veebr 05 2010

… ja muud leiud veebruari ajakirjandusest

Autor: kell 9:12 teemas lugusid. 289 kommentaari.

pealuu_kontMeie meedia on umbluu asjus lõputu varasalv, kuid õnneks leiab ka meediakriitilisi lugusid ja ka asjalikku teavet. Allpool mõned nopped veebruari leidudest, kuhu headelt lugejatelt lisa ootan.

Teen ka ettepaneku, et valiks millalgi kuu ‘hea loo’ ning ‘halva loo’ või ‘umbluu-killu”. See valitakse kommenteerimise käigus ja kuulutatakse välja uue kuu meedianopetes. Jaanuari ‘heaks looks’ nomineerin Jüri Saar: Meedia toetagu teaduslikku maailmapilti, halvaks looks Dr. Suurküla: gripivaktsiinid on kasutud või siis Huvitaja saade vee-posijatega (saadet ERR arhiivist enam ilmselt ei leia).

Nüüd aga veebruari leidude juurde.

 • Põrgu eeskoda: eneseabiguru higistamistelk viis kliendid hauda
  Õhtuleht

  Koolitaja töötaja Melinda Martin tunnistas, et vaatepilt oli kohutav ja Ray käitus ebaadekvaatselt: “Kõikjal vedelesid kehad, inimesed minestasid. Minu arust ei pannud ta [Ray] isegi tähele, milline põrgu eeskoda seal oli.”

  Eneseabist sai enesetapp, kuna guru juurde läksid nad ju vabatahtlikult ja maksid ilmselt kõva raha, et sinna üldse pääseda. Meil on ka higistavaid gurusid, seega olgem valvsad.

 • Kes on Eesti seksisõltlased?
  Õhtuleht

  …sageli on abielurikkujad leidnud seksisõltuvuse mugavaks vabanduseks

  skeptik.ee-s oli seksisõltuvusest veidi juttu seoses Meego Remmeli loenguga (vt ka kommentaare).

 • Ilmajaam ootab külma, Kuuse-taat vihmasadu
  Ulvar Käärt, Eesti Päevaleht

  Kuuse-taadil aitab ilma ennustada õhuvoolude liikumise jälgimine ja aastakümnete pikkune kogemus. „Ka aprill ja mai peaksid võrdlemisi soojad tulema, õhutemperatuur võib ulatuda 20 plusskraadini – rohket vihma pole siis näha,” ütles Kuus.

  Prognoos vs ennustus.

 • Haiti ja saatan
  Mihhail Lotman, Eesti Päevaleht

  Pat Robertson on tuntud oma idiootsuste poolest, kuid sama ei saa kuidagi öelda vene õigeusu kiriku patriarh Kirilli kohta, kelle avaldus on palju ettevaatlikum ja tasakaalukam, kuid ka sellest võib järeldada, et haitilased on ise süüdi: lodevad eluviisid, narkomaania jne. Igal juhul on põhjused spirituaalsed.

 • Neitsi horoskoope ei usu
  Mihhail Lotman, Eesti Päevaleht

  Näiteks üks minu hea tuttav Venemaal, programmeerijana töötav matemaatik, on kirglik astroloog. Et tal aga ratsionaalse inimesena tekkis vajadus astroloogilist teavet verifitseerida, võttis ta abiks geneetika ud: tema mudeli järgi pärib inimene enda omadused ühelt poolt oma esivanematelt, teiselt poolt on need määratud tähtede seisuga. Niisiis, tuleb koostada programm, mis arvestaks, kuidas esivanemate horoskoobid mõjutavad mingit inimest. See oli mahukas töö, mis kestis üle kümne aasta, ent tulemusi ei andnud (esivanemate horoskoobid ei korreleerunud vastava inimese omaga). Seega tuli ta järeldusele, et geneetika ongi pseudoteadus: omadusi ei saa pärida, kõik tuleneb ainult tähtede seisust.

  Eesti meediaruumi probleemiks ei pea ma niivõrd horoskoopide ja muude parateaduste vohamist, kuivõrd seda, et neid ei põlga ära ka kvaliteetväljaanded ja tõsidusele pretendeerivad tele- ja raadiosaated: ka tõsisemate probleemide lahkamisel küsitakse eksperdiarvamust nõidadelt ja posijatelt. Nõiad annavad meditsiinilisi soovitusi ja ennustavad tulevikku, majandusprobleeme kommenteerivad astroloogid, selgeltnägijad ning muud teadmamehed ja -naised.

  Artikli kahe viimase lause lõppjäreldusega ma küll nõus pole.

 • Dr Suurküla: Eestis kasutatakse ohtlikku gripivaktsiini
  Askur Alas, Eesti Ekspress

  Väliseesti päritolu arsti Jaan Suurküla sõnul pole aga nimetatud kliinilised uuringud tehtud sõltumatu uurijate poolt, vaid tellitud või korraldatud vaktsiini tootja poolt, lisaks on need ka salastatud.

  Jälle esitatakse posijat eksperdi pähe.

 • Hoiatus: internetist ostetud toidulisandid võivad sisaldada steroide
  PM Tarbija24

  Eesti veterinaar- ja toiduameti andmetel pole Bodybuilding.com`i tooteid meil müüdud, kuid kui siiski leidub inimesi, kes sealt ostetud toidulisandeid tarvitavad, peaksid nad selle koheselt lõpetama ja kõrvalmõjude ilmnedes arsti poole pöörduma.

  Ravimi müügile laskmiseks on kadalipp ränk. Nimeta oma nostrum aga toidulisandiks ning peaaegu mitte ükski reegel ei kehti ja müü niikaua, kuni laibarida liiga pikaks venib.

 • E-ainetest ei saa silti uurimata aimu
  PM Tarbija24

  Kui aga hakkasin teise ringiga etikette lähemalt uurima, et teada saada, ega toode ei sisalda e-ainete voldikus märgitud ohtlikke lisaained, mille liigne manustamine võib tekitada tervisehäireid ja mida tuleks tarbida teadlikult, kulus samade asjade kokkukogumiseks 43 minutit.

  See voldik on jama, mida on rahastanud ka Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK). Jama seepärast, et rida aineid tembeldatakse “ohtlikeks ja tervist kahjustavateks”, kuid puudub igasugune selgitus, mis kogustest on jutt ja milmoel see ohtlikkus avalduma peaks. Täpsema info saamiseks peaks vastava raamatu ostma, mille reklaam on maksumaksja raha eest tehtud voldikul kenasti peal. Näiteks on voldikul aspartaam. Kui sul just fenüülketonuuriat pole, siis jutt aspartaami ohtlikusest on demagoogia. Sama loogikaga võiks nimekirjas olla ka vesi, kuna selle ületarbimisse on päris mitu inimest ära surnud.

Jaga rõõmu või murega!

289 kommentaari

289 kommentaari loole “… ja muud leiud veebruari ajakirjandusest”

 1. Martin Vällik 05. veebruar 2010 kell 10:03

  Peagi täitub kümme aastat footonresonants-aparaadiravist Saaremaal
  Vilma Rauniste, Meie Maa

  Homöopaat Tea Otsason on juba pea kümme aastat käinud Tartust Saaremaal meie inimeste tervist parandamas. Selle aja jooksul on paljud inimesed rasketest ja ravimatutest olukordadest välja tulnud ja tervise taastanud.

  Artikli lead annab võtme kätte, et hoidugem heaga Tea Otsasoni poolt pakutavas “tervishoiuteenusest”.

  Iga posija pakub oma teenuse tõestuseks huvitavaid lugusid ning vastandust:

  “Ükskord tuli minu juurde abielupaar. Testisin mehe, diagnoosiks sai puukborrelioos. Seejärel naise, temal sama. Pärast nad ütlesidki, et tulid perearsti juurest siia just selle diagnoosiga.

  Mehel olid kahjustused juba nii suured, et oli tekkinud topeltnägemine. Ta sai 60 raviseanssi ja paranes täielikult. Klassikaline meditsiin poleks suutnud selles staadiumis enam aidata,” rääkis homöopaat Tea Otsason.

  Ilmselt on just lugude jutustamise oskus üks olulisi omadusi, mis sedalaadi teenuseid püsti hoiab ja teenusepakkuja populaarseks teeb.

  Tea tee posijaks on kulgenud läbi isikliku traagika ja pettumise:
  Arstilt vale diagnoosi saanud Tea Otsason: «Nii see lugu ei jää!»

  Tea Otsason ei ole Terviseameti tervishoiutöötajate registri andmetel tervishoiutöötaja.

 2. dig 05. veebruar 2010 kell 10:22

  Lugu kirjutas:

  Sama loogikaga võiks nimekirjas olla ka vesi, kuna selle ületarbimisse on päris mitu inimest ära surnud.

  Praeguste ilmadega tasub äramärkimist üks teine viis, kuidas vesi tappa võib.

 3. Martin Vällik 05. veebruar 2010 kell 10:33

  Firma määrib pähe «ravivaid» preparaate ja ähvardab inkassoga
  Arvo Uustalu, Õhtuleht

  Karksi-Nuia inimesed kurdavad, et Helvetia Direct Marketing meelitab neid ostma rohtude pähe mitmesuguseid toidulisandeid, väites, et need alandavad kolesteroolitaset ja aitavad koguni liigesehaiguste vastu. Tarbijakaitseamet uuris asja ja kinnitab taas, et ei maksa end petta lasta: ravimeid müüakse apteegis, mitte telefoni teel.

  Ravimid peavad müügile pääsemiseks igasuguseid trikke tegema – kõrvadel kõndima ja varvastega tikkima, samuti tohib ravimit reklaamida ainult konkreetsete ja uuringutega tõendatud näidustustega, kui see just retseptiravim pole, mida üldsusele üldse meil reklaamida ei tohi. Kui eksid, kargab Ravimiamet konkurentide ässitusel kohe kõrri ja määrab trahvid.

  Nimeta oma asi aga “toidulisandiks” ning väida juurde, et abiks igaks elujuhtumiks ja Tarbijakaitse saab vaid inimesi hoiatada, et need liiga kergeusklikud ei oleks.

  Tarbijakaitseameti avalike suhete juhi Hanna Turetski sõnul on kaks punkti, mis näitavad, et tegemist võib olla eba-ausate kauplemisvõtetega. «Kindlasti ei tohi toidulisandit müües öelda, et see on teie tervist parandav preparaat. Ravimeid müüakse apteegis. Ja teisalt ei ole õigust 14 päeva jooksul proovikaubast loobumisest teatanud inimeselt nõuda, et ta kauba tagasi saadaks oma raha eest. Samas on suusõnalised lepingud praegu täiesti aktsepteeritavad,» selgitab ta.

 4. Robin 05. veebruar 2010 kell 10:51

  http://voitmatueesti.ee/

  Kommentaarid pole vajalikud, mind lihtsalt üllatab Suurküla pealtnäha asjalik jutt ja see, mis mujalt välja tuleb.

 5. ... 05. veebruar 2010 kell 10:53

  No. 1:
  Seega tuli ta järeldusele, et geneetika ongi pseudoteadus: omadusi ei saa pärida, kõik tuleneb ainult tähtede seisust.

  Nii ja naa:
  …sageli on abielurikkujad leidnud seksisõltuvuse mugavaks vabanduseks
  Eks selle seksisõltuvuse “ravimisega” ole ikka sama nagu peavalu ravimisega. Tegeletakse tagajärgedega mitte ei otsita/ennetata tegelikku põhjust!

 6. Aarne 05. veebruar 2010 kell 11:03

  See Kuuse taat ei ole kuigi pädev ilmaennustaja: http://www.maaleht.ee/news/uud.....d=26554277

 7. Kriku 05. veebruar 2010 kell 11:51

  S-lehe sõnnikusse nüüd nii väga kaevuda ka ei maksaks. Seksisõltuvus ja G-punkt ei ole enam isegi esoteerika, vaid lihtsalt kiimalehe igapäevane toidulisand.

 8. Kriku 05. veebruar 2010 kell 12:01

  Eneseabist sai enesetapp, kuna guru juurde läksid nad ju vabatahtlikult ja maksid ilmselt kõva raha, et sinna üldse pääseda. Meil on ka higistavaid gurusid, seega olgem valvsad.

  Ma arvan, et Eestis ei ole vaja valvusele üles kutsuda. Siin teab igaüks niigi, misasi saun on ja kuidas seal käia tuleb.

  Selle telgi puhul võis ju olla probleemiks ka kuumus – inimesed, kes kordagi saunas käinud pole, peavad ka 90 kraadi paljuks, nagu kogemused näidanud on – aga ma arvan, et tegelikult oli asi hoopis õhupuuduses. Amatöörlike saunategijate tüüpiline viga, et leiliruumi tuleb liiga vähe õhku.

 9. Martin Vällik 05. veebruar 2010 kell 12:30

  @Kriku: nii ja naa. Ühelt poolt oleme tõesti saunaga sina peal, aga indiaani-ahvijate ja eneseabigurude higistamistelgid on teistsugused kohad. Lisaks käiakse meil sainas eelkõige ihu harimas, kuigi oma intellektuaal-emotsionaal-teraapiline komponent on meilgi olemas.

  Mis aga oluliselt erineb meie saunatamisest ja gurupõhisest higistamisest on asjaolu, et higistamisest või kuumas ruumis olemisest tehakse mingi vaimse ärkamise või puhastumise rituaal ning pahaolekut peetakse puhastumise positiivseks märgiks; katkestamine sellises vaimses ühishulluses võrdsustatakse läbikukkumisena; kuulatakse pigem gurut ja oma tundeid ning meeleolusid eiratakse.

  Sellise olukorra eest pole kaitstud ka meie inimesed, sest isehakanud gurusid, kes inimesi äärmuslike seisunditega “äratada” püüavad, on ka meil.

 10. Kairi 05. veebruar 2010 kell 12:50

  Tere Martin,
  Skeptikublogi temaatikat arvestades pakub sulle ehk huvi levinud meditsiinimüüte näksiv raamat Bad Science (Ben Goldacre). Võimalik, et oled juba lugenud. Autoril on ka kolumn The Guardianis, blogiversioon sellest siin: http://www.badscience.net/

  Kairi

 11. Martin Vällik 05. veebruar 2010 kell 13:00

  @Kairi: aitäh, Kairi! Ben Goldacre on Eesti lugejale eesti keeles tuttav ajakirja Tarkade Klubi vahendusel; skeptikameelsed ja meditsiinile lähedal seisvad isikud on kindlasti ka Ben-i tegemistega kursis (link badscience.net blogile on ka skeptik.ee lingikogus ammusest ajast olemas, vt küljeveerul alalõiku Väljamaa viidad). Beni raamat arvati ka meil olulise olevat ja see on tõlgitud ning trükitud ja Eesti raamatupoodides ostetav.

  Uus hea raamat eesti keeles: dr Ben Goldacre “Pahateadus”

  Kui Sa elad väljamaal ja soovid eestikeelset Pahateadust, siis võta aga kirjastajaga julgelt ühendust ning küllap saab see postiga kasvõi Antarktikasse saadetud :-)

 12. Andres Valdre 05. veebruar 2010 kell 13:18

  Sama loogikaga võiks nimekirjas olla ka vesi, kuna selle ületarbimisse on päris mitu inimest ära surnud.

  Kaltsiumkarbonaat (paekivi) ja kuld on samuti E-ained (E170 ja E175), mille ületarbimine võib olla samuti letaalne, ka välispidisel tarvitamisel ;)

 13. Martin Vällik 05. veebruar 2010 kell 14:46

  Kuidas Epp Petrone oma e-ainete voldiku väljaandmist õigustab:

  E-määraja ja ohtlikud E-ained

  Küllap on selles nii mõndagi põhjendatut ja ilmselt ei pea lisaaineid alati kasutama sellisel hulgal nagu seda teinekord tehakse, aga aspartaami teemat olen küll veidi uurinud ja pole leidnud põhjust arvata, et see ohtlik peaks olema. Epp aga kirjutab:

  Hetkel on paraku paljud lisaained nii USA-s kui Euroopas lubatud, kuigi nende halb mõju on selgeks tehtud. Näiteks aspartaam, E 951 – hüperaktiivusest vähkkasvajateni on ohud loendatud, aga me leiame aspartaami isegi vitamiinide seest kunstmagustajana!

  No kas ikka on selgeks tehtud? Või tegelevad mõned inimesed aktiivselt reaalsuse tõrjumisega ning tahavad kangesti, et mõni aine kurjaks tembeldataks, kuna see on äkki osa valitsuse ja keemiatööstuse kasuahnest vandenõust?

  Või on aspartaami kohta uuemaid andmeid laekunud?

 14. Kriku 05. veebruar 2010 kell 16:28

  Ühelt poolt oleme tõesti saunaga sina peal, aga indiaani-ahvijate ja eneseabigurude higistamistelgid on teistsugused kohad.

  Milles põhimõtteline vahe seisneb? Ma ei ole üheski sellises telgis käinud. Kas ainult mõtteviisis, millest allpool kirjutad?

  Lisaks käiakse meil sainas eelkõige ihu harimas, kuigi oma intellektuaal-emotsionaal-teraapiline komponent on meilgi olemas.

  Enam ammu ei käida eelkõige ihu harimas. Valdav osa inimestest peseb ennast vannis või dushi all ja saunas käib muu mõnu pärast. Vanasti ei olnud vähemalt talvel eriti muud varianti, kui tahtsid ennast üle kere pesta.

  Mis aga oluliselt erineb meie saunatamisest ja gurupõhisest higistamisest on asjaolu, et higistamisest või kuumas ruumis olemisest tehakse mingi vaimse ärkamise või puhastumise rituaal ning pahaolekut peetakse puhastumise positiivseks märgiks; katkestamine sellises vaimses ühishulluses võrdsustatakse läbikukkumisena; kuulatakse pigem gurut ja oma tundeid ning meeleolusid eiratakse.

  Nojah, see on umbes niisama loll mõte kui leili kannatamise võistluste korraldamine, mida meil ja Soomes ikka aeg-ajalt ette tuleb. Sellise mõttemalliga muutub iga asi ohtlikuks.

 15. cyrix 05. veebruar 2010 kell 17:43

  Mis puutub E-ainetesse, siis seal ei saa võtta sellist suhtumist, et kuni pole ära tõestatud kahjulikkust on need ained ohutud. Pigem vastupidi – iga uus aine on a priori ohtlik kuni pole enam – vähem kindlalt kinnitust leidnud ohutus.

  Liigne paanika ei ole hea, aga hea ei ole ka täielik valvsuse kaotamine selles osas, mida ja kui palju sisse süüakse.

 16. kroku 05. veebruar 2010 kell 18:36

  Tsitaat ühest Tartu Postimehe umbluu-artiklist:
  «Kui müüja on kasumiahne, siis on toit maitsetu, energiata ja isegi mürgine,» rääkis Vilberg, kes nüüd puhastab poest ostetud toidu alati mõttejõuga ära. Kuidas see käib, on mehe sõnul keeruline seletada. «See on vist kõrgem pilotaaž, kuidas kristalli abil siduda toidu energia kosmosega,» ütles ta naerdes.

  Veebileht aitab stressita talukaubale ostja leida –
  http://www.tartupostimees.ee/?id=220513

 17. Oakrock 05. veebruar 2010 kell 19:59

  @Kriku:

  Ärge demonstreerige igas teemas oma harimatust!

  USUTEEMALINE HARIMATUS ON JUBA TÕESTATUD, NÜÜD LISANDUB KA SEKSUAALNE.

  Seksisõltuvus on väga reaalne ja see EI OLE EI ESOTEERIKA, EGA KIIMALEHE IGAPÄEVANE TOIDULISAND.

  On tõenäoline, et Teiesugused kuulavad tümps-rämpsmuusikat, millel puudub igasugune mõju, kuid…

  On olemas hard rock, mis on muusika, mille tulemusel ärkab Kundalini energia, millest on palju räägitud, aga väga valesti aru saadud. (Kundalini energia ärkamine on põhjuseks, miks rock muusika on mustas nimekirjas nii kristlaste kui ka budistide silmis)

  Seksisõltuvuse heaks näiteks on rock staarid ja nende ümber-hüppamised. Vahekord tavalise naisolevusega ei rahulda neid mitte mingil määral, nad saavad ainult vaevast lahti. Nende vahekord kestab tavaliselt mitmeid tunde. Aastate taguses „Kroonikas“ mainis Sting vahekorra kestuseks 5 TUNDI, mitte 5 minutit, nagu enamikule meestest omane on.

  Loomulik, et minuti-meestel mingit seksisõltuvust ei teki, SEE OLEKS TÕELISELT ESOTEERILINE, KUI TEKIKS.

  Naiste kannatused olid hästi kajastatud filmis „Multiorgastilised naised“

 18. ... 05. veebruar 2010 kell 20:42

  @ Oakrock
  Eelarvamuste hajutamiseks pean mainima, et kiigates oma plaadiriuli poole ilutseb seal kaks SlipKnoti albumit ning mp3`e kogust võib leida näiteks Dimmu Borgir`it vms.

  Oled narkootikumide uimas seksinud?
  Mina noore ja lollina olen seda kunagi teinud. Vahekord kesktis mitmeid tunde, kuna ajataju ning seksuaalne tundlikus oli minul ja lõpuks ka minu sekspartneril kadunud. Mingist Kundalini energiast ei olnud seal haisugi. Vaid massaažiõli aitas sellele lõppematule “vahekorrale” kaasa.

  See energia millest räägitakse on ettekujutus narkomaanidest hardrock staaride peas.

 19. Kriku 05. veebruar 2010 kell 20:56

  Üldlevinud konventsiooni järgi on läbiva suurtähega kirjutamine Internetis võrdne hääle tõstmisega tavavestluses. Kodanik Oackrock, Teil ei ole vähimatki põhjust karjuda.

 20. dig 05. veebruar 2010 kell 21:43

  Oakrock ütles:

  USUTEEMALINE HARIMATUS ON JUBA TÕESTATUD, NÜÜD LISANDUB KA SEKSUAALNE.

  Kuivõrd lisaks Krikule on meil nüüd ka Kroku ja Kraku ei ole nähtavasti enam kaugel, on igasugused süüdistused Kriku seksuaalsest ebakompetentsid täiesti alusetud.

 21. Robin 05. veebruar 2010 kell 21:43

  Kas seksisõltuvuse ja alkoholismi vahele võib tõmmata võrdusmärgi?

  Kui jah, siis on tegu ju inimliku nõrkusega, mis ei puutu kuidagi Kundalini energiasse, vaid tekib lihtsalt mingi kinnisidee, mis täidab tühja kohta elus ja hävitab sellega selle vähesegi allesjäänu.

  Muusika seos on muidugi väga hea. Ma ei ütleks, et metall tagataustal kuidagi parema elamuse annaks. Aga tõenäoliselt leidub ka sellele mingi selgitus, näiteks see, et mu kuldne tšakra on umbes või mingi karmakirves on mul kuklas kinni.

 22. Oakrock 05. veebruar 2010 kell 21:57

  @:

  Ei ole kunagi narkootikume tarbinud, selline kogemus puudub.

  Kundalini energia on väga reaalne, räägin oma isiklikust kogemusest. Võimatu on sõnadega edasi anda tunnet, kui sul vere asemel voolab soontes sula laava.

  Ajataju kaob tõepoolest, kuid mitte tundlikkus.

  Võibolla olete kuulnud Suure Ema (Hecate, Isis, Cybele, Gaia jne.) orgastilistest kultustest. See hullus, mis seal valitses, oli tingitud Kundalini energia ärkamisest. Templiprostitutsioon oli omane ka hilisematele meesjumaluste kultustele k.a. Judaismi Jahve kultusele.

  Burgo Partridge on kirjutanud hea raamatu “Orgiate ajalugu” Ersen, 2003 Soovitan lugeda kreeklasi puudutavat osa.

 23. Oakrock 05. veebruar 2010 kell 22:02

  @Kriku:

  Ma usun, et mul on põhjust karjuda. Varjatud kapi-kristlase kristlik propaganda on vastik.

 24. Oakrock 05. veebruar 2010 kell 22:06

  @dig:

  Kriku ütles:

  Seksisõltuvus ja G-punkt ei ole enam isegi esoteerika, vaid lihtsalt kiimalehe igapäevane toidulisand.

  Minu kommentaar käis selle kuldse mõtteavalduse kohta

 25. Oakrock 05. veebruar 2010 kell 22:36

  @Robin:

  Ma ei oska seda öelda.

  Ma usun, et rock staarid joovad ennast pildituks ainult ühel põhjusel: pääseda kasvõi lühikeseks ajaks sellest meeletust piinast, mida tekitavad ülemäära suured seksuaalsed vajadused ja pidev rahuldamatus. Joomine on seejuures mõttetu tegevus, kuna piin tuleb hommikul tagasi ja veel koos pohmakaga.

  Ma saan aru, et keegi Teist ei ole vaadanud dok. filmi „Multiorgastilised naised“ Seal otsis üks naine abi meditsiini asutusest, New Age tegelastelt. Lõpuks ta ei saanudki kusagilt tõhusat abi.

 26. Kriku 05. veebruar 2010 kell 22:39

  Kole lugu küll.

 27. Robin 05. veebruar 2010 kell 22:44

  Vaata, Oakrock, see mida sina USUD, ei ole hetkel oluline. Seitsme aastane laps usub päkapikke, aga lõpuks tuleb välja, et need olid emme-issi.

  Rokkstaarid pole ainsad, kes end mällerisse tikuvad jooma, selliseid inimesi on sadu tuhandeid. Kas kõik seksisõltlased?

 28. Kriku 05. veebruar 2010 kell 22:45

  Robin, ära toida trolli. Ei ole mõtet.

 29. Endel 05. veebruar 2010 kell 23:13

  Äripäev tutvstab taimeekstraktidest toidulisandite valmistamise nõudeid:

  Eestis kasvavatest taimedest, mille raviomadused on tõenduspõhised, on sotsiaalministeerium koostanud droogide nimekirja ja kui keegi tahab selles sisalduvate taimeliikide seast mõnda oma toodete komponendina kasutada, peab ta taotlema ka ravimiametilt sellekohase tunnustuse. Siis on toode käsitletav ravimina ja seda tohib müüa ainult apteekides. Samas müüakse apteekides rohkesti ka tooteid, mida üldiselt tuntakse ikka raviva või haigusi ennetava toimega kraamina. Vahe on selles, et viimaseid tohib müüa kõigis poodides, ravimeid aga mitte.

  et aga firmal puudub ravimiameti luba, ei tohi tooted sisaldada raviomadustega toimeaineid ega nn ravimtaimede ehk droogide nimekirja kantud taimi.
  Ravimtaimede kasutamise mõttekus on küsitav
  “Oleme leidnud, et see pole mõttekas, sest tootele raviomaduste omistamise protsess on keeruline ja kulukas. Kasutame n-ö leebemaid taimi – saialille, astelpaju, punast päevakübarat,

  Küsimus on selles, kas raviomadustega taimede nimekirja koostaja arvestas, et ettevõtjad kasutavad seda just niipidi, et asendada oma toodetes kõik tõestatud toimega taimed muuude taimedega. Tarbija ju ostuvalikute tegemisel ravitoime olemasolule kuigi suurt tähelepanu ei pööra ja keeld müüa toodet toidupoodides või siis võimalus pakendil ravitoime olemasolu väita ei anna nähtavasti nendes tootegruppides olulist müügieelist.

 30. dig 05. veebruar 2010 kell 23:19

  Oleks veel mõni korralik trollgi.

 31. Kriku 05. veebruar 2010 kell 23:23

  Teisest küljest, kui mingil taimel on tõendatud raviomadused, siis on ta ka mingis koguses mürgine. Mina küll näen ohtu selles, kui sookailu võib igaüks nii palju oma toote sisse segada, kui pähe tuleb.

 32. kristina 06. veebruar 2010 kell 1:02

  Muuseas mind huvitab juba ammu: teab keegi, kas Eesti paljukiidetud kurku pihustataval Taruvaigul on ravitoime tõestatud? On selle kohta mõni uuring?

 33. priitp 06. veebruar 2010 kell 2:32

  Andsin paar nädalat tagsi mitte eriti püha-liku tõotuse teatud organisme mitte toita. Aga paraku osutus liha nödraks…

  Oakrock ütles:
  On olemas hard rock, mis on muusika, mille tulemusel ärkab Kundalini energia, millest on palju räägitud, aga väga valesti aru saadud.

  Korraldasime äsja ühe spiritlistliku seansi köva roki saatel, aga paraku ei kaasnenud sellega Kundalini energia vabanemist. Siin vöib muidugi olla tegu rämeda energeetilise rikutusega, et ma oma söpru seksiobjektidena ei käsitlenud, jne.

  (Kundalini energia ärkamine on põhjuseks, miks rock muusika on mustas nimekirjas nii kristlaste kui ka budistide silmis)

  Tore, ma sain nüüd hea pöhjenduse oma rokilembusele. Kuna kristlus ja budusm eriti ei roki, jne… Saateks see lugu.

 34. Endel 06. veebruar 2010 kell 2:49

  Aga samas on olemas ka palju niisuguseid taimi, mis on mürgised ja samas ilma raviomadusteta. Võib ju arvata küll, et niisuguseid drooge mõistlik inimene niikuinii ei ostaks, aga tarbija võib-olla peab kerget mürgistust just tõestuseks taime raviomaduste kohta (eriti igasuguste detox-toodete puhul). Kas on vaja seadustega anda niisugustest taimedest tehtud pseudoravimitele eelist ravitoimega toodete ees?

 35. circles 06. veebruar 2010 kell 8:18

  kristina ütles:

  Muuseas mind huvitab juba ammu: teab keegi, kas Eesti paljukiidetud kurku pihustataval Taruvaigul on ravitoime tõestatud? On selle kohta mõni uuring?

  link

 36. Martin Vällik 06. veebruar 2010 kell 10:55

  @circles: võibolla on selle taruvaigupreparaadi peamine toimeaine hoopis alkohol?

 37. Kriku 06. veebruar 2010 kell 11:45

  Aga samas on olemas ka palju niisuguseid taimi, mis on mürgised ja samas ilma raviomadusteta. Võib ju arvata küll, et niisuguseid drooge mõistlik inimene niikuinii ei ostaks, aga tarbija võib-olla peab kerget mürgistust just tõestuseks taime raviomaduste kohta (eriti igasuguste detox-toodete puhul). Kas on vaja seadustega anda niisugustest taimedest tehtud pseudoravimitele eelist ravitoimega toodete ees?

  Kui ravimina üritatakse müüa, siis ongi ravimtaimedel see eelis olemas, nagu ülaltoodud artikkel näitab. Kui toidulisandina müüakse, siis tõendatud mürgise ja raviomadusteta toimeainega toidulisandeid ei tohiks IMHO üldse müüa. Muidugi on ka seal paratamatult teatud hall tsoon nagu E-ainete puhulgi.

 38. Kriku 06. veebruar 2010 kell 11:48

  Martin, mina jälle ei tahaks alkoholi mõjusse nii väga uskuda.

 39. ajeke 06. veebruar 2010 kell 12:30

  dig tõrjus:

  Kuivõrd lisaks Krikule on meil nüüd ka Kroku ja Kraku ei ole nähtavasti enam kaugel, on igasugused süüdistused Kriku seksuaalsest ebakompetentsid täiesti alusetud.

  Kui täishäälikud otsa saavad, siis on võimalik varieerida lisaks kaashäälikuid, säilitamaks teatavat perekondlikku sidet, nt: Kribu, Krisu vms, aga samuti esitähte, nt Priku. Võib ka topeldada nt sidekribuga: Kripu-Kraku.

 40. ajeke 06. veebruar 2010 kell 12:32

  Kriku kahtles:

  Martin, mina jälle ei tahaks alkoholi mõjusse nii väga uskuda.

  Ega see ei olegi nii väga usuküsimus, võib jätta uskumata.

 41. circles 06. veebruar 2010 kell 12:35

  Martin Vällik ütles:

  @circles: võibolla on selle taruvaigupreparaadi peamine toimeaine hoopis alkohol?

  Wikipedias viidatud artikli abstractist:

  Both bacterial strains survival percentage decreased with time of incubation in Ethanolic Extracts of Propolis (EEP), demonstrating bactericidal effect after 24 hours. It was also observed that EEP from Mossoró was more effective than that from Urubici. The control of the propolis solvent – 70% ethanol – was less effective than EEP, showing only a bacteriostatic effect.

 42. M 06. veebruar 2010 kell 12:35

  circles ütles:

  kristina ütles:

  Muuseas mind huvitab juba ammu: teab keegi, kas Eesti paljukiidetud kurku pihustataval Taruvaigul on ravitoime tõestatud? On selle kohta mõni uuring?

  link

  See toodud viide juhatab ühele katseklaasiuuringule, mis näitab taruvaigu toimet salmonelladele. Salmonellad põhjustavad küll ebameeldivat kõhutõbe, aga kurguvalu küll mitte.
  Ka on tegemist katseklaasiuuringuga, mis ei ütle mitte midagi mõistliku selle kohta, kas taruvaigust inimese salmonelloosi ravis kasu oleks või mitte.
  Piirituse baasil taruvaigusprei teeb kogemuslikult kurguvalu hoopis hullemaks, sest sahmakas piiritust põletikulisele limaskestale on üsna kõrvetav.

 43. dig 06. veebruar 2010 kell 14:15

  Kriku ütles:

  Kui toidulisandina müüakse, siis tõendatud mürgise ja raviomadusteta toimeainega toidulisandeid ei tohiks IMHO üldse müüa.

  Kurjad keeled räägivad, et estragonil on tõendatult mürgised omadused. Vähki põhjustab ka. Mingeid teadaolevaid raviomadusi ei ole, ainult põnev maitse on.

  Ja ometi tohib Tarhuni suurtes pudelites müüa. Jahvatatud estragoni saab ka paljalt osta, et seda siis ise toidule lisada.

  — — —

  Mis me rohelistest taimedest räägime, isegi keedusoola — tolle LD50 on teatavasti umbes 3 grammi kehakaalu kilogrammi kohta, mis on võrreldav kurikurja E621’ga — tohib vabalt müüa. Küllap ei ole enam kaugel aeg, kui mõni rahulolematu koduperenaine oma kalli kaasa teise ilma saadab.

 44. circles 06. veebruar 2010 kell 14:27

  Hästi. Kui üldist Gram-negative antibakteriaalset toimet kirjeldav uuring ei sobinud ja vaja spetsiifiliselt hingamisteede oma, siis äkki see sobib.

  link

 45. dig 06. veebruar 2010 kell 14:46

  M ütles:

  Piirituse baasil taruvaigusprei teeb kogemuslikult kurguvalu hoopis hullemaks, sest sahmakas piiritust põletikulisele limaskestale on üsna kõrvetav.

  Kõrvetus läheb ju üle. Seda üleminekut on hõlbus kurguvalu leevenemiseks pidada.

 46. Kriku 06. veebruar 2010 kell 14:46

  Kurjad keeled räägivad, et estragonil on tõendatult mürgised omadused. Vähki põhjustab ka. Mingeid teadaolevaid raviomadusi ei ole, ainult põnev maitse on.

  Neid ei müüda toidulisandina, vaid ainult ja ainult maitseomaduste tõttu ning tarbimiseks väga väikestes kogustes. Endel rääkis millestki muust:

  tarbija võib-olla peab kerget mürgistust just tõestuseks taime raviomaduste kohta (eriti igasuguste detox-toodete puhul).

 47. Kriku 06. veebruar 2010 kell 14:51

  Piirituse baasil taruvaigusprei teeb kogemuslikult kurguvalu hoopis hullemaks, sest sahmakas piiritust põletikulisele limaskestale on üsna kõrvetav.

  Kõrvetus läheb ju üle. Seda üleminekut on hõlbus kurguvalu leevenemiseks pidada.

  Nomaeitea – mul on küll aidanud tähenduses, et poole päeva pärast või järgmisel päeval on vähem valus või üldse mitte valus. Aga samas ma tõesti ei ole poovinud taruvaigu preparaadi asemel puhast piiritiust pihustada.

 48. dig 06. veebruar 2010 kell 16:21

  Kriku ütles:

  Neid ei müüda toidulisandina,

  Mida see tähendab?

  Heal juhul seda, et üks on ühel, teine teisel poeriiulil. Nende riiulite vaheline kaugus võib mõnikord isegi meetrist väiksem olla.

 49. Kriku 06. veebruar 2010 kell 16:37

  Neid ei müüda mingi asjana, millest peaks olema ükskõik mis muud kasu peale maitse muutmise. Maitseaineriiul on poes üsna spetsiifiline ja mitte millegagi ära segatav nähtus. Isegi siis, kui see on mõne meetri kaugusel toidulisandiriiulist, mida see tavaliselt ei ole.

  Tegelikult on sinu jutus väike iva muidugi sees, aga ikkagi rääkis Endel millestki muust.

 50. salvey 06. veebruar 2010 kell 19:20

  Kasutan estragoni oksakesi kurkide konserveerimisel. Küllap olen nüüd potensiaalne mõrvar :D

 51. cyrix 06. veebruar 2010 kell 20:20

  circles ütles:

  Hästi. Kui üldist Gram-negative antibakteriaalset toimet kirjeldav uuring ei sobinud ja vaja spetsiifiliselt hingamisteede oma, siis äkki see sobib.

  link

  Miks Gram-negatiivne? Ülemiste hingamisteede (neelu) haigustest 85% on viirused, ülejäänu on pea tervenisti Strep. pyogenes, mis on Gram+ mikroob.

  Teiseks – lugesid läbi selle artikli? Võibolla on minu viga, et ma itaalia keelt ei oska, aga ma arvan et ma pole ainuke.

 52. circles 06. veebruar 2010 kell 22:19

  “This paper reviews the antimicrobial properties of propolis, focusing on respiratory pathogens. These characteristics make propolis a valid option for therapy of upper respiratory tract infections.”

  Inglise keelt oskad või tuleb seda ka tõlkida?

 53. cyrix 06. veebruar 2010 kell 22:50

  @circles:

  Jah, inglise keelt natuke oskan. Aga üldiselt on hea toon artikkel enne läbi lugeda, kui hakata seisukohti kujundama. Eriti, kuna tegu on ülevaateartikliga. Vaadeldi jah, antimikroobseid omadusi, aga mis leiti? Milliseid uuringuid kaasati? Miks sellistele järeldustele tuldi?

  Abstractis väidetu võib olla ka lihtsalt stiilis et “kümme inimest kuuest uskus taruvaigul olevat antimikroobseid omadusi ning tundis ennast pärast selle tarvitamist palju paremini, seega võib seda soovitada ülemiste hingamisteede haiguste vastu.

  Ilma vastava tõendusmaterjalita (korralike, loetavate artiklite vormis) on pigem hulk fakte, mis räägivad selle kasuks, et taruvaik tüüpilise (viirusliku) ülemiste hingamisteede haiguse kulgu suuremat ei mõjuta. Esiteks, kuna viirus on rakusisene parasiit, teiseks kuna siis kui inimesed taruvaiku kasutama hakkavad (siis kui hakkab valus) on suurem osa kahjustustest juba tehtud.

  Hetkel paistab, et Sul on arvamus juba kujundatud ning üritad selle tõestuseks artikleid leida, aga võiks natuke mõelda ka, mida need artiklid kirjutama peaksid.

  Ma täiesti usun, et taruvaigul (eriti lahustatuna kõrgeprotsendilises etanoolis) võib olla baktereid hävitav toime, aga küsimus on, mis sellest kasu on. Kloor hävitab ka üsna hästi baktereid, aga keegi ei soovita seda nohu korral sisse hingata.

 54. dig 06. veebruar 2010 kell 23:55

  salvey ütles:

  Kasutan estragoni oksakesi kurkide konserveerimisel. Küllap olen nüüd potensiaalne mõrvar :D

  Ja soola paned Sa ka kindlasti kurgikonservi sisse. Kõigile ohtudele vaatamata.

 55. salvey 07. veebruar 2010 kell 10:21

  Äädikatki panen.

 56. Kriku 07. veebruar 2010 kell 11:03

  Teadlased vusserdavad kliimamuutustega?

  Lähipäevil võtavad kohtunikud istet ja otsustavad, mis saab ühest Suurbritannia silmapaistvaimast kliimateadlasest.

  Ühtlasi määrab kohus viieliikmelise, ekspertidest ja teadlastest koosneva kolleegiumi, kes hakkab uurima Suurbritannia East Anglia ülikooli (UEA) kliimaekspertide väidetavaid väärtegusid. Peamiselt võetakse luubi alla ülikooli kliimauuringute osakonna direktor professor Phil Jones.

  Poleemika on tekitanud professor Jonesi ja teiste UEA kliimateadlaste e-kirjad, mida nad teiste maailma ülikoolidega umbes aasta jooksul on vahetanud. Mõned sõnumitest, mis UEA serveritest «välja häkiti» ja veebi kõigile vaatamiseks üles pandi, osutavad väärtegudele teadusasutuse akadeemilises vaikuses.

  Süüdistusi on kolm ja need on väga konkreetsed: professor Jones ja teised üritasid õõnestada teadusliku refereeringu ehk eksperthinnangu protsessi; professor üritas varjata teiste poolt nõutud andmeid; andmeid on osaliselt muudetud ja manipuleeritud. Juhtumiga tegeleb ka Briti politsei.

  Probleemi on võimendanud ka professori viletsavõitu reaktsioon süüdistustele. Jonesi toetajad ehitasid oma kaitsekõned faktile, et e-kirjad olid varastatud. Kuna e-kirjade ehtsust keegi kahtluse alla ei seadnud, siis jäigi paljudele mulje, et UEA-l paremaid argumente polnudki.

  Uuesti sattus kliimateadlaste usaldusväärsus rambivalgusse aga siis, kui selgus, et valitsustevahelise kliimamuutuste ekspertrühma (IPCC) 2007. aasta ettekandes avaldatud väide – nagu sulaksid Himaalaja liustikud 2035. aastaks üles – oli vale.

  Väitega lagedale tulnud liustikuteadlane ei olnud oma järeldusi eksperthinnangu protsessiks esitanud ning seega ei oleks neid tohtinud IPCCi raportisse kaasata. IPCCi esimees Rajendra Pachauri reageeris juhtunule väga aeglaselt.

  Kõigepealt keeldus ta asja üldse kommenteerimast. Lõpuks, enam kui nädal hiljem, saatis IPCC välja pressiteate, milles ütles: «Meil on kahju, et protseduurireegleid antud juhul halvasti järgiti.»

  Niivõrd vilets reaktsioon ei jäänud avalikkuse tähelepanuta. Nii sattusidki UEA skandaal ja professor Jones isiklikult taas rambivalgusse, kuna üks vastuolu rõhutas teist.

 57. Kriku 07. veebruar 2010 kell 11:41

  Dig ja Salvey, minu arvates algab kõik siiski sellest, kuidas midagi turustada. Turustada äädikat kurkide hapendamiseks on üks asi, turustada äädikat kõhnumisvahendina teine. Tihtipeale töötab psühholoogilselt just pakend, mitte sisu.

 58. dig 07. veebruar 2010 kell 12:11

  salvey ütles:

  Äädikatki panen.

  See on sama hull, äädika LD50 on umbes 3,3 grammi kehakaalu kilogrammi kohta. E-aine on ta ka, numbrilt E260.

 59. dig 07. veebruar 2010 kell 12:17

  Kriku ütles:

  Teadlased vusserdavad kliimamuutustega?

  Ilmselt on teadlased süüdi, et kliima muutub.

 60. dig 07. veebruar 2010 kell 13:20

  Kriku ütles:

  Dig ja Salvey, minu arvates algab kõik siiski sellest, kuidas midagi turustada. Turustada äädikat kurkide hapendamiseks on üks asi, turustada äädikat kõhnumisvahendina teine. Tihtipeale töötab psühholoogilselt just pakend, mitte sisu.

  Mina ei ole kunagi poeriiulil näinud äädikat, mille juurde oleks kirjutatud, et sellega kurke hapendada tuleb.

 61. dig 07. veebruar 2010 kell 13:26

  … aga kui ma nüüd järele mõtlen, olen ma kunagi näinud äädikat, mille peale oli kirjutatud, et sellega tuleb kohvimasinast katlakivi eemaldada. Minul kohvimasinat ei ole, sellepärast ostsin ma oma veekeedukannu jaoks hoopis niisugust äädikat, kuhu peale oli kirjutatud, et tegemist on äädikaga.

 62. salvey 07. veebruar 2010 kell 14:12

  Hapendamiseks ei kasutata äädikat, marineerimiseks kasutatakse. Kehakaalu alanemist soodustava vahendina soovitatakse õunaäädikat, mida ka kapslite kujul müüakse, kuid ma ei tea, kas sellise toime kohta ka teadus-uuringuid tehtud on.

 63. ajeke 07. veebruar 2010 kell 14:20

  salvey kirjutas:

  kuid ma ei tea, kas sellise toime kohta ka teadus-uuringuid tehtud on.

  Nõugode ajal tehti. Mitte uuringuid, aga äädigadieeti. Edukamad viisid dieedi haiglas lõpule.
  _____
  Nõugode aja äädigadieet on tänapäevases kirjaviisis muistne äädikadrink.

 64. dig 07. veebruar 2010 kell 16:28

  Postimees: Uuring: sünnikuupäev mõjutab sportlasekarjääri

  Austraalias algab uus kooliaasta jaanuaris ning Barnetti sõnul on jalgpalliga tegelema hakkamisel eelis neil lastel, kes on pikemad. Tavaliselt on seda just teistest veidi vanemad ehk aasta esimeses pooles sündinud lapsed.

  «Inglismaal tehtud uuringud näitavad, et kooliaasta algul sündinutel läheb ka akadeemiliselt paremini ja nad on enesekindlamad,» ütles Barnett.

 65. dig 07. veebruar 2010 kell 16:31

  salvey ütles:

  Hapendamiseks ei kasutata äädikat, marineerimiseks kasutatakse.

  Mõned head aastad tagasi müüdi Tartus “hapukurki”, mis oli saadud peaaegu värske kurgi pistmisel piimhappega maitsestatud vette. Küllap saab sedasama ka äädikhappega teha.

 66. Kriku 07. veebruar 2010 kell 16:56

  Ma tean üht inimest, kes on sündinud 31.12 ning pidi noorena seettõttu võistlema kogu aeg endast vanematega üheskoos – ja viimane aasta noorteklassis võistelda jäi justnagu ära.

  Aga teoreetiliselt võiks ju ka peenemad vahed võimalikud olla. Huvitav, kas näiteks kevadel kõndima õppinute füüsiline areng erineb statistiliselt märkimisväärselt sügisel kõndima õppinutest…?

 67. ajeke 07. veebruar 2010 kell 17:12

  Kevadkõnni erinevus sügiskõnnist väga ei huvitakski, aga näiteks seosed autorehvi kulumisega, rohukamara niiskumise, kliima soojenemise, vaktsinomaania ja -foobiaga ja veel paljude teiste märgatalt olulistemate näitajatega. Näiteks Kuu heledusega: kas suvekuudel sündinud saavad Kuu pealt rohkem valgust tagasi kui talvekuudel sündinud? Või kas kevadmuda määrib aasta alul sündinuid rohkem kui teises pooles sündinuid? Ja veel palju-palju-palju selliseid üliolulisi seoseid: kuidas mõjub lillekastmisvesi kasvuhoones eri aegadel sündinutele? kas söögilaud on ühtedel pikem kui teistel? kas vana aasta õhtu viimastel sekunditel sündinu paistab juba tänaval välja uue aasta esimestel sekunditel sündinu kõrval sellega, et talle maitseb näiteks kurk rohkem? (Ega täiskuud praegu näha ei ole?)

 68. Mart K. 08. veebruar 2010 kell 14:02

  Kriku ütles:

  Mina küll näen ohtu selles, kui sookailu võib igaüks nii palju oma toote sisse segada, kui pähe tuleb.

  Päris nii lihtsad need asjad ei ole. Siin lõpus on, näiteks, nimekiri taimedest, mille juures märk “A” tähendab, et selle tarvitamine on lubatud ainult arsti retseptiga. Ehk, teisipidi, nende kasutamise eest ilma arsti retseptita saab määrata karistusi.

  Sookail on loendis täitsa sees ning selle kõrval uhkeldab A-täht.

 69. dig 08. veebruar 2010 kell 15:20

  CNN on avaldanud õpetliku loo inimesest, kes oma kaljukindlat seisukohta veenvate tõendite valguses muutis:

  She was convinced the DNA test was all wrong. She was told by the assailant to rub dirt on her naked body, which could have skewed the DNA results, she reasoned.

  During the taping, host Phil McGraw, a former psychologist, explained the DNA tests to her.

  Later that night, after talking to her husband of 10 years, she changed her mind. Zilinger’s husband had worked as a police officer in Indiana for almost eight years. He knew witnesses made mistakes and that DNA tests were highly accurate.

  “I eventually knew I had to face him,” she said. “I felt guilty that I was responsible for all the years he spent in jail.”

 70. dig 08. veebruar 2010 kell 18:01

  Uuemaid vandenõuteooriaid vahendab Postimees:

  «Mul tulevad meelde lood, kus inimene tõstatab arstiabi teenustega seotud probleemi ja kui terve mõistusega vaadata, oleks nagu tõendid koos. Aga kui ta läheb kohtusse, siis seal kõik teised tõendid kaotavad väärtuse ja jääb ainsana arstiabi kvaliteedi ekspertkomisjoni hinnang, kes sageli on teinud oma järeldusotsuse pelgalt ühekülgse materjali alusel. Siis on inimene võimetu,» rääkis patsientide esindusühingu juhataja Pille Ilves põhjusest, miks ta tunneb vajadust täiesti uutel alustel töötava komisjoni järele.

  «Meie seisukoht on, et sotsiaalministeerium ei saagi sellist komisjoni luua, sest siis see ei olegi sõltumatu. Selline komisjon peaks olema täiesti eraldi tervishoidu rahastavatest, korraldavatest ja järelevalvavatest organisatsioonidest – alles siis oleks ta sõltumatu,» märkis patsientide esindusühingu juht.

  Näiteks võiks see olla justiitsministeeriumi all, tarbijakaitseameti kaudu majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi all, aga miks mitte hoopis riigikantselei või õiguskantsleri all. «Ka haigekassa alla see ei sobiks,» märkis Ilves.

  Järgmine samm — komisjonist tuleb välja visata kõik meditsiini õppinud inimesed, sest arsti ja patsiendi vaidluse kontekstis võib asjatundlikkus komisjoni asjatult mõjutada.

 71. dig 08. veebruar 2010 kell 18:04

  Uups, kukkusin sarkastilist märkust tegema enne, kui artikli lugemisega lõpule jõudsin.

  Küsimusele, kas sellise komisjoni edukaks tööks pole siiski vaja meditsiiniteadmistega inimesi, vastas Ilves: «Praegu on seal arstide ülekaal, aga mis see on andnud? Meditsiinilise otsuse teeb ikkagi ühe ala ekspert, sest kõikide erialade spetsialisti ei saa niikuinii sellesse komisjoni haarata. Ja kui üht eksperti ei usuta, võetakse arvamus ka teiselt. Aga nende andmete põhjal peaks asja analüüsima ikkagi komisjon, kus ei oleks ülekaalus ühegi institutsiooni esindajad. Sest praegu teevad arstid otsuse arstide üle.»

  Minu küünilisusel on ilmselgelt raskusi elule järele jõudmisega :-(

 72. dig 08. veebruar 2010 kell 21:20

  Postimees: Kassiomanikud on intelligentsemad kui koeraomanikud?

  «Uuring näitas, et kassiomanike haridustase on märgatavalt kõrgem kui koeraomanikel. Samas aga tuleb rõhutada asjaolu, et kassid on loomad, keda saab pikka aega üksi jätta,» selgitasid uurijad.

  Teadlased lisasid, et parema haridusega inimesed teevad tihtipeale pikki tööpäevi ja selle tõttu valitakse lemmik, kes sobib nende elustiiliga.

  Mida seagripp meile õpetas?

  3. Lugu näitab, et tegelikult oleme me viiruste ees oluliselt kaitsetumad, kui arvasime. Kõik administratiivsed meetodid – sildid lennuväljadel, infovoldikud ja karantiinid – ei andnud ilmselt midagi ja viirus levis praktiliselt takistamatult.

  Puhas jama on seekord kätketud kommentaariumisse.

 73. Kriku 08. veebruar 2010 kell 22:20

  ja kui terve mõistusega vaadata, oleks nagu tõendid koos

  Tüüpiline demagoogia. Võeh.

 74. Mart K. 09. veebruar 2010 kell 5:23

  dig ütles:

  Postimees: Kassiomanikud on intelligentsemad kui koeraomanikud?

  Sama uudis ilmus varem ja pikemal kujul siin.

 75. Pigilind 09. veebruar 2010 kell 10:17

  dig ütles:

  Uups, kukkusin sarkastilist märkust tegema enne, kui artikli lugemisega lõpule jõudsin.
  /…/
  Minu küünilisusel on ilmselgelt raskusi elule järele jõudmisega :-(

  Dig, ma ei tahaks küll parastama hakata ja see on ilmselgelt ad hominem kommentaar, aga lihtsalt nii üldise märkuse korras – minu meelest ei ole see suhtumine seotud mitte ainult selle artikliga… Seda ei pruugi ise märgatagi.

 76. Ingmar 09. veebruar 2010 kell 10:31

  Robin ütles:

  http://voitmatueesti.ee/

  Jeeben, mis !”#¤%&/()= lampkast see veel on?!

 77. dig 09. veebruar 2010 kell 10:51

  Meie kõigi lemmikkristlane reverend Phelps on asunud evangeliseerima hokifanaatikute seas:

  So, who is crazy enough … err … has enough time on their hands to spend their Sunday night protesting outside an NHL arena? Why, it’s the folks at Westboro Baptist Church! You may remember them from protests such as: anti-gay protests, picketing soldiers’ funerals, protesting outside Jewish institutions such as the U.S. Holocaust Museum, and stomping on the American flag. I wish I were joking.

  Nonetheless, they have decided that sports — yes, sports — are terrible things that need to go away or else we all burn in hell. Hey, I guess everyone’s entitled to their opinions. And by ‘opinions’ I mean ‘the urge to make everyone else as miserable as they are.’

  Johannes Paulus ][ olevat piitsutanud end pühaklikkuse nimel püksirihmaga:

  The book “Why He’s a Saint” also includes previously unpublished speeches and documents written by John Paul, including one 1989 signed memo in which he said he would resign if he became incapacitated.

  Mida Jeesus sööks?

  God cries when you eat Pop-Tarts. But He smiles when you drink carrot juice, and when you do a colon cleanse, He beams.

  Christians are fatter than other Americans. One of several studies revealing this, published by a Purdue University team in 2006, found that 30 percent of Baptists are obese, followed by 22 percent of Pentecostals and 17 percent of Catholics, compared to only 1 percent of Jews and 0.7 percent of Muslims, Hindus and Buddhists. According to the Journal of the Southern Baptist Convention, health screenings were given at the SBC’s 2005 annual meeting: Over 75 percent of its 1,472 participants were found to be significantly overweight.

  Advising people on what to eat is all well and good, especially if you’re advising them to go organic, shun processed foods, and increase their intake of fiber, protein, vitamins and minerals. But implying that God wants us to finish the job with a bunch of spendy, and to some extent untested, add-ons is entirely another.

 78. dig 09. veebruar 2010 kell 11:03

  Ingmar ütles:

  Robin ütles:

  http://voitmatueesti.ee/

  Jeeben, mis !”#¤%&/()= lampkast see veel on?!

  Selle originaal on ilmselt http://www.invincibility.org/, kust võib leida ka pauervöördi: Maharishi Mahesh Yogi™.

 79. Oakrock 09. veebruar 2010 kell 11:07

  @dig:

  Oleks kena, kui Te kapikristlasena ei levitaks kehtetut religiooni, mille KEHTETUSEST Te isegi aru ei ole võimeline saama.

 80. dig 09. veebruar 2010 kell 17:20

  Kuna kõik lugejad ei pruugi olla tuttavad klassikaliste komöödiavõtetega, tsiteerib dig siinkohal lõiku Jon Stewarti esimese veebruari kommentaarist:

  … and, this is the big one, coming up, he is going to be the keynote speaker at the 2010 National Grocery Association’s annual Supermarket Synergy Showcase.

  National Grocery Association’s annual conference? I wonder if the president will stick around for the grocery bagging contest, eh? That’s the … wait, that’s real? That’s actually real? Oh. That’s real.

  Well, there goes his Asparagus Club golf outing, ha ha! That’s a funny joke I just made up about Asparagus Club golf outing! That’s something that’s … Holy BLEEP! Damn you, president Bush! I can’t even comically debase you! It’s not, it’s not fair!

 81. dig 09. veebruar 2010 kell 23:49

  Postimees reklaamib tulevikutehnoloogiat:

  Arvutite kiiruse murele on lihtne lahendus ja see ei eelda sugugi iga natukese aja järel uue arvutipargi soetamist. On vaja teada, et kiiret arvutit läheb töötegemiseks vaja vaid loetud minutiteks igas tunnis. Näiteks siis, kui avate uue programmi või dokumendi, töötlete suuremahulisi andmeid, fotot või videot. 98% ajast seisab aga tavaline lauaarvuti peaaegu jõude ja kasutab vaid 5% oma maksimaalsest võimsusest. Näiteks veebilehe lugemine või meilide kirjutame võtab väga vähe arvutiressurssi.

  See on muidugi maitseküsimus, aga dig eelistab tulevikku vaadata sellest 1963. aasta klipist:

  Tänapäeva tulevik on alla käinud :-(

 82. salvey 10. veebruar 2010 kell 9:21

  Kas kolm punkti pealkirjas on võrdsustatud seksisõltuvusega ja kui on, siis millistel allikatel selline järeldus põhineb. Kas poleks parem asendada need punktid siis sõnaga seksisõltuvus? Oleks ju veelgi löövam pealkiri.

 83. Martin Vällik 10. veebruar 2010 kell 9:25

  Ravimifirmad eksitavad tarbijat

  Ravimiameti peadirektori asetäitja Alar Irsi sõnul tuleb kõige sagedamini ette, et ravimile on reklaamis omistatud mingeid toimeid, mille olemasolu ei ole veenvalt tõestatud.
  «See eksitab tarbijaid ja võib näiteks ravimit väljakirjutaval arstil tekitada ravimi suhtes ootusi, mida see ei täida,» selgitas Irs.

  Näiteks:

  Dicloflexi reklaam väitis, et tänu unikaalsele tehnoloogiale on just selle ravimiga võimalik saavutada kakskümmend korda suurem valuvaigisti sisaldus valukoldes. Ravimiameti hinnangul ei põhine aga mainitud võrdlus tõendatavatel tunnustel ning esitatud teabest ei ole võimalik aru saada, millise ravimiga võrreldes on Dicloflex tõhusam.

  Telereklaamide puhul on probleemiks see, et reklaami lõpus nõutav hoiatustekst esitatakse ülikiiresti ja see kõlab pigem nalja kui sisulise hoiatusena.

  Sellega tegid ärapanijad nalja ja võtsid aega, kui kiiresti keegi oma reklaamis suudab vuristada “Tähelepanu, tegemist on ravimiga! Kõrvaltoimete…”

 84. Martin Vällik 10. veebruar 2010 kell 9:48

  Ohoo, äkšon käib:
  Tippkulturist Ott Kiivikast ähvardab hiigeltrahv

  Põhja politseiprefektuuri uurija Peeter Puio sõnul selgus kontrollimisel, et toidulisanditeks on hakatud registreerima tooteid, mis tegelikult peaksid kuuluma ravimite alla. Selline kaup tulebki tavapoes müügilt kõrvaldada.

  “Toode Nanox 9 sisaldab aga taimeosa johimbiini, mis inimese organismis omab antidiureetilist ja vererõhku tõstvat toimet. Meditsiinis on seda kasutatud meeste erektsioonihäirete raviks,” selgitab Klaasen, et kui sellist kaupa müüa, siis ainult apteegis.

  […] Klaaseni arvates Kiivikas pisut vassib. Ravimina määratletud tooteid on juba aastaid palutud müügilt ära võtta. “Jõulisema sekkumise tingis ettevõtete ignorantsus ravimiameti korralduste suhtes,” väidab ta. “Ravimiamet on avastanud ka seda, et mõnel juhul ei vastanud pakendile kirjutatud koostis tootja kodulehel märgitud toote koostisega. Kas tegu võib olla võltsinguga? Või tootja ei avalikusta tegelikku koostist, püüdes saada konkurentsieelist?

  Samal teemal: Mihkel Mardna: toidulisanditurg vajab korrastamist

  Mardna sõnul liigub Eestis ka suurtes toidu- ja spordipoodides rämpstoodangut, mida heausklikule ostjatele kvaliteetkaubana pähe määritakse. «Eesti ravimiametil on täielik õigus võtta toidulisanditega äritsemine kontrolli alla. Politsei osaks peaks jääma korraloomine mustal turul, kus liigub samuti suurel hulgal (mõnel juhul inimese tervisele lausa ohtlikke) toidulisandeid.

 85. Gatzby 10. veebruar 2010 kell 11:30

  Riigikogu liige ja ennustajad võtsid olümpiatulemused ette.

  OLÜMPIAENNUSTUS: Kas Erki Nool seljatab selgeltnägijad?

 86. kristina 10. veebruar 2010 kell 11:32

  dig ütles:

  Postimees: Uuring: sünnikuupäev mõjutab sportlasekarjääri

  Austraalias algab uus kooliaasta jaanuaris ning Barnetti sõnul on jalgpalliga tegelema hakkamisel eelis neil lastel, kes on pikemad. Tavaliselt on seda just teistest veidi vanemad ehk aasta esimeses pooles sündinud lapsed.

  «Inglismaal tehtud uuringud näitavad, et kooliaasta algul sündinutel läheb ka akadeemiliselt paremini ja nad on enesekindlamad,» ütles Barnett.

  Sama teemat käsitles ka Malcolm Gladwell raamatus “Outliers”, põhinäiteks oli seal toodud Tshehhi jalgpalli rahvuslik noortekoondis, kus ca 90% poistest olid sündinud jaanuarist märtsini ehk esimesel aastaveerandil. See tähendab, et kolmveerand inimpotentsiaalist jääb sellel spordialal märkamatult kasutamata. Päris mõtlemapanev. Sama toimub Eestis ilmselt koolikatsetel, kus 6.5-aastased peavad 7.5-aastastega võistlema. Huvitav oleks teada, kas meie eliitalgkoolides on ebaproportsionaalselt palju oktoobrikuu lapsi.

 87. Kriku 10. veebruar 2010 kell 11:53

  Ma ei saa aru, miks peaks keegi lapse kooli panema 6.5-aastaselt.

 88. Ingmar 10. veebruar 2010 kell 12:14

  dig ütles:

  …kust võib leida ka pauervöördi: Maharishi Mahesh Yogi™.

  Hääldub umbes “mahariššimahešjoogitiiemm”, eksju?

 89. dig 10. veebruar 2010 kell 13:33

  See ™ tähendab muidugi transilist mõminatsooni.

 90. Mart K. 10. veebruar 2010 kell 14:59

  Forte vahendab Daily Telegraphi kaudu Harvardi teadlase uurimust: uskmatud on sama eetilised kui kirikuskäijad

  Mitteusklikud inimesed oskavad õigel ja valel vahet teha täpselt sama hästi kui tavalised jumalakummardajad, näitab uus uurimus.

  Uurimuse läbi viinud töörühm leidis, et enamik religioone on sarnased, sisaldades moraalikoodeksit, mis on aidanud kaasa ühiskonna korrastumisele, vahendab äsjast teadustööd The Daily Telegraph.

  Ajakirjas Trends in Cognitive Sciences avaldatud tulemustest ilmneb aga, et ka neil inimestel, kellel puudub religioosne taust, on usklikega samaväärsed intuitiivsed hinnangud õigele ja valele.

  Harvardi ülikooli doktor ja üks uurimuse kaasautoreid Marc Hauser ütleb, et teda ja ta kolleege paelusid küsimused usklikkuse ja moraali juurte kohta.

  “Mõnede jaoks ei saa olla moraalsust ilma usuta, teised näevad religioonis pelgalt üht moraalsete vaistude avaldumise vormi,” selgitab ta.

  Töörühm vaatas läbi suure hulga psühholoogilisi uuringuid, mis olid kavandatud eesmärgiga testida katsealuste moraalsust.

  “Uurimus annab mõista, et intuitiivsed hinnangud sellele, mis on õige ja mis vale, paistavad toimivat sõltumatult sõnaselgest usulisest pühendumusest,” lisab Hauser. “Hoolimata sellest, et inimestevahelise koostöö teevad võimalikuks vaimsed mehhanismid, mis ei ole religioonispetsiifilised, võib usklikkusel ometi olla rühmadevahelist koostööd soodustav ja stabiliseeriv roll.”

  Ta osutab ka, et tulemused võivad aidata selgitada moraalsuse ja usklikkuse vahelisi keerukaid seoseid.

 91. kristina 10. veebruar 2010 kell 15:50

  Kriku ütles:

  Ma ei saa aru, miks peaks keegi lapse kooli panema 6.5-aastaselt.

  Ei panegi 6.5selt kooli, vaid 6.5 ollakse katsete ajal kevadel. Minu teada kes saab 1. oktoobriks 7 täis, see peab sama aasta septembris esimesse klassi astuma. Ehk siis sellele eelneval kevadel katsete ajal pole pooled lapsed veel seitse täis. Point on see, et kaks last, kellel on 364 päeva vanusevahet (sünnikuupäevad 30. september 2003 ja 1. oktoober 2002) võivad olla sama aastakäigu koolikohuslased ja sellelt tulenevalt peavad nad võistlema sama aasta koolikatsetel. Ega ma muidugi ei tea, võibolla need komisjonid on nii targad et piiluvad ka iga lapse sünnikuupäeva ja võtavad seda arvesse. Ning muidugi pole see ainus puudus koolikatsetemaania juures.

 92. Kriku 10. veebruar 2010 kell 15:56

  Seda küll.

 93. dig 10. veebruar 2010 kell 17:22

  Postimees kiidab vahelduseks 旨味’t:

  Nüüd on see kõikide kokkade unistuste maitseaine ka laiemalt kättesaadav. See on tuubis, seda saab osta Inglismaa toidupoodidest ning see kannab nime umami.

  Seltsimehed, ennustagem: kui kaua aega läheb enne, kui orgaanilised kommentarnikud E-numbri välja selgitavad?

  Mineraalsed kommentarnikud muidugi säärase pisiasja vastu huvi ei tunne, neid paelub rohkem viagraa.

 94. Ingmar 10. veebruar 2010 kell 17:29

  kristina ütles:

  Huvitav oleks teada, kas meie eliitalgkoolides on ebaproportsionaalselt palju oktoobrikuu lapsi.

  Ma ei tea sünnikuupäevade kohta midagi öelda, aga panin tähele, et peotäis eri koolidest pärit noori, keda ma ühe mõttemängu vahendusel tunnen ja kelle ma klassifitseeriksin vaimselt väga võimekateks, lõpetasid vist kõik keskkooli 19-aastasena.

 95. dig 10. veebruar 2010 kell 21:25

  The Orange Beta County Register pajatab uudsest viisist ebamugavatest poliitikutest vabanemiseks — appi tuleb ninja taevast:

  Southern Baptist Pastor Wiley Drake of Buena Park sent out an email Monday night, saying that perhaps his prayers had been answered with the death of Rep. John Murtha yesterday.

  “Maybe God took him out,” Drake wrote. “Maybe God Answered our IMPRECATORY prayer that we prayed every 30 days.”

  The Pennsylvania congressman, a decorated former Marine who fiercely opposed the Iraq war, died at the age of 77 after complications from gallbladder surgery.

 96. dig 11. veebruar 2010 kell 9:31

  Terrorism on alati skeptitsismile viljakas pinnas.

  Raw Story: No joke: South Carolina now requires ’subversives’ to register

  Terrorists who want to overthrow the United States government must now register with South Carolina’s Secretary of State and declare their intentions — or face a $25,000 fine and up to 10 years in prison.

  The state’s “Subversive Activities Registration Act,” passed last year and now officially on the books, states that “every member of a subversive organization, or an organization subject to foreign control, every foreign agent and every person who advocates, teaches, advises or practices the duty, necessity or propriety of controlling, conducting, seizing or overthrowing the government of the United States … shall register with the Secretary of State.”

  Muidugi on õpetlik näha, et Lõuna-Carolina lähtub printsiibist don’t outlaw, regulate, aga kas ta tuleks nüüd lugeda terrorismi mahitavaks osariigiks?

 97. ajeke 11. veebruar 2010 kell 18:04

  Novaator kirjutab: Madal IQ on suitsetamise järel olulisim terviserisk

  Teadlased leidsid, et madal IQ on väga oluline terviserisk. Sellest kahjulikum on ainult suitsetamine. Uuring põhines 1987. aastal Šotimaal kogutud 1145 tollal keskmiselt 55-aastaste inimeste terviseandmetel. Koguti andmeid inimeste pikkuse, kaalu, vererõhu, suitsetamise, füüsilise aktiivsuse, hariduse ja ameti kohta. Lisaks tegid uuritavad ka IQ-testi. Uurimuse tulemused avaldati ajakirjas European Journal of Cardiovascular Prevention and Rehabilitation, kirjutas Physorg.

  Suitsetamisest võib loobuda, aga kuidas sellele järgneva riski maandamisega hakkama saada? Kui ikka lusikaga on antud ja kulbiga võetud, siis julgen kahelda, et riskirühmaja suitsetamisestki loobuks… :roll:

 98. Kriku 11. veebruar 2010 kell 22:50

  Kas “pärast seda” siis on sama kui “selle pärast” või ei…?

  Gripivaktsiin põhjustas patsiendile nädalatepikkuse peavalu

  Celvapani nimelist vaktsiini on süstitud 12 000 inimesele, kõrvalnähte esines 25 patsiendil. Ühe patsiendi kõrvalnähe osutus tõsisemaks kui teised – tekkis pidev peavalu ja ta vajas arstiabi.

  „Hetkel ei ole meil selle juhtumi kohta rohkem infot, ka mitte selle kohta, kas patsiendil varem esines peavalusid (näiteks migreen), kas peavalu tekkis pärast esimest annust ja kas arst manustas teise annuse ning kui, mis siis juhtus. Ainus, mis viitab võimalikule seosesele vaktsiiniga on aeg – peavalu tekkis paar tundi pärast süsti, aga ka see ei taga 100%, et peavalu on vaktsiinist põhjustatud,“ selgitas ravimiohutuse büroo juhataja. Täiendavaid andmeid loodetakse saada patsienti ravinud neuroloogilt.

 99. ajeke 11. veebruar 2010 kell 23:11

  Kriku kirjutas:

  Kas “pärast seda” siis on sama kui “selle pärast” või ei…?

  Vikipeediast võib leida: “Tuulehaugil on angerja laadselt pikk keha, mis on suhteliselt paks ja paindumatu. Kasvab 60—70 cm pikkuseks. Täiskasvanud isendid toituvad peamiselt teistest kaladest.”

  Mõned viirused allaneelatult võivad pärast seda küll olla selle pärast, ma arvan.

 100. dig 12. veebruar 2010 kell 0:29

  Eesti Päevaleht: Teadlased saavutasid uue taseme antibeebipillide tootmises

  Möödunud aasta oktoobris jõudis Eestis müügile uus rasestumisvastane preparaat, millest vabaneb naise kehas toodetava östrogeeniga identset östradiooli.

 101. ajeke 12. veebruar 2010 kell 1:08

  @dig:
  Kuid see pole veel kõik: kui ostad kohe, siis saad tasuta kaasa kaks platseebotabletti!

  Pakis on 28 tabletti ja nende lõppedes tuleb kohe alustada uue pakiga. Iga värviline tablett sisaldab toimeainet, väikeses koguses naissuguhormoone – östradioolvaleraati või östradioolvaleraati koos dienogestiga. Kaks valget tabletti ei sisalda toimeaineid ja neid nimetatakse platseebotablettideks.

  Kuid seegi pole veel kõik! Uue taseme toimeainega erinevaid ravumeid erinevas hinnas näitab Ravimite kataloog päris ükskümmend ja veel ükskümmend viis peale ehk kokku umbes täpselt veerandsada nimetust.

 102. ajeke 12. veebruar 2010 kell 11:40

  Kolm päeva tagasi on Postimees teatanud:

  Tartu Ülikooli Tervishoiu Instituut avas Eesti esimese internetipõhise rahvatervishoiu raamatukogu (RaTeRa), kuhu on koondatud ligi 500 Eestis valminud tervise valdkonna publikatsiooni, mis on ilmunud alates 2000. aastast.
  […]
  Uude rahvatervishoiu raamatukokku koondatakse jooksvalt tervise valdkonnas valminud Eestit puudutavad uuringud ja analüüsid, raportid ja aruanded, hindamisdokumendid, magistri- ja doktoritööd, strateegiad ja arengukavad, statistikakogumikud ja raamatud. Enamik publikatsioone avaldatakse veebilehel täistekstidena.

  Raamatukogu pakub võimalust tellida ka neli korda aastas ilmuvat uudiskirja, millest leiab infot uusimate publikatsioonide kohta.

  Rahvatervishoiu raamatukogu asub internetis aadressil rahvatervis.ut.ee.

  Igati vajalik ja tervitatav sündmus.

 103. Mart K. 12. veebruar 2010 kell 13:13

  See on küll jaanuari ajakirjandusest ja pealegi ingliskeelne, aga samas hea näide sellest, kuidas “midagi ka teha”:

  Briti höpaatiaskeptikud võtsid protesti korras massilise üledoosi.

  Hea uudis on ka, et kõik jäid vist ellu!

  Pole muidugi välistatud, et neid kaitses rinnale maalitud sigillum müstilise ohutisnumbriga 10-23.

 104. dig 12. veebruar 2010 kell 15:23

  Postimees: Teadlane: vaid üksikutes vaktsiinides on elavhõbedat

  Tartu Ülikooli dotsendi kinnitusel on elavhõbedaühendit lisatud vaid kahesse Eestis kasutusel olevasse vaktsiini ning neis olev kogus pole organismile ohtlik, sest keha väljutab selle väga lühikese aja jooksul.

  Kommentaarid on muidugi masendavad.

 105. dig 12. veebruar 2010 kell 20:23

  Vee vastikust kombest mürgitusi põhjustada on skeptiku veergudel varemgi kirjutatud. Postimees pajatab nüüd aga, et mõrvarlik vesi on langenud veelgi madalamale:

  Peterburis katuselt langenud jääkamakaga vigastada saanud Eesti kodanik Milana Kaštanova on endiselt koomas ning tema tuttavad otsivad õnnetuse pealtnägijaid.

  Et huvi loo vastu ikka suur püsiks ja vaatajaid väheks ei jääks, seisab Kuningliku Kaelkirjaku kuulutuste all eriti suurte tähtedega:

  Toimetus ei soovita nõrganärvilistel videot vaadata!

 106. Kriku 13. veebruar 2010 kell 16:07

  Tänahommikune Eesti Raadio saade taimetoitlaste perekonnast:

  Perepilt. Taimetoit.

  Hetkel on peres 6-kuune imik. Ema arutleb lapse tulevase menüü üle:

  Me ei tahaks hakata andma talle liha. Muidugi, kui tuleb välja, et ta organismil on seda vaja, me ei tahaks hakata rikkuma ta tervist, aga nii palju on muid allikaid, kust saab näiteks rauda ja B12 vitamiini ja kõike muud, nii et ei pea liha tingimata sööma. […] Me mõtleme, et me küll ei hakka talle esialgu liha andma.

  Meil on igasugused toredad tooted nagu tofu ja sojalihad, nii et me küll ei tunne puudust lihatoodetest oma toidulaual. Sojaliha on sojaubadest tehtud mass, mis pole tegelikult liha, aga mis sisaldab tegelikult väga palju samu aineid nagu liha, mida inimene vajab ja mida võib väga hästi kasutada liha asendajana toitudes.

  Kui ta [laps] ise juba oskab oma valikuid teha ja ütleb, et ta tahab liha süüa, siis me loomulikult teda keelata ei saa.

  Piima ja mune nad siiski söövad.

  Pereisa poliitilistel ja ühiskondlikel teemadel:

  Pigem ma arvan, et tekib üha rohkem juurde selliseid inimesi, nagu meie, sest üha enam inimesi pettub selles, mis praegu toimub maailmas. Ja just see pettumus levib juba Lääneriikides, kuigi mõnikümmend aastat tagasi oli see kolmanda maailma teema rohkem. Eestis on seda küll väga vähe. Pidades ennast küll rohkem vasakpoolseks inimeseks, siis Eestis on see hästi raske, sest Eestis seostatakse seda kohe nõukogude ajaga ja stalinismiga. Samas ma loodan, et mõnekümne aasta pärast on eestis ka olukord parem.

  [pettumuse all pean silmas] just nagu sellist üleüldist pettumust, et kui meedia räägib pettumisest poliitikast, siis enamasti peetakse selle all silmas, et pettutakse mõnes erakonnas, aga meie puhul on pigem see, et me oleme pettunud kogu selles süsteemis, mis neid erakondi üleval peab, esindusdemokraatias ja padukapitalismis.

  Lõuna-Ameerikas ja Aafrika riikides on üha rohkem vasakpoolset, meie mõistes radikaalset lähenemist sellele teemale. Üha enam võetakse üle igasuguseid tehaseid ja töölised arvavad, et nad ei peaks just palga nimel kõike tegema, vaid seetõttu, et sa saad ise otsustada, mida sa teed ja kuidas sa teed ja siis pärast seda oma enda ja oma pere heaks kasutada, mitte see ei lähe kuskile kolmandatele inimestele müügiks suurema raha eest kui sina palka saad.

  Me oleme sellise ühiskonnakorralduse vastu, mille eesmärk on raha teenida. Meie eesmärgiks on ära elada.

  Pereisa töötab ühel päeval nädalas parklavalvurina, pereema on lapsega kodus. Ühelt poolt on siin muidugi tegu rumaluse, harimatuse või naiivsusega, sest just selline idealism ongi iga kord, kui seda on süstemaatiliselt rakendada üritatud, stalinismiga sarnaste nähtusteni viinud.

  Teisest küljest elavad nad praegu paratamatult ühiskonna rikkusest, mille on loonud neist erineva eluviisiga inimesed. Kui “parasiteerima” on ka liiga karm sõna, siis ometi ei saa mööda faktist, et üks päev nädalas parklas valvates ei looda mingit väärtust, millest perekonda ülal pidada. Mulle oleks kogu see jutt tunduvalt sümpaatsem, kui seda ajaksid inimesed, kes kasvõi oma toidukraami ise kasvataksid.

  Maamajast muidugi unistatakse, kuid tundub, et teistel motiividel:

  [tulevikus võiks] rohkem ühendada enda pereelu ja seda, kuidas me tahaks maailma üldisemalt muuta. Näiteks hästi tore oleks, kui meil oleks 5 a. pärast maja, mille taga oleks hoov, kus oleks 10x rohkem kasse, kui meil praegu on.

  Pereema:

  Minu unistus oleks ka kindlasti maal oma majas elada, aga ma nüüd ei arva, et selle nimel tuleb hakata veri ninast väljas tööd tegema, et saada seda raha kokku, vaid tasapisi sinnapoole liikuda. Nii et kui jääb üle, siis jääb, kui ei jää, siis pole ka midagi hullu. Me saame siin ka ilusti hakkama.

 107. dig 13. veebruar 2010 kell 16:39

  Selver müüb tänapäeval täiesti korralikku sojast tehtud valeliha. dig julgeb soovitada. Kaubamärk ei ole kahjuks meeles :(

  Aga tänane Daily Mail pajatab:

  The Cranfield University study found that switching from British-bred beef and lamb to meat substitutes imported from abroad such as tofu and Quorn would increase the amount of land cultivated, raising the risk of forests being destroyed.

  Donal Murphy-Bokern, one of the report’s authors and a former co-ordinator at the Department of Environment, Food and Rural Affairs told the Times: ‘For some people, tofu and other meat substitutes symbolise environmental friendliness but they are not necessarily the badge of merit that people claim.’

 108. dig 13. veebruar 2010 kell 16:51

  Kui keegi peaks veel mäletama Mari Aidi rasket elusaatust, aga muretsema selle unustamise riski pärast, siis osta.ee’s on saadaval suurepärased meened: nõuded Mari Aidi vastu. Odavalt müüakse, hind on alla kolmandiku nimiväärtusest.

  Nõude võib ära raamida ja seina peale riputada. Kui Kalev Jaik külla tuleb, siis hea näpuga näidata — karta on, et muud nende nõuetega teha ei ole.

 109. Kriku 13. veebruar 2010 kell 16:51

  Nojah, siin on nüüd imporditeema ka lisaks. Huvitav, kuidas vasakpoolsele udupeale sobib rohkem süüa ülemaailmsete korporatsioonide poolt toodetud-turustatud sojatooteid kui turult ostetud eestimaist liha….?

 110. ajeke 13. veebruar 2010 kell 18:43

  @Kriku:

  Aitäh väljavõtte eest! Kuulasin natuke algust, kus pereisal “kassiisu” ehk “isu” armsate kassipoegade järele ajendas neid üksteise järel soetama. Ma rohkem ei raatsinud nende kuulamiseks aega pühendada, sellest ülevaatest siin piisab mulle täiesti.

 111. dig 14. veebruar 2010 kell 0:38

  Postimees: Asjatundja: detox-tooted on jama

  Sõnaga «detox» reklaamitakse väga erinevaid asju äärmuslikest dieetidest spaa-protseduurideni, mis kõik peaksid eriliselt puhastavana mõjuma, kirjutab Healthday.

  Arstide sõnul pole organismi puhastamiseks spetsiaalsete protseduuride ette võtmine aga sugugi vajalik.

  Artikkel on üldjoontes kena, aga see, et professor on äkki lihtlabaseks “asjatundjaks” alandatud, on ikkagi kahetsusväärne.

 112. Kriku 14. veebruar 2010 kell 10:49

  Nomaeitea – anglo-ameerika ülikoolides nimetatakse iga õppejõudu professoriks.

  See lehekülg ütleb:

  Dr. Vreeman is an assistant professor of pediatrics in the Children’s Health Services Research Program at the Indiana University School of Medicine and a pediatrician at Riley Hospital for Children.

  Ma küll väga täpselt ei orienteeru ülikooliametite hierarhias, aga tundub, et võiks olla näiteks hiljuti tsiteeritud Marje Oonaga võrreldav tegelane.

  Mis artiklisse puutub, siis sauna koha pealt on jutt imelik:

  Vreemani sõnul ei aita ka higistamine kehal puhastuda ning seetõttu pole saunas käimisel tervisele mingit tõestatult positiivset mõju.

  Samas möönis professor, et mõned uuringud on näidanud, et saunas käimine langetas vererõhku, elavdas vereringet ja parandas südametööd, kuid seda vaid südamehaigetel ja kroonilise väsimuse käes kannatavatel inimestel. Samuti on hägusat tõestust leidnud oletus, et saun aitab kroonilist valu leevendada.

  Miks sauna positiivne mõju peaks tingmata just higistamise abil “puhastumises” ilmnema, jääb segaseks. Samuti on saun vahend, mille mõju ei saagi pimekatse abil uurida. Kuna ta räägib positiivsest mõjust südamehaigetele, siis võib-olla mõtleb ta sauna all midagi muud kui seda, mida siinkandis tavaliselt.

 113. Kriku 14. veebruar 2010 kell 11:54

  Miks rasv presidendiproua asi pole

  Ülekaalulisus ei seondu mitte üksnes halva tervise, vaid ka madala sotsiaalse staatusega. Kui elegantne, vormis ja eelisseisuses proua Obama ei taha jätta muljet, nagu süüdistaks ta alamklasse laiskuses ja lohakuses, peaks ta ütlema: «Ma kavatsen kaitsta ameeriklasi nende paksukstegijate eest»

  Kes need siis on? Kes on need kurjad inimesed või tumedad jõud, kes Ameerika süütutele lastele paha tervist soovivad?

 114. Kriku 14. veebruar 2010 kell 11:59

  Tõhus soolaravi

  Soola on aastatuhandeid kiidetud kui head ravivahendit, mis sisaldab päikeseenergiat ja tapab kahjulikke mikroorganisme.

  Värskelt jahvatatud soolaosakesed on aktiveeritud kineetilise energiaga, mis on tõhusad astma, psoriaasi, akne, bronhiidi, kroonilise nohu, samuti ägeda nina- ja neelutõve ning kõrvapõletiku puhul.

  No milleks ometi seda energiaplära siia vaja oli??

 115. dig 14. veebruar 2010 kell 12:40

  Sellepärast, et energia paneb asjatundmatu kliendi silmad särama.

 116. Kriku 14. veebruar 2010 kell 13:07

  Erik Puura võrgupäevikust jäi silma kaks sissekannet:

  Kas pooldate tuumaenergia kasutuselevõttu Eestis? Miks?

  Nii imelik kui see ka ei ole, Eestis pole sellel teemal laia avalikku ja kirjalikult salvestatud tõsimeelset diskussiooni üldse toimunud. Seda ilmselt põhjusel, et Eestis puudub tõsine veebipõhine keskkonnafoorum.

  Niisiis, kas pooldate tuumaenergia kasutuselevõttu Eestis? Miks?

  Vastan ise oma teadmistele toetuvalt nii küsimustele kui kommentaaridele energiafoorumis ja oma blogi kommentaariruumis.

  Haiiti maavärina põhjused ja tagajärjed

  Kui mingis piirkonnas pole juba kaua aega maavärinaid olnud, räägivad geoloogid murrangu lukustumisest ning vastavalt seismiliste pauside teooriale tähendab see sageli, et pinged kuhjuvad ning on oodata ülitugevat maavärinat. Just sellise hoiatava ettekande 2.3 miljonilise elanikkonnaga Port-au-Prince’i kohta tegi Texase ülikooli geofüüsik Paul Mann märtsis 2008 Kariibi 18. geoloogiakonverentsil. Lisaks paikneb samas murranguvööndis Jamaica pealinn Kingston. Jaapani teadlased arvutasid Haiti maavärina järel maksimaalseks nihkeks hüpotsentri piirkonnas 5 meetrit ning liikumise kestuseks 16 sekundit.

  Haiti maavärin on põhjustanud ka konspiratsiooniteooriate jätkuvat vohamist ja seda koguni globaalsel poliitilisel tasandil. Venezuela president Hugo Chavez seostas Haiti maavärinat HAARP-iga (The High Frequency Active Auroral Research Program, USA lennuväe, mereväe, kaitseuuringute agentuuri ja Alaska ülikooli ühine ionosfääri uuringute teadusprogramm). Viidatakse Venemaa põhjalaevastikust lähtunud informatsioonile, mille kohaselt USA eesmärgiks oli HAARP-i abil rünnata Iraani, juhtus aga eksitus ning maavärin toimus Haitil…

  Tegelikkuses on selge, et energia vallandumist võis selles piirkonnas oodata ning mida pikemalt pinged oleksid kuhjunud, seda suurem energiakogus oleks võinud vallanduda. Loomulikult oleks maavärin võinud toimuda mitte nii lähedal Port-au-Prince’ile. Aga sõltuvalt inimese asustustiheduse jätkuvast kasvu meie planeedil leiavad maavärinad suuremaid inimasustusi üles üha sagedamini.

 117. Mart K. 14. veebruar 2010 kell 17:46

  Mõned nädalad tagasi oli kõikidel Delfi lugejatel võimalus esitada oma küsimusi astroloog Tiina Varatalule. Tulemused on siin:

  Astroloog Tiina Varatalu, Publik.ee: “Võti astroloogia mõistmiseks on temasse süvenemises. /…/ Astroloogia võimaldab soovi korral õppida tundma ja kooskõlastama oma tervikolemuse erinevate tsüklite toimet. ”

  Ülejäänud tekstist jääb mulje, et korrektor või keeletoimetaja on koondatud või keeldunud üritamastki kammitseda loodusliku talendi ehedat möllu.

  Head metalltiigriaastat! Urr!

 118. Mart K. 14. veebruar 2010 kell 17:51

  Artikli lõpus on õnneks ka aus hoiatus, et juba lähemas tulevikus ootavad soovijaid ees paranormaalsed ja ekstransensoorsed elamused:

  Tiina Varatalu mõtteid saab edasi lugeda homme!

 119. dig 15. veebruar 2010 kell 1:19

  Mart K. ütles:

  Head metalltiigriaastat! Urr!

  Metalltiigri saab tavalisest tiigrist tema tinapaberisse mähkimise teel. Selle tähistamiseks on metalltiigri aasta igati sobiv aeg hõbepaberist mütsikeste valmistamiseks. Tõsi küll, kaduneljapäeva öösel ei sätenda need nii ilusasti kui täiskuu-öösel.

 120. ajeke 15. veebruar 2010 kell 1:52

  dig hoiatas:

  Tõsi küll, kaduneljapäeva öösel ei sätenda need nii ilusasti kui täiskuu-öösel.

  Kas mikrolaineahjus ei sätendagi kaduneljapäeva öösel? Mul ei ole ahju ega kalendrit, kas keegi kontrolliks, palun, selle pisiasja õigel ajal üle?

 121. dig 15. veebruar 2010 kell 2:28

  Hõbepaberist müts mikrolaineahjus ei sätenda vaid sädeleb. Puupeade vähesus ja kõrge hind teeb selle eksperimendi muidugi ebamugavalt kalliks.

 122. dig 16. veebruar 2010 kell 0:49

  dig on aeg-ajalt kurtnud, et ilma samasooabieludeta ei saa samasoolised lahutuse võlusid nautida.

  News 8 Austin pajatab, et siiski saavad:

  Though the State of Texas does not officially recognize same-sex marriages, a Travis County judge has approved a same-sex divorce.

  Angelique Naylor and Sabina Daly married in Massachusetts five years ago. Naylor sought a divorce, but Daly initially wanted to “void” the marriage.

  The Travis County Court clerk for Judge Scott Jenkins said the divorce was approved, and not voided.

  This is not the first same-sex divorce case to be looked at in Texas. A judge granted a divorce to a same-sex couple in Dallas, citing the 14th Amendment of the U.S. Constitution.

  USA põhiseaduse 14. lisa garanteerib võrdse kaitse seaduse ees. On tore näha, et lahutust loetakse tänapäeval fundamentaalseks põhiõiguseks, mis peab kõigile saadaval olema soost sõltumata.

 123. ajeke 16. veebruar 2010 kell 1:13

  Mart K. edastas:

  Tiina Varatalu mõtteid saab edasi lugeda homme!

  Kas ainult mina ei leia seal lubatud mõtteid?

 124. Starker 16. veebruar 2010 kell 5:53

  ajeke ütles:

  Mart K. edastas:

  Tiina Varatalu mõtteid saab edasi lugeda homme!

  Kas ainult mina ei leia seal lubatud mõtteid?

  Seal pole mitte kusagil öeldud, et saab lugeda uusi mõtteid. Tegu oli lihtsalt kinnitusega, et kui kõiki mõtteid läbi lugeda ei jõua, siis saad neid homme edasi lugeda. Ju siis keskmine Delfi lugeja nii pikka artiklit ühe päevaga läbi lugeda ei jõua.

 125. Mart K. 16. veebruar 2010 kell 9:34

  Aga äkki see ongi see järgmine level — kes eelmised kanaldatud astromõtted Publiku vahendusel endale arusaadavaks luges, see ei vaja enam labast maist kandjat ning saab Tiina mõtteid jälgida otse?

  Muidugi on ka võimalik, et Publik, adudes, et astroloog pole võimeline vastama ühelegi talle esitatud küsimusele, tõmbas projektile vaikselt vee või vaiba vms peale.

 126. ajeke 16. veebruar 2010 kell 10:30

  Need on head seletused, :) aga leidsin ühe veel: eile või täna pole veel homme.

 127. Mart K. 16. veebruar 2010 kell 22:38

  Inimkatsed sidusrežiimis ehk sissejuhatus paastumisse ehk puuviljapäevad ehk midagi rubriigist “Ainult Delfis” ehk Naistekas.ee ajakirjanik Riin Suursalu pole veel alustanud, kui juba tunneb mastikatsiooninostalgiat.

  Miks ta seda teeb? (Paastub, mitte ei nuta taga mälumisliigutusi, tähendab.)

  Minu paastumise eesmärk ei ole kindlasti mitte kiire kaalualandamine. Kui paljud ei mõistnud seda, et millest puhastuda vaja on, siis heitke vaid pilk oma igapäevasele toidule. Absoluutselt iga E-numbrikombinatsioon ja keelt väänamapanev koostisosa on just see, millest iga organism puhastamist vajab. Paastumisvaldkonda uurivad arstid leiavad, et iga inimene peaks vähemalt korra aastas 7-10 päeva paastuma.

  Pakun välja lihtsama lahenduse kui Kristuse stiilis kannatused: loobuda E-tähtede ja numbrite lugemisest ning võtta mõned tunnid logopeedilist konsultatsiooni, et keel raskemate sõnade hääldamisel enam krampi ei kisuks… aga nüüd on seda vist juba hilja autorile pakkuma tõtata.

  Nojah. Peab pöialt hoidma, et inimene terveks saaks ning kõik E-tähed puljongi ja taimetee toel temast igaveseks lahkuksid.

 128. Kriku 16. veebruar 2010 kell 22:52

  Hm, kas mingi “puhastumine” ei toimu hoopis kiudaine läbi soolte lükkamisel…?

 129. dig 17. veebruar 2010 kell 0:09

  Nuustikupaast on niisama hea mõte kui need teisedki paastud. Mine ja soovita neile.

  Aga traadist nuustiku kasutamine ei ole muidugi soovitatav. Pudelkõrvitsast nuustik on looduslähedasem.

 130. ajeke 17. veebruar 2010 kell 0:40

  dig tervislikust toitumisest:

  Pudelkõrvitsast nuustik on looduslähedasem.

  Hind on küll kaunikesti rasvane. Päevaprae asemel sellest toituda puhastab muuhulgas rahakottigi. Viimane peaks puuga seljas olema, kui terve perega tervislikult toituda tahta.

 131. dig 17. veebruar 2010 kell 10:51

  Kui on hea ja sitke nuustik, siis saab sellega korduvalt puhastada.

 132. dig 17. veebruar 2010 kell 11:08

  Teisipäeval hõikasid nuhid AFP’st maha, et teisipäeval kavatseb Obama maha hõigata kahe uue tuumareaktori ehitamise Georgia osariiki. Kasutatakse seadust, mis räägib kasvuhoonegaaside emissiooni vähendavatest projektidest.

  There have been no new nuclear power plants built in the United States since the 1979 Three Mile Island nuclear accident in the eastern state of Pennsylvania.

 133. ajeke 17. veebruar 2010 kell 13:05

  Meditsiiniteadusväljaanne Financial Times annab Postimehe suu läbi teada:

  Vananemise saladus lahendatud
  Newcastle’i ülikooli teadlased on leidnud vastuse ühele bioloogia suurimatest mõistatustest: miks elusrakud vananevad.

  Inglismaa kirdeosas paikneva Newcastle’i ülikooli rahvusvaheline meeskond tegi koostööd kolleegidega Ulmi ülikoolist Saksamaal. Nad rakendasid põhjalikku süsteembioloogilist lähenemist, mille käigus kasutati arvutimudeleid ning tehti katseid rakukultuuride ja geneetiliselt muundatud hiirtega, et jõuda selgusele rakkude vananemise põhjustes. Vananenud rakk lõpetab pooldumise ning koed, millest ta koosneb, hakkavad manduma, mis põhjustab näiteks naha kortsumist ja südamevaegust.

  Uurimistöö, mis avaldati molekulaarsüsteemide bioloogia ajakirjas Molecular Systems Biology, näitab, et kui vananev rakk tuvastab oma DNAs tõsiseid kahjustusi – mida vananemine ja kulumine põhjustavad – saadab ta välja spetsiifilisi sisesignaale.

  Nende hädasignaalide peale hakkavad rakkude mitokondrid – mis on otsekui raku tillukesed akud või patareid – valmistama oksüdeerivaid vabaradikaal-molekule, mis omakorda annavad rakule käsu iseennast hävitada või lõpetada pooldumine. Eesmärgiks oleks vältida DNA kahjustumist, mis põhjustab vähki.

  Tegemist järelikult isereguleeruva süsteemiga, mille eesmärgiks on enne vähki elutegevus lõpetada. Huvitav, kumb siis surmavam on? Omaette küsimus on teleoloogilisusest, mida rakud või nende mitokondrid on rakkudes surkivatele molekulaarbioloogidele ette sosistanud.

 134. ajeke 17. veebruar 2010 kell 13:11

  Link unus suure kiiruga nooruslikus tuhinas ja võitluses sisesignaalidega külge monteerimata. Teksti tervikuna saab lugeda siis siit: http://www.e24.ee/?id=225438

 135. ajeke 17. veebruar 2010 kell 13:16

  Ajaloolaste publitsistikaväljaanne The Telegraph toob selgust ajaloo teaduslikkuse küsimuses. Postimees vahendab – Uuring: Tutanhamon suri tõenäoliselt malaariasse

  Noorelt surnud valitseja surmapõhjus oli pikka aega müsteerium, kirjutab The Telegraph.

  Nüüd analüüsisid teadlased muumiajäänustest võetud DNAd, mille järgi loodi Tutanhamoni sugupuu.

  «Uuringu andmed viitavad sellele, et ta suri geneetilise luuhaiguse ja malaaria tõttu,» selgitasid uurijad.19-aastaselt surnud Tutanhamon oli Uue Kuningriigi 18. dünastia (1550 – 1295 eKr.) valitseja.

  Tutanhamon suri 1324. aastal eKr. Briti arheoloog Howard Carter avastas ta hauakambri ning maised jäänused 1922. aastal.

  Muuhulgas on rääkima pandud ka auväärt vaarao esivanemad ja oma nimed üles tunnistama ning omaks võtma. Mis meenutab mulle anekdooti:

  Arheoloogilistel kaevamistel leiti väga vana skelett. Et aga selle täpset vanust teada saada, kutsuti kokku kolm gruppi teadlasi: Jaapanist, Ameerikast ja Venemaalt.
  Esimesena sisenesid eksperimendiks ameeriklased, olid seal kolm tundi, kuid mida ei tea seda ei tea. Teisena oli kord Jaapanlaste käes, oli kuulda masinate surinat, kuid nelja tunni pärast loobuti. Siis sisenes ruumi venelaste grupp, viis minutit kostis sealt ilgemat kolinat ja väljudes öeldi:
  “Sündinud 16 august 1581, surnud 23 detsember 1634.”
  Kõik olid vaimustuses ja ajakirjanikud kohe pärima:
  “Kuidas nii täpselt?”
  “Aega ta võttis, aga üles tunnistas!”

 136. ajeke 17. veebruar 2010 kell 13:29

  Kodumaiseid tervisekaitseinspektoreid vahendab Postimees: Inspektorid haaravad stressil sarvist

  Mullu viis tööinspektsioon koos rakendusuuringute keskusega Centar ja Turu-uuringute ASiga läbi tööstressi uuringu. Selle andmetel kimbutab stress Eestis kolmandikku töötajatest, mis on oluliselt kehvem näitaja kui Euroopa jõukamate riikide keskmine. Nüüdseks on selge ka see, et suurim riskigrupp, keda tööstress mõjutab, on keskastme juhid.
  […]
  Tegemaks kindlaks, millistes ettevõtetes stressitase keskmisest kõrgem on, plaanib inspektsioon kevadel alustada kontrolli. Stressiküsimustele tuleb vastata suuremate ettevõtete keskastme juhtidel. Kui tulemuste analüüsist selgub, et ettevõtte töökeskkond on keskmise näitajaga võrreldes pingelisem, annab inspektsioon nõu, mil moel firma olukorda parandada saaks.

  Messeri sõnul pole inspektsioonil veel konkreetset juhendit, kuidas töökeskkonda pingevabamaks muuta. Samas tuli uuringust välja mitmeid tegureid, mis töötajate stressitaset mõjutavad. Nendeks olid muu hulgas usaldus juhtkonna vastu, õiglus ja ausus ettevõttes, tugi ülemustelt ja tunnustus. Samuti mängib rolli see, kuivõrd töötaja teab oma ülesandeid, kohustusi ja kas tal on ruumi ise mõtlemiseks.

 137. Kriku 17. veebruar 2010 kell 20:18

  Ja miks see lugu sulle anekdooti meenutas?

 138. Martin Vällik 17. veebruar 2010 kell 22:02

  Kuidas kohelda libaravi müügimeest reality show-s:

 139. ajeke 17. veebruar 2010 kell 23:01

  @Martin Vällik: Üsna jõhker – kuus minutit jänkijaiki.

 140. Mart K. 18. veebruar 2010 kell 11:24

  Psühhoterapeut Mart Laisk heietab ja keerutab Delfis ja mulle tundub, et püüab üht uhhuundust teisest ülemaks kergitada.


  Posijad — lohutus keskeakriisis?

  Paljud inimesed hakkavad tegelema erinevate vaimsete praktikatega. Olgu selleks siis idamaiste juurtega meditatsioon või mõni läänelikum praktika, nagu nt minu lemmik, psühhoanalüüs. /…/

  Paraku ei tea suur osa meie ühiskonnast neist võimalustest midagi ja ainus mälestus millestki justkui igavikulisest on lapsepõlvest meelde jäänud muinasjututegelased — nõiad ja võlurid.

  Neid tegelasi esindavadki igasugused selgeltnägijad ja posijad. Nende seas on palju tõeliste võimetega inimesi, aga kuna tegemist on subjektiivse kontrollimatu maailmaga, siis vohab siin ka lihtsalt labane pettus. Näljane inimene on teadagi nõus sööma mida iganes. Nii lähevadki igaviku vahendajatena kaubaks igasugused kaardimoorid ja auratransformaatorid.

  Psühholoogina on minu jaoks meie sisemaailm samasugune realiteet, nagu välismaailmgi. Kuna olen ise nüüdseks juba pea 20 aastat vaimsete praktikatega tegelenud (eriti psühhoanalüüsiga), siis olen palju kokku puutunud mitmesuguste seda sorti tegelastega. Enda jaoks olen seadnud tõsiseltvõetavuse tingimuseks, et inimene ise usub oma maailma. Selle tunneb tavaliselt ära, kas tegemist on puhta müügijutuga, või on taga inimese enda sügav usk oma maailma tegelikku toimimisse. Kuigi ma ise eelistan otseseid kogemusi, on tõeliselt usutud maailmadega alati huvitav kohtuda.

  Ilma usuta on aga ka meie tavamaailm tühi ja väeti.

 141. Martin Vällik 18. veebruar 2010 kell 12:48

  Perearst: on eksitava info ajastu

  Ülikooli Perearstikeskuse perearsti Marje Oona arvates on levib praegu interneti kaudu palju tervist puudutavaid kuulujutte ja see võib olla üheks põhjuseks, miks gripi vastu vaktsineerimine nii vaevaliselt läheb.
  […]
  «Olen märganud, et inimesed, kes ei soostu vaktsineerimisega kohe, vastavad, et lähevad koju asja üle juurdlema. Olen endamisi mõelnud, millist infoallikat peavad inimesed adekvaatsemaks, kui seda on oma arst?» arutles arst.

  Oona arvates on praegune informatsiooniajastu ka eksitava info ajastu. «Kunagi varem ei ole olnud kuulujutte nii kerge levitada kui nüüd tänu internetile,» leidis ta. Internetist võib leida erineva kvaliteediga informatsiooni ja põhiprobleem seisnebki info ülekülluses.

 142. ajeke 18. veebruar 2010 kell 15:52

  Martin Vällik edastas:

  põhiprobleem seisnebki info ülekülluses.

  Kogu lugupidamise juures: ma ei näe selles mingit probleemi, põhiprobleemist rääkimata. Ma ütleks, et selline sõnastus on pehmelt öeldes rumal ja ei iseloomusta minu silmis inimese suutlikkust probleemi olemust tabada. Kuulub valdkonda “värske õhu mürgistus” – nagu liiga palju õhku paneb mõnel pea pööritama, nii liiga palju infot hägustab arusaamisvõimet. Probleem ei ole värskes õhu või info ülekülluses, vaid inimese oskuses seda tarbida. Kui hingeldamishoogudega tullakse suuremalt jaolt iseseisvalt toime, siis paraku infoga on täpselt sama lugu: sööda ette mida tahad, inimene ahmib sisse just nii palju ja ainult seda, mida ise tahab.

  Mugav on teisi süüdistada kunstliku hingamise või kohustusliku info manustamise vähesuses, kuid midagi ei ole teha – inimene peab ise hakkama saama. Põhiprobleemi võiks näha enesevalitsuse õpetamise (ehk rahuliku hingamise säilitamise) ja infoga toimetuleku puudulikkuses. Mugav on asju või väliseid objekte süüdistada, aga inimlik lollus pesitseb inimeses, mitte ümbritsevas maailmas. Tsiteeritud teksti peidetud mädamuna seisneb info sulustamises ning doseerimises ülekülluse vastulahendusena. See muna haiseb jubedalt, ei soovita seda kogemust.

 143. ajakirjanikega suhelnu 18. veebruar 2010 kell 22:27

  Mäletate ju seda mängu oma lapsepõlvest, et sõnumit anti riburadapidi ühelt lapselt teisele edasi – ja need sõnad või see lause, mis rea lõppu jõudis, oli üksjagu erinev algselt öeldust. (On-line) ajakirjandus on ka umbes selline telefonimäng. Too ajakese poolt esiletõstetud lause võinuks välja näha hoopis nii: tänapäeval on probleemiks pigem info üleküllus kui selle puudumine – aga ei näe selline välja, sest öeldud lause ja ilmunud lause vahell on riburadapidi ajakirjanik, kes lauseid vormis ja toimetaja, kes teksti mahlakamaks tegi ja veel toimetaja, kes seda kõike lühemaks surus…

 144. dig 18. veebruar 2010 kell 22:56

  Too on ainult pool probleemist. Tervishoiuvallas käib “info üleküllus” enamasti sedapidi, et Internet on täis vandenõuteooriaid, ussiõlu müügimehi ja muud jama ning Inimene Tänavalt(tm) ei saa pahatihti korralikult päris-info ja jama vahel vahetegemisega hakkama, kuna valdkond on keeruline.

 145. K_V 19. veebruar 2010 kell 6:28

  Posijad — lohutus keskeakriisis?

  Kas teadus peab vastama rangetele teaduseks olemise kriteeriumidele või inimeste küsimustele?
  Teadus võib toota triljonite dollarite väärtuses rangetele kriteeriumidele vastavaid uurimistöid, mis oma sisult sobivad naljanurka.
  Üldse ei taheta aga vastata küsimustele, millele vastamine nõuaks teaduse piiride avardamist.
  Mis teha, see on riiklik-bürokraatlikult rahastatud või kitsalt rakendusliku teaduse paratamatus.
  Samas, tänu teaduse senisele arengule, ei vasta alati olulisena tundunud küsimustele enam rahuldavalt ka traditsioonilised religioonid, mis on takerdunud sajanditevanuste rituaalide ja mõttekäikude järjest püüdlikumasse kordamisse.
  Kes peaks üldse andma arukaid vastuseid tõepoolest olulistele küsimustele, on raske öelda. Teadlasi liigsete ootuste-lootustega ma igatahes üle ei kallaks.

 146. ajeke 19. veebruar 2010 kell 8:05

  K_V arvas:

  Kes peaks üldse andma arukaid vastuseid tõepoolest olulistele küsimustele, on raske öelda.

  Võtan sõnasabast kinni ja kerin natuke edasi või tagasi. Ikka puhta retooriliselt, aga kui kellelgi on palju vastuseid ülearu, siis võib ju ka proovitada mõnele järgnevale küsimusele arukaks kosteks.

  Määra küsimused, mis on olulised? Tõepoolest olulised? Kellele? … Määra arukus. Millised vastused on arukad? Kes otsustab arukuse? Kes peaks küsima tõepoolest olulisi küsimusi ja kes peaks hindama neile antavate vastuste arukust? Kes peab teiste eest mõtlema ja vastama? Kas küsija ja vastaja on erinevad või samad?

  Kas küsimata tõepoolest olulist küsimust ei tohiks muid küsimusi küsida? Kas tõepoolest oluline küsimus ja sellele leitud arukas vastus tuleks anda koos mähkmepakiga lapse sündimisel talle üle? Kas on kindel, et ta seda oluliseks ja mitte triviaalseks ei pea, kui kord suureks saab ja tema jaoks tõepoolest olulisi küsimusi küsima hakkab? Kui hakkab… üldse, küsima.

  Posijad ja papid hästi ei sobi arukaid vastuseid andma, sain nii aru. Teadlastega on kaa kehvad lood, neid üle kallata pole põhjust, vähemalt ootuste-lootustega. Kes siis tegelevad peale posijate, pappide ja teadlaste veel tõepoolest oluliste küsimustega? Raske öelda, tõepoolest. Aga äkki ei olegi neid tõepoolest olulisi küsimusi olemas või polegi neile arukaid vastuseid?

  Fermat’ kuulsale teoreemile olevat arukas lahendus pika ponnistamise peale siiski leitud. Iseasi, kui arukas see nüüd on või enne veel isegi – kas see teoreem ikka tõepoolest oluline on? Kas savanniahvile tõepoolest oluline on sedasama ka saja ühe kirju koera valitud kikilipsu otsas kõlkuvale ploomininale? Aga vastupidi? Kas maetud kilekotis toitu fermenteerivaid pärismaalasi võiks huvitada samad küsimused, mis maailma katusel taime- ja loomariigi laastamist tunnistavaid kaastunde kehastusse uskujaid või kookospalmi ja ahvileivapuu all pikutavat nosserit?

 147. Mart K. 19. veebruar 2010 kell 8:25

  K_V ütles:

  Kas teadus peab vastama rangetele teaduseks olemise kriteeriumidele või inimeste küsimustele?

  See on sama hea küsimus, kui et “Kas toit peab olema seeditav või tekitama täiskõhutunde”? Hea oleks, kui oleks mõlemat. Toidust, mis kõhu raskeks muudab, ent organismile omastatavaod aineid ei sisalda, on sama palju kasu kui mitterange teaduse pakutud vastustest.

  Teadus võib toota triljonite dollarite väärtuses rangetele kriteeriumidele vastavaid uurimistöid, mis oma sisult sobivad naljanurka.

  Raske vastu vaielda, kuni pole kohanud ühtegi näideti väidetavate naljanurgatööde kohta. Mis Teile nalja teeb? Ig Nobeli preemiate laureaate palun mitte siia pasteerida — angerjapeer suhtlemisvahendina või Viagra mõju hamstrite ööpäevarütmidele võivad ju esmapilgul tunduda totrad, aga ei saa väita et taoliste uurimuste pakutud vastused oleks väärtusetud.

  Üldse ei taheta aga vastata küsimustele, millele vastamine nõuaks teaduse piiride avardamist.

  Mis küsimused need on, millega teadus ei tegele, aga Teie arvtes kindlasti peaks tegelema? Ma ei nori, mind lihtsalt huvitavad konkreetsed näited.

  Kes peaks üldse andma arukaid vastuseid tõepoolest olulistele küsimustele, on raske öelda.

  Mis küsimused on Teie jaoks olulised? Ma ei ütle, et elu mõtte või jumala olemasolu küsimused peaksid teadlastele võõrad olema, aga seni, kuni mõned inimesed ei tea, kust ja millal tuleb nende järgmine suutäis süüa või sõõm vett, ei tunne tähti või peab Maad lapikuks (või 6000 aasta vanuseks…), on teadusel minu meelest pakilisemaid praktilisi küsimusi, mida lahendada, jalaga segada.

 148. salvey 19. veebruar 2010 kell 10:16

  Kes siis tegelevad peale posijate, pappide ja teadlaste veel tõepoolest oluliste küsimustega? Raske öelda, tõepoolest. Aga äkki ei olegi neid tõepoolest olulisi küsimusi olemas või polegi neile arukaid vastuseid?

  “Otsige iseendas ja Te leiate kõik.” Goethe. Eksistensiaalsete küsimustega tegelevad rohkem kunst, muusika ja kirjandus, kui teadus, arvan ma. Teadus kannab ehk rohkem hoolt selle eest, et aina enam jääks aega tegelda` tõepoolest oluliste küsimustega`.

 149. dig 19. veebruar 2010 kell 10:23

  Mart K. ütles:

  Ig Nobeli preemiate laureaate palun mitte siia pasteerida — angerjapeer suhtlemisvahendina või Viagra mõju hamstrite ööpäevarütmidele võivad ju esmapilgul tunduda totrad, …

  Jah, eeskätt inimestele, kes ei saa aru, kuidas meditsiinilise teadmuse osised üksteisega seotud on. Klassikaline näide on kreatsionism, mis seisneb suure hulga bioteaduste jaoks fundamentaalsete seoste eitamises.

  Reaalses maailmas räägib Viagra mõju hamstrite ööpäevarütmidele meile ka midagi Viagra mõjust kreatsionistide ööpäevarütmidele.

 150. dig 19. veebruar 2010 kell 10:26

  salvey ütles:

  Eksistensiaalsete küsimustega tegelevad rohkem kunst, muusika ja kirjandus, kui teadus, arvan ma.

  Valesti arvad. Kunst, muusika ja kirjandus ei tegele eksistentsiaalsete küsimustega, nad pakuvad ainult eskapistlikku lõbustust võimaldamaks eksistentsiaalsetele küsimustele ajutiselt mitte mõelda.

 151. salvey 19. veebruar 2010 kell 11:30

  Valesti arvad. Kunst, muusika ja kirjandus ei tegele eksistentsiaalsete küsimustega, nad pakuvad ainult eskapistlikku lõbustust võimaldamaks eksistentsiaalsetele küsimustele ajutiselt mitte mõelda.

  Kas nad on siis nagu alkohol, narkootikumid või ka (mis iganes) töö tegemine ?

 152. K_V 19. veebruar 2010 kell 12:22

  Mart K. ütles:

  Mis küsimused on Teie jaoks olulised?

  Heal juhul suudab teadus näiteks vastata küsimustele, kust leida saastevaba energiaallikas järgmiseks tuhandeks aastaks ja milline meditsiinistrateegia tagaks suuremate epideemiateta elu selleks ajaks.
  Inimesi näivad aga rohkem huvitavat küsimused, kellena, kuidas, mis mõttega elada veel tuhat aastat. Kuni sellistele küsimustele rahuldava vastuse leidmine jääb väljapoole teadust, otsitaksegi vastuseid sealt väljastpoolt, ka nõidade, posijate, preestrite abiga. Tore oleks veel ette näha, mis nägu me oleme selle tuhande aasta pärast, kui valime ühe-teise-kolmanda alusideoloogia.
  Naljanurka või paremal juhul meelelahutuseks sobib aga kogu teadus, millel puudub vahetu seos sellega, mis inimesed murelikuks või kurjaks teeb. Nii Marsi-lennud kui misiganes põrgutid. Isegi kuitahes võimsa ja kahjutu energiaallika konstrueerimine annab vaid aseaine tänapäevastele energiaallikatele. Kui teadus soovib ka edaspidi elu mõtte, eesmärgi ja selleks valitavate vahendite valimise iga lolli oma lõbuks jätta, ei pruugi tulemused ka teadlasi rõõmustada.
  Loomulikult, ideoloogia pole teadus ja iga ideoloog sooviks oma ideoloogiale teaduse autoriteeti taha saada. Aga inimühiskonna toimimise ja võimalike arengute kohta peaks valijad õigete valikute huvides palju rohkem teadma.
  Kustkohast ja mis meetodiga peaks aga need teadmised võetama, kui teadus oma käed puhtaks peseb ja ainult üleüldist valikuvabadust kiidab?

  Ma ei ütle, et elu mõtte või jumala olemasolu küsimused peaksid teadlastele võõrad olema, aga seni, kuni mõned inimesed ei tea, kust ja millal tuleb nende järgmine suutäis süüa või sõõm vett, ei tunne tähti või peab Maad lapikuks (või 6000 aasta vanuseks…), on teadusel minu meelest pakilisemaid praktilisi küsimusi, mida lahendada, jalaga segada.

  Kui teadus ei vasta küsimusele, kuidas viia kõik need õnnetud teadlaste pool õigeks peetava maailmapildi enda omana tunnetamiseni, toodab selline söötmine-jootmine vaid hästipaljunevaid moodsa maailma suhtes ksenofoobseid parasiite.

 153. Kriku 19. veebruar 2010 kell 14:30

  Kas teadus peab vastama rangetele teaduseks olemise kriteeriumidele või inimeste küsimustele?

  Küsimuseasetus on demagoogiline. Demagoogiliseks võtteks on siin mitmetähenduslikku sõna “vastama” sisaldavate alternatiivide esitamine viisil, mis loob illusiooni selle sõna ühisest tähendusest kummagi alternatiivi jaoks.

  Tegelikult aga kasutatakse sõna kahes erinevas tähenduses:

  vastama kriteeriumitele – kriteeriumeid täitma
  vastama inimeste küsimustele – sõna põhitähedus

  Kui “teaduseks” nimetatav ei vasta “rangetele teaduseks olemise kriteeriumitele”, siis ütleb loogika, et see on kas vilets teadus või ei ole üldse teadus. Kõik teaduslikud hüpoteesid ning kontrollitud teooriad vastavad inimeste küsimustele – vähemalt nende inimeste küsimustele, kes need hüpoteesid algselt sõnastasid. Isikutel, kes ei ole vähemalt vastava ala doktorandid, üldjuhul puudub võime formuleerida uusi küsimusi, millele mõne teadusliku katse või vaatluse abil vastust otsida.

 154. Kriku 19. veebruar 2010 kell 14:36
  põhiprobleem seisnebki info ülekülluses.

  Kogu lugupidamise juures: ma ei näe selles mingit probleemi, põhiprobleemist rääkimata.

  Mina näen probleemi selles, et inimestele luuakse illusioon, et ka igasuguse loodusteadusliku ettevalmistusega isikud võiksid olla suutelised otsingumootori abil välja raalima, kuidas “asjad tegelikult on”. Neid, kes enda võimetest nii heal arvamusel on, leidub paganama palju.

 155. Kriku 19. veebruar 2010 kell 14:42

  Dig arvas:

  Eksistensiaalsete küsimustega tegelevad rohkem kunst, muusika ja kirjandus, kui teadus, arvan ma.

  Valesti arvad. Kunst, muusika ja kirjandus ei tegele eksistentsiaalsete küsimustega, nad pakuvad ainult eskapistlikku lõbustust võimaldamaks eksistentsiaalsetele küsimustele ajutiselt mitte mõelda.

  Valesti arvad. Kirjandus ja kunst pakuvad rikkamat keelt, mille abil nii eksistentsiaalseid kui mitteeksistentsiaalseid küsimusi esitada ja nende üle arutleda.

 156. Kriku 19. veebruar 2010 kell 14:44

  Heal juhul suudab teadus näiteks vastata küsimustele, kust leida saastevaba energiaallikas järgmiseks tuhandeks aastaks ja milline meditsiinistrateegia tagaks suuremate epideemiateta elu selleks ajaks.

  Inimesi näivad aga rohkem huvitavat küsimused, kellena, kuidas, mis mõttega elada veel tuhat aastat.

  Aga see ei olegi teaduse ülesanne. See on inimeste enda valik. Keegi ei saa seda valikut teadlaste õlule veeretada. Teadlane ei saa sinu eest otsustada, kelle või millena pead sa edasi elama. Sina ise pead selle otsuse tegema ja selle tagajärgede eest ka vastutama.

 157. Kristen 19. veebruar 2010 kell 17:07

  Kunst, muusika ja kirjandus ei tegele eksistentsiaalsete küsimustega, nad pakuvad ainult eskapistlikku lõbustust võimaldamaks eksistentsiaalsetele küsimustele ajutiselt mitte mõelda.

  Tõeliselt kaunis vulgaarmaterialistlik seisukoht. Ehk lugupeetud Dig võtaks kätte eesti keeles ilmunud raamatu “Mees, kes pidas oma naist kübaraks”, autoriks neuroloog Oliver Sacks; saaks teada, kuidas kunstid võivad täiesti reaalselt inimese eksistentsi ja selle kvaliteeti muuta.
  Sacksil on ka hulgaliselt viiteid teistele teadlastele, kes on osanud näha kunstide eksistentsiaalselt olulist rolli inimese elus ja arenguloos.

 158. Kriku 19. veebruar 2010 kell 17:46

  Vulgaarne küll, aga mitte eriti materialistlik.

 159. K_V 19. veebruar 2010 kell 18:44

  Kriku ütles:

  Kõik teaduslikud hüpoteesid ning kontrollitud teooriad vastavad inimeste küsimustele – vähemalt nende inimeste küsimustele, kes need hüpoteesid algselt sõnastasid. Isikutel, kes ei ole vähemalt vastava ala doktorandid, üldjuhul puudub võime formuleerida uusi küsimusi, millele mõne teadusliku katse või vaatluse abil vastust otsida.

  Mis siis ikka. Jääb üle ainult loota, et need vähemalt doktorandid suudavad maailma rahvastiku demokraatlikku enamust veenda lihtinimestele olulisena tunduvate küsimuste ebaolulisuses Universumi ülevuse kõrval.
  Muidu lihtsamad käivad ikka oma küsimustele vastuseid otsimas nende käest, kes on nõus ära kuulama ja vastama.

 160. Kriku 19. veebruar 2010 kell 20:31

  Kõikvõimalikele lihtinimeste küsimustele ei anna teadus vastuseid. Ei peagi andma ega saagi anda.

  Teadus annab vastuse siis, kui lihtinimene tahab teada, kuidas oma last lastehalvatuse või punetiste eest hoida. Aga mitte siis, kui lihtinimene tahab teada, milliste väärtuste järgi elada.

 161. Mart K. 19. veebruar 2010 kell 22:13

  Ning inimestele, kes ei oska või ei taha otsustada, milliste väärtuste järgi elada, ütlevad seda ema-isa, lapsehoidja, õpetaja, riik ja valitsus, mitte teadlased. Nemad ei pea rangelt teaduslikele kriteeriumidele vastama — erinevalt teadusest.

  Ma saan K-V murest aru — vahel sooviks ka ise Tõeliste Suurte Küsimuste ™ vastuseid n-ö raamatu lõpust järele vaadata. Kui eeldada, et äkki nende väljaselgitamine omal käel ongi Elu Mõte ™, siis läheb see tahtmine jälle üle.

  Nagu anekdoodis Einsteinist, kellelt Kõiksuse Looja küsib pärast surma: “Tahad teada vastuseid kõikidele küsimustele, mille kallal sa kunagi pead oled murdnud?”, mille peale Eisntein keeldub, porisedes: “Aga mida ma siis ülejäänud ajaga peale hakkan?”

 162. dig 20. veebruar 2010 kell 6:09

  Kriku ütles:

  See on inimeste enda valik. Keegi ei saa seda valikut teadlaste õlule veeretada.

  Tore näha, et Kriku on lõpuks liberalismi valgust näinud. :-)

 163. K_V 20. veebruar 2010 kell 8:29

  Kriku ütles:

  Kõikvõimalikele lihtinimeste küsimustele ei anna teadus vastuseid. Ei peagi andma ega saagi anda.

  Seda minagi, et kõigi küsimustega ei tasu teadlaste poole pöörduda. Neil on omad küsimused ja vastused, millest teistelegi mõnikord abi.
  Ideoloogide või maailmapildi loojate rumal komme oma pilti teaduslikuks nimetada sai vast alguse teaduslikest kommunistidest ja ateistidest? Sealt siis nende eksitus, kes teadust ka maailmapiltide alal tegijaks arvavad.
  Samas igatseb enamus inimesi ikkagi ühist maailmapilti jagada, mitte enda oma ainukordsuse üle rõõmu tunda.
  Et oma nunnu ettekujutus endast ja ümbritsevast kõigist teistest üle on, usuvad ainult väga tugevad isiksused, olukorras, kus suured ja üleilmsed laginal välja on naerdud. Kui aga oma maailmapilti ikka väga valgustavaks ja vaimupimedust peletavaks peetakse, miks mitte teda ka teistele tutvustada? Ainult et teadust ei maksaks tõesti asjasse segada.

 164. Mart K. 20. veebruar 2010 kell 10:57

  K_V ütles:

  Ideoloogide või maailmapildi loojate rumal komme oma pilti teaduslikuks nimetada sai vast alguse teaduslikest kommunistidest ja ateistidest?

  Teaduse heledast valgusest kui ühiskonna edendajast ja võrdsustajast rääkisid juba Euroopa valgustusajastu ideoloogiatšinovnikud. Ja kas umbes sama pominat ei kostnud Antiik-Kreeka õpetlaste poolt?

  Sealt siis nende eksitus, kes teadust ka maailmapiltide alal tegijaks arvavad.

  Ma arvan, et “maailmapilte”, ideoloogiaid ja ühe ühiskondliku süsteemi eeliseid mõne teise ees saab kindlasti teaduslike vahenditega tõestada. Kas see tähendabki teaduse ideologiseerimist või ideoloogia tehnokratiseerimist? Ma ei näe põhjust seda taunida.

  Samas igatseb enamus inimesi ikkagi ühist maailmapilti jagada, mitte enda oma ainukordsuse üle rõõmu tunda.

  Rääkige enda eest. Mul on väga hea meel, et mu tutvusringkonda kuuluvad peamiselt sellised inimesed, kes konstrueerivad maailmapilte hobi korras mitu tükki tunnis ning tunnevad hirmusegast kaastunnet nende suhtes, kes oma maailmapildi, reaalsustunneli või taustmaatriksi ainukordust hoomata, sellega leppida ja selle üle isegi rõõmu ja uhkust tunda ei oska.

  Kui aga oma maailmapilti ikka väga valgustavaks ja vaimupimedust peletavaks peetakse, miks mitte teda ka teistele tutvustada? Ainult et teadust ei maksaks tõesti asjasse segada.

  Ikkagi — miks mitte, kui teaduslikud meetodid aitaksid ühiskonda paremaks muuta? Ega ühiskond ei ole siis mingi organiseeritud religioon, et selle alustoed peaksid rajanema ainuüksi põhjendamata usule. Mida rohkem teadusike meetoditega kogutud fakte tõendab olemasoleva ühiskonna edukust ja funktsionaalsust, seda vähem on põhjust midagi muuta. Kui teaduslike faktide põhjal koostatud mudelid aga näitavad, et saaks ka paremini, ja viitavad ehk isegi valdkonnale, milles vajakajäämisi esineb, on ju võimalik remonti teha.

  Usupõhine maailmapilt, näites falsifitseerimatu ideoloogia, olgu selleks fašism või anarhosündikalism, on jäik ning ei suuda kiiresti ega hästi kohaneda uute tingimustega. Eksponentsiaalselt kiireneva teaduslik-tehnoloogilis-ühiskondliku progressi tingimustes on sellistest ideoloogiatest ainult kahju, sest need lõhestavad ühiskonda — ühiskonda, mille liikmed ei jaga ükski täpselt samausgust maailmapilti, küll aga sama maailma, sama tegelikkust. Teatud vastutused on meil ühised, ja mida teaduspõhisemalt me oma ühis- ja keskkonda, enesetadvusse ja kognitiivsetesse protsessidesse suhtume, seda tõhusamalt hakkama saame.

  Minu meelest.

 165. Martin Vällik 20. veebruar 2010 kell 12:31

  Vigala Sass: vähk on võidetud!
  Teet Teder, Õhtuleht

  Alates kolmandast operatsioonist on teadjamees lõikuste ja arstidega rahul. Sass kiidab ja tänab arste. Jaan Tepp sai kolmandal lõikusel põhikolde kätte, Tõnu Vanakesa lõikas välja siirded kopsust neljandal opil – Sassi enda rohud kopsu ei ulatuvat. Pooleli on veel keemiaravi Anneli Elmega.

  Enne operatsiooni puhastas Sass organismi vähirakkudest ise, oma rohtudega. Nüüdki võiks ta ravi oma rohtudega jätkata, aga laseb keemiaravi ka teha. “Ma näen siis, mis see keemiaravi on, saan teistele nõu anda. Enamasti jätavad inimesed keemiaravi pooleli, see on ikkagi niisugune ebainimlik ravi – juuksed kukuvad välja, vere kvaliteet langeb. Aga kui ravi pooleli jätta – enamjagu kasvajaid on kroonilised ja kui neid maha ei suru, tulevad nad tagasi.”

 166. Martin Vällik 20. veebruar 2010 kell 12:32

  Samast:

  Keemiaravi ees on inimestel endal ka hirm. “Inimesed kardavad, ravile ei lähe ja lähevad soolapuhujate juurde. Need võtavad sümptomeid maha, hea on olla ja kui ükskord hakkab häda, siis on hilja juba,” räägib Sass, et kõiki ravitsejaid küll uskuda ei tasu. See on kergema vastupanu tee ja kallis pealekauba.

 167. Kriku 20. veebruar 2010 kell 16:14
  See on inimeste enda valik. Keegi ei saa seda valikut teadlaste õlule veeretada.

  Tore näha, et Kriku on lõpuks liberalismi valgust näinud.

  Mis see liberalism asjasse puutub? Küsimus on väärtushinnangute-faktiväidete põhimõttelises erinevuses, mida on siin reas teemades juba pikalt arutatud. See, kuidas inimesed oma valiku teevad, kas liberaalsest või konservatiivsest ideoloogiast lähtudes ja millise poliitilise mehhanismi abil, on juba ise teema

 168. Kriku 20. veebruar 2010 kell 16:20

  K_V küsis:

  Ideoloogide või maailmapildi loojate rumal komme oma pilti teaduslikuks nimetada sai vast alguse teaduslikest kommunistidest ja ateistidest?

  Oh, seda on kõik aja jooksul teinud, alates vanadest kreeklastest ja varauusaja absoluutse monarhia pooldajatest ja lõpetades nüüdisaegsete liberaalidega. Üks levinumaid demagoogiavõtteid, appeal to nature.

  Mart K. kirjutas:

  Mida rohkem teadusike meetoditega kogutud fakte tõendab olemasoleva ühiskonna edukust ja funktsionaalsust, seda vähem on põhjust midagi muuta. Kui teaduslike faktide põhjal koostatud mudelid aga näitavad, et saaks ka paremini, ja viitavad ehk isegi valdkonnale, milles vajakajäämisi esineb, on ju võimalik remonti teha.

  Nõus.

 169. Kriku 20. veebruar 2010 kell 16:21

  Sass võiks isegi olla hea näide vastutustundlikust posijast, kui ta vaktsiinivastast jama ei ajaks. Aga igal juhul on selgelt suurem osa temast hullemad.

 170. dig 21. veebruar 2010 kell 13:21

  Teadupärast ei ole uudis see, kui koer hammustab meest, vaid ikka see, kui mees hammustab koera.

  Postimees vahendab meile värskeid uudiseid Jeesuse ilmutuste asjus:

  USAs kukkus läbi Jeesuse pildiga vannitoaukse müük internetioksjonil.

  Paraku ei tehtud 0,99-dollarise alghinnaga müüki pandud uksele mitte ühtegi pakkumist.

  Jeesuse kujutisega esemeid on eBays ennegi müüdud ning nende eest väikseid varandusi teenitud, kuid seekord jäi õnnelik ostja leidmata.

 171. dig 21. veebruar 2010 kell 13:40

  Postimees vahendab meile veel teavet uudsest ja kummalisest ainest, mida huulepulkades kasutatakse:

  Sao Paulo ülikooli teadlased avastasid, et huulepulgad on tervisele kahjulikud.

  Nimelt sisaldavad paljud huulepulgad kõva parafiini nimelist ainet, mis rikub hambaemaili, vahendab Buduaar.

  Väärib märkimist, et Postimehe tsiteeritud allikas ei demonstreeri nii värvikalt autori ignorantsust keskkoolikeemia alal.

  Tallinna Postimees jälle annab meile teada, et tehnilise rikke tõttu jäid pealinna trollid toiteta:

  Täna hommikul kella 9.30-10.07 seisis Tallinnas Toompuiestee ja Paldiski maantee ristmiku lähedal Mustamäe-suunaliste trollide liiklus, sest õhuliin oli kinnitusest lahti tulnud.

  Kriips on na lühikesevõitu, aga pühapäeval ei viitsi dig selle pisiasja üle pikalt viriseda. Pealegi on uudis ise ju muidu korralik, double entendre on lugeja silmades.

 172. dig 21. veebruar 2010 kell 14:28

  Meerikamaa baptistide ja vaeste vanematega orbude saaga jätkub. Postimees kirjutab:

  Ehkki veebruari alguses Haiti piiril peatatud misjonärid kinnitasid, et nad tahtsid päästa orbusid raskest olukorrast, polnud nende bussist leitud lastel lähisugulastest puudust.

  Associated Pressi reporteri külaskäigud slummidesse, kust lapsed olid pärit, tõid päevavalgele, et kõigil 33 alaealisel olid vanemad elus. Samas kinnitasid nad, et andsid oma võsukesed ameeriklastele lootuses, et need viiakse turvalisemasse paika, kus pakutakse toitu ja ravi.

  Haiti piiril tabatud misjonäride juht Laura Silsby seevastu kinnitas varem samale uudisteagentuurile, et kõik neile loovutatud lapsed olid kas täiesti üksikud või kaugete sugulaste käest saadud.

  Ilmselt on kõnealuste tegelinskite pühakirjas ohtralt peent kirja, umbes nii:

  Sa ei tohi tunnistada oma ligimese vastu valetunnistajana!1

  1) Võõramaa orbusid2 ligimesteks ei loeta.
  2) Orvustaatus ei sõltu elusolevate vanemete arvust.

 173. Mart K. 22. veebruar 2010 kell 8:16

  Eesti Ekspressis vaktsiinide, uimastite ja meditsiini vallas korduvalt ebateadusliku jamaga silma paistnud psühholoog Tiina Jõgeda paljastas vaktsiinitootjate järjekordse vandenõu.

  Lemmikloomade ülevaktsineerimisest räägitakse foorumites ja kurdetakse koertenäitustel juba ammu. See pole niisama hala, sest ravimikontsernide vandenõu hõngulise teema üle murravad pead ka loomaarstid,

  kirjutab möödunud nädala Eesti Ekspress.

  Juba kümme aastat on olukord teine: tõhus vaktsineerimine on laastavad epideemiad sama hästi kui lõpetanud. Vaktsiinid muutuvad üha pikatoimelisemaks. Saksamaal on sellest aru saadud: seal nõutakse marutaudivastast vaktsineerimist iga kolme aasta tagant. Sama intervall käibib Soomes. Pookimisi võiks teha veel harvemini, sest uuringud on näidanud, et vastumürgi toime püsib kehas kauem.

  Eestis kasutatakse samu vaktsiine mis Soomes ja Saksamaal. Miks nõuavad siis meie ravimieeskirjad vaktsineerimist igal aastal?

  Täiesti võimalik muidugi, et loomade ülevaktsineerimine on Eestis probleem. Kahjuks ei oleks Jõgeda Jõgeda, kui ta ei lõpetaks artiklit nii:

  Ajal, mil lapsevanemad võtavad üha sagedamini vastutuse oma lapse organism vaktsiiniga mürgitamata jätta, peavad ka lemmikloomaomanikud julgemalt oma hoolealuseid kaitsma.

 174. Martin Vällik 22. veebruar 2010 kell 9:56

  Kes on indigolapsed?
  Linnar Priimägi, Eesti Ekspress

  “Indigolapsed” on poolteaduslikult kujunenud määratlus. Eri autorite segastest kirjeldustest settib aga välja üks kultuurilooliselt oluline kontsept. Seda saab mõista vaid laiemal taustal. Universaalne mütoloogiline kujutlus on uue ajastu seostus mingi erilise lapse kui lunastaja sünniga. XX sajandi algul kirjutas saksa kirjanik Hans Thoma mälestusraamatus “Elusügisel”: “… Ikka uuesti ilmub laps, igavene noorekssaamine, puhtalt süütuna igavikust, Jumala läkitatud olend.”

  Juba rooma kirjaniku Publius Vergilius Maro neljas ekloog (~-42/39) sõnastab kosmilise pöörde kontseptsiooni, mille kohaselt maailma ajalugu algab uuesti poisslapse sünnist aastal -40. Temas nähakse tulevast maailmavalitsejat, kes toob endaga kaasa raudaja lõpu ja kuldaja alguse: […]

 175. dig 22. veebruar 2010 kell 12:42

  The Economist kirjutab huvitavast psühholoogilisest uurimusest võimu ja moraalituse seoste alal:

  In their first study, Dr Lammers and Dr Galinsky asked 61 university students to write about a moment in their past when they were in a position of high or low power. Previous research has established that this is an effective way to “prime” people into feeling as if they are currently in such a position. Each group (high power and low power) was then split into two further groups. Half were asked to rate, on a nine-point morality scale (with one being highly immoral and nine being highly moral), how objectionable it would be for other people to over-report travel expenses at work. The other half were asked to participate in a game of dice.

  The dice players were told to roll two ten-sided dice (one for “tens” and one for “units”) in the privacy of an isolated cubicle, and report the results to a lab assistant. The number they rolled, which would be a value between one and 100 (two zeros), would determine the number of tickets that they would be given in a small lottery that was run at the end of the study.

  In the case of the travel expenses—when the question hung on the behaviour of others—participants in the high-power group reckoned, on average, that over-reporting rated as a 5.8 on the nine-point scale. Low-power participants rated it 7.2. The powerful, in other words, claimed to favour the moral course. In the dice game, however, high-power participants reported, on average, that they had rolled 70 while low-power individuals reported an average 59. Though the low-power people were probably cheating a bit (the expected average score would be 50), the high-power volunteers were undoubtedly cheating—perhaps taking the term “high roller” rather too literally.

  Terve artikkel on kindlasti lugemist väärt.

 176. dig 22. veebruar 2010 kell 13:02

  Postimees kehtestab maagilist mõtlemist:

  Austraalias Sydneys elav pensionär hakkas lotoga võitma pärast seda, kui oli oma maja välisukse ette põrandale kuldmündi liiminud.

  Teadagi, mida “pärast seda” tähendab.

 177. Martin Vällik 22. veebruar 2010 kell 13:25

  Professor: Lubatud võiks olla üks füüsikaseaduste eiramine filmi kohta
  Eesti Ekspress

  Teadlasel pole siiski täielikult füüsikaseaduste eiramise vastu filmides, kuid leiab, et neid võiks olla üks filmi kohta. Perkowitz on pannud kokku ka oma konsultantide grupi, kuhu kuuluvad peale tema veel Hollywoodi staarnäitleja Dustin Hoffman, Harvardi psühholoog Steven Pinker ning stsenarist-lavastaja Lawrence Kasdan. Juba on nõu antud näiteks filmi “The Watchmen” ja populaarse telesriaali “Heroes” tegijatele.

 178. Martin Vällik 22. veebruar 2010 kell 14:10

  Üle 1000 ehituseksperdi väidab: 9/11 oli lavastatud

  1000 liikme täissaamise puhul korraldati üle maailma 47 pressikonverentsi. Nagu tavaks, polnud suured meediaväljaanded kohal, vahendab Findance.com.

  Huvitav, kas need on samasugust sorti eksperdid, keda väidetakse olevat ka evolutsiooniteooriat mittetunnistavat?

 179. Jason 22. veebruar 2010 kell 17:52

  selle septembriloo osas on veidi kahtlane kasutada sõna “lavastatud” selles kontekstis. pean silmas seda, et see kas ta oli lavastatud või mitte, ei tohiks küll kuidagi ehituslikult välja tulla. seda muidugi eeldusel, et kogu loos lavastati välja vaid süüdlased ning kõik muu oli ehtne.

 180. Kriku 24. veebruar 2010 kell 20:00

  Galerii: ERSP piketeeris Vanemuise jalamil

  Olgu Madissoni & ko sõnumiga nagu on, aga ERSP nime ärastamine neist nüüd küll ilus tegu ei ole.

 181. Martin Vällik 24. veebruar 2010 kell 20:21

  Prints Charles`i kahtlustatakse homöopaatia promomises
  Delfi Publik

  Süüdistajate seas on parlamendiliikmed, kelle arvates on salakohtumiste fakt iseenesest juba lubamatu, aga meditsiinilise erihariduse ja kogemuseta isiku laskmine lobitööd tegema täiesti vastuvõetamatu.

  See, et prints libateaduste eest head sõna kostab, on ammu teada. Oleme seda siin varem käsitlenud. Aga et see sisaldab ka aktiivset lobitööd otsustajate seas, väärib muidugi märkimist ja piirideta kriitikat.

 182. dig 25. veebruar 2010 kell 0:15

  Kriku ütles:

  Galerii: ERSP piketeeris Vanemuise jalamil

  Olgu Madissoni & ko sõnumiga nagu on, aga ERSP nime ärastamine neist nüüd küll ilus tegu ei ole.

  Kättemaksuks võivad tema oponendid tema parteid nüüd liba-ERSP’ks hüüda.

 183. dig 26. veebruar 2010 kell 8:06

  Wall Street Journal pajatab, et Vermonti senat on keeldunud kohaliku tuumaelektrijaama litsentsi pikendamast. Furoori on kergitanud hiljutised sõnumid triitiumi lekkest kõnalustest reaktorist teadmata põhjustel. Kuna litsents saab otsa, pannakse elektrijaam nüüd 2012. aastal kinni.

  Entergy said in a statement that the fight is “far from over,” suggesting it may try to get the Vermont Senate to reverse itself. It said it will “remain focused on resolving the tritium issue, on operating the plant safely, reliably and securely, and on winning back the confidence and trust of the citizens of Vermont.”

 184. Mart K. 27. veebruar 2010 kell 11:41

  [url=http://www.ohtuleht.ee/index.aspx?id=368531]Kristina Šmigun-Vähi nõuab, et me palvetaksime[/url], aga ei täpsusta, kelle poole

 185. Martin Vällik 27. veebruar 2010 kell 12:03

  Vuuduu on ka ühe meie suusainimese abivahendiks:

  Kristina vajab abi: palvetage, et sajaks lund ja lörtsi!

  Kristina Šmigun-Vähi soovib Eesti rahvalt enne olümpia tänast 30 km klassikasõitu abi: “Palvetage, et sajaks lund ja lörtsi.” Siis oleks Kristinal suurem medalivõimalus, sest maksvusele pääseks jõud ja tahtejõud.

 186. ell 27. veebruar 2010 kell 21:47

  Kui Kristiina oleks öelnud, et hoidke pöialt, oleks vähem voodoo olnud kui palvetamine? Põhimõtteliselt ju sama, sest ega meie pöidla hoidmisest ega muudmoodi soovimisest Vancouveris midagi ju ei muutu.

 187. Mart K. 27. veebruar 2010 kell 22:35

  ell ütles:

  Kui Kristiina oleks öelnud, et hoidke pöialt, oleks vähem voodoo olnud kui palvetamine? Põhimõtteliselt ju sama, sest ega meie pöidla hoidmisest ega muudmoodi soovimisest Vancouveris midagi ju ei muutu.

  Väga õige märkus! Millegipärast on aga endiselt käibel nii pöidlahoidmise, palvetamise, tervitamise, isu- ja jõudusoovimise, soolaleival käimise, õnnesoovimise, titevarvaste niisutamise ja kolm-korda-üle-vasema-õla-sülitamise kombed. Mullu, kui isa mulle väitsa kinkis, andsin talle täie enesestmõistetavusega kroonise mündi — ja ma ei oska öelda, kas selleks, et ei tuleks halba õnne, või selleks, et säilitada tavandit… Selliseid neurootilisi ebausukilde on kindlasti väga palju veel.

  Kas on ehk otsapidi ülemöödunud sajandisse lohisema jäänud keel ja tagurlik paganlik kultuur ankrud, mis meie kollektiivset ratsionaalset mõistust kammitsevad?

  Hmm…

  Esperanto riigikeeleks! Mulgikapsad seebiks! Kosmopoliidid pukki!

 188. dig 28. veebruar 2010 kell 1:49

  ell ütles:

  Kui Kristiina oleks öelnud, et hoidke pöialt, oleks vähem voodoo olnud kui palvetamine?

  Jah. Sellepärast, et keegi ei süüdista pöidlahoidjaid kehva töö tegemises, aga kehvadele palvetajatele on voodooliiklased juba ka karmid karistused välja mõelnud.

  Üldiselt, inimesed ei omista pöidlahoidmisele enamasti nii emotsionaalseid maagilisi toimeid, et nad tolle omistamise pärast tolle väljendi metafoorsuse mõistmise minetaksid. Aga palvetamist kipuvad paljud inimesed spirituaalseks tegevuseks pidama, spirituaalsusest emaneeruv torsioonväli1 aga lülitab mõttetegevuse välja …

  1) Sa ju ei usu torsioonväljadesse? Tore, siis on tegemist kujundliku metafooriga.

 189. salvey 28. veebruar 2010 kell 7:45

  http://publik.delfi.ee/news/in.....d=29446891

  Poliitik Heimar Lenk peab ennast läbi ja lõhki Neitsiks ja jälgib iga päev ajalehtedest, millist päeva horoskoop talle lubab.

  “Kõik hea jätan meelde ja halva koha pealt pigistan silma kinni,” tunnistab ta Naistelehe Horoskoobiraamatule.

  “Kõike ei saa uskuda, aga ikka väga palju on täppi läinud,” räägib Neitsi tähtkujus sündinud mees. Näitena toob ta juhuse, kui luges alles õhtul, et möödunud päev on horoskoobi järgi väga tegus. “Ja tõesti oli selline kiire päev, kus jõuad sada asja tehtud,” jutustab ta.

  Kui Neitsi aga mees enda arvates on? “No mina olen ikka väga tüüpiline Neitsi, võtke kasvõi mu korraarmastus,” on Heimar oma tähtkujuõigsuses veendunud.

 190. dig 28. veebruar 2010 kell 13:01

  Tuntud pereväärtuste kaitsjad Utah’st on vastu võtnud seaduse, mille alusel “hooletult käitunud” nürisünnituse üle elanud naist saab süüdi mõista mõrvas.

  Critics also note that the bill has no exemptions for women who suffer domestic abuse or who have addiction problems. They wonder, for example, about the putative case of a woman remaining with an abusive partner and suffering a miscarriage after an episode of violence. Would remaining in that relationship constitute “reckless” behaviour, they ask?

  Similarly astonished is the syndicated columnist Dan Savage. “Where will this insanity end?” he wrote. “If every miscarriage is a potential homicide, how does Utah avoid launching a criminal investigation every time a woman has a miscarriage? And how is Utah supposed to know when a pregnant woman has had a miscarriage? You’re going to have to create some sort of pregnancy registry to keep track of all those foetuses. Perhaps you could start issuing ‘conception certificates’ to women who get pregnant. And then, if there isn’t a baby within nine months of the issuance of a conception certificate, the woman could be hauled in for questioning.”

  It has not gone unnoticed that consideration of the bill, with the potentially high costs it would entail, has coincided with a debate on cancelling the last year of school for Utah children to help to save the state money.

 191. Mart K. 28. veebruar 2010 kell 15:43

  Ettevaatlikuks muutva pealkirja taga on tegelikult huvitav artikkel tähtkujude maakeelsetest nimedest.

  Maaleht: Tähistaevas näitab maarahva iseloomu

  Hästi silmatorkavale tähtkujule Orionile panid vanad lõunaeestlased nimeks Koot ja Reha, põhjaeestlaste ja saarlaste meelest olid seal Vardatähed.

  Üks viljapeks kõik: vart on kõver viljapeksukaigas, koodi eelkäija.

  Orioni vöö ehk meie Reha pea sihib vasakule otse kõige heledama taevatähe Siiriuse poole. Siirius kandis Orjatähe nime – vanasti olevat orjad alles siis töölt vabaks lastud, kui see täht paistma hakkas.

  /…/

  Koodi ja Reha järgi ennustasime omal ajal ka aastat. “Kui koodi riha ästi selgesti paistab, sis tuleb ää põllusaak, kui ei paista, sis tuleb alb saak ja vesine kättesaamine,” teati Helme kihelkonnas.

  Plejaadid on kaunis täherühm Sõnni tähtkujus. Vanad eestlased tundsid seda Sõela nime all ning hindasid nägemisteravust selle järgi, mitut tähte keegi seal nägi – kuus ja rohkem tähendas teravat silma.

  Et Sõela leida, vaata praegu, veebruariõhtul, lõunakaarde, kus ilutseb Orion, ning vea pilguga joon Koodi varre ülemisest otsast paremale.

 192. Mart K. 01. märts 2010 kell 8:19

  Tiina Kolk vahendab Tarbija24.ee-s dr Aili Paju paastumissoovitusi: “Paast – kõige vanem ravivõte”.

  «Tervise korrastamiseks piisab, kui iga nädal paastutakse 24 tundi. Kui aga tunnete, et organism vajab pikemat puhastamist, kestab paast 36 tundi ja sel juhul on soovitatav alustada õhtul. Need, kes soovivad paastuda kauem kui kaks ööpäeva, peaksid enne arstiga nõu pidama,» räägib Paju.

 193. Mart K. 01. märts 2010 kell 10:04

  Juhuslikult meenus, et midagi jäi veebruarist ju veel kripeldama… Kiire otsing aitaski leida astroloog Tiina Varatalu uued mõtted möödunud kuust. Küsimustele ta paraku eriti ei vasta, aga vähemalt ainulaadne stiil on suudetud säilitada.

  Astroloog Tiina Varatalu: astroloogia on oma koha leidmise õpetus

  Elu kulgemine on nende tsüklite kaudu lihtsalt vaadeldav ja tõlgendatav. Seda muidugi alati vastavalt vaatleja enda huvi sügavusele, teadmistele ja tajudele. Sageli aetakse astroloogiast kõneldes segi mõjutamise tähendus välise tahte või jõu meetodil(kas planeedid mõjutavad mind ja mul ei ole vaba tahet?) tasakaaluliikumisele omased mõjud tasakaalustatud dünaamilises tervikus.

  See mõjutamine on midagi säärast nagu talv ja suvi taanduvad ja tungivad teineteisele peale tervikaasta tsüklites andes seeläbi märkamatult ka teineteisele tähenduse. See ei ole midagi eraldiseisvat (egoistlikku) nagu seda inimeste vahelistes mõjudes vahel ette tuleb. See on pigem neid ühendava terviku tasakaaluliikumisest tulenev mõju, mida taevakehad kui selle liikumise sõlmpunktid peegeldavad ja kannavad.

 194. salvey 01. märts 2010 kell 10:09

  Suitsetajad on mittesuitsetajatest rumalamad

  Sigaretisuitsetajatel on madalam arukuskvoot ehk IQ kui mittesuitsetajatel, ning mida rohkem inimene suitsetab, seda madalam tema IQ on, selgub enam kui 20 000 Iisraeli nekrutit hõlmanud uuringust.

 195. Mart K. 01. märts 2010 kell 11:21

  Raadio Kuku on maha saanud kiiduväärt algatusega, milleks on uus haridusteemaline päevakajaline saade KoolOn. Just praegu on eetris.

  Kuna täna on esimene saade, siis ei oska taset kohe hinnata.

 196. Mart K. 01. märts 2010 kell 11:24

  Forte pealkirjamesitrid tööhoos: “Arukas inimene on tõenäoliselt vabameelne jumalasalgaja”

  Kõrgem arukus seostub liberaalse poliitilise ideoloogia ja ateismiga, selgus statistilisest uurimusest.

  Londoni majandus- ja poliitteaduste kooli evolutsioonipsühholoog Satoshi Kanazawa pakub, et intelligentsemad inimesed võtavad suurema tõenäosusega omaks evolutsioonilises mastaabis uudseid eelistusi ja väärtuseid, vahendab PhysOrg.

  /…/

  Samuti leiab Kanazawa, et inimestel on kalduvus näha aset leidvate sündmuste taga teostavat jõudu ja kavatsust, mille kõrvalsaaduseks ongi religioosne usk.

  “Inimesed on evolutsiooni käigus konstrueeritud paranoiliseks, ja nad usuvad Jumalat just sellepärast, et on paranoilised,” ütleb Kanazawa. Taolisest kaasasündinud paranoia-kalduvusest oli palju abi oludes, kus ellujäämine ning oma pere ja hõimu kaitsmine sõltusid äärmuslikust valvsusest kõigi võimalike ohtude suhtes.

  “Seega saavad intelligentsemad lapsed loomulikust evolutsioonilisest kalduvusest Jumalasse uskuda tõenäolisemalt üle ning kujunevad ateistideks.”

 197. HolgerM 01. märts 2010 kell 11:39

  salvey näitas:

  Suitsetajad on mittesuitsetajatest rumalamad

  Huvitav, kas siin mingi kasuaalne suhe ka leidub, või korrelatsioon puhtjuhuslik?

 198. tq 01. märts 2010 kell 13:12

  @HolgerM:
  Kas vastupidise tulemusega uuringut oleks avaldatud?

 199. K_V 01. märts 2010 kell 13:28

  “Inimesed on evolutsiooni käigus konstrueeritud paranoiliseks, ja nad usuvad Jumalat just sellepärast, et on paranoilised,” ütleb Kanazawa.

  Ehk oleks õige nii sõnastada, et religioon aitab efektiivselt paranoia vastu?
  Ma pole vähemalt viimastel aastatel kohanud ühtki vandenõuteooriat, mida üks tõsine kristlane tõsiselt võtta saaks.
  Isegi siis, kui ta argumentidena esitatud (pseudo)teaduse ja loogika nõrkust läbi ei näe.

 200. Mart K. 01. märts 2010 kell 14:42

  “Tõsine kristlane” on selline klausliga määratlus, mida võib oma suva järgi väänata — “tõeline šotlane”, või kuidas selle poste nihutava arutlusvea nimi oligi.

  Näiteks on nii juute, vabamüürlaseid, nõidu kui homoseksualiste kristlikele väärtustele rajaneva maailmakorra vastases vandenõus süüdistanud eelkõige just kristlased — aga need ei olnud ju “tõsised kristlased”, sest nad uskusid ja levitasid vandenõuteooriaid…

 201. salvey 01. märts 2010 kell 14:48

  HolgerM tahtis teada:

  Huvitav, kas siin mingi kasuaalne suhe ka leidub, või korrelatsioon puhtjuhuslik?

  Vähemalt teoreetiliselt ei tohiks ju suitsetamise kahjulikkuse mõistmine väga keeruline tänapäeval olla(kui oled vähemalt keskmiselt arukas), nii et miks siis üldse alustadagi, ah?

 202. dig 01. märts 2010 kell 19:23

  tq ütles:

  Kas vastupidise tulemusega uuringut oleks avaldatud?

  Kui teadus korras, siis teadusajakirjas küll. Delfis … tont seda teab.

 203. dig 01. märts 2010 kell 20:11

  K_V ütles:

  Ma pole vähemalt viimastel aastatel kohanud ühtki vandenõuteooriat, mida üks tõsine kristlane tõsiselt võtta saaks.

  Noh, loeme siis kõigi lemmik-huumoriväljaannet WingNutDaily. Kas Criminal crackdown targeting Christians pädeb? Või WND vaatenurk Kent Hovindi saagale? Või siis värskemate “uudiste” seast nutt och hala vaese tagakiusatud nutrition ministry asjus? Nad tahavad ju ainult oma biomolekulaarseid toidusegusid kokku palvetada, aga kurjad vandenõunikud ei lase …

 204. Kriku 01. märts 2010 kell 20:49

  20. saj. eelseid juutidekohaseid vandenõuteooriaid arendavad isikud olid raudselt kristlased.

 205. ajeke 01. märts 2010 kell 22:06

  Kriku kirjutas:

  20. saj. eelseid juutidekohaseid vandenõuteooriaid arendavad isikud olid raudselt kristlased.

  Vaatasin vandenõustavaid kirjutisi Skeptik.ee lehel ja leidsin neid olevat maagilise arvu seitsme jagu. Juutidekohast raudselt kristlikku käsitlust ei märganud. Kas Sa viitsiksid ühe väikse artiklikese sellest kirjutada? Ma pole just tugev vandenõuteoreetik ja ei plaani selleks lähitulevikus veel hakata, aga midagi silmaringi laiendavat loeks küll. Mingeid pakse raamatuid või teaduslikke uurimusi selle kohta läbi lapata pole ka aega, seepärast loeks hea meelega midagi subjektiivset ja lühidat. Mõistagi eeldusel, et see ka teistele huvi pakub, ma arvan.

 206. Kriku 02. märts 2010 kell 0:22

  Ei viitsi. Wikipedia abiks.

  See, et seda jama kirjutavad isikud kristlased olid, ei tähenda veel, et jama kristlik olnuks.

 207. K_V 02. märts 2010 kell 6:08

  Kogudus on saatanast, seda on ka kristlikud kuulutajad märganud. Korraldatakse ristisõdu, põletatakse ketsereid ja mida kõike veel kambakesi ette ei võeta. Palju oleneb kambajuhtidest.
  Tunnistan ausalt, ei ole vandenõuteooriaid ise otsinud, tean ainult neid, mis ennast kuuldavaks on suutnud teha ja meeles pidada pole ma ka neid eriti viitsinud. Sellega võib ka nõus olla, et paranoia on üks vägev värk ja ükski religioon pole seda maa pealt ära kaotada suutnud.
  @kapist… vist

 208. Mart K. 02. märts 2010 kell 8:49

  K_V ütles:

  paranoia on üks vägev värk ja ükski religioon pole seda maa pealt ära kaotada suutnud.

  Pole ka ime, kui suhe paranoia ja religiooni vahel on umbes sama, mis peekonidieedi ja ülekaalulisuse vahel: “Inimesed on evolutsiooni käigus konstrueeritud paranoiliseks, ja nad usuvad Jumalat just sellepärast, et on paranoilised,” ütleb Kanazawa. Taolisest kaasasündinud paranoia-kalduvusest oli palju abi oludes, kus ellujäämine ning oma pere ja hõimu kaitsmine sõltusid äärmuslikust valvsusest kõigi võimalike ohtude suhtes.” (Forte.ee)

 209. Mart K. 02. märts 2010 kell 9:48

  Väidetavalt mõjukas islamivaimulik nimetab terroriste uskmatuteks ja ähvardab Põrgutulega ™.

  Delfi.ee: “Mõjukas islamivaimulik: terroristid põlevad põrgus”

  Tuntud islamivaimulik Tahir ul-Qadri esineb Londoni 600-leheküljelise ülemaailmse religioosse üleskutse fatwaga, milles mõistab hukka terrorismi ja enesetapupommitajad, kes on tema sõnul uskmatud.

  Qadri ütles, et tundis end kohustatud olevat fatwaga esinema, sest tunneb muret moslemite radikaliseerumise üle ning teised moslemivaimulikud ja õpetlased pole seda hukka mõistnud, vahendab Sky News.

  Qadri sõnul läheb tema fatwa, mis veenab noori moslemeid äärmuslusele selga pöörama, kaugemale kui ükski varasem hukkamõist.

  „Tegelikkus on see, et ükskõik, mida terroristid teevad, ei ole märterlus. Kõik need teod viivad nad põrgutulle,” ütles Qadri.

  /…/

  „Ma ütlen, et enam kui 50 protsenti muudavad on suhtumist, nad saavad mõjutatud,” ütles Qadri. „Ülejäänud 50 protsendist vähemalt mõned, pooled, hakkavad oma elus, oma terroritegevuses kahtlema.”

 210. Kriku 02. märts 2010 kell 10:11

  Mihkel Mutt sotsiaalsetest eksperimentidest, efektiivsusest ja vandenõuteooriatest: Mehed, naised ja kvoodid

 211. K_V 02. märts 2010 kell 13:43

  Samuti leiab Kanazawa, et inimestel on kalduvus näha aset leidvate sündmuste taga teostavat jõudu ja kavatsust, mille kõrvalsaaduseks ongi religioosne usk.

  Sellele jõule ja kavatsusele annavadki religioonid nime ja omadused. Kui usklik kahtlustab mingi sündmuse taga jumala karvast kätt, siis pole see miski paranoia.
  Kui aga skeptikud leiavad, et seni on Piiblit jms materjale suuresti kaabakad ja kõrilõikajad tõlgendanud, siis miks mitte ise käised üles käärida ja inimnäoline-humanistlik jumalakuvand luua? Pühad kirjad peaksid selleks võimalusi massiliselt pakkuma. Arukus tuleb arukalt ära kasutada.

 212. salvey 02. märts 2010 kell 13:47

  Kliimateadlane tunnistab: saatsin kohutavaid e-maile

  Nüüdseks on lekkinud e-mailidest lähtuvalt algatatud mitmeid uurimisi, muuhulgas tegelevad juhtumiga kaks UEA poolt volitatud sõltumatut komiteed. Häkkimisintsidendiga tegeleb politsei.

 213. salvey 03. märts 2010 kell 8:33

  Toiduliidu juht: toidukauba ohutuses paneb kahtlema hirmutamine

  Eesti toiduliidu juhataja Sirje Potisepp arvab, et eestimaalased kahtlevad toidukauba ohutuses eelkõige meedia kaudu levitatavate hirmujuttude pärast.

  Potisepp tunnistas, et tema jaoks ei ole Nielseni uuringu tulemused, mille järgi kahtleb viiendik Eesti inimestest poes müüdava toidukauba ohutuses, kuigi suur uudis ja seda viimasel ajal meedias toimunu tõttu.

  «Meedias võtavad toitumise koha pealt sõna äärmuslike seisukohtadega posijad ja turundusjuhid. Tarbijaid hirmutatakse pidevalt. Kui ma oleksin ise tavatarbija, siis ei saaks mina ka enam aru, kas see toit, mis poes müüakse, on poolmürk või päris mürk,» rääkis ta./…/

 214. Kriku 03. märts 2010 kell 16:45

  PETA aktivstid nõuavad Knuti kastreerimist

  PETA loomakaitseaktivistid ründavad taas Berliini loomaaia jääkaru Knuti, nõudes sel korral looma kastreerimist, kirjutas ajakiri Der Spiegel. Nende arvates on säärane samm vajalik selleks, et Knut ei paarituks emakaru Giovannaga, kes on temaga sugulussidemetes läbi ühise vanaisa.

  Kui Knut oli veel väike karupoeg ja tema ema ta hülgas, nõudsid aktivistid, et mõmmik pandaks magama. Nemad eelistasid seda võimalusele, et karu kasvaks üles inimeste hoole all.

  Eile aga teatas PETA Saksamaa haru loomaaedade ekspert Frank Albrecht, et Knut tuleb kastreerida, sest kui tema ja Giovanna saaksid järglase, oleks see sugulusristumine.

  «Knuti austajad peaksid teadma, et ainult Knuti kastreerimine laseks Giovannal ja Knutil pikaajaliselt koos elada,» väitis Albrecht. «Kõik teistsugused lootused ja soovid viiksid vangistuses elavate jääkarude ettemääratud hääbumiseni isegi kiiremini.»

  Kriku nõuab Frank Albrechti kastreerimist. Tulevane põlvkond vajab kaitset selliste geenide eest.

 215. dig 03. märts 2010 kell 18:33

  Krikule nautimiseks: Stop Avatar Movie

  As you know, there was a global protest against Avatar on December 18, 2009 because of the film’s exclusion of gay, lesbian and transgender characters. And because of the film’s apparent denial of Evolution and because of its heterocentric suppositions.

  We received many wonderful ideas and suggestions as to how to protest on March 7. After a lot of soul-searching and substance absorption, these are the ideas for protest we ask you to consider:
  * Paint yourself using gold body paint and walk the streets of your community in the nude. The display of your genitalia will send a counter-message to Oscar’s sexual denial.
  * Hold an empty picture frame in front of your face. This will symbolize what American TV programs and films fail to show.
  * Do not watch the Oscars on your television. Watch progressive programming instead.
  * Invite people to your home or speak with them in public about sexuality and Evolution.

 216. Kriku 03. märts 2010 kell 20:00

  “Avatar” on selline okse, et mul on ükskõik, mis ettekäändel see peldikusse lastakse. Kahjuks teeb “survegruppide” taidlemine kõnealusele maotule, lamedale, ebaoriginaalsele, ebausutavale, igavale ning tühja paatost täis linateosele ainult reklaami.

 217. dig 03. märts 2010 kell 20:42

  Postimees: Kohus mõistis sünnitaja hooleta jätnud arstile tingimisi vangistuse

  Pärnu maakohus mõistis täna süüdi Pärnu haiglas töötanud arsti Carmen Heinväli (54), keda süüdistati tegevusetusega ettevaatamatusest kahele inimesele raskete tervisekahjustuste tekitamises.

  Ilmselgesti mõisteti vea teinud arst õigeks tänu salajasele arstide vandenõule, kes ringkaitset kasutades kolleegi patud kinni mätsis. Postimees kirjutab:

  Täna Pärnu maakohtus tegevusetuse tõttu sünnitusabil naisele ja tema lapsele raske tervisekahjustuse tekitamises täna süüdi mõistetud Pärnu haigla naistearst Carmen Heinväli (54) eemaldati haigla sünnitustoa tööst juba kolm aastat tagasi pärast traagilise juhtumi aset leidmist.

  Ka kohalikud aktivistid ei ole rahul arstide ülemäärase hoolikusega. Postimees kirjutab:

  «Neid kohtuasju on kohe väga vähe. Kohtusse pöördumise teeb äärmiselt raskeks see, et patsientidel on kohtus tõendamiskohustus, aga kelle käes on tõendid? Kogu ravidokumentatsioon on arstide koostatud ja nende käes,» selgitas Ilves Postimees.ee’le.

  Kummalisel kombel ei ole kõnealune vandenõu piiriülene:

  «Meil on olnud juhtumeid, kus võtame ekspertarvamused välismaalt, aga neid kohtus ei arvestata. Arvestatakse ainult seda, mida meie Eesti arstid on arvanud. Mõnel puhul on see… nagu… on parem, kui on sõltumatu arvamus juures,» otsis Ilves sõnu.

  Ja siis on veel see häda, et reaalsus ei ole piisavalt erapooletu:

  «Meie lähtume sellest, et patsient räägib tõtt, aga rolli mängivad tõendid. Patsient niisama kurtma ei tule – kui juba meie juurde jõutakse, on taga mingid probleemid või vead – kui ka mitte muus, siis vähemalt teavitamises, mis temaga on tehtud, mis on tema riskid. See on jäetud tegemata ja see tekitab inimeses hirme.»

  Kas pole ebamugav, kui Tõendid ei taha kinnitada Tõde?

 218. dig 03. märts 2010 kell 20:51

  Kriku ütles:

  “Avatar” on selline okse, et mul on ükskõik, mis ettekäändel see peldikusse lastakse.

  Tore, et Sa toda blogi nautisid, nagu ma soovitasin.

  Avatar’i moraal on muidugi So it doesn’t make any sense for a giant mecha to walk around and pull a giant trigger of a giant gun. So what? It looks awesome in 3D!

  Kahjuks teeb “survegruppide” taidlemine kõnealusele maotule, lamedale, ebaoriginaalsele, ebausutavale, igavale ning tühja paatost täis linateosele ainult reklaami.

  Paistab, et Sa ei ole viidatud artikli moraalist õigesti aru saanud. Vihjena soovitan Sul tollest kassitapublogist substantsi otsida.

  Aga need, kes paremat halba maitset eelistavad, võivad alati lugeda Landover Baptist Church’i kommentaare Avatar’ile:

  Pastor Deacon Fred of the Landover Baptist Church commented, “The liberal media tried to trick us by coloring the devils blue instead of red and giving them pointy ears instead of horns, but we’ve caught on! Praise Jesus!”

  “The demonic characteristics of the Na’vi become obvious when one pays close attention. Their thick lips, suspicious hair styles, tight hind-sides and seductive tails, are all too noticeable to the Christ centered man,” says Pastor Deacon Fred.

 219. salvey 05. märts 2010 kell 9:00

  Purustavad hiidlained on üpris tavalised

  Euroopa kosmoseagentuuri ESA andmetel on veerand sajandi jooksul maailmamerel uppunud üle 200 supertankeri ja konteinerlaeva. Kõik need on olnud üle 200 meetri pikad.

  Paraku pole laevahukke seni uuritud sama põhjalikult kui lennukatastroofe. Tavaliselt antakse teada, et uppumise põhjustas halb ilm. Teadlaste sõnul võib paljudel juhtudel laevahuku taga olla just hiidlaine, mille tekkepõhjusi ei ole kuigi palju uuritud.

  Tuleb välja, et seilamine tänapäeval nii ohutu polegi, nagu olen seni arvanud.

 220. dig 05. märts 2010 kell 9:06

  Daily Mail: Family forced to dress snow sculpture of naked woman in bikini after complaints to police

  Maria Conneran and her family had worked hard to create their armless, nude snow lady in the front garden of their home in Rahway, New Jersey.

  The icy goddess, which was visible from the roadside, had attracted admiring glances from passing motorists.

  But Rahway police sent a patrolman to the Conneran home after they received an anonymous complaint ‘of a naked snow woman’, according to Sergeant Dominick Sforza.

 221. salvey 05. märts 2010 kell 10:36

  Sinisilmsetel inimestel on muundunud geeniga esiema

  „Võime järeldada, et kõik sinisilmsed inimesed on seotud ühe ühise eellasega,” ütles Eiberg, „nad on pärinud sama muudatuse täpselt samas kohas DNA-s.”

 222. dig 05. märts 2010 kell 14:14

  Teadupärast esinevad kristlased Meerikamaal ainult haruharva kummalite religioossete avaldustega ja sellepärast on see alati uudis.

  American Family Association on välja tulnud seisukohaga, et Tillikum, vaimselt ebastabiilne mõõkvaal, kes hiljuti oma treenerit nii kaua vee all kaisutas kuni see enam ei hinganud, tuleks kividega surnuks visata.

  Chalk another death up to animal rights insanity and to the ongoing failure of the West to take counsel on practical matters from the Scripture.

  If the counsel of the Judeo-Christian tradition had been followed, Tillikum would have been put out of everyone’s misery back in 1991 and would not have had the opportunity to claim two more human lives.

  Says the ancient civil code of Israel, “When an ox gores a man or woman to death, the ox shall be stoned, and its flesh shall not be eaten, but the owner shall not be liable.” (Exodus 21:28)

  But, the Scripture soberly warns, if one of your animals kills a second time because you didn’t kill it after it claimed its first human victim, this time you die right along with your animal. To use the example from Exodus, if your ox kills a second time, “the ox shall be stoned, and its owner also shall be put to death.” (Exodus 21:29)

  Selgusetuks jääb, kas APA pakub vabatahtlikuid esimest kivi viskama ning kas neljatonnise vee-eluka pihta kivide viskamisele kui spektaaklile tuleks eraldi pileteid müüa.

 223. Kriku 05. märts 2010 kell 16:51

  Julgen väita, et tsirkuseloomadele põllumajandusloomade kohta käivate normide kohaldamine on põhimõtteliselt väär.

 224. dig 05. märts 2010 kell 19:00

  Päh, AFA ei hooli Sinu legalismist karvavõrdki. Parem ütle neile, et kui nad härjareeglit delfiinile rakendavad, tunnistavad sellega härja ja delfiini arenemist ühistest eellastest. Tõenäosus, et nad ümber mõtlevad, on nii oluliselt suurem — ulatub vähemalt turris karvani.

  Muide, põllumajandusloomade pihta surmavate kivide viskamine on tsiviliseeritud riikides üldiselt seadusega keelatud.

 225. dig 05. märts 2010 kell 19:04

  Raske on olla printsess. Postimees kirjutab:

  Jaapani keisrikoja ametniku teatel on keiser Akihito kaheksa-aastane lapselaps printsess Aiko puudunud sellel nädalal koolist, kuna ta kaebas kiusamise üle.

  Kroonprints Naruhito ja printsess Masako tütar printsess Aiko käib Tokyo Gakushini algkoolis. Printsess Masako pole mitu aastat ilmunud avalikkuse ette närvihaiguse tõttu, mille põhjuseks peetakse keiserlikus kojas elamisest tingitud stressi.

 226. dig 05. märts 2010 kell 19:27

  Samal ajal teisel pool maakera …

  lööb laineid järjekordne poliitik, kellele gayd küll meeldivad, kuid kes neist ühtki tervenisti ei naiks:

  SACRAMENTO (CBS13) ― Sources tell CBS13 a state senator from Southern California was arrested for allegedly driving drunk after leaving Faces, a gay nightclub in midtown Sacramento, early Wednesday morning.

  Ashburn served six years as a state Assemblyman before being elected to the State Senate. According to Project Vote Smart, Ashburn’s voting record shows he has voted against every gay rights measure in the State Senate since taking office including Recognizing Out-Of-State Same-Sex Marriages”, Harvey Milk Day and Expanding Anti-Discrimination Laws.

 227. Kriku 05. märts 2010 kell 20:33

  Somaalia islamistid keelasid inglise keele ja loodusteaduste õpetamise

 228. dig 05. märts 2010 kell 21:27

  Vandenõuteoreetikust terrorist on kätte võtnud ja oma frustratsiooni üles näidanud Pentagoni poole püssi lastes.

  Internet postings linked to the suspected gunman in a Pentagon subway shooting suggest long-held frustration with the government’s reach into the private life of Americans.

  Signs emerged that Bedell harbored ill feelings toward the government and the armed forces, and had questioned the circumstances behind the Sept. 11, 2001, terrorist attacks.

  San Benito County Sheriff Curtis Hill told the AP the parents filed a missing persons report and were worried about his mental stability. After reading an e-mail from their son to an acquaintance, the parents told deputies they were worried that he had purchased a gun.

  Pentagon oli tugevam:

  Bedell died Thursday night from head wounds received in a volley of fire with police. Richard Keevill, chief of Pentagon police, said the two injured officers and another officer who came to their assistance fired upon Bedell at the subway entrance into the Pentagon building in Arlington, Va.

 229. dig 05. märts 2010 kell 21:42

  Polaaruurijate uued mõõtmised näitavad, et arktilisest merealusest igikeltsast vabaneb metaan märgatavalt kiiremini kui seni rehkendatud, kirjutab Times Online:

  They found that almost seven teragrams of methane, each equivalent to 1.1 billion tonnes of carbon, were being released every year from the East Siberian Arctic Shelf. A similar figure had previously been estimated to be the total for all world oceans.

  Dr Shakhova said: “The climatic consequences of this are hard to predict. This type of source has never been predicted by anyone and has not been included in climate models. We’re going to keep studying this region and investigating why this is happening.

  Uurimustöö abstract’i saab tasuta lugeda tänasest Science’ist.

 230. dig 05. märts 2010 kell 21:51

  Lõuna-Koreas on politsei arreteerinud abielupari, keda kahtlustatakse kolmekuuse lapse surnuksnäljutamises samal ajal, kui nad virtuaallast kasvatasid:

  Neglecting their daughter, who was born prematurely, the parents were instead preoccupied with raising a “virtual daughter” through an online game called “PRIUS,”‘ police authorities said. The multi-role-playing game allows players to choose a job, interact with others in the virtual world and even earn an extra avatar or a sub-character to nurture once they reach a certain level.

  The phenomenon has yet to be medically researched and defined but experts such as Dr. Kim Sang Eun say it is a brain disease. “There’s no certain clinical indicator to define ‘game addiction’ but our study shows that brain PET [scan] images of suspected online game addicts are very similar to that of a cocaine addict,” Kim of Seoul National University Bundang Hospital said.

 231. Martin Vällik 05. märts 2010 kell 22:09

  Otsapidi juba märtsis, aga väärib mainimist igal juhul ja korduvalt:

  Dokumentaalsari Elav planeet (Life, Inglise 2009)
  Esimene osa laupäeval 6. märtsil kell 18.40

  ERR teadusuudised:
  ETV hakkab näitama BBC dokumentaalsarja

 232. salvey 06. märts 2010 kell 17:13

  Uus gripp viis väikelapse ja täismehe

  Eelmisel nädalal suri Eestis taas kaks inimest uude grippi – 3-aastane tüdruk ja 28-aastane mees, kes mõlemad kuulusid riskirühma.

 233. Mart K. 06. märts 2010 kell 18:03

  Ateistid käisid Valges Majas juttu ajamas; usklikud parempoolsed on marus.

 234. dig 07. märts 2010 kell 11:45

  New York Times kajastab magnetiliste väntade elu-olu:

  Critics of the teaching of evolution in the nation’s classrooms are gaining ground in some states by linking the issue to global warming, arguing that dissenting views on both scientific subjects should be taught in public schools.

  In Kentucky, a bill recently introduced in the Legislature would encourage teachers to discuss “the advantages and disadvantages of scientific theories,” including “evolution, the origins of life, global warming and human cloning.”

 235. dig 07. märts 2010 kell 14:14

  Moonie Times on hankinud veel kliimavandenõukirju:

  In private e-mails obtained by The Washington Times, climate scientists at the National Academy of Sciences say they are tired of “being treated like political pawns” and need to fight back in kind. Their strategy includes forming a nonprofit group to organize researchers and use their donations to challenge critics by running a back-page ad in the New York Times.

  “Most of our colleagues don’t seem to grasp that we’re not in a gentlepersons’ debate, we’re in a street fight against well-funded, merciless enemies who play by entirely different rules,” Paul R. Ehrlich, a Stanford University researcher, said in one of the e-mails.

 236. dig 07. märts 2010 kell 14:33

  Tšehhi ametühingutegelane Odborář Dušek paljastab intervjuus lidovky.cz’ile homoseksuaalset vandenõud Tšehhi Raudtee juhtkonnas:

  To je jednoznačně člověk Romana Janouška a pražské kliky ODS. Jinak: homosexuál Žaluda drží s homosexuálem Slamečkou, homosexuál Slamečka má vazby na homosexuála Nováka (Gustav Slamečka je ministr dopravy, Jan Novák šéf úřadu vlády – pozn. red.). A na ministerstvu dopravy je těch homosexuálů natahanejch tak dvacet a ve vedení drah tak třicet, a tihle lidé absolutně ovládají České dráhy. To mi věřte. Já tam chci založit spolek čtyřprocentní menšiny heterosexuálů, abychom měli rovné příležitosti. Můžu vám říct, že se tam bojím ohnout pro tužku na chodbě.

  Sealmail ärritab käesoleval hooajal ametühinguid plaan töötajate erisoodustusi maksustada. Isand Dušeki kummardamiskartuse osas tasub ehk veel ära mainida, et ükski nimetatud asjameestest ei ole teadaolevalt gay.

 237. Kriku 07. märts 2010 kell 14:34

  Suitsetamise puhul mõistus võitis raha üle. Kindlasti võidab ka kliima puhul, aga see võtab aega. Samas viivitamise kahjusid hinnata on palju raskem kui suitsetamise küsimuses.

 238. dig 07. märts 2010 kell 14:42

  Kriku ütles:

  Kindlasti võidab ka kliima puhul, …

  Paraku on selleks tänapäevases maailmas rohkesti poliitilist aktivismi tarvis. :-(

 239. Kriku 07. märts 2010 kell 14:58

  Johannes Paulus II imetegu ebaõnnestus?

  Paavsti ühe postuumse imeteona läks nimelt kirja see, kui prantsuse nunn Marie Simon-Pierre teatas mõne aasta eest, et paranes ravimatust Parkinsoni tõvest pärast seda, kui oli kaks kuud varem surnud Johannes Paulus II käest palvetades abi palunud.

  Nunn oli värisemist ja lihasnõrkust tekitavat närvisüsteemi häiret põdenud viis aastat ning ka Johannes Paulus II ise oli sellesse haigestunud. Naise jutustus läkski kirja surnud paavsti imeteona.

  Poola ajalehe Rzeczpospolita andmetel on aga nunnal haigusnähud nüüd uuesti ilmnenud, mis seab imeteo kahtluse alla.

  Itaalia meedias on arvatud, et naisel võib olla hoopis mõni teine neuroloogiline haigus, mille sümptomid sarnanevad Parkinsoni tõvele, kuid mõnikord kaovad ajutiselt.

  Kirik konsulteerib meedikutega saladuskatte all.

 240. dig 07. märts 2010 kell 15:27

  Houston Chronicle edastab loo pronksist munadega kohtunikust:

  A Houston judge who declared the death penalty unconstitutional Thursday clarified his ruling in an impromptu hearing Friday, saying he ruled the procedures surrounding the process in Texas are illegal.

  Friday, Fine clarified that he declared the procedures Texas has in place to carry out the death penalty unconstitutional, a legal parsing even to the prosecutors trying the case.

  Selline otsus häirib teksaslaste võimalust kasutada oma põhiseaduslikku õigust surmanuhtlusele:

  “As a practical matter, if you strike down that statute, you’re not necessarily striking down ‘the death penalty’ but you’re striking down the way we try death penalty cases,” said Bill Exley, an assistant Harris County district attorney. “So the effect is that you can’t have a death penalty because you can’t get there.”

 241. Kriku 07. märts 2010 kell 15:44

  Teemaväliselt: kas inglise keeles on hakkama saadud analüütilisuse vähendmisega nädalapäevade eest prepositsioonide kaotamise teel? Ma pole varem seda kas märganud või teadvustanud.

 242. Mart K. 07. märts 2010 kell 15:57

  Kriku ütles:

  Teemaväliselt: kas inglise keeles on hakkama saadud analüütilisuse vähendmisega nädalapäevade eest prepositsioonide kaotamise teel? Ma pole varem seda kas märganud või teadvustanud.

  Kasutatud on ikka; reeglit praegu ei leia, nii et võib-olla on see kasutus väär. Aga väga levinud igatahes.

 243. dig 07. märts 2010 kell 16:08

  dig osundab, et Houston Chronicle uudised on suunatud eeskätt kohalikule elanikkonnale ja seega pannakse need kirja ameerika keeles.

 244. Kriku 07. märts 2010 kell 19:17

  Ai-vai, mis meie nii nunnult tolerantses Rootsis toimub. Ja ükski aktivistigrupp ei astugi kohtualuste kaitseks välja…?!

  Õde ja venda süüdistatakse teineteisega seksimises

  Rootsis on kohtusse jõudnud tavatu juhtum, kus õde-venda süüdistatakse teineteisega seksuaalvahekorras olemise eest intsestis. Süüdimõistmisel võib mõlemat oodata kuni aasta pikkune vanglakaristus.

  Süüdistuse kohaselt on olemas ka tunnistaja, kes toimunut kinnitab, kirjutab kohalik väljaanne Östra Småland. Tunnistajapinki palutakse ka kolm politseinikku, kes sündmuspaika välja kutsuti.

  Kahekümnendates aastates õde-venda elavad eraldi korterites, kuid küllalt lähestikku ühes Kalmari elurajoonis.

  Kuigi antud juhul ei olnud tegemist vägivalla ega sunniga, on õdede-vendade vaheline seksuaalsuhe seaduse järgi karistatav ning võib tuua kaasa vanglakaristuse. Samas on juhtumid, kus intsestis süüdistatakse mõlemat osapoolt, ülimalt haruldased.

 245. Mart K. 08. märts 2010 kell 7:44

  The Guardian usutleb Lapiku Maa Liidu juhti. Kütkestav lugemine:

  “There is no unified flat Earth model,” Shenton suggests, “but the most commonly accepted one is that it’s more or less a disc, with a ring of something to hold in the water. The height and substance of that, no one is absolutely sure, but most people think it’s mountains with snow and ice.”

  The Earth is flat, he argues, because it appears flat. The sun and moon are spherical, but much smaller than mainstream science says, and they rotate around a plane of the Earth, because they appear to do so.

  Inevitably, Shenton’s ­argument forces him down all kinds of logical blind alleys – the non-existence of gravity, and his argument that most space exploration, and so the moon landings, are faked. But, while many flat Earthers have problems with the idea of orbiting satellites, ­Shenton navigates the ­London streets using GPS. He was also happy to fly from the US to Britain, but says an aircraft that flew over the Antarctic ­barrier would drop from the sky, and from the planet.

  The Flat Earth Society was originally formed as the Universal Zetetic Society in 1884, after the Greek word zeteo, “to seek”. Zeteticism, Shenton says, ­emphasises experience and reason over the ­”trusting acceptance of dogma” – or, it seems, overwhelming evidence. Only a personal trip into space to see the world as it is for himself would ­persuade him. “But even then, in seeing it, I would have to be convinced there weren’t any tricks involved.”

 246. Mart K. 08. märts 2010 kell 11:15

  Mart K. ütles:

  Forte pealkirjamesitrid tööhoos: “Arukas inimene on tõenäoliselt vabameelne jumalasalgaja”

  Kolleegid nimetavad Kanazawat idioodiks. Nimelt ei saavat tema näidatud andmete põhjal nii üksüheseid järeldusi teha.

 247. Kriku 08. märts 2010 kell 11:23

  Hea näide äbarteadusest.

 248. Jason 08. märts 2010 kell 12:41

  @Mart K.: huvitav, kas tegu on naljameeste või täiesti tõsimeelsete inimestega?

 249. Oakrock 08. märts 2010 kell 13:31

  @Mart K.:

  Küll aga ei esine tema sõnul korrelatsiooni arukuse ning selliste eelistuste ja väärtuste vahel, mis on nii ürgsed, et evolutsioon on neid juba mõne miljoni aasta vältel kujundada jõudnud.

  Aga põhimõtteliselt on Kanazawa toodud väide õige. Kõik mõtlemisvõimelised inimesed austavad moraalireegleid, mis on igivanad ja kasulikud täisväärtuslikuks eluks.Intelligentne inimene saab endaga ise hakkama ja ei vaja religiooni kui karku.

  Teie väide, et kolleegid peavad Kanazavat idioodiks, näitab Teie kitsast silmaringi. Ka Einsteini peeti idioodiks kui ta oma relatiivsusteooriaga välja tuli.

  Kuidas saab mõtlemisvõimeline inimene uskuda põrgu ja paradiisi olemasolu, puhastustuld, enda pattudest vabaksostmist (indulgentsid keskajal), pärispattu (ükski inimene ei sünni patusena maailma, vaid muutub patuseks vildaka kasvatuse tulemusel, omandades ümbritseva silmakirjalikkuse), nõuet säilitada neitsilikkus (see on seotud astronoomilise Neitsi tähtkujuga) ja muud religiooniga seonduvat, mis kahjustab inimese vaimset ja füüsilist tervist.

 250. Mart K. 08. märts 2010 kell 14:35

  Oakrock ütles:

  Aga põhimõtteliselt on Kanazawa toodud väide õige. Kõik mõtlemisvõimelised inimesed austavad moraalireegleid, mis on igivanad ja kasulikud täisväärtuslikuks eluks. Intelligentne inimene saab endaga ise hakkama ja ei vaja religiooni kui karku.

  Aga Kanazawa ei väitnud mitte seda, vaid seda, et arukad inimesed on tõenäolisemalt vabameelsed ateistid. Oma väited toetas ta IQ-kvoodile, mis tema kolleegide arvates (kes on vabameelsed ateistid) ei näita sedavõrd üksühest seost, nagu Kanazawa näeb.

  Teie väide, et kolleegid peavad Kanazavat idioodiks, näitab Teie kitsast silmaringi.

  Kuidas kellegi teise väited minu silmaringi puudutavad? Mitte mina ei nimetanud Kanazawat idioodiks, vaid evolutsioonilise arengubioloogia spetsialist P. Z. Meyers. Ja mitte selle ühe töö põhjal, vaid ka varasemate veidrate väljaütlemiste.

  Ka Einsteini peeti idioodiks kui ta oma relatiivsusteooriaga välja tuli.

  Ja see tähendab, et kõik teooriaid, mida mõni teadlane ei usu, on tõesed? Vabandage, selline väide on absurdne.

  Kuidas saab mõtlemisvõimeline inimene uskuda põrgu ja paradiisi olemasolu, puhastustuld, enda pattudest vabaksostmist (indulgentsid keskajal), pärispattu (ükski inimene ei sünni patusena maailma, vaid muutub patuseks vildaka kasvatuse tulemusel, omandades ümbritseva silmakirjalikkuse), nõuet säilitada neitsilikkus (see on seotud astronoomilise Neitsi tähtkujuga) ja muud religiooniga seonduvat, mis kahjustab inimese vaimset ja füüsilist tervist.

  See kõik on väga retooriline, aga ei puutu mitte kuidagi Kanazawa väidetesse ega tema väidete kummutajate väidetesse. Järjekordselt tõestate Te siin oma võimetust arutelu sisust aru saada. Või siis Te mängite lolli, mis on pahatahtlik trollimine.

 251. Oakrock 08. märts 2010 kell 18:45

  @Mart K.:

  Sorry, tegelikult ma kontrollisin, kas ma olen olemas. Tuleb välja, et siiski olen…

  Minu jaoks tähendab intelligentsus kaasasündinud analüütilise mõtlemisvõime olemasolu, tänu millele saab inimene maailmast adekvaatselt aru. (Vahet tuleb teha ka hariduse (mida tõendab ülikooli diplom) ja harituse vahel, mis ei ole seotud ülikooli haridusega, olles tunduvalt laiem mõiste)

  Sellised intelligentsed inimesed austavad ja armastavad ennast ja teisi, ning on avara silmaringiga. Seega ei tule nende puhul kõne allagi kristluse, kui absurdse religiooni tõdede järgimine. Normaalse, täisväärtusliku elu elamine on kristluses keelatud, seega võib neid nimetada ka vabameelseteks ateistideks, kes hülgavad kristlikud tõed. Nad ei karda põrgut, paradiisi, puhastustuld jne.
  Ainult väheintelligentne inimene suudab uskuda millessegi pimesi, nii nagu kristlus nõuab, ise religioonist aru saamata.

  Intelligentsus mõjutab inimese valikuid, kes saab kristlaseks ja vägistab ennast; kes saab vabameelseks ateistiks ja naudib oma eksistentsi.
  Selles mõttes on sellel uurijal õigus.

  Tuleb vahet teha väheintelligentsete ateistlike nihilistide (kes tõesti eitavad eitamise pärast) ja intelligentsete ateistid vahel, kes eitavad põhiliselt ainult kristlust kui sellist. Paljud ateistid on tunduvalt moraalsemad inimesed kui kristlased. Neile on tähtsad kõik need vanad ja praegu unustusehõlma vajunud inimlikud väärtused.

  Loomulikult on selle uuringu alused iseenesest naeruväärsed, kuna puuduvad usaldusväärsed vahendid intelligentsuse kindlaks tegemiseks. Isiksuse testide ebaefektiivsus on ammu ära tõestatud, need ei näita tegelikult inimese isiksuse kohta mitte midagi. Karta on, et ka intelligentsustestid ei näita mitte midagi.

  Aastaid tagasi jälgiti mingi väga intelligentsete laste grupi elukäiku, kusjuures täiskasvanuna olid nad suhteliselt äpud, kes ei saanud oma eluga hakkama.

  Kui Te tahate näha väheintelligentseid inimesi, siis tuleb vaadata Võsa Petsi kanal 2-s. Võib öelda, et issanda loomaaed on suur.

 252. dig 08. märts 2010 kell 19:28

  Daily Finance pajatab, kuidas üks Õige Sekt(tm) ümber käib nendega, kes seadusemeestele liiga palju lobisevad:

  According to the complaint filed against former Defense Secretary Donald Rumsfeld, as summarized by Judge Anderson in his order refusing to dismiss the case, two men employed in Iraq by Shield Group Security (SGS) allege that their employer bribed Iraqi Sheiks and trafficked in weapons, activities they worried were illegal. The men allege that on a visit back home, one (with the knowledge and cooperation of the other) contacted the Federal Bureau of Investigation and became informants, giving regular reports and copying computer files as directed. SGS started questioning their loyalty and took away the identification cards that allowed them to access Baghdad’s Green Zone. As a result, their lives were placed at risk; the only safe place to be was the SGS compound. When the men contacted their law enforcement handlers, they claim they were told to barricade themselves in an SGS room and await rescue by the U.S. military. They were in fact rescued and brought to the U.S. embassy, where allegedly they explained their undercover corruption- exposing work, and turned over their laptops, which corroborated what they said.

  So far, so good. What happened next is when this made-for-TV patriotic movie goes off-message.

  According to the complaint, after the men slept for a couple of hours, several armed guards woke, arrested, handcuffed and blindfolded them, put into a Humvee, and brought them to Camp Prosperity and ultimately Camp Cropper for detention and interrogation. The men were labeled “security internees” affiliated with SGS, a status that enabled the men to be detained indefinitely, incommunicado, without access to due process or an attorney, and interrogated with torturous techniques.

 253. dig 08. märts 2010 kell 19:45

  Juriidikablogi Above the Law pajatab õpetlikust õppetunnist kuulujuttude ja skeptitsismi alal:

  On Thursday morning, a criminal law professor at Georgetown University Law Center started his class with some startling news. He told his first-year law students that Supreme Court Justice John Roberts was planning to retire due to health concerns. He told his students that he could not reveal his sources but that the information was credible.

  His students proceeded to send out the surprising news via email and/or chat and/or tweet.

  But the news was spurious. Midway through his lecture on the credibility and reliability of informants, Professor Tague revealed that the Roberts rumor was false and that he was illustrating how someone a lawyer might ordinarily think was a credible source — like a law school professor — could disseminate inaccurate information. An important lesson in law: trust should be based on multiple sources.

 254. Kriku 08. märts 2010 kell 20:45

  Usalda ainult seda, mille kohta oled näinud dokumenti, on juriidikas veel parem nõuanne.

 255. dig 09. märts 2010 kell 12:52

  dig osundab, et Ameerika kohtukliendid on dokumentide pidamise alal na kehvavõitu. Erinevalt Saksamaa kommetest ei anna Jänkistanis näiteks pussitaja oma ohvrile isegi kviitungit!

 256. Kriku 09. märts 2010 kell 20:52

  Nonoh, valdav osa juriidikast on siiski tsiviilõiguslik.

 257. Kriku 09. märts 2010 kell 22:10

  Kes tahab osta kummitusi?

  Uus-Meremaal elav naine püüab internetioksjonil kahte kummitust maha müüa.

  Woodbury kinnitusel on mõlemad kummitused pärast nende väljaajamise seanssi 15. juulil 2009. aastal pudelitesse püütud.

  Naise väitel olevat vesi pudelites pärast nende kinnipüüdmist muutunud läbipaistvast tumesiniseks.

  «Nad on seal puhkeolekus. Nende ülesäratamiseks, tuleb pudeli sisu lihtsalt välja kallata ning lasta veel ära aurata,» lausus kummituste müüja.

  Kummituste eest on siiani pakutud kuni 1500 Uus-Meremaa dollarit.

 258. Kriku 09. märts 2010 kell 22:12

  Erkki Truve: kas GMOde kasutamine on ohtlik?

  Geenitehnoloogia professor­ Erkki Truve kirjutab, et GMOde kasutamisel on oma ohud, kuid nende­ ­suurust tuleb iga juhtumi­ puhul eraldi hinnata.

  Millegipärast ma ei leia võrguväljaandest paberil samal lehel asunud vastasseisukoha esindaja lugu :s

 259. dig 09. märts 2010 kell 22:46

  Postimees: Uuring: iPhone tekitab sõltuvust

  Standfordy Ülikoolis tehtud uuring kinnitas, et Apple’i nutitelefon iPhone võib tekitada sõltuvust.

  dig oletab, et seal Standfordy kandis koolitatakse ka sõltumatuid hambapasta võrdlemise notareid.

 260. Gatzby 10. märts 2010 kell 13:01

  GMO artikled, mis enne Truve juttu ilmusid:

  Eurokomisjon andis geneetiliselt muundatud kartulile kasvatusloa

  Urve Eslas: riskid teadmata, kasu väike

  Muundatud kartul toidulauale ei jõua

 261. Mart K. 10. märts 2010 kell 13:52

  Oregon Post: usuravimisega lapse tapnud vanemad saadeti 16 kuuks trellide taha.

  Clackamas County Circuit Court Judge Steven Maurer sentenced Jeffrey and Marci Beagley to 16 months in prison this afternoon, calling the couple’s decision to not seek medical care for their 16-year-old son, Neil Beagley, a “crime that was a product of an unwillingness to respect the boundaries of freedom of religious expression.” […]

  “The idea of sending Jeffrey and Marci Beagley to prison is heart-wrenching,” Maurer said in a lengthy explanation of his sentence. “I think, certainly, that I’m in complete agreement with the jurors who observed that the Beagleys are good people.”

  But Maurer said too many children had died unnecessarily because of the church’s beliefs: “It needs to stop.”

 262. Kriku 10. märts 2010 kell 14:29

  Jah, Gatzby, aga ühe vene nimega naisterahva GMO-vastane jutt oli ka veel samal lehel kui Truve oma. Kas seda tõesti võrku ei pandudki…?

 263. Gatzby 10. märts 2010 kell 14:44

  Tõesti on see ainult Postimehe tasulises osas. Aga Rohelises väravas on tema artikkel samal teemal.

  Nastja Pertsjonok: Geneetiliselt muundatud kartuli turule jõudmisest

 264. Kriku 10. märts 2010 kell 14:53

  Ahah, aitäh, ma tasulisest ei osanud otsida.

 265. dig 10. märts 2010 kell 15:49

  Tuntud uurivad ajakirjanikud kvaliteetallikast Russia Today rebivad halastamatult katte CIA igapäevasteslt ravimikatsetelt:

  In August 1951 a small French village near Marseilles became a part of a CIA-funded experiment with drugs, and as a result five hundred people were affected, US writer Hank Albarelli told RT.

  Isegi intervjueeritav autor kinnitab, et tema hiljutine raamat on igati lugemist väärt:

  Well, I have made a lot of allegations. I don’t really — It’s not really allegations, I mean, the proof is there. The proof is there for anybody who wants to pick it up and read it.

 266. Gatzby 10. märts 2010 kell 16:54

  Sama uudis erinevatest kanalitest:

  Suur hadronite põrguti seiskub vigade parandamiseks

  Suur põrguti on jälle hoos

 267. dig 10. märts 2010 kell 17:01

  Ananova atavismist:

  Surgeons in China have operated to remove a five inch tail from a four-month-old baby girl.

  [pilt]

  Laps kasvab edukalt, saba kasvas koos temaga:

  The little girl, called Hong Hong, was born with the tail but it had since doubled in size, reports the Anhui Market Daily.

  Ka diagnostikat tehti:

  X-rays had shown that the tail was connected to a fatty tumor within the spinal column.

 268. dig 10. märts 2010 kell 17:17

  Oregonis on 16 kuuks vangi mõistetud vanemad, kelle usk Jeesuse imetabasesse tervendavasse toimesse oli nii kange, et nende 16-aastane poeg kusejuha ummistuse tüsistuste kätte ära suri, kirjutab OregonLive.com:

  Jeffrey and Marci Beagley were found guilty of criminally negligent homicide after a two-week trial that focused on the death of 16-year-old Neil Beagley, who died in June 2008 of complications involved with a urinary tract obstruction.

  The sentence could be a “pause for reflection” or re-examination for the Followers of Christ church, according to Maurer, who added that he believed the church was capable of “softening the rigidity” of their beliefs on excluding medical care.

 269. dig 10. märts 2010 kell 20:35

  Päevaleht vahendab NIMBY põhimõtete rakendamist uuele sumisevale nuhtlusele:

  Vakra sõnul võib küsimus esmapilgul tunduda naljakas, kuid linnas mesilaste pidamisega tekkinud probleemid on äärmiselt olulised sellega kokkupuutuvatele linnaelanikele, kelle koduaiad on muudetud mesilaste intensiivseks korjemaaks ning alates aprillist oktoobrini on neil oma aias puhkamine ja aiatööde tegemine oluliselt häiritud.

  … mesiniku toodetud mee kilod ei kaalu üles terviseriske ja naabritel oma aias turvatunde puudumist.

 270. Kriku 10. märts 2010 kell 20:44

  12 taruga mesila mee kilo hind ei kaalu üldse mitte midagi üles. Tegemist on igal juhul hobiga, millele selle harrastaja peale maksab.

 271. dig 10. märts 2010 kell 22:05

  Kriku ütles:

  12 taruga mesila mee kilo hind ei kaalu üldse mitte midagi üles. Tegemist on igal juhul hobiga, millele selle harrastaja peale maksab.

  Ai-ai, point lendas suminal üle Kriku pea :-(

  Probleem on selles, et muist artiklis tsiteeritud asjamehi leiavad, et mesipuu pidamine on tingimata mesinikule hüve ja ülejäänud inimestele kulu. Reaalsus on keerukam.

 272. Kriku 11. märts 2010 kell 11:15

  Ma mõtlesingi, et tavalise majandusloogikaga ei ole selle juhtumi puhul suurt midagi peale hakata.

  Mesilaste maksuga on see häda, et kuna mesilasi ei registreerita, saab selle korjamine olema suur PITA ja väga sarnane trahvimenetlusega (st. korjatakse siis, kui keegi kaebab).

 273. Mart K. 11. märts 2010 kell 18:37

  Huvitav, kas üks meie kaaskommentaator (nimesid nimetamata) kirjutab Fox Newsile uudiseid. Või valib elu24-le.

  Saatan tunneb end Vatikanis nagu kodus

  Vatikani juhtiva kurjade vaimude väljaajaja sõnul on katoliku kirikus päevavalgele tulnud seksi- ja ärakasutamiseskandaalid selge märk, et seal saatan tegutseb.

  85-aastane preester Gabriele Amorth on Vatikani ja katoliku kiriku kurjade vaimudega tegelenud 25 aastat, kirjutab foxnews.com.

  Amorthi sõnul on saatan end Vatikanis mõnusalt sisse seadnud ja tunneb end seal nagu kodus.

 274. dig 11. märts 2010 kell 18:46

  elu24kultuurlased sihukesed.

  Aga Postimees pajatab: Üle poole Eesti lastest kannatab stressi all

  Lapsel stressi põhjustavaid tegureid võib olla väga palju, kuid Jüri Ennet peab eriti oluliseks kooliga seonduvat.

  Muidu oleks ju nagu igati ontlik artikkel, aga siis järsku tuleb see pisuhänd sisse:

  Üheks heaks näiteks lapse stressivabast arengust on waldorfkoolid, kus põhirõhk pole mitte intellektuaalsete võimete arendamisel, vaid lapse keha ja vaimu tasakaalustatud arengul.

  Huvitav oleks teada, kas Ennet ka teadis, et teda artiklis waldorfkiitust jagama pannakse?

 275. Kriku 11. märts 2010 kell 20:11

  CIA tegi prantslaste peal LSDga katseid

  Nüüd jõuti jälile 59 aasta tagusele juhtumile Prantsusmaal, kus kohalikud elanikud hakkasid pärast leiva söömist hallutsinatsioone nägema. USA uuriv ajakirjanik Hank Albarelli jõudis jälile, et USA Luure keskagentuur (CIA) katsetas 1951. aastal Pont-Saint-Espriti elanike peal LSDd (lüsergiinhappe dietüülamiid), kirjutab The Guardian.

  Lõuna-Prantsusmaal asuva linna elanikke tabas järsku mingi kummaline hulluselaine. Selle tagajärjel suri viis inimest, paar tosinat suleti psühhiaatriahaiglasse ning sajad põgenesid sealt.

  Aastakümneid arvati, et kohalikku leiba mürgitati kogemata millegagi. Kuid nüüd ilmusid päevavalgele faktid, mis kinnitasid, et ameeriklased tegid Külma Sõja perioodil inimmeelega katseid.

  Eks ta üks kõmulehe lugu ole. LSD sünteesiti tungalterast ja tungalteramürgistus peaks ka hallutsinatsioone tekitama. Oskab keegi seda meditsiinilisest seisukohast kommenteerida?

 276. Mart K. 11. märts 2010 kell 21:18

  Kriku ütles:

  Eks ta üks kõmulehe lugu ole. LSD sünteesiti tungalterast ja tungalteramürgistus peaks ka hallutsinatsioone tekitama. Oskab keegi seda meditsiinilisest seisukohast kommenteerida?

  See olukord on mõnevõrra segane. LSD-d looduses ei esine, seda sünteesitakse prekursoritest nagu LSA või ergotamiin, ning viimast leidub muu hulgas, jah, ka tungalteras. Ainult et tungalteramürgistus ja LSA mõju on üsna erinevad. LSA on tõesti tugevalt psühhotroopne, aga erinevalt LSD-st ei ole see mõju enamasti positiivne — pigem vastupidi. Püha Tõnise Tuleks ristitud ränga ergotiinimürgistuse ehk ergotismi ehk tungalteramürgistuse sümptomite hulka kuuluvad aga krambid, kõhulahtisus, sügelus, peavalu, oksehood, sõrmede ja varvaste gangreen ning lõpuks surm. Kusagile sinna vahele mahuvad ka psühhoosi- ja maaniahood, aga ma usun, et muud sümptomid varjutanuks uudistes hallutsinatsionid isegi 1951. aasta Prantsusmaal.

 277. Kriku 11. märts 2010 kell 23:28

  Artiklist võib järeldada, et ka kõnealuste subjektide hallutsinatsioonid polnud just iseäranis meeldivat laadi. Samas muude sümptomite osas on sul muidugi õigus.

 278. dig 11. märts 2010 kell 23:34

  Kriku ütles:

  Eks ta üks kõmulehe lugu ole. LSD sünteesiti tungalterast ja tungalteramürgistus peaks ka hallutsinatsioone tekitama. Oskab keegi seda meditsiinilisest seisukohast kommenteerida?

  Jah. Iseäranis prantsusmaises kliimas. Kurjad keeled on lausa väitnud, et Kesk-Euroopa libahundilegendid tungalterast pärit on.

  Teisest küljest, ennemuistsetel aegadel poolsada aastat tagasi on CIA tõesti üsna kummalisi ja eetiliselt küsitavaid katseid teinud, ka LSD’ga. Prantsusmaa külameeste peal — tont seda teab. Tõendusmaterjali oleks põnev näha küll, aga päris võimatu see vististi ei ole.

  Kolmandast küljest, väita, et tänapäeval ikka veel sedamoodi katseid tehakse, on üsna kollane. See väide on umbes samast mastist, et CIA teeb Okefenokee soos kellelegi tähelepandamatult rahvusvaheliste lepetega keelatud atmosfäärilisi tuumakatsetusi lihtsalt sellepärast, et nad pahad on ja keegi ei pane seda tähele, kuna soo on kõrvalises kohas ja marjulisi seal eriti ei käi. Ühest küljest on tänapäeval meditsiin arenenum, teisest küljest teab ju igaüks, et CIA mustad valged furgoonid töötavad usinasti Iraagis ja Afghanistanis.

  Neljandast küljest, Russia Today juba kajastas seda lugu. Ja mina vedasin siia rubriiki ka. Kuis siis muidu?

  Viiendast küljest, nood keemikutest tegelinskid, kes LSD laboris välja mõtlesid, olid tänapäeva mõttes teadlase kohta üpris kummalised. Neil olid imelikud arvamised sellest, kui vägeva aine nad leiutanud on ning kui oluline too aine rahvamajandusele on ja nad jagasid nii ainet ennast kui selle valmistamise õpetusi usinasti nii tudengitele kui teistele, kes ette juhtusid. (Nii me saimegi psühhedeelilise roki ja hulka muud hipivärki.) Seda, et mõni isehakanud keemik õnnistust Prantsusmaa külla viima läks ja keedus ühel korral hukka läks või valesse kohta sattus, ei paneks mina küll kuigivõrd imeks.

 279. K_V 12. märts 2010 kell 9:16

  Kriku ütles:

  LSD sünteesiti tungalterast ja tungalteramürgistus peaks ka hallutsinatsioone tekitama.

  Tungalteramürgitusi pole ju vaja spetsiaalselt tekitada, neid juhtub aeg-ajalt niigi. Pealegi, kes hakkaks korraldama mingit katset leivasse peidetud toimeainega. Leiva tarbimine on nii kontrollimatu ja ebaühtlane.
  Kui keegi oleks leiva abil sellise katse N. Eestis korraldanud, tabanuks vist eesti eralehmi hullulehmatõveepideemia…

 280. dig 12. märts 2010 kell 10:22

  K_V ütles:

  Pealegi, kes hakkaks korraldama mingit katset leivasse peidetud toimeainega.

  Hea küsimus.

  Leiva tarbimine on nii kontrollimatu ja ebaühtlane.

  Sõjajärgse Prantsusmaa kontekstis ei pruugi see eeldus toimida.

 281. Kriku 12. märts 2010 kell 11:01

  Selles mõttes on K_V-l õigus, et loodusteaduslikult korralik katse eeldab infot inimeste eelneva tervisliku seisundi, kehakaalu jt. omaduste, täpsete manustatud koguste jne. kohta. Külameeste leibadesse LSD-d puistates ei ole seda kuidagi võimalik saavutada.

  Samuti ei saa olla tegu keemiarelva katsetusega, sest sõjaolukorras vaenlase leiva sisse mürgi puistamine on väga ebakindel viis seda kohale toimetada ning kui üritatakski, valitaks selline mürk, millega saastatud leiva ühest suutäiest aitaks, et loojakarja minna.

 282. Kriku 12. märts 2010 kell 17:22

  Sotsiaalministeeriumist pole muidugi mõtet väga kõrge lennuga mõtteid oodata, aga alljärgnev on ikka küll jõle toores demagoogia:

  Tuntud Soome psühhiaater Martti Paloheimo võrdleb oma raamatus «Lapsepõlve mõjud» järglaste kohtlemist loomariigis ja inimkooslustes.

  Mõnedki loomad võivad oma poegi õpetada ja kasvatada võtetega, mis paistavad üsna metsikud. Aga oma poegi nad selle rahmeldamise käigus siiski ei kahjusta.

  Inimene on ainus olend looduses, kes võib õpetamise ja kasvatamise ettekäändel sihilikult, teadlikult, nagu ajaviiteks ja seda isegi nautides, peksta oma järglasi ehk siis oma lapsi.

  Esiteks, väga paljud loomad söövad oma järglased teatud tingimustel hoopis ära.

  Teiseks, suurem osa loomi jah ei peksa oma poegi, kuna neil ei ole käsi, millega seda teha (ahvide osas kahtlen selle väite tõepärasuses). Loomad naksavad või rehmavad käpaga, kui vaja on.

  Kolmandaks, ka inimese poolt valdavalt kasutatavad kasvatusvahendid ei kahjusta tema lapsi. Isegi see, kui Joosep Toots ei saanud järgmisel päeval hästi istuda – mille eest tema vanamees oleks tänapäeval kindlasti kriminaalkorras süüdi mõistetud – ei ole mingi märkimisväärne kahjustus.

  Alglugu siis siin. Appeal to nature kõige ebameeldivamal kujul: esiteks väärib juba loomade käitumise mehhaaniline ülekandmine inimsuhetesse taunimist ja teiseks on loomade käitumise kohta käivad väited ise ka väärad. Võeh!

 283. Cochrane 13. märts 2010 kell 13:40

  “According to a story from Reuters, ‘Vaccines that contain a mercury-based preservative called thimerosal cannot cause autism on their own, a special US court ruled on Friday, dealing one more blow to parents seeking to blame vaccines for their children’s illness. The special US Court of Federal Claims ruled that vaccines could not have caused the autism of an Oregon boy, William Mead, ending his family’s quest for reimbursement. … While the state court determined the autism was vaccine-related, [Special Master George] Hastings said overwhelming medical evidence showed otherwise. The theory presented by the Meads and experts who testified on their behalf “was biologically implausible and scientifically unsupported,” Hasting wrote.'”

  http://news.slashdot.org/story.....aims-Again

  Lühidalt: USA kohus otsustas, et vaktsiinid ei põhjustanud ühe poisi autismi.

 284. dig 13. märts 2010 kell 15:58

  New York Times kirjutab revolutsioonilisest leiutisest panganduse vallas:

  Bank officials said that effective this summer, customers who try to make purchases with their debit cards without enough money in their checking accounts will simply be declined.

  Loomulikult teavad kõik, et finantsvallas on innovatsioon hukkamõistu väärt. Seegi kord tähendab uuendus, et pankadel jääb kohutav hulk raha saamata:

  Last year alone, banks generated about $20 billion from overdraft fees on debit purchases and A.T.M. transactions, and $12 billion more by covering checks and recurring bills, according to Moebs Services, an economic research firm.

 285. dig 13. märts 2010 kell 16:00

  Cochrane ütles:

  Lühidalt: USA kohus otsustas, et vaktsiinid ei põhjustanud ühe poisi autismi.

  Veaparandus: mitte ei otsustanud vaid leidis. Enne seda, kui kohus otsustama hakkab, uurib ta, mida hageja hageb, mida kostja kostab ja mis värk üldse on. Põhjuliku seose puudumine kõnealuse vaktsiini ja kõnealuse autismi vahel käib faktileidude, mitte otsuse valda.

 286. salvey 14. märts 2010 kell 18:13

  Tudengi praepannile ilmus Jeesuse kujutis

  Briti üliõpilane on veendunud, et sattus toiduvalmistamisäparduse läbi Jeesus Kristusega silmitsi.

  Lancashire’ist pärit Toby Elles rääkis väljandele Metro, et praadis pärast peoõhtut peekonit, kui jättis panni tulele ja jäi ise magama. Kui tuba poleks täitnud püha toss, poleks põõnav noormees ehk kunagi üles ärganudki. Elles keeras pliidi kiiresti kinni ja nägi, et pannilt vaatab vastu krõbe Kristus isiklikult.

  «Kui poleks olnud suitsu, mis tekkis, kui peekon seda kujutist pannile kärsatas, oleks mul võinud väga halvasti minna. Võibolla keegi vaatas minu üle,» arutles Elles.

  Ta lubas, et ei pese panni ära ja jätab selle mälestuseks.

 287. dig 15. märts 2010 kell 12:21

  Rhode Islandil on kohalik koolivalitsus leidnud, et parim lahendus kehvadele hinnetele on kõigi õpetajate lahtilaskmine, vahendab CNN:

  The firings, which will be effective at the end of this school year, came after the district said it failed to reach an agreement with the teachers’ union on a plan for the teachers to spend more time with students to improve test scores.

  The school district said 93 people — including the principal, three assistant principals and 77 teachers — were fired. The teachers’ union said the firings affected 74 classroom teachers plus a number of other educators such as guidance counselors and reading specialists.

  Of the 800 students, 65 percent are Hispanic and for most of them, English is a second language. Half the students are failing every subject, with 55 percent skilled in reading and 7 percent proficient in math, officials said.

 288. dig 04. aprill 2010 kell 1:26

  Käisin täna poes, nägin suurt pudelit joodavat, mille silt ei loetlenud ühtki E-koodi, ainult keemilisi nimetusi. Muist olid IUPAC’i nomenklatuurile meelepärased; vesi, suhkur ja sidrunhape olid triviaalnimetuste all.

  Tont teab, kas see on nende E-kaardikeste kõrvalmõju.

 289. dig 18. mai 2010 kell 15:33

  dig edastas 15. märtsil:

  Rhode Islandil on kohalik koolivalitsus leidnud, et parim lahendus kehvadele hinnetele on kõigi õpetajate lahtilaskmine, vahendab CNN:

  Ei läinudki palju aega mööda, juba 18. mail vahendas Postimees värsket päevauudist:

  USA Rhode Islandi osariigi Central Fallsi omavalitsus vallandas kohaliku kooli kõik õpetajad õpilaste viletsate tulemuste tõttu.

  Selle kooli õpilased on USA riigikoolide edetabelis oma õppeedukusega viimasel kohal, kirjutab foxnews.com.

Trackback URI | Comments RSS

Lisa kommentaar

Palun tutvu kommenteerimise reeglitega. Kommentaar jääb automaatselt ootele, kui selle nime ja e-kirja aadressiga pole varem kommenteeritud ja/või kommentaar sisaldab rohkem kui 1 lingi. Mõnikord satub kommentaar otse spämmi sekka, kuid pea vastu!

Quicktags: