatud ja jõuab andmebaasi, toimub kõik
  automaatselt, võib-olla isegi momentaanselt,” ütles Tiit. Pärast andmete kinnitamist ei saa tema kinnitusel enam keegi neid isikuga kokku viia./

  Tekkis retooriline/skeptiline/kiuslik/rumal küsimus et, kui keegi sisestatud andmeid enam minu isiku (ja elukohaga, mis on kaardil ära markeeritud nö viimse müüri- ja lauajupini :)
  enam seostada ei saa peale kinnitamist, milleks ma siis pidin kirja panema ka telefoni numbri ja e-posti aadressigi, kas need kuuluvad siis lihtsalt koheselt kustutamisele või…

 19. salvey 06. jaanuar 2012 kell 8:51

  Vandenõuteooria: USA president on Marssi külastanud Postimees, elu. 24

  esile on kerkinud uus vandenõuteooria.

  Selle kohaselt külastas praegune USA president Barack Obama teleportatsiooni teel Marssi, edastab msnbc.com.

  Sellise teooria taga on USA valitsusesindajad ja niinimetatud krononaudid Andrew Basagio ja William Stilling.

  Ka olevat salajasse ajas ja ruumis liikumise programmi kaasatud ka agentuuri DARPA praegune juht Regina Dugan.

  DARPA on kosmosetehnoloogiaga tegelev agentuur, mis asutati Venemaa 1950. aastate lõpu Sputniku programmil silma peal hoidmiseks.

  Basagio sõnul osales ta DARPA 1970. aastate ajas ja ruumis rändamise uurimise katsetes. See salaprogramm kandis koodnimetust Project Pegasus.

  Basagio ja Stillingi kinnitusel olid 1980. aastatel sellesse programmi kaasatud ka tulevane president Obama ning nüüdne DARPA juht Dugan. Nad läbisid «Marsi treeningu» Californias asuvas Siskiyousi kolledžis.

  Programmi haarati kümme noort, kes väidetavalt said omal nahal tunda teleportatsiooni Marsile.

  Meeste sõnul anti siis 19-aastasele Barack Obamale varjunimi Barry Soetero.

  Kahe krononaudi kinnitusel kohtusid nad Obamaga Marsil USA salajastes baasides.

  Nad lisasid, et Marsile teleoprteerimise eesmärgiks oli planeedi parem tundmaõppimine.

  «Kui marslased peaksid inimestega tahtma kontakteeruda, siis on meil olemas isikud, kes suudavad end Marsile teleporteerida,» selgitati.

  Valge Maja esindaja eitas Obama osalemist Marsi teleportatsiooni programmis.

  Basagio ja Stillingi sõnul loomulikult eitatakse seda, kuna see seaks presidendi nüüd kummalisse valgusse.

 20. salvey 06. jaanuar 2012 kell 9:43

  Põhja-Korea pisarad Päevaleht, Ian Burma, Bard College’i inimõiguste professor

  Kas kogu rahvas võib korraga hulluks minna? Mõnikord tekib küll selline tunne. Pildid sadadest tuhandetest nutvatest põhjakorealastest tekitasid väga rahutu tunde. Oli see massiline näitlemine või kollektiivne masohhism?

  Totalitaarse propaganda uskumine võib olla enesealalhoiu vorm. Mida rohkem tunneb inimene kahtlusi, mida ta ei saa avalikult väljendada, seda piinavamaks elu muutub.
  Kas intelligentne inimolend suudab sundida end uskuma midagi täiesti hullumeelset? See on huvitav küsimus. Kas inimese skepsist on võimalik alla suruda? Igal juhul on seda võimalik vaigistada.

  Ehtsad pisarad

  Kuid Põhja-Korea pisaraid ei saa seletada pelgalt survega. Liiga lihtne oleks eeldada, et kõik pisarad olid võltsid.
  Meenutagem printsess Diana surma. Inimesed, kes tundsid Dianat pelgalt meedia vahendusel, väitsid, et printsessi surm puudutas neid sügavamalt kui omaenda vanemate surm. Ilmselt nad ei valetanud. Võib kõlada groteskselt, kuid nende tunded paistsid olevat siirad.
  Inimene kogeb oma elus ikka tõelist valu – näiteks pereliikme kaotuse puhul. Kuid sellise valu puhul on normiks pigem tuimus kui hüsteeria. Inimesesse jäänud tunded vajavad väljapääsu ning võivad pinnale kerkida siis, kui sureb mõni kuulsus. Tunded, mida hoiti isikliku kaotuse puhul tagasi, purskuvad välja avaliku sündmuse korral. Inimesed, kes pealtnäha nutavad taga printsess Dianat, leinavad tegelikult oma lähedasi.
  Mõnikord paneb avaliku elu tegelase surm meid leinama omaenda elu möödumist. Pole tähtis, kas kadunu oli armastatud printsess, menukas laulja või verine diktaator. Me oleme kasvanud üles koos nendega, nemad on osa meist. Kui nad surevad, sureb nendega koos osake meist.

 21. salvey 06. jaanuar 2012 kell 9:53

  Lootust andvaid uudiseid ka: Usaldagem Kanti Päevaleht, Kaarel Tarand

  1795. aastal, kui Euroopa oli järjekordselt langemas ühest vägivallalainest teise, kirjutas Immanuel Kant filosoofilise visandi „Igavesest rahust”, milles pealkirja eesmärgi saavutamise kolm nurgakivi on demokraatlik riigikord, riikide kokkuleppel õigust loov rahvusvaheline föderatsioon (tänapäeval ligilähedaselt realiseerunud ÜRO ja WTO-na) ning võrdse kohtlemise printsiip ehk universaalne külalislahkus. Kuigi Kanti idee realiseerumise eel jätkusid aina verisemad sõjad Euroopas veel 150 aastat, võib praegu, kui viimasest on möödas rohkem kui kaks inimpõlve, tuntud ka „pika rahu” ja „uue rahu” perioodidena, öelda, et Kantil oli ja on õigus. Kanti arusaamades on demokraatlik valitsus ühtlasi vägivallatu valitsus. Segatuna veendumusega, et rahvusvahelisel kaubandusel (majanduslikul seotusel) on tugev sõdu ärahoidev toime, saabki Kanti igavese rahu retsept täielik.

  Me muutume üha paremaks

  Oktoobris avaldas Harvardi psühholoog Steven Pinker raamatu „Meie loomuse paremad inglid” (The Better Angels of our Nature”). Kümnete andmekogude toel käib Pinker teemade kaupa läbi kõik vägivalla ilmingud sõdadest ja mõrvadest kuni vähemuste ja isegi loomade vastu suunatud vägivallani. Järeldus on muljet avaldav: inimeste vägivaldsus väheneb kõigis kategooriates ning mida arenenum ühiskond (pikaealisem demokraatia), seda enam on seal nii vägivallaaktid ise kui ka vägivallast kõnelemine stigmatiseeritud. Psühholoog teab, et hunt ei ole aju poolest lambaks muutunud, vägivaldsus ja agressiivsus on inimajju ehitatud, kuid inimkond on saavutanud Kanti ideedest lähtudes silmapaistvaid tulemusi igaühe sisemise ja üldise välise rahu tagamisel, enesekontrollist globaalse kontrollini.

 22. salvey 06. jaanuar 2012 kell 16:54

  Skeptik Martin Vällik: horoskoobid on jama Postimees, Naine 24.ee

 23. dig 06. jaanuar 2012 kell 20:04

  salvey tsiteeris:

  Sellise teooria taga on USA valitsusesindajad ja niinimetatud krononaudid Andrew Basagio ja William Stilling.

  Kui jutuks on krononaudid, ei saa jätta küsimata, kas nad räägivad ajast, mis on möödas, ajast, mis alles tuleb või mingisugusest kolmandat sorti ajast.

 24. Oakrock 06. jaanuar 2012 kell 20:56

  @salvey:

  Kahe krononaudi kinnitusel kohtusid nad Obamaga Marsil USA salajastes baasides.

  Mis võiks ühe riigi jaoks veel uhkem olla, kui Marsil käinud president??? Ärge unustage USA presidendivalimisi, mis on kohe-kohe käes.

 25. salvey 07. jaanuar 2012 kell 5:43

  Oakrock ütles:

  Mis võiks ühe riigi jaoks veel uhkem olla, kui Marsil käinud president??? Ärge unustage USA presidendivalimisi, mis on kohe-kohe käes.

  Mõtlesin ise ka, et järgmiseks võiks oodata uudist teise tähesüsteemi teleporteerunud Putinist (sest olgem ausad, tiigri sabast sikutamine ja muud taolised trikid jäävad ju ikka lahjaks küll, Obama kohta levitatud uudist arvestades…)

 26. salvey 07. jaanuar 2012 kell 13:06

  Marti Aavik: tähed ennustavad suurt jama Postimees

  Portaali skeptik.ee vedaja Martin Vällik ja mitmed teised toredad inimesed on Eesti väljaannetel soovitanud võtta eeskuju ajalehest Helsingin Sanomat, kus horoskoope põhimõtteliselt ei avaldata. Ka minu süda ütleb, et nii talitades kannaksid väljaanded vastutustundliku eliidi rolli… ja ma ei taha olla oportunismi õigustaja. Samas on selle soovituse järgimise teel «muna või kana» probleem – kumb peaks muutuma enne, kas ühiskond (meedia tarbija ja selle eest maksja) või meedia ise.

  Nimelt on Soomes võrreldes Euroopa keskmisega kõige vähem astroloogiasse ja horoskoopidesse uskujaid. Eesti seevastu kuulub horoskoobiusku inimeste protsendilt Euroopa «tippu» koos Slovakkia, Leedu, Tšehhi ja Lätiga (Special Eurobarometer 224 ja 225 «Europeans, Science & Technology», 2005).

 27. salvey 07. jaanuar 2012 kell 18:11

  salvey ütles:

  Marti Aavik: tähed ennustavad suurt jama Postimees

  Kas pole mitte tegu igati sobiliku looga jaanuari ajakirjandusteema pealkirja jaoks, või midagi sinnapoole… küsimus MV-le siis… muidugi kui ajakirjandusteemad sel aastal kavas üldse on…?

 28. dig 07. jaanuar 2012 kell 19:43

  Hiireuudiseid siitpoolt maapalli vahendab Saarte Hääl:

  Tornimäe kauplusest paki piima ostnud mees leidis kodus suppi keetma asudes tühjaks valatud piimapaki põhjast surnud hiire.

  Levala külas elav Jaan Leiner oma teisipäevasest avastusest löödud ei olnud, kuid terve potitäis piimasuppi tuli siiski kassidele ja koertele sööta.

  Postimees vahendab Valio skeptitsismi:

  Valio turundusdirektori Lauri Betlemi sõnul ei saanud Saaremaal Valio piimapakist leitud uppunud hiir sinna sattuda tehases, seda kinnitavad tugevad puremisjäljed kilepakendil.

  Tänane Saarte Hääl kirjutab juhtumist, kus kauplusest paki 3,5 protsendilist piima ostnud mees leidis kodus suppi keetma asudes tühjaks valatud piimapaki põhjast hiire. «Olles täna tutvunud piimapaki ja selle sisuga, võime anda oma hinnangu sellele, et kilepaki nurka on näritud ja et hiir pidi pakki sattuma pärast piimapaki poest kojutoomist,» pakkus Betlem.

  Hiireuudiseid sealtpoolt maapalli edastab The Globe and Mail:

  The assertion came to light in a strange legal case that began when an Illinois man claimed to have found the corpse of a mouse in his soft drink a couple years ago. In its defence, PepsiCo called on a veterinary pathologist, who explained that if the mouse were really submerged in Mountain Dew for the 74 days the man alleged, it would have turned into a “jelly-like substance.”

  In its recap of the expert’s evidence, The Smoking Gun went even further, reporting: If a mouse is submerged in Mountain Dew between four and seven days, the rodent “will have no calcium in its bones and bony structures.” During those days of soft-drink immersion, “the mouse’s abdominal structure will rupture.” Additionally, “its cranial cavity (head) is also likely to rupture within that time period.”

  Jaburate küsimuste ekspertiisi näitab üles Daily Mail:

  It’s a disturbing thought – could you drink a mouse without even knowing it?

 29. dig 08. jaanuar 2012 kell 11:54

  Dallas Observer räägib valvsast apteekrist, kes keeldus mehele tagantjärgi kasutamiseks mõeldud rasestumisvastast vahendit müümast. Lihtsalt igaks juhuks — äkki annab too selle mõnele vägistamise ohvrile.

  ​One night late last year, Jason Melbourne walked into a CVS pharmacy in Mesquite, hoping against hope to walk out with an emergency contraceptive, or “the morning-after pill.” It wasn’t the morning after. He and his wife had their “accident” a few days before, and the 72-hour window in which EC is most effective was closing fast. The first four pharmacies he visited had told him they were out of stock.

  He was finally referred to a CVS in Mesquite, some 15 miles away. They told him they had just one box left. But when he finally got there, the overnight pharmacist, Minni Matthew, told Melbourne she wasn’t going to sell it to him.

  In order for him to buy the meds, the pharmacist said, she’d need to talk to and see the ID of his wife, who was at home with their two young children. He asked why, and she pointed to the fine print on the medication’s box, which says it can only be sold to someone age 17 or older. Melbourne pointed out that he was well over 17.

  A pharmacy technician, who gave his name only as “Robert,” jumped in. He let Melbourne know that they don’t sell emergency contraception to men because they might be giving it to “rape victims.”

  Vastavalt vanale ameerika kombele kurtis sootunnuste põhjal diskrimineeritu loomulikult kohe abivalmis asjapulkadele.

  Melbourne’s wife called a nearby Walgreen’s, who agreed to sell him the medicine. Melbourne went there, bought it, then promptly filed a complaint with the ACLU for gender discrimination.

 30. dig 08. jaanuar 2012 kell 14:00

  Discover Magazine räägib, kuidas musikoloogid on püstitanud palju hüpoteese Stradivari viiulite erilisuse põhjuste kohta, aga skeptilise eksperimendi põhjal ei ole üldse alust arvata, et nad erilised on.

  Antique Italian violins, such as those crafted by Antonio Stradivari or Giuseppe Guarneri “del Gesu”, can fetch millions of dollars. Many violinists truly believe that these instruments are better than newly made violins, and several scientists have tried to work out why. Some suspected at the unusually dense wood, harvested from Alpine spruces that grew during an Ice Age. Others pointed the finger at the varnish, or the chemicals that Stradivari used to treat the wood.

  But Claudia Fritz (a scientist who studies instrument acoustics) and Joseph Curtin (a violin-maker) may have discovered the real secret to a Stradivarius’s sound: nothing at all.

  The duo asked professional violinists to play new violins, and old ones by Stradivari and Guarneri. They couldn’t tell the difference between the two groups. One of the new violins even emerged as the most commonly preferred instrument.

  The test was a true “double-blind” one, as neither the players nor the people who gave them the violins had any way of knowing which instrument was which. The room was dimly lit. The players were wearing goggles so they couldn’t see properly. The instruments had dabs of perfume on the chinrests that blocked out any distinctive smells. And even though Fritz and Curtin knew which the identities of the six violins, they only passed the instruments to the players via other researchers, who were hidden by screens, wearing their own goggles, and quite literally in the dark.

  First, the players were given random pairs of violins. They played each instrument for a minute, and said which they preferred. Unbeknownst to them, each pair contained an old violin and a new one. For the most part, there was nothing to separate the two, and the players preferred the new instrument as often as the old one. There was one exception: O1, the Stradivarius with the most illustrious history, was chosen far less often than any of the three new violins.

  Täielikkuse huvides olgu aga ka ära märgitud, et erilisus sõltub taustast. On täiesti mõeldav, et kolmsada aastat tagasi olid need viiulid ülejäänutest eristatavad, aga ajapikku leiutasid viiuli-insenerid vahendeid kvaliteedi tõstmiseks kuni masinjuhitavate tööpinkideni välja ja erilisus läks niimoodi kaotsi. Teisest küljest on ka täiesti mõeldav, et Antonio oli lihtsalt ebatavaliselt andekas turustustegelane ja müüdipunuja.

 31. dig 08. jaanuar 2012 kell 19:55

  Discover Magazine’i ennustused uueks aastaks.

  1. Freely-falling objects will accelerate toward the ground at an approximately constant rate, up to corrections due to air resistance.

  2. Of all the Radium-226 nuclei on the Earth today, 0.04% will decay by the end of the year.

  3. A line drawn between any planet (or even dwarf planet) and the Sun will sweep out equal areas in equal times.

 32. dig 08. jaanuar 2012 kell 20:25

  BBC teatab uue kiriku sünnist Rootsimaa rannal.

  “For the Church of Kopimism, information is holy and copying is a sacrament. Information holds a value, in itself and in what it contains and the value multiplies through copying. Therefore copying is central for the organisation and its members,” he said in a statement.

  Kahjuks ei ole teada, kas uue kiriku vapiloomaks on kena valge jänku, nagu neid Austraalias palju leida on, küll aga vahendab 9News katoliku piiskoppi, kelle meelest uus religioon “päris” ei ole.

  An Australian Catholic bishop has slammed the Swedish government for recognising a file-sharing group as a religion

  But Bishop Peter Ingham, head of the Catholic Diocese of Wollongong, said the move cheapens the value of ‘real’ religious organisations and labelled the group a ‘sham’.

  “There should be some measuring stick against what you call religion,” Bishop Ingham told ninemsn. “In my mind, if religion has nothing to do with God — or what people perceive to be God — then it’s a sham.

 33. dig 08. jaanuar 2012 kell 20:30

  Chicago Tribune räägib Los Angelese katoliiklikust piiskopist, kes armastas lapsi sündsal ja ontlikul kombel — nimelt isalikult — ja aitas ka nende kõrghariduse omandamise kulusid katta. Kuna säärasel mustal lambal ei ole ausate pervertide seas ometi kohta, on ta tänaseks oma toolilt tagasi astunud.

  LOS ANGELES (AP) — An auxiliary bishop for the Roman Catholic Archdiocese of Los Angeles has resigned after admitting that he fathered two children who are now teenagers.

  Pope Benedict XVI on Wednesday accepted the resignation of Gabino Zavala. He was in charge of the San Gabriel Region in the nation’s most populous archdiocese.

  In a letter to the faithful, Los Angeles Archbishop Jose Gomez says Zavala told him in December that he had two children who live with their mother in a different state. Gomez says the archdiocese has offered to help with the children’s college costs.

  Konteksti arvestades on mõistetav, et lugejad “igaks juhuks” laste ema vanusest huvitatud on.

  Archdiocesan spokesman Tod Tamberg says it appears Zavala had a consensual affair with an adult but he has no other details.

 34. salvey 08. jaanuar 2012 kell 20:47

  dig ütles:

  BBC teatab uue kiriku sünnist Rootsimaa rannal.

  Päevaleht räägib sellest ka: Tere tulemast kopimismi kirikusse!
  tsitaat on kommentaariumist:

  Lom
  07.01.2012 13:28
  Meie Arvuti, kes Sa oled võrgus! Pühitsetud olgu Sinu ketas, Sinu output tulgu,
  Sinu viirused mingu nagu võrgus, nõnda ka disketi peal.
  Meie igapäevane login anna meile esimesel katsel,
  ja anna meile andeks meie ctrl-alt-delete,
  nagu meiegi andeks anname out-of-memory’d.
  Ja ära lase meil oodata, vaid päästa meid restardist,
  sest Sinu päralt on autosave ja backup ja ignore error igavesti.
  Enter.

 35. dig 08. jaanuar 2012 kell 20:53

  Lansing State Journal kirjutab mehest, kes helistas politseisse ja kurtis, et pornofilmisse, mida ta parajasti vaatas, on Al Quaeda alaläviseid teateid sokutanud.

  The complainant replayed the portion of the DVD in slow motion for the officer, who did note four words he could read and a series of other words that passed so quickly they could not be read.

  The complainant stated he reported the incident only because he had read where Al Qaeda was inserting messages into pornographic movies.

  Mida politseijaoskond peale hakkas?

  The Department has since learned Al Qaeda is not the only purveyor of subliminal messaging through pornographic movies and that this is also an outlaw gang-related tactic.

 36. dig 09. jaanuar 2012 kell 1:22

  salvey ütles:

  Tekkis retooriline/skeptiline/kiuslik/rumal küsimus et, kui keegi sisestatud andmeid enam minu isiku (ja elukohaga, mis on kaardil ära markeeritud nö viimse müüri- ja lauajupini :)
  enam seostada ei saa peale kinnitamist, milleks ma siis pidin kirja panema ka telefoni numbri ja e-posti aadressigi, kas need kuuluvad siis lihtsalt koheselt kustutamisele või…

  Küsimusel ei ole viga midagi, täiesti asine küsimus on.

  Head vastust mul ei ole, aga spekuleerin, et need on reliktid paberi vahendusel tehtavast rahvaloendusest.

 37. salvey 09. jaanuar 2012 kell 9:12

  Miks sõid Teise maailmasõja sõjalendurid palju mustikaid? Novaator; jutuks Tartu Ülikooli farmakognoosia dotsent Ain Raaliga pole ainult mustikad

  Kuna noormehe emal oli veresuhkruga probleeme, otsustas ta rahvapärimust testida. «Korjasin mustikavarsi ja sundisin ema teed jooma. Kui ta mõne nädala pärast analüüsi läks andma, selgus, et huvitaval kombel on asi märksa paremaks läinud.»

  Nüüdseks on selgeks tehtud ka, millised ained veresuhkru taset alandavad. «Meie analüüsid näitavad, et neid aineid on just mustikavartes umbes tuhat korda rohkem kui mustikalehtedes. See on üks näide, kuidas etnomeditsiinil on õigus, sest seal räägiti just vartest.»

  Hiljuti tõestati kliiniliste katsetega ära ka kummeli rahustav toime, mis oli juba rahvameditsiinis sees, aga mina ei uskunud seda.

  Kas etnomeditsiin peab enamasti paika või leidub seal ka üsna palju müüte?

  Rahvameditsiinis on ka palju irratsionaalsust ja kohati lausa ohtlikku. Näiteks, et teatud asjade raviks tuleb süüa klaasipuru. Niisamuti on väga tugevalt sees maagilisus. Näiteks on nahahaiguste ravis kasutatud kasekoort. Esmapilgul kõlab hästi, aga tegelikult on kasekoorega haiget nahapiirkonda lihtsalt vajutatud ja arvatud, et haigus läheb kasekoore sisse ning kui koor ära põletada, siis kaob ka haigus.

  Ravimtaimi tuleb enamasti vaadata kui toetavaid vahendeid. Minu käest küsitakse sageli umbes nii, et teie uurite neid ravimtaimi ja teie vist küll ei võta kunagi ühtegi tabletti, mille peale ma vastan, et ega ma loll ei ole, muidugi võtan. Kui näiteks pea valutab ja pean minema loengut pidama, ei hakka ma teed löristama, vaid tahan, et peavalu lakkaks. Meil on eri tööde jaoks erinevad vahendid, kord vajame üht, kord teist, ka ravimtaimi tuleb tarvitada vastavalt olukorrale.

  Põhjamaalased ja muidugi ka ameeriklased on mugavamad ja eelistavad tööstuslikke ravimpreparaate või toidulisandeid, eestlased aga ka ehedaid taimi.

  Meenub üks juhtum. Tuttav käis Norras matkamas ja vaatas, et oh-hoo, mustikad! ning hakkas neid sööma. Teised hurjutasid, et mis sa teed, tundmatu taim, äkki on mürgine. Loodusest võõrandumine peab ikka kohutav olema.

  Kõik on kuulnud unimagunast ja morfiinist ja tekib küsimus, et kas nendest ka kaifi saaks. Oleme eri aedadest kogunud proove, mida inimesed mõistavad moonide all ja praegu on uuringud veel suhteliselt algjärgus, aga päris kindlasti saab öelda, et nendes on morfiin täiesti olemas ja seda pole üldse mitte vähe. Tegelikult ei tohiks aedades unimagunat kasvatada, aga see on kuidagi isevooluteed läinud.

 38. Mart K. 09. jaanuar 2012 kell 9:25

  Anna Levandi: Usun selgeltnägijatesse ja ravitsejatesse — mind tehti “korda” 10-minutiga!

  Selgeltnägijatesse ja ravitsejatesse usun! Olen nende poolt reaalset abi saanud. Aarne Joala tegi mind “korda” 10. minutiga probleemis, mis piinas pikka aega. Selgeltnägija abist oli väga suur kasu, aga sellest ei saa rääkida, sest väga isiklik. /—/

  Horoskoope usun, kõik läheb täpselt nagu nad prognoosivad. Olen Vähk.

  Intervjuu Gossip.ee-s on märksa pikem ja laiateemalisem kui pealkiri ja siin esile tõstetud tsitaadid mõista annavad.

 39. dig 09. jaanuar 2012 kell 11:27

  salvey tsiteeris:

  Tegelikult ei tohiks aedades unimagunat kasvatada, aga see on kuidagi isevooluteed läinud.

  :-(

  Õnneks on aga saadaval ka asjakohane vastus.

  Teised hurjutasid, et mis sa teed, tundmatu taim, äkki on mürgine. Loodusest võõrandumine peab ikka kohutav olema.

 40. dig 09. jaanuar 2012 kell 12:25

  Postimees: Britid süüdistavad noorte töötuses Ida-Euroopa immigrante

  Migrationwatch UK kinnitusel oli eelmise aasta kolmandaks kvartaliks endiste idablokimaade immigrantide arv kasvanud 600 000 inimese jagu, võrreldes 2004. aastaga, mil 8 riiki Euroopa Liitu astusid. Samal ajal on töötute noorte arv kasvanud 450 000 võrra.

  Migrationwatch UK propageerib suuremat kontrolli immigratsiooni üle, kuna nende hinnangul oleks see väga suur kokkusattumus, kui nende kahe numbri vahel poleks otsest seost, vahendab BBC.

  Mis huvitav kokkusattumus — migratsiooni-nimeline asutus leiab, et kõigi meeli köitvas majanduskriisis on süüdi just migratsioon.

  Anyway, skeptikud teavad muidugi, mida lump of labour fallacy endast kujutab.

 41. dig 09. jaanuar 2012 kell 14:19

  Sakis Koukovis vahendab õpetlikku Medicalxpress’i artiklit sellest, kuidas meid igal pool jõllitavaid nägusid ja näosarnaseid kujutisi kõrvade vahel edasi lahterdatakse.

  Objects that resemble faces are everywhere. Whether it’s New Hampshire’s erstwhile granite “Old Man of the Mountain,” or Jesus’ face on a tortilla, our brains are adept at locating images that look like faces. However, the normal human brain is almost never fooled into thinking such objects actually are human faces.

  “You can tell that it has some ‘faceness’ to it, but on the other hand, you’re not misled into believing that it is a genuine face,” says Pawan Sinha, professor of brain and cognitive sciences at MIT.

  A new study from Sinha and his colleagues reveals the brain activity that underlies our ability to make that distinction. On the left side of the brain, the fusiform gyrus — an area long associated with face recognition — carefully calculates how “facelike” an image is. The right fusiform gyrus then appears to use that information to make a quick, categorical decision of whether the object is, indeed, a face.

  This distribution of labor is one of the first known examples of the left and right sides of the brain taking on different roles in high-level visual-processing tasks, Sinha says, although hemispheric differences have been seen in other brain functions, most notably language and spatial perception.

 42. dig 09. jaanuar 2012 kell 22:37

  ERR: Estonian Wikipedia Makes Case for Tax Exemption

  Estonian Wikipedia is suing the government because of changed rules that deny Wikipedia tax exemption status as a non-governmental, philanthropic organization.

  Veede explains that the new interpretation of what counts as a charity eligible for tax-exemption status now rests on two conditions: first, the charity must distribute material goods; and, second, it must serve people who are disadvantaged as compared to the rest of society.

  However, the Estonian-language website of Wikipedia, with its mission of content creation and information dissemination, does not meet these criteria.

 43. Mart K. 10. jaanuar 2012 kell 10:09

  Ideoloogiliselt kallutatud veebižurnaalis AlterNet kirjutab Martha Rosenberg, kuidas ravimite reklaamimine (mis USA-s on lubatud) võib aidata kaasa elanikkonna haigestamisele.

  4 Creepy Ways Big Pharma Peddles its Drugs

  1. You’re Sicker Than You Think /—/
  2. Your Kid Is Sick /—/
  3. Be Like Me, and Can Your Beer Do This? /—/
  4. One Kind of Ad You Won’t See Anymore (…flaunting animal research)

  Artikkel on illustreeritud reklaaminäidetega.

 44. Mart K. 10. jaanuar 2012 kell 11:14

  EPL: Rahvaloendajaid huvitavad ka lilla leegi hoidjad ja ülestõusnud meistrid.

  2000. aasta rahvaloendusel märkisid Eesti inimesed endale hingelähedasena üle 70 usundi.

  Ajal, kui inimkond oli jõudnud koopainimestena punkti, kus keegi ei suutnud hoida Kristuse teadvuse leeki elavana, saabus Veenusel asuva mittefüüsilise tsivilisatsiooni hierarh Sanat Kumara koos 144 000 hingega planeedile Maa, et kanda leeki, kuni inimkond saab selle ülesande endale võtta. Üks 144 000 hingest oli Jeesus Kristus, aga suurem osa hingi on veel leidmata ja igaüks võib olla üks neist. Nii kirjeldab Kuldajastu koduleht ülestõusnud meistrite koguduse usundi keskset motiivi.

  Ülestõusnud meistrite kogudus on üks 72 usundist, mille hulgast rahvaloendusele vastaja saab endale meelepärase valida. Nimekirja koostas siseministeeriumi usuasjade peaspetsialist Ringo Ringvee, kes kasutas eelmisel, 2000. aastal toimunud rahvaküsitlusel antud vastuseid.

  „Ei saa öelda, et see nimekiri oleks kellegi omalooming, vaid just Eesti rahva ühislooming, sest see peegeldab seda olukorda, mis meil 11 aastat tagasi loenduse ajal oli,” selgitas Ringvee. „Osa nende seast on ilmselt tõesti ka sellised, kus võis olla kas või ainult üks nimetaja, kuid selles pole midagi väga üllatavat, sest kas või 1934. aasta rahvaloenduselgi, kus viimati enne 2000. aastat usu kohti küsiti, olid mõned üksikud päikesekummardajad ja kõik need läksid sinna kirja.”Usundite spekter on aga nimekirjas tõesti lai — eelmisel küsitlusel on leidnud Eestis teiste hulgas äramärkimist täiskuul sabatit pidav uuspaganlik liikumine wicca, Jeesust ja üha enam avastatavat universumit siduv urantia ja ka Venemaal alguse saanud molokanide liikumine, mille põhiliseks tunnusjooneks on paastu ajal ainult piima joomine. Kokku tunnistas 2000. aastal enam levinud suundadest erinevat uskumust ligikaudu 5000 inimest.

  Kui 1990-ndatel jõudsid mitmed baptistlikud usulahud Eestisse USA kuulutajate kaudu, siis viimastel aastatel on Ringvee sõnul uute usundite levikus väga oluliseks muutunud internet ja ka reisimine.

  Loogika ütleb, et skeptikud peaksid nüüd ratsionaalse mõtlemise leviku soodustamise huvides hakkama võitlema interneti ja reisimise leviku vastu.

 45. Mart K. 10. jaanuar 2012 kell 12:14

  HuffPo raporteerib, et need lesbipaaridd, kellel USA lesbiuurijad silma peal hoidsid, ei peksnud ega ahistanud oma lapsi 24 aasta jooksul kordagi.

  The Williams Institute, a research center on sexual orientation law and public policy at UCLA School of Law, has announced new findings from the U.S. National Longitudinal Lesbian Family Study (NLLFS), the longest-running study ever conducted on American lesbian families (now in its 24th year). In an article published today in the Archives of Sexual Behavior, the 17-year-old daughters and sons of lesbian mothers were asked about sexual abuse, sexual orientation, and sexual behavior.

  The paper found that none of the 78 NLLFS adolescents reports having ever been physically or sexually abused by a parent or other caregiver. This contrasts with 26 percent of American adolescents who report parent or caregiver physical abuse and 8.3 percent who report sexual abuse.

  Numbrid lasevad oletada, et ka oma võsukeste geiksväänamisel ei saatnud seksuaalvähemusemasid eriline edu.

  On sexual orientation, 2.8 percent of the NLLFS adolescents identified as predominantly to exclusively homosexual.

  P. S. Kui see postitus peaks tegelikult olema OMA-festivali veerus, palun teisaldada.

 46. Mart K. 10. jaanuar 2012 kell 12:15

  (Parandus: 17 aasta jooksul. Uuring ise on kestnud 24 aastat, aga lastepeksu-tihedust ei saanud ilmselt uurida enne laste lisandumist leibkondadele.)

 47. Mart K. 10. jaanuar 2012 kell 12:43

  Suurbritannias tegutsev heategevuslik nõustamistrust Sense About Science on koostanud aastaülevaate ebateaduslikest lollustest, mida tuntud inimesed on meedias levitanud. PDF-i kujul leiab ülevaate “Celebrities and Science 2011” siit.

  * This year we have seen a strange difficulty with understanding the sea! US political commentator Bill O’Reilly claims we have no understanding of how the tides work, while reality TV’s Snooki Polizzi put forward her own theory for why the sea is salty (too much whale sperm). Amongst the many short-cuts to better health, supplements proved especially popular; with Suzi Quatro stopping all illnesses by taking colon cleanser, and Simon Cowell preferring his vitamins drip-fed.

  * Meanwhile last year’s must-have gadget – the hologram-embedded silicone (Power Balance) bracelet spotted on the wrists of David Beckham and Kate Middleton – has fallen out of favour. Power Balance was publicly taken to task for its marketing claims and though still on sale in the UK, celebrity endorsements have declined. Kate Middleton (now the Duchess of Cambridge) appears this year in our ‘has potential’ section.

  * Boosting bodily functions also appears to have fallen out of fashion in 2011 compared with the postbag we had on this in 2010.

  * Although we have come across some familiar and persistent problems – detox diets and ‘chemical free’ claims – fewer famous figures fell into these traps this year. Have celebrities finally got the detox message? Everyone except Gwyneth Paltrow it seems…

  * It’s tempting to dismiss celebrity comments on science and health, but their views travel far and wide and, once uttered, a celebrity cancer prevention idea or environmental claim is hard to reverse. At a time when celebrities dominate the public realm, the pressure for sound science and evidence must keep pace.

  Lühiteade ilmus millalgi (vist eile) ka eesti keeles Delfis, aga kiire otsimisega praegu ei leidnud.

 48. Ingmar 10. jaanuar 2012 kell 15:03

  Mart K. ütles:

  Lühiteade ilmus millalgi (vist eile) ka eesti keeles Delfis, aga kiire otsimisega praegu ei leidnud.


  Päevalehes
  hoopis – küllap selle pärast ei leidnudki.

 49. Mart K. 10. jaanuar 2012 kell 15:39

  Tänan täpsustamast. Kuna lugesin juttu Delfi uudisvoogu lingitud kujul m-versioonis, polnud aru saada, et see on maksumüüri taga tõenäoliselt pikem. Igatahes väärivad seoses uudisega esiletõstmist inimesi teadusküsimustes nõustava trusti lihtsad soovitused igaühele, kes avalikkuse ees teaduse ja tervise küsimustes sõna võtta soovib.

  Supplement what? Your body does a good job of taking in everything you need to stay healthy. If you seriously suspect a deficiency, it should be diagnosed and properly treated.

  There’s a lot of well established science about our environment… So understanding the sea can be a source of wonder rather than confusion.

  A correlation isn’t the same as a cause… ‘A’ following ‘B’ doesn’t mean that ‘A’ was caused by ‘B’ – it may be a coincidence, or ‘A’ and ‘B’ may both be caused by something else.

  It is easy to prevent a condition that did not exist in the first place… but this is often the result of wishful thinking, not the short-cut to good health you tried at the time.

  And this year two regular tips taken up by celebrities who got it right:

  If it’s too good to be true…it probably is.

  Detox is a marketing myth: our body does it without pricey potions and detox diets.

 50. salvey 11. jaanuar 2012 kell 7:13

  Kas meil oleks vaja rohkem mesilasdemokraatiat? Jüri Allik, Sirp

  Inimesed erinevad mesilastest selle poolest, et grupi otsuseid langetatakse tavaliselt tugeva liidri (nt presidendi, peaministri, rektori, koosoleku juhataja) mõju all. Liider reeglina toetab ühte varianti ja manipuleerib informatsiooniga, mis näitab ülejäänud variante kehvemas valguses. Mesilasdemokraatia õpetab meile inimestele eelkõige seda, et demokraatliku liidri roll on jälgida protsessi kulgemist, mitte tulemusi, mis peab jääma grupi otsustada. Mesilased näitavad samuti, et demokraatlik grupp saab tegutseda üldse ilma igasuguse liidrita, juhul kui kõik jagavad sama eesmärki, mille nimel nad koos töötavad ning peavad kinni otsustamise reeglitest ja protokollist. Kõik otsustuse protsessis osalejad jagavad vabalt saadud informatsiooni teistega. Keegi ei hoia mingit osa informatsioonist vaid enda teada, et selle kaudu hiljem mõjutada otsuse vastuvõtmist. Kõnelemata sellest, et nõusse saadakse mitte hirmutamise, konformismi või veenmise tagajärjel, vaid iga otsustaja individuaalse kogemuse ja tarkuse tulemusel.

 51. salvey 11. jaanuar 2012 kell 8:45

  Paavst: homod hävitavad inimkonna Postimees, elu.24

  Paavst Benedictus XVI pidas Vatikanis resideeruvatele diplomaatidele uusaastakõne.

  Põhirõhk oli kõnes sellel, et homoabielud võivad inimkonna hukatusse ja väljasuremiseni viia, edastab Reuters.

  Ligi 180 riigi esindajale kõnelenud paavst sõnas, et «mehe ja naise vaheline abielu on püha ning see aitab inimkonnal edasi eksisteerida».

  «Mehe ja naise vaheline abielu on ühiskonna alustala, mitte vaid sotsiaalne traditsioon. Poliitika, mis lubab samasooliste abielusid, ohustab kogu inimkonna tulevikku,» lausus paavst.

  Paljudes Euroopa riikides on homoabielud lubatud.

  Vatikan ja katoliku kirik on samasooliste paaride abi- ja kooselude vastu.

  Katoliiklasi on kogu maailmas umbes 1,3 miljardit. Katoliku kiriku sõnul ei ole homoseksuaaliks olemine patt, kuid sellega kaasnevad teod on.

 52. salvey 11. jaanuar 2012 kell 9:49

  Jaan Tallinn: Meie laste elude päästmisest

  Nii palju, kui ma näinud olen, tehisintellekti loojad praegu kahjuks ettevaatlikkusega ei hiilga. Palehigis mõeldakse, kuidas ehitada tehisintellekt, mis inimestest ikka targem saaks. Ent tuleviku seisukohalt on hoopis olulisem välja mõelda, kuidas inimestest targemat tehisintellekti kontrollida — see on osutunud keerulisemaks probleemiks kui tehisintellekti loomine. Veelgi enam, see probleem tuleb lahendada enne, kui esimene tehisintellekt valmib! Kujutage näiteks ette superintelligentset masinat, mis meist miljardeid kordi kiiremini mõtleb — tema vaatevinklist oleme paigale tardunud kujud, millest vajaduse korral saab vett ja süsinikku ammutada.
  Kuna isikliku õnne seisukohast pole liigi kui terviku käekäik inimesele otseselt oluline ja kuna kultuurilises mälus pole jälgegi inimliigi väljasuremisest ega tehisintellektist, siis kõlab sellise teemaga tegelemine paljudele lihtsalt eks­tsentrilise veidrusena.

  Kuid inimkond on tehnoloogia arengu tõttu jõudnud olukorda, kus maailma ja isegi universumi tulevik ei sõltu enam ühiskonnast, vaid konkreetsetest indiviididest, kelle käeulatuses on punased nupud. Selles uudses maailmas hakkama saamiseks on meil vaja inimesi, kes usaldavad mõistust rohkem kui oma ürgseid instinkte.

 53. salvey 11. jaanuar 2012 kell 11:02

  Ago Samoson: haridussüsteem valija (taas)tootmiseks Postimees

  Kaitsekulutuste laastav kaks protsenti on mitu korda suurem kui teaduse eelarve, ka on nendest kulutustest lausa keelatud kasutada rohkem kui kaks protsenti mingiks arendustööks – selle rahaga saaks paar tanki üle värvida. Sellises kontekstis kujuneb hariduse tähtsus täiesti kriitiliseks.

  Kahjuks on senine haridusreform tegelenud peamiselt diskussiooniga, kas lõigata sent pooleks risti või lapiti ja mida teha mitmekümne tuhande noorega, kellega midagi teha pole – töökohti ei jätku, õppimisvõimet samuti mitte. Meie haridussüsteem tagab nomenklatuurile väga sobivalt ainult elektoraadi taastootmise – see on klass, kes ei suuda ega tahagi oma hulgast uusi liidreid leida.

  Pigem valitakse endiselt tuntud nimega poliitikut, kes soovitab tööpuudust likvideerida lumeloopimisega, kui «omasugust» naabri-Antsu.

  Kosmeetika asemel peaks haridusreform eelkõige keskenduma noore ajuressursi kvalitatiivsele dimensioonile.

  Siin võiks esile tuua kolm momenti.
  1. Noore inimese intellektuaalset ja sotsiaalset arengut ei tohiks mingil juhul pärssida kohustusliku sõjaväeteenistusega.
  2. Kõrgema matemaatika ja kvantmehaanika alused tuleks teha selgeks gümnaasiumis. Selleks annab 12. klass aega piisavalt, võiks ka kaaluda kuuepäevase nädalakoormuse taastamist.
  3. Ülikooliõpe peab muutuma (teadus/arendus-)projektipõhiseks, juba esimesel kursusel tuleb kujundada tegevuse selgrooks konkreetne uurimistöö, kus aine(punkti)d valitakse vastavalt selle teema vajadustele. Vahetud juhendajad võiksid olla stipendiumite ja ühikakohtade asjus (kaas)otsustajad.

 54. Mart K. 11. jaanuar 2012 kell 14:05

  Kirurg Jüri Teras kirjutab EPL-is arstikutse omandamise ning Eestis ja mujal praktiseerimisega seonduvast, andes mh mõista, et kui arste napib, hakkavad seni koolitatud spetsialistide pärusmaaks olnud probleemidele “lahendusi” pakkuma arstide alternatiivid.

  Ametid, mis peaksid takistama silmamoondajate tegutsemist, ei näi justkui muret tundvat. Alles hiljuti nägin üht lehekuulutust, kus kaartide paneku ja needusest vabastamise kõrval pakuti ka vähkkasvajast vabanemist! Loomulikult ei olnud kuulutaja mõni tunnustatud onkoloog, vaid idamaise nimega tundmatu.

  Korra püüdis hea kolleeg ülikoolilinnast pöörata ametnike tähelepanu Eestis ilma lubadeta töötavatele meedikutele, kuid pärast pikka ootamist saabunud arrogantne vastus ei julgustanud edaspidi urgitsema. Kõik need „spetsialistid” töötavad rahumeeli Eestis edasi. Nii riiklikes haiglates kui ka erasektoris. Kas või ilukirurgias on põrandaaluseid tegutsejaid õige mitmeid.

 55. dig 11. jaanuar 2012 kell 15:42

  salvey tsiteeris isand Tallinna:

  Kujutage näiteks ette superintelligentset masinat, mis meist miljardeid kordi kiiremini mõtleb — tema vaatevinklist oleme paigale tardunud kujud, millest vajaduse korral saab vett ja süsinikku ammutada.

  dig kujutab ette, et superintelligentne masin oskab üles leida ka hõlpsamini ammutatavad vee ja süsiniku allikad nagu Atlandi ookean ja Ruhri söebassein. Pealekauba on neis nimetatud substantside kontsentratsioon natuke kõrgem kui inimestes.

 56. dig 11. jaanuar 2012 kell 18:55

  Jesus & Mo on lõpuks leidnud moslemid, kes võtsid vaevaks pühaduseteotuse üle viriseda, kirjutab PZ Myers.

  Now at last there has been a little protest: University College London is having a censorship fight over the use of Jesus & Mo by the Atheist, Secularist, and Humanist Society. It’s much more polite than a riot, at least, but just as stupid.

  The Ahmadiyya Muslim Students Association is protesting. Apparently, once you’ve been informed that a group of deluded idjits finds your signage offensive, you’re supposed to immediately take it down and apologize.

 57. dig 11. jaanuar 2012 kell 22:31

  Põhja-Maal teeb ilma ekstremism, nagu teatab klimatoloog Jeff Masters.

  December 2011 jet stream pattern the most extreme on record
  The cause of this warm first half of winter is the most extreme configuration of the jet stream ever recorded, as measured by the North Atlantic Oscillation (NAO). The Arctic Oscillation (AO), and its close cousin, the North Atlantic Oscillation (which can be thought of as the North Atlantic’s portion of the larger-scale AO), are climate patterns in the Northern Hemisphere defined by fluctuations in the difference of sea-level pressure in the North Atlantic between the Icelandic Low and the Azores High. The AO and NAO have significant impacts on winter weather in North America and Europe–the AO and NAO affect the path, intensity, and shape of the jet stream, influencing where storms track and how strong these storms become. During December 2011, the NAO index was +2.52, which was the most extreme difference in pressure between Iceland and the Azores ever observed in December (records of the NAO go back to 1865.) The AO during December 2011 had its second most extreme December value on record, behind the equally unusual December of 2006. These positive AO/NAO conditions caused the Icelandic Low to draw a strong south-westerly flow of air over eastern North America, preventing Arctic air from plunging southward over the U.S. and Europe.

 58. dig 11. jaanuar 2012 kell 23:48

  Universe Today kirjutab uurimusest, mis väidab, et valdaval enamikul Linnutee tähtedest on planeet või isegi mitu.

  An international team of astronomers used the technique of gravitational microlensing in six-year search that surveyed millions of stars. “We conclude that stars are orbited by planets as a rule, rather than the exception,” the team wrote in their paper.

  “We have searched for evidence for exoplanets in six years of microlensing observations,” said lead author Arnaud Cassan from the Institut de Astrophysique in Paris. “Remarkably, these data show that planets are more common than stars in our galaxy. We also found that lighter planets, such as super-Earths or cool Neptunes, must be more common than heavier ones.”

  The astronomers surveyed millions of stars looking for microlensing events, and 3,247 such events in 2002-2007 were spotted in data from the European Southern Observatory’s PLANET and OGLE searches. The precise alignment needed for microlensing is very unlikely, and statistical results were inferred from detections and non-detections on a representative subset of 440 light curves.

  Three exoplanets were actually detected: a super-Earth and planets with masses comparable to Neptune and Jupiter. The team said that by microlensing standards, this is an impressive haul, and that in detecting three planets, they were either incredibly lucky despite huge odds against them, or planets are so abundant in the Milky Way that it was almost inevitable.

 59. salvey 12. jaanuar 2012 kell 10:19

  Häädemeeste UFO-uurija: „Aga siis tulid inglid, terve taevas oli tulesid täis!”

  Meditsiinidoktor Ivo Kolts (55) pani välja fotonäituse „Tuled taevast”, mille piltidel on näha Häädemeeste ümber tiirutavad tundmatud valgusobjektid.

  „Mu eksämm on psühhiaater, ja ta oli mu tervise pärast mures,” räägib doktor Ivo Kolts ja segab innukalt kohvi. Ta vajabki peaasjalikult suitsu ja kohvi. Söögile ta suurt rõhku ei pane.

  “…aga kui ma olin näidanud neid pilte, mis ma ufodest olen teinud, muutus eksämma maailmapilt kardinaalselt! Ta ei muretse enam minu pärast!”

  Ülikond, lips, galantne välimus, peene raamiga prillid, üüratusuur mahtuniversaal…

  Me ei kohtu Häädemeestel, vaid Tallinnas, sest doktor Koltsil on asja fototorni Kiek in de Kökis. Seal on üleval tema fotonäitus „Tuled taevast“ — Häädemeestel pildistatud salapärased tuled, mille kohta ütleb ta ise inglid või jumalikud objektid, aga täpsemalt ei oska seletada, mis need sellised on.

  Loodetavasti reisib imepärane näitus Tartusse ka, läheks ka kaema :)

 60. Mart K. 12. jaanuar 2012 kell 10:38

  30. detsembril kirjutas EPLis ulmekirjanik Veskimees, et kui asju õigete nimedega nimetada, söövad suurte tööstusriikide elanikud solki ja kannavad kaltse. Tänases Ekspressis kirjutatakse moekunstnikust, kelle ampluaa ongi äravisatud kaltsudest moe loomine. Eile ilmus AlterNetis aga huvitav toiduteemaline artikkel, mis tutvustab samalaadset trendi: sellise toidu, mida oleme harjunud prügina minema viskama, söömist ja restoranis teistelegi pakkumist.

  When you eat dates, do you also eat the pits?

  Trace Leighton does. As the co-owner of Origen, a “farm-to-fork” restaurant in Berkeley, California, Leighton saves date seeds, then dries them and grinds them into a paste that subtly flavors trifle and honeycake.

  “They’re high in protein,” she says.

  She also halves nectarine pits and extracts their kernels, grinding these into pastes or boiling them into delicately flavored syrups.

  If milk sours in her kitchen, she bakes with it rather than pour it down the drain. Coffee left over in coffeepots at day’s end? Freeze it in ice-cube trays: These babies won’t dilute tomorrow’s iced-coffee drinks.

  Such waste-not ingenuity is part of a new movement among chefs who are taking sustainability to new heights by gazing into the depths: that is, at what would otherwise be deemed not fit to eat. While we’ve heard of snout-to-tail, “whole-animal” restaurateurship, the practice of creating fabulous dishes from stems, seeds, skins and other usually discarded plant parts gives “bottom of the food chain” a whole new meaning.

  Sean Baker, who spearheads this movement, calls it “compost cuisine.”

 61. salvey 12. jaanuar 2012 kell 12:29

  Perearst Talvik: perearsti koormamise asemel kasutage oma talupojamõistust

  Palju aitaks Talviku arvates perearstide koormust vähendada see, kui inimesed enne arsti juurde tulemist mõtleksid ja kasutaksid talupojamõistust. “Kas ikka on üldse vaja arstile helistada? Võib-olla on mu pereõde seda mulle korduvalt õpetanud?” Kui on köha ja väike palavik, siis tasuks vaadata Talviku sõnul internetist, sest see on materjali täis, mis sellisel puhul tegema peab.

  Küsimusele, kas selline suhtumine inimesi vihastada ei või, küsis Talvik, et kumb on parem, kas süsteem läheb lõhki pöördumistest, mida saaks ravida patsient ise või küsida nõu apteegist ja 2-3 päeva ennast jälgida.

  “Oleks hea, kui inimene võtaks ka ise vastutuse. Õpitud abitus on muutunud suureks probleemiks. Lihtne oskus ennast aidata hakkab kaduma,” sõnas ta.

  Talvik lisas, et näiteks koduvisiidid on üldse unustuste hõlma vajunud, sest tänapäeval puudub selle järgi vajadus.

  Õnneks tol ajal, kui minu lapsed väikesed olid, tegid arstid veel koduvisiite ka.

 62. salvey 12. jaanuar 2012 kell 14:51

  Kosmosesse saadetakse Eesti koolitüdruku Milena nimeline satelliit Postimees

  Kohtla-Järve tüdruk Milena Kaznatšejeva saab mõne aasta pärast uhkeldada, et kosmoses on temanimeline satelliit.

  Just Milena võitis Euroopa Komisjoni projekti raames kõigis Euroopa liikmesriikides korraldatud joonistusvõistluse, mille võitjate nimesid hakkavad kandma Galileo programmi raames kosmosesse saadetavad satelliidid.

  Eesti joonistusvõistlusele esitati kokku üle 700 töö. Žürii üks liige, Tartu Ülikooli dotsent Mart Noorma ütles, et otsuse tegemine polnud sellest hoolimata väga raske. «See on pilt, mille me oma seinale koju riputaksime, pilt, mis paneb vaataja mõtlema.»

  «Tegu on futuristliku lahendusega, kus pilti vaadates tekib küsimus: mis see on? Mina tehnilise inimesena arvasin, et see kujutab suure kiirusega läbi kosmose lendamist. Kes arvas, et see on kosmiline plahvatus, kes seda, et on ilus sädelev või kiirgav täht,» kirjeldas ta.

  Noorma sõnul tuli kosmoseteemalisest joonistusvõistlusest ilmekalt välja, mida lapsed mõtlevad, kui öelda sõna «kosmos». «Üle poole piltidest kujutasid tulnukaid, rohelisi sarvedega mehikesi. Teine väga suur motiiv oli Saturn oma rõngaga. Mõnedel piltidel oli püütud kajastada Galileo tehnilist poolt – kuidas see asi kosmoses töötab, selliseid oli ka finalistide seas,» rääkis ta.

  Mart Noorma naljatas, et Milena võit oli justkui tähtede poolt ette määratud: «Kui Milena sündis sajandivahetusel ja sai oma nime millenniumist, siis see on parasjagu grandioosne nimi, mis sobib hästi Eestit esindama selles nimede peres. Kuna ta on ise öelnud, et tal on suur huvi reaalteaduste vastu, siis ma väga loodan, et ma näen teda umbes 8-9 aasta pärast Tartu Ülikooli füüsikaüliõpilaste nimekirjas.»

 63. Liina 13. jaanuar 2012 kell 7:11

  salvey ütles:

  Õnneks tol ajal, kui minu lapsed väikesed olid, tegid arstid veel koduvisiite ka.

  Kas ma võin sellest ühelauselisest kommentaarist arvata, et sinu arvates tuleks sundida perearste tulema koduvisiitidele? Mitte lahendama asju talupojamõistuse, koduste raviviiside ja eneseusaldamise mõistlikul viisil? Ise lapsevanemana pole ma küll pidanud arsti koju kutsuma. Selleks on internet ja telefon.

 64. salvey 13. jaanuar 2012 kell 9:16

  @Liina:
  Minu omad tõepoolest on kahjuks lapsena mõned korrad antibiootikume vajanud, karta on, et andmata jätmine oleks võinud ka letaalselt lõppeda; nende määramiseks on aga tarvilik, et arst kurku vaataks/kopse kuulaks, antibiotsid pole teatavasti vabamüügil, kuigi ma tõepoolest omandasin päris ruttu arusaamise selle kohta, millal neid läheb tarvis, millal mitte; kinnitan, et pole iial kuulunud inimeste hulka, kes ilmaasjata arste tülitaks, nii et kui pöördusin/pöördun, siis asja pärast.
  Talupoegadel oli teatavasti lapsi hulgim, kõik neist ei elanud mitte täisealiseks, minul aga vaid 2 ja miks nad surema oleks pidanud, kui ravimid on leiutatud.

  Ise lapsevanemana pole ma küll pidanud arsti koju kutsuma. Selleks on internet ja telefon.

  Aga kui laps peaks siiski nii haige paistma, et tema näitamiseks arstile tekib vajadus, väljas on 10 kraadi külma, kas siis tõesti on mõistlik tema kuhugi transportimine koduvisiidi asemel?

  Aga noh, uus aeg, uued kombed. Viimasel ajal on ikka päris tihti pähe tulnud mõte, et taevale tänu, minu omad on täiskasvanud, arstiabi arstiabiks, ka haridus paistab sinna talupoja aegadesse tagasi pürima, nii et kui tahad lapsele keskharidust anda – ja talus teatavasti koolitati enamasti ainult üht last põhjalikumalt, tuleb ta päris kaugele linna saata. (kui juhtud maal elama nagu mina)
  Siinkohal on sobiv meenutada muidugi Tammsaaret, Tõe- ja Õiguse II osa, ja Indreku kõike muud kui lihtsalt kulgenud kooliteed Mauruse juures. Mauruse ainus tütar (Miralda, Diralma, Radilma) aga mäletatavasti suri tuberkoloosi, see on isegi tänapäeval võimalik, tuleb nentida, kui juhtud ravimitele allumatu bakteri saama.

 65. Liina 13. jaanuar 2012 kell 10:34

  @salvey:
  Antibiootikumide määramine ei tule nii ootamatult, et oleks vaja arsti koju kutsuda esimese õhtu järel. Sellele eelneb tavaliselt pikemajalisem probleem ja lahendamine teiste meetoditega. Ning tavalisi külmetushaigusi antibiootikumidega ravida ei ole tõenduspõhine, mõistlik ja mõttekas.
  Arsti nõu on tänapäeval võimalik saada ju telefoni teel. Need abiliinid töötavad väga hästi. Arsti juurde tuleks siiski minna siis, kui kodused vahendid ei aita. Ning selle vastu pole ka arstil mitte midagi. Tavaliselt sellisel juhul ei ole ka õigustatud koduvisiit, sest vaja on teha analüüse, protseduure, mida kodus teha ei saa.

  Tuberkuloos on ju midagi muud kui tavaline külmetus. Artiklis millele viitad pole sellest juttu mitte grammi eest.

 66. salvey 13. jaanuar 2012 kell 10:55

  Liina ütles:

  Ning tavalisi külmetushaigusi antibiootikumidega ravida ei ole tõenduspõhine, mõistlik ja mõttekas.

  Ma ei tea kas angiin või kopsupõletik on Sinu meelest tavalised külmetushaigused või ei, aga nende ravi antibiootikumidega on küll tõenduspõhine ja mõtekas ning ravi vajadus võib, kuid ei pruugi muidugi, ka üle öö tekkida.
  Aga kordan veel, et minu lapsed on täisealised, viimasest arsti koju kutsumisest on möödas ca 7 aastat, ja ma ei ole tõesti eriti kursis, mismoodi need asjad kõik tänapäeval käivad.

 67. Liina 13. jaanuar 2012 kell 11:10

  salvey ütles:

  Liina ütles:

  Ning tavalisi külmetushaigusi antibiootikumidega ravida ei ole tõenduspõhine, mõistlik ja mõttekas.

  Ma ei tea kas angiin või kopsupõletik on Sinu meelest tavalised külmetushaigused või ei, aga nende ravi antibiootikumidega on küll tõenduspõhine ja mõtekas ning ravi vajadus võib, kuid ei pruugi muidugi, ka üle öö tekkida.
  Aga kordan veel, et minu lapsed on täisealised, viimasest arsti koju kutsumisest on möödas ca 7 aastat, ja ma ei ole tõesti eriti kursis, mismoodi need asjad kõik tänapäeval käivad.

  Õhtulehe artikkel ei maini mitte poole sõnagagi angiine ja muid näidustusi, mille puhul on loomulik, et pöördutakse arsti poole. Ning ka mina pean külmetushaiguste puhul silmas ikkagi keskmise kuluga viirusnakkusi (köha-nohu-palavik jne) Miks sa siis kohe hullud näidustused tood, kui probleemiks on tavalised näidustused?

 68. salvey 13. jaanuar 2012 kell 11:37

  Liina ütles:

  Õhtulehe artikkel ei maini mitte poole sõnagagi angiine ja muid näidustusi, mille puhul on loomulik, et pöördutakse arsti poole.

  Ma ju ütlesingi algselt selle artikli peale ainult ühe lause, nagu sa ise ka ära märkisid, nimelt et vanasti tegid arstid kutsel koduvisiite, mis IMHO oli vajalik (ja väga laialdane praktika)

 69. salvey 13. jaanuar 2012 kell 12:08

  Meelelahutustõrje Sirp, Kaarel Tarand

  Mu jutu mõte pole see, et rahvusringhäälingu kanalid tuleks hommepäev kinni panna. Kui kaua, kui kallilt ja milleks avaõiguslikku meediasüsteemi muutuva ja areneva tehnoloogia tingimustes veel ülal pidada, on aga küsimus, millele peab ühiskond nii meil kui mujal pikemas perspektiivis vastuse leidma. Seni aga, ja eriti Eestis, kus avalik vaimsus on aasta-aastalt muutunud senti veeretavamaks, karmimaks ja rangemaks kui šoti puritaanidel 400 aasta eest, ei saa ju piirduda ainult ühe kojanurga puhastamisega, kui patupesi on kõikjal. Kui juba Cartlandide dihlofossitamiseks läks, siis tuleb lisaks rahvaraamatukogudele üle käia nii rahvusringhääling (sh „aasta hitte” levitavad raadioprogrammid) kui ka teatrite operetilavad. Kui meelelahutus on mittedoteeritav eralõbu, siis olgu ta seda kõikjal, mitte valikuliselt.

  Jätaks siinkohal oma asjatundmatu hinnangu artiklile (ja käsitletud temaatikale) andmata, aga mainiks ära, et IMHO tuletab antud retoorika meelde oma-aegse võitluse kodanlike iganditega.

 70. dig 13. jaanuar 2012 kell 13:25

  Liina ütles:

  Kas ma võin sellest ühelauselisest kommentaarist arvata, et sinu arvates tuleks sundida perearste tulema koduvisiitidele?

  See on ilus näide rassismiveerus mainitud illusoorsest kontrastist. Võib-olla isegi retoorilisest kontrastist. Sinisilmne dig ei paneks muidugi Liinale süüks demagoogilist kontrasti, mis siis, et too kodus sünnitamise teemas kummalisi eos arstivaenulikke ideid välja käis.

 71. dig 13. jaanuar 2012 kell 13:29

  salvey ütles:

  Ma ju ütlesingi algselt selle artikli peale ainult ühe lause, nagu sa ise ka ära märkisid, nimelt et vanasti tegid arstid kutsel koduvisiite, mis IMHO oli vajalik (ja väga laialdane praktika)

  Teevad tänapäeval ka. dig läks esmaspäeval haiguslehele ja esimene asi, mida perearsti vastuvõtt telefonis küsis, oli, kas arst peaks koju tulema …

  Liina ütles:

  Antibiootikumide määramine ei tule nii ootamatult, et oleks vaja arsti koju kutsuda esimese õhtu järel.

  … ja kui dig arsti juurde jalutas, määras see täiesti ootamatult antibiootikumravi.

 72. dig 13. jaanuar 2012 kell 19:48

  13. kuupäeva ja reede puhul vahendab LIFE pilte 1940. aasta 13. detsembril maha peetud Chicago Ebausuvastase Ühenduse peost. Üritus peeti ruumis 13, laudu seati üles 13 ja iga laua äärde pandi 13 inimest. Oli reede.

 73. dig 13. jaanuar 2012 kell 19:58

  New Scientist kirjutab, kuidas looma- ja taimeriigi vaheline piir hägustub.

 74. dig 13. jaanuar 2012 kell 23:29

  Wired vahendab evolutsiooniuudiseid Itaaliast, kus Täiesti Resistentse Tuberkuloosi ilmumine kuulutab antibiootikumiajastu lõppu.

  Both women were middle-aged at most (the journal says only “younger than 50″), born in Italy, from middle class families, and otherwise healthy, with no diseases that would put them at greater risk of TB infection. (Among other things, that means no HIV.) They were both treated at the E. Morelli Hospital, a giant TB sanatorium in the town of Sondalo, north of Milan near the Swiss border. They were both diagnosed by local doctors and treated with repeated rounds of the normal TB drugs — three rounds each — before someone recognized that something unusual was happening. They were separately admitted to the Morelli hospital with what the paper calls “a very severe clinical picture (extended bilateral cavities),” which means the TB infection had eaten away the tissue of their lungs, leaving empty dead zones. (If you’d like to see what that looks like, here are some pathology images, not from these women.)

  The first woman actually caught multi-drug resistant TB from her mother and gave it to her 14-year-old daughter (who is not the second case in the paper — more on her below). She was treated in three different hospitals, with 17 different antibiotics, for 422 days, or 14 months — and took TB drugs for 94 months before her untreatable disease killed her.

 75. salvey 14. jaanuar 2012 kell 15:45

  Liisa Past: normatiiv-Eesti Postimees

  Allakirjutanu, nagu ka mitmed teised humanistid või ratsionaalsed ateistid pidas rahvahääletusel vajalikuks märkida enda religiooniks lendava spagetikoletise kiriku ehk pastafarismi. Literaalse kreatsionismi vastukaaluks loodud liikumisel on maailmas miljoneid pühendunud kaasamõtlejaid.

  Nagu ka mitmed teised ei hoidnud ma rõõmu vaka all ja soovitasin sotsiaalmeedias sõpradelgi küsimusele A21AN vastata «pastafari ehk lendava spagetimonsteri kirik». Mille peale aga astus sõnavahetusse kiiresti rahvaloenduse ametlik twitterdaja, nimetades pastafarismi paroodiaks, sest Google ütlevat nii («Hereetik!» karjatas lootusandev noor filosoof).

  Kusjuures ette antud religioosse identiteedi nimekirjast olid puudu ateist ja agnostik, kuid leidus anarhotantrism (teadaolevalt Eestis välja mõeldud tarbimisvastane liikumine, mille mõlemad kaasamõtlejad on pea tosinkond aastat tagasi osalenud liikumise seni ainsal avalikul aktsioonil) ja palju räägitud lilla leegi hoidja vennaskond, mille kohta isegi Google seletust ei anna.

 76. dig 14. jaanuar 2012 kell 16:16

  salvey ütles:

  Mille peale aga astus sõnavahetusse kiiresti rahvaloenduse ametlik twitterdaja, nimetades pastafarismi paroodiaks, sest Google ütlevat nii …

  Ah soo, nii et rahvaloenduse ametlik twitterdaja kuulub siis Google-kirikusse.

 77. dig 14. jaanuar 2012 kell 18:09

  Mis puutub kommentaariumi kvaliteeti, siis Poynter vahendab Tim Libert’i tähelepanekuid mõnede suuremate ingliskeelsete kommenteerimiskogukondade vahelistest erinevustest. Pealkiri võtab tulemused lühidalt kokku: CNN’i lugejad hüüavad sind idioodiks, MSNBC’i lugejad seletavad kenasti ära, miks sa idioot oled.

  Tim Libert, a Web developer for NYU’s journalism department, conducted a detailed study of about 2,400 article comments posted on six news sites to learn how commenters view the hacking group LulzSec. In the process, he noticed some differences among the sites’ commenting communities. He looked at three general-interest news sites (CNN.com, msnbc.com and The New York Times) as well as three technology sites (The Register, based in the U.K., Wired.com and ZDNet). He discovered that commenters across five of the sites disapproved of LulzSec’s actions — except when the stories were about the hacking of the News Corp.-owned The Sun website. Some of Libert’s conclusions:

 78. dig 15. jaanuar 2012 kell 12:25

  Wall Street Journal edastab ekstremismiuudiseid transatlantilistelt lennuteedelt, kus ebatavaliselt tugevad vastutuuled on sundinud ebatavaliselt paljusid peatusteta lennata kavatsenud lennukeid tanklapeatuse tegema.

  The stops, which have caused delays and inconvenience for thousands of passengers in recent weeks, are partly the result of a decision by United Continental Holdings Inc., the world’s largest airline, to use smaller jets on a growing number of long, trans-Atlantic routes.

  United’s strategy works when the winds are calm, and it allows the airline to operate less expensive aircraft with fewer cabin-crew members to an array of European cities that wouldn’t generate enough traffic to justify larger planes.

  Last month, United said, its 169-seat 757s had to stop 43 times to refuel out of nearly 1,100 flights headed to the U.S. A year earlier, there were only 12 unscheduled stops on roughly the same volume of 757 flights.

 79. dig 15. jaanuar 2012 kell 13:44

  Postimees: Õigeusklikud austavad imettegevat ikooni

  Uspenski kirik Tartus oli täna hommikul tulvil inimestest, kes tulid austama Jumalaema Kozelštšani pühapilti ja avaldama talle vaikimisi oma suurimaid saladusi. Õigeusklikele kalli ikooni tõi reedel Helsingi Uspenski katedraalist Eestisse eripreester Markku Salminen saatjatega.

  Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku (EAÕK) teatel on tegemist Ukrainas asuva pühapildi koopiaga. Algselt paiknes nüüd kolmeks päevaks Eestisse toodud ikoon Viiburis, sõja ajal viidi aga Helsingisse. «Seesama pühapilt on saanud kuulsaks paljude imetegude: tervenemiste, patuste pöördumiste jne poolest,» on kirjas EAÕK veebisaidil.

  Jah, kui Kopimi vaim juba pildi sees on, küllap ta siis ikka imesid peab tegema.

 80. Oakrock 15. jaanuar 2012 kell 15:30

  Uus oht terendab silmapiiril, ja mitte vähem ohtlik, kui alkoholism või narkomaania!

  Internetisõltuvusega kaasnevad muutused ajus http://teadus.err.ee/artikkel&.....#038;pgk=1

  Hiina teadlased on nüüd avastanud, et veebisõltlaste ajus toimunud muutused on sarnased alkoholi ja narkootikumide poolt põhjustatavatele.
  ……………..
  35-st vabatahtlikust 17-l tuvastatigi kliiniline häire, …
  Magnetresonantstomograafias ilmnesid nende 17 inimese puhul muutused aju valgeaines, mille moodustavad närvirakkude pikad kiud. Piltide analüüsil oli näha tõendeid häirete kohta nende närvirakkude ühendustes, mis paiknevad emotsioonide, otsustamise ja enesekontrolliga seotud ajupiirkondades.
  Uurimuse ühe autori, dr Hao Lei sõnul näitasid uurimuse tulemused ilmekalt, et internetisõltuvusega inimeste valgeaine terviklikkus on muutunud just nendes ajupiirkondades, mis tegelevad emotsioonide produtseerimise ja töötlemise, tähelepanu, otsustusvõime ja kognitiivse kontrolliga.
  ……………..
  Uurimistulemuste kinnitamiseks on vaja läbi viia mahukam uuring. Teadlased loodavad avastuse tõesuse korral aidata luua meetodeid sõltuvushäirete raviks.

 81. Carl 15. jaanuar 2012 kell 17:06

  Oakrock ütles:

  Hiina teadlased on nüüd avastanud, et veebisõltlaste ajus toimunud muutused on sarnased alkoholi ja narkootikumide poolt põhjustatavatele.

  Huvitav küll, mis agenda neil interneti vastu olla küll võiks?

 82. Oakrock 15. jaanuar 2012 kell 19:29

  @Carl:

  Huvitav küll, mis agenda neil interneti vastu olla küll võiks?

  Siin on lugemist oi kui palju!

  Internetisõltuvus ja selle nähud http://courses.cs.ut.ee/2007/i.....N%C3%A4hud

  http://www.delfi.ee/teemalehed/internetisoltuvus

 83. dig 16. jaanuar 2012 kell 1:50

  Washington Post räägib järjekordsest terroristist Pensacola naistekliinikut süütamas.

  PENSACOLA, Fla. — The homeless man accused of firebombing a Pensacola abortion clinic was new to the area, frequently drank alcohol and supported the almost daily anti-abortion protests at the clinic, according to those who knew him.

  Other drifters said Bobby Joe Rogers talked about his dislike of the American Family Planning and abortion, but didn’t have a well-formed political or religious agenda. Rogers recently became upset about seeing a woman leaving the clinic, said Michael Hughes, a drifter who was part of a group gathered Friday morning behind a boarded-up convenience store, where Rogers often stayed.

 84. dig 16. jaanuar 2012 kell 9:31

  MindHacks edastab vanu tulemusi zombi-uuringute vallast.

  We hear a lot about zombies these days – in films, in music and even in philosophy – but many are unaware that in 1997 The Lancet published a medical study of three genuine Haitian zombies.

  The cases studies were reported by British anthropologist Roland Littlewood and Haitian doctor Chavannes Douyon and concerned three individuals identified as zombies after they had apparently passed away.

  The Haitian explanation for how zombies are created involves the distinction between different elements of the human being – including the body, the gwobon anj (the animating principle) and the ti-bon anj, which represents something akin to agency, awareness, and memory.

  Skeptikutel võib sedalaadi põhjenduste osas muidugi eelarvamusi olla. Mida aga arvab asjast teadus?

  While the families put their fate down to sorcery, a full medical examination was carried out by the two doctors, including the use of EEG and CT brain scans.

  FI showed no neurological damage but was diagnosed with catatonic schizophrenia, a very withdrawn form of psychosis. WD was found to have brain damage, probably from lack of oxygen, and epilepsy, which could be treated with drugs. MM was found to a developmental learning disability, probably caused by her alcoholism when her mother was pregnant with her.

  The fact that doctors gave medical explanations for people identified as zombies is, perhaps, no big surprise, but most interesting was that DNA and fingerprinting tests that showed that two of the zombies were cases of mistaken identity. They weren’t the dead relatives that the families thought they were.

  Võõraste kultuuride huvilised võivad tahta lugeda WHO dokumenti Culture and Mental Health in Haiti: A Literature Review.

 85. salvey 16. jaanuar 2012 kell 9:42

  Üha rohkem vanemaid loobub lapse igasugusest ravist
  Päevaleht

  Valikud: arstid on mures, sest mõned vanemad eelistavad ravile samblateed ja uriinileotist.

  Murelike vanemate küsimusi leiab kõigist foorumitest ja mitte ühe või kaks, vaid kamaluga ning vaidluse tekkimine võtab aega ainult mõne minuti. Ühelt poolt on argumendiks levinumate nakkushaiguste kadumine, teiselt poolt suur hulk muid tegureid lapse uimasusest vaktsineerimise järel kuni ravimifirmade kurjuseni.

  Perearstide seltsi juhatuse liikme Anneli Talviku sõnul on vaktsineerimata jätmine tõusev trend ja seejuures ei keelduta mitte ainult sellest, vaid ka kõiksugustest muudest ravimeetoditest. „Eelistatakse kasutada samblateed, uriinileotisi ja ma ei tea, mida veel,” ütles ta. „Alati pole sellest probleemi, et ema ravib teedega, nagu näiteks kergemate viirushaiguste puhul, aga mõnikord tekib tõsine probleem, sest emad ei saa alati aru, millal asi hulluks läheb.”

  Lastehaigla juhatuse esimehe Mall-Anne Riikjärve sõnul võib vanematel olla vaktsineerimise kohta väga erinevaid arvamusi, kuid arstid peavad toetuma siiski teaduslikele andmetele. „Tuletagem meelde, mida on vaktsineerimisega saavutatud: likvideeritud on rõuged, suurest osast maailmast on kadunud poliomüeliit, aastaid ei ole esinenud haigestumisi mumpsi, difteeriasse, teetanusesse, leetritesse,” loetles Riikjärv.

 86. dig 16. jaanuar 2012 kell 10:00

  Ka Courthouse News Service edastab arenguid voodoo-asjanduse vallast. Voodoo-ökonomist Larry Laffer, kelle tähelepanuväärseimaks saavutuseks on mäletatavasti omanimelise küüru salvrätile joonistamine, on kohtusse kaevatud kui osaline püramiidskeemis.

  HOUSTON (CN) – Fifty-two investors claim fund managers associated with supply-side economist Arthur Laffer took $3.1 million to prop up a Ponzi scheme, then said nothing as their money was “wasted with no reasonable expectation of recovery.”

  Lead plaintiffs Ronald and Lavonne Ellisor sued David Wallace, Costa Bajjali, and their entities Wallace Bajjali Development Partners LP, Wallace Bajjali Investment Fund II LP, the Laffer Frishberg Wallace Economic Opportunity Fund LP, and Arthur Laffer in Harris County Court.

  Laffer is best known for the Laffer Curve, an economic theory that says reducing taxes will increase government revenue. He was a member of President Reagan’s Economic Policy Advisory Board during the 1980s.

 87. salvey 16. jaanuar 2012 kell 10:23

  Norra teadlased: kirikus käivatel inimestel on madalam vererõhk ERR

  Võttes arvesse kultuurilisi ja religioosseid erinevusi, mis USA ja Norra vahel on, olid uuringu tulemused Norra teadlastele mõnevõrra üllatavad. Norras osalesid teadustöös Nord-Trøndelagi elanikud, kellest 90 protsenti kuuluvad Norra riiklikusse kirikusse. USA-s on palju erinevaid kirikuid, mille kogudustesse inimesed kuuluvad. Ligi 40 protsenti USA elanikest külastab kirikut korra nädalas, samas kui Nord-Trøndelagis on iganädalaselt kirikus käivaid inimesi kõigest 4 protsenti. Hoolimata neist suurtest erinevustest olid ka Norras saadud uuringu tulemused praktiliselt identsed USA tulemustega: kirikus käivate inimeste vererõhk oli madalam ja kiriku aktiivsete liikmete tervis võrreldes mitteliikmetega parem.

  Analüüsides andmeid ligi 120 000 inimese kohta leidsid teadlased konkreetse korrelatsiooni: mida enam käisid inimesed kirikus, seda madalam oli nende vererõhk. Hoolimata ilmselgest vastastikusest sõltuvusest pole siiski veel teada, kas kirikus käimine aitab hoida tervise hea ja vererõhu madala, või võtavad kirikutee jalge alla eelkõige hea tervise juures inimesed.

  Vaata veel: Religious Beliefs Battle Hypertension, Norwegian Study of Church Attendance Suggests (ScienceDaily)

 88. dig 16. jaanuar 2012 kell 10:38

  Kord ennemuistsel ajal arvasid kuugeoloogid, et Kuu peal on vähemalt kolme põnevat kivimit, milliseid Maalt ei leia. Tasapisi lükkasid maageoloogid need ideed ümber. Nüüd on ka viimane teadaolev Kuu-spetsiifiline kivim, trankvillitiit, Maa pealt üles leitud, teatab Science Daily.

  To confirm the identity of the Pilbara mineral, Dr Muhling analysed its composition by collecting X-rays emitted when the sample was targeted by an electron beam in the electron microscope. This showed that the terrestrial mineral was made up of the same elements as lunar tranquillityite. Electron diffraction showed that the two minerals have the same crystal structure.

  Previously, tranquillityite was thought to exist only in returned moon samples and lunar — and possibly Martian — meteorites.

  The researchers believe tranquilliltyite is the final ‘lunar’ mineral to be found on Earth because it is rare, small and prone to change. The Moon lacks water and its minerals are pristine, but even a small amount of water in terrestrial magmas will cause minerals to be altered and difficult to identify.

 89. dig 16. jaanuar 2012 kell 10:43

  Mida hobuste hammaste pealt vaadata saab, teab tänapäeval igaüks, aga Discover Magazine räägib teadlastest, kes oskavad dinosauruste hammaste põhjal välja selgitada, missuguseid rännakuid need oma eluajal ette võtsid.

  Palaeontologists have used oxygen isotopes to infer all manner of dinosaur traits, from the fish-eating habits of spinosaurs to the hot body temperatures of sauropods to the chilly conditions endured by Chinese dinosaurs. These atoms have acted as menus and thermometers. Now, Fricke has turned them into maps.

  He studied thirty-two Camarasaurus teeth collected from two sites in the Morrison basin, a stretch of Jurassic rocks in the western United States that’s rife with the remains of giant sauropod dinosaurs. Compared to the surrounding sediments, the Camarasaurus teeth had far less of the heavier oxygen-18 isotope, relative to the lighter oxygen-16. In fact, they had the lowest ratios of oxygen-18 to oxygen-16 ever recorded in the basin.

 90. salvey 16. jaanuar 2012 kell 11:38

  Kellast, mis ei liigu teiste kellade kombel konstantse kiirusega samas suunas, vaid sooritab hüppeid siia- ja sinnapoole:Viimsepäeva kella keerati edasi Novaator

  Sümboolsel inimkonna hävinguni jäänud aega näitaval kellal puudub nüüd keskööst ainult viis minutit.

  Kell võeti kasutusele külma sõja ajal 1947. aastal ning sellega soovisid tuumateadlased hoiatada maailma tuumarelvadega kaasnevate ohtude eest. Algul näitas see 23.53, seitse minutit puudus inimkonna hävingut sümboliseerivast keskööst.

  1949. aastal puudus südaööst juba ainult kolm minutit, sest oluliselt olid halvenenud USA ja Nõukogude Liidu vahelised suhted. 1953. aastal toimunud esimese vesinikpommi katsetuse järel puudus südaööst kõigest kaks minutit.

  Kõige optimistlikum oli kellanäit aga 1991. aastal, mil külm sõda oli sisuliselt lõppenud ning USA ja Venemaa hakkasid vähendama tuumarelvastust, siis seati kellaajaks 23.43.

  Sellest ajast kuni ülemöödunud aastani on osuti aga järjekindlalt hävingu suunas liikunud, sest kadus lootus tummarelvastuse täieliku desarmeerimise osas ning päevakorda kerkisid tuumaterrorismi ja kliimamuutusega seotud ohud. Ülemöödunud jaanuaris keerati kella minuti võrra tagasi tänu sellele, et mõningal määral tekitasid lootust relvastuse vähendamiseks sõlmitud kokkulepped ja rahvusvahelised kliimakõnelused.

  Nüüd on see ajutine optimism taaskord kaotanud. Ajakirja Bulletin of the Atomic Scientists kolleegium võttis otsuse tegemisel arvesse nii pikaajalisi trende kui hiljutisi sündmusi, märkis ajakirja direktor Kennette Benedict.

  Trendide seas arvestati näiteks edusammudega päikeseenergia kasutamise tehnoloogias, kuid ka poliitiliste sündmustega, nagu hiljutine Lõuna-Aafrika Vabariigis Durbanis toimunud ÜRO kliimakonverents.

  Seekord mõjutas kolleegiumi otsust oluliselt ka läinudkevadine Fukushima tuumakatastroof. Teiste otsust mõjutanud tegurite seas oli muuhulgas ka Türgi, Indoneesia ja Araabia Ühendemiraatide kasvanud huvi tuumaenergia vastu.

  Ajakirja kolleegium leidis, et vaatamata lootustele ei olnud tegelikud edusammud tuumarelvastust, tuumaenergiat ja kliimamuutust puudutavate rahvusvaheliste kokkulepeteni jõudmiseks märkimisväärsed.

  Maailmas on jätkuvalt kasutusvalmis piisavalt tuumarelvi, et hävitada elu Maal mitu korda – kaheksal suurimal tuumariigil on kokku üle 20 000 lõhkepea. Sellele lisandub täiendava ohuallikana võimalus, et tuumarelva kasutab mõni terrorirühmitus. Sarnaselt leidis kolleegium, et ka kliimakõnelused ei ole kuhugile jõudnud.

 91. salvey 16. jaanuar 2012 kell 13:42

  dig ütles:

  Discover Magazine räägib teadlastest, kes oskavad dinosauruste hammaste põhjal välja selgitada, missuguseid rännakuid need oma eluajal ette võtsid

  Anti Loodus pajatab ka usk.ee-s värsketest dinosauruste teemalistest (ja kreatsionismust kinnitavatest avastustest) mis olevat siis selgunud uurides nende vanu väljaheiteid. Dinosaurused sõid riisi!

 92. salvey 17. jaanuar 2012 kell 10:15

  JUHTKIRI: Roolijoodikud ja puukallistajad Päevaleht
  Pealkiri on IMHO mõnevõrra eksitav, sest juttu ei tule mitte võimalikest puudega seotud tunnetest vaid hoopiski vaktsiinide vastastest.

 93. dig 17. jaanuar 2012 kell 10:22

  MedicalXpress teatab, et harjutamine ei tee meistriks riski intuitiivse hindamise vallas.

  (Medical Xpress) — People aren’t very good at making decisions that involve risk. Many people are afraid of airplanes, although accidents are extremely rare; some people even drive to avoid flying, putting themselves at more risk. A new study, which will be published in an upcoming issue of Psychological Science, a journal of the Association for Psychological Science, examines how people learn about risk and finds that practice does not make perfect.

  The researchers came up with an experiment in which participants were given a chance to learn about probability. They played a kind of video game in which they fired off bullets that might or might not hit a rectangle on the screen. “It was a magic bullet,” Maloney says. “Not a very good magic bullet”—it took a zig-zagging trail and often missed. The bigger the rectangle, the more likely the bullet was to hit it. Participants did hundreds of trials with different-sized rectangles. Then they were asked to decide which rectangle they would like to aim for: a bigger one worth less money or a smaller one worth more money. Other people were told what the probabilities of hitting each rectangle were and asked to choose one.

  Participants made the same choices when they learned about probability visually as when they were told the probabilities. And they made the same mistake people make when they avoid air travel: they think very unlikely events are more likely to happen.

 94. salvey 17. jaanuar 2012 kell 12:58

  Wikipedia lülitub kolmapäeval protesti korras välja Forte

  Wikipedia asutaja Jimmy Wales teatas, et populaarse sidus-entsüklopeedia veeb sulgub käesoleva nädala kolmapäeval.

  Taolise ulja sammuga avaldatakse meelt USA kongressis arutusel olevate seaduseelnõude vastu, mis on kavandatud võitlema piraatlusega ja kaitsma intellektuaalset omandit internetis, vahendab PhysOrg.

  Wales kuulutas veebistreigi välja esmaspäeval Twitteri kaudu. Kasutajate täidetava ja hallatava entsüklopeedia veebikoha ingliskeelne versioon suletakse 24 tunniks, et väljendada sellega rahulolematust vastuokslike seaduseelnõudega Stop Online Piracy Act ja Protect Intellectual Property Act, mille vastuvõtmist USA kongress praegu arutab.

  Uued seadused peaksid võimaldama pihtide vahele võtta need, kes USA toodete piraatkoopiaid teistes riikides levitavad. Kriitikute väitel kujutaks see ränka hoopi tehnoloogiatööstusele ja kammitseks sõnavabadust.

  Wikipedia pole esimene veebileht, mis sulgemisplaanidest teada annab, kuid on neist seni oma hinnanguliselt 25 miljoni igapäevase külastajaga kõige tuntum. Streikida kavatsevad veel mitmed muud veebilehed, näiteks Reddit ja Boing Boing.

 95. dig 18. jaanuar 2012 kell 0:54

  New York Times’is kommenteerib Frank Jacobs eeloleval nädalavahetusel avatavat silda Prantsusmaast Brasiiliani. See 378-meetrine rippsild üle Oyapock’i jõe osutub esimeseks maanteejupiks, mis ühendab Euroopa Liitu Lõuna-Austraaliaga.

  When the 1,240-ft-long, cable-stayed construction is finally be open for business, it will do more than connect the towns of Saint-Georges-de-l’Oyapock and Oiapoque, on the French and Brazilian banks of the river, respectively. The bridge will establish the first road link between France and Brazil, not to mention the first overland connection between the European Union and the Americas [1].

  French Guiana – despite being a French département, the rough equivalent of an American county – is marooned on South America’s northern shore, and suffers accordingly from low name recognition. It is easily confused with Ghana, across the Atlantic, with any of the countries with “Guinea” in their name [2] or any of the other contiguous Guyanas, of which there are two to five, depending on how you define a “Guyana”: to the west of French Guiana is Suriname, which was also called Dutch Guiana before independence in 1975, and to the west of that is British Guiana, which since independence in 1966 has been known simply as Guyana; the areas flanking these three, now parts of Venezuela and Brazil, were sometimes called Spanish Guyana and Portuguese Guyana [3].

 96. salvey 18. jaanuar 2012 kell 9:18


  Treblinkast leitud massihaud sulgeb holokaustieitajate suud
  delfi

  Haud avastati Briti teadlase Caroline Sturdy Collsi juhendamisel läbi viidud väljakaevamiste käigus, kirjutab Ilta-Sanomat.

  Erinevatel andmetel tapeti Kirde-Poolas asuvas Treblinka koondulaagris enam kui 800 000 juuti. Seni polnud aga Treblinkas toime pandud holokaustist konkreetset tõendusmaterjali ning just sellele holokausti eitajad oma väited üles ehitasid.

  Sturdy Collsi juhitud grupi eesmärk oligi kaardistada Treblinka hauad, teatas Radio Times. Uurijate rühm kasutas hauaotsinguil spetsiaalset radarit, sest ei tahtnud rikkuda juutidele väga olulist hauarahu.

  Treblinka koonduslaagris toimunud massimõrva osas on seni oldud erinevatel arvamustel, sest natsidel õnnestus põgenedes hävitada peaaegu kõik märgid selle olemasolust.

  Sturdy Collsi töörühm avastas ka märgid kahest ehitisest, mis ilmselt toimisid gaasikambrina.

  “Olen maakoore uuringutel leidnud Treblinkast mitu suurt hauda, mis on väga sügavad. Suurim neist on 26 m pikk ja 17 m lai,” rääkis Sturdy Colls Radio Timesille. Ta ütles, et haudadest on leitud tuhandete inimeste jäänuseid.

  Suurem osa Treblinkasse toodud juutidest oli pärit Varssavist, aga laagrisse toodi juute ka väljastpoolt Poolat.

 97. salvey 18. jaanuar 2012 kell 9:55

  Forte vahendab: Uuring: inimesed käituvad ühiskondlikult ja „hästi“ ka reegliteta maailmas
  vähemalt Priit Pulleritsu blogist loetu järgi ei ole see siiski päris kindel ja vähemalt mõned sildid paistavad olema hädavajalikud:Pullerits: Miks kelgutajate vanemad terroriseerivad suusatajaid?

 98. dig 18. jaanuar 2012 kell 11:55

  dig ütles:

  … Euroopa Liitu Lõuna-Austraaliaga.

  Ups, mõte säärasest sillast on naeruväärne ja tobe. Sild läheb ikka Euroopa Liidust Lõuna-Ameerikasse.

 99. Mart K. 18. jaanuar 2012 kell 12:41

  Neurobonkers kirjutab, kuidas suuremad teaduskirjastajad viglaga raha kokku ajavad, tõrjudes samal ajal arengumaid akadeemilistest sfääridest eemale. Juttu tuleb ka ühest uuest, mõnevõrra kahtlase maiguga teaduskirjastuskontsernist.

  Is this paper reliable? A question that every academic will have asked themselves. We have all stumbled across a paper in a journal that on closer inspection isn’t really a journal at all.

  This year 134 suspect new journals have appeared from the abyss, all published by the same clandestine company “Scientific & Academic Publishing, USA“. Scientists have been quick to raise the alarm and ruthless in their response (1)(2). /—/

  We shouldn’t be too swift to disregard attempts to sidestep traditional methods of publishing however. Heather Morrison is one researcher stepping outside the box. She is publishing her thesis as she writes it and is inviting comment along the way. You don’t even have to wait for her to publish her work if you wish to use it, even her draft is published under “the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.5″ licence. Her work in progress Scholarly Communication in Crisis draws eye watering conclusions regarding the profits of the four largest publishers who own the majority of the academic publishing market /—/

  These huge profit margins are not only increasing far above the rate of inflation but publishers are now actively forcing third world countries out of academia

  To our dismay and anger, a few international STM publishers, using their monopolistic position, recently demand to raise the subscription prices for their full-text database at a yearly rate of more than 14% for the next 3 years and by 2020, to raise the prices for developing countries to the level of those of the developed countries.

  National Science Library of the Chinese Academy of Sciences (2010) cited in Scholarly Communication in Crisis by Heather Morrison (Open access)

  /—/

  Ironically much research is therefore unavailable to the very people it is designed to help. This problem is something all scientists should be aware of, perhaps not only the Medline ranking but also the profit margins of publishers should be a key consideration of what journal to publish with. (Edit 16/01/2012: On the topic of impact factors, it has been revealed that some publishers are now requiring researchers to cite recent research from their own journal in a bid to artificially boost their journal’s rankings, a very dodgy practice indeed.) /—/

  [P]erhaps the real question on our lips should not be is this journal for real? But rather, has this researcher proven that they have applied appropriate rigorous controls and is there a free and fair forum for the researcher’s conclusions to be questioned?

 100. Mart K. 18. jaanuar 2012 kell 12:55

  Usuvolinik Ringo Ringvee selgitab Delfis, mis värk on rahvaloenduse ja sellesse hõlmatud usurühmadega.

  Rahvaloenduse usku puudutav küsimus on alates loenduse algusest tekitanud avalikkuses mitmel põhjusel mõningast hämmeldust. Esiteks põhiküsimus: miks üldse riik inimeste usu kohta midagi teada tahab? Vastus sellele on, et tegemist on religiooni puudutava statistikaga, mis näitab, kui palju ühel või teisel usuvoolul on selliseid järgijaid, kes seda küsitluses tunnistavad. Teisisõnu annab rahvaloendus enam-vähem adekvaatse pildi Eesti usulisest kooslusest – keda, kui palju, kus? Ning tavapäraselt järgneb sellele teine küsimus: mida nende andmetega tehakse? Näiteks hiljuti esitas ühe raadio vestlussaate juht retoorilise küsimuse, et kui ta rahvaloenduses märgib oma usuks islami, siis kas on tal peagi oodata külaskäiku kaitsepolitseist. Kuigi kaitsepolitsei aastaraamatud osutavad ka religiooniga seotud ohtudele, võib saatejuhi hirmu pidada siiski põhjendamatuks.

  Omale usu valimine rahvaloenduse nimistust ei eelda midagi muud peale sisemise veendumuse. Seda muidugi ideaaljuhul. Alati leidub inimesi, kes vaba vastuse võimaluse korral seda kasutavad kas siis enda või teiste lõbustamiseks. Mõnikord võib neid rahvaloenduse käigus olla tuhandeid, nagu näiteks 2001. aasta Suurbritannia rahvaloenduse käigus loendatud jedi rüütlite religioon. Analoogseid näiteid võib tuua teisigi. Milline internetireligioon osutub käimasoleva rahvaloenduse käigus kõige populaarsemaks, selgub mõne aja pärast, kuid eeldada võib, et neid leidub rohkem kui kümme aastat tagasi. Küllap ka uudisekünnise ületanud lilla leegi hoidjate vennaskond, mis oli kümme aastat tagasi esindatud ühe liikmega, leiab endale rahvaloenduse käigus „järgijaid” rohkem kui viimase kümne aasta jooksul kokku. Kõigest hoolimata ei määra sellised protestihääled üldtulemust, vaid peegeldavad küsitlushetkel valitsenud suhtumist religiooni või seda puudutanud rahvaloenduse küsimusse. Kas Eestis elab viis, kümme või kakskümmend end pastafarismi järgijaks nimetavat isikut on küll huvitav, kuid mitte oluline info.

 101. salvey 18. jaanuar 2012 kell 15:17

  Terviseamet: ohtlik gripiviirus on Eestisse jõudnud

  17. jaanuaril sai Eestis esimest korda kinnituse A-gripiviirus (H3), mis saab WHO ja ECDC ekspertide arvamusel suure tõenäosusega domineerivaks gripiviiruseks käesoleval hooajal ja mis on ohtlik suure tüsistuste ohu tõttu.

  Suurt gripiviiruse levikut ei ole seni täheldatud üheski Euroopa Liidu liikmesriigis, kuid Norras, Islandis ja Hispaanias on domineeriva gripiviiruse tüvena juba määratud A(H3N2).

  Terviseameti avalike suhete juhi Iiris Saluri sõnul tõrjus kurikuulus seagripi viirus paariks aastaks teised viirused kõrvale, kuid nüüd on need taas kohal. Ta rõhutas, et praegu Eestis kasutusel oleval gripivaktsiinil on kaitse A(H3N2) vastu täiesti olemas.

  Soomes on haigestunuid juba palju ja seal on liigitatud kõnealune gripiviirus tõsiste hulka. Selle tüvega grippi haigestumise kulgu loetakse raskemaks kõrgenenud tüsistuste ning suremuse ohu tõttu.

 102. salvey 18. jaanuar 2012 kell 16:28

  miks.ee- teadusaasta

 103. dig 18. jaanuar 2012 kell 16:59

  Mart K. ütles:

  Näiteks hiljuti esitas ühe raadio vestlussaate juht retoorilise küsimuse, et kui ta rahvaloenduses märgib oma usuks islami, siis kas on tal peagi oodata külaskäiku kaitsepolitseist.

  dig väljendab arvamust, et on üsna kurb, kui avaliku raadio vestlussaate juht sundimatult vihjab, et islamiusklikel peaks politsei pelgalt nende usu pärast silma eriliselt peal hoidma ning raadiovaatajad seda lihtlabaseks retoorikavõtteks peavad.

  Üldiselt ei külasta kaitsepolitsei ju inimesi, kes jaburaid asju usuvad, lihtsalt jobuduse pärast. Misjaoks islamile erandit teha?

 104. salvey 18. jaanuar 2012 kell 17:27

  dig ütles:

  Misjaoks islamile erandit teha?

  hmm… sest

  Sest kus on islam, seal on ka džihaad.

  Džihaad, 21. sajandi sõna ja sõda

 105. Carl 18. jaanuar 2012 kell 18:08

  @salvey:

  Põhimõtteliselt vihkavad nad ameeriklasi, juute ja kristlasi. Kuna eestlased on valdavalt ilma organiseeritud usuta peaks islamiäärmuslased(ja muud moslemid) tegelema siin peamiselt dawahi, mitte militantse džihaadiga. Oleks loogiline.

 106. Mart K. 18. jaanuar 2012 kell 22:17

  Delfis: Lapse vaktsineerimata jätnud ema: minust on saanud kurjategija

  [J]õudsingi veendumusele, et see laps ei saa ühtegi vaktsiini enne, kui ise selleks soovi avaldab ning olen päris kindel, et mingit kahju sellest tema tervisele ei sünni, pigem ikka vastupidi. Küll aga pean ma selles küllaltki isiklikus otsuses veenma kõiki asjasse puutuvaid ja mittepuutuvaid isikuid, et ma tõesti ei ole arulage sadist ja kurjategija./—/

  Olen juba õppinud seda teemat vältima või vaikselt seltskonnast eemale tõmbuma, kui jutt hakkab sinnapoole tüürima. Mis õigust on kellelgi öelda, et mina ei armasta oma last, kui ei lase talle erinevaid mürke sisse toppida. Ma ei saa kedagi sundida lugema vastavat kirjandust ja ise uurima, mis on sellise vaktsineerimispoleemika taga ning ravimifirmade kasumiaruandeid vaatama, kuid päris kindlasti tean, et minu otsuse taga on just nimelt piiritu armastus oma kõige kallima vara vastu.

 107. salvey 19. jaanuar 2012 kell 8:30

  delfis veel

  “Puukallistajad” elavad vaktsineeritud laste kulul!

  Teadupärast jagunevad Eesti lapsevanemad kaheks — need, kes lasevad vabatahtlikult oma lapsele riigipoolse vaktsiini keresse süstida ja need, kes sellele suu ja sõrgadega vastu hakkavad. Mina olen esimeses grupis. Olen oma lapsed kõik kenasti ära lasknud vaktsineerida ning olen rahul. Ei ole mina olnud kordagi oma 20 tööaasta jooksul haiguslehel — lastel on olnud vast korra aastas paaripäevane nohu-köhakene, kõik.

  Kas ma peaks oma peakest murdma vaktsiinide ohtlikkuse pärast, kui mu täiskasvanud laps pole 18eluaasta jooksul kordagi haige olnud? Ei peaks. Meie ei tea oma peres, mis asi on antibiootikum või retseptirohud. Hea tervise retsept on meie peres igapäevane lihatoit ja värske õhk ehk hoiame hemoglobiini taset kõrgel.

  On kurb, et vaktsineerimise vastased ei adu, et nende lapsed on terved minu ja nende laste kulul, kes kõik vaktsineeritud. Kuidas muidu on mumpsi ja leetrite (ja kõik mis haigustega veel) ühele poole saadud? Või mõtleb mõni „puukallistaja“ (nagu Päevaleht tabavalt nimetas), et haigus läks ise minema? Ei. See on lausvaktsineerimise tulemus ning mage on kuulata vaktsineerimise vastaste kaebeid selle ohtlikkusest. Tahaks neilt hoopis küsida, et kas keegi on neist näinud mõnda mumpsihaiget last? Jah, mina lapsepõlves nägin, 80ndatel. Kahjuks lõi mumps tüsistusena poisi munanditesse ning tema jäi sigimatuks. Või on veel mõni mõistlik vastuväide vaktsineerimisele?

  Mina puukallistajate asemel oleksin õige kuss ja tänaksin saatust, et olen tänu kavalusele pääsenud oma lapse vaktsineerimisest… Aga ei. Selle asemel nad karjuvad üle ilma, et vaktsiin on ohtlik! Taovad rusikatega vastu rinda ja spämmivad suvaliste linkidega, et vaat, vaktsineerimine põhjustab autismi, hüperaktiivsust ja tont teab mis veel. Aga olete ikka kindel? Aga kes ütles? Mõni arst? Ei, tõenäoliselt keskharidusega valgustuse saanud trammijuht või mõni muu, kes arstiteadusest nii kaugel nagu kuu maast. Seega — miks peaks ma uskuma kellegi „kootud seeliku“ juttu, kui mulle ütleb 13 aastat ülikoolis õppinud arst, et vaktsineerimine ei ole kahjulik.

  Millegipärast tunnen vajadust siinkohal igaks juhuks lisada, et ma ise olen oma lapsed vaktsineerinud omal ajal. Ma ei ole vaktsineerimisvastane vaid vastupidi, ikka pooldaja, kuigi puid kallistan ülekantud tähenduses lausa päevast päeva, tassides neid süles õuest tuppa.

 108. Mart K. 19. jaanuar 2012 kell 9:11

  Ja veel. Kas arst austab su otsust lapse vaktsineerimisest loobuda?

  Viimasel ajal on emad hakanud häält tõstma — süda ütleb, et kõikvõimalikud vitamiinid on lapsele vajalikud, mõistus küsib, mis see täpsemalt on, mida sellele imetillukesele lapsele sisse süstitakse?

  Paljud emad tõstavad häält ja keelduvad vaktsiinidest — kui kunagi saadi ilma hakkama, siis saab ka nüüd. See tekitab aga meelehärmi nii arstides kui tuttavates emades, kellel vakstsiinid korralikuld tehtud.

  Kallis ema, kas sina oled kaalunud lapse vaktsineerimisest loobumist või seda ka teinud? Milline oli teiste reageering — kas arst austas su arvamust või pidas sulle jutlust? Kuidas suhtud ise emadesse, kes oma lapse vaktsineerimisest loobuvad.

  Nojah… Tuleb vist nentida, et hea, et teema üldse tõstatatud on.

 109. Mart K. 19. jaanuar 2012 kell 9:31

  Sellega olen täiesti nõus, et sildi “puukallistaja” külgekleepimine vaktsiinivastastele pole mitte tabav, vaid nõme. Kristjan Jõevere ei pruukinud teada, et see on tegelikult tagurlaste konstrueeritud pilkenimi nende kohta, kellele loodusliku keskkonna säilitamine korda läheb, aga teadmatus mu arust siinkohal ei vabanda. Kui Jõevere soov oligi keskkonnakaitsjaid teadlikult samastada nendega, keda kimbutab kriitilise mõtlemise puue (laste) kaitsepookimise küsimuses kitsamalt ja usalduspuue päris meditsiini jm teaduste suhtes laiemalt, on tegu lausa pahatahtliku laimamisega.

  Hädapärast võiks neid “südame häält” kuulavaid ja mõistuse häält lämmatavaid inimesi ehk “puudekallistajateks” nimetada — embavad nad ju oma arutluspuuet ja seavad lapsi tüsistusohtu, millega samuti võib vahel kaasneda puue.

 110. salvey 19. jaanuar 2012 kell 11:19

  Rullnokk surmas jalahoobiga kahe väikese lapse isa, kes näitas talle keskmist sõrme EE
  Taiesti kohutav lugu, mille kirjeldamise suhtes skepsise ülesnäitameks pole mingit põhjust, tahaks lihtsalt tähelepanu pöörata asjaoludele, et selle õudse teo toimepanija ei olnud mustanahaline ega latiino vaid valgest rassist eestlane, ka mitte narkouimas, ei olnud poolearuline, ei olnud usutunnistuse poolest moslem ega arvatavasti ka mitte kristlane vaid märkis/märgib rahvaloendusel usu kohta esitatud küsimusele tõenäoliselt vastuseks, et ei kuulu usuühendustesse (nagu seda tegin muide minagi)

 111. Mart K. 19. jaanuar 2012 kell 11:48

  Selguse huvides: ma eeldan, et Salvey ei tauni mitte rullnokkade provotseerimist keskmise sõrme mõtlematu demonstreerimisega, vaid provotseerija vägivaldset surmamist?

 112. salvey 19. jaanuar 2012 kell 11:59

  @Mart K.:
  Jah, loomulikult, Sa said minust õigesti aru.

 113. salvey 19. jaanuar 2012 kell 12:54

  delfi pakub veelgi lugemist Marika Villa räägib http://www.delfi.ee/news/paeva.....saksalaste raskest elust Saksamaal
  Nendin siinkohal, et ega kogu jutt tõenäoliselt ikka päris laest pole võetud ja eks probleemid eksisteerivad, aga minu 700 aastat orjapõlve all kannatanud geenid ja tuima, põikpäise ja jonnaka eestlase iseloom ei saa siinkohal väikese parastuseta sakslaste aadressil läbi: omad vitsad peksavad, ütleksid vanad eestlased. (dig võib loo oma parema äranägemise järgi rassiveergu ringi tõsta)

 114. salvey 19. jaanuar 2012 kell 13:23

  @salvey:
  eelneva artikli kommentaariumi on Eestlane/mees/isa kirjutanud küll IMHO ehk väheke vastuolulise, kuid lugemist vääriva kommentaari. (Aga eks elu olegi vastuoluline)

  19.01.2012 10:41
  Juba kooli astumisel on alamkihist pärinevad lapsed aastaid tavaperede eakaaslastest maas, ja seda vahet peab tasandama kool. Teisisõnu peab haridusasutus lahendama probleemi, mis pole tema tekitatud ning milleks teda ei ole ka ette valmistatud. Asjaolu, et kõik edendavad ja upitavad eriprogrammid lastele hariduskaugetest või -ükskõiksetest peredest rahastatakse normaalsete kesk- ja ülemkihi laste arvelt, on loomulikult tekitanud rahulolematust ka lastevanemates.

  Ei mõista kust tuleb Eestis selline viha nende migrantide jms suhtes? Artikli tegelik point on , et teatud grupp inimesi ei ole huvitatud haridusest. Rikkad immigrandid rajavad rõõmsalt tasulisi erakoole ning on ühiskonna liikmed positiivses mõttes. Küsimus on just selles alamkihis. Kuid eestis on sama probleem, mida riigitasemel järjest ja järjest võimendatakse – erikoolid kaovad, kõiki sunnitakse koos õppima (hälbed, võimekus, keel), vägivaldseid lapsi ei saa klassist peaaegu kuidagi kõrvaldada, õpetajatel puuduvad võimalused õpetada vaid peavad tegema seda mis kodus tegemata. Erinevus rikastab :( Meie ainuke vahe on selles, et meil pole neid immigrante lihtsalt nii palju, et saaks neid süüdistada. Meie peame süüdistama oma alamkihti. (See, et kedagi saab liigitada alamkihti on väga rõve mõte. Vähem väärtuslik inimene kui mõni teine, haige mõtlemine. Paraku see nii on sest riik ei suuda võimaldada kõigile elanikele elamisväärset elu).

  Ehk siis kui pealkiri panna ümber eesti konteksti: Keskmine Eesti laps saab Eesti alamkihi laste tõttu vähem haridust.

  Enda üks poeg käib lasteaiasrühmas kus on 1 downi tüdruk, 1 aeglase arenguga poiss nign üks suurest perest, ilma isata kasvav, väheste sotsiaalsete oskustega, vägivaldne poiss. Mis te arvate, et mis on 14 tavalise lapse jaoks kõige pidurdavam tegur? Vägivaldne poiss on vastus. Ikka pean kodus kuulma, et last hammustati, kisuti asju, lükati vms. Kordagi pole veel kuulnud, et downi tüdrukuga oleks midagi halvasti olnud. Muuseas need kaks esimest last on isegi nagu õnnistuseks seal rühmas sest seadused näevad ette, et siis peab rühmas olema lisatöötaja. Olen ise tegelikult ka väheke rõõmus olukorra üle, et laps näeb väga varakult tavapärasest erinevaid inimesi ja tema jaoks ei ole neis midagi erilist.

 115. dig 19. jaanuar 2012 kell 16:26

  salvey ütles:

  … tahaks lihtsalt tähelepanu pöörata asjaoludele, et selle õudse teo toimepanija ei olnud mustanahaline ega latiino vaid valgest rassist eestlane, ka mitte narkouimas, ei olnud poolearuline, ei olnud usutunnistuse poolest moslem ega arvatavasti ka mitte kristlane …

  Need on kõik tähelepanuväärsed asjaolud. Kurb, et tüüpiline confirmation bias‘ega varustatud rassist, ksenofoob, narkofoob, jobufoob või moslemofoob kaldub sääraseid mitte-seoseid mitte-täheldama.

 116. salvey 19. jaanuar 2012 kell 17:12

  Puuknakkustesse haigestumine kasvas mullu hüppeliselt Delfi

  2011. aastal kasvas Eestis hüppeliselt haigestumine puuknakkustesse, nii registreeriti puukentsefaliidi haigusjuhte 24 ja borrelioosi 34 protsenti enam kui 2010. aastal.

 117. salvey 19. jaanuar 2012 kell 18:37

  Keegi on Lapse vaktsineerimata jätnud ema loo sabasse igati ühe IMHO adekvaatse/mõistuspärase/tabava kommentaari jätnud: realist

  19.01.2012 17:57
  Tõsi, loomad elavad vaktsineerimata. Liik säilib tänu suuremale sündivusele. Kui inimkond oleks arvult võrreldav ükskõik millise teise imetajaga, siis oleks ka inimestel parem vaktsineerimata olla, sast epideemiate tekkimine oleks vähetõenäoline. Paraku on meid selleks liiga palju ja pahadele mikroobidele ja viirustele kõik liiklusteed avatud. Kui meditsiini poleks, siis suruks tõved meie arvukuse loodusele loomulikesse piiridesse, st igal kontinendil mõni praid, kes üksteisega kuigipalju läbi ei käi. Poleks paha! Ainult kes meist ei tahaks end ja oma järglasi ellujäänute hulka?! See aga oleks praegustest väheste privileeg!

 118. salvey 20. jaanuar 2012 kell 8:59

  FBI sulges failivahetussaidi, süüdistatavate seas on ka Eesti kodanik Forte

  USA võimud sulgesid neljapäeval ühe maailma populaarsemaist failijagamissaitidest Megaupload.com ning on esitanud seitsmele inimesele süüdistused autoriõiguste rikkumises ja muudes kuritegudes, süüdistatute seas on ka 32-aastane Eesti kodanik Andrus Nõmm.

  Neli neist on juba vahistatud Uus-Meremaal ja kolm, teiste hulgas ka Nõmm, on endiselt vabaduses. Üks vahistatuist, keda võib ähvardada kümnete aastate pikkune vanglakaristus, on ka lehekülje asutanud 37-aastane Hongkongi ja Uus-Meremaa elanik Kim Dotcom, keda tuntakse ka nime all Kim Schmitz ja Kim Tim Jim Vestor, vahendab BNS.

 119. salvey 20. jaanuar 2012 kell 9:11

  Taani teater tahab Breiviki terrorimanifesti lavale tuua Delfi

  Dramatiseeritud versioon massimõrvar Anders Behring Breiviki manifestist tekitab Norras vastakaid tundeid, teatab sealne rahvusringhääling NRK. Breiviki manifesti kavatseb lavale tuua Taani teater.

  Ohvrite perekonnaliikmete reaktsioonid ja Norra rahvusliku tugigrupi üleskutsed ei ole Kopenhaageni Cafe Teatreti näidendiprojekti peatanud, vahendab YLE Uutiset.

  Teatri juht Christian Lollike ütles, et mõistab omaste tundeid, kuid tema sõnul võib kogu Skandinaaviat ja Euroopat puudutanud tragöödiat teatri vahenditega käsitleda.

  Taani teatri etendus on kavandatud monoloogina, milles näitleja esitab oma terrorimanifesti koostavat Breiviki.

  Norra rahvusliku tugigrupi juht Trond Henry Blattman peab näidendiprojekti arulagedaks. Blattman ütles NRK-le, et monoloog on just see, mida massimõrvar soovib.

  Teatrijuht kriitikaga ei nõustu. Lollike sõnul ei ole näidendi eesmärk edastada Breiviki ideoloogilisi vaateid, vaid süveneda tema psühholoogiasse ja näidata, kes ta on.

  Cafe Teatreti näidendi esietendus toimub praeguse seisuga augustis, enam kui aasta pärast 77 inimelu nõudnud terroriakte.

 120. salvey 20. jaanuar 2012 kell 12:20

  Puuviljakärbse lugu Toivo Maimets, Sirp

  Samas juhtis individuaalse arengu protsesside alahindamine (mille objektiivseks põhjuseks oli muidugi ka sel ajal sobivate uurimismeetodite puudumine) tähelepanu eemale asjaolult, et individuaalse arengu käigus toimuvad sündmused on lõpptulemuse (organismi omaduste) seisukohalt vähemalt sama olulised kui kromosoomide poolt juhitud pärilikkuseprotsessid. Organismide individuaalse arengu bioloogia – sama mündi teine pool – jäi ootama oma aega kuni XX sajandi lõpuni ja uue alguseni. Just tänapäeval oleme ilmselt muutuste keskel, mis Morgani maailmapildile „teist poolt” liites võimaldavad näha tervikut ning selle käigus tuleb ka paratamatult ümber hinnata mõndagi, mida me seni geenide olemusest tõsikindlaks oleme pidanud.

 121. Mart K. 20. jaanuar 2012 kell 12:45

  Põhikoolis õpetatakse vist siiamaani, et elu jooksul toimunud muutused ei kajastu geenides, ehkki igaüks võib oma väikest varvast vaadates ja mõne “metslase” omaga kõrvutades oma silmaga näha, et see ei ole ilmselt tõsi.

 122. dig 21. jaanuar 2012 kell 15:14

  salvey ütles:

  dig ütles:

  Misjaoks islamile erandit teha?

  hmm… sest

  Sest kus on islam, seal on ka džihaad.

  Džihaad, 21. sajandi sõna ja sõda

  Õhtuleht edastab tähtsaid surmateemalisi islami-uudiseid.

  Homme tähistanuks Dajan Ahmet oma 50. aasta juubelit.
  “Dajan rääkis tihti, et tema vanaks ei ela. Ja et ta sureb kuskil kodust eemal,” lisab Erki.
  4. novembril 2006 sõitis Dajan koos näitlejate Rednar Annuse, Anne Veesaare ja Marika Koroleviga väikebussis Tartusse Vanemuise teatrisse etendusele “Pahad poisid”, kui Tallinna–Tartu maantee 123. kilomeetril Põltsamaa vallas Mõhkküla teeristis väikebuss õnnetusse sattus. Traagilise õnnetuse ühe võimaliku põhjusena on nimetatud madalat ja pimestavat talvepäikest.

 123. dig 21. jaanuar 2012 kell 15:28

  Mart K. ütles:

  Põhikoolis õpetatakse vist siiamaani, et elu jooksul toimunud muutused ei kajastu geenides,

  dig mängib siinkohal elf’i ja teatab, et see on tõsi ja ei ole ka.

  Üldiselt ei kajastu elu jooksul toimunud muutused järglastele edasi antavates DNA koodiahelates.

  Mutatsioonid sugurakkudes loomulikult kajastuvad.

  Mitmed regulatoorsed protsessid võivad mõjutada DNA lõikude metülatsiooni viisidel, mis päranduvad. Kui mõistet geen vaadelda funktsionaalsena, mitte konstruktiivsena, võiks seda kirjeldada eluliste muutuste geenides kajastumisena. (Sääraseid nähtusi uurivad epigeneetikud.)

  Peaaegu lõpuks mõjutavad elu jooksul toimunud muudatused kaasajooksikuid nagu soolebakterid ja nahal elutsevad mikroobid — ja, kui me geene veel laiemalt funktsionaalse mõistena vaatleme, siis mikrobioomi pärandumine võib ka siia alla mahtuda.

  Lõpuks võivad elu jooksul toimunud protsessid mõjutada kriteeriume, mille alusel toimub suguline valik ja seeläbi kajastuda nendes geenides, mis jõuavad järglaseni isendi seksuaalpartneri sugurakkude vahendusel. Kui näiteks mõne linnupopulatsiooni seas peaks Pavlovi mehhanismi läbi välja kujunema tugev foobia punarebaste värvi suhtes, on alust kahtlustada, et selles populatsioonis kahaneb punast sulevärvi põhjustavate geenialleelide esinemissagedus märgatavalt juba mõne põlvkonna jooksul.

 124. Konspiraator 21. jaanuar 2012 kell 18:51

  Skeptikutele on kolleeg tekkinud.

  Eesti marksistlik liikumine Revolutsiooniline sotsialism

  http://agitatsioon.wordpress.com/

 125. dig 22. jaanuar 2012 kell 0:44

  JT Eberhard vahendab põnevat USA Today uudist veel põnevamast The Lancet’i artiklist, mis leiab muuhulgas, et piirkondades, kus tehisabort on hõlpsamini kättesaadav, tehakse aborte vähem.

  LONDON – Abortion rates are higher in countries where the procedure is illegal and nearly half of all abortions worldwide are unsafe, with the vast majority in developing countries, a new study concludes.

  Experts couldn’t say whether more liberal laws led to fewer procedures, but said good access to birth control in those countries resulted in fewer unwanted pregnancies.

 126. Märt 22. jaanuar 2012 kell 9:30

  @Konspiraator:
  Äkki on ta sinu kolleeg või sõber. Sina jutlustad aina juutidest ja marksismist. Oakrock on vist ainsana kommunistliku riiki promonud aga temaga vahetad peaaegu identseid mõtteid holokausti trivialiseerimisest.

 127. salvey 22. jaanuar 2012 kell 12:36

  Konspiraator ütles:

  Skeptikutele on kolleeg tekkinud.

  Eesti marksistlik liikumine Revolutsiooniline sotsialism

  Aitäh viitamast, tänan sind Marxi nimel (ma ei ole ta töödega tuttav, kuna pole NL ajal ülikoolis käinud) ühe tema elulugu käsitleva teose olen läbi küll lugenud ja seal ei maalitud tema motiividest mitte kõige õilsamat pilti. (Vbl üritan hiljem selle pealkirja ja autorit üles leida)
  Aga vastuteene korras, kas oled youtubes neid nunnusid Hitleriklippe vaadanud: We will rock you by Hitler

 128. dig 22. jaanuar 2012 kell 13:54

  Daily Mail: Why we ALL have psychic powers: How thought premonitions and telepathy are more common than we think

  I am a biologist who has studied, researched and taught at both Cambridge and Harvard, and held senior academic posts on both sides of the Atlantic.

  Yet I’ve long believed that presentiments, premonitions and other psychic phenomena such as telepathy should be taken more seriously by my scientific colleagues.

 129. salvey 23. jaanuar 2012 kell 9:02

  ERR Väike mõtteharjutus, mis aitab valutult saleneda

  Uurimistöö tulemused näitasid, et naised, kes kirjutasid igapäevaselt endale olulistel teemadel (näiteks lähedastest suhetest, muusikast või religioonist) võtsid järgnevate kuude jooksul oluliselt rohkem kaalust alla kui naised, kes seda ei teinud. Olulistest asjadest kirjutamine suurendas naiste enesekontrolli ja aitas neil vastu panna toiduga seotud kiusatustele.

  Uurimistööd juhtinud Christine Logeli unistuseks ja eesmärgiks on teadvustada inimestele, et igaüks saab ettekavatsetult ja tahtlikult sellest meetodist palju kasu lõigata.

  Käesolevas teadustöös osalesid vabatahtlikena naised, sest naisi ohustab kaaluga seotud stress rohkem. Uurimistöös osalenud vabatahtlikud jagati kahte rühma. Esimesse rühma kuulunud naised kirjutasid iga päev ligi 15 minutit neile kõige tähtsamal teemal, samas teise rühma kuulunud naised kirjutasid iga päev sama aja vältel neile vähem tähtsatest väärtustest ja sellest, miks need väärtused kellegi teise jaoks olulised võivad olla. Kirjutamise tulemused oli näha ka kaalule astudes – esimesse rühma kuulunud naised võtsid oluliselt paremini kaalus alla. Kontrollrühma kuulunud naised võtsid kaalus hoopis juurde.

  Selline psühholoogiline eksperiment demonstreerib ilmekalt, kuidas lihtne aga hingele tõhusat tuge pakkuv meetod võib jätta positiivse jälje ka füüsisele. Oluliste asjade väärtustamine ja nende igapäevane teadvustamine aitab seljatada kergelt ligi hiilivat stressi ja keskenduda pikaajaliselt kasu toovatele eesmärkidele.

  Vaata veel: The Role of the Self in Physical Health
  Testing the Effect of a Values-Affirmation Intervention on Weight Loss (Psychological Science)

 130. Mart K. 23. jaanuar 2012 kell 10:41

  Rühmaviisilise käitumise mõned vormid pärsivad arukust, eriti naistel, selgub uurimusest.

  Research led by scientists at the Virginia Tech Carilion Research Institute found that small-group dynamics — such as jury deliberations, collective bargaining sessions, and cocktail parties — can alter the expression of IQ in some susceptible people. “You may joke about how committee meetings make you feel brain dead, but our findings suggest that they may make you act brain dead as well,” said Read Montague, director of the Human Neuroimaging Laboratory and Computational Psychiatry Unit at the Virginia Tech Carilion Research Institute, who led the study.

  The scientists used functional magnetic resonance imaging (fMRI) to investigate how the brain processes information about social status in small groups and how perceptions of that status affect expressions of cognitive capacity. /—/

  Among the researchers’ findings:

  1. Dynamic responses occurred in multiple brain regions, especially the amygdala, the prefrontal cortex, and the nucleus accumbens — regions believed to be involved in emotional processing, problem solving, and reward and pleasure, respectively.

  2. All subjects had an initial increase in amygdala activation and diminished activity in the prefrontal cortex, both of which corresponded with a lower problem-solving ability.

  3. By the end of the task, the high-performing group showed a decreased amygdala activation and an increased prefrontal cortex activation, both of which were associated with an increased ability to solve more difficult problems.

  4. Positive changes in rank were associated with greater activity in the bilateral nucleus accumbens, which has traditionally been linked to learning and has been shown to respond to rewards and pleasure.

  5. Negative changes in rank corresponded with greater activity in the dorsal anterior cingulate cortex, consistent with a response to conflicting information.

  6. Neither age nor ethnicity showed a significant correlation with performance or brain responses. A significant pattern did emerge along gender lines, however. Although male and female participants had the same baseline IQ, significantly fewer women (3 of 13) were in the high-performing group and significantly more (10 of 13) fell into the low-performing group. /—/

  “This study tells us the idea that IQ is something we can reliably measure in isolation without considering how it interacts with social context is essentially flawed,” said coauthor Steven Quartz

 131. Mart K. 23. jaanuar 2012 kell 10:47

  Kuhu võib viib hirm EM-lainete ees? Forte vahendab, et tagasi koopasse.

  Kaks prantslannat, Anne Cautain ja Bernadette Touloumond, on selle “elav” tõestus. Mõlemad on raadiolainete suhtes ülitundlikud, kannatades nende tõttu muuhulgas kohutavate peavalude käes.

  Nad katsetasid mitme lahendusega tänapäevases maailmas edasi elamiseks, kuid kolisid lõpuks Beaumugne’i linna läheduses asuvasse koopasse, kirjutab Oddity Central.

  Nende elupaiga lähedal künkal on silt “Mobiiltelefonid keelatud!” ja koju jõudmiseks on vaja kasutada väikest redelit.

  52aastane Anne selgitab: “Ma ei kannata mingisuguseid elektromagnetilisi laineid, mis iganes allikast need pärinevad: Wi-Fi, mobiiltelefonid või kõrgepingekaablid”. Ta kolis sinna esimesena ja veedab koopas nüüd oma kolmandat talve. 66aastane Bernadette liitus temaga hiljem.

  Anne Cautain muutus kiirgusele allergiliseks 2009. a jaanuaris, kui tema töökohta Nizza ülikooli paigaldati Wi-Fi võrk. Ta sai levialas põletusi, ei suutnud enam kodus ega tööl olla ja oli sunnitud otsima varjupaigaks “valgeid tsoone”. Öid veetis ta olude sunnil oma autos äärelinna parkimisplatsil. /—/

  Paljud peavad kaht naist hulluks. Nad on kaotanud sõpru ja pereliikmeid, kuigi arstiteadus on tunnistanud ülitundlikkuse elektromagnetilistele lainetele reaalseks. “Ma ei naudi oma elutingimusi, aga mul pole valikut. Igal pool mujal on põrgu,” lõpetab Anne.

  Ma ei oska hästi kommenteerida väidet “arstiteadus on tunnistanud ülitundlikkuse elektromagnetilistele lainetele reaalseks”. Täpsem oleks vist öelda “mõned meditsiiniteadlased peavad reaalseks“.

 132. salvey 23. jaanuar 2012 kell 10:58

  Sellest, et MV aiamajas draakon võib pesitseda, on kuulnud nii mõnedki /seeolinali, seal pole draakonist haisugi, of course/
  Tänasel päeval aga tähistatakse globaliseerunud maailmas Hiina uue aasta saabumist FOTOD: Suurim sündmus Helsingis oli Hiina uusaasta, mitte valimised Delfi

  Ma arvan, Konspiraatorile võib säärane tähistamine paista kultuurimarksismi ilminguna.
  Skeptikud (kes nalja alati ei mõista väga, kui küsimus skeptikasse puutub) võivad toimuvat ka pahaks panna, sest toimub justkui ebateaduse astroloogia edendamine.. (olgu see filosoofilist laadi küsimus retoorilisena õhku jäetud, sest vastuse saamise peale ei saa tänases ebakindlas maailmas iial kindel olla..)

 133. salvey 23. jaanuar 2012 kell 11:21

  Päevalehes avaldab meelt üks Eesti kirjanik, kes on avastanud, et tema teosed ei pruugi enam raamatukoguriiulitele jõuda: Wimberg: Langi karuteene
  IMHO on tal täiesti õigus hädakisa tõsta (mis sest, et mul endal tema teose lugemine pooleli jäi) Eesti keeli kirjutatud (ja enam-vähem lugemiskõlbulik) raamat (liiati siis veel Wimberg) võiks ikka raamatukogus saadaval olla.

 134. Oakrock 23. jaanuar 2012 kell 12:28

  Naljakas, et skeptikuid jätavad külmaks ACTAga seotud küsimused ja selle vastuvõtmisel pea kohale kirvena kerkivad ohud veeta mitmeid aastaid trellitatud akendega „sanatooriumis“.

  Hakka või vandenõuteoreetikuid uskuma, kuna nende välja toodud tagamaad hakkavad nüüd selgemaid piirjooni võtma. Interneti tsenseerimist ennustati ette juba June 7, 2011 ilmunud artiklis: Interview with Swiss banker reveals Bilderberg 2011 plans for internet censorship are coming http://bilderbergconferences.c.....re-coming/

  Q: Since Ackermann is in the steering committee of Bilderberg, do you think he is a big decision maker there?
  A: Yes. But there are many others, like Lagarde, wo will probably be the next IMF head, also a member of Bilderberg, then Sarkozy and Obama. They have a new plan to censor the internet, because the internet is still free. They want to control it and use terrorism or what ever as a reason. They could even plan something horrible so that they have an excuse.

 135. Mart K. 23. jaanuar 2012 kell 13:10

  Oakrock ütles:

  …skeptikuid jätavad külmaks ACTAga seotud küsimused…

  Millest Te seda järeldate?

 136. dig 23. jaanuar 2012 kell 13:31

  Mart K. ütles:

  Millest Te seda järeldate?

  Kui kolm korda arvata saaks, pakuks dig esimesena, et samast allikast, kust ka Oakrocka teised tähelepanuväärsed mõttemõlgutused pärit on.

  Anyway, The Economist räägib, kui kummaline on see, et Galaktika ei ole ikka veel ära koloniseeritud.

  All these numbers are necessarily moot. If the vast majority of planets is not suitable, for instance, the average distance for a successful expedition might be much more than five light years. And advanced beings might not need five Earth centuries to get up to speed before they redeploy. However, Dr Hair and Mr Hedman can tweak their probabilities to reflect a range of possible conditions. Using what they believe to be conservative assumptions (as low as one chance in four of embarking on a colonising mission in 1,000 years), they calculated that any galactic empire would have spread outwards from its home planet at about 0.25% of the speed of light. The result is that after 50m years it would extend over 130,000 light years, with zealous colonisers moving in a relatively uniform cloud and more reticent ones protruding from a central blob. Since the Milky Way is estimated to be 100,000-120,000 light years across, outposts would be sprinkled throughout the galaxy, even if the home planet were, like Earth, located on the periphery.

 137. dig 24. jaanuar 2012 kell 0:01

  Postimees vahendab piraatluse-uudiseid.

  Somaalia piraadid kujutavad endast küll globaalset nuhtlust, mis läheb aastas maksma 12 miljardit dollarit, kuid Chatham House’i värske raporti väitel on lunarahad selle nurjunud riigi majandusele teretulnud süsti teinud.

  Keskmine lunaraha toob sisse summa, mis võrdub 1650 karilooma ekspordiga. Pantvangide hoidmine annab aga tööd kohalikele kokkadele, tootjatele ja kaupmeestele, seisab raportis.

  Raporti autorite rehkenduste kohaselt on iga röövitud laeva juures ametis kuni 100 inimest.

 138. dig 24. jaanuar 2012 kell 2:26

  Popular Science kirjutab, missugusesse pudelisse teadlased vaatama peaksid, et näha neutronit ühest universumist teise kargamas.

  The notion of multiple universes is one that cosmologists like to theorize about but generally don’t relish proving, mainly because doing so would be very difficult. But a team of researchers that showed a few years ago how matter might travel between our universe and others now think they ought to be able to observe this phenomenon in action using existing technology, lending credence to the multiverse theory. All they need is a neutron bottle, some neutrons, and a year.

  Michael Sarrazin at the University of Namur in Belgium and a few colleagues have postulated that maybe these neutrons simply depart for another universe. They have already shown how, theoretically, large enough magnetic potentials could provide the basis for inter-universe matter swapping. Now, in a paper available at arXiv, they’ve used decay rate data to place an upper limit on how often this might be able to happen. They found that it’s probably quite rare if it happens at all–according to their figures, the probability of a neutron making the leap to another universe is smaller than one in a million.

 139. salvey 24. jaanuar 2012 kell 13:20

  Kuna armeenlastel-türklastel-prantslastel ei tohiks ju rassilisi erinevusi eriti olla ja kuna juutidega pole antud juhul pistmist, siis otsustasin linkida uudiste veergu, sest uudisega ju igatahes tegu on: Prantsuse senat kiitis heaks armeenlaste genotsiidi kriminaliseerimise
  Põhjus just selle uudise äramärkimiseks on mõistagi siiski seotud nonde teiste veergudega, millele vihjatud sai.

 140. dig 24. jaanuar 2012 kell 13:54

  Jutt käib armeenlaste genotsiidi ei’amise kriminaliseerimisest. Genotsiid ise on juba ammust aega seadusevastane.

  Viga paistab ka ERR’i artikli pealkirjas olemas olevat.

 141. salvey 24. jaanuar 2012 kell 14:10

  Pealkiri on ERR-i poolt tõesti vigaselt sõnastatud, ei märganud enne, aga selle tähendust mõistsin õigesti küll.

 142. Mart K. 24. jaanuar 2012 kell 14:15

  Rõõmustav meditsiiniuudis: vaktsiinidest johtuv anafülaktiline šokk on üliharuldane (Allikas: MedicalXpress.com).

  [B]ecause anaphylaxis is rare, it is usually very difficult to pick this up as a potential side effect of a new treatment during clinical trials. Manufacturers have to rely on data collected after the product has come to market.

  The authors base their findings on children under the age of 16 in the UK and Ireland, who were suspected of having experienced anaphylaxis after being vaccinated between 2008 and 2009.

  All the cases came from specialists, who were asked to report on any child they treated with suspected or actual anaphylaxis following a vaccination during this period to the British Paediatric Surveillance Unit.

  During this time, 15 cases were reported following vaccination with the single measles jab; the HPV jab which is used to protect against cervical cancer; two types of vaccine for meningitis; a hepatitis A vaccine; typhoid vaccine; and a school leaver’s booster jab (probably tetanus/polio).

  Only seven of these cases were confirmed as anaphylaxis. Six children required an injection of adrenaline and intravenous fluids. All made a full recovery; one child recovered without treatment. /—/

  Two of the cases were associated with the single component measles vaccine. As more than 16,000 doses were imported over the study period, this gives an incidence of 12 cases of anaphylaxis for every 100,000 doses, say the authors.

  Three of the cases were associated with the HPV vaccine. More than two million doses of this vaccine were administered during the study period, giving an incidence of 1.4 cases per million doses.

  None of the cases were associated with the normal pre-school or infant immunisation schedule, including the triple MMR jab.

 143. salvey 24. jaanuar 2012 kell 15:11

  Funding of alternative treatments questioned Chicago Tribune

  Thanks to a $374,000 taxpayer-funded grant, scientists now know that inhaling lemon and lavender scents doesn’t do a lot for our ability to heal a wound. For $666,000 in federal research money, we can be certain that distant prayer cannot heal AIDS. Americans also paid $406,000 to learn that squirting brewed coffee into someone’s intestines doesn’t help treat pancreatic cancer and $1.25 million to discover that massage makes people with advanced cancer feel better.

 144. salvey 24. jaanuar 2012 kell 16:03

  Ruve Schank: Kuidas toita vähemaga rohkem Päevaleht

  Või võtame banaanid. Nad on meie laual päris odavalt tänu sellele, et neid toodetakse tööstuslikult suurtes istandustes, kus varem kasvatasid kohalikud farmerid endale ja ümbruskonnale söögipoolist. Nüüd peavad nad oma toitu mujalt ostma, sest ainult banaane ju iga päev ei söö.
  Niisiis, tuleb välja, et meie küllus on vähemalt osaliselt süüdi selles, et teine pool maailmast on näljas. Kas me saame midagi teha, et see nii ei oleks, või vähemalt seda halba mõju leevendada? Selgub, et saame küll. Ka nendest võimalustest räägib raamat „Toiduraiskajad”.
  Üks oluline järeldus on aga see, et maailmas toodetakse praegugi piisavalt toitu kõigile inimestele, kuid see ei jõua sööjateni. Prognoosid, kui palju toitu vajaks üheksa miljardit inimest, on muutmisel.
  Vanade arvestuste järgi tulnuks toidutootmist aastaks 2050 praegusega võrreldes kahekordistada, uuema prognoosi fookusesse on aga FAO tõstnud kadude vähendamise. Kui kadusid vähendada poole võrra, siis pole tootmist vaja suurendada 100%, vaid ainult 50%.

 145. salvey 24. jaanuar 2012 kell 16:09

  Maad tabab tugevaim päikesetorm pärast 2005. aastat Delfi

  Maad tabab viimase kuue aasta tugevaim päikesetorm. Pühapäeval ilmunud protuberants mõjutab Maad kolmel erineval viisil kolmel erineval ajal. USA rahvusliku ookeani- ja atmosfääriadministratsiooni NOAA kosmoseilma ennustamise keskuse teatel on kõige suurem probleem kiirgus.

  Radiatsioon on probleemiks peamiselt satelliitidele ja orbiidil olevatele astronautidele. See võib tekitada sideprobleeme polaaraladel lendavatele lennukitele, teatas kosmoseilmakeskuse füüsik Doug Biesecker Associated Pressile.

  Pühapäevase protuberantsi radiatsioon jõudis Maale tunni aja jooksul ning kiirgus saabub Maale veel kogu kolmapäeva. Kiirgustaset peetakse tugevaks, aga on olnud ka võimsamaid torme. Praegune torm on radiatsiooni poolest tugevaim pärast 2005. aasta maid.

 146. salvey 25. jaanuar 2012 kell 16:37

  Marko Uibu: Mis on põhjustanud vaktsineerimisvastasuse? Päevaleht

 147. Mart K. 26. jaanuar 2012 kell 10:31

  salvey viitas Marko Uibu vaktsiinivastasuse-teemalisele artiklile Päevalehes:

  Eelmise nädala Eesti Päevalehe juhtkirjas ja mujalgi pakutud karistused-sotsiaalkampaaniad „laste suhtes hoolimatute puukallistajatest öko­emmede” rumaluse väljajuurimiseks ei toimi, sest juba nende lähtepositsioon on vale. See on vale sellepärast, et vaktsineerimisest loobunud vanemad hoolivad oma lastest väga. Samuti näitab üks USA artikkel, et vaktsiinidest keeldunud emad on keskmisest haritumad. Seega ei toimiks usalduse kaotanud institutsioonidelt tulev käsk või stigmatiseerivast mittemõistmisest kantud loosunglik kampaania.

  Kui lapse vaktsineerimata jätnud vanemaid on väga keeruline ümber veenda, siis kahtlejate puhul võiks olla abi neutraalsest allikast pärinevast materjalist (millega sarnaneb näiteks sotsiaalministeeriumi 2010. aasta buklett „Vaktsiinisüstist on abi”), mis käsitleks levinumaid hirme tasakaalustatult.

  Inimeste sildistamine „puukallistajaks” või karistusega ähvardamine on aga halb tee, sest suurendab vastandumist ja usaldamatust veelgi.

  Selle hinnanguga tuleb küll nõustuda.

 148. salvey 26. jaanuar 2012 kell 12:27

  Ühiskondlikud ebameeldivused põhjustavad organismis põletikke
  Forte

  Autorid selgitasid, et põletikulised protsessid kujutavad endast reaktsiooni stressiküllastele olukordadele. Usutavasti valmistub inimese immuunsüsteem sel viisil võimalikeks vigastusteks ja haigusteks, mis on, mõistagi, soovitav. Probleemid tekivad aga siis, kui põletik ja tsütokiinide ohtram tootmine vältavad pikemat aega. Varasemad uurimused on näidanud, et see võib kaasa tuua vererõhu ohtlikku tõusu, südame-veresoonkonna haiguseid, vähktõbe, diabeeti ja vaimse tervise häireid.

  Samuti märgib töörühm, et sellised negatiivsed stressiküllased sündmused, mida kirjeldasid katsealused, tõenäoliselt tervisehäireid ei põhjusta. Stressipõhiste haiguste sümptomid hakkavad inimestel ilmnema vaid juhul, kui pingelised olud valitsevad mitmeid aastaid.

 149. Mart K. 26. jaanuar 2012 kell 12:58

  salvey tsiteeris Forte pealkirja:

  Ühiskondlikud ebameeldivused põhjustavad organismis põletikke

  Siinkohal on oluline märkida, et väide kehtib ainult negatiivse stressi kohta. Kui ühiskondlikud ebameeldivused juhtuvad põhjustama positiivset stressi, põletikuhormoone, ma eeldan, ei nõristata.

  Huvitaval kombel selgus ka, et positiivsed stressitegurid nagu osalemine meeskondlikes sportmängudes tsütokiini taset ei tõstnud.

  Selle teabe valguses tundub mõeldav, et ebameeldivustele irratsionaalsete põhjuste agar otsimine ning juhuslike kokkulangevuste puhul parastamine stiilis “ma ju ütlesin!” võib olla organismi loomulik kaitsereaktsioon pideva negatiivse stressi vastu.

 150. salvey 26. jaanuar 2012 kell 15:16

  Mart Laar kustutas oma Facebooki kontolt ACTAga seonduvat arutelu
  Postimees

  Väidetavalt on Laar kustutanud Facebooki kontolt ka hilisemaid päringuid selle kohta, miks ACTAga seotud teemasid on kustutatud.

  Teemat on kajastanud ka Hinnavaatluse foorum.

  MTÜ Eesti Interneti Kogukond juhatuse esimees Elver Loho avaldas lootust, et ACTA temaatika kustutamise taga on mõni üliagar noor IRLi liige, mitte aga kaitseminister isiklikult.

  «Loodan, et peatselt saabub konkreetne selgitus. Samuti loodan, et üliagar noor inimene saadetakse kiiremas korras sotsiaalmeedia koolitusele.

  Niimoodi ei sobi teha. Kodanikud on siiralt mures ja murekirjade avalik kustutamine jätab nii erakonnast kui Laarist halva mulje,» sõnas Loho.

  «Ma küll ei arva, et ma oleks sealt kõik eemaldanud,» vastas Laar täna valitsuse pressikonverentsil ajakirjaniku küsimusele, miks ta on eemaldanud oma Facebooki kontolt kõik ACTAga seotud vestlused ja küsimused.

  «Kui sealt midagi on kadunud, siis ilmselt selle tõttu, et ruum kippus vahepeal otsa saama,» lisas Laar.

 151. dig 26. jaanuar 2012 kell 15:41

  Postimees avaldab Interneti seninägematuid omadusi.

  E24ni jõudnud info kohaselt on kaitseminister Mart Laar kustutanud oma avalikul Facebooki seinal ACTAga seonduvat arutelu ja küsimusi.

  Väidetavalt on Laar kustutanud Facebooki kontolt ka hilisemaid päringuid selle kohta, miks ACTAga seotud teemasid on kustutatud.

  «Ma küll ei arva, et ma oleks sealt kõik eemaldanud,» vastas Laar täna valitsuse pressikonverentsil ajakirjaniku küsimusele, miks ta on eemaldanud oma Facebooki kontolt kõik ACTAga seotud vestlused ja küsimused.

  «Kui sealt midagi on kadunud, siis ilmselt selle tõttu, et ruum kippus vahepeal otsa saama,» lisas Laar.

  dig spekuleerib, et täissaavaid internettisid saab osta turuväravast kilokaupa. Küllap toodetakse neid Hiinas.

 152. dig 26. jaanuar 2012 kell 19:37

  Postimees vahendab skeptikute vana tuttava Annely Soots’i uusi üllitisi.

  Toitumisterapeut ja toortoitumise koolitaja Annely Soots selgitas, et toortoitumise puhul süüakse 50-75 protsenti toidust mittetöödelduna. Toitu ei kuumutata üle 46 kraadi, eesmärgiga säilitada vitamiinid ja ensüümid, mis töötlemise käigus hävivad.

  Sellise toitumisviisi ohtude kohta ütles Soots, et need on üldjoones samad mis taimetoitlusel. Kui aga inimene toitu ei valmista ega püreesta, vaid päev läbi närib, siis teeb ta kahju oma hammastele.

  Loomulikult ei ole ükski prohvet kuulus omas onnikeses.

  Toitumisterapeut ise püüab süüa võimalikult tervislikult, vähendades oma menüüs loomse toidu osakaalu ja suurendades taimse ning toortoidu osakaalu. «Ma ei ole toortoitlane, sest ma ei ole kodune inimene, kellel on nii palju vaba aega, et endale kõik toidukorrad ise valmistada.»

 153. salvey 27. jaanuar 2012 kell 8:50

  Jaan Einasto: Mida teeb päikesetorm inimesega?

  . Mida protuberants tähendab?
  Protuberants ongi päikesepurse, see on lihtsalt rahvusvahelisem nimetus sellele purskele.
  See on siis nagu leegilont?
  Nagu leegilont, jah. See on nagu Päikesest välja ulatuv kaar ja sealt eralduv aine liigub piki magneti jõujooni. Satelliidilt saab neid pidevamalt vaadelda, Maa pealt vähem pidevalt. Päikese aktiivsus selles seisnebki, et tal on küllalt tugev magnetväli ja seal on keerised, nagu meil siin Maa peal on tsüklonid. See magnetväli paiskab välja kuuma gaasi ja teatud seadmete abiga need ongi nähtavad protuberantsina, mis siis kandub edasi maailmaruumi.
  Kas ta inimest ka kuidagi mõjutab?
  Natuke küll, sest ka meie närvisüsteem tajub mõnevõrra rohkem, kui meile igapäevaelus tundub. Kui on tugevad päikesetormid, siis on tähele pandud, et südamehaiguste all kannatavad inimesed tunnevad vaevusi. Ja need, kelle tervis on piiri peal – päikesetormide aegu nende surmade arv sageneb. Kuid võrreldes igasuguste muude mõjudega on kosmiline mõju inimesele tunduvalt väiksem. Kuid see kosmiline mõju on siiski olemas.

 154. salvey 27. jaanuar 2012 kell 8:56

  Loojad: Megaupload suleti ärirevolutsiooni hirmus Päevaleht

  Failijagamiskeskkonna Megaupload sulgemise taga võis olla Universali hirm uue ärimudeli ees.

  Ajakirja Forbes võrguväljaanne vahendab, et möödunud nädalal suletud failivahetuskeskkond Megaupload plaanis välja tulla uue digitaalse muusikalevisüsteemiga Megabox, mis võinuks muuta muusika levitamise põhimõtteid ning pakkuda muusikutele-autoritele võimalust ilma vahendajata oma raha kuulajatelt välja teenida.

 155. salvey 27. jaanuar 2012 kell 9:18

  Umberto Eco: Kas me tohime valetada?

  Selle teema üle mõtiskledes jõuame klassikalise mõrtsukas-ukselävel-küsimuseni, mille püstitas Püha Augustinus, kes ise oli rigorist. Küsimus on selline: üks vaene hing palub teilt, et te teda oma kodus varjaksite, sest teda ajab taga hirmus mõrtsukas. Te nõustute. Mõne aja pärast koputab mõrtsukas teie uksele ja küsib, kas te varjate kedagi. Mida teha? Terve mõistus ütleb, et peaksime valetama ja ütlema mõrtsukale, et me kas ei tea põgeniku asukohta või et nägime teda mujale minemas. Aga rigorist ütleb, et kuna me ei tohi kunagi valetada – mitte mingitel asjaoludel –, peaksime mõrtsukale tunnistama, et varjame põgenikku oma majas. Vaidlus selle keerdküsimuse üle kestab juba aastasadu.

  Kommentaariumis on üles võetud igihaljad teemad nagu tõe rääkimine naistele nende välimuse kohta ja lastele jõluvana ja päkkapikkude olemasolu selgitamine, aga on ka elust üks hästi lõppenud tõerääkimise lugu näiteks leitud:

  Aga mõrtsuka näite kohta üks tõestisündinud lugu, mis juhtus minu sugulase tuttavaga teise ilmasõja ajal. Metsavend põgenes punaste eest ja see inimene peitis ta oma majja voodi alla. Kui punased tulid ja küsisid, ega põgenik pole sinna tulnud, vastas inimene, et ta on voodi all. Punased said pahaseks – mida sa lollitad meid – ja läksid minema.

 156. salvey 27. jaanuar 2012 kell 14:30

  Lauri Mälksoo: tänapäevased inimõigused tekitas holokaust ERR

  Holokausti esimene tulem oli, et inimõigused kuulutati rahvusvaheliselt kehtivaks ja universaalseks. See juhtus 10. detsembril 1948, mil ÜRO peaassamblee võttis vastu inimõiguste ülddeklaratsiooni. 48 riiki hääletas deklaratsiooni poolt, ükski riik ei hääletanud vastu, kuid kaheksa riiki (sh NSVL) jäid erapooletuks. Kuigi inimõiguste ülddeklaratsioon polnud rangelt võttes rahvusvaheliselt siduv leping, tähistas see täiesti uue protsessi algust: inimõiguste rahvusvahelistumist.

  Arvati, et inimõigusi mujal pole

  Tõsi, inimõigusi ei “leiutatud” 1948. aastal – neid kuulutati ja nende eest võideldi juba USA iseseisvussõja ja Suure Prantsuse revolutsiooni ajal 18. sajandil. Ideena võime inimõigused eest leida juba antiikaja filosoofide töödest. Kuid enne 1948. aastat olid inimese ja kodaniku õigused (parimal juhul) vaid konkreetse riigi, rahva ja kultuuri asi. Lisaks peeti inimõigusi eelkõige Euroopa tsivilisatsiooni saavutuseks ja väljenduseks – koguni sel määral, et paljude arvates rahvusvaheline õigus väljaspool lääne tsivilisatsiooni ei kehtinudki.

  Paistab nii, et 1948 aasta on maailma ajaloos tõepoolest üpris märkimisväärne

 157. dig 27. jaanuar 2012 kell 17:32

  Wired kirjutab briti vilusohvi uuematest saavutustest ateismiusu vallas.

  Philosopher and author Alain de Botton has called for a series of “temples for atheists” to be built around Britain, allowing the non-religious to have impressive buildings to call their own.

  De Botton’s most recent book, Religion for Atheists, calls for unbelievers to copy the major religions and build grand architectural masterpieces to inspire a sense of perspective in people. He argues that a temple doesn’t need to be dedicated to a religion: “You can build a temple to anything that’s positive and good. That could mean: a temple to love, friendship, calm or perspective”.

  He added: “Why should religious people have the most beautiful buildings in the land? It’s time atheists had their own versions of the great churches and cathedrals. A beautiful building is an indispensable part of getting your message across. Books alone won’t do it.”

  Vaeseke ei ole vist Briti saartel leiduvate mittereligioossete ilusate ehitistega tutvunud. Mis teha, mis teha, vandlitornist ei paista ju ei Londoni vanalinn, Šotimaa kindlused ega ka kohalik ülikool välja — jobust arhitekt on aknad tegemata jätnud. Küllap on süüdi asjaolu, et läbipaistvat elevandiluud ei ole veel leiutatud.

  Mida ülempreester de Botton oma templis hoida och kummardada kavatseb, ei ole kahjuks teada. Võib-olla lennukit?

 158. Mart K. 28. jaanuar 2012 kell 9:06

  Voodiposija Aleksander Brunfeld, kes tahab, et teda nimetataks kodutohtriks, hullutab vanainimesi iganenud meemiga voodi asukoha ja tervise väidetavatest seostest, vahendab Viimsi Teatajat Delfi Eesti Elu.

  Pendlimees Aleksander Brunfeld ehk Sass teab soovitada, kuidas asjad peaksid paiknema.

  “Minu põhisõnum on see, et ligi 70% tervisehädadest saab alguse voodi valest asukohast,” ütleb Aleksander Brunfeld ehk Sass, kes käis sügisel Viimsi Päevakeskuses tervisepäeval esinemas. Pärast tema esinemist tekkis Viimsi eakate seas palju huvilisi, kes soovisid Sassiga taas kohtuda, et temalt juba täpsemalt tervisehädade põhjuste ja muu kohta rohkem teada saada.

  Aleksander Brunfeld soovitab igasuguste tervisemurede puhul eelkõige vaadata üle oma voodikohad. Eriti rõhutab ta, et ka laste voodikohad tuleks üle kontrollida. Tervislik voodikoht tähendab geobioloogiliselt õiget magamiskohta, kus magaja on kaitstud maa seest tulevate kiirguste, elektromagnetväljade jpm eest. Kui voodi asub veesoone peal või Hartmanni võrgustiku ristil, siis on oht, et voodis magaja organismis olev haigusidu või -kolle võib hakata selle mõjul arenema. /—/

  Üheksandat aastat selle valdkonnaga tegelev mees ei jõua ära imestada, kui uskumatu on rahvas selles küsimuses. Aga valik on igaühe enda käes, ütleb ta.

  Ka elukutse valikul võiks Sassi poole pöörduda tel 50 24 534. Pendel teab, millist elukutset hobiga ühendada

  Veesooned ja Harmanni võrgu leiab Brunfeld pendliga või ka vitstega. Selle ala asjatundjate sõnul võib pendel toimida enamiku inimeste käes, kui on vaid tahet ja kannatust katsetada. /—/

  Mapis on ka diplom, mis kinnitab, et Aleksander Brunfeld on lõpetanud geobioloogiaalased õpingud ning sooritanud eksamid hindele väga hea. Diplomil on kolme tuntud inimese allkirjad, nende seas ka pendlitarkuse n.-ö maaletooja geobioloog ja arhitekt Rein Weberilt.

  Kuigi pendel annab vastused väga paljudele küsimustele, on Aleksander Brunfeld keskendunud eelkõige magamiskoha hindamisele. Ta saab hea, s.o neutraalse voodikoha määrata ka ainuüksi foto ja magamistoa plaani abil, ilma kohale minemata. Ta teab nõu anda, kuidas veesoont n.-ö kinni panna, et sellel enam mõju ei oleks või täpsemalt, et veesoon neutraliseerida. /—/

  “Ma ei ole tark, aga minu pendel on tark,” räägib mees. “Pendel annab peaaegu kõigele või täpsemalt enamusele õiged vastused.”

  “Mina nimetan ennast kodutohtriks,” ütleb Brunfeld, kui lahkume.

  Nimeta-nimeta, suli oled ikka.

 159. dig 28. jaanuar 2012 kell 15:39

  Discovery News vahendab Stanfordi avataarateadlaste ootamatut avastust.

  Watching a self-resembling avatar in action turns out to be an effective motivational technique to start exercising, according to a Stanford University research project.

  Participants who watched digital versions of themselves run on a treadmill ended up exercising nearly an hour longer than those who watched their avatars hang out or viewed avatars of other people exercising.

  “We’re definitely surprised that the manipulation worked,” said Stanford doctoral student Jesse Fox, who oversaw the studies. “I was very fascinated.”

 160. dig 29. jaanuar 2012 kell 18:42

  Rupert Murdochile kuuluv The Australian kirjutab, et Rupert Murdochile kuuluv Wall Street Journal vahendab kuueteistkümne teadlase (kuuluvus teadmata) hoiatust, et planeedi soojenemise alaseid hoiatusi ei tohi tõsiselt võtta.

  Editor’s Note: The following has been signed by the 16 scientists listed at the end of the article:

  A candidate for public office in any contemporary democracy may have to consider what, if anything, to do about “global warming.” Candidates should understand that the oft-repeated claim that nearly all scientists demand that something dramatic be done to stop global warming is not true. In fact, a large and growing number of distinguished scientists and engineers do not agree that drastic actions on global warming are needed.

  The fact is that CO2 is not a pollutant. CO2 is a colorless and odorless gas, exhaled at high concentrations by each of us, and a key component of the biosphere’s life cycle. Plants do so much better with more CO2 that greenhouse operators often increase the CO2 concentrations by factors of three or four to get better growth. This is no surprise since plants and animals evolved when CO2 concentrations were about 10 times larger than they are today. Better plant varieties, chemical fertilizers and agricultural management contributed to the great increase in agricultural yields of the past century, but part of the increase almost certainly came from additional CO2 in the atmosphere.

  Kahjuks ei ole ühegi allakirjutanu nimi Steven, see-eest on aga üks neist kosmonaut.

 161. dig 29. jaanuar 2012 kell 20:38

  Vaadetelt mõneti Konspiraatorit meenutav Rapture Ready administraator Chris tea(ta)b:

  Satan has his little helpers running around all over the place these days. These “occupiers” better be glad we follow Jesus and not that satanic Islam allah rock idol god or they would be chased out of town and the ones caught would have their heads cutoff. Obama is behind all of this. He wants his little Marxist riots to help him win office again. Who knows, might even be atheists on crack acting like fools.

  Juhuks, kui mõni mitte-rassi(smi)teadlik lugeja ei peaks seda teadma, olgu ära märgitud, et kräkitud kokaiini seostatakse Ameerika kultuuris peaasjalikult mustanahaliste tarvitajatega. (Kultuurilisi seoseid ei tohi muidugi faktiliste seostega segamini ajada.)

 162. dig 29. jaanuar 2012 kell 23:21

  Orac jagab lugejatega kombinatsiooni vaktsiinihirmust ja hirmust transhumanismi ees. (Hoiatuseks olgu mainitud, et Orac’i irooniamõõteseadme viis see plahvatuseni.)

  At this late date, having been in the trenches for a while, even I don’t recall having seen a screed so full of crazy. It’s perfect for a Friday, when, even though I rarely do “Your Friday Dose of Woo” anymore, this might have been a good candidate for it. You’ll see what I mean right away:

  In fact, ever since the adaptive, antigen-specific immune system evolved in early vertebrates 500 million years ago, our bodies have been doing a pretty good job of keeping us alive on this planet without need for synthetic, vaccine-mediated immunity. Indeed, infectious challenges are necessary for the development of a healthy immune system and in order to prevent autoimmune conditions from emerging as a result of TH2 dominance. In other words, take away these natural infectious challenges, and the immune system can and will turn upon itself; take way these infectious challenges and lasting immunity against tens, if not hundreds of thousands of pathogens we are exposed to throughout our lives, would not be possible.

  Ah, yes. The appeal to nature gussied up with a bit of evolution. In other words, according to Ji, because we co-evolved with pathogens, living with pathogens is “natural.” And so it is. So is cancer, old age, and death. These are all completely “natural” too, as are strychnine and any number of “natural” toxins. (If you’ll recall, a “toxin” is by definition something made by a living organism.)

  Äramärkimist väärib ka siinsetelgi veergudel arutatud küsimus vaktsiinide veresoonde süstimisest:

  Many parents today do not consider how dangerous injecting adjuvants directly into the muscle (and sometimes blood, due to incorrect and/or non-existent aspiration techniques), especially in non-infected, healthy offspring whose immune systems are only just learning to launch effective responses to the innumerable pathogens already blanketing their environment.

  I’ll give Mr. Ji minimal credit. He at least seems to know the difference between injecting vaccines intramuscularly and injecting them “directly into the bloodstream,” which appears to be the approved description favored by antivaccine activists. (Don’t believe me? Google “vaccine injected directly into bloodstream.”) Realizing the difference, he had to mention “incorrect and/or non-existent aspiration techniques” as a way to imply that vaccines are frequently injected “directly into the bloodstream” by accident. It’s all nonsense, of course, particularly the bit about how injecting antigens into the muscle is harmful when administered to babies “whose immune systems are only just learning to launch effective responses to the innumerable pathogens already blanketing their environment.”

 163. salvey 30. jaanuar 2012 kell 10:47

  Rein Raud: Kõrgharidus: vihma käest räästa alla Päevaleht

  Võib vist liialdamata öelda, et tasuta kõrghariduse loosung oligi see, mis tõi IRL-ile viimastel valimistel piisava edu, et pääseda valitsusse ja saada võimalus oma ettekujutus ellu viia. Pean paraku tunnistama, et kuigi olen samuti veendunud tasuta eestikeelse kõrghariduse pooldaja, suhtusin sellesse lubadusse algusest peale teatava skepsisega, sest väljakäidud kalkulatsioonide juures mainitud arvud tundusid üsna laest võetuna ja kohati jäi mulje, et rohkem kui loosungi tasemel seda teemat läbi mõeldud polegi.
  Nüüdseks on selge, et ilmselt on algusest peale tegemist olnudki jultunud valega. Vastuvõetaval kujul ei tähenda kõrgharidusreform mitte tasuta eestikeelset kõrgharidust, vaid tasuta eestikeelset kõrgharidust eelkõige eliitkoolide lõpetajatele nn prioriteetsetel aladel, nominaalaja vältel ja ilma võimaluseta endale elatist teenida.

  Tjah, selle loo võiks muidugi ka Aaviksoo valetamisfilosoofiat käsitevasse veergu paigutada. (Ehk enne oli teooria, nüüd aga tuleb praktika takkajärgi.)

 164. dig 30. jaanuar 2012 kell 10:54

  Postimees: Nädalalõpus on oodata 32 külmakraadi
  Tartu Postimees: Rõuge muinasmajja kolivad esimesed elanikud

  Kaks suve väldanud eksperimendi käigus ehitatud viikingiaegsesse eluhoonesse, mida tuntakse Rõuge muinasmaja nime all, kolib nädalaks viis Tartu Ülikooli arheoloogiatudengit, kes on otsustanud muinasaegsed elamistingimused omal nahal järele proovida.

  Nii võib alates 30. jaanuarist Rõuge linnamäe läheduses kohata muistses rõivastuses noori, kes proovivad nädal aega hakkama saada nii, nagu võisid elada meie esivanemad.

  «Valdavalt tegeletakse elutähtsate asjadega: toa kütmine, toidu valmistamine jms. Lisaks testitakse muinasmaja headust, eelkõige selle soojapidavust,» selgitas Tartu Ülikooli arheoloogiamagistrandi Viire Pajuste. «Eksperimendis osalejad märgivad kindlatel aegadel üles õhutemperatuuri toas, maja erinevates osades ning õues, jälgivad tuulesuunda ja hindavad selle tugevust.»

 165. salvey 30. jaanuar 2012 kell 10:57

  Usk teeb õnnelikuks? Oleneb, mis riigis elad ERR

  Uurimistöö, milles osales peaaegu 200 000 inimest 11 Euroopa riigist, näitas, et religioosse orientatsiooniga inimesed suudavad paremini psühholoogiliselt kohaneda ja neil on kõrgem enesehinnang kui mittereligioossetel inimestel, kuid seda vaid riikides, kus usk ühendab enamusi inimesi ühiskonnast. Religioossust mittetoetavas sotsiaalses keskkonnas ei avalda religioosne orientatsioon suurt eristavat mõju.

  Nii peab Humbelti Ülikoolis Berliinis teadustööd tegev Jochen Gebauer tõenäoliseks, et selles, kas usklik inimene naudib religiooniga kaasnevaid vaimseid hüvesid ja elab seetõttu õnnelikumat elu, mängib suurt rolli ühiskonna üldine meelestatus.

  Paljud uuringud on näidanud, et usklike seas on suuremal hulgal õnnelikke ja arenenuma enesekontrolliga inimesi, kuid kindlaid põhjus-tagajärg seoseid, miks see nii on, ei oska teadlased veel tuua. See võib olla seotud uskumise või religioossete õpetustega, kuid põhjused võivad olla ka sotsiaalset päritolu.

  Vaata veel: Why Religion Makes Only Some of Us Happy (msnbc.com)

 166. Mart K. 30. jaanuar 2012 kell 13:07

  Vandenõuteoreetikute jaoks pole vasturääkivusi olemas, vahendab Forte Live Science’it.

  Kas printsess Diana lavastas oma surma, et põgeneda avalikkuse tähelepanu eest? Või oli mõrvas süüdi hoopis kaabaklik element Briti salateenistusest? Värskest uurimusest selgub, et kui olete nõus ühega nendest teooriatest, kirjutate üsna tõenäoliselt alla ka teisele, ehkki ühe kohaselt on printsess Diana elus ja teise kohaselt mitte.

  Pole saladus, et inimesed, kes usuvad vähemalt üht vandenõuteooriat, kalduvad toetama ka muid. Uus uuring näitab aga, et vandenõuteoreetikuid ei häiri isegi eri teooriate vahelised vasturääkivused, pakkudes samas välja ka põhjuse, miks see nii võib olla /—/

  102 tudengile esitati küsimusi ka Osama bin Ladeni mulluse surma kohta. Katsealused märkisid, kui suurel määral on nad nõus järgmiste väidetega: bin Laden hukkus ameeriklaste korraldatud haarangu käigus; ta on endiselt elus; ta oli haarangu toimumise ajaks juba surnud; Obama administratsioon paistab varjavat haarangut puudutavat informatsiooni.

  Jällegi kaldusid need, kes uskusid, et bin Laden oli reidi toimumise ajaks juba surnud, uskuma ka, et ta on endiselt elus. Statistilise analüüsi tulemused ütlesid uurijaile, et seost kahe uskumuse vahel selgitab veendumus, et Obama administratsioon varjab midagi.

  Keskne arusaam, et võimud on seotud mastaapsete pettemanöövritega, mille eesmärk on edendada nende endi kuritahtlikke eesmärke, toetab uurijate töörühma sõnutsi iga eraldist hüpoteesi sellise määrani, et teoreetikud saavad pooldada ka omavahel vasturääkivaid arusaamu.

 167. dig 30. jaanuar 2012 kell 16:11

  Mart K. ütles:

  Jällegi kaldusid need, kes uskusid, et bin Laden oli reidi toimumise ajaks juba surnud, uskuma ka, et ta on endiselt elus.

  Ilmselgelt varjavad USA võimud isand Ladenssoni Schrödingeri kasti sees, kus tema elus- ja surnudolek üksteisega superpositsioneerusid juba enne operatsiooni algust.

  Anyway, selle kirjelduse põhjal torkab minule silma hüpotees, et kalduvus vandenõuteooriaid toetada võib koosneda kalduvusest hoiduda teabetükke üksteisega integreerimast ning kalduvusest selle tagajärjeks olevat killustunud maailmapilti valitsuse varjamistegevusega seletada.

 168. dig 31. jaanuar 2012 kell 12:34

  Postimees: Kurgani ja Tšeljabinski koolides kehtestati külmapüha

  Tšeljabinski meteoroloogide prognooside järgi vajub õhutemperatuur lähima nelja päeva jooksul 31-35 külmakraadini. Mägedes ja madalates kohtades võib elavhõbedasammas vajuda aga 40 miinuskraadini.

  See on siis vast elavhõbedasammas. Nagu Chemical of the Week teada annab, tahkestub päris elavhõbe juba –38.9 ºC juures. Theo Gray on valmis meisterdanud ka mõned 100% elavhõbedasisaldusega kalad.

 169. dig 31. jaanuar 2012 kell 12:39

  dig ütles:

  Tartu Postimees: Rõuge muinasmajja kolivad esimesed elanikud

  Vastavalt vanade eestlaste kombele on elanikud varustatud igapäevase ajakirjandusega. Teatab Tartu Postimees:

  Eile Võrumaal Rõuges viikingiaegsete traditsioonide järgi ehitatud majja kolinud viis tudengit elasid krõbekülma öö kenasti üle ning keegi neist loobumismõtteid ei mõlguta.

 170. Mart K. 31. jaanuar 2012 kell 14:28

  Amanda Marcotte spekuleerib AlterNetis, miks nn evangeelseid kristlasi ei paista morjendavat nende meelispoliitiku sigatsemised, postuleerides, et tegelikult ei soovi nad “kaitsta traditsioonilisi väärtuseid”, vaid peedistada endast erinevaid.

  Gingrich is doing well in no small part because he has so much support amongst evangelical Christians; so much so that many evangelical leaders refused to go along with an attempt to unify the Christian right behind Santorum.

  In South Carolina, evangelical Christians voted for Gingrich 2-to-1 over boring family man Mitt Romney. For anyone who takes seriously the notion that evangelical Christians actually care about things like family and fidelity, this support for Gingrich is baffling, since he has a history of serial adultery that he barely bothers to disavow. But a closer examination of the situation makes clear what’s going on: for the Republican base, “family values” don’t actually matter, but are just a gloss painted over what really motivates them: reactionary rage. They love Gingrich because he’s a flaming ball of rage they can wield against everyone they hate. /—/

  Gingrich doesn’t live by the strict sexual rules laid out by conservatives, because those rules are meant for other people. Sex is a weapon being used against all those classes of Americans they don’t like: non-white people, gays, non-Christians, liberals, Democrats, people who have to work for a living, poor people, Democratic politicians.

 171. dig 31. jaanuar 2012 kell 14:40

  Mart K. ütles:

  Amanda Marcotte spekuleerib AlterNetis, miks nn evangeelseid kristlasi ei paista morjendavat nende meelispoliitiku sigatsemised, postuleerides, et tegelikult ei soovi nad “kaitsta traditsioonilisi väärtuseid”, vaid peedistada endast erinevaid.

  Mäletatavasti on säärane käitumismuster konsistentne kõrgete tulemustega tuntud psühhometroloogi Bob Altemeyeri RWA-skaalal.

 172. dig 31. jaanuar 2012 kell 14:43

  Mart K. ütles:

  … so much so that many evangelical leaders refused to go along with an attempt to unify the Christian right behind Santorum.

  Mäletatavasti võib selle juures ka asjasse puutuda Santorumi mormoon-olemine. Ameerikas on evangeelikud ja mormoonid aeg-ajalt teoloogiliste ja muude küsimuste üle agarasti tülitsenud.

 173. Mart K. 31. jaanuar 2012 kell 15:37

  Santorum on katoliiklane. Mormoonid on Romney ja Huntsman; viimane lõpetas jooksmise.

 174. dig 31. jaanuar 2012 kell 15:47

  Tõsi küll, allikaks kõlbab näiteks äsjane Forbese ilmunud kolumn Why Rick Santorum Can’t Win: He’s Catholic. Ameerikas on evangeelikud ja katoliiklased ka aeg-ajalt teoloogiliste, etniliste (Uus-Inglismaal seostati 19. sajandi lõpupoole katoliiklust iirlaste ja itaallastega, keda varem immigreerunud inglise ja germaani päritolu ameeriklased peedistada armastasid) ja muude küsimuste üle agarasti tülitsenud.

 175. dig 31. jaanuar 2012 kell 19:20

  PZ Myers annab teada, et Ungaris on vastu võetud ameerikalik patriarhaadiseadus.

  Hungary. They just passed a new law that sounds so…American.

  The new law says the family, based upon marriage of a man and a woman whose mission is fulfilled by raising children, is an “autonomous community…established before the emergence of law and the State” and that the State must respect it as a matter of national survival. It says “Embryonic and foetal life shall be entitled to protection and respect from the moment of conception,” and the state should encourage “homely circumstances” for child care. It obliges the media to respect marriage and parenting and assigns parents, rather than the State, primary responsibility for protecting the rights of the child. The law enumerates responsibilities for minors, including respect and care for elderly parents.

 176. dig 01. veebruar 2012 kell 13:08

  Siinsetel veergudel on aeg-ajalt näha olnud inimesi, kes loetud teksti kummaliselt refereerivad. Postimees kirjutab, et nii juhtub ka Postimehes.

  Tarbija24 toimetusse toodi saabaste ostukviitung, millele külge on müüja klammerdanud lehekese teatega, et jalatsid ei sobi kandmiseks märja ja külmaga …

  Loole on lisatud foto, millel niimoodi kirjas ei ole. Sellel kirjutatakse Teie poolt ostetud jalanõud ei ole veekindlad ning võivad märja ilmaga niiskust läbi lasta ja oma värvi muuta.

  … ning tõmblukud ja kaunistused ei käi garantii alla.

  Foto peal kirjutatakse hoopis Tootmisdefektide alla ei kuulu tõmbelukude [sic], sisetaldade ja kontsaplekkide kulumine, kaunistuste ja vahetusdetailide kaotsiminek.

  Veel hoiatas müüja, et saabastele tuleks paigaldada pooltallad. Jalga pannes selguski, et tallad oli nii libedad, et nendega käia ei saanud, mistõttu tuli kingsepa juures uued tallad paigaldada.

  Foto peal kirjutatakse hoopis Jalatsitele on soovitav [sic] õigeaegselt paigaldada pooltallad.

  Huvitav on tähele panna, et kõik erinevused kurdetavate kirjutiste ja tegelike kirjutiste vahel puudutavad lause põhiosa allharude ignoreerimist. Ehk kirjutas artikli mõni kirjaoskamatu?

 177. salvey 01. veebruar 2012 kell 13:53

  @dig:
  Minu arust oli artikli point selles, et kogu info (see tore sildike) saabaste kasutamitingimuste kohta oleks pidanud olema ostjale kättesaadav enne ostu sooritamist, mitte alles peale seda (edastatuna koos kassatšekiga ostujärgselt)

 178. dig 01. veebruar 2012 kell 14:00

  salvey: see võib kergesti nii olla, aga ajakirjanik ei tohiks teksti refereerides olulisi klausleid sellegipoolest välja jätta.

 179. dig 01. veebruar 2012 kell 14:10

  Tartu Postimees kirjutab plagiaadist.

  Tartu Tervishoiu Kõrgkooli õppejõud Priit Pärnapuu kontrollis jaanuaris tudengite lõputöid plagiaadiotsinguprogrammiga ning leidis mitmes töös plagiaadile viitavaid tekstiosi.

  Ilmselt ei olnud ajakirjanikul plagiaadipilti käepärast, nii et ta tegi selle ise. Pildil kujutatakse maagilisi vormeleid “Ctrl+C” ja “Ctrl+V” ning selleks, et pilt plagiaadiga seostuks, on allikaks märgitud “Artur Kuusi illustratsioon” algallikale — Kopimismuse kiriku pühade sümbolite kombinatsioonile üldsegi viitamata. Loodetavasti on isand Kuus selleks otstarbeks välja mõeldud fiktsioon, mitte mõni reaalne inimene.

  Anyway, kui me nüüd sensatsioonijanusena plagiaadiküsimuse juurde tagasi tuleme, siis artikkel jätkab:

  Paju selgitab, et jutt ei käi sugugi töödest, mis oleksid pahatahtlikud plagiaadid, vaid töödest, kus on ebatäpseid või eksitavaid viitamisvigu.

  «Tudengid ju kiirustavad ja unustavad – siin on palju inimlikke asjaolusid,» räägib ta ning lisab, et loomevarguse komisjon on vestelnud kõigi nende tööde autorite ja juhendajatega ning kõik need üliõpilased on lubatud oma töödega ka kaitsmisele, kuigi tõsiste viitamispuuduste korral on tulnud mõnel leppida kehvema hindega.

  dig väljendab seisukohta, et tulevane tervishoiuspetsialist ei tohiks kiirustamise tagajärjel olulisi tegevusi ära unustada. Säärane seisukoht ei ole loomulikult algupärane.

 180. salvey 01. veebruar 2012 kell 14:33

  dig ütles:

  aga ajakirjanik ei tohiks teksti refereerides olulisi klausleid sellegipoolest välja jätta.

  ajakirjanik ajakirjanikuks, kuid saapakaupmees võiks taolistele saabastele kohe suure sildi (trükitähtedega) juurde paigaldada, näiteks: need saapad pole mõeldud kandmiseks selliste ilmadega (pori, külm, libe) millistega Eestimaal tavatsetakse harilikult saapaid kanda. Kui mõni kummaline inimene (ja küllap mõni ikka leidub) peaks siiski taolisi saapaid osta soovima, siis peaks enam-vähem kindel olema, et ka hiljem õiendamist ei tule.

 181. dig 01. veebruar 2012 kell 14:52

  salvey: ei vaidle üldse vastu, aga minu meelest on saabaste sellise sildistamise küsimus loo tahk, mis skeptitsismist mõnevõrra kaugemale jääb kui ajakirjaniku võime sildil kirjeldatut adekvaatselt edasi anda. Pealegi jäi mulle artiklist mulje, et Tarbijakaitseamet on küsimust adekvaatselt menetlenud.

 182. salvey 01. veebruar 2012 kell 15:15

  @dig: küllap vist.

 183. salvey 01. veebruar 2012 kell 15:59

  Müsteerium: 12 koolitüdrukut haigestus Tourette’i sündroomi? Õhtuleht

  Haigus väljendub tõmblustes ja tahtmatutes verbaalsetes “pursetes”, sealhulgas ropendamises, vahendab Sky News.
  Meedikud on püüdnud juhtunut selgitada massihüsteeria või -psühhoosina. Samal ajal uurib filmilinaltki tuttav keskkonnaaktivist Erin Brockovich, kas haiguste põhjuseks võib olla 1970. aastal koolist kuue kilomeetri kaugusel raudteel toimunud kemikaalileke. Kool on palganud juhtumit uurima ka oma spetsialistid.
  Kooli ametliku avalduse järgi seatakse versioon kemikaalidest suure kahtluse alla.
  “Meie kogukond on end äkitselt leidnud üleriigilise tähelepanu keskpunktis, kuna meie õpilastel on ilmunud neuroloogilised sümptomid. See on põhjustanud ka palju spekulatsioone ja valeinformatsiooni meedias,” teatas kool.

  Küllap paarsada aastat tagasi oleks põhjuseks peetud deemonitega seestumist, ma arvan. Nüüd pakutakse kommentaariumis põhjustena välja vaktsiine, mobiilikiirgust, toidu kvaliteeti ja narkootikume (lihtsalt kasvatamatust ka)

 184. dig 01. veebruar 2012 kell 16:41

  Kui leitaks väline tegur, mis Tourette’i sündroomi põhjustab, oleks tegemist päris huvitava avastusega. Muide, kui ma õigesti mäletan, mahuks säärane tegur MKULTRA projekti eesmärkide alla ära, nii et ilmselt on seda kunagi päris põhjalikult otsitud — ja mitte leitud.

 185. dig 01. veebruar 2012 kell 21:48

  Ühendriikide terivshoiuministeerium hoiatab: geneetiliselt modifitseeritud gripiviirust käsitavate teadustööde avaldamine võib ohustada rahva tervist. Vahendab CNN.

  (CNN) — Details of a genetically altered strain of the deadly avian flu virus are “a grave concern” to public safety and should be kept under wraps, a federal advisory board declared Tuesday.

  In a letter released by the journals Science and Nature, the 23-member National Science Advisory Board for Biosecurity said the data behind a new strain of the virus can be used to help prepare for a possible future outbreak. But the board recommended the researchers’ findings be published without “methods or details” that could be used by terrorists to produce a biological weapon.

  “This is an unprecedented recommendation for work in the life sciences, and our analysis was conducted with careful consideration both of the potential benefits of publication and of the potential harm that could occur from such a precedent,” the panel wrote. “Our concern is that publishing these experiments in detail would provide information to some person, organization or government that would help them to develop similar mammal-adapted influenza A/H5N1 viruses for harmful purposes.”

  Juhtivad teadusajakirjad on otsustanud tööde avaldamisega venitada.

  A paper by the Dutch researchers was to be published in the journal Science, while the University of Wisconsin study was to be published in the journal Nature. Both journals have already agreed to postpone publication. But airing detailed results “represent(s) a grave concern for global biosecurity, biosafety, and public health,” the NSABB concluded.

 186. dig 02. veebruar 2012 kell 1:37

  Daily Mail’i tõetruudusest on meil varem nii juttu kui laulu olnud. Greg Laden aga kirjutab Ohio telepurgis elanud meessoost ilmatüdrukust, kellele DM’i kirjatükk piisavalt väänatud ei olnud:

  Brad Johnson at Think Progress has written a piece on Meteorologist Mark Johnson, of ABC’s WEWS-TV in Cleveland Ohio. Johnson has apparently purposefully misrepresented data that was previously pre-misrepresented by the Daily Mail to make the statement that the earth has been cooling since 1998.

  Brad makes his case here: AMS Certified Meteorologist Mark Johnson Claims ‘Earth Hasn’t Warmed In 15 Years’. In his post, he shows a great graphic which I’ve stolen, here (It’s a moving GIF so stare at it for a moment):

 187. salvey 02. veebruar 2012 kell 10:03

  Kes on vaimud ja kas me peaksime neid kartma? Delfi naistekas annab ülevaate levinud vaimolendite liikidest.

  Poltergeiste kardetakse enim, sest just nemad suudavad ka meie füüsilist maailma mõjutada. poltergeiste süüdistatakse arusaamatus müras, avatud ustes, raadio ja televiisoriga mängimises… Nad võtavad meie asju, et neid kuhugi peita ja toovad need hiljem samale kohale tagasi.

  No ma olen alati teadnud, et kui oled tükk aega midagi taga otsinud, aga asja ikka üles leida ei õnnestu, on targem otsimine katki jätta, küll teatud aja pärast ilmub otsitu ise välja.

 188. Andres Valdre 02. veebruar 2012 kell 13:08

  Terve perekonna normaalse arengu ja kasvukeskkonna tagab lugude jutustamine, teatab Meie Maa:

  Olulise probleemina tõi Tiina Kilemit välja ohu, kus perekondades edasi antava traditsiooni, selle hulgas ka usulise pärandi osa on katkenud. See aga on ohuks terve pere ja rahva kestmisele. Erinevad põlvkonnad ei ela tänapäeval enam koos ja lastel puuduvad vanemad eeskujud ja lähisugulased, kelle lugusid kuulata. Vabaabielulised suhted ja eri põlvkondade elamine erinevates riikides ei aita meie oma rahva identiteedi tugevnemisele kuidagi kaasa. Terve perekonna normaalse arengu ja kasvukeskkonna loomine on kiriku võimalus ja kogu rahva ülesanne

  Punkt puudus juba artiklis endas, nii et ei tea, kas sellega lugu lõppeski või sai lihtsalt leheruum täis.

 189. salvey 03. veebruar 2012 kell 8:20

  Mida teha, kui koolist küsitakse luba lapse vaktsineerimiseks? Postimees

  Koort nendis, et vaktsineerimisvastasus on ka arstile emotsionaalselt väga keeruline teema. Hoolimata pere otsusest peab arst suutma edaspidi erapooletult suhelda. «Muret teeb ka see, et vaktsineerimisvastasusega käivad sageli kaasas ka muud tervisekäitumise iseärasused – täielik keeldumine antibiootikumravist või loomse toidu keelamine lapsele,» tõi Koort näiteks.

  «Minu meelest on üldtuntud võrdlus bussijänestega väga hea – vaktsineerimata laps ei haigestu seetõttu, et teised lapsed on vaktsineeritud. Ehk siis minu vaktsineerimata lapse «sõidu» ehk ohutu lapsepõlve maksavad kinni teised, kes vaatamata vaktsineerimise «ohtlikkusele» seda ikka teevad,» tõi Koort paralleeli.

  Kui lapsel on vaktsineerimiseks mõni püsiv vastunäidustus – näiteks allergia mõne vaktsiini koostisosa vastu -, on see märgitud tema tervisekaarti ja vaktsineerimispassi. Kuid vahetult enne iga vaktsiinisüsti saamist peab tervishoiutöötaja võimalikud vastunäidustused kindlaks tegema, rõhutas Kadai.

 190. salvey 03. veebruar 2012 kell 9:10

  Postimehes jutustatakse huvitavat lugu, kus on juttu nii teadusest, esivanematest, võõral maal elamisest, kultuurierinevustest ja paljust muust põnevast: Doktor Kai Uus võistleb iga päev maailma parimatega Tasub kõik otsast lõpuni läbi lugeda.

 191. salvey 03. veebruar 2012 kell 11:03

  Eesti vajab tasulist algharidust Sirp, Valle-Sten Maiste

  Lapsi kooli pannes ei tulnud meie peres eliitkoolid (mille üks meist lõpetanud) mõttessegi. Kodulähedane kool oli enesestmõistetav valik. Peagi aga selgus, et nii lapse lasteaiakaaslaste vanemate kui ka kunagiste (tava)koolikaaslaste seas (nii nende hulgas, kellega koos sai käidud ülikoolis, kui nende seas, kes jätsid selle etapi elus ära) on ülekaalus oma lastega eliitkoolikatseid mööda saalijad. Valitseb mentaliteet: kui tahad edeneda, vii laps Leesi juurde, ehkki muidu vihkad pederaste ja keskerakondlasi! Sellest silmakirjalikust narrusest on aegade jooksul saanud norm. Lapsega eliitkoolide vahel sõelumist tunnistas ka end ühe oma raamatu pealkirjas lausa klassivõitlejaks tituleeriv sotsiaaldemokraatlik poliitik Barbi Pilvre. Eestis lihtsalt ei saavat teisiti.

  Hariduse eest tuleks hakata turuhinnapõhiselt maksma ka meil. Midagi halvemaks minna sellest enam ei saa, ebaõiglus ja kihistumine ei saa kuigivõrd suureneda. Eliitkoolide õpetajatele turutingimustes osaks langev märgatav palgatõus kergitaks ehk ka õpetajate keskmist palka ja ka miinimumi, mille eest kvalifitseeritud õpetaja üldse on nõus tööd tegema. Nii tuleks koolidesse ka paremaid õpetajaid juurde ja lõppkokkuvõttes saavad senisest pisut parema hariduse ka need, kes ei suuda või ei taha tugevama hariduse nimel maksta ja peavad läbi ajama minimaalse turuhinna eest pakutava haridusega, mille kulud tasub riik. Kihistumine küll ei kao, kuid üldine haridustase tõuseb ja leevendust leiab aastakümnete pikkune õpetajate mõnitamine kesise palgaga. Äkki juhtub koguni nii, et end seni endastmõistetavalt elu peremeeste hulka arvanud hakkavad oma lõunate eest ise tasudes taipama, et vajavad solidaarsust senisest rohkem. Nii saab ehk eestlusest ja siinsest ühiskonnastki kunagi asja.

 192. dig 04. veebruar 2012 kell 0:28

  Rassi- ja stimulandi-uudiseid edastab Postimees.

  Värskest Ameerika uuringust selgus, et kofeiin muudab naissuguhormooni östrogeenitaset naise organismis, mõjudes samas asiaatidele ja valgetele naistele erinevalt.

  Ameerika uuringus, mis vältas kaks aastat, osales üle 250 naise vanuses 18–44. Keskmiselt tarbisid naised 90 mg kofeiini päevas, mille ekvivalent on üks tass kohvi, vahendab ajakiri Naised.

  Tegelikult hakkavad skeptikute ajukurrud kikki minema siis, kui nad panevad tähele, kuidas kõnealune uudis mitut tiiru ümber maailma tehes huvitavaid varjundeid omandanud on. Näiteks Times of India on oma versioonile pannud pealkirja What caffeine does to Asian women.

 193. salvey 04. veebruar 2012 kell 8:55

  Intervjuu neurofilosoofiga: meie „mina” on illusioon Päevalehes, Stefan Klein, teaduspublitsist, vestleb professor Thomas Metzingeriga.

 194. salvey 06. veebruar 2012 kell 10:24

  Anders Härm: Meil on kaotada kõik Päevaleht; Inspireerituna tema poolt* väisatud saatest “Vabariigi kodanikud”, räägib autor viimase aja arengutest Ungaris ja tutvustab Filosoof Slavoj Žižeki mõtteid.
  *või oleks siin kohal õige öelda enda poolt?

  Kui püüda visandada vasakpoolset alternatiivi globaalsele neoliberalismile ja rahvuslikule konservatismile, siis kust alustada? Ilmselt peaks see olema mingit sorti globaalne agenda, mis ületab rahvuslikke ja riigipiire. Filosoof Slavoj Žižek ütleb ühes artiklis, et tänapäeva ainus tõeline küsimus on: kas globaalne kapitalism sisaldab piisavalt tugevaid vastuolusid, mis takistaksid selle pidevat taastootmist? Ja leiab, et neid vastuolusid on vähemasti neli: ökoloogilise katastroofi oht, eraomandi mõiste rakendamatus nn intellektuaalsele omandile, uute tehnoteaduslike arengute sotsio-eetilised mõjud (eriti biogeneetikas) ning lõpuks sotsiaalse apartheidi uued vormid – uued müürid ja slummid. Klassikalisi proletaarlasi ühendas see, et neil polnud kaotada midagi muud kui ahelad. Žižek väidab, et erinevalt neist ühendab meid see, et meil on oht kaotada kõik: „On oht, et me redutseerume pelgaks abstraktsiooniks, tühjaks kartesiaanlikuks subjektiks, kes on ilma jäetud igasugusest sümboolsest sisust; meie geneetiline baas on manipuleeritud ja me vegeteerime keskkonnas, kus on võimatu elada.” Selles kontekstis on esmapilgul apoliitilisena näiv „Teeme ära!” tõlgendatav samavõrd poliitilise ettevõtmisena nagu Occupy Wall Street. Need ja teised analoogsed ettevõtmised on ehk ainsad, millele saab rajada mingitki sisuliselt alternatiivset poliitilist tegevust.

  Paljud vasakpoolsed ei usu, et riigistruktuuride kaudu ja liberaalse demokraatia raames saaks maailma asju mõjutada. Nad üritavad liikuda tavapärase parlamentarismi juurest teistsuguste mudelite juurde, panustades sealhulgas tänavapoliitikale (globaliseerumisvastastest meeleavaldustest Occupy Wall Streetini), kogukondlikule iseorganiseerumisele, osalusdemokraatiale ja DIY (do it yourself) mikropoliitikatele, mida tavamõtlemine justkui pärispoliitikaks ei pea.

 195. salvey 06. veebruar 2012 kell 11:08

  Jüri Pino hüüab Delfis (ja Õpetajate lehes) järele: Järelehüüe koolile

  […] Sõber rääkis hoopis veidramat lugu: laps peaks minema gümnaasiumi, aga Kallavere gümnaasium läks reha alla. Sõber elab Maardus. Lähimaks kooliks jääb Maardu gümnaasium, mis aga on eestistatav vene kool. Ehk: „Eestikeelses põhikoolis õppinud laps peab nüüd edasi õppima 40% vene ja 60% halvas eesti keeles. Või pean hakkama teda Tallinna või kuhu vedama…” Imestas veel, et pidi ju olema hariduse eestikeelseks muutmine, aga näe, võib hoopis vastupidi välja kukkuda.
  Igaühel oma mured. Üks huvitavam kui teine.

 196. Mart K. 06. veebruar 2012 kell 12:18

  Viljatu anonüümne naine vihastab Delfi Naistekas aborditegijate peale, kuna need raputavat tema haavadele soola.

  [O]len kogu oma viha ja kibestumise suunanud naiste vastu, kes omal vabal valikul aborti teevad! Mind ei huvita jutud kahetsemisest ja abordilaual pisaraid valavatest naistest — teile on antud VALIK! Mõelge nendele, kellel pole valikut. Ja kui te ei taha väikest eluküünalt kustutada, siis ärge tehke seda — sünnitage laps ja andke ta kellelegi, kes oskab teda hinnata! Ma lähen püha viha täis, kui ma mõtlen sellele, kui palju tehake aborti.

  Mingis mõttes ma selle traagilise saatusega daami kibestumust mõistan, ent samas tekkis retooriline küsimus, millal hakkavad kiilaspead ründama inimesi, kes vabatahtlikult juuksuris käivad.

 197. salvey 06. veebruar 2012 kell 12:27

  salvey ütles:

  *või oleks siin kohal õige öelda enda poolt?

  Igaks juhuks mainin, et antud küsimus polnud mingilgi määral retooriline, vaid puhtalt lingvistiline.

 198. salvey 06. veebruar 2012 kell 15:36

  USA ülikoolide uuring teeb Eesti keskkonnakaitse maatasa Päevaleht

  Eesti keskkonnaspetsialistid kinnitavad, et tegu on statistikal põhineva eksimusega.

  USA Yale’i ja Columbia ülikooli keskkonnainstituudid panid keskkonnaalase suutlikkuse alusel ritta 132 maailma riiki ja Eesti sai seal tagasihoidliku 54. koha Singapuri, Bulgaaria, Sri Lanka ja Venezuela naabruses. Tabeli esiotsas on Šveits, Läti, Norra ja Luksemburg.

  Hoopis kurvem on Eesti positsioon keskkonna arengutrendide tabelis. See tabel näitab, millised on olnud riigi saavutused viimaste aastate jooksul ehk see, kui kiiresti on keskkonnahoidu edendatud. Seal sai Eesti 132 riigi seas 128. koha Kasahstani, Kõrgõzstani, Bosnia ja Hertsegoviina ning Saudi Araabia naabruses.

  „Paljudes riikides keskkonnakaitse paranes ajavahemikul 2000–2010, kuid oli ka riike, kus keskkonnaga seonduv halvenes. Eesti, Bosnia ja Hertsegoviina, Saudi Araabia, Kuveit ja Venemaa olid kõige negatiivsema suundumusega riigid,” kirjutatakse analüüsi kokkuvõttes. Eestile andsid väga halva tulemuse nõrgad edusammud metsanduse, veeressursside, CO2 emissiooni ja laste suremuse vähendamise vallas.

 199. dig 07. veebruar 2012 kell 17:00

  BBC räägib 83-aastasest naisest, kellele Hollandis uus titaanist alalõug trükiti.

  A 3D printer-created lower jaw has been fitted to an 83-year-old woman’s face in what doctors say is the first operation of its kind.

  The transplant was carried out in June in the Netherlands, but is only now being publicised.

  The implant was made out of titanium powder – heated and fused together by a laser, one layer at a time.

  Juba järgmisel päeval suutis patsient ise toitu närida, kuigi hambad kruviti lõua külge alles kuu aega hiljem.

 200. Mart K. 08. veebruar 2012 kell 9:23

  Siin blogis on korduvalt antud mõista (enamasti vaevumata põhjendust pakkuma), et möödunud sajandi tagumises kolmandikus hoo sisse saanud nn seksuaalrevolutsioon on saatanast.

  Üks tüüpiline näide:

  OR ütles:

  Unustage seksuaalrevolutsioon – ei ole ühtegi nii mõttetut sündmust maailma ajaloos

  Sellega seoses jäi silma katkend temaatilisest teosest, mille paari päeva eest avaldas AlterNet ja kus Nancy L. Cohen seostab sugumässu rasestumisvastaste medikamentidega. Huvitav, kas need on ka saatanast? Ja viktoriaanliku kasinuse asendumine freudismiga? Ja naiste tööhõive?

  How the Sexual Revolution Changed America Forever

  For women, likewise, the sexual revolution concerned the rules of engagement, rather than the act of sex itself. Premarital virginity had been going out of fashion for decades before the declaration of sexual liberation. It started in the 1920s, as middle-class Americans converted from Victorianism to Freudianism and began to accept that a desirous woman was perhaps not so depraved after all. There- after doctors and psychologists counseled America’s women that a happy marriage was sustained by mutual sexual satisfaction. Experts encouraged women to explore their natural desires, but to start the journey in the marital bed. Women accepted the prescription and ignored the fine print. At the high noon of fifties traditionalism, 40 percent of women had sex before they married—compared to just 10 percent who did in the reputedly Roaring Twenties. /—/

  As Americans settled into the new normal of open heterosexual sexuality, even more profound changes were afoot. The Pill allowed American women to delay marriage and motherhood, while remaining sexually active. Women took advantage of these added carefree years to improve their position in the labor market. According to the economists Claudia Goldin and Lawrence Katz, the surge in women’s professional education occurred at the exact moment the Pill became legally available to college-aged women. /—/

  In a desperate effort to stop cultural change in its tracks, the critics of the new sexual order accused the sexual revolutionaries of destroying the traditional American family. They had their cause and effect reversed. By the time the revolution in sexual mores gained steam, the nuclear family was already in an advanced state of fission from the reactive force of its soul-bending emotional demands and outdated economic arrangements. Deprived of the coercive power of the law and public opinion, the sexual traditionalists took refuge in a myth.

 201. salvey 08. veebruar 2012 kell 15:25

  Sama Jaana, kelle EE-s ilmunud artikkel kunagi dig`i tähelepanu äratas, on nüüd ka Postimehes lasteaedade kohta arvamusloo kirjutanud.
  Jaana Eskor: appikarje riigi poole

 202. dig 08. veebruar 2012 kell 16:16

  Keegi Ansip kirjutab Postimehes, et kui kõik teised lapsed pead ahju pistavad, ei saa tegemist olla ahjuga.

  Praeguseks lisaks sellele, et Euroopa Komisjon on selle lepingu allkirjastanud, on 22 liikmeriiki allkirjastanud selle lepingu. Mõelgem hetkeks, et ka rootslased on allkirjastanud selle lepingu. Kas te kujutate ette, et Rootsi peaminister või Ameeria Ühendriikide president lähtusid lepingut allkirjastades soovist keerata ühel päeval internet kinni, nagu meil meediast, eriti Õhtulehest praegu võib välja lugeda? Rootsi austatakse sõnavabadust veelgi rohkem, kui seda austatakse Eestis. Absoluutselt on välistatud, et Rootsi valitsus teeks midagi, mis ahistaks inimeste ligipääsu informatsioonile, ahistaks kuidagi moodi sõnavabadust.

  Veidraid mõtteavaldusi jätkub ka teistele teemadele.

  See meenutab mulle seagrippi. Pikka aega seisime vastu hirmkalli vaktsiini ostule, aga lõpuks ei suutnud enam vastu seista – 20 miljonit krooni läks kanalisatsiooni. Nii kui kits oleks sabaga löönud! Ei suutnud hüsteeriale vastu seista!

  Vaadake, mis meid ees ootab! «Keelab odavamad, kuid sama efektiga järeletehtud ravimid ja patenteerib ära taimede ja teraviljade seemned, mida ei tohi siis enam kõik oma põldudel kasvatada.» Sõbrad! Põllumajandusega on nüüd täiesti läbi! Laar üritas, ei saanud hakkama, ACTA teeb selle asja ära! Teate, see, kes midagi taolist väidab, see on seemneid söönud ja mitte neid seemneid, mida meie oma põldudele külvame. Tavaliselt niisugustel puhkudel, kui inimestel sellised kahtlused on, siis selle vastu aitab aeg-ajalt see, et pannakse foolium mütsi sisse.

 203. dig 08. veebruar 2012 kell 23:28

  Veidrikust seebitootja teatab Postimehe ridade vahel otsesõnu, et seebiseadus teda ei huvita.

  Tuleval aastal jõustuvad uued, rangemad nõuded on Saaremaa väiketootjate hinnangul jõukohased üksnes suurematele tootjatele.

  Velsvebel-Greenwood möönis, et uued nõuded on küll rangemad, kuid kosmeetikaseadus on tegelikult ka praegu suhteliselt range. Küsimus on selles, kui palju seda täidetakse ning kui palju jõuab järelevalve jälgida, kes seda punktipealt täidavad.

 204. salvey 09. veebruar 2012 kell 3:44

  Dig`i poolt eelnevalt postitatud lingi all räägitakse facebookist, mis enesehinnangu laastab
  hoopiski ja
  seebitootjatest räägitakse selles loos
  P.S. Ei tea, mis põhjusel neid nõudeid karmistatakse, kas seepidega on probleeme olnud? Kahju ju tegelikult, kui seebikeetmine katki jääb.

 205. salvey 09. veebruar 2012 kell 13:38

  Riigi teaduspreemiad saavad Lumiste ja Maaroos Postimees

  Akadeemik ja Tartu Ülikooli emeriitprofessor Lumiste on viimase poole sajandi silmapaistvamaid Eesti matemaatikuid, kelle peamine uurimisvaldkond on olnud diferentsiaalgeomeetria, kus ta on saavutanud silmapaistvaid tulemusi juba läinud sajandi 50. aastatel.

  Tartu Ülikooli arstiteaduskonna emeriitprofessor Maaroos on erialalt sisehaiguste arst, kelle teadlaskarjääri oluliseks läbimurdeks oli innovatiivne ja väga olulise kliinilise tähtsusega uurimistöö «Helicobacter pylori osatähtsuse selgitamine kroonilise gastriidi ja maohaavandite patogeneesis», mis muutis kardinaalselt selle haigustekompleksi ravi meie haiglates. Maaroos on üks enimtsiteeritud Eesti kliinilistest arstiteadlastest ja on juhendanud arvukalt arstiteaduslikke väitekirjasid. Alates 1992. aastast on ta olnud seotud Tartu Ülikooli peremeditsiini ja polikliiniku õppetooli loomise ja juhatamisega ning sellealase uurimistööga.

  Eelneva nelja aasta jooksul valminud ja avaldatud parimate teadustööde eest antavad 20 000 euro suurused riigi teaduspreemiad said:

  Jaan Janno täppisteaduste alal uurimistöö «Pöördülesanded mittehomogeensete materjalide ja keskkondade omaduste määramiseks» eest;

  Mart Loog keemia ja molekulaarbioloogia alal uurimuste tsükli «Rakkude pooldumist reguleerivad fosforüleerimislülitid» eest;

  Kai Kisand arstiteaduse alal uurimuste tsükli «Kandidoosi uued tekkemehhanismid» eest;

  Ülo Mander ja Kalle Kirsimäe geo- ja bioteaduste alal uurimuste tsükli «Ökotehnoloogia maastike aineringe reguleerimisel» eest;

  Jaan Liira põllumajandusteaduste alal uurimuste tsükli «Elurikkuse ja selle funktsioonide seosed ruumiprotsessidega kaasaegses põllumajandusmaastikus» eest;

  Eiki Berg sotsiaalteaduste alal uurimuste tsükli «Identiteedid, konfliktne enesemääratlemine ja de facto riigid» eest;

  Mart Kalm humanitaarteaduste alal uurimuste seeria «Võim ja Arhitektuur. Eesti Vabariigi esindusarhitektuur 1918-1940» eest.

  50 000 euro suurune riigi teaduspreemia teadusharu paradigmat ja maailmapilti mõjutava väljapaistva avastuse eest jäeti ettepanekute mittelaekumise tõttu välja andmata.

  Haridus- ja teadusministeeriumi eelarvest makstakse tänavu preemiateks 240 000 eurot. Preemiad antakse üle Eesti Vabariigi aastapäeval.

 206. salvey 09. veebruar 2012 kell 13:45

  Lang: ACTA vastu ollakse riikides, kus «kunst kuulub rahvale» Postimees

  Tänasel valitsuse pressikonverentsil rääkis kultuuriminister Rein Lang, et möll ACTA ümber meenutab talle globaliseerumisvastaste aktsioone, kus «laamendamisturistid liikusid ühest linnast teise». Langi sõnul on ACTA näol tegemist rahvusvahelise instrumendiga, kus lepitakse kokku, kuidas autoriõigusi kaitsta. Ta kinnitas, et ACTA jõustumine ei too Eestis kaasa mingeid seadusemuudatusi.

  Langi sõnul on vanemates riikides autoriõigused täiesti loomulikud. «Aga möll käib neis riikides, kus on levinud arvamus, et kunst kuulub rahvale,» sõnas Lang. Ta tõi näite, et Saksamaal ei ületanud ACTA ratifitseerimine isegi uudistekünnist.

  Langi kinnitusel kirjutab valitsus lähiajal ACTALe alla ning edastab selle parlamendile ratifitseerimiseks.

 207. dig 09. veebruar 2012 kell 16:26

  salvey ütles:

  Lang: ACTA vastu ollakse riikides, kus «kunst kuulub rahvale» Postimees

  Kas pole tore, et ministri-onu ka demagogoloogide peale mõtleb? Küll oleks igav, kui ei saaks lehest lugeda pealkirju, kus vihjatakse, et poliitilised arvamused jagunevad riigipiiri mööda ja on iga riigi sees homogeensed.

  Langi sõnul on ACTA näol tegemist rahvusvahelise instrumendiga, kus lepitakse kokku, kuidas autoriõigusi kaitsta.

  Lang on ennast juba ammu autorina ette kujutanud, sellepärast paistab talle eredalt kätte ACTA see tahk ja tuhmiks jäävad patendi-, kaubamärgiõiguse ja kodanikuõiguste küsimused, mida ACTA ka millegipärast puudutab. Electronic Frontier Foundation analüüsib lähemalt.

  Muide, huvitav on tähele panna, et kui instrumendi nimi viitab valerahale, siis valeraha tegemisest ei paista selle tekstis sõnagi olevat, counterfeit käib alati trademark‘iga paaris. Ehk leiavad leppe kokku pannud pseudo-omandiõiguse-fundamentalistid, et hiljutised Hollywoodi filmid on mereröövlite kuvandi ebamugavalt populaarseks teinud ja nüüd oleks kaval ebameeldivaid tegelasi Arabella isa asemel Diogenese isaga võrrelda?

  Ja see on muidugi ka huvitav, et Lang ei ole kuulnud, et autoriõiguste kaitsmisest on juba mitu rahvusvahelist lepet kokku lepitud. Õnneks ei ole ta justiitsminister, seega saab talle justiitsvalla mittetundmise andeks anda.

 208. dig 09. veebruar 2012 kell 16:47

  salvey ütles:

  Lang: ACTA vastu ollakse riikides, kus «kunst kuulub rahvale» Postimees

  Vaata ka: Argumentum ad sovieticum — Eesti oma arutlusviga.

 209. dig 09. veebruar 2012 kell 17:20

  Al Jazeera teatab, et Austraalias ei anta vaktsineerimisest hoiduvatele lapsevanematele enam lapsetoetusi.

 210. Oakrock 10. veebruar 2012 kell 0:14

  Sihukese asja pärast tuleks silmad tasku panna ja häbenema hakata. Mina deklareerin avalikult, et mina enam eestlane ei ole!!!

  Ansipi fooliummütsi- ja narkojutt jõudis välismeediasse http://www.delfi.ee/archive/ar.....d=63898381
  ……………….
  “Teate, see, kes midagi taolist väidab, see on seemneid söönud ja mitte neid seemneid, mida meie oma põldudele külvame,” rääkis Ansip. Seejärel soovitas ta ACTA pelgajatel foolium mütsi sisse panna….

 211. salvey 10. veebruar 2012 kell 8:35

  ENNUSTUS: 2030. aastaks kaovad pooled senised töökohad maailmas
  Forte

  Tehnoloogilised arengud on inimkonnale palju andnud, aga senisest paremini või tõhusamalt funktsioneerivad laialt kasutusel leiutised muudavad inimese rolli paratamatult vähem tähtsaks. Futurist Thomas Frey ennustab, et 2030. aastaks kaovad seetõttu pooled senised töökohad ehk kaks miljardit inimest peab endile uusi rakendusi otsima.

  Mõistagi tekib samal ajal ka uusi töökohti, aga need erinevad üsna palju olemasolevatest, muutes “ülemineku” paljudele raskeks, kirjutab DVICE.

 212. K_V 10. veebruar 2012 kell 9:54

  Oakrock ütles:

  Sihukese asja pärast tuleks…

  Minu meelest on ACTA-vastane hüsteeria näide sellest, kuidas religioonita inimesed hirmude mõjul vaimse tasakaalu kaotavad.
  Just psühholoogiliseks kaitseks teadmatusest-mõistmatusest sündivate hirmude vastu olla religioonid vanasti leiutatud.
  Nii vähemalt nõuka-ajal õpetati.

 213. salvey 10. veebruar 2012 kell 10:29

  K_V ütles:

  Minu meelest on ACTA-vastane hüsteeria näide sellest, kuidas religioonita inimesed hirmude mõjul vaimse tasakaalu kaotavad.
  Just psühholoogiliseks kaitseks teadmatusest-mõistmatusest sündivate hirmude vastu olla religioonid vanasti leiutatud.

  Kui Sul on vaja näiteks kindlustusleping allkirjastada, aga Sa ei saa lepingut läbi lugedes täpselt aru, millistel tingimustel leping kehtib, kas loobud siis selgituste küsimisest, kuna piibli oled ometi 3x korda juba läbi lugenud?

 214. salvey 10. veebruar 2012 kell 12:53

  Urmas Sõõrumaa: lollidele ei tohi raha anda
  Postimees

  Ta arvestab astroloogia ja idamaade õpetustega, kaubamärkide energeetilise jõu mõõtmist pendli abil valdab ta ka ise. Tema ettevõtmised on mastaapsed: Rotermanni kvartal, Tere tennisekeskus, mis Läänemere ümbruse võimsaim, ning U.S. Art kunstigalerii. Selle tarvis on ostetud 1000 tööd ning Viiralti ja vene tippkunstnike kõrval võib näha ka tõelist haruldust – vanimat Tallinnas valmistatud lauakella, täiesti töökorras.

 215. K_V 10. veebruar 2012 kell 12:57

  salvey ütles:

  kas loobud siis selgituste küsimisest,

  Kui juristid ütlevad, et nad ei tea, millist juriidilist tähendust omab see või too dokument, siis polegi nagu kelleltki midagi küsida.
  Kui aga mõni jurist suudab näidata, kuidas dokument sätestab ennast kõrgemaks inimõigustest, kodanikuvabadustest jne, siis võiks muidugi küsida tema käest nõu selle vea parandamseks.

 216. salvey 10. veebruar 2012 kell 12:58

  Lobjakas: tundub, et Kreeka pankrot on praktiliselt otsustatud
  Postimees

  Eesti Välispoliitika Instituudi analüütiku Ahto Lobjaka sõnul on mitmeid märke, et Kreeka pankrot on sisuliselt otsustatud ning praegu tegeldakse selle protsessi haldamisega.

  Lobjaka sõnul viitavad sellele muuhulgas provokatsioonid Kreeka suveräänsuse suhtes ja Euroopa Keskpanga odavad laenud kommertspankadele (LTRO).

  «Nüüd valmistutakse niipalju kui osatakse selle protsessi haldamisega», lisas analüütik täna hommikul riigikogu EL asjade komisjoni, majanduskomisjoni ja rahanduskomisjoni avalikul ühisistungil.

  Arutelul osales ka SEB Privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel, kelle sõnul võib keskpanga kolmeaastase tähtajaga laenu nimetada ka rahatrükkimiseks.

 217. Oakrock 10. veebruar 2012 kell 15:39

  @K_V:

  Minu meelest on ACTA-vastane hüsteeria näide sellest, kuidas religioonita inimesed hirmude mõjul vaimse tasakaalu kaotavad … Just psühholoogiliseks kaitseks teadmatusest-mõistmatusest sündivate hirmude vastu olla religioonid vanasti leiutatud.

  See leping on sõnastatud liiga mitmetähenduslikult, et seda ilma põhjaliku analüüsita heaks kiita. Usun rohkem asjatundjaid, kui valitsuse udujutte … Eesti seadusi muudetakse päris kindlasti, sest EL seadused on ülimuslikud, seega võite inimõigused ja kodanikuvabadused varsti unustada.

  Kui aga mõni jurist suudab näidata, kuidas dokument sätestab ennast kõrgemaks inimõigustest, kodanikuvabadustest jne, siis võiks muidugi küsida tema käest nõu selle vea parandamseks.

  Kas hr. Gräzin kõlbab selleks juristiks?

  Gräzin: ACTA on sisuliselt globaalne tsensuur http://www.delfi.ee/archive/ar.....d=63899213

  Riigikogu liige Igor Gräzin soovitab Eestil ACTA üle otsustamine hästi läbi mõelda, kuna tema hinnangul on tegemist globaalse tsensuuri kehtestamisega. “Sellega luuakse 22 riigi nõusolekul rahvusvaheline internetti kontrolliv asutus,” selgitas Gräzin Kuku raadio hommikuprogrammis “Ärataja”.

  “Sellel asutusel pole mingeid piire, tungimaks mistahes netti ja kontrollimaks liikumist mistahes võrgus.Seni, kuni selle eesotsas püsib kaks-kolm viisakat inimest, pole probleemi, kuid kui sinna etteotsa satub näiteks paarkümmend hullu, siis võib juhtuda mida tahes,” hoiatas ta. “Globaalset tsensuuri ei tohiks tegelikult lubada,” rääkis Gräzin.

 218. salvey 10. veebruar 2012 kell 21:00

  Mitut Euroopa riiki on tabanud leetrite puhang
  Postimees

  Alanud aasta esimese kuuga on registreeritud mitukümmend haigusjuhtu Sankt Peterburis Venemaal. Rospotrebnadzori teatel esines jaanuaris Sankt Peterburis leetrite haiguspuhang ühes raviasutuses, kus haigestus üle 80 inimese

  Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) andmetel registreeriti 2011. a Euroopa Liidu ja EEA/EFTA riikides ligikaudu 31 000 leetrite haigusjuhtu, nendest 26-l juhul oli tüsistuseks entsefaliit ning kaheksal juhul lõppes haigestumine surmaga.

  Prantsusmaal haigestus 2011. aastal üle 15 000 inimese, Itaalias üle 5 000 ja Rumeenias ligi 3 000 inimest. Samuti suurenes võrreldes 2010. aastaga haigestumine leetritesse Belgias, Taanis, Norras ja Sloveenias.

  Üle 80 protsendi haigestunutest olid vaktsineerimata leetrite vastu ning enam kui 90 protsenti haigestunutest nakatusid oma elukohariigis.

 219. dig 11. veebruar 2012 kell 2:03

  Big Think kirjutab ajukemikaalidest ja Seina tänaval miljardite hööritamisest.

  Jonah Lehrer reports on new research from Steve Sapra and Paul Zak on the neurochemistry of Wall Street success:

  Drs. Sapra and Zak began by analyzing the genes of 60 professional traders working in five major Wall Street firms. (They collected the DNA samples in 2008—only three of the firms are still in business.) The scientists focused on a short list of genes that are known to affect the activity of dopamine, a neurotransmitter in the brain.

  The use of this sort of test as a hiring tool is an interesting possibility, as is the idea that the use of such tools might make financial markets more stable. Indeed, if a financial sector full of dopaminergic moderates would in fact have a stabilizing effect, doesn’t this suggest the possibility of legally restricting certain types of trading to those with brains that hit Zak and Sapra’s sweet-spot? The FAA doesn’t let epileptics fly airplanes.

 220. dig 11. veebruar 2012 kell 12:52

  Business Insider edastab Santorumi-uudiseid Minnesotast, kus veider vaht läga peal sigalaplahvatusi põhjustab.

  Minnesota researchers are trying to figure out the source of a greyish-brown foam forming on top of manure pits that’s causing hog farms in the Midwest to unexpectedly explode (via Gawker).

  Kali Dingman of The Minnesota Daily reports that farmers first noticed the issue in 2009 when incidents of pit foaming resulted in barn explosions and killed thousands of pigs.

  The foam, which can reach up to 4-feet-high, captures methane which becomes explosive when ignited by anything from an electric spark to a cigarette.

  Teadlased ei ole veel kindlad, mis vahutamist põhjustab. Kahjustatakse uut ja huvitavat bakterit.

 221. dig 12. veebruar 2012 kell 0:12

  TorrentFreak pajatab, kuidas Lõuna-Aafrika plaaditöösturid mereröövleid peedistavad.

  The Creative Workers Union of South Africa, a group of music and TV company representatives, warned on Sunday that their piracy fight is really getting out of hand. Perhaps not such a surprising claim when one learns that their current nationwide anti-piracy campaign – and this isn’t some sort of a joke – is called ‘Shoot the Pirate‘.

  Well, vähemalt ei viska nad piraati kaevu põhja.

 222. […] Visiite kokku 147 098 (u 400 päevas), lehevaatusi 286 846 (780 päevas), unikaalseid külastajaid 88 658 (päevas 240), need numbrid on võrreldes eelmise aastaga languses. Keskmiselt ollakse lehel 4 minutit. Eelmine kokkuvõte on leida siit. […]

 223. vana 15. oktoober 2013 kell 21:34

  anarho-tantrism on väljend mille autoriks on Vello Väärtnõu.

  Juhtusin seda kuulama Kadriorus aastal 1983 Vello Väärtnõu enese suust taolas ,kus ta selgitas tantrismi filosoofias peituvat revolutsioonilist alget, mis peidus meeles ehk meeltes.
  See lillaleegi hoidjate selstskond ajab jama, tegu puht budistliku terminiga.

 224. O cookievaba Kameelion 16. oktoober 2013 kell 0:54

  @vana:

  anarho-tantrism

  Mis imeelukas see veel on?

  tegu puht budistliku terminiga

  Vale puha! Müsteeriumiusundites, mis on tunduvalt vanemad kui budism, kutsuti tantralaadset tegevust “pühaks pulmaks”

Trackback URI | Comments RSS

Lisa kommentaar

Palun tutvu kommenteerimise reeglitega. Kommentaar jääb automaatselt ootele, kui selle nime ja e-kirja aadressiga pole varem kommenteeritud ja/või kommentaar sisaldab rohkem kui 1 lingi. Mõnikord satub kommentaar otse spämmi sekka, kuid pea vastu!

Quicktags: